PDA

View Full Version : malbman / Tohum Paylaşım Sonrası (İzmir-Balkon, Çeşme-Bahçe)

malbman
26-02-2016, 15:50
2015-2016 Tohum paylaşım etkinliğine paylaşımcı olarak katılan tüm arkadaşlara, paylaşılan tohumları büyük bir emek ve özveri ile tasnif edip dağıtım için hazırlayan ve nihayetinde elimize geçmesini sağlayan lojistik merkezi gönüllülerine ve istatistiksel anlamda son derece değerli veriler sağlayıp bunları işleyen ve harika bir bilgi bankası oluşturan Sayın MeyveliTepe'ye sonsuz teşekkürler.

Etkinlik kapsamında talep ettiğim tohumların listesi aşağıdaki gibidir.

Sıra|Tohum adı| Gönderen
1-|Mısır "Hawaiian Supersweet Silver"|Atilgan
2-|Blue Beauty Domates|bahcedenn
3-|Yeşil Armut Cherry Domates (Green Pear)|bahcedenn
4-|Alacalı Manisa| birnefestoprak
5-|Italian Heirloom| birnefestoprak
6-|Lolaz | birnefestoprak
7-|Ufak Şamama (Şemmame) | birnefestoprak
8-|Mor çiçekli Meksika süs biberi | buz45
9-|Sarı salkım domates | buz45
10-|Bolu fasulye | hcorak
11-|Turkish Orange Patlıcan | hcorak
12-|Benekli Gökova | heyyamola
13-|Süt mısır | izmocee
14-|Dikenli köy bostanı | kader_bpkp
15-|Meksika salatalığı | kader_bpkp
16-|Minyatür bal kabağı | kader_bpkp
17-|Sarı bezelye domates | kader_bpkp
18-|Kiwano Tohumu | Kadim
19-|Tinda | Kadim
20-|Şevket-i bostan | Lonicera
21|Malabar Ispanağı | MeyveliTepe
22-|Yerli Mısır (Beyaz) | olmez
23-|Yerli Mısır (Sarı) | olmez
24-|Heybetli | oz26
25-|Pul Biberlik Maraş | oz26
26-|Russian Cossack Domates| oz26
27-|Sarı Domates | oz26
28-|Salatalık | sakagun
29-|Heybetli | Taşlıbahçe
30-|Kara Domat | Taşlıbahçe
31-|Bennings Green Tint Scallop Kabak| TCM
32-|Chocolate Habanero Biber | TCM
33-|İspir Şeker Fasulye | TCM

malbman
26-02-2016, 18:01
Tohumlar tasnif edildi, sıra numaraları abeslanglara yazıldı. Yarın da torf alınacak ve bu güzellerin toprak (torf :p) hasreti bitecek.

Önümüzdeki hafta boyunca İzmir'de sıcaklık 19-21 derecelerde tahmin ediliyor. Muhtemelen önümüzdeki hafta sonuna kadar büyük bir bölümü çimlenmiş olur.

malbman
29-02-2016, 13:53
Dün fasülye ve bezelye gibi tohumlar dışında hepsini ektim. Büyük tohumları daha önceden suya koymayı akıl edemediğim için Onlar bu güne kaldı. Biraz şişsinler, onlar da bardaklardaki yerlerini alacak.

malbman
29-02-2016, 14:36
Bunlar da şişmekte olanlar :p

malbman
29-02-2016, 16:26
Az önce havalandırmak için üstlerini açtığımda bir sürpriz ile karşılaştım. 25 numaralı bardakta aceleci bir arkadaş (kendileri Sayın oz26'nın gönderdiği pul biberlik Maraş biberi olur :p ) torftan çıkmaya çalışırken yakalandı :D

Bir günde tohum çimlendiğini ilk defa görüyorum ama şikayetçi olduğumu söyleyemeyeceğim :D

malbman
17-05-2016, 16:14
Aradan geçen zaman içinde tohumlarım kendi halinde durgun su saksılarına aktarılacakları günü beklerken, içlerinden bazılarını da kaybettim. Kaybettiğim fidelerimin listesi aşağıda. Bu gün onları yeniden çimlenmeye aldım. Biraz geciktim biliyorum ama malum İzmir'in yazı uzun olur. Hiç olmazsa tohumluk için de olsa iki-üç tane meyve alırım diye umuyorum.

