PDA

View Full Version : Sagol / Seramik saksı çalışmalarım

sagol
03-01-2015, 12:44
Türkiye'de hazır saksı bulunmaması yavaş yavaş hepimizi kendi saksımızı yapmaya yöneltiyor. Beton alıştırma saksılarından sonra Adem Beyin desteği ile ben de seramik saksı denemelerine başladım. Şimdilik 4 büyük saksı denemem oldu, biraz daha biriktireyim sonra pişirtmeye çalışacağım.

Ay şeklindeki bu saksımı doğal görünmesi için çatlatma yöntemiyle yaptım. Bu yöntemde önce kille saksıya şekil veriliyor. Üzerine fırçayla sodyum silikat sürülüyor. Saç kurutma veya şalome ile 1-2 dakika kurutuluyor ve elle esnetilerek çatlaklar oluşturuluyor(önceden bir tarak benzeri bir cisimle çizerek çatlaklar istenen bölgelerde yoğunlaştırılabiliyor).

Ölçüler --> Boy 43cm , En 23 cm, yükseklik ise 9-18 cm arası

İyi çalışmalar dilerim....

Adem Keskin
03-01-2015, 16:27
Sayın Sağol , tebrik ederim. İlk eserleriniz daha sonra ki ortaya çıkacaklara rehber oluyor . Başarılarınızın devamını dilerim, iyi çalışmalar.

sagol
03-01-2015, 16:48
Teşekkürler Adem Bey,

Sizin saksı çalışmaları hepimizi özendirdi.

Sayın Sağol , tebrik ederim. İlk eserleriniz daha sonra ki ortaya çıkacaklara rehber oluyor . Başarılarınızın devamını dilerim, iyi çalışmalar.

badrobot
03-01-2015, 17:20
Kaya formlu seramik saksınız çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

sagol
03-01-2015, 17:23
Teşekkürler Sayın Badrobot,

Normal seramik saksı da deniyorum ama bu şekilde denemeler de yapıyorum, deneye deneye daha da gelişecekler.

İyi çalışmalar dilerim...

Kaya formlu seramik saksınız çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

Sakaki
05-01-2015, 13:54
Türkiye'de hazır saksı bulunmaması yavaş yavaş hepimizi kendi saksımızı yapmaya yöneltiyor.

Bence iyi de oluyor :)

Elinize sağlık sn sagol, güzel ve doğal şekilli bir çalışma olmuş.
İleride daha da başarılı çalışmalar yapmanız dileğimle.

sagol
05-01-2015, 15:28
Teşekkürler Sayın Sakaki,

Deneye deneye daha iyilerini de yapacağız.

Bence iyi de oluyor :)

Elinize sağlık sn sagol, güzel ve doğal şekilli bir çalışma olmuş.
İleride daha da başarılı çalışmalar yapmanız dileğimle.

sagol
07-01-2015, 10:33
Yapıştırma yöntemiyle yaptığım bir saksı. Fırınlanınca rengi koyulaşacak.

İçten içe ölçüleri: 35x25 cm, derinlik 7 cm

Sakaki
07-01-2015, 10:47
Sn sagol, hızınıza yetişmek yine zor olacak :)
Biz başlıyoruz ama siz arkadan gelip solluyorsunuz devamlı... gençlik böyle bir şey işte :)
Maşallah diyelim nazar değmesin!

Not: Ayaklar kenarlara daha yakın hatta bitişik olursa daha da güzel olur bence.

Başarılarınızın devamını dilerim.

sagol
07-01-2015, 10:59

Başlayıncaya kadar gözümde çok büyütmüşüm, denedikçe yapmak kolaylaşıyor. ilk 2 saksıda ayakları tam dıştan yaptım, bunu biraz içerden yaptım, bir sonrakini yine dıştan yaparım. Denedikçe daha iyileri ortaya çıkacak. Bir sonraki zorluk fırınlama.

iyi çalışmalar dilerim....

Sn sagol, hızınıza yetişmek yine zor olacak :)
Biz başlıyoruz ama siz arkadan gelip solluyorsunuz devamlı... gençlik böyle bir şey işte :)
Maşallah diyelim nazar değmesin!

Not: Ayaklar kenarlara daha yakın hatta bitişik olursa daha da güzel olur bence.

Başarılarınızın devamını dilerim.

sagol
16-02-2015, 11:00
Haftasonunda bir saksı denemesi daha yaptım, birkaç küçük rötuş yapıp kurumaya bırakacağım.

sagol
16-02-2015, 14:47
Bir başka saksı denemem. Yapması çok zevkliydi.

Bal Kaktüs
23-02-2015, 01:37
Yapıştırma yöntemiyle yaptığım bir saksı. Fırınlanınca rengi koyulaşacak.

İçten içe ölçüleri: 35x25 cm, derinlik 7 cm

Hayırlı olsun. Harika isim bile yazmışsınız. Çok güzel heveslenmemek elde değil. Mesajlardan anladığıma göre sitede saksı çalışmaları daha önce yapılmış. Yapım ve materyaller için faydalanacağım konuları bana yazarmısınız lütfen. Bende öğrenmek istiyorum.

sagol
23-02-2015, 06:30
Teşekkürler Sayın Bal Kaktüs,

İstediğimiz gibi saksı bulma imkanı olmadığından çoğu arkadaş beton veya seramik saksı yapmayı deniyor. Şamotlu seramik çamuru kullanıyorum, internetten sipariş edilebiliyor. Bazı belediyelerin seramik kursları var, o tür bir kurs bulursanız temel bilgileri almanız daha kolay olur(saksı yapma tecrübeleri yok ama işin tekniğini öğrenebilirsiniz) ya da bizler gibi internetten araştırarak ve youtube'dan videolar seyrederek yavaş yavaş deneyip öğrenebilirsiniz.

Temel bilgiler için aşağıdaki linkten Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı kurs dökümanlarını okumakla işe başlayabilirsiniz.

http://ismek.ibb.gov.tr/branslar.aspx?branscode=937

bu sayfada program modülleri başlığı altında 7 bölüm var herbiri için kitapçıklar var onları okumakla başlayabilirsiniz.

Saksı yapmak için 3 başlık daha öne çıkıyor okumaya o bölümlerden başlayabilirsiniz.
http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-sanatlari-kurslari/webedition/file/2013_hbo_program_modulleri/plaka_yontemi.pdf

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-sanatlari-kurslari/webedition/file/2013_hbo_program_modulleri/sucuk_yontemi.pdf

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-sanatlari-kurslari/webedition/file/2013_hbo_program_modulleri/sirlama_ve_pisirim.pdf

Temel bilgileri öğrenip saksı yapmaya başlayınca sıra pişirmek için fırın aramaya geliyor o nedenle bir kursa giderseniz bu sorunu daha kolay halledebilirsiniz.

Kolay gelsin,

Hayırlı olsun. Harika isim bile yazmışsınız. Çok güzel heveslenmemek elde değil. Mesajlardan anladığıma göre sitede saksı çalışmaları daha önce yapılmış. Yapım ve materyaller için faydalanacağım konuları bana yazarmısınız lütfen. Bende öğrenmek istiyorum.

Sakaki
23-02-2015, 16:00
Merhaba sn sagol,

Yoğunluktan bu aralar forumu sıkı takip edemiyorum, son çalışmalarınızı yeni görebildim. Çok değişik ve güzel modeller olmuş, özellikle iki elli saksı çok hoşuma gitti ki içine ağaç dikildiği zaman çok daha anlamlı olacak.

