PDA

View Full Version : Ihlamur üretimi

Kudret
12-08-2006, 13:11
Merhaba.
Ben tohumdan ıhlamur üretmek istiyorum. Üretirim ortamları nasıl olmalı, tohum ekimi ne zaman ve nasıl yapılır.

Kudret
12-08-2006, 13:15
Tohumu ne zaman toplanır? Ne zaman ve nasıl ekilir? Ortamları nasıl olmalıdır? Yetişme süresi nedir, çelikten üretimi yapılırmı?

ormanbotanigi
13-08-2006, 16:40
Ihlamur tohumlarında kabuktan ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Tohumları Ağustos sonu Eylül ortasında yeşilken toplanmalı. Aksi taktirde tohumlar geç alınırsa bir sonraki yılda çimlenilir. Biz buna yıllanma diyoruz.

Bundan sonra tohumların nasıl katlamaya alınacağından bahsedeciğim.

Katlama nedir?

Tohumlardaki çimlenme engelini ortadan kaldırmak amacıyla + 4 derecede kumlu toprakta belli bir süre bekletilmesidir.

Bir kutu veya saksı içerisine en altta kum+tohum+kum+tohum+kum şeklinde sıralanır ve buzdolabında 2-3 ay kadar bekletilir.
Bu süre zarfında toprak orta derecede nemli tutulmalıdır. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Aynı şekilde susuz da bırakılmamalıdır.
İlkbaharda tohumlar katlamadan alınarak ekimi yapılır.
Tohumları katlamaya alırken meyve kabuğunu kırmak gerekir.Ihlamuru kök sürgünüyle de üretebiliyoruz. Kök sürgünü ağacın dip kısmından çıkan sürgünlerdir. Kış aylarında bu sürgünler dipten kesilerek yetiştirme ortamına alınır. İlkbaharda havanın ısınmasıyla köklenme meydana gelir. Çok sayıda yetişmiş fidanlar elde edilir.

farko
09-11-2006, 10:19
Arkadaşlar tohumdam ıhlamur fidanı yetiştirme hakkında bilgisi olan varsa beni bilgilendirmesini rica edeceğim.

ekim ayında topladığım tohumları hazırladığım yastığa gömdüm ve üzerini çuvallarla kapattım,bana söylenen bahara kadar böyle kalması yönünde ,bundan sonrası için dikkat etmem gereken şeyler nelerdir.?

ormanbotanigi
09-11-2006, 15:55
Yastığı nereye koydunuz dışarıda mı, evin içinde mi yoksa serada mı ?

farko
10-11-2006, 13:42
Ihlamur tohumları açık alanda hazırladığım yastığa yarleştirdim.Üzerinide çuvallarla kapattım.

ormanbotanigi
10-11-2006, 14:29
Yaşadığınız yer aşırı soğuk değilse yani tohumlar dondan etkileyenmeceklerse çuvalı koymanıza gere yok. Tohumlardaki çimlenme engelinin kalkması için 2-3 ay ortalama +4 derecelik sıcaklıkta tohumların kalması yeterlidir. Birde ıhlamur tohumları yeşilken ekilmeli (Ağustos sonu-Eylül gibi) aksi takdirde yıllanma olur yani bir sonraki yılda çimlenme gerçekleşir. Katlamayı buzdalabında da yapabilirsiniz.

ozanutku
14-11-2006, 10:12
Öncelikle bilgiler için teşekkürler,
Yaşadığım yerde bazı arkadaşlar katlama yöntemi öncesi tohumları 3-4 sefer sıcak suda bektetip ondan sonra hazırlayıp buzdolabına koyuyorlar,gayette başarılı sonuç alıyorlar.

Birde tohumlar yeşilken ağustos-eylül ayında ekildiğinde torum gelişimini tamamlamadığından dolayı zahiyat çok fazla oluyor,Onun için buradakiler ekim ortasında topladıkları tohumlardan daha çok fidan verimi alıyorlar.Yıllarca uyguladıkları yöntem bunu göstermiş.

ormanbotanigi
14-11-2006, 12:13
Ağustos sonunda alınan ıhlamur tohumlarının embriyo gelişimi tamamlanmış ancak kabuk tamamen sertleşmemiştir. Bu bakımdan zayiyat olma ihtimali düşüktür. Olmuşsa da mutlaka başka bir neden söz konusudur.

Diğer yandan sert kabuklu türlerde sıcaksu işlemi her zaman uygulanan bir metottur.

HomeWork
12-12-2006, 10:20
Bahçemdeki ıhlamur ağacında hala tohumlar var bunları eksem sonuç alabilir miyim?

Selahattin Yılmaz
12-12-2006, 10:31
Bahsi geçen yöntemleri denerseniz sonuç almanız mümkün.

Todor
25-12-2006, 21:51
Ihlamur ağacını çelikle üretmemiz mümkün müdür?

ormanbotanigi
25-12-2006, 23:44
Bahçemdeki ıhlamur ağacında hala tohumlar var bunları eksem sonuç alabilir miyim?

Şimdi ekerseniz bir sonraki yıla kalır.

ormanbotanigi
25-12-2006, 23:46
Ihlamur ağacını çelikle üretmemiz mümkün müdür?

Ihlamuru tohum dışında yalnızca kök sürgünüyle çoğaltabiliriz. Şimdi tam zamanı olduğunu da hatırlatayım.

Todor
25-12-2006, 23:47
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sayın ormanbotaniği:)

ayhan coruk
30-01-2007, 17:19
merhaba arkadaslar elınde IHLAMUR TOHUMU olan arkadasım varsa veya temın edebılecegım adres bılen varsa bana yardımcı olmanızı beklıyorum iyi çalısmalar nahyasembol@hotmail.com

erdogan1
04-02-2007, 20:31
ıhlamur tohumunun çimlendirilmesini kolay ve anlaşılır dilde biri anlatırsa sevinirim.Ya da kaynak gösterirse. selamlar

Mine Pakkaner
04-02-2007, 20:44
Erdoğan hoşgeldiniz.
Şu başlığa bir bakar mısınız?
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2001

Selamlar.

muratdnr
04-02-2007, 22:35
kök sürgününden yetişen ıhlamurlar çiçek açarmı?

Selahattin Yılmaz
04-02-2007, 23:39
Sayın muratdnr, forumumuzaa hoşgeldiniz,

Kök sürgünü ile ürettiğiniz ıhlamur fidanları ayırdığınız bitkinin aynı genetik özelliğindedir gayet normal bir şekilde ana bitkisi gibi çiçek açacaktır.

muratdnr
05-02-2007, 18:51
aynı şekilde yalancı akasyanın dallarından üretilen çeliklerde ayrılan ağacın özellikelrini taşırmı?çiçek açarmı yani?

Selahattin Yılmaz
05-02-2007, 19:27
Evet. Kök sürgünü ile veya bitkinin kendisine ait herhangi bir parçası ile ürettiğiniz herhangi bir ağacın fidanları aldığınız bitkinin aynı genetik özelliğindedir gayet normal bir şekilde ana bitkisi gibi çiçek açacaktır.

KEREMBAYTAR
26-02-2007, 08:49
Elimde 1 kg ıhlamur tohumu var ve bunların çimlendirme işleminin zor olduğunu biliyorum bu konuda bilgisi olan üstadların yardımcı olmasını rica ediyorum. Ekilme zamanı için mart ayı uygunmu . Ekmeden önce tohumları bir işlemden geçirmem gerekiyormu _? tohumları ektikten sonra üzerinde kaç cm toprak olmalı **** perlit ile torfmu karıştırmalıyım vs.gibi bilginiz varsa yardımınız için şimdiden teşekkür ederim .

KEREMBAYTAR
26-02-2007, 09:10
Elimde 1 kg ıhlamur tohumu var ve bunların çimlendirme işleminin zor olduğunu biliyorum bu konuda bilgisi olan üstadların yardımcı olmasını rica ediyorum. Ekilme zamanı için mart ayı uygunmu . Ekmeden önce tohumları bir işlemden geçirmem gerekiyormu _? tohumları ektikten sonra üzerinde kaç cm toprak olmalı **** perlit ile torfmu karıştırmalıyım vs.gibi bilginiz varsa yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

Todor
26-02-2007, 09:17
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1700 başlığına bakın. Açtığınız diğer başlıkla beraber bu da silinecek. :)

muratdnr
27-02-2007, 00:18
Dip sürgünü olan bir ıhlamur ağacından çok sayıda fide aldım, fide alırken ağacın etrafını yarım saat karıştırmama rağmen sadece bir tane tohum bulabildim.Ağacı da çiçek açma zamanı hiç görmedim.
Çiçeklenmeyen veya çok az çiçeklenen ıhlamur ağaçları olurmu?

Selahattin Yılmaz
27-02-2007, 07:57
Çiçek açmayan erkek ağaçlardan çok bahsediiyor ama ben hiç görmedim işin açıkçası olduğunuda zannetmiyorum. Fakat az çiçek açan ve hatta tohumu elde edilse bile çimlenmesi yok denecek kadar az olan ıhlamur ağaçları var evet. Mesela salkım ıhlamur. O kadar az çiçek açıyor ki ama dallarıda söğüt gibi salkım salkım harika bir görüntüsü oluyor ancak ben ne yaptıysam tohumunu veya dip sürgününü elde edemedim.

ozanutku
10-03-2007, 10:22
Sonunda oldu, Ekim'in 7 ila 15 'i arasında topladığım ve hazırlamış olduğum yastığa diktiğim ihlamur tohumlarından çimlenme olayı gerçekleşti tek tek çıkmaya başladılar, çok yakında fotoğrafını çekip siteye koyacağım.

zehra-
23-03-2007, 22:03
ıhlamur ağacından dal alıp dikim yapmak istiyorum. acaba ağacım tutarmı? ne yapmam lazım direk toprağa diksem olurmu yoksa önce suda dalı bekletip çimlendirsemmi?bana yardımcı olurmusunuz

memet
23-03-2007, 22:13
Merhaba hoşgeldin aramıza,
Yeni gelen arkadaşlarla tanıştığımız bir bölümümüz var orada görmek isteriz önce seni.
Forumu araştırıken çelik alma ve köklendirme başlığını göreceksin.
Gerekli bilgileri orada bulabilirsin.

ormanbotanigi
23-03-2007, 22:14
Ihlamurun bir dalını kesip dikerseniz tutmaz. Ancak kök kısmından çıkan sürgünlerden alınan çelikleri şimdiden yetiştirme ortamına alırsanız çoğaltma şansınız olur.

zehra-
24-03-2007, 16:44
Tekrar merhaba ben daha öncede yazmıştım gelen cevaplar için teşekkürederim. Ama ben biraz daha detaylı bilgi istiyorum.benim sorum ıhlamur ağacından çelik alıp yetiştirmek.Kök çeliği almam yazıldı acaba bu çelik ne zaman alınmalı, nasıl dikim yapılmalı,çelik uzunluğu ve çapı ne kadar olmalı, ne kadar derine dikilmeli, kök sürgününe bir uygulama yapılmalımı, sonraki bakım şartları nasıl olmalı? Sadece kök çeliğiylemi üretilir ?Başka yollada üretilir mi? Toprak istekler nelerdir?Sorularım biraz fazla ama yeni heves Lütfen acil cevap yazın? Şimdiden teşekkürederim. ( Yeni arkadaşlarla tanışma bölümü neresi )

Selahattin Yılmaz
24-03-2007, 18:24
- Bir ıhlamur ağacı bulunur.
- Kök etrafı iyice izlenir, eğer gövdeye yakın kök etrafında diplerde 15-45 cm uzunlukta sürgünler varsa bunlar kök etrafı açılarak köklü olarak güzelce kesilir.
- Dikeceğiniz yere götürülür ve dikilir bolca sulanır.
- Yok eğer bulduğunuz ıhlamur ağacının dibinde sürgün yoksa buluncaya kadar başka başka ıhlamur ağaçları gezilir.
- Eğer 15-20 yaşından büyük ıhlamur ağaçları gezilirse kök sürgünü bulma şansı artar.
- Bulunduğunda tüm bahsettiğimiz işlemler yapılırsa foruma gelinir ve sonuçtan haber verilir.

