PDA

View Full Version : Orkidelerde zararlılarla savaş (Bitler, kırmızı örümcek, pamukcuk vb.)

praecox
15-10-2006, 19:16
Orkidelerde

yaprak bitleri
kırmızı örümcek,
pamukçuk,
thripse,
kabuklu bit
gibi zararlılarla savaşma yöntemleri

Quardi
08-02-2007, 10:33
orkidemin dallarına beyaz küçük böcekler yapışmıştı onları hemen temizledim neydi onlar öyle.. hasta mı orkidem...

şimdi benim orkidem ikiye ayrılıyor. o ikiye ayrılan dallar mı 2/3 ü hesaplanacak ve aşağıdan mı ucundan mı 2/3 ve neyle kesmem gerek nasıl bir biçimde keseyim ve kesin tekrar çiçek verir mi.. :) yani l,tfen ayrıntılı bi anlatın kafam karışık bu konuda.

Quardi
08-02-2007, 16:27
merhaba benim orkidemde de beyaz pamukçuk biti dediğiniz türden var şimdilik temizliyorum üzerinden ama yine oluyor. şu alkol ile temizleme durumunu anlayamadım. alkol derken :) çok yabancıyım da yani eczaneden mi alayım alkol deyince verir mi?
%30u da su olacak sanırım...?
bir de neresini temizliyorum. dal mı yaprak mı...?
zaten çiçeklerini döktü orkide, ikiye ayrılan dalı var o kadar.
bir de yeniden çiçeklenmesi için tam olarak nerden ve neyle kesicem..? bi hata yapmak istemiyorum.
halen yeşil yaprakları bi sorun yok başka.
sağolun.

praecox
07-03-2007, 22:36
Sayın Quardi,

Pamukçuk biti için eczaneden etilalkol yani saf alkol alabilrisiniz. bunu su ile seyrelterek yani tkrb. %30 kadar su ekleyin. Bir miktar da bulaşık deterjanı (ancak çok koymamaya azami dikkat) parmağınızın ucunu sürerek bu çözeltiye katın litreye bir veya tkrb. yarım damla gelecek kadar...:o
bu çözeltiyi yumuşak bir suluboya fırçası ile doğrudan bitlerin üzerine sürün. bitlerin derhal öldüğünüzü görüp fırçanıza kolayca bulaştığını farkedeceksiniz. fırçayı temiz emici bir kağıta tekrar tekrar silerek diğer yerlere de sürü. özelikle yaprak diplerine...

beonedge
03-04-2007, 22:41
merhaba,
bugün çiçekçiden Phalaenopsis aldım. üstünde solmuş çiçekleri vardı. çiçekci bunlarınkesilmesi gerek dedi ve son çiçeğin altından kesti. neyse sizinde dedeiğiniz gibi çiçekleri solmak üzere olduğu için ucuzaaldım. eve geldiğimde saydam saksınına bakarken 1 milimden de küçük yeşil bir böcek saksının içinde kayboldu. bunun ne olduğunu ve nasıl bitkidem temizliyeceğimi merak ediyorum. Phalaenopsis kökleri canlı ve sağlıklı gözüküyor bazı yeşil köklerin uçları kırmızı. birde bazı kurumuş köklerde mevcut. kısa zamanda resmini gönderecem.
teşekkürlet

praecox
04-04-2007, 09:22
Küçük yeşil bir bocek derken herkesin aklına değişik türleri gelir. bunun zaralı olabileceği gibi zararsız hatta biolojik koruma vasfından seradan eklenmiş kök kurtlarına karşı savaşan bir cins de olabilir.
hatta yanlışlıkla oralara girmiş alakasız biri de olabilir . substratınız nedir saksı boyu nedir orkide ne renk açmışdı...kök uçları kırmızı derken...?
çok huylandınız ise bu böcekden bir böcek ilacı uygulayın derim saksıya.

beonedge
04-04-2007, 10:06
substrat çam ağacı kabuğu ağıtlıklı duruyor. saksı yaklaşık 10 cm yüksekliğinde. çicekler beyaz idi. kök ise tümü yeşil sadece ucunda 1 cm kadar kırmızılık var. hepsinde yok buarada. bu akşam resmini gönderemeye çalıuşayım. daha rahat anlaşılır sanırım.

praecox
04-04-2007, 10:27
Saksı yumuşak plastik torbanın kalınca olanından mı 10 cm dediniz de...?

beonedge
04-04-2007, 20:25
selamlar,
3 ve 4 nolu resimler kırmızı uçlar gözüküyor sanırım. cep telefonu ile çektimde resimleri. 2 sorum olacak.
1 bitki sağlıklı gözüküyor ama üstte kurumuş kökler var. bunlar kalsınmı yoksa keseyim mi?
2 saksıya bu sabah su koymamış olmama rağmen akşamüstü saksının kenarlarıda içerden buharlaşma vardı. bende yarın sabah su verecektim ama vermekten vazgeçtim.
bu arada saksının kenarları yumuşak dediğiniz gibi ince plastik. altında bolcana delikleri var.

praecox
04-04-2007, 20:52
Tamam...
Hiç bir sorun görünmüyor... Gayet normal ve sağlıklı.
Ayrıca saksının içindeki terlemeyi gözlemliyor olmanız da bu konuya verdiğiniz özenin bir göstergesi. dikkatlisiniz...! Evet bu tarz bir substrat terlemesi gözlemliyebiliyor iseniz iki sonuç çıkartabilirim bundan.
a- saksı harcı hala gerekli derecede nemli sulamaya gerek yok.
b- saksı soğuk bir yerde bulunuyor kökler yeterince ortam sıcaklığı ile eşdeğer değil... dikkat edin daha sıcak tutun.

Kurumuş kökler de bunun sonucu şimdi kesmenize gerek yok ancak yine de keserseniz kömür tozu tatbik edin.

