PDA

View Full Version : Salatalık, Hıyar (Cucumis sativus)

Sayfalar : [1] 2 3 4 5

Oğuzhan
12-03-2007, 11:31
Saksıda salatalık yetiştirmeyi denesek başarılı olabilir miyiz.?

Selahattin Yılmaz
12-03-2007, 11:56
Elbette olursunuz. Ama geniş saksıda olur...

caploonba
12-03-2007, 14:50
Bence saksı yerine en güzeli damacana daha çok iş görür gibime geliyor.
Bu sene domateslerimi damacanalara dikcem.

Selahattin Yılmaz
12-03-2007, 15:08
Yetiştirmede ölçümüz şudur budur yerine yeterli kök genişliği ve gelişme yapabilecek yetiştirme ortamıdır. İster varil kesin, istek tekerlek kullanın ama bitkiye gelişebileceği bir ortam sağlayın.

Selahattin Yılmaz
30-03-2007, 07:31
Çanakkale nibeten Marmaraya göre daha sıcaktır, denize yakın olması hesabıyle oldukça çabuk ısınır havası. Fakat bana sorarsanız açık alana dikecekseniz Çanakkale gibi bir yer için Nisan 15'i bekleyin derim...

Bekir S.
30-03-2007, 17:20
teşekkür ederim demek ki çimlemeleri 1 nisanda yapmam lazım ilginiz için tekrar teşekkürler

Bekir S.
28-04-2007, 08:19
Benim fideler pet bardağın içinde ve üç dört tane çiçek açtı bir arkadaş geç kaldın artık bahçeye eksende verim alamazsın döle kaçmış diyor. Sizcede verim alamazsam onları atıp bahçeye yeni dikim yapayım.

Selahattin Yılmaz
28-04-2007, 09:04
Tipik bir ben bilirim vakası hiç bir şey bilmeden ahkam kesme mantığı.

Hayır arkadaşınız saçmalamış.

Ehil olmayan insanlardan aldığınız bilgiye güvenmeyin.

Dikeceğiniz yere hıyarlarınızı dikebilirsiniz sıkıntı oluşturmaz. Ya nasıl mantık anlamıyorum zaten sebzeleri dikmekten amaç döl verdirmek suretiyle sebze elde etmek değil mi?

Bekir S.
28-04-2007, 10:32
Tipik bir ben bilirim vakası hiç bir şey bilmeden ahkam kesme mantığı.

Hayır arkadaşınız saçmalamış.

Ehil olmayan insanlardan aldığınız bilgiye güvenmeyin.

Dikeceğiniz yere hıyarlarınızı dikebilirsiniz sıkıntı oluşturmaz. Ya nasıl mantık anlamıyorum zaten sebzeleri dikmekten amaç döl verdirmek suretiyle sebze elde etmek değil mi?

Bende ehil olmayan insanlara güvenmediğim için bir bilene sordum.
teşekkür ederim :D

limon
28-04-2007, 19:25
Benim fideler pet bardağın içinde ve üç dört tane çiçek açtı bir arkadaş geç kaldın artık bahçeye eksende verim alamazsın döle kaçmış diyor. Sizcede verim alamazsam onları atıp bahçeye yeni dikim yapayım.

Hıyar alabilmeniz için zaten çiçek açması gerekiyor :D Bu soğan sarımsak değil ki çiçeklenip tohuma kaçsın... Her çiçek bir hıyar.. Afiyet olsun...

veteriner26
10-05-2007, 14:29
Selamlar.Mısır çarşısından aldığım salatalık fidelerini dün terastaki yerlerine diktim.sormak istediğim salatalık gölgeyimi sever yoksa güneşimi.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Oğuzhan
10-05-2007, 18:53
Merhaba
Benim bildiğim bol ışık ve nemli bir ortam ama yinede işin üstadı size bilgi verir.
Selahattin Bey'in Hıyar Başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

lizard
10-05-2007, 23:19
Merhabalar;
Ben de hıyar yetiştirmeye başladım. İlk yaprakları çıktı bile. Size önerim özellikle agaclar.net dergisinde Selahattin Bey'in sebze yetişriciliği ile ilgili yazı dizisini dikkatlice okumanız. Birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Ben de referans kaynağı olarak kullanıyorum bu yazıları.
Bunun dışında forumda "Balkonda sebze yetiştirmek" konusuna da gözatmanızı öneririm. Buradan da bolca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz
10-05-2007, 23:44
Selamlar.Mısır çarşısından aldığım salatalık fidelerini dün terastaki yerlerine diktim.sormak istediğim salatalık gölgeyimi sever yoksa güneşimi.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Forumumuza hoş geldiniz sevgili veteriner26,

Salatalık güneşi sever ancak direkt güneş ışığı aldığı sürece günün belli zamanlarında gölgeye maruz kalması görmezden gelinebilir ;)

Derya Özen
11-05-2007, 09:21
Bizim oralarda bir deyim var." Çok su verme azdırısın, az verirsen acıtırsın" diye. Ben doğruluk payını bilmiyorum, ama ne zaman salatalık tarlasına girsem, bu söz aklıma gelir.

veteriner26
11-05-2007, 09:51
salatalıklar duvar dibinde sabah 10 dan akşam güneş batana kadar güneş alıyor.o zaman yerlerini hiç değiştirmeyeyim.yardımlarınız için çok teşekkürler.

habibe
05-06-2007, 09:46
Sevgili Selahattin bey..
Sizden aldığım 2 salatalık fidesinden biri meyvasını verdi. Çok erken değil mi şaşırdım görünce. Bitkinin boyu ise 30 - 35 cm ancak vardır.

Selahattin Yılmaz
05-06-2007, 10:01
Sevgili habibe, bitkileriniz normal, iyi bakın afiyet olsun. :)

habibe
13-06-2007, 21:21
Selahattin bey verdiğiniz fidenin bu gün ilk hıyarını aldım diğerleri de olmak üzereler. Teşekkürler.

Belmas
15-06-2007, 00:04
Merhaba, bugün dört beş sera gezip salatalık (hıyar) fidesi aradım. Hepsi, "bu zamanda bulamazsın, mevsimi geçti" dedi. En sonunda bir seracı (çok acıklı baktım galiba) kendisi denemek için bir çay bardağının dibine kornişon tohumu attığını ve onların da filizlendiğini, bunları bana verebileceğini söyledi. 14 tane kornişon tohumu. Minik minik patlamışlar. Bana seradan toprak da verdi. Ama evde toprağı ufalarken içinden küçük top böceği dediğimiz böceklerden de çıktı. Hani şu üstüne dokununca top gibi kıvrılan kabuklu böcek... İnşallah hepsini ayıklayabilmişimdir.

Ben 5 lt.lik iki damacanayı kesip içine toprağı doldurduktan sonra toprağı iyice suladım. (Böyle yapmamı seracı söyledi. Toprak çok kuru olduğu için..) sonra tırnak derinliğinde, 0,5 cm. kadar çukurlar açıp tohumu içine koydum ve üstünü kapattım. Balkonda güneş alan bir yere koydum. Bir bidonda 6 tane tohum var.

Şimdi eğer okuduklarımı yanlış anlamadıysam, tohumlar iyice filizlenip çıkana kadar sulama yapmayacağım. Eğer toprak çok takır takır kurursa, nemlendirecek kadar su püskürteceğim. Bu işlemi ikinci yaprakları da çıkıp gövdesi morarana kadar tekrarlayacağım. Değil mi?.. Acaba güneş alan yere koymuş olmam sakıncalı mı, hıyarların acımasına sebep olur mu?

Belmas
16-06-2007, 00:35
Durumum çok mu vahim? Kimse birşey yazmamış... :(

Selahattin Yılmaz
16-06-2007, 08:30
...
Şimdi eğer okuduklarımı yanlış anlamadıysam, tohumlar iyice filizlenip çıkana kadar sulama yapmayacağım. Eğer toprak çok takır takır kurursa, nemlendirecek kadar su püskürteceğim. Bu işlemi ikinci yaprakları da çıkıp gövdesi morarana kadar tekrarlayacağım. Değil mi?.. Acaba güneş alan yere koymuş olmam sakıncalı mı, hıyarların acımasına sebep olur mu?

Salatalık yetiştirdiğinizde toprağınız devamlı nemli olacak, asla kurumasına müsade etmeyin 2-3 günde çamur olmayacak şekilde toprağı nemli tutun. Ayrıca gövde morarma işlemi salatalıklarda değil domateslerde geçerli bir işlem. Fideleriniz 2-3 yaprak olana kadar direkt güneş ışığı almazsa iyi olur. Hıyarlarda acılaşma genellikle yaprakların çiğnenmesinden veya yapraklara gelen darbeler nedeniyle deforme olmasından kaynaklanır (bahçede salatalıkların arasında dolanırken yapraklara basılması vs.) yani sizde endişe edecek bir durum yok. Ayrıca bir kapta 6 adet fide olması çok yanlış mümkünse topraklarını dağıtmadan onları daha fazla büyümeden bıçak gibi keserek her birini başka kaplara alın.

Belmas
16-06-2007, 13:39
Cevabınız için teşekkür ederim Selahattin Bey.

sdcrmn
22-06-2007, 09:48
Saksıdaki salatalıklarım çiçeklendi ve 3 tane minnacık salatalık çıktı, yalnız ben bunu badem salatalık diye diktim,çıkan minnacık salatalığa bakılırsa kornişon heralde. Yoksa badem salatalık ama küçük olduğu için mi dikenli görünüyor?

cem bayman
22-06-2007, 15:19
Selam değerli arkadaşlar ,
Hıyar bitkisini amatör olarak yetiştirmek istiyorsanız çeşit seçimine dikkat etmeniz gerekiyor.Piyasada satılan çeşitler generatif açıdan 3 çeşittir;
Bunlardan ilki %100 dişi çiçekli çeşitlerdir.Bu tip bitkiler sadece dişi çiçek açar bu nedenle %15 oranında dölleyici çeşitte paketlere eklenir,anladığım kadarıylada arkadaşlarda bir kaç bitki yetiştirdikleri için, iki bitkininde yanyana gelmesi çok düşük bir ihtimal gibi görünüyor.Bu nedenle meyve elde etmeniz çok zordur genelde piyasada satılan turşuluk hıyar çeşitleri bu tiptedir.
İkinci tip bitki gurubu ise erkek ve dişi çiceğin aynı bitkide bulunduğu gruptur , bu grupta arı veya rüzğar yoluyla döllenme gerçekleşebilir ,azda olsa meyve alabilirsiniz.
Üçüncü grupta ise partenocarpic hibritler olarak adlandırdığımız çeşitler vardırki bunlarda herhangi bir döllenmeye ihtiyaç yoktur ve verimleri çok yüksektir , seralarda da bu çeşitler kullanılmaktadır.Son yıllarda açık tarla çeşidi olarakta piyasaya sunulmuşlardır.
Son olarakta tavsiyem satın aldığınız çeşidin sırıkmı yoksa tarla çeşidimi olduğunu sormanız ve ihitiyacınıza göre tohumu satın almanızdır.
NOT:Bitkide açan çiçeğin erkekmi dişimi olduğunu anlamak için; açan çiçek küçük meyvenin ucunda açmışşa dişi ,meyve gözükmüyorsa sadece çiçek görüyorsanız erkektir.
Faydalı olması umuduyla,
Selamlar.

sdcrmn
22-06-2007, 16:33
Dişi çiçeklerden meyve çıkmaz mı acaba? **** verim mi düşük oluyor? Tam anlayamadım. Benimkilerde önce sap sonra meyve ucunda da çiçek var. Dişi mi erkek mi oluyor bunlar? Diğeri nasıl oluyor peki? Zaten badem diye diktiğim salatalıklar dikenli çıkmaya başladı şaşırdım. Normal mi bilmiyorum. Bir de dişi çiçekli diye meyve vermezse çok üzüleceğim:(

cem bayman
23-06-2007, 15:13
Diktiğiniz çeşit dış dölleme gerektiren çeşitse ve dölleme olmassa meyveyi kaybedeceksiniz ama diktiğiniz çeşit partenocarpic sera çeşidiyse meyveyi hasad edeceksiniz .Açan çiçeğinizde dişi çiçek meyveyi alabilmeniz, yukarıda anlattığım şartlara bağlı ,ayrıca çiçekteyken meyve dikenli olabilir döllemeden sonraki durumuna bakmak lazım.

bahcevan0618
10-07-2007, 19:24
2. parti salatalık fidelerim,viyollere ektiğim salatalık tohumlarını daha sonra fide saksılarına aldım. Büyüdüler ve dün bahçeye diktim.

1. parti salatalıklar yemeye hazır haldeler.

habibe
25-07-2007, 22:01
Selahattin bey, sizin yolladığınız salatalıktan çekirdek alsam seneye ekilir mi? Sırık salatalıktan tohum verimli olmaz gibi bir şey kalmış aklımda. İkilemde kaldım.

Selahattin Yılmaz
25-07-2007, 22:20
Habibe hanım üzgünüm, size gönderdiğim salatalıklar hibritti, hibrit tohum olduğu için muhtemelen tohum alamazsınız alsanız bile doğru düzgün verim elde edemezsiniz.

habibe
25-07-2007, 22:55
:) peki seneye yollarsınız artık ceza olarak :)))

limon
20-08-2007, 20:54
Dün http://www.tarim.gov.tr/arayuz/10/icerik.asp?efl=uretim/bitkisel/bitkisel.htm&curdir=%5Curetim%5Cbitkisel&fl=yetistiricilik_bilgi/hiyar/hiyar.htm sitesinde şunu okudum:
Bitki boyu 30 cm. oluncaya kadar bu yüksekliğe kadar olan meyvelerin ve koltukların tamamı kesilir. Ancak ana gövdeden çıkan yapraklara dokunulma-malıdır. Bu işlemin yapılmasının ana sebebi bitkiyi güçlendirmektir. Bu dönemde bitkinin meyve vermesine müsaade edilirse, alınan gıda bölünmekte ve bitki istenilen güç ve kuvvete ulaşamamaktadır.
Seneye bunu denemek isterim. Aynı sitede ilaçlama ile ilgili de bilgiler var.

nevsune
26-08-2007, 09:02
Selahattin Bey,

benim salatalığım asker koğuşuna döndü. Gübre şerbetini verdikçe erkekler semiriyor, dişiler çıkamıyor ortaya.İşaretle gösterdiğim biri hariç tüm çiçekler erkek.

