PDA

View Full Version : Etkinlikte paylaşılmasını İstediğiniz Tohumlar

MeyveliTepe
26-10-2016, 20:11
Bu etkinlikte paylaşılmasını istediğiniz tohumları bu başlığa yazabilirsiniz. Böylece, elinde olup bu yıl için paylaşma planı olmayan paylaşımcılara yön vermiş oluruz.

çamkokusu
26-10-2016, 21:01
Nohut ,rezene ve imon ve tohumu olabilir...Bunun dışında sabunotu(çöven) tohumu olan varsa ve aylaşıma açarsa çok makbule geçer...

Yerel bahçem
26-10-2016, 22:47
Bu etkinlikte paylaşılmasını istediğiniz tohumları bu başlığa yazabilirsiniz. Böylece, elinde olup bu yıl için paylaşma planı olmayan paylaşımcılara yön vermiş oluruz.

Merhaba, elimde paylaşıma hazır horoz ibiği,nandina domestica(Cennet bambusu),gül hatmi ve kara yemiş tohumları bulunuyor.

saleri
27-10-2016, 07:58
Bu başlığın açılmasını dört gözle bekliyordum. :)

Geçen sene maalesef edinemediğim Karakafes Otu yeniden paylaşılırsa sevinirim.

Altay_41
28-10-2016, 01:36
Soya Fasulyesi

Soya, genleriyle oynanmış bitkiler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Soyadan üretilen yan ürünlerin sayısı ise 900’ü buluyor. Yani bu yan ürünleri içeriğinde kullanan her bir işlenmiş ürünün GDO’lu olma riski bulunuyor.
Bu yüzden kişisel tüketim için olmasa bile GDO'suz soya fasulyesi tohumlarını arttırmak amacıyla kaynağı bilinen tohumların paylaşılmasını istiyorum.
2015-2016 tohum paylaşım etkinliğinde Kaknus (http://www.agaclar.net/forum/1414251-post3.htm) soya fasulyesi tohumu paylaşmış ancak 2016-2017 etkinliğinde henüz rastlayamadım.

Altay_41
28-10-2016, 02:33
Hibrit olmayan Çilek tohumu
Hibrit olmayan Beypazarı Havucu
Hibrit olmayan Hakiki Çengelköy Hıyarı

aslama1994
28-10-2016, 18:00
Cengelkoysalatalikgi lezzeti nasil ilk defa bu yil ekecegim

telato
28-10-2016, 21:20
Arkadaşlar, halep karası patlıcanı tohumu rica ediyorum.

Altay_41
28-10-2016, 22:05
Cengelkoysalatalikgi lezzeti nasil ilk defa bu yil ekecegim

Çengelköy Salatalığı Tarih Oldu! (http://aa.com.tr/tr/yasam/-cengelkoy-bademi-tarih-oldu/673503)

Elinizdeki tohumun kaynağı nedir?

aslama1994
29-10-2016, 14:19
İnce yaprakli maydonoz yumusak yaprakli yedikule marul tursuluk biberler ici turuncu olan bal kabaklari ve ayçiçeği

ParlakYıldızlar
29-10-2016, 23:34
Tohum paylaşım etkinliği ile ilgili ben kargo,iletişim bilgilerimi gonderemiyorum,her seferinde hata oluştu yazıyor. Yardımcı olunursa sevinirim,Teşekkürler.

Lonicera
30-10-2016, 12:23
Geçen yılki etkinlikte de paylaşılan üçüz çiçeği (http://www.agaclar.net/forum/1029012-post38.htm)tohumu

Mücevher Çalısı
30-10-2016, 13:24
Geçen yılki etkinlikte de paylaşılan üçüz çiçeği (http://www.agaclar.net/forum/1029012-post38.htm)tohumu

Üçüz Çiçeği tohumunu ben paylaşmak isterim. Tek kök yetiştirebildim, saksıda ve arkadaşlarıyla beraber:) Çok büyüyemedi lakin benim paylaşma kontenjanım açısından yeterli sayıda tohum elde edebilecektim. Meyveleri olgunlaşıp, patlayıp, tohumları etrafa saçılana kadar bu düşüncedeydim:p

Yine de yeterli sayıda (3-5 kişilik de olsa) tohum toplayabilirsem, dağıtıma açacağım:)

Bahçede ve yer toprağında 2 m boy yapan Üçüz Çiçeği gördüğüm için özellikle bahçede yetiştiren arkadaşlar varsa, tohum paylaşımı yapmalarını dilerim, güzel bir bitki çünkü, çoğaltılmalı...

Lonicera
30-10-2016, 14:01
Üçüz Çiçeği tohumunu ben paylaşmak isterim. Tek kök yetiştirebildim, saksıda ve arkadaşlarıyla beraber:) Çok büyüyemedi lakin benim paylaşma kontenjanım açısından yeterli sayıda tohum elde edebilecektim. Meyveleri olgunlaşıp, patlayıp, tohumları etrafa saçılana kadar bu düşüncedeydim:p

Yine de yeterli sayıda (3-5 kişilik de olsa) tohum toplayabilirsem, dağıtıma açacağım:)

Bahçede ve yer toprağında 2 m boy yapan Üçüz Çiçeği gördüğüm için özellikle bahçede yetiştiren arkadaşlar varsa, tohum paylaşımı yapmalarını dilerim, güzel bir bitki çünkü, çoğaltılmalı...

Keşke başka bir şey dileseydim:)))

çamkokusu
31-10-2016, 14:22
Barış çiçeği lazım çok acil.Hava temizleyen bir bitkiye ihtiyacım var,diğer bitkilerin sağlıklı yaşayabilmesi için.

aslama1994
01-11-2016, 04:08
İnce yaprakli maydonoz yumusak yaprakli yedikule marul tursuluk biberler ici turuncu olan bal kabaklari ve ayçiçeği

Elinde bu saydiklarımdan olan var mı ? Arkadaşlar .

hosseda
01-11-2016, 08:59
İçi koyu turuncu olan bal kabağının çekirdekleri önceki seneden kalma bolca mevcut ( bu kabakların lezzeti tavan oluyor, işi çözmüşsünüz....). Bu yıl henüz kabakları koparmaya başladım. Kırağı yağmaya başlayana kadar sararmaya devam etmesi iyi olur dediler o sebepten yeşilleri fazla olanlar beklemede. Yani yeni kabakların lezzeti hakkında bilgim yok ama kısa bir zaman sonra olacak. Yenilerde eskiler gibi lezzetliyse paylaşıma dahil edeceğim aksi halde geçen yıldan kalanlar girecek dağıtıma.

