PDA

View Full Version : pria / Tohum Paylaşım Sonrası (Çanakkale)

pria
07-04-2017, 17:32
Cumartesi erkenden gittim köye..gider gitmez ilk işim tohum yastığını hazırlamak oldu..İtalyan torfu toprağa güzelce karıştırdım..hafif bastırdım..ince bir tabaka yina torf serptim..tohumları dengeli saçmaya çalıştım, sık düşenleri el yordamı ile ayırdım..bu gidişimde sadece domates ve biber tohumlarını ektim..hangi bölümde hangi tohum varsa onun etiketini köşelere hafifçe batırdım..sonra yine torf serptim..daha sonra bir santim kadar torfla karışık kumsal toprak serpip yine hafifçe elimin ayasıyla bastırdım..daha sonra da 5'lik pet su şişesinin kapağını çivilerle delip süzgeç yaparak, ekili tohumları bir güzel suladım..suya hafiften sıvı humik asit ve denizyosunu karıştırdım..geceleri serin, hatta soğuk olduğu için streç naylon ile örttüm, gündüz açtım..üçüncü gün yine suladım..bugün köyden dönerken yağmur yağdı, sulamadan döndüm..can komşum ve dostum 85 yaşındaki İsmail abi pazartesi günü tekrar sulayacak..
Bugün dönmeden önce gözlüğümle baktım..sadece bir bölmede domates fidesi çıkıyor gibi..diğerlerinde hareket yok..fakat yabani ot tohumları biber ve domateslerden daha aceleci..çıkmaya başlamış otlar..
Bakalım; hayırlısıyla kazasız belasız çıkarabilecekmiyiz fideleri..en çok korktuğum sahipsiz köpekler..gece falan gelip üstlerinde tepinir veya eşerlerse yandım..hayırlısıyla başladık bakalım :)

pria
07-04-2017, 17:40
Daha önce köyden bir ahbaba anahtar bırakmıştım ve çapa makinasıyla yüzeyde bulunan yılların biriktirdiği otları kıymasını ve büyük traktör çapa makinasıyla toprağı da kabartmasını rica etmiştim..köye gidince baktım, otlar un ufak olmuş ama toprak derinlemesine kazılmamış..pek hoşuma gitmedi..
Ertesi gün bir akraba çocuğuyla muhabbet ederken konu bu noktaya gelince ''Adnan abi, benim tiller traktöre takılı, sen git fidanlığa çıkan yoldaki kahvede bekle beni, ben ordan alırım seni'' dedi..hemen vardık fidanlığa..sağolsun hem aşağı hem yukarı 40 santim kadar toprağı kabarttı, pamuk gibi oldu toprak..
Bu gidişimde sebze ekeceğim tavaları hazırlayacağım kısmetse..

Güler
07-04-2017, 18:37
Oh oh maşallah siz kolları sıvamışsınız bile, darısı başımıza.
Önce kolaylıklar dilerim.
İlk mesajınızda bahsettiğiniz gibi sahipsiz köpekler nedense çok meraklı oluyorlar, naylonu bile yırtıyorlar, bizim başımıza gelmişti.
Naylon üzerine dikenli birkaç çalı dalı koyarsanız önleyebilirsiniz, biz öyle yaptık.

pria
07-04-2017, 18:42
Oh oh maşallah siz kolları sıvamışsınız bile, darısı başımıza.
Önce kolaylıklar dilerim.
İlk mesajınızda bahsettiğiniz gibi sahipsiz köpekler nedense çok meraklı oluyorlar, naylonu bile yırtıyorlar, bizim başımıza gelmişti.
Naylon üzerine dikenli birkaç çalı dalı koyarsanız önleyebilirsiniz, biz öyle yaptık.

Sağolun varolun Güler Hanım..

Ben nergisleri ekince bile en çok köpeklerden çekiyorum..geliyorlar, yumuşacık toprakta eşinip yuvarlanıyorlar..kaç kere başıma geldi, soğanları çıkarıyorlar eşinirken..
Bir önceki gidişimde komşumİsmail abinin 3-4 koyun ve kuzusuna zarar verdiler..biri ölmüş, diğerlerini ısırmışlar..
Daha sonra damadı buldu o köpekleri ve vurdu tüfekle ..

TCM
07-04-2017, 18:48
Çok güzel olmuş, insanın fide olup toprağa yatası geliyor :)

Tohumları ektiğiniz yeri taze dalları bükerek az daha yüksek (minik sera gibi) yapsaydınız keşke, domatesler bir dahaki ziyarete kadar naylona yapışmasın..

Güler
07-04-2017, 18:49
Evet yumuşak toprakta eşelenmek hem hoşlarına gidiyor hem de naylon altında ne var onu merak ediyorlar, belki de yiyecek bir şey arıyorlar.

pria
07-04-2017, 19:10
Çok güzel olmuş, insanın fide olup toprağa yatası geliyor :)

Tohumları ektiğiniz yeri taze dalları bükerek az daha yüksek (minik sera gibi) yapsaydınız keşke, domatesler bir dahaki ziyarete kadar naylona yapışmasın..

Yağmur da yağdığı için ve gece yine yağma durumu olduğu için naylonu kaldırdım..açıktalar yani..etrafında budadığım zeytin dalları var..İsmail abi ara sıra kolaçan eder onları..
Süzgeçli su damacanasının kulbuna naylona sardığım5-6 tek cigara torbasını da astım...söyledim de giderken..hem sular hem cigaranı tellersin, diye..
85 yaşında ama hala dinç..fakat cigaradan bi türlü vazgeçemiyor..beni görünce gözleri ışıldar; cigaralar geliyo, diye..
Otururuz birer tane telleriz..bi tane de yedek veririm..öyle böyle 17 yıldan beri hır gür çıkmadan abi kardeş gibi devam eder gider dostluğumuz..
Fakat iyice yaşlanmaya başladı..dua ediyorum, ölmesin diye..gerçekten hem özlerim hem ararım onun dostluğunu..o varken fidanlığa kimse adımını atamaz..

Muda
07-04-2017, 21:36
Köpekler için çözüm karabiber olabilir mi? Daha önce deneme yapmadım ancak eskiden bir köpeğin ele sürülen kolonya kokusundan çok etkilendiğini görmüştüm. Onların koku alma duyuları çok hassas. Kolonya kalmayacağına göre karabiber belki etkili olabilir.

pria
08-04-2017, 20:36
Ektiğim 27 çeşit biber ve domates tohum yastığının üzerini açık bırakmıştım köyden dönerken..belki yağmur yağar toprak üstünde oluşacak kaymak tabakasını kırar diye..az önce köyden telefon ettiler..ince ince yağıyormuş yağmur..çok sevindim..yağmur suyu terkos suyuna benzemez..
Hayırlısıyla göreceğiz fidelerin çıktığını inşallah..Çanakkale'de fazla sabredeceğimi sanmıyorum..pazartesi günü komşum sular..salı akşamı da biz kaçarız köye..Yolumuz kısa..Çanakkale'den 3'te çıksak 5'te köydeyiz..Bu toprak aşkı güzel bi hastalık :)

Bu gidişte domates biber ekeceğim tavaları ve karpuz kavun kabak yerli mısır ocaklarını hazırlamam gerek..ayın 15'i gibi onlarıda buluştururum toprakla..

pria
12-04-2017, 19:29
Dayanamadım kaçtım köye bugün..tabi ilk işim tohum yastğına bakmak oldu..domateslerden 6 çeşit çıkmış veya çıkmaya çalışıyor..biberlerden hiç yok..yine suya çok az denizyosunu ekleyip suladım ve akşam poyrazla hava aşırı soğuduğu için streç naylonla örttüm üstlerini..sabah açarım..sebze tavalarını hazırlamaya başladım bugün..yarın ve öbür gün devam.. fotoları dönünce yüklerim..herkese selam. :)

pria
15-04-2017, 19:21
Dayanamadım kaçtım köye bugün..tabi ilk işim tohum yastğına bakmak oldu..domateslerden 6 çeşit çıkmış veya çıkmaya çalışıyor..biberlerden hiç yok..yine suya çok az denizyosunu ekleyip suladım ve akşam poyrazla hava aşırı soğuduğu için streç naylonla örttüm üstlerini..sabah açarım..sebze tavalarını hazırlamaya başladım bugün..yarın ve öbür gün devam.. fotoları dönünce yüklerim..herkese selam. :)

Bu akşam yine turşu gibi yorgun döndüm köyden..

4 gün önce 6 çeşit domates çıkmıştı..ben dönene kadar 15 çeşitin hepsi çıktılar..biberlerden henüz çıkan yok..domatesler gayet keyifliler:)

pria
15-04-2017, 19:24
Köyden dönerken pazartesi günü kuvvetli yağmur olasılığı olduğu için, sert yağan yağmurun fideleri ve tohumları dövmemesi için üstlerini zeytin dallarıyla örttüm..yağmurun hızını keser..yağmurdan sonra komşum dalları kaldıracak..

pria
15-04-2017, 19:30
2 nolu mesajda traktörün tiller çektiği alana boydan boya birer metre arayla 55 yalak yaptım..yalakları açtıktan sonra bel küreğiyle bir kez de ben kazdım..en dibe kuru ve yeşil ot kırıntıları koyup toprakla örttüm..tohum ekeceğim yerlere de İtalyan torfu koyup toprakla karıştırdım..tohumları ektikten sonra da sıvı humik asit ve denizyosunu karışımlı suyla suladım çabuk çimlenmeleri ve sağlıklı gelişmeleri için..bu yalaklara karpuz, kavun, kabakları ektim..iki zeytin arasına rahatlıkla kol atsınlar diye..

pria
15-04-2017, 19:36
Eski yıllardan kalma tek tük Erlicheer nergislerle, enginar ve kokulu zambakların olduğu ve traktörü sokamadığım alanlarda iş bana düştü..7 tane 70-80 santim genişlikte yalak yaptım..önce üst tabakayı bel küreği ile kazdım..ot temizliğinden sonra tekrar bel küreği ile kazdım..beni en çok yoran iş bu oldu..

pria
15-04-2017, 19:39
Domates ekeceğim alanı aralıklarla mısır ekerek böldüm..birbirlerini melezlemeleri açısından faydası olur..3 yalağa 2 çeşit yerli mısır ektim..daha da ekeceğim..hatta kavun ve karpuz ektiğim 37 yalağa da birer mısır ekeceğim..eşim ve kızım çok sever :)

pria
15-04-2017, 19:42
Yalaklardan birine 15 kök salatalık ektim..tohum ekeceğim yeri elimle 20 santim kadar eşip, dibe yeşil ve kuru ot karışımı koduktan sonra tohum ekeceğim yere de torf ilave ettim ve tohumu ektikten sonra humik asit ve denizyosunlu suyla suladım..

pria
15-04-2017, 19:44
Hava özellikle dün çok sıcaktı..badem ağacı dibinde mola verdim ara ara..

pria
15-04-2017, 19:48
Yaş ilerledi..64..aslında 3-4 alanda nerdeyse 70-80 metrekarelik alandaki nergisler bile bana yetiyordu uğraş ve spor için..başımıza tatlı bela aldık bu yıl..bakalım işin sonu iyi olur inşallah..

pria
15-04-2017, 20:22
Benim mini bahçe tam bir koleksiyon oldu..sanırım 70 çeşit tohum ektim ve ekeceğim..

DOMATESLER:

1- Çanakkale pembe (Taşlıbahçe)
2- Afyon Karahisar yerli ( Muda)
3- Siyah domates
4- Büyük turuncu (telato)
5- Samsunun bereket
6- Garnet (birnefestoprak)
7- Alakır etlisi
8- Deşti Domates
9- Afyon pembe
10- Heybetli domates
11- Lice domates
12- Margaret Curtain (birnefestoprak)
13- Isparta kurak (Taşlıbahçe)
14- Çizgili İstanbul (Taşlıbahçe)
15- Toprak Adana (birnefestoprak)
16- Sarı domates
17- Deşti susuz ( Taşlıbahçe)
18- Early ruby (birnefes toprak)

BİBERLER:

1- Stocky red roaster (birnefestoprak)
2- Tatlı kıl biber
3- Tatlı kıl biber (TCM)
4- Jimmy nordello
5- Meksiko bidget (birnefestoprak)
6- Thai biberi
7- MEHMET'in tatlı köy biberi
8- Siyah cin biber
9- Köy biberi

İsimsiz olanların çoğu sanırım sayın oz26 ve Muda'dan geldi..

pria
15-04-2017, 20:34
Dün koca gün hep tohum ektim..

KAVUN ve KARPUZLAR:

1- Yedi ocak kavun (isimsiz)
2- Beş ocak Tatarlı karpuzu (Taşlıbahçe)
3- Dört ocak Çanakkale yerli karpuz (Taşlıbahçe)
4- Üç ocak isimsiz karpuz (Muda)
5- Dört ocak Et sarı karpuz (Taşlıbahçe)
6- Dört ocak isimsiz karpuz
7- Dört ocak isimsiz karpuz
8- Altı ocak isimsiz karpuz (Muda)

KABAKLAR:

1- İki ocak Kars yumurtası (Dutlubahçe)
2- Bir ocak Kara kabak
3- Bir ocak Sarı kabak (Mincel)
4- Bir ocak dolmalık isimsiz kabak
5- Bir ocak serhat kabağı (Taşlıbahçe)
6- Bir ocak Spagetti kabak (Muda)
7- Bir ocak Haylan kabağı (Dutlubahçe)
8- Bir ocak Marina di Chiogia kış kabağı
9- 4 ocak daha isimsiz kabaklar..

Kabakları fazla sarfedemiyeceğimiz için bazılarını tek ocak ektim..hem tohum alırım, hem de tadına bakıp gelecek yıl daha çok ekip ekmeyeceğime karar veririm..

pria
15-04-2017, 20:56
Benim fidanlık köyün hemen hemen en güzel yerinde..tam denize nazır, kuşbakışı..yan tarafımdaki boşlukta gece içki içmeye gelenler çok oluyormuş..Komşum İsmail abi uyardı bu gidişimde..yemelerine, onu bunu koparmalarına değil de, sarhoş kafayla gece karanlıkta sebzeleri çiğnerlerse ona yanarım..

pria
16-04-2017, 09:38
7-8 sene önce bi mobilet almıştım..fakat öyle bi tembellik yapmıştı ki; hani af buyurun, öyle derler ya, uvalete bile onla gider hale gelmiştim..alışkanlık yaptı..oysa benim köye gitmemin ana nedeni bol bol hareket, spor yapmaktı..birgün tepem attı mobileti bi akraba gence bedavadan hediye ettim..4-5 yıldan beri fidanlığa 2 kilometrelik yolu yürüyerek gidiyordum..fakat hem yaş ilerlemeye başladı, hem bu yıl sebze bahçesi yorgunluğumu arttırdı, yorgun argın onca yolu özellikle akşam dönerken zor gelmeye başladı..ayrıca yazın sıcağında elde domates, biber karpuz kavun taşımak ta zor..
Bu yüzden bi elektrikli bisiklet almak zorunda hissettim kendimi :)

pria
16-04-2017, 09:56
Yıllardan beri fidanlıkta ektiğim herşeye, zeytinlere denizyosunu kullanmak alışkanlık oldu..bu organik ürün dışında bişey kullanmamaya çalışıyorum..sadece nergisleri ekerken tabana 15x15x15 (üç onbeş) kimyasal gübre kullanırım.

DRT TARIM | Aylk E-Blten: Ascophyllum nodosum (Proton) Faydal Bilgiler II (http://www.drt.com.tr/blog/2009/08/ascophyllum-nodosum-proton-faydal.html)

pria
16-04-2017, 09:59
Bu gidişimde komşum İsmail abi 2 balya saman verdi..onları ektiğim fideler biraz boylanınca 2 santim falan yayıp malçlama yapacağım..ayrıca fidanlıkta bol kuru otlar var, onlarıda biraz ufalayıp malçlamada kullanacağım..
.Çarşamba gibi gidersem ilk işim damlama borularını almak olacak..işim çok yani..bitmez..

pria
26-04-2017, 08:48
Cumadan beri yine köydeydim..

Domatesler çıktı ama biberler hala çıkamadı..onca biber tohumundan dün baktığımda sadece 7-8 biber çıktı ya da çıkmaya çabalıyor..toprak hala soğuk, sanırım biber tohumları çimlenmek için daha fazla sıcağa ihtiyaç duyuyor..

Geçen hafta gittiğimde mısır ekmiştim; onlar bile 7-8 günde çıkmaya başlamış..boyları 7-8 santim olmuş..

Bu kez fotoğraf çekmedim..tüm yalaklar kazıldı, ekime hazır..bekliyoruz fidelerin büyümelerini..

pria
29-04-2017, 19:47
Toprak beni baharda mıknatıs gibi çekiyo..dayanamadım yine dün kapağı attım köye..giderken Çanakkale'nin Cuma Pazarı'ından çam gübresi ve çok yanmış elenmiş keçi gübresi de götürdüm..yeşil ve kuru, çürük ot kırıntıları ve budama yaptığım zeytin yapraklarının kurularıyla bi harman yapıp, domates biber fidelerini ekerken kullanacağım..

