PDA

View Full Version : Bakla zınnı (Tropinota (Epicometis) hirta)

amasyalı
16-04-2007, 22:54
Arkadaşlar Amasya yöresinde özellikle yüksek kesimlerde meyve bahçelerinde bakla zınnı denilen bir böcek türü meyveler çiçek açtığında çok zarar vermektedir.

Bu böcek son 3 senedir çok çoğaldı çiçeğin içine girip meyveyi yiyor. Bu böcekten kurtulmak için çok çeşitli pestisitlerle mücadele ettik ama bir faydasını görmedik. Sadece ağaçların altına koyu mavi kova koyarak zararını biraz azalttık..yine de kesin çözüm değil.

Bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

aybala
16-04-2007, 23:22
Arkadaş sanırım budur :)

9399

Bakla zınnı (Epicometis hirta)

Burada (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=18737&postcount=3) da bakla zınnı hakkında bilgi var.

fmt79
17-04-2007, 14:55
Aybala'nın verdiği linkte çok güzel anlatılmış, birkaç eksik var;
Bu zararlı ile mücadele mümkün ama zordur. Meyve agaçlarının tomurcuklanmasını beklemeden, gözler kabardığı andan itibaren mücadeleye başlanmalıdır. Öncelikle dekara 3-5 adet içi su dolu mavi leğenler koyulmalı ve düşen erginler imha edilmelidir. çiçek tomurcukları oluşunca ise Endosülfan etkili maddeli insektisitlerle ilaçlanmalıdır. Bu zararlı ile kimyasal mücadele şarttarı.

Kimyasal mücadeleye ilave olarak da, dekara 1 adet gelecek şekilde feromon tuzakları asılmalıdır. Piyasada çiçek zınnı (bakla zınnı) için üretilmiş feromon tuzakları mevcuttur. Kapar ve EPHİ adlı iki feromon tuzağı var, ama yenileri de çıkmış olabilir.

amasyalı
20-04-2007, 18:29
teşekkür ederim ilginiz için bu söylediğiniz tuzakları nereden bulabilirim.amasya civarında yokta ve tuzak sadece böceğin geldiğinimi belli ediyor yoksa sadece tuzaklada mücadele edebilirmiyiz.ben endüsülfan kullandım etkili oluyor ama 1 gün sonra tekrar aynı şekilde geliyor.

amasyalı
20-04-2007, 18:30
evet arkadaşım aynen o teşekkür ederim ilgin için ama orada vermiş olduğu bilgileri uyguladım pek başrılı olamadım. saygılarımla.....

kürşad
09-04-2008, 12:37
Epicometis Hirta yani bakla zınnını geçen yıl bol bol gördük, çiçekleri tozlaştırıyor diye sevindik hatta. Meğer çiçeklerin içinde oluşmaya başlayan meyveyi yiyerek besleniyormuş meyveyi kökünden yemiş sayılıyor yani.
Bu yıl bahçeye ziraat mühendisi götürmüştük birkaç zararlı görüp anlattı, bunlar da sonradan peydah oldu.
Araştırdık ve mavi renge geldiğini öğrendik.
Bunlar zararlılarımız, kiraz çiçeklerini yemekle meşguller.
34231
34232
34233
34234
34235

kürşad
09-04-2008, 12:39
34236

34237

34238

34239

34240

kürşad
09-04-2008, 12:40
34241

34242

34243

kürşad
09-04-2008, 13:09
Mavi Leğen: hem 75 ykr hem de içinde su durmuyor, bzaen devriliyor, arılar ve diğer böcekler de içine düşüyor.

Tuzak: Piyasada 30 ytl olan feromon tuzakları var altı plastik hazneli ve açılabilir biçimde.
34245

Ancak tuzak yapma durumu böcekleri gördüğümüz zaman aklıma geldi.
Sabahın erken saatlerinde de ağacın altına bez serip sallama şeklinde bezin üstüne dökülerek yapılabiliyormuş.
Maliyet ise cilt kapağı ve feromon ile sınırlı.
Cilt kapağı yaklaşık 10 kuruş, feromon ise 2 ytl civarında ve onu da 4 e bölmeyi düşünüyorum.
Bahçeye koymuş olduğum tuzak 2 taneydi ve birinde 12-13 birinde 21-22 tane böcek vardı. Şimdi biraz daha sayıyı arttırdım, içindeki su buharlaşmıyor ve yağmur yağdığında dolmasını önlemek için 10 cm üste ince bir delik delmekgerekiyor.

cronic112
16-12-2008, 18:25
Mavi Leğen: hem 75 ykr hem de içinde su durmuyor, bzaen devriliyor, arılar ve diğer böcekler de içine düşüyor.

Tuzak: Piyasada 30 ytl olan feromon tuzakları var altı plastik hazneli ve açılabilir biçimde.
34245

Ancak tuzak yapma durumu böcekleri gördüğümüz zaman aklıma geldi.
Sabahın erken saatlerinde de ağacın altına bez serip sallama şeklinde bezin üstüne dökülerek yapılabiliyormuş.
Maliyet ise cilt kapağı ve feromon ile sınırlı.
Cilt kapağı yaklaşık 10 kuruş, feromon ise 2 ytl civarında ve onu da 4 e bölmeyi düşünüyorum.
Bahçeye koymuş olduğum tuzak 2 taneydi ve birinde 12-13 birinde 21-22 tane böcek vardı. Şimdi biraz daha sayıyı arttırdım, içindeki su buharlaşmıyor ve yağmur yağdığında dolmasını önlemek için 10 cm üste ince bir delik delmekgerekiyor.

Arkadaşım bu feromonu ve tuzağı nerden temin edebilirim. Konu Hakkında Bilgi verirsen sevinirim. Ayrıca feromonun adı ne (Ticari Adı)

Emine Aktaş
16-12-2008, 21:04
Feromen, böceklerin kokularının labaratuvar ortamında elde edilmesine denilir. Feromen tuzakları, her böcek için ayrı olan feromen kokularının tuzaklarda bulundurulmasına denir. Dolayısı ile, feromen tuzaklarını tarımsal ilaç ve özellikle organik tarım ilaçları satılan her yerden temin edebilirsiniz.

kürşad
17-12-2008, 07:56
Bu adres feromon için (http://www.tarimmalzemeleri.com/default.asp?git=9&urun=162969#.)
Ancak tuzağın yapışkanlısını yapmışlar. zaten ben bu resmi yabancı bir siteden almıştım.
Pet öeşrubat şişesinin üstüne bir huni yerleştirip üstteki resimdekiler gibi bantlayıp kullanabilirsiniz, Altına bir iki küçük delik açınız içine su doldurduğunuzda koku yapıyor bir süre sonra ve yosunlanma yapıyor. Bir kısmını toprağa gömerek veya 30-40 cm si toprağın üstünde kalacak şekilde inşaat demirini toprağa sokarak şişeyi sabitleyebilirsiniz.
Çiçekler açmadan 15 gün önce tuzaklarınızı yerleştiriniz, Bu böcekler kötü bir uçucudurlar o yüzden tuzak sayısını fazla tutunuz, feromonlu tuzaklar sadece erkekleri cezbeder, mavi renge ise hepsi gelebilir. Böcekleri şişeden çıkardıktan sonra eğer tamamı ölmüş ise yakarak imha ediniz çünkü böcekler hastalıkların yayılmasında çok etkilidirler.
Yaptığınız çalışmanın resimlerini ve edindiğiniz tecrübeleri de bizimle paylaşınız.

Emine Aktaş
17-12-2008, 09:54
Bakla zınnı ile mücadelede bunlara ek olarak, tomurcuklanma döneminde, bakla zınnının ağaç üzerinde durgun olduğu ikindin veya sabah erken saatlerinde, ağaç altlarına beyaz çarşaf açılarak, ağaçları silkelemek süretiyle de mekanik mücadele yapılabilir.

YıldızHan
19-11-2009, 09:06
Epicometis Hirta yani bakla zınnını geçen yıl bol bol gördük, çiçekleri tozlaştırıyor diye sevindik hatta. Meğer çiçeklerin içinde oluşmaya başlayan meyveyi yiyerek besleniyormuş meyveyi kökünden yemiş sayılıyor yani.
Bu yıl bahçeye ziraat mühendisi götürmüştük birkaç zararlı görüp anlattı, bunlar da sonradan peydah oldu.
Araştırdık ve mavi renge geldiğini öğrendik.
Bunlar zararlılarımız, kiraz çiçeklerini yemekle meşguller.
34231
34232
34233
34234
34235

bizim de şöyle bir tecrübemiz var bu illet ile:
2009 ilkbaharında kirazlarımız ve dahi diğer ağaçlarımız çiçek açtığında bu böcek çiçeklerimize özellikle de kirazlarımıza yoğun bir şekilde uğruyor idi. ilk başta ne güzel süper dölleniyorlar diye sevinmiştik. sonra yakından incelediğimizde resmen çiçeklerin içini yediklerini gördük. ilaç atamadığımız için ellerimizle tek tek bu böcekleri toplayıp imha etmiştik de biraz kiraz kurtarabilmiştik...
şimdi forumu okudukça taşlar yerine oturuyor...
bu lanet böcek biraz büyük olduğu için havada 30-40 m kadar uçarken takip edebiliyorsunuz...
şöyle bir şey gözlemlemiştim o zaman: keratalar komşunun kiraz, elma ve vişne ağaçlarının kenarından direkt olarak geçip hedefe kilitlenmiş gibi direkt bizim ağaçlarımıza geliyorlardı. üstelik komşunun ağaçları devasa ve sırf çiçek, bizimkiler ise daha küçük birer fidan...
peki bu böcekleri tereddütsüz bizim fidanlara çeken ne idi? bu sorunun cevabını o zamandan beri önümüzdeki baharı da düşünerek merakla arıyorduk... galiba bulduk...
bordo bulamacı!...
evet fidanlarımızda "hoş" bir mavimsi renk oluşturmuş olan bordo bulamacı...
çünkü çevredeki ağaçlardan farklı olarak bizim fidanlarımıza bordo bulamacı uygulamıştık...
bir diğer fark bizimkilerin diplerinde bakla ekili olması idi...
bir diğer fark ise bizim fidanlar bodur cins olup galiba çiçekleri de meyveleri gibi tatlıydı :)
sizce, bu illetleri direkt olarak bizim fidanlara çeken sebep bordo bulamacı olabilir mi acaba?
çevredeki ağaçları pas geçip direkt olarak bizim fidanlara gelmeleri oldukça sinir bozucu bir durum…
yorumlarınızı merakla bekliyoruz...

hamle
28-01-2010, 09:54
Arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum. Yeni yeni yazışmaya başlıyorum.Sorunum ektiğim baklalarda bahar ayında siyah siyah küçük böcekler türüyor. simsiyah bitkiyi kaplıyor.Bundan kurtulmanın yollarını bilen varsa bana yardımcı olabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim.

YıldızHan
19-03-2010, 10:34
konuyu güncellemek adına...

bizim de şöyle bir tecrübemiz var bu illet ile:
2009 ilkbaharında kirazlarımız ve dahi diğer ağaçlarımız çiçek açtığında bu böcek çiçeklerimize özellikle de kirazlarımıza yoğun bir şekilde uğruyor idi. ilk başta ne güzel süper dölleniyorlar diye sevinmiştik. sonra yakından incelediğimizde resmen çiçeklerin içini yediklerini gördük. ilaç atamadığımız için ellerimizle tek tek bu böcekleri toplayıp imha etmiştik de biraz kiraz kurtarabilmiştik...
şimdi forumu okudukça taşlar yerine oturuyor...
bu lanet böcek biraz büyük olduğu için havada 30-40 m kadar uçarken takip edebiliyorsunuz...
şöyle bir şey gözlemlemiştim o zaman: keratalar komşunun kiraz, elma ve vişne ağaçlarının kenarından direkt olarak geçip hedefe kilitlenmiş gibi direkt bizim ağaçlarımıza geliyorlardı. üstelik komşunun ağaçları devasa ve sırf çiçek, bizimkiler ise daha küçük birer fidan...
peki bu böcekleri tereddütsüz bizim fidanlara çeken ne idi? bu sorunun cevabını o zamandan beri önümüzdeki baharı da düşünerek merakla arıyorduk... galiba bulduk...
bordo bulamacı!...
evet fidanlarımızda "hoş" bir mavimsi renk oluşturmuş olan bordo bulamacı...
çünkü çevredeki ağaçlardan farklı olarak bizim fidanlarımıza bordo bulamacı uygulamıştık...
bir diğer fark bizimkilerin diplerinde bakla ekili olması idi...
bir diğer fark ise bizim fidanlar bodur cins olup galiba çiçekleri de meyveleri gibi tatlıydı :)
sizce, bu illetleri direkt olarak bizim fidanlara çeken sebep bordo bulamacı olabilir mi acaba?
çevredeki ağaçları pas geçip direkt olarak bizim fidanlara gelmeleri oldukça sinir bozucu bir durum…
yorumlarınızı merakla bekliyoruz...

