PDA

View Full Version : Silajlık mısır yetiştiriciliği

Todor
08-04-2007, 17:49
Önümüzdeki günlerde silajlık mısır ekeceğim.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Serhan KARAGÖL
08-04-2007, 20:42
Konunun hemen başında "silaj" nedir bunu bilmek gerekir.
Silaj; havyan yemi olarak kullanılacak yeşil yem bitkilerinin havayla ilişiğini keserek süt asidi bakterileri yoluyla fermante edilmesi ve saklanması esasına dayanan, kışlık yem açığını kapatmak için kullanılan bir besi yemi saklama metodudur. Aslında her türlü yeşil yem bitkisi ile silaj yapılabilir. Ancak ülkemizde mısır başta olmak üzere, sudan otu, fiğ-arpa, fiğ-yulaf karışımları, sorgum, arpa, buğday, çayır otları ve ayçiçeği silaj yapılan bitkilerin başında gelir.
Yukarıda da belirttiğim gibi ülkemiz şartlarında en yaygın silaj yem bitkisi mısırdır.
ÇEŞİT SEÇİMİ: Silajlık Mısır (zea mays) tarımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu çeşit seçimidir. Silaj için en uygun mısır bol yeşil aksamı üretebilen mısır çeşididir. Yani silaj tarımında generatif büyümeden çok vegetatif büyüme önemlidir. Mısır ve aslında genel olarak tüm bitkiler vegetatif büyüme dönemlerinde, generatif büyüme dönemlerine göre daha düşük sıcaklık isterler. İşte silajlık mısır tarımında bu özellikten çok faydalanılır. Sıcak bölgelerde tane amaçlı yetiştirilen mısırlar nispeten daha soğuk yerlerde yetiştirilerek meyve oluşumu engellenir ve yeşil aksamı bol mısırlar elde edilir.
Sizlere önerebileceğim silajlık mısır çeşitleri şunlardır;
Dako tohumculuk XL-72 AA: Yaklaşık 120 günde olgunlaşır. Mısırların boyu ortalama 2.30m, kuru madde oranı %30 civarındadır. Dekarda yeşil ağırlık verimi 8000 kg, kuru madde verimi 2400 kg dır. (Güneş tohumculuğa ait Güneş-610’da dakoyla hemen hemen aynı değerlere sahiptir.
Ar tohumculuk Fabio: Yaklaşık 130 günde olgunlaşır. Mısırların boyu ortalama 2.20m, kuru madde oranı %28 civarındadır. Dekarda yeşil ağırlık verimi 8200 kg, kuru madde verimi 2300 kg dır.
Burada üretici tohum fiyatı-giderler-verim dengesine göre kendince en uygun seçimi yapmalıdır.
TOPRAK HAZIRLIĞI VE EKİM: Eğer birinci ürün ekim planlanıyorsa, toprak sonbaharda derin sürülür, ilkbaharda yüz sürümü ve tapan yapılır. Eğer ikinci ürün ekimi yapılacaksa birinci ürünün anızı mümkün olduğunca az bırakılmalıdır. Ekim için benim önerebileceğim sistem pneomatik mibzerdir. Yeni yeni kullanılmaya başlayan bu sistem ile birim alana atılacak yem miktarı en uygun şekilde ayarlanabilmektedir. Bir dekara 2-3 kg tohum kullanmak yeterlidir. Buda dekarda yaklaşık 12000-15000 mısıra denk gelmektedir. Fazla tohum atmak hem bitki gelişimlerini yavaşlatır hem de tane oluşumunu engeller. Sıra araları 75 cm sıra üzeri 10-15 cm olarak ayarlanabilir.
GÜBRELEME: Mısır fazla besin tüketen bir bitkidir. Bu nedenle ister silajlık ister tane için yetiştirilecek olsun gübreleme uygun şekilde yapılmalıdır. Araştırmalar mısırın 1000 kg yeşil ot için 5kg N, 2kg P ve 4 kg K’ a ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Çiftçilerimiz sağlıklı gübreleme için toprak analizi yaptırmalı çıkan değerlere göre ilave etmesi gereken gübre miktarını ayarlamalıdır. Bu hem fazla masrafı önler hem de toprak sağlığı için önem taşır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdilik aklıma gelenleri yazdım sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Todor
08-04-2007, 22:54
Teşekkür ederim.:)

Su istekleri nasıldır? Kaç kere sulamak gerekir **** bir kg kuru madde üretmek için ne kadar suya ihtiyaç vardır.

Bizim burda bir yetiştirici, kalın kökleri yaptıktan sonra sulamasanda olur diyor. Çünkü o kalın kökler çok derine indiği için derindeki suyu alabiliyormuş.

Çok peş peşe oluyor ama, mısır toprak bakımından seçici midir? En uygun toprak, hangi topraktır?

Ekim zamanı ne zamandır? Uygun zamanı nasıl anlarız.

Tabi devletin siliajlık mısır ekimine dekar başına 80 YTL destekleme verdiğinide hatırlatalım.:)

darla
09-04-2007, 12:02
Merhaba,
Benim kendi bölümümde(süt ve ürünleri) bu konu hakkında detaylı bilgiler öğrenmiştim.Özellikle besi hayvanlarının yetiştiriciliğinde yemin önemi ve çeşitleri hakkında baya uzun konular işlemiştik.
Ayrıca konunun burada açılması gerçekten çok iyi bilgilerimi tazelemiş oluyorum.
Ellerinize sağlık.

Todor
09-04-2007, 14:20
Sevgili darla, sizinde bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.:)

Serhan KARAGÖL
09-04-2007, 14:40
Teşekkür ederim.:)

Su istekleri nasıldır? Kaç kere sulamak gerekir **** bir kg kuru madde üretmek için ne kadar suya ihtiyaç vardır.

Bizim burda bir yetiştirici, kalın kökleri yaptıktan sonra sulamasanda olur diyor. Çünkü o kalın kökler çok derine indiği için derindeki suyu alabiliyormuş.

Çok peş peşe oluyor ama, mısır toprak bakımından seçici midir? En uygun toprak, hangi topraktır?

Ekim zamanı ne zamandır? Uygun zamanı nasıl anlarız.

Tabi devletin siliajlık mısır ekimine dekar başına 80 YTL destekleme verdiğinide hatırlatalım.:)

Sevgili Todor;
Mısır tarımı için en uygun toprak siltli-killi topraklardır. Ancak su tutma kapasitesi iyi, işlenmesi kolay, iyi havalanabilen her tür toprakta verimli ürünler elde edebilirsiniz.
Ekim zamanına gelince; ekilecek ay genel olarak yetiştirilecek yörenin rakımına göre değişir. örneğin çukurovada nisan ayı başlarında ekim yapılabilirken, daha yüksek yerlerde (orta ve doğu anadolu) nisan sonu, mayıs başı gibi ekim yapılabilir. Özetle burada belirleyici olan şey hava sıcaklığıdır. Mısır 10-11 derecede çimlenmeye başlayabilir. ****** burada kastım mısırı ektiğiniz derinlikteki toprağın sıcaklığıdır. Optimum çimlenme sıcaklığı mısır için 15 derecedir.
Su istekleri ise; Mısır tarımı yılın en sıcak döneminde yapılır. evaporasyon çok fazla olduğundan su tüketimi fazladır. Ancak mısır suyu iyi kullanan bir cinstir.
Sanırım arkadaşınız bunu kast etmiş. Kalın köklerin oluşumundan kastınızı tam olarak anlayamadım ancak Mısırlarınız tepe püskülü çıkartma döneminde (silajlık mısır cinsleri yaklaşık 1.5 m boylarında olurlar) çok suya ihtiyaç duyarlar. Dane bağlama dönemindede yine çok su kullanırlar. Ekim yaptığınız arazide sulama şartları nedir tam olarak bilemiyorum ancak sulama konusunda probleminiz yoksa (Buradan kastım size maliyetinin ne kadar olduğu) sulama konusunda cimri davranılmaması.

