PDA

View Full Version : 2015-2016 Etkinliği ile ilgili Genel Yazışmalar

Sayfalar : [1] 2

MeyveliTepe
21-09-2015, 00:48
Yeni etkinlik sürecimiz bugün itibarıyla başlamıştır.

Etkinlik prensiplerinde özellikle tohum talebi konusunda önemli değişiklikler var. Bu yüzden etkinliğe katılmak isteyen üyelerin prensipleri (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/35301.htm)mutlaka okumasında fayda var.

Farkedeceğiniz üzere bu yıl etkinlik takviminde de önemli bir değişiklik var. 21 Eylül 2015 günü başlayan süreç Şubat 2016'da sona erecek.

Yine başarılı ve keyifli tohum paylaşımı için bilgilerinize sunarım.

birnefestoprak
25-09-2015, 15:50
Sn telato,

Burdaki (http://www.agaclar.net/forum/1411641-post2.htm) Canakkale Domatesi'ni fideden mi yetistirdiniz yoksa tohumdan mi? Arzuman Tohumculuk'un bir ara katalogunda olan ama daha sonra listesinden cikardigi bir Canakkale Domatesi var. Sizin de tarif ettiginiz gibi kaliteli, verimli bir cesit.

Kosedere Koyu'ne ait meshur domatesle ayni midir bilemiyorum.

telato
25-09-2015, 19:49
Sayın Birnefestoprak;

Bu domatesin tohumunu bir müşterimden aldım, müşterime domates çanakkaleden gelmiş.
Domatesin kökeni hakkında bir bilgiye sahip değilim.

Bence herkesin bahçesinde olması gereken bir domates... Bu domatesin ilk paylaşımım olmasının sebebide yetiştirmeye değer bulduğumdandır...

Bu domatesin diğer fotoğraflarına bakmak isterseniz telato/bahçede burada1 (http://www.agaclar.net/forum/1395796-post830.htm) ve burada2 (http://www.agaclar.net/forum/1398848-post885.htm) görebilirsiniz.

birnefestoprak
25-09-2015, 20:08
Resimlerden sirik gibi duruyor; dogru mu?

Sayın Birnefestoprak;

Bu domatesin tohumunu bir müşterimden aldım, müşterime domates çanakkaleden gelmiş.
Domatesin kökeni hakkında bir bilgiye sahip değilim.

Bence herkesin bahçesinde olması gereken bir domates... Bu domatesin ilk paylaşımım olmasının sebebide yetiştirmeye değer bulduğumdandır...

Bu domatesin diğer fotoğraflarına bakmak isterseniz telato/bahçede burada1 (http://www.agaclar.net/forum/1395796-post830.htm) ve burada2 (http://www.agaclar.net/forum/1398848-post885.htm) görebilirsiniz.

telato
25-09-2015, 20:17
Evet, Sırık Domates

İsmail Kuzucu
25-09-2015, 20:21
Çanakkale domatesi isminden dolayı sanırım siteden çıkarıldı. Artık falcon adı altında satış yapılıyor. Sırık ve oturak olarak yetiştirmek mümkün. Her türlü şekilde de verimli bir çeşit.

birnefestoprak
25-09-2015, 21:22
Canakkale Domatesi adinin cografik patenti alindi. Bu yuzden, Arzuman Tohumculuk listesinden cikarmis olabilir ama Falcon domatesi yerli bir cesit degil. Genel bir domates tipini (sekil, renk ve buyukluk bakimindan) temsil etmesi nedeniyle ayrica "Falanca" domates (Falcon tipi) seklinde de satis yapiyorlar diye biliyorum.

Sn telato sirik oldugunu soyledigine gore Kosedere Domatesi degildir. Bildigim kadariyla Kosedere Domatesi oturak olacak.

İsmail Kuzucu
25-09-2015, 21:54
5-6 seneden beri arzuman tohum ile çalıştığım için oradan birbilgim var. Onun yerine başka isim koyduklarını hatırlıyorum, bir firmayı şikayet ettiğimde sormuştum. Tekrardan bilgi istedim bayramdan sonra geri dönüş yapacaklardır.

Kösedere olacağını zannetmiyorum, o çok daha iri ve ince kabuklu oluyordu. Önceden kösedere domatesi çıkmadan domates çıktı denmezdi. En az 7 senedir pazarda dahi ismini duymuyorum.

İsmail Kuzucu
26-09-2015, 19:08
Gelen cevap;

Çanakkale domates, falcon domatese çok benziyor o açıdan üretimini yapmıyoruz. İlginize çok teşekkür ederiz.

Arzuman Tohum

YeniGine
01-10-2015, 00:26
Öncelikle inşallah kolay ve rastgelsin.
Ben bu güzel ve faydalı etkinlikte bir varlık gösteremiyorum. Bu sene de yine katlı gül hatmi ve pamuk çiçeği tohum talebinde bulunmak istiyorum. Umarım bir sakıncası yoktur. Yine sizlere bir danışayım istedim.

MeyveliTepe
01-10-2015, 01:43
Öncelikle inşallah kolay ve rastgelsin.
Ben bu güzel ve faydalı etkinlikte bir varlık gösteremiyorum. Bu sene de yine katlı gül hatmi ve pamuk çiçeği tohum talebinde bulunmak istiyorum. Umarım bir sakıncası yoktur. Yine sizlere bir danışayım istedim.

Bu yıl geçerli olan kurallar için etkinlik prensiplerini okumanızı tavsiye ederim.

telato
01-10-2015, 21:08
Sayın Birnefestoprak;

Çanakkale domatesinin kesilmiş fotoğrafını buldum..Hangi yöreye ait olduğu konusunda yardımcı olabilir belki.

579544

YeniGine
02-10-2015, 00:15
Bu yıl geçerli olan kurallar için etkinlik prensiplerini okumanızı tavsiye ederim.

Teşekkür ediyorum.

sevoş
02-10-2015, 12:17
geçen yıl tohum takastan istediğim bazı tohumları yetiştiremedim.ektim ama çıkmadılar.Birkaç yıl saklanan tohumlarda çok fazla üretim olmuyor.bana göre en fazla 2 yıl ekilebiliyor .hazır tohumlarda da öyle yazıyor.üretmeyi beceremediğim bazı tohumlardan tekrar istemeyi düşünüyorum ama paylaşılan tohumlarda yok,jalepeno biber paylaşan yok mu?

Muda
02-10-2015, 12:51
geçen yıl tohum takastan istediğim bazı tohumları yetiştiremedim.ektim ama çıkmadılar.Birkaç yıl saklanan tohumlarda çok fazla üretim olmuyor.bana göre en fazla 2 yıl ekilebiliyor .hazır tohumlarda da öyle yazıyor.üretmeyi beceremediğim bazı tohumlardan tekrar istemeyi düşünüyorum ama paylaşılan tohumlarda yok,jalepeno biber paylaşan yok mu?

Sayın sevoş;

Bu yıl maalesef hepimizde aynı sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Özellikle biber çeşitlerinden çoğu büyüyemediler. Büyüyenler de tohum üretecek duruma gelmediler. Çimlenme yüzdesi azalsa da bir kısım tohumlar yeterli şartlar oluşunca hayat kazanıyorlar. Elinizde eski tohumlar var ise zamanında onları atmak yerine bir şans vererek toprağa ekmeyi deneyin. En azından içiniz rahat olur.

Şu anda arkadaşların hepsi daha yeni yeni tohum alabildiklerini tanıtıyorlar. Muhtemelen çok fazla tohum paylaşıma açılacak. İstediğiniz tohumları o zaman bulabilirsiniz.

Limonik
02-10-2015, 13:18

Geçen sene etkinlikten gelen jalepeno biberleri yetiştirdim. Geçirdiğim bir rahatsızlık sebebiyle bahçeden uzak kalınca ayırdığım tohumlukları da yediler :) Hemen yeni işaretledim, ayırdım onlar da henüz yeterli olgunluğa gelemediler. Yetişirse ben paylaşacağım. Etkinliğe yeterli tohum alamazsam da sınırlı sayıda da olsa paylaşmak istiyorum. Sevgiler

birnefestoprak
02-10-2015, 14:53
Madem ikisi birbirine benziyor; o zaman Falcon'u cikarip Canakkale'yi biraksalarmis ya. Adi yabanci olunca daha cok alan oluyor herhalde. Turkiye standartlarinda tohumluk kalitesi iyi olan bir sirket ama iste vizyon bu kadar maalesef.

Çanakkale domates, falcon domatese çok benziyor o açıdan üretimini yapmıyoruz. İlginize çok teşekkür ederiz.

Arzuman Tohum

birnefestoprak
02-10-2015, 15:05
Burdan anlamamiz cok zor ama bendeki Canakkale (daha once Arzuman'in katalogunda olan) sirik degil oturak. Ondan ayrica gondermeye calisacagim. Sizdekinin Kosedere oldugunu sanmiyorum.

Sayın Birnefestoprak;

Çanakkale domatesinin kesilmiş fotoğrafını buldum..Hangi yöreye ait olduğu konusunda yardımcı olabilir belki.

579544

birnefestoprak
02-10-2015, 15:15
Jalapeno yetisirse etkinlige gonderirim.

telato
02-10-2015, 17:35
Bende bu sene Jalapeno biber yetiştirmek istiyorum, paylaşımınız çok memnun eder bizi.

black_flood
02-10-2015, 18:34
Sayın sevoş;

Bu yıl maalesef hepimizde aynı sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Özellikle biber çeşitlerinden çoğu büyüyemediler. Büyüyenler de tohum üretecek duruma gelmediler. Çimlenme yüzdesi azalsa da bir kısım tohumlar yeterli şartlar oluşunca hayat kazanıyorlar. Elinizde eski tohumlar var ise zamanında onları atmak yerine bir şans vererek toprağa ekmeyi deneyin. En azından içiniz rahat olur.

Şu anda arkadaşların hepsi daha yeni yeni tohum alabildiklerini tanıtıyorlar. Muhtemelen çok fazla tohum paylaşıma açılacak. İstediğiniz tohumları o zaman bulabilirsiniz.

Bu seneki sorun birazda iklimlerin dengesizliğinden olsa gerek diye düşünüyorum çünkü tüm bitki türlerinden dengesizlik var sadece biber ve domateslerde değil. süs bitkilerine ait olan soğanlar bile 2 günde kocaman sürgün verdi hiç normal durum değil normalde en az 10 gün sürerdi yeşermesi. tohumluk alamayanlardan biride benim biberlerden ne tırtıl bitti ne bit nede kırmızı örümcek kuruma noktasına getirdi en don dibinden kestin hepsini bastım ilacı yeni yeni yine sürdüler çiçek vermeye başladı ama tohum alınmaz artık. domateslerimi bile mahvetti örümcek muhabbeti ama onlarda şansım yaver gitti 2 tane ayırdığım tohumluk temmuz ayında hastalık belirmeden önce toplamıştım. bu anormal değişimin nedenini halen çözemedim sebze ve diğer canlı bitkilerdeki.

MeyveliTepe
02-10-2015, 18:38
Teşekkür ediyorum.

Size geçen sene başka bir üyenin talep etmiş olduğu tohumlar gönderilmiş olduğu için geçen sene talep eden olarak etkinliğe katılmış sayılmazsınız.

Dolayısı ile bu yıl "talep eden" olarak etkinlikten tohum talep edebilirsiniz.

Sevgi Durul
02-10-2015, 23:18
Elimde az bir miktar yabani bezelye (http://www.agaclar.net/forum/yabani-ot-yemekleri/7584.htm) tohumu var. Etkinlikte paylaşsam uygun olur mu?

Kendim yetiştirmedim, bahçede kendi kendilerine çıkıyorlar.

YeniGine
02-10-2015, 23:30
Sayın Meyvelitepe çok teşekkür ediyorum, sağolun, sevindirdiniz beni.
Az çok ailenin fertleri durumumu biliyorlar, ben sırf tohum alabilmek için tohum gönderiminde bulunmak istemedim, zira öyle kaliteli ne çiçeğim ne de sebzem var, ailede hasbelkader birşeyler yapmaya çalışan bir YeniGine işte.
:) Mutlu ettiniz beni, çok teşekkür ediyorum, zaten öyle fazlaca bir talepte de bulunmayacağım...

hosseda
03-10-2015, 07:14
Bu yıl tohum paylaşımına katılmak istiyorum.

Bahçede yetişen sebzelerden özelliği olan iki tür söz konusu. Fideyi satın aldığım köylü ifadesi ile " öküz kabağı" diye adlandırılan ve Manisa yöresinden geldiği ifade edilen bir kabak var. Şekil olarak armutun çok irisi (5-6 kg. ağırlığa ulaşıyordur). Ancak son derece lezzetli bir cins. Geçen yıl da yetiştirdim ve dağıttığım yakınlarım hala neydi o kabak diyorlar, beklemedeler ama bu yıl aldığım fidelerde sayısı azmış sadece 3 adet büyümekte, bir tanesini de çevireyim dedim sapı çürümüş elimde kaldıydı onu odunluğa koydum kızarmaya devam ediyor. Fideyi satan köylü bu cinsi kaybetmiş bana mutlaka çekirdek ayır dedi.
Yerli domates var ama tohumluk az ayırabildim bu hafta sonu neyle karşılaşacağım gidince belli olacak. Az miktarda onlardan da yollayabilirim.
Son olarak işe gelir giderken önünden geçtiğim bir lokanta önünde biber satıyor. Etiketinde Urfanın isot biberi yazmakta. Dolmalık bu biber hafif acı koyu yeşil renkte ve lezzetli. Kabuklar yumuşak. Dün uğradım kasada kalanları aldım içlerinde kırmızılaşmışları tohumluk ayırdım ( lokantacı bunlar tohumluk olur dediydi,Urfadan otobüsle getirtiyorum demişti.).
Tohum ayırma ve kurutma konusunda bilgi sahibi değilim okuyarak öğrenmeye çalışıyorum, özet bilgi verebilirseniz sevinirim.

sweetnurse83
03-10-2015, 08:39
Merhaba ben çok yeni bir üyenizim ve iyi ki üye olmuşum çünkü harika şeyler öğreniyorum ve tohum paylaşım etkinliği için de çok heyecanlıyım bunun yanında birşey sormak istiyorum acemiliğime dayanarak �� Ben paylaşımlardan tohum talep ettim yalnız şimdi ki adımım ne olacak adres bilgilerimi nereye göndermem gerekiyor tohumlar elime Nasıl ulaşacak okuduklarımdan bunu anlayamadım bir türlü yardımcı olursanız çok sevinirim

evdeçiçek
03-10-2015, 09:05
Merhaba ben çok yeni bir üyenizim ve iyi ki üye olmuşum çünkü harika şeyler öğreniyorum ve tohum paylaşım etkinliği için de çok heyecanlıyım bunun yanında birşey sormak istiyorum acemiliğime dayanarak �� Ben paylaşımlardan tohum talep ettim yalnız şimdi ki adımım ne olacak adres bilgilerimi nereye göndermem gerekiyor tohumlar elime Nasıl ulaşacak okuduklarımdan bunu anlayamadım bir türlü yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhaba;

Tohum paylaşım etkinliğinden talep ettiğiniz tohumların size ulaşması için, forumda adreslerinizi gönderin diye duyuru yapılacaktır. Forumu sürekli takip ederseniz bu dönemi kaçırmamış olursunuz. Adresini gönderdiğinizden bir süre sonra tohumlar size kargo ile gönderilecek. Bundan sonra size sadece onları ekip yetiştirme görevi kalacak. :D

Saygılarımla ...

sweetnurse83
03-10-2015, 13:47
Teşekkür ederim ilginiz için

Atilgan
04-10-2015, 13:25
Sayın Sakagun
3 numaralı paylaşımınızda salatalık bitkisinin gelişimi oldukça güzel ama meyvesi biraz silik çıkmış. Meyvenin ayrıca bir resmini ekleyebilirseniz seviniriz.

sakagun
04-10-2015, 14:37
Sabah koparttığım bir meyvenin fotoğrafını ekledim Sayın Atılgan.

Güler
04-10-2015, 20:46
Umarım Ayaş domatesi tohumu dağıtımı olur. Bu sene 5-6 kök yetiştirmiştik, bize çok lezzetli geldi. Bol sulu ve kırmızı, çoban salatası için harika bir lezzet.

hosseda
04-10-2015, 22:12
Prensipleri daha dikkatlice okudum. Kendi yetiştirdiğimiz ürüne ait tohumu paylaşıma sokabileceğimizi öğrendim. Bu durumda İsot dolmalık biberi ve dün Çeşmeden satın aldığım şeker gibi de tatlı çıkan halis Çeşme kavununun çekirdeklerini yollama imkanım olmayacak. Paylaşmaya değecek tek ürün ekteki kabağın çekirdekleri olacak.

Belki seneye kendi ürettiğim olarak dağıtıma sokabilirim biber ve kavunu.

hosseda
06-10-2015, 10:03
Bir üyeden Heybetli isimli domates tohumu talebinde bulundum. Bir kaç gün sonra başka bir üyenin tanıtımında yer alan Heybetliden de talepte bulunmak kurallara uygunmudur ?

birnefestoprak
06-10-2015, 16:58
Sn olmez,

Mugla'nin guz domatesi Bebbe'den yetistiriyor musunuz?

malbman
07-10-2015, 16:03
Sayın TCM,
Geçen sene 24 kişi talep etmiş tohumu, ama biri de çıkıp bilgi vermemiş, yorum yapmamış nedense.
demişsiniz.
Geçen yıl Yerli Küçük Karpuz tohumlarınızdan talep eden 24 kişiden biri de benim. Yukarıdaki cümleyi kurduğunuza göre, sanırım "Paylaşım Sonrası Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-sonrasi-calismalar/37363.htm)" başlığına pek göz atmamışsınız. Zira orada aldığım tohumların tamamının akıbetini, Yerli Küçük Karpuz da olmak üzere bir liste halinde yayınlamıştım.
Ha her tohum için ayrı bir başlık açıp akıbet bildirmek gerekiyorsa onu bilmiyordum...

TCM
08-10-2015, 11:04
Sayın TCM,

demişsiniz.
Geçen yıl Yerli Küçük Karpuz tohumlarınızdan talep eden 24 kişiden biri de benim. Yukarıdaki cümleyi kurduğunuza göre, sanırım "Paylaşım Sonrası Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-sonrasi-calismalar/37363.htm)" başlığına pek göz atmamışsınız. Zira orada aldığım tohumların tamamının akıbetini, Yerli Küçük Karpuz da olmak üzere bir liste halinde yayınlamıştım.
Ha her tohum için ayrı bir başlık açıp akıbet bildirmek gerekiyorsa onu bilmiyordum...

@ malbman, bahsettiğiniz başlığın ikinci sayfasında iki tane beğenim var.