Ne oluyor bunlara? Ne yapmam gerek? Koca yaz sezonunu bir salatalıkla (o da bozulmazsa) mı kapatacağım?

Daha yukarda da devamı var ana dalın, her tarafından yeni dallar çıkartıyor.
Yan tarafta görülen dalı da büyüyüp duruyor. Dursunlar mı, yoksa bazılarını kopartayım mı?

Bekir S.
26-08-2007, 15:45
Ne oluyor bunlara? Ne yapmam gerek? Koca yaz sezonunu bir salatalıkla (o da bozulmazsa) mı kapatacağım?

Benim salatalıklarım doğal.Geçen yıl ve bu yıl erkek çiçek nedemek bilmem. Tohumlarını aldım. Seneye dikicem eğer isterseniz bana bir adres verin size mektup zarfında yollayayım, yedikçe bana dua edersiniz.;)

nevsune
26-08-2007, 17:32
Çok teşekkür ederim Bekir bey

Bu teklifi hiç kaçırmayacağım. Özelinize adresimi gönderiyorum.

Selahattin Yılmaz
26-08-2007, 19:06
Selahattin Bey,

benim salatalığım asker koğuşuna döndü. Gübre şerbetini verdikçe erkekler semiriyor, dişiler çıkamıyor ortaya.İşaretle gösterdiğim biri hariç tüm çiçekler erkek.

Bana kalırsa bitkinizdeki sorun yanlış tohum veya fide seçinimden kaynaklanıyor. Yani tohumluk muhtemelen hibrit bir bitkiden alınan kalitesiz bir tohum aksi taktirde almamanız içten bile değil. Bunun dışında koltuk budamasını mutleke yapmalı ve yan dallanmalara izin vermemelisiniz.

nevsune
02-09-2007, 06:46
Erkek egemenliğindeki saksıda, tam 4 tane aslan gibi kızım var:D

Üçü burada, biri de daha yukarda bir dalda, ablalarına yetişmeye çalışıyor.

Ben şimdi kıyıp da bunları yiyebilir miyim:(

Bekir S.
02-09-2007, 15:09
Selahattin hocam benimde merağım. Saksıda yaprakları dökülen gövdesi kurumuş gibi renk değiştiren salatamı sökecekken 6-7 meyve verdi herbiri nevsune hanımın resimlerindeki kadar var.
Bu salatalar arkadaşımın serasından aldığım salatalar. Organik değil yani sebep bumu yoksa salatalıkların karekteri bu şekildemi.
Sevgiler, iyi günler.

Nevsune hanım okadar böceğin içine 4 çiçek yakışmış :D İnsanın kendi ürettiğini yemesi güzel bence onlara kıyın. :rolleyes: Şimdiden afiyet olsun.

limon
02-09-2007, 17:05
Bekir Bey ben de isterim methettiğiniz salatalık tohumlarından :) İki senedir salatalıklardan yüzüm gülmedi :)

habibe
02-09-2007, 23:06
Selahattin hocamızın dağıttığı salatalık fidelerinden 2 tane almıştım. Çok memnun kaldım verdi de verdi. Soldu sarardı ama hala ürün vermeye devam ediyor . Tek kötü yanı tohumlarından ekemeyecek olmam :(
Bir daha ki yıla aynısından tekrar isteyeceğim :)

nevsune
12-09-2007, 12:30
Benim salatalıklarım doğal.Geçen yıl ve bu yıl erkek çiçek nedemek bilmem. Tohumlarını aldım. Seneye dikicem eğer isterseniz bana bir adres verin size mektup zarfında yollayayım, yedikçe bana dua edersiniz.;)

Bekir Bey gelmiş tohumlarım.

Bu sabah döndüğümde posta kutumda buldum. Epeydir dönmemi beklemişler. Artık baharda ekerim, bu yıl yeterince tohumu telef ettim zaten:(

Bereket dileklerinizi boşa çıkartmamak için elimden geleni yapacağım. Çok teşekkür ederim.

Selahattin Yılmaz
27-11-2007, 14:51
Selahattin bey merhaba,
arama motorunda sizin salatalık ile ilgili bu formda üyelere verdiğiniz cevapları gördüm.

Bu foruma öncelikle sizden bilgi almak üzere üye oldum.
Benide cevaplandıracağınızı umarım.

Balıkesirde öncelikle salatalık ve marul yetiştirmek üzere sera kurmak istiyorum.
Üretim miktarına baktığımda 3-4 ton /da yazıyor.

Bu dönümde (1000 m2) 3 ton mu demek oluyor?

Açıkalanda 3 yıl 200 300 m2 alanda birşeyler yapmaya çalıştım. 2 yılı sırık domates ve salatalık üzerine bu bahçede ekim dikim yaptım. Ama biliyorumki seracılık ve profosyonellik başka birşey.

Yardımlarınızı **** yardımcı olacak kaynaklar hakkında bilgilendirmenizi beklerim.

Saygılarımla

Bu gün yanıma Erzincan'da kendi serasını kendisi yapmış bir üretici geldi organik tarım yapmak istediği için gelmişti ve benzer şekilde sizin gibi salatalık üreteceğini söyledi. 8 metre genişlik ve 40 metre uzunlukta bir seradan 7,5 ton salatalık aldığını ve bu kadar yerden ve ürettiği bu kadar salatalıktan 2500 YTL aldığını söyledi varın siz hesap edin. Bahsettiğiniz rakamlar evet dekara o rakamlar ama tohum seçimiyle bu rakamları siz dekarda 10-15 tona kadar çıkartabilirsiniz ama sera şartlarında. Fakat artık salatalık yapan seralar çok olduğundan aşırı üretim nedeniyle ürün para etmiyor. Size Topraksız Kültür (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6189) yetiştiriciliğini tavsiye ederim. Hem ürün daha iyi para ediyor hemde maliyet daha az en azından hastalık ve zararlılarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yine de ben serada salatalık yetiştireceğim diyorsanız yörede seracıların kullandığı çeşitleri araştırmanızı tavsiye ederim. Ben burada sera salatalığı görünümü dışında "maraton" isminde bir salatalık çeşidi biliyorum özellikle onu arayınız halkın beğenerek tükettiği bir çeşit hem verimi de yüksek. Ancak size verilen rakamlar sera şartları için çok düşük rakamlar. Marul yetiştireceğiniz zamanda hal ve pazarcılar ile görüşün ve hangi tür çeşitlerin müşteriler tarafından tutulduğunu inceleyin ve gerekirse tohumcunuza o marulu gösterin ve o çeşidi temin etmeye çalışın derim. Bunun dışında açık saha sırık domates yetiştiriciliği Tokat'ta aldı başını gitti ve birim alanda daha fazla verim alındığı için tutuldu da ancak her halde emeği çok fazladır. Çeşit olarak Agromar'ın swanson F1 sırık domatesi geçen yıl bayağı revaçtaydı. Nasılsa açıkta yetiştiricilikte tecrübelenmişsiniz ancak eğer ben profesyonel bir şey düşünüyorum derseniz illede ben topraksız kültüre (http://www.google.com.tr/search?q=topraks%C4%B1z+k%C3%BClt%C3%BCr&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a) yoğunlaşın derim...

Başka sorularınız varsa buradan bekliyorum...

igidu
04-04-2008, 23:46
Eee bu sene hıyar yetiştiren yok mu? :p

Tuba
08-04-2008, 11:42
Yok balkonda beceremedim ben vaz geçtim. Zaten tohumlarınıda kaybettim. Hemde salatalık (kendi tecrübemi söylüyorum) hemen yetişiyor. Erken biraz :)

fkilimci
09-04-2008, 08:51
Eee bu sene hıyar yetiştiren yok mu? :p

Ben yetiştirdim:) Bu sebze meyve yetiştirme işlerinde yeniyim. Bu sene ilk defa başladım. Bu yüzden de çok sabırsız davranıp, ocak ayında evin içinde domates ve salatalık tohumlarını çimlendirip büyüttüm.
Bu hafta sonu da onları çok büyük saksılara aldım. Salatalıklarımın boyu 90 cm kadar oldu. Buradan öğrendiğim bilgilerle onlara en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum. Hatta dün akşam yaprak üstündeki beyaz benekleri görüp onları hemen ilaçladım.
10 taneden fazla minicik salatalığım var. Umarım onları yemek de kısmet olur:)

Özhan
09-04-2008, 16:46
Merhabalar fkilimci .Tecrübelerinizi resmederseniz çok sevinirim.

igidu
09-04-2008, 16:54
Ben yetiştirdim:) Bu sebze meyve yetiştirme işlerinde yeniyim. Bu sene ilk defa başladım. Bu yüzden de çok sabırsız davranıp, ocak ayında evin içinde domates ve salatalık tohumlarını çimlendirip büyüttüm.
Bu hafta sonu da onları çok büyük saksılara aldım. Salatalıklarımın boyu 90 cm kadar oldu. Buradan öğrendiğim bilgilerle onlara en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum. Hatta dün akşam yaprak üstündeki beyaz benekleri görüp onları hemen ilaçladım.
10 taneden fazla minicik salatalığım var. Umarım onları yemek de kısmet olur:)

Maşallah diyelim size, ohoo ben çok geç kaldım. Daha 5 gün oldu tohumları viyollere ekeli. Tohumlar yeni çatlamışlar. Temmuz ayını bulur meyveler için.
Bir de ben hıyarları çatıda yetiştirmek istiyorum. Mümkün müdür?;)

igidu
13-04-2008, 13:35
Hıyarların cinsi Belair F1. Okuduğuma göre turşuluk hıyarmış, bilginiz var mı?
Ben turşuluk olduğunu bilmiyordum, dalından koparıp taze taze yemek isterdim. :mad: Yani illa turşuluk mu olucak bunlar? :mad:

Selahattin Yılmaz
13-04-2008, 20:15
Kornişon türü diye geçer bu türler küçükken toprlasanız taze badem salatalık niyetine göre tğketebilirsiniz. Ancak normal salatalığa göre daha az lezzetli ve birazda sert olabilir. Devamlı meyve verme eğiliminde olacaklarından devamlı hasat gerekir, meyveleri fazla büyürse içlerinde boşluklar meydana gelir.

igidu
13-04-2008, 22:01
Kornişon türü diye geçer bu türler küçükken toprlasanız taze badem salatalık niyetine göre tğketebilirsiniz. Ancak normal salatalığa göre daha az lezzetli ve birazda sert olabilir. Devamlı meyve verme eğiliminde olacaklarından devamlı hasat gerekir, meyveleri fazla büyürse içlerinde boşluklar meydana gelir.

Çok teşekkür ediyoruz hocam, bir hatadır yaptık kafamıza göre aldık.
Tekzenden almıştım tohumları, 5'e yakın çeşitte hıyar vardı. Ayrıca turşuluk hıyar diye satılan da vardı o yüzden aldandım. :mad:

Son bir sorum daha olacak, bizim çatı düz alana sahip ve de her daim güneş alıyor. Diyorum ki acaba çatıda bu hıyarlar yetişirler mi? Sulama problemim yok, ama toprak konusunda ne yapabilriz? Sadece Torf kullansak verim alınabilir mi? Saksı çok mu yetersiz kalır? :o

Özhan
23-04-2008, 11:48
Yaklaşık 1 ay önce Anadolu Tohum firmasından murat F1 tohumlarımı aşağıdaki resimde gördüğünüz bardaklara ektim. 1 hafta öncede hümik asit le oluşturduğum solüsyonla suladım. Bu sulamadan sonra resmen fideler çoştu hatta kısa sürede yani bu sabah üzerlerinde çiçekler gördüm. Şimdi sizlelerden **** bilenlerden bu çiçekler erkek mi yoksa dişimi ? yani bunlar meyve verecekmi?. Gerçek yerlerine bu hafta sonu ekmeyi düşünüyorum. Açık havaya bahçeme yani. Bu çiçeklenme erkenmi yoksa erkek yani meyve yapmıcak cinsmi ? Eğer erkek çiçekse bu fideler her zaman erkek mi açaçak ? Boyları daha 15-20 cm civarında yoksa bu çiçeklerin kopartılmasımı gerekir koltuk alma ile birlikte?

Özhan
05-05-2008, 22:33
Bence yukarıdaki mesaja verilecek cevaplar hayli bilgilendirici olucaktı ama sanırım kimse bu konuda bişey bilmiyor.

Selahattin Yılmaz
05-05-2008, 22:47
Çiçekleriniz erkek çiçek. Bitkide erken dönemde erkek çiçek görmek normal ancak yine de verdiğiniz besinin etkisiyle bitkide bir tetikleme olmuş fakat yanlış yönde :D. Yine de bakımına devam edin koltuk budamalarını yapın mutlaka meyvelerinden yiyeceksiniz. Bu çiçeklere iyi dikkat edin ki dişi çiçekleri tanımanız daha kolay olsun. Dişi çiçeğin hemen gerisinde yani çiçeğin devamında minik bir salatalık vardır oradan da kolayca tanırsınız.

MSaygin
06-05-2008, 07:23
Ben erken açan çiçekleri erkek-dişi olduğunu bilmeden kopartıyorum bir süre, bitki büyüsün diye.
Aynı tohumdan geçen sene ben de ekmiştim, bitkiler hastalanmasına, mantarlar oluşmasına rağmen, yine de öyle güzel meyve verdi ki.

Özhan
06-05-2008, 08:06
Bu açan çiçekleri çok iyi inceledim. Artık erkek çiçek nasıl oluyor çok iyi biliyorum. Mehmet beyin dediğide mantıklı geldi. Bİtkinin olgunlaşma evresindeki enerjisini boşuna çiçeklere harcamasını engellemek iyi fikir.

fgumus72
08-05-2008, 10:15
Arkadaşlar benim salatalık fidelerimde çiçeklenmeye başladı. resimde işaretlediğim yerlerimi kesecez. Artık asıl yerlerine dikmenin zamanı geldimi? Teşekkürler

Selahattin Yılmaz
08-05-2008, 11:04
Bence hiç kesmeyin. Bitkiniz gayet sağlıklı ve dişi çiçekte vermiş. Sadece daha büyük ve geniş saksıya alın o kadar. Eğer besleyebilirse salatalığı büyütr besleyemezse kendisi atar hiç dokunmayın.

fgumus72
08-05-2008, 13:15
Selahattin bey bende kıyamıyordum kesmeye tavsiyeniz için teşekkürler.

