PDA

View Full Version : tourkana / Zen bahçesi - Bahçe bonsaileri

Sayfalar : [1] 2

tourkana
08-04-2007, 14:17
bir fidancının arka taraflarında gölgede kalmış 5 fıstık çamının ancak ikisini alabildim....arabada yer olsa diğer 3 ünü 'de alırdım...fiyatları 20 ytl...
aşağıda resimleri var....küçük olan kaçınılmaz olarak Literati stilinde olacak üzerinde kurumuş dalları çok güzel duruyor...
diğerini ise Zen bahçesi oluşturacağım bölümde kullancağım ,ama stili ne olur bilmiyorum..

tourkana
08-04-2007, 15:07
satan adam ordakilerin hepsine fıstık çamı dedi,ama bu ikisi birbirinden farklı ....fıstık çamları tepeye doğru gittikçe aşağıdaki dallar enerjisiz kaldığından kurur diye biliyorum....büyük olan sanki farklı bir cins ama hala kızılçam-sarıçam-karaçam-sahil çamı ayırt edemiyorum...biraz daha tecrübe kazanmalıyım sanırım...:)

Ali H. ALI
08-04-2007, 15:11
Iyi pazarlar Tourkana, Guzel agaclar almissin. Bunlarin ikisini de yere dikeceksin deyilmi? Yere diktikten sonra bir yil kadar dikildikleri yere alismalarini bekle. Dusundugun gibi ilk resimdeki agac celebi tarzi olabilecek bir agac ikincisi ise kivrimli dik tarz veya ruzgar yatigi tarzi olabilir. Agaclariniz uzerinde yapacaginiz calismalari paylasmayi unutmayiniz. Bahceniz dilediginiz gibi olsun,

tourkana
08-04-2007, 15:17
merhaba Ali Bey,
ağacı dikeceğim yer evin temeline çok yakın olacağından zarar verme ihtimaline karşı genişçe bir saksıya alıp mümkünse öylece saksısında dikmek istiyorum...yorumlarınız için teşekkür ederim.

memet
08-04-2007, 20:34
Ağaçlar çok güzel, neredeyse kendiliklerinden tarzlarını oluşturmuşlar.

vyssera
08-04-2007, 22:40
Ağaçların çok güzel, böyle ağaçlar bulduğunuz için şanslısınız. Umarım istediğiniz gibi olurlar.

bonsaisan
10-04-2007, 17:38
Ağaçlara baktım üzteki bir fıstık çamı
altdaki yani iğneleri yükselerek çıkan tabi yakından görmek lazım ama kara çam olabilir pinus nigra olrak araştıra bilirsin.Dediğim gibi yanıla bilirm.Fıstık çamı için bir şey diyemiyeçeğim lakin diğer tür için güzel bir yapı söz konusu.Tavsiyem şu olur zaten bahçe bonsai olrak yetiştirmeyi düşünüyorsun istersen bir boy büyük bir saksıya al zaten yukarıdada yazmışsın.Saksı ile dikimini gerçekleştir.Ondan sonra ağaçın yerini sevmesi ile doğru orantılı olrak işlemlere başlıya bilirsin.Başarılar diliyorum.

tourkana
15-04-2007, 16:11
Bugün diğer kalan 3 fidandan ikisini daha aldım...ve yavaş yavaş japon bahçesinde sona geldim....
İki fıstık çamından büyük olanında birkaç tane açılmış kozalaklar var ve genç kozalaklar oluşmak üzere ...
Küçük olan ise çok dallı,her yöne doğru gitmiş...bu 4 fidandan ikisini büyük ve yamuk olanı bahçeye dikmeyi,küçük olan 2 tanesini cesaretimi toplayıp yeterince iğne küçültme ve dallandırma hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bonsai olarak değerlendirmek istiyorum...

bonsaisan
15-04-2007, 22:04
çok güzel fidanlar ve gerçekden hoş şimdiden başarılar diliyorum.

lerdemir
15-04-2007, 22:31
Şimdiden kolaylıklar diliyorum kardeş.

Selam ederim.

aybala
15-04-2007, 22:51
Japon bahçesini ben de merakla bekliyorum. Kolay gelsin :)

Halit Togay
16-04-2007, 05:35
bir fidancının arka taraflarında gölgede kalmış 5 fıstık çamının ancak ikisini alabildim....arabada yer olsa diğer 3 ünü 'de alırdım...fiyatları 20 ytl...
aşağıda resimleri var....küçük olan kaçınılmaz olarak Literati stilinde olacak üzerinde kurumuş dalları çok güzel duruyor...
diğerini ise Zen bahçesi oluşturacağım bölümde kullancağım ,ama stili ne olur bilmiyorum..

1. 20 ytl çam için çok pahalı .
2. Kurumuş dallara pek güvenme yağmur rüzgar kuşlar derken hemen kırılıyorlar.
3.Bahçeye dikince çok hızlı büyüyorlar. Acaba bir saksı içinde diksen de aradabir çıkartıp bonsaiymiş gibi kök budaması yapsan.
Kolay gelsin .

Halit Togay
16-04-2007, 05:37
Şimdi okudum, bonsaisan da saksı ile dikimi tavsiye etmiş.

Halit Togay
16-04-2007, 05:39
İnanılmaz. Herşeyi okumadan yazmışım, bonsaisan da öyle, zaten saksıyla dikecekmişsin yazmışsın.

Todor
16-04-2007, 08:05
Değişik ve merak uyandırıcı bir çalışma. Eğer özellikle aradığın ve bulamadığın bitkiler, malzemeler olursa, her çeşit yardımcı olmak isterim.

tourkana
16-04-2007, 09:37
1. 20 ytl çam için çok pahalı .
2. Kurumuş dallara pek güvenme yağmur rüzgar kuşlar derken hemen kırılıyorlar.
3.Bahçeye dikince çok hızlı büyüyorlar. Acaba bir saksı içinde diksen de aradabir çıkartıp bonsaiymiş gibi kök budaması yapsan.
Kolay gelsin .

merhaba Halit Bey,
fiyatlar 20 ytl ama dün kalanları 15 den aldım,ayrıca fidandan öte ağaç olmuşlar.kozalaklar filan çıkmış,kozalak oluşumu 10 yaşından sonra başlarmış..aslında dalları oynatınca çok çatır çutur sesler geliyor,ve oldukça fazla reçine sıvısı var dallar üzerinde..
bakalım nasıl olacak..haftaya inşallah bitecek.
ihtiyacım olan malzemeler,toprak üstüne sereceğim ,toprakla taşları ayıracak bir muşamba ama delikli olmalı.ve duvarı kapatmak için kuru bambu gövdeleri lazım.
bunlar konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ali H. ALI
16-04-2007, 13:10
Herkese selamlar, Tourkana gidis o yonde ki, guzel bir bahcen olacak. Asamalarla bahcenin guzelligini bizlerle paylasacagini ve bu paylasimidan da bircok arkadasin, bahcelerini duzenlerken yararlanacagini dusunuyorum.

Ayrica bahce duvarinizin usta eller tarafindan oruldugu hemen fark ediliyor.
O duvarin yari yuksekliginde,biraz alcak biraz yuksek[hepsi bir boyda olmasin] kalin tahta ayaklarin[direkler] uzerine yine kare seklinde kesip yerlestireceginiz kalin tahta basliklar ve basliklar uzerinde sergilenmis bonsaileriniz cok goz alici olur diye dusunuyorum.
Bahcenizinen kisa zamanda tamamlayip, keyif yapmanizi dilerim.

tourkana
16-04-2007, 14:16
Herkese selamlar, Tourkana gidis o yonde ki, guzel bir bahcen olacak. Asamalarla bahcenin guzelligini bizlerle paylasacagini ve bu paylasimidan da bircok arkadasin, bahcelerini duzenlerken yararlanacagini dusunuyorum.

Ayrica bahce duvarinizin usta eller tarafindan oruldugu hemen fark ediliyor.
O duvarin yari yuksekliginde,biraz alcak biraz yuksek[hepsi bir boyda olmasin] kalin tahta ayaklarin[direkler] uzerine yine kare seklinde kesip yerlestireceginiz kalin tahta basliklar ve basliklar uzerinde sergilenmis bonsaileriniz cok goz alici olur diye dusunuyorum.
Bahcenizinen kisa zamanda tamamlayip, keyif yapmanizi dilerim.

Orası bonsai sergisi için çok uygunmuş gibi gözükse de güneşi çok az alması sorun olabilir,bunun için bahçenin sol tarafına bambu duvar ve bonsai taşıma çıkıntıları oluşturmayı düşündüm...ama yine de güneşi gözlemleyip kaç saat duvara vurduğuna bakıp öyle karar vermek en iyisi..teşekkürler.

tourkana
21-04-2007, 22:48
Güzel bir cumartesi gününde ,uzun zamandır yapmayı düşündüğüm Japon Zen Bahçesi ile ilgili malzemeleri (Bunlar İnşaat Drenaj Muşambası-Traverten Tamburlanmamış Taş(1,5 ton)-muşambayı Kesme aletleri-toprak-zen bahçesi adaların oluşumda yükseltiyi sağlamak için kullanılacak Kayrak Taşları)sağladıktan sonra işe koyulduk....

Önce zemini düzledik,fazla toprakları ayıkladık(Tesfiye yöntemi),sonra Muşambayı serdik ve ilk adamızı oluşturacağımız bölümü yarıp içindeki toprağı kazıp Çamı diktik(ameliyat misali :))...sonra aynı işlemleri ortadaki Ada için yaptık,bu adada Akçaağaç(3 tane)-nandina domestica-3 tane şimşir-1 adet telgraf çiçeği-3 adet taflan kullandık...diğer üçüncü adada sadece 3 tane şimşir kullandım...

Öncelikle bu sıcak ve güzel Cumartesi gününde,beni yönlendiren ve yardımcı olan arkadaşıma da çok ama çok teşekkür ediyorum..1,5 ton taş kaldırıp zemine yığmak herkesin harcı değildir..:)
az bir iş kaldı,yarın da devam edip bitirmeyi düşünüyorum...Buyrun resimler..

