PDA

View Full Version : bizimbahcemiz/ Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar (2014-2015)

bizimbahcemiz
24-04-2015, 21:05
Tohumlarını benimle paylaşan herkese minnettarım. Aileme, iş arkadaşlarıma, dostlarıma agaclar.net'te böyle bir etkinlik yapıldığını ve kimsenin tohumların çoğaltılması ve sürdürülmesi dışında bir beklentisi olmadığını anlattığımda şaşıranlar oldu, inanmayanlar oldu ve mutlu olanlar oldu. Ama inanın ki bu yayılan bir şey. Bundan birkaç ay öncesine kadar hayatında sebze yetiştirmeyi hiç düşünmemiş olan bir arkadaşım benim tohum maceralarımı dinlemeye başladıktan sonra tohum edinip balkonundaki saksılara ekmeye başladı. Yaşasın agaclar.net! :)

İlk kez tohum talep ettiğim bu sezonda elimdeki tohumların listesi şu şekildedir:

1- İspir şeker fasulye- MeyveliTepe (10)
2- Şenberber fasulyesi- Heyyamola (20)
3- Sarı dolmalık biber- İsmail Kuzucu (11)
4- Balkabağı- hanımeli (10)
5- Black form Russia domates- Akçabardak (36)
6- Sırık cherry domates- Akçabardak (19)
7- San Marzo domates- MeyveliTepe (8)
8- Mor reyhan- İsmail Kuzucu (10+)
9- Kiraz domates- Kaknus (10+)
10- Goji berry- MeyveliTepe (10+)
11- Tatarlı karpuz- Andora (12)
12- Siyah Macar biberi- İsmail Kuzucu (20)
13- Alaca karpuz- İsmail Kuzucu (12)
14- Aynısafa- Andora (10+)
15- Ceneviz fesleğeni- İsmail Kuzucu (10+)
16- Salatalık wautoma- Atılgan (30)
17- Cin biberi- İsmail Kuzucu (18)
18- Gül biber- Heyyamola (10)
19- Kudret narı- Bezginkuh (10)
20- Lif kabağı- Bezginkuh (8)
21-Alakır etlisi- Taşlıbahçe (18)
22- Lif kabağı- Selçuk Boz (10)
23- Yer kirazı- MeyveliTepe (10+)
24- Siyah inci biberi- Andora (24)
25- Mısır Golden B. 12 row- Yağmur (25)
26- Tiny Tim domates- İsmail Kuzucu (16)
27- Limon kokulu fesleğen- İsmail Kuzucu (10+)
28- Şebboy- Sevoş (10+)
29- Bodur kına çiçeği- İsmail Kuzucu (10+)
30- Little fingers patlıcan- Oz26 (10+)
31- Köy domatesi- Oz26 (16)
32- Süs ayçiçeği- Andora (10+)
33- Kına çiçeği - TCM (10+)
34- Hazeran çiçeği- Akçabardak (10+)
35- Mor inci biberi- İsmail Kuzucu (23)
36- Zinnia- İsmail Kuzucu (10+)
37- Kırkağaç kavun- Dağsa Reklam (10+)
38- Çan çiçeği- İsmail Kuzucu (10+)
39- Yıldız çiçeği- İsmail Kuzucu (10+)
40- Black form Tula domates- Akçabardak (23)

Yeniden herkese çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

bizimbahcemiz
25-04-2015, 20:30
Bahçemiz ile ilgili planlarımız bu yıl sekteye uğradı. Eşimin bir yıl boyunca Türkiye'nin bir ucunda görevde olması nedeniyle tek başıma bahçeyi hazırlayamadım. Tohumların akıbetini orada takip edemeyeceğim için bahçeyi gelecek sezona bırakıp, bu yıl balkonumu kullanmaya karar verdim. Bu nedenle elimdeki tohumların bir kısmını çimlendirmeye çalıştım. Bazı tohumların içinden birkaç tanesini ayırıp anneme ve anneanneme verdim, özellikle bahçede çimlenebilecek olanları. Ve onlardan tohum almalarını söyledim.
Havanın soğuk gitmesi Aydın'da bile bitkileri olumsuz etkiledi. Bir deli rüzgar, bir buz gibi soğuk, bir yaz sıcağı derken şaşırdı tohumcuklar. Bir an önce havanın normale dönmesini umut ediyorum.