Belmas
11-05-2008, 20:40
Merhabalar,

Bu seneki balkonda sebze yetiştirme macerama başladım tekrar. Bu sefer hıyar ve sivri biber fidesi aldım (çarliston da aldım yarın dileceğim inşallah). Saksıların çapı 32 cm, boyu 30 cm. Bir saksıya iki tane hıyar diktim, diğerinde 7 tane biber var.

Acaba biberler çok mu oldu? Alayım mı birkaç tanesini? Hıyarlar için bu büyüklükte saksı yeterli mi? Resimlerini de ekledim aşağıda. Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

http://www.negatif.com/foto/574475/

http://www.negatif.com/foto/574474/

Belmas
12-05-2008, 20:15
Hala bekliyorum...:(

limon
12-05-2008, 21:34
Ben aslında dün cevap yazdım ama sonra sildim :) Çünkü biraz olumsuzdu ama yine de yazayım.

Ben olsam; her saksıya bir fideden fazlasını dikmezdim. 32'ye 30 cm saksı bence ancak bir adet fideyi besleyebilir.

İşte bunları yazarak sizi üzmek istemedim. Bu sene varsın sıkışık olsunlar az ürün versinler, sizde gözlemleyerek seneye çok daha doğrusunu hazırlarsınız. Ben 3 senedir değiştirip duruyorum yöntemlerimi :)

Selahattin Yılmaz
12-05-2008, 22:00
Sevgili Belmas, o saksıların hakkı bir adet biber ve bir adet hıyar. Gerisini siz düşünün :rolleyes:

Burada ölçü şudur:

Bitkinin büyümüş halini düşünürsünüz ve hayalen bir bitkinin büyümüş haline bakarsınız birde saksıya, o zaman gerçek ölçülü saksıyı seçme şansınız olur. Yani insafınız varsa biberin hakkını bibere saksınızn hakkını saksıya verirsiniz :D

Belmas
13-05-2008, 11:02
Cevaplar için çok teşekkürler. Hemen saksı sayısını arttırıp biber ve hıyarları kutaracağım :) Selahattin Hocam aslında bitkilerin büyümüş halini bilmediğimden gözümde de canlandıramadım. Babacım ben küçükken bahçede yetiştirirdi ama hiç hatırlamıyorum. İnşallah bu yıl becerebilirsem yetişkin hıyar ve biber nasıl oluyor deneyimlemiş olacağım.

fbçekirge
13-05-2008, 12:52
arkadaşlar bu sene ilk kez salatalık ektim gerçi yorumları okuyunca biraz korktum ama yinede deneyeceğim fikir ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim saygılar

lizard
21-05-2008, 21:38
Teşekkürler Selahattin Bey. Besin alması için aslında fideyi daha büyük saksıya aldığımda hazır paket torf ekledim. Önceden de saksısında coco peat vardı. Elimde şu anda humik asitli leonardit, 15-15-15 ufak bilye tipli suyla yavaş yavaş toprağa karışan cinsten gübre ve beyaz renkli yine ufak bilye görünümünde azot gübresi var. Sanırım coco peat ve torf yeterli gelmiyor olabilir. Yaprak kenarındaki kıvrık kısmı elleyince dökülüyor kupkuru. Açıkçası 4 gündür şehir dışındaydım ve sulama yapılmamış fideye. Güneş gören yerde durduğu için de susuzluk sebebiyle olabilir mi diye düşündürdü beni.

suzan7
21-05-2008, 21:51
Selam arkadaşlar.Ben bu yıl balkon sebzecilıigine merak sardım.Hızımı alamadım sebzeden başlayıp.baharat derken şimdid ağaca kadar vardırdım işi.
Artık kışı düşünüyorum kışın hangi sebzeleri rahatlıkla yetiştire bilirim.Bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinecegim.Hepinize bol sebzeli günler.

lizard
21-05-2008, 23:14
Bitki takvimine http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7204&highlight=takvimi bu linkten ulaşabilirsiniz. Böylece ne zaman neyi dikeceğinize rahatlıkla karar verebilirsiniz.

mesut5
22-05-2008, 07:52
Selahattin Bey Merhaba..! Ben bahçeme bir karık sırık salatalığı ekmiştim,büyümelerinde herhangi bir sorun yok.herhangi bir hastalık ve böcek göremedim.Tahminen bir hafta önce çiçek açmışlardı,oldukçada dişi çiçek mevcuttu,bugün yaptığım konroldede yine yeni dişi çiçekler çıkmaya devam etmekteler üste doğru,ancak daha önce çıkan dişi çiçekler meyveye dönüşeceği yerde sararıp dibine düşüyorlar,sanırım yanlış bir uygulama yapıyorum gibi geldi bana,bu konuda tecrübeleriniz ile bana yardımcı olursanız sevinirim...!Saygılar

Belmas
23-05-2008, 07:27
Herkese Merhaba,

Selahattin Hocam iki hafta önce diktiğim hıyar fidelerinin üstünde minik hıyarlar olmaya başladı. Henüz yeni diktim, üç tane yaprağı var. Erken değil mi? Sanki biraz gürleşip boylanınca çiçek vermesi gerekiyordu gibi geliyor (bildiğimden değil, sadece tahmin..) Yolunda gitmeyen birşey mi var acaba :confused:

MSaygin
23-05-2008, 08:21
Yeri bol buldu, delirdi bu :D

38279

Selahattin Yılmaz
23-05-2008, 08:49
...Sanırım coco peat ve torf yeterli gelmiyor olabilir. Yaprak kenarındaki kıvrık kısmı elleyince dökülüyor kupkuru. Açıkçası 4 gündür şehir dışındaydım ve sulama yapılmamış fideye. Güneş gören yerde durduğu için de susuzluk sebebiyle olabilir mi diye düşündürdü beni.

Eğer gübreleme yaparak yetiştiricilik yapmak istiyorsanız gübre takviyesi yapmak en iyisi olacaktır. Bunun dışında her ne kadar teşhis koyamasamda fideleriniz kuruma düzeyinde susuzluk çekmiş olma ihtimali var (kuruyup elle dokunulduğunda dökülen alanlar için) ve sonrasında da sulandığında kendini kurtardıktan sonraki görüntüler olabilir.

Selahattin Yılmaz
23-05-2008, 08:51
...Bitki gayet saglikli görünüyor ama hala ciceklenme baslamadi biraz gec kalmadimi acaba. Birde salataliklarin birinde bir iki yapraginda lekelenmeler var bunlar neyden kaynaklaniyor olabilir.

Salatalıklarınız çok sık o gördüğünüz kapta sadece bir bitki olmalı aksi halde yaprakları küçük meyveleri büyümeyen bitkiler elde edeceksiniz. Sularkende yapraklara su değmezse yapraklarda lekeler görmezsiniz ayrıc azot ve demir eksikliğide görünüyor ama bunun esas nedenide bitkielrin çok sık olmasından diye düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz
23-05-2008, 08:54
...daha önce çıkan dişi çiçekler meyveye dönüşeceği yerde sararıp dibine düşüyorlar, sanırım yanlış bir uygulama yapıyorum gibi geldi bana...

Yeni fidelerde meyve dökme olayları normaldir. Yinede şüpheleniyorsanız fosfor içeren gübrelerden verirseniz (10-30-10 veya 20-20 gibi) bitki çiçek dökmeyecektir.

Selahattin Yılmaz
23-05-2008, 08:56
...iki hafta önce diktiğim hıyar fidelerinin üstünde minik hıyarlar olmaya başladı. Henüz yeni diktim, üç tane yaprağı var. Erken değil mi? Sanki biraz gürleşip boylanınca çiçek vermesi gerekiyordu gibi geliyor (bildiğimden değil, sadece tahmin..) Yolunda gitmeyen birşey mi var acaba :confused:

Salatalığınız yer salatalığına benziyor ve gayet sağlıklı ve güçlü bir bitki eğer beseleyebilirse mutlaka salatalığını büyütecektir. İlk meyvelerin şekilsiz olması ihtimaline karşı da panik yapmayın yaprak sayısı ve yüzeyi büyüdükçe bitki daha fazla besin oluşturma yüzyi ile meyvelerini besleyebilecek güce kavuşacaktır. gayet sağlıklı bitkiniz var hiç ellemeyin ve sadece gözleyin.

cemo
27-05-2008, 15:03
Selahattin hocam,benim hıyarlar bir bir sararıp kuruyorr:(üsttekiler iyi,altta olanlar gitti hep.sebebi ne olabilir?

Selahattin Yılmaz
27-05-2008, 15:16
Döl tutmakta zorlanıyor gibi acaba çok mu sıcak oluyor orası?

cemo
27-05-2008, 16:09
Döl tutmakta zorlanıyor gibi acaba çok mu sıcak oluyor orası?

Saat 2 gibi güneş başlıyor ..batana kadar güneşte..acaba gölgeye mi alayım ne dersiniz?

emy_83
27-05-2008, 23:37
Benim salatalıklarımda iyice bir büyüdüler üzerlerinde bisürü çiçekde oluştu ama salatalık falan göremiyorum belkide ben göremedimbelkide oluşmadı bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim...
Birkaç fotoğrafını yolluyorum.

emy_83
27-05-2008, 23:40
38828

38829

38830

dal
28-05-2008, 16:07
Ben geçen haftalarda aldığım salatalık tohumlarını ektim.Ama sanırım biraz sık aralıklı dikmişim.Beith alpha mr tipi bir tohummuş.Bu yerden mi gidecek yoksa çubukla yukarı doğru yönlendirme yapabilirmiyim yer darlığı nedenile?(Bir sorumda bu tohumlar f1 tohum mudur?)

MSaygin
04-06-2008, 08:22
1.Hıyar festivali güzelleri, saksıda, tek kökten topladıkları 10 adet hıyarı gösterirken...

39543

mesut5
04-06-2008, 14:08
Merhaba Slahattin Bey.Size daha önce bahsettiğim bahçeye ektiğim bir karık salatalıklarımdan artık yemeye başldım,ancak benım salatalıkların içi çok çekirdekli,acaba cinsindenmi yoks yanlış giden bir şeymi va mrak ettim..

Selahattin Yılmaz
04-06-2008, 14:14
Çekirdekler genelde cinstendir ancak hasat zamanınıda fazla geçirmeyin ki çekirdekler iyice olgunlaşmasın.

berduray
04-06-2008, 17:04
(Konuyla alakası yok ama söylemeden geçemeyeceğim)

Sayın Msaygın o 1. Hıyar festivali'nin güzellerini yemek istiyorum ben, benim kızlar da böyle yapışık ikiz gibi hep beraberler, maşaallah, Allah bağışlasın...

cemo
04-06-2008, 21:38
Sevgili Msaygın maşallah diyeyim,siz yemeye başlamışsınız..Benimkiler daha bir parmak bile olmadılar:(
Bizde o günleri görecekmiyiz allahım ya:)çok sabırsız oldum çokkkk:)

mesut5
04-06-2008, 23:46
teşekkür ederim Selahattin Bey zaten az olduğu için fazla gecikmesine meydan vermek olanaksız gibi birşey.

MSaygin
05-06-2008, 13:37
Çok teşekkürler berduray, özel mesaj attım :)

cemo, parmak kadar olduktan sonra kopartılacak olgunluğa gelmeleri bir kaç gün sürüyor, sizinkiler de olmuş hemen hemen.Biz 10 taneyi bir günde topladık çünkü ilaç atmıştım, hasat için verilen süreyi beklemek zorunda kaldım.Bu arada bazıları çok büyüdü ve çekirdeklendi, çok da gecikmeden toplayıp çıtır çıtır yemek lazım :)

cemo
05-06-2008, 14:11
Hele onlar bir büyüsünde, bakın nasıl çıtırdatacağım:)

Emy
05-06-2008, 23:59
Arkadaşlar bana lütfen acilen yardımcı olurmusunuz!!!!!
Salatalıklarımın üzerlerinde bisürüçiçek var boyları epeyce uzadı da ama görünürde salatalık falan yok... Döllenme olmuyor galiba neden döllenmiyorlar, yardımcı olursanız çok sevinirim yardımlarınızı dört gözle bekliyorum

Selahattin Yılmaz
06-06-2008, 08:08
Aşırı sıcaktan koryor musunuz sevgili emy?

munzurlum
06-06-2008, 14:17
saksıda sırık salatalık ektim 1 metre boyundalar ama meyvesi 2 cm olmadan çürüyorrr.ne yapabilirim acaba..

bilgeal
06-06-2008, 15:08
1.Hıyar festivali güzelleri, saksıda, tek kökten topladıkları 10 adet hıyarı gösterirken...

39543

bu mutluluk hiçbir şeye değişilmez bence.... su gözlerdeki guzelliğe bak ..saksıma daha bir sevgiyle baktım su an ufacık minicik bir saksıda nerdeyse 5 tane sarı cicekli hıyarcıklarım var herhalde 1 cm falan .. nasip olursa resminik koyacagım...

bu arada o ufacık saksıda en fazla da 2 yaprak var :D ve birinde bi leke var onu sorcam :rolleyes: ekleyebilirsemmm

arzu-v
06-06-2008, 15:52
buda bizim salatalık ektigimiz sera yeni onbeş yirmi gün önce fidelerini ektik

bilgeal
07-06-2008, 12:05
merhaba simdi ekte gonderdigim cannııımmm hıyarlarımın bi yapragında acaip bir sekil olustu koparsam mıı
yani ben genelde ciceklerimin butun kötu sarı,ya da kurumus yapraklarını yolarım habire acaba sebzede dokununca kusuyo mu anlamadım
bir de erkek disi diyola anlayamadım sarı cicekliler erkek mi yani benimkiler galiba hepsi sarı cicekli yardımcı olursanınz cook mutlu olcam ben bunları fideden yetiştirdim daha coook acemiyim ama cook hevesliyim...
domateslerim kızardı cok mutluyum
nanemi de pazardan aldıgım naneyi suya koydum ve hafif köklenince soktum torf topraga valla da billa da tuttu yaprakları cogaldı..:p şimdiii....ilk koydugum foto hıyarlar sonra domatesler sonra da nanemin ilk ekilen ve son ekilen halleri:)))))) super yaa bu isi seviyorumm

Selahattin Yılmaz
07-06-2008, 19:26
Sevgili Selehattin hocam
güneşten biraz gölge yere aldım salatalıkları,ama hala alttakiler 3 cm olup sararıp, kuruyup kalıyor dalında.Başka bir öneriniz varmı acaba?