Yerli karpuzlarla ilgili @ Neşecan ın 'genel yorumu' hariç bir şey yok diğer sayfalarda; http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-sonrasi-calismalar/36599.htm

Ürünleri yetiştirdiğim yayladaki ve şu an oturduğum evi görmeniz lazım. Hanımla papaz oluyoruz sürekli, dayanamayıp evden kovalamazsa iyi. Balkon, mutfak, çatı, misafir odası tohum dolu. Kimi domateslerin tohumlarını 'fermentasyon' yoluyla aldığım için küçük sinekler de uçuşmaya başladı. Süzgüler sürekli meşgul, küçük tabak ve kaselerin çoğuna ben el koydum. Kendim yetiştirmeyeceğim meyve sebze ve çiçeklerin tohumlarını paylaşabilmek için çaba - zaman harcıyorum. Sizce bunun karşılığı var mıdır? Karşılık beklenerek bu iş yapılmaz zaten, 10 çeşit domates için birer tatlı kaşığı tohum alsam bana yeter. Farklı başlıklarda da yazmıştım daha önce, benim gönderdiğim tohumun ülkemizin farklı yerlerinde geliştiğini görmek yeter benim için, teşekkür vs. herhangi bir şey beklemiyorum.

Ben "...biri de çıkıp bilgi vermemiş, yorum yapmamış" derken sayısaldan ziyade sitemimi belirtmek için o ifadeyi kullandım. Yoksa her tohum alan bilgi verecek diye bir zorunluluk tabi ki yok. Son etkinlikte 199 kişi tohum almış, bunun sadece 41 i paylaşım ile ilgili sayfa açmış. Bu tür paylaşımlar, forumlar gönül, ilgi işidir. Falanca arkadaş 500 paylaşımda bulunacak, bunlardan 5-10 tanesi geri bildirimde bulunacak. Bu şekilde gönül işi birkaç sene daha devam eder sonra içerideki aşk biterse ne diye başkasının tohumlarıyla uğraşılsın. Sayfaları dolaştığımızda (ilk aklıma gelenler) @bahcedenn, @heyyamola, @birnefestoprak ın tohumlarını görüyoruz sıklıkla, onlardan mutlusu var mıdır bu sene forumda...

Kısıtlı zamanımda umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. TTnet e de buradan ne desem bilmiyorum, bugün 11. gün üç ay önceki adrese adsl naklini hala yapamadılar. Mesai sonrası internetim yok, molalarda anca bu kadar. Sevgi ve saygılarımla...

malbman
08-10-2015, 12:20
Sayın TCM, öncelikle yalnızca TTNET'e değil tüm servis sağlayıcılara bir şeyler söylemek lazım aslında. Zira dünyanın en pahalı internetine her ay servet seviyesinde bedeller ödeyip, dünyanın en kalitesiz internet servisini kullanıyoruz.

Siteminize gelince, ben yalnızca "biri de çıkıp" söyleminize takıldığım için cevap yazma ihtiyacı duydum. Çünkü burada sizin aksinize, niceliği belirtitğinizi düşünmüş ve "en azından ben varım ya" tarzında yaklaşarak ben de size bunun için sitem etmiştim.

Yoksa şu anda evlerinizdeki hengameyi, katlanmak zorunda kaldığınız külfetleri, ve bunların yanı sıra yaşadığınız, içişleri bakanından her an gelebilcek bir tahliye celbinin stresini :D:D çok iyi anlıyor ve bunun karşılığında en azından tohumların akıbeti hakkında bazı şeyleri öğrenmeye hakkınız olduğuna dair inancınızı, yaklaşık sekiz yıldır üyesi olduğum bu güzide forumda onlarca kez tohum paylaşmış birisi olarak yürekten paylaşıyorum. Bunun içindir ki geçen yıl yapılan paylaşımdan sonra daha böyle bir sayfa yokken, bizzat kendim "Paylaşımdan alınan tohumların akibeti" diye bir sayfa açmıştım.

Amacım sizi üzmek değil, siteminizi üstüme alınmak suretiyle karşılık verme ihtiyacı hissetmekti. Üzdüysem kusura bakmayın.

Sevgi ve saygı ile.

TCM
08-10-2015, 14:15
... içişleri bakanından her an gelebilcek bir tahliye celbi...

Bu ifade daha iyi oldu :o

Atilgan
08-10-2015, 16:05
Sayın tcm
Black chery domatesi ile ilgili yazdıgınız olumsuzluklar bu domatesi Sakarya daki bahçemizde diktiğimizde bizim de başımıza gelmişti. Nemden kaynaklı olabilir. Ankara da 6 ya da 7 yıldır dikiyoruz ve bizi hiç bir zaman hayal kırıklığına ugratmadı.

TCM
09-10-2015, 10:37
Sayın tcm
Black chery domatesi ile ilgili yazdıgınız olumsuzluklar bu domatesi Sakarya daki bahçemizde diktiğimizde bizim de başımıza gelmişti. Nemden kaynaklı olabilir. Ankara da 6 ya da 7 yıldır dikiyoruz ve bizi hiç bir zaman hayal kırıklığına ugratmadı.

@Atilgan; olumsuzluk derken diğer çeşitlerle kıyaslama için yazdım. Her domates belli bir süre sonra çatlayacak, ezilecek vs. Bundaki yarılmalar bizim toplamayı geciktirmemizden de kaynaklandı. Ancak vernissageye ve diğer kırmızı cherry domateslere göre toplaması ve taşıması daha zor. Her domates sırasının başında birer kök siyah, sarı, kırmızı cherryler olsa, bahçede dolaşırken arada koparır ağzına atsan, gelen gidenin ilgisini çekse fena mı olur :) Ama şu da var, yemeğin yanında, salatanın içinde incecik kabuklu 'heybetli' veya 'hafize' varken cherrylere pek şans tanımam.

birnefestoprak
10-10-2015, 02:55
Sn Taslibahce,

Mollakoy Kavunu'ndaki dusuk cimlenme yuzdesi benimle ilgili (gonderdiginiz resimdeki renkler cok guzel). Gonderdigim tohumlari mumkun oldugunca iyi kalitede olanlardan secmeye calistim ama meyveler %100 olgunluga ulasamadan hasat edip tohumlarini almak durumunda kaldigim icin sizdeki bitki performansinin beklediginiz gibi olmamasi sasirtici degil. Seneye cok daha iyi urun verecektir diye tahmin ederim.

Ana stok olarak bir miktar (1502-200) tohumu kendinizde tutabilirseniz cok sevinirim. Bu cok onemli cesidi bir bakima kurtarmis ve yayginlastirmis olacagiz.

selim87
10-10-2015, 10:21
Talep ettiğimiz tohumların topluca listesini görebileceğimiz bir yer var mı yoksa talep ederken tek tek not mu etmemiz gerekli.

birnefestoprak
10-10-2015, 19:05
Sn aleydi'nin paylasima actigi Sari Armut (Yellow Pear) (http://www.agaclar.net/forum/1413998-post13.htm) ve Kirmizi Armut (Red Pear) (http://www.agaclar.net/forum/1414001-post14.htm) icin sirket arsivimizden iki belge paylasayim:

Ilki Burpee'nin 1901'de yayinladigi efsane 25. yil tohum katalogundan:

580649

Yellow Pear icin aciklamayi cevirmeye calisayim: "...meyveler dar boyunlu veya armudu andiran sekle sahiptir. Albenisi yuksek ve cok verimli bir cesittir..."

Yellow Pear'in hemen altinda yer alan Red Pear'in de Yellow Pear'e benzedigini fakat renginin parlak kirmizi oldugunu belirtmisler. Bu arada her iki cesidin bir pakedini 5 cent'e, yaklasik 30 gr'ini da 25 cent'e satiyorlarmis.

Asagidaki goruntu de Vick'sin 1922 yili katalogundan ve burda meyve rengini gorebiliyoruz:

580650

Bunlarin disinda 19. yuzyildan da (siyah-beyaz) bir belge daha olacakti ama simdi onu bulamadim. Her iki cesidin gecmisi 19. yuzyil oncesine kadar gidiyor.

celalim01
11-10-2015, 15:52
Merhaba ,sonunda bugün zaman bulup konu açabildim. Paylaşımda bulunabileceğim türler şimdilik az sayıda, ilerleyen dönemlerde daha fazla paylaşımlarda bulunacağız ümidiyle.

Farklı kişilerde bulunan aynı tür çiçeğin farklı kişilerde , farklı renkleri olduğunda isteyebiliyor muyuz acaba ?

MeyveliTepe
11-10-2015, 17:03
Merhaba ,sonunda bugün zaman bulup konu açabildim. Paylaşımda bulunabileceğim türler şimdilik az sayıda, ilerleyen dönemlerde daha fazla paylaşımlarda bulunacağız ümidiyle.

Farklı kişilerde bulunan aynı tür çiçeğin farklı kişilerde , farklı renkleri olduğunda isteyebiliyor muyuz acaba ?

Tanıtılan tohumlar ayrı ayrı talep edilebildiğine göre isteyebilirsiniz.

celalim01
11-10-2015, 21:03
Teşekkürler sayın MeyveliTepe.

celalim01
11-10-2015, 22:13
Sanırım topluca görme şansınız olmaz. Ben hem göndereceğim tohumları hem talep ettiklerimi ,kimden talep ettiğimi not alıyorum. Takip etmesi ,ne oranda talep edildiği ,hemen bakınca anlaşılabiliyor, o sayede kendimizi ayarlamamız kolay oluyor.

TCM
11-10-2015, 22:18
Talep ettiğimiz tohumların topluca listesini görebileceğimiz bir yer var mı yoksa talep ederken tek tek not mu etmemiz gerekli.

Beğenilerinize bakarsanız sıralaması kolay olur.

MeyveliTepe
11-10-2015, 22:34
Sanırım topluca görme şansınız olmaz. Ben hem göndereceğim tohumları hem talep ettiklerimi ,kimden talep ettiğimi not alıyorum. Takip etmesi ,ne oranda talep edildiği ,hemen bakınca anlaşılabiliyor, o sayede kendimizi ayarlamamız kolay oluyor.

Ay sonlarında yayınlayacağız.

sweetnurse83
11-10-2015, 23:52
Bende talep ettiğim tohumların ekran fotosunu alıyorum

Atilgan
12-10-2015, 23:09
Madem Sivas a ait bir domates yok ben birtane ekleyeyim. Sivas Ortaköy domatesi. Çok uzamıyor ama oturak deyil. Ben Siyah Krım domatesi ile yanyana dikmiştim. Kızarana kadar ikisini ayırt etmek zor. Resim arkadaşın bahçesinden. Fidesini ben vermiştim ama benim bahçemdekiler verim açısından sefilleri oynadı.

Atilgan
12-10-2015, 23:41
Sayın Taşlıbahçe nin Heybetli domatesi paylaşımında 3 resim bendeki başka bir domatese benziyor. Belkide bir akrabalıkları vardır. Domatesiler kayıvalide me Trakyada bir arkadaş ziyaretinde verilmiş. Domatesler bana ulaştıgında biraz ezilmişti. Tombul etli ve uzun oluşları ilginç. İlk resimdeki domates 500 gr kadar vardı. İkinci domates dahada uzun 300 gr kadar vardı ki arkasında bir çay kaşıgının ucu çıkmış. Domatesi diken kişiyi aradım. Amca domates dikimi hakkında oldukça bilgiliydi. Domatesi yıllar önce Bulgar göçmenlerinden almış. İyi bakılırsa 1 kg a kadar meyveleri olur dedi. Birde pembe bir kardeşi varmış. Çok narin olduğu için artık dikmiyoruz dedi ama komşularından tohumunu benim için isteyecek.

Atilgan
12-10-2015, 23:44
Nedense telefondan her seferde yanlızca bir resim yükletiyor. Yukarıdaki domatesin altdan görünüşü

Atilgan
12-10-2015, 23:45
İkinci si dahada uzun

Atilgan
13-10-2015, 00:56
Yukarıda tanıttıgım Sivas Ortaköy domatesinin başka bir resmi. Bu da tohumu ilk elden bana veren Sivaslı arkadaşın ektigi.

Atilgan
13-10-2015, 00:58
Dikey yeşil çizgiler domates kızarınca kayboluyor

birnefestoprak
13-10-2015, 02:24
Oldukca iri meyveler veren, verimli ve seker orani yuksek bir cesit. Bendeki sonuc da bu resimdekine uyuyor.

Yukarıda tanıttıgım Sivas Ortaköy domatesinin başka bir resmi. Bu da tohumu ilk elden bana veren Sivaslı arkadaşın ektigi.

birnefestoprak
13-10-2015, 02:28
Sn hosseda,

Manisa kokenli oldugunu soylediginiz kabaga sekil itibariyle cok benzeyen ve Ege'ye ait olan ama dilimleri cok daha belirgin ve armut sekilli bir kabak var. Renk itibariyle sizinkiyle uyum gosteriyor ama sizdekinin dilim yapisi ve ortalama agirligi hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim.

hosseda
13-10-2015, 06:56
Hafta sonu gidebilirsem bahçeye kopmuş var bir tane, onu tartar yazarım buraya ağırlığını sayın birnefestoprak.
(Kabağın Manisa taraflarından olduğunu fideyi satan komşudan duymuştum. Ona tohumu veren Manisalı kişi, biz bu kabağı kağnı tekerine takoz yapardık zamanında o sebepten adı Öküz kabağıdır demişmiş...)

YeniGine
13-10-2015, 23:45
Kardinal sarmaşığım. Tohumlarımız yeni yeni oluşmaya başladı. Etkinlikte paylaşayım istedim Sayın Meyvelitepe yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

580966

MeyveliTepe
14-10-2015, 02:18
Kardinal sarmaşığım. Tohumlarımız yeni yeni oluşmaya başladı. Etkinlikte paylaşayım istedim Sayın Meyvelitepe yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Burada (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/)YeniGine başlıklı bir konu açın, ilk mesajda paylaşacağınız tohumları listeleyin, ikinci mesajdan itibaren de her bir mesajda bir tohum tanıtın. Diğer paylaşım başlıklarına bakın nasıl yapılmış ise aynını yapmanız gerekiyor.

alef blue
14-10-2015, 17:11
merhabalar herkese, uzun süredir girmiyordum ve yeni farkettim tohum paylaşımın başladığını, bir sorum olacak benim bu:

"g) Paylaşıma sunulacak tohumlar mutlaka sağlıklı bitkilerden alınmış olmalıdır. Herhangi bir fungal, bakteriyel veya virüs kaynaklı hastalık belirtisi gösteren bitkilerden tohum alınmamalıdır."

maddesiyle ilgili..
benim balkonumda her türden hastalık oldu sanırım(viral,fungus,bakteriyel), aşırı doğal bıraktım denilebilir, başlarda balkon tabanına böcek ilacı sıktıysam da sonradan tek savaş yöntemim yarısından fazlası hastalıklı yaprakları toplamak oldu, bu şekilde etkinlikte hiç tohum paylaşamaz mıyım?
bu şartlara rağmen bitkilerim büyüyüp sağlıklı meyveler verebildiler, belki en yüksek verim elde edemedim ama zaten böyle bir kaygım yoktu. siz ne diyorsunuz acaba danışmak istedim?
zaten saksıda oldukları için idealin altında meyve büyüklükleri de oldu, bu tohumlar etkinlik için uygun sayılmaz mı acaba :( (kendim yine de seneye bunlardan yetiştireceğim ve sorun olacağını sanmıyorum:confused:)

MeyveliTepe
14-10-2015, 18:02
Virüs kökenli hastalıkların tamamı, bakteri ve fungus kökenli hastalıkların bazıları tohumla taşınır. Hastalıklı olduğunu bildiğiniz bitkilerden aldığınız tohumları dağıttığınızda hastalığı da dağıtmış olursunuz. Bu yüzden bu yıl paylaşım yapmasanız daha iyi. Seneye bu yıl bitki yetiştirdiğiniz toprakları tamamen değiştirip, saksılarda vs. iyi bir dezenfeksiyorun yaparak sağlıklı bitki yetiştirirsiniz ve öyle paylaşım yaparsınız.

Gelecek sene bu yıl aldığınız tohumları kendinizin de kullanmamasında fayda var.

TCM
15-10-2015, 09:18
@ Muda, sizin mısırlar bunlar;

581067

Kökenleri tamamen kurumasa da çoğunun yaprakları sarardı, ana gövdeler de gitti gider. İçleri ise kimisi kızarmış kimisi resimde de görüldüğü gibi sarının farklı tonlarında. Şimdi tohumları nasıl alayım. Çoğunluk mısır koparılmamış bekliyor daha bahçede. İyice renginin kızarmasını mı bekliyeyim, yoksa sarı ama sert olanları da toplayayım mı? Bir de taneleme işini ne zaman yapmalı. Tanelemeden koçanıyla saklarsak koçanı böceklenecek gibi duruyor, taneleyip tabağın kağıdın üzerinde bekletip bir kaç gün sonra kavanozlara doldursam olmaz mı?

Muda
15-10-2015, 13:30
@ Muda, sizin mısırlar bunlar;

581067

Kökenleri tamamen kurumasa da çoğunun yaprakları sarardı, ana gövdeler de gitti gider. İçleri ise kimisi kızarmış kimisi resimde de görüldüğü gibi sarının farklı tonlarında. Şimdi tohumları nasıl alayım. Çoğunluk mısır koparılmamış bekliyor daha bahçede. İyice renginin kızarmasını mı bekliyeyim, yoksa sarı ama sert olanları da toplayayım mı? Bir de taneleme işini ne zaman yapmalı. Tanelemeden koçanıyla saklarsak koçanı böceklenecek gibi duruyor, taneleyip tabağın kağıdın üzerinde bekletip bir kaç gün sonra kavanozlara doldursam olmaz mı?

Sayın TCM;

Mısırlar tırnağınızla bastırdığınız zaman ezilmiyor ise tamamen olgunlaşmış demektir. Taneler cam gibi parlak ve ezilemiyor ise tamamen olgunlaşmış oluyorlar. Ben bu yıl ekemedim. Geçtiğimiz yıldan beş altı koçan olması gerekiyor. Tabi biraz da olsa taneleyip sakladıklarım da var. Söylemiş olduğum sertlikte ise önce balkonda iyice kurumasını beklersiniz. Daha sonra ise tanelersiniz. Kurumuş mısırları kavanozda saklarsınız.

Mısırların hepsi aynı renkte değil. Kocanların sarı beyaz gibi olanları renklenmeyecek. Kırmızı, sarı ve karışık renkli olanlar var. Kırmızı gibi olanlar daha küçük koçan yapıyorlar.

Sizin mısırlardan birinin üzerinde muhtemelen arılar veya rüzgar vasıtası ile tozlaşma sonucu renklenen bir mısır taneniz de var.

YasinKısa
15-10-2015, 14:13
Arkadaşlar,

2015 Katalog sayfasında aşırı talepte bulunan bazı üyeler nedeniyle sevgili malina'nın yaptığı "keyifiniz bilir :)" başlıklı postu okuyunca aşağıdaki özel mesajı kendisine atmış, kafamda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir çözüm önermesini beklemiştim.

Kendisi haklı olarak bana genel yazışmalar bölümüne bu teklifimi iletmemi belirtip ekledi: "benzer sorunu olanların da katılımıyla ortak bir sonuca varılabilir...".

Bu nedenle, konuyu tartışmaya açmak ve benimle benzeşen sıkıntısı olabilecek diğer dostların da yararlanabileceği bir çözüm üretmeye esas fikir paylaşmak için aşağıya bu metni aynen alıntılıyorum.