Kolay gelsin.

zehra-
24-03-2007, 22:29
Merhaba verilen bilgiler için teşekkürler. Ben ve arkadaşlarım bir alana mavi çam dikeceğiz. Biz mavi çam çeşitleri hakkında bilgi istiyoruz. Çünkü rengi yeşil gibi olan mavi çamlar da var. Biz tam mavi istiyoruz.Tüplü mavi çam dikimi ( dikim aralığı, toprak istekleri, ne kadar büyüye bileceği...) ve çeşitleri hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler

Selahattin Yılmaz
24-03-2007, 23:21
Forumda Mavi Ladin diye arayınız bulacaksınız...

zehra-
25-03-2007, 14:35
Merhaba yabancı otlar hakkında bilgisi olan var mı? Ben kıskava otu denen (sanırım adı bu ) denen sarmaşık şeklindeki otla nasıl mücadele edilebileceğini öğrenmek istiyorum. Yanlız bu mücadele sırasında diğer kültür bitkileri ve ağaçlar zarar görmesin. Çünkü bu yabancı ot ağaçlara ve bitkilere çok yakın veya onlara dolanmış biçimde.Teşekkürederim

Balıkcı
25-03-2007, 16:51
Merhaba verilen bilgiler için teşekkürler. Ben ve arkadaşlarım bir alana mavi çam dikeceğiz. Biz mavi çam çeşitleri hakkında bilgi istiyoruz. Çünkü rengi yeşil gibi olan mavi çamlar da var. Biz tam mavi istiyoruz.Tüplü mavi çam dikimi ( dikim aralığı, toprak istekleri, ne kadar büyüye bileceği...) ve çeşitleri hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler

Mavi çam; sedir olur, ladin olur.

Aşı ile üretilirse mavi, tohumla üretilmişse mavimsi yeşil oluyor, sonradan yeşile dönüyor.

Bunlar pahalı ağaçlar.
Ağaçların isteklerinden önce kese durumuna bakmak gerekir derim.:p

Kıskava otunun da bir resmi olsa ustalarımız kesin cevap verirler.

zehra-
25-03-2007, 17:32
Merhaba bağcılık hakkında soru sormak istiyorum. Kuru ve sulu bağ tarımında dekara ne kadar hangi gübre kullanılmalı? Gübrenin ticari ismi ve etkili madde ismi ve oranı belirtilirse memnun olurum. Teşekkür ederim.

ozanutku
04-04-2007, 08:49
En sonunda ıhlamur fideleri çıkmaya başladı.

Tohumlar Ekim 7-15 arası toplandı. Sıcak su uygulaması yapıldı (Dört defa) ve hazırlanan yastığa ekildi.

ali boztepe
02-05-2007, 22:00
Evet yazık oldu Ihlamur tohumlarıma.
Sayın arkadaşlar,
Geçen yıl,yani Ekim ayı sonu itibariyle yaklaşık olarak üç binin üzerinde Ihlamur tohumunu çimlenmesi yani fidan olması için toprağa vermiştim.Çünkü bazı bilen arkadaşlardan öyle bilgi almıştım!...
Ancak üzülerek söylemeliyimki,geçen süre içersinde,yani bu ay itibariyle hala tohumlarım çimlenmedi ve ben ümidimi kesmiş durumdayım.
Burada bulunan arkadaşlardan veya yetkili arkadaşlarımızdan Ihlamur tohumlarını nasıl çimlendirebilirim? onları tazecik fidanlar olarak nasıl yetiştirebilirim? veya ana kök yanında çıkanlardan alsam çiçek açarlarmı? veya Ihlamur tohumlarından çıkan fideler büyüdüklerinde mutlaka çiçek açarmı? eğer açarsa hangisinin çiçekli açma oranı yüksektir.
Bu ve benzeri konularda yardımlarınızı bekliyor saygılar sunuyorum efendim.
Lütfen....

ali boztepe
02-05-2007, 22:21
Sayın arkadaşlar,
Ihlamur tohumundan fide yetiştirme konusunda bilgi verecek arkadaşlarımdan ricam; Lütfen açık ve anlayabileceğim şekilde cevap verilirse memnun olacağım,çünkü katlama ve yatak nedir inanın bilmiyorum.
Son olarak, Bursa için tohum toplama mevsimi tam olarak hangi aydır?
Saygı ve hürmettlerimle.

ozanutku
04-05-2007, 08:39
Sayın Ali Boztepe gerçekten ıhlamurlar için üzüldüm,

Fakat şu gerçek ki herhalde tohumdan en zor fidan elde edilen bitki ıhlamur,
Bursa için mevsim şartlarını bilemiyorum fakat bulunduğum bölgede ıhlamur tohumlarını toplama zamanı ekim 5-15 arası , bu toplanan ıhlamur tohumlarını 80 derece sıcak suda 3 veya dört defa bekletip hazırlanan yastığa ( yastık bildiğimiz humus ve toprak karışımı) gömdüm.üzerini kalın karton ve kömür çuvalları ile kapattım.bundan sonrası bekleme safhası.Yanlız bulunduğum bölgedede fidan elde edemeyen çok kişi var.Bendeki sonuç şu an için gayet olumlu aşağıda linkte 1 ay önce çekilen fotoları görebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2289

tasdelenmurat
14-05-2007, 17:01
kardeş ben bonsai ağacı yapmaya çalışıyorum ıhlamurdan. 46 tane fide var elimde su an.

ıhlamurların 20 küsür çeşidi var herseyden önce. bunlardan bazıları bol çiçek açıyor, bazıları az. bazıları bildiğimiz mis gibi ıhlamur kokarken bazılarında nerdeyse hiç denebilcek kadar az koku var. bazı türleri ilaç sanayinde kullanılırken bazı türleri hiç bi halta yaramıyor.

öncelikle bilmen gereken hangi ıhlamur türüne sahipsin. wikipedia gibi bir siteye girerek oradaki resimli ıhlamur ağaçlarıyla karsılaştır elindeki yaprağın formunu boyutlarını, veya başka bir siteye girerek latince adını öğrenmeni öğrendiğin bu latince adı google/resimler/grafikler gibi sitelerde araştırak elindeki yetişkin yaprak resmini kıyaslaman daha makbul olur.

ben gittiğim okulun arka bahçesinde buldum ıhlamur fidelerini. kışın yere 2 çuval kum dökmüsler. bildiğimiz inşaat kumu. bütün kış, kum dışarıda kalmış. fideleri gördüğümde mayıs ayıydı. 2 3 metre ötedeki yetişkin ağaçtan düsen bütün tohumlar ( kumun üstüne düsenlerin ) nerdeyse hepsi tutmuş. çok araştırdım soruşturdum. bir allahın kulu biz onları kumun içine yerleştirmedik dediler. yani doğal olarak kumun üstüne düsenlerin hepsi tutmuş anlayacağın. mayıs 10 itabireyle topladığım bütün fideler 5-8 cm boylarında ve 4 yapraklıydı. 1 çift 2 yaprak. ve bir cm üstünde onlardan daha küçük 1 çift yaprak şeklinde idiler.

araştırdığım yazılarda, çok toprak seçmediği biraz nemli, yarı gölgeli yarı günesli yerleri sevdiği yazılı. genel olarak tabi. 20 küsür çesidi ayrı incelemedim açıkcası.

kazık kök atma eğiliminde, suyu seviyor. olabildiğince yerin altına doğru ilerliyor su arayısı için. kökde gücü olduğu gibi kazığa veriyor. onu bu dertten kurtarırsan ayrı .

yukarıda nemi seviyor yazmıştım. genel olarak. benim eve götürdüğüm fideleri koyduğum odada 1 hafta sonra hepsinde ( kimisinde az-kimisinde çok ) külleme denen ( bir tür mantar ) rahatsızlık peydah oldu. biraz fazla gölgede kaldıkları, odada hava sirkülasyonu az olduğu, ve yaprakları ıslatarak suladığım için. ev yapımı mantar ilacı kullanıyorum. inşallah atlatırım bu problemi. yapraklarda taze yaprak olduğu için mantara kolay yeniliyor. hemen büzüsmeye ve sonra kurumaya baslıyorlar.

ilk bonsai deneyimlerim ıhlamurlar üstünde olacağı için acayip gözlemliyorum.

muratdnr
14-05-2007, 22:10
Çiçek açamsını istememin sebebi; arıcılıkla uğraşıyorum , doğaya katkıda bulunmak istiyorum. Otuz kadar dip sürgünlü olan ıhlamur ağacını takibe aldım ,inşallah onlardan fidan yetiştirmeye çalışacağım. Çiçek açmayan ıhlamur ağacından aldığım sürügnlerin hepsi tuttu ,bir kaçında dilcikli bindirme aşısı denemiştim ama tutmadı.

calcium
16-05-2007, 10:49
Ihlamur ağacından aldığım 20 kadar parmak kalınlığındaki çelikleri kasım ayında toprağa batırmıştım.Hepsi tuttu ve yaprak vermeye başladılar.
Sanırım önemli olan suyu eksik etmemek ve gölgede çelikleri bulundurmak.
Çünkü başka hiçbir işlem uygulamadım.Şansımda bu sefer beni yalnız bırakmadı :D

tasdelenmurat
18-05-2007, 20:54
" yukarıda nemi seviyor yazmıştım. genel olarak. benim eve götürdüğüm fideleri koyduğum odada 1 hafta sonra hepsinde ( kimisinde az-kimisinde çok ) külleme denen ( bir tür mantar ) rahatsızlık peydah oldu. biraz fazla gölgede kaldıkları, odada hava sirkülasyonu az olduğu, ve yaprakları ıslatarak suladığım için."

az bisey günes görüyordurlar inşallah. kapalı alanda degilseler benim yaşadığım problemleri yaşamazsın herhalde. bide inşallah bu sayfada yazısmaya devam ederiz. baskalarının gözlemleri, yaşadıkları problemlere nasıl çözüm buldukları gerçekten benim için önemli. 46 da 2 ıhlamur fidemi kaybettim şimdiden külleme ( mantar hastalığına ) yüzünden.