AHMET DANIŞ
05-04-2010, 16:28
Dün Pazar günü (04-04-2010) köydeki bahçeye gitmedim ve günü dinlenerek geçirmeye karar vermiştim. Bir ara evin önündeki kiraz ağaçlarının yanına gittiğimde gözlerime inanamadım. Neredeyse ağaçta bulunan her çiçeğin üstünde y ada içinde bir böcek vardı. Daha önceki yıllarda bu haşare ya yoktu yad a bu kadar dikkatimi çekmemişti. Elimle biraz toparlamaya çalıştım. Ama ne mümkün. O kadar çok ki. Net den biraz araştırdım ve en pratik çözümün yukarıda da bahsedildiği gibi mavi leğen uygulaması olduğunu gördüm. Ben bununlada yetinmedim ve malesef arıları zarar vereceğini bile bile kimyasal ilaç atmak zorunda kaldım. İlacın etkisi kısa sürede kendisini göstermeye başladı ve yere onlarca zındık zınnı döküldü. Bu gün sabah ağaçlara bakma fırsatım olmadı. İnşallah yanlış yapmamışımdır.

Bordo bulamaç konusuna gelince
Bizim ağaçlarda bordo bulamaçlı. Yani ağaçlar mavimsi bir görünümde. Bordo bulamaç uygulamasını da yapalı henüz 20 gün oldu. Yıldızhan ın gözlemi yabana atılacak cinsten değil. Haklı olma ihtimali yüksek olmakla birlikte ben haklı olması taraftarı değilim. Çünkü bordo bulamaç ağaç için çok önemli bir etkiye sahip. Eğer suçlu bordobulamaçsa aynı etkiyi yapacak fakat mavi renk vermiyecek bir altarnatif bulmamız gerekecek. Bakır ın yerini tutan başka ne var bilmiyorum.

berduray
05-04-2010, 19:13
Ben de bugün limon çiçeklerini kemirirken yakaladım 10 tane kadar, hemen imha ettim.

denizakvaryumu
06-04-2010, 08:45
Bu kadar çok ve besili bir böceğin mutlaka doğal düşmanı da olmalı, serçe gibi kuşlar bu böceği yemiyor mu?

berduray
06-04-2010, 10:20
Çiçeğin göbeğine yerleşip, öyle bir kamufle oluyorlar ki...oradan çıkarıp almak bile, mutlaka çiçeğe zarar veriyor.

Dışarıdan farketmek zor olabiliyor.

Zoptan
11-04-2010, 21:33
Benim Osmaniye/Hasanbeyli'de 5 dönüm bodur elma bahçem var. Çiçek zınnı ile 2 yıldır uğraşıyorum bu yıl sayıları daha arttı, en iyi çözümü ağaçların dallarına astığım mavi bardaklarda buldum. Yerlere koyduğum mavi leğenlerden daha fazla böcek topladı bardaklar. İlk etapta deneme için 40 bardak asmıştım, bardaklara düşen böcekler 1 Litrelik pet şişeyi doldurdu. Şuan üç fidan aralıklarla içi yarım su dolu mavi plastik bardakları ağaçların dallarına astım. Bardakların yarsından biraz üstünden deldimki su ile tam dolmasın. Bahçenin çok ilginç bir görüntüsü var ama %100 ürün kaybından iyidir. İlaçla mücadeleden randıman alamadım. bardakların tanesi 15 kuruş, hem ekonomik oldu hemde daha etkili oldu. İyi çalışmalar.

YıldızHan
14-04-2010, 15:31
bu bahar şimdilik! bize uğrayan olmadı...
merak ve biraz da tedirgin bir şekilde "maviler" hazır bekliyoruz ne zaman gelecekler diye... :)

MeyveliTepe
14-04-2010, 15:45
Bizde pek görülmediği için önlemler konusunda araştırmam olmadı.

Mavi leğenlere arılar da düşmüyor mu? Tesadüfen bahçede bulunan içine yağmur suyu dolmuş bir mavi leğende tek bir kın kanatlı varken 8-10 bal arısı vardı. Görünce kaldırdım hemen leğeni.

üzüm
14-04-2010, 17:27
Bugün vişne ağaçlarında bu böcekleri görünce mavi kovaya su koyup ağaçların yanına koydum. Yarım saat sonra kontrol ettiğimde bir tane suya düşmüş buldum. Sizin yazınızı okuyunca kontrole gittim; arı 0, böcek sayısı 3 olmuş.

Gözlemlediğim kadarıyla arılar sıcaklarda su dolu kaplara hücüm ediyor. Yazın su dolu kap bahçede bırakmıyorum, muslukları sızacak miktarda açık bırakıyorum. Arılar hem musluk ağzından, hem de suyun düştüğü topraktan su ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Şimdilik arıları kontrol ederek mavi kovayı bahçede bırakacağım.

Zoptan
21-05-2010, 22:01
Öncelikle kolay gelsin, daha önce yazdığım gibi, ben 3 yıldır bununla uğraşıyorum. Önce ilaç ve leğeni denedim randıman alamadım geçen yıl leğen sayılarını arttırdım yine beklediğim etkiyi alamadım. Bu yıl leğenlere ek olarak bildiğimiz mavi renkli plastik bardakları kiraz ve elma ağaçlarına astım. Bardaklar ucuz olduğu için 2-3 ağaç arayla ağacın görünen açık dalına astım. Bir kaç gün sonra kontrole gittiğimde leğenlerin içinde bir kaç tane "çiçek zınnı" var iken bardakların içinde 3-4 cm yüksekliğinde yığın oluşturmuş halde buldum. Bütün bardaklardaki böcekleri topladığımda inanırmısınız 2 litrelik kabı doldurdu. Şükürler olsun bu sene ağaçlarımın çiçekleri başında kaldı. Bu arada Ankara'da bir firmanın (kapar) ilacını denedim, bardaklar kadar etkili değiller. Çiçek zınnılar bardaklara girmek için 4-5 hamle yaparlarken denk geldim. Mavi bardak en iyisi çünkü ağacın başında. E-posta adresinizi yazarsanız size bardağın bir fotoprafını gönderebilirim. Gerçi çok basit; bardağı üst tarafından karşılıklı 2 delik açıyorsunuz(kızgın şişle), deliğin bir tanesine tel takıp ağaca asıyorsunuz. Bardak ağaçta eğik duruyor. İçine su koyup bekliyorsunuz artık. Diğer delik ise bardağın tamamen suyla dolmasını engelleyerek içine giren böceklerin bardaktan çıkmasını engelliyor. Bu arada bardakları temizlemeyi unutmayın :) çok çabuk doluyorlar. Ayrıca bardaklara diğer zararlı böceklerde giriyor, buda iyi bir artısı. Kolay gelsin.

animasyon dünya
24-05-2010, 01:18
bilgileriniz için teşekkürler

Sevgi Durul
09-04-2012, 21:13
Armut çiçeğinde gördüğüm bu canlı, bakla zınnı mıdır?

281462

akgul1a
10-04-2012, 23:10
maalesef kötü haber

akgul1a
10-04-2012, 23:13
Bende bu zındıkla yeni müçadele yöntemleri bilenlerden bilgi bekliyorum.
NE OLUR BİLGİLERİNİZİ ESİRGEMEYİN

redsonia
11-04-2012, 12:06
forumda okumuştum mavi rengi çok seviyorlarmış ağaçların dibine mavi leğen içinde su koyarsanız bu leğene atlıyorlarmış...:))

akgul1a
11-04-2012, 19:43
Geçen yıl mavi leğen uygulaması yaptım.çokta başarılı olamadım.

woltran25
20-04-2012, 16:06
2,5 dönüm bahçeye geçen yıl 8 bu yıl 16 tane leğen koydum genede tam başarılı olamadım. Topla topla bitmiyorlar armutlardan ve kirazlardan umudumu kestim umarım elmaları kurtarırım. Seneye ilave olarak bahsedilen mavi bardak yönteminide uygulayacağım. Leğenlere az miktarda arı düştüğüde doğru yetişebilirsem onları kurtarıyorum

süleyman kara
26-04-2012, 11:56
Kiraz, elma ve ayva'dan olıuşan bahçemde özellikle ayva çiçek tomurcuklarında bu zararlılardan fazlaca gördüm. Seneye yapacağım mücadelede bardak yöntemini 5 litrelik palstik şeffaf su şişelerini mavi renk yağlı boyaya boyayarak kullanmayı düşünüyorum. Hem şişe elde etmesi kolay, hemde ortadan keseceğim için geniş ağızı ile bardaktan daha fazla zaralının girmesine imkan sağlayacağını düşünüyorum. Umarım başarılı olur. Bilgiler için teşekkürler.

ömür-uşak
29-03-2013, 19:25
Arkadaşlar bakla zınnı görülmeye başladı. Bu sene kış sert olmadığı için sayıları dahada artacak gibi. Endosülfan üretimden kalmış. Bildiğiniz denediğiniz başka ilaç varsa lütfen paylaşalım. acil. Sağlıklı günler dilerim.

denizakvaryumu
29-03-2013, 22:32
Çiçekler açmışken ağaçlara atılabilen bir ilaç henüz yok diye biliyorum...

Mavi leğen / yarasa evleri / toprak altında bu zararlıyı yiyen yararlı böcekler vs...

athena -asena
06-04-2013, 19:14
Kirazlarda ve armutlarda bakla zınnı vardı mavi leğen uygulaması yapayım dedim bir tane bile içine giren olmadı bende pense ile tuttuklarımı leğene attım ayıp olmasın diye.

akgul1a
07-04-2013, 00:00
[QUOTE=athena -asena;1133946]Kirazlarda ve armutlarda bakla zınnı vardı mavi leğen uygulaması yapayım dedim bir tane bile içine giren olmadı bende pense ile tuttuklarımı leğene attım ayıp olmasın diye
Bende leğen uygulaması yaptım.Bu yılda başarılı olamayacağım gibi.2/3gün kah elle topladım ,kah ağaç altına bez serip silkeleyerek topladım. PES ettim.Bu günde BAKLA ZINDIĞINA afiyet olsun deyip bahçeden ayrıldım .2/3gün bahçeye gitmeyeceğim.Hiç olmazsa çarsesizliğimi görmeyeyim.

bozukritim
03-05-2013, 22:45
ben bu böceklerin tamamen biyolojik savaşın sonucu olduğunu düşünüyorum.

süleyman kara
03-04-2014, 18:56
Merhaba Arkadaşlar,

Bakla Zınnı böceğinin çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme sırasında meyve ağaçlarıma çok zarar verdiği için konuyu hem internetten, hemde başta Ağaçlar Net olmak üzere bilgisini paylaşan değerli uzmanlardan faydalanmaya çalıştım ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Benim meyve bahçem , 18 dönüm üzerine dikilmiş, %80 ni elma, ayva ve kalanı sert çekirdekli kiraz şeftali vb. den oluşan son dört yılda oluşmuş bir bahçe.
Geçen sene bu böceklerin verdiği zarar nedeni ile nerede ise hiç meyve alamamıştım. Bu sene yaptığım araştırmalar sonucu ilaç kullanmadan mücadele edebileceğim ekonomik bir yöntem geliştirdim.

Mavi leğenyöntemi ,(geçen sene bahçeye bir kaç mavi leğen koymuştum ancak bu leğenler çok az sayıda böceği yok ettiği için daha başka ne yapabilirim diye araştırdım) sitede bir arkadaşın mavi su bardağı asarak başarılı olduğu yöntem ve mavi huni yöntemini öğrenmiştim. Tubitak'ın yaptığı bu konudaki araştırmada ise leğendeki mavinin renk tonunun da önemli olduğunu ve en fazla böceğin açık mavi renkli leğenlerde güneşe doğru konulduğunda yakalandığını öğrendim.
Bu durumda denemeye açık renkli, ağacın alt dalına ve güneş gören kısmına asılabilecek ancak bardaktan büyük olacak huni gerektirmeyen bir yöntem bulmam gerektiği kararına vardım.
Bu amaçla eve aldığımız 5 litrelik içme suyu kaplarından faydalanmaya karar verdim. Yöntem şu şekilde , su şişelerini bıçakla ortadan ikiye bölüp dıştan açık mavi yağlı boya ile boyuyor ve iki adet kap elde ediyorum, bu şekilde 70 adet kap hazırladım. Bu kapların ucuna ağaca asacağım tel ile üç adet delik delerek, 20-25 cm uzunluğunda sağlam bir tel ile ağaca asıyorum. Delikler suya düşen böceklerin kaptan çıkmaması için suyun yüksekliğinin sınırını belirliyor böcek çoğaldığında su deliklerden aktığı için kaplardan çıkamıyorlar. Ben bu kapları bahçede mart ayı ortasında hazırladım, hatta birkaçını da dala asmıştım nasıl duracaklar diye hava soğuk olduğu için bu böceklerin bu dönemde olmayacağını düşünüyordum. Ancak bir kaç saat sonra baktığımda soğuk havaya ve ortada meyve çiçeği olmamasına rağmen 4 adet böceğin olduğunu gördüm ve ekte fotoğrafladım. Bu gün 3 Nisan bahçede görevli arkadaş kapları bahçenin muhtelif yerine asmış ve bir gün sonra baktığında her bir kapta 30-40 adet böcek olduğunu bildirdi. Yani bu kapları koymasaydım bu böcekler ölmeyecek ve meyve çiçeklerine zarar vereceklerdi. Umarım başarılı olmuştur.