Ellerinize sağlık!

sagol
23-02-2015, 16:18

Fırsat buldukça yapmaya çalışıyorum ama istediğim kadar vakit ayıramıyorum. Neyseki ağaçlarımın çoğu delice, istanbulda daha da yavaş gelişiyorlar. Birkaç sene içinde Ağaçlar gelişirken saksıları tamamlarım zannediyorum.

Merhaba sn sagol,

Yoğunluktan bu aralar forumu sıkı takip edemiyorum, son çalışmalarınızı yeni görebildim. Çok değişik ve güzel modeller olmuş, özellikle iki elli saksı çok hoşuma gitti ki içine ağaç dikildiği zaman çok daha anlamlı olacak.

Ellerinize sağlık!

sagol
27-02-2015, 06:35
En büyük ağacım için plaka yapıştırma yöntemi ile seramik bir saksı yaptım.

40x50x14 cm

Sakaki
06-03-2015, 14:07
En büyük ağacım için plaka yapıştırma yöntemi ile seramik bir saksı yaptım.

40x50x14 cm

Boyutlar harika olmuş sn sagol, elinize sağlık & güle güle kullanın.
Hangi çamuru kullandığınızı sorabilir miyim? (renginden ötürü merak ettim)

sagol
06-03-2015, 15:58

Bu saksıda 3 ayrı kili eritip karıştırdım. Biri en ucuz sarı şamotlu, diğeri siyah bunlara ilave olarak doğadan bulduğum 1 kil daha katıp sulandırıp boya karıştırıcı ile karıştırdım sonra suyunu çektirdim. Zahmetli oldu ama rengi güzel oldu.
Doğada rastladıkça çeşitli killerden bulup denemek güzel olacak böylece tek pişirmede güzel bir renk elde etmeyi planlıyorum.

Boyutlar harika olmuş sn sagol, elinize sağlık & güle güle kullanın.
Hangi çamuru kullandığınızı sorabilir miyim? (renginden ötürü merak ettim)

Sakaki
07-03-2015, 06:58

Bu saksıda 3 ayrı kili eritip karıştırdım. Biri en ucuz sarı şamotlu, diğeri siyah bunlara ilave olarak doğadan bulduğum 1 kil daha katıp sulandırıp boya karıştırıcı ile karıştırdım sonra suyunu çektirdim. Zahmetli oldu ama rengi güzel oldu.
Doğada rastladıkça çeşitli killerden bulup denemek güzel olacak böylece tek pişirmede güzel bir renk elde etmeyi planlıyorum.

Renginden ötürü bir değişiklik olduğunu tahmin etmiştim işin doğrusu :)

sagol
08-03-2015, 11:50
Sarı şamotlu çamurdan yeni bir saksı yapıyorum. Bu saksıda dekor denedim, güzel de oldu.
Dıştan dışa ölçüler: 43x33x11 cm

539826

Renklendirdikten sonra:
555402

sagol
11-03-2015, 08:31
Bir başka saksı denemem. Çizgilerle dekor yaptım ve siyah üzerine kahverengi çamurla akıntı etkisi vermeye çalıştım.

Ölçüleri: 43x33x12

sagol
18-03-2015, 09:14
Bir başka saksı denemem. Bu saksıda üç farklı renk oksit toz boya kullandım(Mavi,yeşil, mor).

23 cm çaplı bir daire, yükseklik max 10 cm

sagol
21-03-2015, 09:10
Serbest tarzda bir saksı çalışması daha yaptım. Çatlatma yöntemi ile daha doğal görünmesini sağlamaya çalıştım.

Ölçüleri: 46x39, yükseklik ise 8 ila 16 cm arasında

sagol
22-03-2015, 18:43
Bir Kusamono saksı çalışmam. Oksit kırmızı ile renklendirdim.

sagol
23-03-2015, 13:10
Orman veya sal tarzına uygun bir seramik saksı denedim. Aslında bu tarz için kayrak taşı ile de saksı yapıyorum ama değişiklik olsun.

fesmekan42
23-03-2015, 14:19
teşekkürler

sagol
05-04-2015, 20:56
Bir başka saksı denemem

sagol
05-04-2015, 20:57
Bir kusamono saksı denemem

sagol
05-04-2015, 20:58
Eskitme yaptığım bir başka saksı denemem

Suveyda
06-04-2015, 12:53
Ellerinize sağlık, hepsi çok güzeller ve iyiler, özellikle Kusamono saksıları tek başına sergilenecek kadar güzeller. Bitkilenmiş şekilde görmeyi de isteriz. Tekrar teşekkürler...

sagol
06-04-2015, 14:04
Teşekkürler Sayın suveyda.

İyi çalışmalar dilerim

[/I]]Ellerinize sağlık, hepsi çok güzeller ve iyiler, özellikle Kusamono saksıları tek başına sergilenecek kadar güzeller. Bitkilenmiş şekilde görmeyi de isteriz. Tekrar teşekkürler...

Sakaki
07-04-2015, 14:47
Çift renkli kusamono saksısı çok hoşuma gitti gerçekten... :)

sagol
07-04-2015, 17:35

Aslında Kusamono ve küçük saksıları fırında kalan boşlukları doldurmak ve renk denemek için yapıyorum ama bu saksı benim de hoşuma gidiyor ve yapımı çok kolay oldu.

Çift renkli kusamono saksısı çok hoşuma gitti gerçekten... :)

sagol
10-04-2015, 12:22
Bir Kusamono saksı daha denedim...

sagol
11-04-2015, 09:57
Yeni bir saksı denemesi daha

Dıştan dışa ölçüler: 43x33x12.5

bonsade
11-04-2015, 10:54
Cok seramikcinin dusunupde yapmadigi guzellikler .Biz yine yasliligin arkasina saklamakta bulduk careyi...Sizin gib bizi motive edenler oldukca birgun bizde belimizi dogrulturuz insallah .

sagol
11-04-2015, 11:08
Teşekkürler Sayın Bonsade beğenmenize sevindim,

Saksıyı kendim yapmadan bonsai işi tam yerine gelmeyecek diye hissedip denemelere başladım. Ben de pek genç sayılmam. Başlamanızı tavsiye ederim.

İyi haftasonları dilerim....

Cok seramikcinin dusunupde yapmadigi guzellikler .Biz yine yasliligin arkasina saklamakta bulduk careyi...Sizin gib bizi motive edenler oldukca birgun bizde belimizi dogrulturuz insallah .

sagol
15-04-2015, 08:09
Bir başka kusamono saksı denemem

B e t ü l
15-04-2015, 08:57
Hepsi birbirinden güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Bizim buralarda da böyle kurslar olsa vallahi kaçırmam. Üç küçük oğlum olunca da ildeki kursa gidemiyorum.Kısmet artık onlar büyüsün ben de başlıyacağım
Kolay gelsin. Bize de iyi seyirler...

sagol
15-04-2015, 09:15
Teşekkürler Sayın Betül,

Seramikle güzel bir hobi, çocuklar büyüyünce fırsat bulmanızı dilerim....