zehra-
28-05-2007, 19:14
Merhabalar ben bağ hakkındas oru soracağım. Lütfen cevapsız bırakmayın. Bağ yapraklarının (üzüm yaprakları) uçları dışa kıvrlmış Yaprak uçları kurumuş .Küçük yapraklar kurumuş.Ayrıca yeni çıkan uçtaki küçük yapraklar sarımsı renkte. Ayrıca yaprak üzerinde ortası açık kahverengi, kenarları daha koyu kahverengi noktarı var. Bazı noktalar delinmiş. Zararlı böcek yok. Acaba bağdaki hastalık nedir? Teşekkürederim

çınaraltı
09-06-2007, 22:15
Hayırlı olsun ozanutku;
Bundan sonra ne yapmayı planlıyorsun?
Bu sonbaharda tüpe alacakmısın yoksa bir sonraki seneye mi bırakıyosun?
Tohum yataklarını seranın içerisine mi yaptın?
Tohumdan nasıl üretirim diye araştırırken Salihli Kılıç Yaylas'ındaki Orman Bakanlığı'nın fidanlığında görevli olan orman mühendisi Nurten Altındağ da bana bahsettiğin yönteme yakın tarif etmişti.
3 defa 80 derece sıcak suda soğuyuncaya kadar bekletip ekmemi tavsiye etti.
Tekrar gözünaydın....

ozanutku
11-06-2007, 08:40
Sayın Çınaraltı ıhlamurları sonbaharda torbalara alacağız.Bu arada Salihli Fidanlık mühendisliğindeki Nurten Altındağ eşim olur.İnşallah yakın zamanda Kılıç Yaylası fidanlığına yapacağımız gezide daha detaylı bilgilere sahip olursunuz.

bemiral
10-09-2007, 21:14
ya ben bişey sorucam bizim bahçede ıhlamur ağacı var üzeri yeşil etli bir yapıya sahip olan tohumlarından dolu şimdi ben bunları alsam kabuğunu soymam gereklimi ekmem için mesela kabuğunu soysam ve evin içinde saksıda yetiştirsem olurmu bi zahmet yardım edin arkadaşlar şimdiden teşekkürler

Selahattin Yılmaz
10-09-2007, 21:19
Kabuğunu soyarak ekebilirsiniz ancak ıhlamur tohumu bu başlığı okuduğunuzda anlayabileceğiniz gibi zor çimlenen bir tohum...

Kudret
11-09-2007, 13:23
Geçen sene eylül ayı sonunda topladığım ıhlamur tohumlarının, bir kısmını sülfürik asitte 15dk bekletip iyice yıkadıktan sonra 15dk sıcak suda bekletim ve buzdolabında katlamaya aldım. Şubat ayında dere miline ektim. Yaklaşık %60'lık çimlenme oluştu.
Diğer kısmını ise babam kabuklarını soyup yine buzdolabında katlamaya aldı. Şubatta ektiğimiz bu tohumlarda yaklaşık %25'lik çimlenme oluştu.
Kabuklarını soyduklarımızda çimlenme az olunca çıkarıp kontrol ettiğimde, bir kımı çürümüş, diğer kısmı öylece duruyordu.

kürşad
14-09-2007, 07:31
1- Tohumları çimlendirmek için giberalik asit veya viyolde torf uygulayan oldu mu acaba?
2- Tüpe alırken köklerin etrafındaki toprağın da alınması gerekiyor mu çıplak kökle de alınabilir mi?
3- İlk alınan tüp poşetinin ebadı ne kadar olmalı?

ozanutku
26-09-2007, 10:16
Arkadaşlar çevresinde veya bildiği bir yerde yetişkin ıhlamur ağaçları olan yerleri bilen varmı.Tohum almak için lazım..

tugo
27-09-2007, 20:54
Sn.ozanutku,
Geçen süre zarfında çimlendirdiğiniz ıhlamurların son durumu nasıl? Bir de bu fidanların yaklaşık 10-12 cm gövde çapına ulaşmaları ne kadar zaman alıyor, bir bilginiz varmı?
Saygılar

Mine Pakkaner
27-09-2007, 22:51
Arkadaşlar çevresinde veya bildiği bir yerde yetişkin ıhlamur ağaçları olan yerleri bilen varmı.Tohum almak için lazım..

Ödemiş Bozdağ'da bol miktarda var, ancak yanılmıyorsam orman işletme şefliği topluyor. Siz yine de bir araştırın. Yol boyu ağaç dolu. Bir de eğer uzak gelmezse Kırklareli diyeceğim. Nereye baksanız ıhlamur ağacı. Mevsiminde başınız dönüyor kokudan.

poinciana
28-09-2007, 13:47
Ozan bey;
tohum konusunda yardımcı olabilirim..selamlar.

ozanutku
28-09-2007, 14:45
Arkadaşlar geçen yıl Ihlamur tohumundan elde ettiğim fidanlardan sonra bu sene bu işi yapacak arkadaşlara yol göstermesi açısından yaptığımız işlemleri anlatayım.

1-Tohum toplama dönemi konusunda bölgesel farklılıklar olmakla beraber genel kanı
tohum alacağınız ağaçtan bir tane tohum alın tohumu kırın içi dolu ise onu da açın en iç kısmı hafif kremsi-kahvemsi bir renk alması lazım, beyaz olmayacak.

2- Topladığınız tohumları bir kovaya boşaltın üzerine 3-4 defa sıcak su uygulaması yapın sıcaklık 80-90 derece (Yalnız sıcak su uygulamasında dikkat edilecek husus tohum miktarına göre çok fazla su olmayacak, 3-4 gün aynı işlemi tekrarlayın)
3- Tohumları buzdolabına koymaya gerek yok direk hazırlayacağınız yastıklara ekebilirsiniz. (Tercihe göre değişir kimi buzdolabında bekletip Mart-Nisan gibi ekiyor)
Tohum yastıklarını hazırlayın ; 1,20 eninde olmalı daha sonra yabani otları yolmak için
Tohum yastığında kullanılan toprak kullanılmış toprak olmayacak dağdan –ormandan getireceğiniz toprak olsun
Tohum yastığını hazırlayınca 1-1,5 cm kalınlığında bir tahta yardımıyla yastıkların üzerine bastırın oluşacak çukurluklara tohumları birbirine değmeyecek şekilde yan yana yerleştirin

Tohumları yerleştirdikten sonra üzerini toprakla fazla kalın olmayacak şekilde kapatın

Keten çuvalla yastıkların üzerini örtün,onun üzerini eğrelti otu diye tabir edilen otla kapatın nemli kalması için (Eğrelti otu bulamazsanız herhangi bir ot yığını)

Mart ayında yastığın üzerindeki otlar ve keten kaldırılacak,(Metrekareden ortalama 40-60 tane fidan çıkar)
İnşallah herkesin sonucu aşağıdaki gibi olur,

ozanutku
01-10-2007, 09:11
Geçen seneki ıhlamur tohumlarından elde edilen fidanların son hali

poinciana
24-10-2007, 07:38
Arkadaşlar
Başta zor çimlenen Ihlamur olmak üzere diğer ağaç türlerinin tohumlarının 1000 dane ağırlıklarını nasıl öğrenebilirim.Zira bazı tohumların hem çimlenme güçlüğü var ayrıca çimlenme oranının düşük olduğunu düşünürsek elde edilicek fideyi merak ediyorum.Yardımcı olana teşekkür ederim.

Selahattin Yılmaz
26-10-2007, 09:40
Sevgili poinciana, Ihlamurda 1000 dane ağırlığı ~110 gr dır.

Koyu yeşil
06-11-2007, 20:18
Merhaba,
Yan komşumuzun bahçesinde güzel bir ıhlamur ağacı var. Şu an üzerinde tohum var mıdır bilemiyorum. Yarın bakar eğer varsa toplarım.

oktayk
30-11-2007, 08:26
Çobançeşme Ziraatten saksı içinde aldığım ve bahçeme dört yıl önce diktiğim Ihlamur fidanı hiç bir gelişim göstermedi. Ayrıca Aşılı olmadığı için ileride pek randıman alacağımıda zannetmiyorum. Bu fidan için ne yapabilirim? Bilgilendirseniz çok mutlu olacağım.

sukranayalp
30-11-2007, 08:46
Sn Oktayk,

Aldığınızda fidanın boyu ve saksısının yaklaşık çapı nekardı?
Şimdi boyu ne?
Bahçenizdeki ortamı anlatır mısınız?
Gerekli gübrelemeleri yaptınız mı?
Geçtiğimiz vejetasyon periyodlarında yaprak verimi normal miydi?
Diktiğiniz yerin alt kısmında taş ya da beton gibi bir zemin olabilir mi?
1.5 m. deki gövde kutru kaç cm.?

Önce bunlara cevap verin. Hatta müsaitseniz fotoğraf ekleyin.

Eğer bu soruları cevaplayamazsanız Şubat ayında söküm ve yeniden dikim yapın. Söküm yaparken kök sağlığını incelemeyi ihmal etmeyin. Ihlamur kökü daha ziyade yanlara doğru gelişme eğilimindedir. Genç fdanlarda normal kök yayılma genişliğinin yaz mevsimde , yapraklanma periyodunda, taç izdüşümünün en azından yarısı kadar olması gerekir.

yumucuk
12-05-2008, 21:14
Merhaba arkadaşlar;

Gümüşi ıhlamuru tohumundan yetiştirmek istiyorum. Internette birçok sitede gümüşi ıhlamurun latince ismi Tilia Tomentosa olarak geçiyor. Fakat bazı sitelerde Tilia Cordota olarak yazılmış. Yabancı sitelerde de arama yapmak istediğim için doğru isim önemli. Bazı yabancı sitelerde de isimler yanlış yazılmış.

Doğrusunu bilen varsa Gümüşi ıhlamurun latince ismini öğrenmek istiyorum.

svly
03-06-2008, 09:11
Merhaba arkadaşlar,
Dün yolda giderken bir sürü ıhlamur ağacı ve bunların dibinden patlayan sürgünler gördüm.Acaba o sürgünlerden alıp yetiştirmek istesem bulunduğumuz mevsim itibariyle herhangi bir problem yaşarmıyım?

dilekagaci
08-06-2008, 21:38
konuyla ilintili olarak birşey danışmak istiyorum...
bahçemizdeki ıhlamur çiceklendi, tam toplayacaktım cuma günü, aniden saganak yagdı, bütün ıhlamurlar ıslandı, hsonu da yagmaya devam etti arada...çiçekler ıslandı, şimdi ne zaman toplamalıyım ıhlamurları kurutmak için...yoksa ıslandıgı için çok mu geç kaldım?

Selahattin Yılmaz
08-06-2008, 22:53
Merhaba arkadaşlar;

Gümüşi ıhlamuru tohumundan yetiştirmek istiyorum. Internette birçok sitede gümüşi ıhlamurun latince ismi Tilia Tomentosa olarak geçiyor. Fakat bazı sitelerde Tilia Cordota olarak yazılmış. Yabancı sitelerde de arama yapmak istediğim için doğru isim önemli. Bazı yabancı sitelerde de isimler yanlış yazılmış.

Doğrusunu bilen varsa Gümüşi ıhlamurun latince ismini öğrenmek istiyorum.

Bu konuda linki takip ederek bitki veri tabanımızdan (http://www.agaclar.org/arama.asp?ig=0) güvenilir bilgi alabilirsiniz.

yumucuk
26-08-2008, 14:43
Merhaba arkadaşlar;

Artık ağustos sonu geldi. Tohumdan ıhlamur çimlendirmek istiyorum. Sayenizde katlama işlemlerini öğrendim. California Üniversitesi de hayli geniş bilgi vermiş bu konuda.

