PDA

View Full Version : alef blue / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul, ev içi)

alef blue
26-12-2014, 14:23
Merhaba,
Ben genelde her bitkimden bir saksı, tadımlık olarak yetiştiriyorum, kilolarca ürün alayım diye bir uğraşım ve yerim de yok zaten, beni her farklı bitkinin büyümesini izlemek doyuruyor ;)

Bu yıl bu kadar çok tohumla daha kapsamlı bir yetiştirme uğraşısında olacağım şartlar el verirse, iki kedim var onlar da izin verirse. Yeni evlendim bu yüzden saksılarımın bir kısmı annemde kaldı, onları belki buraya alacağım belki burda fideleri büyütüp oraya da götürüp orda ekeceğim henüz karar vermiş değilim.

Küçük bir balkonum var, şu an geçen seneden hala yaşama tutunan tiny tim domatesim ve red cherry biberim duruyor, öyle bir deney gidiyor orda belki bahara kadar donmadan yaşarlar diye izliyorum

(26.12.2014)Gelelim şu an yaptıklarıma, ilk etapta yeşil yapraklı bitkileri yapay ışık altında yetiştirmeye çalışıyorum şuan limon kokulu fesleğenlerim 2. çift gerçek yapraklarını çıkarmaya başladı. Geçen seneden edindiğim tecrübede meyveli bitkilerin florasan ampul altında iyi verim veremediğini ama yeşillerin gayet çoştuğunu gözlemledim, o yüzden tohumlar gelir gelmez sabredemeden ektim fesleğenler ve reyhandan. Resimlerini alta ekleyeceğim.

Şimdilik bu kadar aklıma geldi, ileride ekleme yaparım. Sağlıcakla kalın.

(12.02.2015)Ekleme1: Red robin domatesi büyütmek için uygun bir zaman olduğunu düşünüp ektim, diğer domates ve biberleri şubat sonu ekeceğim, yeni toprak karışımı yapmayı planlıyorum aynı toprakta ikinci yıl domates biber olmaması için, biber çeşitlerini 3'er hafta ara ile ekicem ki çiçeklenme dönemlerinde yeterli izolasyon yapıp çaprazlanmadan tohumları alabileyim (umarım becerebilirim), sırık yetiştirmede ilk tecrübem olucak herşey başıma yıkılıcak gibi bir his var ama bakalım...

Çıbrıka (Summer Savory) bahcedenn
Kıvırcık Marul bahcedenn (1 (http://www.agaclar.net/forum/1345549-post4.htm))
Sarımsak otu (garlic chivies) rana58
Limon Kokulu Fesleğen heyyamola (1 (http://www.agaclar.net/forum/1343016-post2.htm), 2 (http://www.agaclar.net/forum/1346944-post5.htm))
Ceneviz Fesleğeni İsmail Kuzucu (1 (http://www.agaclar.net/forum/1352104-post10.htm))
Mor Reyhan İsmail Kuzucu (1 (http://www.agaclar.net/forum/1349340-post6.htm))

Aji Brazilian Starfish Pepper bahcedenn
Bhut Jolokia Biber bahcedenn
Thai Acı Biber bahcedenn
Trinidad Scorpion (Butch T soyu) bahcedenn
Urfa Kirazı bahcedenn
Mor Çiçekli Meksika Biberi oma1453
Mor Süs biberi sevoş

Black Cherry Domates bahcedenn
Sarı Armut Domates heyyamola
Red Robin Domates oz26
Büyük turuncu domates sakagun
Küçük turuncu domates sakagun

Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant) bahcedenn
Ufak Süs Kabağı heyyamola
Barbunya Fasulye MeyveliTepe

Bodur Mavi Peygamber Çiçeği (Centaurea cyanea) -Esin-
Kuşgözü (Gilia tricolor) -Esin-
Selluka h_dogan (1 (http://www.agaclar.net/forum/1359019-post28.htm))
Haseki Küpesi İsmail Kuzucu

alef blue
26-12-2014, 15:09
Şöyle bir kabinim var, büyükçe bir çöp kutusunu alüminyum folya ile kapladım üstüne de lambalı kapağını koyuyorum :p
530625

Bunlar da ektiklerim, limon kokulu hemen çıktı ama diğerleri hala neden çimlenmedi anlayamadım, biraz daha bekleyip tekrar deniycem kuruttum belki üstlerini, limon çimlenince çok heyecanlanıp ötekileri biraz aksattım galiba :o
530626

bu da limonun bugünkü hali (ismi limon kalıcak sanırım bunların :p), raptiye boyut karşılaştırması için.. şaşırtsam mı yarın öbürgün yoksa kuvvetlenmesini mi beklemeliyim?
530627

üçünçü set yaprakları da göründüü ;) biraz daha gelişince 11 lt'lik son saksılarına aktarılacaklar,
dışarıda kar var içeride taze fesleğen :)
531036

yan sürgünleri büyümeye başladı bile :D
531650

Muda
26-12-2014, 17:35
Limon kokulu fesleğen çok hızlı gelişiyor. Ancak güneş ve açık havada daha iyi oluyor. Siz yavaş yavaş onları pençere kenarına koyarak onların daha iyi ve sağlıklı gelişmelerini sağlarsınız. Toprak ihtiyacı için de bardak yerine daha büyük bir saksıya aktarırsınız.