Ben foruma geçen yıl katılmış ve tohum talep etmiş biriyim ve geçen yıl 23-24 civarı tohum talebinde bulunmuş, bunları İstanbul Bahçeşehir'de evimin terasında (malesef bu nedenle saksıda) yetiştireceğimi kendim hakkımdaki tanıtımda da belirtmiştim.

Tohumların büyük çoğunluğunu önerilen ekim kurallarına da dikkat ederek ekmeme rağmen ya fideye dönüştürmede yahut sonradan meyve almada ciddi sıkıntılar yaşadım, bunları aşma mücadelemi "tohum paylaşım sonrası etkinlikler" bölümünde paylaşmaya da çalıştım. Terasta, aşırı ısına beton zemin üzerinde, bitki köklerinin yanması ve sulama sıkıntılarını aşmaya çalışarak aylarımı geçirdim, doğal olarak bu eforuma rağmen tarla/bahçede olduğu gibi verim alamadım.

Neticede tohum alma yeterliliğine sahip kalitede meyve alabildiğim ürünüm çok kısıtlı oldu; örneğin sadece marul, süs patlıcanı, jimmy nardello italian pepper, tiny tim domates'ten tohum alabilir durumdayım. (İlk güzel meyveyi tohum için saklama desturunu unutarak -biraz da lezzetlerine yenik düşerek- tohum almayı kaçırdığım ürünler de olmadı değil, örneğin black russian domates). Bunlar, tohumu geçen yıl paylaşan üyeler tarafından bu yıl da paylaşıldığı gibi, onlardan tohum alan bir kısım benim gibi üye tarafında da paylaşılacak anladığım kadarıyla.

Bu yıl sırf hobimi layıkıyla yapabilmek için bir arkadaşımla 2 dönüm civarında bahçe almaya karar verdik, Çatalca civarında arayışımız sürüyor.

Hal böyle olunca, hevesleve keyifle gelecek sene yeni neler ekebileceğimizi düşünürken, dün foruma attığınız "keyfiniz bilir " başlıklı postu okudum, genel kuralları okumadığımı, talep konusunda aslında kısıtlamalar olduğunu, anlamış bulundum. Şu ana kadar kaç talebim olduğunu saymadım ama bu postu atmanıza neden olan kişilerden olmadığımı ümit ediyorum

Benim paylaşacağım tohum sınırlı ve zaten var olan çeşit olduğu için, alacağımız yeni bahçede ekim yapmaya esas tohum talebim sınırlı olacak diye korkmaktayım. Çimlenme/büyüme konusunda sıkıntılı tohumlar gelmesi halinde sorunumuz daha da büyüyecek, bu defa F1 tohum alarak çeşit yapmaya çalışacağız diye endişe ediyorum.

2. yıl paylaşım kuralındaki kısıtlamaları, geçen yıl/önümüzdeki yıl arasında mekan farklılığıyla tohumları değerlendirebilecek durumda olan benim için esnetebilecek şekilde bir çözüm, forum kuralları dahilinde var mıdır?

Örneğin, etkinliği yöneten sizlere tohumların tasnif ve kargolanmasında gerekli olabilecek malzemelerden (zarf, kilitli poşet, etiket vs.) göndersem ve bu şekilde bir katkım olsa, yeterli tohum paylaşamamış olmamın vereceği olumsuzluklar aşılabilir mi?

Bilgi verirseniz çok menun olur, gelecek yılla ilgili planlamamı buna göre yapabilirim.

Sevgiler.

Yasin KISA

MeyveliTepe
15-10-2015, 16:47
Yasin bey, az da olsa tohum paylaşabileceğinizi söylüyorsunuz. Bu durumda bir sorun olmamalı. 2-3 çeşit de olsa paylaşabiliyorsanız paylaşın. Böylece sizin için bir sorun kalmaz.

Atilgan
16-10-2015, 10:54
Sayın Taşlıbahçe nin Heybetli domatesleri adlarına yakışır bir şekilde heybetli olmuş. Benim yetişdirdiklerim maksimum 300 gr civarı oldular. Resimde solda ufak olanlar Heybetli ve sagda büyükleri Maniye. En büyük Maniye 700 gr cıvarı idi. Benden mi Ankara ikliminden mi kaynaklandı bilemiyorum.

hosseda
16-10-2015, 13:04
Dağıtıma yollayabileceğim tohum şu anda sadece kabak çekirdekleri gibi görünmekte. Ancak bahçede bu yıl çok lezzetli domateslerimiz oldu. Bunlardan tohum alma konusunda geç kaldım ve az miktarda tohum var elimde. Tarif edecek olursam miktarını, yerli ve pembe diye kendimce isim koyduğum tohumlar bir yemek kaşığını doldurmayabilir. Ancak arkadaşların yetiştirdiği domateslere bakınca gıpta etmemek mümkün değil. Benim aynı fideleri seneye bulup bulamayacağım meçhul. Elimdeki tohumlardan fide üretip üretemeyeceğimde aynı şekilde meçhul. İsterimki az miktardaki bu tohumlardan titiz çalışmalarını burada sergileyen bir kaç arkadaşa azar azar yollayayım. Belkide yeni bir cins domatesi tanımaya ve de tanıtmaya vesile olacaklar.

Bir diğer konumda bahçeye diktiğim Hünnap ağacından aldığım meyvelerden ayırdığım az miktardaki çekirdekler. Okuduğum kadarıyla Hünnap fidanı çekirdekten de üretilebiliyormuş. Talep halinde onlardanda bir kaç arkadaşa yollama imkanım olacaktır. Gayet lezzetli bir meyve. Alındıkları ağaç çok sağlıklı.

Gene başka bir konu ise kıymetli bir asmamız var. Üzümleri muhteşem. Yaklaşık bir ay önce yaptığımız hasattan tanelediğim üzümleri buz dolabında bu güne kadar tüketmeye devam ettik. Bu asmanın geçen yılki budamadan alınan çeliklerinden tutmuş beş asma fidanı dikili oldukları yerlerinde beklemedeler. İkisi sözlü ama diğer üç tanesini bilhassa yüksek rakım bir yerde bahçesi olan arkadaşlara ulaştırabileyim isterim. Tam bir yayla asmaları olmuş olur.

Bunları dağıtıma dahil etmek doğru olurmu sizce ?

Atilgan
16-10-2015, 14:29
Üzüm asmalarını burda dagıtamazsın ama dagıtılabilecek başka başlıklar mevcut.
Kısıtlı miktarda tohum oldugunu belirtip domates tohumlarını paylaşıma koyabilirsin.

Taşlıbahçe
16-10-2015, 20:27
Sayın Taşlıbahçe nin Heybetli domatesleri adlarına yakışır bir şekilde heybetli olmuş. Benim yetişdirdiklerim maksimum 300 gr civarı oldular. Resimde solda ufak olanlar Heybetli ve sagda büyükleri Maniye. En büyük Maniye 700 gr cıvarı idi. Benden mi Ankara ikliminden mi kaynaklandı bilemiyorum.

Sezon boyunca "Heybetli"lerde 350-500 gr arası meyveler çoğunluktaydı. Sezon sonuna doğru havalar serinleyince çoğunlukla 500-800 gr meyveler (Max. 980 gr) almaya başladık. Yetiştirdiğiniz maniyelerin keyfi ve cüsseleri yerinde olduğuna göre muhtemelen "Heybetli"nin Ankara'yla bir anlaşmazlığı olduğunu düşünmek mümkün. Bir de benim gözlemim, bol dilimli, kıvırcık yapılı meyvelerde irileşme az oldu.

alef blue
17-10-2015, 23:00
Virüs kökenli hastalıkların tamamı, bakteri ve fungus kökenli hastalıkların bazıları tohumla taşınır. Hastalıklı olduğunu bildiğiniz bitkilerden aldığınız tohumları dağıttığınızda hastalığı da dağıtmış olursunuz. Bu yüzden bu yıl paylaşım yapmasanız daha iyi. Seneye bu yıl bitki yetiştirdiğiniz toprakları tamamen değiştirip, saksılarda vs. iyi bir dezenfeksiyorun yaparak sağlıklı bitki yetiştirirsiniz ve öyle paylaşım yaparsınız.

Gelecek sene bu yıl aldığınız tohumları kendinizin de kullanmamasında fayda var.

evet ben de hastalık dağıtmamak için o kuralın olduğunu anladım ama ben nedense hastalıksız yetiştiremiyorum bir türlü. geçen yıl da domateslerimde çok hastalık olmuştu, bu yıl da sadece paylaşımdan gelen tohumları yetiştirdim balkonumda, saksılar ve nerdeyse bütün topraklar da yeniydi fakat yine çeşitli hastalıklar geçirdik(sineklerin getirdiğini düşünüyorum?).
domates tohumları iptal o zaman, peki bu hastalıklardan nerdeyse etkilenmeyen çok çok nadir bi kaç yaprak buruşturan biberlerimden paylaşabilir miyim, thai biber ve trinidad scorpion lardan paylaşabilirim, ama acaba hastalık onlardan da yayılır mı?

sanırım seneye bir ara vermek zorunda kalacağım da, bu yıl hazırlanmıştım paylaşmaya :rolleyes:

hosseda
18-10-2015, 13:42
Sayın birnefestoprak, Öküz kabağını tarttım 5.750 kg. geldi. Bahçedeki kabaklardan sapları kurumuş kopma aşamasına gelenleri koparttım. Dilimli kabaklardan bir tanesi 7 kg. geldi.

Lezzetli dediğim domateslerden azda olsa çekirdek alabildim. Bunlardan birini Urlanın bir köyünün yerlisinden almıştım. Dededen beri ekeriz, yemeklik salçalık başka domates bilmeyiz dediydi. Ancak fideler geç geldi ve güneş altında yerim kalmadığından zeytin altında gölgeye dikildiler. Alta fotoğrafını koydum.

crocusbb
19-10-2015, 21:32
İlk defa tohum talep ediyorum. Tohum gönderimi için adres bilgilerimizi nasıl ve nereye bildirecegiz. Teşekkürler.

malina
20-10-2015, 14:31
Yurtdışı adresi vermeyeceksiniz umarım :)

crocusbb
20-10-2015, 15:11
Hayır, İstanbul adresi vereceğim de, adresi kime, nasıl bildireceğim?

malina
20-10-2015, 20:24
Yakında duyurulacak...

TCM
21-10-2015, 10:34
Bu sene 15 çeşitte 100 kökten fazla domates dikmiştik bahçeye, Allah a şükür sorun olmayınca toplayıp poşetleyip dağıtmaktan usandık eşimle. Bu sene sadece yiyeceğimiz kadarıyla uğraşalım diyoruz. O yüzden çeşit ve ekilen kök sayısını azaltacağız. Ancak biz çeşidi azaltalım diye düşündükçe tohum paylaşan arkadaşlar sağolsunlar sürekli ilginç, güzel görünümlü domatesleri sunuyorlar önümüze. Ne yapcaz gari...Arada kalıyoz biz de, 'yemin ediyom bi cinnet heeeşeyi halledee'*. http://www.agaclar.net/forum/1415607-post6.htm Bu domates ekilmese olur mu şimdi :D

* 'Dondurmam Gaymak' tan...

bahcedenn
21-10-2015, 11:59
Bu sene 15 çeşitte 100 kökten fazla domates dikmiştik bahçeye, Allah a şükür sorun olmayınca toplayıp poşetleyip dağıtmaktan usandık eşimle. Bu sene sadece yiyeceğimiz kadarıyla uğraşalım diyoruz. O yüzden çeşit ve ekilen kök sayısını azaltacağız. Ancak biz çeşidi azaltalım diye düşündükçe tohum paylaşan arkadaşlar sağolsunlar sürekli ilginç, güzel görünümlü domatesleri sunuyorlar önümüze. Ne yapcaz gari...Arada kalıyoz biz de, 'yemin ediyom bi cinnet heeeşeyi halledee'*. http://www.agaclar.net/forum/1415607-post6.htm Bu domates ekilmese olur mu şimdi :D

* 'Dondurmam Gaymak' tan...

Haklısınız, bence kesinlikle olmaz Sn. TCM. :)

Benim kendi bahçem yok. Bir akrabamız şehrin göbeğinde neredeyse 1 dönüme yakın bahçeli evde yaşıyor. Ama bahçe ile hiç alakaları yok desem yeridir. Benden sonra biraz biraz meraklanmaya başladılar. Zaten benden önce de kiracıları ilgileniyormuş. Tesadüf, kiracıları yeni bir ev alıp çıktığında bahçeye ben ekip dikmeye başladım. Ama bahçe o kadar düzensiz kullanılmış ki anlatamam size. Olur olmayacak yerlere ağaçlar dikilmiş, bahçe yapmaya güneş gören yer hiç bırakılmamıştı. Her sene keşfede keşfede hiç işe yaramayan ağaçların kimisini ortadan kaldırdık kimisinin (ağaççıkların) ise yerini değiştirdik. İlk sene sadece tek bir parselde ekim yaptım. Sonraki seneler ise onu da ekeyim bunu da ekeyim diye diye bu tek parçayı bahçe yapabileceğim 40 ile 80 metrekare arasında değişen 5 parçaya yükselttim. Bir de bahçe benim olsa neler neler yapardım artık bilmiyorum.

İnşallah kısmet olur da önümüzdeki senelerde kendi yerimizde daha fazla alan ve çeşit işlerim. :)

Siz de benim gibi yapın. Ana ürün olarak daha önceki senelerden belirlediğiniz, veriminden ve lezzetinden memnun kaldığınız çeşitleri yetiştirin. Yeni ürünler olarak ise her çeşitten 2 şer ya da 3 er kök yetiştirin. Verimini ve lezzetini beğendiğiniz yeni çeşitleri de sonraki yıllarda ana ürün listenize ekleyin. :)

Bu arada bu sene bahçenin yarısını da köpekler talan etti. :(

TCM
21-10-2015, 14:51
@bahcedenn; geçen sene öyle yapmıştım, öneri için teşekkürler. Ancak her ihtimale karşı bir iki kök yapamıyorum, en az beş altı kök yapıyorum. Bu kez de sayı artıyor. Sizin mavimsi domates bir-iki kökle kalınacak gibi durmuyor :) Bu arada üstteki yazıdan sonra sizin domateste talep patlaması olmuş, talep sayısı ikiye katlamış. Bana biraz fazla gönderirsiniz artık ;)

Size yakışacağına ve hakkını fazlasıyla vereceğinize inandığımdan en kısa sürede kendi bahçenize sahip olmanızı dilerim.

Yeri değil ama Nasrettin Hoca nın dediğine uyarak 'damdan düşen' e sorayım dedim yazınızı görünce. Bahçemin ortasına (niye olduğunu hala bilmiyorum) geçen sene bir abimizin verdiği saksıdaki cevizi diktik. Bu sene gelişti resimdeki gibi oldu. Resim dört ay önce çekildi. Şimdi biraz daha boylanıp kalınlaştığını düşünebiliriz.

581927

Bu arkadaşı başka tarafa ne zaman (muhtemel kışın yapraklar dökülüp, sular çekilince) ve nasıl taşıyabilirim. Taşırken sorun çıkarsa ortada bırakayım diyorum ancak bir kaç sene sonra epey bir alanı ekilemez hale getirecek.

bahcedenn
21-10-2015, 15:06
@bahcedenn; geçen sene öyle yapmıştım, öneri için teşekkürler. Ancak her ihtimale karşı bir iki kök yapamıyorum, en az beş altı kök yapıyorum. Bu kez de sayı artıyor. Sizin mavimsi domates bir-iki kökle kalınacak gibi durmuyor :) Bu arada üstteki yazıdan sonra sizin domateste talep patlaması olmuş, talep sayısı ikiye katlamış. Bana biraz fazla gönderirsiniz artık ;)

Size yakışacağına ve hakkını fazlasıyla vereceğinize inandığımdan en kısa sürede kendi bahçenize sahip olmanızı dilerim.

Yeri değil ama Nasrettin Hoca nın dediğine uyarak 'damdan düşen' e sorayım dedim yazınızı görünce. Bahçemin ortasına (niye olduğunu hala bilmiyorum) geçen sene bir abimizin verdiği saksıdaki cevizi diktik. Bu sene gelişti resimdeki gibi oldu. Resim dört ay önce çekildi. Şimdi biraz daha boylanıp kalınlaştığını düşünebiliriz.

581927

Bu arkadaşı başka tarafa ne zaman (muhtemel kışın yapraklar dökülüp, sular çekilince) ve nasıl taşıyabilirim. Taşırken sorun çıkarsa ortada bırakayım diyorum ancak bir kaç sene sonra epey bir alanı ekilemez hale getirecek.

Bizim o büyüklükte taşıdığımız cevizde sorun olmamıştı. Ama siz yine de bu konuda daha tecrübeli arkadaşlarımızın söyleyeceklerine göre karar verin. :)

hosseda
21-10-2015, 15:32
Önceki yıl kışın bahçede kısmi bir düzenleme yapalım derken üç yaşlarındaki keçi boynuzum taşınma sebebiyle kurudu. Hala yanarım o fidana. Aynı taşınmada yeri değişen zeytin ise yeni yerinden memnun kaldı. Ne olacağı belli olmuyor demekki. Taşımayı yapanda ömrü toprakla geçmiş köylü komşumdu.

Domates tohumu konusunda bende sıkıntıdayım. Zaman zaman taleplerime dönerek temizlik yapmama rağmen sayıyı 10 çeşit altına düşüremedim. Bahçede bulunması şart dedinizmi ben eyvah yandım geldi bir tane daha demekteyim. Benim yer sorunum yok sayılır (güneş gören boş kısım çok) ancak yazın bahçeye ayırabileceğim tek günüm oluyor, sabah erken yola çık bahçeyi temizle, fideleri elden geçir, otları yol, damlamaları kontrol et, olan sebzeleri topla, onları istif et , arabaya taşı, damla sulama haricindeki ağaçlara hortumla su ver, asmaların filizlerini takip et fazlalıkları kır, evin içindeki işleri tamamla, bulaşık bırakma, karanlığa kalmadan dağdan aşağıya inmeye gayret et, eve dön. Bu yaşımda beni bitiriyor. Ekili alanı azaltmam şart derken, daha önce farkında dahi olmadığım tohum temini meselesi durumu tersine döndürmekte.

Sevgi Durul
21-10-2015, 21:15
Tohum sayısının elde olmayan nedenlerle kısıtlı olduğu durumlarda, bu belirtildiği halde talep oluyor.

Bu durumun önüne nasıl geçilebilir?

MeyveliTepe
21-10-2015, 21:59
Tohum sayısının elde olmayan nedenlerle kısıtlı olduğu durumlarda, bu belirtildiği halde talep oluyor.

Bu durumun önüne nasıl geçilebilir?

Bunun önüne geçmek mümkün değil, gerekmiyor da. Siz kısıtı belirttikten sonra sıra göndermeye gelince belirttiğiniz kısıtı kendi insiyatifiniz ile ve kendi kriterleriniz ile uygularsınız.

Atilgan
22-10-2015, 11:05
@bahcedenn; geçen sene öyle yapmıştım, öneri için teşekkürler. Ancak her ihtimale karşı bir iki kök yapamıyorum, en az beş altı kök yapıyorum.