Hepsi birbirinden güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Bizim buralarda da böyle kurslar olsa vallahi kaçırmam. Üç küçük oğlum olunca da ildeki kursa gidemiyorum.Kısmet artık onlar büyüsün ben de başlıyacağım
Kolay gelsin. Bize de iyi seyirler...

nur.erdoann
17-04-2015, 14:16
Merhaba Sayın Sagol, çalışmalarınızın herbiri birbirinden güzel. Emeğinize ve ellerinize sağlık. Bu çalışmaları ev ortamında mı yapıyorsunuz?

sagol
17-04-2015, 19:20
Teşekkürler Sayın nur.erdoann,

Evde kapalı balkonda yapıyorum. Pişirmek için seramik fırını kiralamak gerekiyor.

Merhaba Sayın Sagol, çalışmalarınızın herbiri birbirinden güzel. Emeğinize ve ellerinize sağlık. Bu çalışmaları ev ortamında mı yapıyorsunuz?

sagol
19-04-2015, 07:52
İstanbuldan biraz uzak kalınca İstanbul silüetini özledim. Yeni bir saksıya başladım. Pişince oluşacak renkleri merak ediyorum.

Uzunluk, genişlik: 26x20

sagol
20-04-2015, 20:26
Alçıdan bir kalıp hazırlayıp yaptığım bir başka seramik saksı. Bu kalıpla farklı renklerde 3-4 tane yapmayı düşünüyorum.

ölçüleri: 37x31x9 cm

sagol
28-04-2015, 08:06
Serbest tarzda çatlatma tekniği ile yaptığım 23 cm çapında yuvarlak bir saksı

sagol
30-04-2015, 09:56
Çinlilerin dragonu saksıyı kucaklayınca ortaya değişik bir çalışma çıktı. Çin dragonu genelde kırmızı sarı veya sarı yeşil resmediliyor, pullarına biraz yeşil katacağım.

ölçüleri: 37x31x9 cm

549643

Yeşillendirdikten sonra

550039

sagol
02-05-2015, 07:49
Bir kusamono saksı daha denedim. Saksılarım yavaş yavaş kuruyor, hazirana kadar birkaç tane daha yaparım sonra fırın kiralayıp hepsini pişirteceğim.

sagol
04-05-2015, 08:23
Karadut veya Mor salkımda kullanabileceğim bir saksı daha yapıyorum. Plaka yapıştırma tekniği ile yaptığım bu saksıyı sodyum silikat ile biraz çatlattım.
Renklerden farkedeceğiniz gibi gökkuşağı renklerini kullandım, pişince renklerde az veya çok değişim olacak onu hep birlikte göreceğiz.

Boyutlar: 42x33x10 cm (ayaklar dahil 10 cm)

sagol
04-05-2015, 08:26
Yeni bir kusamono saksı çalışması. Hafif çatlatma yaptım.

david72
04-05-2015, 08:36
Elinize sağlık hepsi birbirinden güzel çalışmalar, fırın kiraladığınızda bir de bunları topluca nakil etmek ve geri taşımak sizi yoracak gibi görünüyor. Bu konuda ne düşündünüz merak ettim.

sagol
04-05-2015, 09:10
Teşekkürler Sayın david72,

Kuruyanların bir kısmını şimdiden taşıdım, kalanları ise Haziranda taşıyacağım. Balonlu ambalaj naylonu ile sarıyorum, marketlerden aldığım karton kutulara da yerleştirince halloluyor, arabanın bağaj ve koltukları doluyor. Tahmin ettiğiniz gibi oldukça yorucu ve riskli çünkü fırınlanmadan şehirlerarası yolculuk yapıyorlar.

Elinize sağlık hepsi birbirinden güzel çalışmalar, fırın kiraladığınızda bir de bunları topluca nakil etmek ve geri taşımak sizi yoracak gibi görünüyor. Bu konuda ne düşündünüz merak ettim.

sagol
06-05-2015, 12:55
Bir saksı daha yaptım.

sagol
10-05-2015, 21:09
Birkaç tane minik saksı yapmaya başladım. Ortadaki iki küçük 1 TL den daha küçük.

sagol
14-05-2015, 10:02
Kış lastiği gibi bir saksı denedim.

37 cm çapında, ayak dahil 9 cm--> Kuruyup fırınlanınca çap 34 yükseklik 8 olur zannediyorum

sagol
14-05-2015, 10:15
Yosun bahçesi çalışmasında kullanmak için ev, masa ve tabureler yaptım

sagol
15-05-2015, 15:05
Davul tipi bir saksı yaptım, fırınlanınca renginin koyulaşmasını bekliyorum.

ölçüleri: çap 34,5, ayakla beraber yükseklik 8.5 cm

gingy
15-05-2015, 16:02
Hepsi çok güzel elinize, tam da benim yapmak istediğim şey. Malzemeyi nasıl temin ediyorsunuz?

sagol
15-05-2015, 17:18
Teşekkürler Sayın gingy,

İnternette biri İstanbul diğeri kütahyada kil ve diğer malzemeleri satan 2 firma var. Ankarada da bir firma var ama biraz daha pahalı. Ayrıca doğadan bulduğum killeri de satın aldığım kile karıştırıyorum. Zamanla tamamen doğadan bulunan killerle de yapılabilir. Doğadan toplanan killerde önemli olan kilin plastikliği ve kururken, fırınlamadaki küçülmesi o da ancak pişirerek test edilebiliyor, 2-3 çeşit kil karıştırılıp denge kurulabiliyor.

Kolay gelsin....

Hepsi çok güzel elinize, tam da benim yapmak istediğim şey. Malzemeyi nasıl temin ediyorsunuz?

sagol
16-05-2015, 12:53
Saksıları haziranda fırınlatacağım o nedenle çalışmalara hız verdim.

Dikdörtgen bir saksı yaptım, Çinlilerden özenerek desen çalışması da yaptım.

ölçüleri : 38x29x10cm (10 cmye ayaklar dahil)

Suveyda
16-05-2015, 13:17
Konuda yeni mesaj gördükçe acaba fırınlanmış fotoğraflarını mı yüklediniz diye meraklanıyorum, fırınlama işleminin haziranda olacağını öğrenmek güzel oldu :)
hızınız kesilmesin, kolaylıklar diliyorum.

sagol
16-05-2015, 13:23
Teşekkürler,

Aslında yaptıklarım fırını dolduracak zannediyorum ama taşıma sırasında kırılma olursa diye birkaç tane fazladan yapacağım. Seramikte yapılan renkle fırınlama sonrası renkler arasında inanılmaz sürprizler olabiliyor. Pişmemiş hallerini de ilave etmemin sebebi bu farkı da gösterebilmek. 1100 dereceye kadar bir fırınlama yapacaklar, sonucu ben de merakla bekliyorum....

Konuda yeni mesaj gördükçe acaba fırınlanmış fotoğraflarını mı yüklediniz diye meraklanıyorum, fırınlama işleminin haziranda olacağını öğrenmek güzel oldu :)
hızınız kesilmesin, kolaylıklar diliyorum.

sagol
18-05-2015, 07:08
Kengai bir saksı denedim. Dolu bir çuvala benzemesi için gerekli kıvrımları vermeye çalıştım.

Ölçüleri : çap 21, yükseklik 21, tabanda 29 cm

sagol
18-05-2015, 08:52
Dün akşam bir kusamono saksı daha denedim. Sodyum silikat ile çatlattım. Plaka açmadan blok çamurdan ortasını oyup elle esneterek yaptım.

Çapı 10 cm, yüksekliği 10 cm

david72
18-05-2015, 09:43
Çuval saksınız çok başarılı ellerinize saglık...

sagol
18-05-2015, 09:54

Küçük bir bez torbayı prinç doldurup kendime model aldım ve onu gerçekleştirmeye çalıştım.