6- Lolaz birnefestoprak
7- Ufak Şamama (Şemmame) birnefestoprak
9- Sarı salkım domates buz45
14- Dikenli köy bostanı kader_bpkp
15- Meksika salatalığı kader_bpkp
18- Kiwano Tohumu Kadim
19- Tinda Kadim
27- Sarı Domates oz26
28- Salatalık sakagun
30- Kara Domat Taşlıbahçe
31- Bennings Green Tint Scallop Kabak TCM
32- Chocolate Habanero Biber TCM

malbman
17-05-2016, 18:31
Teras bahçeden genel görünüm

malbman
17-05-2016, 18:32
Blue Beauty Domates (Sn. bahçedenn)

malbman
17-05-2016, 18:35
Yeşil Armut Cherry Domates (Sn. bahcedenn)
Aslında tüm fidelerim ikişer taneydi ama olur da bir aksilik sonucu bitkiyi katbedersem, gelecek yıla tohum alma şansımı arttırma için bazılarından birer tanesini komşumla paylaştım. Ama bu arkadaş arada kaynamıış herhalde :p:p

malbman
17-05-2016, 18:37
Italian Heirloom (Sn. birnefestoprak)

malbman
17-05-2016, 18:39
Sarı Bezelye Domates (Sn. kader_bpkp)

malbman
17-05-2016, 18:40
Heybetli (Sn. oz26)

Bu da aradan kaçmış :p

malbman
17-05-2016, 18:41
Russian Cossack domates (Sn. oz26)

malbman
17-05-2016, 18:43
Minyatür Bal Kabağı (Sn. kader_bpkp)

malbman
17-05-2016, 18:46
Bunlar da Sevgili forumdaş Nail Sarı'nın hediyesi pembe domatesler. Nail Sarı aynı zamanda pda üyesidir ve her yıl pda tarafından dağıtılan safkan pembe domates tohumlarına katkıda bulunmaktadır.

malbman
17-05-2016, 18:49
Alacalı Manisa (Sn. birnefestoprak)

malbman
17-05-2016, 18:50
Turkish Orange Patlıcan (Sn. hcorak)

malbman
17-05-2016, 18:51
Pul Biberlik Maraş (Sn. oz26)

malbman
17-05-2016, 18:53
Bhut Joloika Biber (Sn. oz26)

malbman
17-05-2016, 18:55
Mor Çiçekli Meksika Süs Biberi (Sn. buz45)

malbman
17-05-2016, 18:57
Bolu Fasulye (Sn. corak)

malbman
17-05-2016, 18:59
İspir Şeker Fasulye (Sn. TCM)

malbman
17-05-2016, 19:03
Bunlar da tohumlarını İngiltere'den aldığım cucamelon fidelerim.
612806

Büyüdüklerinde bunlar gibi meyveler vereceklerini umuyorum.

612807

malbman
17-05-2016, 19:06
Atlantic Dill Giant Pumpkin - Dev Balkabağı

Bir arkadaşım Amerika'dan getirmişti. Dört tohumu telef ettikten sonra beşinci ve sonuncu olan bu yaşamaya karar verdi :rolleyes:

Bakalım topraksız yetiştiriciliğe nasıl yanıt verecek.

malbman
17-05-2016, 19:10
Bu arada, bahçemdeki
Hawaiian Super Sweet Mısır (Sn. Atılgan)
Süt Mısır (Sn. izomcee)
Yerli Mısır (Sarı) (Sn. olmez) ve
Yerli Mısırın (Beyaz) (Sn. olmez) fotoğraflarını çekmeyi unuttuğumu şimdi fark ettim. Yarın gündüz gözüyle onları da fotoğraflayıp paylaşırım.

Tohum paylaşımında bulunan ve bu değerli hazinelerin bizlere ulaşmasında emeği geçen tüm dostlara bir kez daha teşekkür ederim.

_ömer_
18-05-2016, 15:20
Merhaba bitkileriniz çok güzelmiş. Bitki diplerindeki yuvarlak şeyler nedir acaba

malbman
19-05-2016, 08:56
Merhaba bitkileriniz çok güzelmiş. Bitki diplerindeki yuvarlak şeyler nedir acaba

Ömer Bey merhaba.
Bitkilerin diplerindekiler genleştirilmiş kil de denilen Hydroton adlı bitki yetiştirme ortamı. Bu linkten (https://www.google.com/search?q=hydroton&ie=utf-8&oe=utf-8) inceleyebilirsiniz.

rencberdede
08-06-2016, 23:53
Sn. Malbman, saksılardaki suyu havalandırmıyor musunuz?

birnefestoprak
09-06-2016, 02:44
Eğer safkan olarak kastettiğiniz Hafize Baliç ise, maalesef Nail Bey onun saflığını koruyamamış. Dağıttığı tohumların bir kısmı kiraz domates, bir kısmı şekil (sanırım renk olarak da) bakımından aslını yansıtmayan meyveler veriyor. Burda daha önce dağıtılan Hafize Baliç tohumu aslına uygundu.