Beklemede olun.

hcorak
01-11-2016, 14:53
Sayın aslama1994-ince yapraklı maydanoz sayın nefereses,tarafından tohum etkinliğinde paylaşıyor bilginize.

aslama1994
01-11-2016, 15:25
Sayın aslama1994-ince yapraklı maydanoz sayın nefereses,tarafından tohum etkinliğinde paylaşıyor bilginize.

Teşekkür ederim.

aslama1994
01-11-2016, 15:27
İçi koyu turuncu olan bal kabağının çekirdekleri önceki seneden kalma bolca mevcut ( bu kabakların lezzeti tavan oluyor, işi çözmüşsünüz....). Bu yıl henüz kabakları koparmaya başladım. Kırağı yağmaya başlayana kadar sararmaya devam etmesi iyi olur dediler o sebepten yeşilleri fazla olanlar beklemede. Yani yeni kabakların lezzeti hakkında bilgim yok ama kısa bir zaman sonra olacak. Yenilerde eskiler gibi lezzetliyse paylaşıma dahil edeceğim aksi halde geçen yıldan kalanlar girecek dağıtıma.

Beklemede olun.

Teşekkür ederim.

çamkokusu
01-11-2016, 18:33
Barış çiçeği lazım çok acil.Hava temizleyen bir bitkiye ihtiyacım var,diğer bitkilerin sağlıklı yaşayabilmesi için.

Barış çiçeği paylaşan varsa haber verin lütfen.

Altay_41
02-11-2016, 12:15
Nasıl tarih oldu anlamadım ki ? Bir arkadaş verdi. O nereden aldı bilmiyorum. 20 taneden fazla veremem dedi.

Haber içeriğinde çengelköydeki tarlaların yerini konutların aldığını, piyasadaki ürünlerin seralarda yetiştiğini ve sadece şekil olarak eski çengelköy salatalığına benzediği belirtiliyor.

Çengelköy salatalığı tohumlarını internette satış yapan tohum şirketlerinden bulmak da mümkün ancak orjinal olup olmadığı önemli.

Eğer sizdeki tohumlar daha önceden organik bir üründen alınıp bu günlere getirildiyse paylaşımını yapmanız yerinde olacaktır...

İzmir izmir
04-11-2016, 23:31
İzmir sarmaşığı diye bildiğim selluka paylaşıılırsa çok sevinirim dostlar

İzmir izmir
05-11-2016, 01:36
Saksı da leylak yetiştirip sonra bahçeye almak istiyorum.paylaşırsanız sevinirim

güla
05-11-2016, 07:15
Bilmem buna hakkım varmı yeni üye olarak,Bhut Jolokia ve Carolina Reaper biberlerinin tuhumlarının paylaşılmasını isterdim.ikiside uzun zamandır isteyip ulaşamadıgım çeşitler.

çamkokusu
05-11-2016, 14:00
Kurdela çiçeğini barış olarak değiştirdim,barış soğuğa daha dayanıklıymış.Rizomunun paylaşılması mümkünse lütfen paylaşın,ev içi ve ev dışında gerçekten çok ihtiyacım var.

Lonicera
05-11-2016, 16:15
Bilmem buna hakkım varmı yeni üye olarak,Bhut Jolokia ve Carolina Reaper biberlerinin tuhumlarının paylaşılmasını isterdim.ikiside uzun zamandır isteyip ulaşamadıgım çeşitler.

Paylaşılmasını istediğiniz tohumlardan carolina zaten paylaşımda ,bir bakın isterseniz.

Burada (http://www.agaclar.net/forum/2016-2017-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/40139.htm)

güla
05-11-2016, 16:20
Paylaşılmasını istediğiniz tohumlardan carolina zaten paylaşımda ,bir bakın isterseniz.

Burada (http://www.agaclar.net/forum/2016-2017-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/40139.htm)

Evet bu mesajı yazdıktan sonra fark ettim sayın Lonicera :)

birnefestoprak
05-11-2016, 16:21
Sn erkanbey'in dagittigi cesit, Sn gula'nin istedigi cesit degil gibi gozukuyor. Sanirim Carolina Reaper'i paylasan biri olacak.

erkanbey
05-11-2016, 16:42
Evet her nekadar acılık olarak carolina gibi olsada benim paylaştığım tam olarak carolina reaper diyemiyorum.

Lonicera
05-11-2016, 16:42
Hiç dikkat etmemişim, haklısınız.

güla
05-11-2016, 16:55
Evet her nekadar acılık olarak carolina gibi olsada benim paylaştığım tam olarak carolina reaper diyemiyorum.

Orjinal carolina reaper tohumuna ebay erişimi Türkiye'den yapılamadıgı için ulaşamıyorum.Sayın erkanbey'in paylasımdaki biberide beni acılık olarak tatmin eder eger ki paylaşımda gönderilirse.

Lonicera
08-11-2016, 11:24
Ravent, ışgın tohumu.

oz26
12-11-2016, 22:01
Etkinlikte paylaşılmasını İstediğiniz Tohumlar

1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
10. Halep Karası Patlıcanı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu

Toparlamaya çalıştım. Bu format daha anlaşılır sanıyorum.

oz26
12-11-2016, 22:09
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
10. Halep Karası Patlıcanı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi

telato
12-11-2016, 23:27
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
10. Halep Karası Patlıcanı (PAYLAŞILDI) Teşekkür ederim.
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi

aslama1994
20-11-2016, 20:37
Turp çeşitleri var mı?

nefereses
21-11-2016, 22:17
Kiwano geçen sene bi arkadaş paylaşım yapmıştı ben geç ektim meyve alamadım elinde olan varsa paylaşabilir mi ?

birnefestoprak
24-11-2016, 18:41
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi
20. Bodrum Baklası (Gambilya)

aslama1994
24-11-2016, 19:08
1) Kara turp
2) Fındık Turpu
3) Şalgam Turpu

nefereses
28-11-2016, 18:52
1. Nohut
2. Rezene
3. İmon!
4. Sobunotu (çöven)
5. Karakafes Otu
6. Soya Fasulyesi
7. Çilek
8. Beypazarı Havucu
9. Çengelköy Hıyarı
11. Üçüz Çiçeği
12. Barış çiçeği
13. Selluka
14. Leylak
15. Bhut Jolokia
16. Carolina Reaper
17. Ravent, ışgın tohumu
18. Sap Kereviz
19. Soma'nın Kederi
20. Bodrum Baklası (Gambilya)
21. Kara turp
22. Fındık turp
23. Şalgam Turpu
24. Kiwano
25. Hoya (Mum çiçeği)

Hale Öğün
01-12-2016, 18:51
Kış sebzeleri pek sevilmiyor sanırım :)
- Karnabahar
- Brokoli
- Pırasa
- Kereviz

Ayrıca,
- Enginar

Zekoş
02-12-2016, 06:03
Merhaba arkadaslar paylasimda bekledim ama henüz paylaşım yapan olmadı.Yerfıstıgı paylasilırsa cok sevinirim.Gecen sene gec kalmıstım bulamadım.Yetistirilmesini okurken topraga kendiliginden azot gübresi bıraktıgını bu yüzden birisi bugday ekiminden önce olmak yılda iki kez fıstık ekildigini ögrendim.Bu açıdan da bakarsak yetistirmekte her yönden fayda var diyorum.

dongyul
02-12-2016, 18:59
Tere arıyorum. Gecen yıl ektiğim tereler hep tohuma kalktı. Aslında paylaşımda bulunmayı da düşünüyordum.Belki de ben beceremedim.Tadı çok keskin ama tohuma kalktı.