İyi günler dilerim...

Çuval saksınız çok başarılı ellerinize saglık...

sagol
20-05-2015, 09:50
Davul tipi yeni bir çalışma yaptım. Denedikçe ortaya güzel şeyler çıkmaya başladı.

Çap 38 cm, yükseklik ayakla beraber 11 cm

sagol
21-05-2015, 17:41
Klasik Çin saksılarında şiir de yazıyorlar. Ben de şiirli bir saksı denedim.
Sevdiğim şairlerden Neyzen Tevfik'in bir şiirini kazıdım, diğer yüzüne ise şiirin basitleştirilmiş Çincesini kazıdım. Çincesini yazmak kolay ama Türkçesi yuvarlak harfler nedeniyle çok kolay olmadı. Şamotsuz çamurla daha kolay olur, yuvarlakları çizerken iğne ucuna takılan şamotlar işi zorlaştırıyor. Kuruyunca kuru bir fırça yardımıyla temizlik yaparım.

Not: Şamot, seramikte dayanıklılığı,sağlamlığı artırmak, pişerken gazların çıkışını kolaylaştırmak için kullanılıyor. Kullandığım kilde %20 civarında şamot var. Şamot genelde pişmiş kil parçacıklarından oluşuyor

david72
21-05-2015, 18:11
Sn. Sagol Çince biliyormusunuz ?

sagol
21-05-2015, 18:40
Sayın david72,

Çince bilmek isterdim ama malesef bilmiyorum. Türkçeden çeviri proğramlarının kalitesi çok düşük o nedenle şiiri önce ingilizceye çevirdim sonra google translation proğramını kullanarak Basitleştirilmiş Çinceye çevirdim. Aslında basitleştirilmiş Çince(Mandarin) kısa zamanda öğrenilebiliyor hatta internetten ücretsiz online kurslar var, belki ilerde vakit ayırırım.

Sn. Sagol Çince biliyormusunuz ?

david72
21-05-2015, 21:55
Evet mantıklı Sn Sagol. Elinize sağlık

sagol
23-05-2015, 06:31
Yuvarlak bir başka saksı denemiştim

ölçüleri: Çap 38 cm, ayaklarla birlikte yükseklik 10.5 cm

sagol
23-05-2015, 06:31
Yaprak şeklinde bir saksı denemesi

Not: alçak olduğu için drenaj delikleri gerekmezdi ama ağacı bağlamak için 3 delik açtım.

taisenberg
23-05-2015, 12:37
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Mesleğiniz nedir acaba sagol bey?

sagol
23-05-2015, 17:30
Teşekkürler Sayın Taisenberg,

Mühendisim.

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Mesleğiniz nedir acaba sagol bey?

sagol
25-05-2015, 15:00
Oval büyük bir saksı daha

ölçüleri: 45x36x10.5

sagol
25-05-2015, 15:08
yamalı tarzda bir saksı çalışması. Yarı kengai bir ağacımda kullanabilirim.

david72
25-05-2015, 15:12
Gittikçe ustalaşıyorsunuz, elinize sağlık. Ben en çok 3 renkli olanı merak ediyorum, acaba pişince nasıl olacak ?

sagol
25-05-2015, 16:29

Evet yaptıkça hem el alışkanlığı artıyor hem de öncekilere bakıp hataları görüp düzeltmeye çalışıyorum o nedenle fırını doldurmaya da sondan başa doğru bir sıralamayla başlamak istiyorum. Birkaç renkli bir tane daha yuvarlak çalışma yapacağım.

Gittikçe ustalaşıyorsunuz, elinize sağlık. Ben en çok 3 renkli olanı merak ediyorum, acaba pişince nasıl olacak ?

sagol
26-05-2015, 11:48
Haftasonu yaptığım bir yuvarlak saksı.

Ölçüler: Çap 45 yükseklik ayak dahil 12.5 (2 günde 44 cm ye indi, pişince 40-41 cm ye inmesini bekliyorum).

sagol
28-05-2015, 08:52
Asyalıların Lotus(Nilüfer) tarzı dedikleri bir saksı denedim.

Nilüfer çiçeği Budizmde saflık ve temizliği ifade ediyor. Lotusun çiçeği mavi olursa bilgeliği, pembe olursa aydınlnmayı, beyaz olursa ruhsal saflığı, kırmızı olursa temiz kalpliliği ifade ediyor. Beklediğim rengi yazmayayım piştikten sonra görelim.

Nilüfer çiçeği Budistlerce kutsal kabul edildiği gibi Hindular ve eski Mısır kültüründe de kutsal kabul edilmektedir.

sagol
28-05-2015, 12:09
Çiçek açanlarda kullanmak üzere Mavi bir saksı denedim(pişince mavileşecek)

sagol
29-05-2015, 19:06
Bayan Çantası şeklinde bir yarı kengai saksı

david72
29-05-2015, 19:24
Markasını da yapmışsınız : )

tarla kuşu
06-06-2015, 08:50
Harikasınız... Ellerinize sağlık...

sagol
06-06-2015, 11:25
Teşekkürler Sayın Tarla kuşu,

İyi bir hafta sonu dilerim..
Harikasınız... Ellerinize sağlık...

sagol
27-06-2015, 12:12
1100 dereceye kadar 30 saatlik yavaş yavaş ısınma ve ardından 3.5 günlük yavaş yavaş soğuma sonunda saksılarım fırından çıktı. Sağlamlık açısından şahane oldular. Renklerden bazıları istediğim gibi değil ama ilk deneme için yine de olumlu.

Pişirmeden önceki Taşıma sırasında 2-3 saksıda çatlama oldu. Fırında 1 saksıda çatlama oldu. Fırına sığmayan birkaç saksı arttı.

Bonsai saksılarında bitkinin hava alması önemli olduğundan mümkün olduğunca farklı renk killerle(veya biraz renklendirerek) tek pişirimde yapmak daha sağlıklı. Tek pişirimde alttaki kilin rengi üste çıkabiliyor veya fırça izi belli olabiliyor o nedenle çok deneyip sonuca göre iyileştirmeler gerekiyor. Mart-Nisan aylarında bir fırın daha doldurmayı planlıyorum.

Fotoğrafladıkça hepsini buraya ilave edeceğim.

david72
27-06-2015, 12:16
Diğerlerini de sabırsızlıkla bekliyorum, özellikle üç renkli olan nasıl çıktı acaba.

sagol
27-06-2015, 16:22
Bunda demir oksiti fazla kullanmışım diğer renkleri ezip geçti.

sagol
27-06-2015, 16:23
Gök kuşağı renklerini vermeye çalıştığım saksıda renkler fena olmamış

sagol
27-06-2015, 16:29
2 renkli kusamono

sagol
27-06-2015, 16:30
lotus tarzı saksı

sagol
27-06-2015, 18:14
Kusamono mini. 1 TL çapında

sagol
27-06-2015, 18:15
Kusamono

sagol
27-06-2015, 18:17
Davul tipi

sagol
27-06-2015, 18:18
Sal veya orman tarzı bir çalışmada kullanmayı düşündüğüm çatlatmalı saksı

sagol
27-06-2015, 18:19
İlk denemem bu saksıydı

sagol
27-06-2015, 18:20
Dragonlu saksılarımdan biri

sagol
27-06-2015, 18:24
Eskitme yaptığım bir saksı

sagol
27-06-2015, 18:25
heybe tarzı bir çalışma. Renklendirmek için kullandığım oksit boyaların çoğu yokolmuş. Toprak boyayı oksit diye satmışlar anlaşılan.