Todor
21-04-2007, 22:53
Çok güzel, ellerine sağlık. Özendiriyorsun bizi.:)

Ali H. ALI
22-04-2007, 11:47
Iyi pazarlar Tourkana, bittigi zaman, geriye cekilip seyredecegin, guzel bir bahcen olacak. Bahcende keyifle zaman gecirmeni dilerim. Kim bilir belki bir gun o bahcede cay icmek bize de kismet olur.
Her sey diledigin gibi olsun.

tourkana
22-04-2007, 11:55
inşallah üstadım,Çay içme bölümü de hazırlıyacam orda..ne diyorlar ,Tea House...ama çayları siz getirin,görmeyi çok istediğiniz Çin'den..:)
iyi pazarlar.

aybala
22-04-2007, 19:48
Tourkana eline sağlık. Aşama aşama planlayıp, özenle gerçekleştirdiğin bahçende herşey dilediğin gibi gelişir, yetişir umarım. Bugün fotoğraf eklememişsin, sanırım dinlendiniz. :)

vyssera
22-04-2007, 20:59
Ev de güzel, ortam da . Bahçen de çok hoş olmuş. Ellerine sağlık.

tourkana
22-04-2007, 21:19
Tourkana eline sağlık. Aşama aşama planlayıp, özenle gerçekleştirdiğin bahçende herşey dilediğin gibi gelişir, yetişir umarım. Bugün fotoğraf eklememişsin, sanırım dinlendiniz. :)

Dinlenmedim ama işlemler tam bitmeden fotoğraf koymak istememiştim,ne yapalım yoğun istek üzerine :) aşağıya ekliyorum fotoğrafları..

aybala
22-04-2007, 22:05
Teşekkürler tourkana,
Bu çalışman bittiğinden güzel bir kaynak olacak. Bir de ben Zen Bahçesi merakının kaynağını merak ettim. Senin bu merakın yüzünden biz de yeni şeyler öğreniyoruz. Mesela mesajından sonra google'dan "tea house" (http://www.koicymru.co.uk/tea1.htm) ları arattım.

tourkana
28-04-2007, 08:36
bu yaşta zeytinleri beliren bu genç fidanı ve Sürrealist resimlerde bir adamın saçlarını oluşturacak düzendeki bu japon söğüdünün fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim..

Ali H. ALI
28-04-2007, 14:29
Tourkana selamlar, Sogut harika bir gorunuste. Bonsai yapmayi mi dusunuyorsun? zeytin ise cok genc ve uzun bir govde ile boy gosteriyor. Belli ki bahceye dikeceksin. Bol urunlu olmasini dilerim.

Bir yerde bahceye dikilmis bonsailer oldugunu ogrendim firsat bulursam oraya gidip resim cekecegim ve resimleri burada paylasacagim.
Iyi hafta sonu tatilleri dilerim.

tourkana
28-04-2007, 15:17
hocam merakla bekliyorum bu bahçe bonsaileri resimlerini,umarım fırsatınız olur da gidersiniz.
Söğüt e bu aşamada müdahale edemem bu haliyle gayet güzel zaten,zeytin için bir fikrim yok ama Çelebi stilinde güzel olabilir..

Ali H. ALI
29-04-2007, 13:43
iyi gunler Tourkana, bu gun gidecektim, bahce bonsailerinin resimlerini cekmiye. Olmadi butun gun yagmur yagdi resimler de baska bir gune kaldi.

Zeytin agacini istedigin yerden budayabilirsin, budadigin yerin altindan, yeni surgunler atacaktir. O surgunleri degerlendirip. istedigin tarzi yapabilirsin. Onu yere dikersen bir iki yil icerisinde govdesi daha da kalinlasacaktir.
Guzel bonsai calismalari dilerim.

Ali H. ALI
06-05-2007, 14:38
Tourkana iyi pazarlar, dun, bahceye dikilmis bonsaileri gormek icin gittim. cesit cesit saksi satan bir Vietnamlinin yeri.
Bonsai agaclari ! dusundugum gibi deyildiler, yine de resimler cektim asagida o resimleri gorebilirsin. Senin bahcendeki bonsailerin bunlardan cok daha guzel olacagina inaniyorum.
Hosca kal.

10251

10252

10253

10255

10254

Ilginc bir calisma tellerden yapilmis bir zurafanin ayaklarina dikilmis hanimeli[Lonicera nitida] tel zurafayi doldurup yesil bir zurafa olusturuyor.

tourkana
09-05-2007, 19:06
Ali üstadım,mesajınızı yeni gördüm ancak ,bu evdeki bilgisayardan "hızlı cevap" ile eklenen resimleri göremiyorum,yarın ilk işim şirketteki bilgisayardan çektiğiniz fotoğraflara bakmak olacak.
Ben de bugün nalburdan geçerken uzun uçlu bir tırmık(adı "dirgen"miş,saman balyalarına çatal gibi batırılan bir alet) görüp aldım,ve bahçemi resimdeki gibi "taradım". :)

Oğuzhan
10-05-2007, 09:37
Çok güzeller....:)

tourkana
03-06-2007, 20:07
Yosunlardan sonra Zen bahçesindeki çam ağacı ve ahşap büyük saksıya diktiğim Slanting tarzındaki fıstık çamı fotoğrafları..

bonsaisever
03-06-2007, 22:28
tourkana zen bahçen çok güzel olmuş :)
Resimlerde gördüğüm kadarıyla bahçende tırmık var fakat resimde çizdiğim gibi tahtadan bir tırmık yaparsan bahçenin yüzeyini çok daha düzgünleştirip aynı zamanda dalgalı motiflerde verebilirsin
7-8 cm uzunluğunda 1 cm kalınlığındaki tırmık uçlarına vereceğin meğille ister derin ister sığ çizgiler çizebilirsin

12515

sukranayalp
04-06-2007, 09:11
Sn Bonsaisever, sizin belirttiğiniz bu tırmıkta sapın oynar başlıklı traş bıçağı gibi yön değiştirme özelliği mi var?
Oynar başlık olursa dalga derinliğini her zaman eşit seviyede tutmak zor olmaz mı?
Ya da anlatmak istediğiniz , sapla birlikte tabandaki kramponların da açı kazanması mı?
AutoCad'de bir çizim yapmıştım, ancak sapı konusunda kararsız kaldım.
Benim çizdiğim projede ; krampon kısmı da üçgen kesilmiş ahşap idi. Bir Japon bahçesi kitabında gördüklerime dyanarak çizmiştim.Fotoğraftakinin sapı sabitti. Hatta uygulayıcı olan kişi sapı yere paralel yaptığı için uygulama sırasında bir parça eğilerek yapıyordu.Bu konuda bilgileriniz varsa ve açıklayabilirseniz çok memnun olacağım.

tourkana
04-06-2007, 09:28
aralarının en az 14 cm olması ve 4 kramponu geçmemesi lazım...bunun için benim dirgenin (uç araları 7 cm) ,soldan iki sağdan iki ucunu telleyip V şekline getirdim,hafta sonu bahçeyi tarayıp size nasıl güzel çizgiler çektiğini gösteririm..tabi gönlümde yatan ahşap bir tırmık ama şimdilik bununla idare edeceğim..

bonsaisever
04-06-2007, 14:23
Anlaşılan Tourkana ayrıntıları araştırmış :)
Benimki Tv de gördüğüm bir zen bahçesiydi sadece.

sukranayalp, sabit sap olması gerekiyor.
Sap yaklaşık 45 derecelik.
Sap'a doğru çektiğinizde tahtanın arka bölümü toprağı düzlerken ön kısımda kalan kramponlar toprağı şekillendiriyor.
Sapı aşağı doğru eğdiğinizde arka taraf yere bastığından ön kısım yukarı doğru kalktığından derinlik azalıyor ve daha sığ çizimler yapılıyor.
Ve dediğiniz gibi üçgen, yuvarlak papuçlardı.

sukranayalp
04-06-2007, 14:41
Teşekkürler.

tourkana
17-06-2007, 17:42
Herkese merhaba,
Bugün ,bu sıcak ama bir o kadar da güzel günde (pazar olmasa daha iyi olurdu ama neyse:)) ,zen bahçesine biraz çeki düzen vermek istedim..dün Kemerburgaz"daki Taş Dünyası na gittim,ordan bir adet "fosil kütük taş" ve bir adet de "meteor taşı" aldım,orası penjing çalışması ve taş üstü bonsai çalışması yapmak isteyen arkadaşlar için çok iyi bir yer,aradığınız her türlü taşı bulabilirsiniz...
Yalnız benim bir kaç sorunum var,ortadaki adada bulunan 3 Akçaağaçın yaprakları gevrek gevrek oldu,tuttuğum anda çıtır çıtır dağılıyor elimde,sanırım toprağında bir eksiklik var,sitenin bahçevanı ağaçların sağlam olduğunu ama bu sene gübre ve demir takviyesi ile ağaçları beslememi söyledi..
Onun dışında herşey güzel gidiyor,sıkıldığım anlarda bahçeye bir tırmık operasyonu yapıp çeki düzen veriyorum..Mesela bugün olduğu gibi.

nevsune
17-06-2007, 19:31
Bu ne güzellik böyle. Dinginlik akıyor sanki. Of nasıl kıskandım, nasıl. O ağaca yaslanmış, üstünde japon feneri olan mavi arkadaşın yerinde olmayı kim istemez ki? Sizi kutlamak kelimesi bile az gelir. Ellerinize sağlık.
Ali Bey'in vietnamlısının bahçesindeki ağaçlar çok ilginç ama sizinkinin elini öper bence. Değil mi Ali Bey?

bonsaisever
17-06-2007, 22:08
tourkana, Taş Dünyasının yanındaki bahçeye mi gittin?
Orada güzel Acer çeşitleri var ancak biraz pahallı gibi :)

Akçaağacanın yeni yapraklarında mı? Yoksa eski yapraklarında mı kuruma var?
Azot eksikliği eski yapraklarda kurumaya neden olurken, kükürt noksanlıdığıda yeni yapraklarda kurumaya neden olur.
Burayı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=27234#post27234) incelemende fayda var :)

Todor
18-06-2007, 05:37
Aynı problem bende de var. Bir yandan yeni sürgünler veririken eski yapraklarda uçlarında sararma ve kuruma oluyor. Ben aşırı sıcaklardan ve şiddetli rüzgardan olduğunu düşündüğüm için toprağa aktardım.

bonsaisever
18-06-2007, 18:09
Todor, saat 18.00 e kadar % 60 lık güneş perdesinin altında olduğu, rüzgar görmedikleri, NPK, ve ara ara demir, kükürt takviyesi yaptığım halde şu an iki ağacımda bunlardan var.
Daha ne eklemem gerektiğini bilmiyorum :))
Bu konuda ayrıntılı bilgisi olan varsa sabırsızlıkla bekliyorum.
Yoksa denemelerim sürüyor :p

tourkana
18-06-2007, 19:00
bana bugün kara boya diye birşey önerdiler...bu bahçede konum olarak güneşi çok görmeyen ve kuzeye dönük bir konumda,rüzgar da fazla gelmiyor..dikim şoku olabilir ama gübre takviyesine ilaveten bir de kara boyayı deneyeyim diyorum.

memet
18-06-2007, 19:16
sudan kaynaklanan kirecin bitkide yarattığı olumsuzluklar için Mine hanım kara boyayı önermişti. forumda tarifi var.
Hırdavatçılardaki toz siyah boya.
Ben kullanıyorum. Bitkideki demir yetersizliğinden kaynaklanan sorunların çözümünde etkili.