Sayın aslama1994; Tere arıyorsunuz? geçen yıl ektiğiniz tereler tohuma kalkmış eee tohuma kalktı ise neden tohumunu elde edip terenin ekilmesi gereken zaman diliminde ekmeyi düşünmediniz?

Ayrıca terenin tadı keskin olur... Mevsimi dışında ekerseniz de tohuma kalkar... ne zaman ekip tüketileceğini sizin belirlemeniz gerekir...

Sakın yanlış anlamayın kızmıyorum ya da haksız yere eleştiride bulunmuyorum...

Tere istiyorsunuz ama tadının keskin olduğundan bahsediyorsunuz.. Nasıl tere istiyorsunuz? hiç bu şekilde düşünüp istekte bulunsanız..

örneğin düz yapraklı tere kıvırcık yapraklı tere gibi... Sadece tereden bahsediyorsunuz herhangi bir özellik belirtmiyorsunuz...

Ayrıca yeri gelmişken de belirtmeden edemeyeceğim uzun zamandır agaclar.nette dolanıyorsunuz yaptığınız yorum kısa mesaj atar gibi ve ya whatsapp uygulaması konuşması tarzda alt altta birbirinden alakasız mesajlar yazıyorsunuz... Bekliyorum belki başkalarının yorumlarına bakar da örnek alırsınız diye ama yok...

Özellikle bir dünya bilgi var bu sitede araştırmadan okumadan soru sorup geçiyorsunuz örneğin "alabaş nedir?" diye sorunuz var.. yani araştırsanız ilk önce daha sonrasında bulamazsanız bilgisine o zaman sorsanız... Bu şekilde yaparak sitede bilgiye ulaşım güçleşiyor...

Benimle özel mesajdan iletişime geçtiğinizde de aynı tarz eleştirileri size yapmıştım....

Umarım yanlış anlamazsınız amacım sizi kırmak değil....

gunes tor
03-12-2016, 21:14

Merhaba mücevher çalısı,
Tohum etkınlıgınde üçüz ciceğinizin fotografını paylaşırken arka sıralarda sanki liatris çiçeği mi gördüm ben? Eğer oysa soğanını paylaşmayı düşünüyormusunuz acaba? ;) bu mesajım fırsatçılar gıbı oldu ama tohumdan bir turlu yetiştiremediğim ve cok istediğim bu çiçeği bir türlü bulamıyorum da kusura bakmayın..

gunes tor
03-12-2016, 21:20
Haber içeriğinde çengelköydeki tarlaların yerini konutların aldığını, piyasadaki ürünlerin seralarda yetiştiğini ve sadece şekil olarak eski çengelköy salatalığına benzediği belirtiliyor.

Çengelköy salatalığı tohumlarını internette satış yapan tohum şirketlerinden bulmak da mümkün ancak orjinal olup olmadığı önemli.

Eğer sizdeki tohumlar daha önceden organik bir üründen alınıp bu günlere getirildiyse paylaşımını yapmanız yerinde olacaktır...

Merhaba,
Zengarden.da gezerken çengelköy salatılığını arıyordum..Salatalık bilgilerinde su yazı vardı "Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız." sımdı bu sekılde olunca hala cengelkoy salatalıgı var dıyebılırmıyız? teşekürler.

MaynaVira
04-12-2016, 00:44
Son iki sene içerisinde internetten, ticari sitelerden defalarca sipariş verdim, hemen her bir siparişte de, hevesle açtığım paketçiklerinden bambaşka tohumlar çıktı. :( Tabii fide almayı da pek tercih etmiyorum, ille de tohumdan çimlendireceğim...

Bu -görece- kısa girizgahtan sonra, esas meramımıza gelelim ifinim. Diyorum ki; şöyle üçer beşer tane, mis kokulu yasemin, gardenya ve mümkünse hanımeli tohumları olsa, kısıtlı bilgi ve imkanlarımla çimlendirip, evin içerisinde; saksılarımda büyütmeye gayret etsem... ;) Gelip gidip koklasam... ;)

Yenisu
04-12-2016, 22:56
Merhaba ;iki senelik mücadeleden sonra ,tohum alamadan ,yeniden yeşertemeden selluka mı kuruttum .Tohum paylaşmak isteyen olur mu,çok sevinirim,ilgilenenlere şimdiden teşekkürler...

Yenisu
04-12-2016, 23:00
Merhaba ;selluka tohumu paylaşmak isteyen var mı acaba?

aslama1994
05-12-2016, 20:50
Merhaba,
Zengarden.da gezerken çengelköy salatılığını arıyordum..Salatalık bilgilerinde su yazı vardı "Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız." sımdı bu sekılde olunca hala cengelkoy salatalıgı var dıyebılırmıyız? teşekürler.

Bende Çengelköy salatalık tohumu var. Bu yıl buldum. Bakalım nasıl bir tadı ve verimi olacak.

aslama1994
06-12-2016, 17:05
yesil sultani (en cok tutulan tür) bamya tohumu satılır almak isteyen ulassın
özelden

Paylaşıma açabilir misiniz? Elinizde ki tohumları.

MeyveliTepe
06-12-2016, 18:01
Paylaşıma açabilir misiniz? Elinizde ki tohumları.

Satışa çıkmış ama dükkanı yanlış yerde açmış.

hosseda
09-12-2016, 12:56
Acısı az, koyu yeşil renkte, tipi konik ( dolmalıktan bozma sivri biber havasında) tadı-kokusu biber gibi olan, kahvaltıda yenilesi güzel biber tohumu beklemekteyim. Çıkanlardan atladığım mı var diye dönüp dönüp baktım ama bulamadım. Süre de azalmaya başladı.