Ancak tohumların yeşilken ekilmesi gerektiği belirtilmiş. Burada bu mevsimde maalesef renkleri bej rengi oluyor. Ancak yaz başında yeşil oluyor. Onu da toplamaya zaman kalmıyor. Yaşadığım yerin halkı ıhlamurları kesip kesip satıyor. Ormanları talan ediyorlar.

Tohumların toplanması konusunda bir kolaylık var mı! Bej rengi olsa da bu mevsim ekebilirmiyim?

mustafa15
18-09-2008, 14:04
merhaba arkadaşlar.Ihlamur tohumlarına uygulanan katlama veya sıcak su uygulaması tohumların dış kabuğu alınarakmı yoksa alınmadanmı uygulanıyor?teccrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Selahattin Yılmaz
18-09-2008, 14:12
Kabuğu ayırmayınız çimlendirmede daha başarılı olursunuz. Zaten bu başlığı tümüyle okursanız sorulrınıza cevap bulacaksınız.

Gülüm
16-03-2009, 09:59
Merhabalar..Benim bir ıhlamurum var.Rahmetli babamın yadigarı olduğu için çok kıymet veriyorum.Ağacın kesilmesi gereken bir zamanda ben kesmemek için yerini değiştirdim.Ama yapraklandığı bir zamanda.Osene tutup tutmadığı belli olmadı.ondan sonraki yani geçen sene kuru bir ıhlamur ağacı kaldı.çok dua ettim.yaprakların döküleceği zaman benim ıhlamura can geldi.Gövdesinden bir sürgün dal çıkardı ve baya bi zaman sonra soldu.

Benim merak ettiğim ıhlamurum acaba tekrar tutmuşmudur?Ne zaman yapraklanır veya nasıl anlarım kurumadığını...Acaba yapabileceğim birşey varmı?Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Unutmadan söyleyeyim üst kuruyan dallarını çataldan itibaren kestim.Dip kenarlarını açtım ve ıslak kökler gördüm...

ozanutku
17-03-2009, 08:59
Ihlamur sökülüp kökleri hava almadan hemen yeni yerine zamansızda dikilse herhangi bir sorun yaratmaz,

Ihlamurun geçen sene sürgün verdiğine göre büyük ihtimal hala canlıdır.

Afyon yöresindeki hava şartlarınıda göze alırsak nisan gibi yeni sürgünler vermeye başlar. Yapabileceğiniz fazla bir şey yok gübreleme ve bol bol su ıhlamur suyu fazla sever.

Gülüm
18-03-2009, 09:46
Çok teşekkür ederim ozanutku.Yüreğime su serptin.Nisanı sabırsızlıkla bekliyorum.İnşallah canlanırsa ilk ıhlamur fotoğrafımı çekip burada sizlerle paylaşırım.

k0900
19-03-2009, 20:30
Beş yıl önce 2 yaşında 2 adet ihlamur dikdim.

Henüz çiçek vermediler.

Budamayı yapan site bahçıvanımız, çizik atma yapalım dedi. Ağaç gövdesini 1, 2 cm çizerek çiçeklendireceğini söyledi.

Duymadığımızdan ve gövdesinin yaralanmasının mantıklı gelmediğinden yaptırmadık.

Böyle bir uyğulama varmı?

Selahattin Yılmaz
19-03-2009, 23:31
Çizim atma ile çiçek mekanizması tetiklenebilir ancak ıhlamur 10 yaşından sonra çiçek açar.

k0900
22-03-2009, 00:34
Teşekkürler, bir beş yıl daha bekleyecegiz demekki.

delta4579
18-06-2009, 23:00
tohumdan üretilen ıhlamur fideleri başarılı bir şekilde göz aşısı ( T-gözaşısı ve yonga gözaşısı) kullanarak , yaz sonunda aşılanabilir. Bu şekilde istenilen türün üretimi yapılmış olur. Ya da ağacın etrafından çıkan sürgünler köklüyse kışın sökülebilir , yazın sökülürse örtü altına almak ve sisleme yapmak gerekir. Köklü değilse tepe daldırma şeklinde üzerine toprak yığılarak köklendirilebilir. Ihlamur çelikleri, yapraklı olarak haziran sonu temmuz başında ,örtü altında , sisleme ve 5000-6000 ppm alkollü İBA kullanarak köklendirilebilir . Ağacın etrafından çıkan sürgünlerden alınan çelikler de bu şekilde köklendirilebilir.
Tohum kullanarak ileride aşılanacak anaçlar üretilir. Tohumların çimlenmesi zordur. Bunun sebebi tohumların uyku döneminde olması ve sert kabuklu olmalarıdır. Bu kabuklar mekanik olarak aşındırılabilir ya da kimyasal olarak tohumlar nitrik asitte yarım saat - iki saat arası bekletilir, yıkanıp kurutulur ve sonra 15 dakika sülfürik asitte bekletilerek aşındırılır. Son olarak 2-3 derecede 4 ay boyunca soğuk katlama yapıldıktan sonra dikilir.
Kimyasal ya da mekanik aşındırma yapılmıyacaksa tohumlar , önce 15-27 derece arasında 4-5 ay sıcak katlama , hemen sonra da yine 4-5 ay 2-4 derece de soğuk katlamaya alınır , sonra da dikilir. Diğer bir yol ise tohumların kabukları sertleşip dökülmeden önce ,renkleri yeşilden kahverengiye dönerken ya da döner dönmez tohumlar toplanıp hemen tavalara dikilir. Bu şekilde tohumlar ilkbaharda çimlenir , sonbahar başında aşılanır.

Uysal01
08-09-2009, 15:46
101767
Geçen yıl tohumdan ektiğimiz ıhlamurlar, fide haline geldiler.Çıkanlar hızlı bir şekilde büyüyorlar. 50 cm.ye ulaşanlar olduğu gibi 5cm. boyunda olanlar bile var.

captaiin
29-01-2010, 00:43
Bu sene bende yaklaşık 1kg tohum elde ettim.Şuan sıcak katlama aşamasındalar.
Yakında resimli olarak paylaşacağım.

nariçi
29-01-2010, 08:38
10 yaşında normal boyda 8 cm çapında ıhlamur hala çiçek açmıyor.(ürün yok)

captaiin
30-01-2010, 00:56
10 yaşında normal boyda 8 cm çapında ıhlamur hala çiçek açmıyor.(ürün yok)

sevgili nariçi
benim köyümdeki bahçemde irili ufaklı yaklaşık 60 adet ıhlamur ağacım var ve 4-5 yaşındakiler bile çiçek açtı. Senin bahsettiğin olay olmaması gerkiyor.
Ihlamur konusunda epey tecrübe sahibiyim. Senin ağacına en yakın başka ağaç ne kadar mesafede ?

nariçi
30-01-2010, 09:08
Çok yakın ama üzeri açık gölgede kalmıyor. Yaklaşık 3 metre yükseklikte. Kök yakınlığının bir zararı oluyor mu?
Bir tarafta hurma diğer tarafta üzüm asması var.

Nevşehir'den getirmiştim, aşı istiyor mu bilmiyorum. Bu çevrede başka ıhlamur ağacı da yok. Yakında ki parka bir kaç tane diktiler.

serhat_Önder
09-04-2010, 20:46
Ozan bey in ıhlamurları cok güzel olmus.. biz denedik ama hepsi cürüdü *** bu sene tekrar denicez.. burdan aldıgım bilgileri uygulucam...

serhat_Önder
10-04-2010, 19:47
bende denediydim ama yalnış yöntemler yüzünden sadece 4 tane cimlendirebildim...

şuan ıhlamur icin bişey yapılabilirmi.. tohum alıp kapaklama veya celikleme ???

gambet
10-04-2010, 20:42
sayın
selahattin yılmaz
bu mesajı yazmadan önce bu başlık altında yazılanları okudum fakat bir konuda tereddüm var.dip sürgünü değilde budama esnasında dallarından alınan çeliklerden çiçek açan bir ıhlamur elde edilmesi neden tavsiye edilmez.ayni genetiğe sahip oldukları halde.bu formu incelemeden önce kış başlarında bahçemdeki ıhlamur ağacını budadığımda dallarından çelikler elde edeyim diye ayırıp toprağa gömmüştüm.şimdi onları söküp atayımmı.

serhat_Önder
11-04-2010, 21:32
şuan ıhlamur icin bişey yapılabilirmi.. tohum alıp kapaklama veya celikleme ???

ihlamur54
27-04-2010, 12:50
elimde bir yaşında 5000 kök ıhlamur var.bunları tepe budamasını yaptıktan sonra çıkan dalları yeniden çimlendirmem mümkünmü?
şimdiden teşekkürler

nariçi
27-04-2010, 13:08
Eğer 5000 kök ıhlamur yetiştirip bilmiyorsanız biz hiç bilemeyiz.

Bahçede bir ıhlamur var, on yaşında hala çiçek açmadı! Ne zaman çiçek açar?

feriha59
27-04-2010, 13:30
6 Mayıs Hıdırellez gününden önceki akşam ağacın gövdesine bikaç balta darbesi (acımadan) bu işin en etkili çözümüdür. Bu yıl ıhlamurları koyacak yer bulamazsınız. Bir sürü ağaçta defalarca denenip olumlu netice alınmış bir yöntemdir, kıymetini bilin :)) tecrübe konuşuyor

kalambaklı
27-04-2010, 14:44
elimde bir yaşında 5000 kök ıhlamur var.bunları tepe budamasını yaptıktan sonra çıkan dalları yeniden çimlendirmem mümkünmü?
şimdiden teşekkürler

Hayırlı pazarlar dilerim.

nariçi
27-04-2010, 17:22
6 Mayıs Hıdırellez gününden önceki akşam ağacın gövdesine bikaç balta darbesi (acımadan) bu işin en etkili çözümüdür. Bu yıl ıhlamurları koyacak yer bulamazsınız. Bir sürü ağaçta defalarca denenip olumlu netice alınmış bir yöntemdir, kıymetini bilin :)) tecrübe konuşuyor

Yani gövdesinde yaralamak veya boğmak gibi tohuma teşvik mi gerekli?

ihlamur54
27-04-2010, 22:02
:)yardımınız için sağolun

feriha59
28-04-2010, 08:46
Kesinlikle gövdesini yaralamak işe yarıyor. Ağaç kesileceğinden korktuğu için bari görevimi yerine getireyim diyor diye öğretmişti babam. Garip ama gerçek 20 yıl hiç açmamış ıhlamur bile bu yöntemle açtı.

nariçi
28-04-2010, 10:16
Diğer meyveli ağaçlar da bu durum var, ancak ıhlamur gibi küçük tohumlularda uygulandığını bilmiyordum. Aslında diğerlerinde de uygulanmaz da böyle bir tehlike durumunu hissedince meyveye yönelme gerçek. Bu durum bütün canlılarda da var.