Saygılar,

Süleyman KARA

uzman16
07-04-2014, 14:30
Bu bakla zınnı ağacın altında siyah, kurum gibi döküntü yapıyor mu?
Geçen sene ne olduğunu anlamadığım bir böcek ağaç gövdesine musallat oldu. Öbek öbek halindeydiler ve sıvama halde gövdede büyük bir alana yayılmışlardı. Sinek kadar ama daha tombullardı. Ağacın altında yani toprakta siyah bir leke oluşturdular, is veya kurum gibi bir görüntüsü vardı. Eldivenlerimi giyip bir bez ile böcekleri silerek temizledim. Burayı okuyunca içime şüphe düştü. Bunlar meyvelere zarar vermediler.
Bakla zınnı olabilir mi?

bebeto016
07-04-2014, 19:49
bakla zınnı çiçeklere musallat olur. agaç gövdesine zarar vereceğini ben sanmıyorum. başka bişidir. bence.

Muda
07-04-2014, 19:57
Benim gördüğüm bakla zınıları da sadece çiçeklere zarar veriyor. Bendeki armut ve elmalarda şu anda oldukça zarar vermişler. elimle 25 tane kadar toplayıp öldürdüm ancak çok daha fazlası vardır. Çiçeklerin içine gömülüp içlerini kapkara edinceye kadar yemişler. Yarın mavi leğen alacağım. Mavi bardak uygulaması yapan arkadaş mavi bardakları nereden aldı acaba.

bebeto016
09-04-2014, 16:44
muda kardeşim kırtasiyeden spiral mavi cilt alıp huni şeklinde kıvırdıktan sonra zımba ile birleştir. daha sonra 1,5 lt lik şaşaları yeterli uzunlukta kesip bu spiral cilt hunileri bu kutulara zımbala sonra ciltlerin üst köşelerini delgeçle delip o deliklerden iple ağaca bağla, içlerinede yeterli miktarda su doldur.

bi arkadaşın tavsiyesiyle ben hala uygulamadım ama mantıklı bi tavsiyesi var.

şaşa suların belirlii bir seviyesinden delik açılırsa yagmurlarda içerisine su dolmaz. bizim burda yagmurlar başladı henüz bahçeye gitmedim fakat eminim şimdi şişelerin içi su dolmuştur..

toplam 20 adet tuzak maliyeti:

20 adet spiral cilt: 6 tl (tekini 30 kuruş)
1,5 litre şaşa su (bimden aldım) : tanesi 45 kuruş 20 tane 9 tl

toplam : 6+9: 15 tl yok eğer ben dışardan şişe toplarım diyosan 6 tl ye mal edebilirsin.

burdan resimlerle mevcut

askerlerim hazır :-))))

bi resimde koli bandıyla ciltleri pet şişeye birbirine monte ettiklerini görmüştüm ama ben tel zımba ile birleştirdim cokta güzel ve orjinal oldu. ayrıca ciltlerin üst köşelerine delgeçle delik açıp iple agaça bagladım. orjinal bişi oldu.. :-)))

481636

yerlere koydugum leğenlerden en az 5 kat daha etkili.. 20 dk içerisinde hava rüzgarlı olmasına ragmen misafirler gelmeye başladı..

481634

kendim geliştirdigim bir düzenek.. bildigimiz fare tutkalını mavi kartlara boyadım .. bakalım ne kadar etkili olacak .. bahceden dönerken hava kapalıydı zınnı lar pasif duruma düştüklerinden cok test edemedim..

481635

yanlız insan aklı sonradan geliyor.. bahceden dönerken hava kapalıydı mutlaka yagmur yagacak öyle görünüyor.. düşünemedim sonra forumdan bi yerden okudum alttaki pet şişelere uygun yerden delik açsaydım yagmur suları ağzına kadar dolmazdı. cumartesine kadarda bahceye gitmiycem. :-((( umarım bi sıkıntı olmaz. faydasını görürüm.

481637

481632

kürşad
10-04-2014, 07:14
Ağaca asmak için ciltlere değil pet şişelere delik açın.
Gittiğiniz zaman iple cilt ağaçta pet şişe yerde olabilir.
Delikleri de çiviyi kızdırıp açabilirsiniz, böceklerin çıkamayacağı büyüklükte ama çok da küçük olmasın önüne böcek gelip tıkayabilir.
3-4 delik uygun olur.

ncp1963
13-04-2014, 15:07
selamlar ne yaparımı ararken depoda otomobil cam suyu antifirizi gözüme takıldı ortadan ikiye kestiğim 5 lt lik petin birine suyun içine tatlı bir mavilik verecek şekilde cam antifirizi döktüm. gayet başarılı oldu.

diğer beş lt lik pet şişeleri kesip açık mavi çöp poşeti giydirerek koymuştum. cam antifirizi başarılı olunca ne yaparımı araştırırken aklıma kılozetlere konulur mavi ren verir klozet temizleyiciler geldi evde bir tane varmış onu büyük pet şişeye attım kestiğim pet şişelere yeteri kadar su koyup üzerine azıcık mavi renkli su boşaltıyorum açık tatlı bir mavi renk oluşana kadar.

şimdilik bu şekilde devam ediyorum. bakalım bana meyva kalacakmı ?

uzman16
13-04-2014, 20:12
Mavi mürekkebi de deneyebilirsiniz. O da işe yarayabilir belki.

bebeto016
13-04-2014, 21:36
arkadaşlar bir arkadaş arılara ve doğaya zararı olmayan bir ilaçtan bahsetti biraz pahalı fakat değer bence.. ben daha bu ilacı almadım bu yılda geç kaldım seneye kullanmak için bu yıl **** gelecek yıla almayı düşünüyorum.. ilacı alıp kullananlar tecrübelerini yazarlarsa memnun oluruz..

yalnız kullananlar her ihtimale karşı arıların pasif oldugu akşam saatlerinde kullanılması riski en aza indirir..

calypso OD 240 ( THİACLOPRİD 240 g/1 )

MeyveliTepe
13-04-2014, 22:16
Kullandığınız tuzak yönteminin aslında en etkin yöntem olduğu çeşitli bilimsel makalelerde belirtiliyor. Cezbedici kullanımı tuzakların etkinliğini çok arttırırmış.

İlaç kullanımını şöyle yapıyorlar; sabah gündoğumunda ağaçlar silkelendiğinde böcekler uçamıyor ve yere dökülüyor ve ilaç ağaçlara değil, yere dökülen böceklere uygulanıyor.

Yazdığınız ilacı firması arılara zehirsizdir diyor fakat çok tartışmalı. Arı kolonilerinin çökmesinden sorumlu bir aktif madde olduğuna dair pek çok tarafsız bilgi ve açılmış dava var.

bebeto016
13-04-2014, 23:07
tuzaklar dediğiniz gibi suan için çiçekte olan kirazlarımı kurtardı gibi.. tuzakları geç kurup böcekleri geç farketmem daha meyvesini dahi göremedigim erkenci, naşi ve geç olgunlaşan armut çeşitlerinden tatmama engel oldu. belki erken farketseydim armutlarıda kurtarabilirdim.

ilaç dediğiniz gibi tartışmalı kullanan arkadaşlarda ilacı kulanırken zararıda anlattılar. ilaçlamadan sonra bakla zınnılarının agaç diplerinde döküldügünü arılarında bunlardan etkilenmedigini söylemişlerdi. arıların ilaçlı agaca doğasında var, yaklaşmayacak biçimde bir özelliginden doğasından bahsetti. elbette belki ilaçla karşılaştıgında direk etki değilde daha sonra kovanlarda ve insanlara balın sunumunda dolaylı bir zarardan bahsedilebilir. şunuda ifade etmekte yarar var hayvansal gübrenin dışında yararlı dedigimiz koruma amaçlı her türlü ilaçta bence arıları ve diğer tozlayıcıları mutlaka tereddütsüz etkilemektedir.ve dolayısıyla bizede zarar vermektedir. bu nedenle masum dediğimiz diger ilaçlar dahi bu ilaç kadar bence zararlıdır.. bu yuzden eğer diğer ilaçlar suçluysa bu ilaçta suçlu, masumsa bu ilaçta masum bence.:-))

bunun yanında insan bu zararlılarla karşılaşınca ve çaresiz kalınca çözümü ilaçlamada arıyor maalesef. organik üretim yapabilmemiz için en güzeli hertürlü ilaç çözümünden uzak durmak gerekiyor..

MeyveliTepe
13-04-2014, 23:35
Bazı organik ilaçlar gerçekten de hedef dışında başka hiç bir şeye etki etmiyor. Fakat bu zararlıyı öldüren organik ilaç yok. Bunun yerine tuzaklar, zararlının davranış biçimine göre alınacak bir dizi önlem vs. ile zarar önleniyor veya hafifletiliyor. Zaten organik ilaçları sentetik toksinlerin yerine ve onlar gibi kullanmak da doğru değil. Organik yollarla bitki koruma bir entegre mücadele (IPM) şeklinde yürütülür ise başarı sağlanır. Bunun da ilk adımı çok iyi bir gözlemci olmak ve tam zamanında harekete geçmekle başlıyor :)

avtonoz
20-04-2014, 18:02
Dün bahçede çalışırken yeni çiçeklenmiş kirazların üstünde görerek tanışmış olduk. Fidanlar küçük olduğu için şimdilik elle toplama yöntemi ile başetmeye çalışacağım.

bebeto016
20-04-2014, 19:44
avtanoz kardeşim;

meyvelerini ve yeni çıkan sürgünleri kaybetmemek dolayısıyla küçük fidanının büyümesini istiyorsan bence mavi legen ve fidan dallarına tuzaklar kurman isabetli olur. geçen yıl aldıgım ve üzerinde meyvesi olan naşi armutlarına hiçbir uygulama yapmadım. önemli degil dedim meyve olmasın dedim ama maalesef yeni çıkan taze sürgünleri yediler ve geçen yıl büyümediler. :-))

tercih senin..

Muda
07-05-2014, 22:54
Geçen yıl tam anlamı ile tanışmıştık. O zaman tam olarak bilgili değildim. Zaman içinde araştırarak öğrendim. Ancak çoğu meyve için artık çok geçti. Bu yıl da armutta çok fazla zarar verdiler. Yerel küçük yazlık elmalarda da tomurcukları daha açamadan zarar verdiler. Bilmeyen arkadaşlarımıza bu zararlıyı tanıtmak için çektiğim fotoğrafları ve verdiği zararı göstermeye çalışacağım. Çiçek miktarı artınca zararı biraz azalıyor. Erken açan çiçekleri nerede ise yüzde yüz temizliyorlar. Ağaç sonradan çiçek açan gölgede kalmış dalları var ise meyve alabiliyorsunuz.
Bakla zınıyı gösterdiğim kişiler çiçeğin içini yiyerek ağacın meyve veremediğini henüz bilmediklerini söylediler. Ben bakla zınıyı geçen yıl çektiğim bazı fotoğraflarda da görüntüledim. Özellikle deve dikeni çiçeğinini çok seviyorlar. İçine gömülüyorlar. Ancak o fotoğrafları bulabilirsem sonra eklerim.

Yerel yazlık elmada bulunan bakla zınılar.

490505

490506

490507

490508

Muda
07-05-2014, 22:58
Armutta bulunan bakla zınılar.

490509

490510

Muda
07-05-2014, 23:05
Armuttaki zararı

490511

490512

Elmadaki zararı
Fotoğrafta başka bir böcek daha var. Ancak o da zarar veriyor mu bilemiyorum.

490513
490514

Muda
07-05-2014, 23:11
Tomurcuklar açamadan yemeye başlamışlar. Açtıktan sonra da içini tamamen yiyorlar. Tabi meyve almanız mümkün olmuyor. Sonraki fotoğrafları da çekecektim. Ancak o hallerini görünce içimden çekmek gelmedi. Bir süre sonra döllenme olmadığı için çiçek tomurcukları kuruyup düşüyorlar. Bir kısım ağaçlarda bir miktar meyve bulunmakta. Eskiden çiçeklerin soğuktan etkilendiğini düşünüyordum. Çoğu kişi de aynı düşüncedeler. Mücadele çiçeklerin olduğu her zaman yapılmalı. En azından gelecek yıllara daha az bakla zınının kalması sağlanabilir.

h_dogan
08-05-2014, 10:07
Dün bir karpuz bostanını kontrole gittim. Karpuz bu yıl dikilen satsuma mandarin bahçesinin içine dikildi. Bahçe sahibi kenarlara da mayer limon dikmiş.

Ben karpuzu kontrole gitmişken narenciye fidanlarına da baktım doğal olarak. Mayer limon yılda birkaç kez açtığı için fidanların üzeri çiçekliydi. İlk defa limon çiçeklerinde bakla zınnı gördüm Adana'da. Bizim bahçemizde şimdiye kadar hiç rastlamamıştım. Çoğu kişi de bilmez bakla zınnını.

Muda
08-05-2014, 12:33
Bakla zınıyı bilen sayısı az. Mücadele edeni hiç görmedim bulunduğum bölgede. Çiçek sayısı fazla olduğunda zarar azalıyor. Çiçeklenen ağaç sayısı az ise görüntüler fotoğraflardakilerden daha korkunç. O kadar çiçeğin içinde sonradan açanlar hariç tüm çiçeklerin erkek ve dişi organları yeniyor. Benim gördüğüm tomurcuk açmadan fotoğraflarda da göründüğü şekilde yemeleri. O yılın mahsülü hiç kalmıyor. Döllenemeyen çiçekler bir süre sonra dökülüyorlar. Biz de soğuk nedeni ile meyvelerin döllenmediğini düşünüyoruz. İki gün önce peygamber çiçeği üzerinde gördüklerimden öldürdüm.

