PDA

View Full Version : Aleydi / Tohum Paylaşım Sonrası (Eskişehir)

aleydi
21-02-2015, 00:38
Bende seçtiğimiz tohumların hepsinin talepleri karşılayamayacağını ,seçtiklerimizden bir kısmının bize ulaşacağını düşündüğüm için ,fazla istemiştim.Bütün talep ettiğim tohumların gelmesinden çok mutlu oldum .Bu vesileyle bir kere daha .tohum takas etkinliğine katılan . O minicik tohumları büyük bir özveriyle ,toplayıp,ayıklayıp,kurutup,tek tek poşetleyip ,zahmet edip kargoya götüren paylaşımcı arkadaşlara . Merkezde bu poşetlerin tek tek tasnif edilmesinde emeği geçen herkese , bu sitenin kurulmasında ve tohum paylaşım etkinliğinin gerçekleşmesini sağlayan Ve Sayın Malina'ya çok teşekkür ediyorum ,hepinizin emeklerinize sağlık .

Petunya Akçabardak
Aster Çiçeği Akçabardak
Ateş Çiçeği Akçabardak
Şebboy SDurul
Hüsnüyusuf SDurul
Zinnia SDurul
Zinnia Pares
Selluka H_doğan
Kırmızı Civanperçemi Meyvelitepe
Hippeastrum Selçuk Boz
Kırmızı Çiçekli Kardinal Sarmaşığı Tilki Mete
Heliotropium Arborescens Esin
Kuşgözü Gilia Tricolor Esin
Yer Açelyası Clarkia Unguiculata Esin
Zinnia Andora
Gazanya Andora
Afrika Zambağı rana58
Haseki Küpelisi İsmail Kuzucu
Yıldız Çiçeği (Dahlia) İsmail Kuzucu
Beyaz Çiçekli Melisa İsmail Kuzucu
Gaillardia bahceden
Haseki Küpesi bahceden

Yeşil Tatlı Biber Pares
Kamber Biberi Pares
Siyah Dolma Biber Pares
Marbles Biber Heyyamola
Bolivian Rainbow Biber Heyyamola
Acı Süs Biber Heyyamola
Mor İnci Biber İsmail Kuzucu
Siyah Macar Biber İsmail Kuzucu
Cin Biberi İsmail Kuzucu
Turşuluk Sarı Biber İsmail Kuzucu
Dolmalık Biber İsmail Kuzucu
Aji Brazilian Pepper bahceden
Georgescu Chocolate Tatlı Biber bahceden
Doochova Yellow Pepper bahceden
Bhut Jolokia Biber bahceden
Trinidad Scorpion bahceden
Mehmet'in Tatlı Türk Biberi bahceden

Sivas Koyulhisar Domates OZ26
Siyah Kiraz Domates Mincel
Büyük Turuncu Domates Sakagun
Mikrop Domates Heyyamola
Sarı Armut Domates Heyyamola
Kırmızı Armut Domates Heyyamola
Pink Vernissage Domates Heyyamola
Cherokee Purple Domates bahceden
Black Cherry Domates bahceden
Sarı Salkım Domates bahceden
Russian Cossack Domates bahceden
Rosso Scillian Domates bahceden

Turkish Orangle Patlıcan Akçabardak
Yumurta Patlıcan Akçabardak
Turkish Orangle Patlıcan OZ26
Yumurta Patlıcan (Süs Patlıcan ) Seabert74
Topan Patlıcan İsmail Kuzucu

Kişniş Pares
Marul Pares
Mor Reyhan Heyyamola
Kekik Heyamola
Kırmızı Kıvırcık Marul Heyyamola
Limon Kokulu Fesleğen Heyyamola
Hatay Dağ Kekiği İncirli
Sarımsak Otu (Garlic Chivies) rana58
Ceneviz Fesleğeni İsmail Kuzucu

Çengelköy Salatalık Heyyamola

Susak_Su Kabağı Sakagun

aleydi
22-02-2015, 00:47
Tohumları yetiştirmek için aldığım sera . İnternet de bir siteden 65 TL aldım .Eskişehir 'de iklim koşulları sera dışında bitki tohum yetiştirmeye çok elverişli değil .Günlerin uzamasını beklediğinizde ,bu seferde şaşırtma için geç kalınıyor.

537996

aleydi
22-02-2015, 21:31
15- 02-2015 Tarihinde kırmızı işaretli tohumlar ekildi .Tohum ekmek için daha önce üstü açık viyolleri tercih ediyordum . Üzerini streç filmle kapatıyordum . Bu yıl bir markette 50 tanesi 6 TL olan bu kapaklı kutulardan aldım . 3 Günde tohumların %25 i 6 günde %50 si çimlendi . İlk çimlenenler sevgili Akçarbak 'ın asterleri oldu . İlk ekilenler çiçek ve biber tohumları .Ben 10_15 günde çimlenmelerini beklerken , özellikle biberlerin ,6 .günde çimlenmesi beni çok şaşırttı .

http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/537313d1424121759-1378581_10153083245458415_7875835143700594019_n.jp g

http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/537314d1424121759-10982475_10153083245683415_1509764078595793128_n.j pg

http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/537315d1424121759-11006475_10153083245888415_1285976961038353062_n.j pg

İsmail Kuzucu
22-02-2015, 22:03
Sayın aleydi, bereketli ürünler almanız dileğiyle. :)

akçabardak
22-02-2015, 23:11
Sevgili aleydi ellerinize emeklerinize sağlık, sağlıkla büyütüp bol çiçeklerini görmeniz ve bol ürünler almanız dileğimle, kolay gelsin ;)

aleydi
22-02-2015, 23:15
Sayın aleydi, bereketli ürünler almanız dileğiyle. :)

Sizin tohumların hepsi ,çimlendi . Toplam 6 günde :) .Keçi gübresi bulamadım . Sadece torfa ektim o yüzden . Aslında sizin karışımınız güzeldi . O şekilde yapabilseydim daha geç şaşırtma yapabilirdim ,daha iyi olurdu . Domatesleri ekerken umarım uygulayabilirim .Çok teşekkür ederim ,umarım hepimiz için bereketli bir yıl olur .

aleydi
22-02-2015, 23:27
Sevgili aleydi ellerinize emeklerinize sağlık, sağlıkla büyütüp bol çiçeklerini görmeniz ve bol ürünler almanız dileğimle, kolay gelsin ;)

İlk çimlenen ,özenle renklerini ayırıp gönderdiğiniz asteriniz oldu sevgili Akçabardak .Umduğumdan erken çimlendiler ,bazı tohumların yarısını ektim .Yukarıya çıkıp dakikalarca onları seyrediyorum .O tohumların yeşerip büyüdüklerini görmek ,harika bir duygu .Bundan sonrası daha önemli .Ledlerle aydınlattım .Gereken ışığı sağlarım umarım . Şu aşamada ışık çok önemli çünkü .Çok teşekkür ederim ,hepimiz için bereketli bir yıl olmasını dilerim . sevgiler .

Bal Kaktüs
22-02-2015, 23:56
Hayırlı olsun. Hepsini güle güle yetiştirip afiyetle yemeniz dileğiyle.
Seraya uyguladığınız ledleri resimleyip bilgi verirseniz benim için çok makbule geçicek.

aleydi
23-02-2015, 07:01
Hayırlı olsun. Hepsini güle güle yetiştirip afiyetle yemeniz dileğiyle.
Seraya uyguladığınız ledleri resimleyip bilgi verirseniz benim için çok makbule geçicek.

Ledlerin kaç wat olduğunu bilmiyorum sn Bal Kaktüs . Metal altlıklı 1 metrelik led . Biz ikiye bölerek kulandık . 4 kata , 2 adet led ve adaptör aldık . Yaklaşık 100 TL ödedik . Benim 30 m2 verandamda ,bu ledlerden 2 tane var .Bir tanesini hiç kullanmıyorum . Çok fazla aydınlattığı için , diğerini kullanmama gerek kalmıyor .30 m2 alanı gündüz gibi aydınlatıyor .

Arkası yapışkanlı minik ledler yetersiz kalabilir diye düşünüyorum .Güneş ışığını yakalamak çok zor . Güneşin yaydığı ışık çok güçlü .Bu iş için özel lambalar var . Fakat maliyetleri yüksek .Ben aldığım ledleri ilk defa bu yıl kullanıyorum . Sizi yanıltmak istemem ,işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum . Deneyip görücez . Daha ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı .Fotoğrafları ekliyorum .İyi dilekleriniz için teşekkür ederim .

aleydi
26-02-2015, 21:08
Çiçek fideleri 3 ve 4 . yapraklarını çıkarmaya başladı .Zinnia ,gazanya ,çok daha hızlı gelişim gösteriyor .Melisa , kardinal sarmaşığı ve selluka dışındakiler ,hepsi çimlendi . Biberlerin hepsinde çimlenme oldu .Işık işe yarıyor .Torf konusunda hata yapmışım . toprak ,gübre karışımı daha iyi sonuç verebilirdi . Torf her gün kuruyor ve kaşıkla sulama yapıyorum . Püskürtme bile ,zarar verir diye kaşıkla nemlendiriyorum . Nem derecesi çok önemli ,çürüyebilir fideler .O yüzden çok az her gün suluyorum . Sadece torfa ektiğim için gerçek yapraklar çıktığında şaşırtma yapmam lazım. Haseki küpesi gibi şaşırtmayı sevmeyenlerde bu sorun olacak .Belki başka arkadaşlar için faydalı olur . Benim düştüğüm hataya düşmezler . Bende domates tohumları için karışımlı bir toprak hazırlamak istiyorum.Susak çok hızlı gelişim gösterdi .

538627

538628

538629

538630

aleydi
26-02-2015, 21:13
538631

538632

538633

Muda
26-02-2015, 21:56
Sn. aleydi;
Her şey çok güzel olmuş ancak ışık yeterli olmadığı için bazı tohumlarda özellikle çok uzun saplar oluşmuş. Ben de bir kısım çimlendirdiiğim tohumlarda aynı şekilde uzamışlardı. Onları hava ve güneş ışığına alıştırana kadar çok sıkıntı çekmiş bir kısım fideleri de gerekli nem ve ışık dengesini sağlayamadığım için kaybetmiştim. Led ışıklandırma sistemi yeterli gelmiyor. Daha fazla büyüme olmadan mümkün olduğunca güneş ve hava sirkilasyonu almalarını sağlayabilirseniz daha iyi olabilir. Ortamın çok sıcak olmasına gerek yok.Işığın fazla olduğu donmayacakları bir ortamda tutmak belki gelişmelerini yavaşlatır. Uzamaları yerine daha kısa ve köklü fideler daha iyi oluyor.

akçabardak
26-02-2015, 22:06
Sevgili aleydi hepsi de çok güzeller, sağlıkla büyüsünler inşallah. Domatesleri ekmediyseniz bence acele etmeyin derim, hem çok çabuk çimleniyor hem de biberden daha çabuk gelişiyorlar, istediği ortamı bulamazlarsa upuzun uzayıveriyorlar. Taktir yine de sizindir. Kolay gelsin selamlar

alef blue
26-02-2015, 22:45
ledleri yakınlaştırma imkanınız varsa iki üç parmak üstlerinde olacak şekilde yakınlaştırırsanız ışık sorunu çözülür sanki aleydi ya da kutuları yükseltin, göze aydınlık geliyor ışık ama bitkiler için onlara ulaşana kadar çok dağılıyor bu yüzden mümkün olduğunca yakın olmalı

aleydi
26-02-2015, 23:17
Sn. aleydi;
Her şey çok güzel olmuş ancak ışık yeterli olmadığı için bazı tohumlarda özellikle çok uzun saplar oluşmuş. Ben de bir kısım çimlendirdiiğim tohumlarda aynı şekilde uzamışlardı. Onları hava ve güneş ışığına alıştırana kadar çok sıkıntı çekmiş bir kısım fideleri de gerekli nem ve ışık dengesini sağlayamadığım için kaybetmiştim. Led ışıklandırma sistemi yeterli gelmiyor. Daha fazla büyüme olmadan mümkün olduğunca güneş ve hava sirkilasyonu almalarını sağlayabilirseniz daha iyi olabilir. Ortamın çok sıcak olmasına gerek yok.Işığın fazla olduğu donmayacakları bir ortamda tutmak belki gelişmelerini yavaşlatır. Uzamaları yerine daha kısa ve köklü fideler daha iyi oluyor.