Zekoş
09-12-2016, 13:23
Acısı az, koyu yeşil renkte, tipi konik ( dolmalıktan bozma sivri biber havasında) tadı-kokusu biber gibi olan, kahvaltıda yenilesi güzel biber tohumu beklemekteyim. Çıkanlardan atladığım mı var diye dönüp dönüp baktım ama bulamadım. Süre de azalmaya başladı.
Sayın Hosseda siz sekil olarak köy biberi **** ücburun derler onu tarif ettiniz ama onun da acısı yok ..Şekli farketmez derseniz hafif acı kızartmalik biber paylasildi..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Altay_41
09-12-2016, 20:39
Ektiğiniz üründen tohum alacaksınız. Eğer ki çimlenmede sorun olmaz ise ve elde ettiğiniz ürün geçen yıl aldığınız ürünün aynısı ise doğaldır. Ama ikinci sene aldığınız ürün değişmiş ise hibrittir.

Hibrit diye Çapraz döllenmenin tarifini yapmışsınız. Hibrit olayı o kadar masum değil...

MeyveliTepe
09-12-2016, 23:44
Hibrit diye Çapraz döllenmenin tarifini yapmışsınız. Hibrit olayı o kadar masum değil...

Hibrit Tohum Zehir Saçıyor... (http://www.antalyakorfez.com/roportaj/17570/26/hibrittohumzehirsaciyor)

Bizler burada ekildiğinde öncekinin aynı meyveleri verecek, atalık, hibrid olmayan, literatürdeki tanımıyla "open pollinated" tohumları paylaşıyoruz. Aksi halde tohum paylaşmanın bir anlamı olmazdı zaten.

Öte yandan;

Bu başlık yeri değil. Tekrar uzun uzun yazmak da gereksiz olur. Başka bir vesile ile bu konuyu zamanında uzun uzun yazışmıştık (http://www.agaclar.net/forum/dogasever-insansever-hayvansever-web-siteleri/36246.htm).

Verdiğiniz linki okudum. Yazıdaki beyanatları veren kimdir, necidir bilmiyorum. Yerel tohumları teşvik etmek, yüceltmek adına, (deyim için özür dilerim ama) tamamen işkembeden atılmış, hiç bir gerçekliği olmayan uyduruk anlatımlar yerel tohumlarla ilgili anlatılanları da batırır, daha çok zararı dokunur.

aslama1994
10-12-2016, 06:55

Hibrit Tohum Zehir Saçıyor... (http://www.antalyakorfez.com/roportaj/17570/26/hibrittohumzehirsaciyor)

Hibrit diye çapraz döllenmenin tarifini mi yapmışım.Ben mi yanlış okudum. Merak etme ben o ıslahın da ne olduğunu biliyorum. Ereğli'nin mis gibi domatesi vardı. Dediler Antalya da ıslah edeceğiz. Ettiler , ettiler de .... O mis gibi tadı kokusu olan Ereğli domatesi tatsız tuzsuz hatta ruhsuz oldu.Kelime oyunlarıyla milleti uyutmaya çalışmayın.Ben ıslah **** hibrit anlamam.Ekerim ata tohumumu keyfime bakarım. İstemeyene de yok hibrit yerine ıslahın tanımını yapmış demeyin.Islah edilen tohum nedir? Hibrit tohum nedir?İkisi de orjinal tohumla oynuyor. Afrikalı insanla Avrupalı insanı evlendiriyor.E daha dayanıklı olsun. Atletizmde birinci olsun.Tamam ıslah ettin.Ama çocuk ne oldu.Ne Avrupalı ne de Afrikalı. Hibrit ne ? Islah ne ?

aslama1994
10-12-2016, 08:03
Ektiğiniz üründen tohum alacaksınız. Eğer ki çimlenmede sorun olmaz ise ve elde ettiğiniz ürün geçen yıl aldığınız ürünün aynısı ise doğaldır. Ama ikinci sene aldığınız ürün değişmiş ise hibrittir.

Aynı ürünü veriyorsa Atalık. Aynı ürünü vermiyorsa ıslah edilmiştir. Hiç ürün vermiyorsa hibrit **** gdo ludur.

aslama1994
10-12-2016, 08:18
Neyse bu konu beni ilgilendirmiyor.Kim ne diyorsa desin. Islah, hibrit, gdo lu ben tadına bakarım.Çimlenme oranına bakarım.Kokusuna, tadına bakarim.Ekerim Atalık tohumumu keyfime bakarım. Benim amacım ne? Atalık tohuma ulaşmak.

B_1
10-12-2016, 08:24
Arkadaslar elinde olan varsa papaya tohumu paylasabilirmi acaba bende bahce kuruyorum seneye kısmetse bende tohum paylasacagim.

Zekoş
10-12-2016, 08:27
Son iki sene içerisinde internetten, ticari sitelerden defalarca sipariş verdim, hemen her bir siparişte de, hevesle açtığım paketçiklerinden bambaşka tohumlar çıktı. :( Tabii fide almayı da pek tercih etmiyorum, ille de tohumdan çimlendireceğim...

Bu -görece- kısa girizgahtan sonra, esas meramımıza gelelim ifinim. Diyorum ki; şöyle üçer beşer tane, mis kokulu yasemin, gardenya ve mümkünse hanımeli tohumları olsa, kısıtlı bilgi ve imkanlarımla çimlendirip, evin içerisinde; saksılarımda büyütmeye gayret etsem... ;) Gelip gidip koklasam... ;)
Sayın MaynaVira mesajinizda bahsettiginiz gardenya hanımeli gibi bitkiler genelde celikle cogaltılıyor.Tohumla cogaltani gormedim **** satıldıgını ..Takas ve paylasım bölümünde bazen paylasılıyor.Orayı takip edin derim;)

Altay_41
10-12-2016, 11:08

At ile eşek hibrit olur yine atasını vermez.Gdo luya fare v.b gen aktarıyorlar oda atasını vermez.E atasını veren sadece Atalık tohum kaldı. Neresi yanlış ?

Aynı ürünü veriyorsa Atalık. Aynı ürünü vermiyorsa ıslah edilmiştir. Hiç ürün vermiyorsa hibrit **** gdo ludur.

Ne yani yukarıdaki tanım hibritin tanımı mı çapraz tozlaşmanın mı?
Ayrıca sana atalık tohum yanlış diyen olmadı.
Atalık tohumda da gerekli izolasyon çalışmasını yapmazsan aynı ürünü vermez.
Elindeki çengelköy salatalık tohumunu bir arkadaşının verdiğini onun nereden aldığını bilmediğini söylemişsin.Biz de sana dedik ki kaynağını bil ondan sonra bende tohum var de elindeki belki de ticari tohum.