3 er 4 er kök dikip varsa artan fideniz hakkını verecek bir komşunuza verebilirsiniz.

TCM
22-10-2015, 14:12
3 er 4 er kök dikip varsa artan fideniz hakkını verecek bir komşunuza verebilirsiniz.

Ekene kadar sorun yok, fazla fazla tohum ekip dağıtıyorum. Önceki sene tek kişiye vermiştim 30 fide, bu sene üç farklı kişiye farklı farklı 50 kadar fide verdim. Birisi köy muhtarıydı ziraat yapıyor aynı zamanda, geçen görünce ne yaptın bizim fideleri dedim, hepsini büyütmüş, sorun yok dedi, kimsini sevmiş kiminden pek hoşlaşmamış :) İzmir den bir müşterim geliyor her hafta yerli kırmızı domatesi almak için deyince şaşırdım, 110 km. den gelip 4-5 kilo domates, yanında diğer pazar masraflarını da alıp gidiyormuş. Heybetliyi kastederek bu sene yeni bir domates var, esas onu gör seneye dedim.

Bahçeye ikişer kök ekersek hastalık vs. ihtimaline karşı beşer kökten aşağı dikmiyorum.

sinkar
22-10-2015, 22:39
Merhaba Ege Üniversitesi botanik anabilimdalinda asistanim yapacağımiz bir calisma icin aynisefa bitkisinin tohumlarina hatta ozellikle bitkinin kendisine ihtiyacim var yabani de olabilir,izmir deyim,Yardimci olursanız bulmama cok sevinirim. .

Sevgi Durul
22-10-2015, 23:19
Merhaba Ege Üniversitesi botanik anabilimdalinda asistanim yapacağımiz bir calisma icin aynisefa bitkisinin tohumlarina hatta ozellikle bitkinin kendisine ihtiyacim var yabani de olabilir,izmir deyim,Yardimci olursanız bulmama cok sevinirim. .

Sayın sinkar, zaten aynısafa bitkisinin tohumunu talep etmişsiniz. Tohumda sorun yok, poşetinize bol miktarda tohum eklerim.

Fideleri için, kargo ücretine değer derseniz, size istediğiniz kadar da fide gönderebilirim. Zira çok fazla çimlendiği için söküp atıyoruz.

onur şengün
23-10-2015, 08:54
Sayın SDurul merhaba,
Uzun süredir sitenin takipçisiyim, ama bu sene bahçeli bir evimiz olduğu için ilk defa bir talebim oluyor.
Sizden ricam eğer mümkünse, ekinezya, cosmos ve aynısafa tohumu rica ediyorum.
Eğer gönderebilirseniz, bunları hangi mevsimde bahçeye ekmem gerektiği konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

TCM
23-10-2015, 09:21
@ bahcedenn uğrarsa bir bakıversin, veya ekip-diken arkadaş varsa bir el atsın;

http://www.agaclar.net/forum/1329598-post71.htm
http://www.agaclar.net/forum/1415966-post51.htm

Kahverengi çikolata biberleri görünce sayısı az olduğu için sevinmiştim. Ancak iki kez farklı biberlerin tadına baktığımda keskin farklı ve hoşuma gitmeyen bir aroma aldım. Bunun kadar keskin olmasa da, benzer aromayı minik acı süs biberlerinin bir çeşidinde daha almıştım. Acaba biberin özelliğimi yoksa benim çeşit mi öyle denk geldi.

Bahçede tek kökte az da olsa biberler var. Evde de kahverengi iki tek biber. Bunların etkinlikte dağıtmak üzere tohumlarını alsam olur mu?

bahcedenn
23-10-2015, 09:57

Kahverengi çikolata biberleri görünce sayısı az olduğu için sevinmiştim. Ancak iki kez farklı biberlerin tadına baktığımda keskin farklı ve hoşuma gitmeyen bir aroma aldım. Bunun kadar keskin olmasa da, benzer aromayı minik acı süs biberlerinin bir çeşidinde daha almıştım. Acaba biberin özelliğimi yoksa benim çeşit mi öyle denk geldi.

Bahçede tek kökte az da olsa biberler var. Evde de kahverengi iki tek biber. Bunların etkinlikte dağıtmak üzere tohumlarını alsam olur mu?

Bahsettiğiniz keskinlik nasıl bilmiyorum Sn. TCM. Çünkü hiç denemedim yemeyi. Yetiştirdiğim zaman birkaç çeşitle beraber bu biberi de getirmiştim iş arkadaşıma denemesi için. O zaman getirdiğim çeşitler içerisinde acılık bakımından en hoşuna giden bu olmuştu. Aroması ile ilgili hiçbir şey dememişti. Ama çeşit olarak biber Capsicum Chinense. Bu farklı aroma bu çeşitten dolayı olmalı.

Bazı yorumlara baktığım zaman özellikle bu dumanlı (nasıl oluyorsa) tadı ile salsalarda ve Jamaika sosu ile turşularında çok tercih edildiğini yazıyor.

Biberler olgunlaştıklarında kahverengiye dönüyorlar. Kızarmıyorlar yani. İyice olgunlaşan kahverengi biberlerden tohum alabilirsiniz.

heyyamola
23-10-2015, 10:50

İki yıl önce ben de yetiştirmiştim. Bahsettiğiniz çok keskin aroması benim de dikkatimi çekmişti. Öyle ki tohumlarını alırken yayılan kokudan içim bayılmıştı. Bu haliyle taze tüketimi itici geldiğinden, tohumunu aldığım biberleri kurutup ufak parçalara ayırmış, sulu yemeklere pişirme esnasında, bu parçalardan (iri pul biber büyüklüğünde) çok az katarak denemiştim. Bu haliyle yemeklere kattığı lezzet çok hoşuma gitmişti.

telato
24-10-2015, 08:58
Bu sene Little fingers Patlıcan yetiştirmiş arkadaşlar; tohum paylaşımlarınızı bekliyorum:)

sakagun
24-10-2015, 09:59
Little fingers‘ı ben dağıtabilirim.

telato
24-10-2015, 11:00
Evet sizin bahçenizde görmüştüm, çok memnun olurum Sayın Sakagun.

hira
26-10-2015, 06:48
kabak 1- kabak 2- kabak 3 diye uzayıp giden listesi vardı bir arkadaşın, şuan ismini hatırlayamıyorum özür dilerim. o liste kaldırılmış olabilir mi? deminden beri arıyor ve bulamıyorum

Sevgi Durul
26-10-2015, 07:16
kabak 1- kabak 2- kabak 3 diye uzayıp giden listesi vardı bir arkadaşın, şuan ismini hatırlayamıyorum özür dilerim. o liste kaldırılmış olabilir mi? deminden beri arıyor ve bulamıyorum

Burada (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/38058.htm).:)

hira
26-10-2015, 07:18
Burada (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/38058.htm).:)

Çook teşekkür ederimm.

İsmail Kuzucu
30-10-2015, 19:43
Tohum etkinliği sosyal alanlarda az paylaşılıyor sanırım. Bunun için belirli bir içerik hazırlayıp sosyal alanda paylaşabiliriz diye düşünüyorum. Sizce?

LojistikMerkezi
30-10-2015, 21:26
Tohum talep eden üyeler için adres bilgilerini toplama süreci başlamıştır. Lütfen bu linkteki (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38225.htm) talimatı okuyarak belirtilen formatta adreslerinizi hazırlayıp özel mesaj ile LojistikMerkezi'ne gönderiniz.

TCM
31-10-2015, 21:18
@ heyyamola & @ bahcedenn, sizin Bennings Green Tint Scallop Kabağının http://www.agaclar.net/forum/1370213-post106.htm tohumlarını bacanağa vermiştim, epey disk şeklinde kabak olmuş, iki tanesini de bana verdi, netten aradım, yenir mi, nasıl yenir bulamadım. Bacanak şeklini beğendiği için süs niyetine tv nin altına koymuş :) Sizin bilginiz var mı ne yapalım bunları...

Selehattin 67
31-10-2015, 21:23
ayaş domatesi tohumu dağıtan dostlar olursa birkaç tohuma talibim

bahcedenn
01-11-2015, 09:51
@ heyyamola & @ bahcedenn, sizin Bennings Green Tint Scallop Kabağının http://www.agaclar.net/forum/1370213-post106.htm tohumlarını bacanağa vermiştim, epey disk şeklinde kabak olmuş, iki tanesini de bana verdi, netten aradım, yenir mi, nasıl yenir bulamadım. Bacanak şeklini beğendiği için süs niyetine tv nin altına koymuş :) Sizin bilginiz var mı ne yapalım bunları...

Bu kabaklar genelde 6-10 cm enine ulaştığında hasat edilirse en lezzetli halleri yakalanmış oluyor. O büyüklükten sonra içi çekirdeklenmeye başlıyor. Gözden kaçan bazılarının etli kısmının yine de kızartmasını yapmıştık. Ama körpeyken en ideali. İyice olgunlaşan, eti ve kabuğu kalınlaşan kabakları dekor olarak dayanabildiği kadar kullanabilirsiniz.

Bütün yaz boyunca hasat ettikçe verim alabilirsiniz. Buzdolabında rahatlıkla 2 hafta boyunca saklayabilirsiniz. Ayrıca dondurarak ta saklayabilirsiniz.

Lonicera
01-11-2015, 13:16
Tohum talep eden üyeler için adres bilgilerini toplama süreci başlamıştır. Lütfen bu linkteki (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38225.htm) talimatı okuyarak belirtilen formatta adreslerinizi hazırlayıp özel mesaj ile LojistikMerkezi'ne gönderiniz.

Standart anlaşmalı kargo hangisi olacağı belli mi acaba? Adresimi kargo şubesi olarak verip bizzat gidip kendim aldığım için ona göre adresimi ileteceğim.

LojistikMerkezi
01-11-2015, 15:31
Standart anlaşmalı kargo hangisi olacağı belli mi acaba? Adresimi kargo şubesi olarak verip bizzat gidip kendim aldığım için ona göre adresimi ileteceğim.

Yine Yurt İçi Kargo olacak.

Mücevher Çalısı
01-11-2015, 16:52

Adresimizi kargo şubesi olarak verebiliyor muyuz?

Lonicera
02-11-2015, 11:02
Adresimizi kargo şubesi olarak verebiliyor muyuz?

Lojistik merkezinin belirlemiş olduğu standart kargonun adres olarak gösterilmesinin bir mahsuru olacağını sanmıyorum. Ben 3.yıldır ikametgahıma yakın olan yurtiçi kargo şubesini adres olarak veriyorum, şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı.

Mücevher Çalısı
02-11-2015, 14:06
Lojistik merkezinin belirlemiş olduğu standart kargonun adres olarak gösterilmesinin bir mahsuru olacağını sanmıyorum. Ben 3.yıldır ikametgahıma yakın olan yurtiçi kargo şubesini adres olarak veriyorum, şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı.

Cevap için teşekkür ederim. Adres değişimi sorununda bu formül çözüm sunar diye düşündüm...

Taşlıbahçe
02-11-2015, 20:37
Cevap için teşekkür ederim. Adres değişimi sorununda bu formül çözüm sunar diye düşündüm...

Geçen yıl biz böyle yaptık; şubeden gidip aldık, problem yok

esgül73
03-11-2015, 21:11
Talep ettiğimiz tohumların listesini görürsek fazladan istediklerimizi zaman geçmeden silebiliriz diye düşünüyorum.Kendi adıma söylemem gerekirse geçen sene ana tohum projesinde yer alan maniye domatesini bu yıl yetişirenlerden istemeyi düşünüyorum.Fakat sonradan paylaşımcıları tekrar dolaşırken 2 kişiden istediğimi fark edip hemen birini sildim.

celalim01
04-11-2015, 12:27
Sayın esgül73 sanırım ay sonunda listelenmiş haliyle yayınlanacak diye belirtilmişti. Ben talep ettiklerimi listeliyorum. Yoksa dediğiniz gibi karışıklık olabiliyor.

esgül73
04-11-2015, 18:15
Sayın esgül73 sanırım ay sonunda listelenmiş haliyle yayınlanacak diye belirtilmişti. Ben talep ettiklerimi listeliyorum. Yoksa dediğiniz gibi karışıklık olabiliyor.

Evet geçen yıl ben de listeliyordum.Hatta defter tutup oraya yazıyordum.Ancak bu yıl 1. Sınıfları okutuyorum.Siteye de yorgunluktan çok uğrayamıyorum.Başkasının hakkına girmeyeyim istiyorum.Geçen yıl ana tohum projesinden yetiştiremem diye talepte bulunmamıştım.Ama bu yıl domatesleri yetiştirip bizlerle paylaşanları görünce dayanamadım.Yetiştirenlerin ellerine sağlık.

MeyveliTepe
05-11-2015, 00:06
4 Kasım 2015 gün sonu itibarıyla taleplerin durumunu gösterir tabloyu buradan (https://docs.google.com/spreadsheets/d/15R_5tqYA4QcD12E2t9W2ePF3BLFRK1NcI-m8IMftXNc/edit?usp=sharing) görebilirsiniz.

Verdiğim linkte iki adet tablo bulunuyor.

Biri "Talepler 4 Kasım 2015" tablosu. Burada talep eden ve tarih sıralı olarak tohum talepleri görünüyor.

Diğer tablo ise "Özet 4 Kasım 2015" isimli tablo.

Bu tablo, özellikle bu yıl geçerli olan etkinlik kuralları göz önüne alınarak dikkatle okunması gereken tablo.

Bu tablonun üç satırını örnek alarak açıklamaya çalışayım.

TalepEden|GeçenYılTalepEttiği|GeçenYılPaylaştığı|B uYılTalepSayısı|BuYılPaylaştığıÇeşitSayısı|BuYılPa ylaşımlarınaGelenTalep
Mtutkan|||22||
Muda|101|340,00|31|6|51
Murat Uysal|38||49||

MTutkan geçen sene ne paylaşmış ne de talep etmiş. İlk kez katılıyor ve bu yıl 25'e kadar tohum talebi yapabilir.

Muda geçen sene paylaşımcıymış, bu yıl da paylaşımcı. Bu yıl halihazırda paylaştıklarına 51 adet talep gelmiş. Bu taleplerin geçerli olduğunu var sayarsak 76 adede kadar tohum talebi yapabilir.

Murat Uysal geçen sene tohum talep etmiş ama paylaşım yapmamış. Bu yıl da tohum talebi yapıyor ama paylaşmıyor. Yeni kurallar sebebiyle şayet önümüzdeki günlerde paylaşım yaparak etkinliğe katılmadığı takdirde yapmış olduğu talepler maalesef geçersiz sayılacak.

Geçerli talep sayısı değişken olduğu için paylaşımcıların talep edebilecekleri çeşit sayısı da değişken olabiliyor. İlerleyen zamanda paylaşılan tohumlara geçerli taleplerin yükselmesi durumunda bu gibi risklerin azalacağını veya ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Lütfen verdiğim linkteki özet tablosunu inceleyin. Özellikle geçen sene paylaşımcı/talep eden olma durumu ile ilgili itiraz varsa hemen bildirilsin ki inceleme fırsatı olsun.

Not: Bu tabloları 3-4 gün önce yayınlamak istedim. Ancak bazı tohum tanıtım mesajlarında başlık bölümüne tohum isimlerinin yazılmamış olması sebebiyle elde ettiğim tablolarda yapılan taleplerin hangi tohuma yapıldığını yansıtmaması durumu ile karşılaştım. Dönüp tüm tohum tanıtım mesajlarını tarayarak, tohum ismi mesajın konu/başlık bölümünde yazılı olmayanları teker teker düzeltmek zorunda kaldım.

Bir paylaşımcımız tohum ismini mesajın içeriğinde bile yazmamış. Resimden yola çıkarak olsa olsa budur diyerek kendim isim uydurdum.

Paylaşımcı arkadaşlardan yeni tanıtacakları tohumlarda bu duruma dikkat etmelerini, mümkünse standart formata uymalarını özellikle rica ediyorum.

YeniGine
05-11-2015, 00:20
Teşekkürler Sayın MeyveliTepe, emeklerinize sağlık.

İnşallah ben adresimi doğru verebilmişimdir...

selim87
05-11-2015, 12:19
Gönderilecek olan tohumlar bir kutu içerisinde mi yoksa kargo şirketinin kendi poşeti içindemi gönderiliyor. Sormamda ki neden dosya ücretimi yansıtacaklar yoksa koli ücretimi. Birde anlaşılacak kargo şirketinin ücreti paylaşılacak mı paylaşılacaksa ne zaman sonuçlanır.

Resulgur
05-11-2015, 13:32
Emeğinize sağlık sn. MeyveliTepe

esgül73
05-11-2015, 16:15
Ellerinize sağlık MeyveliTepe,hakkınızı helal edin.

nkutsay
05-11-2015, 16:23
Merhabalar. Red romain ve kos ada marul paylasiminda bulunmak istiyorum. Daha önce hiç Marul tohumu almadim. Fotoğraftaki bitkilerden bu mevsimde tohum alabilir miyim? Tohum paylaşımına yetişir mi?

celalim01
07-11-2015, 10:26
Evet geçen yıl ben de listeliyordum.Hatta defter tutup oraya yazıyordum.Ancak bu yıl 1. Sınıfları okutuyorum.Siteye de yorgunluktan çok uğrayamıyorum.Başkasının hakkına girmeyeyim istiyorum.Geçen yıl ana tohum projesinden yetiştiremem diye talepte bulunmamıştım.Ama bu yıl domatesleri yetiştirip bizlerle paylaşanları görünce dayanamadım.Yetiştirenlerin ellerine sağlık.

Sayın esgül73 bu sene birinci sınıfları okutuyor olmanız yeterince listeleme çalışması ve kafa yoğunluğu olacağından artı bir şeylerle uğraşmanız zor olacaktır. Haliyle insan bedenen olmasa bile fiziksel anlamda yorgunluk olacaktır.

atabora
08-11-2015, 08:47
Bu sene tohum paylaşım etkinliğine yeni katılan biri olarak bir kaç sorum var. Geçen seneki etkinlikte olmadığım için ileride paylaşılacak tohum sayısı hakkında bir fikrim yok. Bu yüzden geçen sene paylaşımlar ne zamana kadar devam ettiğini yazabilen biri olursa sevinirim. Bir de geçen sene paylaşılmasını istediğimiz tohumlar bölümü varmış. Bu sene de açılacak mı?

celalim01
08-11-2015, 20:04
Bu sene paylaşımlar eskiye göre biraz farklı oldu.

LojistikMerkezi
08-11-2015, 20:56
Bu yıl etkinlik mastaflarının karşılanabilmesi için bağış toplanmasına karar verildi. Bu başlıkta (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38293.htm) detayları bulabilirsiniz.

LojistikMerkezi
08-11-2015, 21:02
Bu yıl bir değişiklik daha yapma imkanımız oldu.

Etkinlik sonunda en çok tohum poşeti hazırlayacak paylaşımcıya e-hırdavat com'dan bir ödülümüz var.