alef blue
06-01-2015, 16:53
şimdi de marulcuklar çimleniyor
531651

aynı gün yine İsmail Kuzucu'dan gelen ceneviz fesleğeni ve mor reyhanı ektim ama onlarda yine bir gelişme yok neyi yanlış yapıyorum anlamıyorum, yoksa çimlenme oranları mı düşük birer birer ekmemeli miyim? :o
ekleme: son denemede yetiştirmeyi başardim bu yaramazları resimleri aşağıya ekleyeceğim

533789
ışığını aksattığım için biraz yavaş büyüdüler ama bundan sonra dikkat edeceğim, saksıya da geçirmem lazım evet :rolleyes:

535074

alef blue
12-01-2015, 12:29
saksıya geçip toparlandıktan sonra ilk mini hasadımızı/budamamızı yaptık (: hemen makarna sosumuzu da yaptık tabi ;)
532350532351
makarna iki kişilik hepsini ben yemedim, o kadar domuz zannedilmeyeyim :D

alef blue
19-01-2015, 18:40
533790
uzun bir bekleyiş oldu ama ikinci ektiğim mor reyhanlar sonunda çıktı ve hemen de ikinci yapraklarını büyütmeye başladılar

535075
cenevizlerle aynı saksıya ektim bir mor reyhanı, aranjman olsun diye :p kimlik bunalımına girip yeşile dönmez umarım, öyle birşey okumuştum paylaşım sayfasında galiba ;)

538323
son hali, budanmadan sonra güzel toplu büyüyor

alef blue
19-01-2015, 18:47
533791

üçüncü denememde çıkmıyorlar diye 7-8 tane ektiğim ceneviz fesleğenleri beni kandırıp hep birlikte çıktılar :mad: sanırım çok sıcak istiyorlarmış çimlenmek için

alef blue
23-01-2015, 21:42
son durum güncellemesi:

534297
534298
534299

yarın dort günlük küçük bi tatile çıkacağız umarım gelince sağ sağlim bulurum
çok kurumasınlar diye ışık zamanlayıcıyı azalttım ama bu sefer de gelişimleri etkilenicek bakalım nolucak halleri :(

alef blue
29-01-2015, 20:25
535077
6'sını 11lt'lik saksıya ektim umarım birbirlerini sıkıştırmazlar, şimdi ışık onların üstünde yanıyor iyi bir gelişme bekliyorum bu haftalarda

538325
çok boy attı yaramazlar tekrar budamam gerekicek

İsmail Kuzucu
29-01-2015, 21:12
Sizin fideler büyümeye başlamış bunlar sonra gelişme hızlanacaktır. Biz tohumları daha yeni ektik. :)

Tohumluk olarak 1-2 kök ayırın, bunları daha geniş saksıya ekip gübresini eksik etmeyin. Size yüzlerce tohum verecektir.

alef blue
02-02-2015, 13:43
Bugün red robin tohumları ıslak peçeteye kondu ((:

Bendeki 5 büyük saksıyla bu işin olmayacağını anladım bu yüzden 5 tane daha 11 lt'liklerden alıyorum ve yağmur izin verirse bu haftasonu annemde onlara toprak karışımı hazırlayacağım: 2 part torf 1-1,5 part gübre 1 part ta bahçe toprağı ve göz kararı perlit

Selluka tohumlarının ilk denemesini yapıyorum, çizik atmaya çalıştım ama oldu mu görücez üç taneyi suda 24 saat bekletip ekicem..

Diğer domates, biber tohumlarını başlatma zamanı gelmiş midir? Geç kalmak istemiyorum ama aceleci mi davranıyorum.. Sırık cinsleri balkonda yetiştirmeye çalışıcam, önümüz açık güneş problemimiz olmıycak gibi ama boyutlarını budayarak kontrol altında tutmaya çalışmak pek verimli olmaz mı acaba? 1,5 metrede tepelerini kessem mesela??

h_dogan
02-02-2015, 13:58
İstediğiniz kadar salkım alıp tepe budaması yapabilirsiniz. Zaten yeriniz dar olduğunu söylüyorsunuz bunun için de koltuk budaması yapıp tek gövde olarak büyütürsünüz, hem fazla yer kaplamaz hem de daha kaliteli meyve alırsınız.

Sellukaları ben direk ekiyordum ama arkadaşlar çizik atıp suda bekletiyorlar ondan sonra ekiyorlar. Sizin tohumlarda da sorun olacağını sanmıyorum. Yalnız ikide bir karıştırmayın ilk başlarda biraz nazlıdır.

Tohumları korunaklı bir yerde tutabilecekseniz ekebilirsiniz.

Kolay gelsin.

alef blue
09-02-2015, 17:46
536462
çimlenen red robinler

536463
ilk selluka, bugün biri daha çıkmak üzereydi

536464
mor reyhanın yaprakları floresandan soğuk ışık aldığı için yeşile dönüyor sanırım ama başka sorunu olmadığı sürece önemsemiycem böyle de güzel, havalar düzelince balkona çıkınca düzelir nası olsa

536465
önce yeşiller de mor'a özendi morarıyorlar mı demiştim :D ama sonra sararma belirtisi olduğunu anladım bunun, hastalık mı bilmiyorum, büyüme bölgesinde sorun yok heralde eski yaprakları doğal olarak kuruyor, bi iki tanesinde böyle

İsmail Kuzucu
09-02-2015, 18:00
Fideleriniz gayet sağlıklı, saksı toprağı kurumaya başladığı zaman sulama yapmanız yeterli olur.

