PDA

View Full Version : Fidan söküm ve dikim zamanı

rrrahmet
25-07-2015, 13:33
Merhabalar, yeni üye oldum ve açıkçası hayran kaldım çalışmalara. Çok geç tanıştım bonsai ile, mükemmel bir şey.
İlk olarak amacım çam ağacımı yaşatmak, Mersin'in Gülnar ilçesinde sökülmesi gereken bir fidanı sökerken neden olmasın dedim, dibine su döküp çamuru ile birlikte naylon poşete sardım Konya'ya getirdim. Kökleri tamamen alamadım malesef, yıpranma oldu sanırsam. Şu an saksıda. Bu ufaklığı yaşatmak için ne yapabilirim, akıl verebilecek var mı acaba?
Yardımlarınız şimdiden teşekkürler.

rrrahmet
25-07-2015, 13:54
Kuruma belirtisi var , diğer resimlerde pek belli değil gibi.

Sakaki
27-07-2015, 16:00
Çok yanlış bir dönemde söküm yaptığınız için ve dediğinize göre alırken köklere hasar verdiğiniz için büyük ihtimalle çam ağacınız yaşamayacaktır. Hem limon hem de çam fidanınızı düzelene kadar direkt güneş ışığı almayan ve aşırı sıcağa maruz kalmayan bir yerde bakmanızı ve topraklarının tam kurumasına izin vermeden belirli aralıklarla sulamanızı öneririm. Şu aşamada beklemekten başka çok da fazla birşey yapmak mümkün değil.

Bol şans.

badrobot
27-07-2015, 16:57
Sn.rrrahmet.
Aralık, Ocak ve Şubat ayları gibi ağaçların uykuda olduğu dönemlerde de yaplan sökümlerde az da olsa bir risk vardır. Ağaçların genel olarak söküm zamanının Mart ayı olduğunu söyleyebilirim.
Diğer zamanlarda yapılan sökümlerde ağacın ölme olasılığı çok çok yüksektir.

rrrahmet
28-07-2015, 19:32
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bekliyoruz o zaman.

Nevin Başkaya
05-11-2015, 16:32
Kasım ve Aralık ayları Zeytin ve Nar için uygun söküm zamanı mıdır acaba? Birde sökülebilirse eğer kök budaması ve dal kısaltma işlemi yapılıp direk bonsai saksısına mı yoksa normal bir saksıya mı dikimini yapmalıyım. Bu konuda tecrübesi ve bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok mutlu olacağım. Deli gibi kendi bonsaimi yetiştirmek ve biran önce başlamak istiyorum.

Sakaki
10-11-2015, 11:45
Kasım ve Aralık ayları Zeytin ve Nar için uygun söküm zamanı mıdır acaba? Birde sökülebilirse eğer kök budaması ve dal kısaltma işlemi yapılıp direk bonsai saksısına mı yoksa normal bir saksıya mı dikimini yapmalıyım. Bu konuda tecrübesi ve bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok mutlu olacağım. Deli gibi kendi bonsaimi yetiştirmek ve biran önce başlamak istiyorum.

Söküm işlemi için biraz geç kaldınız. Bunun için Şubat ayını bekleyin.
Söküm yaparken mümkün olduğu kadar çok köküyle almaya ve en az zararı vermeye gayret edin.
Zeytin ve nar diğer türlere göre daha az nazlı olduğundan kazık kökü almanızda veya köklerde bir miktar azaltma yapmanızda sakınca görmüyorum ama bonsai saksısına almak için asla acele etmeyin.
Birkaç sene yeterli büyüklükteki bir eğitim saksısında kalması iyi olacaktır.