Bosch ISIO Topiari Makası (http://www.e-hirdavat.com/Bosch-ISIO-Topiari-Makasi-0-600-833-001,PR-26480.html)
(Çalıları, küçük yapraklı çitleri ve çim kenarlarını kesmek için)

584580

Etkinlik tamamlanıp kimin en çok tohum poşeti hazırladığı belirlendiğinde bu alet kendisine gönderilecek.

TCM
08-11-2015, 22:43
Ne işe yarar bu arkadaş?

malina
09-11-2015, 13:19
Etkinlik tamamlanıp kimin en çok tohum poşeti hazırladığı belirlendiğinde bu alet kendisine gönderilecek.

Sadece en çok tohum yetmez bence :)
Geçen yıl, gönderdiği tohumları, kutulara alfabetik sıra yerleştiren bile vardı :)

TCM
09-11-2015, 15:47
Sadece en çok tohum yetmez bence :)
Geçen yıl, gönderdiği tohumları, kutulara alfabetik sıra yerleştiren bile vardı :)

Size alfabetik sırayla gönderene sizde tohumlarını sıralar aynı şekilde gönderirsiniz. Sonuçta ikram size :)

ibocandan
10-11-2015, 15:44
Bosch ISIO Topiari Makası (http://www.agaclar.net/forum/redirect-to/?redirect=http%3A%2F%2Fwww.e-hirdavat.com%2FBosch-ISIO-Topiari-Makasi-0-600-833-001%2CPR-26480.html)

Ürün Açıklaması
Genel Bilgiler

Marka Bosch – Bahçe
Modeli ISIO Topiari Makası
Garanti Süresi 24 Ay
Teknik Veriler

Akü tipi Lityum-ionları
Akü gerilimi 3,6 V
Çalışma süresi 40 dak
Şarj süresi 3,5 s
Bıçak genişliği 80 mm
Ağırlığı 500 gr
Açıklamalar
e-hirdavat.com
Daha kullanışlı ve daha hafifi yok.
Kompak ve hafif: Küçük çitleri, teras ve bahçe ve bitkilerini zorlamadan keser
Güvenilir: Şarj kaybı, hafıza kaybı yok
Mükemmel: Lazer kesimli kalite bıçakları birinci sınıf kesimi garantiler
Şarj kaybı yok, hafıza kaybı yok, yenilikçi lityum-iyon batarya sayesinde her zaman kullanıma hazır
Bilindik akülü makaslarına oranla % 50′ye kadar daha hafif ve % 40′a kadar daha küçük
Bosch SDS sayesinde daha kolay bıçak değiştirme
Konforlu yumuşak tutamak
Pratik şarj göstergesi
Lazer kesimli kaliteli bıçak hassas kesim sağlar

Taşlıbahçe
11-11-2015, 18:45
Etkinlikte anlaşmalı kargo bu yıl da Yurtiçi Kargo mu olacak(?); şayet öyleyse adresi kargo şubesi olarak göndermek istiyorum.

Taşlıbahçe
11-11-2015, 18:52
Paylaşıma açılan çeşitlerde önceki etkinliklerden gelen çeşitlerin nereden geldiğini yalnızca "paylaşım etkinliği" olarak belirten arkadaşlar, bu çeşitlerin hangi üyeden geldiğini de belirtirlerse ve varsa köken bilgilerini de eklerlerse talep etmeyi düşündüğümüz çeşitler hakkında fikir sahibi olabilir, geriye dönük takibini yapabiliriz...

TCM
13-11-2015, 08:07
http://www.agaclar.net/forum/1420028-post27.htm

@hcorak; üstte paylaşıma açtığınız konudaki barbunya eğer resimdeki ise o beyaz barbunya değil 'kısa barbunya' http://www.agaclar.net/forum/1413377-post16.htm
Beyaz barbunya ise meğer 'İspir in şeker fasulyesi' imiş. http://www.agaclar.net/forum/1413374-post15.htm

Ancak özellikle 'kısa barbunya' tat olarak mükemmeldir ve beyaz şeker fasulyenin bir iki tık üzerindedir. Özellikleri linklerde var, ancak düşük bir ihtimal de olsa ben gönderirken karıştırmış olabilirim, çünkü dış görünüş olarak birbirine benzemiyorlar. Kısa barbunya kırçıllı ufak ve yuvarlakken, beyaz barbunya rengi beyaz daha oval ve kısa barbunyaya göre büyüktür.

kerkenez
13-11-2015, 08:53
Tohum paylaşan bir çok kişi bitkilerde izolasyon uygulanıp uygulanmadığı konusunda bir şey yazmıyor. Özellikle çapraz tozlaşma riski yüksek olunan bitkiler için bu bilgi önemli. Lütfen bu bilgiyi paylaşmaya özen gösterelim.

bahcedenn
23-11-2015, 10:26
Turşusunun namı forumda dolaşmakla birlikte henüz tarif eden olmadı. Bilen üyelerin kiler bölümünde paylaşmasını bekliyoruz.

Tarşunun tarifi Kiler'de mevcut Sn. oz26. Başlığın adı Kaymaklı Biber Turşusu (Soka) (http://www.agaclar.net/forum/kiler/36542.htm).

oz26
23-11-2015, 13:07
Teşekkürler Sn. bahcedenn. Kekum'un tohum aradığı ve tuşusunu tarifi edeceği diyaloğu hatırlıyorum. Tarifini yazmış bile, ben atlamışım :)

hira
24-11-2015, 08:15
Talepte bulunduğum tohumlalrın bir bir iptalini istedim dün.. Tekrar tekrar baktım, gözden kaçırdığım var mı diye ama yinede tereddütlerim var.. Başka talebim olup olmadığını anlayabilmenin kolay bir yolu var mı?

saraonur
30-11-2015, 04:29
tohum talep etme zamanı, ne zaman?

TCM
30-11-2015, 08:09
Bir üyeden Heybetli isimli domates tohumu talebinde bulundum. Bir kaç gün sonra başka bir üyenin tanıtımında yer alan Heybetliden de talepte bulunmak kurallara uygunmudur ?

Sorun olmaz.

TCM
30-11-2015, 08:10
tohum talep etme zamanı, ne zaman?

Etkinlik başlayalı epey oldu. Buradan talepte bulunabilirsiniz.
2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/)

Atilgan
30-11-2015, 22:17
Çimlenme testi başarılı oldu. Ne yapacağım şimdi bunlarla?
Çöpe atmaya kıyamıyorum.

İsmail Kuzucu
01-12-2015, 20:07
Bu yıl bir değişiklik daha yapma imkanımız oldu.

Etkinlik sonunda en çok tohum poşeti hazırlayacak paylaşımcıya e-hırdavat com'dan bir ödülümüz var.

Bosch ISIO Topiari Makası (http://www.e-hirdavat.com/Bosch-ISIO-Topiari-Makasi-0-600-833-001,PR-26480.html)
(Çalıları, küçük yapraklı çitleri ve çim kenarlarını kesmek için)

584580

Bizde hediye gönderimi yapabilir miyiz? (1 kavanoz bal, kışlık sebze vb.) Belki paylaşım oranında etkimiz olur.

snr84
01-12-2015, 20:33
Hocam baktınız mı Marina di Chioggia Bal Kabağının tadına? nasıl tatlı mı :)

Taşlıbahçe
02-12-2015, 17:53
Bizde hediye gönderimi yapabilir miyiz? (1 kavanoz bal, kışlık sebze vb.) Belki paylaşım oranında etkimiz olur.

Hediyelerinizi bir elinizden öbür elinize almanız gerekecek gibi görünüyor :)

TCM
03-12-2015, 08:27
Hocam baktınız mı Marina di Chioggia Bal Kabağının tadına? nasıl tatlı mı :)

Bana sorduysanız geçen yaptık kabak tatlısını. Hanıma söyledim her zaman koyduğundan daha az şeker koy, bu kabak çok tatlıymış diye. Sonuç hanıma göre fark yok :) Ben zaten yapay şekere karşıyım, oldukça güzel geldi. Ancak kabuğunun soyması zor, ben az bir kısmı kabuğuyla soymadan koydum diğerlerinin yanında tat olarak soyulmuşların bir tık altındaydı, yani soymadan tatlı yapılabilir. Tabi siz yine de bir parçasını deneyin her ihtimale karşı.

Necmi Perkin
05-12-2015, 14:50
Sayın Pares paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Açıklamayı okuyunca maili düzeltme ihtiyacı hissettim. iyi günler.

Resulgur
05-12-2015, 17:58
Herkese Merhabalar

Ben diyorum ki , tohum paylaşım etkinliğinden sonra elimizde kalan stok fazlası tohumları merkezde tohum bankası oluşturursak oradan forum üyelerimize ihtiyaç dahilinde dağıtılabilir. Bu konuda yönetime iş düşmektedir. (liste yapılıp kargolanması vb.)

Örneğin; benim elimde onlarca bal kabağı tohumu var , etkinlikte talep eden 1 2 kişi geriye kalan tohumlar ya eskiyip küflenecek ya da çerez olacak !

Etkinlikte paylaştığımız tohumları lojistik merkezine kargolarken ihtiyaç fazlası elimizde kalan tohumları da gönderelim. Vatandaş sizin hayrınıza faydalansın ne dersiniz ?

Şükufezar
05-12-2015, 23:40
Merhabalar değerli agaclar.net üyeleri :) Etkinlik başladığında hakkını veremeyeceğimi düşünerek ilgilenmemiştim. Ancak üyelerin sayfalarında gördükçe elimden geleni yaparım diyerek ben de talepte bulunmak istedim.
Sorum; etkinlik takvimine göre Aralık ayı sonuna kadar herhangi bir zamanda taleplerime ekleyebilir, taleplerimden çıkarabilir ve adresimi gönderebilirim değil mi?

pria
06-12-2015, 00:55
Sn telato,

Burdaki (http://www.agaclar.net/forum/1411641-post2.htm) Canakkale Domatesi'ni fideden mi yetistirdiniz yoksa tohumdan mi? Arzuman Tohumculuk'un bir ara katalogunda olan ama daha sonra listesinden cikardigi bir Canakkale Domatesi var. Sizin de tarif ettiginiz gibi kaliteli, verimli bir cesit.

Kosedere Koyu'ne ait meshur domatesle ayni midir bilemiyorum.

Ben 3 aydan beri Çanakkale'ye yerleşmiş durumdayım..Semt pazarlarını geziyorum..Benim 1980'li yıllarda bilip tanıdığım Kösedere domatesini henüz göremedim..Sanırım kaybolup gitti bu güzel tür..
Bu domatesi çok iyi tanıyorum..Çünkü 1980 yılında Lapseki Umurbey Beldesinde 50 dekar 2274 türü domates ekmiş ve 280 ton domates almıştık..Yola dayanıksız olduğu için Kösedere domatesi ekmeyi tercih etmemiştim..
Bu konuyla halâ ilgiliyim..Pazarlarda görüp bulabilirsem tohumunu meraklıları için paylaşırım.
Büyük kentlerde hemen her pazarda Biga veya Çanakkale domatesi diye satılan domateslerin Kösedere domatesi ile hiçbir ilgisi yok maalesef.Kösedere domatesi sırık domatesi değildir.

MeyveliTepe
06-12-2015, 01:42
Merhabalar değerli agaclar.net üyeleri :) Etkinlik başladığında hakkını veremeyeceğimi düşünerek ilgilenmemiştim. Ancak üyelerin sayfalarında gördükçe elimden geleni yaparım diyerek ben de talepte bulunmak istedim.
Sorum; etkinlik takvimine göre Aralık ayı sonuna kadar herhangi bir zamanda taleplerime ekleyebilir, taleplerimden çıkarabilir ve adresimi gönderebilirim değil mi?

Evet

MeyveliTepe
06-12-2015, 02:09

Nasıl bir şey düşünüyorsunuz? Yani kime (hangi koşulları sağlayana), nasıl gönderilecek vs.

Jakin
06-12-2015, 13:07
Talepte bulunduğum tohumlalrın bir bir iptalini istedim dün.. Tekrar tekrar baktım, gözden kaçırdığım var mı diye ama yinede tereddütlerim var.. Başka talebim olup olmadığını anlayabilmenin kolay bir yolu var mı?
Kolay yolu olsa iyi olurdu. ;)
Ben de bugün tek tek talep ettiğim mesajları, paylaşan üyenin adını da ekleyerek word dosyalarına kopyalayıp bir klasör oluşturdum.
Tamamını görmek faydalı oldu, gerekli değişiklikleri yaptım. Tavsiye ederim. ;)

MeyveliTepe
06-12-2015, 13:12
Tohum tanıtım mesajlarında tohum adını mesaj başlığına yazmayan paylaşımcılarımız var. Bu yüzden sistemden verilerin son durumu çekilip yayınlanamıyor. Paylaşımcı arkadaşlarımızın acilen paylaşım mesajlarını gözden geçirmeleri gerekiyor.

Mücevher Çalısı
06-12-2015, 14:44
Ben de bugün tek tek talep ettiğim mesajları, paylaşan üyenin adını da ekleyerek word dosyalarına kopyalayıp bir klasör oluşturdum.

Buradaki (http://www.agaclar.net/forum/1418212-post113.htm) Sn MeyveliTepe'nin mesajında "Ekim Ayı Sonu Tablosu" için açıklamalar var. Gözden kaçmış sanırım:)

Bir önceki mesajdan anladığım kadarıyla "Kasım Ayı Sonu Tablosu" da oluşturulmaya çalışılıyor...

birnefestoprak
06-12-2015, 20:48
Sn hosseda, soylemeden gecemeyecegim; katalogunuzdaki tohum tanitimlarini donup donup tekrar okuyorum. Cok akici ve edebi bir Turkceniz var. Aradaki anekdotlarla birlikte okumak buyuk bir zevk veriyor.

hosseda
06-12-2015, 21:51
Teşekkür ederim sayın birnefestoprak.

MeyveliTepe
06-12-2015, 23:29
Talepler ve Özet tablolarının 6 Aralık itibarıya son durumları yüklenmiştir. Bu adresten (https://docs.google.com/spreadsheets/d/15R_5tqYA4QcD12E2t9W2ePF3BLFRK1NcI-m8IMftXNc/edit?usp=sharing) görülebilir.

Tabloların isimleri; "Talepler 6 Aralık 2014" ve "Özet 6 Aralık 2015" şeklindedir.

MeyveliTepe
06-12-2015, 23:55
Aşağıda listelediğim üyelerimiz bu yıl tohum talebinde bulunmuşlar. Ancak geçen yıl da talepte bulunmuşlar, buna karşın ne geçen yıl ne de bu yıl paylaşımda bulunmamışlar.

Bu yıl geçerli olan kurallara göre şayet etkinlik sonuna kadar paylaşımda bulunmayı düşünmüyorlar ise bu yıl taleplerinin geçerli olma olanağı bulunmuyor.

Talep Eden|GeçenYılTalepEttiği|GeçenYılPaylaştığı|BuYılT alepSayısı|BuYılPaylaştığıÇeşitSayısı|BuYılPaylaşı mlarınaGelenTalep
ümit korkmaz|316||1||
eneskrky|158||105||
gezgin57|124||15||
salihcan|118||20||
torkulu|110||37||
akgul1a|100||82||
ahaknet|55||42||
alıcan|54||48||
balalıh|51||154||
Vety|46||1||
dexar|43||35||
brs_murat|41||35||
Murat Uysal|38||103||
ZADY|38||21||
ayhank|36||24||
Mahir|34||2||
serayy|32||11||
trilye|31||2||
sgreen|31||12||
Ağaç Düşkünü|26||276||
Cennet Bahçesi|24||1||
cetiner|22||1||
serpil D|22||38||
ilksenozturk|16||17||
pulibet|14||15||
UKOCAK|13||12||
fındıkçı74|10||10||
casperia|5||22||
rencberdede|3||6||

Ayrıca geçen yıl paylaşımda bulundukları halde bu yıl paylaşım yapmayan üyelerimiz,

veya

Bu yıl ilk kez etkinliğe katılan üyelerimiz,

en fazla 25 çeşit tohum talebinde bulunabilirler. Bu yüzden önceki mesajda belirttiğim tabloları dikkatle incelemelerinde yarar var.

loveforlife
07-12-2015, 07:05
Talepler ve Özet tablolarının 6 Aralık itibarıya son durumları yüklenmiştir. Bu adresten (https://docs.google.com/spreadsheets/d/15R_5tqYA4QcD12E2t9W2ePF3BLFRK1NcI-m8IMftXNc/edit?usp=sharing) görülebilir.

Tabloların isimleri; "Talepler 6 Aralık 2014" ve "Özet 6 Aralık 2015" şeklindedir.

Listede benim adım yok... :eek:

Jakin
07-12-2015, 07:14

Sn. MeyveliTepe ben 25 tohum talebinde bulunduğum halde listede 4 talep görünüyor.

ibocandan
07-12-2015, 10:07
Sn jakin tohumlarınız 25 adet gözüküyor. Özet aralık 2015 kısmına bakmanız lazım.

ibocandan
07-12-2015, 10:12
Sn loveforlife listede adınız var.

Jakin
07-12-2015, 10:13
Sn jakin tohumlarınız 25 adet gözüküyor. Özet aralık 2015 kısmına bakmanız lazım.

Teşekkür ederim sn. ibocandan.. :)
4 Kasım kaydı görünüyor ilk açınca, ben de panikleyip bakmamışım.. :)

MeyveliTepe
07-12-2015, 10:17
Listede benim adım yok... :eek:

Varsınız, siz de Kasım tablosuna baktınız herhalde. Aralık tablolarına bakmalısınız.

Atilgan
07-12-2015, 16:26
Sayın MeyveliTepe nin paylaşıma açtıgı Rhubarb, raven
bitkisine tıpatıp benzeyen bir bitki Sakarya da dere yataklarında bolca bulunur ama birşekilde kullanıldığını görmedim. Acaba aynı türmüdür?

birnefestoprak
07-12-2015, 17:15
Amerika'da gormussunuzdur belki; strawberry rhubarb pie (cilekli raven payi) olarak gecen payin icindeki "rhubarb". Saplari kullanilir. Mayhos, cok guzel bir tadi vardir. Tatliyla birlikte olusturdugu tezat muthistir. Ticari tohum olarak satisi da 19. yuzyila kadar gidiyor.

Sayın MeyveliTepe nin paylaşıma açtıgı Rhubarb, raven
bitkisine tıpatıp benzeyen bir bitki Sakarya da dere yataklarında bolca bulunur ama birşekilde kullanıldığını görmedim. Acaba aynı türmüdür?

ceydoruk
07-12-2015, 18:58
Merhaba, Ben 25 tercih yerine 32 tercihte bulunmuşum aynı tohumdan bir kaç kere talep etmişim sanırım (ilk kez olduğu için tecrübesizim de) düzeltme şansım var mı acaba?

MeyveliTepe
07-12-2015, 19:17
Merhaba, Ben 25 tercih yerine 32 tercihte bulunmuşum aynı tohumdan bir kaç kere talep etmişim sanırım (ilk kez olduğu için tecrübesizim de) düzeltme şansım var mı acaba?