Sevgili cemo resim görmeliyim.

merhaba simdi ekte gonderdigim cannııımmm hıyarlarımın bi yapragında acaip bir sekil olustu koparsam mıı yani ben genelde ciceklerimin butun kötu sarı,ya da kurumus yapraklarını yolarım habire acaba sebzede dokununca kusuyo mu anlamadım bir de erkek disi diyola anlayamadım sarı cicekliler erkek mi yani benimkiler galiba hepsi sarı cicekli yardımcı olursanınz cook mutlu olcam ben bunları fideden yetiştirdim daha coook acemiyim ama cook hevesliyim...
...

Ekte resim yok sevgili bilgeal, resim koyarsanız daha fazla yardımcı olabilirim. Yapraklar bitkilerde hastalıklı **** rahatsızlık yapmadığı sürece koparılmamalıdır eğer fazla koparırısanız bitki lüzumsuz yere yeni yaprak çıkartmaya çalışacak ve yorulacaktır. Sebzeler sizin düşündüğünüzün aksine dokununca küsmezler ancak yer salatalıklarının yapraklarına basılırsa veya ezilirse slatalıkları acılaşabilir. Çiçek konusunda resim koymalısınız ki size daha fazla yardımcı olabileyim.

maykil2
08-06-2008, 11:55
Merhabalar uzun süredir siteyi ve yazıları takip ediyorum, bunun neticesinde bu sene ilk kez salatalık ektim. Bazıları çok iyi gelişirken bazıları anladığım kadarıyla saksısı küçük olduğundan dolayı fazla gelişmedi; ama genel olarak hepsi çiçeklendi; yalnız benimkiler hep erkeklere denk geldi. Çiçek açıp daha sonra büzüşüp düşüyorlar yalnız çok sayıda tomurcuk vermeye devam ediyor fakat onlarda yüksek bir ihtimalle erkek olduklarından dolayı düşecekler, bir fidede erkek çiçek açıyorsa bunun neticesi olarak dişi çiçek açmaz mı birde dişi olması için ne yapmamız gerekir özellikle tohum alma safhasında, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

the
08-06-2008, 12:56
Herkese merhaba,

Kendimi , yeni gelen arkadaşlar başlığı adı altında tanıştırdıktan sonra, konunuza ortadan dahil olmak istedim.

Sorunum çok net. Sadece sebze ve meyve ile beslenmeme rağmen, ne hangi ağacın hangi meyveye, ne de hangi fidenin hangi sebzeye ait olduğunu anlayabilirim.

İlk kez Regal F1 , hıyar tohumu aldım ve talimatlara uyarak, ektim. 5-6 gün sonra ekte göreceğiniz hale geldiler ve pencere önündeki yerlerini aldılar.

Lakin, bundan sonra ne yapıcam ?

Ne kadar sıklıkla sulamam gerekiyor?

Derin bir saksıya alma zamanım nedir?

Domates ve biber başlığı adı altında da görüşmek dieğiyle...;)

bilgeal
08-06-2008, 15:32
ya arkadaslar oof bi turlu koyamadım hıyarlarımın resmini siz bu fotoları nasıl kucultuyosunuzz

Selahattin Yılmaz
08-06-2008, 15:40
Sevgili the, fidelerinizin durumu çok kötü. Aşırı boy uzamış bu size muhtemelen o fidelerin çoğunu kaybetmenize malolacak. bu durumda yer değiştirmeniz çok zor zaten yerinden ayıramayacaksınızda zira viyol tarzı bir şeye değilde aynı kaba ekmişsiniz eğer topraklı olarak ayırabilirseniz (Bıçakla etrafından pasta gibi kesip aktarabilirseniz) dar uzun kaplara aktarın gövdeler kırılmasın bu şekilde fideleri kurtarabilirsiniz.

the
08-06-2008, 16:57
Selahattin Bey teşekkürler...

Fidelerimin durumunun o kadar kötü olması gerçekten üzücü...Onlara ne yaptım da bu hale geldiler bilmiyorum. Bana hepsini aynı yere dikebileceğimi tohumları aldığım mağazadaki görevli kişi söyledi.

Bahsettiğiniz şekilde onları derhal bir başka saksıya almaya çalışacağım.

o da olmazsa zaman geçmeden bir başka saksıda tekrar ekmeyi deneyeceğim.

Sulama konusunda ne önerirsiniz?

the
08-06-2008, 17:09
Sevgili Bilgeal,

Fotoğraflarını yüksek çözünürlükte çekmiş olabilir misin?

Bilgisayarında fotoğraf düzeltme seçeneklerin olacak, ordan ebatlarını küçültebilirsin...

bilgeal
08-06-2008, 20:18
basardım galiba arkaslar

bilgeal
08-06-2008, 20:20
ilginize teşekkürler naneleri pazarda aldım soktum topraga 2 tanesini suda bekletmistim coştular :))
sırada rokam ve maydanozum var çimlenmek uzereler onları da eklicem sonra yara hakkında selahattin beyin bilgisini bekliyorum ve ilginize tekrar teşekkür ediyorum

the
08-06-2008, 20:30
Sevgili Bilgeal,
Yara hariç hepsi çok güzel. Benzer yöntemle semizotu da ekebilirsiniz. Maydanoz, roka, nane ve semizotu! Daha ne olsun?

limon
08-06-2008, 20:34
Genelde yetersiz ışık aldığında böyle uzarlar. Normalde o iki yaprağın toprağın hemen üzerinde değecek yakınlıkta olması gerekiyordu. Sağlık olsun....

Msaygın, bayıldım sizin güzellere ben... Bir saksıdan bu kadar sebze almanıza da çok sevindim.

Ben iki yıldır salatalık bitkilerinin hastalığı dolayısıyla çok az ürün alabildim. "çok arsızdır bir kök diksen size yeter" yorumlarına rağmen başarılı olamamıştım. Genelde paketli aldığım tohumla yetiştirmeye çalışmıştım. Bu yıl fidelerim Tekin Bey'den... İlk defa yapraklarının bu kadar büyüdüğünü görüyorum. Neredeyse kabak yaprağı kadar. Bitki o kadar keyifli ki 60-70 cm olmasına rağmen kendi başına ayakta kalabiliyor. Sırıkları evelsi gün hazırladım. Salatalıklar da oluşmaya başlamışlar. Kısacası ilk defa sağlıklı bir salatalık bitkisinin nasıl olması gerektiğini görmüş bulunmaktayım :)

bilgeal
09-06-2008, 07:24
ilginize teşekkürler .
cemo gercekten bu haz inanılmaz bisi yani o minicik saksıda o domatesleri gormek super bisi..
ama inanın nerdeyse yanımda yatırcam sabah kalkıyorum sanki günaydın der gibi bakıyorum onlara acaba bu sabah ne oldu diye :)
the yara haric diyosun di mi :)))
bu arada selahattin bey yara kötü mü acaba o yapragı koparsam mı ne dersiniz su an cok kucuk saksıda ama eski bir cicek kurumustu kopardım topragını havalandırdım hergun suladım hatta yağmura verdim :) simdi torfla karıstırıp o koca saksıya bu salatalıgı almayı dusunuyorum .... ama ödüm kopuyo küser diye..

salatalık ve domatesi fide almıstım
maydanozum ve rokamı hani su pencere onu bostanları var ya ondan aldım.. tabaklarına su koydum ustlerini de strec filmledim hepsini burda okumustum ben :)) iyki buldum bu sayfayı..cok mutluyum
simdi rokalarım minik minik filizlendi küçültmeyi ogrendim onun fotolarını da koyacagım... maydonozlarda bi hareket yok ama onu da burdan ogrendim o gec filizleniyomus... bekliyorum sabırla...
bu arada bi arkadasım benim cok sevdigimi ve meraklı oldugumu bildiginden bana bir saksı biberiye almıs cok mutlu oldum birde tohumla kekik almıs.. cok sabırsızlanıyorum coookkk

bu arada kekik tohumları icin önerilerinizi bekliyorum..

çilek_2
10-06-2008, 21:25
Merhaba;:rolleyes:
Balkon bahçeciliğiyle ilgili yazıları okuyunca bende salatalık yetiştirmeye karar verdim. Nisan ayında 2 tane salatalık fidesi aldım. Onları mutfak penceresinin önünde büyüttüm. Daha sonra çiçek açmaya başlayınca balkona geçirdim. Daha çok çiçek açtılar fakat hiç salatalık oluşturmuyorlardı. Birgün komşuma gelen misafir seracılık yaptığını söyledi. İlk çiçekleri koparmam gerektiğini belirtti. Bende ilk çiçekleri kopardım. Daha sonra yine çiçekler açtı ve her gün kaç tane salatalık olduğunu sayıyorum. Bugün 4 tane ucunda çiçek olan salatalık gördüm.
Umarım bir sorun olmadan büyürler.

fgumus72
11-06-2008, 17:05
Arkadaşlar erkek çiçekler mevye olmuyormu ? Benim erkek çiçeklerim açıp açıp kuruyor sadece dişiler olgunlaşıyor.

maykil2
11-06-2008, 20:23
Bu erkek çiçek konusunda tam olarak ne yapmamız gerekiyor sevgili hocam yardımcı olursan çok sevineceğiz o kadar çok çiçek açtı ama ne yazıkki hepsi erkek ne yapacağımı şaşırdım...

Selahattin Yılmaz
11-06-2008, 21:21
Erkek çiçeğe ellemeyin onunda bir ömrü var. Erkek çiçekten meyve alamazsınız. İlk çiçeklerde çiçek şikayetleri alan arkadaşların çoğu için söylüyorum muhtemelen bu çiçekler erkek çiçek. Zaten dişi çiçekle erkek çiçek arasında bariz farklılıklar vardır.

arang
13-06-2008, 14:26
merhaba,

tohum olarak aldık salatalıkları. turşuluk salatalıkmış. 4 gun içinde tohumlar yeşerdi.

plastik bardaklara ektik..
ne kadar daha durması gerekıyor yeterli mi tekrar saksılara ekmek için bilemiyoruz. Normalde tohumların paketinde 5 cm olduktan sonra ekin diyor.

tohumları ektikten 4 gun sonraki halleri..

arang
13-06-2008, 14:28
bunlarda 5 gün sonraki yani bu gunku halleri :)

fbçekirge
13-06-2008, 16:43
değerli arkadaşlar ve selahattin bey salatalıklarım bu vaziyette alt yaprakları koparayımmı ve görüşleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir saygılar

fbçekirge
13-06-2008, 16:43
salatalıkların ilk resimleri 3 sayfada

Selahattin Yılmaz
13-06-2008, 16:56
Sevgili fbçekirge, salatalıkların yapraklarını neden koparmak istiyorsunuz ki. Arkadaşlar salatalıkların yaprakları şu hallerde koparılabilir:

1-Hastalıklı yaprakların yere yakınlığını engelleme için yani ilk yaprakla toprak seviyesi arasında mesafe olsun diye

2-Yaprakların koltuğunda salatalık çıkmaz bitkininde boyu uzamıştır yere yakınlaştırmak için alt kısımlardaki yapraklar temzilenir istenilen uzunlukta gövde çıplak hale getirilir ve aşağıda gövde kırmaya imkan vermeden hortum gibi sarılarak uzunluk kıslatılır

3-Yapraklar rahatsızlık verecek derecede hastalık ve zararlı tahribatına maruz kalmıştır.

Selahattin Yılmaz
13-06-2008, 16:58
Sevgili arang, keşke havalar sıcak olduğu için esas yerlerine dikm yapsaydınız. Fidelerinizin boyu biraz karanlıktan dolayı birazda yetersiz ışıktan dolayı boyları uzamış. yapacağınız bir şey yok üstten ışık almasını sağlayın ve daha az sulayarak ilk gerçek yapraklar çıktığında da yerlerine 1*1 m aralıklarla dikim yapın.

arang
13-06-2008, 17:32
Sevgili arang, keşke havalar sıcak olduğu için esas yerlerine dikm yapsaydınız. Fidelerinizin boyu biraz karanlıktan dolayı birazda yetersiz ışıktan dolayı boyları uzamış. yapacağınız bir şey yok üstten ışık almasını sağlayın ve daha az sulayarak ilk gerçek yapraklar çıktığında da yerlerine 1*1 m aralıklarla dikim yapın.

bu sekilde dikersek gercek yerlerine, tutmazlar yani değil mi.. acemilik :(

bu cıkanlar gercek yaprak degıl mi yani basşka yaprak cıkıcak onu mu beklicez bu durumda?

arang
13-06-2008, 17:57
ikinci yaprak cıkmadan gercek yerlerine ekmemek mi gerekir bu durumda

Selahattin Yılmaz
13-06-2008, 21:31
İkinci yaprak çıktıgında,ilk çıkanı kopartıyorsun arkadaşım.
Hocam, yine musallat oldum demi:)))

Sakın ha. İlk çıkan yapraklar kotiledon yapraklardır ve asla koparılmamalıdır zira yeni çıkan yaprağı bile o iki yaprak besler.

ikinci yaprak cıkmadan gercek yerlerine ekmemek mi gerekir bu durumda

2-3. gerçek yapraklar çıktığında havaşlarda müsaitse esas yerlerine dikilmelidir.

arang
14-06-2008, 09:09
Sakın ha. İlk çıkan yapraklar kotiledon yapraklardır ve asla koparılmamalıdır zira yeni çıkan yaprağı bile o iki yaprak besler.

2-3. gerçek yapraklar çıktığında havaşlarda müsaitse esas yerlerine dikilmelidir.

çok tesekkur ederım.. henuz yaprak yok. ama boyları uzuyor hala..

limon
14-06-2008, 16:19
Bu seneki gelişmesinden çok memnun olduğum salatalıklarımdan bazıları....
40683

Selahattin Yılmaz
14-06-2008, 23:00
...
3. fotoğrafta kıvrılan yaprağı fotoğraflamaya çalıştım.Bunun gibi birkaç kıvrık yaprak daha var.Bir yazınızda yaprak kıvrıklığına dair besin noksanlığı demişsiniz.Bu besini nasıl takviye etmeliyim?...

