PDA

View Full Version : celalim01 /bahçe

Sayfalar : [1] 2

celalim01
13-07-2015, 11:50
Celalim01 / Bahçe

Bahçenin büyüklüğü :500 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :şehre göre 5_6 derece soğuk olabiliyor .yazın bol güneşli ,esinti güzel ,yayla havasında ,dağların yamaçlarına yakın yerde.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :dubleks konut olarak satın aldık.İnşaat bitmiş ,bina iç dış boyalar yapılmış. Çevre düzenlemesi yok, diğer işleri yapılmamış olarak almıştık.
Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 4 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : tamamen kendi seçimlerimizle oluştu .

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Aldığımızda ani oldu. Ailemizde hastamız vardı. Plan yapamadık. Hatta aylarca evi bile yerleştirmeden olduğu gibi bıraktık eşyaları.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel ) Çoğu zaman ben yapmaktayım. İşleri olmadığın zamanlarda eşim bana yardımcı oluyor.Bahçenin sulama işleriyle eşim ilgilenmekte.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?sebzelik mevcut , süs bitkileri ,ağaçlar, çardak, tavşanlar için yaptığımız barınak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Süs havuzu yapmayı düşünüyorum. Uygun zamanda .Özellikle sucul bitkileri düşünmekteyim.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
ıhlamur
ceviz ( bodur )
dut ( bodur ,siyah dut)
armut
elma ( 3 adet farklı cinslerde )
kayısı
erik
nektarin ( 1 adet ) ,şeftali ( farklı cinslerde 3 adet )
asmalar
böğürtlen
zeytin ( 5 adet )
yenidünya ( farklı cinslerde 3 adet )
ayva
portakal ( 2 adet )
mandalina ( 2 adet )
limon
nar ( 2 adet )

Japon gülü ( 7 adet )
Bahar dalı
Begonvil –gelinduvağı ( 5 adet )
Hatmi
Gül hatmi ( eşe Fatma demekteyiz biz ) oldukça fazla sayıda
Yasemin (sarı renkli )

SEBZE :
domates
biber
salata
patlıcan
bamya
kabak
çilek
pembe domates
yayla domatesi
Biz gıllik deriz ,domates

SÜS BİTKİSİ :
sardunya
sakız sardunya
gül
saksı gülleri
glayöl
lale
sümbül
nergis
begonya
sarmaşık
yıldız çiçeği
akşam sefaları
top kadife
yer minesi
petunya
karanfiller
keditırnağı
aster
zambak
kaktüs ve sukulentler
pervane ,Medine,rozet
gazanya
mum çiçeği

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Karanfiller ,pervane,lale
Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : karanfil

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Bahçedeki bitkilerin çoğundan çoğaltma yapmaktayım.Özellikle sürekli çevreden isteyenler nedeniyle kendime yeni çiçekler edinmek adına bazı bitkileri çoğaltıp satmaktayım. Bu şekilde kendime yeni çiçekler almaktayım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şebeke suyu kullanmaktayım. Kuyu için bulunduğum yer uygun değil.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : damlama yapmayı amaçlıyorum. Özellikle yağmurlu dönemlerde yağur suyunu biriktirdiğimiz tankımız var.

Toprak özellikleri : alt bölümleri biraz çakıllı bir toprak ,ben üzerilerine kırmızı ve portakal bahçesi topraklarını karıştırarak yaklaşık 8 kamyon toprak ilavesi yaptım.

Kompost yapıyor musunuz? : Henüz değil

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : satın aldığımızda bize verilen ölçüler neticesinde ekim yaptık. Sonra ölçülerin hatalı olması nedeniyle bitkilerin yerlerini değiştirmek durumunda kaldık.Elimizde görünen bazı yerle komşuya ait çıktı. Bitkiler söküldü. Duvarlar yıkıldı. Yeniden yapıldı. Tapu alırken bize ölçülü teslim ettiler ama ölçümü hatalı yapmışlar.

O nedenle bahçedeki tüm denge bozuldu. Yeniden düzenlemeye çalıştım.

Bahçeniz organik mi? : doğal gübre dışında gübre kullanmıyoruz,domates ,biber ve salatalığı tohumdan üretmeye çalışıyorum ..Hiç bir kimyasal ilaç kullanmıyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : keçi gübresi

Bahçemde fare sık rastlamıyorum. Belki önceden bahçemde yaşan kedi ailesinin faydaları idi.Salyangoz belirli dönemlerde bulmakla birlikte çevremde gördüğüm kadarıyla benim bahçemde aşırı değil.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : iyi ki bahçeli bir evde yaşıyoruz
Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Yıllar önce meslek lisesinde okuduğum için olmuştum. Yıllar sonra bahçeli evi aldığımda 3 doz aşı yaptırdım. 4 dozu ise olmadım. Çünkü aşırı ateş ve kolumu oynatma sıkıntısı yaşadım. Bir eğitimci olarak sorun olmaktaydı. Yaptırdığım dozların yeterli olduğunu düşündüm.

Laleci_03
13-07-2015, 11:53
Nihayet Celalim ağabeyim nihayet, açtın sayfanı ;) ilk yorumun benden, sayfan hayırlı olsun ;) Fotoğrafları dört gözle bekliyorum, maşallah bahçende yok yok, çok merak ettim şimdi :D Neyse haydi sana kolay gelsin :rolleyes:

celalim01
13-07-2015, 11:55
565776
565777

Evi satın aldığımızda ilk iş olarak yanımda getirdiğim çiçekleri ekmek oldu. Çevremiz ne kadar güzel ise bizde o kadar mutluyuz dedik. Evi yerleştirmeden,zamanı geçmeden çiçeklerimizi ektik.

Bahçenin geri kalan yerlerini ise zamanla düzenlemeye başladık. Bahçenin ilk haliyle ilgili elimde fazla resim yok.

celalim01
13-07-2015, 12:01
565778

565780

Görüldüğü üzere bahçenin çoğu yeri henüz boş ve yeni ekmeye başladık. Evi satın aldığımda daha taşınma işlemi başlamadan bahçede ekim çalışmalarına başladım. Kızımda beni yalnız bırakmadı. Küçüklüğünden beri çiçekleri sever. Evin içinde gelir ve çiçekleri koklardı.

Yeni yürümeye başladığı zamanlarda bile hiç çiçek kopardığını görmedim.Doğuştan fanatik derler ya ,doğuştan çiçek sevdalısı.Bitkileri ve hayvanları sever. Daha 1.5 yaşındayken böceklerle oynardı parka gittiğimizde.Ama zarar vermezdi.

Bazı çiçekleri nereye ekeceğimize karar veremediğimiz ve saksılı olduklarından.Sağa sola rastgele koymak durumunda kaldık. çoğunlukla duvar diplerine bıraktık.

celalim01
13-07-2015, 12:03
Nihayet Celalim ağabeyim nihayet, açtın sayfanı ;) ilk yorumun benden, sayfan hayırlı olsun ;) Fotoğrafları dört gözle bekliyorum, maşallah bahçende yok yok, çok merak ettim şimdi :D Neyse haydi sana kolay gelsin :rolleyes:

Merhaba laleci ,teşekkürler. Ben resimleri atmaya çalışırken sen sayfaya gelmişsin bile.Bir yandan resimlerim sırasını ayarlamaya çalışıyorum. Eski resimleri alarak bahçenin önceki durumu ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyorum.

Sonra güncel duruma geçmeyi düşündüm. Artık yarın güncel duruma geçerim belki.

celalim01
13-07-2015, 12:09
Merhaba arkadaşlar, resimleri atıp sayfama baktığımda düzeltme yapmak durumunda olduğumu gördüm. Ben evi aldığım tarihle resimde çıkan tarih farklı. Bir süre makinede oluşan hata nedeniyle tarih düzenlemesi yapamadım. Tarih 2007 de kalmış. Yeni resimlerde düzeltmeye çalıştım tarihi.yıl 2007 değil 2011 ,2010 yılında memleketime geldim. Bir yıl kirada oturdum. Aradığım şartlarda ev bulamadım. Apartman katı ise almak istememem nedeniyle uzun süre ev aradım. Yaklaşık 6 aylık ,100 küsür baktığım ev sonrası bu eve karar verdik.Şimdi çok memnunum iyi ki burayı aldım.

Havası çok güzel ,benim rahatsızlık durumuma uygun,havadar ,temiz ( özellikle kış aylarında şehir duman altındayken biz rahatız. O dönemlerde nefes darlığı çekiyorum dumanlı ve isli yerlerde)

Mücevher Çalısı
13-07-2015, 12:10
Bahçe sayfanız hayırlı uğurlu olsun Sn. celalim01. Sayfalarınız çiçekle dolup taşsın, meyveleriniz sebzeleriniz verimden dalları sarksın :)

Akdeniz bölgesi bahçelerinden bir tane daha edindik, ne iyi ettiniz de açtınız. Takip edelim bakalım güzelliklerinizi:)

Saygılar...

celalim01
13-07-2015, 12:13
565781
565782
565783
565784
565785

Kızım hep yanımda bana destek veriyor. Arada pozda verse bazen gözlerini açık tutmayı unutmuş.

celalim01
13-07-2015, 12:44
Bahçe sayfanız hayırlı uğurlu olsun Sn. celalim01. Sayfalarınız çiçekle dolup taşsın, meyveleriniz sebzeleriniz verimden dalları sarksın :)

Akdeniz bölgesi bahçelerinden bir tane daha edindik, ne iyi ettiniz de açtınız. Takip edelim bakalım güzelliklerinizi:)

Saygılar...

Teşekkürler sayın Mücevher çalısı ,karınca kararınca hesabı bizde bir bahçe sayfası edinelim dedik. O kadar çok resim çekmişim eskiler yeniler. Tek tek sayfalarda gezinip resimleri düzenleme ve sıralamaya çalışıyorum. Sizlere cevap vermeye geç kaldım o nedenle. Hoş geldiniz ,teşekkürler iyi dilekleriniz için.

celalim01
13-07-2015, 12:49
565790
565791
565792

bazı düzenlemeler yapılıp,bisikleti alındığında sanırım en mutlu kızım oldu. Sokak araç sıkıntısı olduğundan bisikletini dar olsa da güvenli bir şekilde sürmeye başladı.

Resimde görülen o alanlar ileride bir sürü çiçeklerle doldu.

Tilki Mete
13-07-2015, 12:49
ooooooo celalim abi :) nihayet beklediğimiz sayfayı açtınız :) hayırlı olsun Allah çiçeklerinizi daim etsin ..

celalim01
13-07-2015, 12:51
565794
565795
565796

Artık aramızda olmayan. Zehirlenme nedeniyle kaybettiğimiz bahçemizin kedisi Keriman.

celalim01
13-07-2015, 12:53
ooooooo cemal abi :) nihayet beklediğimiz sayfayı açtınız :) hayırlı olsun Allah çiçeklerinizi daim etsin ..

Amin Meteciğim. Teşekkürler. Artık demir almak zamanı gelmişse meçhul bir limana doğru giden gemi dedik ev sayfa açmaya başladık hayırlısıyla.
Yalnız beni yanlış yazmışsın, sakın yanlış sayfaya gitmeyesin ha , gene tilki tilkiliğini yaptı demi laleci ?

celalim01
13-07-2015, 12:57
565800

Bu sene çeliklemiş olduğum çeşitli renklerde güller. Şuan bir çoğu açmaya başladı.İlerleyen zamanlarda onları paylaşmaya başlayacağım.

565801
565802
565803
Bahçe yol çalışmaları güncel çalışmamdır.Büyük oranda bitti. sadece bir iki ufak düzenleme yapmam lazım. Bazı yerleştirdiğim taşların arasından otlar çıkmaya başladı. Onlar temizlenecek. taşların arasını doldurmam gerekiyor.

celalim01
13-07-2015, 12:58
Birde üçüncü resimdeki boş olan orta alana ,beton kalıplar yazmaya çalışacağım Fenerbahçe yazısı olacak.

celalim01
13-07-2015, 13:03
565811
565812
565813
565814
Yol çalışmalarından görüntüler devam.

celalim01
13-07-2015, 13:07
565818

565820
Evimin farklı açılardan görüntüleri.

celalim01
13-07-2015, 13:10
565823

Bahçemde bulunan arı kovanım.Şimdilik keyifleri yerinde. henüz hiç bal almadım. Öncelik onların hakkı nasıl olsa sonra bal alırım. Üstelik bahçe için hem tozlaşma çalışmaları yapıyorlar. Onların sayesinde olabilir. Önceki sene hem elma hem de üzümlerden 2 defa ürün aldım. Elma ağacımda hiç yaprak kalmamıştı ama yeniden elma yapmıştı. Üzümler ise çok olmamakla birlikte 7-8 salkım tekrar üzüm tutmuştu. Şuan üzümler iyi durumda .

Bunları arılara borçlu olduğumu düşünüyorum.

Tilki Mete
13-07-2015, 13:11
Amin Meteciğim. Teşekkürler. Artık demir almak zamanı gelmişse meçhul bir limana doğru giden gemi dedik ev sayfa açmaya başladık hayırlısıyla.
Yalnız beni yanlış yazmışsın, sakın yanlış sayfaya gitmeyesin ha , gene tilki tilkiliğini yaptı demi laleci ?

aaa :D :D ona başka bişe yazıyordum , aklım orda kalmış özür :D :D neyse alıntıyı sileyim :) mesajdan düzeltelim :D :D ya çok mu dalgınım ne ?

celalim01
13-07-2015, 13:15
565825

Şimdilik son olarak yaprağı güzelim ve kuzumun birlikte verdiği pozu atıyorum.Daha sonra paylaşımlara devam edeceğim.Görüşmek dileğiyle.

celalim01
13-07-2015, 13:22
aaa :D :D ona başka bişe yazıyordum , aklım orda kalmış özür :D :D neyse alıntıyı sileyim :) mesajdan düzeltelim :D :D ya çok mu dalgınım ne ?

Bilmiyorum. Sayfaların karıştığını anladım zaten ondan yazdım bende.