Sayın Muda ledler takılmadan önce uzadı fideler aslında . Cam balkonun önündeler ,gündüz yeterince ışık alıyorlar . Bir 15 gün beklemeliydim belki . Fakat martta tam çimlendiklerinde daha soğuga kalabilirlerdi .Şu an karlardan sonra iklim olarak bir yumuşama oldu . Ben pastırma sıcakları olur düşüncesiyle . o günleri değerlendirmek istedim . Bu ledler çok güçlü . Akşam serayı kalın bir örtüyle örtüp . Fideleri biraz daha altlarına bir şey koyup ,ledlere yakınlaştırmayı düşünüyorum . Önerileriniz için teşekkür ederim .

Tohumlar ilk geldiğinde üç beş tane haseki küpesini ekmiştim . fotoğrafları aşağıya ekliyorum . Onlarda çok uzamıştı . Toparlandılar baya .

aleydi
26-02-2015, 23:29
Sevgili aleydi hepsi de çok güzeller, sağlıkla büyüsünler inşallah. Domatesleri ekmediyseniz bence acele etmeyin derim, hem çok çabuk çimleniyor hem de biberden daha çabuk gelişiyorlar, istediği ortamı bulamazlarsa upuzun uzayıveriyorlar. Taktir yine de sizindir. Kolay gelsin selamlar

Sevgili Akçabardak her zaman deneyim ve önerilerinizden yararlanmak isterim .Mutluluk duyuyorum .Şuan için fidelerin durumları iyi . Umarım bunu koruyabilirim .
Benim sizlerden sonra ekmem lazım domates tohumlarını :) . Bizde son don baya geç olabiliyor .

Komşum dedi ; ( biberler geç büyüyor ,ben ektim ) . Onun kurbanı oldum biraz .Hasekiyide ben tohumlar geldiğinde ekmiştim hala minik . O yüzden çiçekleride ekeyim dedim :).
Annem bile dedi . Erken ekmişsin .( Geç ekseydin ışık ,sıcaklık koşulları daha iyi oluşurdu ) diye .

Allahtan domatesleri ekmedim ve tohumların hepsini :p .

Biraz sabırsızım ben ,her gün o tohumlara baktım . Gidip gelip .(Ne zaman ekcem ne zaman ekcem sizi ) diye :) .Tohumlar bile ek kurtulalım demişlerdir içlerinden :) .Teşekkür ederim sevgiler.

aleydi
26-02-2015, 23:34
ledleri yakınlaştırma imkanınız varsa iki üç parmak üstlerinde olacak şekilde yakınlaştırırsanız ışık sorunu çözülür sanki aleydi ya da kutuları yükseltin, göze aydınlık geliyor ışık ama bitkiler için onlara ulaşana kadar çok dağılıyor bu yüzden mümkün olduğunca yakın olmalı

Teşşekür ederim , bende aynı şeyi düşünüyordum .Altlarına ne koyup yükseltebilirim. Hatta kalın bir örtü örtsem akşam ,ışığın dağılmasını engellemek için diye .Ledler baya güçlü aslında ,ilk gün bir kaç kere yukarı çıkıp çıkıp kontrol ettim , yakarmı ,çok ısınır mı diye . Seraya uygun , o büyüklükte kutu bulmam lazım . Önerilere açığım benim aklıma gelmeyen , yükseltici için . saygılar ...

alef blue
26-02-2015, 23:51
Teşşekür ederim , bende aynı şeyi düşünüyordum .Altlarına ne koyup yükseltebilirim. Hatta kalın bir örtü örtsem akşam ,ışığın dağılmasını engellemek için diye .Ledler baya güçlü aslında ,ilk gün bir kaç kere yukarı çıkıp çıkıp kontrol ettim , yakarmı ,çok ısınır mı diye . Seraya uygun , o büyüklükte kutu bulmam lazım . Önerilere açığım benim aklıma gelmeyen , yükseltici için . saygılar ...

sera taşırsa eğer bir kaç kalın kitap? alüminyum folyoyla kaplasanız, benimki gibi biyere yapıştırmadan dikey koysanız bile baya fayda edebilir, dikkat edin yanlız insan alüminyum folyoya kaptırınca kendini bir bakıyor bi rulo bitivermiş xD

akçabardak
27-02-2015, 00:00
Sevgili aleydi hasekiler soğua dayanıklıdırlar, her ne kadar minik te olsalar serin ve ışıklı yere alabilirsiniz bu sene zaten çiçek açmayacaklar ikinci senesinde çiçek açıyorlar, benim geçen sene dökülen tohumlardan kendiliğinden çimlenenler açık balkonda daha 2 yaprak halindeler hava ısınmaya başlayınca harekete geçecekler.
Bu gün ben de biber tohumlarımın bir kısmını ekebildim, domateslerimi biraz daha erteliyorum. Çiçek tohumlarımı da gece ve gündüz 2 haneli derecede ekiyorum ve tohum toprağın üzerine çıkar çıkmaz dışarıya çıkartıyorum dışarı havasına alışsın diye ve gece de dışarıda bırakıyorum. Sevgiler

aleydi
27-02-2015, 00:05
:) Sayın alef blue alüminyum folya ısıyı arttırmaz mı . Yakarım fidecikleri diye korkuyorum :)

aleydi
27-02-2015, 00:18
Sevgili aleydi hasekiler soğua dayanıklıdırlar, her ne kadar minik te olsalar serin ve ışıklı yere alabilirsiniz bu sene zaten çiçek açmayacaklar ikinci senesinde çiçek açıyorlar, benim geçen sene dökülen tohumlardan kendiliğinden çimlenenler açık balkonda daha 2 yaprak halindeler hava ısınmaya başlayınca harekete geçecekler.
Bu gün ben de biber tohumlarımın bir kısmını ekebildim, domateslerimi biraz daha erteliyorum. Çiçek tohumlarımı da gece ve gündüz 2 haneli derecede ekiyorum ve tohum toprağın üzerine çıkar çıkmaz dışarıya çıkartıyorum dışarı havasına alışsın diye ve gece de dışarıda bırakıyorum. Sevgiler

Bizde gece gündüz ısı farkı çok fazla sevgili Akçabardak . 2 haneli gece sıcaklığı mayıs sonunu bulur . Ben ya bu sevdadan vazgeçiçem **** İzmir 'e taşıncam :) Keşke öyle bir şansım olsa :) .Teşekkür ederim zahmet edip ayrıntılı bir şekilde yazdığınız için .
Benim aynısefa ,akşam güzeli , gibi büyük tohumlu çiçekler ,toprağa düşüp çimleniyor . Pentunya gibi benim üzerine titreyip , haseki gibi ,o minicik tohumlar sizde topraktan nasıl kendi kendine çimleniyorlar şaşıyorum :) Çay kaşığıyla suluyorum . Fısfıslamaya bile kıyamıyorum . O kadar minikler ki .Daha çok şey öğrenmem gerek benim :) Sevgiler ..

alef blue
27-02-2015, 00:30
:) Sayın alef blue alüminyum folya ısıyı arttırmaz mı . Yakarım fidecikleri diye korkuyorum :)

yok folyonun kendisinin ısındığını görmedim hiç, hava almaz şekilde kapatınca benim kutunun içi baya ısınabiliyor, ledlere ve bitkilere değmesin tabi geniş bi şekilde sarın,

hoş benim saksı üstüne sardığım bitkilere değiyor da onda da bişey olmuyor
http://www.agaclar.net/forum/1355221-post18.htm
şu resimdekiler şimdi büyükler doldurdular içini ama gevşek koyduğum için hiç ısınmıyor, ısınma problemi olursa bi deneme yaparsınız 5-6 saatte ne duruma geliğine bakarsınız, öyle hemen yanmıyorlar ya kutuyu kapalı unutup 30 derecelere çıkardığım çok oldu :D ışık veya sıcaklığın fazla geldiğinin işareti sanırım yapraklarını iyice geriye doğru kaçırmaları bunu daha araştırmak lazım bitkiler her gün konuşuyor bizimle aslında yavaşçacık da olsa döndürüyorlar o yapraklarını günde kaç defa (:

saat kaç olmuş bu arada ben gideyim yatayım (: yine sorunuz olursa yarın resim de çekerim

aleydi
27-02-2015, 00:32
Sn İsmail Kuzucudan gelen haseki küpesi .Bu yıl çiçeklenmiycek olmaları kötü :( .Saksının kirliliğini farketmemiş ,tekrar çekip ekleme yapamadım kusura bakmayın .

538641

538642

aleydi
03-03-2015, 21:39
Fidelerimin bugün 17 . günü . Hemen hemen hepsi çimlendi ve sağlıklı bir şekilde 4 . yapraklarını çıkardılar .15 . günde çimlenenler sn h_doğan selluka ve sn bahçeden haseki küpesi . Sellukada biraz riske girip 10 gün geçince tohumları tek tek çıkardım . Ilık suda bekletip ,biraz çizerek ektim . Dün 4 taneden 2 si çimlenmişti :). Tohumların dilini çözmek lazım :) .Çimlenmeyen 2 tohum sn Tilki Mete kardinal sarmaşığı ve sn Rana58 Afrika zambağı .Hala umudum var . Yarın toprağı açıp bakıcam durumlarına .

539206

539207

539208

539209

539210

aleydi
03-03-2015, 21:55
539216

539217

aleydi
10-03-2015, 00:22
Haseki küpem maşallah büyüdü . Işık gerçekten işe yarıyor seradaki diğer bitkilerde . Geçen yıl ektiklerimden çok iyi durumdalar . Bazılarını büyük saksılara şaşırtma yaptım . Bugün kalan diğer tohumları ektim .Toplam 100 saklama kabı ,tohum ekmiş oldum .Bazı tohumlar baya nazlıydı ama çimlenmeyen hiç olmadı :) .

540080

aleydi
17-03-2015, 20:36
Serada her şey yolunda . En son çimlenen selluka hepsini geçti :) Huzurlarınızda melisa , selluka ,ceneviz fesleğini , aster , karanfil ,mor inci biber , sarımsak otu,haseki küpesi ,dolmalık biber ,cin biberi , aster , karanfil , hüsnüyusuf ,turşuluk biber vb :).

541382

541383

541384

541385

541386

aleydi
17-03-2015, 20:38
Devam

541387

541388

541389

541390

541391

aleydi
17-03-2015, 20:40
Devam

541392

541393

541394

541395

541396

aleydi
17-03-2015, 20:43
Devam

541402

541403

541404

541405

541406

münevver48
18-03-2015, 07:49
sevgili aleydi ,şimdi fark ettim bu bölümü. zor olanı başarmışsın. bana göre en zoru tohumdan fidan yetiştirmek. maşallah tohumların da çok güzel çimlenmiş.inşallah gelişmeleri aynı hızla devam eder.bahçende yerlerini alırlar.sizde bizimle bu güzellikleri paylaşırken,emeğin karşılığı bir başka olan mutluluğu fazlasıyla yaşayacaksınız. ben şimdiden sizdeki o mutluluğu görebiliyorum.sevgilerimle sana kolaylıklar diliyorum.

aleydi
18-03-2015, 10:52
sevgili aleydi ,şimdi fark ettim bu bölümü. zor olanı başarmışsın. bana göre en zoru tohumdan fidan yetiştirmek. maşallah tohumların da çok güzel çimlenmiş.inşallah gelişmeleri aynı hızla devam eder.bahçende yerlerini alırlar.sizde bizimle bu güzellikleri paylaşırken,emeğin karşılığı bir başka olan mutluluğu fazlasıyla yaşayacaksınız. ben şimdiden sizdeki o mutluluğu görebiliyorum.sevgilerimle sana kolaylıklar diliyorum.