Dallarının kuvvetlenmesi durumu için sizce ne yapmalıyım?
Geçen yaz yine salatalık fidesi almıştım.O fide heryeri kaplamıştı ama bir tane bile salatalık yapmamıştı bol çiçek açıyor döl tutmuyordu.Çiçek dökme durumunu tekrar yaşamamak için ne yapmalıyım?

Öncelikle koyun gübresini salatalık çok sever. Bu8nun dışında yapraklarınızın küçük olması çeşiytle alakalı olabilir koyujn gübresini saksı toprağına döküp köklere çok fazla zarar vermeden karıştırın hem bir nevi bğoaz kısmınıda doldurmuş olursunuz, yaprak kıvrıklıklığı ise besin noksanlığındna değil yaprakların alt kısmında olası yaprak bitlerinden kaynaklanmaktadır o kısımda yaprak altlarını kontrol edin özellikle sinek veya parlak yapışkan sıvı arıtkları arayın varsa eğer bunlar için ev yapımı ilaçlar başlığımızı okuyun. Koyun gübresini toprağa karıştırırsanız (Umarım sadece torfta değillerdir) faydasını göreceksiniz zaten toprağınız güçsüz demekki yapraklar küçük ve birde sizin salatalıklardan meyve alamamnızın en büyük nedeni yeterinde irileşemeyen yapraklar ve muhtemelen de yapmadığınız koltuk budaması, tab, boğum araları uzun bu da ışıklanmanın yetersiz olduğunu gösteriyor.

Kısaca saksınız mutlaka toprk içermelidir koyun gübreli bahçe toprağı kullanırsanız süperdir. Bitkinizi balkonunuzda daha havadar ve daha ışık alan bir yere koyunuz. Eğer suni gübrelerden fosfor içeren gübrelrden kullanırsanız muhtemel besin noksanlığı nedeniyle meyve verememe durumu ilede karşılaşmazsınız.

eylems
15-06-2008, 00:20
Selahattin Bey, çok teşekkür ederim.

bilgeal
17-06-2008, 10:58
benim salatalıklarım dan 3 tanesi kurudu :( kopardım insallah kalan 4 tanesi sağlam büyür bi türlü büyük saksıya alamadım torfla eski içinden eski çiçeğimi soktugum toprağı karıştırsam koysam bisi olur mu sanırım bir önce büyük saksıya almalıyım...eski halinin fotosu var onu koyabilirim görmeniz için
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=40052&d=1212949128

sardunya12
18-06-2008, 11:48
Salatalıklarım yaprakları delik delik neden böyle.Bilginiz varsa paylaşırmısınız.Birde dün dolu yağdı her taraf göl oldu.Yağdıktan sonra salatalıklarımı kopardım.Ve yiyecektim ama öyle bir acı ki hemen tükürdüm.Neden böyle.

malina
18-06-2008, 13:58
Yapraklar dolu yağmadan önce sağlam mıydı?

Dolu yağmadan önce salatalıklarınızın tadına bakmış mıydınız?

sardunya12
18-06-2008, 14:25
dolu yağmadan önce de aynıydı.evet dolu yağmadan önceden tadına bakmıştım çok güzeldi

candostums
18-06-2008, 15:01
Arkadaslar merhaba,

Bende sizler gibi balkonumda salatalık , domates , biber ve tere yetistirmeye calısıyorum.Domateslerim ve biberlerim ciceklendi.Hatta bazı domateslerim meyve bile bagladı.Ama salatalıklarımda beni üzen bi sorun var.Sorunumu asagıdaki resimlerde gorebilirsiniz.

Gayette guzel boy atmıs ve meyve bile baglamıstı.Ama meyveler 1 cm'i gecince kendiliginden siyahlasıp kuruyup dokulmeye basladı.Simdiye kadar 3 tane meyve boyle telef oldu.Buda beni uzuyor.Gubre olarak organik gubre kullanıyordum.Belki bu yetersiz dedim ve sorunumu anlattıgım Bauhouse deki gorevli bana azot lu kimyasal gubre onerdi.2 hafta kadar onu da kullandım fakat ise yaramadı.Bi yerde hata yapıyorum ama nerde.Lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

Bilgi olarak balkonum pimapen kaplı biraz sıcak oluyor.

Tesekkurler

fbçekirge
19-06-2008, 22:50
arkadaşlar dün resimdeki salatalık koyu yeşildi şimdi böyle mralim bozuldu. Bide dayının bahçesindeki salatalıklar sabah izmarit gibiyse ertesi sabah kocaman nasıl oluyor nasıl bu kadar hızlı büyüyor kafayı yiycem kıskanıyorum resmen

malbman
20-06-2008, 06:54
Sevgili fbçekirge, dayının salatalıkları Erman Torğlu' nun söylediklerinden olmasın. Hani "Antalya' dan kamyona yüklediğinde 10 santim olan salatalık, İstanbul' a vardığında 14 santim geliyor," demişti.:D:D:p:p

bilgeal
20-06-2008, 07:58
benimkiler buyuyemiyo bile uhuu bu sabah 2 tane daha kurudu cok üzgünüm ya salatalık isini maalesef kıvıramadım.. sonuç hüsran

Selahattin Yılmaz
20-06-2008, 08:17
Sevgili fbçekirge, salatalıklarınızda boğum araları çok uzun bu da demektir ki gölge veya ışık almayan bir yerde bulunuyor ve ayrıca gövdenin inceliğine de bakılırsa saksınız çok küçük ve yeterince besin maddesini karşılayamıyor?

bilgeal
20-06-2008, 12:44
evet aslında bunca sene sadece süs bitkisi yetistirdim kurur bunu sen cope at diyenler olurdu ben illa eski haline getirirdim onları canlandırırdım.... neden olmasın kurusalarda ben bu saksıdan hıyar cıkarıcam bak azmettim simdii....:) sağol cemo:))

fbçekirge
20-06-2008, 19:46
sayın selahattin bey saksım25 litre ve hayvan gübreli bahçe toprağı ama günüş ışığını dik olarak anca 2 saat görüyor en iyisi ben yerini değiştireyim saygılar

fbçekirge
20-06-2008, 19:48
:pmalbman alem adamsın bügün ilk kez güldüm sağol saygılar:D

Selahattin Yılmaz
20-06-2008, 22:34
Salatalık fideden sonra 1 ayda yetişen bir bitkidir yaz aylarında ve hatta eylül ekime kadar soğuklar gelmeden yetiştirme denemeleri yapabilirsiniz.

Emy
20-06-2008, 22:41
Çok sağolun selahattin hocam bizde vazgeçmiyoruz zaten ekmeye devaminşallah busefer başarılı oluruz...

fbçekirge
20-06-2008, 23:31
selahattin bey salatalığın yerini zarar vermeden balkonun 5 saat kadar dik ğüneş gören yerine taşıdım.Fakat saksının(25 lt) oturduğu tabağını kaldırdığımda salatalığın köklerinin saksının altındaki drenaj deliklerinden çıktığını gördüm ve pis sayılabilecek bir koku vardı.Bende saksıyı yerden 5cm kaldırıp yarım saat kadar beklettim.Yere yarım lt'ye yakın hatta daha az su aktı.Tabi birazda pis kokulu.Sonra resimdeki gibi saksı ile tabağın arasını 1 cm kadar açtım.Şimdi ben suyu fazlamı verdim ve salatalıklarım sarardı?Ğüneşi çok görürse canlanırmı?Neden bir sürü çiçek açıp açıp dökülüyor?Yoksa salatalığımın köklerini çürüttümmü?Yani kısaca salatalığı söküp atayımmı? Zaten fideyi ektikten sonra 30 gün iş seyehatım sürdü ve koltuk budamasıda yapamadım.Resimde görürdüğü gibi tek kök 4 adet dal.Bu fazlamı?Saksım yeterlimi?Alt yaprakları aşırı büyüdüğü ve çok yer kapladığı için budadım.Hataymıydı?Lütfen yardımcı olun. Zaten bu senede başaramazsam sadece biber ekeceğim.Çünkü biberde bayağı başarılı oluyorum ve aileme yetecek kadar biber topluyorum.Saygılar VE TÜRKİYE YARI FİNALDE OLEYYY:o:o:o:o

kuzen38
21-06-2008, 00:44
Sevgili kuzen38 senin bereketli tohumlara musallat olacağım haberin olsun:))Sinir oldum söktüm attım bugün 1.5 metrelik hıyarları yaa:((yarın pazardan yeniden fide alıp dikeceğim..oldu oldu,olmadı kendi bilir:)Pes etmek yok yani

Cemo bu sene artık geçti ama gelecek sene ekmeniz icin size kırmızı salatalık tohumu gönderecegim. elime ne zaman gecerler bilmiyorum. Yalnız o tohumu özene bezene bir yere dikerseniz iyi olur çünkü çok az sayıda gönderiyorlar tohumdan.

malbman
21-06-2008, 18:51
:pmalbman alem adamsın bügün ilk kez güldüm sağol saygılar:D

Sevgili fbçekirge küçücük de olsa, yüzünde bir tebessüme neden olduysam benden mutlusu yok.
Sevgi ve saygılarımla.

patryn
22-06-2008, 10:31
Merhabalar, Selahattin Bey benim 2 kök salatalığım var, gayet güzel boy atıyorlar ama çiçeklerin hepsi meyve olmuyor. Meyve verecekmiş gibi açıyor sonradan sararıp soluyor. Ama arada bir tanesi tutuyor salatalık veriyor. Tüm çiçeklerimi tuturmak için ne önerirsiniz. Teşekkür ederim.

Selahattin Yılmaz
22-06-2008, 21:20
Sevgili patryn, salatalığınızın toprak ortamı yetersiz görünüyor umarım saksı toprağınız sadece torftan ibaret değidir. Saksınızın alt kısmının delik olduğuna dikkat ediniz ve bitkiniz direkt güneş ışığına maruz kalmalı zira görünen o ki sadece sağ taraftan güneş alıyor ve oda yetersiz.

osmann
22-06-2008, 21:27
selahattin bey benim salatalıkların sararıp dökülmesi ile de ilgili bir fikir verirseniz çok memnun olurum. Zaten neredeyse bir tane kaldı o da sararma alametleri gösteriyor. Acil olarak ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkürler.

Selahattin Yılmaz
22-06-2008, 21:54
...Bahçemde diğr sebzelerle beraber patlıcan ekimi yapmıştım.Bahçemde diğer sebzeler çıktılar ancak patlıcanlarda bir gariplik mevcut.Çiçek açıyorlar,meyveye dönüşmeden kuruyup düşüyorlar,...

Patlıcanda şu an ismini hatırlayamadığım çiçek sapını emmek suretiyle çiçeklerin dökülmesine neden olan bir zararlı var maalesef, o zararlı ile mücadele etmelisiniz. Bir kez ilaçlamadan sonra artık meyve alabiliyorsunuz. Siz çiçek saplarını kontrol edin emme izi var mı diye bende zararlıyı ve ilacını öğreneyim.

Selahattin Yılmaz
22-06-2008, 21:57
Sevgili osmann, resim yok mu?

mesut5
23-06-2008, 10:28
teşekkür ederim Selahattin Bey baktıktan sonra geri dönerim iyi günler

Rapator
23-06-2008, 21:02
Merhabalar...İklimsiz arkadaşımın yolladığı dikenli salatalıkları ekmiştim...Salatalıklar büyümeye başladı (Salatalık saksının önündekiler kavun, bakalım olacaklar mı :)...Buyrun fotoğraflar;

http://img157.imageshack.us/img157/4752/1004267mediumvv6.jpg

http://img389.imageshack.us/img389/7721/1004268mediumzv3.jpg

http://img389.imageshack.us/img389/4418/1004263mediumtv7.jpg

osmann
23-06-2008, 23:17
Selahattin Bey, en kısa zamanda çekip ekleyeceğimden hiç şüpheniz olmasın.Bu arada domateslerimde görülen minik uzun kanatlı sinekçiklerden salatalığımda da görmeye başladım. Organik gübre koymuştum ve her suladığımda gübre kokuyordu.Siz az sulayın torf cezbediyor olabilir demiştiniz.Acaba salatalıklar için de aynı şey mi söz konusu?Peki aynı gübreyi kullandığım biberlerde ve cherry domateslerde neden görünmediler?(en azından şimdilik) Çünkü hepsini yanyana uzun saksılara dikmiştim. Çok oldu biliyorum ama son bir şey daha sormak istiyorum. Eğer toprak az olursa hiç sebze alamaz mıyım? Çünkü uzun saksıların bir tanesinde bir salatalık iki acı biber ve bir cherry domates fidesi var. Sanırım bu biraz fazla değil mi? Ama güneş,organik gübre ve su konusunda hiç sıkıntı yaşatmıyorum. Gözüm gibi bakıyorum ama yerim olmadığından uzun saksılara dikmek zorunda kaldım. Neyse fazla uzattım.Herşey için teşekkür ederim.

Selahattin Yılmaz
24-06-2008, 07:56
Eğer mesele torfta ise ****** salatalıklardada durum aynıdır. Diğer bitkilerde de urum şu ki her zararlı her bitkiyi sevmez o nedenle her bitkinizin üzerinde aynı zararlıyı göreceksiniz diye bir durum yok.

Toprağın az olduğu durum için bir şey diyemem eğer yetersizse bunun etkisini mutlaka göreceksiniz zira bitkinin toprak üstünde ne kadar organı varsa o organları besleyen toprak altında da o kadar damar mahiyetinde o kadarda kök vardır ve eğer saksınız toraküstü organları besleyebilse bile yetersiz alanın etkisni mutlaka bir şeylerinen vazgeçerek beli edecektir. Bu vazgeçim yegane meyvede olacaktır.

titanik1970
24-06-2008, 11:41
Merhaba ben siteye yeni üye oldum benim gibi meraklı insanları bir arada görmekten çok mutlu oldum ben kendi çabaları ile balkonunda sebze yetiştirmeye çalışan bir arkadaşınızım bu yetiştirme olayına 1,5 ay önce erikliden aldığım domates biber ve salatalık fideleri ile başladım 1,5 ay önce aldığım 10 cm lik fideler şimdi baya büyüdüler ancak yerinde gitmeyen birşeyler olduğunu düşünüyorum domateslerin boyu 50 cm bulması ve çiçek açmasına rağmen hala meyve vermedi aynı şekilde salatalıkta öyle salatalığın boyu 40 cm üstünde üzerinde bir sürü çiçeği olmasına rağmen hala meyve vermedi biryelerde yanlış yapıyorum ama nerde olduğunu bulamadım sitede biraz araştırma yapmama rağmen tam karar veremedim sizlerle hem tanışmak hemde fikir alışverişinde bulunmak için bu mesajı attım yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

Özhan
24-06-2008, 12:40
Resim eklersen daha yardımcı olunur sanırım .

titanik1970
24-06-2008, 12:45
ilk önce ilginiz için teşekkürler şuanda hazrda resim yok ama bu akşam çeker yollarım bu arada acaba fazla sulamadan meyve vermeme durumu olabilir mi ?

kuzen38
26-06-2008, 23:19
Selahattin bey bugün elime kırmızı salatalık tohumu gecti, birisine söz verdigim icin bir tanesini cimlendirmeye karar verdim. Bana gec kalındı gibi geliyor ama sizce umut var mı?