Altay_41
10-12-2016, 11:40
Ben ıslaha da karsıyım.Hibrite de.Gdo ya da. Ben net söylüyorum.Konumuz izalasyon değil.

Konumuz izolasyon değil demişsin ama tohum paylaşım etkinliğinde en önemli konulardan biri izolasyon.
İzolasyona uymazsan etkinlikten temin ettiğin heybetli domatese 5 yıl sonra heybetli deme!

Altay_41
10-12-2016, 11:42
Benim yazdığım yazıları "atalık tohumlara karşı kuşku uyandırıyorsunuz" şeklinde algılıyorsan fazla birşey yazmaya da gerek yok.

İsmail Kuzucu
10-12-2016, 12:18
Sayın aslama1994 ve Altay_41 sanırım MeyveliTepe'nın verdiği linke görmediniz? Anlattıklarınızın hepsi o alanda konuşuldu ve tartışıldı. Hibrit tohumların meyveleri tohum yapar ve tekrar tohum alırsınız, ızalasyon olmazsa bitkilerde değişme olur v.b gibi tüm cevaplar yer alıyor.

MaynaVira
10-12-2016, 15:08
Sayın MaynaVira mesajinizda bahsettiginiz gardenya hanımeli gibi bitkiler genelde celikle cogaltılıyor.Tohumla cogaltani gormedim **** satıldıgını ..Takas ve paylasım bölümünde bazen paylasılıyor.Orayı takip edin derim;)

Sayın Zekoş;

Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. ;)

Son zamanlarda -yine internetten olmak üzere- gardenya ve tatar hanımeli tohumları aldım. Bu defa gerçek tohum olduklarını kuvvetle ümit ediyorum. Reklam niyetli yazmadığımı belirterek, bağlantıları paylaşıp, sizlerin de görüşlerinizi almak isterim:

Gardenya;
Gardenya, bağlantı için tıklayınız. (http://tinyurl.com/z9rj4h9)
Tohumlar çimleniyor ancak 1,5 cm'den daha fazla büyütmeyi başaramadım.

Tatar Hanımeli;
Lonicera Tatarica; bağlantı için tıklayınız. (http://tinyurl.com/zzpxffc)
Tohumları çimlendirmeyi başaramadım. Zaten bu siteden her ne aldıysam; ya kuruyor, ya hastalanıyor veya da -tohumlar- çimlenmiyor.

Tabii muhtemelen ben de bir yerlerde yanlış yapıyorumdur.

Belki bu başlık yeri değil ama; tohumları, çimlendirmek üzere yardımsever forum üyelerinden birisine göndermek de planlarım arasında. Yalnız bu düşünceyi nasıl ve nerede dile getirsem; işte onu henüz keşfedemedim. ;)

Son olarak, unutmadan; bundan sonra bahsettiğiniz bölümü takip etmeye özen göstereceğim.

Zekoş
10-12-2016, 18:24
Sayın MaynaVira, bende sizin gibi hem hesaplı diye hem de daha fazla cesit edinirim hevesiyle cok farklı bitki tohumları alırdım ama hep hüsranla sonuclandigi icin bıraktım artık.Bu tür bitkileri tohumdan yetistirmek sebzeden cok daha zor.O yüzden tohum almak yerine ilk olarak takasla celigini **** köklü bulmaya calısın bulamazsanız direk bitkiyi satın alın, tohumla ugrasmaktan daha iyidir hem hayal kırıklıgı yasamazsınız hem bütceniz zarar görmez..burda tecrübe konusuyor:) ama ben o heyecanı yinede yasamak isterim derseniz baska...
Tohum cimlendirme konusuna gelince kimsenin o sorumlulugu üstlenecegini sanmıyorum.Yine de siz bilirsiniz.

MaynaVira
13-12-2016, 21:30
İstekleri toparlamaya çalıştım; :rolleyes:

1-10 | 11-20 | 21-30| 31-40
1. Nohut| 11. Üçüz Çiçeği (Pay. 1 - (http://www.agaclar.net/forum/1486220-post3.htm) Pay. 2) (http://www.agaclar.net/forum/1486192-post6.htm)| 21. Kara turp |31. Yer fıstığı

2. Rezene|12. Barış çiçeği|22. Fındık turp (Paylaşıldı) (http://www.agaclar.net/forum/1487726-post32.htm)|32. Liatris

3. Limon |13. Selluka|23. Şalgam Turpu|33. Papaya
4. Sobunotu (çöven) | 14. Leylak |24. Kiwano|34.
5. Karakafes Otu| 15. Bhut Jolokia (Paylaşıldı) (http://www.agaclar.net/forum/1490395-post11.htm) |25. Hoya (Mum çiçeği) |35.

6. Soya Fasulyesi (Pay. 1 - (http://www.agaclar.net/forum/1485824-post2.htm) Pay. 2) (http://www.agaclar.net/forum/1484030-post18.htm)| 16. Carolina Reaper (Paylaşıldı) (http://www.agaclar.net/forum/2016-2017-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/40125.htm#post1491831) | 26. Karnabahar|36.

7. Çilek | 17. Ravent, ışgın tohumu | 27. Brokoli |37.
8. Beypazarı Havucu| 18. Sap Kereviz | 28. Pırasa|38.
9. Çengelköy Hıyarı| 19. Soma'nın Kederi (Paylaşıldı) (http://www.agaclar.net/forum/1489593-post10.htm)| 29. Kereviz|39.

10. Halep Karası Patlıcanı (Paylaşıldı) (http://www.agaclar.net/forum/1488126-post12.htm) | 20. Bodrum Baklası (Gambilya) | 30. Enginar |40.

Ekleme: Acısı az, koyu yeşil renkte, tipi konik ( dolmalıktan bozma sivri biber havasında) tadı-kokusu biber gibi olan, kahvaltıda yenilesi güzel biber tohumu beklemekteyim. Çıkanlardan atladığım mı var diye dönüp dönüp baktım ama bulamadım. Süre de azalmaya başladı.
Sn. hosseda; bence bunu (http://www.agaclar.net/forum/1487850-post8.htm) bir değerlendirin. Aradığınızdan daha da iyi olabilir. ;)

kaktüs
16-12-2016, 03:51
34. Anadolu Siglasi (Liquidambar orientalis)
35. Sarikiz Cayi (Sideritis Trojana Ehrend)
36. Dag kekigi
37. Sevketibostan (Scolymus hispanicus)
38. Arapsaci (Foeniculum vulgare)
39. Deniz Borulcesi (Salicornia europea)
40. Ebegumeci (Malva sylvestris)
41. Gelincik (Papaver rhoeas)
42. Madimak (Polygonum cognatum)
43. Semizotu. (Portulaca oleracea - turkiyede birkac cesit semizotu bulunuyor diye biliyorum)
44. Datca hurmasi (phoenix theophrastii)
45. Enginar

bunlar da benden...

