PDA

View Full Version : USS / Tohum Paylaşım Sonrası (Ankara-Kırşehir)

uss
24-12-2014, 18:01
Merhaba,
Etkinlikten gelen tohumları yetiştirmeye henüz başlamadım, sadece sonbahar çeliklerini aldığım birkaç süs bitkisi ve başka yerden temin ettiğim kışı dışarıda geçirecek Ayı üzümü v.b. tohumların ekimini yaptım. Ama geçen yıl yaptığım denemelerden öğrendiklerim doğrultusunda planlamalara şimdiden başladım.

Geçtiğimiz yıl tohum paylaşım etkinliğini kaçırdığımız için başka kaynaklardan temin ettiğimiz yaklaşık 80 çeşit tohumu Ankara'daki evimizin bir odasında tek kullanımlık alüminyum tepsilerde, hazır gıda plastik kaplarında ve 45 li viyollerde üzerlerine folyo geçirerek nemli tutmaya çalışarak yetiştirmeyi denedim. Bu sayıdaki tohumu güneş alacak şekilde odaya sığdırabilmek için saç profil raflı kitaplık tarzı dolaplar aldım ama onlarda yeterli gelmedi. Sonunda odanın tamamını tohumlara ayırmak zorunda kaldık.

Ancak evdeki oda kuzey cepheli olduğu için istediğim şekilde güneş almadı. Özel sebeplerle iki hafta kadar evde bulunamadık ve çimlenen çiçekleri kaybettik. Sonrasında fide durumuna gelenleri Kırşehir'deki hobi evinin bahçesine taşımak sorun oldu yolda aşırı sarsıntıdan fideler zarar gördü bir de güneşe çıktıklarında çoğu canlanamadı. Güneşe alışmaları için hobi evinin balkonuna bıraktıklarım iki haftalık bulunmadığımız dönemde bakımsız kaldılar ve kurudular. Bahçeye aktarabildiğimiz az sayıdaki fidemizde yaz boyunca oluşan susuzluk nedeniyle istediğimiz verimi alamadık. Anlayacağınız geçtiğimiz yıl ilk defa denediğimiz hobi bahçesi çok başarılı olmadı.

Bu yıl tohum yetiştirmek için, geçen yıldan edindiğim tecrübe ile, planladıklarımı anlatayım;

Tohum ekimine mart ayında başlayacağım ancak iki aşamalı olacak nisan ayında ekmek için bir miktar tohum ayıracağım. Kış boyu kar yağmayan ve don olmayan bahçeye geçtiğimiz yıl 30 Mart'ta don vurmuştu.
Yetiştirme işlemini hobi evinin balkonunda veya bahçesinde yapacağım.
Balkon serası diye camlı bir dolap aldım sebze tohumlarını bu balkon serasında yetiştireceğim. Sadece sabah güneşini görecek şekilde yerleştirmeyi düşünüyorum sürekli güneşte kalmayacak.
Eğer balkon serası yeterli olmazsa, paket servislerde kullanılan kapaklı plastik derin salata kaplarını gözüme kestirdim onları da kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca bahçede bir fide serası yapma düşüncem var, ihtiyaca göre hemen yapabilirim.
Özel bir durum olurda bir süre ilgilenemezsem diye komşularımın ilgilenebilecekleri şekilde ulaşılabilir olacak.
Fasulye, mısır, nohut, kavun, karpuz, kabak, balkabağı, salatalık ve çiçek tohumlarını direk bahçedeki yerlerine ekmeyi planlıyorum. (Geçtiğimiz yıl sn. İsmail Kuzucu'dan aldığım balkabağı tohumlarından fide yapmaya çalıştım ama çok başarılı olamadım.)
Tüm ekimleri plastik fide poşetlerine ve viyollere yapmayı düşünüyorum. (Artık alüminyum tek kullanımlık tepsileri kullanmıyorum.)
Ekimlerde geçtiğimiz yıldan kalan yanmış hayvan gübresi, ithal torf ve bahçe toprağı karışımı kullanmayı düşünüyorum bu karışım hakkındaki önerilerinize açığım. Perlit te ekleyebilirim.