Todor
09-04-2007, 14:44
Teşekkürler.:)

Serhan KARAGÖL
09-04-2007, 15:06
Teşekkürler.:)

Rica ederim. Sorularınız varsa cevaplamaya devam edebilirim.

ÇeteÇakal
09-04-2007, 15:56
Yılda en az 3 sulama yapılır ve biz biraz geç ekim yaptığımız için 4-5 sulama yaparız. Tohumları mibzerle topraga ektikten sonra bir ardından kaymak tabakasını kırmak ve yeni oluşan köklerin sulamak için ikinci sulama yaparız(bu ikidsi genelde yağmurlama). Ardından mısr diz boyuna ulaşıncaya ne kadar susarsa susasın su verilmez . Diz boyuna geldiğinde sıra aralarına hem gübre atan hem karık çeken aletle gübre ve karık işlemleri uygulanır ve karık suyu verirlir. Bir sonraki sulama püsküllerin başlamaya başlayacağı boğumların çıkacağı anlaşıldığı dönemdir(isteğe göre ve şartlara göre karıklar tazelenir). Ardından dane dolum döneminde bir su verilir ve alttan üç kuşak yaprak kurudumu silaj yapılır...

Todor
09-04-2007, 15:56
Kalın köklerin oluşumundan kastınızı tam olarak anlayamadım

Kalın kök dedikleri, kök boğazının üstünden çıkıyor. Yani toprak seviyesinin üzerinden. Yaklaşık 5-6 mm kutrunda. Bu kökler yeterince geliştiği zaman çok derine inip, gerekli suyun bir kısmını karşılayabiliyormuş.

Bu ne kadar doğru bir bilgi?

Serhan KARAGÖL
09-04-2007, 16:38
Kalın kök dedikleri, kök boğazının üstünden çıkıyor. Yani toprak seviyesinin üzerinden. Yaklaşık 5-6 mm kutrunda. Bu kökler yeterince geliştiği zaman çok derine inip, gerekli suyun bir kısmını karşılayabiliyormuş.

Destek köklerden bahsediyorsunuz. mısır heybetli bir bitki oluşundan, rüzgarda devrilmemek vb. için, bazı kökleri metamorfoza uğramış ve asıl görevi olan eriyik emmeden farklı olarak bitkiye destek vermek görevini üstlenmiş. Destek köklerin çok derinlere indiği doğrudur ancak metamorfoza uğramış bir kök eriyik emme konusunda biraz kısır kalabilir. Sizde fark etmişsinizdir, destek kökler normal köklere nazaran daha sert ve kırılgandırlar. Bunun sebebi üst derinin kalınlaşmış olması. Buda su emiliminde normal kökler kadar verimli olamamasına neden olur.
Destek köklerin emdiği su miktarı mısır için yeterlimidir açıkcası bende tam olarak bilmiyorum. Ancak yeteceği konusunda şüpheliyim. Sizin için bu konuyu hocama soracağım. En kısa zamanda cevabını iletirim.

Serhan KARAGÖL
11-04-2007, 17:54
Sevgili Todor sizin için kök konusunu hocama sordum. Vallahi koca profesör bile bilmiyor tam olarak. Mısır tarımıyla özellikle ilgilenen bir hocam daha var ama şu sıralar şehir dışında sanırım. Kendisini görür görmez soracağım.

Serhan KARAGÖL
15-04-2007, 18:58
Todor Mısırları ektinmi???

Todor
15-04-2007, 22:39
Hayır, daha ekmedim. Mayısın 5i gibi ekeceğim. Geç donlar bitsin diye bekliyorum. Çünkü burda hala geceleri don yapıyor. Sabah kalkıyorum bütün çimenler bembeyaz, kırt kırt ses çıkıyor yürürken.:)

Serhan KARAGÖL
18-04-2007, 12:27
Mısırlarınız tepe püskülü çıkartma döneminde (silajlık mısır cinsleri yaklaşık 1.5 m boylarında olurlar) çok suya ihtiyaç duyarlar.

Yukarıda böyle bir bilgi vermiştim. Sanıyorum yanlış anlamalara sebep olmuş. Mısırların boyu 1.5 m olur derken Silajlık Mısır cinslerinin tepe püskülünü çıkardıkları dönemdeki boyunu kastetmiştim.

Serhan KARAGÖL
18-04-2007, 12:42
Hayır, daha ekmedim. Mayısın 5i gibi ekeceğim. Geç donlar bitsin diye bekliyorum. Çünkü burda hala geceleri don yapıyor. Sabah kalkıyorum bütün çimenler bembeyaz, kırt kırt ses çıkıyor yürürken.:)

Tarımında ilkbaharın son don tarihi ile sonbaharın ilk don tarıhi kritik dönemlerdir. Ekim yapan ziraatciler bu tarihleri gerçek anlamda önemsemelidirler. Özellikle Don Kabarması olayıyla tarladaki tüm ürün kaybedilebilir.

Todor
18-04-2007, 17:01
Yukarıda böyle bir bilgi vermiştim. Sanıyorum yanlış anlamalara sebep olmuş. Mısırların boyu 1.5 m olur derken Silajlık Mısır cinslerinin tepe püskülünü çıkardıkları dönemdeki boyunu kastetmiştim.

Yani, ekimden takriben 45-60 gün sonrası mı oluyor?

hfz
20-04-2007, 23:56
Sn. Todor ;

Tarımla ilgilenen bir arkadaşımdan aldığım bilgiye göre; Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan Tareks644 mısır tohumunun bölgeniz için silajlık mısır konusunda en iyi öneri olacağıdır.

Sakarya-Balıkesir bölgesinde yoğun olarak ekimi yapılan Tareks644 tohumlarının ortalama boy uzunluğunun 4 mt. üzeri olduğunu söylemektedir. Bu bölge, Türkiye hayvancılığının birinci derecede önemli bölgesi olup, en yoğun dikilen tohum çeşidi de buymuş. Ya da bu tohumun dışında önerilebilecek diğer bir tohum çeşidi de Pioneer'dır dedi. Arkadaşımın hayvancılık konusunda ve özellikle süt üretimiyle ilgili bilgileri üst seviyede olduğundan bu önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederim..

Bu konuda yardımcı olmak maksadı ile isterseniz size yardımcı olabilecek kişinin irtibat telefonlarını verebilirim..

Todor
21-04-2007, 06:12
Teşekkür ederim Sn. Hfz. Tohumumu ve gübremi geçen aydan aldım. Çünkü sonra bulunmuyor.
İlginiz için teşekkür ederim.:)

Serhan KARAGÖL
24-04-2007, 20:08
Yani, ekimden takriben 45-60 gün sonrası mı oluyor?

Evet. her ne kadar süre konusunda bir kesinlik yoksada söylediğiniz doğrudur.

oguzhan-fb
06-06-2007, 23:12
er ne kadar burada ziraat mühendisleri varsada kök konusunda fikirlerimi yazayım yanlışım varsa vede düzeltirseniz bende öğrenmiş olurum.

Bitkiye vereceğiniz gübrenin toprağa atılış şekli, toprağın yapısı ile, sulama zamanınızla vs orantılıdır bence.
Daha açık yazmak gerekirse, siz besini bitkinin hemen yanına, suyu çok istetmeden verirseniz bu kök gelişimini yavaşlatabilir.
Bildiğim kadarı ile bahsi geçen kökler bitkinin toprağa daha iyi tutunmasını sağlamak için vardır. Mısır kök yapısı itibari ile toprağa çok iyi tutunamaz bu sebeple kök doldurması muhakkak yapılmalı.
Bunlardan daha önemlisi ve bu konuya eklemek istediklerimse gübreleme ile ilgili. Atılacak gübre ekim yapılacak tarlanın Ph ına uygun olmalı Ph yüksek olan yerlerde kompoze gübreler yerine Fosfor için TSP, Azot için Amonyum Sülfat, Potasyum içinse Potasyum Sülfat tapraktan verilmeli. Zira Ph ın yüksek olduğu bir tarlada verilecek gübre ve kök gelişiminden beklenen sonuç alınamayacaktır.