Saygılar

beonedge
04-04-2007, 21:15
anladığım kadarıyla, orkideyi dün akşam çiçekçiden aldığım için orda bi süre soğukta kaldı. şu an evde kaloriferin önünde pencerenin altında ışıklı bir yerde duruyor. zamanla düzeleceğini düşünüyorum bu sonuçlarda.
kırmızı uçlar hakkın da düşünceleriniz nelerdir?

praecox
04-04-2007, 22:24
bunları gerçekten de seçemedim resimden ancak geçektende kırmızı ise yani bordo kırmızı bir renk göze çarpıyor ise o zaman çökerten mantarlarına dikkat edin derim.

tubab
25-05-2007, 12:45
Benim orkidem bir ay kadar önce düştü ve ben de mecburen toprağını değiştirttim. Şimdi toprağında küçük sinekler var. Ne yapmam gerekiyor? Acil yardım edebilirseniz sevinirim.

dortyuz
25-05-2007, 12:54
Benim orkidem bir ay kadar önce düştü ve ben de mecburen toprağını değiştirttim. Şimdi toprağında küçük sinekler var. Ne yapmam gerekiyor? Acil yardım edebilirseniz sevinirim.

toprağını değiştirttim derken, nasıl bir substrat şu andaki? fotoğraf gönderebilmeniz mümkün mü?

tubab
25-05-2007, 12:59
Şöyle ki bauhausdan orkide toprağı aldım kendim becereceğimden emin olmadığım için çiçekçiye götürdüm ve onlar değiştirdi. Fotografını maalesef gönderemiyorum şimdilik

dortyuz
25-05-2007, 15:31
Şöyle ki bauhausdan orkide toprağı aldım kendim becereceğimden emin olmadığım için çiçekçiye götürdüm ve onlar değiştirdi. Fotografını maalesef gönderemiyorum şimdilik

çoğu hazır orkide toprağında phalenopsis için olması gerekenden fazla miktarda torf var, bu da kök çürümesine sebep oluyor, dikkatli olmak lazım.

nebat06
02-06-2007, 21:26
preacox üstad selamlar..

forumdaki yazilarinizi uzun uzadiya okudum.. bu siteyi arama sebebim ise bir pal. sahibi olmamdandı. netice itibariyle çiçeğimde can sıkıcı olduğunu sandığım bazi şeyler fark ettim.

çiçeğim bana geleli 10 gün oldu. özellikleri nedir diye bakınırken sizin yazdıklarınıza rastladım ve çiçeğime daha dikkatli baktım ve bazı ahrazlar buldum. bunlar sanırım mantar ve bazı böcekler. mantar konusunda bir üye soru sormuş ama cevabı bulamadığım için burdan sormakta fayda gördüm size.

sıralamak gerekirse..

1. saydam saksısının ortasında beyaz toz kireç gibi bir oluşum var. çiçeği saksıdan çıkartıp elimle değdiğimde toz kireç gibi ve saksı içinde yanlarda da oluşmuş.

2. aramadan bile bakınca 1 adet 3-4 mm boyunda saydam siyah başlı ve içinde de siyah bir çizgi görünebilin bir adet kurtçuk gördüm.

3. adını bilmediğim ancak diğer çiçeklerinde toprak yüzeyi ve saksı-alt tabak aralarında görünen beyaz, zıplayan 1 mm boyunda böcekler var.

4. saksı yan yüzeylerine denk gelen yerlerde de bazı köklerde erime ve sanırım çürümeler var.

çiçeğimin görünen sıkıntıları bunlar.

söylediğim gibi geleli 10 gün kadar oldu. ben bir kere kaynamış vu dinlendirilmiş su ile bir kere suladım. toprağı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiğiniz cinsten. hani bazı çiçeklerin saksılarında toprak üstünede konulan, bazı yerlerde de kurutulmuşunu dekoratif olarak kullanılan cinsten gibi.

çiçekli dalı yaklaşık 60-70 cm ve üzerinde beyaz 6-7 adet de çiçeği var.

yardımlarınızı bekliyorum.

praecox
02-06-2007, 21:46
1. saydam saksısının ortasında beyaz toz kireç gibi bir oluşum var. çiçeği saksıdan çıkartıp elimle değdiğimde toz kireç gibi ve saksı içinde yanlarda da oluşmuş.

2. aramadan bile bakınca 1 adet 3-4 mm boyunda saydam siyah başlı ve içinde de siyah bir çizgi görünebilin bir adet kurtçuk gördüm.

3. adını bilmediğim ancak diğer çiçeklerinde toprak yüzeyi ve saksı-alt tabak aralarında görünen beyaz, zıplayan 1 mm boyunda böcekler var.

4. saksı yan yüzeylerine denk gelen yerlerde de bazı köklerde erime ve sanırım çürümeler var.

çiçeğimin görünen sıkıntıları bunlar.

söylediğim gibi geleli 10 gün kadar oldu. ben bir kere kaynamış vu dinlendirilmiş su ile bir kere suladım. toprağı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiğiniz cinsten. hani bazı çiçeklerin saksılarında toprak üstünede konulan, bazı yerlerde de kurutulmuşunu dekoratif olarak kullanılan cinsten gibi.

çiçekli dalı yaklaşık 60-70 cm ve üzerinde beyaz 6-7 adet de çiçeği var.

yardımlarınızı bekliyorum.

Phalaeneopsis'iniz çok ıslak tutulmuş belki de fazla kireçli su ile sulanmış. şöyle ki
1. şıkataki oluşumlar fazla kireçli sudan kaynaklanabileceği gibi torf veya hindistan cevizi kırıntılarının da çok ıslak tutulmasından oluşan küf mantar oluşumları da olabilir.
2.bu tasfir tam bir drosophyla melanogaster yani sirke sineğinin larvası. ki köklere böyle gözle kolayca bulunabilir derecede bir populasyonda olması köklerde ciddi hasarlar yaratabilir.
3. ben bunlara toprak biti diye adlandırıyorum ancak bu da saksı harcının gereğinden fazla ıslak kalmasında oluşan yaratıklar pek orkidelere doğrudan bir zararı yok... sanırım...
4.işte asıl ıslak kalmanın sorunu sizin de tasfir etiğiniz gibi kökler çürüme gösteriyor bu ıslak substarta bir dizi hastalığa neden olan pathogen mantarların da oluşumu demek.

evet sonuç itibarı ile bitkiniz çok ıslak bunu acilen kurumaya bırakın tamamen kurumadan evvel bir mantar ilacı ve böcek ilacı saksı harcına tatbik edin. çiçekli olması şimdilik bir substrat değişiminin risklerini tartmamıza nedendir.
bence bekleyin ama en önemlisi saksı harcını ilaçlamadan sonra bir hafta 10 gün gibi bir kurumaya bırakın sulamayın altında da assla su kalmasın..