Hemde nasıl keyifli , o minicik tohumun hayat bulduğunu , topraktan başını çıkarıp ,yaşama merhaba demesini izlemek kadar güzel bir şey yok .Fidelerin şu an durumları iyi , ama korkuyorum ,şaşırtma yaparken zarar görürler diye .Biraz da erken ekmişim tohumları , sabırsızlığımdan :) .Yine de çok mutluyum , onların gün gün büyüdüğünü izlemek çok güzel .teşekkür ederim sevgili Münevver48 ,sevgiler .

aleydi
18-03-2015, 19:43
Sn İsmail Kuzucu haseki küpesi .

541585

münevver48
19-03-2015, 07:10
sevgili aleydi hercailerini gerçek yerlerine geçirirsen kısa zamanda çiçek açarlar. hasekiler de daha çabuk gelişir.sevgiler

aleydi
19-03-2015, 07:53
Sevgili Münevver48 bahçeye dikeceğim ama ne mümkün .Geceleri hala eksi derecelerde . Daha çok küçükler , soğuklara dayanamazlar .Don olmasa bile kırağı düşebiliyor . Nisan 15 den sonra ancak ekebiliyoruz bahçeyi .Domateslerin olması ağustos ayını buluyor . Eylül de yeşilken topluyoruz ,yine don tehlikesi yüzünden .Çok istiyorum ama kırağı yakabilir .Benim gibi sabırsız biri bile beklemek zorunda :). sevgiler .

münevver48
19-03-2015, 08:35
:)sevgili aleydi, ben saksıya dikersin diye düşündüm. fidanları büyümüş görünce hava şartlarını düşünemedim.

aleydi
19-03-2015, 19:36
:)sevgili aleydi, ben saksıya dikersin diye düşündüm. fidanları büyümüş görünce hava şartlarını düşünemedim.

Aslında küçücük saksıda dört tane haseki küpesi var .Haklısın küçük geliyor o saksı onlara .Sevgili Adalet Yağcı Hanım hasekiler şaşırtmayı sevmiyor demişti .Ben haseki küpesini bahçeye dikmeye düşündüğüm için , senin yazdıklarını da öyle algıladım :).Hala çok soğuk hava , ilçelere kar yağmış .

Fidecikleri azcık dışarı çıkarmak istiyorum . Seranın naylonu var , yine de tedirgin oluyorum .Başlarına bir şey gelirse diye korkuyorum . Sonra vazgeçiyorum :) .Fidelerin ( diğer çiçekleri ,biberleri ) bir kısmını saksılara şaşırtmak gerekecek . Bugün yine saksılar aldım . Hayatım saksı ve çiçek oldu :) .

Sabihas
19-03-2015, 20:22
Eskişehir'de Şubat ayı tohum için gerçekten erken oluyor. Fideleri daha sonra bahçeye ekecekseniz, şaşırtmayı saksılara değilde küçük fide torbalarına yapmak daha pratik ve ucuz oluyor. Eski otogarın oradaki pazaryerinin yan sokağında plastik malzemeler satan mağazada var, kilo ile veriyorlar. Kolay gelsin.

aleydi
20-03-2015, 02:25
Eskişehir'de Şubat ayı tohum için gerçekten erken oluyor. Fideleri daha sonra bahçeye ekecekseniz, şaşırtmayı saksılara değilde küçük fide torbalarına yapmak daha pratik ve ucuz oluyor. Eski otogarın oradaki pazaryerinin yan sokağında plastik malzemeler satan mağazada var, kilo ile veriyorlar. Kolay gelsin.

teşekkür ederim sevgili Sabihas . Bakarım oraya .Sizin söylediğiniz yerden taş aldık bir kaç tane . Çok ağır büyükler . Arabaya zarar vericektik nerdeyse .4_5 tane daha getirsek yeticek aslında . Bir an önce iyi toprak bulmam lazım .sevgiler .

aleydi
24-03-2015, 21:53
Fideleri sevgili Sahibas'ın söylediği naylon torbalardan alıp şaşırttım . Biber ve çiçek fideleri . Pek çoğu tutmuş gözüküyor . Umarım böyle devam eder :) Köklenmeleri iyi durumdaydı .

542696

542697

542698

542699

serdar1984
25-03-2015, 09:37
öncelikle başarılar çok güzel durumda bitkileriniz sizin adınıza sevindim keyiflede resimleri inceledim :) tohum çimlendirme toprağınızda torf dışında ne kullandınız birde mini seranızın bir adı varmı nerden aldınız ? :)

aleydi
25-03-2015, 15:27
öncelikle başarılar çok güzel durumda bitkileriniz sizin adınıza sevindim keyiflede resimleri inceledim :) tohum çimlendirme toprağınızda torf dışında ne kullandınız birde mini seranızın bir adı varmı nerden aldınız ? :)

Teşekkür ederim güzel sözleriniz için , gerçekten çok keyifli tohumdan yetiştirmek .Şuana kadar iyi gidiyor , bugün dışarıya aldım . Tek korkum soğuktan zarar görmeleri .

İlk ektiklerimi sadece torfa ektim , üç günde çimlendiler . Yalnız torfu sık sulamak ve çok sulamamak gerekiyor . Onu iyi ayarlamak lazım . Bir gün ihmal ettiğimde bir kaç fidemi kaybettim .Torf gerekli besini sağlayamıyor diye ,fidelerin gerçek yaprakları çıkınca torf , toprak , keçi gübresi , perlit karışımına şaşırtma yaptım .

Son ektiklerim de ,yarı yarıya toprak ve keçi gübresi ,göz kararı da perlit kullandım .Toprak daha geçirgen oldu ve tohumlar oynadı . Dolayısıyla çimlenme geçikti . Bazı tohumlar derinlere indi sulamayla . Bende acemiyim ve hata yaptım :).

Serayı hepsiburada .com dan aldım .İnternette başka sitelerde de var . Dediğim gibi ben tohum yetiştirme konusunda acemiyim . Sayın Heyyomola , İsmail Kuzucu gibi tohumdan , yetiştirme konusunda daha deneyimli arkadaşların bahçe sayfalarını okuyabilirsiniz .Ayrıca buraya da bakabilirsiniz .http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/30988.htm

serdar1984
25-03-2015, 15:59
malesef bu sulama yüzünden bir çok fidem telef oldu birde toprağın drenajını iyi ayarlamak gerekli :) yapacak birşey yok hatalar yapa yapa dogruyu ögrencez sanırım :) Allah kolaylıklar versin güzel güzel bahçelerin olur inşallah :)

aleydi
06-04-2015, 19:54
İkinci parti domates ve çiçek fideleri .Afrika zambağı çok nazlı çıktı . En filizlenen kardinal sarmaşığı hepsini geçti . Tek kaybım su saklarda oldu . Ne yazık ki uzayıp gittiler yaşatamadım .

Genel görünüş , selluka , haseki küpesi ,limon kokulu melisa,domatesler
545352

545350

545350

545351

aleydi
06-04-2015, 19:56
En son filizlenen kardinal sarmaşığı hepsini geçti . En nazlı afrika zambağı

545353

545354

TCM
07-04-2015, 08:43
@aleydi, en sağdaki toplu duran arkadaşların boyunları tutulacak, dönüdürün de biraz diğer tarafa baksınlar. :)

aleydi
07-04-2015, 18:36
@aleydi, en sağdaki toplu duran arkadaşların boyunları tutulacak, dönüdürün de biraz diğer tarafa baksınlar. :)

Doğru teşhis :) çok haklısınız .Onları şaşırtmam lazım ,korkuyorum . Hep şaşırtma yaparken kaybediyorum fideleri . O yüzden zamanı uzatıyorum .

aaligul
09-04-2015, 15:49
benim de bazı fidelerim, ışık yetersizliğinden zürafa gibi oldu, hatta bir kaç tanesi kırıldı bile... ben de onlara kürdanlardan hafif destekler yaptım, hatta bazılarına iki kürdanı birleştirmek zorunda kaldım...

aleydi
10-04-2015, 22:39
benim de bazı fidelerim, ışık yetersizliğinden zürafa gibi oldu, hatta bir kaç tanesi kırıldı bile... ben de onlara kürdanlardan hafif destekler yaptım, hatta bazılarına iki kürdanı birleştirmek zorunda kaldım...

:) Sn aaligul ben güçlü ledler aldım her akşam 5_6 saat onları yakıyorum . Ona rağmen güneş ışığını yakalayamadım .Sizde benim gibi erken ekim yapmışsınız . Bu aralar ekim yapsak daha iyi olurdu . Bu yıl acemilik oldu .Gelecek yıl daha dikkatli oluruz. Kürdanla tutturmak pek çözüm değil .16 saat ışığa ihtiyaçları var .Benim fideler her ne kadar boyunlarını eğselerde kökleri iyi gelişmiş . Ayrıntılar için burdan yararlanabilirsiniz .http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/30988.htm .

aaligul
10-04-2015, 23:36
sizinkilerin köklerinin güçlü olmasına sevindim. ben benimkilerin kök durumlarını bilmiyorum, aslında anlamıyorum:( acemilik işte :(( bu gidişle ben de torbalara aktarma yapacağım herhalde...

aleydi
11-04-2015, 10:56
sizinkilerin köklerinin güçlü olmasına sevindim. ben benimkilerin kök durumlarını bilmiyorum, aslında anlamıyorum:( acemilik işte :(( bu gidişle ben de torbalara aktarma yapacağım herhalde...

Güçlü gün ışığına ihtiyaç duyuyorlar . Eğer hava çok soğuk değilse ,dışarıya alın . Direk güneş ışığına maruz kalmasınlar . Şu aralar ekim yapmamız gerekiyordu . Günler uzadıktan sonra . Öğrenmiş olduk . Gelecek yıl daha tecrübeli oluruz . Kolay gelsin .

aleydi
17-04-2015, 00:02
Şaşırttığım fidelerde , son durum . Domatesler çok hızlı geliştiler . Tabi kayıplarda oldu . Bir sera dolusu daha bitki şaşırtılmayı bekliyor :)

547076

547077

547078

547079

547080

aleydi
17-04-2015, 00:06
Devam . Ortalık baya dağıldı . Bu aralar böyle ancak yetişebiliyorum . Onlarca tohum da bahçeye ekildi .Temiz düzenli ve çiçeklerin açtığı zamanı iple çekiyorum .

547081

547082

aleydi
23-04-2015, 21:05
Sayın İsmail Kuzucu haseki küpesi son durum

548476

aleydi
23-04-2015, 21:11
Sayın İsmail kuzucu mor inci biber çiçek açmaya hazırlanıyor :)

548478

aleydi
02-05-2015, 20:30
İkinci parti sera , pekçoğu bugün toprakla buluştu . Domates ve biberleri toprağa ektim

550104

550105

550106

Tilki Mete
03-05-2015, 14:27
İkinci parti domates ve çiçek fideleri .Afrika zambağı çok nazlı çıktı . En filizlenen kardinal sarmaşığı hepsini geçti . Tek kaybım su saklarda oldu . Ne yazık ki uzayıp gittiler yaşatamadım .