Mor reyhan fide döneminde fazla yeşil bitkilerin yanında olursa rengi açılabiliyor. Birde sıcak ortamı çok seven bir bitki. Fazla boy attığı zaman çelik alarakta çoğaltabilirsiniz.

malina
10-02-2015, 16:20
http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/19358.htm#post1355009

Son 4 mesajı forumdaki doğru başlığa taşıdım.
Böylece benzer sorunu yaşayanlar, arama yaparak o başlığa ulaşabilir. Forumun farklı sayfalarını dolaşmak zorunda kalmazlar.

trilye
10-02-2015, 18:30
Fidelerini çimlendirmek için kullandığınız kova basit ve kullanışlı olmuş. Bende evde tohumlarımı ekmeye başladım fakat ev birinci katta olduğundan bitkiler yeterince ışık alamıyor. Böyle bir kovada ben hazırlasam iyi olacak. Bitkileri ne kadar süre bu kovada tutuyorsunuz?

alef blue
11-02-2015, 10:15
http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/19358.htm#post1355009

Son 4 mesajı forumdaki doğru başlığa taşıdım.
Böylece benzer sorunu yaşayanlar, arama yaparak o başlığa ulaşabilir. Forumun farklı sayfalarını dolaşmak zorunda kalmazlar.

Sn. malina sorun sadece karıncalardan kurtulmak değil zararlı olup olmayacaklarını öğrenmekti, forumda biraz aramıştım bulamayınca buraya yazayım demiştim, özellikle bu durumda saksıdaki bitkileri yerler mi diye..?

alef blue
11-02-2015, 10:36
ideali güneş ışığı yeterli seviyeye gelene kadar tabi ama saksıları değişince o kovaya sığmıyorlar bu yüzden alüminyum folyoyu saksının üstüne koyarak şöyle devam ediyorum,
536564
536563

bu yandaki limon kokulular bu büyüklüğe geldiklerinden beri ışıksızlar, dışarda güneş çıkarsa görüyorlar sadece, büyümeleri durmuş olsa da sağlıklılar, biraz pabuçları dama atıldı gibi tabi :( ama yeni fidelerin daha çok ihtiyacı olduğundan böyle yapıyorum

yani ışıksızlığa dayanabilecek bir yetişkinliğe gelene kadar sanırım, daha küçükken keserseniz hastalık sarabiliyor başedemiyorlar

İsmail Kuzucu
11-02-2015, 12:06
Işık olarak nasıl bir kaynak kullanıyorsunuz? Ev ortımına göre bitki boyları harika derecelerde. Işıklama süreleri hakkında da bilgi yazarsanız iyi olacktır.

Bitkileri aşırı boya gidenler konuyu takip etmeli..

alef blue
11-02-2015, 13:25
Işık olarak nasıl bir kaynak kullanıyorsunuz? Ev ortımına göre bitki boyları harika derecelerde. Işıklama süreleri hakkında da bilgi yazarsanız iyi olacktır.

Bitkileri aşırı boya gidenler konuyu takip etmeli..

Teşekkürler :) 20W floresan ampul, zamanlayıcıyla sabah 7'den gece 11'e kadar 16 saat yanıyor, floresan vejetatif gelişme için uygun, imkanım olunca led almak istiyorum tabi ama şimdilik idare ediyor.

Önemli bi nokta ampulun uzaklığı, ne kadar yakın o kadar iyi, bitkiye temas etmediği sürece yakmıyor, bitkinin tepkisine göre optimal uzaklığı seçiyorum, tam kapalı kabin olursa çok ısınabiliyor.

Gerçi bu havalarda sıcaklık yarıyo bitkilere, masada bıraktığım tohumlar çok daha geç çimleniyor oda sıcaklığı 22-23'ün altına düşmemesine rağmen..

Ben de cam kenarında büyütebilen arkadaşlara imreniyorum bu güneş nasıl yetiyor, üşümüyor mu fideler vs...

Aysel Yavuz
11-02-2015, 13:45
Benimkiler kalorifer peteğinin üstündeki cam önünde duruyorlar :) Pek üşüdüklerini sanmıyorum sayın alef blue

alef blue
11-02-2015, 14:07
Benimkiler kalorifer peteğinin üstündeki cam önünde duruyorlar :) Pek üşüdüklerini sanmıyorum sayın alef blue

evet üşüseler öyle güzel gelişmezler zaten siz dengeyi güzel kurmuşsunuz, geçen sene denediklerim ya üşüyordu ya da çok çabuk nem kaybedip kuruyordu cam-kalorifer yakınında, bu sene daha korumacıyım o yüzden

alef blue
17-02-2015, 13:36
Mor reyhan 48., Ceneviz fesleğenleri 33. günlerindeler, budanma vakitleri geldi (: , gelişmeyen fideleri tekrar bardaklara alip birilerine hediye edicem sanırım, zaten sıkışıktılar. Bir kaç geçe kalan tohum da çimlendi, çimlenme oranı nerdeyse yüzde yüz oldu yani.
537382

red robin ve sellukalar, kabine koydum bugün bi hafta da onlara yakın olsun ışık, rotasyonla gidiyoruz böyle
537383