sagol
27-06-2015, 18:28
Dragon kabartmalı saksı

sagol
27-06-2015, 18:30
Siyah dikdörtgen bir saksı

sagol
27-06-2015, 18:31
Oval bir saksı

sagol
27-06-2015, 18:32
Doğal tarz, çatlatmalı

sagol
27-06-2015, 18:33
Sonbahar yaprağı

sagol
27-06-2015, 19:29
Dikdörtgen büyük saksı

sagol
27-06-2015, 19:29
Sehpa

sagol
27-06-2015, 19:30
Kusamono

sagol
27-06-2015, 20:44
Tam kurumadan fırınlanınca biraz yamuldu. Zemin rengi ile çizim rengi çok yakın oldu.

sagol
27-06-2015, 20:45
Yuvarlak saksı

sagol
27-06-2015, 20:46
Çatlatmalı, serbest çalışma.

sagol
27-06-2015, 20:47
Eller eller eller

sagol
27-06-2015, 20:48
Kusamono

sagol
27-06-2015, 20:49
Kelebekli kusamono

sagol
28-06-2015, 08:17
Kusamono denemeleri

sagol
28-06-2015, 08:18
Kusamono, siyah üzerine beyaz çatlatma.

sagol
28-06-2015, 08:19
Penjing veya minyatür bahçede kullanmak için 2 ev

sagol
28-06-2015, 08:21
Kusamono

sagol
28-06-2015, 08:23
Kusamono Kala

sagol
28-06-2015, 08:24
Kusamono, petek

sagol
28-06-2015, 08:26
Çanta

sagol
28-06-2015, 08:27
Kuşlar

sagol
28-06-2015, 08:28
Oval derin saksı

sagol
28-06-2015, 08:29
Davul tarzı büyük bir saksı

sagol
28-06-2015, 08:30
Son anda dağlara biraz kar yağdı

sagol
28-06-2015, 08:32
Dikdörtgen büyük saksı

sagol
28-06-2015, 08:34
Neyzen Tevfik

sagol
28-06-2015, 08:35
Tam düşündüğüm gibi olmadı, benzer bir tane daha deneyeceğim

sagol
28-06-2015, 08:37
Mavi saksı, 1 kat daha renklendirsem daha iyi olacakmış

sagol
28-06-2015, 08:38
Kırık görünümlü saksı

sagol
28-06-2015, 08:39
Minyatür bahçede kullanılmak üzere bahçe masası ve sandalyeler.

sagol
28-06-2015, 08:41
Köprü ve kusamono

sagol
28-06-2015, 08:52
Oval büyük bir saksı.

Bir kaç ay önce başlayan seramik maceramin ilk bölümü bu kadar. 6 ay öncesine kadar kil ile toprağı ayırdedemezken şimdi onlarca metre uzaktan kili tanımaya başladım. Kursa gitmeden internetten okuduklarım ve seyrettiğim videolarla yaptım hepsini. Seramiğin kimyasını tam öğrenmiş sayılmam, daha bilmediğim çok şey var, okumaya devam ediyorum. Fırsat buldukça yeni çalışmalar yapacağım.

Kiraladğım fırın 120x120x120 cm ölçülerindeydi. Fırında büyük saksıların arasında boşluklar kaldı, birdahaki sefere daha fazla kusamono yapmaya çalışacağım.

sagol
08-07-2015, 15:45
Seramik çanta çiçek açtı

Dr - beyazzz
08-07-2015, 16:13
açıkçası ürünlerinizde fazlasıyla başarıya nail olmuşsunuz.

bundan sonra sizden derinlik ve genişlik olarak bir bodur limon veya melia ağacına kalıcı ev sahipliği edecek boyutlarda çalışmalar görmek isterim.bende mermer tozu ve polyester karışımı ürünler yapmıştım 4 sene kadar öncesinde .tabi benimkiler ev dekorasyonu üzerineydi.saksı denemeleri çok iştahımı kabarttı doğrusu...başarılarınızın devamını diliyorum.

Dr - beyazzz
08-07-2015, 16:14
Oval büyük bir saksı.

Bir kaç ay önce başlayan seramik maceramin ilk bölümü bu kadar. 6 ay öncesine kadar kil ile toprağı ayırdedemezken şimdi onlarca metre uzaktan kili tanımaya başladım. Kursa gitmeden internetten okuduklarım ve seyrettiğim videolarla yaptım hepsini. Seramiğin kimyasını tam öğrenmiş sayılmam, daha bilmediğim çok şey var, okumaya devam ediyorum. Fırsat buldukça yeni çalışmalar yapacağım.

Kiraladğım fırın 120x120x120 cm ölçülerindeydi. Fırında büyük saksıların arasında boşluklar kaldı, birdahaki sefere daha fazla kusamono yapmaya çalışacağım.

make in güven is hands:D:D:D

sagol
08-07-2015, 16:25
Teşekkürler Sayın Dr - beyazzz,

Beğenmenize sevindim. Önce betonarme daha sonra taş oyma saksılarla başladım, şimdilerde seramik saksı yapıyorum ama uygun taş bulursam taş oyma saksı da yapıyorum. Saksıları genelde ağaçlarımın boyutlarına göre seçiyorum o nedenle irili ufaklı değişik boyutlarda oluyor, şimdilik en büyük saksım 50 cm ama 65 cm lik sal tarzı bir ağacım var ona daha büyük bir saksı yapmam lazım. Bahçede eğittiğim 2 bodur lübnan sedirim için daha derin saksı da planlamam lazım. İstanbulda limon yetiştirmek biraz zor olsa da bahçede rüzgar almayan bir konumda yetiştiriyorum, eğer bodur limon bulursam saksıda yetiştirmeyi denerim.

açıkçası ürünlerinizde fazlasıyla başarıya nail olmuşsunuz.

bundan sonra sizden derinlik ve genişlik olarak bir bodur limon veya melia ağacına kalıcı ev sahipliği edecek boyutlarda çalışmalar görmek isterim.bende mermer tozu ve polyester karışımı ürünler yapmıştım 4 sene kadar öncesinde .tabi benimkiler ev dekorasyonu üzerineydi.saksı denemeleri çok iştahımı kabarttı doğrusu...başarılarınızın devamını diliyorum.

Dr - beyazzz
08-07-2015, 17:45
Teşekkürler Sayın Dr - beyazzz,

Beğenmenize sevindim. Önce betonarme daha sonra taş oyma saksılarla başladım, şimdilerde seramik saksı yapıyorum ama uygun taş bulursam taş oyma saksı da yapıyorum. Saksıları genelde ağaçlarımın boyutlarına göre seçiyorum o nedenle irili ufaklı değişik boyutlarda oluyor, şimdilik en büyük saksım 50 cm ama 65 cm lik sal tarzı bir ağacım var ona daha büyük bir saksı yapmam lazım. Bahçede eğittiğim 2 bodur lübnan sedirim için daha derin saksı da planlamam lazım. İstanbulda limon yetiştirmek biraz zor olsa da bahçede rüzgar almayan bir konumda yetiştiriyorum, eğer bodur limon bulursam saksıda yetiştirmeyi denerim.

cvp için tşkrlr sagol.eğer sizin oymanıza müzait bir büyüklükte ağaç ve ya yumuşak bir kaya kütlesi bulabilirsem yardımcı olmaya çalışırım .fakat biraz zaman alır .o vakit gelince benim kızımın melisa ağacı içinde bir saksı isteyebilirim sizden .maliyeti karşılığında tabi ki.emeğe saygı... iyi çalışmalar.;);););)

Dr - beyazzz
08-07-2015, 17:47
bı arada mermer tozu ve polyester karışımı çok kalıplı,dayanıklı sonuçlar verir .denemenizi tavsiye ederim. pişirmrniz de gerekmez.

sagol
08-07-2015, 18:55
Aslında betonarme saksıları da 1 cmnin altında yapıyorum, hem sağlam hem de ağaca uygun şekilde yapılabiliyor.