çamkokusu
17-12-2016, 18:45
Yanlış yazılmış maynavira,limon olacak.

palmiye_sever
31-12-2016, 18:02
Elimde brugmansia ,passiflora , wisteria tohumlari bulunmakta... ben bugenvil tohumu ve cesitli cicek sarmasik cicek tohumlari ariyorum palmiye tohumlari paylasmak isteyen arkadaslar ... bulgaristanda yasiyorum

hosseda
01-01-2017, 04:53
Sayın MaynaVira, 67 numaralı mesajda işaret ettiğiniz biber tohumunundan mesajınızı okur okumaz talep ettim. Acılığı da az ise tam aradığım biber. Eksik olmayın...

Khan
14-03-2017, 11:41
Biz de talep edebiliyor muyuz? Henüz verebileceğimiz bir şey yok ama Antalya iklimine uygun, çok yıllık, bahçeye atınca çıkacak kır çiçekleri çok güzel olurdu.

Lonicera
20-05-2017, 18:56
Bu yıl paylaşılmasını istediğimiz tohumları biraz daha erken listelesek olmaz mı? Talepler içerisinde bu yıl yetiştirmeyi düşünmediğimiz, ihtiyacımız dışında olan ama elimizde mevcut tohum olabilir. İmkanı olan arkadaşlar talepleri dikkate alarak tohum ekme sezonu kapanmadan sadece bu talepleri karşılamak için bu tohumları ekebilirler.

Lonicera
25-05-2017, 14:27
Hadi ilk ben yazayım da başlayalım:))

1. Ravent, ışgın tohumu.
2. Pin pin bakla, bezelye tohumu
3. Van sıhke kavun tohumu

Lonicera
03-07-2017, 13:52
1. Ravent, ışgın tohumu.
4. Topatan kavunu tohumu
5. Bağrı bütün kavun tohumu

azorka
11-08-2017, 16:27
Sanırım üstadlar yeterince domates türü paylaşıyorlar o yüzden kalkıp bir tanesini yazmamın pek anlamı yok gibi. :)

Musa Gündoğan
11-08-2017, 17:18
1. Ravent, ışgın tohumu.
4. Topatan kavunu tohumu
6. melisa-yalancı melisa-limon melisa-limon kokulu melisa

devrann
13-08-2017, 10:01
1-Shirofumi Soya fasulyesi
2-Rouge D'Irak domates
3-Dester domates
4-Kellogg´s Breakfast domates
5-Italian Heirloom Domates
6-Marina di Chioggia kabak
7-Halep Karası patlıcan
8-Brandywine pembe
9-Maniye Domates
10-heybetli domates
11-Pembe Meksika Petunyası
12-Lice Domatesi
13-Ali Baba karpuz
14-Afyon Salar Domates
15-Urfa Biberi
16-Tınaztepe yerli domates
17-cherokee purple domates
18-santini kırmızı domates
19-santini sarı domates
20-Blue Beauty domates
21-Carolina reaper biber
22-Taşköprü sarımsak
23-Giant Belgium Pembe domates
24-Sugar Baby karpuz
25-Purple Calabash domates
26-Bismil patlican
27-Sultani bamya

Lonicera
14-08-2017, 13:56
1. Ravent, ışgın tohumu.
4. Topatan kavunu tohumu
7-Shirofumi Soya fasulyesi
8-Rouge D'Irak domates
9-Dester domates
10-Kellogg´s Breakfast domates
11-Italian Heirloom Domates
12-Marina di Chioggia kabak
13-Halep Karası patlıcan
14-Brandywine pembe
15-Maniye Domates
16-heybetli domates
17-Pembe Meksika Petunyası
12-Lice Domatesi
18-Ali Baba karpuz
19-Afyon Salar Domates
20-Urfa Biberi
21-Tınaztepe yerli domates
22-cherokee purple domates
23-santini kırmızı domates
24-santini sarı domates
25-Blue Beauty domates
26-Carolina reaper biber
27-Taşköprü sarımsak
28-Giant Belgium Pembe domates
29-Sugar Baby karpuz
30-Purple Calabash domates
31-Bismil patlican
32-Sultani bamya

Serpil Pirmit
23-08-2017, 07:12
1. Ravent, ışgın tohumu.
4. Topatan kavunu tohumu
8-Rouge D'Irak domates
9-Dester domates
13-Halep Karası patlıcan
14-Brandywine pembe
15-Maniye Domates
16-heybetli domates
12-Lice Domatesi
18-Ali Baba karpuz
19-Afyon Salar Domates
20-Urfa Biberi
24-santini sarı domates
25-Blue Beauty domates
26-Carolina reaper biber
27-Taşköprü sarımsak
29-Sugar Baby karpuz
31-Bismil patlican
32-Sultani bamya
33-Karakafes otu
34-Kadife çiçeği
35-Nohut
36- GOJİBERRY
37-Çilek
38- BURSA DAĞLI KIRMIZI
39-AFYONKARAHİSAR YERLİ DOMATES
40-ISPARTA KURAK DOMATES
41-EDİRNE ÇİZGİLİ PATLICAN
42-ÇORUM KIRMIZISI DOMATES
43-MEHMETİN TATLI TÜRK BİBERİ

perilimerili
01-09-2017, 17:22
Nohut
yesil mercimek
taze fasulye
koy domatesi
salcalik domates
ceri domates
gul biber
yaz marulu
salcalik biber
siyah havuc
Aci kil biber
Stevia (seker otu)
kinoa
kemer ve bostan patlicani
badem salatalik

Photographer
17-09-2017, 15:11
1. Ravent, ışgın tohumu.
4. Topatan kavunu tohumu
8-Rouge D'Irak domates
9-Dester domates
13-Halep Karası patlıcan
14-Brandywine pembe
15-Maniye Domates
16-heybetli domates
12-Lice Domatesi
18-Ali Baba karpuz
19-Afyon Salar Domates
20-Urfa Biberi
24-santini sarı domates
25-Blue Beauty domates
26-Carolina reaper biber
27-Taşköprü sarımsak
29-Sugar Baby karpuz
31-Bismil patlican
32-Sultani bamya
33-Karakafes otu
34-Kadife çiçeği
35-Nohut
36- GOJİBERRY
37-Çilek
38- Çengelköy hıyarı