Tilki Mete
13-07-2015, 13:24
Bilmiyorum. Sayfaların karıştığını anladım zaten ondan yazdım bende.

yok sayfalar karışmadı telefonda birine mesaj atıyordum :D ordan karıştı :)

uyap
13-07-2015, 14:35
Sayfanız hayırlı olsun sn. Celalim01 . Resimleriniz çok güzel, hele yaprağı güzel çok güzel ama yanındaki güzellik onu bastırmış. Bence o tombiş yanakları her çiçeğin yanında fotoğraflamalısınız ;)

celalim01
13-07-2015, 18:06
Sayfanız hayırlı olsun sn. Celalim01 . Resimleriniz çok güzel, hele yaprağı güzel çok güzel ama yanındaki güzellik onu bastırmış. Bence o tombiş yanakları her çiçeğin yanında fotoğraflamalısınız ;)

Teşekkürler sayın uyap, ikindin gibi bahçede uğraşırken kızımın arayacağını bildiğimden telefonu cebime almıştım. Kızım yaylada, sizin söylediklerinize karşın size haberi var kızımın. Forum arkadaşlarına söyle sakın maşallah demeyi unutmasınlar. Bana nazar değmesin diyor. Aynen dediği cümleleri ifade ediyorum.

Jakin
13-07-2015, 19:00
Kızınızı Allah esirgesin.. Çok tatlı maşallah.. :) Sayfanız hayırlı olsun..

telato
13-07-2015, 21:07
Celalim01 hocam; sizi bahçe sayfası açmış olarak görmek ne kadar güzel...
Sayfanız hayırlı olsun.

aleydi
13-07-2015, 21:51
Yaşasın öğretmenim çok sevindim. Hayırlı olsun bahçe sayfanız. Siz zaten hep aramızdaydınız, artık bahçenizle bizimlesiniz:). Yaprak güzeli çok güzel de, yanındaki güzel onu bastırmış.Kocaman maşallah ona.

celalim01
13-07-2015, 21:53
Kızınızı Allah esirgesin.. Çok tatlı maşallah.. :) Sayfanız hayırlı olsun..

Teşekkürler sayın Jakin , hayırlısıyla bu sene ikinci sınıfa geçti.İnşallah hayatta bahtı güzel olur. Bir tek kızım var . Tek çocuk olması bazen sıkıntı olsa da kısmetimizde böyleymiş.Biraz üstüne fazla düşüyoruz sanırım ama ne yapalım.Hayatımızda bir tek o var.

celalim01
13-07-2015, 21:55
Celalim01 hocam; sizi bahçe sayfası açmış olarak görmek ne kadar güzel...
Sayfanız hayırlı olsun.

Sayın telato içten düşüncenize teşekkürler. Havalar çok sıcak olduğundan bahçedeydim. Bütün bitkileri sulamaya çalıştım. Sizlere geç döndüm o nedenle.

celalim01
13-07-2015, 21:58
Yaşasın öğretmenim çok sevindim. Hayırlı olsun bahçe sayfanız. Siz zaten hep aramızdaydınız, artık bahçenizle bizimlesiniz:). Yaprak güzeli çok güzel de, yanındaki güzel onu bastırmış.Kocaman maşallah ona.

Teşekkürler sayın aleydi. O hayatımızın anlamı.Biricik pırlantam. Genelde mümkün olan her an beni yalnız bırakmaz. (sadece arkadaşlarıyla oyun oynarken beni tanımaz,işine öyle gelir.) akşam eve gelince illa kucağımda uyur. Eh birazda nazlıdır.

Umarım güzellikler her daim aramızda olsun.

uyap
13-07-2015, 21:59
Teşekkürler sayın uyap, ikindin gibi bahçede uğraşırken kızımın arayacağını bildiğimden telefonu cebime almıştım. Kızım yaylada, sizin söylediklerinize karşın size haberi var kızımın. Forum arkadaşlarına söyle sakın maşallah demeyi unutmasınlar. Bana nazar değmesin diyor. Aynen dediği cümleleri ifade ediyorum.

Ona kocaman bir maaşallah. Hem güzelliğine hem zekasına. Allah bahtını güzel etsin inşallah.

celalim01
13-07-2015, 22:02
Evet ,onlar olunca bazen hayatımızda karmaşalar olsa da onlarsız hayatın anlamı kalmıyor.

celalim01
13-07-2015, 22:09
565912
565913

Öğrencilerimle okul kapanmadan önce bahçemde çardak altında piknik görüntüleri. Hem güzel bir gün geçirdiler hemde çiçeklerle iç içe ,doğayı ve bitkileri tanıdılar. Yarının çocuklarına doğayı sevdirmek lazım.

celalim01
13-07-2015, 22:12
565914

Çocuklarla tohum ekme çalışması yaptık. Bilgi alışverişi yaptık. Tabi çocuklar çabuk alıyorlar alacaklarını helede severlerse o konuyu öğrenmek onlar için çocuk oyuncağı. Düşünün tv de çıkan şarkıları ,oyunları ,filmleri nasıl hemen öğrenirler.

celalim01
13-07-2015, 22:21
565922

Trübün sistemli çiçekliğim ve tabi yine çiçeklerin yanında gezen çiçeğim.

Emineyyüp
14-07-2015, 00:39
Sayfanız hayırlı olsun bol renkli bir sayfa olacak çoçuklar şenlendirecek ne güzel

YeniGine
14-07-2015, 01:14
Sayın öğretmenim celalim01 bahçe sayfanız hayrlı, bol çiçekli ve bol ürünlü olsun, evinizde güle güle oturun, eğittiğiniz çocuklar önce kendilerine-ailesine sonra hepimize hayrlı olsun, kuzunuzun-pırlantanızın-en güzel çiçeğinizin şansı bol olsun inşallah.

Tribün sistemi çiçekliğiniz harika olmuş, bahçe sizin bundan sonrası yavaş yavaş daha güzel olacaktır inşallah, rastgelsin...

YeniGine
14-07-2015, 01:15
Öğrencilerinizi görünce hemen ilk aklıma gelen Sayın öğretmenimiz meh12'nin emekleri geldi aklıma. Belki siz de görmüşsünüzdür ama ben yine de sizinle paylaşayım istedim.

http://www.agaclar.net/forum/okul-bahceleri/23711.htm

celalim01
14-07-2015, 10:20
Sayfanız hayırlı olsun bol renkli bir sayfa olacak çoçuklar şenlendirecek ne güzel

Teşekkürler sayın Emineyyüp. Bu kızımla olan yaprağı güzel bir komşumdan aldığım. Sizin gönderdiğiniz yaprağı güzel ise biraz daha farklıymış. İyi ki göndermişsiniz. İkisini yan yana koyup resimlerini çekeceğim. Çok güzel oldular.

celalim01
14-07-2015, 10:23
Sayın öğretmenim celalim01 bahçe sayfanız hayrlı, bol çiçekli ve bol ürünlü olsun, evinizde güle güle oturun, eğittiğiniz çocuklar önce kendilerine-ailesine sonra hepimize hayrlı olsun, kuzunuzun-pırlantanızın-en güzel çiçeğinizin şansı bol olsun inşallah.

Tribün sistemi çiçekliğiniz harika olmuş, bahçe sizin bundan sonrası yavaş yavaş daha güzel olacaktır inşallah, rastgelsin...

Çok teşekkür ederim. İçlerinde gerçekten anlamlı,(bütün çocuklar sevilmeye değer ama) gerçekten sevilmeye değer çocuklar var.

Saygıda ,çalışmada, düşünceli olmada ,yardımseverlikte,hoşgörüde çok güzel olan çocuklar var. Daha ağzından kimseye kırıcı bir söz ,yanlış hareket duymadığım çocuklar var.Keşke hepsi öyle olabilse ama maalesef.

celalim01
14-07-2015, 10:31
Öğrencilerinizi görünce hemen ilk aklıma gelen Sayın öğretmenimiz meh12'nin emekleri geldi aklıma. Belki siz de görmüşsünüzdür ama ben yine de sizinle paylaşayım istedim.

http://www.agaclar.net/forum/okul-bahceleri/23711.htm

Bazen verilen emeklerin değeri yerine getirilmiyor. Yazık oluyor. Bende daha önce izcilik çalışması yaptım. Ağaçlar ektik. Sonra yaz tatilinde köyün keçileri ,inekleri afiyetle yapılan her şeyi bitirmiş.

Yıllar sonra memleketime gelince (şimdi evimin yanında 300 metre mesafede görev yapıyorum.) uzak bir köye atandım.Orada ufak bir .çalışma yaptım ama şuan yerinde yeller esiyor. Sonra bakan olmamış.

Neyse ki bu arkadaşlarımız başarılı olmuşlar. İyi sonuçlar almışlar. Bizim biraz sonuç alamamış olmamız belki de o bölgede uzun süreli kalamamış olmamızdan kaynaklıdır. Kısa zamanda başarı zor. Anlatmak ,yaşamak ve yaşatmak lazım.

celalim01
14-07-2015, 10:36
566012

Bunlarda bahçemizin diğer müdavimleri. Kızım sevdiği için almıştım. Hayvanları seviyor ve bakmak istiyor.3 kız 1 erkek tavşan var. Yuva derin olduğundan şuan yavrular kaç adet tam sayamadım. Onları kucağına alıp seviyor, neredeyse her gün sevmek istiyor.

celalim01
14-07-2015, 10:40
Bunlarda bahçemde bulunan gülhatmiler( biz eşe fatma ismini kullanıyoruz.)

566013
566014
566015
566016
566017

aleydi
14-07-2015, 12:06
Küçükken benimde tavşanlarım vardı. Biri siyah beyaz, diğeri bembeyaz gözleri kırmızıydı. Bütün gün bahçede onların peşinden koşardım. Köpeğim vardı. tavuklar, kazlar, ördekler. Şimdi bahçe kirlenmesin diye, hiçbiri yok.O dostlar aslında hem çocuklar için, hemde bizim için terapi. Bende en yakın zamanda, bir köpek edinmek istiyorum.Onlarla vakit geçirmek güzel.

Gül hatmi çevrede o kadar çok ki. Rengarenk yollarda, sokaklarda. Bir türlü çıkıp fotoğraflayamadım. Tohum zamanını kaçırmam umarım. Bende bahçeye bir kaç tane ekmek istiyorum. ağaç gibi hallerini çok seviyorum.

celalim01
14-07-2015, 12:22
Köpeğim vardı. Hemde cins bir köpekti. Önceden uzak bir köye göreve gittiğimden. Eşimde belediyelik bir yerde görevliydi. Mahallenin çocuk demeye şahit ister tipleri taşlarla vurmuşlar. Hemde bahçede bulunan yavru köpeğe.

Hiç dışarı çıkmıyordu. Kızım adını köpüş koymuştu.Baktım hayvanı öldürecekler mecburen başkasına verdik. Şimdi kocaman olmuş.Köy yakınlarında yaşıyor. En azından hayvanı kurtarmış olduk. Şuan ki değeri 5 milyar diyorlar.

Bir dahada köpek almayı düşünmedik.Kedimiz Keriman zehirlendi öldü.Yavrusu çok küçüktü. Bir tanesini bulmuştuk.20 gün bakmaya çalıştık. Şırınga ile besledik süt içemiyordu. Daha öğrenmemişti. Annesi öldüğünde kızım ağladı ve ateşlendi günlerce. Yavru kedi ölünce kızıma söylemedik. Bir çocuğun arkasına takılıp gitmiş biz okuldayken ,orada ona bakarlar biz okulda olunca bakamıyorduk dedik.

Çocuğa mecburen yalan söyledik. Başka yol bulamadık. Muhabbet vardı onuda teyzesine verdik. Alerjim nedeniyle ilgilenemedim. Şimdi bahçede sadece arı ve tavşanlar var. Bahçeye başka bir kedi, köpek hiç birini sokmuyorum artık. Başka kediyle ilgilenemem. Ne çocuğumun üzülmesine izin veremem bir daha. Tekrar alışmasın başka bir hayvana.

celalim01
14-07-2015, 12:25
566026

566028
566029
566030

Bahçemizin sebzelerinden başlayalım paylaşmaya.

celalim01
14-07-2015, 12:26
566031
566032
566033
566034

celalim01
14-07-2015, 12:29
566036

Adana toplantısında sayın H.dogan'ın eşi tarafından eşime verilen arşın börülce. Bunu tohumluk bırakıp.Seneye çevremizdekilerle paylaşmayı düşündük.

566037
566038
566039
566040

celalim01
14-07-2015, 12:32
566041
566042
566043
566044
566045

Bahçeden topladığımız ürünlerimiz

celalim01
14-07-2015, 12:34
566046
566047
566048
566049
566050

celalim01
14-07-2015, 12:39
566051
566052
566053

Bu fotoğrafı çekmeden dikkatimi çeken bir şey oldu. Resimde belki tam seçilemez ama ben şaşırdım. Biz gıllik, gıcı domates deriz bu domatese ,eskiden bütün tarlaların yanı başında ekili olurdu. Tarlada çalışanlar toplar yerlerdi. Benim kızımda bayılır bu domatese sırf o nedenle ekiyorum. Verimi de güzel

Bu domateslerde daha önce görmedim , dikkatimi çekmedi. 3 farklı tür var gibi geldi bana.Biri normal yuvarlak domates, diğeri bursa domatesi gibi sivri bir şekil bir diğeri ise yayla domatesini andırır şekilde domates gördüm. Bilmiyorum ben mi yanıldım ama o şekilde gördüm geldi bana.
566054

celalim01
14-07-2015, 12:41
566055

Kızım için ektiğim mısırdan bir kare.

566056

celalim01
14-07-2015, 12:44
566057
566058
566059
566060
566061

Uzunca bir süredir kendi tohumlarımı yetiştirip, kendi fidelerimi ekmeye çalışıyorum. Özellikle havuç ve soğan tohumlarından başarılı sonuçlar aldım. Pembe domatesim yoktu onuda buldum. Salatalık tohumları kaynanamdan alarak ektim. Kabak tohumlarını forumda paylaşımda bulunan arkadaşlardan edinmiştim.