Gelelim dikim ortamına;

Yaklaşık 600 m^2 bahçemiz var, bahçenin bir bölümünde 10 adet 2.40 X 1.50 boyutlarında sebze adası yaptım.
Adalarda 1/3 oranlarında cocopeat, yanmış hayvan gübresi ve bahçe toprağı karışımı var. Herhangi bir gübre uygulaması yapılmadı diyebilirim, sadece adaları oluştururken her adaya bir iki avuç pelet organik gübre atmıştım.
Geçtiğimiz yıl adalardan birkaç tanesine damlama sulama borularını döşedim, bu yıl tamamına damlama sulama borularını döşeyeceğim.
Geçtiğimiz yıl yaşadığımız su sorununu çözmek için baya uğraştım, sonunda sadece sulama amaçlı depoyu ve sulama pompasını hazırladım sadece otomatik sulama ünitesi alıp kurmam gerekiyor.
Geçtiğimiz yıl sebze adalarının üzerlerine malç naylonu serdim. Bu yıl yine zarar gören adaların malç naylonunu yenilemeyi düşünüyorum. Malç naylonun zararlı otlar ve sulama açısından çok faydasını gördüm, bilmiyorum belki de suyu tutan malç naylonu değildi, cocopeat suyu tutuyordu.
Bu yıl sulama deposundan EM kullanmayı düşünüyorum. Anacak piyasada EM aktif madde olarak satılıyor bu konuda önerileriniz varsa mesajlarınızı bekliyorum.
Ayrıca 1.20 yükseklikte 0.70x0.70 boyutlarında iki gözlü ahşap kompost ünitesi yaptım ve geçtiğimiz yaz sonunda oluşan bahçe atıklarından, evdeki atıklardan, kağıt atıklarından ve atölyeden çıkan talaştan kompost yapmaya çalışıyorum. Sıcaklığını takip etmiyorum, umarım başarılı olurum. Eğer başarılı olursam bu kompostu da bahçede kullanmayı düşünüyorum.
Geçtiğimiz yıl hiç ilaç kullanmadım, bu yıl şimdilik sadece kükürt kullanmayı düşünüyorum. Birde sulama ile yumurta kabuğu kullanmayı düşünüyorum, geçtiğimiz yıl domateslerin uçlarında kararma olmuştu.
Çapraz döllemeye karşı bir önlemim yok zaten ağırlıklı olarak domates tohumum var. Çapraz dölleme olabilecek türlerim sanırım biber ve kabak tohumları olabilir. Çok farklı biber tohumu talep etmedim hatta hiç acı biber yetiştirmeyi düşünmüyorum.

Biraz uzun olmuş olabilir elimden geldiğince yapmayı düşündüklerimi yazdım. Her türlü önerilerinize açığım bu işi bilmiyorum ve forumdan okuduklarımla yapmaya çalışıyorum.

malina
24-12-2014, 20:36
Biraz uzun olmuş olabilir elimden geldiğince yapmayı düşündüklerimi yazdım.

Hiç uzun olmamış, teşekkür ederiz, elinize sağlık :)

uss
13-04-2015, 16:31
Biraz geç kaldım ama ekimini yaptıklarımı, elime geçenleri ve notları gösteren güncel tohum listesi bu şekildedir;