bonsaisan
18-06-2007, 19:49
Geçenlerde satın aldığım palmatımdada aldığım yerde yaprak ucları hafif kuruma yapmışdı.Fakat malum içinde bulunduğumuz haziran ayı dolayısyle yapraksızlaştırm uygulama zamanı olduğunda hiç sorun etmeyerek acer yapraklarını foruma daha önceden eklediğim tablodaki gibi işleme tabii tutum 1 hafda sonra büüyk ihtile yeni sürgünler patlamış olaçak ve yeni çıkan bu yapraklarda sorun yaşayaçağımı sanmıyorum.
Acer palmatum düzensiz rüzgarı helehele sıcak esen rüzgarı pek sevmiyor.
Birde 1o yaşının altında ki genç bitkiler aşırı direk güneş ışığınıda sevmiyorlar.
Bu yüzden kuytu ve mümkünse gölge olan yerlerde tutulmaları en mantıklısı.
Toprakda ki mineral **** besin eksikliği sorununa gelinçe her ne şartla olursa olsun bahçede **** saksıda ağaçların gelişme dönemleri olan nisan ayından eylül ayının ortasına kadar 20 günde bir ağaçların düzenli orak gübrelenmesi yani beslenmesi gerekli teknikler farklı olabilir yapradan gübreleme organik gübre v.b gibi
Ben 20 günde 1 kompoze granür gübre kulanıyorum.zaten 20. günüsonunda gübreden eser kalmıyor.Ve yanidan gübreliyorum.
Malum bu gübrenin içinde azot fosfor patasyum debgeli bir biçimde var.Minaralerde aynı oranda düzenli uygulama hem toprağın yapısını güçlendiriyor hemde ağaç için faydalı oluyor.
Eğer ağaçlarınızı kendi halerine bırakıyorsanız ve onları dediğim şekilde bakmıyorsanız sorunlar her zaman yaşanaçakdır.Ve hep bir eksiklik olaçakdır.
Saygılarımla

Ali H. ALI
19-06-2007, 16:01
Selamlar, Toror ve Bonsaisana katiliyorum. Japon akcaagaclari dogrudan gordugu gunes isinlarindan ve ruzgardan etkileniyor ve hemen yapraklari yaniyor. Bunu onlemek icin agaclarinizi yari golge ve ruzgar tutmayan yerlerde yetistirmelisiniz. Onunuz yaz sicak esen ruzgarlardan yalniz akcaagaclari deyil diger agaclariniza da dikkat ediniz. Sicak esen bir ruzgar, ilgilenip gerektigi gibi sulamazsaniz, agacinizi iki gun icerisinde kaybedebilirsiniz.
Bonsaileriniz uzerinde iyi calismalar diliyorum.

tcosan
16-07-2007, 16:01
Selam Tourkana, bize bahçenin son durumunu fotoğraflayıp gönderir misin?
Merak ediyorum doğrusu...

tourkana
18-07-2007, 18:27
merhabalar,
Son haline hala ulaşamayan Zen bahçesinde ,kuruyan Akçaağaç yapraklarından sonra yerlerine yenileri çıkmaya başladı,taş duvarı nasıl kapatsak diye hala düşünüyorum,Bambu sırıkları ile mi yoksa ahşap kaplama ile mi, ya da normal file ile mi ? bu konuda fikirlerinizi bekliyorum..
Ayrıca üst tarafın da bir fotoğrafını koydum..Birkaç sene içinde Bambu sırıklarına sarılan Dimrit ve Cabernet Sauvignon asma fidanları ,ve fidanlığın köşesinde yamularak güzel bir form almış fıstık çamları güzel bir gölge oluşturacak,inşallah bu seneki gibi ağaçların yaprakları kavrulmayacak..
Dikkatli bakarsanız saksıda duran fıstık çamının ibreleri o kdar kısa ve o kadar dallı ki ,onun üstünde Bonsai çalışması yapmak istiyorum.Yarışmaya yetişmez ama ilerde düzenlenecek ikinci yarışmaya onunla katılmayı düşünüyorum.

tcosan
18-07-2007, 21:05
Selam Tourkana,
Biliyorum Zen ruhuna biraz ters gelebilir ve aradığınız da böyle birşey olmayabilir ama sizin için bir çalışma yaptım. Umarım beğenirsiniz. Beğenmezseniz istediğiniz kaplama çalışmalarını da (acemice de olsa) görselleştirebilirim.

tourkana
19-07-2007, 08:36
kara bambular benim de hayalim ama oraya gitmez,hem panoları hem de zeminnden geçen borulara zarar verme ihtimali var,,bir de bambuların running yayılıcı olması tüm zen bahçesini bitirebilir :)...
ayrıca çalışmaların çok güzel ve profesyonelce olmuş..bir de duvarı kuru bambu sırıkları ile yapabilirsen ,güzel bir önizleme fırsatı olabilir..teşekkürler.

bonsaisever
19-07-2007, 14:46
Güneşin yakıcılından kurtulabilmesi için, bahçenin 2-3 metre üzerine, %30 veya 60 lık bir güneş perdesi asmanızın faydası olmaz mı?

tourkana
19-07-2007, 15:51
aslında aldım da bir türlü kuramadım,bendeki %75 lik bir file...çok fazla gölgelik yapar mı acaba ?

tcosan
19-07-2007, 15:54
Tourkana merheba tekrar,
umarım bu aradığın sonuçtur. Ben yine bir ekleme yaptım kendimce.
Daha da uğraşılabilir. Ayrıca zaman uygun olursa gerçekte de yardım edebilirim.
Kolay gelsin.

tourkana
20-07-2007, 08:28
Böylesi gözüme çok hoş geldi..Bambu sırığı araştırmaya başlıyorum..Teşekkür ederim çalışmalarınız için.

Penelophe
20-07-2007, 08:38
Tourkana;

Bence de çok güzel bu son fotoğraf.
Aslında bu işlerden pek anladığım da söylenemez ama beğendim.;)

tcosan
20-07-2007, 09:26
Tourkana,
Gerçek bambu sırıkları bulamazsanız, fotoğrafta gördüğünüz kamış son ihtimal olarak aklınızda bulunsun. Biliyorum, istediğiniz görünüm böyle birşey değil ama
en son çare...
Fiyatları ve ölçüleri hakkında bilgi edinip, size bildirebilirim.

bonsaisever
20-07-2007, 15:11
Sabah veya akşam güneşi görüyorsa, hiç sorun olacağını sanmıyorum.
Ben %90 lık kullanıyorum, akşam 5-6 gibi güneşi görmeye başlıyorlar.
Ve gayet sağlıklılar :)

tourkana
24-07-2007, 19:55
gölgelik nasıl olmuş ama :)

Selahattin Yılmaz
24-07-2007, 20:58
Bence gölgelik, inşaat tahtalarına gerili olmakla karizmayı bozmuş. Daha ziyade duvara klipslerle tuttrulmuş çelik tel ile veya gergi teline gerilmeliydi o tel diye düşünüyorum...

tourkana
24-07-2007, 21:27
Duvar normal değil ki ama,taşlara bir çivi çakmak çok zor. bilmiyorum, bahsettiğine benzer bir resim fotoğraf varsa görmek isterim.Belki denenebilir.
Aslında iki adet boru demiri ,2 metre uzunluğunda bir kalasa çakarak ,ortasına gerginliğini sağlayacak iki adet 1,80 uzunluk 6 cm çaplı Bambu lar koyarak fileyi gerdirdim.Ama demirleri iyi görmüşsün,hafta sonu onları kamufle ederim o halde :)
not: Fileyi FİLESAN dan m2 si 85 kuruşa(KDV dahil) aldım.

Ali H. ALI
26-07-2007, 01:37
Iyi gunler Tourkana, Selahattin beye katiliyorum golgelik bahcenin estetigini bozdu, egreti gibi duruyor. Daha guzel bir sekilde gerekli duzenlemeyi yapip, golgeligi gererseniz bahcenizin cok daha guzel goruneceginden hic kuskunuz olmasin.

Todor
26-07-2007, 06:50
16700

Bence;
Duvarı elmas uçlu matkap ile delebilirsin. Karşıya çekeceğin gergi tellerinide iyice gerersen, gölgeliğin gergin olmasını sağlıyabilirsin. Sonrada gölgeliğe alttan böyle birbirine yakın desenli, birden fazla rüzgan çanları asarsın.
http://www.wholesalesarong.com/superdeal/bamboo-windchime.jpg

Selahattin Yılmaz
26-07-2007, 13:47
Artık fotoğraf makinesi özürlüyüm normalde bahsettiğim klipslerin (matkapla duvara monte ediliyor)fotolarını çekerdim. Ancak bulabilirsem yine de çekip gönderirim.

Bu arada bambu yapmayı düşündüğün duvara kalın kendirden örülmüş ipe ne dersin. Bulmak bambudan daha kolay olacaktır. Ancak fiyat konusunda bir şey diyemeyeceğim.

tourkana
26-07-2007, 13:59
onun da bir fotoğrafını görmek lazım..bir sorun daha var aslında,bu taşların arasında fareler yaşıyor oraya ne koyarsak koyalım kemirecekler gibi bence..:)

bonsaisever
26-07-2007, 22:53
Filesan nerede?
Ben m2 yi 10 YTL ye aldım :(

Resimdekinden çok daha güzelini yapacağına eminim ;)

Todor
26-07-2007, 23:10
Yalova'da %75 gölgelik 6 YTL, %50 gölgelik 4.75 YTL.

tourkana
28-07-2007, 15:38
Filesan nerede?
Ben m2 yi 10 YTL ye aldım :(

Resimdekinden çok daha güzelini yapacağına eminim ;)

www.filesan.com.tr olması lazım,yerleri İskenderun'da..ben 6*10 metre 50 ytl +KDV+kargo ya aldım...kargo 15 ytl civarı tutuyor..
daha güzelini artık seneye yapayım diyorum,zaten 3-4 hafta içinde aşırı sıcaklar bitecek....
sanırım buradaki(köşede duran,lamba asılı) karaçamı kaybettim.şimdi onun yerine uzun boylu doğal bir taş koyup arasına da bir fıstık çamını şelale stili ile yerleştireyim diyorum. Bunun için taşçı ile görüşüp bir uzun taşı ikiye ayırmasını veya saksıdan çıkacak ağacın toprağı ve benim altına toprak ilave edeceğim bir oyuk açmasını isteyeceğim.

Selahattin Yılmaz
28-07-2007, 18:03
Arkadaşlar bir şey satın alacağınız zaman bence bir bilene danışın. Linkteki fiyat listesi (http://www.tartes.com.tr/fiyat/FIYAT%20LISTESI.pdf)ni bir inceleyin.

tourkana
28-08-2007, 18:22
Merhaba, bugün Karaca fidanlığından gelen hediye bonsainin fotoğrafını sizlerle paylaşmak istedim.
Sanırım yarı bodur çamdan yapılmış ,türü de yine sanırım kızılçam.(Pinus Brutia).
Seyrek dallarda sürgünler çıkartmak için gerekli uç alma ve çimdikleme tekniklerini uygulamamız gerekiyor.

lerdemir
29-08-2007, 08:32
Çok beğendim Hasan; bahçene çok yakışmıştır eminim...

Hayırlı uğurlu olsun.