Betonarme saksılardan birkaç örneği aşağıdaki linkte paylaşmıştım:
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/37556.htm
içine sıvı latex ve polyester lifler, yanmış odun kömürü tozu, talaş, perlit katarak ağırlığı azaltıyorum, hem de elastik oluyor. Sağlamlığı ise saksı büyüklüğüne göre değişik elek telleri ile yapıyorum.

Kaya oyma saksılarımdan örnekler ise aşağıdaki başlıkta:

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/35883.htm

Seramik saksıların daha hafif ve değişik renk ve desenlerde yapılabilmesi büyük avantaj ama fırın gerektirmesi dezavantaj. Çamurla oynamanın zevki de ayrı.

Kolay gelsin....

bı arada mermer tozu ve polyester karışımı çok kalıplı,dayanıklı sonuçlar verir .denemenizi tavsiye ederim. pişirmrniz de gerekmez.

Dr - beyazzz
08-07-2015, 21:41
ne diyim kolay gelsin... başarılar...

sagol
10-07-2015, 12:39
2. dönem seramik denemelerim kızıma sınıf geçme hediyesi olarak yaptığım bir saksı ile başladı. Fırın kiralayıp pişirtmem büyük ihtimalle seneye kalır.

sagol
27-09-2015, 11:41
Yarım nar şeklinde yaptığım saksılardan birine kasımpatı dikmiştim, çiçeklendi.

Tylerdurden
30-09-2015, 23:49
Sayın Sağol çalışmalarınız gerçekten güzel tebrik ederim.Kiralama işlemini 2 pişirim içinde mi yaptınız. nasıl gelişti tam olarak :)

sagol
01-10-2015, 07:35
Teşekkürler Sayın Tylerdurden,

Sadece Tek pişirim yapıyorum(single firing veya once firing deniyor ingilizcede). Renklendirilmesi iki yöntemle oluyor ya kil oksit boyalarla önceden renklendiriliyor ya da şekillendirildekten sonra deri kıvamındayken renklendiriliyor. İyi tarafı 1 fırınla halledildiğinden enerji maliyeti düşüyor ve daha çevreci. Deri kıvamındayken renklendirmenin dezavantajı ise pişerken alt katmanla etkileşim yapabiliyor o nedenle dalgalı bir görünüm alabiliyor, ince ince birkaç kat boyayıp etkileşim azaltılabiliyor.
Okuya okuya, deneye deneye öğreniyorum.

Kolay gelsin....

Sayın Sağol çalışmalarınız gerçekten güzel tebrik ederim.Kiralama işlemini 2 pişirim içinde mi yaptınız. nasıl gelişti tam olarak :)

sagol
16-10-2015, 08:29
Büyük boy bir yuvarlak saksı yapıyorum. Hafif çatlatarak deri görünümü vermeye çalıştım. Bu şimdiye kadar denediğim en geniş yuvarlak saksı, zor olsa da 80-90 cm çapa kadar tek başıma yapabileceğimi zannediyorum.

Çap 50 cm
Yükseklik 14 cm (ayaklar dahil)

sagol
05-12-2015, 13:46
Yeni bir çalışma yaptım, oldukça doğal bir görüntüsü oldu. Buna benzer birkaç çalışma daha yapmayı planlıyorum.

sagol
11-01-2016, 13:47
Küp şeklinde bir yarı kengai saksı yaptım. Yüksekliği 19 cm. Oksit boyalarla renklendirdim.

sagol
16-02-2016, 11:29
Saksılarım fırından çıktı. Aceleyle hespsinin fotoğrafını çekemedim.

Mat lacivert büyük boy saksı. Kili tabiattan kendim kazarak çıkardım, boyayı oksitlerden evde yaptım.

sagol
16-02-2016, 11:36
Büyük boy bir başka saksı. Saksılarımda Çinli ve Japonların saksılarını kopyalamaktansa bizden bazı izler katmaya çalışacağım.

Sevdiğim bir sözü kazıdım:

VAZGEÇERSEN HER ŞEY BİTER ,
DENERSEN BİR YOL BULUNUR...

sagol
16-02-2016, 12:39
El şeklinde bir saksı

sagol
16-02-2016, 12:45
Yuvarlak büyük boy bir saksı çalışmam:

sagol
16-02-2016, 12:47
50 cm üstü büyük boy yuvarlak bir saksı

sagol
16-02-2016, 12:51
Han-Kengai bir saksı çalışması

sagol
16-02-2016, 12:59
Han-Kengai suluboya ile bir saksı çalışması

sagol
16-02-2016, 13:10
Han Kengai Bir başka saksı çalışması:

Suluboya çalışması(önce oksit boyalarla suluboyayı hazırlamak gerekiyor).

596022

Diğer yüzde beğendiğim bir latince cümle var. Hipokrata maledilse de hipokrat yemininde olmayan bir cümle.

PRIMUM NON NOCERE --> Önce, zarar verme

596023

sagol
16-02-2016, 13:14
Oksitlerle bronz renklendirdiğim bir Kusamono saksı çalışması:

sagol
16-02-2016, 13:25
Çatlatmalı, lacivert büyük boy yuvarlak bir saksı

sagol
16-02-2016, 13:30
50 cm üzrei büyük boy çatlatmalı bir saksı çalışması

dusunenadam
19-02-2016, 20:39
Güven Hocam, ellerinize sağlık. Hepsi birbirinden güzel ve ilham verici. Bu sene de seramik kursu verin bize :D

ParlakYıldızlar
19-02-2016, 20:56
Güzeller, acaba firinlanmis olanların fotoğraflarını da görebilirmiyiz ve satışıni yapicakmisiniz?

sagol
20-02-2016, 07:27
Teşekkürler Sayın Parlakyıldızlar,

Beğenmenize sevindim, bir taraftan öğreniyorum. Şimdilik sadece kendi ağaçlarıma saksı yetiştirmeye çalışıyorum.

Hepsi olmasa da fırınlananların fotoğrafları da var, bir kısmını da çektikce ilave ederim mesaj #87-#144 arası ilk fırından çıkanlar. mesaj #149 dan itibaren 2. fırından çıkanlar.

Kolay gelsin,
Güzeller, acaba firinlanmis olanların fotoğraflarını da görebilirmiyiz ve satışıni yapicakmisiniz?

sagol
20-02-2016, 08:17
Teşekkürler Sayın düşünenadam,

Seramik kursu açmak kolay değil büyük bir atölye ve fırın lazım. Yapılan çalışmalar büyüklüğüne ve kalınlığına göre en az 2-4 hafta o atölyede kalıp kurumalı ki taşırken hasar görmesinler.
En büyük problem ise fırın. Fırın kiralamaya çok gönüllü olmuyorlar, yıl içinde yaptıklarımı rica ile 300 km uzakta bir fırına pişirtiyorum ama daha sık olsa izin vermezler.