Kategori|Tür|Paylaşımcının Verdiği Ad|Takas Eden|NOT|Ekim Zamanı|Ekim Yeri|Ekim
Sebze|Acur|Acur|heyyamola|İlk meyvelere kadar sulama|||BAHÇE
Süs Bitkisi|Ağaç|Ağaç Hatmi|sevoş||5 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Alabaş|Kolhrabi - Alabaş|akçabardak||8 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Balkabağı|Bal kabağı|akçabardak||||BAHÇE
Sebze|Balkabağı|Bal kabağı|hanımeli||||BAHÇE
Sebze|Balkabağı|Kestane kabağı|hanımeli||||BAHÇE
Sebze|Balkabağı|Avustralya Balkabağı|İsmail Kuzucu||||BAHÇE
Sebze|Balkabağı|Yerli Bal Kabağı|İsmail Kuzucu||||BAHÇE
Sebze|Balkabağı|Butternut Waltham Kabak|bahcedenn||||BAHÇE
Sebze|Bamya|Bamya|Andora|Büyüme çok hızlı|||BAHÇE
Sebze|Bamya|Urla Bamyası|guppy||||BAHÇE
Sebze|Bamya|Amasya (Taşova) çiçek bamyası|incirli|Mayıs ekim çiçekleri ile toplanacak|||BAHÇE
Sebze|Bamya|Barbunya Bamya|nkutsay|Sulama Yapılmayacak|||BAHÇE
Sebze|Biber|Tatlı Sivri biber|akçabardak||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Kandil Dolma Biberi|Atilgan||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Mehmet'in Tatlı Türk Biberi|birnefestoprak||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Çarliston Biber|İsmail Kuzucu||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Demre Biberi|İsmail Kuzucu||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Dolmalık Biber|İsmail Kuzucu||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Sarı Dolmalık Biber|İsmail Kuzucu||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Üç Burun Biber|İsmail Kuzucu||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Kapya|oma1453||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Yeşil Tatlı Sivri Biber|oz26||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Peynir biberi (gül biber)|pares||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Tatlı kıl biber|pares||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Yeşil tatlı biber|pares||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Dolmalık tatlı mor biber|sevoş||6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Biber|Turşuluk biber|sevoş|Ayrı bir yere dikilmeli|6 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Börülce|Arşın Börülce|guppy||||BAHÇE
Sebze|Brokoli|Romanesco Brokoli|heyyamola||8 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Çıbrıka|Çıbrıka - Summer Savory|esgül73||||BAHÇE
Süs Bitkisi|Çiçek|Aster Çiçeği|akçabardak||5 Nisan 15|Arka Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Ateş çiçeği|akçabardak||29 Mart 15|Çiçek Tarhı|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Hazeran çiçeği|akçabardak||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Lavatera trimestris-Pamuk çiçeği|akçabardak||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Penstemon Barbatus|akçabardak||||
Süs Bitkisi|Çiçek|petunya|akçabardak||7 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Sedef çiçeği|akçabardak||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Yer açelyası|akçabardak||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Yıldız çadırı|akçabardak||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Boylu Kadife Çiçeği (Tagetes Erecta)|Andora||5 Nisan 15|Arka Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Fransız kadife çiçeği ( Tagetes patula )|Andora|Kendi tohumlarımı da ektim|29 Mart 15|Ön ve Arka Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Gazanya (Karışık renklerde)|Andora||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Kırmızı Horoz İbiği|Andora||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Zinnia (Karışık renklerde)|Andora|Kendi tohumlarımı da ektim|5 Nisan 15|Arka Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Gaillardia|bahcedenn||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Heliotropium arborescens|-Esin-||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Şebboy|h_dogan||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Selluka|h_dogan||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Kına Çiçeği|heyyamola||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Çan Çiçeği|İsmail Kuzucu||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Haseki Küpesi|İsmail Kuzucu||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Gündüz sefası|kaknus||29 Mart 15|Ön Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Nikotin Çiçeği|MeyveliTepe||29 Mart 15|Ön Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Horozibigi|nkutsay||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Üçüz Çiçeği|oz26||7 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Ezan çiçeği|sakagun||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Hüsnüyusuf|SDurul||29 Mart 15|Çiçek Tarhı|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Karanfil|SDurul||||
Süs Bitkisi|Çiçek|Karışık Renkli Cosmos|SDurul||5 Nisan 15|Arka Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Sabah Sefası|SDurul||29 Mart 15|Ön Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Şebboy|SDurul||29 Mart 15|Çiçek Tarhı|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Aynısefa|sevoş|Kendi tohumlarımı da ektim|29 Mart 15|Ön Bahçe ve Çiçek Tarhı|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Katlı kırmızı gül hatmi|sevoş||29 Mart 15|Yan Bahçe|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Çiçek|Hercai Menekşe|TCM|Gelmedi|||
Süs Bitkisi|Çiçek|Akşam Sefası|Tilki Mete||29 Mart 15|Ön Bahçe|EKİLDİ
Sebze|Çörekotu|Çörekotu|esgül73||||BAHÇE
Sebze|Domates|Sırık çeri domates|akçabardak|Gelmedi|||