marul doğal ışık ve kısmen soğuk salonda bu halde, onun da 48. günü, teki kedilerin gazabına uğradı onu kaybettik malesef ((:
limon kokulu fesleğenler hala öyle mızmızlanıyorlar, güneş çıksa nası coşacaklar ama işte...
537384

aleydi
18-02-2015, 00:07
Sayın Alef blue bence florasan çok işe yaramış .Benim limon kokulu fesleğenler ,pencere önünde hala çok minikler . Led e geçersem demişsiniz . Benimde minik bir seram var ve led kullanmak istiyorum . (Gerçi eşim elek elektronik müh ama işin içinden çıkamadık:)) .gün ışığını yakalamak çok zor .Birazda çok üzerinde durmadı konunun .Renklerden bahsediliyor mavi ve kırmızının bitkileri daha iyi geliştirdiğinden .Işık yoğunluğu ne kadar olursa yeterli oluyor, bu konuda bana bir ölçü verebilirmisiniz.Siz araştırdınız mı , kullandığınızda ne kadar boyut ve güçte bir led yeterli oluyor .?

alef blue
18-02-2015, 11:47
Sayın Alef blue bence florasan çok işe yaramış .Benim limon kokulu fesleğenler ,pencere önünde hala çok minikler . Led e geçersem demişsiniz . Benimde minik bir seram var ve led kullanmak istiyorum . (Gerçi eşim elek elektronik müh ama işin içinden çıkamadık:)) .gün ışığını yakalamak çok zor .Birazda çok üzerinde durmadı konunun .Renklerden bahsediliyor mavi ve kırmızının bitkileri daha iyi geliştirdiğinden .Işık yoğunluğu ne kadar olursa yeterli oluyor, bu konuda bana bir ölçü verebilirmisiniz.Siz araştırdınız mı , kullandığınızda ne kadar boyut ve güçte bir led yeterli oluyor .?

Teşekkürler sn aleydi, ben de öğrendiklerimin çoğunu bu forumdan öğrendim, şu http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/29307.htm ve şu http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1605.htm başlıklardan. Dalga boyları (nm) belli olan ledler var onlardan almak gerekiyor, başlıkları okursanız alanınıza göre size gereken gücü (watt değerini) vb. hesaplayabilirsiniz

aleydi
18-02-2015, 18:43
,Ben o başlıkları biraz okudum aslında ,bazı kısımları baya teorik . İşe yarıycak gibi olan özel lambalar ,maliyetleri yüksek. Astarı yüzünü geçecek misali .Ledlerle ilgili farklı fikirler olunca . Siz işi çözmüşsünüz ( bitkileriniz sağlıklı ). O yüzden size sordum . bir led türü seçip ,deneme yanılma yoluyla öğrencez artık. teşekkür ederim .

alef blue
18-02-2015, 21:11
,Ben o başlıkları biraz okudum aslında ,bazı kısımları baya teorik . İşe yarıycak gibi olan özel lambalar ,maliyetleri yüksek. Astarı yüzünü geçecek misali .Ledlerle ilgili farklı fikirler olunca . Siz işi çözmüşsünüz ( bitkileriniz sağlıklı ). O yüzden size sordum . bir led türü seçip ,deneme yanılma yoluyla öğrencez artık. teşekkür ederim .

ben de alırsam 3W power led'lerden 10-15 tane ile bir düzenek oluşturmaya çalışacağım, ya da hazır led grow light lar var 30-50 dolar arası(E27 12W LED Grow Light (http://www.ebay.com/itm/E27-12W-Led-Grow-Light-Red-Blue-Plant-Lights-for-Hydroponic-Flower-Garden-Indoor-/221656998060?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item339bc960ac)) olanlar benim aklımdaki gibi.. yanlız şuan benim yaptığımı hemen siz de yapabilirsiniz yani floresanla deneyebilirsiniz, çimlenmeye yardımcı olması açısından gayet yeterli, led'ler sırf kabin içinde hiç günışığı görmeden yetiştirmek zorunda olunursa gerekli ve özel bir yatırım gerektiriyor malesef

floresanlı düzenek için tek ihtiyacınız bir duy biraz kablo ve bir fiş, ben kendim yapmıştım isterseniz bi elektrikçiden alabilirsiniz ya da onlar beş dk'da yapabilir, bir anahtar da eklerseniz fişi çıkarmadan rahat açıp kapatırsınız ya da zamanlayıcıyla da olur, koçtaştan 7-8 liraya almıştım onu da (Mekanik Timer Mini - Koçtaş (http://www.koctas.com.tr/guc-kaynaklari-ve-regulatorler/mekanik-timer-mini/10260-16082/)).

umarım yardımcı olabilmişimdir (:

alef blue
24-02-2015, 13:40
538337
sellukaların ilk 20 günü, üç tohumdan ikisi çimlendi, biri (tohum o kadar büyük olmasına rağmen) kayboldu gitti toprakta bulamadım :D bidaha çizmeyi deneyecektim, belki fazla çizdim çürüdü gitti :(

aleydi
24-02-2015, 16:54
Sn Alef blue selluka ilk çimlenmesi kaç gün sürdü . Benim 7_8 gün oldu hala en ufak bir belirtti yokta :) Umudumu kesiyim mi bekleyim mi diye soruyorum :)

alef blue
24-02-2015, 19:19
Sn Alef blue selluka ilk çimlenmesi kaç gün sürdü . Benim 7_8 gün oldu hala en ufak bir belirtti yokta :) Umudumu kesiyim mi bekleyim mi diye soruyorum :)

ektiğim günden itibaren sayıyorum hep sn aleydi, ilki 5 günde ikincisi de ondan bir buçuk iki gün sonra çimlendi, öncesinde bi gün sıcak suda bekletmiştim, hafiften çizmiştim de tohumları, siz böyle bir uygulama yapmadıysanız belki biraz daha uzun sürer

aleydi
24-02-2015, 20:53
ektiğim günden itibaren sayıyorum hep sn aleydi, ilki 5 günde ikincisi de ondan bir buçuk iki gün sonra çimlendi, öncesinde bi gün sıcak suda bekletmiştim, hafiften çizmiştim de tohumları, siz böyle bir uygulama yapmadıysanız belki biraz daha uzun sürer