Bunlar da Sevgili forumdaş Nail Sarı'nın hediyesi pembe domatesler. Nail Sarı aynı zamanda pda üyesidir ve her yıl pda tarafından dağıtılan safkan pembe domates tohumlarına katkıda bulunmaktadır.

malbman
15-06-2016, 11:30
Sn. Malbman, saksılardaki suyu havalandırmıyor musunuz?

Sayın rençberdede kusura bakmayın mesajınız yeni farkettim. Saksılardaki suyu ayrıca havalandırmıyorum. Çünkü zaten neredeyse üç günde bir besin eriyiklerini tazeliyorum. Bu yüzden arada bir oklava ile hepsini güzelce karıştırınca yeterli oksijeni sağlamış oluyorum. Bu da en az iki gün idare ediyor bitkileri.

malbman
15-06-2016, 11:36
Balkon bahçede son durum

Blue beauty Domates (Sn. bahcedenn)

Nedense keyifsiz duruyor. Gelişimi de çok yavaş. Birkaç tane çiçeği döküldü.Umarım kısa zamanda toparlanır.

618184

malbman
15-06-2016, 11:41
Yeşil Armut Cherry domates (Sn. bahcedenn)

Bu daha diri duruyor. Son bir haftadır taraçada rüzgar hiç durmadı. Sanırım o da çarpıyor bitkileri.

618191

Bunlar da meyveleri. en soldakinin üstünde pas gibi lekeler var ama ne olduğunu anlamadım.

618192

malbman
15-06-2016, 11:43
Heybetli (Sn. oz26)

Adı gibi kendisi de heybetli gerçekten. Diğer bitkiler neredeyse bunun üçte biri büyüklükte daha :p

malbman
15-06-2016, 11:46
Sarı Bezelye Domates (Sn. kader_bpkp)

618203

malbman
15-06-2016, 11:47
Russian Cossack Domates (Sn. oz26)

618209

malbman
15-06-2016, 11:51
Bu da Alaçatılı çekirdeği oyalı. Umarım sonuna kadar gider

malbman
15-06-2016, 11:53
Atlantic Dill Giant dev Balkabağı. Sanırım bu meyve tutunamayacak. Şimdiden sararmış çünkü.

malbman
15-06-2016, 11:54
Minyatür Balkabağı (Sn. kader_bpkp)

eurosat55
15-06-2016, 16:47
Abim yine topraksız tarıma devam sanırım.Sizin Heybetliyi yetiştirme tarzınızdan olsa gerek,benim bahçeye ektigim sanırsınız meyva ağacı adayı ,çok kalın gövdeli ve sağlam bir türmüş.Abim bu arada sizin minişler balkonu renklendirmeye başladılar;) ..

malbman
20-06-2016, 08:55
Çekirdeği oyalı büyüyor. Daha önce hiç yetiştirmediğim, ve hatta hiç görmediğim için hasat boyutu, hasat olgunluğu nedir bilmiyorum. Durumunu buradan sık sık paylaşarak bilen arkadaşlar varsa onların yardımını rica edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

malbman
20-06-2016, 08:59
Alacalı Manisa (Sn. birnefestoprak)

Şimdilik yalnızca bir tane çiçek var. Umarım meyve tutar. Kaç tane meyve verirse versin, hepsini tohumluk olarak ayıracağım.