12-13 gün önce ektiğim kavun, karpuz ve kabaklar çıkmaya başladı..salatalıklardan henüz bi haber yok..biberler de yeni yeni çıkıyorlar..en çok çıkan da Mehmet'in tatlı kıl biberi..şu an 40 kök falan biber oldu çıkan..içim rahatladı biraz..:)

pria
04-05-2017, 18:28
Bugün döndüm yine köyden..

Fidelerin son durumu:

( Biberlerden iki çeşit hiç çıkmadı..soğuk ve yağmurlu havalarda çürümüş olabilirler..Çoğu tatlı kıl biber olan 50-60 fide var..yeter de artar..pazara götürüp satacak halimiz yok ya )

pria
04-05-2017, 18:34
İlk olarak kış kabakları ve kavunlar çıktı..karpuzlarda çıkan var ama kayıp ta olabilir..bu yüzden, hiç kullanmadığım bir karpuz tohumuyla yedek ekim yaptım (son fotodaki karpuz...adını bilen varsa ve yazarsa sevinirim..)

pria
04-05-2017, 18:43
Sayın Muda'nın Afyon yerli domates fideleri çok..fideler daha küçük olmasına rağmen bir tavaya deneme ekimi yaptım, daha doğrusu şaşırtma..haftaya gittiğimde sonucu iyi görürsem tüm domates fidelerini şaşırtma yapacağım..

Çepinle 15 santim falan çukur açtım, en dibe yarı çürük zeytin yapraklarını attım..üstüne biraz toprak biraz da çam ve keçi gübresi koydum..çöksün diye humatlı suyla suladım..biraz daha toprak ilave edip minik fideyi son koyduğum çam gübresi içine diktim ve hafiften su verdim....fide sağa sola yatmasın ve kaymak yapmasın diye etrafına yine zeytin çürüntüleri koydum..

pria
04-05-2017, 18:45
Hamarat komşum bana bi kıyak yaptı bu kez..2 yıl önce budadığım zeytin dallarını kendi tarafına aktardı..diplerinden 3-4 çuval zeytin yaprağı çürüntüsü çıktı :) Malçlama ve fide diplerine koymak için çok iyi..

(Hergün bikaç kez oturup cıgara telliyoruz denize karşı )

pria
04-05-2017, 18:50
Mısırların çoğunluğu çıktı..8-10 santim olanlar var..90 kök üç çeşit yerli mısırım var)

pria
04-05-2017, 18:52
Biz yerel olarak yalak deriz..domates biber fidelerini dikmek için 19 tava hazırladım..2 tavada salatalık var..2 tava biber dikerim..kalanlar da domates..

Milla
04-05-2017, 19:24
İlk olarak kış kabakları ve kavunlar çıktı..karpuzlarda çıkan var ama kayıp ta olabilir..bu yüzden, hiç kullanmadığım bir karpuz tohumuyla yedek ekim yaptım (son fotodaki karpuz..bunu sanıyorum sayın ozz26'dan edindim..adını bilen varsa ve yazarsa sevinirim..)

Sanırım çekirdeği oyalı cinsi olabilir sayın pria.

pria
04-05-2017, 19:38
Sanırım çekirdeği oyalı cinsi olabilir sayın pria.

Oooo..çok sevindim..ekmeyi unuttuğum bu karpuz ''çekirdeği oyalı karpuz-Citrullus lanatus'' imiş..valla diğer karpuzlar çıkmasa da pek üzülmem..bu enteresan karpuzdan bol bol tohum alıp paylaşırım inşallah seneye..30 kök falan ektim bu çeşitten..sayın birnefestoprak'a bir kez daha teşekkürler..

http://www.agaclar.net/forum/1314539-post4.htm

pria
16-05-2017, 17:22
Sekiz günden beri köydeydim..bugün istemeye istemeye döndüm köyden :)
Ama fazla uzamaz cumartesi gibi kaçarım yine..eşimin kırla, toprakla, bağla, bahçeyle pek arası yok..ne de olsa memur kızı..çocukluktan toprak sevdası olmayanın sonradan bu işlere elinin yatması çok zor..

pria
16-05-2017, 17:26
Bir önceki gidişimde minicik domates fidelerinden Afyon yerli domateslerden bir yalak şaşırtma yapmıştım denemek için..keşke 18 tür domates fidelerinin tamamını dikseymişim..öylesine güzel gelişmiş ki :)

pria
16-05-2017, 17:35
Bu gidişimde 17 çeşit domates fidelerinin tamamı dikildi..
Dikmeden önce bel küreğiyle 20 santim kadar yer açtım..sonra 6-7 santim kalınlıkta çürük zeytin yaprağı, yeşil ot kırpıntısı koyup çukuru toprakla örttüm..sonra yine 20-12 santimlik minik bir çukur daha açtım elimle..orayı da çam gübresi, keçi gübresi ve torf karışımıyla doldurdum ve 1-1.5 litre denizyosunu, humik asit eriyikli su verdim..suyu iyice emdikten sonra da parmaklarımla minik bir çukur daha açıp fideyi yerleştirdim ve etrafını sıkıştırdım..sonra 150-200 cc. kadar su daha verdim..bir gece öyle kaldı..ertesi gün etraftaki kuru topraklarla fideyi boğazladım..bu vaziyette 20-30 gün sulamasam da olur..

pria
16-05-2017, 17:39
En hızlı büyüyenler sırasıyla kabaklar, kavunlar, salatalıklar, domatesler ve biberler..
Biberlerin fideleri çok minik olmasına rağmen itinayla aynen domateslerdeki yöntemle diktim..
Çarşamba perşembe yoğun yağmur var, inşallah sert yağmurda yatıp gömülmezler..

pria
16-05-2017, 17:42
Emniyet tedbiri olarak her domates cinsinden 3-4 ocağa çift fide diktim..haziran ortasına kadar körpe dönemilerinde böcek kesebilir diye yedek olsun diye düşündüm..
Kaplumbağalar da boşdurmuyor..hattâ bir tanesini aldım yandaki boş arsaların olduğu yere bıraktim..

pria
16-05-2017, 17:43
En hızlı gelişenler kabaklar..mısırların gelişimi de çok iyi..

pria
16-05-2017, 17:48
Karpuzlarım ve kavunlarım :) ikinci fotodaki ''oyalı karpuz''..20 kök falan var :)

pria
16-05-2017, 18:19
Bugün köyden dönerken kalan son fideler..Kalanlar Afyon yerli domates ve iki çeşit kurak domates..

Fidelerden 9 kişiye de dağıtım yaptım..

18 yalağın herbirinde 8-10 kök domatesim var..her çeşitten bir yalak var..aralarında tozlaşmayı önlemek için mısır ve salatalık yalakları var..
Takribi 130-140 kök domatesim, 40 kök biberim, 30 kök salatalığım, 20 kadar karpuzum, 90 kök falan mısırım, 10 kök kavunum ve 25 kök kadar da muhtelif kabaklarım var..

Az yer ve az iş değil bunları bakıp kotarmak..öncelikle hobi ve spor amacıyla yapıyorum..yoksa kim yiyecek ki bunca sebzeyi :)

İnşallah bol ürün alırım; sevdiğim insanlara hediye olarak vermenin yanısıra biraz da satarım..

Satmak sorun değil..bizim kasabada 1500 Çin'li işçi var..onlar yeter..gırtlaklarına pek düşkünler :)

pria
16-05-2017, 18:24
Salatalıklarım da 3. yaprağı çıkarıyor..

pria
16-05-2017, 18:26
Fidanlıktan genel bi görüntü..zeytinler çiçek yüklü..haşereye kaptırmazsam umutluyum bu yıl..

pria
16-05-2017, 18:29
Bu gidişimde fidanlığa giden anayol kenarında öldürülmüş iki yılan gördüm, üzüldüm..biri tanıdıktı..hergün benim oradan aşağıdaki derede kurbağa avlamaya gider ve dönerdi..yolda her zaman izini görürdüm..

Bir de fidanlıkta incir ağacının altıdan bir yılan şırladı önümden, kaçtı gitti..baya iri bi yılan gibime geldi..kaçtığı istikamete doğru aradım ama ses seda çıkmadı, herhalde gezmeye gitti stresten :) benden zarar gelmez ama napsın korkuyor hayvanlar..
Geçen yıl kulübenin içinden bi engerek yılanı yavrusunu çıkardıydım :) yavaş yavaş yollan git diye söylendim..

valla benim fidanlığın her tarafı otluk..öyle domates biber, nergis falan çalmaya girmek için cesaret ister :)

Efe Bey
16-05-2017, 19:34
Sn.Pria bu kadar ekimi,bahçe düzenlemesini,çapasını vb.işleri eşiniz olmadan tek başınıza yaptınız sanırım.Tebrik ederim.Gayet güzel,itinalı ve planlı bir çalışma yapmışsınız.Çarşamba ve perşembe beklenen yağmurlarda inşallah etkilenmezler.Bende bahçeye sizin gibi sakız kabak,Kemalpaşa bal kabağı,yerli kıl biber,kapya biber,erzincan dermason fasulye,yerli mısır,Kırkağaç altınbaş kavunu vb çeşitlerden ektiğimiz için sizin gibi aynı tereddütleri hissediyorum.Bu arada bahçeniz mevki olarak nerede onuda merak ettim.Kolaylıklar dilerim.

pria
16-05-2017, 19:48
Sn.Pria bu kadar ekimi,bahçe düzenlemesini,çapasını vb.işleri eşiniz olmadan tek başınıza yaptınız sanırım.Tebrik ederim.Gayet güzel,itinalı ve planlı bir çalışma yapmışsınız.Çarşamba ve perşembe beklenen yağmurlarda inşallah etkilenmezler.Bende bahçeye sizin gibi sakız kabak,Kemalpaşa bal kabağı,yerli kıl biber,kapya biber,erzincan dermason fasulye,yerli mısır,Kırkağaç altınbaş kavunu vb çeşitlerden ektiğimiz için sizin gibi aynı tereddütleri hissediyorum.Bu arada bahçeniz mevki olarak nerede onuda merak ettim.Kolaylıklar dilerim.

Bazı insanlar toprağa kir gözüyle bakarlar, ben ise toprağı ne kadar eşeleyip avuçlarsam ruhum o kadar temiz pak, huzurlu olur ..Bunun adı tutkudur kısacası..:)

200 kadar ağacın her türlü bakım işini, sebze bahçesi hazırlığını, ekimini bakımını tek başıma yaparım her zaman..çünkü beğenebileceğim işçi bulmam mümkün değil..denedim bir ara; sinirlendim, canım sıkıldı verdim parasını yol verdim..hele hele nergislerimin ekim, bakım ve sökümünde kimseyi bulaştırmam..
Biraz ukalalık yapacağım ama 40 yıldan beri toprak işinin her türüyle haşır neşir olduğum ve işin aslını azbuçuk bildiğim için genelde başkalarının yaptığı işi pek beğenmem..çünkü, kendi işimi hevesle, sevgiyle yaptığım için güzel yaparım..Komşum İsmail abi hep hayranlıkla izler beni..ayıptır söylemesi; ''tam fotoğraflık yapıyosun'' diye takılır bana..

Toprağım çok fakir..cıgır kum, kist..yıllardan beri otları biçerek, leonardit, humik asit takviyesiyle biraz zenginleştirdim gibi..

Bakalım sonuç inşallah iyi olur bu yıl.

Resulgur
16-05-2017, 20:54
Sn. pria emeğinize sağlık her şey çok güzel gidiyor. Çalışmalarınızı imrenerek takip ediyor ve çok şey öğreniyoruz. Bereketli olsun inşallah ;)

YeniGine
16-05-2017, 23:45
Sayın pria sayfanızı yeni gördüm; en son sizinle site bahçenizdeki çalışmalarınızla ilgili sohbetimiz olmuş idi.
Böyle yeriniz - yurdunuz varmış da şimdiye kadar neden durmuşsunuz. Maşallah anlatımınızla birlikte güzelliklerinize hayran kaldım. Verilen bu emeklerin karşılığı mutlaka çok güzel olacaktır inşallah!..
Sayın pria çam gübresi nedir, ne için kullanılır?
Emeklerinize sağlık, rastgelsin inşallah!..

pria
17-05-2017, 21:07
Sayın pria çam gübresi nedir, ne için kullanılır?

Çanakkale pazarında çokça satılır çam gübresi..bunları çam ormanlarında biriken ibrelerin çürümüş katmanlarından topluyorlar..humus içerikli sayılır, iyi su tutar..çok besleyici olmasa bile en nihayetinde organik bi malzeme..

pria
17-05-2017, 21:10
Sebzelerimde sezon boyunca bu iki organik malzemeyi kullandım ve kullanacağım gerektikçe..yıllardan beri zeytinlere de yapraktan veriyorum, çok çok memnunum..kimyasal gübre kullanmaktan kurtardılar beni..

http://www.drt.com.tr/BitkiBesleme.aspx?g%C3%BCbre=Proton

Docto Humate, Bitki Besleme Ürünleri | Doktor Tarsa Tarım (http://www.drt.com.tr/BitkiBesleme.aspx?g%C3%BCbre=Docto-Humate)

DoktoHumate'da %65 oranında toz halinde humik+fulvik asit ve 70 ppm bor olduğu, fulvik asitin daha pratik faydalar sağladığına inandığım için bu üründen vazgeçemiyorum..

Geçen yıl İstanbul/Pendik'te bunların 400 gramlık kutu fiyatları 40 TL falandı..Bugün Çanakkale Ziraat odasından HUMATE'ı 12 , PROTON'u ise 24 liradan aldım..fazladan bulunsun, sürekli lazım çünkü..

pria
18-05-2017, 10:42
Az önce köyden aradılar..dün 3 saat kadar ince ince yağmur yağmış..zeytinler ve körpe fideler için altın değerinde yağmur bu :) Pazar günü freemeteo.com bizim kasaba için 40 kilo falan yağmur gösteriyo..inşallah bi sakatlık olmadan atlatırız bu yoğun yağmuru da..

Efe Bey
18-05-2017, 18:02
sizin kasaba ?

BarışByrmç
19-05-2017, 04:42
Çok güzel, imrenerek okuyup -baktım. Çok heves ediyorum fakat bir türlü giremedim şu işin içine. Vaktimde oluyor oysa. Elinize sağlık abi, kolay gelsin.

nkutsay
19-05-2017, 13:16
Sayin pria zeytin sinegi icin ne zaman ne sekilde mucadele yapacaksiniz? Tek bir fidanimiz var gecen yil 3 kiloluk tum mahsulu cope attik.vuruk zeytinleri degerlendirmenin bir yolu var mi?

pria
19-05-2017, 19:32
Sayin pria zeytin sinegi icin ne zaman ne sekilde mucadele yapacaksiniz? Tek bir fidanimiz var gecen yil 3 kiloluk tum mahsulu cope attik.vuruk zeytinleri degerlendirmenin bir yolu var mi?

Valla gözlemlerime göre zeytinlerimde güvenin çiçek nesli yok gibi..fakat sırada zeytin sineğinden önce zeytin güvesinin meyve dölü var..zeytinler saçma iriliğine geldiğinde karabiber dökülmelerini önlemem lazım..gerekli görürsem poligor atarım..

Ondan sonra zeytinler hafif yağlanmaya başladıktan sonra haziran sonlarında z. sineğini takip edeceğim..aklımda, kaolin kaplaması yapmak ile içine % 2'lik DAP gübresi ve balık kafası ile balık bağırsakları konmuş 1.5 litrelik pet şişelerden bolca asmak geçiyor..foremonlu yapışkan tuzaklardan da almayı düşünüyorum..sinek işi baya uğraştıracak beni..

Zeytin sineği mücadelesi oldukça zor..
https://www.irhaltarim.com.tr/urun/sapka-tipi-sinek-tuzagi-6li-paket/2103

Zeytin sineği sarı rengi sever diyorlar ama bir Adnan Menderes üniversitesi araştırmasında erkek sineklerin sarı ve turuncu, dişi sineklerin ise kırmızı ve siyah renkleri sevdiğini, cezbettiğini okudum..olmazsa bu renklere göre kendim ayarlayacağım..iki zeytinden birine pet assam belki başarılı olurum kitle mücadelesinde..

http://adudspace.adu.edu.tr:8080/jspui/bitstream/11607/1347/3/FULYA%20KAYA%20APAK.pdf

pria
26-05-2017, 16:26
Pazartesinden beri köydeydim..ama bu son gidişimdeki günlerim biraz ağrılı ce arızalı geçti..sağ kolumun kürek kemiğini fazla zorlamadan olsa gerek lif mi koptu et mi kaptı, kaslarımda birşeyler oldu yani..kolumu yukarıya kalırırken inanılmaz bir acı oluyordu..neyse, gittim kasabanın tek eczanesine..bi hap verdi, hala kullanıyorum..dün biraz hafifleyince yarım kalan işleri de bitirip döndük köyden eşimle..