Sn H_doğan bir yerde çizmeden ve bekletmeden ektiğini yazmıştı . Bende hep öyle ekerim tohumları ,o yüzden hiçbir işlem yapmadan ektim .Umarım çimlenirler ,gerçi yarısını ayırdım bir sorun olursa diye ,teşekkür ederim .

alef blue
25-02-2015, 13:31
538404
biraz güneşleniyoruz bugün

538405
538406
mor reyhandan kestiğim bi tepeyi deneme amaçlı suya koymuştum, deli gibi kök attı üç dört günde

538407
bunlar da yeni ekilenler

İsmail Kuzucu
25-02-2015, 14:47
Sizin fideler şimdiden bereketini vermeye başlamış. :)

alef blue
05-03-2015, 09:30
red robinlerim hiç iyi gitmiyor ):

539374
539375
539376
renkler gerçek renklerini yansıtıyor ): morlar sarılar ))):

sorunları ışık mı sıcaklık mı derken iki haftadır denemediğim şey kalmadı, bu mor renge internette fosfor eksikliği yazıyor soğuktan olur diyorlar ama kabinin içi fazla sıcak mı diye düşünüyordum ben esas, yani tam aksi kalıyor anlamıyorum, çok hafif sıvı gübreyle sulamaya başladım ikinci gün bugün pek bi değişiklik gözükmüyor henüz

bir de bi açıklamada fosfor eksikliği bitkinin büyümesini durdurur ama fotosentezi durdurmaz bu yüzden bilmem ne bileşiği fazla depolanır mor renge bu sebep olur diyordu, ya fosfor ya iz bi element eksikliği sonucuna vardım, bu yüzden gübreye son çare olarak baş vurdum toparlamazlarsa büyük saksıya geçireceğim belki yeni toprakta bulurlar aradıklarını ):

alef blue
05-03-2015, 09:44
539428

soldaki büyük turuncu, sağdaki sarı armut domates, black cherry'lerin tohumları başlarına sıkışıp kalmıştı tabi dayanamayıp elledim ve zavallı kafalarını kopardım /: ardından hemen bitane daha ektim bugün yarın çıkar o da

aynı morarma problemi bunlarda da başladı sanki biyere kadar normal biliyorum ama önlem olsun diye bunlara da çok az gübre vericem

539377
thai acı biberler çimlendi, bhut jolokia da biraz hareket var gibi ama dokunmuyorum hiç

tohum çimlendirmede iyiydim halbuki bu sefer neden beceriksizleştim böyle bilmiyorum /:

alef blue
05-03-2015, 10:04
539379
539380

iyi haberler de var, limoncuklar cam kenarında birazcık güneş görünce yemyeşil yeni yapraklarını büyütmeye başladılar

açık yeşil kısımlar yapay ışık altında büyüyenler, beyaz kısımlar camdan uzak ve havada hiç güneş olmayan zamanlardan kalma, son bi kaç haftadaki azıcık güneş ise işte böyle koyu yeşil büyümelerini sağladı, güneşin gücü gerçekten ayrı bişey ;)

şimdi balkona alıştırıyorum bütün fesleğenlerimi, havalar da yine bozmaya başladı acaba ne kadar soğuğa dayanabilirler..

heyyamola
05-03-2015, 22:22
Gerçek yaprakları çıkan tüm fidelerinize mümkün olduğunca az su verin ve bol ışıklı, serin bir ortamda ( 8-15 derece) bulundurmaya gayret edin. 5 cm kadar boylanmış fidelerin saplarına, parmağınızla yapacağınız nazik vuruşlarla titreşim yaptırarak, fazla uzamalarını bir nebze engelleyip, pişkinleşmelerine katkıda bulunabilirsiniz. Şimdiden zora alıştırın, fazla şımartmayın kerataları. :)

alef blue
11-03-2015, 13:33
540326
540327
540328

sellukaları köklerini pek karıştırmadan büyük saksıya aldım, büyümeleri durmuş gibiydi daha fazla bardaklarda sıkışsınlar istemedim, tutar mı emin olamadığım için ikisini aynı saksıya ektim ikisi de iyi görünüyor şuan iki üç yeni yaprak çıkartıyorlar

alef blue
11-03-2015, 13:51
540333
black cherry yeni kafasını kaldırdı, diğerleri bugün şaşırtıldı

540334
540335
köklerini iyice çıplak bırakıp aynı bardaklara geri diktim, güzel bi şaşırsınlar sn. heyyamola'nın dediği gibi şımarmasınlar :p