Muda
09-05-2014, 11:14
Birkaç video da paylaşılmış.

http://www.youtube.com/watch?v=GxgJPG4avTk

http://www.youtube.com/watch?v=r6O0splvFy8

Mavi leğen uygulaması yapmışlar.

http://www.youtube.com/watch?v=_XFkA828Z-A

sameton
25-05-2014, 00:33
Arkadaşlar bu hayvan gece hareket edebiliyor mu? Eğer gece hareket ediyorsa mavi ışıklı tuzaklar çok çekici olabilir.

Muda
03-06-2014, 09:11
Bakla zınılar çiçek olan her yerdeler. Sürekli olarak mücadele etmek gerekiyor. Deve dikeni üzerinde gördüğüm bakla zınılar.

499073

499074

499075

Emir Özkan
07-06-2014, 11:14
Bunlar hakkında konu başlığı atıldı. Mavi renge geliyorlar. Bu yüzden mavi leğene zehirli su konarak tedavi ediliyor

Muda
15-07-2014, 05:13
Bunlar hakkında konu başlığı atıldı. Mavi renge geliyorlar. Bu yüzden mavi leğene zehirli su konarak tedavi ediliyor

Üç sayfayı dikkatli bir şekilde okursanız konu hakkında bilgi sahibi olursunuz. Mavi leğene zehirli su ile tedavisi yapılmıyor. Tedavi hastalık için kullanılan bir terim. Zararlı ile mücadelesi yapılıyor.
Mavi leğen içine biraz sirke veya pekmez konulduğu zaman çok daha etkili bir şekilde mücadele yapılabiliyor. Bakla zınılar ağır oldukları için suyun içine düşen bir daha çıkamıyor. Daha önce vermiş olduğum linkte nasıl gelip su içine düştüğü görülüyor.

Muda
15-07-2014, 05:20
Arkadaşlar şu anda oldukça fazla miktarda bakla zınılar bulunmakta. Bir süredir üremeye de başladılar. Çiçek olan her yerdeler. Rüzgar olduğu zaman fazla hareket edemeseler de öğle saatlerinde gördüğüm bakla zınılar özellikle deve dikenlerinde fazlalar. Bende doğal hatmiler üzerinde de oldukça fazla görüyorum. Mücadele her zaman yapılması gerekiyor. Çoğu kişi bakla zınıları bilmiyor. Oldukça fazla hasar veriyorlar.

509108

509109

509110

Muda
15-07-2014, 05:30
Yıldız çiçeği üzerinde bulunan bakla zınılar.

509111

509112

Hatmi çiçeği üzerinde bulunan bakla zınılar. Çok fazla olduğu fotoğrafları bulamadım.

509113

Bu deve dikeni üzerinde sanırım 15 tane kadar vardı. Sadece iki tanesi kaçabildi.

509114

Diken içinde oldukları için hem elin yaralanması tehlikesi mevcut. Ben yoğurt kovası içerisine yarısına kadar su doldurup eldiven ile su içine silkelemeyi düşünüyorum. Tabi aklıma gelirse. Bu şekilde daha az can yakar bir şekilde toplanabilir. Mavi leğenleri her zaman eksik etmemek gerekiyor.

Arkadaşıma gösterdikten sonra o da çörekotu çiçeklerinde oldukça fazla bakla zını öldürmeye başladı.

Peygamber çiçeği de sevdiği çiçekler arasında.

kürşad
24-02-2015, 12:38
Konuyu ben de uzun zamandır takip etmemişim, hatta forumu. Bizim kaygımız meyvelerin elden gitmesi. Direk dişi organı yediği için meyve alamamak. Yoksa süs bitkilerinden tekrar tohum almayacaksanız daha az endişe verici bir durum.

Çiçeklenmeden 15 gün önce tuzakların kurulması gerekiyor.

Ağaçlara uygulanan bordo bulamacının mavi rengi de böceği cezbediyor bordo uygulamasında da çok geç kalmayınız.

Hasan061
26-03-2015, 17:48
Bu Hafta Bahçeye gidecektim ama,yağmurlu olduğundan erteledim bordo bulamacı uygulasak bile yağmur yıkayacak diye düşünüyorum Nisan ayının biri veya ikisi gideceğim nasip olursa.

Muda
26-03-2015, 22:43
Arkadaşın söylediğine göre normal suya bile düşmeye başlamışlar. Hemen mavi leğenlere su doldurmamız gerekiyor. Meyve çiçeklerinin olgunlaşabilmesi için.

aydemiraydın
16-04-2015, 10:05
Konuyu ben de uzun zamandır takip etmemişim, hatta forumu. Bizim kaygımız meyvelerin elden gitmesi. Direk dişi organı yediği için meyve alamamak. Yoksa süs bitkilerinden tekrar tohum almayacaksanız daha az endişe verici bir durum.

Çiçeklenmeden 15 gün önce tuzakların kurulması gerekiyor.

Ağaçlara uygulanan bordo bulamacının mavi rengi de böceği cezbediyor bordo uygulamasında da çok geç kalmayınız.

uygulandığında renk bırakmıyan sıvı bakırlar kullanılabilir.

kürşad
16-04-2015, 12:17
Göztaşını ve kireci ayrı ayrı alıp kendimiz yapıyoruz, buz mavisi oluyor. Sıvı bakırlı mastercop adında sıvı bir ürün varmış, 1 litresi 100 lira civarında dediler. Yalnız meyve oluşumu zamanında yapraklı haldeyken kullanılıyormuş, nektarinin üzerindeki deri görünümlü lekelere iyi geliyor sanırım. Bizde beyaz nektarin var bahçede onun için araştırmıştım geçen yıl.

Muda
28-04-2015, 14:46
Armutlar bu yıl da gitti gibi. Hala çiçek açacaklar var. Dün armutların üzerinde yüz tanenin üzerinde öldürdüm. Rokalar üzerinde de yüz bakla zını öldü.

Muda
09-06-2015, 23:20
558232

558233

558234

558235

the miracle
02-07-2015, 21:02
Vay arkadaş... Yorumları okudukça hayret ettim. Çekirgelerin tahtını ''zımnen'' sallıyorlar desenize...

Muda
14-07-2015, 22:37
Hiç bir çiçek açan bitkiyi affetmiyorlar. Yeter ki yeni çiçek açsın. İki gün içinde bitirip başka çiçeklere gidiyorlar. Ben çileklerin arasına mavi kaplar koydum. Bir kısmı en azından başka çiçeklere gidemiyorlar.

566166

566167

566168

566169

566170

tarku
31-03-2016, 18:51
Bakla zınnı yine başladı. İşin ilginç yanı; kayısı, erik ve şeftaliye gelmiyorlar. Armutlara hücum ediyorlar. Elma ve kirazlar açmak üzere, bahçe mavi leğen dolu, buna rağmen çiçeklerin dişi organlarını yiyip bırakıyorlar. Dün ve bugün 30 armut ağacından, en az 500 tane toplayıp öldürdüm. Yarın ağaçlarda nöbet tutacağım.

akgul1a
31-03-2016, 20:17
Aah aah .Bende yarın nöbete başlıyorum.

tarku
01-04-2016, 19:55
Bugün sinirden ağlamamak için kendimi zor tuttum. Ağaçtan böceği alıyorum, ben daha arkamı dönmeden aynı çiçeğe bir böcek konuyor. Resmen alay ediyorlar. Sinirden başıma ağrılar girdi, ateşim çıktı. Resmen hasta ettiler beni, yatakta yatıyorum . :(

Muda
01-04-2016, 22:21
Bakla zınnı yine başladı. İşin ilginç yanı; kayısı, erik ve şeftaliye gelmiyorlar. Armutlara hücum ediyorlar. Elma ve kirazlar açmak üzere, bahçe mavi leğen dolu, buna rağmen çiçeklerin dişi organlarını yiyip bırakıyorlar. Dün ve bugün 30 armut ağacından, en az 500 tane toplayıp öldürdüm. Yarın ağaçlarda nöbet tutacağım.

Onlar bizden önce nöbete başlamışlar. Bir arkadaşımla konuşurken onun bulunduğu bahçeye gelmediklerini söylüyordu. Ertesi gün gittiğimde hemen yanındaki başka bir arkadaşımın bahçesinde armut çiçeklerini hiç affetmeden yediklerini gördüm. Bugün ise sonradan açan badem çiçeklerinde kendilerine ziyafet çekiyorlardı. Yakında armutlar çiçek açacak. Muhtemelen büyük çoğunluğunu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi iki gün içinde bitirecekler. Çiçek açıldıktan sonra iki gün en tehlikeli zaman. İki gün içinde ağacın çiçeklerini bitirip bir daha pek gelmiyorlar. Gerekirse bir kısım dallara almış olduğum soğanlı bitkilerin filelerinden takmayı düşünüyorum. En azından birkaç tane meyve yiyebiliriz. Sonradan çiçek açanlarda meyve şansı daha yüksek oluyor. Az olunca muhtemelen gelmiyorlar.

Muda
01-04-2016, 22:22
Köy tv'de bir ilacın reklamı yapılıyor. Adını hatırlayamadığım için internetten bakamıyorum. İlaç gerçekten etkili oluyor mu?

tarku
02-04-2016, 06:46
Köy tv'de bir ilacın reklamı yapılıyor. Adını hatırlayamadığım için internetten bakamıyorum. İlaç gerçekten etkili oluyor mu?
Bugün Bayer'in calypso OD 240 adlı ilacını alacağım. Biraz daha büyük olsalar makineli tüfekle öldürmeyi bile denerdim. İlaçlama öncesini ve ilaca böceklerin verdiği tepkiyi resimlemeye çalışırım.

tarku
02-04-2016, 16:06
İlaçlamadan önce çiçeklerde, her zamanki kadar bakla zınnı vardı. İlaçlamadan sonraki resimlerde yerdeki böcekleri görebilirsiniz. Ayrıca sayın Meyvelitepe'nin çekincesini düşünerek, arıları ve kelebekleri gözledim. Arıyı çekebildim ama kelebekler durdukları yerde durmuyorlar. Neticede popülasyon oldukça azaldı. Gerçi armutları kaybettim ama kirazların altı böcek ölüleriyle dolu. Bu böcekler ölü taklidi yaptıkları için, belli yerlere işaretler koydum. Yarın böceklerin orada olup olmadığını kontrol edeceğim. İlaç sadece o an için mi etkili yoksa yeni gelen böcekleri de öldürüyor mu yarın kontrol edeceğim. Şimdilik olumlu diyebilirim. Son bir not: leğenlere yalnızca su koyarsanız arılarda düşüyor. Sirkeli suya arılar gelmiyor. İlk gün sadece su koymuştum, böcekten çok arı vardı. İkinci gün sirke ilave edince arı sayısı sıfıra düştü. Pekmezi denemedim ama tatlı olduğu için arıların gelme riski var.

kmblkm
16-04-2016, 14:54
Tek bir seferlik calypso uygulaması yeterli oldu mu çok merak ettim.
Benim armutlar gitti de bari elmaları kurtaralım diyorum.Sonraki gözlemlerinizi de yazarsanız çok memnun olurum sayın ağaç dostu tarku.

tarku
16-04-2016, 18:06
Tek bir seferlik calypso uygulaması yeterli oldu mu çok merak ettim.
Benim armutlar gitti de bari elmaları kurtaralım diyorum.Sonraki gözlemlerinizi de yazarsanız çok memnun olurum sayın ağaç dostu tarku.
Maalesef ilaçlama sırasında ağaç üzerindeki böcekler ölüyor ancak koruyucu etkisi yok. Ertesi gün böcekler yine geliyorlar. Benim bahçemdeki gibi aşırı böcek yoğunluğu varsa azaltmak için kullanılabilir. Bir tanıdığım bakla zınnı için, hektaşın DİMİLLİN diye bir ilacını önerdi, denemedim ama faydası olduğunu söyledi.

kmblkm
16-04-2016, 20:24
Dimilin için yaptığım google aramasındaki sonuç:
"Kullanıldığı Bitki ve Zararlılar
Bitki Adı Zararlı Adı Kullanma dozu Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre
Armut Armut yaprak piresi (Cacopsylla pyri) 25 ml +50 ml Hektovet/100 lt su 14 gün
Elma Elma iç kurdu (Cydia pomonella)
Elma ağ kurdu (Hyponomeuta malinellus)
Armut yaprak galeri güvesi (Leucoptera scitella) *
20 ml/ 100 lt.su 14 gün
Pamuk Pamuk yaprak kurdu (Spodoptera littoralis) 30 ml/ da 14 gün
*Elma iç kurduna karşı mücadele yapılan bahçelerde ayrıca galeri güvesine karşı ilaçlamaya gerek yoktur."
Calypso veya mavrik düşünüyordum,calypsoyu çıkarıyorum seçeneklerden sizin sayenizde.Geriye kalan mavrik ve dimilin.Hangisini kullanacağımı bilemiyorum.Galiba yazı-tura atmak gerekecek işin ehli biri ya da damdan düşen biri deneyimlerini paylaşana kadar.

Mali GhosEnduro
28-04-2016, 23:42
Merhaba,
Mavi leğen uygulaması yoğun popülasyonda yeterli gelmiyor. Bakla zınnı sabahın erken saatlerinde hareketsiz ve uyuşuk olur. Bu saatlerde ağaç altına örtü sererek ağaçları sert şekilde sallayıp örtüye düşürüp örtüyle birlikte kapatıp toplayabilirsiniz. Biraz uğraşmalı olur ama sonuç alabilirsiniz.

bebeto016
05-05-2016, 17:28
arkadaşlarla tecrubelerimi bu can sıkıcı bocekten kurtulmak açısından bilgilerimi paylaşmak istiyorum..