Tüysüz Kartal
17-07-2007, 15:35
Aynı cins tohumları
6 Nisan
15 Nisan
21 Nisan

tarihlerinde sırayla dikimini yaptım. Bir adım bir tohum kapa üstünü...

Garip olan, şu an 15 Nisan dikimliler en uzun mısırlar. 21 Nisan ve 6 Nisan da boy sırasına göre 2. ve 3. sırada.. Erken dikim fayda etmiyor sanırım..

Salinta
23-07-2007, 20:16
Mısırlarda ekim zamanı verimi etkileyen en önemli faktördür arkadaşlar, gerçi hemen her bitki için bu geçerlidir ama...

egypt77
28-07-2007, 21:40
merhaba, ben sılajlık ve dane mısır üretimi yapmaktayım, daha doğrusu denemeler yapmaktayım, ilk olarak 1,5 dekar üzerinde dane denemesi yaptım, gübreleme yöntemini alışılmışın dışında gerçekleştirdim. amacım dekardan alacağım ürünün süresini kısaltmaktı, dolayısı ile 120 günlük orta erkencil dako 948 çeşidinde şu an için 30-40 gün önde ilerliyorum. ayrıca sılajlık mısırda dekardan alınan ortalama 6-8 ton verimi 11-12 tonlarda almayı bekliyorum.bu oldukça iyi bir süre ve miktar elbette ama asıl güzel olan yöntemin laboratuar koşullarında olmaması, çünkü aksi durumda genel bir uygulama olamazdı. tabi siz şimdi sabırla yöntemi öğrenmek istiyorsunuz, ancak sonuçları net olarak elde etmeden paylaşamayacağım. eğer klasik yönteme biraz da bilimsellik katarak uygulama yapacaksanız öncelikle tarlanızda son olarak hangi tarım yapılmış ona bakmalı ve toprak değerlerinbi ölçtürmelisiniz. alışılmış şekilde toprak altı gübresi vermek bazen zarar getirebilir. daha doğrusu yeterli ürünü alamayabilirsiniz. çünkü her hasat bitkisine göre topraktan bazı değerleri alır.azot,fosfor ve potas gibi. ideal değerlerin ne olduğunu yarın göndermeye çalışacağım size.

Todor
28-07-2007, 22:31
Hoş geldiniz Egypt77:)
Paylaşımlarınız bizi memnun edecektir. Sizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595) tanımak isteriz.

Forumu kullanımız sırasında işinize yaracak bazı bilgilerede imzamdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Salinta
29-07-2007, 13:19
merhaba, ben sılajlık ve dane mısır üretimi yapmaktayım, daha doğrusu denemeler yapmaktayım, ilk olarak 1,5 dekar üzerinde dane denemesi yaptım, gübreleme yöntemini alışılmışın dışında gerçekleştirdim. amacım dekardan alacağım ürünün süresini kısaltmaktı, dolayısı ile 120 günlük orta erkencil dako 948 çeşidinde şu an için 30-40 gün önde ilerliyorum. ayrıca sılajlık mısırda dekardan alınan ortalama 6-8 ton verimi 11-12 tonlarda almayı bekliyorum.bu oldukça iyi bir süre ve miktar elbette ama asıl güzel olan yöntemin laboratuar koşullarında olmaması, çünkü aksi durumda genel bir uygulama olamazdı. tabi siz şimdi sabırla yöntemi öğrenmek istiyorsunuz, ancak sonuçları net olarak elde etmeden paylaşamayacağım. eğer klasik yönteme biraz da bilimsellik katarak uygulama yapacaksanız öncelikle tarlanızda son olarak hangi tarım yapılmış ona bakmalı ve toprak değerlerinbi ölçtürmelisiniz. alışılmış şekilde toprak altı gübresi vermek bazen zarar getirebilir. daha doğrusu yeterli ürünü alamayabilirsiniz. çünkü her hasat bitkisine göre topraktan bazı değerleri alır.azot,fosfor ve potas gibi. ideal değerlerin ne olduğunu yarın göndermeye çalışacağım size.

Sevgili egypt, yönteminizi merak ettim, sonuçları bekliyorum. Bu konuda bende deneme yapmıştım ama biraz farlıydı. Bilindiği gibi azalan eğri diye bir konu var. Yani ekonomik zarar eşiği. Biz gübre miktarlarını önerirken genel olarak bir rakam belirtiyoruz ama bunlar her arazi için uygun değil. Sizin de dediğiniz gibi daha önce hangi bitkinin yetiştirilmiş olması önemli.

Yapılan araştırmalarda dekara 18-24 kg saf Azot ve 7-9 kg. saf Fosfor uygulanması yeterli olmaktadır. Bu da dekara gübre olarak 20 kg. 20-20-0 Kompoze gübre ve 20 kg. Üre gübresine karşılık gelmektedir. Kompoze gübre tabana ekimle birlikte, üre gübresi ise bitkiler 40-50 cm. olunca sıra arasına verilerek toprağa karıştırılmalıdır. Ayrıca üst gübrenin yapraklara değmemesine dikkat edilmelidir.

SELİ
12-09-2007, 20:41
sayın egypt77 aldığınız sonucu bizimle paylaşmak ister misiniz

SuDuRu
22-10-2007, 15:17
Sevgili egypt, yönteminizi merak ettim, sonuçları bekliyorum. Bu konuda bende deneme yapmıştım ama biraz farlıydı. Bilindiği gibi azalan eğri diye bir konu var. Yani ekonomik zarar eşiği. Biz gübre miktarlarını önerirken genel olarak bir rakam belirtiyoruz ama bunlar her arazi için uygun değil. Sizin de dediğiniz gibi daha önce hangi bitkinin yetiştirilmiş olması önemli.

Yapılan araştırmalarda dekara 18-24 kg saf Azot ve 7-9 kg. saf Fosfor uygulanması yeterli olmaktadır. Bu da dekara gübre olarak 20 kg. 20-20-0 Kompoze gübre ve 20 kg. Üre gübresine karşılık gelmektedir. Kompoze gübre tabana ekimle birlikte, üre gübresi ise bitkiler 40-50 cm. olunca sıra arasına verilerek toprağa karıştırılmalıdır. Ayrıca üst gübrenin yapraklara değmemesine dikkat edilmelidir.

valla ne diyim bende merak ettim sonuçları bekliyorum

domates
23-10-2007, 08:51
Mısır gelişim döneminde azottan sonra en önemli besin elementi fosfordur. Topraktaki ve bitkideki fosfor miktarı azot ve potasyuma göre daha düşük düzeydedir. Ancak fosfor, azotun aksine topraktan yıkanıp kaybolmaz. Mısır bitkisinin fosfor bakımından en hassas dönemi mevsim başlangıcıdır. Bitki genç döneminde (60-65 cm boya ulaşıncaya kadar) normal büyüme sağlayabilmek için dokularında yüksek oranda fosfora ihtiyaç duymaktadır.

Bu döneminde bitkinin yeterince fosfor alabilmesi için gübre mibzerle sıranın yanına uygulanmalı, en az %50’si suda eriyen fosfor gübresi verilmeli ve bir kısım azot, 3-4 kısım p2O5 içeren gübreler seçilmelidir. Fosforla birlikte sıraya verilen azot fosforun alımını artırmaktadır.
Yapılan araştırmalar sıraya fosfor uygulamasının serpmeye göre daha ekonomik olduğunu göstermektedir.