Fidelerin vaziyeti çok iyi..son yağmur çok yaramış..baya bi serpilmişler..

pria
26-05-2017, 16:29
Karpuz kavun ve salatalıklar..

pria
26-05-2017, 16:33
Denemek için domates fideleri henüz minicikken bir tava dikmiştim..keşke tüm domatesleri o minik halleriyle dikseymişim..son diktiğim fidelere göre bir misli daha fazla gelişti o minicik fideler..tepe noktalarına kadar ''boğazlama'' yaptım domates fidelerinde..

pria
26-05-2017, 16:40
Resimdeki daha gelişkin domates minicikken diktiğim fidelerden..daha irileşen fideler bir hafta sonra dikildi ama o körpe, minicik fideler kadar hızlı gelişemedi..fidan konusunda da öyledir, boylu uzun fidan yerine minicik 1 yaşında fidanların gelişimi daha hızlı olur.

pria
26-05-2017, 16:45
Zeytinlerim de pek keyifli ve çiçek yüklü..açmak üzereler..

5 kavanoz da bağ yaprağı yapıp döndük köyden..

Dönerken Çanakkale yakınlarında felaket bir yağmur başladı..minibüsün silecekleri yetişmiyordu silmeye..inşallah bu gece de bizim kasabaya yağar bu bereket saçan yağmur..

Dutlar dönmeye başladı; eşim bayılır dalından dut yemeye, pazartesi salı gene oradayız.

pria
29-05-2017, 19:44
Bugün yine köydeyim..domatesler karpuzlar kabaklar şaşırtıcı hızla zümrüt gibi hızla gelişiyorlar..tabi denizyosunu sayesinde biraz da :)

Köye gelirken Çanakkale'den DELFİN WG ile azadirachtin içerikli ithal malı NİMBECİDİNE aldım..Delfin'in etiketi 92 liraydı, 50 liraya verdiler..Nimbecidine'yi ise ise litrelik 105 liradan aldım..hem zeytinler hem de gerekirse sebzeler için ayrıca Biga'da KAOLİN de buldum nihayet...hem de iyi marka SUNGUARD..açık kiloyla satılması da iyi..kilosu 5.5 lira..
Bu yıl hem zeytinlere hem de sebzelere kimyasal ilaç ta gübre de kullanmıyacağım..
Bi de tekerlekli 60 veya 80 litrelik benzinli ilaçlama makinası aldık mı tamamdır..çünkü akülü sırt tulumbası sakatlıyacak artık beni :(

Haa..bir de ATINTAR'dan sayın meyvelitepe'nin önerdiği reçine bazlı yapıştırıcı NU-FiLM almam gerek..onu internetten haledicez mecburen..

pria
29-05-2017, 20:10
http://www.agaclar.net/forum/1508859-post241.htm

dongyul
29-05-2017, 21:33
Sayın pria; buradan sizi takip etmek zor oluyor arada gözden kaçırıyorum bahçe sayfası kısmında sayfa açsanız daha güzel olacak sanki ^_^

pria
30-05-2017, 10:05
Sayın pria; buradan sizi takip etmek zor oluyor arada gözden kaçırıyorum bahçe sayfası kısmında sayfa açsanız daha güzel olacak sanki ^_^

Benim de aklımdan geçen bu ..

pria
04-06-2017, 23:25
Fideleri dikeli 20 gün falan oldu..harika gelişiyorlar..domateslerin içinde en hızlı gelişen ve çok beğendiğim Afyon yerli domates şimdilik..hepsinde çiçek tomurcukları bol bol var..açanlar da var tabi ki..
Fidelerde hiçbir hastalık belirtisi ve zayiat yok..hepsi koyu yeşil, hani derler ya gömgök :)
Sadece bir salatalığı kaplumbağa yarıdan kesip afiyetle yemiş..ben de onu ürkütmeden aldım ve tel örgünün dışında daha güzel doğal otların bulunduğu bölgeye uğurladım.. :)
Kabaklarda bazılarında bir metreye yakın kol var..karpuzlar da kol atıyor..mısırların gövdeleri kalınlaştı..boyları 70 santim falan oldu..

Maliyeti yüksek işlerden oldum olası kaçınırım..bu nedenle damlama çekmekten vazgeçtim..Her dikim yastığına yani bizim tabirimizle yalağa hafif meyilli ve domates biber köklerinden 15-20 santim uzaktan, 12-15 santim derinlikte su arkı açtım..tabanına 5 santim kadar zeytin yaprağı çürüntüsü yaydım..onun üstüne de 10 santim kalınlıkta arpa samanı koydum..harika bir malçlama oldu..hani domates belgeselindeki gibi İspanyol çiftçilerinden esinlendim..su hortumunu yalağın başına koyuyorum, suya kanınca aktarıyorum öbür yalağa..malç olduğu için toprak kaymak bağlamıyor ve rüzgarı güneşi görmediği için nemini kaybetmiyor..haftada bir sulama yeter..hem sularken vakit geçiriyorum..hoşuma gidiyor böylesi..350 kök sebzenin sulaması 3-4 saati alıyor..harcanan su 2- 2.5 ton..12 hafta sulasam yapar 30 ton..hiçbir şey değil yani..

Fotoğrafları aktarma imkanım yok köyde, çünkü kamera ara bağlantım yok..dönüşte çok beğeneceğinizi umduğum güzel fotolar yükleyeceğim inşallah..

Zeytinlerde de baya bi umudum var bu yıl..bugün hem gözlüğümü takıp hem de büyüteçle çiçekleri inceledim 20 kadar fidanda..oldukça fazla tane tutumu var..inşallah satın aldığım DELFİN + NEEM YAĞI (Nembicidine) + kaolin kili ile güvenin meyve dölünü önlerim..
Perşembeden beri ALTINTAR'dan reçine bazlı NU-FİLM tedariği için uğraşıyorum..3-4 kişiyle görüştüm..en son Bursa bölge sorumlusuna umut bağladım ama hala geri dönmedi..bulamazsam çok üzüleceğim..

Hepinize çok selam..

Haa, unuttum yazmayı..Çanakkale'de söylenen fiyatlardan 400 lira daha ucuza Isparta bayisinden KAAN 80 litrelik tekerlekli 30 metre hortum dahil 4 zamanlı ilaçlama makinam da yarın geliyor..kargo dahil 920 lira..Bizim Biga bayisi 60 litrelik ve 2 zamanlı olan modeli için 1000 lira çekmişti bana..milleti enayi sanıyorlar..internet diye bişey var artık :)

Muda
06-06-2017, 11:25
İlk olarak kış kabakları ve kavunlar çıktı..karpuzlarda çıkan var ama kayıp ta olabilir..bu yüzden, hiç kullanmadığım bir karpuz tohumuyla yedek ekim yaptım (son fotodaki karpuz...adını bilen varsa ve yazarsa sevinirim..)

Sn. pria;

Ben nerede ise çok az ekim yapabildim. Siz ürün alacak duruma getirmişsiniz. Umarım istediğiniz gibi olur. Çekirdeği oyalı karpuz tohumunu ben göndermiştim. Gönderdiklerim arasında TCM'nin kongo karpuz tohumu, birnefestoprak'ın sürmeli gibi hep yerli karpuz tohumları bulunmakta. Ürün çıktığı zaman muhtemelen rahat bir şekilde ayırt edebiliriz.

Sizden gelen asma çubuklarını tek tek naylon fidan poşetlerine dikmiştim. Bir tane haricinde hepsi tutmuştu. Poşetleri toprağa gömmeme rağmen nedense üç-dört tanesi yaşıyor. Umarım onlar yaşamaya devam eder.

Kolay gelsin.

pria
06-06-2017, 22:48
Çekirdeği oyalı karpuz tohumunu ben göndermiştim. Gönderdiklerim arasında TCM'nin kongo karpuz tohumu, birnefestoprak'ın sürmeli gibi hep yerli karpuz tohumları bulunmakta.

Çekirdeği oyalı karpuz sanırım nadide ve özel bir tür sayın Muda..16 kök var ondan..bunun nedeni de şu..o kadar çok tohum ektim; içlerinde en zorlandığım ve kayıp verdiğim türler biber ve karpuz tohumları..havalar hem sık yağışlı hem de bir sıcak bir soğuk gitti..bahsettiğiniz kapuz çeşitlerini maalesef kaybettim, ''oyalı karpuz'' haricinde..ha, bir de ''tatarlı karpuzu var bir kök..
Karpuz çekirdekleri çürüyünce ne yapsam derken ''oyalı karpuz'' çeşidini farkettim..ya onu karpuza benzetemeyip ekmemişim ya da unutmuşum..imdadıma yetişti tabi..ve karpuzlar için ayırdığım ocaklara birerli-ikişerli ondan ektim ve hiç fire vermedim..bu karpuzun hikayesini sonradan okuyup anlayınca kaybettiğim karpuz çeşitlerinin üzüntüsü azaldı tabi..tekrar teşekkürler bunu edindirdiğiniz için..tabi, ''Çanakkale yerli'' ve ''sarı karpuzu'' seneye tekrar edinmeyi isterim..

Selamlar..

pria
06-06-2017, 22:51
Bir haftadan beri NU-FİLM için uğraşıyorum..dün nihayet İzmir/Selçuk'ta bir ilaç satıcısından edinebildim..
Telefonda bir litrelik sadece bir adet var dedi..hemen havaleyi yaptım..10 lira kargo parası dahil 105 liraya geldi bana..son kullanım tarihi 2020..sanırım 2-3 sene yapıştırıcı derdim olmaz..

pria
08-06-2017, 18:02
Bugün eşim gelirken kamera görüntü aktarma cihazını da getirdi köye..
Bu fotolar biraz eskidi sayılır, sekiz gün önce çektim..gene de önemli birkaç foto aktarmam gerekiyor..

Domates yalaklarında 12-15 santim derinlikte su kanalı açtım..içine 4-5 santim zeytin yaprağı çürüntüsü 5-6 santim de iri arpa samanı koyarak malçlama yaptım..8 günden beri bakıyorum, hala nemini muhafaza ediyor, kaymak tutma, rüzgar ve güneşten su kaybı riski yok..
Sekiz günden beri sebzelerin görüntüleri çok değişti..yarından sonra yeni fotolar çekip eklerim.

pria
08-06-2017, 18:54
Bu yaramaz, salatalıklardan birini yemişti afiyetle..ben de onu kapı dışarı etmekle ödüllendirdim :)

pria
10-06-2017, 14:09
Bahçeden genel görüntüler..fidanlığın her tarafı ot içinde..herkes gezemez içinde..bugün yine bir yılan derisi gördüm..hem de hergün uğradığım dutun dibinde..
Benim bir kilimim var..hergün yayarım bir zeytin gölgesine..çoğu zaman uyuyakalırım..
Köyde tanıdık çocuklar bile hayret ederler hallerime..
Tabi bu soğukkanlılık ve korkusuzluk kolay kazanılmıyor..ben bunları 15-16 yaşlarında okul harçlığı çıkarmak için Kaz Dağları'nın zirvelerinde ayıların bol olduğu yerlerde yapayalnız dolaşırken edindim herhalde..:)
Camı çerçevesi olmayan kırık dökük kulübelerde yata yata tabi :)

pria
10-06-2017, 14:15
Deva:

pria
10-06-2017, 14:17
Kabak ve salatalıklar:

pria
10-06-2017, 14:20
En az gelişenler maalesef biberler..huyu böyle bunların demek :)

pria
10-06-2017, 14:24
Karpuz ve kavunlar:

pria
10-06-2017, 14:26
Devam:

pria
10-06-2017, 14:27
Yabani semizotlarım..20-25 kök var..salatası nefis oluyor :)

pria
10-06-2017, 14:35
Herşey yolunda..

Malçlama yapmakla iyi yapmışım..10 günden beri su vermedim..samanların altı hala ıslak..damlama alsaydım dertlenirdim; hergün tıkalı delik var mı falan diye uğraşıp dururdum..

Domatesler..salatalık, kabaklar ve kavunlar çiçekte..

Domateslerin çiçek tutumuna kadar su vermiyeceğim..tane tuttuktan sonra bol su..yine taze filizler gelecek, yine çiçek tutacak..domatesler yükselecek..en sonunda ağırlığını taşıyamayıp yere serilecekler..

Ben rahmetli iş ortağım Ferhat abi ile 1980 yılında 50 dekar 2274 cinsi domates dikmiştim..280 ton domates yapmış, 190 tonunu ben İstanbul, İzmir ve Edirne hallerinde pazarlamış, kalan 90 tonu da salça fabrikalarına vermiştik..

Rahmetli Ferhat abi yeniliklere açık, halk tipi aydındı..çok güzel anlaşırdık..sayende ilk defa tatlı para kazandım derdi..çünkü üretmek değil pazarlama önemli bu işlerde..

O yıllarda Ferhat abinin uyguladığı yöntemleri uygulamaya çalışacağım..

Hepinize köyden çok selam..

pria
10-06-2017, 20:20
İşim olsun olmasın, hergün en az 2-3 kez giderim fidanlığa..kahveler çekilmiyor..bi sürü kuru laf dinlemekten ve gürültüden bunalıyorum..

Akşam üstü yine çıkmadan edemedim..dün gittikçe irileşen zeytin taneciklerine ilk defa NU FİLM yapıştırıcı kullanarak DELFİN + denizyosunu, humik asit ve NPK'lı, borlu yaprak gübresi attım yeni ilaçlama makinasıyla..
Makinadan çok memnunum..pratik..yormuyor beni..4 depo 320 litre su ile adeta 170 fidanı yıkadım..saat 4'te başladım, 8'de bitti..
Fidanlık yokuş aşağı olduğu için su dolu ağırlığıyla 125 kilo olan makinayla aşağı doğru inmek yorucu değil..su bitince kulübedeki çeşmeye çıkmıyorum..ucunda vana olan hortum var..onunla tekrar doldurup devam ediyorum..sadece işim bitince yokuş yukarı makinayı çıkarmak yoruyor beni,onu da yavaş yavaş hallediyorum.

Denizyosunu ve humik asit yapışkan tortu yapmasın diye gittim bu akşam temizliğini yaptım makinanın..

Sanırım bir hafta içinde artık KAOLİN+ DELFİN'i de atarım..herşey hazır..
Alt fotoda, sağdakiler bitkilerin , soldaki tabakadakiler de benim ilacım :)

pria
10-06-2017, 20:31
Fidanlıkta bir dutum var..yetip artıyor..evvelki gün eşim geldi, doya doya yedi dutları..topladı, eve, ablasına annesine de götürdü..
Lapseki kızı olduğu için kiraza duta bayılır..ağaca bile tırmanır yaşına bakmadan..ama bana yardım etmiyor..sadece nergislerin sökümüne yardım ederim, domates, biber, zeytinle falan uğraşamam dedi ve çekip gitti Çanakkale'ye dün..
Zaten benim bunca tarımsal işime her zaman karşıdır..bırak bu işleri, nergislerin sana yeter artar uğraşmak için der durur..sakatlıyacaksın birgün kendini diye hayıflanır durur..

Ben de bazen düşünürüm; ulen diyorum kim yiyecek bunca domatesi, biberi, hıyarı, karpuzu..kim için yapıyorum, bazen kafam duruyor..yine de kaldığım yerden devam diyorum..aslında eşim haksız da değil..yaptığım işlerin toplamı benim normal gücümü aşıyor..

Neyse..bugün farkettim dutun yanındaki yılan derisini..eşim dut toplarken yoktu..yılanlar böyle eternit altındaki kanallara bayılıyor..belki de biz dut yerken eternitin altındaydı hayvancağız..
Allah'tan dua ediyorum, eşim geldiğinde yılan falan görmesin diye..adımını atmaz bir daha..
Zaten geldiğinde fidanlıkta yalnız başına gezinmesine göz yumamam..ben önden yol açarım o da güvenle arkamdan gelir..çünkü, her taraf otluk çöplük..

pria
10-06-2017, 20:35
Fidanlığım çok iç açıcı konumdadır..kasabanın dibinde..denize hakim konumu bana her zaman huzur verir..fakat sol tarafa yapılmakta olan termik santral tadını kaçırdı..ben de o tarafı görmezden geliyorum n'apayım :(

pria
10-06-2017, 20:52
Zeytinler asmalar cıngıl cıngıl bu yıl..sonu da iyi olur inşallah..

pria
13-06-2017, 13:45
İki günden beri zeytinlere tam tane tutum ve büyütme dönemi olduğu için takviye sulaması yapıyordum ama dün gece kasabanın şebeke ana borusu patladığı için saat 4'e kadar aylak kaldım bugün..aslında hoşuma gitmedi de değil aylak kalmak..günlerden beri hergün 8-9 saat çalıştım, akşam bi denize bile gidemedim henüz..