saygılar

nebat06
02-06-2007, 22:00
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

bulabileceğim mantar ilacı ve böcek ilacının isimleri nelerdir acaba. bir de ilaçlamadan sonra substrat'ı değiştirmem gerekir mi ? yani ilaçlamadan sonra bu substrat özelliklerini kaybeder mi ? forumu okuduğum kadarıyla bu substratları bulmak çok zor.

praecox
02-06-2007, 22:23
benim de devemlı kullandığım ve kolay bulunan mantar ilacı Benlate Captan ve/veya previcur'dur. tercihan Dithane dithion systhane da olur .
böcek ilacı ise DDVP, Supracide, Thiodan'dır bulabilirseniz mospilan veya confidor da olur sistemiktirler.
şimdi çiçekli olduğundan saksı harcı değiştirmeyin derim. zaten ilaçlamanızın sebebi şimdilik substartı değiştirmeden kurtarmak ancak er **** geç değişim şart bana saksı harcını tanımlarmısınız.
saygılar

nebat06
02-06-2007, 22:32
DDVP dediğiniz sanırım bilinen adıyla DDT. doğru mu ? eger DDT ise elimde mevcut. alırken DDT diye istemiştim ancak ticari ismi SARBAN 4E. doğru ilaçmıdır acaba. eğer doğruysa oran ne olmalı (ilaç ve su)

saksı harcı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiklerinizden. komple ondan mamul gibi görünüyor. bu yosunu sanırım dekoratif olarakta yapay çiçeklerde kullanıyorlar. bence o gibi.

nebat06
02-06-2007, 22:40
bendeki ilacı netten buldum.

http://www.safatarim.com/tr/urunler/zirai_ilaclar/insektisit_detay.asp?ILAC_ADI=SARBAN%204%20E

bi bakılabilirse doğru mu diye.

praecox
03-06-2007, 18:29
DDVP dediğiniz sanırım bilinen adıyla DDT. doğru mu ? eger DDT ise elimde mevcut. alırken DDT diye istemiştim ancak ticari ismi SARBAN 4E. doğru ilaçmıdır acaba. eğer doğruysa oran ne olmalı (ilaç ve su)

saksı harcı ise sanırım orman yosunu diye tabir ettiklerinizden. komple ondan mamul gibi görünüyor. bu yosunu sanırım dekoratif olarakta yapay çiçeklerde kullanıyorlar. bence o gibi.

DDT uzun bir süredir yasaklandı üretimi de yok. Sarban'ı orkidelerde hiç denemedim onun için bir şey diyemiyeceğim.
Saksı harcınız ise acilen değişimi gerek. orkidelerde ilk yıllarda olgunlaşa dek kök oluşumunu desteklediği için sıkça sphagnum yosunu kullanılmaktadır ancak phallerde en geç 1 cattlarda ise 3 yıl sonra normal orkidelere uygun saksı harçlarına geçmek gerek.

saygılar.

nebat06
04-06-2007, 00:54
teşekkürler.

aramaya baslayalım bakalım nasıl bulacağız...

nebat06
04-06-2007, 13:56
Üstad selam;

Bugun çok kolay bi şekilde söylediklerinizi buldum. Gerçi şans desem daha doğru olur sanırım :)

İlaçları ( Sefa Captan 50 WP, Thiodan Conc. EC 35) aldım. Aldığım yere, karışımlarını sordum 1 lt suya 2 çay kaşığı olarak söyledi. bu karışım doğru olur mu ?

Daha sonra ise bir çiçekçiden substrat buldum. İçeriği sadece fıstık çamı kabuğu. Ancak küçük bir poşete konmuş ki sanırım daha önce başka bir orkideden kalanlar denebilir. Bunu fırınlatıp kullansam sorun olur mu ?

Forumdan okuduklarıma ve size sorduklarımdan anladıklarımı özetlemek istiyorum.

3 gündür çiçeği saksısından yosunuyla beraber kalıp gibi çıkartıp kurumaya bırakmıştım. İlk olarak ilaçlamayı yapacağımı anladım. Daha sonra çürüyen kökleri kesip, uçlarını mangal kömürü tozuyla kaplayacağım. En sonunda da yeni aldığım substrata dikeceğim.

Üstadım bir yanlış anlamam yok değil mi ?

Teşekkürler.

fmt79
04-06-2007, 15:50
DDT üretimi, satışı ve kullanımı 1985 yılından bu yana Ülkemizde yasaktır. Chlorpyrifos ethyl (Dursban 4, Sarban 4 vs vs) çok geniş etkiye sahip, ancak çok zehirli bir insektisittir. Yararlı böceklere karşı zararlılardan daha zehirlidir. Organik fosforlulardandır. Böceklerde sinir hücreleri arasında Kolinesteraz enzimini durdurarak etki gösterir. Neredeyse Sentetik pyrethroitler kadar hızlı bir etkiye sahiptir. Bu insektisitin pekçok bitkide etki süresi 30 güne yakındır. Çok yüksek bir kalıntı düzeyine sahiptir. Taze tüketilen bitkilerde, hele hele sebzelerde kullanıma hiç uygun değildir.

Bu özellikleri göz önünde alınınca;

Çocuklu evlerde ne olursa olsun kullanımı doğru değildir
Biyolojik dengenin bulunduğu yerlerde (yararlılara çok zarar verdiği için)
Şehir içlerinde park-bahçelerde, dinlenme yerlerinde
Çayır ve meralarda, otlak alanlarında
Arıcılık yapılan yerlerde, özellikle çiçeklenmeye yakın zamanda meyve bahçelerinde
kullanımı çevre ve insan sağlığı açısından olumsuzluklara yol açabilir.

Ancak şu durumda kullanmamız doğru olur;
Çocuksuz, bilinçli fertlerden oluşan küçük ailelerin evlerinde
Çok geniş alanlara yayılmayan, doğal dengeden uzak (ev bahçesi, balkon, çatı vb) yerlerde, beslenme için kullanılmayan bitkilerde, özellikle süs bitkilerinde
kullanılabilir.
Uzun etkisinden dolayı bir ilaçlamayla belki bir mevsim boyunca zararlılardan kurtulmuş olursunuz.