Umarım sağlıklı yaşatır ve bol sürgün verdirirsin...

bonsaisever
29-08-2007, 18:02
Çok güzelmiş.
Telleme ve uç alma ile geleceği çok parlak bir bonsai :)
Todor ile birlikte gittiğimizde orada bonsaileri biraz inceleme imkanı bulduk.
Toprak değişimlerini yapmak şart gibi.
Önümüz kış ve sen de nasıl olsa yaparsın.
08.09 tarihinde toplantıya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5578&page=2) gelecek misin?
Getirsene, biraz mıncıklayalım ;)

tourkana
29-08-2007, 19:44
Valla sen geliyorsan gelirim ,geçen seferlerde gerçekleşen toplantılarda bonsaiyle ilgilenen pek arkadaşlar yoktu,ama onları tanımak çok güzeldi :)..
Bunu getiremesem de güzel bir bonsai kitabı getirebilirim...

bonsaisever
29-08-2007, 21:26
%89,57 oradayım ve bir toplantıda olmayı ancak bu kadar garanti verebiliyorum :))

Ali H. ALI
30-08-2007, 15:18
Tourkana Guzel bir cam agacin olmus. senin elinde daha da guzellesip sana yillarca arkadaslik edecek olan bir agac olsun.

tourkana
31-08-2007, 14:28
Teşekkür ederim Ali abi...sizin yeşimleri hala göremedik,ne zaman çekeceksiniz resimleri :)

Ali H. ALI
01-09-2007, 15:44
Teşekkür ederim Ali abi...sizin yeşimleri hala göremedik,ne zaman çekeceksiniz resimleri :)

Ilk firsatta yesimler uzerinde yapacagim calismalari sizlerle paylasacagim.
Sevgiler.

tourkana
30-09-2007, 14:38
İyi pazarlar,
Bu ağaç Ali Hocamızın Waverley arkadaşı Brian'ın ardıçına çok benziyor ama korkmayın ben onun gibi Literati stili yapmayacağım :)
Yarı şelale yapacağım sanırım,ama uç tarafta dallanmalar çok fazla, ince bir budama işçiliği gerektiriyor ..
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.İyi Günler.

tourkana
30-09-2007, 16:21
Sn. Bonsaisan 'dan şöyle bir öneri geldi , sanırım onu uygulayacağım.

tourkana
30-09-2007, 17:04
Bir de aşağıdaki ağacın şekli var ki muhteşem. Onun gibi de olabilir.
Püf noktası , aşağıya inen dalı yukarıya döndürürken hafifçe bir açıyla ana gövde ile arasını açmak ve üçgen formu oluşturmak.

lerdemir
01-10-2007, 10:55
Son foto enfes görünüyor.

Aytaç Eroğlu
01-10-2007, 14:10
Son fotograf gerçekten iyi size başarılar

tourkana
04-11-2007, 12:22
Tüm adayları tek bir yerde topladım ,artık sona geliyoruz.Hemen hemen hepsi ile ilgili düşündüğüm tarzları kesinleştirdim.Yakın zamanda çizimle açıklayacağım.
Fıstık çamı için budama zamanına kadar bekleyeceğim,alt dallarını telledim,gövdeye yakınlaştırdım ve iğneleri yukarıya bakmalarını sağladım. Mart ayında son halini alacak,ama hep bu saksıda tutacağım.

tourkana
24-11-2007, 06:36
Doğal nedenlerle kırılarak aşağıya doğru dirsek yapıp ve zamanla kaynayıp ,sağlığına kavuşan bu serviyi koleksiyonuma ekledim. Stil için karşılıklı dal dizimi mi yapsam yoksa piramidal bir taç mı oluştursam diye kararsız kaldım. Görüşlerinizle yardımcı olmanızı bekliyorum .

tourkana
09-12-2007, 14:09
Bugün elden geçirdiğim iki ağacım ,birisi uzun süre aynı saksıda kaldığından iğneleri gittikçe ufalmış bir karaçam diğeri ise yere paralel uzamış bir ardıç. Ardıçın yönünü aşağıya doğu yönlendirip kalan kısma üçgen bir form kazandırmak istiyorum.Saksı değişimine kadar herhangi başka bir telleme ve budama işlemi düşünmüyorum, bir dahaki işlemleri kısmet olursa seneye bu zamanlar yapacağım.

limon
14-12-2007, 12:16
Tourkana, son günlerde yağan yağmurlar, muşamba üzerine serdiğiniz kumlarda sorun yarattı mı? Su birikmiyor mu veya kumu taşımıyor mu?

tourkana
14-12-2007, 15:16
BİZ o muşamba üzerinde, taşları dökmeden önce elimizdeki sivri aletlerle muşambanın çukurda kalan bölmelerine binlerce delik açmıştık.Ama bazen şiddetli yağışlarda aklıma gelmiyor değil...
Kışın oluşacak kar tabakası da sorun olmazsa sanırım bir daha bir sorunla karşılaşılmaz. Eğer böyle bir alan oluşturmak gibi bir düşünceniz varsa mutlaka yapmanızı öneririm.Çok keyifli oluyor... Ayrıca yazın sulama derdi de olmuyor.

limon
17-12-2007, 17:25
10-11 metrekare kadar gölgede kalan bir alan var. Çim olmuyor. Hem böyle bahçede güzel ve değişik bir köşe olması daha iyi. Bir de şöyle gizli bir aydınlatma sistemi döşeyebilsek, geceleri şahane duru değil mi? Siz bu kışı atlatıp memnun kalırsanız bahara doğru ben de buna benzer bir düzenleme yapabilirim.

tourkana
01-01-2008, 16:01
Öncelikle ,yeni yılınızı kutlar ve herkese istediği gibi bir yıl geçirmesini dilerim.
Bu tatil gününde biraz çalışma yaptım.7 gövdeden oluşan Sarıçamları ahşap büyük saksıya diktim.Güzel bir orman olacağını umuyorum.
Ayrıca diğer fıstık çamı da iyice formuna kavuştu.
Zeytin ağacına biraz ağır bir budama yaptım,bu benim ilk ağır budamalı çalışmam ,testere son bölümü koparıp gövdenin çoğu elimde kaldığında üzüldüm açıkcası.bir daha hava köklendirme yapıp ağacı çoğaltmadan bu tip bir işlem yapmayı düşünmüyorum.

Harun Parlak
01-01-2008, 16:12
Selam Sayın tourkana öncelikle sizinde yeni yılınız kutlu olsun. Zeytin ağcınızı kesmekle bence iyi etmişsiniz ileride pişman olmayacağınızı tahmin ediyorum.
Ben olsam 10 cm daha aşşağıdan keserdim ileride kökleri dışarı çıkarmaya çalıştığında yüksek kalacak.
**** şimdi üst kısımdan topeak çıkararak köklere bir ulaş yakındaysa sorun yok biraz derinde kalmışsa bu haliyle uzun kalabilir.
Bu benim önerim tabii son karar sizin ayrıca testere yırtıklarını keskin bir pıçak **** falçatarla temizlersen üzerinde su birikintisi oluşmaz **** çocuk oynama hamuru vs ile kapatırsan faydalı olacaktır diye düşünüyorum kolay gelsin.

Ali H. ALI
03-01-2008, 12:55
Tourkana merhaba, bu yeni yilin sana da guzellikler getirmesini dilerim.

Zeytin agacini nasil bir tarz yapmayi dusunuyorsun? Tekinin dedigi gibi koklerin nereden basladigina bir bak.
Budamadan sonra uzulmen yersiz diye dusunuyorum.(Bu kadar zaman bonsai ile ugrasiyorsun budamalara alisman gerekiyor) Budadigin zeytinin ust tarafini koklendirmeyi deneyebilirsin, Testere zedelenmelerini keskin bir bicakla temizleyip, dalin uzerindeki tum dalciklarti da budayip (govde dalsiz kalacak)
Koklendirme tozunuz varsa onu da surup dalinizi dikiniz buyuk bir olasilikla baharda yeni surgunler verip guzel sacak kokler yapacaktir.

Ali H. ALI
03-01-2008, 13:05
Ardiciniz saglikli ve govdesi de iyi bir kalinlikta bence seneyi beklemenize gerek yok istediginiz tarzda onu simdiden telleyebilirsiniz. Baharin ilk ayindan sonra telerinzi surekli kontrol ediniz buyume mevsimi oldugundan teller agaciniza zarar verebilir.

tourkana
03-01-2008, 13:38
Ali bey , öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.
Zeytini dik stil (formal upright) olarak yapmayı düşünüyorum ,
ayrıca ardıç için dalları hangi yöne tellemem gerektiğine karar veremiyorum.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ali H. ALI
03-01-2008, 14:37
Ardicini sanirim yari sarkik yapacaksin deyilmi? cevabini aldiktan sonra ardicina bakacagim.

Zeytin icin, ise benim agacim olsa saksiyi 45-50 derece(ilk dali yukari almak icin yetreli olacagini dusunuyorum) saga yatirip, ilk dali govdenin devami yaparim sagdaki kalin govdeyi de kurumus govde gorunumu verip 5-6 yil icerisinde cizimdeki gibi bir bonsai elde ederdim.

27422

tourkana
04-01-2008, 17:58
Çiziminiz çok güzel olmuş Ali bey, artık havaların düzelmesini bekleyeceğim bu model için. Evet ardıçı yarı sarkık model yapmayı düşünüyorum.Ancak dalları nereye doğru nasıl telleyeceğim bilmiyorum,bu konuda bir model de vardı ama arkadaşınız Brian onu literatiye çevirdi :)

Ali H. ALI
05-01-2008, 06:37
Yari sarkik ve selale tarzlari iki sekilde yapiliyor.
1- asagiya sarkmiya basliyan govdenin asagiya sarkmak icin yaptigi kivrimin disa donuk tarafindan cikan bir dal ile ikinci bir govde olusturulur bu agacin zirvesi olur. Agacin bir govdesi asagiya sarkarken diger govdesi kivrimli dik tarz olarak yukariya dogru buyur(boyu cok uzun olmadan) ve yayilir. Bu iki govdenin sulieti buyuk bir ucgeni olusturur.

2- yalniz tek govde kivrilarak asagilara iner.

Senin ardicin ikinci tarzdaki gibi olabilir. (Brianin agacini, celebi tarzi olmadan onceki halini ornek alabilirsin:)) Asagiya inen govdenin uc kisminda dallar ile bir ucgen yakalamaya calismalisin Bonsaisanin cizimindeki gibi agacini yeni saksiya alacagin zaman o acida dikim yaparsan govdeyi bukmeden istedigin acida egmis olursun.
Agacinin uzerinde bircok dalin oldugunu goruyorum.. Zorlanmadan istedigin dal dizimini yapabilirsin.(senin ekledigin fotograftaki gibi sadece ucta bir ucgen olusturabilecegin gibi, kivrimlarin dis taraflarindan cikan dalciklarla da bunu yapabilirsin, yari sarkik ve selale tarzindaki agaclarda ilk dal geriye cikar, bir de saksinin duvarina dogru buyuyen dal da olmaz.) Agacin alt tarafina buyuyen dal veya dalcik olmamali agacin alt tarafi bircok resimde gordugun dallardan temizlenmis olmalidir.