Sabah çıktım, ıvır zıvır işlerle uğraştım..derken sarı kabağı kesmeye karar verdim..sebzelerde siftah yaptım yani bugün..
Akşam yağsız tavada az pişirip sarımsaklı yoğurtla bu kabağı keyifle yiyeceğim gibi..
600-700 gramlık ilk kabak bu..sırada Kars yumurtaları var..3-4 tane var kesilecek gibi..
Bu yıl kabaklar bol olacak, bol bol kabak yiyeceğim herhalde..

pria
13-06-2017, 14:32
Karpuzlar, kavunlar, kabaklar, salatalık ve domatesler hepsi çiçekte..
Bugün köklerinden 15 santim kadar uzakta açtığım ve içini 15 santim kadar zeytin yaprağı + iri arpa samanı ile doldurduğum su yalaklarını kontrol ettim..daha bir haftadan fazla idare eder toprağın nemi..sezon boyunca 3-4 sulama yapmam yetecek yani..bir sulama 3 hafta idare edecek gibi..

Çiçek tutumundan sonra haftaya yine güzel bir sulama daha yaparım ve yeni sürgünlerin oluşmasını sağlarım, yine tane tutarlar, ardından yine sularım..böylelikle her kökte tane sayısını arttırmış olurum..

Bu konuda şunu hatırlatayım; sulama rastgele yapılmamalı ancak çiçeklenme öncesi ve tane tutumundan sonra yapılmalı..yoksa çiçekteyken sulanan bitki çiçeği atar..

YeniGine
14-06-2017, 00:12
Sayın pria, yani çiçekli domates - biber - salatalık sulamayacak mıyız?

pria
14-06-2017, 01:11
Sayın pria, yani çiçekli domates - biber - salatalık sulamayacak mıyız?

Döllenme faslı bitip tane tutumundan sonra sulamanız doğrusudur sayın YeniGine..çiçekteyken su verilirse çiçeği atar, yeni filiz vermeye kaçar.

Gülizar ş
14-06-2017, 12:49
Ne güzel anlatmışsınız hiç üşenmeden. Bahçeyi bulunca forumu da ihmal etmemişsiniz. Tüm bu güzellikleri ve çabalarınızı samimiyetle bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Neredeyse gelip bir işin ucundan da ben tutayım diyesim geldi. Guzel güzel büyütün tüm sebze ve zeytinlerinizi. Ama ben asıl nergislerinizi merak ediyorum. Zamanı gelince onların da bir fotoğrafını dört gözle bekliyor olacağım.

pria
15-06-2017, 00:02
Ne güzel anlatmışsınız hiç üşenmeden. Bahçeyi bulunca forumu da ihmal etmemişsiniz. Tüm bu güzellikleri ve çabalarınızı samimiyetle bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Neredeyse gelip bir işin ucundan da ben tutayım diyesim geldi. Guzel güzel büyütün tüm sebze ve zeytinlerinizi. Ama ben asıl nergislerinizi merak ediyorum. Zamanı gelince onların da bir fotoğrafını dört gözle bekliyor olacağım.
Sayın Gülizar ş..nergislerimin fotolarını aşağıdaki linkte blog'umdan bol bol görebilirsiniz:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/2012/08/13/19/

Valla gizlim saklım yok; içimden geldiği gibi yazmaya çalışıyorum..Düşüncelerimi kıvırmadan yazıp söylemeye bayılırım..

Domates+biberler, zeytinlerin bakımı falan derken sıra geldi nergislerin sökümüne..
Takribi 3-4 bin nergisi sökmesi kurutması, temizlenmesi, tasnif edilmesi, 65 adet kargonun hazırlanması kesinlikle 10 günümü alır.. Güneşin altında çok zor ve yorucu oluyor tek tek sökmek..eşim güya yardıma gelecekti ama telefonda hiç adını anmıyor :) Tabi, Çanakkale'de ''kordon boyu''nda keyif çatmak varken..bazen soruyorum nerdesiniz diye..''AVM'deyiz'' deyince ayrı dünyaların insanı olduğumuzu anlayabiliyorum..

En güzeli benim AVM..Çanakkale'de hiçbir cafe'de böyle keyif çatamazsınız..Kulübenin içindeki çekyatı dışarı aldım..tam körfeze karşı..üzerine de benim bekarlığımdan hatıra el örgü halıyı serdim..akşam gölgede kalıyor..uzanıyorum boylu boyunca..karşımda denizin mavisi..bakarken içiyorum maviyi sanki..

pria
15-06-2017, 00:07
Bu zeytin güvesi var ya..minicik; 7-8 milim boyunda ama adeta bana pes dedirtiyor, diz çöktürüyor gibi..dün bugün akşamları güneye bakan dalları sallayınca 15-20 tane birden uçuşuyor..çok ta tane tuttu bu yıl zeytinlerim..eğer mücadelede başarı sağlayamazsam bu yıl güvelerin olacak zeytin taneleri..

Yarın gene organik ilaç atacağım bakalım..inşallah organikten anlıyorlardır :)

birnefestoprak
15-06-2017, 17:09
Sn pria, önümüzdeki tohum etkinliğinde bahçenizde yetiştirdiğiniz kabak ve karpuzların tohumlarından paylaşmayı düşünüyor musunuz?

pria
15-06-2017, 22:58
Sn pria, önümüzdeki tohum etkinliğinde bahçenizde yetiştirdiğiniz kabak ve karpuzların tohumlarından paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Tabi ki sayın birnefestoprak, memnuniyetle paylaşımda bulunmayı tasarlıyorum nasip olursa..

Ayrıca bu yıl Keçi Memesi ve diğer üzüm çeşitlerimin çeliklerini de paylaşmayı düşünüyorum..
Hayat paylaşıldıkça güzeldir :)

pria
15-06-2017, 23:27
17 yaşındaki zeytinlerimde ilk kez bu yıl böylesine aşırı ve sağlıklı meyve tutumuna tanık oluyorum..tabi, insan bunu görünce bu fırsatı değerlendirmek ve bol ürün alma umuduyla yapılması gerekenleri daha bir itina ile severek yapıyor..
Bugün bi akrabam geldi fidanlığa..''Adnan abi, benim zeytinlerde seninkilerin 10 da biri yok'' dedi..valla taneler limon çekirdeği gibi oldu ama dallar şimdiden ağırlıktan sarkmaya başladı..
İlaçlama makinasını almak ve organik ürün kullanma kararım bu nedenledir.Tabi, İstanbul'dan Çanakkale'ye göç kararı almamın da faydasını görüyorum..Gözlüğümü takmak yetmiyor bir de büyüteçle gün aşırı inceliyorum zeytinleri..
Delfin Wg'yi attıktan iki gün sonra zeytinlerde güve kelebeği sayısında artış görmem beni baya bi gerdi..
Bugün tekrar attım DELFİN+ NEEM YAĞI'nı NU-Film kullanarak..
Uykusuzum..Dün gece bir türlü karar veremedim..sonra fremeteo, accuveather ve poseidon 'dan hava durumuna baktım..saat 3'ten sonra kuvvetli rüzgar veriyordu Poseidon..kararımı değiştirdim..gece saat 2.30'da fidanlığa çıkarak, DELFİN'i mayaladım..gündüzden kasabadaki klorsuz kaynak suyu almıştım 5 litre..içine 1 kilo şeker koydum..ve 320 litre ilaçlama suyu için 200 gram DELFİN ilave edip karıştırdım..benim fidanlıkta kulübe hiç güneş ışığı almaz ona rağmen kovayı siyah naylonla sarmaladım..
Saat 10.30 da başladım ilaçlamaya..2'de bitirdim..tüm zeytinleri adeta yıkadım pompayla..

Akşam üstü, zeytinlerin güneye bakan dallarını salladığımda sanki NEEM YAĞI ihtiva eden Nembicidine'nin etkisini görmeye başladım sanki..uçan kelebek sayısı çok azdı..

Güve mücadelesini başaracağım gibi..pazar pazartesi salı yağmur var..inşallah güzel bol ve hayırlı bir yağmur yağar...Allah'ı severim ama işimi Allah'a bırakmayı pek sevmem..bu nedenle 3 günden beri tüm zeytinleri ve su gereksinimi duyan mısır ve kabakları suladım..yağmur da yağarsa çifte kaymaklı olur..

Organik ilaç kullanılımında cahil olduğum için forum'da ciddiyetine, titizliğine, bilgi ve tecrübelerine tam güven duyduğum sayın MeyveliTepe'nin iki kezkapısını çaldım.sağolsun, hemen yanıtlayarak pratik önerileriyle yönlendirdi ve pahalı ilaçlardan tasarruf yapmamın yöntemlerini yazdı bana..ayrıca buradan teşekkürü borç biliyorum kendisine..sağolsun, varolsun..

Yarın kendime tatil kararı verdim..hiçbir şey yapmayacağım, çünkü müthiş yoruldum....sadece akşam üstü hergün yaptığım gibi dut yiyeceğim..belki saat 8 gibi, çok sevdiğim minicik koyda denize dalarım :),Mini tatilin ertesi gün nergis sökümlerine başlayacağım..eşimden hep ''ben de yardıma geliyorum'' demesini bekliyorum ama umut yok gibi, yine iş başa kaldı..:(

i.sunaz
16-06-2017, 10:42
Tabi ki sayın birnefestoprak, memnuniyetle paylaşımda bulunmayı tasarlıyorum nasip olursa..

Ayrıca bu yıl Keçi Memesi ve diğer üzüm çeşitlerimin çeliklerini de paylaşmayı düşünüyorum..

ben şimdiden talibim üzüm dallarına....bir türlü yetiştiremedim.

g.c.
16-06-2017, 13:01
akşam gölgede kalıyor..uzanıyorum boylu boyunca..karşımda denizin mavisi..bakarken içiyorum maviyi sanki..

Ne güzel anlatım. Ne güzel bir insan...

pria
16-06-2017, 14:40
Bugün istirahat günü..
Çıktım temiz elbiselerle fidanlığa..aşağıda zeytin altındaki kilimde uzandım..biraz fotoğraf çektim..derken çıktım tepedeki duta..günlük atıştırmayı yaptım öğlen yemeği niyetine..biraz da kulübe önündeki çekyata uzandım..derken köyde ''sarı şimşek'', ''sarı kuş'' dedikleri elektrikli bisikleti hortumla yıkadım..
Akşam üstü tekrar çıkacağım, yarın söküme başlayacağım nergis ekim alanlarını hazırlayacağım..

Sebzelerden genel görüntüler:

pria
16-06-2017, 14:42
Çeşit çeşit kabaklar:

pria
16-06-2017, 14:43
Karpuzlar tane bağlamaya başlamış:

pria
16-06-2017, 14:45
Salatalıklar da yolda:)

pria
16-06-2017, 14:48
Üzümler cıngıl cıngıl..pekmez mi kaynatsak bilmem ki bu yıl :) 15-16 kökte garanti 100 kilo çıkar..

pria
16-06-2017, 14:49
Elim ayağım, ''sarı kuşum'' ..

pria
16-06-2017, 14:57
Dünkü Neem yağı ve delfin ilaçlamasının ardından bugün de kontrol ettim güneye bakan dalları..güve kelebeği iyice azalmış gibi..içim rahatlıyor..sanırım neem yağının kovucu itici uzaklaştırıcı etkisini göstermiş..güve kelebekleri de belki de yumurtalarından çıkan larvaların DELFİN yüzünden çıkardıkları ölüm iniltilernii duyup hissettikçe benim fidanlığı terkediyor :)
Zeytinlerim şimdilik harika..dallar şimdiden sarkmaya başladı ağırlıktan..Zeytin güvesi, zeytin sineği derken yeni bir dert sanırım yolda..zeytinler biraz daha irileşince eğer dalların altına destek koymazsam genelde rüzgarlı olan fidanlıkta dallar kırılır valla :)

Pazardan salıya kadar yağmur var gibi..yağıştan sonra yine DELFİN vereceğim zeytinlere..tabi, kaolin ile güzel bir badana da yapacağız..bembeyaz olacak fidanlık..köylüler görünce kimbilir ne dedikodular yapacak :) işleri güçleri zaten kahveleri tıka basa doldurup lak-lak yapmak :(

pria
16-06-2017, 15:23
Domatesleri unuttum..onlarda da bol tane ve çiçek var..farkındayım, artık sulanmak istiyorlar ama son çiçekler tane tutana kadar sulamıyacağım..

kerkenez
19-06-2017, 08:16
Sayın Pria bahçeniz harika olmuş. Keyifli hasatlar olsun inşallah.

birnefestoprak
20-06-2017, 15:16
İzolasyon koşulları için bu adrese bakabilirseniz sevinirim: http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/40860.htm

Gözüme çarpan iki çeşit Kars Yumurtası ve Çekirdeği Oyalı. Bu ikisinin saf tohumu çok az kişide bulunuyor. Eğer elle tozlama yapmıyorsanız, bu koşullarda tohum saflıklarını büyük ihtimalle kaybetmiş olacaksınız. Saflığını kaybetmiş olabilecek tohumları dağıtıp sonraki yıllarda sonuçları takip etmiyorsanız da, başkalarının saflığını kaybetmiş tohumları dağıtmasının önüne geçilemeyecek çünkü bir noktadan sonra takip etmek çok zor (zincirleme olarak 1 kişiden 5 kişiye dağılmış olsa, o 5 kişi de daha sonra 5'er kişiye dağıtmış olsa, ikinci seneye geldiğimizde toplamda 27 kişi yapıyor). Bunların dışında farklı çeşitlerde kavun ve mısır da ekmişsiniz. Onlarla ilgili de aynı sorun söz konusu.

Dolayısıyla, bu aşamada kabak, kavun, karpuz ve mısır tohumlarından etkinlikte dağıtmamanızı ve etkinlik için biber, domates ve varsa patlıcanlara yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Onlarda da bitki ve çeşit sayısı ile izolasyon mesafesine bağlı olarak çaprazlanma gayet mümkün ama olasılık daha düşük.

vural-can
20-06-2017, 17:58
Sn.Pria...

Domates sulaması için şöyle diyebilirmiyiz...

Fide ekiminde verilen can suyundan sonra birkaç gün sulanmaz...kök oluşturması için..

Sonra sulanır( Her günmü ?)

İstenen boya geldiğinde birkaç gün sulanmaz...Çiçek verdikten...meyve tutumuna kadar sulanmaz...Meyve tuttuktan sonra istenen büyüklüğe gelene kadar bolca sulanır...Sonra yine sulama kesilir....kızarması için...
Doğru mu bunlar ?

Birde fide çok küçükken çiçek açarsa kopar derler....Hemen meyveye yatmasın...boy versin...ondan sonra meyve derler....Fikriniz nedir ?

pria
21-06-2017, 20:19
Köye geleli 23 gün oldu..

İlk geldiğimde tüm sebzeleri malçlayıp sulamıştım..bir de evvelki gün çok güzel bir yağmur yağdı..daha 15 gün sulamasam olur..bu arada domateslerin ilk dallarındaki çiçeklerden şu an bol miktarda irice taneler var, ayrıca yeni filizlef de çiçek dolu...salatalıklardan 4 günden beri koparıyoruz..biberler boylandı ama henüz çiçek yok..sarı kabak, Kars yumurtası ve kara kabaktan üçüncü kez kesiyorum..kışlık kabaklarda yumurta gibi taneler var..kavunlar ve karpuzlar da öyle..sebze yastıkları arasında artık girip gezinmek zor..domateslerin boyu 50 santim gibi oldu..mısırlar püskül çıkarmaya başladı..
Minik bir yavru kaplumbağa var aralarında..ona yavru olduğu için kıyamadım, uzaklaştırmadım..bugün baktım bir Kars yumurtası kabağının yarısını yemiş kerata..Bir de sebzelerin yakınlarında bir kara yılan var..onlar zaten kısa oluyor..40-50 santim falan..3 gün önce korkuyla bir metre önümden hızla kaçtı, daldı domateslerin arasına..onun da geçim kaynağı orası..malçların altı sürekli ıslak olduğu için bu yıl kara kurbağa yavrusu çok..tam yılana göre bir atıştırmalık :)
Vaziyetler böyle..

Artık domatesler olgunlaşınca bahçeden foto yüklerim herhalde..

pria
21-06-2017, 20:33
23 günden beri sadece 2 gün dinlendim..hergün en az 7-8-10 saat çalıştım..inanın çok ama çok yorgunum..ama şikayetçi değilim..

Bu arada 2 gün nergislerimi söktüm..irili ufaklı sanırım 5 bin adet var..21 çeşit nergisim var..pazartesiden beri eşim de biraz vicdan yapmışolmalı ki yardıma geldi; dün birlikte temizledik, tasnif ettik, kasalar içinde kulübede serin, güneş hiç görmeyen, havadar ortamda ekim zamanına kadar dinlenecekler..

pria
21-06-2017, 21:22
Bu yıl ilk kez zeytinlerimde organik malzeme kullanıyorum..

Neem yağını Delfin'i kullandık..ara ara zaten denizyosunu veriyorum..

Dün, nergislerin temizleme işini bitirince saat 3'te başladım % 5'lik kaolin+ Delfin+ denizyosunu+ humat + reçine bazlı yapıştırıcıdan oluşan karışımı atmaya..hemen aralıksız saat 9 gibi zar zor bitirebildim..tabi eşimin yardımları olmasaydı bitiremezdim..

Bugün hem sabah hem akşam zeytinleri kontrol ettim; dün ilaç atarken suyun vurduğu alanlardan uçuşan güve kelebekleri bugün yok..

