PDA

View Full Version : Fimo Hamuru ile Saksı Yapımı

Fraise
07-04-2007, 12:52
Konuyu doğru yere mi ve doğru başlıkla mı açtım bilmiyorum.:( Eğer yanlış yaptıysam ve konu içinde sürçü lisan edersem şimdiden özür diliyorum.
Benim bu konuda sizi haberdar etmek istediğim bir fikrim var.

Gördüğüm kadarıyla saksı sıkıntısı var. Ben bu konuya kendimce bir fikir geliştirdim. İhtiyaç duyulan saksıların teknik özelliklerini bilmiyorum fakat aradığınız saksı su geçirmez,görünümü ve kullanımı hoş, kırılmaz ve dayanıklı olsun istiyorsanız Fimo Hamurunu denemenizi tavsiye ederim.

Bir çoğunuz fimo hamurunu bilemiyor olabilir izin verirseniz anlatayım.

Fimo hamuru bugün bir çok hobi merkezinde ve kırtasiyelerde satıştatır.Hatta bu hamurla oyun çağı çocuklarının zeka ve beğenileri geliştirilebilir. biblolar,kalemlikler ve daha bir çok şeyi bu hamurla yapabilirsiniz.Bu hamur sayesinde yaptığınız saksılar hem sizin emeğiniz olur, hem de dilediğiniz saksıyı elde ederken el beceriniz gelişir ve eğlenirsiniz.

Fimo hamuru adından da anlaşılacağı gibi bir tür oyun hamuru. Hiç bir şekilde bozunmaya uğramıyor. Çok geniş bir renk paleti seçeneği var. Hamuru edindikten sonra dilediğiniz şekli veriyorsunuz.
Daha sonra 130 C derecedeki fırında -mutfaklarda kullandığımız fırın- 30 dakika süresince pişiriyorsunuz. (Şekil vermedeki püf noktaları o kadar zor değil sadece kağıt kadar ince bir satıh yapmamaya özen gösterin.)

Bir kürdan vasıtasıyla hamurunuzun taşlaşmış olup olmadığını kontrol edin. Eğer hamurunuz hala pişmemiş gibi görünüyorsa fırını kapatıp kendi sıcaklığında 15 20 dakika daha bekletin fakat sürekli gözlem altında tutun. Oda sıcaklığında soğumaya bıraktığınız zaman o iyice taşlaşıyor. Taşlaştıktan sonra kırılması, çatlaması neredeyse imkansız gibi. Tabii aşırı derecede zorlamadığınız sürece. Bilinen seramik ya da toprak kaplardan daha dayanıklı.

Tek dezavantajı ise şu:
*Pişirildiği esnada fırında ağır bir koku kalıyor fakat bir iki gün içerisinde koku kayboluyor.
Bir de pişirme esnasında objenizin altına tercihen yağlı kağıt bulunamıyorsa kağıt peçete -mümkünse üç dört kat- konulursa objenizin tepsiye yapışmasını engellersiniz.

Eğer konuya talep olursa size resimleriyle beraber bir örnek ders hazırlayabilirim.

Sitede bonsai konusunda çok değerli büyüklerim var eğer içlerinden biri bu hamurla elde edilen bir saksıyı denemek ve görmek isterse bana basit bir el çizimi ve ölçülerini verebilirse ona kendim yapıp gönderebilirim kargo vasıtasıyla ve göndereceğim yer önemli değil "Melbourne" a kadar yolu var ;)

Umarım birilerine faydam dokunur.Tek dileğim bu...

Fimo renk paleti:

http://www.smitkits.com/ProdImages/P105/FIMO-L.gif
http://www.akadis.de/images/medium/1basisfarben-fimo-soft8020.gif
http://www.akadis.de/images/medium/1effektfarben-fimo-soft8020.gif

Yapılan çalışmalardan bir kaç örnek:
http://fimodreams.fol.nl/images/Dsc00215rk.jpg
http://www.tarcininmutfagi.com/photos/uncategorized/fimo.jpg

Ophrys
07-04-2007, 13:30
Fimo zamanla çatlar diye biliyorum.

malina
07-04-2007, 14:21
20 x 30 x 6 cm boyutlarında bir saksı için ne kadarlık bir hamur kullanmak gerekiyor. Fiyatını merak ettim...