Evet, çıkarmak istediğiniz tohumları "taleplerimden Çıkar" butonu ile çıkarabilirsiniz.

ceydoruk
07-12-2015, 20:05
Düzelttim teşekkür ederim

Resulgur
07-12-2015, 23:38
Sn. @birnefestoprak

Muğla Yılanı ..
Çeşidin Hikayesi/Tarihçesi: Maalesef elimde herhangi bir veri bulunmuyor ancak sekil itibariyle cok onemli bir cesit. Sn smnunal'in uzun yillardir yetistirdigini biliyoruz. Uzak Dogu'nun kimi uzun patlicanlarina benziyor ama hemen et kalinligi hem de renk bakimindan da onlardan tipik sekilde ayriliyor. ANATOHUM Projesi kapsamina, Muğla Yılanı adiyla alinmistir. Demişsiniz ;

( bilgi için 3.54 saniye de başlıyor izleyin ) olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZyAyTZR6v5k

birnefestoprak
08-12-2015, 02:48
Chinese Purple benzeri bir yerel cesit olmali. Mugla Yilani, sivri burunlu ve daha ince bir patlican. Rengi de koyu mor.

Sn. @birnefestoprak

Muğla Yılanı ..
Çeşidin Hikayesi/Tarihçesi: Maalesef elimde herhangi bir veri bulunmuyor ancak sekil itibariyle cok onemli bir cesit. Sn smnunal'in uzun yillardir yetistirdigini biliyoruz. Uzak Dogu'nun kimi uzun patlicanlarina benziyor ama hemen et kalinligi hem de renk bakimindan da onlardan tipik sekilde ayriliyor. ANATOHUM Projesi kapsamina, Muğla Yılanı adiyla alinmistir. Demişsiniz ;

( bilgi için 3.54 saniye de başlıyor izleyin ) olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZyAyTZR6v5k

Atilgan
08-12-2015, 12:15
Evet tatlısını da yemiştim ama Sakarya da dere yataklarında gelişenleri yiyeni görmedim. Ilk baharda unutmaz ısem resmini çeker ve burda paylaşırım.

Amerika'da gormussunuzdur belki; strawberry rhubarb pie (cilekli raven payi) olarak gecen payin icindeki "rhubarb". Saplari kullanilir. Mayhos, cok guzel bir tadi vardir. Tatliyla birlikte olusturdugu tezat muthistir. Ticari tohum olarak satisi da 19. yuzyila kadar gidiyor.

hira
08-12-2015, 16:45

Taleplerimi tek tek not aldığım ajandam var ama bazan oluyor evde unutuyorum ya da annemde yatıya kalıyorum, o gunlerde talepte bulundugumda oluyor.. O nedenle kafam karıştı :) evet keşke bunu öğrenmenin kolay bi yolu olsaydı..

Jakin
08-12-2015, 16:59
Sevgili hira, 154 no.lu mesajda sn. MeyveliTepe'nin paylaştığı tablolardan Özet 6 Aralık 2015 sekmesine bakarsanız tüm talepler belirtilmiş. Yalnız isminizi listede bulamadım. :( Özet 4 Kasım 2015 tablosunda 11 tohum talebiniz olduğu görülüyor. :(

incirli
09-12-2015, 17:27
Aşağıda listelediğim üyelerimiz bu yıl tohum talebinde bulunmuşlar. Ancak geçen yıl da talepte bulunmuşlar, buna karşın ne geçen yıl ne de bu yıl paylaşımda bulunmamışlar.

Ayrıca geçen yıl paylaşımda bulundukları halde bu yıl paylaşım yapmayan üyelerimiz,

veya

Bu yıl ilk kez etkinliğe katılan üyelerimiz,

en fazla 25 çeşit tohum talebinde bulunabilirler. Bu yüzden önceki mesajda belirttiğim tabloları dikkatle incelemelerinde yarar var.

Sn meyvelitepe 25 cesit cok az degil mi? Ben 25i doldirdum.ama gordugum kadariyla bazi tohumlara talep cok az kalmis.o tohumlari talep etsek olmaz mi?

MeyveliTepe
09-12-2015, 20:30
Sn meyvelitepe 25 cesit cok az degil mi? Ben 25i doldirdum.ama gordugum kadariyla bazi tohumlara talep cok az kalmis.o tohumlari talep etsek olmaz mi?

Alınan karar böyle maalesef.

hosseda
11-12-2015, 10:28
Sebze tohumları hakkında yapılan açıklamalarda üyelerden istenilen bilgilere " lezzet durumu " hakkında bilgi talebinin ilavesi mümkün olabilirmi. Çok üye bir şekilde lezzet hususunda bilgi yazıyor ama arada bu konuda bilgi olmayan tohumlarada denk geliniyor.

Ben bu etkinliğin en büyük gayesinin kaybolmak üzere olan geleneksel lezzetlerin tekrar topluma kazandırılması diye düşünüyorum. Katılımıma sebep de bu. Eğer bahçemde bir uğraş vererek sebze üreteceksem ben veya yakınlarım üretilenleri yerken " domata benziyor" deyebilmeli.

Bu yıl hazır aldığım fidelerden ürettiğim domateslerin büyük kısmı senelerdir yemediğimiz lezzette domates verdi bize. Aynı kişiden aldığım fidelerde daha önceki yıllarda vasat olan lezzet ne olduda bu derece güzelleşti. Büyük ihtimal sizlerin düşüncesindeki kişilerden yayılan domates tohumlarından bizlere de yansıyan faydayı bilmeden yakaladık. Bunun bir kaç sene devamı halinde ülkenin büyük bölümü bu güzelliği yakalamış olacak. Ben, acemiliğime geldi bu güzel domateslerden fazla sayıda tohum elde edemedim ama bu sene ilk gayem tohum elde etmek olacak, sizlerden gelen tohumlarla beraber düşündüğümüzde sadece benden çevreye yayılacak tohum miktarı bile yayılmaya büyük katkı yapacaktır.

Elimdeki domates tohumlarından az da olsa dağıtıma sokma niyetindeyim umarımki talep eden arkadaşlar bunları da öncekiler gibi çoğaltıp yayacaklardır.

Greant64
12-12-2015, 21:39
Taleplerine ekle dedikten sonra ne yapmamiz gerekiyor. Adres falan mi vereceğiz? Bekliyor muyuz sadece

saleri
12-12-2015, 22:02
Soruyu soran arkadaşa özel msj la ne yapması gerektiğini yazdım
sileblirsiniz

Greant64
12-12-2015, 22:47
Barek Allah,
Çok güzel çok beğendim ve hayran oldum. Çabalarınıza ve emeklerinize sağlık.

Özür dilereyerek bir soru sormak istiyorum. Henüz aranızda yeni olduğum için 15-20tane tohum istedim sizlerden. Talepte bulundum. Adresimi de logistik merkeze bildirdim. Bunun dışında ne yapmam gerekiyor? sanırım bu paylaşımları siz yapalı baya olmuş,ben aranıza yeni katıldığım için bu tohumları yeni isteyebildim. Gönderimleri ne zaman yapılıyor? belli bir zamanı var mı acaba?
yardım ve paylaşımlarınız için şimdiden ******.

akçabardak
12-12-2015, 23:10
Barek Allah,
Çok güzel çok beğendim ve hayran oldum. Çabalarınıza ve emeklerinize sağlık.

Özür dilereyerek bir soru sormak istiyorum. Henüz aranızda yeni olduğum için 15-20tane tohum istedim sizlerden. Talepte bulundum. Adresimi de logistik merkeze bildirdim. Bunun dışında ne yapmam gerekiyor? sanırım bu paylaşımları siz yapalı baya olmuş,ben aranıza yeni katıldığım için bu tohumları yeni isteyebildim. Gönderimleri ne zaman yapılıyor? belli bir zamanı var mı acaba?
yardım ve paylaşımlarınız için şimdiden ******.

Öncelikle hoş gelmişsiniz.
Sn. Greant64
Aşağıda vermiş olduğum linklerden faydalanabilirsiniz.

1- Sormak istediğiniz bütün sorularınızı bu başlıkta sorabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38017.htm#post1411235

2- Talepte bulunduğunuz ürünlerin sizlere gönderileceği tarihler bu başlıkta belirtilmiştir.
http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/35301.htm

3- Bu başlığa da göz atarsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/etkinlik-toplanti-odasi/37910.htm#post1410388

The_Apprentice
16-12-2015, 10:35
18 Kasım da 5 çeşit için talepte bulunmuştum ancak benim adım da listede gözükmüyor malesef..

MeyveliTepe
16-12-2015, 11:37
18 Kasım da 5 çeşit için talepte bulunmuştum ancak benim adım da listede gözükmüyor malesef..

Doğru tabloya bakarsanız isiminizin 5 talep ile listede olduğunu görürsünüz.

The_Apprentice
16-12-2015, 11:44
Haklısınız sn MeyveliTepe. Excel tablosunun altındaki sekmeleri şimdi fark ettim. İlginize teşekkürler.

saleri
18-12-2015, 11:35
Öncelikle 2015 tohum paylaşım etkiliğini organize eden ve paylaşım yapan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Bende bu sene ilk defa tohum talebinde bulunuyorum . Bu yüzden 25 adetten fazla talep edemiyorum.

Paylaşımların bir çoğunda özelliklede az sayıda üye tarafından paylaşılan tohumlarda maalesef paylaşım sınırlamaları var. Mesela 10 kişi ile sınırlı bir paylaşımda 20 tane istek olabiliyor ve kurallara göre paylaşım yapacak kişi ilk talep edenlere değil de listedekilerden dilediğini seçip bu tohumları gönderebilir.

Benim önerim sınırlı paylaşımda bulunan üyeler , talebde bulunanlardan kimleri seçtilerse mesajlarını güncelleyerek bunu belirtsinler . Böylece 25 talep hakkımızı en verimli şekilde kullanabilelim. Bize gönderilmeyeceğini bilelimki boşu boşuna talep hakkımızı yakmayalım.

MeyveliTepe
18-12-2015, 11:41
Öncelikle 2015 tohum paylaşım etkiliğini organize eden ve paylaşım yapan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Bende bu sene ilk defa tohum talebinde bulunuyorum . Bu yüzden 25 adetten fazla talep edemiyorum.

Paylaşımların bir çoğunda özelliklede az sayıda üye tarafından paylaşılan tohumlarda maalesef paylaşım sınırlamaları var. Mesela 10 kişi ile sınırlı bir paylaşımda 20 tane istek olabiliyor ve kurallara göre paylaşım yapacak kişi ilk talep edenlere değil de listedekilerden dilediğini seçip bu tohumları gönderebilir.

Benim önerim sınırlı paylaşımda bulunan üyeler , talebde bulunanlardan kimleri seçtilerse mesajlarını güncelleyerek bunu belirtsinler . Böylece 25 talep hakkımızı en verimli şekilde kullanabilelim. Bize gönderilmeyeceğini bilelimki boşu boşuna talep hakkımızı yakmayalım.

Paylaşımcıları böyle bir açıklamaya zorlamak mümkün değil. Bahsettiğiniz riske girmek istemiyorsanız taleplerinizi mümkün mertebe sınırlama belirtilmemiş tohumlara yapmanız daha makul olur. Bu arada, sınırlama belirtilmemiş tohumların da tüm talepleri karşılamak zorunda olmadığını belirtmeliyim.

saleri
18-12-2015, 11:50
Paylaşımcıları böyle bir açıklamaya zorlamak mümkün değil. Bahsettiğiniz riske girmek istemiyorsanız taleplerinizi mümkün mertebe sınırlama belirtilmemiş tohumlara yapmanız daha makul olur. Bu arada, sınırlama belirtilmemiş tohumların da tüm talepleri karşılamak zorunda olmadığını belirtmeliyim.

Tamamen gönüllülük esasına dayalı kurulan bir sistemde, zorlamak **** zorunda kalmak diye birşey zaten olmaz ve kabul edilemez. Benimkisi paylaşımda bulunanlardan bir ricaydı .

MeyveliTepe
18-12-2015, 16:20
Tamamen gönüllülük esasına dayalı kurulan bir sistemde, zorlamak **** zorunda kalmak diye birşey zaten olmaz ve kabul edilemez. Benimkisi paylaşımda bulunanlardan bir ricaydı .

Bir şey daha ilave etmeliyim.

Talepler kapandıktan sonra tüm verinin son hali sistemden çekilecek ve kurallara göre bir kısım talepler bir bilgisayar yazılımı tarafından geçersiz kabul edilecek. Bunun sonunda kalan ve geçerli olan talepler için etiketler hazırlanarak paylaşımcılara gönderilecek. Dolayısıyla halihazırda görülen taleplerin hepsi geçerli değil ve paylaşımcılar hangilerinin geçerli, hangilerinin geçersiz olduğunu şu anda bilemeyebilir.

MeyveliTepe
18-12-2015, 22:46
Özet ve Talepleri gösterir tablolar 18 Aralık 2015 saat 23:00 itibarıyla yenilenmiştir ve bu adresten (https://docs.google.com/spreadsheets/d/15R_5tqYA4QcD12E2t9W2ePF3BLFRK1NcI-m8IMftXNc/edit?usp=sharing) erişilebilir.

Etkinliğin paylaşım ve talep sürecinin sonuna geliyoruz, yeni tohum paylaşımı ve taleplerin kapanmasına 12 gün kaldı. Tüm katılımcıların gereken gözden geçirmeleri yapmasının zamanıdır.

LojistikMerkezi
20-12-2015, 00:54
Dikkat!

Aşağıda ismi görünen üyelerimiz etkinlikte tohum talebinde bulundukları halde adresleri tarafımıza ulaşmamıştır.

Çok az bir zaman kaldığı için adreslerini acilen göndermeleri gerekmektedir.
Adresi ulaşmayan üyelerimizin talepleri için etiket çıkartmak mümkün olmayacağı için talepleri işlem göremeyecektir.

Lütfen en kısa sürede adreslerinizi burada (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38225.htm)tarif edildiği üzerine gönderiniz.

Adres Göndermeyenler
abazlı
abk
alaoğlu
alperen09
as4wd
asus
atabora
avedud
aykut247
bademu
Badi61
burak.kotan
Calendula35
Cennet Bahçesi
cetiner
coskun8553
darkfriairs
dexar
divitsizhokka
-Doğadan-
Dr - beyazzz
efeege
ekinnaz
emirgs31
eneskrky
erdoğan yılmaz
ERZ
faslacan
fazilakgun
fındıkçı74
flaneuse
Ga2084
gezgin57
gunerdr
Gül Batur
haru
hcorak
hobiciakvarist
ilksenozturk
inch
incirli
intibah
İpekböcegi
İsmail Kuzucu
jeotak
Jezebel
kader_bpkp
Lalem
Lalezar78
limonagacim
macuroğlu
Mahir
mdiril
memur68
metesoylemez
MeyveliTepe
Milla
Mincel
Murat Uysal
Nefin Nur
oğuz13
ooasoo
pares
pin-up
pulibet
rana58
Saburov
sakattopal
salihcan
samur
saraonur
scotch
serayy
sernur
sevdam
sgreen
sinkar
siskebap
snr84
The_Apprentice
thunderon
trilye
ucbunduruk
UKOCAK
uss
ümit korkmaz
Vety
vural-can
yakar12
YasinKısa
yeşilyaka
ZADY

Bu liste kurallar sebebiyle talep etme hakkı bulunup bulunmamasına bakılmadan, talebi olup adresi olmayan üyeler için hazırlanmıştır.

incirli
21-12-2015, 10:37
Simdi kontrol ettim 11.11 de gondermisim.acaba eksik mi olmus? Tekrar gonderdim.

LojistikMerkezi
21-12-2015, 10:52
Simdi kontrol ettim 11.11 de gondermisim.acaba eksik mi olmus? Tekrar gonderdim.

11.11'de gönderdiğiniz mesajda kullanıcı adınızı "Incirli" olarak yazmışsınız. Oysa "incirli" olmalıydı bu yüzden bilgisayar karşılaştırmasında eşleşmemiş.

Bu vesile ile gönderilen bilgilerin tam doğruluğunun çok önemli olduğunu belirtmeliyim.

Adreslerde hala çok eksik var. Lütfen tamamlayınız.

LojistikMerkezi
21-12-2015, 11:07
Gönderdiği adrese İl/İlçe yazmadan, isim soyad yazmadan gönderenler var. Gördüklerimi özel mesaj ile uyardım. Lütfen adres gönderdiğiniz mesajları kontrol ediniz. Hangi şehre gönderileceğini yazmamışsanız, ya da kime, hangi isme gönderileceğini yazmamışsanız o kargo doğal olarak gitmez.

hosseda
21-12-2015, 11:12
Vakti gelince tohum gönderen olarak ne yapacağımızı açıklamalarda bulamadım sanırım. Tohumları ne şekilde paketleyeceğiz. Paketlediklerimizi toplu olarak mı merkeze yollayacağız. Paketlerin üzerlerine tohum cinsi yanında neler ilave edeceğiz. Bu ve benzeri sorulara cevap verebilirmisiniz lutfen.

MeyveliTepe
21-12-2015, 11:59
Vakti gelince tohum gönderen olarak ne yapacağımızı açıklamalarda bulamadım sanırım. Tohumları ne şekilde paketleyeceğiz. Paketlediklerimizi toplu olarak mı merkeze yollayacağız. Paketlerin üzerlerine tohum cinsi yanında neler ilave edeceğiz. Bu ve benzeri sorulara cevap verebilirmisiniz lutfen.

"3.3. Tohum paylaşanların rolü

a) Paylaşmak istedikleri tohumları belirlenen formata göre liste halinde ilk mesajda yayınlamak, her bir tohumu bildirilen asgari standartlara göre tanıtmak.

b) Beklenmedik durumlar olmadıkça etiketleri kendisine iletilen geçerli talepleri olabildiğince karşılamaya gayret etmek,

c) Tohumları hazırlama zamanı geldiğinde agaclar.net tarafından kendisi için hazırlanacak etiketleri kullanarak kişiye özel tohum poşetlerini hazırlamak,

d) Tohum poşetlerine bir kişiye yetecek miktarda tohum koymak. "Bir kişiye yetecek miktar" paylaşımcının insiyatifinde olmakla beraber büyük tohumlarda en az 5-10 adet, daha küçük tohumlarda 10-15, daha da küçük tohumlarda 50+ şeklinde olabilir (Örnek, fasulye balkabağı 5-10 adet, domates biber patlıcan 10-15 adet, aslanağzı tohumu bir tutam gibi).

e) Paylaşımcı üye, hazırlamış olduğu poşetleri ayrıca, talep edenlere göre daha büyücek poşetlere koymaya gayret eder. Böylelikle lojistik merkezindeki tasnif etme işi kolaylaşarak daha yönetilebilir duruma gelir.

f) Paylaşıma sunulan tohumların bitki türüne özel izolasyon tedbirlerine uyarak tohum hasatlarının yapılmış olması, uygun şekilde saklanmış olması ve tohumların çimlenme özelliklerini kaybetmemiş olmasına dikkat etmek. Yeni alınmış tohumların poşetlenmeden önce yeterli süre gölgede kurutulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde tohumlar küflenebilir.

g) Paylaşıma sunulacak tohumlar mutlaka sağlıklı bitkilerden alınmış olmalıdır. Herhangi bir fungal, bakteriyel veya virüs kaynaklı hastalık belirtisi gösteren bitkilerden tohum alınmamalıdır. Bahçede belirli bir tür bitkide virüs etmenli hastalık şüphesi olduğunda, o türe ait herhangi bir çeşit bitkiden sağlıklı görünse dahi tohum alınmamalıdır. (Örnek: Bahçede mozaik virüsü belirtisi göstermiş bir domates görülmüş ise hiç bir domatesten tohum alınıp paylaşılmamalıdır.)

h) Hazırladığı etiketlenmiş tohum poşetlerini takvime uyumlu olarak bir zarfa doldurup lojistik merkezine kargo ile göndermek (gönderinin ödeme şekli sonradan ilan edilecektir)."

hosseda
21-12-2015, 13:35
Sormaya devam ediyorum izninizle:
Örnek olarak kendimi alırsam;
- Benden talepte bulunan üye isimleri bana bildirilecekmi?
- İlk poşetler el ayası büyüklüğünde naylondan yapılma kilitli poşetlerden olsa olurmu?
- Merkez tarafından hazırlanacak etiketler bize nasıl ulaşacak, yoksa şekli burada ilan edilecek biz ona göre mi etiket hazırlayacağız ?