Sayın MeyveliTepe'nin yönlendirmeleri çok iyi oldu ve onun Delfin konusunda alttaki mesajına gerçekten hak verdim:

http://www.agaclar.net/forum/515326-post5.htm

Acemi olmama rağmen Kaolin kaplamasını baya iyi yaptım gibime geliyor..ata ata daha güzel kaolin kaplama yapmasını tecrübeyle öğreneceğiz biraz da..
15 gün sonra falan % 2.5'luk daha atacağız nasip olursa..

Köyde bir ilk bu..gören veya duyan köylüler mutlaka olumsuz dedikodu yapacaklardır :)

pria
21-06-2017, 22:04
23 günden beri çok ama çok yoruldum..eşim de yoruldu iki günden beri..

Bugün yine tatil yaptık..aldım eşimi ''sarı kuş''un arkasına, alabildiğine gezdik kasabanın doğal güzelliklerini..özellikle eski Ceneviz Kalesi'nin içindeki Deniz Feneri'nden manzara çok harikadır..deniz..alabildiğine deniz..

Yarın dönüyoruz Çanakkale'ye ama fazla uzamaz belki bayram bitmeden kaçarım yine köye :)

TCM
22-06-2017, 01:42
Kayaların üzerine çıkıp oltaları sallandırmaz mıyız hiç?

pria
28-06-2017, 20:58
Bayramın bitmesini iple çektim ve 3. günü köye kaçtım yalnız olarak..

Sebze bahçesi su istiyordu, hemen giriştim işe ve bugün öğlen bitirdim..
Domatesler yüklü..hergün değişik değişik kabak yiyorum..sanırım hayatımda hiç bu kadar bol kabak yememişimdir :)

Biberler boylanmış, çiçekte..

Karpuz ve kavunlarda portakal irisi meyveler var..

Bu işler benim için garnitür..

Aslı uğraşım zeytinlerim..Nihayet bu yıl gerek sayın MeyveliTepe'nin destekleri gerekse organik ilaç+ gübre ve kaolin sayesinde güvenin meyve dölünden kurtardım onları..

''Karabiber dökümü'' dediğimiz zeytin tane dökümü yok denecek sayılır..Binde bir bile yok..bu yüzden çok çok mutluyum..İnşalla bu yıl 3-4 ton zeytin almak nasip olur..eğer kısmet olursa üstüne para ekleyip KUBOTA 1280 veya bir üstü mini bahçe traktörü alacağım :) Köyde olsa almam, veririm parasını çapalatırım heryeri..

Zeytinler tesbih tanesi, iri portakal çekirdeği büyüklüğünde..cıngıl cıngıl dallar..Akrabam Ahmet dün gece kahvede otururken '' Adnan abi, senin zeytinleri görünce benim zeytinliğe gidesim bile gelmiyor'' dedi..

Hele şükür bu badireyi de hasarsız atlattık..sırada zeytin sineği mücadelesi var..bakalım hayırlısıyla o musibetin de üstesinden gelirim..
Bugün öğlen sebzelerin sulaması bitince zeytinleri sulamaya başladım..çift hortum..her fidanda 15 dakika su veriyorum..takribi 200 litre..son anlarda humat+denizyosunu ve potasyum ağırlıklı mikro besin gübresi veriyorum suya..sulama 2 gün sürüyor..
Sulama bitince 3 gün ara verip zeytin tanelerinin biraz daha şişmesini bekleyip ardından % 2.5'luk KAOLİN uygulaması yapacağım..Ardından bir tur daha sulayıp köyden döneceğim..

Sebze bahçesi artık fotoğraflık değil..hepsi birbirine girmiş adeta orman gibi..Çıplak gözle görmek fotoğraftan daha iyi oluyor..

Üç yerli mısırın birinde her kökte koçan var iki üç tane..
Onları köyde dipfrize koyacağım çiğolarak..oluyormuş..kışın köye geldiğimde bol bol yeriz..

Salatalıklar çok..kopar kopar bitmiyor..bu akşam komşum İsmail abiye verdim bi torba..

Köyden dönerken yine fotolar yüklerim..

Şimdilik işler yolunda..merak eden herkese çok selam..herşey gönlünüzce olsun..

pria
29-06-2017, 22:51
''Kars yumurtası'' cinsi kabağı zamanında koparmak gerek..hemen kartlaşıyor ve kabuğu sertleşiyor..
Bugünkü menüde yine kabak vardı..Kars yumurtalarının bazıları ufak olmasına rağmen nerdeyse tohuma kaçmış :)
Öğlen atıştırmalığı dutlar geçti..yerine bol bol salata yiyorum hararet yaptıkça..keyif veriyor ilaçsız-zehirsiz kendi mahsulünü yemek :) bugünlerin aşırı sıcağında da iyi gidiyor kütür kütür salatalıklar..kalori yok..akşam desen hep kabak..bu akşam yoğurtlu kabakların içine bir de rafadan yumurta doğradım değişiklik olsun diye..baya iyi oldu..kilo vermeme yardımcı oluyor bu zayıf kalorili gıdalar..yaz biterken 5-6 kilo daha vermem gerek..
Domatesler de bir hafta sonra olacak gibi..

pria
03-07-2017, 11:43
Balkonun sağında ve solunda kırlangıç yuvaları var evde..bütün yaz neşe oldular bana..
Fakat üzücü bir olaya da tanık oldum..geçenlerde kuvvetli yağmur sonrası çatıdan inen pimaş su giderinin sağındaki ve solundaki iki yuva su sızıntısı nedeniyle çöktü..önce bir yuva çöktü, 3 yavru düştü balkon mermerine ve içeriye..biri ölmüş diğerleri can çekişiyordu..bekledim, anneleri gelir birşeyler yapar diye..ama yavrular çok iriydi, onları taşıması mümkün değildi..çaresiz, kalakaldım..derken ikinci yuva çöktü..4 yavru da oradan düştü..üzüntüm iyice arttı..unutamam bu olayı..

...

Balkonda çayımı kahvemi yudumlarken onları seyretmek harika birşey..yavrular palazlandı iyice..anaları durmadan yiyecek taşıyor..onlar da hep bekliyor..beni görünce kafalarını yuvanın içine çekiyor..

...

Onlar benim gübre fabrikam..dışkıları balkon mermerinin üzerine düşüyor, günaşırı topluyorum..Allah'tan eşim sürekli burada kalmıyor..mümkün değil izin vermez buna..

Dün onlardan topladığım bir ufak torba gübreyi özellikle mısır, kabak, kavun ve karpuzlara verip suladım ardından..

pria
03-07-2017, 11:47
Karpuzlar oldukça irileşti..İlk fotodaki Tatarlı karpuzu 2 kiloya yakın..Oyalı karpuzlar bol..onlar da yarımşar kilodan fazla.

pria
03-07-2017, 11:51
Birçok domates çeşidinden fotoğraf çektim..
Şimdilik, en bol ürün veren ''çizgili İstanbul''..eğer lezzeti de iyiyse seneye favorim olabilir.

pria
03-07-2017, 11:53
Domateslere devam:

pria
03-07-2017, 11:55
Beyaz dut bitti, artık sıra karadutta..aşılı tek dal var..

pria
03-07-2017, 12:15
Mısırları da haftaya koparmaya başlarız artık..

Kabak fotoğrafı çekesim gelmedi..çünkü içim dışım kabak oldu :) eşe dosta veriyorum artık..

Dün bir kasa semizotu topladım..ön yıkamayı fidanlıkta hortumla yaptım..bi kocaman tencere yemek oldu..4-5 gün idare ederiz artık..

İlk defa bu yaz bunca organik beslenme fırsatı buldum..bakalım ömrümüz kısalır mı, uzar mı bilemem..

Valla aslında bu işlerin beslenmeyle pek ilgisi yok..köyde bi amcamız var, 95 yaşında..hergün yaya olarak kahveye gelir..tıkır tıkır yürür ve günde 2 paket sigara üfler..ne kanser ne birşey..insanın genleri sağlam olmalı..sülalede hasarlı gen varsa siz n'aparsanız yapın sonuç kaçınılmaz..

pria
03-07-2017, 20:26
Hava durumu olarak bizim kasabayı şiddetli yağmur veriyor linkler..hayırlısıyla atlatsak bari..aslında zeytinleri sigorta yaptırmam gerekli ama biraz ihmal ettim bu işi..acilen yapmak gerek..

% 2.5- 3'lük kaolin uygulaması yapacağım ama havanın geçmesini tercih ettim..gerçi evvelki gün bir zeytin dalını hortumla tazyikli suyla yıkadım..NU-FİLM sayesinde kaolinde hiçbir bozulma olmadı..

İnşallah sakatlık yapmadan güzel bir yağmur yağar ve tekrar sulamaya gerek duymam sebze ve zeytinleri..

Bugün aylaktım..gittim fidanlıkta kulübenin önündeki çekyatta biraz kestirdim..zeytinleri sebzeleri dolaştım..baktım deşti-susuz domateslerin birinde kızarmış bir tane buldum..atıştırdım..ekşili ve aromalı..pek hoşuma gitti..

Derken atladım ''sarıkuş''a..ver elini kasabanın ''Saklı Cennet''i SÖĞÜTLÜYALI'ya..çünkü kasaba yazın çok kalabalık artık..ben herkesin girdiği kalabalık yerlerde denize girmeyi hiç sevmem..tek ben olacağım, özgürce tadını çıkaracağım..yıllarca gittiğim minicik koylar artık bana kalmıyor..ben de basıp gittim 9 km. uzaklıktaki SÖĞÜTLÜYALI'ya..Çok sarp yokuşlardan iniliyor buraya..bizim sarıkuş'la dönüşte inşallah çıkarım dedim..beni mahcup etmedi; aküden bir kadame bile yemedi gidiş-dönüş 19 kilometre yolculukta..çok sarp rampalarda birazcık bayıldı o kadar..ama inanın inerken korkmadım desem yalan olur.

Bu ormanla bezenmiş, uçurumların dibindeki doğa harikası deniz parçası Marmara'nın belki en güzel temiz deniz kıyısıdır..millet tutturmuş, antalya'ları, Çeşme'leri falan..halbuki İstanbul'un dibinde bizim güzellikler..cam gibi deniz..

Neyse fazla reklam yapmıyayım, buraya da doluşur insanlar; tadı kaçar, denize giremem :)

pria
09-07-2017, 14:44
Domates ve biberleri toplamaya iki gün önce başladım..ilk olanlar ''deşti'' domatesler..susuz yetişen bu türleri çok seviyorum yerken; ekşi ekşi..mis gibi domates kokuyor..çocukluk günlerimi hatırlıyorum..

Kaplumbağalarla başım dertte..kabakları beğenmiyorlar artık, kavunlara dadandılar..sabah erken gitsem bulur dışarı çıkarırım ama gönlüm de elvermiyor..ne yiyecek hayvanlar..hepsini kendim için ekmedim ki..salatalıkları bile torba torba dağıtıyorum..kavunlar da onların olsun..2 kavuna daha dokunmadılar..onları da bana bırakırlar inşallah :)

pria
11-07-2017, 21:38
İri domatesler de kızarmaya başladı derken, bir de baktım ki domateslerin dibi kararmış..canım sıkıldı..bir de (tuta olabilir) delik domatesler var..bugün sulamaya başlamadan önce bu arızalı domatesleri temizledim..tüm türlerde yok..genelde yere yakın domateslerde var..mantar da olabilir..PH, kalsiyum eksikliği olabilmesi için pek neden yok, çünkü bazı domates türlerinde yok bu arızalar..
Neyse izleyeceğiz..çok ta yok..iri olup ta sapasağlam olan çok domates var..

pria
11-07-2017, 21:46
Çok iri olup kızarmaya hazır domateslerin % 99 u şimdilik çok sağlam..hastalık belirtisi yok..

pria
11-07-2017, 21:49
En çok tane olan tür Çizgili İstanbul ve deşti-susuz domatesler..yarın sabah 3 Çizgili İstanbul'un tadına bakacağım..lezzeti de hoşuma giderse seneye sadece ondan ve deşti domateslerden ekeceğim..

pria
11-07-2017, 21:54
Biberler çiçek ve biber yüklü artık..yumuşacıklar..tam kahvaltılık..

pria
11-07-2017, 21:57
Kış kabaklarından 3 kilo olan var..

pria
11-07-2017, 22:16
Dün bir kilo kadar kırlangıç yavrusu dışkısını 4 adet 5'lik pet şişeye paylaştırdım..suyla doldurdum ve biraz da potasyum oksit ile humat ilave edip karıştırdım..bugün bunları domates, kabak ve karpuzlara döküp tüm sebzeleri 3. kez suladım..3 saat sürdü sulama..

Ayrıca bugün kavunları kemiren kaplumbağayı buldum..minik bir yavruymuş..fazla yaramazlık yaptığı için ben sebzeleri sularken onu teneke kutu içine koydum firar etmesin diye :) sulama bitinceye kadar tıkırdayıp durdu..

Akşam sulama bitince aldım onu kulübenin önünde azad ettim :)
Derken, dinleneyim diye çekyata oturup yaslandım..bi cigara telledim..karşıya denize bakarken, 3 metre önümdeki asmanın dibinden bana doğru bir kara yılan çıktı..gözgöze geldik..hiçbirşey yapmadan birkaç dakika bakıştık..o da hiç kımıldamadı..derken kalkıp ona doğru yürüdüm, kışkışladım ama hiç tınlamadı..şaşkındı..belki de aç..aşağıda sebzelerin yalaklarındaki kurbağa yavrularını bitirdiler belki de kulübenin ara ara akan çeşme dibinde bir kurbağa yavrusu bulurum umuduyla gelmişti..

Kımıldamayınca ben de minik bir eternit kırığını kuyruğuna doğru attım..vınladı yine asmanın dibine..

İnşallah cumartesi günü eşim gelince yine ortaya çıkmaz :)
Eşim donakalır ve adımını atmaz bir daha fidanlığa :)

Bugünlük bu kadar ..işte böyle köyden manzaralar..

Haa, bütün dikkatim zeytinler üzerinde..çok şanslı bir yıl..baya irileştiler..yarın ve öbürgün belki de onları sulayacağım 2. kez..

pria
15-07-2017, 14:31
Tekrar yazayım; verim olarak 18 çeşit domatesin içinde sadece ''çizgili İstanbul'' üstün..7 kökte 20-25 kilodan fazla var..tadı da çok güzel..seneye ekeceğim 2-3 türden biri bu olacak..üstündeki ağırlığı taşıyamayıp yerlere yatan sadece bu çizgili İstanbul..

pria
15-07-2017, 14:41
Üç çeşit yerli mısırım var..bugün siftah yaptım ve Çanakkale cuma pazarında yaşlı bir teyzeden satın aldığım mısırdan 6 koçan kopardım..Satın aldığım mısır tohumu bir koçanın 7 de biri falandı..yaşlı teyzeye sorduydum kaç lira diye ..5 lira demişti :) bugün yiyip tadına baktım, böyle lezzetli olacağını bilseydim kesinlikle 10 lira verirdim :)

Tezgahlarda satılan, yapış yapış, cıvık, şeker yüklü hibrid mısırlar gibi değil..mısır yediğinizi anlıyorsunuz yani :)

Seneye kısmetse bu tohumu paylaşacağım..

Diğer çeşitlerle tozlaşması mümkün değil, 3 çeşit te birbirlerinden çok uzak..

pria
15-07-2017, 14:43
Geçenlerde daha fazla tahribat yapmasın diye uzaklaştırdığım kaplumbağadan kalan kavunlarım..gerçi sağlam kavun yok gibi, hepsinin azar azar tadına bakmış kerata :)

pria
15-07-2017, 14:53
Köyde çay cigara masrafından başka masrafım yok gibi..

Bugünlerde akşam bir salata yapıyorum..yanında zeytin ve peynir de olunca mis gibi doyuyor insan..ister çeşit çeşit kabak, istersen domates ve hıyarlardan bol soğanlı bi salata yap..alternatif var yani :)

Fotodakiler 4 günlük hazır yemek ..

Bu arada belirteyim, tatlı kıl biberlerin üçü de güzel..özellikle rahmetli ''memet'in kıl biberi'' harika..rahmetle anıyorum..gelecek sene özellikle paylaşacağım..
Gündüz çalışırken zaten çok acıkınca 2-3 hıyar, domates yiyorum..hele minik ve orta boy domates çeşitlerini fındık fıstık yer gibi atıştırıyorum :)

pria
15-07-2017, 15:34
Köydeki hayatımın Robinson Crusoe'den pek farkı yok sayılır..ya evdeyim ya fidanlıkta..
Sadece gece kafam eserse dostluklarına güvendiğim 2-3 kafadarla buluşup biraz sohbet ediyoruz..samimiyetlerine güvenmediğim insanlardan kaçıyorum, çünkü hata edip masalarına oturduğuma genellikle pişman oluyorum..ya kendilerini anlatırlar seni dinlemeksizin ya da abuk sabuk ahiret soruları sorup dururlar..ne kadar az insanla muhatap olursam o kadar rahat ediyorum..