malina
07-04-2007, 14:23
Eğer konuya talep olursa size resimleriyle beraber bir örnek ders hazırlayabilirim

Dergide seramik saksı yapımını okudunuz mu? Önümüzdeki sayı için fotoğraflı bir yapım daha ekleyebiliriz. Yazınızı ve fotoğrafları bana iletebilirsiniz :)

Fraise
07-04-2007, 14:40
Fimo zamanla çatlar diye biliyorum.

benim mevcut fimo hamurlarım var üstünü verniklediğinizde sorun olmuyor...

malina tahmini olarak ne kadar gerektiğini bilemiyorum şimdi akıldan bir şey söyleyemem ama dergi için o ebatlarda bir tane hazırlarım en kısa zamanda.Fiyatı 4,5 - 6,00 YTL arasında değişiyor nereden aldığınıza bağlı...Ben genelde kırtasiyelerden temin ediyorum ama belki bauhaus gibi marketlerde de vardır...

Ophrys
07-04-2007, 15:46
Aaa ben verniklememiştim demek ondan çatladı.

Fraise
07-04-2007, 15:53
verniklendiğinde sorun çıkartmaz vernikli halleri genelde dayanıklılıkları dolayısıyla takı tasarımlarında kullanılıyor oradan bilgim var benimde :)

Ophrys
07-04-2007, 16:48
Kurumuş fimo hamuru geri hayata döner mi peki?Birkaç parça kullanmadığım hamur varda.

Ophrys
07-04-2007, 17:16
http://www.hobievi.com/index.php?cPath=83

Yapım teknikleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

COYOTE
09-07-2007, 12:05
Fimo hamurundan saksı çok güzel fikir:D bonsaim olmasa da kaktüslerim için yapabilirim.
Eğer hamur çok kurumadıysa kullanılabiliyor. Hatta ben artık hamurları birleştirip saksı süsleri yapıyorum. Oldukça dayanıklılar.plastik ve teneke saksılara ucuz dekoratif uygulamalar da var.
Bir de şu var fimoyu fırınladıktan sonra ortamı ve fırını iyice havalandırmak,havasını solumamak gerekiyormuş.;)

ersyncar
10-07-2007, 10:30
Süper bir fikir. Ben de limon bonsaim için sarı saksı bulabilir miyim diye kara kara düşünüyordum. Sanırım bu metodu deneyebilirim. teşekkürler ;)

Mine Pakkaner
10-07-2007, 11:56
Peki suya dayanımı nasıl acaba?

Penelophe
10-07-2007, 12:04
Mine hanım, yat verniği ile verniklendiği zaman suya dayanıklı olur.

Mine Pakkaner
10-07-2007, 12:09
İçerisine toprak koyup bitki dikince, ki hele bu bonsai ise çok dayanıklı ve ömürlü olması gerekir.

memet
10-07-2007, 12:37
Fimo çok hoş, fakat ucuz değil. Bir santim kalınlıkta, aşağı yukarı 4x4 santimlik paketler 5- 6 lira civarı

COYOTE
10-07-2007, 23:07
Evet çok ucuz değil ancak bir paketten küçük bir saksı çıkabilir. Ayrıc fimoda kendi cilesını kullanmak daha iyi sonuç veriyor diğer cilalar üzerinde yapış yapış kalıyor. Belki 2. katta yat verniği kullanılabilir.

Penelophe
10-07-2007, 23:22
Coyote selamlar;

Haklı olabilirsin, kurutmayla orantılı olarak yapışkanlık hissi verebilir.
Fakat, iki yıl önce fimoyla yaptığım bir vazoyu sudan koruma amaçlı yat verniğiyle 2 kat vernikleyip, saç kurutma makinasıyla tamamen ve tek seferde kuruttuktan sonra kullandım. Ve şu an ablamda, (hala da kullanıyormuş az önce aradım;)) hiç bir sorunu yok.
Sızdırma felan da yok. Evet pahalı ama çok güzel şeyler çıkıyor sonuçta ve kendin yapmış oluyorsun.:)
Bonsailerim için saksı bulamazsam eğer fimo alıp kendim yapmayı düşünüyorum.:)