Ancak, bu tür ilaçlar tarımı yapılan bitkiler için ruhsatlıdır. Kullanmadan önce birkaç bitkinin küçük bir parçasında denemekte yarar var. Böylece, pestisitin bitki üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını sınamış olursunuz...

ephesos
04-06-2007, 16:10
Ayrıca bir çok haşere DDT ye bağışıklık kazanmayı başarabilmiştir.

praecox
04-06-2007, 17:57
Sayın fmt79,

açıklamalarınız için çok teşekkürler. Bilen birinden, bu işin mekteplisinden duymak daha bir ağırlık kazanıyor.organik posphor ve/veya phosphorik asid esterleri özeliklede organik aromatik kovalent klor (veya halogen) bileşenlerin insanlar üzerindeki istenmeyen etkileri çok iyi biliniyor. bu bağlamda ister evde çocuk olsun olmasın bu tarz ziraai ilaçlarla azami dikkat gerektiğini umarım artık forum idrak etmiştir.

saygılar.

praecox
04-06-2007, 21:18
Üstad selam;

Daha sonra ise bir çiçekçiden substrat buldum. İçeriği sadece fıstık çamı kabuğu. Ancak küçük bir poşete konmuş ki sanırım daha önce başka bir orkideden kalanlar denebilir. Bunu fırınlatıp kullansam sorun olur mu ?

Forumdan okuduklarıma ve size sorduklarımdan anladıklarımı özetlemek istiyorum.

Üstadım bir yanlış anlamam yok değil mi ?

Teşekkürler.

forum çok karıştı...
substratın pathogenlerden veya zararlı olabilecek canlılardan arındırmak için tam olmasa da kısmi bir sterilization veya solarizasyon bu forumda sadece orkideler başlığında dağil diğer bitki harçlarında hatta e-dergide de müteakip kereler yazıldı. eski kabukları kısmen ayrıştıkları için kullanmak uygun olmaz. bir de fırında 120 oCde 20 dk veya 80 oC 4 h tutarsanız yakmazsınız. bir de evdeki mikrodalga fırında tüm güç 3-5 dk tutmak da yeterli olacaktır.

konu sayın nebat06 ının bana özelden yazdığı mesaj üzerinde verdiğim cevabtır. (fırında substratı kömüre çevirmiş de...) :(
özelden yazıp cevap baklamayin lütfen forumda ben yokkende cevap veren arkadaşlar hatta "asistanım" benden önce de cevap verebilir siz de evi yakmış olmazsınız.
P.S. asistanım kelimesi burda özel bir şahsa ithafendir kimse üzerine alınmasın. o kendini bilir ben de ona özelden asistanım diyorum da.

nefii
02-07-2007, 08:34
Merhabalar bu sabah işe geldiğimde gözlerime inanamadım cuma günü işten çıkarken hiç bir sorun yoktu p.tesi geldiğimde orkidemin yaprakları yanlardan sararmaya başlamış bazı yerlerinde özellikle yaprak altlarında beyaz çukurlar oluşmuş yaprakların birleşim yerler yer yer kararmış yeryer sararmış ve beyaz çöküntüler olmuş yaprakların üstünde kırmışı tozumsu birşeyler var. ne yapmam gerekiyor çok acil bir cevap verirseniz çok sevinirim çok zor durumdayım

praecox
02-07-2007, 12:12
Bu konuyu özelden görüştümsede çok net bir durum olmadığından sayin nefii nin yazdığı gibi yarınresim eklemesi müteakibi bir cevap yazmanın da daha uygun olacağını düşündüm.

bilgilerinize

ceromaya
02-07-2007, 19:24
Merhaba;
Orkideler konusunda oldukça amatörüm. Yaklaşık 2 hafta önce bana bir orkide hediye geldi, ilk hafta gayet sağlıklı görünürken hafta sonu 2 gün şehir dışına çıkıp gelmemle bereber alt yapraklarının büzüşüp sarardığını, çiçeklerinin de boynunu büktüğünü gördüm.

http://img118.imageshack.us/img118/3382/dsc02898uu3.jpg
http://img71.imageshack.us/img71/277/dsc02897td1.jpg

Bu da canlılığını yitirmiş ve büzüşmüş yaprağı:

http://img71.imageshack.us/img71/9803/dsc02896hs7.jpg

En alttaki yaprağı sararmıştı tutunca elime geliverdi zaten; sanki çürümüş gibiydi:

http://img516.imageshack.us/img516/3867/dsc02901yy0.jpg

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi çiçeklerinin dallarından birinde ağ yapmış sarı bir böcek gördüm.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Zaten sulamasını da bilmiyormuşum, ben iki günde bir fısfısla toprağını ve yapraklarını nemlendiriyordum.

Çiçeğim iç mekanda pencere kenarında direkt güneş ışığı almayan bir yerde duruyor, aslında uygun bir yer olduğunu düşünüyorum forumda okuduklarıma göre.

Nasıl müdahale edebilirim; nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum.

Teşekkürler.

Atilla76
04-02-2008, 10:00
Merhaba...

Yaklaşık 3 ay önce Ankara Koçtaş'tan bir Orkide aldım. Cinsinin "Phalaenopsis" olduğunu öğrendim. Saksıyı çakıl taşlarının içinde bulunduğu bir tabağın üzerine yerleştirdim. Üç günde bir suluyorum. Bulunduğu ortamın sıcaklığı 16-22 derece arasında değişiyor.

İlk hafta içinde dallarındaki küçük tomurcukarı teker teker döküldü. İki büyük tomurcuk kaldı. Bunlardan birisi dün açtı. Şu anda 6 çiçek var üzerinde.

Geçen hafta, uç dallar üzerinde toplu iğne başından biraz küçük, şeffaf, yapışkan reçine benzeri birşeyler gördüm. Takriben 10 adetti. İki gün önce ıslak bir mendille temizledim. Bu sabah baktığımda aynı dallarda 3 tane daha oluştuğunu gördüm ve ıslak mendille tekrar temizledim.

Bunların ne olduğu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla...

praecox
04-02-2008, 10:25
Sayın Atilla76,

tasfiriniz çok güzel de kesin bir şeyler söylemek için yetersiz. Sadece belki bir nematod olabileceği yönünde fikirler yürütlebilsek de, burda yapraklarda bu reçine damlacıklarından da öte bir şeyler daha görmeniz gerekli idi. Resimlerini eklerseniz daha iyi olur.