3 günden beri zeytinleri suladım..çift hortum var..biriyle fidanlığın sağını diğeriyle solunu suluyorum..ikisinin arasında gidip geliyorum..her fidana 20 dakika su veriyorum..200 litreden fazla yani..3 gün 30 saat çalıştım, 35 ton su vermişim 165 ağaca..
Önce fidanların her iki tarafındaki V şeklindeki karığı çepinle açıp suyun tatlı bir şekilde akması için temizliyorum..sonra 20 dakika suyu bekliyorum..18. dakikada 150 gram potasyum nitrat, denizyosunu, 3 çay kaşığı BSF'nin Combi iz elementini ve 2 çay kaşığı humatı azar azar suya döküyorum.suladığım her karığı 2-3 saat sonra yine ot kalıntılarıyla malçlama yapıyorum, örtüyorum..

Zeytinlerin kıymetini bilmem gerek bu yıl..aşırı tane var..tombul tombul oldular iyice..çekirdek sertleşmiş..

İyi ki dipten çatallandırmışım fidanları..eğer yüksekten çatal yaptırmış olsaydım bu yükle çatır çatır ayrılırdı dallar..yerden çatal olup müstakil oldukları için çok sert rüzgar esse bile yaylanıp duruyor dallar..ama birçok dal neredeyse yere değecek şimdiden..taneler tam şişince ne olacak bilmem ? ya destek koyacağım, ya da dalları en üstten birbirine bağlayacağım..

pria
15-07-2017, 15:36
Tatarlı karpuzunu birkaç gün içinde kesip yerim..ama ''oyalı karpuzlar'' henüz bir kiloya yakın veya bir kilodan fazla..ağır gelişiyorlar..

pria
15-07-2017, 15:38
Biberlerden..daha yeni çiçekleniyor..

pria
15-07-2017, 15:41
İncirler de öylesine bol ki bu yıl :)

pria
15-07-2017, 15:55
Her zeytin bakabileceği kadar zeytini bırakıyor, beslemeye gücü yetmeyenleri atıyor..bu kararan taneler güve yeniği olan karabiber dökümü denilen taneler değil..ağaç seçimini yapmış; 4 taneden ikisine yeter demiş :)

pria
16-07-2017, 18:42
Oyalı karpuzlardan en iri olanı artık büyümüyordu..1.5 kilo civarındaydı..dün tıkladım parmaklarımla..tok tok ses yapıyordu..şansa artık inşallah olmuştur diye kopardım..evet olmuş, tadı da güzel..fakat kalın kabuklu ve hem çok hem de iri çekirdekli..tohumlarının güzelliği için bile ekilir bu karpuz :)

Tohum aldım, kısmetse seneye paylaşacağım..

Not: İlk fotodaki mısırlar da ayrı bir yerli çeşit..daha ince yapılı..taneleri de farklı..onun tohumunu da Çanakkale'de bir köylü teyzeden almıştım..

pria
16-07-2017, 18:47
Bugün de ''tatarlı'' karpuzundan kopardım..o da artık büyümüyordu..2.5 kilo kadardı..çekirdekleri oyalı karpuza göre hem az hem de küçük..güzel karpuz..

Tohum alıyorum, paylaşmak için.

pria
16-07-2017, 18:55
Bu kabaktan da ilk kez kestim..hafif tüylü, güzel bir kabak..

Bu sene doydum gırtlağıma kadar kabağa..artık yemiyeceğim..bugün bir akrabamın bebesine püre yapsınlar diye körpe körpe kesip hediye ettim 3 çeşit kabaktan..

Akşam 2 iri kabak pişirdim..ister karışık ister sadece sarı kabak ye..mecburum 3 gün yemeye..tabi son kez olur gibi :)

artık tohumluk bırakmam gerek..

Kabakların içinde en verimlisi sarı kabak çıktı..1.5 kiloluk sanırım 7 -8 tane kestim bir kökten..

Taşlıbahçe
16-07-2017, 20:06
Bugün de ''tatarlı'' karpuzundan kopardım..o da artık büyümüyordu..2.5 kilo kadardı..çekirdekleri oyalı karpuza göre hem az hem de küçük..güzel karpuz..

Tohum alıyorum, paylaşmak için.

Fotoğraftaki karpuz ve çekirdekler "Tatarlı"ya ait değil. Size bu isimle geldiyse biryerlerde karışıklık olmuş gibi. Bu arada Tekidağ'ın "tatarlı"sından bahsediyorum, sizin yörede aynı isimle anılan bir çeşit varsa iş başka.

Kolay gelsin, sevgiler, saygılar...

pria
16-07-2017, 22:27
Fotoğraftaki karpuz ve çekirdekler "Tatarlı"ya ait değil. Size bu isimle geldiyse biryerlerde karışıklık olmuş gibi. Bu arada Tekidağ'ın "tatarlı"sından bahsediyorum, sizin yörede aynı isimle anılan bir çeşit varsa iş başka.

Kolay gelsin, sevgiler, saygılar...

Ekim listesini kontrol ettim..

Kavunlardan sonra karpuzların sırası başlıyor..ilk ''tatarlı karpuz'' ektiğim yazılı ama belki yorgunluktan yanlış not almış olabilirim..
Sağolun uyardığınız için..Selamlar.

azorka
16-07-2017, 23:13
Selamlar,çalışmalarınızı keyifle izledim sizin gibi üyeler sayesinde çok şey öğreniyoruz biz yeni yetmeler. Zeytinlerinizde kaolin uygulaması var sanırım,memnun musunuz? 60 adet zeytin ağacımız var onlar için ben de düşünüyorum. Bir de 18 çeşit domatesten özellikle önerdiğiniz çeşitler var mı? İzmir' de ufak bir bahçem var su durumu kısıtlı 3-5 türe anca yeter önerilerinizi o yüzden dikkate alacağım. Susuz domateslerin tadını da merak ediyorum.

pria
16-07-2017, 23:29
Verim açısından en iyisi Çizgili İstanbul domatesi..lezzeti de güzel..ne ufak ne büyük..bir de Garnet domates hoşuma gitti..o da orta boy..bir salkımda 8-10 tane var..susuz domatesler ekşili ekşili, çalışırken leblebi gibi ayaküstü atıştırmalık çok iyi geliyor..

Kaolin çok iyi..fakat NU-FİLM yapıştırıcıyla kullanmanız yerinde olur.

TCM
17-07-2017, 11:08
@ pria karpuzları erken koparmışsınız sanki. Koparmak için (belki biliyorsunuzdur ama) büyümenin durmasını değil, ana bitkiye bağlanan yerdeki küçük kulakçığın solmasını, kurumaya yüz tutmasını beklemelisiniz.

pria
17-07-2017, 15:42
@ pria karpuzları erken koparmışsınız sanki. Koparmak için (belki biliyorsunuzdur ama) büyümenin durmasını değil, ana bitkiye bağlanan yerdeki küçük kulakçığın solmasını, kurumaya yüz tutmasını beklemelisiniz.
Tam bir bilgim yoktu, internete baktım..vurunca daha ''tok'' ses veriyorsa olgunlaşmıştır diye okudum..ufaklara vurdum daha tiz ses çıkıyordu, kestiklerim ise daha tok..
Gözümü kararttım kestim..tad olarak daha fazla tatlanmazdı herhalde..iyiydi keyifle yedim yani..

pria
18-07-2017, 19:52
Dün gece aşırı değil ama oldukça fazla yağmur yağdı..
Bu akşam fidanlığı bir dolaşayım dedim..Onca fırtınaya rağmen hiç zarar ziyan yok gibi..özellikle zeytinlerde olabilir diyordum ama tek tük dökülen taneler var..

Bahçeyi yakında sulamıştım, gece de yağmur yağınca sadece Çizgili İstanbul domatesler çatlamış..normal bir çatlama değil bu..sanki elle ikiye ayırmak istenmiş gibi büyük yarıklar vardı olgunlarda..hepsini kopardım, çünkü bu yaya kolay kapanmaz..bu akşam salata yaparken çekirdeklerini aldım..
Minik ve orta boy yuvarlak domateslerin hiçbirinde dip çürümesi yok ama geniş tabanlılardaki dip çürüğü korkarım ki biraz artıyor..neşemi kaçırıyor bu durum..

hosseda
18-07-2017, 22:03
Sayın pria sayın TCM yazmış ama bir kere de ben anlatayım. Karpuzun sapının meyveye bağlandığı yere yakın kısımda ince bir yeşil renkte bıyık vardır, asmanın sağa sola sarılmasını sağlayan uzantılarına benzer, daha ince ve kıvrıktır. Karpuz olgunlaşınca bu bıyık kurumaya başlar. Karpuzun olgunlaşmasının takibini o bıyıktan yapmak lazım.
Hasatınız bol olsun.

pria
27-07-2017, 19:37
Bu çiftçilik artık çok zor beyaaa :(
Önce ekmekler, sonra insan karakterleri ve son olarak ta iklim bozuldu bu yüke dayanamayıp...
Bugün nergis soğanı kargolarını göndermek için Biga'ya gitmiştim..saat 3 sıraları bir yağmur..bir dolu sormayın..baktım herkes facebook'a koyacak malzeme bulmuşçasına kameralara fotoğraf makinalarına sarılmış harıl harıl çekim yapıyordu..tabi, heriflerin tarlada ekini, bayırda zeytini yok ki :( bir ara her taraf bembeyaz oldu..işte o anlarda bizim köydeki zeytinlerin acıklı halini hayal etmeye başladım..içimden '' eğer aynı dolu zeytinlere de yağdıysa bırakın zeytin tanesini yaprak bile kalmaz ağaçlarda'' diye düşünüp , kocaman emeklerim havaya gitti bu yıl diye içim cızzz etti..
Neyse döndüm köyden..hava biraz müsaade edince vınn çıktım fidanlığa..yerdeki tombul tombul zeytinlerin doludan yaralanmış hallerini görünce gerçekten suratım kapkara olmuştur kahırdan..
Tümünü şöyle bir dolaştım keşif için..Allah'tan Biga'da gördüğüm dolu buraya düşmemiş..%4-5 zarar var yani..Neyse dedim içimden..nasıl olsa dallar tane bolluğundan neredeyse yere değecek, ya günahlarımızın faturasını ödedik, ya da malımızın zekatını verdik Yaradan'a diye teselli ettim kendimi..
Sebze bahçesinin içine pek girmedim..koca koca domateslerin son hallerini görmek istemedim..fakat kabak, hıyar yapraklarında kocaman dolu yarıklarıyla gözgöze gelip limon yemiş surat gibi çıkıp gittim fidanlıktan :(

g.c.
27-07-2017, 19:51
Geçmiş olsun Pria abim. Ağaçları yok edip her yeri beton ile kapladıkça sanırım bu felaketlerin misli büyüklerine şahitlik edeceğiz. Zeytinlerinde zararın ufak olmasına sevindim.

pria
27-07-2017, 20:07
Geçmiş olsun Pria abim. Ağaçları yok edip her yeri beton ile kapladıkça sanırım bu felaketlerin misli büyüklerine şahitlik edeceğiz. Zeytinlerinde zararın ufak olmasına sevindim.

İnsan en büyük kötülüğü kendisine yapar maalesef...

MeyveliTepe
27-07-2017, 21:52
Geçmiş olsun

kerkenez
28-07-2017, 08:23
Geçmiş olsun sayın Pria. Bunlar maalesef iyi günlerimiz, insanoğlu açgözlülüğünden vazgeçmediği için daha beterlerini göreceğiz.

Melih Bakırlıoğlu
29-07-2017, 07:22
Bereketi içinde olsun, geçmiş olsun.

pria
29-07-2017, 09:42
Sağolun dostlar..yine de çok çok ucuz atlattım bu felaketi..

Bize 7-8 kilometre uzaklıkta Tokatkırı köyü var..800 dekar biber yerle bir olmuş..adamların ana geçim kaynağı..Lapseki ilçesinde elma armut şeftali bahçeleri de aynı..çok büyük felaket..

Bu yıl ÇKS kaydım olmadığı için sigorta da yaptıramadım..inşallah kazasız belasız atlatır hasadımızı yaparız..

Zeytin işi çok zor..bir sürü sorun var..toplaması bile ayrı bir dert..

Bizim buralarda bir de kuş çok..eğer erken bir kış bastırırsa sıyırcık sürüleri bulut gibi kaplıyor zeytinlikleri..bir tane bile bırakmazlar..bu yüzden genelde erken hasat yapmaya çalışıyorum..

Hayırlısı..ne desek boş.

Güler
29-07-2017, 17:54
Sayın pria, bahçenizde dolaşmak öyle büyük zevk ki; yığınla bilgi de ediniyoruz, anlatımınız da çok güzel.

Arkadaşlar da bildiklerini paylaşıyorlar ya, bu daha da keyif veriyor insana.

Kestiğiniz karpuzlara baktığımda ben kendi kendime " bunlar olmamış ki " dedim. Bana böyle bir karpuzu verseler yemem, kırmızı olgun (lifli değil) sulu ve tatlısını severim.

Biz bu sene karpuz ekmedik, bir arkadaşımızın bahçesinde var, o bize karpuz veriyor biz de ona elma-armut, vişne.

Yağmurlar şükürler olsun ki fazla zarar vermemiş, umarım zeytin hasadını da kolaylıkla halledersiniz.

pria
29-07-2017, 21:21
Yooo Güler Hanım..karpuzlarıma laf söyletmem..:) kalın kabuklu gibi duruyor ama o beyaz yerler bile yumuşacık..minik dilimler kesip ısırarak yiyorum, yorgunken pek keyifli oluyor..

Bu oyalı karpuz nostaljik bir tür..benim çocukluğumda da böyle küçük karpuzlar olurdu..iyi yani..

Güler
29-07-2017, 23:00
Pekii, tadı nasıl? Sanki ham gibi. Ben sulu sulu olgun karpuz severim, hem de koca dilimi sadece iye bölerim. Böylesi daha gösterişli oluyor.

pria
29-07-2017, 23:27
Tadı bana göre çok güzel..karpuz gibi yani..aşırı tatlı karpuzu da ben sevmem..

devrann
30-07-2017, 09:33
İri domatesler de kızarmaya başladı derken, bir de baktım ki domateslerin dibi kararmış..canım sıkıldı..bir de (tuta olabilir) delik domatesler var..bugün sulamaya başlamadan önce bu arızalı domatesleri temizledim..tüm türlerde yok..genelde yere yakın domateslerde var..mantar da olabilir..PH, kalsiyum eksikliği olabilmesi için pek neden yok, çünkü bazı domates türlerinde yok bu arızalar..
Neyse izleyeceğiz..çok ta yok..iri olup ta sapasağlam olan çok domates var..

Geçmiş olsun öncelikle zararlarınız için inşaallah daha fazlasını seneye alırsınız,yaz başında Antalya'da da böyle bir felaket oldu karpuzları delik deşik etmişti,babamda çiftçilikle uğraşıyor kavun ve karpuz ve nar yapıyor ,çoğu zaman böyle şeyler oluyor artık bir defada bütün kavunlarını dolu vurmuştu ve narlarada aynı şekilde dolu vurdu birde küçükken vurunca meyve büyüyünce o yaralar iyice büyüyor pazar değeri kalmıyor.Yoğun meyvecilik yapılıyorsa ne olursa olsun sigorta yaptırılmalı çünkü masrafı çok fazla.

ilk mesajdaki resimlerde çiçek burnu çürüklüğü kalsiyum noksanlığı alttakide tuta değil yeşil kurt zararı.

ykaya194
30-07-2017, 10:34
654705

Rüzgari yağmur ve dolu felaketinin ardından, gün batımı Kemer köyü / BİGA

Bizim köyde pek hasar olmadı

pria
04-08-2017, 16:21
Tohum almaya başladım..

Domatesler içinde lezzet, albeni ve verim açısından en beğendiğim çeşitler sayın Birnefestoprak'ın Garnet ve Margaret Curtain'i ile Çizgili İstanbul..
http://www.agaclar.net/forum/1487195-post4.htm
http://www.agaclar.net/forum/1487285-post5.htm
http://www.agaclar.net/forum/1308835-post3.htm
Garnet orta minik bir tür ama çok leziz..aynı şekilde Margaret Curtain de öyle..incecik kabuğu yerken hissedilmiyor..sap kısmındaki yeşil bölge bile keyifle yeniyor..ayrıca çekirdeğinin az oluşu da iyi..ben bu domatesi kahvaltıda kullanıyorum..kışlık püre için rendelemeye bile kıyamıyorum..kışın kullanmak üzere 150-200 gramlık paketler halinde salataya doğrar gibi doğrayıp derin dondurucuya atıyorum..
Seneye sadece bu üçünü paylaşacağım.Turuncu ve sarı domatesleri de paylaşabilirim..