Resulgur
14-07-2015, 13:03
566046
566047
566048
566049
566050
Hay maşallah her şey doğal ve organik [emoji4]

Resulgur
14-07-2015, 13:05
566051
566052
566053

Bu fotoğrafı çekmeden dikkatimi çeken bir şey oldu. Resimde belki tam seçilemez ama ben şaşırdım. Biz gıllik, gıcı domates deriz bu domatese ,eskiden bütün tarlaların yanı başında ekili olurdu. Tarlada çalışanlar toplar yerlerdi. Benim kızımda bayılır bu domatese sırf o nedenle ekiyorum. Verimi de güzel

Bu domateslerde daha önce görmedim , dikkatimi çekmedi. 3 farklı tür var gibi geldi bana.Biri normal yuvarlak domates, diğeri bursa domatesi gibi sivri bir şekil bir diğeri ise yayla domatesini andırır şekilde domates gördüm. Bilmiyorum ben mi yanıldım ama o şekilde gördüm geldi bana.
566054
Eskiler anlatıyor bu domatesleri hocam dediğiniz gibi tarlalarda olurmuş minik domatesler cok lezzetli yemekler yaparlarmış ..

sevoş
14-07-2015, 13:06
sayın celalim01 bahçeniz hayırlı olsun.bol çiçek böcek bekliyoruz.Tetanoz aşışını yanlış mı biliyoruz acaba ,tetanoz aşısı beş yılda bir yapılır.tek bir aşı beş yıl bizi korur.saygılar.

celalim01
14-07-2015, 13:13
[QUOTE=celalim01;1395878]Bunlarda bahçemde bulunan gülhatmiler( biz eşe fatma ismini kullanıyoruz.)

Bizde de 'Fatma Ana' diyorlar:)

Oda güzelmiş, toplumumuzda Fatma ismine karşı çok büyük bir sevgi ve saygı var ki hep kullanılıyor.(Ama bunlar o kalıba girmiyor. Erkek Fatma ,Karafatma)
sonuçta ana diyorlar analık güzeldir.

celalim01
14-07-2015, 13:15
Hay maşallah her şey doğal ve organik [emoji4]

Teşekkürler sayın resulgur. Doğal olmasına çalışıyoruz. Bünyem nedeniyle de kimyasallara karşı bir insanım. Hayatım boyunca çok zorda kalmadığım takdirde ilaç bile kullanmamaya çalışırım.

Hazır gıdaları ,turşuları evime almamaya özen gösteririm. Cips ,kola benzeri gıdalar benim lügatımda olmayan şeylerdir.

celalim01
14-07-2015, 13:22
sayın celalim01 bahçeniz hayırlı olsun.bol çiçek böcek bekliyoruz.Tetanoz aşışını yanlış mı biliyoruz acaba ,tetanoz aşısı beş yılda bir yapılır.tek bir aşı bir yıl bizi korur.saygılar.

Sayın sevoş teşekkürler. Tetanoz aşısı kademeli yapılan bir aşıdır. Tek doz aşı sizi belirli oranda korur.İlk aşıdan sonra belli aralıkları vardır. Bunun için aşı kartı verirler. tarihler atılır. Ben hem okuduğum lise döneminde meslek olduğundan mecburi aşı oluyorduk. sürekli demir aksamlı şeylerle uğraşıyorduk.

Bu aralıkları takip ederek 1. doz aşı ,2. doz aşı 1 ay sonra 3. doz 6 ay sonra
4. doz aşı 1 yıl sonra ,5. doz aşı ise 10 yıla kadar koruma sağlıyor. Ben hepsini yaptırmamakla birlikte aşı kartımla tarihleri takip ederek koruyucu aşılarımı yaptırdım. Son doz aşımı olmadım..

Resulgur
14-07-2015, 13:22
Hocam bu arada sonunda bahçe sayfanızı da açmışsınız merakla bekliyordum gerçektende çok iyi oldu , bol ve bereketli ürünler dilerim. Takipteyim [emoji4]

Emineyyüp
14-07-2015, 14:17
Teşekkürler sayın Emineyyüp. Bu kızımla olan yaprağı güzel bir komşumdan aldığım. Sizin gönderdiğiniz yaprağı güzel ise biraz daha farklıymış. İyi ki göndermişsiniz. İkisini yan yana koyup resimlerini çekeceğim. Çok güzel oldular.Beğendiğinize çok sevindim .Benim ki tohum yapmakla meşgul şimdi çok büyüdü;);)

Emineyyüp
14-07-2015, 14:25
566012

Bunlarda bahçemizin diğer müdavimleri. Kızım sevdiği için almıştım. Hayvanları seviyor ve bakmak istiyor.3 kız 1 erkek tavşan var. Yuva derin olduğundan şuan yavrular kaç adet tam sayamadım. Onları kucağına alıp seviyor, neredeyse her gün sevmek istiyor.Tavşanları görünce yeğenlerimi hatırladım bakıp büyüttükleri tavşanlar büyüyüp çoğalınca haliyle evde yer kalmıyor eniştem de bir arkadaşının bahçesine götürüyor bir zaman sonra ölüyorlar tabi bunu bizim küçükler bilmiyorlar tavşanlarımız bahçede diyor .Anneleri söyleyememiş çünkü kendi elleriyle baktıkları için çok seviyorlarmış üzülmesinler diye .Halen de teyze bizim tavşanlarımız var gel sana verelim diyorlar .Yazık görmedikleri halde var diyorlar nasıl sevmişlerse artık:rolleyes:

celalim01
14-07-2015, 19:48
Çocuklar duygusaldır. Özellikle bazı çocuklar çok aşırı duygusal. Birde ona sahiplendikleri için. Hiç unutmazlar. Benim kız yaz tatilinde yaptığı iyi davranışlar. Kitap okuma ,ders çalışma, yardım etme gibi davranışları karşılığında para kazanıyor. Tek tek öyle bir hesaplıyor ki hiç unutmuyor miktarı.

Böylelikle matematik ,mantık yürütme, hafıza gelişmesini de sağlamaya çalışmış oluyoruz.

celalim01
14-07-2015, 19:54
566116

Biz çalışırken yanımızdan ayrılmayan tekir ,tahtanın üzerinden inmeye kalkarken takla attı. O anı yakaladık.

566117

Ben çalışırken kızım foto çekiyor.
566118

566119

Tekir teftişte.

566120

celalim01
14-07-2015, 20:01
566123

Nedenini anlayamadığım bir şekilde illa ayaklarımın üzerine çıkıp oturmayı severdi. Ben evde yok iken terliğimin üzerine yatardı.

566124

566125
Burada saldırı yok yanlış anlaşılmasın. Tekir kedi yavru olduğu için tavşanları annesi sanıyor. Onların yanına koşuyordu. Anne ihtiyacı hissediyor.

566126

Biz işi bitirip içeri girdiğimizde oda içeri girmek amacıyla kapıya yönelip.Sinekliğe tırmanmış.Kızım gördü ve çağırdı . İlginç geldiği için fotoğrafladım. Şimdi sadece fotoları kaldı.

566127

Yeni çiçeklerin koyulacağı sedir bitince tekir kedi sağlamlığını kontrol etti.

celalim01
14-07-2015, 20:05
566129

566130

566131

Çiçeklikler temizlenip ,boyanıyor.

566132

Hiç tanımadığım. Daha babam çocukken vefat etmiş olan,adını aldığım rahmetli dedeme ait loğ taşını bulunca köyde hatıra olarak getirdim ve boyadım.

celalim01
14-07-2015, 20:11
566133
566134

Bahçemden söktüğüm soğanlı türlerden bazıları.

566136

Saksı domatesim. Geçen sene azda olsa domates alıp yemiştim. Bu sene yine denemek istedim.

566137

Kızımla birlikte bahçenin sol tarafına ( batı tarafına ) genel bir bakış. İlk olarak batı tarafından başlayarak çiçeklerimi paylaşmaya çalışacağım.

566135

İlk sırada yonca var.

celalim01
14-07-2015, 20:21
566138

Fide sormak amacıyla gittiğimiz fidancı da görünce aldığımız ve bizi üzmeyip köklenen ve çiçek açmaya başlayan bodur tür kasımpatı.

566139

566140

Asmalar bu sene iştahlı duruyor.

566139
566140

Cinsini çok sevdiğim bodur bir tür olan elma. Hem lezzetli hem dayanıklı. Tamamıyla kızarmadan toplamak gerekiyor. Topladıktan sonra dolaba koyduğumda 1 ay bozulmadan kalabiliyor. Geçen sene ikinci defa ürün aldığım elma cinsi budur.

Bir çok kişiye aşılık verdim. Birçok kişide aynısında istedi. Gidip satıcıdan aldım.İsteyenlere teslim ettim. Öyle olunca bana lazım olan bir ürün olduğunda satıcı da bana indirim yapmaya başladı.

celalim01
14-07-2015, 20:29
566143

Bu sene ilk defa ürün verecek olan gemlik cinsi zeytinim. Oldukça yoğun çiçek açtı. Çiçekleri tutmaya başladı ama sonrasında yağan dolu ,aşırı yağmur,rüzgar gibi etkenlerle çoğunu döktü. Şimdilik bir avuç kadar ürün verecek ama olsun. Zeytin yemesini çok seven birisiyim.

566144

Eşimin çok sevdiği hambelis. Daha boyuna bakmadan maşallahı var ürün vermeye başladı.

566145

Şeftalim güzel bir tür. Hem sulu ,leziz ,hemde meyveleri büyük oluyor. Yoğun bir meyve vermekte. Bu sene meydana gelen donlardan etkilendi. Bazı dalları kuruma yaptı. Bazı dalları ise yoldan geçen çocuklar( kimisi çocuk değil yaşına bakarsan ama çocuktan daha çocuk aklındalar.) Şeftali koparmak isterken. Hem dalları kırmışlar hemde bir çok şeftali daha yetmeden yerlere döküldü heba oldu.

B e t ü l
14-07-2015, 23:16
Bu ne hız maşallah. Bir gün girmedim. Sayfa açılmış 3. Sayfaya gelinmiş. Hayırlı olsun. ;))
Kolay gelsin size de. Malum bahçe işleri hiiiiç bitmez.

YeniGine
14-07-2015, 23:20
Sayın öğretmenim, maşallah bahçeniz genişmiş tek başına uğraşmak zor; fakat buna rağmen meyveniz, sebzeniz, çiçeğiniz bol emeklerinize sağlık; rastgelsin inşallah...

celalim01
14-07-2015, 23:42
Bu ne hız maşallah. Bir gün girmedim. Sayfa açılmış 3. Sayfaya gelinmiş. Hayırlı olsun. ;))
Kolay gelsin size de. Malum bahçe işleri hiiiiç bitmez.

Merhaba sayın Betül ,sayfayı açmadan önce kopya çektim. Hazırlık yapmıştım biraz. Resimleri derledim. Ayrı dosyalarda sıralama yaptım. Sonra sayfayı açıp paylaşmaya başladım. Haklısınız tek uğraşmak zor oluyor. Eşim bana yardımcı oluyor. Oda bahçeyi sevdiği için sorun yaşamıyoruz. Ben bir taraftan iş yapıyorsam eşimde bahçeyi suluyor, otunu temizlemeye çalışıyor.

Sağ olsunlar arada yakınımızdan geçen komşuları yakalayıp ,bir kaç kazma vurduruyoruz. Ot toplatıyoruz. Bugün yeni yaptığımız odayı boyadım. Bahçede uğraştık ,sulama yaptım derken yoruldum. Eşim ve kızım köydeler ,biraz zor oldu. Boyanan yerin temizlenmesini eşim olsa yapardı bana kaldı. Birde hiç sevmediğim (eşim burada olmayınca mecburi) Bulaşıklar kaldı bana.:D:D

celalim01
14-07-2015, 23:48
Sayın öğretmenim, maşallah bahçeniz genişmiş tek başına uğraşmak zor; fakat buna rağmen meyveniz, sebzeniz, çiçeğiniz bol emeklerinize sağlık; rastgelsin inşallah...

Zaten sonuçları görmesek devam edemeyiz. İçimizde sevgi olduğu müddetçe devam ederiz. Hayalimizde hep bahçeli ev vardı. Çocukluğumuz hep bahçeli evde geçti. Tabi biraz yorucu oluyor ,günlük 2 saate yakın bahçede oluyoruz.

Bir kaç gün önce bahçenin yanında(duvarın dışında ,ot ,diken benzeri şeyleri yakmak amacıyla ) ateş yakmışlar.Bazı bitkiler zarar görmüş ateşten. Asma(yaprağı için yetiştirdiğim tür-üzüm az tutar ama bol güzel yaprak verir sarmalık) fasulyeler zarar görmüş,kurumuş ateşten.Kim yakmış bulamadım. Bulsam fırçanın hasını ,hatta verecem odunu.

celalim01
15-07-2015, 08:49
566253
566254
566255
566256
566257

Keşke çiçekleri daha uzun süreli yaşasa çok güzel olacak ama ömürleri kısa. Gölgeli yere aldım. Çok uzun süre güneşte kalmasın diye ama yinede çok uzatamadım çiçeklerin ömrünü.

celalim01
15-07-2015, 08:52
566258
566259
566260
566261
566262

Çiçeklerinin hepsini aynı anda. Tamamen açmış olarak yakalamak zor. Biri açıyor birinin çiçekleri azalıyor. Birde sıraya girmişler gibi açıyorlar.

celalim01
15-07-2015, 08:53
566263
566264
566265
566266

celalim01
15-07-2015, 08:56
566267
566268
566269
566270

celalim01
15-07-2015, 08:59
566271

566272

566273

celalim01
15-07-2015, 20:00
566365

566366
566367

celalim01
15-07-2015, 20:02
Akşam sefası ,aşkın gözyaşlarından sonra sırada balıkağzı(aslanağzı )var.