Genel görünüş , selluka , haseki küpesi ,limon kokulu melisa,domatesler
545352

545350

545350

545351

Siz yine çimlendirip kaybetmişsiniz ben hala çimlendirmeyi başaramadım o kadarda uğraştım ki hep çürüdüler

A_NOMAD
03-05-2015, 15:03
Sayın İsmail Kuzucu haseki küpesi son durum

548476

Haseki küpesiyle kaynaşmış halde bir 'hercai menekşe' gördüm sanki orada :D

aleydi
03-05-2015, 21:53
Siz yine çimlendirip kaybetmişsiniz ben hala çimlendirmeyi başaramadım o kadarda uğraştım ki hep çürüdüler

Susaklar en çabuk çimlenen oldular . Zamansız ektim ben . Bu günlerde ekseydim sorun yaşamıycağımı düşünüyorum .Işık yeterli olmadığı için boyları çok uzadı :(. Bende çimlenmeyen olmadı . Şaşırtırken kaybediyorum .

Kardinal sarmaşığı baya büyüdü . Artık dışarıya ekeyim diyorum . Bu vesileyle teşekkür ederim .

aleydi
03-05-2015, 21:56
Haseki küpesiyle kaynaşmış halde bir 'hercai menekşe' gördüm sanki orada :D

Ben dört kök haseki diye seviniyordum . Hercai olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim :)

Tilki Mete
03-05-2015, 21:57
Susaklar en çabuk çimlenen oldular . Zamansız ektim ben . Bu günlerde ekseydim sorun yaşamıycağımı düşünüyorum .Işık yeterli olmadığı için boyları çok uzadı :(. Bende çimlenmeyen olmadı . Şaşırtırken kaybediyorum .

Kardinal sarmaşığı baya büyüdü . Artık dışarıya ekeyim diyorum . Bu vesileyle teşekkür ederim .

Rica ederim seyrettikçe beni hatırlayın ilk başlarda kedilerden koruyun güçsüz oluyorlar ,kırabilirler ..Bol çiçek li olsun

celalim01
03-05-2015, 23:00
Sayın aleydi bayağı emek gerekiyor. Tabi insan sonuç almak istiyor. Umarım fidelerinizi ve çiçeklerinizi güzel güzel büyütürsünüz.

aleydi
04-05-2015, 21:04
Sn Celalim01 , Tilki Mete iyi dilekleriniz teşekkür ederim .Bambaşka bir keyif tohumdan yetiştirmek .Onun çiçeğini meyvesini görmek . Kediler için tel kafes yapıyım bari :) .

celalim01
05-05-2015, 23:43
Bende bugün biraz tohum ektim. Bizim burada puştoğlan diyorlar. 5-6 renk ektim. Karanfil tohumu ektim. Çilekleri fideledim. İş çok zaman az.

aleydi
23-05-2015, 21:42
Ne yazık ki tohum paylaşım sayfamı baya ihmal ettim . Sebzelerin hemen hepsi bahçeye şaşırtıldı . Yarında çiçeklerin hepsi şaşırtılacak . Sevgili Tilki Mete kardinal sarmaşığı son durum .

554822

aleydi
04-06-2015, 20:52
Fideler geliştiler, bahçeye ekildiler. Domatesler ve çiçekler yüzümü güldürdü. En son ektiğim tohumları, ne yazık ki dere kumu karıştırdığım torf, keçi gübresi karışımına ektim. Sonuç hiç iyi olmadı. Yinede %75 başarı sağladım. hdogan'dan glen 4 selluka tohumuda çimlendi. Bundan sonra meyve ve çiçek durumuna göre size tanıtacağım.

557194

557195

557196

557197

557198

celalim01
04-06-2015, 21:59
iyi siz sulama işini de halletmiş sayılırsınız. Bende ilk ektiğimde biraz sıkıntı oldu fidelerde ama az kayıpla atlatabildik. Havaların etkisi oldu muhakkak, şuan sebzeler iyi gelişiyor.

aleydi
05-06-2015, 11:15
iyi siz sulama işini de halletmiş sayılırsınız. Bende ilk ektiğimde biraz sıkıntı oldu fidelerde ama az kayıpla atlatabildik. Havaların etkisi oldu muhakkak, şuan sebzeler iyi gelişiyor.

Sn celalim01 ben fideleri yetiştiriyorum. Sonrasında çok yavaş büyüyorlar. Acaba he rgün gözlerinin içine baktığım için mi:D. Komşum pembe domates fideleri veriyor her yıl. Onunkiler devasa olmuş. Yakında çiçek açarlar. Geç ekmişte olabilirim. Hava şartları çok kötüydü bu yıl bitkiler için. Şuanda da sürekli yağmur yağıyor. Güneşe hasret kaldılar.

Sürekli yağmur yağdığından, çamur olduğu için otları temizleyemedim. İlk defa bahçem bu kadar yabani otlu.

Sulamayı çözdük, tatile gezmeye gittiğimizde sorun oluyordu. Her gün elle sulamak çok sıkıntılı.

Siz şanslısınız, bizim iklimde bahçe işi zor. Temmuzun ortasını bulur domateslerin olgunlaşması. Eylülde de havalar soğur, domatesleri yeşil yeşil toplayıp turşu yapabiliriz ancak:).

celalim01
05-06-2015, 21:29
Elbette hava şartları ,sulama ,güneş ,rüzgar ,toprak yapıları, otlar hepsi bitkinin gelişimi için önemlidir. Birde fazla sakınılan göze çöp değer derler ya . Bazen çok fazla ihtimam göstermemek lazımdır.

Bitkilerin güneşe ihtiyacı var. Aşırı yağmur dolayısıyla gelişimi olumsuz etkiliyor. İlk ektiğimde durumu kötü olan bazı fideler şuan iyi durumda ama yan yana olan bir dotae büyürken diğeri nedense büyümedi.

aleydi
08-06-2015, 23:37
Elbette hava şartları ,sulama ,güneş ,rüzgar ,toprak yapıları, otlar hepsi bitkinin gelişimi için önemlidir. Birde fazla sakınılan göze çöp değer derler ya . Bazen çok fazla ihtimam göstermemek lazımdır.

Bitkilerin güneşe ihtiyacı var. Aşırı yağmur dolayısıyla gelişimi olumsuz etkiliyor. İlk ektiğimde durumu kötü olan bazı fideler şuan iyi durumda ama yan yana olan bir dotae büyürken diğeri nedense büyümedi.

Bu haftada hava yine yağmurlu. Bitkilerin ve çiçeklerin köklerinin çürümesinden endişe ediyorum. Soğanlı bitkileri söktüm. Pek çoğu çürümüşler. Evet artık gelişimleri için güneşe ihtiyaçları var.Bir hafta daha yağışlara dayanırlar umarım.

milaca2010
09-06-2015, 22:42
sn.aleydi; Bahçe sayfanız hayırlı olsun, herşey çok güzel,bahçenize ektiğiniz fidelerden bol bol ürün alırsınız inşallah, emeklerinize sağlık, size kolaylıklar dilerim.

aleydi
10-06-2015, 22:28
sn.aleydi; Bahçe sayfanız hayırlı olsun, herşey çok güzel,bahçenize ektiğiniz fidelerden bol bol ürün alırsınız inşallah, emeklerinize sağlık, size kolaylıklar dilerim.

Çok teşekkür ederim sn Millaca, beğeniniz beni çok mutlu etti. Umarım bir gün sizinki kadar güzel bahçem olur.

Tilki Mete
10-06-2015, 23:50
Bende bugün biraz tohum ektim. Bizim burada puştoğlan diyorlar. 5-6 renk ektim. Karanfil tohumu ektim. Çilekleri fideledim. İş çok zaman az.

Siz yinede yapıyorsunuz şahıs olarak ben daha tohum ekip başarısız olmaktan başka bişi yapamadım :(:mad:

celalim01
11-06-2015, 00:14
Ben tohumları ekince her gün sabah hafiften sulamayı unutmuyorum. Çok değil kapağına küçük delikler açtığım pet şişe ile suluyorum.

aleydi
11-06-2015, 22:49
Benim çay kaşığıyla bile suladığım oldu:).

celalim01
12-06-2015, 17:33
Çay kaşığı büyük ama ,sula sula bitmez 5 saksı tohum olsa kaç saat sürer sulamak.

aleydi
12-06-2015, 21:24
Çay kaşığı büyük ama ,sula sula bitmez 5 saksı tohum olsa kaç saat sürer sulamak.

Bir sera dolusu viyolü, çay kaşığıyla suladım bir süre. 4 katlı portif sera, 60 tane yoğrt kabı büyüklüğünde,kap. 2 tane 20 lik viyol:)

celalim01
12-06-2015, 21:34
:D

Ne diyelim Allah daha çoğunu versin ama kepçeyle sula bir daha :p

aleydi
13-06-2015, 21:53
Tilki mete kardinal sarmaşığı tomurcuk:)

559037

akçabardak
13-06-2015, 22:03
Sevgili aleydi maşallah çok güzel sarılmaya başlamış inşallah bol bol açar biz de seyrederiz, takas için bol tohum olur inşallah biz de nasipleniriz hayırlısıyla.

Muda
13-06-2015, 22:55
Bir sera dolusu viyolü, çay kaşığıyla suladım bir süre. 4 katlı portif sera, 60 tane yoğrt kabı büyüklüğünde,kap. 2 tane 20 lik viyol:)

Birbuçuk litrelik su sişesinin kapağını kapalı iken büyük iğne, çuvaldız yardımı ile mümkün olduğu kadar ince olabildiğince delik delip sulamalarınızda bu şişeşi kullanabilirsiniz. Çok rahat bir şekilde suyu çok gelmeden yoğun bir yağmurlama ile viollerinizi sulayabiliyorsunuz. İsterseniz daha küçük bir su şişesi de kullanabilirsiniz.

aleydi
14-06-2015, 18:56
Sevgili aleydi maşallah çok güzel sarılmaya başlamış inşallah bol bol açar biz de seyrederiz, takas için bol tohum olur inşallah biz de nasipleniriz hayırlısıyla.

Sevgili Akçabardak tohumları seneye ekerim dediniz:). Bende gelecek yıl tohum yaparsa ilk size göndericeğim. Tomurcuğu da var:9. Sevgiler

aleydi
14-06-2015, 19:06
Birbuçuk litrelik su sişesinin kapağını kapalı iken büyük iğne, çuvaldız yardımı ile mümkün olduğu kadar ince olabildiğince delik delip sulamalarınızda bu şişeşi kullanabilirsiniz. Çok rahat bir şekilde suyu çok gelmeden yoğun bir yağmurlama ile viollerinizi sulayabiliyorsunuz. İsterseniz daha küçük bir su şişesi de kullanabilirsiniz.

Sn Muda, sn Cellim01 hocama sorduğum soruyu size de soruyum. Ben neden sizin bitkilerinizi göremiyorum. Bütün balkon , bahçe sayfalarına bakıyorum, göremedim sizinkini.

O şekilde su şişesiyle de denedim sn Muda. Ne yazık ki oda bir süre sonra, içindeki su azalınca sıkmak zorlaşıyor. Sinir bozucu bir hal alıyor:).

Ben çok minik tohumlar oynamasın diye. İlk hafta çay kaşığıyla sulamayı tercih ediyorum.

Benim düşünceme göre tohum oynadığında yerinden, çimlenmesi geçiyor.Fıf fısta aldım. Onu da kullanmıyorum, ilk hafta. Çay kaşığı yerine biraz büyük bir kaşıkta olabilir.

akçabardak
14-06-2015, 19:07
Teşekkür ederim sevgili aleydi sağ olasın. Sevgiler.