Salinta
25-10-2007, 12:30
Mısır gelişim döneminde azottan sonra en önemli besin elementi fosfordur. Topraktaki ve bitkideki fosfor miktarı azot ve potasyuma göre daha düşük düzeydedir. Ancak fosfor, azotun aksine topraktan yıkanıp kaybolmaz. Mısır bitkisinin fosfor bakımından en hassas dönemi mevsim başlangıcıdır. Bitki genç döneminde (60-65 cm boya ulaşıncaya kadar) normal büyüme sağlayabilmek için dokularında yüksek oranda fosfora ihtiyaç duymaktadır.

Bu döneminde bitkinin yeterince fosfor alabilmesi için gübre mibzerle sıranın yanına uygulanmalı, en az %50’si suda eriyen fosfor gübresi verilmeli ve bir kısım azot, 3-4 kısım p2O5 içeren gübreler seçilmelidir. Fosforla birlikte sıraya verilen azot fosforun alımını artırmaktadır.
Yapılan araştırmalar sıraya fosfor uygulamasının serpmeye göre daha ekonomik olduğunu göstermektedir.

Tabi bütün bunları uygulamadan önce gerçekten sağlıklı bir toprak analizi yapılması gerekir ve mevcut bulunan fosforun yarayışlı olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Bir kaç sene üniversitede yaptığımız çalışmada bunu göz ardı etmiştik de bayağı bir sorun yaşamıştık :D

Ahmet Polili
03-02-2008, 19:12
herkese selam,
Ben kktc de proje üretiminde görevli olarak çalışıyorum.Bu yıl henüz daha yeşil ot üretimi için ülkemizde yeterli yağışlar yağmadı.Ülkemizde yaklaşık 55 bin büyükbaş hayvan ve 300 bin küçükbaş hayvan var.Yeşil yem gereksinmesi nisan ayı içerisinde arpa,fiğ,buğday ürünün biçilmesi güneşte kurutulması ve daha sonra presli olarak bağlanması ile giderilmeye çalışılıyor.Ancak bu yıl bu olayı kuraklıktan dolayı gerçekleştirmenin pek mümkün olamayacağı görülüyor.silaj yapma teknikleri de ülkemizde gelişmiş değil.Bu nedenle yeterli bilgimiz de yok.Bana yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa mutlu olurum.
Yukarıda verieln bilgileri dikkatlice okudum.Birkaç nokta bizde daha farklı.Öncelikle salma sulama yapacak kadar suyumuz yok.Damla sulama sisteminde sulma yapılacak olursa sulama aralıkları ve dekara verilecek su miktarı ne olamalı?Suyun kalitesi çok öemli mi,ec 3000 mmhos olurasa verim nasıl etkilenir? Ekim makinelerini nasıl temin edebiliriz.Damla sulama borularını da otomatik seren sistemler varmıdır?Hasat esnasında kullanılan makineleri nasıl temin edebiliriz?Bu işleri üreticilerimize öğretirken silaj çukuru yerine sosis sistem makineler bulabilirmiyiz? Kooperatifimizi destekleyerek bu üretim dalının ülkemizde yaygınlaşması için bir proje yapmaya çalışıyorum.Üreticinin hazırlayacağı tarlaya alınacak makine ile tohum atılsın,sulama boruları serilsin,üreticiler sulayıp gübrelesin,sonunda kooperatif yine makine ile hasat yapsın tartsın ,satın alsın,silaj yapıp hayvan üreticilerine pazarlasın.Böyle bir düzen düşünüyorum.Ne dersiniz?

envor
05-02-2008, 18:40
Çinkoyu unutmayın arkadaşlar.

yolgezer
05-02-2008, 19:20
üstadım, Türkiye için konuşuyorum,
bizdeki uygulama zaten buna çok yakın bir şekilde yapılıyor.
sen projenle devlete gidiyorsun ki devletten kastım ziraat odaları, onlar projeni inceliyorlar, eğer uygulanabilir ise sana yardım ediyorlar.ziraat bankası aracılığı ile kredi yardımı, makina, tohum vs. yardımı yapılıyor.ziraat odaları ve ziraat bankası ile bir konuşmanızı tavsiye ederim.
umarım yardımcı olmuşumdur.

Amatör İstanbul
13-02-2008, 03:57
herkese selam,
Ben kktc de proje üretiminde görevli olarak çalışıyorum.Bu yıl henüz daha yeşil ot üretimi için ülkemizde yeterli yağışlar yağmadı.Ülkemizde yaklaşık 55 bin büyükbaş hayvan ve 300 bin küçükbaş hayvan var.Yeşil yem gereksinmesi nisan ayı içerisinde arpa,fiğ,buğday ürünün biçilmesi güneşte kurutulması ve daha sonra presli olarak bağlanması ile giderilmeye çalışılıyor.Ancak bu yıl bu olayı kuraklıktan dolayı gerçekleştirmenin pek mümkün olamayacağı görülüyor.silaj yapma teknikleri de ülkemizde gelişmiş değil.Bu nedenle yeterli bilgimiz de yok.Bana yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa mutlu olurum.
Yukarıda verieln bilgileri dikkatlice okudum.Birkaç nokta bizde daha farklı.Öncelikle salma sulama yapacak kadar suyumuz yok.Damla sulama sisteminde sulma yapılacak olursa sulama aralıkları ve dekara verilecek su miktarı ne olamalı?Suyun kalitesi çok öemli mi,ec 3000 mmhos olurasa verim nasıl etkilenir? Ekim makinelerini nasıl temin edebiliriz.Damla sulama borularını da otomatik seren sistemler varmıdır?Hasat esnasında kullanılan makineleri nasıl temin edebiliriz?Bu işleri üreticilerimize öğretirken silaj çukuru yerine sosis sistem makineler bulabilirmiyiz? Kooperatifimizi destekleyerek bu üretim dalının ülkemizde yaygınlaşması için bir proje yapmaya çalışıyorum.Üreticinin hazırlayacağı tarlaya alınacak makine ile tohum atılsın,sulama boruları serilsin,üreticiler sulayıp gübrelesin,sonunda kooperatif yine makine ile hasat yapsın tartsın ,satın alsın,silaj yapıp hayvan üreticilerine pazarlasın.Böyle bir düzen düşünüyorum.Ne dersiniz?

Sn Ahmet Polili aşağıdaki linkte bunlar var. Umarım işinizi görür.
http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/silajlik_misir.html