566368
566369
566370

celalim01
15-07-2015, 20:06
566371

566372

vinca majör cezayir menekşesi.

566373
566375

Şuan çiçekleri geçti ve tohum yapmakla meşgul olan büyük beyaz papatyam.

566374

Elma ağacımdan genel bir görüntü.

celalim01
15-07-2015, 20:15
566377

566378

Hercai menekşeler.

566379
566380
566381

Çocukların sürekli ilgi odağı olan (balını yemeye geliyorlar. Çocukken evimizde vardı. Bende sürekli yerdim.) Bahçedeki arılarımın vazgeçilmezi hanımeli çiçeğim.

celalim01
15-07-2015, 20:21
566383
566384
Her zaman beğendiğim ,çiçeği güzel ,hemde çayı içilen hatmi çiçeğini bulup bahçeme ektim.

566385
566386
Sayın aydındeniz tarafından gönderilen. Bu kış donda hasar gören. Son anda kurumaktan kurtularak baharla birlikte yeniden doğan japon güllerim. Yakında yeni yerlerine ekilecek. Bahçede çok yer kalmadığından . Çok fazla büyümesin diye büyük saksılar aldım ekmek amacıyla.

celalim01
15-07-2015, 20:29
566387
566389

Henüz rengini bilmediğim. Bir tanıdıktan gelen gül çeliği artık köklendi.

566388
566390
566391

Kirli hanım -zinnia-( Böyle güzel bir çiçeğe neden kirli hanım ismini vermişler bilmiyorum.)

Bu paylaşımlarla birlikte bahçemin batı tarafının üçte birini sizlerle paylaşmış oldum.

Resulgur
16-07-2015, 01:28
566387
566389

Henüz rengini bilmediğim. Bir tanıdıktan gelen gül çeliği artık köklendi.

566388
566390
566391

Kirli hanım -zinnia-( Böyle güzel bir çiçeğe neden kirli hanım ismini vermişler bilmiyorum.)

Bu paylaşımlarla birlikte bahçemin batı rafının üçte birini sizlerle paylaşmış oldum.

Hocam zinnia lar daha çiçek açmadı dimi sendede benimkiler boylandı baya bir ama bekliyoruz ne zaman çiçek açacaklar diye :D

aleydi
16-07-2015, 21:25
Öğretmenim sizden gelen zinnialar büyüyorlar. Görünce tekrar teşekkür edeyim dedim:).Süpriz olmuştu benim için. İyiki de bahçe sayfası açın demişim:). Bakın paylaşacak ne kadar çok çiçeğiniz varmış, birbirinden güzel:9. Bu arada hanımelinin balının yendiğini ilk defa duyuyorum. Biz ballı ballı deriz. Kırçiçeği var çocukken onun balını içerdik. Bir de akasyanın çiçeklerini yerdik:).Şimdilerde hiç görmüyorum öyle beyaz çiçekli akasyaları.Ballı ballı da çok az var etrafta. Bu arada iyi bayramlar,selamlar eşinize.

celalim01
16-07-2015, 23:00
Sayın resulgur benim zinnialar farklı zamanlarda ekildi. Bahçenin diğer tarafında bulunan zinnialar açtı. Birazda güneşle alakalı da olabilir. Bahçenin her tarafı her saatte aynı güneşi almıyor. Dur çekmiştim açan zinniadan birazdan yükleme yapıp sırayı bozarak atayım.

Sayın aleydi, biz adını bilmez idik ama sırf balı hoşumuza giderdi.Şuan aklımda değil böyle balı içilen başka çiçeklerde vardı. Şimdilerde yoldan geçen çocuklar hemen hanımeline saldırıyorlar balı için.

Yeni yapılan yeri boyamıştım. Temizledim ,bahçeyle uğraştım derken yoruldum. Bazı çiçeklerin üzerine güneşten bir nebze olsun korunsunlar diye fidancıların kullandığı örtüden yaptım.

celalim01
16-07-2015, 23:02
Ben kısa ismi Zinya'yı kullanıyorum ;)

Nemli ortamda çok çabuk külleniyor yaprakları bu sebeple öyle tezat bir isim tamış olabilirler.

Bayramınız kutlu olsun...

Teşekkürler ,mümkündür mutlaka bir sebep var takmaları için. Mesela biz hanım küpesi diyoruz. Hep öyle alıştık. Sonuçta gerçek adı kına imiş.( kendi aramızda hala hanım küpesi diyoruz eşimle konuşurken.)

celalim01
16-07-2015, 23:11
566535
566536

Mesela biz burada çıtlık ismini kullanırız. Yerel isimler çok kullanıldığından diğer isimlerine alışamıyoruz genelde.

566537
566538
Kasımpatı çiçeğim 7 renk var elimde.(bodur olanlar hariç ) Normalde açmaması gerekirken bir tanesi çiçek açmaya başladı.

566539

Melisa çiçeğini şuan paylaşıyorum.Ana melisa çiçeğim rahatsızlığım baş gösterdiği zaman kökten sökülüp bir komşuya hediye edilmişti. Yoğun kokusu karşısında nefes alamıyorum.Solunumla alakalı rahatsızlığı olanlar, kalp hastalığı olanlar, astım ,bronşit ve alerjik bünyeler üzerinde olumsuz etkileri olan keskin bir çiçek.

Ana melisa dışında köklenmiş olan 3 çelikten biri.İkisi poşetli olduğundan başkasına verildi. Bu ise yerde ekili olduğundan çiçeğe zarar vermemek adına Eylül ayını bekliyoruz.Eylül ayında sökülerek başkasına hediye edilecek. O zamana kadar asla çiçek açtırmamak adına sürekli çiçekli alanları kesiyorum.

celalim01
16-07-2015, 23:17
566540

566541

566542

566543

Soğukluk (farklı isimleri vardır mutlaka ama biz o şekilde kullanıyoruz.)

Yer menekşesi (yabani menekşe ) ve yenidünya

celalim01
16-07-2015, 23:33
566544
566545

Mor gelinduvağı (begonvil )

566546

Bu köşe eşimin ve benim çok sevdiğimiz bir köşe ,şimdi bu köşede bulunan çiçekleri tanıtmaya çalışacağım. Tabi en çok gözümüze hitap eden mor begonvil, birde güney taraftan bakış atalım begonvile.

566547

celalim01
16-07-2015, 23:39
566551

Tohumluk bıraktığım patlıcan. İlk ürünü tohuma bıraktım.

566548
566549
566550

Sayın resulgur'un merakını gidermek amacıyla sırayı bozarak araya kaynak yaptığım. Bahçenin farklı alanlarında açmış olan zinnialar.

celalim01
16-07-2015, 23:43
566552
566553
566554

Bahçeden bugün kısmetimize düşenler.

566555
566556

Batı tarafta bulunan çilek alanım.

Resulgur
16-07-2015, 23:47
566551

Tohumluk bıraktığım patlıcan. İlk ürünü tohuma bıraktım.

566548
566549
566550

Sayın resulgur'un merakını gidermek amacıyla sırayı bozarak araya kaynak yaptığım. Bahçenin farklı alanlarında açmış olan zinnialar.
Emeğinize yüreğinize sağlık hocam teşekkür ederim. Gözümüz gönlümüz açıldı valla [emoji4]

celalim01
16-07-2015, 23:49
En çok sevdiğimiz alan dediğim Köşede bulunan çiçekler.

Atatürk çiçeği
566557

Gazanyalar.
566558

Kiremit rengi begonvil , bu henüz çiçek açmadı.
566559

Kırmızı zambak.

566560

Bu sardunyanın rengini seviyorum(eşim zaten sardunyaları çok sever.)

celalim01
16-07-2015, 23:53
566562
566563

Başka alanda bulunan ama tomurcuklanmaya başlaması,yeniden çiçek verdiği sürgünle beraber çiçek sapı oluşturan hoyaları paylaşmak istedim.

566564
566565

Görüldüğü gibi beyaz olan kınanın çiçek sapı beyaz. Buraya kadar sorun yok. Ama nasıl oldu anlamadım. Diğer pembe açan kınaların çiçek sapları beyaz olmamasına rağmen bu pembe açan kınanın çiçek sapı beyaz.

YeniGine
16-07-2015, 23:57
Herşey çok güzel sayın öğretmenim; emeklerinize, gönlünüze sağlık...
Begonviliniz çok güzel olmuş, hasadınız bereketli, daim olsun inşallah...
:( 2 senedir zinnia tohumu da atmıyorum; bahçemden yok olup gittiler. Sanırım zinnialardan fide halinde iken uç almamışsınız; uç alırsanız daha çok dallanıp budaklanıyorlar.
Rastgelsin inşallah...

celalim01
16-07-2015, 23:59
566566

Bu yaprağı güzelin soldaki daha önce paylaştığım komşumdan almış olduğum. sağdaki ise sayın emineyüpten bana gelen yaprağı güzel.Aralarında oldukça açık bir yaprak renk ve şekil farklılığı var iyi ki bana göndermiş sayın emineyüp.

566568

Tohumdan ürettiğim ve çiçek açmayı başaran sardunyalarla birlikte bugünkü paylaşıma ara veriyorum. Yarın umarım batı alandaki çiçekleri resimlerini paylaşmayı bitiririm.

Malum yarın bayram erken yatalım. ( çok erken yatıyoruz gerçi ama olsun.)

Görüşmek dileğiyle.İyi geceler.

YeniGine
17-07-2015, 00:01
Görüldüğü gibi beyaz olan kınanın çiçek sapı beyaz. Buraya kadar sorun yok. Ama nasıl oldu anlamadım. Diğer pembe açan kınaların çiçek sapları beyaz olmamasına rağmen bu pembe açan kınanın çiçek sapı beyaz.

:) Öğretmenim o kadar kusur; kadı kızında da olur...

celalim01
17-07-2015, 00:01
Herşey çok güzel sayın öğretmenim; emeklerinize, gönlünüze sağlık...
Begonviliniz çok güzel olmuş, hasadınız bereketli, daim olsun inşallah...
:( 2 senedir zinnia tohumu da atmıyorum; bahçemden yok olup gittiler. Sanırım zinnialardan fide halinde iken uç almamışsınız; uç alırsanız daha çok dallanıp budaklanıyorlar.
Rastgelsin inşallah...

Teşekkürler, ben hiç uç almıyorum. Kendi doğal hallerinde bırakıyorum.Sonra nazlanırlar felan neyime gerek. Kendi hallerinde bırakınca uzun süre beni çiçeksiz bırakmıyorlar.

YeniGine
17-07-2015, 00:06
Sayın öğretmenim; sardunyanızda çiçeği geçmiş bir dal onu koparıverin lütfen. :D Ben de artık ister istemez, farkında olmadan devamlı nerede olursa olsun geçmiş çiçekleri hemen uç kısmından iki tırnak arası çıt kopartmak adet halini aldı...

Geçen gün yine bir komşumun bahçesinin önünde nane tarlası var, bir bayan rica etti bir bıçak varsa şu naneleri biçsem alsam olur mu? Dedim gel, oturdum nanelerin başına alışkanlık ya artık çıt çıt çıt iiki tırnak arası bir sürü naneyi biçiverdim. Valla bayan şaşırdı, maşallah, teşekkür ederim deyip aldı nanelerini gitti. :)

YeniGine
17-07-2015, 00:08
Teşekkürler, ben hiç uç almıyorum. Kendi doğal hallerinde bırakıyorum.Sonra nazlanırlar felan neyime gerek. Kendi hallerinde bırakınca uzun süre beni çiçeksiz bırakmıyorlar.

:) Seneye nasip olur ise 4-5 tanesinde deneyin derim. Daha çok çiçekli olacaklar. Yine nasipse bana teşekkür edeceksiniz. :p

celalim01
19-07-2015, 08:56
Kına çiçeğine biz de 'Bahçe Güzeli' deriz hala :)

Yerel kullanımda oldukça güzel isimler kullanılıyor çiçeklere. Halkın içinden gelen isimler veriliyor.

celalim01
19-07-2015, 08:59
Sayın öğretmenim; sardunyanızda çiçeği geçmiş bir dal onu koparıverin lütfen. :D Ben de artık ister istemez, farkında olmadan devamlı nerede olursa olsun geçmiş çiçekleri hemen uç kısmından iki tırnak arası çıt kopartmak adet halini aldı...

Geçen gün yine bir komşumun bahçesinin önünde nane tarlası var, bir bayan rica etti bir bıçak varsa şu naneleri biçsem alsam olur mu? Dedim gel, oturdum nanelerin başına alışkanlık ya artık çıt çıt çıt iiki tırnak arası bir sürü naneyi biçiverdim. Valla bayan şaşırdı, maşallah, teşekkür ederim deyip aldı nanelerini gitti. :)

Merhaba şu sıralar ancak yetişiyorum. havalar sıcak ,malum her gün sulamak gerekiyor. Bayramda olunca sağa sola gidiyorum.İlk gün annemde idim sabah erkenden gittim. Dün de yaylaya gittim kaynanamın yanına. hanımı aldım geldim. Evde çalışıp duruyoruz.

Çiçekleri geçmiş baktım.Hiç dikkat etmemişim bu karışıklıkta.Benim naneler şu sıralar tohum yapmakla meşguller. Denemek istedim tohumdan nasıl oluyor diye.

celalim01
19-07-2015, 09:03
:D Merhaba arkadaşlar. Mecburi ara vermek durumunda kalmıştım. kaynanamın yanındaydım. Bu gülücüğü kızım yanımdaydı. Israrla göndermemi istedi bende kırmadım attım buraya.