Beauty
21-09-2017, 18:09
1- Heybetli (Domates)
2- Bursa "Dağlı Kırmızı" (Domates)
3- Çizgili İstanbul (Domates)
4- Alakır Etlisi (Köpek Hayası) - (Domates)
5- Rouge D’Irak (Domates)
6- Kara Domat
7- Deşti Domates
8- Isparta Kurak Domates
9- Arnavut Biberi
10- Kapya Biber
11- Çekirdeği Oyalı (Karpuz)
12- Tatarlı Karpuzu
13- Çanakkale Yerli Karpuz
14- Mollaköy Kavunu
15- Kara Kabak
16- Marina Di Chioggia (Kabak)
17- Serhat Kabağı
18- Tırnaklı Kestane kabağı
19-gojibery
20-karakafes otu
21-Fransız Kadife çiçeği

meminaydin
28-09-2017, 23:37
https://tohumsatisi.com/file/2017/09/acur-yesil-1.jpg

https://2.bp.blogspot.com/-M9MjBKgx5aM/U9BEY2pCMYI/AAAAAAAA3z4/pff6GJDIISY/s1600/armenian_cuke_serpent_melon.jpg

Resimdeki acur türleri

Keremino
29-09-2017, 00:42
1- Heybetli (Domates)
2- Bursa "Dağlı Kırmızı" (Domates)
3- Çizgili İstanbul (Domates)
4- Alakır Etlisi (Köpek Hayası) - (Domates)
5- Rouge D’Irak (Domates)
6- Kara Domat
7- Deşti Domates
8- Isparta Kurak Domates
9- Arnavut Biberi
10- Kapya Biber
11- Çekirdeği Oyalı (Karpuz)
12- Tatarlı Karpuzu
13- Çanakkale Yerli Karpuz
14- Mollaköy Kavunu
15- Halep Karası patlıcan
16- Marina Di Chioggia (Kabak)
17- Serhat Kabağı
18- Tırnaklı Kestane kabağı
19-gojibery
20-karakafes otu
21-Fransız Kadife çiçeğ
22-Edirne çizgili patlıcan
23- Santini kırmızı domates
24-Taşköprü sarımsak
25- butternut kabak
26-spagetti kabak

Mahmut Tebir
30-09-2017, 15:20
Hep paylaşımlarda domates biber gibi sebzeler paylaşılıyor. Bunları tohum satan yerlerden satın alabiliriz ve normal manavdan yediğimiz sebzelerden yine bulabiliriz. Hepimizin bunları yetiştirecek serası yok maalesef. Neden çiçek tohumları ve ya soğanı paylaşılmıyor. Değişik türde çiçek paylaşımları olsa güzel olur. Yalnızca tohum değil çelik paylaşımları da olabilir.

bahcedenn
30-09-2017, 16:02
Hep paylaşımlarda domates biber gibi sebzeler paylaşılıyor. Bunları tohum satan yerlerden satın alabiliriz ve normal manavdan yediğimiz sebzelerden yine bulabiliriz. Hepimizin bunları yetiştirecek serası yok maalesef. Neden çiçek tohumları ve ya soğanı paylaşılmıyor. Değişik türde çiçek paylaşımları olsa güzel olur. Yalnızca tohum değil çelik paylaşımları da olabilir.

Paylaşırsanız kimse hayır demez. :) Ne de güzel olur.

Zekoş
03-10-2017, 13:38
Bu sene dahlia yumrusu ve cicek soganlarina sınırlama var sanırım

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan2424
09-10-2017, 20:54
Merhabalar benim peşinde oldugum 3 çeşit var isimlerini tam bilmesemde
1. çoçuklugumuzda yediğimiz o 8 sıralı süt mısır haşlaması közlemesi ayrı bir olay olan efsanem
2.yerli ve lezzetli aroması güzel bir domates tohumu (yerli yıldız çinsi olabilir)
3.cattleye cinsi bir orkide dillere destan kokusuyla

Hakan2424
09-10-2017, 20:55
Birde unuttum bizim mis kokulu osmanlı çilegi

hosseda
09-10-2017, 21:53
Üç çeşit tohum paylaşmak niyetindeyim bu sezon. Bunların iki tanesi domates diğeri ise yerli karpuz. Domatesin bir tanesi yıldız yerli domates ( çok lezzetli olan bu domatesin kabuğu ince, içi ise yeşilimsi ki tadı oradan geliyor zannımca) diğer domates ise pembe iri domates olarak adlandıracağım lezzeti yerinde ve gayet iri meyveler sunan bir cins. Karpuz ise tam bir efsane. Voleybol topu kadar bile büyümeyen dış kabuğu siyaha yakın renkteki bu atalık yerli karpuz bıyık kuruduğunda oldu bu diyerek kopardığınızda kan kırmızısı içi ve neredeyse sokaktan duyulan kokusuyla tam bir afet..Bu sayıya bir iki ilave olabilir, beklemedeyim daha.

Giant
24-10-2017, 20:14
Pinus Cembra, Sequoia Sempervirens ve Sequoiadendron Giganteum

hasan7319
08-11-2017, 10:34
bahçe çiçek çeşitleri bodur olmayan.arıların iştahını kabartan çiçekler.arılarıda unutmayalım

önceki yıllar paylaşılmıştı 'keçi memesi domates'

paylaşabilirseniz memnun olurum

portorikolu
15-11-2017, 14:19
- Mehmet'in Tatlı Türk Biberi,
- Kıl Tatlı Biber,
- Kara Barut Ayçiçeği,
- Süs Ayçiçeği,
- Salatalık,
- Mollaköy Kavunu,
- Mor Soğan,
- Pırasa

Paylaşımını beklediğim tohumlar. İnşallah paylaşılır.

olmez
16-11-2017, 07:41
Campanula tohumu paylaşılırsa diye bakıyorum. :)

Hellmarch
24-11-2017, 21:04
Kalıcı ıspanak (Perpetual spinach) :)

Atilgan
24-11-2017, 21:15
Kalıcı (http://www.agaclar.net/forum/1516946-post3.htm) ıspanak uzunca bir süredir paylaşımda.

Kalıcı ıspanak (Perpetual spinach) :)

azorka
24-11-2017, 23:15
Kuşkonmaz,jalapeno,poblano ve tula domatesi bekliyorum. Geçen senelerdeki gibi fazlaca domates türü dağıtılmıyor bu sene,benim şanssızlığım sanırım. Özellikle lezzetli olanları takipteyim.

Selma_321
25-11-2017, 00:44
Var mıydı hatırlamıyorum ama dahlia tohumu.Özellikle katmerli ve beyaz renkli olanından.Birde haseki küpesi ve hanımeli tohumu.Unutmuşum birde peru zambağı tohum **** rizomu.