bizimbahcemiz
25-04-2015, 20:51
548752

548753

Fasulyeler güneşe doğru yöneldi. Çimlendirmeye çalışırken başta iki tane tohum heba ettim. Toprağa ekip çimlenmesini bekledim. Sanırım fazla su verdiğim için çürüdüler. Daha sonra ilkokul usulü önce pamuk sonra toprak yöntemini denedim. Tohumlar iyice şiştikten ve hafifçe filizlendikten sonra ektim. Bu uygulamadan sonra hiç tohum kaybetmedim. Umarım yanlış bir şey yapmam, göründüğü kadarıyla şimdilik iyi gidiyorlar.

bizimbahcemiz
25-04-2015, 21:06
548756

548757

548758

548759

Daha çok küçükler. Nasıl büyüyecekler, merak ediyorum.

bizimbahcemiz
26-04-2015, 20:20
548919

Ayçiçekleri çok çabuk çimlendi. 4 tohum ektim ve dördü de çimlendi. Bir tanesini balkonda bırakıp diğer üçünü anneme vereceğim, Karaburun'daki evin bahçesinde çok daha güzel olacaklarına eminim.

548920

Bir sürü aynısafa çimlendi. Ne kadar aralıkla ekilmeliler bilmiyorum ama fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla sık sık olduğunda daha güzel bir görüntüsü oluyor. Bunların da bir kısmını anneme vereceğim.

548921

Burada da aynısafalar ve şebboylar var. Şebboy bir paketin içinde süpriz olarak gelmişti.

548922

Canım gojilerim... Minicik tohumlardan iki tane ektim ve ikisi de çimlendi. Nasıl bir yemiş olduğunu çok merak ediyorum, balkonda nasıl olur bilemiyorum. Çok büyük bir saksım var, oraya dikip gözleyeceğim, baktım olmuyor onu da Karaburun'a yollayacağım. Diğer tohumlar duruyor, seneye kendi bahçemde bir alanı gojilere ayırabilirim. Tabii, bu yıl meyve alır mıyım, emin değilim.

548923

Gül biberlerim. Lütfen bir an önce büyüyün, nasıl olacağınızı çok merak ediyorum.

bizimbahcemiz
26-04-2015, 20:43
548926

Kına çiçeleri iyi gidiyor.

548927

Limon kokulu fesleğenin kokusunu merak ediyorum. Yaz sıcağında soğuk limonatanın içinde, buz küplerinde yapraklarını dondurup servis edebilecek miyim acaba sevdiklerime?

548928

Saksıda? Mısır? Deniyorum...

548929

Bu mısır doğduğundan beri sarımtırak. Neden öyle olduğunu bilmiyorum, ikisi de aynı toprakta çimlendi, ama bu diğerine göre sarı renkli çıktı. Neden olmuş olabilir, demir eksikliği mi?

548930

Mor reyhan... Halam nişanımda limonataların bir kısmını pembe yapmıştı. Nasıl olduğunu sorduğumda reyhan ile renk verdiğini söylemişti. Rayihası o kadar güzeldi ki... Sanırım ben bu fesleğen ve türevlerini limonatayla eşleştirdim.

bizimbahcemiz
26-04-2015, 20:56
548942

Little fingers patlıcan. İkinci çimlendirme girişimim. İlk seferde dört tohum ekim ikisini çimlendirebilmiştim. Aydın'ın değişken havasında bir gün çok soğuk ve rüzgarlı havaya maruz kaldı. Hem çimlenen tohumlarımı hem de bir domates fidemi kaybettim. Bu sefer umarım sorun yaşamam.