Fakat hıdırellezi beklemek neden? Şimdi olsa olmaz mı çiçeklenme dönemi geçmiyor mu?

feriha59
28-04-2010, 14:23
Ihlamurların yaprakları daha yeni yeni patlıyor bizim burda. Çiçeklenmesine daha çok var. Bence Hıdırellez uygun ki uygulayıp gördüğüm sonuca göre yazmıştım. Aynı durum tembel kirazımızda da vuku bulunca (yaralanınca dallarını taşıyamayacak kadar kiraz vermeye başladı) yöntemin işe yararlılığını tescillemiştim aklımda.

nariçi
28-04-2010, 16:16
Gittim üç nacak vurdum, değişik açılardan. Hayatımda kesmeyeceğim bir ağacı ilk kez yaraladım, beni affetsin!

captaiin
04-05-2010, 20:13
nariçi;
Orjinal Mesaj Sahibi nariçi
10 yaşında normal boyda 8 cm çapında ıhlamur hala çiçek açmıyor.(ürün yok) [/B]
sevgili nariçi
benim köyümdeki bahçemde irili ufaklı yaklaşık 60 adet ıhlamur ağacım var ve 4-5 yaşındakiler bile çiçek açtı. Senin bahsettiğin olay olmaması gerkiyor.
Ihlamur konusunda epey tecrübe sahibiyim. Senin ağacına en yakın başka ağaç ne kadar mesafede ?

Yakın mesafede başka ıhlamur ağacı yoksa tozlanma(döllenme) yapmayabilir.
Çok eskilerden bana usta bir fidancı abim şöyle demişti;
''Dünyada hiç bir canlı eşsiz yaratılmamıştır.''
Dişi erkek olayı yani. Sen en iyisi bir tane daha ıhlamur fidanı edin bence.

maybach
06-04-2011, 23:20
elinde tohum bulunan varmı

gocmen.35
09-05-2011, 14:06
Kesinlikle gövdesini yaralamak işe yarıyor. Ağaç kesileceğinden korktuğu için bari görevimi yerine getireyim diyor diye öğretmişti babam. Garip ama gerçek 20 yıl hiç açmamış ıhlamur bile bu yöntemle açtı.

Yaklaşık 10 yıllık ıhlamur ağacım var. Yaprakları avuç içinden daha büyük hale geliyor ama bir türlü çiçek vermedi. 3 kez kalem yöntemiyle aşılama yaptım sonuç vermedi.

Gövdesini yaralamakla ilgili resimli örnek verebilirmisiniz. ?

bernacyhn
05-03-2012, 11:31
Merhaba, bugün sayenizde çok ilginç bir bilgi edinmiş oldum. Ağacı yaralayarak verimi arttırmak hem şaşırtıcı hem de mantıklı :) Bitkilerin yaşam döngüsündeki kritik noktalardan birisi işte bu da.

Çay olması için kurutulmuş, ama zamanla gazele dönmüş bir kavanoz ıhlamurum var. Annem atmak için ayırmıştı ama ben atmamasını söyledim. Üzerlerinde tohum olma olasılığı beni bu başlığa yönlendirdi. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla böyle bir şey söz konusu değil. Yine de sormadan edemedim. Acaba üzerilerinde tohum var mıdır?

Eğer yoksa o gazelleri toprağa karıştırıp bir nevi humus elde etmek istiyorum. Doğru bir şey yapıp yapmayacağımı bilemiyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok çok sevinirim.

Bol çiçekli, mis kokulu baharlara ve yazlara...

melekbeyazgul
20-03-2012, 06:31
merhaba ben , buişte profosyonel değilim . apartmanın bahçesine bir ıhlamur ağacı diktim . hazır fidan olarak aldım . geçen kış .dibindeki filizleri atmaya kıyamadım ektim . 1 metre karelik balkonum da kışı geçirdiler. şimdi filizlenmişler ama ben ne yapacağımı bilmiyorum . acaba yazıda balkonda geçirmelerimi gerekir.bilgi verebilirmisiniz.

sarilix21
09-05-2012, 12:13
okulun bahçemize iki adet ıhlamur ağacı diktik başta çok güzel yaprakları açtı ama şimdi uclarında çıkan yapraklar ve tomurcuklar kurudu yeşil olan yapraklarda hafif solmaya başladı ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim...

sarilix21
09-05-2012, 12:15
bi arkadaşım çok sulamadan olmuş olabilir dedi eğer ondan ise ne yapmam lazım

MazI
09-05-2012, 14:23
bunun birçok sebebi olabilir...asırı sulama olabilir..yerini sevmemiş olabilir...bocek veya mantar zararlısı dadanmıs olabilir...diktiginiz bolgenin iklimine uygun olmayabilir vs...

dildevdur
02-06-2012, 11:17
arkadaşlar ücretsiz ıhlamur tohumu gönderebilecek var mı?

Uysal01
04-06-2012, 21:45
arkadaşlar ücretsiz ıhlamur tohumu gönderebilecek var mı?
Ihlamur tohumları için daha erken, ağustos ayında olgunlaşırlar, o zaman aramalısın.

farukakbulut21
04-05-2013, 08:28
ıhlamur tohumundan yetiştirilen fidanlar aşı yapılmadan ıhlamur verirmi teşekkürler.

Uysal01
05-05-2013, 01:48
ıhlamur tohumundan yetiştirilen fidanlar aşı yapılmadan ıhlamur verirmi teşekkürler.

Evet verir,enaz 4-5 yıl sonra çiçek açmaya başlarlar.

Uysal01
05-05-2013, 01:53
399683

399684Bu sene ektiğimiz ihlamur tohumların bir çoğu çıkmaya başladılar,aralarda çıkmayanlarda var.

Kolistirva
16-03-2014, 01:17
Acaba ıhlamur fidanı satan varmı aranızda? Çiçekli ıhlamur arıyorum. Tohumda olur, bulamadım pek.

emrebadem
11-07-2014, 23:15
Havai koklendirmeylede kokleniyor

emrebadem
11-07-2014, 23:18
Bence onlar ihlamur deyil cinar

Uysal01
23-07-2014, 17:18
Bence onlar ihlamur deyil cinar

110.mesajdaki resimdeki ıhlamur fideleri için söylüyorsanız,siz çınara benzetmişsiniz bende maydanaz benzetmiştim,
O fidelerin şu andaki resimleri ıhlamur olduğumu gösteriyor.510584

510585

muratcolak55
23-07-2014, 17:21
Fide veya tohum paylasan olursa talubum

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

muratcolak55
24-07-2014, 02:24
Fide alma sansimiz yokmu.Dagitan arkadaslardan

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

fecrisalih
10-03-2015, 23:01
Havai koklendirmeylede kokleniyor
şunu biraz açıklarmısın

fecrisalih
10-03-2015, 23:15
Ihlamur ağacından aldığım 20 kadar parmak kalınlığındaki çelikleri .... tuttu ....

bunlar kök çeliği mi?

snur
02-06-2015, 08:19
Bahçemdeki Ihlamur ağacı muhtamelen Yabani, aşılamak istiyorum nasıl yapabilirim. Tahminimce 10 senenin üzerinde bir ağaç. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

yatutarsa
24-09-2015, 19:00
Merhabalar,
bulunduğum semtte orta yaşlı bir ıhlamur ağacı (tahminen büyük yapraklı ıhlamur ağacı zira kocaman yaprakları var:) var. bkz foto
Tohumlarını toplamak istedim ama ağaçta iki tür tohum tarzı meyveler var.

O yüzden size danışmak istedim. Bunlardan hangisi tohum? Büyük olanlar mı? Küçük olanlar mı? (Not: sadece küçük meyveli olan foto temsilidir.)

Bir de tohumlar bu haldeyken katlama yapmadan filizlendrmek mümkün mü? Önceki yorumlarda sanki buna değinilmiş ama katlama yapılmadan henüz yeşilken nasıl ekmem gerekir bunları?

Ihlamur tohumlarında kabuktan ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Tohumları Ağustos sonu Eylül ortasında yeşilken toplanmalı. Aksi taktirde tohumlar geç alınırsa bir sonraki yılda çimlenilir. Biz buna yıllanma diyoruz.

Han&Nur
28-10-2015, 15:24
Merhabalar,
bulunduğum semtte orta yaşlı bir ıhlamur ağacı (tahminen büyük yapraklı ıhlamur ağacı zira kocaman yaprakları var:) var. bkz foto
Tohumlarını toplamak istedim ama ağaçta iki tür tohum tarzı meyveler var.

O yüzden size danışmak istedim. Bunlardan hangisi tohum? Büyük olanlar mı? Küçük olanlar mı? (Not: sadece küçük meyveli olan foto temsilidir.)

Bir de tohumlar bu haldeyken katlama yapmadan filizlendrmek mümkün mü? Önceki yorumlarda sanki buna değinilmiş ama katlama yapılmadan henüz yeşilken nasıl ekmem gerekir bunları?

Merhaba;

1, 2, 3 nolu resimdeki ağaç ıhlamur ağacı değildir.

Bilgilerinize.

detaylı açıklama burada mevcut (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/203.htm)

çiçekaşığı
16-12-2015, 07:10
merhaba arkadaşlar,tüplü ihlamur fidanım var,şimdi ekmem de bir sakınca olur mu?sıcaklık bazen sıfırın iki-üç derece altına düşebiliyor.

subliminer
12-04-2016, 14:38
Yani gövdesinde yaralamak veya boğmak gibi tohuma teşvik mi gerekli?
6 Mayıs' a kadar ağaçlar çiçeğe dönmüş olacaklardır. Dolayısıyla 6 Mayıs' a kadar üzerinde çiçek vereceğine dair alametler olmayan bir ağaç, darbeleseniz bile o yıl ıhlamur vermez. Çünkü 1 ay sonra çiçek açma dönemi geliyor. Belki bir dahaki sene. Arkadaşlarımız 7-8 yaşına gelene kadar beklemek zorundalar.

verdoque
13-04-2016, 01:44
Yeni çimlenmis ihlamur fidanlarini su siralar önceki yil açmis ve tohuma dönmüs agaçlarin dibinde bulabilirsiniz. Çimler biçilmeden birkaç tane söküp saksiya diktim :)

ngzs
14-06-2016, 14:19
Ihlamur ağacına göz aşısı yapılabilir mi

deniz_efe
14-01-2017, 23:03
Merhaba
önceki yaz topladığım 1000 kadar ıhlamur tohumundan hiç birisini çimlendiremedim. Belki daha zordur bilemiyorum ama bu sefer de çelikle çoğaltma yöntemini denemek istiyorum. Çalıştığım yerde yol kenarında çok güzel bir ıhlamur ağacı var ve her sene ağustos sonu gibi muhteşem çiçekler veriyor. Bu ağacın çiçek toplamadan sonraki dönemde budanan dallarının yan kısımlarından çıkan çelikleri kullanmak istiyorum. Aslında fotoğraflardan görebileceğiniz gibi dip sürgünleri de mevcut ve onlardan da alma imkanı var. Fakat ağacın aşılı olması ihtimalinden dolayı kök sürgünlerine pek sıcak bakmıyorum. Şimdi ocak ayı başı itibariyle yer İstanbul olduğu düşünülerek bana detaylı bir yol önermenizi rica ediyorum. Aslında forumda çelik alma ve çoğaltma ile ilgili diğer konuları ve başka kaynaklardan da konuları okudum ve maalesef bende tam bir kafa karışıklığı oluştu.
Şimdi;
- Çelikler için düşündüğüm 1 yıllık çelikler uygun mudur
- Bu çelikleri hangi ayda ve nasıl almalıyım
- Hormon vb. kullanmalı mıyım eğer evetse hangi hormon ve hangi oranda ne kadar nasıl uygulamalıyım
- Köklendirme için nasıl bir ortam uygun olur ve takribi ne kadar zamanda köklenme olur
- Köklenmeden sonraki dönemde neler yapmalıyım
Bu ve buna benzer sorulara anlayabileceğim şekilde cevap verirseniz memnun olurum.