Muda
14-06-2015, 22:23
Sn. aleydi;Balkon ve bahçe sayfası henüz hazırlayamadım. Sadece kaktüs ve sukulentler sayfam bulunmakta.

http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/33025.htm

Bitkilerimden bir kısmını görmek isterseniz hangi üye olursa olsun onun üzerine tıklayıp bütün mesajlarını göster kısmını tıklarsınız. Daha sonra o üyenin göndermiş olduğu mesajları tarayarak bitkilerini görebilirsiniz. Biraz zamanınızı alabilir. Ancak benim gibi sadece ilgili başlıklara mesaj yazanlar için en kısa yol bu şekilde oluyor.

aleydi
29-06-2015, 22:23
Tilki mete kardinal sarmaşığı çiçek açtı

http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/562976d1435606443-11659238_10153448168423415_810872013239356824_n.jp g

aleydi
29-06-2015, 22:26
Sevgili Akçabardak aster çiçeği, onlarca oldu. Bir tanesi de pembe açtı, bakalım diğerleri nasıl olacak. Teşekkür ederim.

562987

aleydi
29-06-2015, 22:31
Sn bahceden ve Sdurul ablamdan zinia tohumu talep etmiştim. Onlarca zinniam oldu. Bahçeye şaşırtırken, oradan oraya,ne yazık ki karıştılar.İkinizede teşekkür ederim.

562988

aleydi
29-06-2015, 22:34
Ben tohum paylaşımda , hercai menekşe tohumu talep etmemiştim diye hatırlıyorum. Bu tohum Sn TCM den geldi:). Kendisi ben göndermemişimdir dediler:). Çok teşekkür ederim beni bu güzelin tohumdan yetiştirebileceğimi, sağladıkları için.

562993

TCM
30-06-2015, 08:45
Tanıdım yaramazı, benimkilerden, araya karışmış herhalde :)

aleydi
30-06-2015, 10:20
Tanıdım yaramazı, benimkilerden, araya karışmış herhalde :)

Bir kaç tane çimlenmişti.Bir tanesi de sarı açacak galiba:).

aleydi
01-07-2015, 00:25
Sn İsmail Kuzucu 1 adet, Sn bahcedenn 2 tane haseki küpesi. Teşekkürlerimle.Bu yıl çiçek açmıycaklar galiba, gelecek yıl için sabırsızlıkla bekliyorum.Sera da fide, saksılı halinde bulamadığım bir tür.

563235

563236

563237

aleydi
01-07-2015, 00:29
Sevgili Akçabardak, aster çiçeği. Bunun rengi harika:).

563246

münevver48
01-07-2015, 08:22
Sn İsmail Kuzucu 1 adet, Sn bahcedenn 2 tane haseki küpesi. Teşekkürlerimle.Bu yıl çiçek açmıycaklar galiba, gelecek yıl için sabırsızlıkla bekliyorum.Sera da fide, saksılı halinde bulamadığım bir tür.

563235

563236

563237

:):)sevgili aleydi, haseki küpesi sanki size sürpriz yapacak gibi serpilmiş. ağustos ayı gibi açabilirler. benimkiler kuruyan çiçeklerini dipten temizleyince tekrar açmaya başladılar. bir kere açtı mı sanırım sezon boyunca çiçeklenmeye devam ediyorlar.tabi çiçeklerini tohum yapsın diye bekletmez isen sevgiler.

aleydi
01-07-2015, 11:39
:):)sevgili aleydi, haseki küpesi sanki size sürpriz yapacak gibi serpilmiş. ağustos ayı gibi açabilirler. benimkiler kuruyan çiçeklerini dipten temizleyince tekrar açmaya başladılar. bir kere açtı mı sanırım sezon boyunca çiçeklenmeye devam ediyorlar.tabi çiçeklerini tohum yapsın diye bekletmez isen sevgiler.

:))Bu süper oldu sevgili Münevver48:). Çok sevindim arkadaşım. İnşallah açarlar.Tohum paylaşımdan edindiğim için, tohum yapmalarını beklemem gerekecek. Tohumları bir daha ki etkinlikte paylaşamakta, etkinliğin bir diğer parçası. Olsun açsınlar yeterki:). Çiçeklerini,renklerinin güzelliğini görüyüm. Teşekkür ederim arkadaşım bu müjde için.Sevgiler.

aleydi
02-07-2015, 21:34
Sayın hdogan selluka. 4 tohumdan hepsi çimlendi. Havalar serin gittiği için, bu sıcak iklim bitkisi bir türlü büyümüyor. Çok istiyorum bu çiçeği yetiştirebilmeyi. Çiçeklerinin görüntüsü beni mest etti.En ucunda siyah siyah bitler oluşmuştu. Elimle temizledim.

563544

aleydi
02-07-2015, 21:41
Sayın Sakagun susak, çiçek açtı. Erken ektiklerimin hepsini kaybettim. Her ihtimale karşı bir kaç tanesini komşuma vermiştim. Onun güneye bakan serası var. Filizlendirmiş. Bir tanesini bana verdi:).Umarım tohum almayı başarırız.
563545

Tohum takastan gelen çiçekler.

563546

563547

Aliyye
03-07-2015, 08:23
Sayın hdogan selluka. 4 tohumdan hepsi çimlendi. Havalar serin gittiği için, bu sıcak iklim bitkisi bir türlü büyümüyor. Çok istiyorum bu çiçeği yetiştirebilmeyi. Çiçeklerinin görüntüsü beni mest etti.En ucunda siyah siyah bitler oluşmuştu. Elimle temizledim.

563544

Sevgili aleydi,ben de sizin gibi selluka yetiştirme çabasındayım.Altı tohumun dört tanesini çimlendirdim.Boyları bir metreyi geçti.
Sellukaların tek saksıda olması dikkatimi çekti.Neden şaşırtma yapmadınız?
Dilerim bu yıl çiçeğini de görür ve koklarsınız.:p
Ellerinize,yüreğinize sağlık..

aleydi
03-07-2015, 11:03
Sevgili aleydi,ben de sizin gibi selluka yetiştirme çabasındayım.Altı tohumun dört tanesini çimlendirdim.Boyları bir metreyi geçti.
Sellukaların tek saksıda olması dikkatimi çekti.Neden şaşırtma yapmadınız?
Dilerim bu yıl çiçeğini de görür ve koklarsınız.:p
Ellerinize,yüreğinize sağlık..
Bana 4 tohum geldi.:). Baya uğraştım çimlenmeleri için. Sert bir yapısı var. Şaşırtma yaptım aslında, sevgili Aliyye. Viyollere ekmiştim. Bu saksı da baya büyük, yer sıkıntısı yaşamıyorlar. Besin de veriyorum yine de büyümediler. Siz nasıl bir toprağa ektiniz? Ben iklim olarak, (çünkü hala akşamları soğuk). O yüzden büyümediklerini düşünüyorum.Çok teşekkür ederim. Hep beraber görürüz umarım çiçeklendiklerini:)

celalim01
03-07-2015, 21:04
Bendeki sellukaların gelişmeleri şuan gayet iyi durumda ilk defa denedim. Tereddüt ettiğim şey kokuları. Keskin ve yoğun kokuları varsa selluka çiçeğini bırakmak zorunda kalırım. Melisa benim bahçemde vardı ama artık o çiçeği bulunduramıyorum sağlığım açısından yasak.

aleydi
03-07-2015, 21:31
Bendeki sellukaların gelişmeleri şuan gayet iyi durumda ilk defa denedim. Tereddüt ettiğim şey kokuları. Keskin ve yoğun kokuları varsa selluka çiçeğini bırakmak zorunda kalırım. Melisa benim bahçemde vardı ama artık o çiçeği bulunduramıyorum sağlığım açısından yasak.

Öğretmenim hiç karşılaşmadık sellukayla:D. İzmir'e gittiğimde gördüysem de farkında değilim. Yeni yeni tanıyorum pek çok çiçeği. Daha önce farketmeden,yanndan geçtiğim çiçekleri, şimdi farkına varıyorum.Çiçeği çok güzel fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla. Sizin iklime de uygun. Kokusu konusunda herkes güzel olduğunu söylüyor. Önce sağlık tabi.

Tilki Mete
04-07-2015, 02:43
Sevgi aleydi :) keşke benim tohumlarıda sana göndereydik.. ( selukaları ) :D hala çimlendiremedim :D ne beceriksizim, hep çimleniyor sonra çimlendiği yerden karamıyor , buruşuyor , bir tanesini biraz iyi gitti oda kırıldı :)şimdi tek tohum var elimde hala cesaret edemiyorum:) bol çiçekli olması dileğiyle ...

aleydi
06-07-2015, 20:18
Sevgi aleydi :) keşke benim tohumlarıda sana göndereydik.. ( selukaları ) :D hala çimlendiremedim :D ne beceriksizim, hep çimleniyor sonra çimlendiği yerden karamıyor , buruşuyor , bir tanesini biraz iyi gitti oda kırıldı :)şimdi tek tohum var elimde hala cesaret edemiyorum:) bol çiçekli olması dileğiyle ...

Sevgili Mete ben sellukalarla çok uğraştım. Baya bir süre çimlenmediler. Ara ara kontrol ettim. Hiç bir belirti göremeyince, torftan çıkarıp,törpüyle çok az törpüledim.Sonra 1 gün suda bekletip ektim. 4 tohumdan 4 de çimlendi.

Bende çimlendikten sonra büyüme sorunu yaşıyorum. Senin cardinallarıda kaç kere eşeleyip topraktan çıkarıp, sonra yine ektim. Ekinezya (kendi aldığım tohum) dışında, hepsini çimlendirdim. Hava şartları ve şaşırtmadan dolayı, kaybettiklerim oldu.

Tohumları çok yüzeye ekiyorum, minik tohumları hemen hemen hiç örtmüyorum. Üstlerine çok bastırmıyorum. Pek çok tohumun selluka, kardinal, akşam sefası gibi sert tohumlar dışındakileri asla oynatmıyorum. Hatta yerlerinden oynamasınlar diye çay kaşığıyla suluyorum. Hep nemli, ıslak olmamasına dikkat ediyorum. Günlük çok az sulamak faydalı diye düşünüyorum. Üzerleri streç veyahut kendi kapağıyla örtülüyse, çok fazla nem yapıp damlayıp toprağın çok ıslak olmamasına dikkat ediyorum.Hiç bir şey tesadüf değildir. Bir yerlerde hata yaptığını düşünüyorum. Zamanla nerede hata yaptığını bulup, çimlendirmeyi en iyi şekilde yapacağına inanıyorum:).Bende, hava şartları dışındaki etkenleri bulup büyüme işini hızlandırmalıyım:).

Bir de yine bir yerlerde okumuştum. Selluka tohumu çok bekletilmeyi sevmiyor. Hemen eksen iyi olur diye düşünüyorum.Zeki Yağlı Beyin tohumdan yetiştirme yazılarını okursan, bana çok faydalı olmuştu. Kolay gelsin.

aleydi
22-07-2015, 23:28
Bu yıl ektiğim domatesler, komşumun tohumdan yetiştirip verdikleri dışında. Hepsi tohum takastan gelen tohumlar.

567588

567589

567590

567591

567592

aleydi
27-07-2015, 22:42
Kardinal sarmaşığı sevgili Tilki Mete

568434

Sarı_ kırmızı armut domates Sn Heyyamola
568435

Hüsnüyusuf Sevgili Sdurul ablam
568436

Selluka Sn hdogan

568438

aleydi
27-07-2015, 22:47
Sn İsmail Kuzucu ve Sn bahceden Haseki küpesi.

568451

568452

568453

aleydi
27-07-2015, 22:54
En başarılı domatesler oldu. Çoğu türü yetiştirebildim.

568454

Sn İamail Kuzucu mor inci biber.
568455

Taşlıbahçe
28-07-2015, 22:15
Bu yıl ektiğim domatesler, komşumun tohumdan yetiştirip verdikleri dışında. Hepsi tohum takastan gelen tohumlar.