548943

Wautoma salatalıklarım bir türlü çimlenmediler. Bekledim bekledim bekledim. En sonunda dayanamayıp tohumları ektiğim toprağı eşeledim. Bir baktım tohumlar olduğu gibi duruyorlardı, şişmemişlerdi bile. Sonra onları alıp başka bir yerde (buz kalıbı) çimlendirmeye çalıştım. 4'te 2 çimlendirmiş durumdayım. Tam ümidi kestiğim zamanda süpriz yapıyor bana.

548944

Salatalık wautoma.

548945

Sarı dolmalık biber de 4'te 2'yi tutturduklarımdan. Biberlerin genelinde başarısız olduğumu düşünüyorum. Herkes biberlerin kolayca yetişebildiğini söylüyor. Ben bir şeyi eksik yapıyorum sanırım.

548946

Şebboylarım.

bizimbahcemiz
26-04-2015, 21:08
548951

Şenberberler güzel gidiyorlar. İki tohum heba ettikten sonra şimdi 4'te 4 çimlendirebilmeyi başardım. İki tanesini balkonda tutacağım, diğer ikisini de Karaburun'a götüreceğim.

Fakat ispir fasulyeside daha bir hareketlenme yok. Bir tanesi çıkar gibi oldu nasıl olacak emin değilim sanki çürük gibi. Yardım!

548952

Siyah inci süs biberi. Bence en büyük başarısızlıklarımdan birisi oldu bu biber. 5'te 1 çimlendirebildim. O da zar zor tutundu. Şimdilik iyi görünüyor, dilerim aynen devam eder.

548953

San Marzano domatesleri bir hafta önce ektim. Tohum paylaşım etkinliğinden çimlendirdiğim tek domates tohumu bu. Geri kalan domates tohumlarımı gelecek seneye bahçemde değerlendirmek adına saklıyorum.

548954

Turuncu aynısafalarım.

* Bunun dışında lif kabağı, hazeran çiçeği, yer kirazı, çan çiçeği ve kudret narı var henüz çimlenmediler. Lİf kabağı konusunda ne yapacağımı bilmiyorum, ne yaptıysam başaramadım. Fikri olan var mı acaba?

Bu haftanın incileri bunlar. Gelecek haftalarda görüşmek dileğiyle. Bizimbahçemiz, balkonundan bildirir. ;)

sakagun
27-04-2015, 06:27
Bereketli bir sezon geçirmenizi dilerim.
Saksılarınızın dipleri delik mi? Tohumları kaybetme nedeniniz saksılarınızın delik olmaması olabilir.

bizimbahcemiz
27-04-2015, 08:43
Merhaba sevgili Sakagun, çok teşekkür ederim, sizin için de çok güzel olsun her şey.
Saksıların altlarını deldim. Ama soğuk hava ve sulama tutarsızlığı etkili olmuş olabilir. Gerçi burada anlatılan şeyleri takip ediyorum. Her şeyi de usulüne göre yaptığını düşünüyordum ama, bir şeyleri atlamışım sanırım.
Beni şimdi asıl düşündüren bitkilerin sararması. Birkaç bitki sarı olarak çimlendi, mısır gibi. Nasıl önlem almalıyım, bilemedim.

bizimbahcemiz
26-06-2015, 14:18
Şenberber fasulyelerim her iki kökten toplam dört tane meyve verdi, bu dört meyveden de toplamda beş tane tohum aldım. Hadi bana bir söyleyiverin, başarı sayılır mı? :D

Ayrıca, doğa en iyi öğreticidir gerçekten; topraktaki azot nasıl çalışıyor, deneyerek görmüş oldum. Fasulyeler meyve verdi, kurudu, tohumluk oldu. Ve yeniden çiçeklenmeye başladılar. Saksıdan ne alabiliyorsa, çalışıyor yavrucaklar.