COYOTE
11-07-2007, 11:09
Teşekkürle Penelophe. Yeni bir metod öğrenmiş oldum denemekte yarar var.;)

ersyncar
12-07-2007, 11:12
Yanlız yat verniği ile vernikleyecek arkadaşlar dikkat edin yat boyası kullanmayın yanlışlıkla, çünkü o boyalar denizdeki canlılar tekneye yapışmasın diye zehirli boya olarak üretilir. 2 günde bonsainizi katleder. :D

Ali H. ALI
12-07-2007, 13:00
Arkadaslar, bonsai saksisi icin yaptiginiz calismalari ilgi ile izliyorum.
her seyi denemeniz guzel de, neden seramik isine el atip sorunu kokten cozmiye ugrasmiyorsunuz? bonsai artik Turkiyede vardir ve bonsai saksisi ihtiyaci her gun artacaktir. Bence imkani olanlar bir seramik kursuna katilip gerekli teknikleri ogrendikten sonra bonsai saksisina yonelmeli.

Bonsai saksisi yapmak da, ayri bir sanat dali ve birilerinin bir yerden baslamasi gerekiyor.
Bonsaiye gonul vermis seramik ustalarina Turkiyede ihtiyacimiz vardir.
gonulluler bir adim one cikip hemen kurs icin arastirmaya baslamali.
Hepinize kolay gelsin.

denizakvaryumu
13-07-2007, 15:21
Arkadaslar, bonsai saksisi icin yaptiginiz calismalari ilgi ile izliyorum.
her seyi denemeniz guzel de, neden seramik isine el atip sorunu kokten cozmiye ugrasmiyorsunuz? bonsai artik Turkiyede vardir ve bonsai saksisi ihtiyaci her gun artacaktir. Bence imkani olanlar bir seramik kursuna katilip gerekli teknikleri ogrendikten sonra bonsai saksisina yonelmeli.

Bonsai saksisi yapmak da, ayri bir sanat dali ve birilerinin bir yerden baslamasi gerekiyor.
Bonsaiye gonul vermis seramik ustalarina Turkiyede ihtiyacimiz vardir.
gonulluler bir adim one cikip hemen kurs icin arastirmaya baslamali.
Hepinize kolay gelsin.

Örnek olarak

http://www.aocdekor.com/seramik_saksi_2.html#04

bu linkteki saksılar gibi yapılabilir..

Ali H. ALI
14-07-2007, 14:28
Denizakvaryumu merhaba, Verdiginiz linkte bonsai saksisi yok ama o tur saksilari yapanlar bonsai saksisini da cok kolay bir sekilde yapabilirler.
Kim bilir belkide bonsai saksisi diye bir sey oldugunu bilmiyorlar. Bonsai saksisina, Turkiyede bircok kisinin ihtiyac duydugunu o saksilari yapanlar bilseler sanirim bonsai saksisi uretmiye basliyacaklar.

Denizakvaryumu onlara bonsai saksisi uratebilirlermi diye sorabilirmiyiz?
Bir sorun olan, bonsai saksisina, ilgi ile yaklastigin icin tesekurler.

nevsune
14-07-2007, 15:33
Merhabalar Ali Bey
Bonsaiye başlayamadım ama saksısını fimo hamuru ile bir denemek istiyorum. Bana bir iki bonsai saksısı ölçüsü verebilir misiniz?

denizakvaryumu
14-07-2007, 22:42
Denizakvaryumu merhaba, Verdiginiz linkte bonsai saksisi yok ama o tur saksilari yapanlar bonsai saksisini da cok kolay bir sekilde yapabilirler.
Kim bilir belkide bonsai saksisi diye bir sey oldugunu bilmiyorlar. Bonsai saksisina, Turkiyede bircok kisinin ihtiyac duydugunu o saksilari yapanlar bilseler sanirim bonsai saksisi uretmiye basliyacaklar.

Denizakvaryumu onlara bonsai saksisi uratebilirlermi diye sorabilirmiyiz?
Bir sorun olan, bonsai saksisina, ilgi ile yaklastigin icin tesekurler.

Merhaba, bu sitede verilen adrese e-posta attım ama cevap veren olmadı :(

Yukardaki linkte 4600-20 kod nolu saksılar bonsai saksısı olamaz mı?