567588

567589

567590

567591

567592

"Datura"ya dikkat :)

aleydi
29-07-2015, 09:24
"Datura"ya dikkat :)

Çin den almıştım datura tohumunu, o bölgeye ekmedim. Ön bahçeye ekmiştim. Bu kendiliğinden çıkmış galiba. Ne gibi zararları var Sn Taşlıbahçe. Forumda okudum, tohumların zehirli olduğunu yazıyor. Onun dışındaki zararlarını bilmiyorum. Meleklerin borazanı olsaydı keşke:).

Taşlıbahçe
29-07-2015, 14:05
Zehirli ancak halusijenik etkilerinden dolayı kullananlar var; ayrı ve tehlikeli bir konu. Domateslerin arasında görünce dikkat diyesim geldi :) Arsız bir bitkidir, şahsen çok alakasız yerlerde rastlıyorum...

aleydi
29-07-2015, 23:40
Zehirli ancak halusijenik etkilerinden dolayı kullananlar var; ayrı ve tehlikeli bir konu. Domateslerin arasında görünce dikkat diyesim geldi :) Arsız bir bitkidir, şahsen çok alakasız yerlerde rastlıyorum...

Kokladım bugün hiç kokusuda yok. Evet sebze bahçesinde alakasız oldu. Tohumları etrafa saçılmadan uzaklaştırırım. Teşekkür ederim.

aleydi
07-08-2015, 21:15
Domasteslerim nihayet kızarmaya başladı. Domates açısından bol verimli bir yıl oldu. Patlıcanları ve biberlerin hepsini yaşatamadım ne yazık ki. Sebze bahçemde 10 tane kök biber dışındakilerin hepsi tohumdan yetiştirme. Çok ilgilenemedim. Yine de çok şükür hastalık olmadı.

570160

570161

570162

570163

570164

aleydi
07-08-2015, 21:23
Çiçekler köşesi, karanfil, şebboy,aster

570165

570166

570167

570168
Domatesler dalından
570169

resimsel
07-08-2015, 22:22
Sevgili aleydi böyle kalabalık bahçelere bayılıyorum:)
aradığın sebzeler yapraklar arasından çıkıyor yani çok sürpriz yapıyorlar:)

aleydi
07-08-2015, 23:13
Sevgili aleydi böyle kalabalık bahçelere bayılıyorum:)
aradığın sebzeler yapraklar arasından çıkıyor yani çok sürpriz yapıyorlar:)

Sormayın bu sene bakımsızlıktan bu duruma geldiler sevgili resimsel:). Eşim çıta dikip bağlıyordu sebzeleri. Ağaç işlerine kalkışınca onlar kaldı. Allah'tan otları yoldum. Bir de otlar olsa aradığımızı bulamayacağız:). Kendiliğinden çıkan domatesleri söküp atmamakla hata etmişim.Biraz da o yüzden karıştı:).Süpriz konusuna gelince, bazen göremediğimiz için salatalığı,büyüyüp kartlaşıyor, biz de mecburen tohumluk bırakıyoruz:). Teşekkür ederim.

aleydi
11-08-2015, 15:34
Bunlar inanılmaz güzel:). Nohut tanesi büyüklüğünde.Sıralı kırmızı inci gibi. Bu görüntüye bayılmamak elde elde değil. Çok teşekkür ediyorum Sn heyyamola'ya beni bu güzelle tanıştıdıkları için. Artık en sevdiğim sebze mikrop domates:).

570794

570795

resimsel
11-08-2015, 15:47
Sevgili aleydi, bütün bahçeleri gezip kopya çekiyorum:)
sizin bahçenin çiçekleri radarıma girdi bakalım seneye neler başarabilirim:)

a_fan_of_barca
11-08-2015, 16:10
Bunlar inanılmaz güzel:). Nohut tanesi büyüklüğünde.Sıralı kırmızı inci gibi. Bu görüntüye bayılmamak elde elde değil. Çok teşekkür ediyorum Sn heyyamola'ya beni bu güzelle tanıştıdıkları için. Artık en sevdiğim sebze mikrop domates:).

570794

570795

Gerçekten, bu görüntüye bayılmamak elde değil;) Çok şirin görünüyorlar :) Bu türün Türkiye'de yetiştirildiğini bilmiyordum ama, öğrenmiş oldum. Her zaman internette görürdüm bunun resimlerini, ne kadar şirin diye düşünürdüm, ama burda görünce daha çok mutlu oldum :)

aleydi
11-08-2015, 20:20
Sevgili aleydi, bütün bahçeleri gezip kopya çekiyorum:)
sizin bahçenin çiçekleri radarıma girdi bakalım seneye neler başarabilirim:)

Lisiler çok güzel, renkleri harika. Zinialar zahmetsiz güzel, toplu halde çok güzel görünüyorlar.Vapur dumanı farklı mavi rengiyle renk katıyor. Alisyumların hem kokusu güzel ,hem rengi. Petunya oldum olası severim. Minyatür güllerde öyle. Çörekotu çiçeklerini çok sevdim. Uzun süre çiçekli kalmıyor. Belki zinnialarla beraber ekmek lazım. Tohum yaptıklarında, aster ,zinnia olursa, o alan boş kalmaz. Papatyalar, guara çalısı,hosta, Vazgeçemediğim sardunyalar var birde. Aklıma gelmeyenler küsmesinler bana:). Küpelileri de çok seviyorum. Karanfil hüsnü yusuf,şebboy, aslanağzı,akşam sefası, sabah sefası,ateş çiçeği,yer minesi, aynısafa, lilium. Ne çok çiçeğim varmış meğer:). Siz hangilerinden ekeceksiniz merak ettim?

Tabi güzel taraflarının yanında,o zaman öncelikle sizi uyarmam lazım :). Bu tür düzenlemeler yaptığınızda, sizin de bahçeniz çim (çimi kaldırmak gerekiyor , tekrar toprak getirtiyoruz). Bel rahatsızlığınız olmaması gerekiyor, sürekli, uğraşmanız gereken bir bölge olacak, eğilip kalkıp çiçekleri ekmek , yabani otları temizlemek vs. Bir yandan çimler kaldırdığınız alanda tekrar yayılmak istiyor, bahçe toprağı kullandığınız için ve gübre, sürekli yabani otlar çıkıyor. Çiçek ekmek için açtığınız alanlarda, düz bir zemin gibi , çimleri biçemeyeceğiniz için.Eğer çim biçme makinanız benzinli değilse, çim biçmek tam bir eziyet haline dönüşüyor.Bunlar olumsuz tarafları.

O çiçeklerin rengarenk görüntüsü, mis gibi kokusu,uçuşan kelebekler, işte o paha biçilemez:))

aleydi
11-08-2015, 20:25
Gerçekten, bu görüntüye bayılmamak elde değil;) Çok şirin görünüyorlar :) Bu türün Türkiye'de yetiştirildiğini bilmiyordum ama, öğrenmiş oldum. Her zaman internette görürdüm bunun resimlerini, ne kadar şirin diye düşünürdüm, ama burda görünce daha çok mutlu oldum :)

Sormayın gidip gelip bu domateslere bakıyorum:). Kızarmışlar mı diye. Sıralı gibi dizilmeleride ayrı güzel. Birisi çıkıp dese gülerdim, çiçekmiş gibi bir sebzeyi sevesim hiç olmamıştı:). Koparmaya bile kıyamıyorum. İlkini cahilliğime gelmiş, kopardım. Diğerlerinin olgunlaşıp tohum yapmasını bekliyeceğim. Çünkü bütün arkadaşlarımda bu bitkiden olsun istiyorum:).

resimsel
12-08-2015, 08:33
Günaydın:) O kadar güzel anlatmışsınız ki gönül diyorki; aleydi'nin adını yazdığı tüm
çiçekleri dik hatta öbek öbek guruplandır ve hepsine gurup ismi ver:)Zaten ben de bazıları
var, mineler sardunyalar vs. Çimlere gelince haklısınız malesef bahçemin büyük bölümünü çimler kaplıyor bizde sesli düşünmeye başladık, çimlerin bir bölümünü çiçeklere ayıralım diye. Yeni gelecek bahar bakalım neler getirir o zaman sizden yardım talep ederim.
Bahçede uğraşmak gerçekten çok keyifli ve yorucu sizin söyledikleriniz çok doğru
bazı rahatsızlıkların olmaması gerekir, şükür ki ben zaten sporcuyum şimdilik bu sorunları yaşamam sonrasını kim bilebilir ki?:)

aleydi
12-08-2015, 11:34
Günaydın:) O kadar güzel anlatmışsınız ki gönül diyorki; aleydi'nin adını yazdığı tüm
çiçekleri dik hatta öbek öbek guruplandır ve hepsine gurup ismi ver:)Zaten ben de bazıları
var, mineler sardunyalar vs. Çimlere gelince haklısınız malesef bahçemin büyük bölümünü çimler kaplıyor bizde sesli düşünmeye başladık, çimlerin bir bölümünü çiçeklere ayıralım diye. Yeni gelecek bahar bakalım neler getirir o zaman sizden yardım talep ederim.
Bahçede uğraşmak gerçekten çok keyifli ve yorucu sizin söyledikleriniz çok doğru
bazı rahatsızlıkların olmaması gerekir, şükür ki ben zaten sporcuyum şimdilik bu sorunları yaşamam sonrasını kim bilebilir ki?:)

:)Teşekkür ederim, merak ettim isimleri şimdiden:). Ben hala çok acemiyim, bir yardımım olucaksa tabi ki elimden geleni seve seve yaparım.

resimsel
12-08-2015, 11:46
Aslına bakarsanız hepimizin birbirimize yardım ihtiyacı var.
Siz hep böyle acemi kalın:)
Çiçekleri guruplara ayırdığımızda en kolay söylenen(latince isimleri hazetmiyorum)
iki ya da üç çiçeğin ilk hecelerini
alırız olur yeni bir isim:) Örnek: ÇU NE LA Çuha -nergis -lale:)
Sevgili aleydi beğenirseniz onay verin lütfen:)

aleydi
12-08-2015, 16:44
Bende çiçeklerde yöresel isimleri seviyorum:). Bölge bölge , yöre yöre değişen:). Annem yıldız çiçeğine girgine der mesela. Latince isimleri bende kullanmayı sevmiyorum, daha çok bilgiye ulaşılması ve uluslar arası dil olması, ( yerli isimler karışıklıklara neden olabiliyor bazen) , sanırım site yönetimi de o yüzden kullanılmasını öneriyor.

Bu haliyle biraz latince gibi olmuş:). Kolay bir yöntem, akılda kalıcı, diğer üyeler tarafından anlaşılabilecek, bu yönleriyle iyi tabi.İzin verirseniz ben biraz düşüneyim:).

aleydi
13-08-2015, 11:35
Aslına bakarsanız hepimizin birbirimize yardım ihtiyacı var.
Siz hep böyle acemi kalın:)
Çiçekleri guruplara ayırdığımızda en kolay söylenen(latince isimleri hazetmiyorum)
iki ya da üç çiçeğin ilk hecelerini
alırız olur yeni bir isim:) Örnek: ÇU NE LA Çuha -nergis -lale:)
Sevgili aleydi beğenirseniz onay verin lütfen:)

Şimdilik aklıma gelen, renklere göre ayırıp beyaz, kırmızı,öbekler olabilir. Neyse bahara çok var:).

TCM
13-08-2015, 12:59
Bravo size; öğle yemeğini yerken akşam ne yiyeceğinizi düşünüyorsunuz. ;)

resimsel
13-08-2015, 13:30
Haklısınız,biz kuralları çiğnemeyelim,bildiğimiz latin isimleri bilmediklerimizi de
ya yöresel veya sizin dediğiniz gibi renklerine göre ayıralım:)

Sn TCM, plan bazen işe yarıyor,ötelemenin bir anlamı olmasın şimdi hemen:)

aleydi
13-08-2015, 16:12
Bence de plansız olmaz:). İmece yapıyoruz sn TCM , siz de katılın :) Karıncayla ağustos böceği misali zaman geçiverir, bir bakmışsınız bahar geri gelmiş:).Tek sorun ben çok dağınık çalışırım, sn resimsel çok düzenli:).

resimsel
14-08-2015, 07:25
Bence de plansız olmaz:). İmece yapıyoruz sn TCM , siz de katılın :) Karıncayla ağustos böceği misali zaman geçiverir, bir bakmışsınız bahar geri gelmiş:).Tek sorun ben çok dağınık çalışırım, sn resimsel çok düzenli:).