Saksinin altina takoz koyup agacini istedigin dereceye egdikten sonra, uzerinde calisabilirsin.(sanirim uygun bir saksi bulana kadar simdi oldugu saksida kalacaktir. O yuzden simdiki saksisini egip calismalara basliyabilirsin.)
Kolay gelsin.

tourkana
02-03-2008, 13:29
Zeytinimin budandıktan sonraki ve toprak kısmında kalan geniş gövde başlangıcının yakından çekilmiş fotoğrafı, ve çamurlu topraktan köklerini kurtardığım kökleri dışarda görünümlü Gardenya Bonsai adayımın fotoğrafı hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Harun Parlak
02-03-2008, 15:04
Sayın tourkana zeytini tellemeyecekmisin şimdiden tellemek lazım Gardenya ya gelince çok güzel görünüyor lakin o kökleri biraz yatırarak düz hale getirip dikmekde fayda var ileride sığ bir saksıya dikince çok havada kalacak kökler diye düşünüyorum ama derin bir kapda kalacak derseniz sorun yok. Köklerin arasına bir iki ufacık taş ve yosun yerleştirirsen daha güzel görünebilir.

tourkana
02-03-2008, 15:41
Zeytinde hala tarzı belirleyemedim , gardenyada ise toprağın tam oturmasını bekliyorum. Kökler arası boşlukların dolduğundan tam emin olmalıyım ,ondan sonra elimde olan daha önceden bahçeye düşündüğüm taş numuneleri ile kaplamayı düşünüyorum.
Bu arada Sarıçamı az evvel saksıya geçirdim, yalnız görüntü çok anlaşılır değil ,arka planı düz renk bir yerde tekrar çekip eklerim.

Harun Parlak
02-03-2008, 15:47
Evet arka fon karıştırmış dalları anlaşılmıyor. Zeytini fırsat bulunca bir araya gelip beraber belirleyelim ne yapılacağını.

tourkana
02-03-2008, 16:47
İyi olur gerçekten ,bir ara ziyaret ederseniz güzel bir tarz yaparız.
Bu arada çamın fotoğrafı hazır .

Harun Parlak
02-03-2008, 16:55
Slamlar tourkana çam ağcın çok güzel bir bonsai olacak ikinci resime göre konuşursak en alt sağ dalı telleyip biraz daha aşşağı çeker isek sonra soldan ikinci dalıda aynen telleyip biraz daha onuda aşşağı çekersek güzel bir üçgen görünüm yakalamış oluruz diye düşünüyorum.
Birde ağcı saksıya biraz daha sıkı bağla bence sanki gezdirirken oynamışgibi aksi takdirde ağcı kaybedebiliriz.

tourkana
29-03-2008, 09:59
Bakalım beğenecek misiniz? Saksılanmış ve saksılanmamış toplam 30 ağaç varmış da benim haberim yokmuş..
Meraklıları daha yakından görmeye de beklerim. İyi Seyirler.

vyssera
29-03-2008, 10:01
Gayet güzel Tourkana, yolum düşerse muhakkak uğrayacağım :)

Ali H. ALI
29-03-2008, 11:53
Tourkana simdi oturmus orada caymi iciyorsun?
Keyfini cikar, guzel bir kose olmus.

Onumuzdeki yaz agaclarini belki gunesten koruman gerekecek. Ozellikle de yapraklari gunesten etkilenen cinsler, ornegin akcaagac.

Gecen yil bu kadar agacin yoktu bu yil onlari sulamaya daha fazla ozen gostermelisin. Sicak ve ruzgarli bir gunde sadece bir gun susuz kalan bir agacinin kurumasi hictendir.

Bonsailerinle iyi bir haftasonu gecirmeni dilerim.

Harun Parlak
29-03-2008, 14:19
Selamlar Sayın tourkana bahce duvarı çok güzel olmuş şimdi bonsailerin bu köşede dahada güzelleşecek hem siz onları iyi görüp ilgileneceksiniz onlarda ilgiden dolayı size şımaracaklar.
Yavaş yavaş karşılarında kahve içme zamanı geliyor.:)

tourkana
29-03-2008, 16:14
Tourkana simdi oturmus orada caymi iciyorsun?
Keyfini cikar, guzel bir kose olmus.

Onumuzdeki yaz agaclarini belki gunesten koruman gerekecek. Ozellikle de yapraklari gunesten etkilenen cinsler, ornegin akcaagac.

Gecen yil bu kadar agacin yoktu bu yil onlari sulamaya daha fazla ozen gostermelisin. Sicak ve ruzgarli bir gunde sadece bir gun susuz kalan bir agacinin kurumasi hictendir.

Bonsailerinle iyi bir haftasonu gecirmeni dilerim.

Çayı yalnızken içmek aklıma hiç gelmiyor üstadım. Arkadaşlarla beraber içeriz inşallah .
Rüzgardan korunmak için, fotoğrafta görülmeyen sol tarafta da çit var.
Bu bölüm sadece sabah güneşini alıyor,ama ben yine de üst tarafa gölgelik çıtaları yapıcam burada geçen sene aldığım %75 engelleyicili gölgeliği kullanacağım.
Sulama için de otomatik sulama sistemi arayışlarım devam ediyor...

tourkana
29-03-2008, 16:16
Selamlar Sayın tourkana bahce duvarı çok güzel olmuş şimdi bonsailerin bu köşede dahada güzelleşecek hem siz onları iyi görüp ilgileneceksiniz onlarda ilgiden dolayı size şımaracaklar.
Yavaş yavaş karşılarında kahve içme zamanı geliyor.:)

Sizi de beklerim komşu .....

sabah
02-04-2008, 12:50
İyi Seyirler.

Gerçekten de bahçeniz tam seyirlik olmuş.

İlk gördüğümde yabancı bir kaynaktan fotoğraf koydunuz sandım.

Bonsaileriniz de bahçeye yakışır düzeyde.

Bahçenizde keyifli günler dilerim.

Bahçenizin fotoğraflarını görmek de bize keyif veriyor...:rolleyes:

greeks
02-04-2008, 14:15
hepsi cok guzel ellerine saglik

ebrub
24-10-2008, 17:25
Sn Tourkana,zen bahçenize bayıldım.Ne kadar emek vermişsiniz,sonucu da çok güzel olmuş,ellerinize sağlık...Son halini merak ettim ama bahçenizin,eminim çok daha güzel olmuştur,yeni resim yükleyecek misiniz?

sasahin
28-10-2008, 16:41
ilgiyle takip ediyorum konu başlığını. Tebrikler Tourkana, çok güzel bir çalışma...
Kıskandırdın, aman nazarımız değmesin...
Maşallah...

tourkana
28-10-2008, 20:16
Selamlar, hafta sonu yeni resimleri ekleyeceğim, ama bahçede bonsai adayı fidanlar çok..Biraz kalabalık yapıyorlar, umarım yine de gözünüze hoş gelir.

tourkana
16-11-2008, 14:34
Doğada kendi kendine formunu bulmuş ,tam da bonsai kurallarına göre dallanmış bir ağaç.
Kayın. (Fagus)

bonsaisan
16-11-2008, 16:24
Çok güzel fidanlar ve gelişimleri de çok güel olmuş.
Kayın fidanı için tachigari çok iti belirlemelisin.
Bu arada bonsai gövde kalınlığı ile ağacın boyu konusnda ki oranlamayı iyi yapmalısın.

Aşağıda kendi kafama gre seni kayın ağaçının bir yıl sonra ki teleme ile ayrıca budama ile elde edileçek görselini ekliyorum beyenir isen uyglama yaparsın zaten fotğrafda daların değişmiş tönünü ve gerksiz gördüğüm daları budağdığımı göreçeksin.

İstenilen etkyi yeterince yansıttığını umuyorum elimde bu fidan olsaydı bu şekilde yapaçağım kesin bu sayede 2 yılda sergileme değer bir kayın bonsai olaçağı kesin.

http://img377.imageshack.us/img377/8483/kayinos2.jpg

Ayrıca sakı değiştirmeden u önümüzdeki yarışmaya bu ağaç ile katılmanı tavsiye ederim.

Saygılar.

tourkana
16-11-2008, 17:53
Tam puan vereceksen katılırım .:)
Geçen sefer nerdeyse sonuncu oluyorduk.

vyssera
16-11-2008, 18:54
Çok güzel bir kayın, üstyapısı epeyce hazır, kayının kazık köklerinin yerine saçak kökler elde ettin mi, çok güzel bir ağacın olacak. ; )

Ali H. ALI
17-11-2008, 12:50
Tourkana iyi gunler, arkadaslarin goruslerine katiliyorum. Kayin agacin guzel bir bonsai olacak.

Tourkana sen buranin en eski bonsai uyelerinden birisin. Agaclarin yarismada kacinci gelirse gelsin, amac bonsai adina birseyler yapabilmekse, bu yarismaya katilmalisin diye dusunuyorum. Yalniz sen degil diger uyeler de katilmalidir.

Agaclariniz uzerinde yaptiginiz calismalari uygulamalari. Juri uyelerinin degerlendirmesi agac sahipleri yaninda, bonsai ogrenenlere de bircok katkisi oldugunu dusunuyorum ve amac bonsai ise, bonsai ile ugrasan tum uyeler bu yarismaya katilmalidir.

Hepinize basarilar ve kolayliklar diliyorum.

Penelophe
17-11-2008, 13:05
Vayy, harika görünüyor, bence tam yarışmalık.:) Doğada kendi haline bulunmuş dedin Tourkana, birkaç işlemden geçti herhalde, yoksa bu haliyle mi buldun? :eek:

tourkana
11-04-2009, 14:47
Son dönemlerinde , Zen bahçesinden çok bir bonsai sergi bahçesine dönüşen bahçemin son fotoğrafları...

tourkana
11-04-2009, 14:51
Son olarak ardıç ..

Burhan Gönder
11-04-2009, 16:42
Son olarak ardıç ..

Sayın Tourkana vallahi bahçenize hayran kaldım süper ötesi nazar değmesin.

Tek kelime ile muhteşem
Ağaçlarınızda bir harika
İnşallah banada böyle bir bahçe nasip olur.Kolay gelsin.
Burhan GÖNDER

Penelophe
11-04-2009, 16:52
Tourkana, günden güne estetik kaygın artıyor ve bu da bahçeye yansıyor. Çok zevklisin, imrenerek takip ediyorum..

bonsaisever
11-04-2009, 20:13
Tourkana yanlış mı görüyorum, yoksa gerçekten çok güzel bir gövdesi olan Acer Palmatum'a mı sahipsin? :)
Farklı açılardan çekilmiş yüksek Pixelli 3-5 resmini mailim'e gönderirsen sevinirim.

tourkana
11-04-2009, 22:08
Bonsaisever yanlış görmüşsün, o bir sığla. ama hala fotoğraf istiyorsan gönderebilirim.Yaprakları çınar ve akçaağaç arası bir şekle sahip, ama çıkış şekli çok farklı. Açıkçası nerden uç alımı yapacağımı tam bilmiyorum. ilgili çalışmam burada var : http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12416

Burhan ve penelophe çok teşekkürler. Umarım bir gün bahçede bir bonsai toplantısı buluşması ayarlayabilirsek görüşürüz.

tourkana
19-04-2009, 10:26
Çiçek açan bir meyve ağacı(türünü tam bilemiyorum, meyveleri kiraz gibi ama bir sapa bağlı 4-7 tane meyvesi oluyor).