Ali H. ALI
15-07-2007, 13:22
Merhabalar Ali Bey
Bonsaiye başlayamadım ama saksısını fimo hamuru ile bir denemek istiyorum. Bana bir iki bonsai saksısı ölçüsü verebilir misiniz?

Iyi gunler Nevsune, asagida oval sekildeki, orta boy bir bonsai saksisinin resimleri var. Olculeri:
Boy:20cm
Genislik:16cm
Derinlik:[saksi ici] 5cm.
Bonsai saksisinin resmine baktiktan sonra sen bu olculeri kucultup cogaltabilirsin. Simdiden kolay gelsin.

15983

15984

15985

Ali H. ALI
15-07-2007, 13:32
Denizakvaryumu, verdiginiz linkteki saksilardan bonsai saksisi olmazmi? sorunuza, "Bonsai saksilari" basligi altinda yazdiklarimda yanit vardir.
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

nevsune
15-07-2007, 13:40
Ben evde olan kaplarla bir kalıp hazırlamaya çalıştım ama bayağı küçük bu ölçülere göre.
17cm. boy*8(alt genişlik)11(üst genişlik)*4cm. yükseklik.

Biraz daha büyük bir kalıp için çarşıdan bir şeyler bakmam gerek. Neyse yine de ben elimdekini yapınca fotoğraflarım. En azından olup olmayacağını söylersiniz.

İyi günler.

nevsune
25-08-2007, 01:09
Fimo ile bonsai değil ama kaktüs için bir saksı yaptım. Bir de çerezliklerden kalıp çıkartarak küçük kaktüs saksıları yapmaya gelecek sıra. Aslında bonsai için olanını bir türlü oturtamadım. Bir ara onu da bitirip göstereceğim.

2 aşamada yapılan saksı için; önce bir cam kaseden gazete kağıdı ve tutkal kullanarak kalıp çıkarttım. Sonra bu kalıbı, kurumasını bekledikten sonra fimo hamuru ile kapladım. Fırınlayıp, dış kısmını kendi özel verniği ile cilaladım. İç tarafını verniklemedim. Belki bitkilere toksik bir etki yapar diye.

Şu anda 3 gündür içinde toprak ve kaktüsüyle duruyor. Herhangi biz bozulma yok.

Penelophe
25-08-2007, 11:48
Nevsune ellerine sağlık, çok güzel olmuş.:)
Altında delik var değil mi?

nevsune
25-08-2007, 12:55
Var canım. Lehim makinesi ile fimo kaplamadan önce üç tane küçük delik açmıştım.

Ali H. ALI
26-08-2007, 13:55
Mevsune, guzel olmus ellerine saglik. yakinda bonsai saksisini da buralarda gorecegiz deyilmi?

Kaktus saksi icerisinde cok kucuk duruyor. Daha buyuk bir kaktus diksen, saksi ile daha bir uyumlu olur diye dusunuyorum.
Sevgiler iyi calismalar.

nevsune
26-08-2007, 17:29
Merhabalar Ali Bey

Ben de ilgilenmediniz diye üzülecektim.

Bonsai saksısı da kalıbı alınmış, fimolanmış, ayakları yapışmayı ve fırınlanmayı bekliyor. Rengini pek sevmedim ama evde hazırda onlar vardı. Sonra saksıya daha uygun bir kap buldum, ondan kalıp çıkartacağım. Yalnız denemek istediğim şey, fimo materyalinin suya ne derece dayanıklı olacağı idi. Şu ana kadar kaktüs saksısında herhangi bir bozukluk görülmüyor. Demek ki olabilecek. Zevkimize göre yapabileceğiz.

O saksı bir sevdiğime hediye olacaktı ama su meselesini doğrulamadan vermek istememiştim. O minik kaktüsü dikme nedenim, onun bir kaktüssever oluşundandı. Bende pek kaktüs yok da;).

Eylülün 2. haftasından sonra birşeyler yapmak istiyorum bu konuda. Zaten bonsai için de soracaklarım başlayacak o dönemde.