Bu arada uygun başlıkta kendinizi de kısaca tanıtmayı ihmal etmeyin lütfen.

Saygılar

Atilla76
05-02-2008, 08:05
Sayın Praecox tekrar merhaba...

Dün orkidemin toprağını dikkatle incelediğimde, içinde bir tane toplu iğne başından biraz küçük beyaz bir böcek gördüm. Ayrıca bu sabah baktığımda, orkidenin uç dallarının birisinde tekrar bir adet seffaf reçine benzeri sıvıya rastladım. Fotoğrafını ekliyorum.

Selamlar ve saygılar...

praecox
05-02-2008, 10:33
Çiçek saplarında bu tarz yapışkan reçine oluşumları normaldır. Herhangi bir zararlının sebep olacağı türden değil.

Görünen resimdeki durum normal gibi.

Atilla76
05-02-2008, 10:50
Acaba, reçineleri temizlemem gerekiyor mu, yoksa dalların üzerinde kalması daha mı sağlıklı?
Ayrıca beyaz böcek ile ilgili ne yapabilirim? Bu arada orkidenin kökleri de saksının dışında ve uçları kuruyor. Bu herhangi bir sorun yaratır mı?

İlgilerinize çok teşekkür ederim...

praecox
05-02-2008, 11:37
Şimdilik bir tek böcek için bir müdahale gerekmez. Siz bir tane gördüğünüzü yazmışsınız, varsayalım birkaç tane daha var göze çarpıyan ancak bu popülasyon hala bir ilaçlamak için çok az. Bu gibi durumlarda ilaçlama yapmak serçeyi topla vurmak demek olur. Kaldı ki bu tarz bir müdahale bitkiyi de gereksiz bir strese sokacaktır.
Saksı harcının kurumasını bekleyin. Haftada sadece bir gün ve sabah saatlerinde saksıyı suya daldırarak sulama yapın. köklerin kuruması çevre neminin kuru kaldığını gösterir. çakıl taşlarının arasında tüm hafta su bulundurmanız iyi olur.

Reçine konusunda bir girişimde bulunmanız gerekmiyor.

malicetin
21-02-2009, 23:03
Sayın Praecox, daha önce de sorunlarımda yardımcı olmuştunuz. Benm 5 saksı phalim var. Şu anda hepsi de çiçekteler. Sulamayı haftada bir daldırma usulü ile yapıyorum. Bu haftaki sulamamda saksılardan birisini suya daldırdığımda suyun kapladığı substratın üzerinde çok hızlı hareket eden daha çok beya bir sineğe benxeyen, ancak sanırım uçamayan yaklaşık küçük bir karınca büyüklüğünde böcekler gördüm. Toprağın içinden çıktılar. Henüz yapraklarda bir şey yok. Zararlı bir şey olup olmadığını merak ediyorum. Zararlıysa nasıl mücadele edebilirim. Saygılar...

praecox
22-02-2009, 17:35
Sayın maliçetin,

tasfir etiğiniz böceklerin zararlı olup olamıyacağını tam söylemek pek de mümkün olamazsa da, bu şekilde substrat içind fink atan böceklerin sorun olabileceğini düşünmemek mümkün değil.

Saksı harcınız fazla mı nemli kalıyor?

Şimdilik bir böcek ilacı ile substratı ilaçlamanız uygun olur düşüncesindeyim. DDVP gibi veya Supracide gibi kontakt etkili bir insecticide uygundur.

İlaç kullanımında terredütleriniz varsa saksı harcının iyice kurumasını sağlayın. Takribi bir on gün sulamayın harç (tabii torf değil ise) iyice kurusun. Sonra normal sulamanıza devam edin. Bu şekilde o böcekler o saksıyı terk edebilir.
Yanına ıslak torf dolu bir saksı da koyar sanız ona geçerler ve o saksıyı sonra uzaklaştırıp imhaa edebilirsiniz

malicetin
26-02-2009, 16:59
Sayın Praecox, yanıtınız için teşekkür ederim. Öncelikle saksı harcını fazla nemli tutmuyorum. Ama önerilerinizi değerlendireceğim. Sonucu ayrıca sizlerle paylaşırım saygılar. Yeni açan orkidemden bir fotoğraf ekleyebilir miyim? saygılar

geophyte
17-05-2009, 11:31
Okuduğum kadarıyla aynı böcek pek çok kişiyi mağdur ediyor. Şunun bir resmini çekip gönderebilen yok mu? Ne olduğunu anlayalım önce.

Oguzali
27-05-2009, 13:52
İyi Günler,

Çiçeklerini iki ay kadar önce döken orkidemin torfunu koçtaştan aldığım orkide toprağı ile değiştirdim. Sonra da çiçek sürgününü üçüncü gözün üstünden kestim ve ara ara sulamaya devam ettim. Altına cam bir fanus koyarak sulama suyunun içine süzülmesini sağladım. Arada bir de orkide besini takviyesi yapıyorum. Dün incelediğimde köklerinin etrafında küçük beyaz böcekler gördüm. Fotoğraflarını çekmeye çalıştım fakat çok küçük oldukları için çok net değil. Aynı böceklerden altaki fanusta biriken suyun içindede olduğunu gördüm. Birincisi bu böcek veya kurtçuklar ne olabilir? İkincisi ne yapmam gerekiyor?

aris
01-06-2009, 09:38
Merhabalar,
Benim de bir kaç ay önce bir Phalaenopsis'im oldu. İlk geldiğinde çiçekliydi, daha sonra çiçeklerini döktü. Şimdi ise 4 yeni dal verdi ve dalların üzerinde bir sürü tomurcuğu var. :))
Sulamasını haftada 1 daldırma usülü yapıyorum. Ayrıca sulama sonrası fısfısla özel orkide besini veriyorum.
Benim sorunum ise, ilk geldiği zamanlarda orkidemde bir kaç tane kırmızı örümcek farkettim, yani sanırım kırmızı örümcek çünkü örümceğe benziyorlar ve pembemsi, kızılımsı bir renkleri var. Buradan edindiğim bilgiler sonucu bir süre susuz bıraktım ki kurusun, yanına da ıslak torf bıraktım. Bu dediğim nisanın başında idi. Daha sonra orkidem gelişimine gayet güzel devam etti. Ancak az önce sulamasını yaparken, suya daldırıp çıkarttıktan sonra tekrar kırmızı örümcek ve ilk kez beyaz beyaz, çok küçük, hızlı hızlı hareket eden bir kaç tane böcek gördüm. Şu anda tam çiçek verme evresi olduğu için ilaçlama yapıp yapmamakta kararsızım. Böcek miktarı çok olmadığı içinde emin olamıyorum, böceklerden kurtarayım derken daha fazla zarar vermek istemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Ve hangi ilacı önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar..