Bu konuda internette ve youtube da çok bilgi var ben de okuyup seyrederek öğrendiklerimi deniyorum. Bu işi öğrenmenin en kolay ve ucuz yolu belediyelerin açtığı seramik kurslarına katılmak, fırınları da olduğundan yapılan çalışmaları pişirmek sorun olmuyor.

Çevrenizde belediyenin kursu yoksa öncelikle pişirteceğiniz bir fırın arayışına girmek lazım. Parça başı iş kabul eden fırınlar da bulunabiliyormuş. Fırın işini halledebilirseniz önce internetten ücretsiz indirebileceğiniz aşağıdaki kitaplarla başlayıp temel bilgileri edinmenizi öneririm, aklınıza takılanları sorabilirsiniz elimden geldiğince açıklamaya çalışırım. Gerisi denemeyle ve youtubedan videoları seyrederek geliştirilebiliyor.

Şöminede fırınlamayı denedim ama ancak 600-700 dereceye çıkabildim, ev içi kullanıma uygun olsa da dışarıda ısı farkları ve dona dayanması için 1100 derecenin altı yeterli olmuyor.
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/36261-6.htm#post1441317
Daha yüksek ısılara çıkabilmek için bahçede ateş tuğlalarından bir fırın yapılabilir(1-2 gün duman çıkacak komşulardan biraz uzakta olmalı). Bununla ilgili internette ve youtube de bilgiler var ama denemedim, zamanla fırsat bulursam bahçede küçük bir fırıncık yaparım belki.

Temel bilgiler için aşağıdaki linkten Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı kurs dökümanlarını okumakla işe başlayabilirsiniz.

bu sayfada program modülleri başlığı altında 7 bölüm var herbiri için kitapçıklar var onları okumakla başlayabilirsiniz.

Saksı yapmak için 3 başlık daha öne çıkıyor okumaya o bölümlerden başlayabilirsiniz.
http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-san...ka_yontemi.pdf

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-san...uk_yontemi.pdf

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-san...ve_pisirim.pdf

Kolay gelsin.....

Güven Hocam, ellerinize sağlık. Hepsi birbirinden güzel ve ilham verici. Bu sene de seramik kursu verin bize :D

sagol
20-02-2016, 08:27
Birkaç küçük örnek yapıp önü camlı şöminede fırınlamayı denedim, 700 derece civarına çıkabiliyorum . 700-800 derecede pişirilenler evde kullanılabilse de ısı farkları ve don nedeniyle 1100 derecenin altında pişmiş seramikler çatlama kırılma yapar o nedenle bahçede kullanım için yeterli değil. Bahçede ateş tuğlasından basit bir fırın yapıp denemek lazım. Zamanla fırsat bulursam bir fırıncık yapıp denemek istiyorum.

Alet kullanmadan ilkel bir şekilde elde yapıp şöminede fırınladığım bir seramik(yaptıktan sonra kurumadan üzerine yaprak yapıştırarak desenli olmasını sağladım, şöminede yapraklar yanınca izleri kaldı):

david72
20-02-2016, 09:18
Hepsi birbirinden güzel; alttaki deliklere yapım aşamasında tel eklemek mümkün mü acaba ? Böylece sonradan uğraşmazsınız

sagol
20-02-2016, 09:27

Fırınladığım sıcaklıklarda erimeyen Nikrom (Nikel-krom) dan yapılmış eleklerle yapılabilir zannediyorum ama hazır nikrom elek bulmak zor olur örüp yapmak ise zahmetli olur. Diğer bir problem ise nikrom tellerin çok dayanıklı olmaması. Belki nikrom tel yerine nikrom kaplamalı çelik tel bulunabilir ama araştırmak lazım.

Not: Denemek isteyen arkadaş olursa Nikrom(nikel-krom) teller, elektrikcilerin rezistans yapımında kullandıkları özel bir alaşım.

Kolay gelsin...

Hepsi birbirinden güzel; alttaki deliklere yapım aşamasında tel eklemek mümkün mü acaba ? Böylece sonradan uğraşmazsınız

ParlakYıldızlar
20-02-2016, 12:56
Eskiden evde börek yapar ama ekmek fırına götürulurdu,anılar cqnlanlandi, firinlanmadan kullanılabilen seramik varmıdir?denemek isterim,en azından bir saksı kendi el emeğimiz olur,olmasa dekorasyonda kullanırız.

mehmetpolat
20-02-2016, 13:04
selamlar,
fırınlanmadan güneş altında kurutulan seramik bisküvi kıvamında olur, suyu alınca eriyebilir

sagol
20-02-2016, 13:48
Sayın Parlakyıldızlar,

Fırınlanmadan kullanılanlar saksı olmaz, dışarıda kullanılan saksıların 1100 derece ve üzerinde fırınlanmaı gerekir. Evde dekoratif amaçlarla kullanılacak objeler yapmak için mutfak fırınında pişirilebilen özel çamurlar var(Fimo çamuru, kırtasiyecilerde bulunabilir), 130 derecede 30 dakika pişiriliyor.

Kolay gelsin...

Eskiden evde börek yapar ama ekmek fırına götürulurdu,anılar cqnlanlandi, firinlanmadan kullanılabilen seramik varmıdir?denemek isterim,en azından bir saksı kendi el emeğimiz olur,olmasa dekorasyonda kullanırız.

ParlakYıldızlar
20-02-2016, 17:31
Sayin Sağol
Tesekkur ederim cevabınız için,tüm projelerinizde başarılar dilerim.

dusunenadam
21-02-2016, 16:53
Teşekkürler Sayın düşünenadam,

Seramik kursu açmak kolay değil büyük bir atölye ve fırın lazım. Yapılan çalışmalar büyüklüğüne ve kalınlığına göre en az 2-4 hafta o atölyede kalıp kurumalı ki taşırken hasar görmesinler.
En büyük problem ise fırın. Fırın kiralamaya çok gönüllü olmuyorlar, yıl içinde yaptıklarımı rica minnet 300 km uzakta bir fırına pişirtiyorum ama daha sık olsa izin vermezler.

Bu konuda internette ve youtube da çok bilgi var ben de okuyup seyrederek öğrendiklerimi deniyorum. Bu işi öğrenmenin en kolay ve ucuz yolu belediyelerin açtığı seramik kurslarına katılmak, fırınları da olduğundan yapılan çalışmaları pişirmek sorun olmuyor.

Çevrenizde belediyenin kursu yoksa öncelikle pişirteceğiniz bir fırın arayışına girmek lazım. Parça başı iş kabul eden fırınlar da bulunabiliyormuş. Fırın işini halledebilirseniz önce internetten ücretsiz indirebileceğiniz aşağıdaki kitaplarla başlayıp temel bilgileri edinmenizi öneririm, aklınıza takılanları sorabilirsiniz elimden geldiğince açıklamaya çalışırım. Gerisi denemeyle ve youtubedan videoları seyrederek geliştirilebiliyor.

Şöminede fırınlamayı denedim ama ancak 600-700 dereceye çıkabildim, ev içi kullanıma uygun olsa da dışarıda ısı farkları ve dona dayanması için 1100 derecenin altı yeterli olmuyor.
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/36261-6.htm#post1441317
Daha yüksek ısılara çıkabilmek için bahçede ateş tuğlalarından bir fırın yapılabilir(1-2 gün duman çıkacak komşulardan biraz uzakta olmalı). Bununla ilgili internette ve youtube de bilgiler var ama denemedim, zamanla fırsat bulursam bahçede küçük bir fırıncık yaparım belki.