Görüşmek üzere.

sarıaltıngül
26-08-2007, 19:03
Merhaba arkadaşlar

Kalıp olarak çarşıdan alınan hazır köpük tabaklar, çocukların danone yoğurt kapları,plastik olan tüm kaplar (yoğurt,peynir,yumurta koruyucuları,plastik şişeler v.b. gibi çöpe atılan ürünler) kalıp olarak kullanabilirsiniz. Mum yapımında ve seramik çamuru, kendi ürettiğim çimento ve toprak karışımlı küçük büyük saksılar yapabilirsiniz.Çok ucuza mal oluyor. Ayrıca kağıt havlu ve tuvalet kağıtlarının ortasındaki rulolarda bu işlerde kullanılıyor. Yaratıcılık ve hayal gücünüzle çok güzel şeyler ortaya çıkıyor ve sıkıldığınızda başkasınada verebiliyorsunuz. Ayrıca saksılarınızı midyelerle süsleyebilirsiniz

gulayb
11-08-2008, 11:14
Sonunda fimo hamurundan saksı için deneme yapma fırsatım oldu. Size sonuçları aktarayım:

-Fimo hamurları Fimo Soft adıyla 5 cm.lik paketlerde çok çeşitli renk seçeneğiyle kırtasiyelerde, hobi marketlerde 3.5 YTL'ye satılıyor.
-Simli, parlak, mermer görünümlü renkleri mevcut
-Sanıldığı gibi yumuşak bir ürün değil, şekil vermesi hamuru açması zaman ve güç gerektiriyor:)
-110 derecede 30 dakikada fırında sorunsuzca katılaşıyor
-Fimo marka kendi cilası var, 8 YTL'ye satılıyor. Fırından çıktıktan sonra çok mat bir görünümü oluyor, cilalamak isteyebilirsiniz.
-Saksı yaparken bence kalıp kullanmak gerekli aksi taktirde şekli bozuk çıkıyor
-Küçük boyda ve istenilen renkte bonsai saksıları için uygun fiyatta (en azından yurtdışından getirtmeye göre:))

Fimoyu denemekteki amacım meyve veren bonsailerimde renk uyumunu yakalamaktı. Örneğin 30 cm.lik mandalina ağacım var, meyveleriyle aynı renkte bir saksı için çok araştırdım ama bonsaiye uygun saksı bulamayınca fimoda karar kıldım. Deneme amaçlı siyah renkte hamurla küçük bir saksı yaptım, bundan sonra diğer renklerden satın alacağım. Bir de söğüt bonsai çeliği almak üzere uzun süredir gözüme kestirdiğim bir ağaç var, onun için de açık yeşil bir saksı düşünüyorum. Yalnız göründüğü kadar kolay değilmiş saksı yapımı küçücük bir şey bile bayağı uğraştırdı beni. Ama istediğiniz renkte ve boyutta bir bonsai saksınız olması için buna değer...

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olur...

cemboa
11-08-2008, 15:26
Malzemeyi internetten inceledim.Dıştan dışa ölçülerle kısa kenar 20 cm uzun kenar 40 cm yükseklik 15 cm lik bir bonsai saksısı yapmak oldukça maliyetli oluyor.Bazı arkadaşlar bu kadar büyük ölçülere ne gerek var diyebilir.Bu ölçülerden saksının et kalınlığınıda düşünün.Toprak koyacağınız içten içe hacim kısa kenar uzun kenar ve yükseklik 5 er cm düşecektir.Yani içten içe yaklaşık olarak kısa kenar 15 cm uzun kenar 35 cm yükseklik 10 cm gibi bir olçü kalacak.

sakagun
15-08-2008, 14:41
FIMO, Polimer Kil markalarından biridir. Daha ucuz polimer kil markaları da var. Ancak renk ve kalite olarak benim tercihim FIMO. Ben FIMO'yu boncuk yapımında kullanıyorum. Saksı olarak kullanmak için biraz kalınca bir saksı yapmak gerekir. Çok ince yaparsanız kırılır.

FIMO İPUÇLARI
* FIMO'larınıza kullanmadığınız bir diş fırçasıyla, havluyla, tornavida başıyla, kırıştırılmış alüminyum folyoyla doku verebilirsiniz.

* Kullanmadığınız FIMO'ların sertleşmesini önlemek için bir naylon poşete koyup, poşetin ağzını iyice kapatın.

* FIMO hamurunuzu yaprak varakla birlikte açıp değişik görüntüler elde edebilirsiniz.