566854
566855
566856
566857
566858

Yer mineleri. Bayağı renk çeşidi buldum. Daha farklı renklerini aramaya devam ediyorum. Hoş güzel,bol çiçek veren bir bitki. Üstelik dayanıklı ,sürekliliği var.Bakımı da kolay çok nazlanmıyor. Daha ne isteriz.

celalim01
19-07-2015, 09:06
566860
566861
566862
566863
566864

Mineler devam. Bazıları çiçekleri solmaya başladı renkleri net değil. her biri ayrı renk olan minelere devam.

celalim01
19-07-2015, 09:08
566865

En sona sakladığım. Görünce dayanamayıp hemen aldığım. Sadece bir adet kalmış olan. Geldiğinden beri gelişip ,güzel çiçeklerini açan iki renkli mine.

celalim01
19-07-2015, 09:11
566866
566867
566868
566869
566870

Sardunyalarla devam edelim paylaşımımıza.

celalim01
19-07-2015, 09:12
Tohumdan yetiştirmesi kolay ve çeşit çeşit renkte açıyorlar ;)

Sonbaharda ekerseniz erken ilkbaharda renklenirler:p

Şimdi çok farklı renkler bulduğum için. Bahçede arıların faydası ile sizin söylediğiniz gibi farklı renkleri elde etme şansım olabilir.

celalim01
19-07-2015, 09:14
566871
566872
566873

Sardunyalarımın devamı diğer tarafta olduğu için bu batı tarafında olanları paylaştım. Diğer tarafa geçtiğimde diğer sardunya renklerini paylaşacağım.

celalim01
19-07-2015, 09:18
566874
566875

Sarı gelinduvağı(begonvil). Biraz bizim Adana bölgesinde kullanılan isimleri kullanmaya devam edelim.

celalim01
19-07-2015, 09:24
566881

Balıkağzının açmış resmi.

566882

Kırmızı zambağın daha önce çekmiş olduğum resmi.

566883

Henüz bir yıllık olan elmam yaşına uygun olarak bir adet elma verdi. Bakalım farklı cins olan elmanın tadı nasıl.

celalim01
19-07-2015, 09:27
566884

Batı alanında son paylaşımım beyaz papatyanın resmi olmuştur. Misafirim geleceği için paylaşıma şuan ara vermek durumundayım.

Daha sonra diğer taraftaki çiçeklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Emineyyüp
19-07-2015, 10:48
566566

Bu yaprağı güzelin soldaki daha önce paylaştığım komşumdan almış olduğum. sağdaki ise sayın emineyüpten bana gelen yaprağı güzel.Aralarında oldukça açık bir yaprak renk ve şekil farklılığı var iyi ki bana göndermiş sayın emineyüp.

566568

Tohumdan ürettiğim ve çiçek açmayı başaran sardunyalarla birlikte bugünkü paylaşıma ara veriyorum. Yarın umarım batı alandaki çiçekleri resimlerini paylaşmayı bitiririm.

Malum yarın bayram erken yatalım. ( çok erken yatıyoruz gerçi ama olsun.)

Görüşmek dileğiyle.İyi geceler.Güle güle büyütün ufaklık baya büyümüş :p annesine çekmiş

celalim01
22-07-2015, 09:49
Bayram koşturması bitti.Misafirler gitti. Tekrar buradayız ve paylaşıma kaldığımız yerden devam ediyoruz.

İlk olarak çok farklı ve güzel renklerde çiçekler açan zinna(kirli hanımlarla) merhaba diyelim sizlere.

567386
567387
567388
567389
567391

celalim01
22-07-2015, 09:52
567394
567395
567396

O kadar çok farklı renkleri var ki harika. Geçen yıl elimde olan tohumlarını ektiğim krem ,sarı benzeri renkler henüz çıkmadı. Henüz daha açmayan çiçeklerim var. Bir kısmı açıyor bir kısmı yeni yeni gün yüzüne çıkıyor.

Sayın emineyyüp haklısınız. annesine çekmiştir. Tohum yapmak amacıyla çiçek açmaya başladı ama biz yaprağı güzelin daha çok gelişmesi amacıyla çiçek açma yerlerini kırptık ,gelişmesine devam etsin diye

celalim01
22-07-2015, 09:55
567402
567403
567404

Çiçekliğimin farklı açılardan görünüşü. Sırasıyla bu çiçeklik alanında bulunan çiçekleri paylaşmaya çalışacağım.

celalim01
22-07-2015, 09:59
567405

aloevera

567408

Diğer glayöller açmaya başladı. 4 glayöl daha henüz açmadı. Yaprak sayıları 5-6 civarında yakında onlarında açmalarını ve renklerinin farklı olmalarını umut ediyorum.

567406
567407
567409

Sayın Güler tarafından gönderilen sarı ve kırmızı atlaslarım güzel gelişiyorlar. Çiçeklerini ne zaman görebileceğim henüz bilemiyorum.

celalim01
22-07-2015, 10:03
567421
567422

İki farklı reyhanım. Birisi siyah diğeri açık renk.

567423

mum çiçeğim verdiği ışkını ve çiçek sapından çiçeğini açtı . Çiçek sapı vermeye devam ediyor. Odam yapıldığı için yakında içeri alacağım.

567424

Sedum palmeria

celalim01
22-07-2015, 10:07
567430
567431

Şuan henüz iki rengi açık olan gazanyalar.

567432

Bodur türü olan farklı renkleriyle sevdiğim horoz ibikleri.

567433

Yılan kaktüsüm.

celalim01
22-07-2015, 10:11
567435
567437
567438
567439
567436

Kedi tırnakları. ( biz burada farklı isim kullanmaktayız ama şimdi bu ismi paylaşmayalım. Çok güzel birisim değil.)

celalim01
22-07-2015, 10:13
567440
567441
567442
567443
567444

Saksılara karışık renkler ektim. özellikle ebruli olanı çok seviyorum. Çok farklı renkte çiçekler açıyor. Bu şekilde ekerek renklerin karışarak daha güzel ve hoş renkler elde etmeyi amaçlıyorum. ( arılar sağolsun.)

celalim01
22-07-2015, 10:16
567445
567446
567448

567448

Bu beyaz olan katlı değil ve büyük çiçekli. Diğerlerinin tohumlarını almaya başladım ama bu büyük beyaz henüz tohum yapmadı. Çiçeği soluyor ama tohum bölümünde tohum oluşturmadı.

celalim01
22-07-2015, 10:21
567449

Kırmızı kedi tırnağı.

567450
567451

Kınalar kına yakmaya toplu geçit yapıyorlar.

567452

celalim01
22-07-2015, 10:25
567453

Ihlamur ağacım. Henüz hiç çiçek açmadı. Bu sene çiçek açmazsa aşı yaptırmaya çalışacağım. Satıcı 5 seneye kadar açmayabileceğini söylemişti. Bende yeterli bilgiye sahip olmadığımdan bu senede bekleyelim dedik.

567457

Kadifeler.

567454

Farklı renklerde gül çeliklerim. Bir kısmı saksı gülüdür.

567455
567456

Beyaz japon gülüm.

celalim01
22-07-2015, 10:30
567461
567462
Sellukam boy atmaya devam ediyor.

567460
Sayın emineyyüpten gelen talgraf çiçeğim oldukça iyi gelişti.

567459
567458

Tüylü olan telgraf çiçeğini de bir arkadaşımız göndermişti ama şuan aklıma gelmedi.Kusura bakmasın hatırlayamadığım için.

Emineyyüp
22-07-2015, 14:29
Maşallah eliniz baya bereketliymiş .Ellerinize sağlık aloe Vera ne durumda öldü mü yoksa kimse yaşatamadı yavru aloe veralarımı benden başka tabi yavru bile yavru veriyor şimdi:p

celalim01
22-07-2015, 21:47
Maşallah eliniz baya bereketliymiş .Ellerinize sağlık aloe Vera ne durumda öldü mü yoksa kimse yaşatamadı yavru aloe veralarımı benden başka tabi yavru bile yavru veriyor şimdi:p

Sizden gelen aloe vera yaşıyor. Araya kaynak yapıp sizden gelen aloe vera resmini atayım yarın unutmazsam eğer.

aleydi
22-07-2015, 22:19
Öğretmenim bende çok seviyorum bitkileri yöresel isimleriyle kullanmayı. Ne kadar geniş ve güzel kültürümüz olduğunun kanıtı bu. Hepsi birbirinden güzel çiçeklerinizin. En çok bengovile bayıldım. Bizim buralarda yetişmiyor iklimden dolayı.
Sellukayı sizde benim gibi tohumdan mı yetiştirdiniz. Benim ki hala saksıda bahçeye alıp almamakta kararsızım. Kışın dışarıda bırakamıycam. Yeniden saksıya almam gerekecek. Şaşırtmayı seviyor mu onu da bilmiyorum. Umarım ev ortamına uyum sağlar.

celalim01
23-07-2015, 07:39
Öğretmenim bende çok seviyorum bitkileri yöresel isimleriyle kullanmayı. Ne kadar geniş ve güzel kültürümüz olduğunun kanıtı bu. Hepsi birbirinden güzel çiçeklerinizin. En çok bengovile bayıldım. Bizim buralarda yetişmiyor iklimden dolayı.
Sellukayı sizde benim gibi tohumdan mı yetiştirdiniz. Benim ki hala saksıda bahçeye alıp almamakta kararsızım. Kışın dışarıda bırakamıycam. Yeniden saksıya almam gerekecek. Şaşırtmayı seviyor mu onu da bilmiyorum. Umarım ev ortamına uyum sağlar.

Sayın aleydi. Sellukayı tohumdan yetiştirdim. Bu selluka tohum olarak ektiğim yerden alarak yeni yerine ektiğim selluka. Başka birini de yerinden sökmedim. Yani şaşırtma yapmadım. İki türlü de denemek istedim. İlk defa yetiştiriyorum. Yeterli bilgim yok. Dediğiniz gibi iklim bazı bitkileri kısıtlıyor.

Biz ise ısrarla uymasa da yetiştirmek için çabalayıp ,şansımızı zorluyoruz. Bu günlerde aşırı sıcaklar ,kışın ise aşırı soğuk ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Yine de mücadeleye devam.

celalim01
23-07-2015, 07:44
567616
567617
567618
567620
567620

Pervane -rozet- medine çiçeği ismini de kullanıyoruz burada.

celalim01
23-07-2015, 07:53
567626
567627

Henüz açmayan renkleri mevcut olmakla birlikte. Olduğunu duyduğum diğer renklerini satıcılarda aramaktayım ,henüz farklı renklerini bulamadım.Çok güzel sarısının olduğunu söyleyen satıcılar halen o rengi bulamadıklarından getiremediklerini söylüyorlar.Aramaya devam.

celalim01
23-07-2015, 07:59
567631
567630
567632

Elimde bulunan bodrum papatyalarım. Sanırım çok farklı renkleri mevcut.

celalim01
23-07-2015, 08:16
567634

Bir kaç gün önce çektiğim ,şuan çiçeği geçti. Pervanenin diğer renginin resmini buldum.

567635

Bir diğer renk gazanya.

celalim01
25-07-2015, 08:51
567942
567943
567944
567945

Merhaba arkadaşlar. İşte akşam sefalarım.

celalim01
25-07-2015, 08:57
567946

Akşam sefasının arkasından sabah sefası iyi gelir. Şuan açmış olan sadece bu vardı.Açtığında diğerlerini paylaşacağım.

celalim01
25-07-2015, 09:03
567947
567948
567951

Ayva ,yasemin ve portakal.
567950
567949

Mor ve sarı renkli şebboylarım. Çiçekleri artık geçiyor. Tohum yapmaya başladılar.Mor olanda oldukça çok tohum var.

celalim01
25-07-2015, 09:06
567952
567953
567954
567955
567956

Güllerden bazıları.

celalim01
25-07-2015, 09:09
567957
567958
567959

Güllere devam.

celalim01
25-07-2015, 09:14
567963
567962
567961

Elimde olmayan bazı sardunyaları yakın bir yerde olan komşudan aldım. Şuan sanırım artık tuttular.Şimdilik (nereye dikeceğime kesin karar vermediğimden,yere mi yoksa saksıya mı diye) geçici yerlerinde yaşamaya çalışıyorlar.

567960

İşte sonunda benimde bir echeveria çiçeğim oldu. Çiçeğini gördükten sonra mutlaka almam lazım dediğim.Forumda ki arkadaşlar sağ olsunlar istediğin zaman gönderebiliriz dediler. Yine tesadüf eseri bir komşuda buldum. Kendisi adını bilmediğinden,bugüne kadar onda böyle bir güzellik olduğundan haberimiz olmamış.

celalim01
25-07-2015, 09:17
567964
567965

Sayın emineyüp işte size söz verdiğim gibi dün atamadım. Misafirim vardı. Bugün sizden gelen diğer çiçekleri paylaşıyorum. Şuan gayet iyi durumdalar.

Yarı gölgeli bir yerdeler.Etraflarında koruyucuları var.

Emineyyüp
25-07-2015, 13:03
Maşallah aloe vera iyi durumda ama barış çiçeği salon çiçeği açık havayı pek sevmez salona alsaydınız baya gelişirdi .Yelkenlerini hemen gösterirdi size.Sizden gelenlerin de durumları iyi sardunyaların hepsi tutu. Tohumları ekmedim daha uygun bir ortam oluşmasını bekliyorum onlar için ekipte heder etmek istemedim:o

celalim01
25-07-2015, 13:14
Evet ,şuan aşırı sıcaklar nedeniyle tohumlar çimlenme sorunu yaşayabilirler.

Aslında yeni oda hazır oldu. Dün difenbahyanın yerini hazırladım. Sonra menekşeleri taşıdım. Barış çiçeğine de yer hazırlar onuda taşırım artık. Tabi önce güzel bir saksıya ekeyim. Yinede gölgeli yerde olduğundan çok sorun yaşamadık sanırım.

celalim01
25-07-2015, 13:26
567995
567996

Geçen sene çeşitli renklerde kınalar bu sene çıkmayınca canım sıkılmıştı. Sapı beyaz olan kına çiçeği nedense pembe açınca şaşırmıştım. Şimdi yine sapı beyaz olan kına çiçeği beyaz açmaya niyetlendiğini çiçek ucuyla gösterdi. (sapı beyaz olan ama pembe açanın tohumunu saklayıp seneye tekrar ayrı yere ekeceğim bakalım ne çıkacak bu sefer.)