Nergislerle 170 adet zeytinle ve ayrıca 300-350 kök sebze bahçesiyle uğraşmak çok çok yordu beni..seneye belki sebze bahçesi bile yapmıyacağım :( Yapsam bile 2-3 kök biber, 5-10 kök Margaret Curtain domates..

pria
04-08-2017, 16:38
Ayrıca şunu da belirteyim; fidanlıkta dip çürüklüğüne yolaçan kalsiyum eksikliği olduğunu sanmıyorum..diğer tüm domateslerde dip çürüklüğü olmasına rağmen sayın Birnefestoprak'ın güzel armağanı olan bu üç türde hiç dip çürüklüğü yok..bir de deşti-kurak üç tür domatesimde dip çürüklüğü hiç yok..ayrıca turuncu domateslerin çoğunda dip çürüklüğü olmasına rağmen iki sıra gerideki sarı domateslerin de hiçbirinde yok..ilginç..

Seneye paylaşacağım tüm tohumları ilaçlayacağım ben her ihtimale karşı..

pria
04-08-2017, 22:10
Domatesler..ilk foto Margaret Curtain..Sarı domatesler de yakında olgunlaşır..kurak domatesler öylesine bol ki..toplamaktan yoruldum :) En alttaki fotodakiler Afyon pembe..

pria
04-08-2017, 22:13
Tohum için bıraktığım kabaklar.. (Kars yumurtası kabakları bol, foto çekmeyi unutmuşum)

pria
04-08-2017, 22:14
Dolu salatalıkları mahvetti.

TCM
04-08-2017, 22:19
Salatalıklarda ve kavunda mantarda var sanki.

pria
04-08-2017, 23:06
Salatalıklarda ve kavunda mantarda var sanki.

Kaolin kaplama olmasın onlar :)

TCM
05-08-2017, 12:27
Kaolin kaplama olmasın onlar :)

Olsun mademse :)

Kaolini duyunca biraz araştırayım dedim, işin içinden çıkamadım...

pria
06-08-2017, 22:40
Bugünkü hasılat.çeşit çeşit domatesler...7 büyük kavanoz püre yaptım..

pria
06-08-2017, 22:42
Margaret Curtain, Garnet ve Çizgili İstanbul domates tohumlarını bir önceki püre yapımında aldıydım..

pria
06-08-2017, 22:44
Bugün de Sarı, Siyah ve Turuncu domateslerin tohumları alındı..

pria
06-08-2017, 22:58
Önce tohumlar alındı..tohumlar plastik süzgeç içinde ovalandı..yıkandı birkaç kez daha ovalanıp yine yıkandı..sonra domatesler rendelendi..daha sonra pişirme işleminde domateslerin ekşilerinin oluşturduğu köpük alındı..20 dakika kadar kaynatıldı..son anlarda 4 büyük kavanoz dolduran tencereye 3 tatlı kaşığı himalaya tuzı ve en son anda da yarım çay bardağı zeytinyağı ilave edilip 2-4 dakika daha karıştırılıp kaynatıldı..kavanozlara sıcak sıcak boca edildi..iyice temizlenip kağıt peçete ile bir güzel silinen kavanoz ağzı ile kapağı sıkıca kapatılıp ters olarak sabaha kadar soğumak üzere oda içinde hiç oynatılmamak üzere dolap üstüne kondu..sabahleyin de buzdolabına atılıp istiflenecek..

14 kavanoz doldurdum..30-40 kavanoz domates püresi yapmaya niyetliyim..belki de daha fazla..gücüme bağlı..

Zeytin toplama zamanı benim için hazır gıda bunlar..hiçbirşey yapmasam bile sulandırıp kahvaltıda içerim..

Eşim yan çizdi..havalar çok sıcak uğraşamam diyor ve Çanakkale'de klimalı evinde yan gelip yatıyor :)

Bu yaz pek aylak kalıp dinlenemedim bile..yapılacak iş hiç bitmiyor..aslında baya acıklı bi halim var gibi :) toprakla uğraşmak zor dostlar..aşk ile yapmayan çabuk pes eder yani..

Yine de çok mutluyum..eşimde kendine göre mutlu..64 yaşından sonra herkes arzu ettiği gibi yaşıyor ..önemli olan da bu :)

pria
06-08-2017, 23:03
Arasıra kaçıyorum işte Söğütlüyalı'mızın muhteşem denizine..

Bir de mangal keyfim var..şimdi sardalya zamanı..fazla yiyince insan köpürüyor, bu gece üçüncü soğuk maden suyunu içiyorum şu an :( tabi öküz gibi, 45 tane sardalya yersen sonuç kaçınılmaz :(

Bu akşam ilk defa balıklarla birlikte iki tane kocaman Afyon yerli domates yedim..o da gayet güzel..ama Margaret Curtain, Siyah domates Çizgili İstanbul ve Garnet en beğendiklerim..

(fotodaki ben değilim)

Güler
07-08-2017, 16:55
Tadı bana göre çok güzel..karpuz gibi yani..aşırı tatlı karpuzu da ben sevmem..

Sevgili pria bana göre karpuz iri olacak, siyah çekirdekli olacak, kırmızı ve tatlı olacak. Çok sulanmış karpuzu da sevmem sulu oluyor ama tatsız oluyor. Ben tatlı karpuzu severim.
Şöyle iri bir dilim keserim, dilimi tabakta ancak ikiye bölerim, ufak ufak kesilmiş karpuzlar hoşuma gitmez, yani önce gözümü doyuracak.

Demek istediğim böyle olacak yani...:D

655150

pria
07-08-2017, 17:29
Valla, eşşeğin aklına karpuz kabuğunu getirecek şeyler yazarak tahrik ediyorsunuz beni Güler Hanım..:)

Ben öylesine iyi bilirim ki iyi karpuzun ne olduğunu; buldum mu yarım karpuz yemeden bırakmam yani..
Bizim köy civarında Örtülüce köyü Çanakkale merkezde de Okçular köyleri vardır..kumsaldır karpuz ektikleri tarlalar..öyle güzel karpuzları vardır ki, ağzınızda iyi bir tahin helvası gibi eriyiverirler..
Bu yüzden köyde iskele'de park eden karpuz satıcısı köylülerin yanından geçmemeye çalışıyorum..çünkü alıp eve götürürsem aklıma geldikçe doğrar doğrar yerim..

5 aydan beri onca çalışma, didinme zeytindi, nergisti, sebze bahçesi falan derken 11 kilo falan verdim..beni n'olur günaha sokmayın da şu karpuz konusunu es geçelim :)

Fidanlıkta üzümler oldu..bu akşam yan komşum seslendi ''Adnan bak sınırdaki dikenli tele dolanan çekirdeksiz üzüm olmuş, kopar'' dedi..duymazlıktan geldim ve ''eşime ayırdım onu, gelince halleder'' dedim..

İncirler olmaya başladı, gözgöze gelmemeye çalışıyorum zaten..

Bu nefis meselesi çok kötü..can boğazdan gelmiyor tam tersine gidiyor sanki..

Bizim eve yıl içinde 2-3 kilodan fazla şeker girmez..çok mecbur olmadan kullanmayız..en başta çayımızı limonlu içeriz..

Güler
07-08-2017, 17:46
Bayılıyorum sizin mesaj yazma tarzınıza; öyle içten ve akıcı ki....

"5 aydan beri onca çalışma, didinme zeytindi, nergisti, sebze bahçesi falan derken 11 kilo falan verdim..beni n'olur günaha sokmayın da şu karpuz konusunu es geçelim "
heh heee..

http://www.agaclar.net/forum/1515043-post8363.htm

pria
07-08-2017, 17:51
http://www.agaclar.net/forum/1515043-post8363.htm

Çok kötüsünüz Güler Hanım :) Yan komşum olmanızı istemem valla.. :)

Güler
07-08-2017, 17:58
Çok kötüsünüz Güler Hanım :) Yan komşum olmanızı istemem valla.. :)

Hah haaa, halbuki ben Bursa'mı Çanakkale mi olsun gideceğimiz yer diye düşünüyordum.

pria
07-08-2017, 20:41
18 çeşit domates tatmak nasip oldu bu yıl..ama içlerinden sayın birnefestoprak'ın Margaret Curtain domatesinin albenisi, lezzet, yeme kolaylığı, aromasıyla ve az çekirdekli oluşuyla tek geçerim..sapın etrafındaki yeşil bölge bile aynı keyifle yeniyor..

Biraz daha tohum alacağım ondan..

pria
12-08-2017, 22:30
''Çanakkale Pembe'' domatesleri de yabana atmıyalım..harika, ince kabuklu, okkalı, çok leziz bir tür..

Öğlen yemeğim bugünlerde incir ve üzüm..4 günden beri de bu pembeleri yiyorum peynir ekmekle, akşam yemeği olarak..seneye paylaşmak üzere onlardan da tohum alıyorum..

Fotodaki diğer iki domates te ''siyah domates''..onlar da ayrı bir lezzet..biraz Margaret Curtain'leri andırıyor..

(Telefonumu asla değiştirmem :) darbelere, her türlü hor kullanmaya dayanıklı, tozdan çamurdan, şundan bundan etkilenmez..16 yaşında :) halâ taş gibi..keşke yenisini bulsam da alsam..bazen mahsus, şakadan giriyorum Nokia bayilerine, ''yok mu bundan'' diyorum..Satış görevlileri sanırım ''defol git güzelim mağazamızdan'' der gibi bakıyorlar :)

pria
12-08-2017, 22:37
Bunlar da olası prostat tehlikesine karşı stoklanmış silahlar :) dolap tıkabasa domates doldu..40 büyük kavanoz..daha da yapacağım..üç günde 8 büyük kavanoz çıkıyor....her çeşittten karışım yapıyorum rendelerken..sarı, turuncu, pembe, siyah, kırmızı hepsi var yani..
Öyle menemen yapmakla falan uğraşmam; soğuk soğuk meşrubat gibi yudumlarım kışın..''organik hoşaf''tan iyidir bence !!!

YeniGine
12-08-2017, 23:20
Mahsule maşallah, emeklerinize sağlık Sayın pria. Rabbim ağız tadı ile tüketmeyi nasip etsin inşallah!..
Sayın pria, komşumda domates sos yapıyor, fakat buzdolabına koymuyor.

pria
12-08-2017, 23:39
Mahsule maşallah, emeklerinize sağlık Sayın pria. Rabbim ağız tadı ile tüketmeyi nasip etsin inşallah!..
Sayın pria, komşumda domates sos yapıyor, fakat buzdolabına koymuyor.

Benim dolap müsait..yani köydeyken gündelik yiyecek oluyor..pazardan birşey alıp dolaba koymuyoruz..bomboş çalışacağına içi dolu çalışırsa elektrikten tasarruf bile olur :) hem de domates püreleri daha bir korumalı olur.

pria
16-08-2017, 19:30
Dün eşim bi kavun al da öyle gel, dedi..ben de İskele'de traktörüyle kavun karpuz satan köylülerin yanına gittim..yaşlı bi teyze ile eşinin sattığı çeşit çeşit kavunlar ilgimi çekti..teyzeye, nereden buldunuz bunca çeşidi diye sordum..başladı anlatmaya..benim satın aldığım kelek yeşili kavunun adı ''hırsız çalmaz'' mış..Bursa'da bir köylüden almış tohumlarını..onca yaşına rağmen ondaki bu merağı görünce, eve kavunu götürdüğümde Margaret Curtain, Garnet, sarı, siyah, turuncu domates tohumlarıyla Oyalı Karpuzdan mini bir paket yapıp götürüp hediye ettim..çok sevindi..hiç böyle karpuz çekirdeği görmedim, dedi..

Bu arada tekrar belirteyim..eşimin de aroma, tad, her yönden en sevdiği domates Margaret Curtain oldu..kısmet olursa seneye sadece bu domatesi ekmem isabetli olacak gibi..

pria
19-08-2017, 22:15
Domatesleri, biberleri dipfrize depoladık..günlük 2-3 domates ayırıyorum kendime..kalanını eşe dosts akrabaya dağıtıyorum..
Bugün bi akraba kızımıza bi torba götürdüm..ablasına da daha önce 3-4 çeşit domates fidesi vermiştim..''ayy adnan abi, ablama verdiğin bi domatesten yedim..inan şimdiye kadar böyle bi lezzette domates yemedim''..dedi..methettiği domates Margaret Curtain'di..

Gelecek sene köyde yine baya bi domates tohumu, fidesi dağıtacağım gibi görünüyor vaziyet..

Fakat seneye ''siyah cin biber'' dışında biber ekmeyeceğim..tam olgunlaşmadan tahammül edilir durumda salatalarda veya ızgara işlerinde baya yakışıyor siyah cin biber..biber domates gibi değil..kökleri sanırım çok sığ..3-4 gün içinde tekrar sulamak gerekiyor..

Bugün 3 günlük zeytin sulama işini bitirdim..inşallah eylül yağmurları başlar da son sulama olur bu..3 sulamada 85 ton su vermişim 160 zeytine..salı-çarşamba kaolini de son kez atarak hafta sonu Ç.Kale'ye döneceğim..yeter bu kadar keyif..tam iki aydan beri köydeyim..yedik içtik, bereket versin..özledim Çanakkale'yi..

Giderken fidanlığın anahtarlarını çok sevdiğim akraba kızımıza bırakacağım..incirler, üzümler, domatesler hepsi onların olsun..ben bıktım yemekten artık :)

pria
19-08-2017, 22:52
Köyde herşey iyi güzel de, beni en çok bunaltan ve soğutan özellikle erkeklerin daha çok dedikodu yapmaları..oturuyorsun biriyle adam sanıp..başlıyor onu bunu çekiştirmeye..ondan sonra 2 gün sonra da o dedikodusunu yaptığı insanla harıl harıl muhabbet yapıyor..aklım almıyor..
Köyde genelde insanlar birbirlerinin onduğunu, başarılı olmasını, para kazanmasını çekemiyor..hasetlik fesatlık, iş bozanlık diz boyu..

Bu yüzden özellikle yorgun olduğum akşamlarda kafama göre insan bulamazsam ya tek oturuyorum kahvede..sevmediğim huyları olan biri de şaşırıp yanıma gelirse, az sonra bi bahane bulup tüyüyorum deniz kıyısındaki banklara..

Köy iyidir güzeldir hoştur ama bu aynen davulun sesi gibidir..yaşamadan izahı yoktur bazı şeylerin..

Sürekli köyde yaşamak çok çok zor..çok şey yazarım bu konuda ama boşverelim..çok mesafeli olmak gerek köy hayatında..

Güler
20-08-2017, 08:36
Sizinle sohbet ne keyifli olur oysa, öyle güzel anlatım tarzınız var ki, mesajlarınızı da keyifle okuyorum.
Haklısınız köyde yaşayan yani oranın kendi halkı (köylüler diyeceğim ama yanlış anlaşılmak istemiyorum) komşusunun ne olmasını ister ne de ölmesini. Bir çekememezlik oluyor nedense.
Aklıma bir fıkra geldi, sayfanızı işgal etmek istemem ama yeri geldi.

Adamın biri günün her saatinde durmadan Allaha yalvarır yakarır onu bunu istermiş. Günün birinde Cebrail adamı yine yalvarırken görmüş ve Allaha "Allahım bu kulunuz size hep duacıdır, bir kere de şu adamın isteklerini verin" demiş.

Allah düşünmüş sonra " peki git o kuluma söyle, ona ne istiyorsa vereceğim ama ona de ki ona ne vereceksem komşusuna iki katını vereceğim.

Cebrail adamın yanına gelmiş " Bak hadi yine iyisin; Allah senin dualarını duydu ve kabul edecek ama bir şartı var, sana ne verecekse komşuna iki katını verecek, düşün taşın ne istiyorsan söyle" demiş.

Adam biraz düşünmüş, başını kaşımız " peki bana bir gün müsaade et, yarın söyleyeyim" demiş.

Ertesi günü Cebrail gelmiş, " düşündün mü ne istiyorsun Allah'tan?" demiş.
Adam da cevap vermiş " evet düşündüm, Allah benim bir gözümü kör etsin" demiş.

pria
21-08-2017, 20:14
Bu akşam fidanlıkta sardalya ızgara yaparken Şarköy/Tekirdağ tarafından acaip görüntülü bulutlar peydahlandı..alelacele balıkları tıkınıp kaçtım köye..

Eve geldim, çıktım balkona du bakalım nolcek diye beklemeye başladım..Şarköy tarafından bulutlar iyice kabardı..insanın aynen ama aynen üst çene kemiği ve dişleri görünümü aldı..ısırmasa bari bu bulut benim zeytinleri ve sebzeleri diye aklımdan geçirmedim değil..
Neyse kabardı kabardı, abandı bulut alabora yaparak köyün üstüne..100 yaşından fazla çınarlar sanki devrilecek gibiydi..insem de aşağıda çınarın dibindeki benim elektrikli bisikleti çeksem dedim ama vazgeçtim..derken bi yağmur bi yağmur, görmeyin..şimşekler zikzak çiziyodu gökyüzünde..

Neyse balkondan yıldırım girmesin diye telefonu kapattım..açtım bi maden suyu..bir daha ardından..45 tane iri sardalyayı alelacele lüplettiğimden içimin yandığına mı fidanlığın haline mi yansam şaşırdım kaldım..