http://i.hizliresim.com/JqBA0W.jpg

http://i.hizliresim.com/PnzM4b.jpg

faruk5525
04-02-2017, 13:07
Bu ihlamurun dibindeki sürgünler yabanimi oluyor celiklesek ilerde çiçek açar mı

Muda
04-02-2017, 13:36
Merhaba
önceki yaz topladığım 1000 kadar ıhlamur tohumundan hiç birisini çimlendiremedim. Belki daha zordur bilemiyorum ama bu sefer de çelikle çoğaltma yöntemini denemek istiyorum. Çalıştığım yerde yol kenarında çok güzel bir ıhlamur ağacı var ve her sene ağustos sonu gibi muhteşem çiçekler veriyor. Bu ağacın çiçek toplamadan sonraki dönemde budanan dallarının yan kısımlarından çıkan çelikleri kullanmak istiyorum. Aslında fotoğraflardan görebileceğiniz gibi dip sürgünleri de mevcut ve onlardan da alma imkanı var. Fakat ağacın aşılı olması ihtimalinden dolayı kök sürgünlerine pek sıcak bakmıyorum. Şimdi ocak ayı başı itibariyle yer İstanbul olduğu düşünülerek bana detaylı bir yol önermenizi rica ediyorum. Aslında forumda çelik alma ve çoğaltma ile ilgili diğer konuları ve başka kaynaklardan da konuları okudum ve maalesef bende tam bir kafa karışıklığı oluştu.
Şimdi;
- Çelikler için düşündüğüm 1 yıllık çelikler uygun mudur
- Bu çelikleri hangi ayda ve nasıl almalıyım
- Hormon vb. kullanmalı mıyım eğer evetse hangi hormon ve hangi oranda ne kadar nasıl uygulamalıyım
- Köklendirme için nasıl bir ortam uygun olur ve takribi ne kadar zamanda köklenme olur
- Köklenmeden sonraki dönemde neler yapmalıyım
Bu ve buna benzer sorulara anlayabileceğim şekilde cevap verirseniz memnun olurum.

http://i.hizliresim.com/JqBA0W.jpg

http://i.hizliresim.com/PnzM4b.jpg

Yapılabilecek en kolay yol dipteki sürgünlerden köklü olan çelikleri dikmek ve iyi bakmak gerekiyor. Ağaç dibinde bıraksalar kendisinden beslenerek daha büyük oluyorlar. Ancak çoğu kişi veya belediye dip sürgünlerini yoketmeye çalışıyor.

Tohumdan soğuk katlama vs. ile uğraşmaktansa bu şekilde yapmak daha güzel.

Muda
04-02-2017, 13:40
Bu ihlamurun dibindeki sürgünler yabanimi oluyor celiklesek ilerde çiçek açar mı

Dip sürgünleri olan ağacın kendisi de dip sürgünlerinden çoğaltılmıştır. Tohumdan çoğaltılırsa hiç bir zaman benim bildiğim dip sürgünü vermez.

Üzerine farklı bir aşı yapmamış iseler ağaç ile aynı olur. Ancak ıhlamurda gençlik kısırlığı varmış. Belirli büyüklüğe gelmeden çiçek açmıyormuş. Siz deneyin nasıl olsa kaybedecek bir şey yok. Fidan yetiştirmiş olursunuz. Nasıl olsa büyüyünce çiçek açar.

Taşlıbahçe
04-02-2017, 17:54
Dip sürgünleri olan ağacın kendisi de dip sürgünlerinden çoğaltılmıştır. Tohumdan çoğaltılırsa hiç bir zaman benim bildiğim dip sürgünü vermez.

Üzerine farklı bir aşı yapmamış iseler ağaç ile aynı olur. Ancak ıhlamurda gençlik kısırlığı varmış. Belirli büyüklüğe gelmeden çiçek açmıyormuş. Siz deneyin nasıl olsa kaybedecek bir şey yok. Fidan yetiştirmiş olursunuz. Nasıl olsa büyüyünce çiçek açar.

Ihlamurlar dogustan meyilli buna, tohumdan cikanlar da dip surgunu veriyor.

Tohumdan cikan her bitki gibi ihlamur da vejetatif yolla uretilenlere gore daha gec cicek veriyor. Once cocukluk, sonra ergenlik donemi ve cinsel olgunlukla beraber ciceklenme, dollenme, tohum baglama, coluk cocuga , karisma...

Pek cok agac vejetatif yolla uretildiginde tohumdan cikan hemcinslerine gore daha narin oluyor, kok sistemi zayif kalabiliyor; bu turlerde tohumdan yetisen anaclara aşi yolu uygulaniyor cogunlukla ama ihlamur vejetatif uretimde de iyi bir kok sistemi gelistirebiliyor, o yuzden de bu yol tercih ediliyor cogunlukla.

deniz_efe
06-02-2017, 20:22
Yapılabilecek en kolay yol dipteki sürgünlerden köklü olan çelikleri dikmek ve iyi bakmak gerekiyor. Ağaç dibinde bıraksalar kendisinden beslenerek daha büyük oluyorlar. Ancak çoğu kişi veya belediye dip sürgünlerini yoketmeye çalışıyor.

Tohumdan soğuk katlama vs. ile uğraşmaktansa bu şekilde yapmak daha güzel.
Sevgili Muda
Evet dipteki köklü çelikleri alıp ayrı bir yere dikmek en kolay ve mantıklısı fakat ağacın aşılı olması durumunda anacın pek tercih edilmeyen bir tür çıkması ihtimali aklıma takıldı.
Ne dersiniz fotoğraflardan anlaşılabilir mi aşılı olup olmadığı ?

Erdem 01
09-02-2017, 13:46
Üretmek için Dalında köklendirmeyi deneyin. Aşılı ağaçlarda aşılı yerin üstündeki dallara uygulayın. 250 lik su pet şişesini dikine kesin. Daldan kabuk çıkarın. Pet şişeyi yerleştirip toprak doldurup nemlendirin üstüne naylon sarın. Köklenince kesin.

deniz_efe
10-02-2017, 20:23
Üretmek için Dalında köklendirmeyi deneyin. Aşılı ağaçlarda aşılı yerin üstündeki dallara uygulayın. 250 lik su pet şişesini dikine kesin. Daldan kabuk çıkarın. Pet şişeyi yerleştirip toprak doldurup nemlendirin üstüne naylon sarın. Köklenince kesin.
Evet bu yöntemi denemeyi düşünüyorum.
%50 perlit-%50 torf karışımı uygun olur mu acaba ?
Uygun zaman hangi ay olmalı İstanbul söz konusu olunca ?
Bir de pet şişe içinde toprak kurur mu, arada su takviyesi gerekir mi acaba ?

AkisSoftware
16-08-2017, 15:12
Arkadaşlar hepinize merhaba..

Ben tüm deneyimli ve bu işi bilen arkadaşlardan şu ricada bulunmak istiyorum. Ihmalur tohumu nasıl bir şey ? Görsel eklenerek sorumu yanıtlayabilir misiniz? Bu tohum dediğimiz açan çiçekler mi? Ya da şuan ıhlamur ağaçlarında bulunan üzüme benzeyen ufak topçuklar mı?

Herkesten yardım bekliyorum.

Not admin arkadaşlar aktivasyon maili gelmiyor ve kaç defa mail attım sizlere aktivasyonum hala yapılmamış. Bu konuda bir şeyler yapamaz mısınız?

Muda
16-08-2017, 16:59
Arkadaşlar hepinize merhaba..

Ben tüm deneyimli ve bu işi bilen arkadaşlardan şu ricada bulunmak istiyorum. Ihmalur tohumu nasıl bir şey ? Görsel eklenerek sorumu yanıtlayabilir misiniz? Bu tohum dediğimiz açan çiçekler mi? Ya da şuan ıhlamur ağaçlarında bulunan üzüme benzeyen ufak topçuklar mı?

Herkesten yardım bekliyorum.

Not admin arkadaşlar aktivasyon maili gelmiyor ve kaç defa mail attım sizlere aktivasyonum hala yapılmamış. Bu konuda bir şeyler yapamaz mısınız?

Aramıza hoşgeldiniz. Ihlamur tohumu tarif ettiğiniz gibi sert minik yuvarlaklar.
Aşağıdaki linkin en alt kısmında resimleri bulunmakta.

https://mehmetyuksel1.blogspot.com.tr/2008/09/tayberry-ahududu-ile-bogurtlenin.html

Tohumların olgunlaşmasını bekledikten sonra sonbaharda toplayabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3767.htm

Üretimi ile ilgili bu linki okuyabilirsiniz. Tohumların soğuk katlamaya ihtiyaçları bulunmakta.

Üretmek için en iyi yol sonbaharda yapraklar döküldükten sonra dip sürgünlerinden alarak onları bahçenize dikebilirsiniz. Ihlamur sulanmayı sever.

Kolay gelsin.

AkisSoftware
17-08-2017, 07:50
Cevabınız için teşekkürler.

Evet benim topladığım tohumlar da bu şekilde sadece çember şeklinde çıkıntıları mevcut değil.

Ben Ankarada yaşıyorum ve tohumları şimdi toplasam çimlendiremez miyim ? Çünkü gecikildiğinde yıllanma olup soğuk katlama yapılması gerekir diye bir bilgi okumuştum.

muratcolak
18-08-2017, 05:30
Tohumdan cok zaman kaybiniz olur

Asoo
20-08-2017, 14:24
Aslında bir cihaza sahip olduğumda önce kullanma kılavuzunu okuyan; Seyahatten dönünce değil, seyahat öncesi araştırma yapan; önce bilgilenip sonra icraata geçen bir yapım vardır amma istisnaları da var tabii.

Şantiyenin bahçesinde hem formuna, hem bol çiçeklenmesine hem de kokusuna bayıldığım bir ıhlamur var. Bu ıhlamurdan üretme hevesine kapılıp birkaç dal kestim ve eve gittim. Çelikleyecektim bu dalları. Otoparktaki leylağın yanına parkettim arabamı. Ondan da birkaç dal kestim.

Evde oğluma çelikle üretimi anlatıp uygulama yaptırdım.

655824

655825

655826

Çelikleri Balkona bırakıp bilgisayarın başına geçtim. Bir de baktım ki: Mine hanım "Ihlamur çelikle üretilemez." diyor. Hemen leylağı araştırdım. Çocuğun hevesi kaçsın istemiyordum. Allahtan leylak beni mahcub etmedi. dört adet çeliğimiz gayet keyifli.

655822

Tabi ıhlamurdan da vazgeçmedim. Dip sürgünlerinden dört tane ayırıp fidan poşetlerine aldım. Biri zamanla kurudu. Birini Göynük'teki bahçem diktim. O da ya kurudu, ya da ot biçen köylülerin hışmına uğradı. Birini otoparkta bırakmıştım, birisi alıp gitmiş.(Umarım yaşatır.)