Özhan
26-06-2008, 23:45
ilk önce ilginiz için teşekkürler şuanda hazrda resim yok ama bu akşam çeker yollarım bu arada acaba fazla sulamadan meyve vermeme durumu olabilir mi ?

Bitkinin çiçeğe gitmesi için susuz bırakıldığını Selahattin beyin önerilerinden bilyorum. Çiçekten sonra meyve tuttuktan sonra sık aralıklı ve az sulama yapılmasının hıyar için daha iyi olacağı kanısındayım. Susuz bırakınca meyvedeki salatalıklar acı oluyor.

Selahattin Yılmaz
27-06-2008, 08:52
Sevgili kuzen38 salatalık için geç değil çimlendirebilirsiniz.

eylems
27-06-2008, 12:15
Benim salatalıklarımda güzel büyüyorlar.Artık dal atıp sarmaya başladı.Bol çiçek açıyor fakat çiçek solup düşüyor henüz meyve tutulumu olmadı.Bu durum için daha önceden yazılmış olan cevapları uygulayacağım.Sonucuda sizlerle paylaşacağım.Salatalıklarımın son durumunu görüntüyemiyorum çünkü bilgisayarın kamerasını oraya **** salatalığı buraya getirmem artık güçleşti.

egercili avci
27-06-2008, 15:23
salatalık yaprakları sararıyor neden acaba tesekkür ederim.

kuzen38
27-06-2008, 18:24
Sevgili kuzen38 salatalık için geç değil çimlendirebilirsiniz.

Tesekkürler Selahattin bey.
Not: Arzu eder, denemek isterseniz size tohumundan gönderebilirim.
Sevgiler.

kürşad
27-06-2008, 19:43
Ben de bahçede acur ve kornişonları budadım ve birer tanesini ana dal olarak bıraktım, ipe sardırdım. Kestiğim yerlerden de su çıkmaya başladı, bu kadar kan kaybı salatalığı öldürmez sanırım.

Bir de hibrit kornişon ve sofralık salatalık ile:
acur, poone kheera, sikkim, mexican sour gherkin, cassabanana, long white hepsi bir arada ve 30 m2 kadar bir alanda yan yana dizilmiş.
Birbirinden tozlaşanlar hangileri olur?
Kiwano da var.

seyma30
27-06-2008, 22:50
Kürsad bey nasil budama yaptiniz acaba. Ben bu budama isini bir türlü kavrayamadim yaa.Dallarinimi kopariyoruz acaba.Sitede görüntülü anlatim varmi ki?SAYGILAR.

Rapator
28-06-2008, 15:15
5 gün önce fotoğraflarını yolladığım dikenli salatalıkların yerini değiştirdim...Daha önce yatay konumdayken şimdi yukarı doğru astım...Böyle daha çabuk gelişmeye başladılar sanki...5 gün önce boyları 5 cm olan salatalıklar bugün 12cm e ulaştı...Acaba ne kadar olunca yiyebiliriz?...DAha önce hiç yetiştirmedeiğim için bilmiyorum...Resimlerini ekliyorum;

http://img258.imageshack.us/img258/4933/1004329mediumjg4.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/957/1004328mediumta8.jpg

http://img389.imageshack.us/img389/2908/1004327mediumoa5.jpg

http://img258.imageshack.us/img258/7712/1004326mediumhi0.jpg

kuzen38
28-06-2008, 15:27
bugün cektim resmi, balkonla pek alakası yok gerci ama düzenli hale sokulmuş salatalık kaynagım:)

Not: çok kola ictigim icin gastrit var bende, ülserin hafifi diyebiliriz. Bana salatalık çok iyi geliyor, benzer şikayeti olanlar bol tüketsinler belki işe yarar sizdede.

Opteron
29-06-2008, 23:27
bu fideyi 3 hafta önce verdiler fakat ne oldugunu onlarda bilmiyorlardı. belki salatalık belkide kabak olabilir dediler şimdi biraz büyüdü resmine bakıp anlaşılabilirmi acaba

Selahattin Yılmaz
29-06-2008, 23:50
Bu bir salatalık fidesi...

Opteron
29-06-2008, 23:58
Bu bir salatalık fidesi...

teşekürler emeklerim boşa gitmemiş .:rolleyes:

Adalet Yağcı
11-07-2008, 12:33
Sayın Selahattin Yılmaz

Yedi yıldan beri yazlarımı, 950 rakımı olan bir yaylada geçiriyorum.
Tabi etraftaki insanlara sorarak bende sebzemi meyvemi yetiştirmek için her baharda kolları sıvıyorum.
Ancak, bu siteyi bulduktan sonra bu konuda nekadar yetersiz bilgiye sahip olduğumuzu anladım.
Soracak yüzlerce sorum var, sayfayla ilgili olduğu için buradan yalnızca hıyarlarla ilgili sorumu sormak istiyorum.
Ekmiş olduğum tohumlar filizlendi, oldukçada sağlıklı görünüyorlar,aceba tüm cinslerede sırık yapılabilirmi, böylece, toprağa değip çürümesini ve diğer zararlılardan korumuş olurum diye düşünüyorum.
Ayrıca bahçede dolaşırken yanlışlıkla onların nazik dallarınıda ezmemiş olurum.
Dalların uzunluğu 30-40 cm.oldu
Ne dersiniz sırık uygulaması uygun olurmu?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Adalet Yağcı
23-07-2008, 13:45
Merhaba;
Oniki gün önce size salatalıklarıma sırık uygulayabilirmiyim diye sormuştum.
Sizden cevap alamayınca hepsinede sırık bağladım.
Şimdi üzerinde çok fazla çiçek olduğunu görüyorum, ama hemen hepside yalancı çiçek, yani salatalık yok.

Onüç gün önce B5A sıvı gübre vermiştim, iki gün sora tekrarlamak istiyorum.
Ayrıca buranın havası oldukça kuru olduğu ve toprağında suyu iyi tutmadığını düşündüğüm için,iki günde bir damlama ile su veriyorum, en az bir saat.
Dallarında herhangi bir budama yapmadım.
Meyve vermesi için ne yapabilirim.
Umarım bu sefer cevabınız gelir :(
Saygılar...

kürşad
24-07-2008, 08:51
Sayın Selahattin Yılmaz
aceba tüm cinslerede sırık yapılabilirmi,
Selahattin beyden öğrendim, ondan önce ben yazayım.
Sırık salatalık tabir edilen sarılıcı bir cinstir. Yaprakları zaman içinde dönüşüme uğramış ve sülük adı verilen ve üzüm asmalarında da görebileceğiniz gibi ince uzun ve kıvır kıvır her yere dolanmaya çalışan uzantıları vardır. Eğer salatalıklarınızda bunlardan var ise sırığa sarılmaya uygundur.
Sırığa sardırdığınızda ise toprağın nemine bağlı olarak hastalık kapmaması için alt dallarını da budayabilirsiniz. Bu mantari hastalıkları bir ölçüde azaltabilir. Bunun yanında kendim en alttaki yaprakları da budadım bu yıl. Alttan 20 cm kadar bir şey bırakmadım. Tabii sonrasında da salatalığın genç sürgünleri çıkacak ve bunlar da muhtemelen yerlerde sürünmeye başlayacaktır. Bunları bırakırsanız tepeye doğru gelişme yavaşlar ve aşağıya doğru yerlerde sürünmeye başlar yine. Tepeye doğru gelişim istiyorsanız bu aşağıya uzanan dalları da budayabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz şey salatalıkları topladığınızda bitkiye su vererek strese girmesini engellemek. Büyük ihtimalle budadıktan sonra su vermek de bitkiyi stresten kurtaracaktır.

Adalet Yağcı
24-07-2008, 10:03
[QUOTE=kürşad;261703]Selahattin beyden öğrendim, ondan önce ben yazayım.

Merhaba Kürşad;
Son derece açık ve kolay anlaşılır cevabınız için çoook teşekkürler ediyorum önce.
Aynen tarif ettiğiniz gibi kıvrık uzantıları var, biz onlara bıyık derdik.
Demekki bitkilerimi sardırmakla doğru bir iş yapmışım :eek:
Bu sabahta dünden suladığım sebzelerimin alt yapraklarını budamıştım, biraz hasta görünüyorlardı :(
Erkek çiçek ve sulama aralarıyla ilgili fikrinizide alabilirmiyim zahmet olmazsa.
Bitkilerim sağlıklı çiçekler veriyor ama toplam otuz kökten sadece birkaç tanesinde dişi çiçek var.
Sağlık ve esenlikle kalın...

Selahattin Yılmaz
24-07-2008, 16:09
Adalet hanım kusura bakmayın mesajınız gözümden kaçmış, sırık olayı elbette olur ancak çatallanan gövdeler için sırık olmayan çeşitlerde altına belki delikli kasalardan ters konursa iyice olur diye düşünüyorum. Olay sadece maliyetle alakalı.

Adalet Yağcı
24-07-2008, 16:14
Teşekkürler Sayın Sebahattin Yılmaz;
Önerdiğiniz şey çok mantıklı, birkaç kök bahsettğiğiniz türden var ve evimde söylediğiniz kasalardanda var hemen uygulayacağım.
Sağlık ve güzelliklerle kalın...

Sibel11
25-07-2008, 17:51
Salatalıklarımın üstünde ağ yapmış çok küçük beyaz böcekler var, sanırım bitkilerde olan bir bit iyice sararmış yaprakları koparıp yaprakları incitmeden suyla temizledim.Gittiler gibi gözüküyor ama korktum;çünkü üzerinde 20 tane minik salatam var.ilaç kullanmamak için doğru olmayan yollar deniyorum galiba duman bile tuttum!ama gerçekten ilaç atmak istemiyorum, başka yolu var mı?

Sibel11
25-07-2008, 17:58
Tamam ev yapımı ilaçlar kısmında çözüm buldum hemen domates bitkisiyle ilgili olanı uygularım!

kuzen38
03-08-2008, 00:04
Selahattin bey 1 ay önce size gec kalıp kalmadıgımızı sordugum kırmızı salatalık fidem. Benimkini baskasına vermiştim. tarlaya ektiklerimden ürün almaya basladım, gerci kırmızı yerine sarıya yakın oldular. Balkonda yetistirmek biraz daha beceri istiyor, bakalım basarılı olacakmıyız. Aniden cicek actı gecen hafta, hatta yagmur altında kaldıgı icin bir cicegi düşmüş. Şu an sulama için ne önerirsiniz malum saksıda oldugu icin pek bilgim yok. Sevgiler.

Selahattin Yılmaz
03-08-2008, 00:14
Saksınızın aşırı ısınmasını engelleyin, torf ortamı bitkiyi sarı yapmış sıkıntı yaşayabilirsiniz, bence bir miktar demir içerikli gübre verin.

kuzen38
03-08-2008, 00:28
Saksının ısınma konusunda bir sorunum yok. Ben bitkiye b5A veriyorum yeterli gelir diye tahmin ediyordum, uyarı için tesekkür ederim.

eylems
03-08-2008, 02:36
Benim salatalıklarımda da meyve tutulumu olmuyordu. Daha önceki mesajlarda değinilmiş buradan yola çıkarak saksının ısınmaması için etraflarını beyaz bezlerle kapladım, meyve tutulumu oldu. Çiçeklerin solunca salatalık olacağını sanıyordum. Oysa salatalık direkt oluşuyor, ucunda da çiçek oluyor. Salatalık büyürken çiçek açmaya, kapanmaya devam ediyor. Şimdiki sorunum ise salatalıklar 2-3 cm olunca büyümüyor sararıp düşüyor. Eğer sorun yine saksının ısınması ise başka yöntem aklıma gelmiyor.

ebonsa
03-08-2008, 23:30
Merhaba salatalık sever değerli ağaçlar.net üyeleri!
Bugün kendi salatalıklarımızdan bir tane yedim söylemesi ayıp olmasın, sanki tadı diğerlerinden daha güzeldi :)
İnsanın kendi yetiştirdiği meyve-sebzeyi yemesi belki yorucu ama daha zevkli oluyor diye düşündüm...:rolleyes:

jibuti
02-09-2008, 17:33
merhabalar forumda yazılarınları okuyup uygulamaya geçmek çok heyecan verici tüm emeği geçen bitki dostlara teşekkürler.
Gerçi acemiyim daha bir çok konuda ama öğrenmek hoşuma gidiyor açıkcası.
Sn selahattin bey anladığım kadarıyla siz bu işin uzmanısınız sanırım acaba domates ve salatalık fidesinde bana yardımcı olabilir misiniz topraksız tarım denemek istiyorum teşekkürler

fbçekirge
29-01-2009, 23:24
Selahattin bey size ve forumdaki diğer arkadaşlara tekrardan merhaba.Bu yaz balkonuma ekeceğim salatalık,,biber ve tabikide pembe domates için saksıdaki toprağımı nasıl hazırlayayım? Çünkü geçen sene kalsiyum eksikliğinden dolayı domateslerde burun çürüğü hastalığı olmuştu.Her sebzeyi ayrı saksılara ekiyorum.Şimdiden toprağı hazırlamak için erkenmi?Bana tavsiyeleriniz nelerdir?Şu an saksılarımda ıspanak var.Birde bana salatalık ve pembe domates tohumu (denenmiş ve verimli) gönderebilirmisiniz?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

sukru56
08-02-2009, 19:18
meraba
Hepinize çok teşekkür ediyorum. İnsanların bu tür bilgilerini başka insanlarla doğru bir şekilde paylaşmasının faydalı olduğunu tekrar söylemeye gerek yoktur herhalde..