Diğeri de erik ağacı.

tourkana
26-04-2009, 16:53
Akçaağaç,erguvan ve gürgen.

Harun Parlak
26-04-2009, 19:12
Çiçek açan bir meyve ağacı(türünü tam bilemiyorum, meyveleri kiraz gibi ama bir sapa bağlı 4-7 tane meyvesi oluyor).

Diğeri de erik ağacı.

Komşu bahçede çay içme zamanı gelmiş. Bu ağcınız süs elması.

bonsaisever
26-04-2009, 19:51
Tourkana, sonunda Akçaağacı aldın mı? :)

tourkana
26-04-2009, 20:16
Tekin bey, her zaman beklerim...

Sayın Bonsaisever, o akçaağaç Zen bahçesinin nerdeyse ilk ağacı ,2 senedir bende.. Ama diğerlerini alamadım daha, sanırım yaz sonuna doğru ancak alabilirim.

tourkana
13-06-2009, 19:10
Tourkana, sonunda Akçaağacı aldın mı? :)

En sonunda aldım. Fotoğrafları da ekliyorum.
Fidanlıkta bunlar gibi daha çok var, fiyatları 50 tl . Uzun süre aynı saksıda kalmaktan yapraklar iyice ufalmış. Kışa kadar iyi bir bakım şart,köklerin adım atacak yeri kalmamış gibi . (fidanlık:Büyükdere Özidaş Fidanlığı)

bonsaisever
13-06-2009, 20:29
Hayırlı olsun, ağacını böylece bonsai saksısına al :)
İkinci resimdeki en alt dala kurumuş dal efekti verirsen güzel olur.
Görünümü çok hoş olan Acer Palmatumun var.
Tekrar hayırlı olsun.

3. fotoğraf karışık geldi, gözde yanılsama oluyor.
Gül mü o, yoksa palmatum mu?

tourkana
13-06-2009, 20:33
Toplam 2 acer var, ilk iki foto birine ait, sondaki de diğerine.. Gül arka planda kaldığından karışıklık yaratmış.. şimdi başka bir açıdan ikinci Aceri 3.fotonun arkasına ekliyorum.

tourkana
14-06-2009, 15:32
Sıcakların etkisini gösterdiği şu günlerde, su kaybını ve olası yaprak yanmalarını önlemek amacıyla gölgelik filesi kullandım. %50 oranında engelleme yapıyor.

bonsaisan
15-06-2009, 18:32
Güzel önlem iyi bir koruma.

İyi bir örnek.

lastmohikan
06-09-2009, 10:19
klas bir bütünlük olmuş ALLAH keyfini sürmeyi nasip etsin

tourkana
13-09-2009, 13:07
İstanbul 'daki yoğun yağışlar sırasında arada bir Zen bahçesinin zeminini kontrol ettim,çünkü ilk fotoğraflarda görüldüğü gibi taşların altında üzerinde yüzlerce delik açtığımız izolasyon muşambaları seriliydi. Neyseki drenaj bakımından bir sorun yaşanmadı ve hiç su göllenmesi olmadı..

Kapalı havada ağaçların yapraklarının yeşilliği gözüme daha hoş görünüyor ,fırsattan yararlanıp biraz fotoğraf çektim.

tourkana
13-09-2009, 13:09
Karaçamın alttan görüntüsü ile büyük boy bonsai çalışmasında kullanacağım japon çamı ile sarıçam..

Ali H. ALI
13-09-2009, 14:30
Tourkana, agaclarin guzel ve saglikli gorunuyor Sana guzel bonsai calismalari diliyorum. Fotograflarini son ekledigin iki cami yeremi dikeceksin yoksa saksida bonsai imi yapacaksin?

tourkana
13-09-2009, 15:19
Teşekkür ederim Ali Bey,

Japon çamını oldukça büyük ahşap bir saksıya (Fıstık Çamındaki gibi), diğerini toprağa dikeceğim...

Büyük ağacın gövdesi çok düz olduğu için bir takım gövdeyi eğme işlemleri yapacağım... Bu konuda teknik destek alacağım sizin gibi üstatlardan. Ben ilk olarak ağacı biraz eğik dikim yaparak sonra yay gibi gerdirmeyi düşünüyorum.

lastmohikan
18-09-2009, 07:57
Teras a ne yapsam diye düşünürken çok güzel fikir oldu benim için.

ardentlion
19-09-2009, 22:47
Abi bu karaca fidanlığı nerde acaba bu şekilde bonsai fidanları mevcutmudur ?nasıl temin edebiliriz yardımcı olurmusunuz ?
Çamınız çok hoşuma gitti çok güzelmiş bence bir boncuk takın.

tourkana
20-09-2009, 17:24
Karaca Fidanlığı Yalova'da.. Bu şekilde hazır bonsailer var ama satmıyorlar, ancak gerekli budama ve saksı değişimlerini sağlarsanız siz de buna benzer bonsailer elde edebilirsiniz.

Orhan Özbilgiç
27-09-2009, 18:43
Sevgili tourkana;
İyi ki size; Bir başka başlıkta,''Bahçenizin görünmeyen yüzünü görelim.'' demişim.
Bana çok yabancı olan bir tarz ile tanışmama yardımcı oldunuz.
Gelelim ne düşündüğüme?
İnanın, amiyane tabirle tamamen ''Fransız Kaldığım'' bu Japon Bahçesi tarzı, çok enteresan. Ama bir o kadar da sıradışı. Bu sıradışılıkta bu bahçeyi ilginçleştiriyor.
Galiba çok sağlam bir sabır, emek ve de çok da masraf gerektiriyor!
Belki size abartılı gelebilir ama;
Bahçenizi gezerken, bir müze de gezmenin keyfini yaşadım.

tourkana
27-09-2009, 20:01
Öncelikle çok teşekkür ederim. İlk kurulum için taş-muşamba çok büyük bir masraf gerektirmedi ancak sonraki bonsailerin oluşum süreçleri oldukça emek ve sabır istiyor.

Umarım gerçekten birgün birkaç arkadaşla Bonsai Sergimizi açarız da çıplak gözle de görürsünüz.

tourkana
24-01-2010, 15:20
Zen bahçesi, ya da artık bonsai bahçesinin karlar altındaki son hali...

izzeterisen
24-01-2010, 17:16
Kar görüntüsü çok güzel. Benim Adenium sp. 'lar da balkonda. Karakış bakalım bize ne getirecek?

tourkana
21-02-2010, 12:18
Saksılanan 2 yaşlı akçaağaç , leylak, karaçam fidanı, ve tanuki ardıç.

Emre Kuzu
21-02-2010, 20:36
Sayın tourkana çalışmalarınızı sürekli takip ediyorum ve kısa sürede çok yol kastettiğinize inanıyorum. umarım niceleri gelir. Ve bizlerede yol gösterirsiniz

tourkana
17-03-2010, 17:23
Yeni uyguladığım raf sistemi..

Çiftli beton tuğlalar üzerindeki ahşap zemin üzerine ağaçları koymam bahçenin düzenli olmasını sağladı.

Sağ tarafı saksılanmış ağaçlar ile çamlara ayırdım. En sola ise alıştırma saksısında olan ve daha büyük boydaki ağaçlara .

Bir kaç tuğla daha ekleyerek bazı özellikteki ağaçların daha yukarda durmasını sağlayacağım.

bonsaisever
17-03-2010, 17:47
Bu gidişle yeni raflar da sana az gelecek :)

Hayırlı olsun...

tourkana
18-03-2010, 17:10
Bunlar da farklı açılardan bugün çektiğim fotoğraflar.

berduray
18-03-2010, 17:36
Merakımı mazur görün, saksıları kendiniz mi yaptınız, hazır mı aldınız?

Şayet kendiniz yaptıysanız yapım aşamalarını fotoğraflar mısınız?

İzolasyon sorununu nasıl çözdünüz, içine muşamba vs..gibi bir malzemeyle kapladınız mı?

En önemlisi nemden çürümeyi koruma adına kimyasal bir işlemden geçti mi ahşap?

Kimyasal kullanıldıysa bitki köküne zararı olmaz mı?

Çok mu sordum:)

tourkana
18-03-2010, 17:39
Merhaba ,

Saksılar emprenyeli ahşaptan ,marangoz tarafından yapıldı.. Bunun dışında başka bir işlemden geçip geçmediğini bilmiyorum.
Ama ağaçlar 2 senedir gayet sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar, herhangi bir sorunla karşılaşmadım hiç.

berduray
18-03-2010, 17:43
Teşekkürler.

tourkana
19-03-2010, 17:31
Bu da kayın..
Delikli alıştırma saksısından çıkan ,yere paralel kökler diğer saksı toprağına doğru ilerleyerek gövdenin kalınlaşmasını kolaylaştırıyorlar.. Bu tekniği tavsiye ederim.

köknar
19-03-2010, 18:35
Bu kayın çok güzel Sayın tourkana. Yan dallar bu şekilde karşılıklı çıkabiliyor mu? Yani bonsai kurallarında bunu yasaklayan bir hüküm yok değil mi?

bonsaisever
19-03-2010, 18:41
Yani bonsai kurallarında bunu yasaklayan bir hüküm yok değil mi?
Yasak diye bir şey yok :)
Ağacınız kurallara ne kadar uyarsa görseli ve puanı artar.

tourkana
19-03-2010, 18:45
Bu kayın çok güzel Sayın tourkana. Yan dallar bu şekilde karşılıklı çıkabiliyor mu? Yani bonsai kurallarında bunu yasaklayan bir hüküm yok değil mi?

Hangi dalda sorun var ki ?

Dış bükeyden çıkan ,paralel olmayan birbirini kesmeyen dallar var hep.. Bunda ben kurallara uymaya çalıştım ama Bonsaisever in dediği gibi herhangi bir kural kısıtı yok,, gözünüze nasıl hoş geliyorsa öyle olmalı ağacınız.

köknar
19-03-2010, 18:56
Yok hayır ben dalların sorunlu olduğunu söylemedim. Aksine çok beğendim. Yan dallar karşılıklı çıkabiliyor mu acaba diye merak ettim, zira benim de benzer bir çalışmam var :)

Sayın bonsaisever yasak yok mu gerçekten ;)

tourkana
19-03-2010, 18:58
"Bu şekilde deyince " öyle anlaşılıyo ama :)

köknar
19-03-2010, 19:00
Olur mu hiç? "Bu şekilde" derken "o şekilde" demek istedim işte :) Tekrar söylüyorum çok çok çok beğendim.