4 yıldır bahçemizde bakla zınnı var. zarar verme açısından coktan aza dogru armut, kiraz, erik, ayva, elma, şeftali,
baçemizde bayagı kayısı ve badem var bu agaçlara zararı varmı bilmiyorum.

bununla beraber kestane çiçeklerinin üzerindede gördüm.

şimdi 4 yıldır mavi leğen ve kendimin geliştirdigim ağaç dallarına mavi spiral ciltli pet şişeler yerleştirdim. bu zararlının tamamının çiçekleri talan etmesindense bi kısmını bu düzeneklerle öldürebiliyorsunuz.

fakat kesinlikle çözüm degil..!!

2 yıldır calypso OD 240 adlı ilacı duydum. ve araştırdım. bu yıl armutların çiçeklerinin bitiminin son gunlerinde bu ilacı uyguladım. armut haricindeki meyvelerde yüzde 70-80 fayda sagladım.

her sene yemedigimiz armutlarda bu sene son dönemde yaptıgım ilaçlamadan dolayı kısmen faydasını gördük. yanlışım geç kalmış olmamdı.. keşke erken dönemde ilaçlamaya başlasaydık.

ilaç ın etkisi anlık.. fakat bahçesinde ve ağaçlarının bulundugu yerde ikamet eden bir kişi için bu ilaç yeterli. ne yapması gerekiyor peki bu arkadaşın..

çiçeklenme döneminde her gun ögle saatlerinde bakla zınnılarının aktif oldugu saatte calypso OD 240 isimli ilaçla minumum düzeyde ilaçlama yapması kafi..

ben bahçenin uzak olması sebebiyle ve bahçeye henüz taşınmamamızın sebebiyle 3-4 güne 1 ilaçlama yaptık. bu sayede bile böceklerin populasyonunda gözle görülür bir azalma gördük.
özellikle bunu yazmam gerekiyor ilaç kesinlikle arılara zararlı degil test edilmiştir. hatta bu ilaç aynı dönemde ortaya çıkan bronz renkli yeni uyanan yaprak gözlerini kemiren dip kurtlarınada etkili.

isteğe bağlı mavi legen ve tuzaklarıda beraberinde kurabilir fakat tekrar diyorum kesinlikle tek başına kesin çözüm degil.

Burda 1 noktaya dikkat cekiyorum calipso kesilikle arilara zararli degil.. test edlmistir..

bebeto016
13-04-2017, 08:29
Bu yil mavi legen koymadim ... bocekleri bahceye cekmemek icin..

bu yil sadece hava sartlarina gore ciceklenme doneminde 2-3×1 gunde calipso kulanicam.

Armut agaclarimizin bir cesidine (tas armudu) cicekleri orta acma doneminde suan... uzerleride bakla zinni seyrek sekilde goruluyor.. yalniz hava surekli kapali ve soguk buda boceklerin aktivitesini kisitliyor..hava kapali oldugunda 1 gun sonraya erteliyorum.. hava acikken 2×1 gune ilaclama yapiyorum. Suan memnunum izlemlerime gore cicekler uzerinde zarar cok seyrek. Arilarda vizir vizir masallah.. Ve populasyon azalmis gibi.. tabi bu hava sartlarina bagli olabilir. Suan acma doneminin basinda olan nasi armudu ve diger armudlar icin takipteyim bugun hava kapali ilaclamayi yarina bēkletiyorum.. kirazlarimizda henuz acma baslamadi.

tarku
13-04-2017, 13:15
Bu yil mavi legen koymadim ... bocekleri bahceye cekmemek icin..

bu yil sadece hava sartlarina gore ciceklenme doneminde 2-3×1 gunde calipso kulanicam.

Armut agaclarimizin bir cesidine (tas armudu) cicekleri orta acma doneminde suan... uzerleride bakla zinni seyrek sekilde goruluyor.. yalniz hava surekli kapali ve soguk buda boceklerin aktivitesini kisitliyor..hava kapali oldugunda 1 gun sonraya erteliyorum.. hava acikken 2×1 gune ilaclama yapiyorum. Suan memnunum izlemlerime gore cicekler uzerinde zarar cok seyrek. Arilarda vizir vizir masallah.. Ve populasyon azalmis gibi.. tabi bu hava sartlarina bagli olabilir. Suan acma doneminin basinda olan nasi armudu ve diger armudlar icin takipteyim bugun hava kapali ilaclamayi yarina bēkletiyorum.. kirazlarimizda henuz acma baslamadi.

Geçen sene bende calypso kullandım ve ilk attığım anlardaki böcekleri öldürüyordu. Firmanın ziraat mühendisini arayıp sorduğumda "çiçekler açmadan ve böcekler bahçeye gelmeden uygulama yapmamın daha faydalı olacağını söylemişti. Calypsoyu 2 sefer tekrardan sonra kullanmak, kullanılan zararlıya direnç oluşturacağından tavsiye edilmiyor.

bebeto016
30-04-2017, 16:10
Geçen sene bende calypso kullandım ve ilk attığım anlardaki böcekleri öldürüyordu. Firmanın ziraat mühendisini arayıp sorduğumda "çiçekler açmadan ve böcekler bahçeye gelmeden uygulama yapmamın daha faydalı olacağını söylemişti. Calypsoyu 2 sefer tekrardan sonra kullanmak, kullanılan zararlıya direnç oluşturacağından tavsiye edilmiyor.

tarku bey bu yıl planladığım programı uyguladım. başarı oranı yuzden 80 ..
yagmurların olması havanın kapalı olması sebebiyle. yaklaşık armutta 10 günlük ve kirazında açım günlerini eklersek yanlaşık 15 günlük bir zaman zarfında tooplamda 5-6 atım yaptık. 2 gune 1 bazende hava kapalı olunca 3 gun bazende gunluk attık .. 5 yıldır bahcemde olan naşi armudunda başarı yuzde 70 kirazlarda yuzde 90-100 taş armudu dediğimiz çeşitte yuzde 90 .. yani kısacası cicek döneminin son günlerinde populasyonu o kadar düşürdükki çiçek üzerlerinde koca ağaçta 3-5 tane ya görüyoduk ya görmüyoduk..

naşi armudunda ağaç küçük olduğu ve çiçeklenme büyük ağaçlara göre az olduğundan mudahele etme zamanımızın kısıtlıgında oran biraz düştü. bu yıl ilk defa yaygın olark görecegimiz meyve tutumunun resimlerini paylaşırım.

ilaça karşı bakla zınnının direnç oluşturdugunu görsel tesbitlerle sabitleyerek katılmıyorum..
iyiki calipso var.

tarku
30-04-2017, 16:34
tarku bey bu yıl planladığım programı uyguladım. başarı oranı yuzden 80 ..
yagmurların olması havanın kapalı olması sebebiyle. yaklaşık armutta 10 günlük ve kirazında açım günlerini eklersek yanlaşık 15 günlük bir zaman zarfında tooplamda 5-6 atım yaptık. 2 gune 1 bazende hava kapalı olunca 3 gun bazende gunluk attık .. 5 yıldır bahcemde olan naşi armudunda başarı yuzde 70 kirazlarda yuzde 90-100 taş armudu dediğimiz çeşitte yuzde 90 .. yani kısacası cicek döneminin son günlerinde populasyonu o kadar düşürdükki çiçek üzerlerinde koca ağaçta 3-5 tane ya görüyoduk ya görmüyoduk..

naşi armudunda ağaç küçük olduğu ve çiçeklenme büyük ağaçlara göre az olduğundan mudahele etme zamanımızın kısıtlıgında oran biraz düştü. bu yıl ilk defa yaygın olark görecegimiz meyve tutumunun resimlerini paylaşırım.

ilaça karşı bakla zınnının direnç oluşturdugunu görsel tesbitlerle sabitleyerek katılmıyorum..
iyiki calipso var.
Bu sene merdiven altı üretim bir ilaç denedim. 7 sıra elmanın 5 sırasına attım, diğer 2 sıraya feromon tuzak koydum. 5 sırada bakla zınnı "0", diğer 2 sıradakileri elle ayıklıyoruz. İlacın içeriği belli değil, ph regülatör diye yazıyor ama bakla zınnılar ilaç atılan ağaçların üzerinde duramıyorlar, ilk ilaçlama anında öldürüyor, daha sonra böcekleri ağaçtan uzak tutuyor. Bir böceği takip ettim ağaca kondu, çiçeğe ulaşamadan uzaklaştı. İlacın adı "BAMTOS".

Böceklerin direnç gelişimi anlık bir olay değildir. Bir kaç nesil sonra ilaca bağışıklık kazanırlar.

bebeto016
06-05-2017, 13:33
Bu sene merdiven altı üretim bir ilaç denedim. 7 sıra elmanın 5 sırasına attım, diğer 2 sıraya feromon tuzak koydum. 5 sırada bakla zınnı "0", diğer 2 sıradakileri elle ayıklıyoruz. İlacın içeriği belli değil, ph regülatör diye yazıyor ama bakla zınnılar ilaç atılan ağaçların üzerinde duramıyorlar, ilk ilaçlama anında öldürüyor, daha sonra böcekleri ağaçtan uzak tutuyor. Bir böceği takip ettim ağaca kondu, çiçeğe ulaşamadan uzaklaştı. İlacın adı "BAMTOS".

Böceklerin direnç gelişimi anlık bir olay değildir. Bir kaç nesil sonra ilaca bağışıklık kazanırlar.

hocam calipsoyu 3 yıldır kullanıyorum.. suana kadar direnclik bi durum gözlemlemedim.. bu yıl naşi armudu ağaçlarımızın üzeri meyve dolu. bundan sonrski yıllardada dirençlik konusunda bakıcaz artık..bamtos isimli ilacın arılara olan etkisi altında gözleminiz oldumu arıların çiçekler üzerindeki etkileşimi ilaç sonrası nasıldı ..

ilacı satan kişi cok iddialı sık sık atılmasınada gerek yok diyor. 15 güne 2 atım yeterliymiş. fakat ilaç fiyatı acccayip uçuk 160 tl..

MeyveliTepe
06-05-2017, 14:20

İçeriği belli olmayan ilaç olur mu? Ya DDT gibi bir şey ise?

tarku
06-05-2017, 19:50
İçeriği belli olmayan ilaç olur mu? Ya DDT gibi bir şey ise?
Vallahi korka korka attım. Arılar ilk attığım anda ölünce, yarıda bıraktım ve izlemeye geçtim. Arılar çiçeklere gelmeye devam ediyorlar ve ölmüyorlar ama kovana geri döndüklerinde durumları ne oluyor bunu bir tanıdığım vasıtasıyla öğreneceğim. 3 kovan arısı var ve aynı ilacı o da kullandı. Eğer kovanlar çökerse dediğiniz gibi bir zehir olduğunu anlarız ve satıcının tepesine bineriz.

MeyveliTepe
06-05-2017, 20:01
Anında böcek öldüren, içeriği, hatta imal edeni bile belli olmayan, kaçak ve ruhsatsız, ne olduğu belli olmayan bir şeyin kullanılması risk almak ötesi bir şey. Ölümcül akut etkisinin dışında olası kronik etkilerinden bahsetmiyorum bile. Bu kadar gözü kara olmak doğru bir şey mi?

tarku
06-05-2017, 20:47
Anında böcek öldüren, içeriği, hatta imal edeni bile belli olmayan, kaçak ve ruhsatsız, ne olduğu belli olmayan bir şeyin kullanılması risk almak ötesi bir şey. Ölümcül akut etkisinin dışında olası kronik etkilerinden bahsetmiyorum bile. Bu kadar gözü kara olmak doğru bir şey mi?

Haklısınız. Yaptık bir hata :(

bebeto016
14-05-2017, 08:04
arkadaşlar caliypso bahsettiğim ilaçlama sıklığı dahilinde kullanımı sonucu heryıl çiçekleri talan eden bakla zınnına bu yıl bu ilaç sayesinde müsade etmedik. ağaçların üzerindeki meyve tutumu aşagıda...farklı armut çeşitleri naşi-siyah armud-santa maria

tarku
14-05-2017, 19:12
Sayın Bebeto,
Kaç gün arayla ve kaç sefer attınız? İlacın fiyatını düşününce, armutları manavdan almak daha hesaplı olur gibime geliyor. :p;)

bebeto016
18-05-2017, 21:52
Syn tarku 15 gunluk ciceklenme doneminde hava durumuna gore toplamda 6-7 atim yaptik. Havanin kapali oldugu gunler atmadik...

Size şoyle bir hesap yapayim.
17 lt sirt cantasi 10 cc ilac = toplamda 60 cc eder.. ilac 400 cc sisede fiyatida 50 tl..

Bide sunu yazayim sizin tavsiye ettiginiz Dogaya ve yasama dusman hicbir yasal serifikasi olmayan yasadisi zehirli mrdiven alti ilac BAMTOS 160 TL..

benimhesabima gore 50 tl ye aldigim calipsoyu 7 yilda bitircem. Ve dogaya insana ve arilara hicbir zarari yok. Ustelik son 5 ciceklenme gunude populasyon yok denecek kadar azalmisti. Ben gelecek yil bahcede baklazinni gorcegimi dusumuyorum..