Sebze|Domates|Yumurta çeri domates|akçabardak|Sırık / Sarmaşık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Abu Rawan Domates|bahcedenn|Oturak |30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Aladdin's Lamp Domates|bahcedenn|Oturak? Askıya Alınmalı|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Arkansas Marvel Domates|bahcedenn|Oturak? Askıya Alınmalı|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Black Cherry Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Black Vernissage Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Doochova Yellow Pepper Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Eva Purple Ball Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Isparta Kurak Domates|bahcedenn|Sulama Yapılmayacak|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Japanese Black Trifele Domates|bahcedenn|Oturak? Askıya Alınmalı|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Limon Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Nebraska Wedding Domates|bahcedenn|Oturak? Askıya Alınmalı|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Orange Strawberry Domates|bahcedenn|Oturak |30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Paul Robeson Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Pineapple Domates|bahcedenn|Oturak? Askıya Alınmalı|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Rosso Sicilian Domates (Russo Sicilian Togetta)|bahcedenn|Oturrak ?|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Sasha's Altai Domates|bahcedenn|Oturrak ?|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Thessaloniki Domates|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Tobolsk Domates|bahcedenn|Oturak? Askıya Alınmalı|30 Mart 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Pembe domates (Sugören)|Coskun4216||1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|maniye domates|efor|Gelmedi|||
Sebze|Domates|İldi Salkım Domates|heyyamola|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Kırmızı Armut Domates|heyyamola|Yarı Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Mikrop Domates|heyyamola|Saksı Tipi Eve Dikilecek Asılacak|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Pembe Domates|heyyamola|Yarı Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Sarı Armut Domates|heyyamola|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Tinny Tim Domates|heyyamola|Saksı Tipi Eve Dikilecek|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Rio Grande Domates|İsmail Kuzucu|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Alis' Pembe Kiraz|MeyveliTepe|Çalı Tipi Destek Gerekiyor Koltuk Budaması gerekli|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|San Marzano Domates|MeyveliTepe|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Sarı Salkım Domates|oma1453|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Domates|Büyük turuncu domates|sakagun|Sırık Tipi Bahçe|1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Fasulye|Şenberber Fasulyesi|heyyamola|Sırık ve Sarmaşık 5,7 m boylanabilir|||BAHÇE
Sebze|Fasulye|Barbunya Fasulye|MeyveliTepe|Sırık Tipi|||BAHÇE
Sebze|Fasulye|İspir Şeker Fasulye|MeyveliTepe|Sırık Tipi|||BAHÇE
Sebze|Fasulye|Beyaz barbunya|TCM||||BAHÇE
Sebze|Fasulye|Kısa barbunya|TCM|Sırık Tipi|||BAHÇE
Sebze|Fasulye|Kuru fasulye|TCM||||BAHÇE
Sebze|Fesleğen|Ceneviz Fesleğeni|İsmail Kuzucu||||BAHÇE
Sebze|Fesleğen|Fesleğen ?|Muda||||BAHÇE
Sebze|Fesleğen|Limon kokulu fesleğen|Muda||||BAHÇE
Meyve|Gilaburu|Gilaburu|heyyamola||1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Ispanak|İstanbul ıspanağı|akçabardak||12 Nisan 15|Bahçe Adalar ile çit arasında|EKİLDİ
Sebze|Ispanak|Malabar Ispanağı (Kırmızı)|bahcedenn|Sırık Tipi Bahçe Çiti Kenarına ekilecek|12 Nisan 15|Bahçe çit kenarına|EKİLDİ
Sebze|Ispanak|Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach|Coskun4216||12 Nisan 15|Patates Kasası Yanına|EKİLDİ
Sebze|Kabak|Dolmalık Kabak|Andora||||BAHÇE
Sebze|Kabak|Kızartma Kabağı|Andora||||BAHÇE
Sebze|Kabak|Kızartma Kabagı "Black Beauty"|Atilgan||||BAHÇE
Sebze|Kabak|Bennings Green Tint Scallop Kabağı|bahcedenn||||BAHÇE
Sebze|Kabak|Sakız Kabak|bahcedenn||||BAHÇE
Sebze|Kabak|Uzun Kabak|Muda|Sarılıcı Tip Çit Kenarına Ekilecek|||BAHÇE
Sebze|Kabak|Kara kabak|pares||||BAHÇE
Sebze|Kabak|Marina Di Chioggia Kabak|pares|Tatlı Kabağı|||BAHÇE
Sebze|Kabak|Kara kabak|sakagun||||BAHÇE
Sebze|Karnıbahar|Mor Sicilya Karnıbahar|heyyamola||8 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Karpuz|yerli karpuz|dagsa reklam||||BAHÇE
Sebze|Karpuz|Alaca Karpuz|İsmail Kuzucu||||BAHÇE
Sebze|Karpuz|Deşti Karpuz|Muda|Sulama Yapılmayacak|||BAHÇE
Sebze|Karpuz|Ay-yıldız karpuz tohumu|TCM||||BAHÇE
Sebze|Karpuz|Yerli orta boy karpuz|TCM||||BAHÇE
Sebze|Kavun|Yeşil Çizgili Düvelek Kavunu|bahcedenn||||BAHÇE
Sebze|Kavun|kırkagaç kavun|dagsa reklam||||BAHÇE
Sebze|Kavun|Kavun|Muda|Geç Toplanacak|||BAHÇE
Sebze|Kavun|Top / cantaloupe kavun|TCM||||BAHÇE
Sebze|Kudret Narı|Kudret Narı|esgül73||1 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Marul|Yedikule Marul|akçabardak||||
Sebze|Marul|Kıvırcık Marul|bahcedenn|Geç Dikime Müsait|||
Sebze|Marul|Kırmızı Kıvırcık Marul|heyyamola|Geç Dikime Müsait|||
Sebze|Marul|Kırmızı Salata (Red Salad Bowl)|heyyamola|Geç Dikime Müsait|||
Sebze|Marul|Marul|pares||||
Sebze|Mısır|Mısır|pares||||BAHÇE
Sebze|Patlıcan|patlıcan aswad|Atilgan|Gelmedi|||
Sebze|Patlıcan|Edirne Patlıcanı|pares||7 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Patlıcan|Topan patlıcan|pares||7 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Sebze|Reyhan|Mor Reyhan|heyyamola||||BAHÇE
Sebze|Salatalık|Salatalık Wautoma|Atilgan|Oturak|||BAHÇE
Sebze|Salatalık|Hıyar|haru|Sırık Tipi|||BAHÇE
Sebze|Salatalık|Bulgar Salatalık|heyyamola|Oturak|||BAHÇE
Sebze|Salatalık|Çengelköy Salatalık|heyyamola|Oturak|||BAHÇE
Sebze|Salatalık|Salatalık|pares|Sırık Tipi|||BAHÇE
Süs Bitkisi|Sarmaşık|Nakkaş Sarmaşığı (Cymbalaria Muralis)|Selçuk Boz||5 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Süs Bitkisi|Sarmaşık|Kırmızı çiçekli kardinal sarmaşığı|Tilki Mete||5 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ
Meyve|Yer Kirazı|Yer Kirazı (physalis peruviana)|MeyveliTepe||8 Nisan 15|Viyol|EKİLDİ