Mor ve pembe kınaların arasında kalan ,rengiyle sevinmeme neden olan kına çiçekleri. Renkleri hoşuma gitti. Şimdi bakalım kırmızı da çıkacak mı acaba ektiklerim arasından.

celalim01
26-07-2015, 10:24
568080
568081
568082
568083
Aslanağzı (balıkağzı biz bu ismi çok kullanırız.)

celalim01
26-07-2015, 10:25
568084
568085

Balıkağzı devam.

celalim01
26-07-2015, 10:28
568086
568087
568088
568089

Begonyalarım.

Telefonun şarjı bittiğinden dolayı devamını çekemedim begonyaların.Devamını daha sonra paylaşacağım.

celalim01
26-07-2015, 19:33
568148
568149
568150
568151

Begonyalara devam.Eski bir telefon nokianın,şarjı hızlı bitiyor. Resimleri güzel çektiği için fotoğraf makinesi, yerine bunu kullanıyorum.Hemde pratik oluyor. Sadece resim çekerken sıkça bitiyor yarım kalıyor çekimler.

celalim01
26-07-2015, 19:46
568153
568154
568155

Şuan açmış olan petunyalarım. Bazı renk petunyalar hava sıcaklıklarından olsa gerek yaşama savaşını kaybettiler. Her gün sulamama rağmen yaşatamadım. Onlar yerde ekili idi. Bunlar saksıda olduklarından yaşama tutundular.

Bazı renkler ise aldığım yerde (fideler yapılırken ya toprakta belki tohumda hastalık varmış.) Aynı tür bitkilerin tamamı yaşama savaşını kaybetmiş kısa bir süre zarfında. Satıcı bir daha o yerden bitki almadım dedi.

celalim01
27-07-2015, 06:48
568268
568269
568270

Akşam sefaları bol bol renkli çiçeklerini açmaya devam ediyor. Bir tek mavi-beyaz olan akşam sefası açmadı. Diğer renklerin hepsi açtı. Çiçek yerleri belli olmuş sanırım bir kaç güne kadar mavi-beyaz akşam sefası da açar.

celalim01
27-07-2015, 06:55
568271
568272

Lif kabağı.

568273
568274

Su kabağı.

568275

Kabak çiçeği.

celalim01
27-07-2015, 07:02
568276

Kışın donda kuruyan çiçekleri atmadım. Kuruyan yerlerinden keserek üzerilerine toprak ekledim. Sulamaya devam etmiştim. Geçen bir tanesi yeşermişti. Şimdi bu çiçeğim de yeşermeye başladı. Tabi ismini bilemediğim için şuan için. Sadece kendisini paylaşıyorum.

568277

Bu buz çiçeği çok güzel bir yayılıcı. Hemen aklıma halı saha geldi. Tam bir halı şeklini aldı neredeyse. Bir de rengarenk olsaydı tam bir halı deseni olurdu.

568280

Dut ağacım.

568279

Dereotu çok güzel tohum yaptı. BU tohumlar gelecek ekime bana çok rahat yeter. Kendi tohumumuzu yetiştirmek daha iyi oluyor bahçe için, kendimiz için.

568278

Kaç yıl oldu. İlk aldığımızda çiçek açtı ama sonra hiç açmadı. Yanlış bilmiyorsam kırmızı canna olacak.

aleydi
27-07-2015, 12:24
Buz çiçeğini annem antalya'dan getirmişti. Çok kısa bir süre de o kadar çok yayılma gösterdi ki. Hiç bir çiçekte bu kadar hızlı büyüme görmedim. Bir kısmını büyükçe bir saksıya ekmiştim. Havalar soğuyunca eve alırım diye. Unutmuşum. Bahçeye bir çıktım ölmüştü. Aslında çok soğukta değildi hava. Annemin hatırası olduğu için üzülmüştüm.. Acem halısıyla yan yana da ekilebilir.Pembe ve mor çiçekli halleri güzel olur. İkisi de hızlı yayılıcı.

celalim01
27-07-2015, 12:38
İlginç bu kış donda bile etkilenmeyen buz çiçeğinizin ölmesi. Şaşırdım. Çok dayanıklı bir bitki. Bir miktarını da budamak durumunda kalıyorum yoksa her yeri, kaplayacak.

Acem halısı ,yazdık bir kenara bunu da bulup düşünelim. Ekecek yer bulabilirsem eğer.

YeniGine
27-07-2015, 23:29
Buz çiçekleri şu günlerde çiçekli, acem halısı da açınca görüntüsü harika, fakat işte sadece mayıs ayında çiçekleniyorlar, ondan sonra yeşilliği kalıyor.

celalim01
28-07-2015, 09:13
Bendeki buz çiçeği havadan mı desem. yerini mi çok sevdi uzun süredir çiçekli. Arıların en çok sevdiği çiçeklerden birisi.

celalim01
28-07-2015, 09:15
Evet,şimdi sıra bayıldığım.Gördüğüm her rengini almaya çalıştığım karanfillere geldi.

568466
568467
568468
568469
568470

Bunlar aşılı diye tabir edilen.(yöresel olarak.Gerçek tür olarak bilemiyorum.) karanfiller.

celalim01
28-07-2015, 09:19
Bu resimde bulunan karanfiller Çin karanfili olarak geçen ,çok çeşitli renklere sahip olan karanfiller. Ben en çok mor gibi olan rengine bayıldım.
568471
568472
568473
568474
568475

celalim01
28-07-2015, 09:23
Çin karanfillerine devam.

568476
568477
568478
568479

Henüz açmayan(açan çiçeklerini tohum yapması amacıyla budamadığım için yerine yeni çiçekler açmadı.) Çin karanfillerim var. Onları açtığında paylaşacağım.

Tohum amacıyla beklettiğim karanfillerden bazılarından güzel tohumlar aldım.

celalim01
28-07-2015, 09:27
568480

Türünü bilemediğim ,kokulu farklı renkleri olan bir karanfil. Minik yapısı,kokusu ve görüntüsüyle,açtığı yoğun çiçekleriyle ilgimi çeken bir tür.

568481
568482
568483

Bildiğimiz klasik dediğimiz tür olan karanfiller.Bu tabirler yerel olarak kullandığımız tabirlerdir.

celalim01
28-07-2015, 09:32
Karanfillere diğerleri açana kadar ara vermiş olduk. Bu arada diğer çiçeklerden paylaşıma devam edelim.

568484

Cam güzelim.

568485

Karpuzumu büyüdüğünü görüp tadına bakabilecek miyiz acaba ?

568486

Hercai menekşeler güzelliklerini saçmaya devam ediyorlar. Hiç naz yapmadan çiçeklerini sürekli açıyorlar.

568487

Minik kalonşe keyfi yerinde görünüyor.

568488

Fide olarak çeliklediğim güllerin çoğu açarak çiçeklerini göstermeye devame diyor.

celalim01
28-07-2015, 09:35
Kirli hanımlar bir yandan açmaya devam ederken ,bir yandan yeni fideler çıkıyor. Kısa bir zaman öncesine kadar bahçede az sayıda olan kirli hanımlar hızlı bir şekilde artmaya,hava toprak şartları uygunlaşınca filizlenmeye ve çiçeklerini açmaya devam ediyorlar.

568491
568492
568493
568494
568495

celalim01
28-07-2015, 09:41
Arada bir salona göz atıp oradan da biraz çiçek paylaşalım.

568496
568497

Kroton ve difenbahya.

568498

Mısırın gelişimi kötü oldu. Sanırım sıcaklardan etkilendi.

568499

Bende bordo açan kokusuz leş kaktüsü vardı. Bu kaktüsü forumdan bir arkadaş göndermişti.(hatırlayamadım ismini kusura bakmasın. Çok paylaşım alınca arada unutuyoruz.) Bakalım bu ne renk açacak,kokulu mu olacak bekleyip göreceğiz.

568500

Sayın Mila'dan gelen yıldız çadırı tohumum çıkmaya başladı.Sanırım ekim için geç kaldım tohumları. Daha önce ekemedim çeşitli nedenlerle. Bakalım gelişimi nasıl olacak.

Her ihtimale karşı tedbirli davranmaya çalıştım. Tohumlardan birazını sakladım.Olumsuz sonuç alırsam şubat ,mart sonrası deneyeceğim ekmeyi.

Şimdilik paylaşımlarım bu kadar. Yeni resimleri çektiğimde paylaşımlara devam edeceğim.

celalim01
29-07-2015, 22:15
568777

Sayın Milla'dan gelen ateş çiçeği tohumları çıkmaya başladı.

568778

Sayın emineyüp'ten gelen türbe çiçeği tohumları çıkmaya başladı.

568779
568780

Ufak süs kabakları iyi gelişim gösteriyor.Çiçek yerleri belirli bakalım şu sıcakları atlatıp meyve verecek mi ?

568781

Narların durumu gayet iyi. Meyve durumu güzel. Tadı ve cinsi konusunda tam detaylı bilgimiz yok. Hediye geldiği için detayı bilmiyorduk.Meyve durumu oldukça memnun edici ,sürekli iyiye gidiyor. Tadına bakılacak ,karar verilecek.

celalim01
29-07-2015, 22:27
568782

Türünü ve rengini bilmediğim bir karanfil çeşidim. Henüz hiç çiçek açmadı. Görünüşü itibariyle farklı olduğunu düşünüyorum.

568783

Mor renkli Çin karanfilden dal alarak deneme yapmıştım. Dal hayat tutundu ve çiçek bile açtı. Bu karanfilden tohum almayı da başardım. Diğer Çin karanfillerden dal ile çoğaltmayı devam edeceğim.

568784

Yere ektiğim karanfil kendi halinde dökülen tohumlarla çoğalmaya devam ediyor. Yerde başarı daha güzel oldu. Hızlı bir şekilde çoğaldı.

568785
568786

Diğer karanfilerde tomurcuklar başladı.Kısa zamanda çiçeklerini göreceğim. Bazıları ilk defa açacağı için renklerini bilmiyorum.

Çoğu yakın arkadaşların verdiği daldan ekme. Bir kısmı direk çiçekli olarak alma, geriye kalan ise tohumdan kendimin yetiştirmesi.

celalim01
29-07-2015, 22:35
568791

Limon sarısı karanfil. Bodur bir tür.

568788

lavanta.

568787

Bu yenidünya fidem gelişmeye başladı.Geliştikçe yaprakları da çok büyümeye başladı. Normal mi bilemiyorum. Daha önce hiç bu kadar büyük yaprağını görmemiştim.

568789
568790

Çiçeklere aşırı sıcak havadan korunmaları amacıyla üstlerine örtü yaptık.
Bir nebze de olsa sıcaktan koruyacaktır.

Bu son resimlerle birlikte geçici bir süre paylaşıma ara vermek durumundayım.durumundayım. Yarından itibaren tatilde olacağımdan belirli bir süre bahçe sayfam aktif olmayacaktır.

YeniGine
29-07-2015, 23:08
İyi tatiller, sayın öğretmenim. Siz tatildeyken bu güzeller nasıl sulanacaklar?

celalim01
09-08-2015, 18:16
Yeni açan çiçekleri yarın paylaşmaya başlarım aksilik olmaz ise.

Sayın YeniGine , o konuda sıkıntımız olmuyor. Anahtarı bırakıyoruz. Hangileri nasıl sulanacak anlatıyoruz. Az su isteyenleri ,suyu sevenleri ayrı yerleştiriyoruz.Problem oluşmuyor.

Emineyyüp
09-08-2015, 20:37
Hoşgeldiniz.

celalim01
10-08-2015, 08:18
Teşekkürler. Henüz kahvaltı yapmadan bir göz atayım dedim.

celalim01
10-08-2015, 14:09
Biraz resim paylaşalım dedim. Yarın sabah tekrar yola çıkacağım. Beyazlarla başlamak istedim. Begonya araya kaynamış.

Begonya ,çiğdem, gazanya ve beyaz kınalar.
570551
570552
570554
570553
570555

celalim01
10-08-2015, 14:15
Beyazlara devam. Sardunya -hercai-saksı gülü-japon gülü
570559
570560
570561
570562

celalim01
10-08-2015, 14:18
Japon gülleri.
570563
570564
570565
570566
570567

celalim01
10-08-2015, 14:21
Japon gülleri devam.

570568
570569
570570
570571
570572

celalim01
10-08-2015, 14:27
Japonlar devam.
570573
570574
570575

Gazanya
570576

Balıkağzı
570577

celalim01
10-08-2015, 14:34
570579
570580

Bu gül hastalık yapmaya başlamıştı. Taze çıkan dallar aşırı sıcaklar nedeniyle de sorun yapmaya başlamıştı. Budama yaptım. Budama sonrasında yeni sürgünler gayet iyi durumda.

570581
570583

570582

Farklı bir renk oluşumu gördüm. Bir tanıdıktan almıştım çelik olarak. İlk defa çiçek açtı. Sonrasında yeni sürgünler ve taze dallarda sorunlar olmaya başladı. Önceki gülde olduğu gibi bunu da budama yaptım. Şimdi bununda düzelmesini bekliyorum.

celalim01
10-08-2015, 14:38
Şu akşam sefaları çok güzel. Her daim yeni ve güzel renkler çıkıyor.Çok hoş renkler ,birde istilacı olmasalar.

570589
570591
570589

Sardunyalar.
570592
570593

celalim01
10-08-2015, 14:43
570594

Bodur karanfil.

570595

Diğer Çin karanfili açtı.

570596

Sonunda Begonvil-gelinduvağım açtı. Farklı bir renk.Şimdi iki renkli olan var. Pembe-Beyaz onun açmasını bekliyorum.

570598

Horozlar tohum oluyor.

570597

İşte hepimizin tatlı belaları çocuklar. Canları ne isterse onu yapıyorlar.

celalim01
10-08-2015, 14:48
570605
570606

Bahçeden biraz hasat yaparak önce Elma reçeli yaptık. Sonra Ayçekirdeklerimizin birazı olmuş onları aldık . Güzelce film başında yemek için.