540336
red robinleri de geçen gün yeni saksıya aldım, 16 lt'lik saksı büyünce sıkışırlarsa bi çare bulucam artık aslında iki tane fideleyecektim ama hepsi bi zoraki büyüdüklerinden hangisi ölür hangisi kalır bilemedim hepsini ekeyim dedim, bi cm'cik boylarıyla kayboldular zaten toprakta :(

alef blue
11-03-2015, 13:53
540339
thai'ler güzel gidiyor, bhut jolokia'dan ses seda yok onbeş güne kadar bekliyorum bakalım

heyyamola
11-03-2015, 21:44
Bhut Jolokia diğer biberlere göre daha geç çimleniyor. Biraz daha yüksek sıcaklık istiyor.

alef blue
12-03-2015, 11:54
Bhut Jolokia diğer biberlere göre daha geç çimleniyor. Biraz daha yüksek sıcaklık istiyor.

27-30 derece arasında kutunun içi, yüksek sıcaklık da ters etkiliyo sanırım ama düşüremiyorum o seviyeye gelince dengeleniyo hep.
diğer tohumlar da beklediğimden biraz geç çimlendiler bunlardan da umut kesmiş değilim, oldu ki çıkmadılar iki tane daha var onları denerim

alef blue
17-03-2015, 10:19
541265
red robinler atağa geçti, çıkmadık candan umudu kesmiyormuşuz demek ((:
bir haftada bir ayda büyüdüklerinden fazla büyüdüler, bütün morlukları da gitti ;)

541266
ama bi sarı armut domates yıkıldı nası olduysa, gövdesini mi zedeledim şaşırtırken, ya da damping off a kurban gitti
neyseki ondan iki tane çıkmıştı diğerlerinden biri gitseydi kötü olurdu :rolleyes:

aleydi
17-03-2015, 18:09
Komşum söylemişti . Domatesler şaşırtılırken mümkün olduğunca toprağıyla beraber , ilk toprağının ayrılmasına izin verilmeden şaşırtmak gerekirmiş .( Sellukada ki gibi ) Orada sanırım ,bardaktan çıkarıp toprağıyla ekmişsiniz . Fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla siz domates fidesini topraktan ayırarak şaşırtmışsınız . Belki bu durumda olmasının sebebi o olabilir mi diye söylemek istedim .

alef blue
17-03-2015, 19:45
Komşum söylemişti . Domatesler şaşırtılırken mümkün olduğunca toprağıyla beraber , ilk toprağının ayrılmasına izin verilmeden şaşırtmak gerekirmiş .( Sellukada ki gibi ) Orada sanırım ,bardaktan çıkarıp toprağıyla ekmişsiniz . Fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla siz domates fidesini topraktan ayırarak şaşırtmışsınız . Belki bu durumda olmasının sebebi o olabilir mi diye söylemek istedim .

evet sellukaları öyle yapmıştım onları şaşırtmadım, ama şaşırtma işlemi toprağından ayırarak olmuyor muydu? ben biraz abarttım herhalde :D

alef blue
29-03-2015, 21:10
selluka yavaş büyüyor, direkt güneş görmeyen cam kenarında
543879

rana58'den sarımsak otu çimlendi
543880

marulun yarısını yedik :dilli:
543881

bi kaç haftadır balkonda arada soğuk yiyen fesleğenler iyi durumda
543882

limon kokuluyu kaybettim :( karınca işgalini yenemedik, ama tekrar ekeceğim
543883

alef blue
29-03-2015, 21:33
4 gün önce domates ve biberleri son saksılarına geçirdim, önce küçük saksılara geçirmeliydim ama kısa yoldan halledeyim büyüsünler artık dedim ((:
543893

ve bugün (29.03) herşeyi balkona aldım,
543888

red robinler hariç onlar hala ışık altında
543889

Trinidad Scorpion da ektim 10. gününde henüz çıkmadı.
Bir kaç gün sonra bhut jolokia'yı tekrar peçete içinde çimlendireceğim.

heyyamola
29-03-2015, 21:46
Fesleğenler biraz fazla boylanmış. Alttaki yaprak koltuklarından sürgün vermişlerse, Alttan itibaren 2 çift karşılıklı yan sürgün bırakıp, sürgünlerin hemen üstünden ana gövdeyi kesebilirsiniz. Biraz toparlanmış olurlar, birkaç tanesinde denemenizi tavsiye ederim.

alef blue
29-03-2015, 22:13
Fesleğenler biraz fazla boylanmış. Alttaki yaprak koltuklarından sürgün vermişlerse, Alttan itibaren 2 çift karşılıklı yan sürgün bırakıp, sürgünlerin hemen üstünden ana gövdeyi kesebilirsiniz. Biraz toparlanmış olurlar, birkaç tanesinde denemenizi tavsiye ederim.

hepsinde sürgünler var bu güne kadar don olur mu güvenemediğimden kendi hallerine bıraktım. ama bundan sonra yaz geldi gibi, kullanacağım zaman bir iki tanesini dediğiniz gibi keseyim (:

alef blue
02-04-2015, 15:13
mor reyhanım çiçeğe durmuş o.O
544466
544467

ne yapmalıyım koparsam sürgün vermeye devam eder mi yoksa geç mi kaldım bundan sonra ölür mü???

ceneviz fesleğenleri de aynı şekilde sanırım onların çiçekleri görünmüyor henüz ama tepelerinde yoğun bir çalışma var belli :D