praecox
01-06-2009, 19:25
Sayın Oğuzali ve Aris,

Kırmızı örümcek çok fazla hızlı hareket eden bir böcek değildir. Yaprak altında ağını kurarak yerleşir. Bu zararlıyı farketmeniz yaprağın gümüşi bir renk alması ile olur. Gözle görülmesi çok zordur. (en azından ben bir loop veya büyüteç ile bakmam gerekir; popülasyonu fazla değilse farkedebilmem adına)
Sizin tasfir etiğininiz saksı harcındaki böcekler toprak piresi gibi bir şeyler olmalı.
İlaçlama yapmanız gerekmiyebilir, ancak bu saksı harcını gereğinden fazla nemli kaldığına bir işarettir.
Saksı harcının iyice kurumasını bekleyin bir 10 gün kadar çevre nemini de azaltın.
Saksı harcını değiştirmek ise en uygunu olacaktır.
Ziraii ilaç kullanmak istemiyor iseniz 2-3 gün sigara tütünü ile ıslatığınız su ile sulama ile bu hayvanatlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.
Ev yapımı ilaçlar kullanmak isterseniz ionik detergentlerden kaçının mümkünse bebe şampuanı gibi non ionik detergentler içeren mamüller kulanın. Arap sabunu gibi aşırı kalevi terkipleri orkidelerinizde asla kullanmayın.
Toprak piresi gibi zıplıyan çabuk areket eden böcekler aşırı nemli, ıslak tutulan ve hata torf içeren saksı harçlarında görülmektedir.

Oguzali
01-06-2009, 23:07
Tespitiniz son derece doğru galiba Praecox. Çok küçük ve beyaz renkliler, harcın nemli kısımlarında yoğunlukla bulunuyorlar ve çok hızlı hareket ediyorlar, hatta bazen zıplıyorlar. Bende toprağı yeniledim ve artık fanusun üstünde bırakmamaya karar verdim. Ben sürekli bir nem sağlasın diye böyle bir şey yapmıştım. Ama yanlış olduğunu yaşayarak gördüm. İlginiz için çok teşekkür ederim.

aris
02-06-2009, 10:59
Sayın Praecox çok çok teşekkür ederim. Önerilerinizi deneyeceğim. Tekrar kurumaya bırakıp, yanında da nemli torf bulunduracağım. bir daha ki sulamada da tütünlü suyu deneyeceğim. Zaten şimdilik sayıları çok az böceklerin ve büyümesi çok güzel devam ediyor. Zarar vermek istemiyorum, orkide bakıcılığında yeni olduğum için sizin fikirleriniz benim için çok değerli. Tekrar teşekkürler..

aris
21-11-2009, 09:00
Tekrar merhaba, geçtiğimiz uzun dönem içerisinde orkidelerim büyüdü, çiçekleri açtı, döküldü ve dalları kurudu. Bir tanesi şu anda yeni dal veriyor. Her ikiside sürekli yeni yaprak vermeye devam ediyor. Ancak orkidelerimden bir tanesinin yapraklarının çıktığı bölümde örümcek ağına benzer bir şey var, aynı zamanda yaprak altında da bir kaç tane reçineye benzer noktalar farkettim. Zaten bahsettiğim orkidem ilk geldiği günden sonra tüm çiçeklerini birden dökmüş ve bir yaprağının ortasında ve bir diğerinin de ucunda sararma ve kuruma meydana gelmişti. Bir zararlının musallat olduğu muhakkak ama ben hangisi olduğuna emin olamadım ve ne yapacağımı da bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

praecox
21-11-2009, 16:09
örümcek ağına benzer bir şey var, aynı zamanda yaprak altında da bir kaç tane reçineye benzer noktalar farkettim.

Bu kadarlık tasfirle bir şey söylemek mümkün değil.
Örümcek ağına benzer bişi'yi beyaz ise pamukçuk...
yaprak altında bir kaç tane reçine benzeri şeyi de kabuklu bit olduğunu var saysak mı?
Zira sık rastlanan haşareler bunlar. Bu tasfir de bana onların olabileceğini varsaydırdı.
Resim eklerseniz...

aris
25-11-2009, 11:28
resim eklemeye çalışayım en kısa zamanda ama daha yeni yapraklarının altını ve ağları peçeteyle temizledim o nedenle şu an için gözükmez. ama ağın çok seyrek yani az miktarda ve beyaz olduğunu söyleyebilirim. reçineye benzer noktalar ise az miktarda ve topluiğne başı büyüklüğündeydi. çok fazla olmadığı için ilaçlama yapıp yapmamakta kararsız kaldım ama şu da bir gerçek ki orkidem pek de sağlıklı gözükmüyor. yapraklarındaki kuruma resim eklediğim zaman gözükecektir. yardımınız için çok teşekkürler..
resim en kısa zamanda ekleyeceğim.

aris
25-11-2009, 11:44
fotoğrafları şimdiden yükleyeyim dedim. ilk 2 ve son fotoğraflar sağlıklı olmayan orkidem. son fotoğrafta reçine dediğim şeyi çekmeye çalıştım ama pek de belli değil dediğim gibi. 3. ve 4. fotoğraf ise diğer orkidemi ait. ikisininde dalları sonuna kadar kurumuştu. şimdi iyi durumda olan yeni bir dal veriyor :)) heyecanla beklemedeyim.

praecox
25-11-2009, 11:54
Bitkiniz güneş yanığı geçirmiş, kırmızı örümcek hasarı var ve de kabuklu bit gördüğümü sanıyorum... resimlerden.

Kararma da var sanırsam fungal bir sorun da baş göstermiş.