Hayır sizde dağınık falan değilsiniz bana göre on numara bahçeniz ve çiçekleriniz var:)
Her bitki sizin bahçenizde yer almaya can atar:)

aleydi
14-08-2015, 08:32
Çok teşekkür ederim bahçemle ilgili düşüncelerinizden dolayı sn resimsel. Sanırım başaklar ve oğlaklar çok iyi anlaşırmış:).

Selluka sn hdoğan, 4 tohumun 4 de çimlendi. Gördüğünüz gibi baya boylandı:). Çiçeği için o kadar çok sabırsızlanıyorum ki. Umarım havalar soğumadan açar ve ev ortamında yaşar.

571186

aleydi
14-08-2015, 08:40
Sn bahceden ve sn İsmail Kuzucu haseki küpelileri baya serpilip büyüdüler. Bu yıl çiçek açmayacaklar galiba.Oysa çok merak ediyordum çiçekli hallerini.

571187

571188

571189

TCM
14-08-2015, 09:31
Arkadaşlar katılalım da neyi planladığınızı tam çözemedim :)
Karıncalar eski karınca da ağustos böcekleri değişti artık. Yazın şarkı söyleyip çalıp karıncanın tepesinde kafa ütüleyen ağustos böceği kışın da borç-harç Karayiplere gidiyor.
Önümüzdeki sene için dahlialar hariç pek bir şey yapmayı düşünmüyorum. Alyssum - kadife - menekşe - kına çiçeği - cosmos kendiliğinden çıkıyorlar zaten. Sedumlar kalıcı. Bahçenin üçte bir kısmına mavi ladin dikmeyi planlıyorum, dolayısıyla az ama öz iş yapayım diyorum, kısacası ağustos böceğinin yanına Karayiplere gidiyorum ben... :p

resimsel
14-08-2015, 12:16
Sn.TCM Siz karayiplere yine gidin hatta başka yerlere de gidin
yalnız dönüp dolaşıp geleceğiniz yer yine o çiçeklerin arası:)
öyleyse şimdiden nereye ne dikmeliyiz küçük planlar yapmalıyız.
Bana göre ve sanırım sevgili aleydi de aynı fikirde,önce fotoğraflıyoruz sonra hangi bitki oraya uygun gözükmüyorsa
yeni yerler keşfediyoruz:)
Mavi ladin en güzel peyzaj ağaçlarından ama bizim bahçemiz küçük
iki tane dikiverdim kocaman oldular.

TCM
14-08-2015, 14:08
Ne kadar farklı tür o kadar farklı bakım, işlem ve ilgi demek. Kişiden kişiye değişir muhakkak ancak ben mümkün olduğunca az çeşit istiyorum. Bahçenin büyüklüğü önemli değil; bitişik nizam iki kök bundan, üç kök ondan, etrafında şundan, aralarda hepsinden... Bana göre değil. Ben iki yıldır beğendiğim bitkileri çoğaltmaya çalışıyorum ve yerlerini ayarlıyorum. Üstte yazdığım çiçeklerin yerleri belli ve ekstra işlem yapmaya gerek yok. Tohumdan kendileri çıkacaklar, sadece büyükçe bir saksıya tohumlarından biraz ekip çıkmayan yerlere aşılayabiliriz. Ortancalar güzel heybetli çiçekler ancak çiçeklenmeleri çok az. Onun yerine biraz uğraştırmasına rağmen dahlia çok daha güzel. Şu ana kadar hiç 'gül'ümüz olmadı ancak bu sene düşünmüyor değiliz. Sedumlar da yayılımını tamamladıklarında bize pek iş çıkarmayacak güzelliklerden olacaktır. Benim fikirlerim bu kadar :) ...

aleydi
14-08-2015, 20:14
Evet evet sn resimsel tam dediğiniz gib:).Sn TCM çok oyun bozan gördüm sizi:) . Ben daha yeni üye oldum siteye. Siz hemen pes ediyorsunuz. Önce ki yıllardaki arkadaşlıkları, bitki paylaşımlarını gördünüz mü. Siz ladin ekerseniz, nasıl bilgi paylaşımı yaparız. Nasıl çiçekler hakkında sohbet ederiz

Ben dün kaldırımdaki kadifelerin hepsini söküp attım. 2 El arabası kadar. Yerine tatilden tohum olarak getirdiğim. Kırmızı sarı bodur türlerden ektim. Biraz belim tutuldu ama napalım:). Bir kere sizin alan çok geniş. Sizde sn resimsel gibi öbekler, köşeler oluşturabilirsiniz. Hemen evin etrafına. Çiçeksiz ağaçlar net üyesi mi olur. Bahçesi olan karaiplerde tatili rüyasında görür:).

TCM
15-08-2015, 09:31
Yanlış anladınız beni; çiçeklerden ekip biçmekten vazgeçtim demedim. Sürekli farklı türleri bol miktarda ekelim derken elimizdekilere olması gerektiği gibi zaman ayıramıyorum. Daha sırığa alınması gereken 5-6 kök domates var. Yolunması gereken otlar, toplanması gereken fasulyeler, düzeltilmesi gereken biberler vs.vs. Bu sebeple bahçenin üçte birine ladin ekeyim 5-10 sene sonra az da olsa işe yarar (maddi olarak), görüntüsü ile de hoş durur ve diğer bahçe işleri gibi zamanımızı almaz diye düşünüyorum. Bu arada paylaşan önerisi olan arkadaşlardan farklı ve güzel sebze-meyve-çiçek türü edinirsek onları da deneriz tabi. Bu sebeple elimde mevcut türler hakkında beğendiklerimi her fırsatta öneriyorum arkadaşlara; misal alyssum - hercai menekşe - birkaç fasulye türü ilk aklıma geliverenler. Yoksa bahçe sevdamızdan vazgeçmiş değiliz, bilakis olaya dahi hakim olmak ve işleri gereğince ve hakkıyla yapabilmek niyetim.

resimsel
15-08-2015, 09:58
Sn.TCM elbette bahçede yapacaklarınız kendi tasarrufunuzda,biz sadece
bahçeden bir an önce uzaklaşma fikrinize küçük küçük sataştık:)
Sevgili aleydi çiçek konusunda çok başarılı maşallah, ben önerilenlerden bir kısmını ekip dikebildim. Şimdi yeni sezon için sizin dediğiniz gibi fikirler yardımlar bekliyorum:) ve bu konuda sayfasını işgal ettiğimiz sevgili aleydi'ye güveniyorum:)

aleydi
15-08-2015, 17:32
Estağfurullah sn resimsel, bu sayfalar, çiçekler bitkiler konuşulsun diye var. En azından ben öyle düşünüyorum. Sn TCM, alındınız mı yoksa. Herkesin kendi tasarrufunda, kendi bahçesiyle ilgili kararları.Sözlerimin çoğu espiri niteliğindeydi haddimi aştıysam kusura bakmayın.

TCM
16-08-2015, 12:52
Sn.TCM elbette bahçede yapacaklarınız kendi tasarrufunuzda,biz sadece
bahçeden bir an önce uzaklaşma fikrinize küçük küçük sataştık:)
Sevgili aleydi çiçek konusunda çok başarılı maşallah, ben önerilenlerden bir kısmını ekip dikebildim. Şimdi yeni sezon için sizin dediğiniz gibi fikirler yardımlar bekliyorum:) ve bu konuda sayfasını işgal ettiğimiz sevgili aleydi'ye güveniyorum:)

@resimsel; bahçeden uzaklaşmak isteyen yok. Yayla sezonunun üçte ikisi gitti kaldı üçte biri, şimdiden içime hüzün çöktü :( @Aleydi için böyle bir sorun yok tabi, sürekli bahçesinin içinde. :o

Aslında sorunsuz sebze-meyve-çiçekler için başlık açılsa iyi olacak sanki. Çiçeklere örnek vermiştim, sebze için de elimdeki (etkinlikte de paylaştığım) oturak kuru fasulye süper, hastalık yok, sırık yok, fazla bakım yok, ek, sula topla, kurut istediğin zaman ye... :cool:

Estağfurullah sn resimsel, bu sayfalar, çiçekler bitkiler konuşulsun diye var. En azından ben öyle düşünüyorum. Sn TCM, alındınız mı yoksa. Herkesin kendi tasarrufunda, kendi bahçesiyle ilgili kararları.Sözlerimin çoğu espiri niteliğindeydi haddimi aştıysam kusura bakmayın.

Kesinlikle alınmadım. Alınacak bir durum yok. Kendisi, bahçesi, emekleri ve ortaya çıkardıkları güzel, kibar bir hanımın fikirlerine saygımız olur, olmalı.

Bu arada Karayiplere gidecek olan ağustos böceği ben değilim. Espri yaptığım anlaşılmıştır ama yine de açıklık getireyim. Cennet yurdumun gezmediğimiz tonlarca yeri varken yurt dışına çıkıp facebook ta resim paylaşmak bana göre değil. ;)

aleydi
16-08-2015, 18:42
Sn TCM güzel sözleriniz için teşekkür ederim.Bazen yazıyla farklı anlaşılıyorda, espiri yapıyım derken kimseyi kırmak istemem :)..

Sevgili Sdurul ablacım şebboylar. İlk sene çiçeklenmez demiştiniz:).Bakın çiçek açtık:). Yıllarca tohumdan şebboy yetiştirmek isteyip bir türlü becerememiştim. TEP sayesinde taze tohumlar kolayca çimlendi. Bu yıl çiçekleri minik ve nazlı. Pek tohum yapacak gibi değiller. Umarım gelecek yıla.

571560

571561

aleydi
31-08-2015, 08:35
Sn h_dogan selluka. Dördü bir yerde. Çok mutluyum sellukam istediğimden iyi gelişti. Ayırmak istiyorum, şaşırtırken sorun yaşarım diye vazgeçiyorum. Bu miniş minişler tomurcuk mu arkadaşlar. Ne kadar süre de çiçek açar. Yakında havalar soğuyacak. Ben bu güzel çiçeği öyle merak ediyorum ki. Yakından hiç selluka görmedim. ( Görüpte dikkat etmediğim öyle çiçek var ki). Yine de bu kadar güzel bir çiçeği fark ederdim herhalde. Selluka yetiştiren arkadaşlarımdan , ne kadar sürede çiçek açacağını ve şaşırtma konusunda yardım bekliyorum.

573284

573285

Muda
31-08-2015, 09:48
Sn. aleydi;

Ben de her ne kadar bu büyüklükte selluka görmesemde siz yakında çiçekleri göreceksiniz. Çok güzel olmuşlar. Bu yıl siz hiç şaşırtma yapmayın isterseniz. Çiçek açacak olanın köklerine zarar vermemek için. İlkbaharda ayırırsınız.

aleydi
31-08-2015, 11:20
4 tanesi bu büyüklükte bir saksıda yaşarlar mı ondan endişe ediyorum sn Muda. Bir de iki tanesi birbirine karışmış durumda. Diğerleride birbirine girerse ayırmam mümkün olamayacak. Öte yandan şaşırttığım hanımellerinde 6 taneden 2 sini kaybettim gibi. Gerçekten zor bir durum. Keşke sizin ki kadarken şaşırtsaydım.

sumeyra47
31-08-2015, 11:31
Sevgili aleydi sellukanıza kocaman maşallah Ben iki gün önce selluka fidelerini ayırdım malesef şimdi durumları çok kötü. Bence hiç karışmayın baharı bekleyin derim.