SİLAJLIK MISIR TARIMI
Diğer tarla bitkilerinde olduğu gibi silajlık mısır tarımında da yüksek verim almanın en önemli yolu, doğru yetiştirme tekniklerini uygulamaktır. Örneğin çeşit seçiminde yapılan bir hata, diğer yetiştirme teknikleri ile giderilemez. Bu nedenle çeşit seçiminden hasada kadar tüm yetiştirme tekniklerinin eksiksiz olarak bilinmesi ve uygulanması şarttır.
Çeşit Seçimi, Toprak Hazırlığı ve Ekim: Silaj mısırda birincil hedef bol yeşil aksam elde etmek olduğu için, tüm yetiştirme tekniklerinde bu amaç göz önünde tutulmalıdır. Bol yeşil aksam elde etmenin ilk yolu doğru çeşit seçimidir. Çeşit seçiminde özellikle tek melez (A+B) çeşitlere öncelik verilmeli, bunu sırası ile üçlü melez ve çift melez çeşitler izlemelidir. Tek melezlerin hem tane hem de yeşil ot verimleri üçlü melez ((A+B)* C) ve çift melezlere ((A+B)*(C+D) göre daha yüksektir. Ancak çeşit seçiminde tek kriter melez özelliği değildir Aynı zamanda çeşitli bitkisel özellikler de dikkate alınmalıdır. Bitki boyu yüksek, kalın saplı ve dik yapraklı bitkiler tercih edilebilir. Ülkemizde bir çok silajlık ticari mısır çeşidi bulunmaktadır. Kesinlikle kompozit ve sentetik çeşitler veya F2 tohumlukları kullanılmamalıdır. Bu tohumlardan elde edilen bitkiler zaman zaman çok kısa boylu kalmakta ve verimi düşürmektedir. Çeşit seçiminden sonra en önemli aşama toprak hazırlığı ve ekimdir. Eğer I. Ürün ekim planlanıyorsa, toprak sonbaharda derin sürülür, ilkbaharda yüzlek sürüm ve tapan yapılır sonra ekim gerçekleştirilir. Eğer ikinci ürün ekim yapılacaksa, öncü bitki anızının mümkünse az bırakılması toprak hazırlığını kolaylaştırabilir. En çok uygulanan toprak hazırlığı sistemi yüzlek sürüm, tapan, ekim ve sulamadır. Bu şekilde bir ekim ile çıkışlar erken sağlanmış olur. Diğer bir metod ise önce toprağı sulayıp, toprak tava gelince yüzlek sürüm, tapan ve ekim yapmaktır. Bu sistemde çıkış daha güvenli olabilir. Ancak bu uygulamada, sulamadan sonra toprağın tava gelmesine kadar bir süre beklemek gerekebilir. Zamanın kısıtlı olduğu durumlarda veya vejetasyon süresinin kısa olduğu yerlerde önce ekim yapmak ve sonra sulamak bir avantaj sağlayabilir.
Ekim pamuk mibzeri ile yapılabildiği gibi, son yıllarda yaygın şekilde kullanılan pneomatik (Havalı) mibzerle de yapılabilir. Havalı mibzerlerin en büyük avantajı, dekara atılacak tohumluk miktarının hassas şekilde ayarlanmasına olanak sağlamasıdır. Tohum iriliğine bağlı olarak dekara 2 - 2.5 kg tohumluk kullanılmalıdır. Tane mısır üretiminde dekarda 8 - 9 bin adet bitki olacak şekilde ekim yapılırken, silajlık mısır üretiminde bu rakam 12 - 14 bin bitki/da olacak şekilde arttırılmalıdır. Bazı yazarların söylediği gibi 16- 18 bin bitki /da çok yüksek bir rakamdır ve koçan bağlamayı azalttığı için bir verim kaybı ortaya çıkabilir. Ayrıca aşırı bitki sıklığında bitkilerin olgunlaşması gecikir ve tane tutma azaldığı için silajın tane içeriği de azalmış olur. Ekimde sıra arası mesafenin 70 cm, sıra üzeri mesafenin ise 10 - 12 cm olması yeterlidir. Bu durumda dekardaki bitki sayısı yaklaşık 14.300-11.900 adet/da arasında değişecektir. Ekim sırasında, silajın besin değerini artırmak için soya gibi bir baklagil ile karışık olarak ekilmesi de mümkündür. Silajlık mısırda en uygun ekim derinliği küçük tohumluklarda 3 cm, iri tohumluklarda ise 5 cm civarındadır.
Sulama:Yağışların yetersiz olduğu durumlarda sulama şarttır. Mısırda çıkış için gerekli nem sağlandıktan sonra, yaprak sayısı ve bitki boyu arttıkça bitkinin su tüketimi de artar. Çıkış sağlandıktan sonra, iklim, toprak ve bitki faktörlerine bağlı olarak her 10-15 günde bir sulamak gerekir. Mısır aslında suyu ekonomik olarak kullanan bir bitki olmasına karşın, yüksek kuru madde üretiminden dolayı fazla miktarda su tüketir. Bitki oluşturabileceği en yüksek yaprak alanını oluşturduğu tarih ile bunun 3-4 hafta sonrası arasındaki dönem, suya ihtiyacın en yüksek olduğu dönemdir. Diğer bir ifade ile tepe püskülü çıkışından 7-10 gün öncesi ile 15-20 gün sonrası arasındaki dönem suya en hassas olduğu dönemdir. Silajlık mısır üretiminde koçan oranı ve koçanda tane oranı büyük bir öneme sahip olduğundan, tepe püskülü öncesinde yapılacak bir sulamanın verime önemli katkıları bulunabilir. Silajlık mısır yetiştiriciliğinde yeşil aksamın miktarı önemlidir. Ama hiçbir zaman tane oluşumu da göz ardı edilemez. Çünkü tane olmaksızın kaliteli bir silaj yapılamaz ve silajın hazmolunabilir karbonhidrat oranı azalır.
Gübreleme:Mısır bitkisi, ürettiği toplam kuru maddenin yüksek olması nedeniyle fazla miktarlarda besin maddesi tüketir.Diğer bir çok tarla bitkisinde olduğu gibi en çok Azot (N), fosfor (P) ve Potasyuma (K) ihtiyaç duyar. Ancak ihtiyaç duyulan miktarları, toprak yapısına da bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uygulanacak gübre miktarı, üreticilerimiz tarafından da sıkça sorulan bir sorudur. Ancak hiçbir zaman kesin bir rakam verilemez. Buna rağmen uygulanacak gübrenin yaklaşık miktarını saptamak için, bir toprak analizi yaptırmak şarttır. Bitkinin tüketeceği besin maddesi miktarından toprakta bulunana miktar çıkarılarak, gerekli olan besin maddesi miktarı hesaplanabilir. Yapılan araştırmalar 5 ton yeşil ot verimi için mısırın topraktan yaklaşık 23 kg N, 9,5 kg P ve 20 kg K kaldırdığını ortaya koymuştur.
Hasat ve silolama:Silajlık bitkilerde hasat zamanı son derece önemlidir. Hasat zamanı ile bitkilerin nem içerikleri, protein ve karbonhidrat oranları arasında sıkı bir ilişki mevcuttur. Kaliteli bir silaj elde etmenin ilk aşaması, %65-70'lik bir nem içeriğine sahip, yeşil bitki elde etmektir. Diğer bir ifade ile, kuru madde oranı %27-32 arasında iken en uygun hasat zamanıdır. Tüm bunların sağlanabilmesi için, bitkilerin uygun bir dönemde hasadı şarttır. Pratik bir uygulama olarak, silajlık mısır için hasat zamanı hamur olum veya sert hamur olum dönemidir. Yani koçandaki tanelerin üst kısımlarının içe doğru çökmeye başladığı dönemde bitkinin kuru madde içeriği yaklaşık %30 civarındadır. Bu dönemlerden erken yapılan hasatta nem içeriği yüksek ve karbonhidrat seviyesi düşük bir materyal elde edilir ve silo içerisindeki olgunlaşma gecikir. Eğer hasat çok geciktirilirse, silo içerisinde yeterli sıkışma olmayacağı için hava kalır ve silaj bozulur. Bu nedenlerle silajlık materyalin zamanında hasadı son derece önemlidir.
Hasat, tek sıra veya iki sıra işleyebilen silaj makinası (silage track) ile yapılır ve yeşil materyal 2.5-5 cm uzunluğunda parçalar halinde kıyılır. Kıyılan materyal römorka yüklenerek, siloya taşınır. Kıyılan materyal en kısa zamanda siloya doldurulur ve mümkün olduğu kadar sıkıştırılır. Eğer hasattan sonra fazla zaman kaybedilirse, materyal nem kaybetmeye ve bozulmaya başlar. Bu durumda silajlık materyal bozulabilir. Hızlı bir şekilde siloya doldurulan materyalin bir an önce üzeri plastik malzeme ile kapatılmalı ve hava veya su girişi engellenmelidir. Plastik materyalin üzerine çok ince bir samanlı toprak atılabilir veya eski araba lastikleri atılarak bir miktar ağırlık yapılabilir. Böylece fermantasyon başlatılmış olur. Ortamda havanın bitmesiyle birlikte başlayan sürece, Fermentasyon adı verilir. Normal şartlar altında iyi hazırlanmış bir silo, 30-45 gün içerisinde olgunlaşır ve kullanıma hazır hale gelir. İyi yapılmış bir silajda pH 4.0 civarına düşer..
Bazı durumlarda silaj içerisindeki mikroorganizma faaliyetlerini artırmak ve uygun bir pH değerini yakalamak için silo içerisine katkı maddeleri de ilave edilebilmektedir. Özellikle karbonhidrat oranı düşük olan baklagil silajlarında buğday veya arpa kırması, melas ilavesi yapılabilmektedir. Mısır silajında dışarıdan herhangi bir katkı kullanmaya gerek kalmaz.
Silajın Kullanılması:Açılan bir silaj dışarıdan hava almaya başlar ve bu da hava ile temas eden yüzeyin bozulmasına neden olur. Bu nedenle olgunlaşan materyalin üzeri açıldıktan sonra günlük 15-20 cm lik tabakalar halinde alınmalıdır. Ayrıca açılan silodan her gün materyal alınarak hayvanlara yedirilmelidir. Bu şekilde bozulma engellenmiş olur. Açılan bir silodan, günlük besleme kadar silaj alındıktan sonra her defasında silonun ağzı yeniden kapatılmalıdır. Silodan alınan materyal en geç 48 saat içinde tüketilmelidir. Aksi halde materyal bozulur
Normal şartlar altında, açılmamış olan bir siloda bozulma meydan gelmez. Hiç açılmamış ve tam havasızlığın sağlandığı bir silo, 2-3 yıl hiç bozulmadan kalabilir. Ancak açılmış olan silolar o sezonda tamamen tüketilmelidir. Bu nedenle toplam ihtiyaç kadar bir silo yapmak yerine, 2 veya 3 silo yapmak daha akılcı olabilir.
Deniyor.
Başarılar dilerim.
İyi günler.