570607
570608

Hercailer.

570609

Adını detaylı olarak bilmiyorum. Yarpuz diyorlar sanırım bizim burada. Hoşuma gitti. Saksıda kendiliğinden çıkmıştı. Büyüdü ve bu güzelliği verdi.

Emineyyüp
10-08-2015, 17:02
Yarpuz dediğiniz kokulu mu nane gibi aromalı mı ?Çiçeklerini daha önce hiç görmemiştim nane gibi yapraklarını yemeklerde kullanırdık

celalim01
10-08-2015, 19:47
Evet kokulu . Naneyi andırır görüntüsü var. ilk çıkarken nane sandım. Sonra baktım nane değil. Büyüdü çiçek açınca baktım hoş bir güzellik kalsın dedim. Kokusu var ,ağır bir koku değil.

celalim01
10-08-2015, 19:57
570643

Aşk merdiveni.

570644
570645

Sanırım kaktüsümde çiçek oluşumu başlıyor.

570646

Lila petunya ,hem rengi hemde uzun süredir verdiği çiçeklerle beni hala mutlu ediyor.Hiç tohum almadım. Bu rengi kaybetmek istemiyorum. Çok güneş almayan yere koydum. Her gün kontrol ediyorum.

570647

Mor ,açık pembe ,beyaz, parlak mor rengine benzer ve şimdi de koyu bir pembe (sıcak pembe diye geçiyormuş rengi ,nette öyle yazıyor.)açtı. Kırmızı ve diğer renklerini henüz bulamadım. Hatta kedi tırnağının siyah rengi olduğunu duydum bir yerde en kısa zamanda bir uğrak vereceğim ,varsa çok harika olacak . Siyah petunya listeme dahil olmuştu. Bulmam gereken renkteki çiçek listeme.

celalim01
10-08-2015, 20:09
Çok zahmetsiz ,güzel ve zarif mineler. Çeşitli renk tonlarıyla harika güzeller. Az bir bakımla her tarafı kaplıyorlar. Güzel çiçeklerini uzun süre açıyorlar. Bir kısmını farklı kişilerden aldığım. Bir kısmını satın aldığım. Bir kısmı ise arıların sayesinde yeni renk tonlarını elde ettiğimi düşündüğüm 12 renk mine çiçeğim oldu. Daha farklı renkler görünce almayı düşüneceğim.( mutlaka alınacaklar listesine kayıt edildi.Acaba siyahı var mıdır ? Sarı lacivert olanı varsa hemen koşar alırım.)

570652
570653
570654
570655
570656

celalim01
10-08-2015, 20:13
570658

Pervane .

570659

saksı domatesim çiçeklenmeye başladı. Güzel durumda ,domateslerini yemek için gün sayıyorum.

570660

sarı kadife sonunda açtı. Bizi bayağı bekletti.

570661
570662

Bu sarı kirli hanım da geç açan çiçeklerden. Nazlandılar.

celalim01
10-08-2015, 20:16
570663

Telgraf çiçeklenmeye devam ediyor.

570664

Bir baktım zıp çıktı.

570665

Horozlar boylandı. Kafalarına şapkalarını takmaya başladılar. Ben dönene kadar güzelce şapkalarını takarlar. Bugünlük bu kadar arkadaşlar. Yine kaçmak durumundayım. Arada bir gelip ,sonra kaçıyorum. Bir zaman yine olamayacağım. Görüşmek dileğiyle.

celalim01
01-09-2015, 21:55
Yarın yeni paylaşımlarla artık sayfamdayım. Tatilimiz bitti.

celalim01
02-09-2015, 21:17
573656
573657

Biraz geç açan akşam sefası mor ,mavi ,beyaz renklerde.Etrafını asma yaprakları ,biberiye sardığı için boyu uzadı ben tatile gitmeye yakın zamanda açtı.Fotoğraflamıştım.Paylaşım yapacağım. Misafirim vardı.Şimdi gittiler ,foruma uğradım.

573658

Ahududu. Bu sene reçelini yapma şansımız oldu. Pekte güzel oldu reçeli. Sabah kahvaltısında iştahla yedik.(halen yemeye devam ediyoruz.)

573659
573660

Leş kaktüsüm çiçeğini açmış.Çiçeğin son zamanlarına denk gelebildim.Ben tatildeyken açan çiçeklerimden birisi leş kaktüsüm. Kışın uğradığı zararlardan eser kalmamış.Kendisini topladı artık.

aleydi
03-09-2015, 21:50
Öğretmenim benimde lap topum bozuldu yenisini aldım.gelene kadar idare ediyorum. Fotoğraf yükleyemedim bir ara. Sizin sayfanızı da gezemedim. Petunya bu yıl aldığım mor inanılmaz kokuyor. Sizinkilerde kokulu mu. Kırmızıda yok koku. Daha önce hiç böyle kokulu petunya görmemiştim. Bir daha hep koklayıp alacağım. Sizden gelen zinnial tohumları çok güzel açtı. Bir ara yayınlarım , yine yükleyemiyorum fotoğraf .Benim diğer çiçeklerim hep güzel mineler pek keyifsiz, nazlı nazlı açıyorlar. Siz özel bir şey veriyor musunuz? Leş kaktüsünüz çok güzel olmuş. Ahududu reçelinizi afiyetle tüketin, bende yaptım reçel :). Kolay gelsin.

celalim01
04-09-2015, 00:27
Çiçeklere farklı bir bitki besini vermiyorum.Hazır toprak -keçi-koyun gübresi kullanıyorum.Evet petunyalar farklı olabiliyor.Bende bir lila var çok güzel,şuana kadar sürekli çiçek açtı. Tohumdan üretmiştim. 2 yaşına geldi,boyu uzadı sevdiğim bir renk. Tohum ise alamadım . Bu rengi kaybetmek istemiyorum. Kırmızı ,yavruağzına yakın bir renk var. Mor renginde sorun olmaya başladı.Leş kaktüsü bir ara sorunlar yaşadı. Şimdi kendini topladı.Bu günlerde sayın Betül bana kargo çıkaracak bakalım ne güzellikler gelecek.(çok yerim varmış gibi)

Önümüzdeki paylaşımda zinnia ,bodrum papatyası,gül hatmi paylaşacağım tohumların başında geliyor.Havuç ve soğan tohumları da var.Paylaşım döneminin açılmasını bekliyorum.Benimde gözüme kestirdiğim bazı bitkiler var edinmeyi düşündüğüm.

celalim01
04-09-2015, 22:33
573847
573849

Beyaz japon gülü.

573848
573850
573851

Kırmızı renginde çiçeği olan japonlar ve katlı japon gülü. Büyükçe saksıya aldığımçelikten yetiştirdiğim. Sayın aydındeniz tarafından bana Hataydan gönderilen kırmızı tür japonlar yerlerine alıştı ,çok güzel gelişti. Henüz açmayan rengi var.Onunda açmasını bekliyorum ısrarla.

celalim01
04-09-2015, 22:39
573864
573865
573866
573867

Kaynana topuzunun açma hallerini sırayla yansıtmaya çalıştım.Tek sıkıntı çiçeğinin uzun süreli durmayışı. Üzerinde bulunan diğer tomurcuk açamayacak sanırım.

celalim01
04-09-2015, 22:45
573871

Bu sene en çok tüketmeye çalıştığım taze incirler.(Kahvaltıda bile yemeye çalışıyorum.)

573872

Davetsiz bir misafir. Bir müddet sonra oradan alarak bahçeye bıraktık. Orada kalmaya devam ederse yaşamını kaybedebilirdi.

573873

Süs kabakları güzel gelişiyorlar. İştahları iyi. Her şey yolunda giderken ,sürekli çiçek açıp ,meyve vermeye başlıyor. Biraz büyüdükten sonra kabaklarını boğmaya başladı. Acaba havalardan mı kaynaklı diye düşündüm. Emin olamadım ilk defa süs kabağı yetiştirme denemesi yaptım.

celalim01
04-09-2015, 22:56
573874

573875
573876

Kendiliğinden biten karpuzlara dokunmadım. Tutmasa da bu şekilde yaşasınlar bakalım. Çiçek açarlar. ( Tutarsa da afiyetle yeriz.)

573877

Kına tohumları kese içinde kendi başına çimlenmeye başlamış.

celalim01
06-09-2015, 07:29
574009
574010
574012

Kum zambakları. Tesadüf olarak tablada çiçek satan birinden almıştım.

574011

Biberiye.

574013

Sıcaklıklar biraz azalmaya başlayınca güller açmaya başladı.Yeni sürgün dallarla beraber oluşan yeni tomurcuk gül açtı.

celalim01
17-09-2015, 14:13
Şehitler ,cenazeler ,yorğunluk ,can sıkıntısı ,telaşe derken bir süredir paylaşım yapmadım.foruma bile ara sıra uğradım.Havadaki kötü etkiler ,toz,duman da bunda etkili oldu. Böyle zamanlarda vücudumun alerjik durumu tetikliyor ve sıkıntılar oluşuyor. Haliyle iç huzurumuz kalmıyor.

Sanırım biraz atlattık gibi,önümüzde bayram telaşı var.Bahçemde meydana gelen son değişiklikleri paylaşmak istedim.

577806
577807
577808
577809
577810

Bunlar benim tohumdan yetiştirmiş olduğum kedi tırnakları.

celalim01
17-09-2015, 14:17
577811
577812

Kedi tırnağı devam .

577813

Adana'dan yol kenarında satış yapan bir satıcıdan almıştım. İsmini yıldız çiçeği olarak söyledi.Minik yıldıza benzer çiçekleri var. Hoşuma gitti,aldım.

celalim01
17-09-2015, 14:21
577814
577815
577816

Karanfiller.

celalim01
17-09-2015, 14:23
577817
577818
577819
577820

Karanfil devam.

celalim01
17-09-2015, 14:27
577821
577822
577823
577824
577825

celalim01
17-09-2015, 14:29
577826
577827

577828
577829

Zıpçıktı.

celalim01
17-09-2015, 14:32
577832
577833

Kirli hanımlar güzel renkler açmaya devam ediyor.

celalim01
17-09-2015, 14:36
577836
577837
577838

Henüz adını öğrenemediğim, bir tanıdıktan dal alıp ektiğim güzel sarı çiçekler açan çiçeğim.

aleydi
17-09-2015, 22:04
Karanfiller görücüye çıkmış:). Ben merakla bekliyordum onları. Benim açmayan tohumdan yetiştirdiğim karanfiller kaldı. Oenothera biennis , Ezan çiçeği olabilir mi sarı olan?

celalim01
17-09-2015, 23:09
Netten bakınca benim çiçekle hemen hemen aynı yaprak şeklinde ve çiçek şeklinde olduğunu gördüm. Sanırım dediğiniz gibi ,ezan çiçeği. Çoğunlukla yerel isimler kullanıldığından isimleri bilinmediğinden zorluk yaşıyoruz.

Maalesef bir karanfilim rengi çok hoş ,pembe tonlu idi.Bildiğimiz normal pembe değil çok farklı bir pembe ,aralarında hafif renk noktaları atılmış gibiydi.Nazar mı değdi anlamadım aniden kurudu. Daha öncede çok isteyen olmuş vermemiştim ,kokulu kırmızı karanfilim kurumuştu.Kırmızı karanfilden tohum almıştım her ihtimale karşı,pembe olan karanfilden tohum alamadım. Daha bir kaç tane açmıştı ve tohum yapmamıştı.

Çiçek saplarını kesmeyerek her renk karanfilden tohum almaya çalışıyorum. Neredeyse yarısından tohum almayı başardım.

YeniGine
17-09-2015, 23:32
Sayın öğretmenim, ben de sevgili aleydi'ye katılıyorum, karanfilleriniz maşallah çok güzeller, goncası bile ne kadar iri. Ve o güzel sarı Ezan çiçeği olsa gerek, takip edin bakalım Ezan vakti mi açıyor?
Çiçekler güzel, çeşit çok maşallah, emeklerinize, gönlünüze sağlık.

celalim01
18-09-2015, 23:27
Teşekkürler sayın YeniGine ,en sevdiğim çiçeklerden birisidir karanfiller. Elime geçen her türünü ,her rengini büyük bir zevkle yetiştirmeye çalışıyorum.Bazı türler çok küçük bazıları kocaman,hele o renkli ,ebruli benzeri karışık renkli olanlara bayılıyorum. Bazı renkler tam açamadan sıcaktan olsa gerek geri kurudu goncaları.

Bir miktar çiçeğim daha var adını öğrenemediğim için henüz paylaşım yapmadım onları.nette detaylı arama yapmaya da çok fırsat bulamadım işin açıkcası.

celalim01
18-09-2015, 23:32
578080

Bunun adını öğrendim. Hemen not almıştım unutmayayım diye ,zor söylenecek ,akılda kalacak ismi var nede olsa.

coreopsis grandiflora. sanırım yanlış yazmadım.

celalim01
19-09-2015, 10:20
Geçen gün sayın Betül bana dolu dolu bir kargo göndermişti. Paylaşım yapamamıştım. Gönül ister ki hepsini tutturalım.Hepsi tutmayacak. Yinede şanslıyım dopdolu bir kargo olduğundan aynı tür yavrudan birden fazladır.Sonuna kadar tutmaları için mücadele edeceğim. bazıları çok iyi durumda bazıları ise biraz yıpranmış.Pes etmek yok...

