PDA

View Full Version : amaranthus

imo
29-03-2007, 12:57
Minik pembe toplar şeklinde tohumları olan bu bitki tohumdan oldukça kolay çıkıyormuş.Ben torfa ekip oksijenli suyla ve pulvarizatörle suladım,üzerini streç filmle örttüm ertesi gün tohumlar toprak üzerine çıktılar(sanırım yeteri kadar derine ekmemişim)bir sonraki günde minik koyu pembe filizlerini gördüm.

imo
29-03-2007, 13:10
Bitkinin büyümüş halide şu;

Oğuzhan
29-03-2007, 13:36
Çok güzel bir bitki horozibiğine benziyor.

imo
29-03-2007, 22:33
Belkide adı budur.Aslında çok tanıdık gelmesine rağmen bende bir türlü bulamadım türkçe ismini.
Bir diğer konuda bunları birbirlerinden ne zaman ayırabilirim acaba?Kafaları streç filme değmeğe başladı fakat hala narin görünüyorlar gözüme.

Mine Pakkaner
30-03-2007, 00:14
Türkçe adı kızıl kedi kuyruğu.

Halit Togay
30-03-2007, 06:12
Bu kızılkedikuyruğu ise horozibiği nedir?

sukranayalp
30-03-2007, 06:50
Horoz ibiğinin latince adı Celosia'dır. Görüntüsü gerçekten horoz ibiğine benzer. Kırmızı püsküller amaranthustaki gibi aşağı doğru ve uzunca değildir. Tam aksine yukarı doğru ve kısadır.

Mine Pakkaner
30-03-2007, 07:31
Şükran Hanım 'ın dediği gibi Celosia farklı bitki. Celosia'nın Amaranthus'la karıştırılmasına sebep olan Celosia plumosa.

http://www.xenios.com/celosia.jpg

Celosia cristata'yı ise zaten karıştırmak mümkün değil :)

http://www.botany.wisc.edu/garden/db/plantimages/Celocia_cristata_sm.JPG

tore0001
30-03-2007, 14:29
Bu bitki için pek çok kaynakta tropikal-subtropikal notu olmasna rağmen Ağva'da dere kenarı diyebileceğim bir boş arsada kendi kendine her yaz yetişmekte.

imo
30-03-2007, 23:52
Aslında ben şu fotoğraftaki hallerine vurulmuştum.Bu arada ne zaman ayırmalı biribrlerinden dersiniz?

Jezebel
05-11-2013, 14:26
Bu bitkinin tohumlarının tahıl olarak tüketilebileceği ve vegan beslenmede çok önemli olduğunu yeni yeni öğreniyorum.
Besin değerini buradan kontrol edebiliriz

Nutrition Facts and Analysis for Amaranth, uncooked (http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5676/2)

193 gram tahıl içeren bir kase Amaranthus, 26.2 gram protein ihtivaettiği ve bunun da günlük ihtiyacımızın %52 si olduğunu görüyoruz.
Hani et yerine geçer.:)
Yıllardız zararlı bir ot gözüyle baktığım bitkinin bu kadar değerli olduğunu öğrenmek beni şaşırttı.

coskun8553
13-11-2014, 14:16
Bu bitkinin tohumlarını nasıl çıkarabilirim, bilgi verebilecek olan varsa sevinirim.

Muda
13-11-2014, 15:33
Bu bitkinin tohumlarını nasıl çıkarabilirim, bilgi verebilecek olan varsa sevinirim.

Eskiden beri olan dökülen tohumlarından kendi kendine çıkan bir süs bitkisi idi. Bende iki çeşidi vardı. İnce uzun uzun olan ve resimdeki gibi yuvarlak daha kalın ve gösterişlisi. Bir süre sonra bıkınca sökmüştük. O zaman yaptığımız şey tohumlar olgunlaşınca kırmızılık kaybolup canlılığını kaybedince iki elimiz arasında ovuşturduğumuz zaman parlak koyu renkli tohumları çıkardı. Siz de deneyin. İsterseniz bir resmini koyabilirseniz daha iyi olur.

coskun8553
14-11-2014, 10:43
526226

Çiçek bu Sayın Muda

Muda
28-11-2014, 12:43
Benim bahsettiğim çiçek. Yaprakları kırmızılaşmaya başlamış. Çiçek de solgunlaşmaya başlıyor. O zaman tohumlar olgunlaşıyor. Sizin iklim daha müsait olduğu için bekleyin isterseniz. Biraz daha tohumlar olgunlaşıp fazlalaşsın. Daha sonra gazete üzerinde çiçekleri iki avucunuz arasında ovalayarak tohumların çıkmasını sağlarsınız. Olgun tohumlar parlak renkte olur. Bahçe ortamında çok daha fazla büyüyebilirler.

coskun8553
28-11-2014, 13:37
Benim bahsettiğim çiçek. Yaprakları kırmızılaşmaya başlamış. Çiçek de solgunlaşmaya başlıyor. O zaman tohumlar olgunlaşıyor. Sizin iklim daha müsait olduğu için bekleyin isterseniz. Biraz daha tohumlar olgunlaşıp fazlalaşsın. Daha sonra gazete üzerinde çiçekleri iki avucunuz arasında ovalayarak tohumların çıkmasını sağlarsınız. Olgun tohumlar parlak renkte olur. Bahçe ortamında çok daha fazla büyüyebilirler.

Çok teşekkür ederim sayın Muda. Biraz daha kurusun öyleyse çiçek ondan sonra tohumlarını ayıklarım. Kış burda da bu sene erkenci ;)

Mücevher Çalısı
28-11-2015, 13:44
İki yıldır bu çiti pitiyi yetiştirmeye çalışıyorum...

Kolay yetiştirilen bir bitki fakat üzerine düşmemek gerekiyor anlaşılan.

586906

Bu çimlenmesini beklemekten bıkıp toprağını bozduğum için kalanşo saksısında çıkan bir fırlama:p