Ahmet Polili
16-02-2008, 00:03
teşekkür ederim.yararlı oldu.

imperfect
29-02-2008, 14:42
Ben de geçen yaz kendi bahçemde mısır yetiştirmeyi denedim. Baharda ektim tohumları. Hepsi birden fışkırdı topraktan çok hızlı büyüdü. Fakat çok büyük bir hata yapmışım. Mısırları birbirine çok yakın ektiğimden (ki mesafe bir karış bile değildi) hem fazla meyve alamadım hem de meyveleri çok küçük kaldı. Büyümediler. Ama taneleri iriydi kocamandı fakat koçanları minicik kaldı. Topladığım koçanların bir kısmını kuruttum tohumluk ayırdım bu yıl yine aynı küçük kalan mısırların tohumlarını ekmeyi düşünüyorum. Sizce meyveleri yine minik mi olur ? Yeni tohum alsam daha mı sağlıklı olur?

yolgezer
06-03-2008, 21:20
eğer bir önceki sene ektiğiniz mısır tohumları sertifikalı ise bu mısırlardan alınan tohumluklar ikinci ekime iyi ürün vermiyor.
ama yerli mısır tohumu kullandıysanız -ki halk arasında cin mısırı olarak bilinir- koçanları küçük olup taneleri iri olur. anladığım kadarı ile sizin bu mısırlar cin mısırı diye tabir edilen mısır çeşidi ve bu mısırlardan alacağınız tanelerden kendinize her sene için yeni mahsulden almak kaydıyla çok rahat tohumluk yapabilirsiniz.
umarım yardımcı olmuşumdur.
teşekkürler...

imperfect
07-03-2008, 09:49
Sevgili yolgezer verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ama tohumların sertifikalı olduğunu sanmıyorum. Bir baharatçıdan almıştım. Şeker mısır dedikleri bir cins. Gerçekten de farklı bir cinsti. Şekerliydi tadı. Ben cin mısırın sadece patlamış mısır yapımında kullanılan bir cins olduğunu biliyordum.

envor
08-03-2008, 10:45
Ben de geçen yaz kendi bahçemde mısır yetiştirmeyi denedim. Baharda ektim tohumları. Hepsi birden fışkırdı topraktan çok hızlı büyüdü. Fakat çok büyük bir hata yapmışım. Mısırları birbirine çok yakın ektiğimden (ki mesafe bir karış bile değildi) hem fazla meyve alamadım hem de meyveleri çok küçük kaldı. Büyümediler. Ama taneleri iriydi kocamandı fakat koçanları minicik kaldı. Topladığım koçanların bir kısmını kuruttum tohumluk ayırdım bu yıl yine aynı küçük kalan mısırların tohumlarını ekmeyi düşünüyorum. Sizce meyveleri yine minik mi olur ? Yeni tohum alsam daha mı sağlıklı olur?

silajlık mısırın arası 16-18cm,dane mısırın arası 18-22 cm olası ideal bence.

Cumhur Tonba
26-08-2008, 17:14
Sayın Todor
Her halde geçen seneki Slaj Mısır yasışmalarından sonra bayağı tecrübe sahibi olmuşsundur. Bilemiyorum. Slaj yaptınmı? Hayvanları büyükbaş mı? Küçük baş mı?
Gerçi slaj yaptıktan sonra çevrendekinlerden öğrenmişsindir. Birdenbire yüklenme.
500 Kg.canlı ağırlığındaki bir sığıra 20-30 kg arasında silaj verebilirsin.
****** canlının o andaki durumunu göz önüne alman gerekir. Hamilemi. Sağılıyormu?
Yavrusu varsa emdiriyormusun yoksa sütünü kovadan mı veriyorsun.
Yazarsan sevinirim.

ayax
31-03-2009, 13:04
Merhaba ben geçen seneden yetiştiremediğim mısırların tohumlaştırdım. deneme amaçlı ektiğim tohumlar çimlenmiş. normal bir mısır yetiştirmek istiyorum ist çatalcada toprağım killi ne yapmamı öneririsiniz. mısırı fide olarak ekim yapabilirmiyiz?

muammer74
03-04-2009, 07:36
mısaırın fidesi ile yetiştireni hiç duymadım

Todor
03-04-2009, 08:07
Cumhur Bey sorunuzu görmemişim.
Silajı küçük baş ve büyük başta kullandım. Yıl boyunca düzenli veriyordum.Koyunlar için, ilk kez dışarıdan silaj aldığımda, 30 kg'lık naylon torbalara doldurmuştum. Her zaman önlerinde olacak, fakat ertesi güne artmayacak kadar veriyordum. Ve silajı vermeden, kepek ve kuzu büyütme yemi ile karıştırıyordum. Çobana çıktığım gün çok nadirdir. Ağırlıklı olarak kendi bahçemde beslerdim. Bu yüzden silaj ve fiğ benim için tüm sene ihtiyacım olan ürünlerdi.

Daha sonra büyük baş beslemeye başlayınca da silaj vermeye devam ettim. Silajı ilk hazırlarken ton başına 2,5 kg tuz ekliyordum. Hayvanın durumuna göre silaja süt yemi, buzak büyütme ve/veya pancar posası katıyordum. Tüm yıl silaj yedikleri için, herhangi bir yem değişikliğinden kaynaklanan sorun yaşamadım. Tüm gün önlerinde, kuru ot, silaj, yalama taşı ve taze su bulunuyordu. Önlerinde devamlı yiyecek bulunması yağlanmaya sebep olabilir gibi görünsede, kuru madde oranı iyi ayarlandığı zaman böyle bir sorun yaşanmıyor.