Bir de, patlıcanda da kabak gibi erkek ve dişi çiçek diye bir ayrım var mı? Daha önce hiç patlıcan yetiştirmediğim için bilmiyorum.

malbman
20-06-2016, 09:01
Heybetli (Sn. oz26)

Meyvesi çok yavaş büyüyor. Acaba normal gidişatı böyle mi yoksa bir yerde ben mi bir hata yapıyorum?

malbman
20-06-2016, 09:03
Yeşil Armut Cherry domates (Sn. bahcedenn)

Yeşil armutlar ikinci salkım veriyor. Taraçadaki en hızlı çeşit bu oldu. İlk üç-dört salkımı tohumluk ayırıp ondan sonrakileri hasat edeceğim. Bu yıl bu domatesin tohumlarından bolca dağıtabilmeyi umuyorum.

beşiktaşlı
02-07-2016, 00:14
hocam sizin topraksız tarım çalışmalarınızı kudret tezel beyle 2007 yılında çalışmalarınızı hayranlıkla okudum burda bu sayfada topraksız çalışmalarınız beni şaşırttı ve sevindirdi
bana yardımcı olurmusunuz
sizden dometes formülü rica ediyorum....teşkkür ederim

malbman
05-08-2016, 11:36
Tüm dostlara merhaba.

Öncelikle Sayın beşiktaşlı kusura bakmayın epeydir buralara uğrayamadığım için mesajınızı fark etmemişim. Ben formül bilmiyorum. Ancak Kudret Tezel hocamızın bitki besini hazırlanması diye bir başlığı var. Orada çeşitli formüller verdi. Onlara bir göz atın derim. Bir de efe446 arkadaşımız evde basitçe besin hazırlama ile ilgili bilgiler ve formüller paylaşmıştı. Eminim bu başlıklar yardımcı olacaktır.

malbman
05-08-2016, 11:44
Gelelim paylaşım sonrası çalışmalara:

Her şey gayet güzel bir şekilde gider, bitkilerim olabildiğince sağlıklı bir şekilde büyürken bir anda sanki kıran girdi ve bir günde yarıdan fazlasını kaybettim. Domateslerimin büyük bölümü, dev Atlantik kabağım, çekirdeği oyalı karpuzum, minyatür Balkabağım bir günde veda ettiler. Nedenini çözebilmiş değilim.

Bunun üzerine üzerime bir yılgınlık çöktü, ve ben de geri kalan birkaç kökü yalnızca besin eriyiği takviyesi yapacak şekilde kendi halleine bıraktım. Görüntüler bu hali yeterince anlatacaktır sanırım.
Yalnızca birkaç bitkiden tohum alabildim ve umuyorum bunların sayısı paylaşıma katılmama yeter. Sanırım yetiştiriciliği beceremiyorum. Bu nedenle artık paylaşım etkinliğine tohum talep etmek değil, yalnızca elimdeki tohumları paylaşmak için katılacağım.

Bu nedenle, emeklerini boşa çıkardığım için tohum gönderen arkadaşlardan çok özür diliyorum.

malbman
05-08-2016, 11:47
Bu hengamede yeşil armut domatesim 7-8 tane domates verdi ve üzerinde hala daha iki salkım var. Paylaşmaya yetecek kadar tohum elde etmeye yeter sanırım.

malbman
05-08-2016, 11:53
Bunlar bahçeye diktiğim birkaç kök mısır. Soldan sağa Hawaiian Super Sweet, Süt mısır, Yerli mısır (sarı) (öldü) ve yerli mısır (beyaz). Her birinin üstünde birer-ikişer koçan var ancak içleri henüz tam olarak olgunlaşmamış. Umarım bunlar da olgunlaşır da hiç değilse 5-6 kişiye tohum gönderme şensım olur.
624029

Bu da sarı yerli mısır. Bu bitki bir tane koçan verip öldü. Herhalde 4-5 kişiye tohum çıkar buradan.
624030

malbman
05-08-2016, 11:57
Bunlar da evde mikro filiz yapmak için kullandığım ayçiçeklerinden deneme için bahçeye diktiğim üç kök ayçiçeği. Gayet güzel gelişip çok güzel çiçek tablası yaptılar. Yalnız en baştakinin olgunlaştığını fark etmemişim o da bütüm çekirdeklerini dökmüş. Gelecek yıl o bölgede bir ayçiçeği tarlası oluşabilir :)

624031

Bunlar da tohumluklar. Bu yıl etkinlikte bunlardan da paylaşmak istiyorum. Zira harika mikro filizler üretiyorum bunlardan. Sanırım talep olur.