Emre Kuzu
19-03-2010, 19:16
Hele bir yapraklansın bakalım..

keremania
19-03-2010, 22:17
kayının şekli gerçekten çok güzel bende acerime böyle bir form kazandırmak istiyorum..elimden geldiğince..:)

hsynyldz
25-03-2010, 23:46
Tourkana
Valla bi haftadır sindire sindire her aşamasını takip ettim çok güzel bi şekilde ilerletmişsiniz bahçeyi hayran kaldım sabrınıza ve emeğinize sağlık. Gönül isterdiki sizin gibi 2010 Japon Yılı kapsamında burda güzel bir bonsai sergisi ya da bahçe düzenlemesi örneği gösterilseydi ama olmamış sağlık olsun sizinkinin onlarınkilerden pekte eksik kalır yanı yok ;) yakınmışsız bir ara görme fırsatımız olursa memnun olurum tekrar ellerinize sağlık.

tourkana
26-03-2010, 07:54
Demirciköy'deyim, her zaman beklerim..

keremania
26-03-2010, 07:57
ooo demirciköy çok güzel biyer.....istanbulun saklı doğası bence....

tourkana
26-03-2010, 18:44
Bir haftasonu ayarlayalım, beraber bir ziyaret edin bahçemizi.. Yapılacak işler var hem yardımcı olmuş olursnuz :)

jeomeo
26-03-2010, 19:35
Doğru diyorsun o poşetin bulunması lazım :D

Bize de uğrayın ne olduğunu bilmediğimiz ağaçlardan almaya gidelim.

keremania
26-03-2010, 20:01
olur..

hsynyldz
27-03-2010, 21:56
valla bana da uyar yarın gerçi toplantı var bir sonraki haftaya program yapabiliriz bi ter atmak herkese iyi gelir seve seve :)

tourkana
30-03-2010, 18:15
Bugün eve biraz erken geldim,

Akçaağaçların iyice yapraklandığını gördüm, sığla da güzel olmuş..
Fotoğrafları,

tourkana
30-03-2010, 18:15
Sığla yapraklarının yakın plan görüntüsü;

ardentlion
30-03-2010, 19:54
Kayın gerçekten 10 numara maşallah diyelim..

bonsaisan
30-03-2010, 20:44
Yer-mekan- zaman Bir bonsai dostunun en büyük üç yoldaşı.
Tourkana bu konuda şanslısın.
Eline sağlık.

tourkana
30-03-2010, 20:49
Saolasın... Bu konuda haklısın, 3 arkadaştan zaman bazen yan çiziyor ama buna da şükür.
Bu hafta sonu diğer arkadaşlar da gelecekler, Akçaağaçlarda uç alımı yapacaklar,pardon beraber yapacağız.

daissy
30-03-2010, 23:39
Bahçenizive ağaçlarınızı çok beğendim. Kırmızı yaprakları olan hangi ağaç söylermisiniz :))

jeomeo
31-03-2010, 00:14
Maşallah demek lazım sanırım. Biraz geç açtılar ama gayet hızlı açmışlar.

tourkana
31-03-2010, 08:04
Sn Daissy,
O bir akçaağaç.. Şimdi kırmızı ama her ay rengi değişecek..

tourkana
01-04-2010, 19:17
Bahçenin biraz daha derlenmiş ve toplanmış hali..

Bazı değişikliklerden sonra son halini aldı (sanırım :))

sabah
02-04-2010, 10:42
Çok güzel olmuş...

Bonsailer, raflar, kayalar ve heykel, tek tek her biri seyirlik...

tourkana
18-04-2010, 10:36
Yosun gübresi uygulamam sayesinde olsa gerek akçaağaçların aynı bölgedeki akçaağaçlara göre daha hızlı geliştiğini farkettim.

İzmir'den sonra sanki 1 ay geriye gitmişim gibi geldi bana, orada çamlardaki mumlar açılmak üzereyken burda hala gelişiyorlar, çiçekler hala dallarda..

tourkana
18-04-2010, 10:37
Açelya'da bonsai çalışması yapacağım. Çiçekleri mayıs ortası gibi almayı planlıyorum. Uygulamalar başarılı olursa ayrı bir başlıkta bir açelya bakım konusu açacağım.

jeomeo
18-04-2010, 14:51
Sevgili tourkana,

183 no'lu mesajdaki kırmızı yapraklı akçaağaç yeni galiba değil mi? Öyleyse hayırlı olsun :)

Aynı mesajın en son resmindeki çiçekli ağaç nedir? Süs elması mı?

( Bu fotoğrafların arkasında saklanan bir ardıç olabilir mi ? :D)

tourkana
18-04-2010, 16:36
Ordaki akçaağaç bende üçüncü baharını yaşıyor. (2008 başında almıştım.)
Linkte yaprak küçültme uygulamam var,bu sene tekrar deneyeceğim, yeterli dalcık sayısı oluştu çünkü.)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9357

Çiçekli ağaç , minyatür kiraz gibi ama 4-5 saplı meyveleri olan bir tür. Ama ne olduğunu hala bilmiyorum .

bonsaisan
19-04-2010, 12:16
güzel gleşiyor.
Hayırlısı

tourkana
24-04-2010, 06:20
Bir de bacak bacak üstüne atmış.
Yeni bir bonsai tarzı , RAHAT TARZ . :)

jeomeo
24-04-2010, 16:41
Süpermiş! Yalnız eline bir bonsai dergisi lazım :D

hsynyldz
01-05-2010, 01:31
son durum nedir tourkana :)

tourkana
01-05-2010, 12:23
Hüseyin,
Geçen hafta aldığımız mumlardan sonra ufak olanlar güçlendi, güçleri dengelemiş olduk.. Bugün veya yarın fotoğrafları eklerim.

tourkana
01-05-2010, 15:49
Bahçeden yeni kareler.
Sırasıyla , (AHLAT, JaponBeyazÇamı,ÜçyrapraklıAkçaağaç,Wisteria,Mugo)

bonsaisan
03-05-2010, 10:17
Tourkana güzel oluyor çalışmaların ama dikakt ettiğim ve karşılaştırdığım bir şey var.

Bir önceki yılar ile şimdi kileri ve eski yılarıda ki görselleri incelediğimde bir şey gözüme çarpıyor.
Gelişme ağaçların derin ve bütük saksılarda.Ama gelişmeleri hızlı değil.

Acaba beslemede esnekmi davranıyorsun.Yani normal şartlarda çok hızlı bir gelişim olması gerekli.
Lakin çamların mumları dışında diğer yaprak dökenlerde gelişme çok yavaş.

DÜzenli besleme yapıyormusun.Çünkü eğer derin geniş ve güzel bir bahce ortamında bu ağaçlar doğru besleme diyetine tabi tutulurlar ise gelişmeleri 10 katına çıkar.
Ama bu tam olarak görünmüyor.

BU konuda eksiklik var gibi.
Eğer öyle ise paylaşırmısın.

tourkana
03-05-2010, 16:49
Bonsaisan,

Çamlarda Biogold granül gübre kullandım geçen sene, ve bu sene gayet iyi sonuçlar aldım..Kullanmaya devam ediyorum.

Yaprak dökenlerde ise , geçen sene düzenli bir gübreleme programı uygulamadım,bu sene 20günde 1 deniz yosunu gübresi kullanıyorum. Ancak bazı gelişimi yavaş olan ağaçlar dışında (Ahlat,şimşir gibi) beni gelişiminde yavaş kaldı diye düşündüren bir ağaç olmadı. Ama dediğin gibi bu hızı daha da arttırmak için bu sene bu gübreyi kullanıp deneyeceğim.

Bir diğer hızlı büyümeme nedeni ,belki uzun dalları budayıp geride kısa çatallı dallar bırakmam da neden olmuş olabilir.

Ama önereceğin bir besleme diyeti olursa seve seve uygularım. Teşekkürler.

A.Şahin
03-05-2010, 23:13
Çiçekli ağacınız süs elması. Çok güzel açmış maşallah :)

tourkana
06-06-2010, 19:42
2 tane yeni adayımız var.. Şimdilik toprakta kalınlaşsınlar istiyorum.. Türü Gingko Biloba.

Emre Kuzu
06-06-2010, 19:45
Bu ağaç türü çok hoşuma gidiyor.
Şimdiden başarılar. bende de bu türden küçük bir aday var

bonsaisan
07-06-2010, 19:15
Güzel gikolar eline sağlık ileride havai köklendirme yaparak bir çok ginko adayı eldeedeilirsin.

jeomeo
07-06-2010, 23:57
Ginkolar hayırlı olsun, bir ara gidip bana da alalım :)

Harun Parlak
08-06-2010, 17:44
Sayn tourkana Yeni faidanlarınızı sağlıkla şekillendirin. Güzel adaylar. Benim böyle adaylarım olsa hemen havai köklendirme ye başlardım.
Önerim sizde havai köklendirme yapın hatda tek de yapmayın iki yerden yapın.
Geçen yıl iki yerden denediğim Ardıç fidandan ikisi de sonuç verdi. Tek adayım 3 oldu.
Zaten boyunu kısaltacaksınız üstü gitse bile bence sorun değil, Size lazım olacak olan alt kısmı bence bugün başlarsanız bir yıl kazanmış olursunuz.

tourkana
09-06-2010, 08:25
Aras ve Tekin Bey ,dediğiniz gibi havai köklendirme yapalım ,köklenenleri alabilirsiniz.
Ben bir tanesini bahçeye dikip gelişmesini istiyorum.

Not: Bu arada Gingko lar ibreliler sınıfında yer alıyormuş.

Emre Kuzu
09-06-2010, 12:48
Evet ibreli sınıfındalar türünün tek örnekleri bu ağaç familyasından başka ağaç dünya üzerinde yok.
Yaşayan fosil. Bu yüzden ilgimi çekiyorlar.

gönder
09-06-2010, 15:45
sayın tourkana çiçeklerinize hayran oldum çok güzeller onlara iyi bakın süperrrrr.bizlere görsel bir şölen hazırlamışsıız vallahi
Saygılar
Burhan GÖNDER

kirangokhan
16-06-2010, 11:10
çok güzel bir çalışma, darısı herkesin başına :))

tourkana
19-11-2010, 12:45
Karaçam üzerinde telleme işlemi uyguladım. Bahçenin son durumunu paylaşıyorum.

zenfree
19-11-2010, 13:30
Çok güzel görünüyor. Tebrikler.

tourkana
26-12-2010, 16:08
Japon Beyaz çamının boyunu kısaltmak için tepesini budadım, iğnelerde azaltma işlemi yaptım.

tourkana
20-02-2011, 11:31
Kayını alıştırma saksısından çıkarıp yeni saksısına aldım.

tourkana
06-03-2011, 20:58
Yeni saksısında Oturan Karaağaç. :)

Emre Kuzu
06-03-2011, 21:09
Evet rahatı yerinde :)

nicholai hel
09-03-2011, 07:41
Tüm aşamalarını dikkatle izledim. Harika bir bahçe yaratmışsınız, ne kadar tebrik etsek az. Ağaçlarınız çok güzel, kayın ve karaağaç da yeni saksılarında çok alımlı durmuşlar. Artık bu sezon tüm ağaçlarınız için çok verimli geçecek gibi, birçoğu güzel form yakalamış, belli ki sizi mutlu edecekler.

Teşekkürler güzel paylaşımlarınız için. Takipteyiz.

tourkana
13-03-2011, 11:44
Yeni saksısında begonvil. Yaprakları korumalı bölgede olmasına rağmen döküldü , ama yeni tomurcukları kabarıyor.

