PDA

View Full Version : Ceviz bahçesinde Don Çukuru

emre_ysl
15-01-2015, 18:59
değerli forum üyeleri, yaklaşık 6 aydır ceviz yetiştiriciliği üzerine planlar yapıyorum. genel konularda bilgi sahibiyim, hatta dikim yapmayı planladığım arazinin alım satım işlemlerini bitirmek üzereyim. yalnız bir ziraat mühendisi arkadaşımla araziyi keşif için gittiğimde arazide don çukuru oluşma riskinden bahsetti. konuyu internetten araştırdım fakat pek sağlıklı bilgilere ulaşamadım.
kısaca almayı planladığım araziden bahsetmek gerekirse 1250 rakımlı 2 tepenin arasındaki doğu batı istikametine paralel doğuda ve batıda 2 ucu da açık 1177- 1185 rakım seviyesinde 100 dekar bir yer. tam bir vadi olmasa da vadimsi bir yapısı var. bu 2 tepenin arasında olmasının don çukuru oluşturma riski nedir? görselini de sizlerle paylaşıyorum bana düşüncelerinizi iletirseniz memnun olurum.

MeyveliTepe
15-01-2015, 19:06
Evet, riskli bir yer. Kuzey ve güneydeki yamaçlardan soğuğun akıp birikeceği bir yer gibi görünüyor. Doğu ve batı uçlarda meyil düşmüyor ise daha da riskli.

enginyilmaz
15-01-2015, 19:17
Alan küçük olduğundan(100 dekar) don çukuru oluşmaz diye düşünüyorum.

emre_ysl
15-01-2015, 19:22
Evet, riskli bir yer. Kuzey ve güneydeki yamaçlardan soğuğun akıp birikeceği bir yer gibi görünüyor. Doğu ve batı uçlarda meyil düşmüyor ise daha da riskli.
arazinin meyili doğudan batıya 20 m. ancak tepelerin rakımı neredeyse standart.
kuzeydeki tepenin doğusu 1243 batısı 1223 rakım
güneydeki tepenin doğusu 1200 batısı 1195 rakım

Kursatates
19-01-2015, 22:09
düşündüğünüz ceviz çeşidine göre değişir. uzun soğuklama süresine ihtiyaç duyan çeşitlerde pek sorun olmaz.

Ercan kızıl
11-04-2015, 11:22
Saygıdeğer arkadaşlar:
350 fidanlık ceviz bahçesi yaptım-Dikim zamanı 20.02.2015 Tam tuttu mu tutacak mı derken 2 gündür bahçenin bulunduğu bölgede ciddi don olayı oldu! Şimdi merak ve endişe içindeyim. Size sorum Şu: Olan bu don fidanların köklerine zarar verir mi? Kısacası bu fidanlar gitti mi? yoksa sorun olmaz mı?
Not: Çukurlar kepçe ile istenilen şekilde açıldı, dikim şekli kuralına uygun yapıldı, fidan diplerinde su birikmesine izin verilmedi. Teşekkür ediyorum.

tarku
12-04-2015, 09:57
Saygıdeğer arkadaşlar:
350 fidanlık ceviz bahçesi yaptım-Dikim zamanı 20.02.2015 Tam tuttu mu tutacak mı derken 2 gündür bahçenin bulunduğu bölgede ciddi don olayı oldu! Şimdi merak ve endişe içindeyim. Size sorum Şu: Olan bu don fidanların köklerine zarar verir mi? Kısacası bu fidanlar gitti mi? yoksa sorun olmaz mı?
Not: Çukurlar kepçe ile istenilen şekilde açıldı, dikim şekli kuralına uygun yapıldı, fidan diplerinde su birikmesine izin verilmedi. Teşekkür ediyorum.

Ciddi don olayı demişsiniz. Kaç derece? Ceviz diktiğiniz yer neresi? Toprak altlarındaki köklere bir şey olmaz. Tepe kesimi yaptığınız yerden donma olabilir. Gözler uyanmaya başladığında donma olan yerler belli olur ve oralardan aşağıya kesim yapabilirsiniz. Don olayı çiçeklenen ağaçlarda daha önemli. 2 Senedir 100 ağaçtan yapraktan başka bir şey alamıyoruz. Bu gidişle kayısıları sökeceğim. Bekle bekle bir gün don olsun her şey sil baştan.

Ercan kızıl
12-04-2015, 17:17
Ciddi don olayı demişsiniz. Kaç derece? Ceviz diktiğiniz yer neresi? Toprak altlarındaki köklere bir şey olmaz. Tepe kesimi yaptığınız yerden donma olabilir. Gözler uyanmaya başladığında donma olan yerler belli olur ve oralardan aşağıya kesim yapabilirsiniz. Don olayı çiçeklenen ağaçlarda daha önemli. 2 Senedir 100 ağaçtan yapraktan başka bir şey alamıyoruz. Bu gidişle kayısıları sökeceğim. Bekle bekle bir gün don olsun her şey sil baştan.
-3 -4 derece.