Ben de 08.02.2009 tarihinde domates, biber, hıyar(salatalık) tohumlarını çimlendirmek için plastik bardaklara aldım. Çimlenene kadar bunları evde oturma odasında tutacağım. Daha sonra çimlenme başladığında onları daha önce hazırladığım plastik naylonla örtülü bir ufak sera içerisine alacağım. Sera derken aklınıza bildiğimiz sera gelmesin. Sadece balkonda yerden 30 cm yüksekliğinde olacak şekilde tahta çıtalarla iskeletler hazırlayarak bunun üzerini naylon torbayla örteceğim. Bakalım gözlemlerim sonucunda ne olacak?
Not: İstanbul'da oturuyorum...

Selahattin Yılmaz
08-02-2009, 20:07
Arkadaşlar ekim için daha çok erken. Fide yetiştirmede ekim tarihini eğer koruma olanağınız yoksa yani yerine direkt dikecekseniz 45-50 gün öncesi olarak hesaplayarak dikin aksi halde hava şartları elvermeyeceğinden fidelerinizde sorunlar yaşarsınız.

sulty
22-02-2009, 23:09
Merhaba, sabredemeyip pet bardaklara ektiğim salatalık tohumlarını havalar düzelene kadar oda sıcaklığında güneş alacak şekilde korumayı planlıyorum. Slatalık ve domates ektim, sizce bu şekilde tutturabilir miyim bitkilerimi Selahattin Bey? çimlenmeleri aşamasında güneşten uzak mı tutmalıyım? ilk deneyimim acemilik...

kgursan
14-03-2009, 17:35
Arkadaşlar; domates, Biber, Patlıcan ve hıyar. Bunlar YAZ sebzeleridir. Çevrenizde don olayları bitmeden dışarıda olmaz. Marmara bölgesinde don olayları yaklaşık Nisan ortasında sona erer. Bu durumda tohumlar BOL ışık alan odalara Mart Sonuna doğru ekilir, Fideler de 15 Nisan dan sonra dışarı dikilebilir. Odalarda ışık genellikle yetersizdir. Örneğin Flaşsız fotoğraf çekemezsiniz!! Bu ışık fideler için de yetersizdir. Fideler ince, uzun, ve cılız olurlar.

selcuk_06
20-03-2009, 07:50
iyi günler seahattin bey. Ben brükselde yaşıyorum havalar genelde burada kapalı ama ektiğim salatalıkların fideleri yaklaşık 10 cm oldu saksılarını değiştirdim herşey yolunda gözüküyor.Ana olarak 2 adet büyük yaprakları var fakat şimdi o büyük yaprakların yanında küçük tırtırlı yapraklar çıkmaya başladı.Normalde salatalık fide halindeyken kaç yapraklı olur ve onları koparmalımıyım acaba? Şimdiden teşekkür ederim..

salah
20-04-2009, 19:48
merhabalar.salatalıklarımın bir kısmı gövdesinden incelmiş ve egilmiş. Bü türde olanlar ilk önce gövde beyazlaşıyor sonrada ip gibi incelip yatıyor.nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.

derda
21-04-2009, 08:31
*** arkadaşlar ben balkonumda salatalık yetiştirmeye çalısıyorum 10 kiloluk kovaya 5 adet salatalık fidesi diktim sizce bunlar sıkmı olmustur? ve sizce sağlıklı görünüyolarmı ;) şimdiden tşekkürler..

meraklı
21-04-2009, 21:08
Sn, Derda;

81, 82, 83 ve 84. mesajlar sanırım sorunuzun yanıtı olacaktır.

Chotanaq
28-04-2009, 19:26
Merhaba,

Bostan tohumlarım çok hızlı bir şekilde filizleniyor fakat 1-2 cm yi geçince yavaşlıyor ve buruşuyor, şu anda kaşık şeklini aldılar derin bir kap gibi su koysanız bayağı alır. Sebebi nedir?

5 tohum bu şekilde soldu gitti.

Tohumlar evin içinde yarı gölgede.

kuzen38
04-05-2009, 02:46
bu sene için 10 afet kırmızı salatalık fidesi yaptım kendime. malasf kontrolü biraz kaçırdıgım için bazıları epey boy attı. 2-3 tanesini balkonda tutup digerlerini catalcaya ekecegim. gecen sene fazla verim alamadım, salatalıklarımda genelde sarı oldular. ama lezzetleri inanılmazdı.

fgumus72
04-05-2009, 15:24
İyi günler Geçen sene ektiğim salatalılardan pek verim alamadım 3-4 çiçek birden büyürken sadece salatalıklardan birtanesi büyüyor diğerleri sararıp kuruyordu. nerde yanlış yapıyorum teşekkürler.

kuzen38
07-05-2009, 02:32
tohumdan kırmızı salatalık fidem. bakalım bu sene balkonda başarı olacak mı?

atropa2005
14-05-2009, 12:23
Merhabalar,
Dün pazardan 3 kök salatalık fidesi aldım.Onları nasıl ekeceğim, sulama durumu nasıl olacak? Kazığı hemen mi saksıya dikmek gerekiyor? gibi bir takım sorularım olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

cihangiruysal
17-05-2009, 02:33
salatalıklar susuzluktan,yıpranmadan ve en önemlisi tüm çiftçilerin bildiği gibi (azot) !!!fazlalığından olur bunuda herkez bilmez ;) potasyum verin düzelir

ugurtelefon
20-05-2009, 16:56
Arkadaşlar
Benim badem salatalık fideleri 8-10cm boya ulaştılar.İlk çıkan 2 yaprakları var,üçüncü ve dördüncü yapraklar çıkmaya başladı.
Şaşırtma zamanı geldimi,biraz daha bekleyeyimmi??
Yerleri hazır,sanırım 20lt lik büyükçe kovalara 2şer adet dikmek istiyorum.
Biraz daha bekleyeyimmi???

aydın
21-05-2009, 00:19
Salatalık fidelerim bir karış boyuyla üzerinde şuan 6 tane meyvesi var. Ama budayacağım onları. Şiddetli rüzgardan dolayı 2 gündür odamda tutuyorum:(
Büyüme yavaşladı fakat sürekli meyveye yatıyor. Normal mi anormal mi anlamadım. Geçen sene de tam tersi olmuştu. Sürekli çiçek açıp duruyordu. Ama bu yıl sitedeki bilgiler sayesinde dar derin saksı yerine, sığ fakat geniş saksıları tercih ettim.

Selahattin Yılmaz
21-05-2009, 07:42
Sevgili Hasan Tahsin, bitkinizin meyveye yatması gayet normal ellemeyin besleyemeyeceklerini klendisi atar zaten.

Sevgili ugurtelefon, salatalık türü şaşırtılmaz şaşırtma daha çok çıplak köklü fideleri daha rahat edebilecekleri ve iyi gelişebilecekleri ortama dikmek veya esas dikim yerlerine dikme şeklinde olur, salatalıkta ise çıplak köklü dikim olmaz olursada fideler tutmaz bu nedenle esas yerlerine dikmek terimi daha uygun kaçacaktır (anlam karmaşası yaşamamak adına). Fidelerinizi kovalara birer adet geşlecek şekilde dikebilirsiniz ikişer adet dikerseniz toprağı az gelecektir. Dikimi ise istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

ugurtelefon
21-05-2009, 08:56
Pet bardaklardan Asıl Yerlerine aktarayım o zaman.
Çok teşekkür ederim.
Terasta tahmini olarak ayırdığım yerler yetmeyecek desenize,yakında adım atacak yer kalmıycak.Güya bu yaz terasta serin serin oturacaktık,yeşillikler içersinde.Bu gidişle ayakta duracak yer bulursak iyidir.;)

kuzen38
21-05-2009, 20:25
son an itibariyle Red Cucumber. fotograf cekiminden sonra kendilerini sırıkladım artık eğri durmuyorlar.

zm_sayhan
24-05-2009, 16:22
hocam öncelikle saygılar.. balkonuma diktiğim hıyarlarım bi garip oldu bu aralar.. yaprakları kurumaya başladı. çiçeklerçok güzel açılıyo ama sonradan kuruyup dökülüyo.. ne yapmam gerekiyo acaba lütfen yardımcı olun..:(:(
hocam son olarak. hıyarlarımın diplerne 1-1,5 yemek kaşığı kadar tavuk gübresi atıp sulamıştım bunun etkisi olabilirmi acaba.:confused:

80979
80980
80981
80982
80983

Selahattin Yılmaz
24-05-2009, 22:08
1-Yapraklardan sulama yapmayın
2-Bitkiyi bir şekilde strese sokmuşsunuz sürekli erkek çiçekler açmış muhtemelen çok geç yer değiştirdiniz ondandır yeni yerine alışsın düzelir.
3-Yaprak altlarını kontrol edin emen, sokan birşey görürseniz temizleyin, yapraktan gübre **** su uygulaması yapmayın, deforme olmuş yaprakları kesin ve yakın.

zm_sayhan
25-05-2009, 16:11
hocam çok teşekkürler..

Lonicera
25-05-2009, 19:12
Bu da benim tohumdan yetiştirdiğim Asya salatalık. Biz kornişon olarak biliyoruz. Şimdilik keyfi yerinde, bakalım tadı nasıl olacak?

çikolata-5
27-05-2009, 13:48
Salatalarımdan 1 tanesi sarardı. {ilk resimdeki} Çiçek açıyorlar, hiç büyümüyorlar:confused::(

h_dogan
27-05-2009, 14:53
Salatalığınız neden içerde hala ışık azlığından bence yeterince fotosentez yapamıyor bu yüzden de yapraklar sararmış meyvelerde sararıyor.

kürşad
27-05-2009, 16:05
çikolata5 en üstteki resimde yaprakta besin noksanlığı görünüyor. Muhtemelen magnezyum olabilir.

akcan67
27-05-2009, 23:08
Sevgili Selehattin Hocam
Amatör seradaki salatalıkları ipe almayı düşünüyorum.Bitkinin boyu şu anda 20 cm civarında.İlk çıkmaya başlayan salatalıkları budamam gerekirmi.Mümkünse anlaşılabilecek bİr resim üzerinde nasıl bir budama yapmam gerektiği konusunda fikir verebilirseniz beni çok mutlu edersiniz.

cigdemozkan
27-05-2009, 23:22
bende salatalıklarımı bu sekilde sardırmaya calıştım ama doğru mu yaptım yanlış mı bilemedim

1 saksıda 3 kök var. Üçüde farklı yöne gidiyordu zor bela ipe sardım ama catıya yönelecek mecburen bu alan ve bu sarma sekli uygunmudur?

akcan67
27-05-2009, 23:35
bende salatalıklarımı bu sekilde sardırmaya calıştım ama doğru mu yaptım yanlış mı bilemedim

1 saksıda 3 kök var. Üçüde farklı yöne gidiyordu zor bela ipe sardım ama catıya yönelecek mecburen bu alan ve bu sarma sekli uygunmudur?

Güzel terasınız için tebrikler.
Bence 1 saksıya 3 kök fide dikmeniz yanlış olmuş.Salatalıkların büyümüş halini hayalinizde canlandırın.Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

cigdemozkan
28-05-2009, 08:27
fidelerimi seradan almıştım 3 kök biraradaydı bana ayırmadan dikin dediler

şimdi düşününce hem saksıda yetişecek hem de büyüdüğünde ne olacak...

ben diğerlerini dün ekmiştim aynı saksıya 2 adet. onlar küçük hemen ayırayım

bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim

çikolata-5
28-05-2009, 20:17
Salatalığınız neden içerde hala ışık azlığından bence yeterince fotosentez yapamıyor bu yüzden de yapraklar sararmış meyvelerde sararıyor.

Salatalığım gün boyu ışık alan bir yerde.

akcan67
28-05-2009, 20:18
[QUOTE=akcan67;432035]Sevgili Selehattin Hocam
Amatör seradaki salatalıkları ipe almayı düşünüyorum.Bitkinin boyu şu anda 20 cm civarında.İlk çıkmaya başlayan salatalıkları budamam gerekirmi.Mümkünse anlaşılabilecek bİr resim üzerinde nasıl bir budama yapmam gerektiği konusunda fikir verebilirseniz beni çok mutlu edersiniz.

Konuyu hatırlatmk için
Bugün çekilen esim

Selahattin Yılmaz
28-05-2009, 21:17
Sevgili akcan67, ilk çıkan çiçekleri almanıza gerek yok zaten onlar biraz yavaş gelişir ve muhtemelende şekilsiz olurlar tadımlık bakımından alır yersiniz onun dışında isterseniz alabilirsinizde ancak bitkinin varsa o arızayı kusması için bence bırakın bitki meyve verme alışkanlığına devam etsin. İlk meyveler hayvanlardaki ağız sütü gibidir farklıdır ancak sonradan normale döner.

CamGuzeli
28-05-2009, 22:37
Hep düşünürüm, hiyar ekiyorum aci ve cılız oluyor. Nasıl etli ve büyük hıyar yiycem ben?

akcan67
28-05-2009, 23:30
Hep düşünürüm, hiyar ekiyorum aci ve cılız oluyor. Nasıl etli ve büyük hıyar yiycem ben?

Acı olmasının sebebi düzenli du verilmemesi ve bitki gelişirken yapraklarının arasında gezinmenizden dolayı zarar görmesindendir.Çünki hıyar bitkisinin yaprakları çok hassastır.

akcan67
28-05-2009, 23:31
Sevgili akcan67, ilk çıkan çiçekleri almanıza gerek yok zaten onlar biraz yavaş gelişir ve muhtemelende şekilsiz olurlar tadımlık bakımından alır yersiniz onun dışında isterseniz alabilirsinizde ancak bitkinin varsa o arızayı kusması için bence bırakın bitki meyve verme alışkanlığına devam etsin. İlk meyveler hayvanlardaki ağız sütü gibidir farklıdır ancak sonradan normale döner.

Sevgili hocam kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

CamGuzeli
29-05-2009, 03:36
Düzenli du verilmesi ne demek acaba? Acar misiniz?

zm_sayhan
29-05-2009, 11:45
Düzenli du verilmesi ne demek acaba? Acar misiniz?

Sanırım düzenli su demek istedi arkadaşımız. Bitkiyi az veya fazla suyla su stresine sokmayacaz.

malina
29-05-2009, 18:12
Acar misiniz?