Emre Kuzu
13-03-2011, 11:45
Her yönüyle çok ihtişamlı harika bir bonsai olmuş elinize sağlık.

bonsaisan
13-03-2011, 20:29
bu satıcısı tarafında begonvil bonsai olarak ithal getirilip daha sonra dan kendi haline bırakılmış begonvildi.
İlk halinde bu şekline gelene kadar iyi toparlamışsın.
En azında ana hatları ortaya çıkmış ve sanırm yanlış düşünmüyor isem ana formda ön yüz ve daların seçimi konusunda bir karar verememişsin gibi geldi bana.
Ama inan bu ağaç bende olsaydı çok güzel bir toplama yapardım.
Özelikle aşılama ile.

Emre Kuzu
13-03-2011, 23:02
Az da doğadaki ağaçlarla bağ kurarak gözlemlemek lazım bakın buradaki fotoğrafa ne kadar benziyorr.

tourkana
09-04-2011, 20:57
Geçen hafta yaptığım uç alımı ve sonrasında açan yaprakları ile Acer Palmatum. Tohumlarını isteyen varsa şimdiden ayırabilirim :)

Emre Kuzu
09-04-2011, 23:44
Ben isterim :) maşallah bayağı tohum olacak gibi gözüküyor.

bonsaisan
11-04-2011, 11:28
Tourkana Begonvilin durmu nedir.
Bilirsin özel ilgim var bu türe karşı

tourkana
11-04-2011, 12:39
Yapraklarını çıkarmasını bekliyorum, dallar hala bomboş ama korkulacak bir durum yok şimdilik :)

omar
11-04-2011, 15:17
Sn.tourkana,

zen bahçesi ile bonsailerinizi yaklaşık bir saatimi alan sürede keyifle inceledim. 4 yılınızı alan çalışmanız örnek bir bahçe olmuş, ellerinize sağlık. Mutlu ve sağlıklı günlerde çalışmalarınızın sürmesini dilerim...

tourkana
11-04-2011, 20:18
Sn. Omar , teşekkür ederim, yolunuz düşerse beklerim. Saygılar.

tourkana
26-05-2011, 19:45
Zen Bahçesi'nden bonsai manzaraları ;

tourkana
26-05-2011, 19:46
Devamında , Yeni saksısında Japon Beyaz Çamı ve Oturan Ağaç Bayan Karaağaç.

bonsaisan
26-05-2011, 20:46
çok güzel ve hoş çalışmalar gelişmleri takip etmeye devam ediyorum

Emre Kuzu
26-05-2011, 20:54
Hepside güzel gidiyor özellikle beyaz çam bir harika.

sagol
27-05-2011, 09:34
Sayın Tourkana, güzel bonsaileriniz var. Oturan bayanlı karaagaç da beyaz ça da çok güzel olmuş. Elinize sağlık...

tourkana
29-05-2011, 06:55
Sn. Bonsaisan , Kalyon ve Sağol yorumlarınız için teşekkür ederim.

Fidanlıkta dikimler sırasında açığa çıkan bir akçaağaç kökünü bu şekilde değerlendirdim, 2,5 ay sonra kıpırdanmaya başladı.
Diğeri de Bodur Sarıçam Bonsai.

_gurbuz_
29-05-2011, 15:04
Hepsi gayet güzel doğrusu.. Tabii ki gerçekte görmek daha da güzeldi.. özellikle Oturan bayan çok hoşuma gitti.. :)

p.m.nihan
13-08-2011, 11:24
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma :)

mandalinleerik
13-08-2011, 11:31
Çam ağacı tam istediğim gibi bir bonsai. Gerçekten çok güzel.

venus_absolute
06-11-2011, 16:34
arkadaslar sayenizde uzun zamandir aradigim cicegin ismini buldum, tesekkurler!

tourkana
08-01-2012, 11:53
Zen bahçesinde , çamların yağmurlu kış günü fotoğrafları ;

eymenekin
22-01-2012, 23:17
sayın tourkana "eser"lerinizin hepsi birbirinden güzel. zen bahçesi kültürüm yok ama bahçenizi görebildiğim kadarıyla naçizane bir eleştiri yapmak istiyorum.tahta duvar önündeki iki masa(raf) üzerinde dizili olan ağaçların çok fazla göz yorduğunu düşünüyorum.baştaki gibi tek sıra kalsaydı daha güzel olmaz mıydı? belki hepsini birden sergileme isteğinden kaynaklanmış olabilir ama sade hali daha güzel olacaktır.bir de sanki masalar ve ayakları bahçenin duruşuna yakışmamış gibi.acaba masaların(rafların) yerine kaya bahçesi gibi taşlardan platformlar mı inşa etseniz?

tourkana
23-01-2012, 15:36
Sn. eymenekin, eleştirinizde son derece haklısınız . Ve "güzel" yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Bahçe başlangıcındaki amacım , sade , sadece taş, kaya ve bodur birkaç çalı ve çam ağacından oluşan bir bahçe yapmaktı. Ancak ilerleyen zamanlarda bonsai adaylarının sayısı arttı ve bahçede en uygun yer olarak da zen bahçesi olunca göze hoş gelen bir tarz oluşturmak istedim. Zaten başlığı da bu yüzden değiştirmek zorunda kaldım. Başlıkta zen bahçesi diye yazıyor olmasının sebebi bahçelerinde bir alanı zen bahçesi oluşturmayı düşünenlere yardımcı olmaktır. Zemine serilecek muşamba, taşların niteliği, seçilecek ağaç türleri vs. gibi konularda yardımcı olduğumu düşünüyorum.

Ama sizin de dediğiniz gibi bonsai stantlarının kurulduğu gün zen bahçesi anlamını asıl özelliğini yitirdi ve yerini bahçedeki bonsailere bıraktı.

tourkana
03-04-2012, 17:16
Bonsai Fidanlığından gözüme kestirip aldığım akçaağaçları ve Zeytinleri , Zen Bahçesinde uygun bir yere yerleştirdim.

Bonsai Fidanlığı ile ilgili başlığı burada bulabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/23481.htm

Sakaki
03-04-2012, 20:24
sn. tourkana

Size ve bahçenize gıpta ediyorum doğrusu.
Keşke benim de böyle bir bonsai bahçesi düzenleyecek müstakil bir evim olsaydı da şu manzaraya karşı bir çay veya kahve yudumlayabilseydim :) Değerini bilin valla.
50-55 adayım var ve 2 balkonum da iptal durumda :D
Daha da kötüsü saksıları hergün rotasyon yaptırmak ve kendi etrafında da her gün kademeli olarak çevirmek durumundayım, gerisini anlatmıyorum bile, haha :)

Bahçenizin daha da güzelleşmesi dileklerimle...

opera
05-04-2012, 11:59
Cok guzel gercekten.Hepsiyle ilgilenebilmek buyuk basari bence.Henuz 2 bonsaiye bakabiliyorum sadece:)

tourkana
07-04-2012, 09:04
Sanki asmadaki üzüm salkımları gibi gözüken Akçaağacın tohumları .

tourkana
08-05-2012, 20:27
Dallarımız tamamen yapraklarla doldu artık , sırada bu yaprakları sağlıklı bir şekilde yazı geçirmelerini sağlamak kaldı.

tourkana
03-06-2012, 20:32
Fidanlıktan alıp 1 yıldır üzerinde çalıştığım acer palmatum ve market bonsaisi Pseudo Larix .

tourkana
02-09-2012, 17:00
Mini Akçaağaçlar , biberiye ve sığla ...

silver-
02-09-2012, 18:21
Merhaba.Ben 13 yaşındayım, Trabzon'da yaşıyorum. Forumu gezdim ama nereye yazacağımı bilemedim. Ben de bonsaiyi bitki olarak biliyordum ve tohum alacaktım. İyi ki okumuşum :) Ama biraz da kendime güvenemiyorum sanırım :S Acaba başarabilir miyim, zor bir iş mi? Gereken aletlerin ve fidanların fiyatları hakkında bir bilginiz varsa yazarsanız sevinirim..:rolleyes:

tourkana
04-09-2012, 09:00
Yaşınız da çok genç, en genç bonsaicimiz olacaksınız ve eminim bunu başarırsınız ,size başlangıç için gereken normal bir bağ budama makası , tel makası ve elektrikçi teli ile fidanlıklardan alacağınız uygun gövde dal yapısına sahip , yaşadığınız bölgeye uygun bir fidan türü, şimdilik bunlarla başlar ilerde kendinizi daha geliştirirsiniz ve eminim çok da güzel bonsailere sahip olabilirsiniz.
Tabi bu süreçte bol bol okuyup, bonsai çalışmalarına ve örneklere bakıp göz aşinalığı kazanmalısınız. Sorununuz olduğunda forumda sorarsanız ben ve arkadaşlarım yardımcı oluruz.
İyi çalışmalar.

silver-
04-09-2012, 16:29
Yaşınız da çok genç, en genç bonsaicimiz olacaksınız ve eminim bunu başarırsınız ,size başlangıç için gereken normal bir bağ budama makası , tel makası ve elektrikçi teli ile fidanlıklardan alacağınız uygun gövde dal yapısına sahip , yaşadığınız bölgeye uygun bir fidan türü, şimdilik bunlarla başlar ilerde kendinizi daha geliştirirsiniz ve eminim çok da güzel bonsailere sahip olabilirsiniz.
Tabi bu süreçte bol bol okuyup, bonsai çalışmalarına ve örneklere bakıp göz aşinalığı kazanmalısınız. Sorununuz olduğunda forumda sorarsanız ben ve arkadaşlarım yardımcı oluruz.
İyi çalışmalar.

teşekkürler :)

seckayn
28-10-2012, 13:41
Sayın tourkana sizinde bahçeniz yıllar geçtikçe zenginleşip güzelleşmiş harika olmuş. İleride çok daha güzel olacak.Çalışmanızda kolaylıklar dilerim.

tourkana
02-11-2012, 09:46
Bahçenin son hali, artık sadece Bonsai Bahçesi. Sabahları işe başlamadan burada birkaç tur atmak iyi geliyor. :)

sagol
02-11-2012, 09:50
Elinize sağlık güzel olmuş..

tourkana
06-11-2012, 18:07
Büyük Akçaağaçtan aldığım tohumları bundan sonra toplantılara gelecek arkadaşlara dağıtmayı düşünüyorum. :)

tourkana
17-12-2012, 12:37
Bu sabah bahçede dikili Akçaağaç gözüme çok yapraklı göründü ,hiç gübre de uygulamadım , bol havai köklendirme yapmaya çalışacağım her dalında güzel potansiyel bonsai alanları var. :)

Diğeri de tanuki mugo , dal dizimi budandıp,iğneleri alındıktan sonra yeniden yapılacak.

Son olarak Kızılçamın 6 yıldaki gelişimi. Bu sene daha bir sığ saksıya farklı açı ile dikmeyi düşünüyorum.

bonsaisan
17-12-2012, 20:05
Sevgili Tourkana

Senin bahçende bu güzel çalışmaları ve gelişmelerini yerinde görmek kadar hoş ve güzel bir şey yok.
Fotoğraflarına göre onları oldukları yerde görmek etkileyici.
Çalışmalarının devamını ve güzel başarılarını diliyorum.