578107
578108
578109
578110
578111

celalim01
19-09-2015, 10:22
578112
578113
578114
578115
578116

Kargo devamı

celalim01
19-09-2015, 10:32
578124
578125
578126
578127
578128

celalim01
19-09-2015, 10:33
578129
578130
578131
578132
578133

celalim01
19-09-2015, 10:36
578134
578135
578136
578137
578138

Görüldüğü gibi sayın Betül dopdolu bir kargo göndermiş. Kendisine buradan tekrar teşekkür ederim.

celalim01
19-09-2015, 10:41
578139
578140

Görüldüğü gibi bir kaç gündür yoğun bir şekilde bahçe hazırlama durumundayız. Foruma az takılıyorum. Havalar sıcak gidince gecikme oldu bahçe hazırlığında ,marul tohumlarını henüz ekemedim sıcaktan çıkmayacaklar diye. Bugün akşam üstü bir miktarını ekip ,bir hafta sonra bir daha ,sonraki hafta bir daha olmak üzere 3 kademeli tohum ekmeyi planlıyorum.

578141
578142

Ekilecek tohumlar ekim dönemi öncesi hazırlandı. Tasnifleri yapıldı.

578143
Artık hasatlar sona doğru geliyor. Çok sıkıntı olmaz ise azda olsa biber Şubat ayına kadar alıyordum bakalım bu sene nasıl olacak ,halen güzel ve yeşil duruyorlar ,bakıma devam.

celalim01
19-09-2015, 10:46
578144
578145
578146

Sabah sefası.

578147

Soğukluk çiçek açtı. Çiçeği güzel aynı kedi tırnağı benzeri,çoğaltmaya çalışacağım. Sanırım genel olarak soğukluk farklı renkte açıyordu çiçeğini.

578148

Yaprağı güzel sürekli koparmamıza rağmen inat etti ,sonunda çiçeğini gene açtı.

B e t ü l
20-09-2015, 21:34
Hepsini de güle güle büyütün Sayın Celalim
Menekşeler tutmazsa üZülmeyin. Yaprak çok nasıl olsa :)
Aslında küçük pet bardaklara dikebilirdiniz. Ben bu boydayken öyle yapıyorum. Ama iki iş oluyor. Malum okullar da açık olunca biraz zorlanıyoruz. İnşallah tutar minik kızlar

celalim01
20-09-2015, 23:19
Bazıları yerini sevdi tutacağına kesin gözüyle bakıyorum. Bazıları nazlanıyor onlara şüpheli yaklaştım ne yapacakları belli olmaz. Artık kısmetimizde ne varsa ,tutanların canı sağ olsun. Diğer sukulent türünde ,kaktüslerde sıkıntı yok. Yarında sayın sakdağ tarafından gönderilen çiçekleri paylaşırım. Yerlerine ekildi.(yer bulmak zor olsada ,hemen diğer çiçeklerin önlerine yer ayarladım.)

YeniGine
20-09-2015, 23:32
Sayın öğretmenim yeni bitkileriniz hayrlı olsun, çiçeklerini göresiniz inşallah...
Kışlık tohumlar, toprağın yeniden düzenlenmesi ki çok güzel görünüyor toprağınız maşallah; kolay ve rastgelsin inşallah!..

Öğretmenim nacizane; makro çekimlerde makineyi çiçeğe fazlaca mı yaklaştırıyorsunuz acaba?

celalim01
22-09-2015, 11:26
Merhaba ,teşekkürler sayın YeniGine ,resim çekiminde sorun benim telefon biraz eski bir telefon, dolayısıyla çekim kalitesi düşük ,bazen eşimin telefonu kullandığımda diğer resimler daha kaliteli oluyor. O nedenle resimler arasında kalite farkı oluyor.

Kendime yeni ve güzel çekim yapan telefon almam lazım ))

celalim01
22-09-2015, 11:34
Güller uyanmaya başladılar.

578555
578556
578557
578558
578559

celalim01
22-09-2015, 11:38
578560
578561
578562
578563
578564

celalim01
22-09-2015, 11:46
578570
578571
578572

leş kaktüsünde son durum gayet güzel. Belirli bir sayıda irili ufaklı tomurcuk var.

578573

Lale ,nergis, brodia ,sümbül ,arpa zambağı ,fresia soğanları ekim için hazır hale geldi.

578574

Asmamın son salkımı ,bayramda bacanak gelecek diye yemedim sakladım.

Resulgur
22-09-2015, 13:43
Hocam bahçe çok bakımsız kalmış olmamış böyle :D

celalim01
17-10-2015, 20:25
Hocam bahçe çok bakımsız kalmış olmamış böyle :D

Evet bir süre kendime zaman ayırıp bahçe sayfasına bakamadım. Doğru düzgün nete girmedim desem yeridir. Bazı çalışmalarla ilgilendim. Bahçede yapılacak işler vardı, onlara zaman ayırdım. Derken günler aktı gitti. Şimdi kısada olsa bir zaman ayırdım. Biraz sayfalara göz atıp ,birazda paylaşımlar yapıp sonra ayrılacağım. Bu sefer uzun süreli olmayacak ayrılık elbette.

celalim01
17-10-2015, 20:29
Öncelikle sayın sakdağ size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Gönderdiğini güzel çeşitler için. Hepsini geldiklerinde ekmekle birlikte burada paylaşamamıştım.Şimdi paylaşıma başlıyorum.

581388
581389
581390
581391
581392

celalim01
17-10-2015, 20:31
581393
581394
581395
581396
581397

celalim01
17-10-2015, 20:34
581398
581399
581400
581401
581402

celalim01
17-10-2015, 20:36
581403
581404
581405
581406

celalim01
17-10-2015, 20:37
581407
581408

celalim01
18-10-2015, 07:23
581437

Begonvil coştu ,çiçekleri top top olmaya başladı.

581438

Kışa doğru yol alırken bir müddet dinlenmeye geçen bodrum papatyası tekrar canlandı. Çiçeklerini sergilemeye devam ediyor.

581439

Çiğdemler güzelliklerini yansıtıyor.

581440

Göç göçler açmaya başladı.

celalim01
18-10-2015, 07:28
581441

Çiğdem ,göç göç birlikte ,

581442

Azda olsa bahçede ürün almaya devam ediyoruz.

581443

Süs kabağım ,havalardan olsa gerek diğer bütün kabakları boğdu bir tane kalmıştı. Şimdi onun hasat zamanının gelmesini bekliyorum.

581444

Elmalar tekrar çiçek açtı. Elma vermeyecek büyük ihtimalle ,havalar soğumaya başladı.

ibocandan
18-10-2015, 10:28
Maşaallah bahçeniz ve çiçekleriniz çok güzel hasatlarınız bol olması dileği ile

YeniGine
19-10-2015, 00:13
:) Maşallah maşallah sayın öğretmenim, bahçe yine renklenmiş, hareketlenmiş. Hasatlarınız daim olsun inşallah.

celalim01
19-10-2015, 05:49
Maşaallah bahçeniz ve çiçekleriniz çok güzel hasatlarınız bol olması dileği ile

Teşekkürler sayın ibocandan

celalim01
19-10-2015, 05:50
:) Maşallah maşallah sayın öğretmenim, bahçe yine renklenmiş, hareketlenmiş. Hasatlarınız daim olsun inşallah.

Teşekkürler sayın YeniGine ,bir müddet uğrayamadık. Koşturmaca derken. Sağolsun arkadaşlar arada kargolarıyla bahçeye destek veriyorlar.

celalim01
19-10-2015, 15:18
581631
581632

Asterler coşmaya başladı.Aşırı yayılıcı olmasa çok güzel çiçekler. Renklerine bayılıyorum. Benim ruhumu okşayan bir rengi var.

581633

Aşkın gözyaşları oldukça büyüdü. Boyuna ağlıyor yazık))

581634
581635

Bu mevsimde dut olur mu derseniz benim dut oluyor. Her sene 2. kez belirli sayıda dut vermeye devam ediyor. Yaklaşık 4.5 yıl oldu. Tadı güzel ,reçelini yapıyoruz çok harika ne ekşi nede tatlı. İkisi arası bir tadı var. Kızım bu duta bayılıyor.

celalim01
19-10-2015, 15:21
581636
581637
581638
581639
581640

Karpuzumuz iştahlı duruyor. Bakalım meyvesini tadabilecek miyiz ?

celalim01
19-10-2015, 15:24
581641

581642
581643

Leş kaktüsü güzelliğini devam ettiriyor.

581644

Horoz ibiği boylandıkça boylandı. Serpildi.

581645
Kızımın tavşanları yine yavruladı.

aleydi
19-10-2015, 21:42
Hepsi çok güzel olmuş, asterler , leş kaktüs, bu mevsimde dut:). Öğretmenim ben rica edeceğim, bu yavru tavşanıları daha yakından fotoğraflasanız. İnanılmaz güzel:).

celalim01
20-10-2015, 17:11
Dışarıya çıktıkları anı yakalasam fotoğraflayacağım. Çok nazlılar beni görünce (magazinci sanıp ) içeri kaçıyorlar. ))

Nasıl olsa yakalarım onları o zaman çekeceğim yakından. O kadar kış atlattık ,yaz atlattık çok çiçek kaybetmedim. Şu son zamanlarda sanırım bir hastalık geldi havadan aniden çiçek kayıpları oldu.

sevgihoca
20-10-2015, 19:17
Asterler harika görünüyor.Geçen arkadaşta sitenin bahçesinden 3-4 sapı kökledim,biraz tohumunu topladım.Adını bilmiyordum,şimdi sayfanızdan öğrendim.Gerçekten renkleri harika.Köklediklerimi saksıya diktim.Hemen tuttular acaba seneye aynı yerden çıkarmı yoksa tohumlardan mı çıkıyor?Teşekkürler.

aleydi
20-10-2015, 21:20
Dışarıya çıktıkları anı yakalasam fotoğraflayacağım. Çok nazlılar beni görünce (magazinci sanıp ) içeri kaçıyorlar. ))

Nasıl olsa yakalarım onları o zaman çekeceğim yakından. O kadar kış atlattık ,yaz atlattık çok çiçek kaybetmedim. Şu son zamanlarda sanırım bir hastalık geldi havadan aniden çiçek kayıpları oldu.

Hangilerinde hastalık oldu. Elimizden gelen bir şey olursa, söylemeniz yeter:)

celalim01
20-10-2015, 23:17
Asterler harika görünüyor.Geçen arkadaşta sitenin bahçesinden 3-4 sapı kökledim,biraz tohumunu topladım.Adını bilmiyordum,şimdi sayfanızdan öğrendim.Gerçekten renkleri harika.Köklediklerimi saksıya diktim.Hemen tuttular acaba seneye aynı yerden çıkarmı yoksa tohumlardan mı çıkıyor?Teşekkürler.

Aynı çiçekler yeni seneye sorunsuz olarak çıkarlar.Ben hiç tohum ekmedim. Gerek kalmadı. Aynı yerden tekrar çıkıyorlar. Biraz bakıldığında boyları oldukça uzayabiliyor.

celalim01
20-10-2015, 23:24
Hangilerinde hastalık oldu. Elimizden gelen bir şey olursa, söylemeniz yeter:)

O konuda çok rahatım. Burada sizler olduktan sonra çiçek konusunda hiç sıkıntı çekmem bunu adımdan emin olduğum kadar biliyorum. Bazılarının tohumlarını almıştım. Hangilerini aldım sorunsuz olarak aklımda değil. Tasnif edip ,saklamıştım.

Bazı çiçekleri ise yedeklemeye çalışmıştım.Hepsini bir kontrol edeceğim.Aklımda olan hiç tohum almadığım petunyalar oldu. 2 yıldır baktığım petunya aniden gidiverdi. Ne çok sıcakta bıraktım ne susuz bıraktım. Anlayamadım.Paylaşım etkinliğinde petunya tohumu paylaşan arkadaşlar olunca hemen talep ettim.

Tek üzüldüğüm pembemsi bir renkte olan karanfil vardı. Onu bulmam zor olacak. Tabi sağ olsun dostlar bir yandan da yenileri ,farklı çiçeklerle tanışma şansımız oluyor.

Köklenmiş olan menekşeler tatile gittiğimde aşırı sulama nedeniyle bazılarını kaybettim. Sonra diğerlerini sürekli kontrol altına aldım. Bir gün baktığımda aniden 10 tanesi birden öldü. Kök çürümesi olmadı.Hızlı bir şekilde olduğundan anlamadım.

celalim01
24-10-2015, 08:11
582255

Abla tavşan

582256
abla ve yeni, yavru

582257

yeni yavru

582258

Siyah renkle daire içerisine alınmış alanda ,kına çiçeği kendi tohum kesesi içerisinde çimlenmiş ve dışarıya sürgün vermeye başlamış.

celalim01
24-10-2015, 08:14
582259

582260

582261

582262

582263

celalim01
24-10-2015, 08:18
582264

Maydanozlar

582265

Lif kabağı

582266

Marul fideleri

582267
582268

Karışık tohumlar. Tohumlar birbirine karışmış. Bende ayırmadım. Tere ,roka ,turp hepsini beraber ektim. Hep biz yemeyelim ,tavşanlarda yesin diye.

celalim01
25-10-2015, 07:06
582510
582511
582512
582513

Artık kış geliyorum dedi. Bahçe için kullanım yollarını yaptık. Bu alanda kenarlarını taşlarla yükseltip, kum ,çakıl karışımı kullanarak yağmur ve çamurdan korunma yapmış olduk.Kışın sebzelerimizi almaya giderken kendimizi güven altına aldık.

celalim01
07-11-2015, 22:26
584351
584352
584353

Sardunyalar açmaya başladı.

584354

Pembe yıldız çadırım da açtı. Sayın Milla tarafından gönderilmişti.

584355

Sarı horoz ibiği de açtı. İlk olarak aldığımda boyu çok küçük idi. Sonra onların tohumundan açan horoz ibiği öncekine göre daha boylu oldu. Değişime uğradılar.

celalim01
07-11-2015, 22:30
584359

Çiçeklerin yanında kendiliğinden bitmiş bir ayçiçeği .

584360

Havuç tohumları yeşermeye başladı.

584361

Ezan çiçeği tohumlar oluşturmaya başladı.

YeniGine
07-11-2015, 22:54
:) Çimlenenler, çimlenmeye başlayanlar valla maşallah çok güzeller öğretmenim. Emeklerinize sağlık, büyüsünler ağız tadı ile tüketin inşallah!..