PDA

View Full Version : Orkidemi nasıl kurtarabilirim

zeygin
25-07-2017, 14:34
Merhaba orkidemin türü nedir ve ilk alındığında saksıda su varmış 3 gün o şekilde beklediğinden maalesef bu hal3 geldi nasıl kurtarabilirim

Doku_Kültürcü
25-07-2017, 15:27
Merhaba orkidemin türü nedir ve ilk alındığında saksıda su varmış 3 gün o şekilde beklediğinden maalesef bu hal3 geldi nasıl kurtarabilirim

https://www.youtube.com/watch?v=iCZXr2HgRBM

%3 Hidrojen peroksit ve ardından toz tarçın öneriliyor.

zeygin
25-07-2017, 15:40
Nasıl uygulamam lazım budamam gerekirmi kök ve dal için birde sıvı orkide vitamini var farklı birşey mi

Doku_Kültürcü
25-07-2017, 17:19
Kökler sağlıklı gibi duruyor. Saksıyı düz bir yere dökün. Ölü kökleri kesip çıkartın. Taç kısmı denilen orkidenin göbek kısmına oksijenli su dökün. Biraz bekleyip sonra kağıt bir peçete yardımıyla fazla oksijenli suyu uzaklaştırın. Sonrasında, tarçın tozu dökün. Bitkiyi saksıya dikin. Sulayın.

zeygin
27-07-2017, 11:10
Kökler sağlıklı gibi duruyor. Saksıyı düz bir yere dökün. Ölü kökleri kesip çıkartın. Taç kısmı denilen orkidenin göbek kısmına oksijenli su dökün. Biraz bekleyip sonra kağıt bir peçete yardımıyla fazla oksijenli suyu uzaklaştırın. Sonrasında, tarçın tozu dökün. Bitkiyi saksıya dikin. Sulayın.

Çok teşekkürler bilgi için yaptım bakalım

kerim3791
29-12-2018, 09:34
Bende almıştım ama çok fazla uzun süre dayanmadı yerini sevmedi sanırsam

Sinmx
27-03-2019, 11:38
İyi günler orkidelerim hastalandı kökleri pamukcuk oldu ve suan hiç kökü ve yaprağı kalmadı sadece gövdesi var bi Öner’iniz olurmu bana atmaya kıyamıyorum yeniden yaşatabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

Orkideacemisi61
01-06-2020, 10:58
Merhabalar orkidemin dalları sarardı çiçekleri büzüştü döküldü kimisi de yaprakları kökleri sağlam ancak fotoda görüldüğü gibi toprağı mantarlandı sanırım ne yapmak gerekiyor bu kaçıncı orkidem hepsi de öldü bunu kurtarmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz?????

Duygugndgn
27-07-2020, 20:07
Merhaba bitki severler
Orkidemin yapraklarında buruşma ve hafif sararma var. Sulamayi haftada bir olcak şekilde daldırma ile yapıyorum. Hediye geldiğinde kökleri kuruma vardı hafif birazda yüzeye çıkmıştı hiç dokunmadım üzerinde çiçekler var diye yardımcı olu nasıl kurtarabilirim 😕

Doku_Kültürcü
27-07-2020, 21:04
Merhaba bitki severler
Orkidemin yapraklarında buruşma ve hafif sararma var. Sulamayi haftada bir olcak şekilde daldırma ile yapıyorum. Hediye geldiğinde kökleri kuruma vardı hafif birazda yüzeye çıkmıştı hiç dokunmadım üzerinde çiçekler var diye yardımcı olu nasıl kurtarabilirim 😕
Bitkiniz susuz kalmış. Bu sıcaklarda 2-3 günde bir sulayın.

Mahmut Tebir
28-07-2020, 11:24
Orkidenizi ikinci bir kaba koymamanızı öneririm. Çünkü orkideler köklerinden de hava alan bitkiler. Hatta orkidenizi koyduğunuz şeffaf saksının birkaç yerini delmenizi öneririm.