Şimdi ne koyun ya da sığır beslemiyorum. Fakat 3-4 tane koyun veya saanen keçisi almak istiyorum. Sütümü kendim üretince, köpeklerin bakımı çok ucuza geliyor.:)

hizals
03-04-2009, 08:41
Sayın Todor,
Koyun ve büyükbaş çiftlik içinde yetiştirmeye uygu olsa da keçi ne yazık ki ve illa ki çıkıp turlamak ister hatta öyle düz yerde istemez azıcık ağaca çıkmak kayaya tırmanmak ister :D

Todor
03-04-2009, 10:24
Saanen keçisi için, küçük sürüler halinde beslemeye uygundur, genelde ot yer, çalıyla fidanla işi olmaz diyorlar. Daha önce maltız beslemiştim ve çok pişman olmuştum.Ama saanenlerin günde 7 kilo süt verdiklerini öğrendiğimden beri epey bir hevesim var. :)

hizals
03-04-2009, 10:30
Günde 7 litre pik döneminde verdiği süttür. Ayrıca beslenmek bir kenara keçi illa hoplayıp zıplamak ister. Saanen keçilerinin özelliği memelerinin sarkık olmayışı.Bu nedenle dağa taşa ağaca çıkarken memelerini sürtüp yara bere ya da mikrop yapmazlar :D Ot ve süt yemi dışında beslenmezler ancak gezdirirken dikkatli olun ne kadar meyve gözü varsa hepsini uçururlar.

bahçevan01
08-04-2009, 01:43
arkadaşlar mayıs aynda haşlamak için mısır bulabilir miyim..? bana bilgisi olanlar cevap yazabilir mi?

ayax
19-04-2009, 15:04
İstanbulda Haşlanmış mısır satanları görmeye başladım. Bu mevsimde haşlayıp satabildiklerine göre mısır var. Saygılar...

bahçevan01
23-04-2009, 06:18
İstanbulda Haşlanmış mısır satanları görmeye başladım. Bu mevsimde haşlayıp satabildiklerine göre mısır var. Saygılar...

dostum cevabın için çok teşekkür ederim..şu anda satılan mısır çok pahalı galiba ben mayıs ayında halde ucuza bulabilir miyim peki..

Cumhur Tonba
23-04-2009, 08:33
Saanen keçisi için, küçük sürüler halinde beslemeye uygundur, genelde ot yer, çalıyla fidanla işi olmaz diyorlar. Daha önce maltız beslemiştim ve çok pişman olmuştum.Ama saanenlerin günde 7 kilo süt verdiklerini öğrendiğimden beri epey bir hevesim var. :)

Sevgili Todor. Saanen keçisini diyebilirimki İsveç'ten Türkiye'ye deneme amaçlı olarak Van ilinde çalışırken ilk olarak biz getirdik. Bir vakıf kanalı ile. Onlar zaten bağda bahçede beslenecek keçiler. Türkiye'deki hastalıklara karşı biraz hassas. Laktasyondaki süt verimi 700-800 kğ.ı bulabiliyor. Yerli ineklerimiz kadar. İstersen bu konuda daha uzun yazışırız.
Sevgilerimle.

ayax
25-04-2009, 12:26
dostum cevabın için çok teşekkür ederim..şu anda satılan mısır çok pahalı galiba ben mayıs ayında halde ucuza bulabilir miyim peki..

muhtemelen mayıs sonu gibi çoğalacaktır bulabilirsin. tabi bu konuda bilgim yok sadece tahminen yorum yapıyorum.

mucit75
15-04-2010, 23:11
arkadaşlar merhaba

konu başlığı mısır silajı olmasına karşı soruma en iyi burada cevap bulabileceğimi düşünüyorum.

ben özel bir okulda çalışıyorum.yaklaşık 1200 dönüm bir arazi üzerine kurulmuş ve takribi 80-100 dönümlük bir bölümü çimlendirilmiş.eski çim.sürekli sulanıp biçiliyor.bazen günde 6-7 römork atılıyor.acaba diyorum içinde çokça yonca bitkiside gördüğüm bu çimlerin hayvan yemi olarak değerlendirilebilme şansı olabilirmi?besin degeri ilgilenmeye değermi?eger ekonomik bir değeri var ise silaj olarak değerlendirilebilirmi ?

saygılar

ensar
16-04-2010, 05:31
Sn mucit75

Ben yaklaşık 2 yıldır sizin bahsettiğiniz sekilde çim ve yonca karışımını biçildikten hemen sonra yeşil olarak ya da kurutup koyunlara veriyorum ve de buyuük bir keyif le yiyorlar. 80 -100 dönümlük bir yerden çıkacak 5 ya da 6 römork ( ki tepeleme değildir )malzeme ile silaj yapmak bana çok uygun gibi gelmiyor.

Biz her 10 günde yaklaşıö 1500-2000 kg yaş biçimi ilk gün taxe takip eden günlerde gölgeye kurumaya serdiğimiz ve devamlı havalandırdığımız yerden alıp koyunlara veriyoruz
zatende 4 **** 5 inci gün bitiyor

Sevgiyle kalın

yarenimex
16-04-2010, 22:44
arkadaşlar merhaba

konu başlığı mısır silajı olmasına karşı soruma en iyi burada cevap bulabileceğimi düşünüyorum.

ben özel bir okulda çalışıyorum.yaklaşık 1200 dönüm bir arazi üzerine kurulmuş ve takribi 80-100 dönümlük bir bölümü çimlendirilmiş.eski çim.sürekli sulanıp biçiliyor.bazen günde 6-7 römork atılıyor.acaba diyorum içinde çokça yonca bitkiside gördüğüm bu çimlerin hayvan yemi olarak değerlendirilebilme şansı olabilirmi?besin degeri ilgilenmeye değermi?eger ekonomik bir değeri var ise silaj olarak değerlendirilebilirmi ?

saygılar

Silaj olarak değerlendirilmesi sayın ensar'ın da belirttiği gibi pek ekonomik olmaz,fakat çöp olmaktansa yeşil ot olarak hayvanlara yedirilip değerlendirilmesi mümkün olabilir.Her biçim sonrası verilebilecek bir hayvancılik işletmesi bulabilirseniz değerlendirebilirsiniz..

mucit75
17-04-2010, 08:42
cevaplarınız için teşekkür ederim.

peki bu zehirli ot durumu nedir.büyükbaş hayvanları olumsuz etkiliyecek bir durum sözkonusu olabilirmi ?

birde günlük 5-6 romork çıkıyor :)

kolaygelsin

etxeberria
20-04-2010, 18:54
mısaırın fidesi ile yetiştireni hiç duymadım

Ben bizim 20 metrekarelik bahçemizde bu şekilde yapıyorum.Özellikle kumrular topraüı eşeleyip mısırı çıkarıp yediklerini görünce böyle yapmak zorunda kaldım.İki tane 45'lik viyol aldım,humuslu çiçek toprağını viyollere koydum,tohumu tam ortasında olacak şekilde yerleştirdim,1,5-2 hafta içerisinde 10 cm. boyuna geldiler.Bu şekilde dikim yapıyorum ne yapayım =) kumrular bu şekilde dokunmuyorlar.

Küçükken aynı bahçeye rahmetli babaannemle beraber dikerdik,kumru,kuş dadanmazdı ama artık rahat bırakmıyorlar.Kendimce sebebim ise,evimizin bulunduğu muhit geçmişte bağ,bahçe,tarlayken şimdi tam bir yerleşim yerine dönmüş olması,canlıların yaşam alanlarını kısıtlayınca,yiyeceklerine de mani olduk,haliyle onlar da bizimkine dadanıyor.

Küçük çaplı bahçeler için viyollü mısır uygulaması olabilir kısaca,şimdi 20 cm.'i geçtiler bakalım umarım güzel ürün alabilirim.

aliosmankuresir
21-04-2010, 22:52
sevgili arkadaşlar hangi çeşit hayvancılık yaparsanız yapın mısır slajınız olmadan asla gelir eldeniz olamaz sebze fabrikalarına yakın olanlar dışında. slaj olmadığı zaman hem saman girdiniz stopaj nakliye hemde kesif yemlemde artış yapmak zorunda kalırsınız bu da maliyetlerinizi uçurur. son dönemde mısır slajından daha ekonomik hatta 5 te 1 maliyetle olan bir yem var o da kırılmış mısır tanesi slajı. yapımı bilgi isteyen fakat yapıldığında çok yararlı bir içeriği oluyor. ben 8 yıldır slajlık mısır üretiyorum her konuda merağı olanlara yardımcı olmak isterim.