Allah'tan dolu yapmadı..şahane bi yağmurun ardından geçip gitti bu badire de..3 günden beri zeytinleri suluyordum, dün bitirdim, yağmur yağdı..olsun..artık su falan istemezler, davul gibi şişerler..25 günden beri sulamadığım domatesler de bir döl daha verirler artık..

Artık alışmalıyız bu tür afetlere, sürprizlere..herşeyin çivisi çıktı..

Yağmur yağarken, aklıma köyden bi tanıdık geldi..bu yıl çeltikleri iyi olduğu için böbürleniyordu..ama laf arasında benim tanıdığım birinin çeltikleri kötü olduğunu ve beter olmasını söyleyince canım sıkıldı..uyardım; bak bu tür şeyler iyi şeyler değil, diye..ama abi ben bi sene çeltikte canım yanınca o da seviniyodu halime, dedi..olsun, dedim..herşeye rağmen çoluğu çocuğu var, onların hatırına böyle düşünmemek lazım dememe rağmen ''ben onun bu durumuna seviniyorum'' deyince iyice tepem attı ve ''sen bu kafayla gidersen yine birgün felaket yaşayabilirsin'' dedim ve kalkıp gittim masadan..

Bu akşam bulutlar kabarınca yüreği hop hop etmiş, benim laflarım gelmiştir aklına sanırım..

pria
22-08-2017, 17:16
Sabah 6.20'de büyük bi uğultuyla uyandım..çıktım balkona; akşamkinden çok kötü bi hava vardı..binanın önündeki asırlık çınarlar devrilecek gibi sağa sola yalpalıyordu..derken birkaç kalın dal kırıldı..çatılardan uçanlar cabası.burnumun dibinde cami paratönerinin çektiği en az 15-20 yıldırıma tanık oldum..felaket bi havaydı yani; hayatımda sanırım böyle korkunç bi hava durumu görmedim..

Derken şiddetli bi yağmur başladı..öylesine fırtınalı yağıyordu ki..her taraf göl oldu..yollar, rögarlar suyu almıyordu artık..1.5 saat sürdü..uyuyamadım..

Hava açıp kahvaltıdan sonra çıktım zeytinliğe..yine kötü bi beklentim vardı ama nedense ne dal kırığı ne de 3-5'ten fazla tane dökümü vardı..sevindim tabi..

Zeytinlerin rengi zümrüt yeşiline döndü..bakalım daha 1.5 ay var..hasatı görecek miyiz hiç bi fikrim yok..

pria
25-08-2017, 04:41
Tohumluk sarı kabağı bir sabah ansızın kaplumbağa yemiş..Allah'tan ikinci defa gelmiyor yediği şeye..bitirene kadar uğraşmıyor bizim gibi yani..
Koparıp kulübeye koysam, orada da orayı yıllardır evi gibi benimseyen fare yer..bu fare gerçekten mesken tuttu benim kulübeyi..yıllrdan beri dostuz yani..gözgöze geliriz bazen..sandalye minderim var iki tane..onları almak isterim otururken altıma koymak için, bir bakarım arasına girmiş keyif çatıyor..nergis soğanı koyduğum komodinlerin çekmecelerine yavrular..film gibi mübarek..Lale soğanlarına bayılır, alır onları kasalardan, benim çizmelerin içine kötü günler için stok yapar..onu hoşgörmemin nedeni, nergis soğanlarımı sevmemesi..elini bile sürmüyor onlara, nalları dikeceğini biliyor yerse kerata :)

pria
25-08-2017, 04:43
Tohumluk kabaklardan..

pria
25-08-2017, 04:45
Bu domates sayın birnefestoprak'ın Garnet domates fideleri arasından mı çıktı, yoksa ben mi karıştırdım bilemiyorum..çok iri ve daha ilk kopardığım domates bu..çok geç yani..

pria
25-08-2017, 05:13
Evde ızgara işleri çekilmiyor..hele hele sardalya kokusu çıkmıyor..geçenlerde 2-3 defa elimi ağzımı yıkadım, bi türlü çıkmıyor sardalya balığığı kokusunun izleri..en sonunda daldım banyoya..gençliğimde bu tür şeylerden hiç rahatsız olmazdım..huylarım değişti eşimle 40 yıllık beraberlikten sonra :)..kendine baya bi benzetti beni..
Fidanlık sere serpe, bu tür tıkınmalar için ideal..yok yere düştü, yok döküldü, yok ona değdi, buna bulaştı derdi yok yani..ye balığı fırlat etrafa gübre olsun diye :) geçenlerde büyük baldızım geldiydi..geldiğinde etraf karpuz kabuklarıyla falan doluydu..kulübenin önünü hiç beğenmedim, çöplük gibi, dedi..bilmiyor ki onların geridönüşümlü çöp olduğunu..ben evde domates püresi yapımından kalan artıkları bile çöpe atmam, götürür fidanlığa saçarım..

Bu yaz baya bi keyifli günler de yaşadık bereket versin..ben sardalyacıyım..eşim yemez; o köfteci..

Dün bir günlüğüne hava çok sakin, hiç rüzgar yoktu..sanırım son kaolin olur; attım zeytinlere..

Evi özledim, cumartesi gideceğim Çanakkale'ye ama iki aydan beri öylesine özgür yaşadım ki, sanıyorum o çok sevdiğimiz, çoğumuzun adeta tapındığı ev, bana korkarım birkaç gün içinde kapalı cezaevi gibi gelecek ve büyük ihtimalle kaçacağım yazın son keyiflerini sürmek için köye..

Güler
25-08-2017, 09:08
Ohhh, afiyet olsun, ben de bayılırım sardalyaya. Sanayi tipi güzel bir ocağım var, büyük büyük de tavalarım, onları taşırım bahçeye veya müştemilata orada pişirim balıkları, reçelleri ama sardalya zaten yağlı bir balık olduğu için o mutlaka mangalda pişer bizde.

Ateş iyice kor haline gelince dizersin sardalyaları sıra sıra, bir yanı pişince çevirirsin ızgaranın diğer yönünü.... yanında bol bir salata ve sonrasında Hasan Çavuş'un tahin helvası da oldu mu, başka bir şey istemez diyecektim ki aklıma beylerin tercihi aslan sütü geldi. :p

pria
25-08-2017, 09:44
..ama sardalya zaten yağlı bir balık olduğu için o mutlaka mangalda pişer bizde.
Sağolun Güler Hanım..bu dünyada yediğin içtiğin kar zaten :)
Ateş iyice kor haline gelince dizersin sardalyaları sıra sıra, bir yanı pişince çevirirsin ızgaranın diğer yönünü.... yanında bol bir salata ve sonrasında Hasan Çavuş'un tahin helvası da oldu mu, başka bir şey istemez diyecektim ki..

Ben fidanlıkta insanoğlunun mağara devri yöntemleriyle en ilkel bir şekilde pişirme, yemek yemeye bayılıyorum..çatal bile kullanmam mecbur kalmadıkça..insanın parmaklarını yalaması bile güzeldir..:)

Mangal bile şart değil, iki taş, iki tuğla oldu mu al sana ocak..veya mangal..kuru zeytin dallarının en incelerini kırarak 10-15 dakkada hazırlarım çoban ateşini..fazla harlı ateş iyi değildir sardalyada..hatta biraz küllendirmek gerek..

Sardalyanın zamanını kollamak Güler Hanım..şimdi tam zamanı..şakır şakır yağ akıyor..
Pişirmede biraz hata yapıyorsunuz gibime geldi..ben, sardalya yağlarının eriyip ateşe minimum miktarda az düşmesi için 15-20 saniyede bir çeviririm ızgarayı..bir tarafının kızarmasını beklemem yani..sardalya fazla kızartılmaz zaten..sardalya mutlaka ''boklu kebap'' olarak pişmelidir..bir de çok taze olmalı, balıkçıdan aldığınız balıkların suyunu süzüp hiç yıkamadan buzdolabına konmalıdır..
Bi tiyo daha..pişirince balığın pulları, derisi yanıp kararıyorsa o sardalya yağsızdır..bir de iri olmalı sardalya..

Benim ızgara tam 45 sardalya alıyor..evden sayıp ta götürürüm..onca salata balık yememe rağmen en çok 1-2 saat sonra tatlı krizi oluyo..bunu da bi akrabamın yetiştirdiği Davutbey kavunlarıyla gideriyorum..balık niye tatlı krizine sokar anlayamam bi türlü .)

Musa Gündoğan
25-08-2017, 10:46
sayın pria balık kokusunu gidermek için tek çözüm maydanoz ve ben bunu her defasında denedim daha kokunun gitmediği olmadı.

maydanozdan bir kaç tane dalı koparıp elinide iyice ovuşturuyorsunuz. yıkar gibi. sonrasında da sabunla yıkadığınızda maydanozunda balığında kokusu kayboluyor.

Güler
25-08-2017, 15:30
Sayın pria, biz bahçede mangal kullanıyoruz, torunlar bazen aynen sizin dediğiniz gibi kazdıkları bir çukur kenarına tuğla koyarak ocak yapıp patates, ayva ve üzerine koydukları ızgarada mısır pişirirler ama onlara bunun için bahçenin müştemilat kısmında izin veririm. ön bahçede ve kameriye yakınlarında olmaz.

Mangallarımızdan biri 5-6 kişilik ama diğeri uzunca ve rahat 20 kişiyi doyurur. Ateşi ya oğlum ya da Oğuz yakar, oğlum et pişirmede bir numaradır, et kursuna gitti.

Oğuz da mangalı yaktığında ateşin hafifçe küllenmesini bekler ve hakikaten güzel pişirir sardalyaları. Ben bazen asma yaprağına sararım kendim için ama o öyle sevmez.

Haklısınız iri iri, parlak renkli taze sardalya kurutulmadan piştiğinde nefis olur. Kim demiş ki çatal bıçak kullanılır diye, on parmakla dalarız valla.
İşin komik tarafı sardalyayı elle yer ama salatayı yerken balıklı balıklı ellerle tuttuğumuz çatalla yeriz.

Sardalya pişirme partimiz hep kalabalık olur, kokuyu alan damlar, güle oynaya yenir.

Pazartesi günü İstanbul'dan arkadaşlarımız geliyor, onları karşılamaya Bandırma'ya ineceğiz, Oğuz da balıkçıya telefon edelim de güzel sardalya gelirse bize ayırsın diyordu.
Allah nasip ederse salı günü öğle akşam arası güllü kameriyede güzel bir sardalya partisi yaparız. Hadi hanımefendiyi de alın buyrun gelin. Hem bakın bakalım bizim pişirdiğimiz güzel oluyormuymuş......

pria
25-08-2017, 20:20
Allah nasip ederse salı günü öğle akşam arası güllü kameriyede güzel bir sardalya partisi yaparız. Hadi hanımefendiyi de alın buyrun gelin. Hem bakın bakalım bizim pişirdiğimiz güzel oluyormuymuş......

Sağolun varolun Güler Hanım..biz salı günü sanırım eşimle kordon boyunda elele dolaşıyor oluruz :)

pria
25-08-2017, 23:13
Çanakkale'ye dönüşü sırf bu antep fıstıkları olgunlaşsın diye erteledim..bugün topladım çünkü dış kabukları açılmaya başlamış..baya ayıkladım kabuklarını..gözüm doymadı, yarın sabah bir posta daha toplayabilirim fıstıklardan..7-8 kilo osun bari olmuşken..bi dahaki gelişimde bulamam çünkü gizli takipçileri var benim gibi :) köyün çok kişinin bilmediği gizli hazineleri bunlar..50 sene falan önce bir ziraat memuru, denemek için hazine arazisi üzerindeki çitlenbik fidanlarına aşılamış bunları..üstleri cıngıl cıngıl..yeri de bi görseniz; taşlık kayalık..

Köyde hiç iş bitmez..hortumları topladım..evde domates tohumlarını mukavva üstünden ayırıp peçeteler arasına koydum..daha çok iş var yapılacak ama inanın bıktım..

pria
26-08-2017, 13:46
Antep fıstıklarından bi posta daha toplamadan ayrılamadım köyden..gittim fıstıkların yanına..biraz sonra bir grup Çin'li geldi yanıma..'' Selamün Aleyküm'' demeyi kabaca öğrenmişler..hiç yüz vermedim, herhalde beni fıstıkların sahibi falan sandılar..çekip gittiler..köyde termik santralde 1500 Çin'li var..

Yaptım kocaman bi torba daha..:) bi de güzel fıstıklar..satılanlardan çok iri..taze taze tam yenecek zamanı..artık yola çıkabilirim ..

pria
26-09-2017, 23:26
Bugün saat 12-13 arası felaket bir yağmur yağmış köye..telefon ettiler; dayanamadım, saat 18 gibi çıktım geldim fidanlığa..

Bu yazın en şiddetli yağmuru..yarım saat te dolu yağmış..zeytinleri sineğe kaptırmayalım derken, ikinci kez doluya kaptırdık :( Allah'tan köşeli değil de bilye gibi yuvarlak, düz yüzeyli dolu yağmış..dolu darbelerinin zararını yarından sonra daha iyi farkederim..ezikler daha yeni, pek belli olmuyor..sanırım zeytinlerin tümü yağlık olacak bu yıl toplamak nasip olursa..

En çok üzüldüğüm de nergisler..günlerce aşırı sıcakta binlerce nergisi ektiğim tavalar sel sularıyla yarılmış..köklenen nergisler zar zor tutunmuş, köksüz olanlar paldır küldür sulara kapılıp gitmiş..

Çok üzgünüm..emeklerime acıyorum..inanın bıktım bu çiftçilikten artık..

kerkenez
27-09-2017, 08:13
Sayın Pria çok geçmiş olsun.

hosseda
27-09-2017, 10:12
Geçmiş olsun.

pria
27-09-2017, 10:20
Sağolun varolun dostlar..

g.c.
27-09-2017, 11:13
Geçmiş olsun abi.

Yaşadığın onca güzel şeyin yanında sel, dolu gibi afetler bu işte seni dinç tutan faktörler değil mi? Yine, yeniden daha iyisine inşallah..

blick
27-09-2017, 11:19
Sayın pria
Çok büyük geçmiş olsun. Bu yıl dolu pek çok yerde hasara neden oldu maalesef duyunca üzülüyorum :( bazen elden yapacak birşey gelmiyor herşey Allah'tan. Canınızı sıkmayın inşallah daha güzellerini yaparsınız daha çok nergisleriniz olur :)

pria
29-09-2017, 21:31
Geçmiş olsun abi.

Yaşadığın onca güzel şeyin yanında sel, dolu gibi afetler bu işte seni dinç tutan faktörler değil mi? Yine, yeniden daha iyisine inşallah..

Yok yok, eski direncimi, mücadele azmimi koruyamıyorum, pes diyorum artık..yoksa artık sağlığımdan olacağım..o sıcaklarda 4-5 gün nergisleri ekerken sağ ayak başparmağım uyuştu..hala az da olsa devam ediyor uyuşukluk..sanırım, çakıllı toprakta terlikle canhıraş uğraşırken sinirler zedelendi..işler bitince çıktı ortaya..

Bu yüzden köyden dönerken baktım kahvede oturuyo bizim Reis..daldık sohbete..ona, tam tepedeki verimi çok az ve yetersiz olan güdük ağaçları kepçeyle söküp köy içinde uygun yerlere dikmeyi teklif ettim..''seve seve yaparım, yer çok'' dedi..60-70 adet dedim ama ben 120-130 tanesini sökeceğim galiba bu kış..bana 30-40 zeytin kalsın..gittikçe ilerleyen yaşlılık günlerimde yeter de artar bile..

Şimdilik çiftçilik işlerimde virgül atıyorum, çok kalmaz 5-6 sene sonra noktayı da koyar evde sadece saksılarla oyalanma dönemine gireriz..

Dünyaya kim kazık çakmış ki :)

pria
05-10-2017, 17:40
Bir hafta içindeki onca yağmurdan sonra biberler gene çiçekte..dolu az yağmış..seyrek te olsa hala domates var..yeni filizler veriyorlar..havalar iyi giderse turşuluk domates yaparlar gibi..

pria
21-10-2017, 22:56
15-20 gün içinde iki kez yağan şiddetli yağmurlardan sonra biberler domatesler tane ve çiçek dolu..domatesler coşmuş..yemyeşil..30-40 santim dal uzatmışlar..
Havalar ılıman giderse güz domatesi yeriz..olmazsa yeşil domateslerden yemek yapar eşim, zeytinleri toplarken..

pria
09-11-2017, 18:12
Bir hafta zeytin toplama , yağ sıkım işleriyle uğraştım..ardından hadi nergislerimin otunu da çepinle temizleyeyim soğuklar bastırmadan önce, dedim ve 3 gün de onlarla uğraştım ve gücüm iyice tükendi..köy fazla gelmeye başladı, şööyle ayaklarımı uzatıp yatmak için Çanakkale'ye kaçacağım yarından sonra..hemen kaçacağım ama şöyle aylak aylak bir de tadını çıkarayım istedim sardalya ızgarayla..
Bugün olası kırağılara kaptırmamak için en iyi yeşil domateslerden kopardım biraz..kızaran kızarır, kızarmayanlarında yemeğini yaparız bir dahaki gelişte..