624032

olmez
09-08-2016, 10:48
Bunlar bahçeye diktiğim birkaç kök mısır. Soldan sağa Hawaiian Super Sweet, Süt mısır, Yerli mısır (sarı) (öldü) ve yerli mısır (beyaz). Her birinin üstünde birer-ikişer koçan var ancak içleri henüz tam olarak olgunlaşmamış. Umarım bunlar da olgunlaşır da hiç değilse 5-6 kişiye tohum gönderme şensım olur.
624029

Bu da sarı yerli mısır. Bu bitki bir tane koçan verip öldü. Herhalde 4-5 kişiye tohum çıkar buradan.
624030

Sayın malbman sanırım gölge bir yere dikmişsiniz (yanılıyor da olabilirim) Daha güneşli bir yere dikmeniz durumunda daha başarılı olursunuz gibi geliyor bana. Bu arada o sarı mısır düzgün bir mısır bile yapamamış görüldüğü kadarı ile. Bir sıkıntı yaşamış belli. Üzüldüm sizin adınıza. Eğer isterseniz mısır tohumlarından yeniden gönderebilirim. Elimde bolca var. :)

ibrahimes
09-08-2016, 11:28
Gelelim paylaşım sonrası çalışmalara:

Her şey gayet güzel bir şekilde gider, bitkilerim olabildiğince sağlıklı bir şekilde büyürken bir anda sanki kıran girdi ve bir günde yarıdan fazlasını kaybettim. Domateslerimin büyük bölümü, dev Atlantik kabağım, çekirdeği oyalı karpuzum, minyatür Balkabağım bir günde veda ettiler. Nedenini çözebilmiş değilim.

Bunun üzerine üzerime bir yılgınlık çöktü, ve ben de geri kalan birkaç kökü yalnızca besin eriyiği takviyesi yapacak şekilde kendi halleine bıraktım. Görüntüler bu hali yeterince anlatacaktır sanırım.
Yalnızca birkaç bitkiden tohum alabildim ve umuyorum bunların sayısı paylaşıma katılmama yeter. Sanırım yetiştiriciliği beceremiyorum. Bu nedenle artık paylaşım etkinliğine tohum talep etmek değil, yalnızca elimdeki tohumları paylaşmak için katılacağım.

Bu nedenle, emeklerini boşa çıkardığım için tohum gönderen arkadaşlardan çok özür diliyorum.
Öncelikle geçmiş olsun çiftçiler her türlü durumla karşılaşıyor dolu, kuraklık vs ama pes etmiyorlar. Özellikle red robin başlığında bilgilerinizden çok faydalanmış birisi olarak sakin pes etmeyin sizden öğrenecek çok bilgi var bundan eminim...

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

malbman
10-08-2016, 12:22
Sayın malbman sanırım gölge bir yere dikmişsiniz (yanılıyor da olabilirim) Daha güneşli bir yere dikmeniz durumunda daha başarılı olursunuz gibi geliyor bana. Bu arada o sarı mısır düzgün bir mısır bile yapamamış görüldüğü kadarı ile. Bir sıkıntı yaşamış belli. Üzüldüm sizin adınıza. Eğer isterseniz mısır tohumlarından yeniden gönderebilirim. Elimde bolca var. :)

Sayın olmez ilginize çok teşekkür ederim. Bahçem günde en az 10 saat tam güneş altında. Bu fotoğrafı sabah saatlerinde çektiğim için o saatlerde gölgede kalıyorlar.
Fotoğraftaki mısırın üzerindeki dişler tohumluk olabilir gibi geliyor bana. Yine de koçandan ayırdıktan sonra da fotoğraflarını paylaşır, sizlerin de yardımıyla olup olmayacağını belirleriz.

Gelecek yıl için artık tohum talebinde bulunmak istemiyorum. Zira iki yıldır çeşitli aksilikler nedeniyle çok az ürünü sağ tutabildim ve bu yüzden de tohum gönderen dostlara karşı eksiklik hissediyorum. O nedenle bir müddet ara vermek iyi olacak gibi geliyor. Eğer benim darıların tohumları olursa onlardan gelecek yıl bahçeye çepeçevre ekmeyi düşünüyorum. Hiç olmadı sizden bir avuç rica ederim.

malbman
10-08-2016, 12:29
Öncelikle geçmiş olsun çiftçiler her türlü durumla karşılaşıyor dolu, kuraklık vs ama pes etmiyorlar. Özellikle red robin başlığında bilgilerinizden çok faydalanmış birisi olarak sakin pes etmeyin sizden öğrenecek çok bilgi var bundan eminim...

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın ibrahimes cesaretlendirici sözleriniz için teşekkür ederim. Ama üretimi bırakmıyorum. Sadece tohum talep etmeyeceğim ama elimdeki tohumları gelecek yıl (hatta aklımdaki düzeneği kurabilirsem birkaç kök de olsa kış boyunca) değerlendireceğim.