Cumhur Tonba
24-04-2010, 00:44
Mümkünse kırılmış mısır danesi silajı hakkında biraz açıklama yapabilir misiniz? Çok merak ettim. Hem de 5 te 1 i oranında maliyetle.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cumhur Tonba
24-04-2010, 00:49
Sayın etxeberria
''evimizin bulunduğu muhit geçmişte bağ,bahçe,tarlayken şimdi tam bir yerleşim yerine dönmüş olması,canlıların yaşam alanlarını kısıtlayınca,yiyeceklerine de mani olduk,haliyle onlar da bizimkine dadanıyor'' açıklamanızla aslında çok haklı bir konuya parmak basmışsınız. Hayvanların yaşam alanlarını git gide daraltıyoruz. Viyolde çimlendirip ekmeniz cidden pratik bir yol. Uygulanması küçük bahçeler için tohum ekimi kadar kolay.
Kolay gelsin diyorum.

aliosmankuresir
29-04-2010, 22:43
Sayın tonba ben oranı yanlış vermişim afedersiniz biraz da karışık olmuş.
ben şu an bir ineğe 25 kg mısır slajı veriyorum. maliyeti 2.5 lira eder son piyasaya göre. bir arkadaşım kırık mısır tane slajı yaptı benim verdiğimi karşılamak için sadece 2.5 kg veriyor yani 10 katı fazla oluyor benim verdiğim. yalnız mısır slajı 10krş iken tane mısır kgını arkadaşım 30 krş aldı. yani ben 2.5 lira slaj masrafı ederken arkadasım 60 krs masraf ediyor diğer verdiklerimiz aynı her hayvan için. slaj olması için normal slajdan farkı yok tek ekleme rutubetle ilgili yüzde 36 rutubetli olarak silo edilmesi gerekiyor. mısır fiyatlarını arkadaşımın aldığı geçtiğimiz sezona ait

aliosmankuresir
29-04-2010, 22:44
tabi şöyle de bir artısı var. biz aynı randıman için 10 kat fazla nakliye ücreti ödüyoruz. sadece nakliye bile bu durumu avantajlı hale getirmeye yeterli ıoluyor diye düşünüyorum..

rumelili
23-06-2012, 11:52
benim bir sorum olcak 1 yılda toplam bir arziden tek yıllık bitkilerden silaj bitkilerinden en fazla nasıl yararlanabilrim yane kaç ekim yapabilirim

Toprakhasreti
27-06-2012, 10:39
Mısırlarım ( Darı; zea mays) iyi gelişiyorlar gibi geldi bana. İlk ektiklerimin boyları 60-80cm oldu. Bunlar dibten, anagövdeden 1 veya 2 tane yeni "sürgünler" verdi. Acaba bu sürgünleri yok edebilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Hal edildi, kesiliyormuş.

beckham_711
06-07-2012, 15:08
Merhaba arkadaşlar,

4 dönüm kadar olan tarlama 2. ürün olarak silajlık mısır ekicem. Deneme amaçlı.
Dönüme bildiğim kadarı ile 4 kg. tohum atılmakta
Dönüme werimi ne kadar
ve güncel fiyat/kg hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Mehmet Tugcular
12-09-2012, 18:16
dekardan 10 ton sılajlık mısır alınabildiğinden bahsedilmiş.
bu gerçekden mümkünmüdür? ve senede tek bir sefer ekimlemi bu miktarda sılajlık mısır alınabiliyor?

damla sulama ile, sılajlık mısır ekmeye karar verdiğim, 30 dekar düz bir arazim var. bende dekardan en az 10 ton sılajlık mısır almak isterim.
ne gerekiyorsa yapmayada hazırım.

30 dekardan nasıl 300 ton ürün alınabilecek. herhalde bir senede iki sefer ekmek gerekir değilmi?

birde sılajlık mısır ekip, mısır sıra aralarına farklı bir baklagiller bitkisi eken varmı? bu şekilde bir kaç yazı gördüm. uygulanabilir birşeymidir?

arkadaşlar toprağı işlemek için gecikmek istemiyorum.
bir an önce çalışmaya başlıyayım istiyorum.

yorumlarınız nedir? alabilirmiyim.

bu konuda çalışma yapmış deneyimli arkadaşların değerli fikirlerini, görüşlerini bekliyorum.

ÖZÇAPA
15-12-2012, 13:40
yaklaşık 500 dönüm mısır sılajı ktığım tarlamın hasatının bı kısmı yapıldı, sonra 1 hafta kadar yağmurdan dolayı tarlaya gırılemedı bı kaç gunde çok ıslak dıye gırılmedı şimdi ise kupkuru olmuş sararmış denılıyor tarlam viranşehırde ben mersındeyım henuz kendım görmedım son durumu ama bırazdan yola çıkacam böyle bı durumda sılajımı en az zararla nasıl değerlendırebılırım bılgısı olan arkadaşlar yardımcı olabılırse çok sevınırım sılaj işine bu sene ılk defa gırdım normalde tarımla uğrasıyorum ama sılaj konusunda acemı sayılırım.
şimdiden teşekkurler.

ÇeteÇakal
17-12-2012, 18:29
Daneye biçtirebilirsiniz. Bu saatten sonra acele etmenize gerek yok, mısırların koçanları olgunlaştıktan sonra ters döner ve içine yağmur girmez. Bu sebeple ilk bahara kadar ne zaman müsait olursanız biçerdöverle daneye biçebilirsiniz.

DeHLiZ
30-12-2012, 23:32
Arkadaşlar iyi geceler,

Benim soracağım şey bir fantezi gibi gelebilir herkese farkındayım ama, malum toprak kıtlığı yaşanıyor. Tarımsal arazi bölgelerine kat çıkamayacağız anlaşılan imar olaylarından dolayı. Acaba çilek yetiştirmede olduğu gibi merdiven usulu ile mısır ve yonca ekilebilir mi? Üsttekilerin ya da alttakilerin ışık alması engellenir mi? 40*25 lik bir alan için düşünecek olursak bize kazandıracağı fazladan bir alan olur mu? Bunu hiç düşünmüş biri var mı?

Teşekkürler.

tugrulbaba
25-03-2013, 19:00
Konyada silaj yapan bir yakınım dönümden (Konya dönümü 2500 m) 24-26 ton silaj yaptığını söylüyor. Ve bu son derece normal bir rakammış. Ben bilmem.
Ancak bu silaj için tek traktör yeterli mi? Onu merak ediyorum.Siz nasıl yapıyorsunuz silajı?

yarenimex
26-03-2013, 19:20
Konyada silaj yapan bir yakınım dönümden (Konya dönümü 2500 m) 24-26 ton silaj yaptığını söylüyor. Ve bu son derece normal bir rakammış. Ben bilmem.
Ancak bu silaj için tek traktör yeterli mi? Onu merak ediyorum.Siz nasıl yapıyorsunuz silajı?

Hasat zamanında tek traktör yetmez, bir traktörle silaj makinası marifetiyle mısırınızı silajlık hale getirip hasat edersiniz, ikinci traktör hasat edilen doğranmış mısırınızı silaj yapılacak alana taşır ,üçüncü bir traktör de silaj alanınıza gelen mısırınızı silaj yerinde gerektiği gibi serip sıkıştırma işlemi için çiğneme yapar.Daha sonra naylon örtüsünü serip topraklamayı tek traktörle de yapabilirsiniz, veya yardımlaşarak daha kısa zamanda da bitirebilirsiniz. Gerçi bazıları topraklama yerine üzerine pancar posası ve meyve suyu fabrikası artığı elma posasını kaplamayı da tercih ediyorlar..