İsmail Kuzucu
02-04-2015, 19:58
Çiçek oluştuğu zaman tırnağınız ile koparabilirsiniz. Sıcak havalarda çiçeklenme hızlanacaktır. Gerekirse her gün çiçekleri koparın. Geçen sene tek kök 1m2lik alanı kaplamıştı.

alef blue
09-04-2015, 19:41
545930
red robinler orman olduu ((:

545928
545929
trinidad 17 günde çimlendi ama yaprakları bozuktu yaşayacak mı derken toparladı gibi kendini 23. gününde,

bhut jolokia'yı da ıslak peçete arasında bekletiyorum, 9. gününde,
balkondakiler yavaşça gelişimlerine devam ediyorlar.

alef blue
05-05-2015, 11:52
bir hafta önceden domatesler
550741
550742
550743

bugün koltuk aldım
550744

domateslerimin ve fesleğenlerimin yapraklarında bu hastalıktan var, bir aydır filan var sanırım, hastalık mı böcek ısırığı mı ondan da emin değilim, çıplak gözle bu kadar yuvarlak yuvarlak da gözükmüyorlar makro çekimde daha belli olmuş yapıları, acaba mantar mıdır böcek mi?
550745

alef blue
05-05-2015, 12:03
550746
550747
trinidad scorpion 27/04 ve 05/05'den

550748
550749
thai biberler 27/04 ve 05/05'den

bhut jolokiaları bir ay suda beklettikten sonra hala çimlenmediler ve geçen gün eşim onların çay bardağını kirli bardak sanıp alıp götürmüş :eek: son iki tohumum da böylece gitmiş oldu, malesef bhut jolokia'da başarılı olamadım :(

alef blue
05-05-2015, 12:22
550751
marul, tohum versin diye bıraktım ama henüz bi kıpırtı yok

550752
frenk maydanozu, anason kokulu bir çeşit maydanoz, ingilizce adı chervil, bol tohum yapıyor umarım bu sene tohum paylaşımda paylaşabilirim

550753
sarımsak otu, daha kuvvetli büyütmek için ne yapılabilir acaba?

550754
3 yıl önce pazardan alınmış naneleri köklendirdiğim nane saksım, her yıl kökünden tekrar çıkıyor, daha önce tohumlarını toplamamıştım ama acaba aynı nane çıkmaz mı tohumundan?

550750
selluka, büyümüyor büyümüyor selluka, en güneşli noktaya da en gölge noktaya da koydum beğendiremedim, hastalıklar sarmaya başladı umarım kaybetmem :(

alef blue
05-05-2015, 12:41
550757
red robin'lerimden çok memnunum onca şey atlatmalarına rağmen böyle büyüdüler ;) bolca çiçekleri var henüz meyve göremedim

550758

heyyamola
05-05-2015, 23:16
550753
sarımsak otu, daha kuvvetli büyütmek için ne yapılabilir acaba?

Geçen sene benim dış mekanda yetiştirdiklerim de çok cılız kalmışlardı. Kışı oldukları yerde geçirip, bu sene bahar başlangıcında çok güçlü şekilde yeniden sürgün verdiler. Şimdiye kadar (bir ay içinde) üç sefer toprak seviyesinden biçerek tükettik. Zannedersem ilk yıl kök sistemlerini iyice geliştirip ikinci yıl atağa geçiyorlar.

İsmail Kuzucu
06-05-2015, 11:44
Domateslerde olan galeri böceği, yaprakları koparıp imha edin. Tekrar gelirse ilaçlama yapmanız gerekebilir.

rencberdede
07-05-2015, 16:34
"red robin'lerimden çok memnunum onca şey atlatmalarına rağmen böyle büyüdüler bolca çiçekleri var henüz meyve göremedim"

Kapalı yerde döllenme için çiçekleri sallamanız lazım.

alef blue
08-05-2015, 01:05
Geçen sene benim dış mekanda yetiştirdiklerim de çok cılız kalmışlardı. Kışı oldukları yerde geçirip, bu sene bahar başlangıcında çok güçlü şekilde yeniden sürgün verdiler. Şimdiye kadar (bir ay içinde) üç sefer toprak seviyesinden biçerek tükettik. Zannedersem ilk yıl kök sistemlerini iyice geliştirip ikinci yıl atağa geçiyorlar.

Öyle miymiş ben de her yıl yeniden tohumdan ekiliyor zannetmiştim, ikinci yıl mı tohum veriyor ki kafam karıştı?

alef blue
08-05-2015, 01:08
Domateslerde olan galeri böceği, yaprakları koparıp imha edin. Tekrar gelirse ilaçlama yapmanız gerekebilir.

Uzun saatler inceledim böcek görememiştim gözle görülmeyen bir böcek mi acaba?

alef blue
08-05-2015, 01:11
"red robin'lerimden çok memnunum onca şey atlatmalarına rağmen böyle büyüdüler bolca çiçekleri var henüz meyve göremedim"

Kapalı yerde döllenme için çiçekleri sallamanız lazım.

