PDA

View Full Version : gmzokumus / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul, ev içi)

gmzokumus
04-02-2015, 18:46
Merhaba

Burada paylaşacağım çalışmalarım benim ilk tohumdan üretim deneyimlerim olacak :) Daha önce çok sayıda başarılı çelikten üretim girişimim oldu. Umarım tohumlarla frekansımız da aynı şekilde tutar.

İlk deneyimim olduğu için tohum talebi konusunda fazla tezcanlı davranmamaya gayret ettim, elime geçen 5 çeşit tohumu bu haftasonu ekmeyi planlıyorum. Oldukça heyecanlıyım, cumartesiyi iple çekiyorum :) Sayın Zeki Yağlı'nın ''Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler'' başlığını inceledim, burada çalışmalarımı paylaştıkça sizlerin de bolca yardımına ihtiyacım olacak eminim.

Çalışmalarımı yürüteceğim tohumlar:

Petunya / akçabardak
Fesleğen / incirli
Hercai Menekşe / TCM
Heliotropium Arborescens / Esin
Yer Açelyası / Esin

Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Umarım ben de bir dahaki etkinlikte tohumlarımı paylaşabilecek seviyede olurum :)

gmzokumus
07-02-2015, 12:09
Bugün tohumlarımı toprakla buluşturdum :)

536195
536196

Fesleğen, Hercai Menekşe ve Heliotropium Arborescens tohumlarından -hepsinin çimlenmeyeceğini düşenerek- dörder tane ektim. Petunya ve Yer Açelyası tohumları ise çok çok küçük olduğu için çok sayıda serpiştirdim. Umarım yanlış olmamıştır, çok sıkışık olmaz? Başarısız olma ihtimalini düşünerek her tohumdan ayırdım, tekrar deneyebilirim daha sonra.

536198

Nemli toprağın üstüne tohumları ektikten sonra, çok küçük oldukları için çok ince bir toprak tabakasıyla kapattım ve folyoyla sardım. Ama yeterince sıkı olmadı gibi, sorun olur mu sizce? Toprağın nemi yeterli görünüyor mu acaba fotoğraftan?

Aysel Yavuz
07-02-2015, 12:19
Bildiğim kadarıyla petunya tohumu küçük değil büyük. Yani bana gelenler öyle. Birde streç filmi daha sıkı kapatırsanız nemi daha güzel muhafaza eder. Tabi arada açıp havalandırmanız gerek.

gmzokumus
07-02-2015, 12:37
Teşekkür ederim, benim tohumlarım şu şekilde geldi:

536200

Streç filmi daha sıkı kapatmaya gayret edeyim o halde. Hangi sıklıkta ve ne kadar süreyle havalandırmak gerekir?

akçabardak
07-02-2015, 13:02
Bildiğim kadarıyla petunya tohumu küçük değil büyük. Yani bana gelenler öyle. Birde streç filmi daha sıkı kapatırsanız nemi daha güzel muhafaza eder. Tabi arada açıp havalandırmanız gerek.

Sevgili Aysel Yavuz sizin tohumlarınız da aynı Sn. gmzokumus'un gibi çok minikler, paketin içine koyarken tohum keseleriyle birlikte koymuştum, o kesecikleri çatlatıp içinde ki minik tohumlar ekilecek, Sn. gmzokumus'un tohumlarının kesesi çatlamış paketin içinede sarı kabukları görünmektedir :)

Sayın gmzokumus petunya tohumlarınız çimlenir çimlenmez hemen dışarı çıkarın soğuğa dayanıklıdırlar, dışarıda daha güzel gelişiyorlar. Bol çiçekler kolay gelsin. Başarılar dilerim.

Aysel Yavuz
07-02-2015, 13:17
Evet aynen böyle :) henüz ekmediğim için ben büyük gördüm. Benimkiler çatlamamış. İyi ki de görmüşüm :) teşekkürler

gmzokumus
08-02-2015, 07:55
Sayın gmzokumus petunya tohumlarınız çimlenir çimlenmez hemen dışarı çıkarın soğuğa dayanıklıdırlar, dışarıda daha güzel gelişiyorlar. Bol çiçekler kolay gelsin. Başarılar dilerim.

Tavsiyeniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim :)

gmzokumus
10-02-2015, 17:43
Yer Açelyalarım daha 3.günde sürpriz yaptılar :) Ancak hepsi çimleniyor sanırım, bu sıkışık durumu nasıl kotaracağım, bilmiyorum? Bu aşamada folyoyu kaldırmalıyım sanırım artık. Sulama olarak fısfıs mı önerirsiniz, altına tabak koyup tabağa su koymayı mı? Bu ihtimal için bardakların altını delmiştim ama.

536517

akçabardak
11-02-2015, 00:20
Daha çok minikler fısfısla nemlendirin ve üzerleri açık, iç mekanda olabildiğince aydınlık, ışık, güneş alan yere alın derim ben :) havaların ısınmasıyla güneşli günlerde 5-10 dakika kadar dışarıya alıştırma yaparsanız çok mutlu olurlar.

gmzokumus
07-03-2015, 13:22
Bugün ilk ekimi yapalı tam 1 ay oldu. Gelişmeleri artık paylaşayım istedim :)

539667
İlk olarak Yer Açelyalarım çimlenmişti. Hem çimlenme oranları çok yüksek, hem de baya uzadılar. Sıkışıp durumdalar bardakta ama, yaprak sayısı bakımından şaşırtma için daha erken sanırım, ne dersiniz?
Bir de yapraklarında siyah noktacıklar oluştu, nedir bunlar? Hastalık mı kaptılar yoksa?

539668
Sonrasında Petunyalar çimlendi. Onlar boya gitmiyor Yer Açelyaları gibi, gelişimleri iyi gibi şu an:)

539670
4 Hercai Menekşe tohumundan da 1i çimlendi.

539671
Ektiğim 4 Fesleğenden 2 tanesini çimlendirebildim, ancak 1ini yaşatamadım. Diğerinin gelişimi güzel.

Heliotropium Arborescens ise çimlenmedi, başarılı olamadım. Bugün elimde kalan tohumları tekrar ekeceğim, umarım hercai menekşe ve fesleğeni daha fazla çimlendirebilirim, heliotropium da aynı şekilde.

539672
BONUS: Tohumlarla aynı anda ektiğim limon çekirdeği :)

gmzokumus
23-04-2015, 06:55
balkonuma kumrular dadandı, saksıya aldığım 6 yer açelyası fidemden 3'ünü, tek çimlenen fesleğenimi, petunyalarımın da bir kısmını yediler. :(

çok üzgünüm, bu konuda ne yapabilirim, tavsiye verebilecek olan var mı? kalan 3-5 fidemi de kaybetmeyeyim.

TCM
24-04-2015, 09:13
balkonuma kumrular dadandı, saksıya aldığım 6 yer açelyası fidemden 3'ünü, tek çimlenen fesleğenimi, petunyalarımın da bir kısmını yediler. :(

çok üzgünüm, bu konuda ne yapabilirim, tavsiye verebilecek olan var mı? kalan 3-5 fidemi de kaybetmeyeyim.

Balkona paketlemede kullanılan rafyaları sallandırın. Rüzgarda hareket edince gelmeyeceklerdir.

gmzokumus
25-05-2015, 09:34
Petunyalarım çiçek açmak üzere, bu yüzden fotoğraf paylaşmak için açmalarını bekliyordum. Ancak birtakım davetsiz misafirlerin peydah olduğunu fark ettim
:( bunlar nedir, nasıl kurtulabilirim çiçeklere zarar vermeden? peçeteyle temizleyeyim dedim ama yapışmış durumdalar.

554990

gmzokumus
27-05-2015, 18:16
arap sabunlu su püskürttüm petunyalara, canlıların bir kısmı öldü, bir kısmından kurtulamadım hala... çiçek açtık ama:)

555473

555474

gmzokumus
27-05-2015, 18:18
555475

gmzokumus
30-05-2015, 08:11
petunyalarımı kaybediyorum :( öyle üzgünüm ki, ağlayabilirim. ne kadar da güzel açmaya başlamışlardı. bugün tekrar arap sabunu - sıvı yağ - su karışımı püskürttüm. kurtulma şansları var mı sizce?

556062

556063

556064

gmzokumus
09-06-2015, 19:07
558189

gmzokumus
09-06-2015, 19:11
558190