* FIMO'nuza toprak karıştırıp değişik görüntüler elde edebilirsiniz.

* Translucent (Işık geçiren) beyaz FIMO'yu diğer renklerle kullandığınızda objenize derinlik katarsınız.

* Translucent FIMO'yu cam bardağa değişik şekillerde yapıştırıp mumluk yapabilirsiniz.

* Sertleşen FIMO hamurları için yumuşatıcı satılıyor. Ayrıca makarna makinesi kullanırsanız da sert hamurları açabilirsiniz. Yumuşatmak için ayrıca FIMO'yu paketinden çıkarmadan bir çekiçle vurarak sıkıştırın. Daha sonra yuvarlamaya başlayın.

Feza Sanıvar
22-10-2008, 11:08
İyi günler, Arkadaşlar fimo hamuru ile saksı yapma iş kulağa hoş geliyor ama fimo hamurunuda kullanmak bir ayrı marifet. 4 adet hamur paketine ihtiyaç var. Kullanırken de benimkiler hep çatladı. Bunları son kullanma tarihleri var mı diye sonradan aklıma geldi. İstediğim şekle koymak çok zordu . Kıvrılmıyorlar bile.

Feza Sanıvar
22-10-2008, 11:12
gulayb arkadaşım , yaptığınız saksının bir örneğini bize gösterme imkanınız varsa seviniriz.

sakagun
29-12-2008, 16:13
Feza, FIMO parmaklarınla yumuşattığında kolayca şekil alır. Sendeki FIMO'ların son kullanma tarihi geçmiş olabilir ya da paketleri daha önceden açtıysan ve naylon bir poşete koyup ağzını sıkıca kapatmadıysan sertleşmiş olabilir. Şekil verememenin nedeni de budur.

cybl
20-06-2009, 09:10
Arkadaşlar bu da benim kaktüsüm için fimo hamurundan yaptığım küçük saksı. Paylaşmak istedim.

88220

Nphnts
21-09-2009, 22:01
arkadaşlar bu foruma 2. mesajım olucak ;) şimdi ben fimo hamurundan bonsai için saksı yapıcam yayvan bir saksı. Siyah Gri ve kahve tonlarını kullanmayı düşünüyorum bunun içine şu türlerden hangisi eksem uygun olur = (üzüm, cüce nar, pernettya, ginko birde adenium) düşünüyorum hangisi kolay bakılır ve kök gösterisi yapmakta daha rahat kullanılabilir? :D şimdiden yorumlarıza teşekkür ediyorum ;)
http://img401.imageshack.us/img401/7386/bonsai1.jpg

bonsaisan
21-09-2009, 23:44
Sakıs formları mantıklı ama kulanaçağınız hamur mantısız oluçak.

Bu tür malzemler bonsailer için uygun değil.

Evet belki mantıklı görünüyor.

Seramik saksılara ;doğal malzeme olarak kaya ve taşlar üzerine ekim yapılması daha iyi olacaktır. Bu malzemeler doğal ve daha uzun ömürlüdürler.

SAygılar.

Nphnts
22-09-2009, 11:45
yok ben fırınlayıp üstüne yat verniği sürmeyi düşünüyorum. Birde zen bahçesi tasarımı yapmayı düşünüyorum hani yosunların arasına beyaz kum vede siyah taşlar çok güzel bir görüntü oluşturur bence. elimde A4 kağıdına çizilmiş olarak var onu taratmaya üşendiğim için bilgisaayrda çizdim :D birde hangi bittkiyi kullansam dsiye bir şey sölememişsiniz yardımcı olursanız çok mutlu olurum

birde karşıyakada biryeriniz varmı acaba bi gelip görme şansım veya alsancak farketmez izmir içinde olsunda ;) :D

Nphnts
22-09-2009, 12:25
Birde izmirde kemeraltında ege kırtasiye var orada tekrenk birk kutu içerisinde çubuk çubuk 20-30tane satılıyor renkli yapmamaya karar verdim :D oyüsden daha hesaplı olucak tahminimce

memet
22-09-2009, 13:56
Bu malzemeden bonsai saksısı yapmayın. Saksı yapmayı istiyorsanız bonsai de kullanmayın.

Bir de ricam;
Buraya tıklayıp (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11) Türkçe konusundaki uyarıya bir göz atın.