TCM
21-12-2015, 14:19
- İlk poşetler el ayası büyüklüğünde naylondan yapılma kilitli poşetlerden olsa olurmu?
- Merkez tarafından hazırlanacak etiketler bize nasıl ulaşacak, yoksa şekli burada ilan edilecek biz ona göre mi etiket hazırlayacağız ?

Merkez mail ile bildirecek size A4 sayfa boyutunda, misal bir sayfada 40 isim, yazıcıdan çıkarıp keseceksiniz ve her parçayı tohumlarla birlikte göndereceğiniz kişilerin tohum poşetlerinin (dediğiniz poşetlerden kullanmıştık geçen sene) içerisine koyacaksınız.

MeyveliTepe
21-12-2015, 15:53

Her türlü ayıklamayı yaptıktan sonra sizin için özel etiketler merkezi olarak hazırlanıp size e-posta ile gönderilecek. Siz yazıcıdan kağıda çıktı alıp keseceksiniz ve tohum poşetlerinin içine yerleştireceksiniz.

Sonunda Lojistik Merkezine tek bir kargo göndereceksiniz. Bu sene toplanan bağışlar sayesinde alıcı ödemeli olacak.

Size de talep ettiğiniz tohumlar için Lojistik merkezinden tek bir kargo gelecek. Standart kargo seçti iseniz 4-5 TL civarı bir kargo ücreti ödeceyeceksiniz.

incirli
21-12-2015, 19:06
11.11'de gönderdiğiniz mesajda kullanıcı adınızı "Incirli" olarak yazmışsınız. Oysa "incirli" olmalıydı bu yüzden bilgisayar karşılaştırmasında eşleşmemiş.

Bu vesile ile gönderilen bilgilerin tam doğruluğunun çok önemli olduğunu belirtmeliyim.

Adreslerde hala çok eksik var. Lütfen tamamlayınız.

Tekrar gonderiyorum :rolleyes:

Dutlubahçe
24-12-2015, 12:04
İspir Şeker Fasulye'nin cinsi acaba sırık mı, oturak mı?

LojistikMerkezi
28-12-2015, 00:39
Dikkat!

Aşağıda ismi görünen üyelerimiz etkinlikte tohum talep hakkı olup, talepte bulundukları halde adresleri tarafımıza ulaşmamıştır.

Çok az bir zaman kaldığı için adreslerini acilen göndermeleri gerekmektedir.

Adresi ulaşmayan üyelerimizin talepleri için etiket çıkartmak mümkün olmayacağı için talepleri işlem göremeyecektir.

Lütfen en kısa sürede adreslerinizi burada (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38225.htm)tarif edildiği üzerine gönderiniz.

Adres Göndermeyenler
abk
alaoğlu
as4wd
asus
avedud
aykut247
bademu
Badi61
Calendula35
coskun8553
divitsizhokka
-Doğadan-
Dr - beyazzz
efeege
ekinnaz
emirgs31
erdoğan yılmaz
ERZ
faslacan
fazilakgun
flaneuse
Ga2084
gunerdr
Gül Batur
haru
hcorak
hobiciakvarist
inch
intibah
İsmail Kuzucu
jeotak
Jezebel
kader_bpkp
Lalem
Lalezar78
macuroğlu
mdiril
memur68
metesoylemez
Mincel
Nefin Nur
oğuz13
oldgandalf
ooasoo
pin-up
rana58
Saburov
sakattopal
samur
saraonur
sevdam
sinkar
siskebap
snr84
thunderon
ucbunduruk
vural-can
yakar12
yeşilyaka

Listede görüldüğü gibi toplam 59 kişinin adresi yoktur. Herkese tek tek ulaşabilmem mümkün değildir. Lütfen görenler tanıdıklarını uyarsınlar.

MeyveliTepe
28-12-2015, 00:59
Özet ve Talep tabloları (https://docs.google.com/spreadsheets/d/15R_5tqYA4QcD12E2t9W2ePF3BLFRK1NcI-m8IMftXNc/edit?usp=sharing) yenilenmiştir. Perşembe gece yarısı talepler kapanacaktır. Lütfen özet tablolarından talep durumunuzu inceleyip gerekirse ekleme/çıkarma yaparak durumunuzu düzeltiniz.

Bir önceki mesajda LojistikMerkezi'nin belirttiği eksik adreslerin tamamlanması çok önemlidir. Etiket aşamasına geçildiğinde olmayan adreslere ait talepler dikkate alınamayacaktır. Önemle duyurulur.

putko
28-12-2015, 14:33
Merhabalar,
Bu forumu uzunca bir süredir takip etmekteyim ama bu ilk üyeliğim ve ilk mesajım. Bende geçen sene çocuğum olması sebebi ile teraslı bir eve taşındım. İlk yıl telaştan fırsatım olmadı ama hep aklımda idi terası bahçe gibi kullanmak. Bir yarısı camekan ile kapalı ve gerçekten sera etkisi yapıyor. Bu kış arada girip çıkıyorum, dışarısı 1-2 derece iken tshirt ile üşümüyorsunuz. Burada yemeklikten çok hobi amaçlı sebzeler yetiştirmek istiyorum. Avakado çekirdeklerimi çimlendirmeye bıraktım bile. Lime'da bakıyorum.
Yurt dışından 30 çeşit çok acı biberin 10'lar lı tohumunu temin ettim. Bir aya elime geçecek. Kendim üretmediğim için paylaşamıyorum sanırım ama isteyen olursa üretebilirsem seneye bende paylaşmak istiyorum.
Ama bunun yanında sebzede edinmek istiyorum.
Bamya, fasulye, salatalık,Maydonoz tohumu edinmek istiyorum.

Muda
28-12-2015, 15:50
Merhabalar,
Bu forumu uzunca bir süredir takip etmekteyim ama bu ilk üyeliğim ve ilk mesajım. Bende geçen sene çocuğum olması sebebi ile teraslı bir eve taşındım. İlk yıl telaştan fırsatım olmadı ama hep aklımda idi terası bahçe gibi kullanmak. Bir yarısı camekan ile kapalı ve gerçekten sera etkisi yapıyor. Bu kış arada girip çıkıyorum, dışarısı 1-2 derece iken tshirt ile üşümüyorsunuz. Burada yemeklikten çok hobi amaçlı sebzeler yetiştirmek istiyorum. Avakado çekirdeklerimi çimlendirmeye bıraktım bile. Lime'da bakıyorum.
Yurt dışından 30 çeşit çok acı biberin 10'lar lı tohumunu temin ettim. Bir aya elime geçecek. Kendim üretmediğim için paylaşamıyorum sanırım ama isteyen olursa üretebilirsem seneye bende paylaşmak istiyorum.
Ama bunun yanında sebzede edinmek istiyorum.
Bamya, fasulye, salatalık,Maydonoz tohumu edinmek istiyorum.

Tohum paylaşım etkinliğinde istediğiniz tohumlar bulunmakta. Katılımınız ilk yıl olduğu zaman 25 tohuma kadar talepte bulunabiliyorsunuz. İsterseniz elinizde bulunan yetiştirdiğiniz bitkilerden elde edilmiş tohumları buradan paylaşabiliyorsunuz.

Yukarıda bahsedildiği gibi öncelikle adres bilgilerinizi de göndermeniz gerekmekte.

2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/)

http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/38117.htm

putko
28-12-2015, 18:08
Tohum paylaşım etkinliğinde istediğiniz tohumlar bulunmakta. Katılımınız ilk yıl olduğu zaman 25 tohuma kadar talepte bulunabiliyorsunuz. İsterseniz elinizde bulunan yetiştirdiğiniz bitkilerden elde edilmiş tohumları buradan paylaşabiliyorsunuz.

Yukarıda bahsedildiği gibi öncelikle adres bilgilerinizi de göndermeniz gerekmekte.

http://www.agaclar.net/forum/2015-2016-tohum-paylasim-etkinligi-kataloglar/38117.htm
Teşekkürler, evet dediğiniz gibi adres bilgilerimi gönderdim ve katalogdan birkaç üyenin paylaşımlarına talepde bulundum. Ama sayı olarak nasıl olduğunu anlamadım. Yani sanırım 8 kez talepde bulunmuşumdur. Farklı bamya türleri için ama bu 25 rakamı tür bazında mı yoksa talep sayısımı, her talepde kaç tane gelir fikrim olmadan yaptım. Birazda bugünün son gün olması paniğe sevk etti. Ama zaten tek tohum bile yeterli olacaktır bana.

MeyveliTepe
28-12-2015, 18:16
Teşekkürler, evet dediğiniz gibi adres bilgilerimi gönderdim ve katalogdan birkaç üyenin paylaşımlarına talepde bulundum. Ama sayı olarak nasıl olduğunu anlamadım. Yani sanırım 8 kez talepde bulunmuşumdur. Farklı bamya türleri için ama bu 25 rakamı tür bazında mı yoksa talep sayısımı, her talepde kaç tane gelir fikrim olmadan yaptım. Birazda bugünün son gün olması paniğe sevk etti. Ama zaten tek tohum bile yeterli olacaktır bana.

25 talep sayısı. Her bir talebiniz için paylaşımcı bir kişiye yetecek kadar tohum gönderecektir.

Mücevher Çalısı
28-12-2015, 18:49
... Birazda bugünün son gün olması paniğe sevk etti...

Bugün son gün değil okuduğum kadarıyla...

... Perşembe gece yarısı talepler kapanacaktır...

-Doğadan-
29-12-2015, 19:56
Merhaba , ben adres gönderemiyorum :^/

Jakin
30-12-2015, 06:42
LojistikMerkezi tarafından talep edenlere tohum gönderimi hangi tarihte başlayacak?

akçabardak
30-12-2015, 07:15
LojistikMerkezi tarafından talep edenlere tohum gönderimi hangi tarihte başlayacak?

Tarihler burada belirtilmiştir.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/35301.htm

olmez
30-12-2015, 09:34
Özet ve Talep tabloları (https://docs.google.com/spreadsheets/d/15R_5tqYA4QcD12E2t9W2ePF3BLFRK1NcI-m8IMftXNc/edit?usp=sharing) yenilenmiştir. Perşembe gece yarısı talepler kapanacaktır. Lütfen özet tablolarından talep durumunuzu inceleyip gerekirse ekleme/çıkarma yaparak durumunuzu düzeltiniz.

Bir önceki mesajda LojistikMerkezi'nin belirttiği eksik adreslerin tamamlanması çok önemlidir. Etiket aşamasına geçildiğinde olmayan adreslere ait talepler dikkate alınamayacaktır. Önemle duyurulur.

Yanlış saymadım ise an itibarı ile 656 tohum paylaşımda. Biraz daha gayret ederlerse tamamını talep edebilecek arkadaşlar var. :D

putko
30-12-2015, 13:06

Merhabalar, dün gündüz listemi oluşturdum. Gece 1'e kadar kendi listemi güncelledim, adresimide yollamıştım ama adımı göremiyorum. Hesabımın aktive edilmemesinden mi kaynaklanıyor yoksa başka bir hata mı yapıyorum. Hotmail ile sorunlar yaşanıyormuş, tekrar aktivasyon e-mail'i gönderdim ama gelen giden yok. Bu engel olur mu?

Bazı kullanıcılar sınırlı paylaşım yapacaklarını yazmışlar, bunlar yerine aynı türü paylaşan diğer kullanıcılar tercih ettim ama olaki ilk 25 talebimin karşılanamaması durumu için 32 talepde bulundum. Yanlış birşey yapmıyorumdur umarım.

MeyveliTepe
30-12-2015, 13:21
Adresinizi özel mesaj ile LojistikMerkezi'ne gönderdiyseniz gitmiştir. Adres göndermeyenler listesi zaman zaman güncelleniyor. Sanırım son bir kez daha güncellenir.

Talepte bulunduğunuz 32 tohumun tarih sırasına göre ilk 25'i geçerli talep olarak dikkate alınır ve etiketi hazırlanıp paylaşımcıya gönderilir. Şayet paylaşımcının elinde tüm talepleri karşılayacak kadar tohum yok ise etkiketi hazırlanıp gönderilmiş olmasına rağmen paylaşımcı o talebi karşılamayabilir.

Yani böyle bir durumda paylaşımcının karşılayamadığı tohumun yerine 26. 27. tohum talebiniz devreye girmez ve siz 25 çeşidin altında bir tohum çeşidi alabilirsiniz.

Bunun iyi anlaşılması çok önemli. Çünkü paylaşımcıların karşılayamadığı talepler ancak tüm tohumlar fiilen Lojistik Merkezine ulaşıp tasnif edildikten sonra anlaşılır ve bu aşamada tekrar taleplere dönüp, tekrar etiket çıkartıp, paylaşımcıların tekrar tohum paketlemesi gibi bir durum yoktur.

Bazı paylaşımcılar, bazı tohumların tanıtım mesajlarında sınır belirtiyorlar. Buralarda belirtilen sınırlar etiket hazırlanırken gözetilebilecek bir bilgi değildir. Dolayısıyla sınırlı tohumlarda hangi talebin karşılanıp hangisinin karşılanamayacağı tamamen paylaşımcının insiyatifindedir ve istediği herhangi bir kriteri uygulayabilir.

Sonuç olarak, mesajınızda belirttiğiniz üzere 32 tohum talep edilmesi, ilk 25'den karşılanamayanlara yedek oluşturmaz, lütfen yanlış akılda kalmasın.

TCM
30-12-2015, 15:55
Tohum gönderecek olanların da sorun olan tohumları (sorun derken bozulan olur, kaybolan olur herhangi bir sebeple gönderemeyecekleri) merkeze bildirmeleri uygun olacaktır.

Ayrıca tohum göndereceklerin kısıtlı gönderecekleri tohumlar var. Mesela 10 kişiye gönderebilirim dedi ve bu tohumlara 20 talep geldi. Veya göndericinin X tohumuna beklenenin üzerinde talep geldi ve bir kısmını karşılayamadı. Gönderici kime tohum göndereceğini kendisi değerlendireceği için belki de 25 talep hakkı olan bir kişinin böyle pek çok tohum talebi karşılanmayacak. Bunların önceden planlanması, ayarlanması ve uyarılması mevcut kurallar ve azalan zaman çerçevesinde pek olası gözükmüyor. Dolayısıyla merkezin talepler toplandığında değerlendirme yaparak 25 olan sayıyı şartlar uygun olduğu taktirde esnetmesi yerinde olacaktır.

birisi21
31-12-2015, 09:59
merhabalar
dün öğleden sonra tohum talep etmiştim.
özet talep listesinde ismimi göremedim.
günceller misiniz ?
sisteme talebim düşmedi ise tekrar yapmak isterim.
kolaylıkalr dilerim.

MeyveliTepe
31-12-2015, 10:04
Bugün taleplerin son günü ve artık güncelleme yapılmayacak bu gece yarısı taleplerin son durumu sistemden çekilerek nihai liste olarak işleme alınacak. İsminizi talep ettiğiniz tohumun "beğenenler" bölümünde görüyorsanız talebiniz gerçekleşmiştir.

Adres göndermemiş olanlar için acilen adreslerini göndermeleri gerektiğini tekrar hatırlatayım.

MeyveliTepe
31-12-2015, 23:11
Değerli katılımcılar, etkinliğin tohum tanıtım ve talep aşaması sona ermiştir.

Adres göndermeyenler varsa lütfen acilen LojistikMerkezi'ne özel mesaj ile gönderiniz.

Tohum paylaşan katılımcıların e-posta adreslerini bana özel mesaj ile iletmeleri gerekmektedir. Bir kaç gün içinde etiketleri hazırlayıp peyderpey paylaşımcıların e-posta adreslerine PDF formatında göndermeye başlayacağım.

-Doğadan-
31-12-2015, 23:21
Sn meyvelitepe adresi gönderdim size ulaştımı ?

LojistikMerkezi
03-01-2016, 02:15
Dikkat! Son Çağrı

Aşağıda ismi görünen üyelerimiz etkinlikte 3 veya daha fazla tohum talebinde bulundukları halde adreslerini göndermemişlerdir.

Artık zaman bitti. Adresler hemen elimizde olmaz ise bu üyelerin talepleri işleme alınamayacaktır.

Lütfen adreslerinizi burada (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38225.htm)tarif edildiği üzere HEMEN gönderiniz.

Adres Göndermeyenler
asus
avedud
aykut247
bademu
divitsizhokka
ekinnaz
emirgs31
erdoğan yılmaz
ERZ
faslacan
flaneuse
gozum37
Gül Batur
haru
hobiciakvarist
inch
kader_bpkp
mdiril
memur68
metesoylemez
Mincel
Nefin Nur
oğuz13
ooasoo
rana58
Saburov
sakattopal
samur
sevdam
siskebap
snr84
ucbunduruk
vural-can
yeşilyaka

celalim01
03-01-2016, 10:37
Değerli katılımcılar, etkinliğin tohum tanıtım ve talep aşaması sona ermiştir.

Adres göndermeyenler varsa lütfen acilen LojistikMerkezi'ne özel mesaj ile gönderiniz.

Tohum paylaşan katılımcıların e-posta adreslerini bana özel mesaj ile iletmeleri gerekmektedir. Bir kaç gün içinde etiketleri hazırlayıp peyderpey paylaşımcıların e-posta adreslerine PDF formatında göndermeye başlayacağım.

Adresi gönderemedim. hata verdi ,acaba mesaj kutusu dolu olabilir mi ?

MeyveliTepe
03-01-2016, 11:46
Adresi gönderemedim. hata verdi ,acaba mesaj kutusu dolu olabilir mi ?

e-posta adresinden söz diyorsunuz sanırım, hayır, mesaj kutusu dolu değil.

Mücevher Çalısı
03-01-2016, 15:15
...

Bizler size "e-posta" adresimizi "özel mesaj" ile mi yoksa "e-posta" ile mi iletiyoruz. Ben "özel mesaj" yolu ile göndermiştim. Yanlış mı yaptım, "e-posta" ile tekrar göndermem gerekiyor mu...

