PDA

View Full Version : Cerinthe (Mücevher Çalısı)

Mücevher Çalısı
12-04-2015, 00:08
Cerinthe Boraginaceae-Hodangiller familyasına ait bir cinstir. Yaklaşık 45-60 cm boylanma yapar. Sıcağa toleranslıdır ve tam güneş sever. -5 derecenin altına düşmeyen ılıman bölgelerde çok yıllık diğer bölgelerde tek yıllık yetiştirilir. Dökülen tohumları ile yıllarca aynı yerde yetiştirilir.

Mücevher Çalısı
12-04-2015, 00:22
Bu fotoğraflar benim yetiştirmiş olduğum Cerinthe çiçeğine ait. 1. 2014 Ekim, 2. 2015 Mart, 3. 2015 Nisan tarihli. Yetiştirmesi zahmet istemeyen zarif bir bitki.

Mücevher Çalısı
12-04-2015, 12:54
Konumu yanlış yerde açmışım sanırım yoksa Cherinte'nin yenir yutulur bir bitki olduğunu okumadım daha hiç, yanlış anlaşılmasın :o
Bu da son halimiz

Mücevher Çalısı
17-04-2015, 12:25
Çiçek oluşumu, çiçek ve tohum oluşumu. Üçü bi arada...

Mücevher Çalısı
23-04-2015, 17:09
Benim deneyimim Cerinthe güneş seviyor ama tam gün güneşlenmekten de hoşlanmıyor, yapraklarında sararma kavrulma olabiliyor.
Humuslu iyi bir toprak istiyor.
Saksıda yetiştirilecekse iyi gelişebilmek için en az orta boy bir saksı istiyor.
Aşağıdakinin saksısı 7 lt ama arkadaşlarıyla ortak ikamet ettiği için tam gelişemiyor. Yine de bol bol çiçek açıyor ;)

548439

Mücevher Çalısı
01-05-2015, 12:06
549856

İlk çiçeğinden bu zamana kadar 1 ay geçti.

549857

Tohumları olgunlaştı. Birçok kır çiçeği için bu ölüm demek. Cherinthe için ılıman bölgelerde çok yıllık denmiş ama ben geçen sene yaşatamadım, yaz başı kurudu. Bana göre de ılıman bölgede kışı atlatıyor fakat bu sefer yaz sıcaklarından korumak gerekiyor.
Biz rastgele kenara koyduğum birkaç tohumla bu seneyi gördük...

Adalet Yağcı
28-06-2015, 17:28
Çalı denince benim aklıma hep, yoğun odunsu dalları, hafif dikenimsili bitkiler gelirdi, çalı değil de Mücevher çiçeği denseymiş keşke :)
Neyse, böylece bir güzelle daha tanış olduk, teşekkürler Mücevher Çalısı :)

Mücevher Çalısı
28-06-2015, 17:55
Çalı denince benim aklıma hep, yoğun odunsu dalları, hafif dikenimsili bitkiler gelirdi, çalı değil de Mücevher çiçeği denseymiş keşke :)
Neyse, böylece bir güzelle daha tanış olduk, teşekkürler Mücevher Çalısı :)

Öncelikle ilginiz için ben teşekkür ederim.

Evet bana göre de Mücevher Çiçeği daha doğru. Aslında kır çiçeği ve tek yıllık olarak yetiştirilmesi daha doğru. Forumda bir yerlerde ismi için "Kır Küpesi" diyeni de okumuştum o da hoş bir isim ;)

Sevgiler...

Muda
28-06-2015, 21:40
Bende bu bitkinin sanki sarı çiçeklisi bulunmakta. Doğal olarak yetişmekte. Siyah tohumları bulunuyor. Sukulente benzer yaprakları var.

Mücevher Çalısı
29-06-2015, 11:17
Bende bu bitkinin sanki sarı çiçeklisi bulunmakta. Doğal olarak yetişmekte. Siyah tohumları bulunuyor. Sukulente benzer yaprakları var.

Cerinthe'nin birkaç türü var, benimki "Cerinthe major Purpurascens".
Genel olarak birbirlerine benziyorlar sanki.

Yetiştiren var mı diye araştırırken forum üyelerinden Sn. Hozat'ın buradaki (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/15946-31.htm) bahçe sayfasında değişik çiçek renklisini görmüştüm. Onun da çiçeği çok hoşmuş.

Bazı çeşitleri (tür veya alttürleri) ülkemizde doğal olarak yetişiyormuş. Aslında ülkemizde ne güzellikler var, ya değer vermiyoruz ya haberimiz yok :confused:

Saygılar...

Mücevher Çalısı
04-07-2015, 15:47
563909

Kenarda köeşede düşen tohumları çimlenmeye başladı...

Muda
21-07-2015, 00:26
Eski fotoğraflarını bulamadım. Ancak gece flash ile elde olanın fotoğrafını çekebildim. İlk çiçek açtığında çok daha güzel oluyorlardı. Siyah sert tohumları olmaya başlamış durumda. Yeni çıkan bitkiler de mevcut. Yaprak yapısı ve rengi insanın dikkatini çekiyor.

567228

567229

Mücevher Çalısı
06-12-2015, 15:17
11 nolu mesajdaki fidecik yaz ortası sıcaklarına dayanamadı kurudu. Aşağıdakini Kasım ayı içerisinde ektim,

587889

O da diğer arkadaşları gibi tek başına yaşayamıyor:D