Ne demek? :)

cigdemozkan
29-05-2009, 18:28
ne zaman yeneceğine bir türlü karar veremedim:) kızım sabırsızlıkla bekliyor

cigdemozkan
29-05-2009, 18:42
bir da arkadaşlar mahsulleri almaya başladım ama hala salatalıklarımı nereye sardıracağımı karar vebir da arkadaşlar mahsulleri almaya başladım ama hala salatalıklarımı nereye sardıracağımı karar veremedim nasıl bir uygulama doğru olur remedim nasıl bir uygulama doğru olur
teras resmini ekliyorum acaba korkuluklardan çatıya ip gersem onun üstünden mi sardırsam, yoksa çatıya yakın yerden mi versem çatıya doğru
ya da başka önerisi olan varsa bekliyorum

Emre Ke.
29-05-2009, 22:04
salatalığım 1 aydan beri yetişdiriyorum ama aldığımdan beri sadece yapraklandı aman aman da uzamadı acaba mevsimimi geçti yoksa normal mi?

ugurtelefon
30-05-2009, 10:07
Çiğdem hanım
Fotoğraftan fazla anlaşılamıyor,sanırım sandalye üzerindeki salatalık,değilmi?
Eğerki öyleyse,bence sandalye üzerinden alıp,biraz daha aşağıya koyun,yani yerden 10-15cm falan yüksekte olsun.Oradanda iple **** ahşap bir malzemeyle çatıya doğru sardırın.Çatıya uşaltığında tepe sürgününü keserseniz,daha fazla boy atmasını engellersiniz.Bu kez bitki meyvaya döner.

Bence benim orada gördüğüm salatalığı kızınız yesin,ben olsam bu kadar bekletemezdim,benimkiler o kadar sabırsız ki!.

Emre Ke.

''Salatalık sıcağı sever''miş.Yakın zamanda haziran sıcaklarını gördüğü zaman bir anda büyüdüğünü farkedersiniz.****** ekim yaptığınız toprak uygun ve sulamanız düzenli ise.

CamGuzeli
30-05-2009, 13:04
Sn ciğdem, salatalığınız cok güzel. onu diğer saksıların arasına koyun, o sarılacak yeri bulur. Çiçeklerin cok guzel. Kolay gelsin...

cigdemozkan
30-05-2009, 20:31
Ugur telefon salatalığımı gecici olarak sandalye üstüne almıştım temizlik operasyonu sırasında:)
yer bulamayınca da öyle kaldı çatıya sardırmak en makulü gibi görünüyor ama sarılmayı bekleyen 6 adet salatalık saksım daha var:) hepsi yan yana olsa domatesleride catıya uzatmayı düşünüyordum
ama tepe sürgününü kesme olayını hiç düşünmemiştim onu yapardsam çok yer kaplamazlar o zaman da sorun kalmaz sanırım

Bu arada kızım Simay salatalığımızı afiyetle yedi

Camgüzeli teşekkür ederim saksıların bir tanesini çiceklerin içine bırakıp deneyeceğim bakalım ne olacak

manolya
03-06-2009, 07:57
1 ay kadar önce diktiğim salatalık fidesi tahminimden daha hızlı bir gelişme gösteriyordu ama son günlerde üzerinde siyah, küçük böcekler görmeye başladım. Kısa sürede sayıları arttı, yaprakların ve yeni çıkan minik salatalıkların üzerini kaplamaya başladılar. Böcekler hareketsiz olarak duruyorlar, salatalıklarlarda büyümelerine devam ediyorlar ama yakında bitkinin tamamı bu böceklerle kaplanacak gibi görünüyor, ne yapmalıyım?!!

83360

83361

83362

ilkayalp
03-06-2009, 14:14
Merhaba, bende yaklaşık 5 hafta önce bahçemize domates, patlıcan, biber, kavun ve karpuz fidesi diktim (ilk kez yapıyorum, bilgili değilim). Ama uğraşmak çok hoşuma gidiyor ve bir şeyler yapabilmeyi gerçekten çok arzu ediyorum.
Domateslerim şimdiden boy almaya başladı ve sırıklarını yerleştirdim haftasonu. Ancak kavun ve karpuz istanbulun ortasında pek olacak gibi görünmüyor.
Salatalık fidesi ekmek için geç mi kaldım ? Nereden bulabilirim bu konuda bir yardımcı olurmusunuz ?
1- Salatalık fidesi satın alabileceğim yer
2- Yaprak biti ve muhtemel hastalıklar için tarım ilacı alabileceğim yer konularında beni yönlendirirmisiniz ? (İstanbul Bahçelievlerdeyim)
Şimdiden teşekkür ederim.

ilkayalp
03-06-2009, 17:45
Sanırım yanıt almam çok sürecek. :(

Lonicera
03-06-2009, 17:54
Sn Selahattin hocam,
Salatalık yetiştiriciliğini internette de biraz araştırdım. Örtü altı yetiştiriciliği kısmında, fidelerin belli bir uzunluğa geldiğinde tepe alması yapılıp, yan dal oluşumu teşvik edilmeli diye bir ifade gördüm. Sebebi ise dişi çiçeklerin büyük çoğunluğunun yan dallar üzerinde oluşması imiş. Ayrıca 30-40 cm'e ulaşan fidelerdeki ilk çiçeklerin koparılmasının, ilerisi için daha olumlu gelişime yol açtığından bahsedilmiş. Biz saksı sebzecileri için de bu uygulamaların geçerliliği var mı acaba?

Selahattin Yılmaz
03-06-2009, 18:06
Sevgili lonicera, eğer fidelerinizin üzerini örtme durumu varsa elbetta yaparsınız ancak eğer tepe dalları alındığında çiçek açması artıyorsa özellikle yer salatalıklarında yapmanın faydası olacaktır.

Sevgili ilkayalp, lütfen forum ana sayfasında alışveriş kısmında fide fidan başlığında uygun başlıklarda aramanızı yapınız orayı incelediğinizde aradığınızı bulabileceğinizden eminim :)

ilkayalp
03-06-2009, 21:13
Teşekkür ederim Selahattin bey, sonradan gördüm sözkonusu bölümü.

Selahattin Yılmaz
03-06-2009, 23:05
1 ay kadar önce diktiğim salatalık fidesi tahminimden daha hızlı bir gelişme gösteriyordu ama son günlerde üzerinde siyah, küçük böcekler görmeye başladım. Kısa sürede sayıları arttı, yaprakların ve yeni çıkan minik salatalıkların üzerini kaplamaya başladılar. Böcekler hareketsiz olarak duruyorlar, salatalıklarlarda büyümelerine devam ediyorlar ama yakında bitkinin tamamı bu böceklerle kaplanacak gibi görünüyor, ne yapmalıyım?!!

Doğru ev yapımı ilaçlar başlığına (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062) marş marş :)

Lonicera
04-06-2009, 07:22
Selahattin Yılmaz
Sevgili lonicera, eğer fidelerinizin üzerini örtme durumu varsa elbetta yaparsınız ancak eğer tepe dalları alındığında çiçek açması artıyorsa özellikle yer salatalıklarında yapmanın faydası olacaktır.

Sağolun hocam, bir kaç fidede tepe alımını hemen yapıp son duruma bakalım. Alttaki çiçeklere kıyamadığım için bu kısmını pas geçiyorum.:)

manolya
05-06-2009, 07:32
Teşekkür ederim Selahattin Bey, sirke, sarımsak, acı biber, arapsabunu, yağ hepsi var çok şükür, karıştırıp bir deneme yapalım bakalım, belki böcekleri korkutabilirim:)

mandalina
06-06-2009, 12:48
Arkadaşlar fide olarak ektiğim salatalık gayet güzel gelişti.Çok güzel çiçekler açıyor fakat daha sonra salatalıklar minik haldeyken küçülerek kuruyorlar.Bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz...

ugurtelefon
06-06-2009, 12:52
Mandalina

saksı derinliği nedir??
Acaba saksı derinliği az olduğu için mi bu sorunla karşılaştınız

ciceksever70
10-06-2009, 17:24
Tursuluk salatalik diye saksilara ektigim tohumlardan bunlar cikti. Diger salatalik fidelerimden farkli bir görünümde oldugu icin süpheye düstüm sizlere sorayim dedim. Bunlar da salatalik mi yoksa yabani ot mu? Ama her ektigim yerde de ayni yabani otun cikmasi garip geldi.

aydın
11-06-2009, 01:48
Tursuluk salatalik diye saksilara ektigim tohumlardan bunlar cikti. Diger salatalik fidelerimden farkli bir görünümde oldugu icin süpheye düstüm sizlere sorayim dedim. Bunlar da salatalik mi yoksa yabani ot mu? Ama her ektigim yerde de ayni yabani otun cikmasi garip geldi.

Sevgili ciceksever70;
Ne yazık ki bu resimdekilerin hiçbiri salatalık fidesine ait değil.

meraklı
11-06-2009, 08:05
Salatalık konusunda buradaki köylü tanıdıklarımın yaptığı uygulama "şu an salatalık vermekte olan salatalıkların bir süre sonra (1,5 ay kadar) bozulacağı ve bunun için de tekrar fide alıp yenileme yapılması gerektiği" doğru mudur?

ciceksever70
11-06-2009, 12:27
Sevgili ciceksever70;
Ne yazık ki bu resimdekilerin hiçbiri salatalık fidesine ait değil.

:( Iyi ki degisik markalardan ekim yapmisim desenize cünkü tursuluk diye aldigim pakettekilerin hepsi böyle cikti. Söküp yerine baska sey dikeyim bari. Tesekkürler.

bpınar
12-06-2009, 02:42
Sevgili arkadaşlar bu sene ilk denemesini yaptığım balkonda salatalık yetiştiriciliğinin sonuna gelecek gibiyim...Tohumdan yetiştirdiğim fideciklerimin tamamında alt yapraklardan başlayıp yayılan beyazlaşmalar söz konusu,mildiyö mü,virüsmü anlayamadım...fotoğrafdaki en sağlıklı 2 fidem ama onların da en alt yaprak kenarlarında beyazlaşmalar başladı,çok geç kalmadan yardım edin lütfen...

nesecik
12-06-2009, 17:24
Salatalık çekirdeğinden salatalık fidesi elde edebilirmiyim?

drneuro
12-06-2009, 21:02
yaklaşık 1 ay önce diktiğim sırık salatalığım..boyu 40 cm civarında.üzerinde şu anda 13 tane salatalık var..

Selahattin Yılmaz
12-06-2009, 21:06
Salatalık çekirdeğinden salatalık fidesi elde edebilirmiyim?

Elbette sevgili nesecik, bir salatalık tohumundan en güzel fideyi elde edersiniz sonra minik minik meyveler verir ve sonrasında kocaman bir salatalık bitkisi elde edersiniz.

ugurtelefon
13-06-2009, 12:04
Sevgili arkadaşlar bu sene ilk denemesini yaptığım balkonda salatalık yetiştiriciliğinin sonuna gelecek gibiyim...Tohumdan yetiştirdiğim fideciklerimin tamamında alt yapraklardan başlayıp yayılan beyazlaşmalar söz konusu,mildiyö mü,virüsmü anlayamadım...fotoğrafdaki en sağlıklı 2 fidem ama onların da en alt yaprak kenarlarında beyazlaşmalar başladı,çok geç kalmadan yardım edin lütfen...

Sizin balkonda epeyce bi yamukmuş,duvarda falanmı oturuyorsunuz:D
Fotoğrafları yüklerken kontrol ederseniz,yatay olarak izlemiş olmayız.

Bende de salatalık fideleri var.Ama sizinkilerin bitkisi çok farklı.
Altlarda hiç yaprak yok.Sanki az güneş almışta boyları uzamış gibi duruyorlar.Benim fideler yaklaşık 40cm boyunda ve ortalama 10-15 arası yaprak var.
Saksı boyutu küçük gelmiş olabilir.
Sulama esnasında yaprakları ıslatıyor,sonrada ıslak yapraklar güneş görüyorsa yapraklar kuruyabilir.

h_dogan
13-06-2009, 12:14
Bence de Sn. bpınar'ın salatalıkları yeterince güneş görmüyor. Oyüzden yaprak araları baya uzamış. Hıyarda fazla nemli havalarda yalancı mildiyö, nemin az olduğu havalarda külleme olma olasılığı yüksek. Balkonda olduğuna göre sabahları üzerine çiğ düşmüyordur. Büyük ihtimalle külleme vardır, resimler net değil daha yakın çekim lütfen.

h_dogan
13-06-2009, 12:20

Bunlar hıyarın akrabası bile değil nasıl bir tohum vermişseler size ya da sizin tohumlar çimlenmemiş yerlerine sadece saksılara ektiğiniz toprakla gelen yabancı otlar çıkmış. Ektiğiniz tohumlardan kaldıyda fotoğrafını ekler misiniz?

ugurtelefon
13-06-2009, 12:53

Kesinlikle yabani ot,maalesef:(

Salatalık tohumlarını,1-2 gün ıslak bez içinde gölge bir yerde bekletin.Pet bardakların içine torf kullanarak dikin.Bu havada en fazla 4-5gün içinde çimlenir.Boyları 7-10cm olduğunda dikim yapın.Eğer saksı içine dikim yaparsanız,fide başına en az 10Lt saksı kullanın.Henüz salatalık için geç kalmış sayılmazsınız.

gravel
13-06-2009, 14:46
Merhaba,
1-2 ay önce pazardan aldığım salatalık fidesini büyükçe bir saksıya diktim. Baya bi gelişti. 2-3 kocaman salatalık da verdi. Afiyetle yedik. Gene üzerinde bir tomar çiçek var. 1-2 de ufacık salatalık büyüyecek olan ama yapraklarında bir terslik seziyorum. Hafiften bir sararma ve lekelenme başladı. Resimleri aşağıda. Fazla sulama yapmıyorum. Toprağını da fazla susuz bırakmıyorum. Sabah güneşi alıyor, 12-1'e kadar. Yakıcı öğlen güneşine maruz değil. Yapraklarında herhangi bir böcek-parazit görmedim. Acaba besin elementlerinde bir eksiklik mi var? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Birol Ketenci
13-06-2009, 19:55
Bu da benim salatalıklarımdan. Yaklaşık 60 cm kadar boya ulaştılar. Topraklarında (üstten 25cm lik kısım) neredeyse bire bir oranda yanmış koyun gübresi var, iki tanesinin U şeklinde kıvrılması normal mi yoksa eksik birşeyler mi var? 86423