655823

Geriye bir tane kaldı. 2016 sonbaharında yerinden edilen bu arkadaş kışı yapraksız geçirdi. Diğerleri baharla beraber yapraklanmışlardı, bunun yaprakları oluşurken kurudu. Bahar geçti, yaz geçiyor. Hareket yok. Ama dallar yeşilliğini, canlılığını koruyor.

Acaba bir başka bahara canlanır mı?

Yapraklarıyla fotosentez yapan bir bitkinin bu tür yeşil dalları da fotosentez yapıp besin üretir mi?

kibrit
30-08-2017, 22:59
Merhaba,Mahalledeki ıhlamurların dibinde yeni filizler var bunlardan kesip suda bekletip demi dikmemiz gerekiyor yoksa direk kestiğimiz gibi dikecekmiyiz?

AkisSoftware
22-09-2017, 16:26
Bu konuda tecrübeli arkadaşları bekliyoruz. Tohumları aldık bunları nasıl soğuk katlama yapmamız lazım? Katlama yapmadan direkt olarak toprağa diksek ilkbahara çıkmazmı ?

verdoque
25-09-2017, 16:46
Dış mekana ekerseniz muhtemelen çıkarlar. Ankara'da evimin önündeki ıhlamur agacının dibi her baharda çimlenen filizlerle dolardı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşları bekliyoruz. Tohumları aldık bunları nasıl soğuk katlama yapmamız lazım? Katlama yapmadan direkt olarak toprağa diksek ilkbahara çıkmazmı ?

Zeyno waffle
26-09-2017, 05:06

Tarım bakanlığının bir broşüründe okumuştum ;"eğer tohumları ağıstos ayında toplayıp ekerseniz yirmi günde filizlenir" ve bu sene ağustos ayında tohumlar tam sertleşmeden fakat kahverengiyken topladım iki gün suda beklettikten sonra küçük bir pette toprağa gömdüm ve suladım . Sonuç : hepsi filizlendi :)
Yani tohumları erken toplarsanız herhangi bir işleme (katlama , aylarca bekleme)gerek kalmadan çimlendirebilirsiniz.

AkisSoftware
20-11-2017, 12:09
Tarım bakanlığının bir broşüründe okumuştum ;"eğer tohumları ağıstos ayında toplayıp ekerseniz yirmi günde filizlenir" ve bu sene ağustos ayında tohumlar tam sertleşmeden fakat kahverengiyken topladım iki gün suda beklettikten sonra küçük bir pette toprağa gömdüm ve suladım . Sonuç : hepsi filizlendi :)
Yani tohumları erken toplarsanız herhangi bir işleme (katlama , aylarca bekleme)gerek kalmadan çimlendirebilirsiniz.

Valla hocam denemediğim bir şekil kalmadı ama bir türlü çimlendiremedim. Bir yerlerde hata yapıyorum ama anlayamadım. Pet içerisinde derken tam açıklar mısınız? Pet içine tohum ve toprak koyup toprağa mı gömdünüz?

Uysal01
20-11-2017, 21:38
Elinizde hala ıhlamur tohumu varsa(zaten geç kalmış,normalde Eylül ayında ekilmeli) şimdi katlama yapmadan ekin ve üzerini çuvalla kapatın,mart sonuna doğru çıkmaz ise,bozmayın,yaz aylarında arasıra sulayın gelecek sene çıkarlar.

Uysal01
20-11-2017, 22:09
661259Bu sene çıkan ıhlamur fidelerim,çıkmayanlarda seneye çıkarlar.

delta4579
15-12-2017, 21:50
Bunlar da benim ıhlamur fidelerim. Geçen ilkbahardan

https://i.hizliresim.com/oj8EYR.jpg

https://i.hizliresim.com/1LDNn5.jpg

AkisSoftware
26-12-2017, 08:23
Valla uğraştım uğraştım bir türlü çimlendiremedim. O kadar değişik ağaç çekirdeği çimlendirdim ve gördümki sanırım en zor çimlenen ıhlamur....

Bol miktarda tohum var halen. Fakat çimleneceğine ihtimal vermiyorum. Hatta geçen hafta yurtdışındaydım ve ıhlamur ağaçlarında bir sürü tohum vardı onları topladım buraya getirdim bir de onlarla deneyeceğim :)

Bu konuda pratik bir yöntem varmıdır ?

verdoque
29-12-2017, 10:22
Dışarıda göz önünde bir yere ekin ve ilkbahara kadar unutun. Ankara'da evimin önündeki ıhlamur agacının dibi her baharda yüzlerce yeni çimlenmiş fideyle dolardı. Doğaya bırakmak en iyisi ;)

Valla uğraştım uğraştım bir türlü çimlendiremedim. O kadar değişik ağaç çekirdeği çimlendirdim ve gördümki sanırım en zor çimlenen ıhlamur....

Bol miktarda tohum var halen. Fakat çimleneceğine ihtimal vermiyorum. Hatta geçen hafta yurtdışındaydım ve ıhlamur ağaçlarında bir sürü tohum vardı onları topladım buraya getirdim bir de onlarla deneyeceğim :)

Bu konuda pratik bir yöntem varmıdır ?

acolkesen
28-03-2018, 17:58
Merhaba,
Ihlamur yapısı gereği 5-6 yıllık bir süreçten sonra çiçek açıyor. Tohum ya da dip sürgünleriyle çoğaltılmış olması bu süreyi çok da değiştirmiyor. Acaba, diğer meyve ağaçlarında uygulandığı gibi, henüz çiçeklenme yaşına gelmemiş bir ıhlamura, gelişimini tamamlayıp çiçek veren bir ıhlamurdan alınan kalem ile veya göz aşısı ile aşılama yapılması durumunda erken çiçeklenme gerçekleşir mi? Bu konuda deneyimi olan forum üyelerinin cevaplarını bekliyorum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

deniz_efe
14-04-2018, 00:46
Tohumlardan da ektim bu sene.
Bunlar da dip sürgünlerinden aldıklarım.
1 ayı geçti ve hiçbirinde kuruma belirtisi yok.
Umarım hepsi tutar.

https://i.hizliresim.com/D7jPO1.jpg (https://hizliresim.com/D7jPO1)

AkisSoftware
16-04-2018, 09:38
Dışarıda göz önünde bir yere ekin ve ilkbahara kadar unutun. Ankara'da evimin önündeki ıhlamur agacının dibi her baharda yüzlerce yeni çimlenmiş fideyle dolardı. Doğaya bırakmak en iyisi ;)

Hocam seninle irtibata geçip bana ufak ıhlamur fidesi temin edebilir misin? Senden alsam. Ben bir türlü yetiştiremedim.

AkisSoftware
06-07-2018, 13:51
Tüm uzman arkadaşlara bir kaç sorum olacak;

Şimdi (temmuz ayında) Ankarada ıhlamur ağaçları üzerindeki yeşil olan tohumları toplayıp toprağa eksem ne zaman çimlenme olur ya da çimlenme olurmu?

Diğer sorum ise bu tohumdan çimlendirdiğim ıhlamur ağaçları, anaç ağacın tüm özelliklerini taşırmı yani aşı vs yapılması gerekirmi?

Teşekkürler

Muda
06-07-2018, 22:48
Tüm uzman arkadaşlara bir kaç sorum olacak;

Şimdi (temmuz ayında) Ankarada ıhlamur ağaçları üzerindeki yeşik olan tohumları toplayıp toprağa eksem ne zaman çimlenme olur ya da çimlenme olurmu?

Diğer sorum ise bu tohumdan çimlendirdiğim ıhlamur ağaçları, anaç ağacın tüm özelliklerini taşırmı yani aşı vs yapılması gerekirmi?

Teşekkürler

Sn. AkisSoftware;

Tohumlar olgunlaşmadan çimlenir mi? 2 yaşındaki çocuğun çocuğu olur mu? Önceki yazılanları ve tohumların olgunlaşmaların tam olarak tam olarak takip etmediniz sanırım.

Bende hangi meyve veya sebzeyi tohumluk olarak bıraksam ondan ürün almam tohumların tam olgunlaşmalarına kadar sürüyor. Nerede ise o kökenden yeni ürün alamıyorum. Tohumlar yeni bitki yapacak kadar olgunlaşınca ancak yeniden ürün verebiliyor. Beyaz haldeki karpuz çekirdeğinden yeni bitki olması mümkün değil. Çekirdeklerin tamamen siyahlaması gerekiyor.

Fikir jimnastiği yapmak yerine her şeyi olması gereken zamana göre ayarlasanız daha uygun olmaz mı? Ben çam ağacı kozalaklarının ilkbaharda açıldığını, tohumun bulunduğu çekirdek ve onu rüzgarda taşıyarak uzaklara götüren kanatlarının bulunduğunu gözlemleyerek görmüştüm. Kozalak içinde kışı geçiren tohumlar ilkbaharla birlikte 'sıcak ile sanırım kozalak açılıyor) düşerken kanatları ile çimlenmek için yolculuğa çıkmaktalar. Ihlamurda aynı şekilde olgunlaştığı zaman nerede ise tümü dökülecektir. Kışı toprakta geçirip çimlenme engelini aştıktan sonra ilkbaharda yeni bir bitki oluşturacaktır.

Mine hanımın daha önce bahsettiği şekilde belirli bir yaşa olgunluğa gelmeden çiçek vermeyecektir. Aşı yaparsanız bu süreyi daha kısa zamanda atlatırsınız. Aynı şekilde İyi ve verimli olan ıhlamuru aşı ile çoğaltırsınız.

AkisSoftware
07-07-2018, 13:53
Cevabınız için teşekkürler. Bende biliyorum tohumların olgunlaşmadan olmayacağını. Fakat bu konunun önceki sayfalarında bir arkadaş; ağustos ayında toplanan ıhlamur tohumlarının hemen dikildiğinde katlama derdi olmadan 1-2 ay içerisinde imlendiğini söylemiş. O yüzden bu soruyu sordum...

AkisSoftware
07-07-2018, 13:55

Ek olarak bu konuyuda ileteyim...

Muda
07-07-2018, 14:15
O zaman bir miktar tohum ile hemen deneme yapın. En iyi tecrübe kendi yaptıklarınız. Unutmaz isem ben de deneme yapacağım. Bu bilgiyi çok çabuk unutmuşum. Hatırlattığınız için teşekkür ederim.

AkisSoftware
07-07-2018, 16:37
İnşallah deneme yapınca güzel sonuçlar alırız. Bu ağacın benim için farklı bir önemi var.

Ayrıca diğer sorumu tekrar sormak isterim;

Muda
09-07-2018, 18:34
Tohumdan çimlendirince çıkanların tamamı anaç ağacın tüm özelliklerini taşımayacaktır. Aşı ile çoğaltırsanız olur. Onda bile tam olarak aynı özellikleri taşımayabilir. Dün komşumda gördüğüm yoz vişne üzerine aşılanmış sarı kirazın üzeri komple meyve ile dolu idi. Komşumun söylediğine göre aşılık olarak aldığı aynı şekilde yoz vişne üzerine aşılanmış kiraz çok fazla olmadığı gibi ondan çok önce olgunlaşmış ve üzerinde hiç meyve kalmamış. Anaç aynı, az meyve veren ağaçtan alıp aşıdan çıkan sonradan olgunlaşıyor ve bol meyve veriyor. Diğeri az ve daha önce olgunlaşan meyveler veriyor.Benim aklıma gelen ilk aşılanan kiraz daha çok obur daldan ya da fidandan elde edilen aşıdan büyümüş durumda. Meyve gözlerini yapmış olan ağaçtan alınan aşı ile aşılanan ikinci ağaç bol meyve vermiş durumda.