Tekerleme gibi oldu kusura bakmayın:)

MeyveliTepe
03-01-2016, 15:36
e-posta adresinizi özel mesaj ile iletiyorsunuz. Sizinki de geldi. e-posta'yı kullanarak ben size etiketleri gönderiyorum (zaten bunun için e-posta adreslerinizi istiyorum).

Hala eksik kargo adresleri var. Bu yüzden etiket hazırlamaya geçemiyorum, çünkü kargo adresi olmayanların taleplerini silmem gerekecek. Sonradan gönderseler bile bir faydası yok. Maalesef her sene aynı şey oluyor. Aylarca vakit verildiği halde bir adres gönderilemiyor. Belki tatile giden olmuştur düşüncesiyle bir gün daha bekleyeceğim, sonra adresi olmayanların taleplerini üzülerek sileceğim.

Aynı şekilde paylaşımcıların e-posta adreslerinde de henüz çok eksik var.

celalim01
03-01-2016, 17:14
Evet ,mail adresini demek istemiştim. Hata veriyordu şuan gönderim gerçekleşti. Sanırım benim burada hata oldu. Netten kaynaklı olabilir. Şimdi mesajım gitti. Teşekkürler MeyveliTepe

TCM
03-01-2016, 18:01
...Hala eksik kargo adresleri var. Bu yüzden etiket hazırlamaya geçemiyorum, çünkü kargo adresi olmayanların taleplerini silmem gerekecek. Sonradan gönderseler bile bir faydası yok. Maalesef her sene aynı şey oluyor. Aylarca vakit verildiği halde bir adres gönderilemiyor. Belki tatile giden olmuştur düşüncesiyle bir gün daha bekleyeceğim, sonra adresi olmayanların taleplerini üzülerek sileceğim.

Aynı şekilde paylaşımcıların e-posta adreslerinde de henüz çok eksik var.

Sallandıracaksınız bir kaç tanesini meydanda, bak bir daha yapıyorlar mı. ;)

putko
03-01-2016, 20:19
Merhabalar,
En güncel Özet ve talep tablolarına nereden ulaşabilirim? Birde hala hesabımı aktifleştiremedim için paylaşım ile ilgili bir sıkıntı yaşarmıyım?

olmez
04-01-2016, 14:31
Sn. MeyveliTepe, etiket gönderimine bugün başlayacak mısınız?

MeyveliTepe
04-01-2016, 14:35
Hayır henüz değil, talep kayıtlarını sistemden çektim, bilinen geçersiz olanları ayıkladım, eksik adresleri bekliyeceğim bugün. Gelenler ne ala, gelmeyenlerin de taleplerini ayıklayıp kalanlar için etiket hazırlama işine girişeceğim.

olmez
04-01-2016, 15:12
Hayır henüz değil, talep kayıtlarını sistemden çektim, bilinen geçersiz olanları ayıkladım, eksik adresleri bekliyeceğim bugün. Gelenler ne ala, gelmeyenlerin de taleplerini ayıklayıp kalanlar için etiket hazırlama işine girişeceğim.

Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa zevkle yaparız Sn. MeyveliTepe. Kolay gelsin.

Mr.Prankton
04-01-2016, 19:44
Merhaba Arkadaşlar ben adresimi yazarken enter yapmışım bir sorun olur mu

akçabardak
05-01-2016, 16:50
Merhaba,
Yeri burası değil biliyorum ama kendi başlığına giriş yapamadım, kapandı mı anlayamadım, başlığı gördüğümde ayağımda gut rahatsızlığım vardı, sancısından dolayı, sonra da evin tadilatı araya girmesinden dolayı çarşıya bu gün çıkabildim.

Etkinlik desteği için bağış:

-- 994.- TL toplanmıştı, son ilaveler ile

Yüksel Ergin 20.- TL
Enis Bal 20.- TL
Ayhan Kuy 20.- TL
Saim Yurtsever 50.- TL
katkıları ile toplanan 1.104.- TL (binyüzdört TL.dir)

Son toplama ilave olarak.

akçabardak ..... + 26.-Tl. bu gün yatırdım, en sona kaldığım için çok özür diliyorum.
Moderatörlerimiz ilgili yere alırlarsa sevinirim.

Lonicera
05-01-2016, 17:33
4.3 Etkinlik Takvimi
Paylaşımcıların başlık açarak tohum tanıtımına başlaması ... 21 Eylül 2015
Taleplerin başlaması ... 21 Eylül 2015
Taleplerin veri tabanında toplanıp işlenerek paylaşımcıları bilgilendirme başlangıcı ... Ekim sonu (her ay sonu tekrarlanacak)
Taleplerin tamamlanması ... Aralık 2015 sonu (dikkat ! bazı paylaşımcılar lojistik nedenlerle paylaştığı tohumlar için daha erken bir tarih belirleyebilirler)
Paylaşımcılar için tohum poşetleme etiketlerinin hazırlanması ve yayınlanması ... Ocak 2016 ilk hafta
Paylaşımcıların taleplere göre tohumları hazırlayarak lojistik merkezine göndermesi ... Ocak 2016 üçüncü hafta
Lojistik merkezinde gelen tohumların tasnif, ayrım ve talep edenlere göre zarflanması ... Şubat 2016 ilk hafta
Talep edenlere ait zarfların kargoya verilmesi ... Şubat 2016 ikinci hafta
(Gerektiği taktirde önceden duyurularak tarihlerde değişiklik yapılabilir)

Acaba diyorum mümkün olabilirse merkezin tohum gönderim tarihini biraz daha öne çekebilir miyiz?

Bazı tohumların çimlenebilmesi için gerekli olan 30-60-90 günlük soğuk katlama sürelerini de göz önüne alarak( bu durumda dahi yeni sezona ucu ucuna yetişebilecek sanki) ayrıca tohumları iç mekanda erkencilik sağlamak üzre erkenden ekebilecek arkadaşların da olacağını varsayarak bu süreyi biraz daha öne çekme imkanımız olabilir mi?

Tabii merkezdeki iş yükünü en iyi işin içinde olanlar biliyor. ( sadece adres bilgisi ile 4-5 gün süreçten kaybettik bile, daha kimbilir neler çıkacak) O yüzden hariçten gazel okuyor da olabilirim:))

Taşlıbahçe
05-01-2016, 19:18
4.3 Etkinlik Takvimi
Paylaşımcıların başlık açarak tohum tanıtımına başlaması ... 21 Eylül 2015
Taleplerin başlaması ... 21 Eylül 2015
Taleplerin veri tabanında toplanıp işlenerek paylaşımcıları bilgilendirme başlangıcı ... Ekim sonu (her ay sonu tekrarlanacak)
Taleplerin tamamlanması ... Aralık 2015 sonu (dikkat ! bazı paylaşımcılar lojistik nedenlerle paylaştığı tohumlar için daha erken bir tarih belirleyebilirler)
Paylaşımcılar için tohum poşetleme etiketlerinin hazırlanması ve yayınlanması ... Ocak 2016 ilk hafta
Paylaşımcıların taleplere göre tohumları hazırlayarak lojistik merkezine göndermesi ... Ocak 2016 üçüncü hafta
Lojistik merkezinde gelen tohumların tasnif, ayrım ve talep edenlere göre zarflanması ... Şubat 2016 ilk hafta
Talep edenlere ait zarfların kargoya verilmesi ... Şubat 2016 ikinci hafta
(Gerektiği taktirde önceden duyurularak tarihlerde değişiklik yapılabilir)

Acaba diyorum mümkün olabilirse merkezin tohum gönderim tarihini biraz daha öne çekebilir miyiz?

Bazı tohumların çimlenebilmesi için gerekli olan 30-60-90 günlük soğuk katlama sürelerini de göz önüne alarak( bu durumda dahi yeni sezona ucu ucuna yetişebilecek sanki) ayrıca tohumları iç mekanda erkencilik sağlamak üzre erkenden ekebilecek arkadaşların da olacağını varsayarak bu süreyi biraz daha öne çekme imkanımız olabilir mi?

Tabii merkezdeki iş yükünü en iyi işin içinde olanlar biliyor. ( sadece adres bilgisi ile 4-5 gün süreçten kaybettik bile, daha kimbilir neler çıkacak) O yüzden hariçten gazel okuyor da olabilirim:))

Takdir proje yöneticilerinin ama kanımca pek uygun değil; misal, ben yukarıdaki takvime göre hareket ettiğimden dolayı henüz kesmediğim kış kabakları var, bugün-yarın keserek tohumlarını kurumaya bırakacağım, olası bir öne çekmede poşet içinde küflenmeleri işten değil. Bu bir örnek, çoğaltılabilir...

Lonicera
05-01-2016, 19:29
Şahsen bu zamanda hala tohum kurutma işi olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Dediğiniz gibi örnek çoğaltılabilir. Zaten '' mümkünse'' demiştim. Olamayacağı böylece yavaştan belli oldu:)

Taşlıbahçe
05-01-2016, 19:37
Şahsen bu zamanda hala tohum kurutma işi olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Dediğiniz gibi örnek çoğaltılabilir. Zaten '' mümkünse'' demiştim. Olamayacağı böylece yavaştan belli oldu:)

Bu tarihe bırakmak zaten pek akıllıca değil :) ama ucu ucuna yeterli ve diğer taraftan öne çekmeye bir engel.

YasinKısa
13-01-2016, 14:18
hangi adreslere gönderim yapacağımızı kısa bir aramada bulamadım forumda, yazabilir misiniz?

olmez
13-01-2016, 16:22
hangi adreslere gönderim yapacağımızı kısa bir aramada bulamadım forumda, yazabilir misiniz?

Sn. YasinKısa bu adreste yayınlandı. Eğer halen bulamadınızsa adresi buradan alabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasim-etkinligi/38639-3.htm

celalim01
13-01-2016, 18:17
Elbette olabiliyor. Mesela ben geçen haftalarda önce havanın ayaz olması ,çok aşırı esintilerin olması ,sonrasında kaç gün boyunca sürekli yağmur yağması sonucunda kuruma şansı olmayan bazı tohumları 2 gün önce alabildim.

Alabildim diyorum.Çünkü bugün hava yine yağmurluydu.

YasinKısa
14-01-2016, 14:21
Sonunda paylaşıma esas tohumlar kargoya verildi. Umarım her biri cana gelir, ekeni mutlu eder. 2016'da daha verimli paylaşımlarda görüşmek üzere...

592292

canas_34
20-01-2016, 21:50
Merhaba ben paylaşımınızı yeni gördüm,bir şansımı deniyeyim dedim varsa ve gönderirseniz çok sevinirim...

nazlı06
20-01-2016, 21:59
Merhabalr
Ben nasil liste yapabilecegjmi anlamdim sizin listenizde benim istediklerim var liste yapma konusu da yardim edermisiniz

MeyveliTepe
20-01-2016, 22:09
canas_34, nazlı06, bu yılki etkinlik bitti.

nazlı06
21-01-2016, 12:38
canas_34, nazlı06, bu yılki etkinlik bitti.

Tesekkurler Sayin Meyveli Tepe

İsmail Kuzucu
21-01-2016, 16:01
Tohum paketlerının yarısını hazırladım, tahmını 2-3 gun ıcınde bıtırecegım. Etkınlıge eklenecek 10 cesıt kadar daha tohum vardı. Iyı kı eklememe yapmamısım, ıslerden fazla zaman bulamıyorum.

Seneye kısmet olur sadece farklı cesıtlerın eklemesını yapacagım. (Veya tohumları paketlemek ıcın yardımcı uye.)

Güler
30-01-2016, 07:14
Günaydın, dün Foruma giremedim; Ozlem A ve Zafer İnandıklı ile buluşup malina'ya gittik.
Sizlerden gelen tohumları tasnif etmeye başladık.
Sağ olsunlar bazı arkadaşlar minnacık poşetlere tıka basa doldurmuşlar tohumları, barkotları okumak o kadar zorlaştı ki poşetlerdeki tohumları boşaltıp yeniden doldurmamız gerekti, sanırım bu naylon poşetlere de bir standart getirmemiz gerekecek, ama bazı arkadaşlar da o kadar düzenli yapmışlar ki parmak ısırttılar adeta.

Güzel bir çalışma yaptık dün, çay ve ikram servisi de çok güzeldi. Bu arada sizlerin yaşadığı heyecanı da tatmak iyi geldi bizlere. Bu yüzden işe devam diyoruz......:D

Güler
30-01-2016, 07:23
Hııı, bu arada sevgili malina bizlere hediyeler de hazırlamış, mesela bu benimkilerden biri, öyle şık ve güzel ki.
Tamamiyle ham yünü keçe haline getirerek hiç dikişsiz yapmış, vallahi pes dedirtiyor, bizim malina'mız çok maharetli. (kendisine sorarsanız bu daha denemeymiş)

593939

Ozlem A
30-01-2016, 09:14
Çok titizlikle özenle paketleri hazırlamış üyelerimiz, ellerine sağlık. Güler Abla'nın dediği gibi barkod etiketleri katlanmış ve küçük poşetli olanları okumak çok zor oluyor, ekstra uğraşmak gerekiyor, ama seneye poşet boyutlarını da belirlersek işimiz daha kolaylaşacak.

Dün beş saatten fazla aralıksız çalıştık, zamanın hızla aktığı zevkli bir takım çalışması oldu. Sanırım poşetlerin beşte bir kadarı tamamlandı. Önümüzdeki hafta devam edeceğiz.

Gerçekten de malina inanılmaz, ben de ayva jölesi, pestili ve cevizli incirlere bayıldım.

Sevgi Durul
30-01-2016, 09:37
Günaydın...

Güler hanım, malina'nın terliklerine bayıldım. Ellerine sağlık.:)

O tıka basa dolduranların biri benim galiba. Tohumlar bol bol gitsin derken sizleri uğraştırmışız.:( Neyse yapacak bir şey yok, kolay gelsin, ellerinize sağlık.

Ozlem A
30-01-2016, 09:53
Sizinkine daha gelmedik Sayın SDurul:(

Mücevher Çalısı
30-01-2016, 10:54
Herkese Günaydın...

Günaydın, dün Foruma giremedim; Ozlem A ve Zafer İnandıklı ile buluşup malina'ya gittik.
Sizlerden gelen tohumları tasnif etmeye başladık.
Sağ olsunlar bazı arkadaşlar minnacık poşetlere tıka basa doldurmuşlar tohumları, barkotları okumak o kadar zorlaştı ki poşetlerdeki tohumları boşaltıp yeniden doldurmamız gerekti, sanırım bu naylon poşetlere de bir standart getirmemiz gerekecek, ama bazı arkadaşlar da o kadar düzenli yapmışlar ki parmak ısırttılar adeta.

Güzel bir çalışma yaptık dün, çay ve ikram servisi de çok güzeldi. Bu arada sizlerin yaşadığı heyecanı da tatmak iyi geldi bizlere. Bu yüzden işe devam diyoruz......:D

Tohum paylaşım etkinliğine ben bu sene ilk defa katıldığım için geçmiş senelerde nasıl geçtiğini bilmiyordum. Bu sebeple poşetlememi yaparken geçmiş yılların etkinlik mesajlarını karıştırdım ve benim kullandığım boyuttaki poşetlerin kullanıldığını gördüm. Benim poşetlerim zorluk çıkaranlardansa çok üzüldüm, bilseydim tohumları daha büyük poşetlere koyardım ki onları bulmak benim için daha kolaydı...

Kaç senedir bu etkinliğin yapıldığını bilmiyorum. Niçin daha önce poşetlere standart getirilmedi ki. Kendi adıma söylüyorum, ben sadece gönüllü olarak güzel bir etkinliğe katılmak istemiştim. Tohumların tasnifinin bu kadar zorlayıcı olduğunu bilseydim emin olun bu etkinliğe katılmak istemezdim...

Böyle güzel bir organizasyona gönüllü katılan arkadaşlarımızın serzenişini işitmek beni üzdü, her ne kadar itham edilen kişilerin arasında olsam da olmasam da...

Saygılarımla...

Güler
30-01-2016, 11:26
Herkese Günaydın...

Kaç senedir bu etkinliğin yapıldığını bilmiyorum. Niçin daha önce poşetlere standart getirilmedi ki. Kendi adıma söylüyorum, ben sadece gönüllü olarak güzel bir etkinliğe katılmak istemiştim. Tohumların tasnifinin bu kadar zorlayıcı olduğunu bilseydim emin olun bu etkinliğe katılmak istemezdim...

Böyle güzel bir organizasyona gönüllü katılan arkadaşlarımızın serzenişini işitmek beni üzdü, her ne kadar itham edilen kişilerin arasında olsam da olmasam da...

Saygılarımla...

Hani bir tabir vardır; buluttan nem kapmak"
Sevgili Mücevher Çalısı, serzenişte bulunmadım, doğrudan doğruya küçük poşetlerde dolu dolu tohumların olmasının bizi zorladığını yazdım. Ayrıca bunun standrt poşetlerde yapılması için sayın MeyveliTepe'ye de ilgili başlıkta mesaj yazacaktım.

Daha evvel barkot olayı olmadığı için böyle bir şeye gereksinme duyulmamıştı.

Tohum Dağıtım Organizasyonun agaclar.net'in gurur duyacağı bir etkinlik olduğunu her daim dile getirmişimdir, kendim bu etkinliğe iştirak etmemiş olsam da yardımcı olmak bana haz veriyor. Katılan arkadaşların heyecanına katılıyorum ve bunu zevkle yapıyorum. Karşılaştığımız bir iki zorluğu dile getirerek daha kolayını bulmak adına yazdığım bu mesaj sizi neden üzdü, şevkinizi kırdı anlamış değilim. Eğer sizin gibi düşünen arkadaşlar çoğunlukta ise vay halimize.

efeege
30-01-2016, 11:34
Sanırım benim poşetlerim zorluk çıkarmış olabilir, benim poşetlerde küçüktü çok yer kaplamasın diye tercih etmiştim.
Ama sonradan aklıma büyük boy olanından,da alıp,
küçük tohum poşeti ve etiketi onun içinde birleştirmek iyi olurdu.
Kargoya verdikten sonra aklıma geldi iş işten geçmişti.
Seneye inşallah bu yıl acemiliğimize geldi.
Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür eder, bundan sonrası çalışmalarını ve dağıtımını yapan lojistik merkezi ve arkadaşlara kolaylıklar dilerim.
emeğinize elinize sağlık.

Sevgi Durul
30-01-2016, 11:39
Kendi adıma, bu benim 6. etkinliğe katılışım. 200-300 tohumu hazırlamak günlerimi alıyorsa, arada bunalıp sıkıldığım da oluyorsa, paylaşmanın hazzı daha önde geliyor.:)

Gerçekten binlerce tohumu yüzlerce zarfa paylaştırmak, bu iş için evini açmak, yakın uzak semtlerden yardıma gelmek, özveri isteyen tamamen gönüllülüğe dayanan bir iş. Emeklerine, yüreklerine, ellerine sağlık.

Burada üzerimize düşen tohum poşetlerini en iyi şekilde hazırlayıp merkeze ulaştırmak. Burada bazı hatalarımız olabilir, önümüzdeki etkinliklerde bunu en aza indirebilirsek ne mutlu bizlere.;)

Bu iş için, emek ve zaman harcayan herkese sonsuz teşekkürler...