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-san...ka_yontemi.pdf

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-san...uk_yontemi.pdf

http://ismek.ibb.gov.tr/ismek-el-san...ve_pisirim.pdf

Kolay gelsin.....

Sayın Hocam, çok çok faydalı oldu. Teşekkür ederim.
İyi çalışmalar dilerim.
Seramik kursu şakaydı :D

sagol
02-03-2016, 18:36
Yaptığım küçük saksılarımdan birine doğal siklamen soğanı dikmiştim, çiçek açtı. Çiçeklerin büyükliüğü 1 cm.

sagol
14-03-2016, 14:09
3. dönem saksı çalışmalarına başladım. Sanırım 2017 ocakta fırın kiralayıp pişiririm.
Büyük bir oval kahverengi saksı yapıyorum, bu sefer sırlamak yerine kili demir oksit ile renklendirdim.

Boyutları : 51x42

dusunenadam
15-03-2016, 06:50
3. dönem saksı çalışmalarına başladım. Sanırım 2017 ocakta fırın kiralayıp pişiririm.
Büyük bir oval kahverengi saksı yapıyorum, bu sefer sırlamak yerine kili demir oksit ile renklendirdim.

Boyutları : 51x42

Hocam, küçük, elektrikli hobi fırınları var piyasada. 1100-1200 dereceye çıkabiliyormuş. Hiç incelediniz mi?

putko
15-03-2016, 09:03
Hocam inanılmaz güzel olmuş, elinize sağlık.

sagol
17-03-2016, 20:17
Sayın düsünenadam,

Birkaç sene daha gezici durumdayım, sürekli olarak İstanbula yerleşince almayı düşünebilirim. Bir de kiraladığım fırın 120x120x120 dolayısıyla 1 yıllık bütün çalışmalarımı alıyor, defalarca vakit ayırmıyorum. Zaten saksılamayı şubatta yapabildiğimizden senede 1 kere pişmesiyle bir kayıp oluşmuyor.

İyi geceler...

QUOTE=dusunenadam;1447024]Hocam, küçük, elektrikli hobi fırınları var piyasada. 1100-1200 dereceye çıkabiliyormuş. Hiç incelediniz mi?[/QUOTE]

sagol
15-01-2017, 07:56
Fırsat buldukça yeni saksılar yapmaya devam ediyorum. Son aylarda yaptığım çalışmalardan biri. Büyük boy bir efsane canavarı.

kamil35
15-01-2017, 10:43
Fırsat buldukça yeni saksılar yapmaya devam ediyorum. Son aylarda yaptığım çalışmalardan biri. Büyük boy bir efsane canavarı.

Elinize sağlık. Harika olmuş. Ağacın cinsi nedir?

sagol
15-01-2017, 23:18
Teşekkürler sayın kamil35,

Ağaç oyma değil kilden yapıyorum, seramik saksı.

Kolay gelsin...

Elinize sağlık. Harika olmuş. Ağacın cinsi nedir?

david72
16-01-2017, 07:44
Abi çok çok güzel olmuş. Sanırım bunu kağıt hamuru karıştırılmış kilden yaptınız.

sagol
16-01-2017, 17:00
Teşekkürler Sayın David72,

Evet buna kağıt hamuru da karıştırdım, pişirme yerine taşıyıncaya kadar boynu kırılmasın diye. Fırın elimin altında olsa bunu sadece kilden yapsam sorun olmaz.

Kolay gelsin...

Abi çok çok güzel olmuş. Sanırım bunu kağıt hamuru karıştırılmış kilden yaptınız.

dusunenadam
07-02-2017, 23:06
Güven Hocam, ben de saksılarımın fotoğraflarını çekip buraya koysam mı? Piştikten sonra ham hali nasıldı diye merak edebilirim.

sagol
15-02-2017, 11:09
Sayın düşünenadam,

Benim açımdan sorun yok ilave etmenizde.

Kolay gelsin...

Güven Hocam, ben de saksılarımın fotoğraflarını çekip buraya koysam mı? Piştikten sonra ham hali nasıldı diye merak edebilirim.

dusunenadam
21-02-2017, 21:11
Teşekkür ederim hocam. "Buraya" derken siteyi kastetmiştim. Yeni konu açarım :)

sagol
31-03-2017, 18:40
Uzun bir aradan sonra fırın kiralayıp pişirtmeye başladık. Geçen sene kiraladığımız fırın arızalanmıştı zaten çok eski bir fırındı artık tamir ettirmiyorlar. Şimdi pişirteceğimiz fırın daha küçük o nedenle birkaç kerede kendilerinin seramikleriyle beraber pişirecekler. Sonunda beklenen gün geldi ilk fırını biraz bizimkiler biraz kendilerininki ile doldurup pişirdiler. 2. fırında tellerden bir yandığından tel değiştirmek gerakiyor, inşallah birkaç güne hallolur.

sagol
31-03-2017, 18:42
pişirmeye devam

sagol
31-03-2017, 18:50
telin biri bozulunca 1100 dereceye çıkamadıkları için yarım kalanlardan bazıları(fırın tamir edilince tekrar fırınlanacaklar).
Sıcaklık 900 dereceye kadar yükselmiş olduğu için iç mekanda kullanılsa da dışarıda güneş, kar, dolu, buz gibi doğal olaylara karşı koyabilmesi için en az 1100 dereceye kadar pişirilmeli.

Not: 1100 derecede tekrar fırınlanınca renkler biraz daha değişebilir.

david72
01-04-2017, 10:41
Sn. Sağol saksılarınız çok güzel. Bizleri de bu hobiye başlattığınız için tekrardan teşekkür ederiz. Ejdarhaya güzel bir ağaç ayarlamışsınızdır, öğrenebilir miyiz hangisi ?

sagol
01-04-2017, 12:44
Teşekkürler david72,

Biraz tozlu bir hobi olmakla beraber ben de çok zevk alarak yapıyorum. Eninde sonunda bir fırın alacağım galiba.

Normalde ağaçlarıma göre saksı yapmaya çalışıyorum ama ejderhaya uygun bir ağacım yok şimdilik, elimdekilerden birini dikerim şimdilik ama ya ona daha uygun bir ağaç arayacağım ya da bendekilerden birinde değişikliğe gidip saksıya uygun hale getireceğim.

İyi bir haftasonu dilerim....

Sn. Sağol saksılarınız çok güzel. Bizleri de bu hobiye başlattığınız için tekrardan teşekkür ederiz. Ejdarhaya güzel bir ağaç ayarlamışsınızdır, öğrenebilir miyiz hangisi ?

sagol
07-04-2017, 21:38
sonunda fırın tamir edildi ve pişirmeyi tamamladılar.

piştikten sonraki çapı 45 cm

sagol
08-04-2017, 09:11
47x37 cm boyutlarında oval bir saksı da kullanıma hazır...

sagol
08-04-2017, 19:26
Fırının 1 teli yandığı için 900 dereceye kadar pişen bu saksı 2. kez fırınlandı ve 1100 dereceye kadar pişirildi.

sagol
13-05-2017, 10:01
38x31x9 boyutlarında yeni bir saksı yaptım.

Peşimist54
07-10-2017, 19:36
Çalışmalarız çok güzel. Tebrik ederim.

sagol
08-02-2018, 13:22
Teşekkürler...

Çalışmalarız çok güzel. Tebrik ederim.