Belediye tarafından yol kenarına dikilenler dışında ben de ıhlamur diktim. Dikilen ağaçların büyük bir çoğunluğu yeterli büyüklükte olmalarına rağmen çok azında çiçek bulunmakta. Onlar da farklı farklı. Biraz daha aşı yapmayı ilerletip bahçemdeki aşı yapacak ağaç kalmayınca onları da sıra ile aşılamayı düşünüyorum.

Aşılamış olduğumuz ahlat ağaçlarından çok değişik armutlar şu anda oldukça büyümüş durumdalar. Ancak çoğu halen istenilen verimlilikte değiller. Hatta hiç meyvesi olmayanlar mevcut.

Anaç, bulunduğu yer, aldığı su, güneş, kuzeyde, güneyde olma, baskın genler gibi faktörler çiçek, meyve özelliklerini değiştirebilmekteler.

AkisSoftware
13-08-2018, 10:32
İlk deneme olarak dün itibarıyla bir ağaçtan tohumları topladım. Bahçede bir yere dikimlerini yapıp üzerini toprakla kapattım ve suladım. Bakalım gelişme olursa buradan tekrar yazarım. Eğer aşılama olmadan iyi bir verim alamazsam sağlam aşılı bir tür üzerinden çelikle çoğaltma yoluna gideceğim.

Bugün yarın aşılı bir ıhlamur fidanı alıp ilave olarak çelikten çoğaltma yapacağım...

AkisSoftware
22-09-2018, 07:54
Arkadaşlar ağaçtan topladığım tohumlar ya tam olgunlaşmadığı için ya da bozuk olduğu (canlı olmadığı) için çimlenmedi. Canlı olduğunu bildiğiniz ıhlamur tohumunuz varmıdır? Bana bir avuç kadar karşı ödemeli kargo ile gönderebilecek birisi varmıdır?

verdoque
29-09-2018, 18:04
Ağustos ayında bahçeye ektiğiniz tohumları diyorsanız çimlenmedi demek için erken, ilkbaharda ektiğiniz yeri kontrol edin. Daha önce de yazdığım gibi her sene dökülen tohumlar baharda kendiliğinden fışkırıyor, zaten şimdi çimlenseler kışı çıkaramazlardı.

Arkadaşlar ağaçtan topladığım tohumlar ya tam olgunlaşmadığı için ya da bozuk olduğu (canlı olmadığı) için çimlenmedi. Canlı olduğunu bildiğiniz ıhlamur tohumunuz varmıdır? Bana bir avuç kadar karşı ödemeli kargo ile gönderebilecek birisi varmıdır?

AkisSoftware
28-07-2019, 22:48
İnşallah deneme yapınca güzel sonuçlar alırız. Bu ağacın benim için farklı bir önemi var.

Ayrıca diğer sorumu tekrar sormak isterim;
Uzerinden 1 yil gectikten sonra tohumlar agaca donustu

Melissae
03-12-2019, 06:22
Sayın Ali Boztepe gerçekten ıhlamurlar için üzüldüm,

Fakat şu gerçek ki herhalde tohumdan en zor fidan elde edilen bitki ıhlamur,
Bursa için mevsim şartlarını bilemiyorum fakat bulunduğum bölgede ıhlamur tohumlarını toplama zamanı ekim 5-15 arası , bu toplanan ıhlamur tohumlarını 80 derece sıcak suda 3 veya dört defa bekletip hazırlanan yastığa ( yastık bildiğimiz humus ve toprak karışımı) gömdüm.üzerini kalın karton ve kömür çuvalları ile kapattım.bundan sonrası bekleme safhası.Yanlız bulunduğum bölgedede fidan elde edemeyen çok kişi var.Bendeki sonuç şu an için gayet olumlu aşağıda linkte 1 ay önce çekilen fotoları görebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2289
Sayın ozanutku,
Öncelikle emeğinize sağlık. Gerçekten de sağlıklı görünen fidanlarınız var. Aklıma şu takıldı; 80 derecelik su tohumun yapısında herhangi bir bozulmaya sebep olmuyor mu? Yetiştirdiklerinize bakılırsa olmuyor fakat bende böyle bir bilgi mevcut. Acaba sert kabuklu tohumlarda mı sıkıntı olmuyor? Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Melissae
03-12-2019, 08:05

Katlama nedir?

Tohumlardaki çimlenme engelini ortadan kaldırmak amacıyla + 4 derecede kumlu toprakta belli bir süre bekletilmesidir.

Bir kutu veya saksı içerisine en altta kum+tohum+kum+tohum+kum şeklinde sıralanır ve buzdolabında 2-3 ay kadar bekletilir.
Bu süre zarfında toprak orta derecede nemli tutulmalıdır. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Aynı şekilde susuz da bırakılmamalıdır.
Tohumları katlamaya alırken meyve kabuğunu kırmak gerekir.Ihlamuru kök sürgünüyle de üretebiliyoruz. Kök sürgünü ağacın dip kısmından çıkan sürgünlerdir. Kış aylarında bu sürgünler dipten kesilerek yetiştirme ortamına alınır. İlkbaharda havanın ısınmasıyla köklenme meydana gelir. Çok sayıda yetişmiş fidanlar elde edilir.
Sayın ormanbotaniği, öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Kök sürgünleri (ağacın hemen dibinden çıkan sürgünlerden mi bahsediyoruz yoksa ayrıca ağaçtan biraz daha mesafeli kökten çıkanlar oluyor bazı ağaçlarda onlardan mı bahsediyoruz?) alırken etrafını derin kazıp köklü olarak almamız gerekiyor mu yoksa daldan çelik alır gibi dipten kesip almamız yeterli mi? Şimdiden teşekkürler...

Melissae
03-12-2019, 08:14

Katlama nedir?

Aslında ağacın dip kısmından diye belirtmişsiniz yinelenen bir soru gibi olmuş ama kök sürgünü deyince aklım karıştı biraz. Sonuçta o sürgünü köklü olarak almaya gayret etmemiz gerekiyor mu? Bölgelere göre değişiklik gösterebilir ama yaklaşık ne zaman almalı bu kök sürgünden? Teşekkürler...

evandevan5
03-12-2019, 12:28
Sayın ormanbotaniği, öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Kök sürgünleri (ağacın hemen dibinden çıkan sürgünlerden mi bahsediyoruz yoksa ayrıca ağaçtan biraz daha mesafeli kökten çıkanlar oluyor bazı ağaçlarda onlardan mı bahsediyoruz?) alırken etrafını derin kazıp köklü olarak almamız gerekiyor mu yoksa daldan çelik alır gibi dipten kesip almamız yeterli mi? Şimdiden teşekkürler...

bahcede ıhlamur almıştım ama yerini değiştirdiğim 2 yıl oldu hiç ıhlamur meyvası alamadık.bakalım seneye kısmet.

keskin1
10-07-2020, 21:39
Merhabalar geçenlerde ıhlamurdan kök sürgünü aldım biraz geç kaldım biliyorum ama bekli tutar dedim.

Aldığım sürgünleri saksılara diktim, bu fidelerin tutma ihtimali varmı? Birde direk güneş alan bir balkona mı koymalıyım yoksa kök yapısı gelişene kadar yarı gölge bir yere mi?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AkisSoftware
11-07-2020, 00:24
Merhabalar geçenlerde ıhlamurdan kök sürgünü aldım biraz geç kaldım biliyorum ama bekli tutar dedim.

Aldığım sürgünleri saksılara diktim, bu fidelerin tutma ihtimali varmı? Birde direk güneş alan bir balkona mı koymalıyım yoksa kök yapısı gelişene kadar yarı gölge bir yere mi?

Bence geç kalındığı için tutmayacak ama denemenizde yarar var

keskin1
11-07-2020, 06:49
Bence geç kalındığı için tutmayacak ama denemenizde yarar varEvet bir ihtimal fakat fideleri direk güneş alan bir yere mi bırakmalıyım yoksa yarı gölge serin bir yeremi

AkisSoftware
11-07-2020, 08:35
Evet bir ihtimal fakat fideleri direk güneş alan bir yere mi bırakmalıyım yoksa yarı gölge serin bir yeremi

Bu tür durumlar güneş gören fakat golgelendirilmis ortam iyi olacaktır. Fidelerin üzerine güneş ışınlarını tam gecirmeyecek tül tarzı bir şey gerilebilir üstlerine

keskin1
11-07-2020, 21:09
Bu tür durumlar güneş gören fakat golgelendirilmis ortam iyi olacaktır. Fidelerin üzerine güneş ışınlarını tam gecirmeyecek tül tarzı bir şey gerilebilir üstlerineŞuan benzer bir mekandalar kök salmaları için her hangi bir işlem yapmama gerek varmı yoksa sulamak yeterli olurmu

AkisSoftware
12-07-2020, 13:08
Şuan benzer bir mekandalar kök salmaları için her hangi bir işlem yapmama gerek varmı yoksa sulamak yeterli olurmu

Bildiğim kadarıyla sulamak yeterli fakat tecrübeli arkadaşlar varsa fikir verirse iyi olur

EROL57
14-11-2020, 09:16
günaydın.
bahçemdeki 5 yıllık ıhlamur ağacımı bahçıvan yanlışlıkla kesti.
kök sürgünlerinden birine sahip çıktım ve 2 m lik tek dal olarak büyüdü.
dallanması için nasıl bir budama vb. yapmalıyım?

lime&mint
17-12-2020, 11:13
Bir komşumuzun agacının altında çıkan kçük br fideyi aldım.Yerden yüklekligi 5 cm anca artık agacın dibine düşen tohumdan mı yoksa kök sürgünümü bilemedim ama yapragı önceki sayfalarda bahsi geçen çınar gibi.
Ana agacıda tam bilmiyorum çiçek açıyormu diye ama agaç bayagı büyüktü 8 metre rahat vardır.

Yazın diktim kökü ve topragıyla kurusa şimdiye kururdu heralde.

Bakalım zamanla görecegiz çiçek açacak mı.

K4GE
02-01-2021, 11:25
günaydın.
bahçemdeki 5 yıllık ıhlamur ağacımı bahçıvan yanlışlıkla kesti.
kök sürgünlerinden birine sahip çıktım ve 2 m lik tek dal olarak büyüdü.
dallanması için nasıl bir budama vb. yapmalıyım?

Don tehlikesi geçtikten sonra(Mart ayı civarı bitki uyanmadan) 1,5 metre civarından tepe budaması yaparsanız, dallanma hızlanacaktır.

anka pi
26-05-2021, 20:19
Ev içindeki iki yaşındaki ıhlamur fidanım mart ayında tomurcuklandı.Nisan ayı sonlarında bahçeye diktim.Ama tomurcuklar hala uyanmadı yani yaprağa dönüşmedi.Sizce bunun sebebi ne olabilir? Hala uyanma şansı varmı?