Atilgan
25-11-2017, 08:54
Black from Tula domatesi benim paylaştığım türler arasında.

Kuşkonmaz,jalapeno,poblano ve tula domatesi bekliyorum. Geçen senelerdeki gibi fazlaca domates türü dağıtılmıyor bu sene,benim şanssızlığım sanırım. Özellikle lezzetli olanları takipteyim.

tpyn
28-11-2017, 10:18
Üç çeşit tohum paylaşmak niyetindeyim bu sezon. Bunların iki tanesi domates diğeri ise yerli karpuz. Domatesin bir tanesi yıldız yerli domates ( çok lezzetli olan bu domatesin kabuğu ince, içi ise yeşilimsi ki tadı oradan geliyor zannımca) diğer domates ise pembe iri domates olarak adlandıracağım lezzeti yerinde ve gayet iri meyveler sunan bir cins. Karpuz ise tam bir efsane. Voleybol topu kadar bile büyümeyen dış kabuğu siyaha yakın renkteki bu atalık yerli karpuz bıyık kuruduğunda oldu bu diyerek kopardığınızda kan kırmızısı içi ve neredeyse sokaktan duyulan kokusuyla tam bir afet..Bu sayıya bir iki ilave olabilir, beklemedeyim daha.

Merhabalar Sayın Hoşseda, Pembe Domates tohumunuza talibim. Ayrıca elimde de paylaşabileceğim yerli kış karpuzu dedikleri tohumdan var. Ödemiş taraflarında öyle isimlendiriliyormuş. Dışı koyu yeşil, İçi sarı, iri çekirdekli. İsteyenlerle paylaşabilirim.

Mthnsnmz
01-12-2017, 14:06
Merhabalar. Kaktüs ve Bonsai ağaçlarından kolay yetiştirebiliceğim tohum paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim. İyi günler dilerim.

ismetkenar
04-12-2017, 02:18
1. Ravent, ışgın tohumu.
4. Topatan kavunu tohumu

1. Ravent, ışgın tohumu. isteyebilirmiyim?

Lonicera
04-12-2017, 05:55
1. Ravent, ışgın tohumu. isteyebilirmiyim?

Buradan (http://www.agaclar.net/forum/2017-2018-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/41259.htm) talep edebilirsiniz.

istcallst
05-12-2017, 17:10
paylaşım etkinlik listesinde görmek istediğim tohumlar;

Akebia quinata - çikolata sarmaşıği,
gotu kola,
kedi otu - valleriana officinalis,
şifalı selam otu - lovage levisticum officinale,
monarda fistulosa - yabani bergamot çiçeği ve monarda didyma,
hodan otu - borago officinalis,
karakafes otu - Symphytum officinale
obrezya çiçegi - aubrieta cascade,
çan sarmaşıgi - cobaea scandens,
cüce köri - Helichrysum İtalicum

2017 - 2018 yılı Etkinlikte paylaşacağım tohumlar;

1. Lablab purpureus - Lablab sarmaşıği
2. Basella rubra - Malabar ıspanaği
3. Momordica charantia - Kudret narı
4. Coreopsis - Kızgözü çiçeği
5. Cosmos bipinnatus - Turuncu kozmos çiçeği
6. Nigella damascena - Çörekotu çiçeği (beyaz, pembe ve mavi karışim)

Dutlubahçe
05-12-2017, 20:23
Geçen yıl sn. hosseda'dan aldığım yerli- kalender börülce tohumlarını maalesef çimlendiremedim. Bu yıl paylaşan olursa iyi olacak benim için.

Tolga Özmeral
05-12-2017, 20:41
Geçen yıl sn. hosseda'dan aldığım yerli- kalender börülce tohumlarını maalesef çimlendiremedim. Bu yıl paylaşan olursa iyi olacak benim için.

Sayın Dutlubahçe,

"Çimlendiremedim" derken, ekim öncesinde olumsuz bir durum ya da zamanınız mı olmadı? Yoksa ektiğiniz tohumlar mı çimlenmedi?

Dutlubahçe
05-12-2017, 20:45
Sayın Dutlubahçe,

"Çimlendiremedim" derken, ekim öncesinde olumsuz bir durum ya da zamanınız mı olmadı? Yoksa ektiğiniz tohumlar mı çimlenmedi?

Sayın Tolga Özmeral, ektiğim tohumlar çimlenmedi. Yanılmıyorsam böceklenmişlerdi.

hosseda
05-12-2017, 21:01
Börülcelerden epeycenesi bahçede kurumuş halde toplanmayı beklemedeler. İmkan bulunca toplayacağım ama geçen yıldan kalma tohum da olacak. Aksilik olmazsa etkinlikte börülce tohumunu tekrar paylaşıma sunarım.

istcallst
06-12-2017, 19:37
Hibiscus manihot abelmoschus - Sunset manihot hibiscus tohumu paylaşılırsa sevinirim

devrann
07-12-2017, 18:39
Kornişon salatalık paylaşan olurmu acep bu yıl geç kaldı herhalde artık.

Sezerakk
07-12-2017, 20:21
Bu sene genel itibariyle pek salatalık tohumu yok sanırım. Olsa çok iyi olurdu.

portorikolu
08-12-2017, 07:32
Kornişon salatalık paylaşan olurmu acep bu yıl geç kaldı herhalde artık.

Kornişon paylaşan oldu hocam. Burada. (http://www.agaclar.net/forum/2017-2018-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/41429.htm)

h_dogan
19-12-2017, 06:44
Tamarillo tohumu paylaşabilecek var mı ?

devrann
02-01-2018, 14:31
@MeyveliTepe
Bu yıl ali's veya santini paylaşmıyormusunuz, ıslah süreci bitti mi acaba ?

MeyveliTepe
02-01-2018, 15:13
@MeyveliTepe
Bu yıl ali's veya santini paylaşmıyormusunuz, ıslah süreci bitti mi acaba ?

Islah süreci 4-5 yıl önce bitti. Son bir kaç yıldır yüze yakın kişiye dağıttım. Bir kişi dağıtıyor galiba ama alanlardan daha fazla kişinin dağıtmasını beklerdim.

ayshafurkan
07-01-2018, 15:52
Hibrit olmayan Çilek tohumu
Hibrit olmayan Beypazarı Havucu
Hibrit olmayan Hakiki Çengelköy Hıyarı

bende hibrit olmayan çilek var isterseniz gönderebilirim.. Tohum değil ama koparıp göndericem.

Altay_41
21-01-2018, 09:54
ayshafurkan çilek tohumunu temin ettim. Teşekkürler...

malina
22-01-2018, 15:27
Burayı kapatıyorum...

Zamanı gelince tekrar açarız.