uss
13-04-2015, 17:04
Balkon serası düşündüğümden küçük çıktı sadece 20 çeşit domatesi balkon serasına koyabildim. Bunlar Ankara ofiste ektiklerim, kabaca ekimin 3 te biri bu resimlerdekiler.

Ekim toprağı torf ve perlit karışımı genelde 28 ve 45 lik viyoller kullandım. Az sayıda yetiştirilenler için 9 luk karton viyol kullandım. Her gün sulama yapıyorum üzerleri kapalı değil çıkan viyolleri ışık alan bir yere taşıyorum.

Biraz fazla tohum talep etmişim, taleplerime kendi elimdekileri de ekleyince çok yorucu oldu.

oguz006
24-04-2015, 08:44
Çok başarılı bir çalışma olmuş inşallah hepsi çimlenir. Bende evde kendim 10 çeşit kadar domates, 3çeşit salatalık, 3 çeşit kavun,3 çeşit karpuz, tek çeşit biber ektim. Biberlerimi şaşırtma zamanı geldi 104 lü viyolü küçültüp 80 li hale getirip ektim tabi biberler büyüyünce küçük gelir diye düşünüyorum. bu viyolleride arkadaştan almıştım elinde bunlar vardı. Ankara da viyol temin edebileceğim biryer varmı.

uss
27-04-2015, 13:09
Çok başarılı bir çalışma olmuş inşallah hepsi çimlenir. Bende evde kendim 10 çeşit kadar domates, 3çeşit salatalık, 3 çeşit kavun,3 çeşit karpuz, tek çeşit biber ektim. Biberlerimi şaşırtma zamanı geldi 104 lü viyolü küçültüp 80 li hale getirip ektim tabi biberler büyüyünce küçük gelir diye düşünüyorum. bu viyolleride arkadaştan almıştım elinde bunlar vardı. Ankara da viyol temin edebileceğim biryer varmı.
Ankara'da viyol ve diğer tarım ürünlerini ben Ekodoğa'dan alıyorum Pursaklar'da Havalimanı tarafındaki şehir kapısından içeri girdiğinizde bir kaç km sonra tabelaları var. İnternet üzerinden de satış yapıyorlar.
Biber ve patlıcan konusunda sıkıntım var (**** perlit karışımına ektiğim çeşitler diyeyim). Sanırım perlit miktarını fazla katmışım çimlenme olmuyor bir türlü. Bu konuda neyi yanlış yapmış olabilirim. Sanırım perlit sulama sırasında hareket ediyor bu nedenle biber, patlıcanları dört çeşit domates ektiğim viyollerde çimlenme yok. Ama aynı karışıma ektiğim brokoli, karnabahar ve alabaşlar çimlendi.