Simdi hala meyveleri manavdan almak gibi entetesan dusuncelere sahipmisiniz..!!

tarku
18-05-2017, 22:40
Syn tarku 15 gunluk ciceklenme doneminde hava durumuna gore toplamda 6-7 atim yaptik. Havanin kapali oldugu gunler atmadik...

Size şoyle bir hesap yapayim.
17 lt sirt cantasi 10 cc ilac = toplamda 60 cc eder.. ilac 400 cc sisede fiyatida 50 tl..

Bide sunu yazayim sizin tavsiye ettiginiz Dogaya ve yasama dusman hicbir yasal serifikasi olmayan yasadisi zehirli mrdiven alti ilac BAMTOS 160 TL..

benimhesabima gore 50 tl ye aldigim calipsoyu 7 yilda bitircem. Ve dogaya insana ve arilara hicbir zarari yok. Ustelik son 5 ciceklenme gunude populasyon yok denecek kadar azalmisti. Ben gelecek yil bahcede baklazinni gorcegimi dusumuyorum..

Simdi hala meyveleri manavdan almak gibi entetesan dusuncelere sahipmisiniz..!!
17 litre ile ilaç attığınıza göre 10-20 arası ağacınız var herhalde. Benim bahçemde 2000 ağaç var. Bamtosu ilk attığımda arıların öldüğünü görünce atmayı bıraktım ve sizin ağaçlarınızın 10 katı kadar ağaçtaki böcekleri elle toplayarak imha ettim. Sizin kadar ağacım olsa ilaçla falan uğraşmam ya elle toplar ya da silkeleyerek yere dökülenleri toplardım. Hobi amaçlı meyve ağaçlarıyla uğraşmak ile ticari olarak uğraşmak çok farklı. Bir armut ağacınız var ve bu ağaca 100 liralık ilaç atıp, 20 kilo armut alsanız bile, gelir gider hesabı yapmazsınız, Bahçemden armut yiyorum dersiniz. Ticari bahçelerde maalesef her şey sizin söylediğiniz gibi olmuyor. Pazara elma çıkartıp, kendim satıyorum, kendi bahçen değil mi? 25 kuruşa ver diyen bile çıkıyor. Bu tip insanlarla karşılaşınca, ağaçlara fare zehiri neden atmadım diye hayıflanıyorum.

Bamtosun tarım bakanlığı onayı yok bu doğrudur. Peki pazardan aldığınız sebze ve meyvelerde hangi ilaçların kullanıldığını biliyor musunuz? İhracattan geri dönen ürünler sizce ne oluyor?

tarku
18-05-2017, 22:53
Bir bahçe sahibi, arap sabunu attığını ve işe yaradığını söyledi. Aslı olabilir mi?

bebeto016
19-05-2017, 15:05
öyle 20 ağacın üzerini bırakın 2 ağaç dahi olsa elle toplamakla bitecek bir zararlı degildir. 6-7 saat ağaç başında beklemek nöbet tutmak zorundasınız. 2000 ağacınız olsa dahi bu haşereyle mücadele etmek istiyorsanız bazı şeyleri göze almak gerekecektir. bir şekilde populasyonu kırmakla bu mucadele yararlı sonuç verecektik.

sizin ağaçlarınıza hesaplarsak yaklaşık 12-14 şişe çalipso 2000 ağaca gitmektedir. buda yıllık maliyeti 600 tl idir. birde buna 1-5-10 litrelik calipso siparişi ile veya toptan alımlardaki indirimleri katarsanız 400 tl civarı bir yıllık gideriniz olur.

şimdi şunu diyicem.. 2000 agaçlık bir bahçeniz var .. burdan edinebileceginiz yıllık gelir en kötü 40 bin 50 bin tl .. en masumane şekilde.
50 bin tl hasılatı olacak bir bahçede yıllık en fazla 600 tl yi bahçenize cok görüyorsanız onun adı ticari bahçe olmaz.

ayrıca populasyonun kırılması halinde bu gider belli bir yıl sonra sıfıra inecektir. tarku bey tarım ve ciftcilik kolay zanaat degildir. elbette hedefe ulaşmak için bazı giderleri gözardı ediceksiniz..

bizim buralarda 200 kök kayısı ağacı olan çiftcilerimiz var. her yıl bordobulamacı göztaşı monilia çil ilaçları olmak üzere biçok çeşit ilaç atılır. 200 ağaçlık bir bahçenin ilaç gideri en az yıllık 2000 tl ye yakınmış.. arkadaş yanımda şimdi sordum. birde üstelik sizinki kayısıda degil.. yani siz pireden dolayı saman deposunu yakıyor gibi birşey oluyorsunuz..

MeyveliTepe
19-05-2017, 16:02
Bizim bölgede elma ve armut çiçeklendiğinde bakla zınnı hiç görünmüyor. Zararlılının görünme zamanı elma ve armut çiçeklendikten yaklaşık 1 ay sonra. O zaman da meyveler meyve tutmuş olduğundan bir zararı olmuyor, daha çok yabani çiçeklerde ve peyzaj çiçeklerinde görünüyor. Acaba bölgenizde meyveler daha geç çiçeklendiği için mi böyledir?

bebeto016
19-05-2017, 16:22
Bizim bölgede elma ve armut çiçeklendiğinde bakla zınnı hiç görünmüyor. Zararlılının görünme zamanı elma ve armut çiçeklendikten yaklaşık 1 ay sonra. O zaman da meyveler meyve tutmuş olduğundan bir zararı olmuyor, daha çok yabani çiçeklerde ve peyzaj çiçeklerinde görünüyor. Acaba bölgenizde meyveler daha geç çiçeklendiği için mi böyledir?

tam tersine bizim burda erken çiçekleniyor. 7-8 nisanda ciceklerimiz açtı.. ve aynı zamanda bakla zınnıları görmeye başladık.. bence bakla zınnının ortaya geç çıkmasının sebebi iklimden degil o tarihlerde onları cezbeden başka birşeyin peşindeler diye düşünüyorum. yoksa meyve çiçekleri varken izmit gibi bir yerde bahsettiginiz tarihlerde cıkması anormal .. bölgeniz soguk olsa hani mayıs haziranda cıkabilirler ama ikliminiz nisan gibi zınnıların çıkma tarihini gösteriyor.

MeyveliTepe
19-05-2017, 19:00
Bizde armut çeşitleri Mart sonunda çiçekleniyor, elmalar bir hafta sonra. O dönemde yabani otlardan çiçeklenen hiç bir şey olmuyor ve ne ağaçlarda ne de otlarda tek bir bakla zınnı bile görmüyorum. Bu yüzden de armutlarda her demette en az 5-6 tutmuş meyve var. Seyreltmek başlı başına ciddi bir iş (genellikle yapamıyoruz).

tarku
20-05-2017, 00:36

Bu böceğin yaşaması için gerekli şartlar bizim buralarda bolca var. Ahırdan çıkan yaş gübreler, pancar tarlalarına atılır ve ekime kadar öyle kalır. Daha sonra gübre yayılır ve pancar ekilir. Bu böceğin asıl zararlısı olduğu bitki pancarmış ama nektarlı çiçeklerin kokusunu alınca özellikle armutlara dadanıyor. İşin garibi; bugün okuduğum bir yazıda armut çiçeklerinin nektarı az olduğu için arılar diğer çiçekleri tercih ederlermiş. Arılar böyle yapıyorsa, bu böcek neden armutlara geliyor acaba?
Bazı yerlerde bu böceğin olmaması, tarla bitkileri olarak ne ekildiğiyle alakalı sanıyorum. Yörenizde bizde olduğu gibi, yanmamış hayvan gübreleri gelişigüzel sağa sola dökülmüyorsa, bu böceğin olmamasının sebebi budur bence.

tarku
20-05-2017, 00:42
öyle 20 ağacın üzerini bırakın 2 ağaç dahi olsa elle toplamakla bitecek bir zararlı degildir. 6-7 saat ağaç başında beklemek nöbet tutmak zorundasınız. 2000 ağacınız olsa dahi bu haşereyle mücadele etmek istiyorsanız bazı şeyleri göze almak gerekecektir. bir şekilde populasyonu kırmakla bu mucadele yararlı sonuç verecektik.

sizin ağaçlarınıza hesaplarsak yaklaşık 12-14 şişe çalipso 2000 ağaca gitmektedir. buda yıllık maliyeti 600 tl idir. birde buna 1-5-10 litrelik calipso siparişi ile veya toptan alımlardaki indirimleri katarsanız 400 tl civarı bir yıllık gideriniz olur.

şimdi şunu diyicem.. 2000 agaçlık bir bahçeniz var .. burdan edinebileceginiz yıllık gelir en kötü 40 bin 50 bin tl .. en masumane şekilde.
50 bin tl hasılatı olacak bir bahçede yıllık en fazla 600 tl yi bahçenize cok görüyorsanız onun adı ticari bahçe olmaz.

ayrıca populasyonun kırılması halinde bu gider belli bir yıl sonra sıfıra inecektir. tarku bey tarım ve ciftcilik kolay zanaat degildir. elbette hedefe ulaşmak için bazı giderleri gözardı ediceksiniz..

bizim buralarda 200 kök kayısı ağacı olan çiftcilerimiz var. her yıl bordobulamacı göztaşı monilia çil ilaçları olmak üzere biçok çeşit ilaç atılır. 200 ağaçlık bir bahçenin ilaç gideri en az yıllık 2000 tl ye yakınmış.. arkadaş yanımda şimdi sordum. birde üstelik sizinki kayısıda degil.. yani siz pireden dolayı saman deposunu yakıyor gibi birşey oluyorsunuz..

Dediğiniz gibi çok ilaç kullanmayla zararlıların popülasyonları yok olsaydı, ilaç firmaları camii önlerinde dileniyor olurlardı. Her canlının yaşamak için bir savunma mekanizması vardır. Siz bir yıl bakla zınnını durdurdunuz diye polülasyonu yok ettiğinizi düşünmeyin. Yan bahçenize yaş gübreyi yıktılar mı, ertesi sene 2 misli ilaç atmanız da kafi gelmeyecektir.

Çiftçiliğin zor zanaat olduğunu yaşayarak öğrendim. Bir tek bakla zınnı ile uğraşmakla iş bitiyor mu? iç kurdu var, kara leke, külleme, monilya vs vs. Bir de Dün bahçemi dolu vurdu :), gitti bütün emeklerim.

100 tane roxana kayısım var-dı. Dolu vurunca, bakmadan bahçeden kaçtım. Yarın kontrol edeceğim ama meyveler çok büyümüştü. Sigorta yaptırmıştım ama oradan gelen parada hiç içime sinmiyor.

bebeto016
21-05-2017, 06:32
Tarku bey tum ciftciler sizin gibi dusunseydi memlekette ciftcilik tarim biterdi. Daha mucadeleye baslamadan pes ediyorsaniz bisey diyemiycem. Tecrubelerle kanitlanmis mucadeleye bosa kurek cekmek diyip, 3-5tane kendini ziraatci zanneden mavi tuzak tuccarinin dusuncelerine baglanip sartlanip kalmissaniz buzararliyla mucadeleye baslamadan kaybetmissinizdir.
Buyuk yatirim yapmissiniz isiniz zor Allah kolaylik versin..

tarku
21-05-2017, 08:59
Tarku bey tum ciftciler sizin gibi dusunseydi memlekette ciftcilik tarim biterdi. Daha mucadeleye baslamadan pes ediyorsaniz bisey diyemiycem. Tecrubelerle kanitlanmis mucadeleye bosa kurek cekmek diyip, 3-5tane kendini ziraatci zanneden mavi tuzak tuccarinin dusuncelerine baglanip sartlanip kalmissaniz buzararliyla mucadeleye baslamadan kaybetmissinizdir.
Buyuk yatirim yapmissiniz isiniz zor Allah kolaylik versin..
Sözlerimin neresinden pes ettiğimi çıkarttığınızı anlayamadım. Mavi tuzak konusunu şarlatanlık olarak değerlendirmeniz gerçekten ilginç ve üzücü. Renk tuzaklarının belirli zararlılar için kullanılmasının şarlatanlıkla ne ilgisi var? Tecrübelerle kanıtlanmış mücadeleden kastınız; sizin bu sene yaptığınız mücadele mi oluyor? Yoksa daha önce uygulanmış bir mücadeleden mi bahsediyorsunuz? İlaçların belirli sıklıkla kullanılmaması ve etki mekanizması farklı ilaçlarla dönüşümlü kullanılması, her ilaç uyarılarında yazar. Aksi olsaydı, ilaç firmaları daha çok ilaç satmak için "kafanıza göre atın" demezler miydi? Zararlıyla mücadeleyi başlamadan kaybettiğimi iddia etmişsiniz ama ben sizi ağaçlarınızın kat be kat fazlasını ellerimle ayıkladım dediğimde "çok var uğraşılır mı" gibi bir yorum yapmıştınız. Bu durumda mücadeleden vazgeçen hangimiz oluyoruz? Ben mücadeleden asla vazgeçmem, bu benim yaradılışıma aykırı bir yorum olmuş. Sürekli arayış içindeyim ve deneyerek gerçek çözümü bulmaya çalışıyorum. Her gün ilaç atıp böcekleri öldürmek, bana göre gerçek çözüm değil.

bebeto016
21-05-2017, 14:39
sözlerimin içerisinde şarlatan kelimesi bi defa yok:-)) şartlanıp kelimesini sanırım yanlış okudunuz. bu bakla zınnılarıyla tanıştıgım ilk gunden buyana mavi kap ve tuzakları kullanıyorum haşerenin populasyonuna kırma konusunda hiçbir faydası olmadıgı gibi haşereleri bahçenize çekmenize sebep oluyor. 4 yıldır kullanıyordum.