Çiçek sapı çok sıhhatli gelişme gösteriyor.
Bir büyüteçle yaprak üzerlerini iyice inceleyin. Kırmızı örümcekler aktif mi?
Böcek ve/veya mantari ilaçlama gerekebilir.

fulyaduru
25-11-2009, 23:12
Merhabalar...sitemize yeni üye oldum yaklaşık 2 ay önce bir phal.ım oldu.Orkide merakım beni başka türler edinmemi sağladı ve geçen pazar istanbula gitme fırsatım oldu.Beylikdüzü bauhaoustan 2 adet cymbidium aldım.Ancak az önce birşeyi farkettim ve yıkıldım..Benim güzel çiçeğimde bol miktarda kırmızı örümcek vardı.Hemen eşim saksıda gördüklerini öldürdü.Hayvanatlar bayağı iyi beslenmiş herhalde ki büyüklerdi:mad:
orkidemizi saksıdan çıkardık ve inceledik.Topraktada larvaya benzeyen 3 tane yapı çıkardık.Ama bunların içi boştu.
Lütfen ne yapabileceğim konusunda yardım edin.Bitkimin ölmesini istemiyorum...:(
Anladığım kadarı ile ilaçlanabilir.Nasıl bir ilaç kullanabilirim?Çanakkalede oturuyorum herşeyi bulmam zor oluyor eğer toprak değiştirilecekse nasıl bir toprak kullanabirim ve nerden temin ederim?Rica ediyorum yardım edin...Diğer 2orkidemi onun yanından ayırdım bulaşmasın diye doğru yaptım sanırım...Şimdiden teşekkür ediyorum..
SAYGILAR...

praecox
26-11-2009, 16:07
Cymbidium ve Dendrobium'ları kırmızı örümcek çok çabuk sarar.
O kadar ki seralarda devamlı periodik olarak önleyici ilaçlamalar yapılır.
Son kanuna göre artık benim burdan size bir ilaç adı tavsiye etmem uygun değil.
Ziraatçınızdan bunu öğrenebilirsiniz. Ve ya eski mesajlarımı okuyun. :)
Orkidelere ruhsatlı pek de ziraai ilaç olmadığından. Süs bitkiler için uygun bir ilaç önerilebilir size.

fulyaduru
26-11-2009, 23:09
teşekkür ediyorum bilgileriniz için eski sayfaları okudum ve birtakım şeyleri öğrendim sanıyorum..Bir şey daha sormak istiyorum izninizle..Bugün çanakkale nin en tanınmış çiçekçisine sorunumu anlattım ve ilaç istedim..Bana şeltoks sık dedi.Acaba doğru mu ?öyle bişey olsa herkes bunu yapmaz mıydı...Yapmadım yanlış olduğunu düşündüm..Forumdaki tüm orkide sayfalarını yaladım yuttum ama şeltoksu hiç okumadım..Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

aris
28-11-2009, 07:26
Bitkiniz güneş yanığı geçirmiş, kırmızı örümcek hasarı var ve de kabuklu bit gördüğümü sanıyorum... resimlerden.

Kararma da var sanırsam fungal bir sorun da baş göstermiş.

Çiçek sapı çok sıhhatli gelişme gösteriyor.
Bir büyüteçle yaprak üzerlerini iyice inceleyin. Kırmızı örümcekler aktif mi?
Böcek ve/veya mantari ilaçlama gerekebilir.

Teşekkür ederim tekrar. orkideler hakkında öğrendiğim çoğu şeyi sizden öğrendim tekrar teşekkür ederim :))

aris
28-11-2009, 07:29
teşekkür ediyorum bilgileriniz için eski sayfaları okudum ve birtakım şeyleri öğrendim sanıyorum..Bir şey daha sormak istiyorum izninizle..Bugün çanakkale nin en tanınmış çiçekçisine sorunumu anlattım ve ilaç istedim..Bana şeltoks sık dedi.Acaba doğru mu ?öyle bişey olsa herkes bunu yapmaz mıydı...Yapmadım yanlış olduğunu düşündüm..Forumdaki tüm orkide sayfalarını yaladım yuttum ama şeltoksu hiç okumadım..Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Mümkünse buraya bende bir soru eklemek istiyorum konu ile alakalı. Bende kırmızı örümcek için hangi ilacı alabilirim diye ziraat mühendisi bir yakınımıza sorduğumda bana önce sirkeli su ile yaprakları silmemi, 1 hafta kadar sonra da içine bir kaç damla çamaşır suyu damlatılmış su ile tekrar silmemi önerdi. Ama ben orkidelerin çok hassas olduğunu bildiğim için tereddütteyim. bu arada o hasta orkidem şimdi iki dal birden veriyor gibi gözüküyor. :)))

praecox
28-11-2009, 07:53
Sirkeli suyun orkidelere bir zararı olacağını sanmam, ancak kırmızı örümceklere de bir zararı olacağını zannetmiyorum. :)
Sheltox ise hiç bir bitkiye tavsiye etmem. Çocukluğumda çaresizlik içinde bir kaç değişik türde denemiştim sonuç bitkinin de ölmesi idi.
Dolayısı ile (gerçi günümüz sheltox terkibi değişti ise de) kullanmanızı pek de salık veremem.
Ben orkidelerde denemedim bilemiyorum, varsa deneyip müspet sonuç alan bizimle paylaşırsa öğrenmiş oluruz.

asitive
04-08-2010, 09:01
Merhaba,
yaklasik 7 ay once alinmis bir orkidem var,
ilk geldiginde muhtesem cicekleri vardi, sonra cicekler gitti 3-4 aydir ciceksiz.
tatile giderken arkadasima birakmistim cicegimi,
dondugumde fotografta gordugunuz gibi köklerde 3-5 yerde beyaz topcuk seklinde seyler oldugunu farkettim. sorunun ne oldugunu bilmiyorum yardim ederseniz cok sevinirim.