Mücevher Çalısı
31-08-2015, 11:50
Bence de hiç ellemeyin. Çiçeğini gösterdikten sonra bitki de yavaş yavaş kış uykusuna yatıyor:) İlkbaharda uykusundan uyanmadan ayırırsınız güzelleri.
Kışın soğuktan korunmak istiyor biliyorsunuzdur, bir de kışın toprağı fazla ıslak olmasın, çürüme yapıyor.
Maşaallah boyuna bakmadan çiçeklenmeye durmuş (çiçek değilse bile üzülmeyin seneye mutlaka açacaklardır).

aleydi
31-08-2015, 21:40
Sevgili aleydi sellukanıza kocaman maşallah Ben iki gün önce selluka fidelerini ayırdım malesef şimdi durumları çok kötü. Bence hiç karışmayın baharı bekleyin derim.

Sevgili sumeyra47 ben fide halindeyken şaşırtma yapmıştım, bir sorun yaşamadım. Biraz magnezyum ve sıvı gübre veriyorum. Denemenizi tavsiye ederim.

Benimkiler baya büyüdüler ve şaşırtma korkutucu bir hal aldı :).Teşekkür ederim.

aleydi
31-08-2015, 21:44
Bence de hiç ellemeyin. Çiçeğini gösterdikten sonra bitki de yavaş yavaş kış uykusuna yatıyor:) İlkbaharda uykusundan uyanmadan ayırırsınız güzelleri.
Kışın soğuktan korunmak istiyor biliyorsunuzdur, bir de kışın toprağı fazla ıslak olmasın, çürüme yapıyor.
Maşaallah boyuna bakmadan çiçeklenmeye durmuş (çiçek değilse bile üzülmeyin seneye mutlaka açacaklardır).

Beni en çok düşündüren de kışın nasıl koruyacağım. Öyle çok çiçeğim var ki. Bu yıl _20leri gördük. Eve aldıklarımda çürüdüler geçen yıl. Bu kış işim daha bir zor.

Umarım bu yıl açar sevgili Mücevher çalısı. Öyle merak ediyorum ki çiçeğini , kokusunu. Teşekkür ederim önerileriniz için.

-Doğadan-
01-09-2015, 19:23
Merhaba tohumlardan nasıl elde edebiliriz ?

münevver48
01-09-2015, 21:08
Sn h_dogan selluka. Dördü bir yerde. Çok mutluyum sellukam istediğimden iyi gelişti. Ayırmak istiyorum, şaşırtırken sorun yaşarım diye vazgeçiyorum. Bu miniş minişler tomurcuk mu arkadaşlar. Ne kadar süre de çiçek açar. Yakında havalar soğuyacak. Ben bu güzel çiçeği öyle merak ediyorum ki. Yakından hiç selluka görmedim. ( Görüpte dikkat etmediğim öyle çiçek var ki). Yine de bu kadar güzel bir çiçeği fark ederdim herhalde. Selluka yetiştiren arkadaşlarımdan , ne kadar sürede çiçek açacağını ve şaşırtma konusunda yardım bekliyorum.

573284

573285

sevgili aleydi, maşallah selluka tomurcuk yapmış. hava şartları beni yanıltmaz ise bir hafta içinde çiçekleri koklarsın. ayırma işlemini arkadaşlarında dediği gibi seneye bırakmalısın.

aleydi
01-09-2015, 21:12
Merhaba tohumlardan nasıl elde edebiliriz ?

Hoşgeldiniz foruma ve sayfama. Aslında forum üyelerin bitkiler konusunda bilgi birikim, bitkilerini , canlılarını , bunun yanında sohbet, şiir , yemek tarifleri :), Paylaştıkları bir platform. Bu bağlamda bahçe ve balkon , evinde bitki yetiştirmek isteyen arkadaşlar, yetiştirdikleri ürünlerden tohum alarak ücretsiz olarak paylaşımda bulunuyorlar.Bu dönemde tohumların toplanıp, hazır hale getirildiği dönemden sonra başlıyor. Umarım sorunuzun cevabını verebilmişimdir. Tohum paylaşımla ilgili bölümleri okursanız, daha net bilgilere ulaşabilirsiniz.

aleydi
01-09-2015, 21:15
sevgili aleydi, maşallah selluka tomurcuk yapmış. hava şartları beni yanıltmaz ise bir hafta içinde çiçekleri koklarsın. ayırma işlemini arkadaşlarında dediği gibi seneye bırakmalısın.

Süpersin arkadaşım nasıl mutlu oldum anlatamam:). İnşallah öyle çok istiyorum ki sellukanın çiçeğini görmeyi. Evet ayırmaktan vazgeçtim. Birbirlerine dolaşma işini nasıl çözerim bilmiyorum. Sevgilerimle.

-Doğadan-
01-09-2015, 22:10
Hoşgeldiniz foruma ve sayfama. Aslında forum üyelerin bitkiler konusunda bilgi birikim, bitkilerini , canlılarını , bunun yanında sohbet, şiir , yemek tarifleri :), Paylaştıkları bir platform. Bu bağlamda bahçe ve balkon , evinde bitki yetiştirmek isteyen arkadaşlar, yetiştirdikleri ürünlerden tohum alarak ücretsiz olarak paylaşımda bulunuyorlar.Bu dönemde tohumların toplanıp, hazır hale getirildiği dönemden sonra başlıyor. Umarım sorunuzun cevabını verebilmişimdir. Tohum paylaşımla ilgili bölümleri okursanız, daha net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler :) ürününüz bol olsun ...

Muda
01-09-2015, 23:42
Süpersin arkadaşım nasıl mutlu oldum anlatamam:). İnşallah öyle çok istiyorum ki sellukanın çiçeğini görmeyi. Evet ayırmaktan vazgeçtim. Birbirlerine dolaşma işini nasıl çözerim bilmiyorum. Sevgilerimle.

Dört ayrı çubuk dikip kendi çubuğuna sardırabilirsiniz. Biraz daha büyük saksıya toprağını parçalamadan dikebilirsiniz.

aleydi
07-09-2015, 19:49
[QUOTE=Muda;1405586]Dört ayrı çubuk dikip kendi çubuğuna sardırabilirsiniz. Biraz daha büyük saksıya toprağını parçalamadan dikebilirsiniz

Sn Muda saksıyı değiştirmekten vazgeçtim. Aynı saksıda başka çubuğa sardırdım.2 li 2li toplam 4 selluka :). Kışın ev ortamında yaşar umarım.

aleydi
10-09-2015, 21:22
Sn Sakagun susak. O kadar büyüdüler ki. Bir tanesini fileye alıyım dedim, koptu. O yüzden cesaret edip diğerlerine bir şey yapamadım. Umarım taşır ve daha fazla büyümezler. Hiç susak yetiştirmedim. Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum. Önerileriniz, sizce asılı şekilde taşır mı sapları, daha ne kadar büyüyecek.

574573

574574

574575

aleydi
10-09-2015, 21:31
Hasattan sonra:). Öyle çok domates var ki. Salatalarda azaldı. Biber yok gibi( yağmurlardan galiba, bir kaç çeşit dışında biberler büyümedi). Domateslerden sos yaptım,melemen yaptım. Komşulara , eşe , dosta dağıtıldı. Tohumlarını almaya başladım. Umarım bir sorun çıkmaz , etkilinte paylaşırım.

574576

aleydi
10-09-2015, 21:37
Sevgili Akçabardak ablamın, tek tek paketleyip hazırladığı asterler. Ayrı ayrı renkleriyle paketleyip yazmış. Sevgili Sdurul abla hüsnüyusuflar.
574577

574578

574579

574580

574581

akçabardak
10-09-2015, 22:32
Domatesler çok güzel görünüyorlar, beyaz olanı ilk defa görüyorum değişik bir domatesmiş, güle güle ağız tadıyla tuketmek nasip olsun.

Asterler çok güzel açmışlar, ben bu sene ekmedim çeşitlerim çok diye ama bir çok çiçeğimi yaşatamadım.

aleydi
11-09-2015, 07:46
Domatesler çok güzel görünüyorlar, beyaz olanı ilk defa görüyorum değişik bir domatesmiş, güle güle ağız tadıyla tuketmek nasip olsun.

Asterler çok güzel açmışlar, ben bu sene ekmedim çeşitlerim çok diye ama bir çok çiçeğimi yaşatamadım.

Ablacığım annem bayıldı asterlere. İşte böyle güzel çeşitleri seç onları ek ,seneye hepsini ekme diyor:). Çok güzel açtılar. Bahçenin her köşesinde varlar. Gelecek yıl için benimde bir düzenle yapmam lazım. Aynı türleri bir araya toplayıp ekmek istiyorum. Öyle daha güzel görünüyorlar.

Beyaz ,açık sarı aslında fotoğrafta öyle çıkmış biber gibi domatesler.Yellow pepper domates, Sn bahcedenn paylaşmışlardı etkinlikte. Bende tohumlarını alabildim, umarım bir sorun olmaz paylaşırım ablacım. Yeşil hali aynı biber gibi:).

Bu yıl çok farklı türlerde domates yetiştirdim. Görsel olarak çok güzeller. Yine de hep yerli , pembe domatesin lezzeti benim damak tadıma daha uygun.Bunları da görsel olarak çok sevdim rengarenk. Az da olsa ekmek istiyorum yine de. Teşekkür ederim sevgilerimle.

aleydi
11-09-2015, 21:30
Tilki Mete kardinal sarmaşığı. Büyüdü ağaça sardı. Çiçekleri öyle güzel ki .Çiçeklerini sabah açıyor. Sabah tekrar görüntülüycem.

574694

heyyamola
11-09-2015, 23:59
Sn Sakagun susak. O kadar büyüdüler ki. Bir tanesini fileye alıyım dedim, koptu. O yüzden cesaret edip diğerlerine bir şey yapamadım. Umarım taşır ve daha fazla büyümezler. Hiç susak yetiştirmedim. Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum. Önerileriniz, sizce asılı şekilde taşır mı sapları, daha ne kadar büyüyecek.

574573

574574

574575

Uzayan sürgünlerinden çıkan sülüklerin sarılıp tutunacağı yer varsa sorun olmaz, sapları taşır. Ben 2 metre yükseldikten sonra yatay olarak çardak üzerine yönlendirmiştim. 3-4 kg ağırlığındaki meyveler sorunsuz yetişmişti. Biraz daha büyüyebilirler. İyice olgunlaşmaları için meyveleri bitki sararıp soluncaya veya ilk donların hemen öncesine kadar dalında bırakmakta fayda var

aleydi
12-09-2015, 09:28
Uzayan sürgünlerinden çıkan sülüklerin sarılıp tutunacağı yer varsa sorun olmaz, sapları taşır. Ben 2 metre yükseldikten sonra yatay olarak çardak üzerine yönlendirmiştim. 3-4 kg ağırlığındaki meyveler sorunsuz yetişmişti. Biraz daha büyüyebilirler. İyice olgunlaşmaları için meyveleri bitki sararıp soluncaya veya ilk donların hemen öncesine kadar dalında bırakmakta fayda var

İlk defa susak yetiştiriyorum. Bunlarda yaklaşık 3 kilo civarında oldular galiba. Bu fotoğraftan sonra bile büyüdüler:). . Komşumun ektiği bal kabağıda bu durumda. Arkada ki boş arsaya bırakalım diyordu. Bizim tellere sarmış. Bal kabağının pek şansı yok gibi. O büyüklükte taşımaz herhalde.Siz sonrasında yatay duruma almışsınız. Biraz önce baktım söylediğiniz gibi sürgünler yok.Bir formül bulabilir miyim diye tekrar bakayım. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

aleydi
21-09-2015, 20:31
SELLUKA Sn hdoğan çiçek açtı. Teşekkürlerimle.

578510