ayrıca calipsoyu ilk yıl armut ve kiraz ciceginden sonra olmak üzere 3 yıldır kullanıyorum. bahçemde gecen yıl yuzde 40 bu yıl yuzde 90 a yakın başarı sagladım. en iyi tecrübe kendinin yaşadıgın tecrubedir. ben öyle prospektuste yazanın dışına çıkamayan kitap ziraatçisi dilinden konuşmuyorum. bizzati yaşadıklarımı anlatıyorum. olayı ilaç veya tuzak satan ticari ziraatçi diliylede konuşmuyorum.

meyvelerde bakla zınnı adlı kendi açtıgım topigim mevcuttur. aratırsanız bulursunuz .. orda 3-4 yıla ait tecrubeleri paylaştıgım paylaşımlarım mevcut.. ezbere konuşmuyorum.

http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/34227-2.htm

ben burdaki ziraatçilerin buyuk çogunluğunu dolaştım. elimde bakla zınnıarıyla örnek getirerek hepsine gösterdim kimisi mavi kap koy dedi kimisi daha hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.. bu ilacı yine bu forum sayfası aracılıgıyla buldum. ilk yıl prospektuse göre attım .. sonuç başarısız. evvelki yıl bahçe uzakta olması sebebiyle gun aralıgını biraz kıstım ama nafile yine başarısız oldum. bu 2 yıl içerisinde atım aralıklarını sıklaştırınca başarı geldi.. meyvelerin buyumesiyle paylaşıcam bakalım kücücük fidanlar üzerinde dalı kıracak şekilde meyve tutumu nasıl olucak.

bahçenizden bu haşereyi uzaklaştırmak istiyorsanız populasyon kırılıp zararsız seviyeye gelene kadar gerekirse hergun atmanız gerekecek. bahçe uygun populasyon seviyesine geldiginde hergun atmanıza gerek yok. bizim burda 2 yıl ugur böcegi istilası oldu haberlerede cıktı. populasyonu dusurmek için tarım müd. hergun ilaçlama yaptı.. hergun ilaçlamanın anormal bir durumu yok. bir haşerenin populasyonu arttıysa düzene girene kadar gerekirse ilaçlama sıklığı artırılır.
mesela kayısı ve badem ilaçlamalarında monilia bakterisine karşı bu meyveler 15-20 gunluk bir zaman içinde standart olarak 7 defa ilaçlanır.. yani ilaçlama sıklıgından bu kadar irrite olmayın..

tarku
21-05-2017, 16:45
sözlerimin içerisinde şarlatan kelimesi bi defa yok:-)) şartlanıp kelimesini sanırım yanlış okudunuz. bu bakla zınnılarıyla tanıştıgım ilk gunden buyana mavi kap ve tuzakları kullanıyorum haşerenin populasyonuna kırma konusunda hiçbir faydası olmadıgı gibi haşereleri bahçenize çekmenize sebep oluyor. 4 yıldır kullanıyordum.

ayrıca calipsoyu ilk yıl armut ve kiraz ciceginden sonra olmak üzere 3 yıldır kullanıyorum. bahçemde gecen yıl yuzde 40 bu yıl yuzde 90 a yakın başarı sagladım. en iyi tecrübe kendinin yaşadıgın tecrubedir. ben öyle prospektuste yazanın dışına çıkamayan kitap ziraatçisi dilinden konuşmuyorum. bizzati yaşadıklarımı anlatıyorum. olayı ilaç veya tuzak satan ticari ziraatçi diliylede konuşmuyorum.

meyvelerde bakla zınnı adlı kendi açtıgım topigim mevcuttur. aratırsanız bulursunuz .. orda 3-4 yıla ait tecrubeleri paylaştıgım paylaşımlarım mevcut.. ezbere konuşmuyorum.

http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/34227-2.htm

ben burdaki ziraatçilerin buyuk çogunluğunu dolaştım. elimde bakla zınnıarıyla örnek getirerek hepsine gösterdim kimisi mavi kap koy dedi kimisi daha hayatında ilk defa gördüğünü söyledi.. bu ilacı yine bu forum sayfası aracılıgıyla buldum. ilk yıl prospektuse göre attım .. sonuç başarısız. evvelki yıl bahçe uzakta olması sebebiyle gun aralıgını biraz kıstım ama nafile yine başarısız oldum. bu 2 yıl içerisinde atım aralıklarını sıklaştırınca başarı geldi.. meyvelerin buyumesiyle paylaşıcam bakalım kücücük fidanlar üzerinde dalı kıracak şekilde meyve tutumu nasıl olucak.

bahçenizden bu haşereyi uzaklaştırmak istiyorsanız populasyon kırılıp zararsız seviyeye gelene kadar gerekirse hergun atmanız gerekecek. bahçe uygun populasyon seviyesine geldiginde hergun atmanıza gerek yok. bizim burda 2 yıl ugur böcegi istilası oldu haberlerede cıktı. populasyonu dusurmek için tarım müd. hergun ilaçlama yaptı.. hergun ilaçlamanın anormal bir durumu yok. bir haşerenin populasyonu arttıysa düzene girene kadar gerekirse ilaçlama sıklığı artırılır.
mesela kayısı ve badem ilaçlamalarında monilia bakterisine karşı bu meyveler 15-20 gunluk bir zaman içinde standart olarak 7 defa ilaçlanır.. yani ilaçlama sıklıgından bu kadar irrite olmayın..
Doğru söylüyorsunuz, Şarlatan kelimesini yanlış okumuşum.

4 yıllık tecrübe sizce, ilaç firmalarının önerilerini göz ardı etmeniz için yeterli mi? Bir ilaca ruhsat alabilmek için kaç sene gerekiyor acaba?
Popülasyonu azalttığınız kanaatine nereden vardınız? Bir kaç ağaçta böcekleri öldürmeniz popülasyonu yok ettiğiniz anlamına gelmiyor.
Uğur böceklerini öldürmek de bayağı garip bir olaymış. İnsanlar, yaprak bitlerini yesinler diye uğur böceği üretmekten bahsederken, uğur böceklerini öldürmek için ilaç atmak ilginç bir uygulamaymış.
Monilya olayına gelirsek, monilya mantari bir hastalıktır ve ilaçlama yağış durumuna göre artış gösterebilir ancak bunun içinde tekrar eden uygulamalarda farklı fungusitler kullanılması önerilir. İlaçlama sıklığından rahatsız olduğum falan yok. Herkesin tercihidir. Önemli olan ilaçları etkisiz kılacak uygulamalar yapılmamasıdır.

bebeto016
21-05-2017, 18:27
Doğru söylüyorsunuz, Şarlatan kelimesini yanlış okumuşum.

4 yıllık tecrübe sizce, ilaç firmalarının önerilerini göz ardı etmeniz için yeterli mi? Bir ilaca ruhsat alabilmek için kaç sene gerekiyor acaba?
Popülasyonu azalttığınız kanaatine nereden vardınız? Bir kaç ağaçta böcekleri öldürmeniz popülasyonu yok ettiğiniz anlamına gelmiyor.
Uğur böceklerini öldürmek de bayağı garip bir olaymış. İnsanlar, yaprak bitlerini yesinler diye uğur böceği üretmekten bahsederken, uğur böceklerini öldürmek için ilaç atmak ilginç bir uygulamaymış.
Monilya olayına gelirsek, monilya mantari bir hastalıktır ve ilaçlama yağış durumuna göre artış gösterebilir ancak bunun içinde tekrar eden uygulamalarda farklı fungusitler kullanılması önerilir. İlaçlama sıklığından rahatsız olduğum falan yok. Herkesin tercihidir. Önemli olan ilaçları etkisiz kılacak uygulamalar yapılmamasıdır.

UĞUR BÖCEKLERİ ŞEHRİ İSTİLA ETTİ (http://order.blogcu.com/ugur-bocekleri-sehri-istila-etti/7843272)

dogada hicbir canli bosyere ve gereksiz yaratilmamistir... hepsi dogada bir terazinin dallarini olusturur. Lakin bir canlinin polulasyonunun artmasi o dengenin bozuldugu ve normal populasyona gelenedek onlem alinmasi gerektiren onemli ve acil bir durumdur.

populasyonun azaldıgına 2 yıl içerisindeki ilaçın ilk atımıyla 3 üncü atımından sonraki zararlının görülme sıklıgı.. ve verdiği zarar. çiçeklenme döneminin son 5 gununde zararlı hiç yok denecek kadardı.

bakınız badem ve kayısı ağaçlarının ilaçlama planına çizelgesine yagmur yagsada yagmasada yılda 7 defa atılması tavsiye edilir. tarku bey burası kayısı ve badem memleketi eminim bizden daha iyi bilemezsiniz.

kısacası yazdıgım herşeye bi cevabınız var.. kendi actıgım topigide inceledim 3 yıl öncede bakla zınnına fazla ilaç kullanınımın zararlının bagışıklık kazanacgını yazmışsınız. şimdide diyosunuz. eminim bi 3 yıl sonrada fikriniz değişmiycek..

ozaman yapacak bişi yok buyrun siz farklı metotlar arayın durun. kolay gelsin.

erenaydin
02-04-2018, 10:35
Bu zararlı için yeni teknoloji kimyasallar var,
En başarılı olanı Arılara hiç bir şekilde zarar vermeyen ve full çiçekte uygulanabilen tek
insektisit olma özelliği ile ADAMA firmasının ürettiği MAVRIK (240 g/l Tau-Fluvalinate).
Gönül rahatlığı ile full çiçekte uygulayabilirsiniz. Bizzat 2 yıl uyguladım ve hiç bir şekilde bakla zınnı zararlanması yaşamadım. (Lokasyon: Samsun-Çarşamba ovası)

Ayrıca, Calypso, Confidor gibi ilaçlarda bu zararlıyı baskı altına alabiliyor, ancak bu ilaçlar yararlı yanında yararlı canlılarında populasyonunu etkilediği için uygulamak biyolojik denge ve mücadele için yanlıştır. Ancak sırf full çiçek döneminde atılıyor olması bile mavrik adlı kimyasalın ne kadar çevre dostu olduğunu gösterir.

NOT: Adama firmasında çalışmıyorum, 2 yıl denedim ve gördüm.. Ancak full çiçekten önce Calypso uygulamasını da yapmıştım 2 defa.

erenaydin
02-04-2018, 10:46
Bir bahçe sahibi, arap sabunu attığını ve işe yaradığını söyledi. Aslı olabilir mi?

Arap sabunu, armutlarda yoğun cocopysilla popülasyonu sonucu oluşan fumajini eritmek ve daha sonrasında atılacak olan kimyasalın fumajinin içlerine kadar ilerlemesini sağlamak için uygulanır. Şahsen ben 1 kez uygulamak zorunda kaldım. Başarılı.. Fakat saf arapsabunu ve parfümsüz olmasına dikkat edin. Sağlığa zararı yok.

erenaydin
02-04-2018, 11:01

Üzülerek söylemem lazım ama hesabınız baştan sona yanlış... İlaçlama miktarı veya dozajı hektar alana göre yapılır fidan sayısına göre değil, zira ister fidan sayısına ister hektar veya dekar alana yaptığınız hesapta Atomize olarak attığınız ilacın %80 i havaya ve toprağa gidiyor. Efektif olarak fayda sağlanan yüzde %20 lik kısımdır. Hollandalılar bu yüzden artık telli terbiye boyunu 6 metre yaparak makinalı ilaçlama yapıp fazla ilacı altta haznede toplayıp tekrar veriyorlar. Artık günümüzde ağaç üzerine atılan zerrenin konsantrasyonu daha önemli anlayacağınız.

mutlu_inan
02-04-2018, 12:13
bu hafta sonu armut fidanlarına dadanmışlardı, konuyu görünce bakayım dedim.
Bakla Zınnı (Tropinota hirta) - Bitki Koruma (http://www.entofito.com/bakla-zinni-tropinota-hirta/)

mücadele için bunları öneriyoo..
böceklerin zaafından faydalanıyolaaar :D:D:D:D

669671
669672
669673

verdoque
07-04-2018, 13:22
Mavi leğenlere geldikleri doğru ama aynı zamanda zararlıyı bahçenize de çekmiş oluyorsunuz. Yıllarca mavi legen koyduk baş edemedik geçen sene koymadık, zarar fazla olmadı. Sabahları çarşafla toplamak daha etkili olabilir.

Bakla Zınnı (Tropinota hirta) - Bitki Koruma (http://www.entofito.com/bakla-zinni-tropinota-hirta/)

669671
669672
669673

erenaydin
14-04-2018, 11:10

Gelecek yıl Pembe goncada Calypso ve full çiçekte Adama-Mavrik uygulaması yapın bana teşekkür edersiniz :)

celalamca
16-04-2018, 16:08
Gelecek yıl Pembe goncada Calypso ve full çiçekte Adama-Mavrik uygulaması yapın bana teşekkür edersiniz :)

ful çiçekte adama mavrik arılara zehirli değilmi?

aydemiraydın
17-04-2018, 08:16
bu yıl bakla zınnı resmen çıldırdı. en sevdiği ağaçta goumi sonra sırasıyla armut ve kiraz geliyor. armut ve kiraz meyveye dönünce aronialara bile saldırmaya başladılar.

sanırım benim yerin sıkıntısı köyün hayvancı olmasından her yerde gübre yığınları var ve buğday ,arpa ekiyorlar. tek bahçede benim bahçe.