İçerdeyken titretme işlemini yapıyordum, zaten artık balkondalar ve ilk minik meyveleri görmeye başladım, teşekkürler :)

alef blue
11-05-2015, 17:22
552074
Sarı Armut Domates heyyamola

552075
Büyük turuncu domates sakagun

552076
Black Cherry Domates bahcedenn

552077
Red Robin Domates oz26

bu günleri de görmek çok heyecan verici :D

alef blue
14-05-2015, 11:30
bu gün domatesleri yiyen böceğin yumurtalarını buldum bir domatesin alt yapraklarında, balkonda adım atılacak yer kalmadığı için uzaktaki saksılara dikkatli bakamıyormuşum, eski sararan yaprakları toplarken yaprağın altına baktığımda ortaya çıktılar.

bütün hastalıklı yaprakları topladım, marulda da yaprak biti olmuş, hiç hoşlanmasam da böcek ilacı sıktım al kısımlarına ve topraklarına (chrysamed) daha once balkon tabanına çok az sıkmıştım şu minik minik sinekler için (fungus gnat denen türkçesi ne bilemedim) tam bir katliam olmuştu, umarım yaprak bitleri için de işe yarar

chrysamed bitkinin bünyesine girer mi zararlı olur mu bilemiyorum, paylaşım sayfası açtığımda en başa onu not almalıyım sanırım kimseyi zehirlemek istemem, insektisit sabunu gibi çalışıyor diye düşündüm ve evin içinde solumaktan bişey olmuyor ama sıkarken elime değdiği yerde biraz alerji yapıyor bana, tamamen güvenli diyemem..

ne kadar işe yaradığını yarın bildiricem bu arada olabilecek zararlarını araştırıyorum sıktıktan sona biraz pişman oldum ama panik işte oldu olan...

alef blue
17-05-2015, 10:48
bu gün domatesleri yiyen böceğin yumurtalarını buldum bir domatesin alt yapraklarında, balkonda adım atılacak yer kalmadığı için uzaktaki saksılara dikkatli bakamıyormuşum, eski sararan yaprakları toplarken yaprağın altına baktığımda ortaya çıktılar.

bütün hastalıklı yaprakları topladım, marulda da yaprak biti olmuş, hiç hoşlanmasam da böcek ilacı sıktım al kısımlarına ve topraklarına (chrysamed) daha once balkon tabanına çok az sıkmıştım şu minik minik sinekler için (fungus gnat denen türkçesi ne bilemedim) tam bir katliam olmuştu, umarım yaprak bitleri için de işe yarar

chrysamed bitkinin bünyesine girer mi zararlı olur mu bilemiyorum, paylaşım sayfası açtığımda en başa onu not almalıyım sanırım kimseyi zehirlemek istemem, insektisit sabunu gibi çalışıyor diye düşündüm ve evin içinde solumaktan bişey olmuyor ama sıkarken elime değdiği yerde biraz alerji yapıyor bana, tamamen güvenli diyemem..

ne kadar işe yaradığını yarın bildiricem bu arada olabilecek zararlarını araştırıyorum sıktıktan sona biraz pişman oldum ama panik işte oldu olan...

chrysamed %99 işe yaramış gibi, tek tük sıkmadığım yerlerde böcekler var ama onlar da illa ilaçlı yere konarlar bir kaç gün içinde, galeri sineği göremediğim bir yere yumurta bıraktıysa çıktıklarında belli olacak şuan için yeniden yenmiş yaprak yok

bahçede olsa geniş çaplı zararları olabilir tabi arıları uğur böceklerini de etkiler ama burda zaten sadece zararlı sinekler var, zaten sokaktan ilaçlama geçip heryeri zehirliyor, o yüzden bütün sinekler benim domateslerimde yuva bulmuş :mad:

alef blue
23-06-2015, 14:56
Büyük turuncu domates (sakagun)
09.06
561133
561134

21.06
561135
561136

alef blue
23-06-2015, 15:00
Black Cherry Domates (bahcedenn)
09.06
561140
561137
561138

21.06
561139

alef blue
23-06-2015, 15:03
Sarı Armut Domates (heyyamola)
09.06
561141
561142

21.06
561143

alef blue
23-06-2015, 15:13
Red Robin Domates (oz26)
27.05
561144
561145
561146
561147

31.05
561148

alef blue
23-06-2015, 15:20
Red Robin Domates (oz26) (devam)
03.06
561149
meyveyle dolduktan sonra yeni çiçekleri hep sararıp öldü böyle, herhalde hepsine yetemedi

09.06
561150
ilk kızarma belirtileri

21.06
561151
561152
meyveler kızarırken yaprakları da hızla sararıp döküldü hep çıplak kaldılar ((:

alef blue
23-06-2015, 15:31
09.06 Thai Acı Biber bahcedenn
561153

09.06 Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant) bahcedenn
561154

09.06 Trinidad Scorpion (Butch T soyu) bahcedenn
561155

21.06 Thai Acı Biber bahcedenn
561156

21.06 Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant) bahcedenn
561157

Trinidad'ı çekmeyi unutmuşum fazla degişim yoktu zaten

alef blue
29-07-2015, 12:24
568714
thai acı biberler, oldukça uzun süredir kızarmalarını bekliyorum ne zaman kızaracaklar acaba, geçen eşime bir tane yedirdim gerçekten yediği en acı biber olduğunu söyledi ((: acılıkları kızarınca daha da artar sanırsam

568715
vee trinidad çiçeklenmeye başladıı!

cidden çok değişik bu iki biber, hiçbir böcek yaklaşamıyor (kırmızı ve beyaz bitler yanlarındaki patlıcanı bir güzel yedi ama biberlerde bir ısırık bile yok), thai'leri toplayınca onlardan fısfıs ilaç yapacağım ben de