Muda
17-04-2018, 10:43
Yeriniz çukurda sanırım. Benim yerim de dağda da olsa biraz kuytuda. Bu nedenle bakla zınnı armut, elma, kiraz, vs. çok zarar veriyor. Bazılarını nerede ise taç yapraklarına kadar yemişler. Arılar nedeni ile ilaç da veremiyorum. Fırsat bulursam el ile etkisiz hale getiriyorum. 200 tane etkisiz hale gelse de yerine yenileri geliyor. Hala topraktan çıkıyorlar. Üzerleri yeni çıkanların kurumuş çamur oluyorlar.

tarku
18-04-2018, 07:26
Bu sene armutlarım açtığı halde bakla zınnı yoktu. Ağaçların altına solucan gübresi attım ve taç izdüşümlerini sürdüm. Ertesi gün bahçe bakla zınnı doldu. Bahçeyi sürmek, "bahar geldi uyanın" demek gibi bir şey oldu herhalde. Geçenlerde, bahçe sahibi bir tanıdığım, bir toplantıda şekerli su attığını ve 9 yıldır bakla zınnı gelmediğini söyleyen biriyle tanışmış. Bana "bunu dener misin?" dedi. 1 fidan Williams armuduna bahsettiği dozda şekerli su attım ve bütün bakla zınnı bu fidana hücum etti. Tanıdığıma "sizinle dalga geçmişler" deyince, adama telefon açmış telefona bakan olmamış.
Etrafınızda başka bahçe yoksa kesinlikle bahçeyi talan ediyorlar. Bursa da o kadar armut bahçesi var ve bu zararlıdan bahsedildiğini hiç duymadım. En büyük zararlısı armut psilidi diyorlar.

MeyveliTepe
18-04-2018, 10:22
Birkaç gün önce gazetede bir haber vardı. Bursa civarında bir yere gökten paraşütle böcek atılmış. Paraşüte bağlı kutuda yüzlerce böcek varmış, ne olduğunu bilememişler, Ziraat ne olduğunu anlamaya çalışıyormuş :) Zaytung haberi gibi. Böceklerin resmini de koymuşlar, bildiğimiz bakla zınnı. Paraşüt filan, birileri dalga geçmiş anlaşılan.

tarku
18-04-2018, 19:10
Birkaç gün önce gazetede bir haber vardı. Bursa civarında bir yere gökten paraşütle böcek atılmış. Paraşüte bağlı kutuda yüzlerce böcek varmış, ne olduğunu bilememişler, Ziraat ne olduğunu anlamaya çalışıyormuş :) Zaytung haberi gibi. Böceklerin resmini de koymuşlar, bildiğimiz bakla zınnı. Paraşüt filan, birileri dalga geçmiş anlaşılan.

O haberi TV'de de gördüm ancak Ziraatçiler anlamaya çalışıyor deyince bakla zınnı değildir herhalde dedim. Eğer bakla zınnı ise ve ziraatçiler anlamaya çalışıyorlarsa, bakla zınnı atılmasından daha vahim bir durumla karşı karşıyayız demektir.

MeyveliTepe
18-04-2018, 23:09
TV'de çabuk geçmiştir belki, gazetede resmi vardı. Ziraatçilerin bilmemesi normal de, çiftçiler bilirdi. Birileri dalga geçmiş kesin.

aydemiraydın
19-04-2018, 08:34
ziraat mühendislerini sekreter olarak kullanırsan bu durumlarada alışırsın. : ))

erenaydin
19-04-2018, 10:55
ful çiçekte adama mavrik arılara zehirli değilmi?

Merhaba, baklazınlı ile mücadelede bir çok yöntem var bunların bir kısmı pratik mehmet amca mantığı iken kimisi modern meyveciliğin getirdiği mücadele yöntemleridir.
Klasik yöntemlerden en bilineni mavi veya beyaz leğen olsada, daha eskilerde arazinin belirli yerlerine at gübresi yığını yaparak böceklerin burada kışlaması sağlanıyor. daha sonra bu gübre yığınları yakılarak toplu larva ölümleri gerçekleştiriliyordu. Bana sorarsanız bu sorunun en başta azaltılma yöntemleri içinde en iyisi. Ancak bunlar Mehmet amcanın bahçesinde bulunan 50 tane meyve ağacı için efektif. Ben şuan kimyasal mücadeleyi Özbekistan'da en küçüğü 35 hektar en büyüğü 1000 hektar olan modern Telli terbiyeli meyve bahçelerinde yapıyorum. Aynı bahçelere binlerce kovan arı geliyor. Sizce Mavrik kimyasalı arılara zararlı olsa, bu denli büyük ve pahalı yatırımların tozlama olayını riske atarak arıları neden zehirleyelim ? Akla mantığa sığıyor mu ? :) Biz uygulamayı aynen şu şekilde yaparız. Pembe gonca başlangıcında Araziye Calypso atar ve başta yeni açan sürgünleri bitlerden koruruz. Bunun yanında iç kurdu, afidler gibi pek çok zararlı bu kimyasal ile baskılanır. Daha sonra full çiçek döneminde arıları araziye konumlandırırız. Full çiçek döneminde arılar gece uykusunda iken araziye Mavrik ile birlikte 1 adet fungusit uygularız, yumuşa çekirdeklilerde Botryrtis için Bellis, Sert çekirdeklilerde çiçek monilyası için Bayer firmasından folicur veya falcon uygularız. Bu uygulamaları arılar gece uykusundayken yaparız. Bu zamana kadar 1 tane arıcı bile arımız öldü demedi ve yaptığı yeni oğullar için bize teşekkür ederek ayrıldı.

tarku
19-04-2018, 18:12
Merhaba, baklazınlı ile mücadelede bir çok yöntem var bunların bir kısmı pratik mehmet amca mantığı iken kimisi modern meyveciliğin getirdiği mücadele yöntemleridir.
Klasik yöntemlerden en bilineni mavi veya beyaz leğen olsada, daha eskilerde arazinin belirli yerlerine at gübresi yığını yaparak böceklerin burada kışlaması sağlanıyor. daha sonra bu gübre yığınları yakılarak toplu larva ölümleri gerçekleştiriliyordu. Bana sorarsanız bu sorunun en başta azaltılma yöntemleri içinde en iyisi. Ancak bunlar Mehmet amcanın bahçesinde bulunan 50 tane meyve ağacı için efektif. Ben şuan kimyasal mücadeleyi Özbekistan'da en küçüğü 35 hektar en büyüğü 1000 hektar olan modern Telli terbiyeli meyve bahçelerinde yapıyorum. Aynı bahçelere binlerce kovan arı geliyor. Sizce Mavrik kimyasalı arılara zararlı olsa, bu denli büyük ve pahalı yatırımların tozlama olayını riske atarak arıları neden zehirleyelim ? Akla mantığa sığıyor mu ? :) Biz uygulamayı aynen şu şekilde yaparız. Pembe gonca başlangıcında Araziye Calypso atar ve başta yeni açan sürgünleri bitlerden koruruz. Bunun yanında iç kurdu, afidler gibi pek çok zararlı bu kimyasal ile baskılanır. Daha sonra full çiçek döneminde arıları araziye konumlandırırız. Full çiçek döneminde arılar gece uykusunda iken araziye Mavrik ile birlikte 1 adet fungusit uygularız, yumuşa çekirdeklilerde Botryrtis için Bellis, Sert çekirdeklilerde çiçek monilyası için Bayer firmasından folicur veya falcon uygularız. Bu uygulamaları arılar gece uykusundayken yaparız. Bu zamana kadar 1 tane arıcı bile arımız öldü demedi ve yaptığı yeni oğullar için bize teşekkür ederek ayrıldı.

Mavrik arılara zehirli ise, gece atmanızın mantığı nedir? Gece bakla zınnı olmadığına göre ilacın ertesi gün tesir etmesini beklediğinizi varsayıyorum. Arılar da gündüz geleceğine göre zehirli bir ilaç ertesi gün de öldürmez mi?

erenaydin
10-05-2018, 07:20
Mavrik arılara zehirli ise, gece atmanızın mantığı nedir? Gece bakla zınnı olmadığına göre ilacın ertesi gün tesir etmesini beklediğinizi varsayıyorum. Arılar da gündüz geleceğine göre zehirli bir ilaç ertesi gün de öldürmez mi?

Tekrar merhaba,
Mavrik arılara zehirli yazdığımı sanmıyorum sanırım yanlış anlamışsınız. Yanlış bildiğiniz bir bilgi de Bakla Zınnı zararlısının gece olmadığıdır. Bakla Zınnı mavi ve beyaz leğene gündüz gece düştüğünden daha az düşer. Bu tip ilaçların gece uygulanıyor olması kimyasal ve kapsül teknolojilerinin yeni olması. Atomizörden çıkan zerrelerin ağaç üzerine homojen dağılması ve bitki tarafından rahat absorbe edilmesidir. Ama en önemli nedeni böceklerin sıcak havalarda değil geceleri daha aktif olmasıdır. Bu kırmızı örümcek grubu, Manas ve bakla zınnı grubu, emgi yapan böcekler için her zaman aynıdır. Böcekler serin havalarda ve geceleri daha aktiftir.

tarku
10-05-2018, 09:03
Tekrar merhaba,
Mavrik arılara zehirli yazdığımı sanmıyorum sanırım yanlış anlamışsınız. Yanlış bildiğiniz bir bilgi de Bakla Zınnı zararlısının gece olmadığıdır. Bakla Zınnı mavi ve beyaz leğene gündüz gece düştüğünden daha az düşer. Bu tip ilaçların gece uygulanıyor olması kimyasal ve kapsül teknolojilerinin yeni olması. Atomizörden çıkan zerrelerin ağaç üzerine homojen dağılması ve bitki tarafından rahat absorbe edilmesidir. Ama en önemli nedeni böceklerin sıcak havalarda değil geceleri daha aktif olmasıdır. Bu kırmızı örümcek grubu, Manas ve bakla zınnı grubu, emgi yapan böcekler için her zaman aynıdır. Böcekler serin havalarda ve geceleri daha aktiftir.

Yanlış anlamış olabilirim. Arılar gece uykudayken mavrik uygularız cümlesini okuyunca böyle bir çıkarım yaptım. Bakla zınnının gece aktif olduğunu ilk defa duyuyorum. Sabah 10 ile 16 saatleri arasında aktif olduklarını gözlemledim ama ondan sonra bu böcekler nereye gidiyor bir türlü tespit edemedim.

tarku
10-05-2018, 09:06

Atılan böcekler, orman ağaçlarındaki zararlıları yok etmek için kullanılan predatör böceklermiş.

erenaydin
11-05-2018, 10:13
Yanlış anlamış olabilirim. Arılar gece uykudayken mavrik uygularız cümlesini okuyunca böyle bir çıkarım yaptım. Bakla zınnının gece aktif olduğunu ilk defa duyuyorum. Sabah 10 ile 16 saatleri arasında aktif olduklarını gözlemledim ama ondan sonra bu böcekler nereye gidiyor bir türlü tespit edemedim.
Hiç unutmuyorum Samsun/Çarşamba ovasında 100 hektar elma bahçesinde ilk meslek hayatıma başladığım zamanlar geceleri ilaçlama yapardık haziran aylarında.. Arazi aracı ile arazi içerisinde farlar açık dolaşırken bütün canlıların aslında gece daha aktif çalıştığını gözlemlemiştim. Özellikle Polyphylla geceleri acayip aktiftir.

chelik26
15-04-2019, 20:57
Yav ha 2 dk sabretseydin, daha fidanı dikeli 20 gün oldu
Hemen yapışmış ama ben biliyorum :(

huso93
15-04-2019, 22:06
Yav ha 2 dk sabretseydin, daha fidanı dikeli 20 gün oldu
Hemen yapışmış ama ben biliyorum :(

Bakla zınnı değil bu, örümcek gibi duruyor.

chelik26
15-04-2019, 22:25
Bakla zınnı değil bu, örümcek gibi duruyor.

O zaman yaprakların bu şeklie gelmesine ne diyorsunuz? Normal mi?

Neyzengitarist
09-06-2020, 13:11
Sevgili doğa severler bu sene mavi leğen ile %1 başarılı oldum. Önümüzdeki yıl ilaç da başlamak zorunda kaldım zınnı başka çare bırakmadı.

Zehra Polat
25-04-2022, 16:41
Bakla zınnı gecen sene de vardı ama bu kadar çok değil giderek artıyorlar biz bu sene 4 yıllık fidanları %70lik file ile kapladık biraz geç oldu 2 kiraz ağacı gitti üzerinde 1 tane çiçek kalmadı ama vişneleri kurtarabildik diye umuyorum

cetine
30-04-2022, 23:32
Bakla zınnı bahçemde sadece elmalara ve ayvalara geliyor. Kiraz ve vişnede 1 tane bile olmuyor. Elmalardaysa neredeyse her çiçekte 1 tane. Ayvalarda da tek tük oluyor.

Acaba bölgesel veya cinsine göre farklılıkları mı var?

Mavi leğenler günde 100 tane ancak topluyor. 4-5 leğen.

Bunun yanısıra, 3-4 gün, bazen günde 2 kere, toplam 6 elma ağacının etraflarında 2 şer tur atarak 100-200 tane de ben topluyorum.