Bu arada sulama suyunda orkide gubresi vardi uygun miktarda,
acaba gubreden kaynaklanan birsey midir?

gizli bahçe
27-07-2011, 00:14
Aranıza yeni katıldım ve çiçek hastasıyım. Hayatımda ilk defa phalm cinsi orkide aldım ve şu sıralar kendimi ilk anne olduğum acemi günlerdeki gibi hissediyorum. Şeltoks kullanımıyla ilgili bir yazı ile karşılaşınca yaşadığım deneyimi paylaşmaya karar verdim. Geçen sene bodur narımın tamamı beyaz bir örümcek ağı ile kaplanmıştı ve bende üzerine şeltoks sıktım sonuç feciydi ,narım bütün yapraklarını döktü ama beni terk etmedi bir süre sonra yapraklarını yeniden vermeye başladı...Bu sene yine çiçeklerimde haşereler baş gösterince önce onları yıkayarak temizlemeye çalıştım ama yeterli olmadı.Geçen günü narımda yeşil bitler ve beyaz pamuk gibi böcek bulunca ne yapıcağımı şaşırdım. onun arkasından yıldız çiçeğimede bulaştığını fark edince önce yıldızda bunu denemeye karar verdim. Yıldız çiçeğime şeltoksu yapraklarının altına üstüne her tarafına bol miktarda sıktım . Bir 5-10 dakika bekledikten sonra tazyikli yoğun bir duş aldırdım ve sonuç inanılmaz oldu hala balkonda ve misler gibi duruyor... Sonucun başarılı olduğunu görünce narıma da aynını tatbik ettim birkaç çiçeği düştü bazı dalların en uç kısımlarının yaprakları sarardı o kadar ki eğer bunu yapmasaydım böcekler bundan çok fazlasını yapıcaklardı. Benim şeltoks kullanımı sırasında öğrendiğim şu: Şeltoks bitkinin üzerinde kurumamalı uygulamadan 5-10 dakika süre içinde bol su ile kimyasal madde temizlenmeli. Birde Afrika menekşemden bir türlü uzaklaştıramadıgım küçük sinekler için menekşeme aynı yöntemle bunu uyguladım ve bolsu ile yıkadım ve gölgede kuruttum tek bir yaprağı dahi zarar görmedi.... phalmlerim üzerinde kahverengi özellikle yaprak kenarlarında yerleşik canlılar ve beyaz pamuk benzeri şeyler gördüm bugün ama onların üzerinde şeltoksu denemeye cesaret edemedim.

Yapı marketten su bazlı böcek ilacı aldım ve onu uyguladım bugün sonuç ne olucak bilmiyorum. İyi bir netice alamazsam birinde bu işi mutlaka deniyeceğim. Alıcağım sonucu sizlerle mutlaka paylaşırım. Umarım denediğim ürün de başarılı olurum..

saygılarımla....

olubitkabuu
27-07-2011, 05:25
Merhaba,
yaklasik 7 ay once alinmis bir orkidem var,
ilk geldiginde muhtesem cicekleri vardi, sonra cicekler gitti 3-4 aydir ciceksiz.
tatile giderken arkadasima birakmistim cicegimi,
dondugumde fotografta gordugunuz gibi köklerde 3-5 yerde beyaz topcuk seklinde seyler oldugunu farkettim. sorunun ne oldugunu bilmiyorum yardim ederseniz cok sevinirim.

Bu arada sulama suyunda orkide gubresi vardi uygun miktarda,
acaba gubreden kaynaklanan birsey midir?

tam olarak ne oldugunu anlamak icin buyutecle bakmak gerekir ama siz en iyisi o kismi saksidan uzaklastirip substrati dezenfekte edin.

gülsünnn
02-09-2011, 16:52
merhaba,
yaklaşık 4 ay önce phalaeonpsis cinsi orkide hediye geldi.Orkidemde 10 gündür köklerinde ve toprağının bazı yerlerinde un gibi beyazlıklar var.Ayrıca küçük küçük mantarlar oluşmuş,orkidemin neyi olabilir?Neler yapabilirim?Lütfen yardımcı olabilirmisiniz.Yalnız şuan çiçekli.

hakan murat
10-02-2012, 15:48
çok güzel çiçekler

Sevgi
11-05-2013, 11:56
Merhabalar, acil yardımınıza ihtiyacım var. Orkidemin yapraklarında oluşan beyazlıklar pamukçu mu? Bu aralar reçine de arttı. Ama bir yandan da yeni yaprak çıkartıyor. Üzerinde çiçekleride var.

Lütfen yardım edermisiniz.!!!!!!

402950

402951
Dün bunu yaprağın üzerinden temizledim. Aldığımda da kahverengiydi,

402952

Çiçeğin üzerinde böyle renklenmeler var,

402953

Orkideme zarar gelmeden kurtarmak istiyorum.
Cevap için şimdiden teşekkürler.

pinkf
26-06-2013, 15:58
merhabalar .orkidemde küçük beyaz pamukçuklar ve bite benzer küçük böcekler gördüm ilaç olarak ne önerirsiniz aşağıya resmini koyuyorum
http://1

pinkf
26-06-2013, 16:18
fotoğrafı yükledim ama tam çıkmamış olabilir

pinkf
26-06-2013, 16:21
bu da devamı

YesimKeskin
14-07-2013, 22:29
merhabalar,
bugün yapraklarını silerken orkidemin yapraklarında cansızlaşma, dikkatli bakınca çiçeklerinde kahverengi yapışkan bir sıvı ve birkaç tane kahverengi küçük böcek farkettim. saksıdan çıkardığımda ise köklerinin neredeyse tamamının çürüdüğünü, toprağında beyaz pamuksu bir maddenin olduğunu gördüm.

ölü köklerin hepsini kestim. şimdi ne yapmalıyım? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

teşekürler!

kökü:
http://3.bp.blogspot.com/-QZrZJaThRA4/UeMJLgdmkeI/AAAAAAAAApE/kzSULGf9XK0/s1600/o1.jpg

böcek:
http://1.bp.blogspot.com/-PT08Lr_a2NY/UeMJRzB76fI/AAAAAAAAApM/pfQwJY9sCqU/s1600/o2.jpg

kahverengi yapışkan sıvı:
http://1.bp.blogspot.com/-YyZ6I5hjv5I/UeMJT7kKvCI/AAAAAAAAApU/2ymX-oIy5xY/s1600/o3.jpg

shenile
01-11-2013, 10:31
sn haticetzn benim saksi harcimda da kücük böcekler vardi ve ben 200 derece firina attim 10 dk sonra o harci kullandim bir sorun yasamadim aksine daha iyi oldu giibi geldi bana.
harcinizi tepsiye dizip 200 derecede bi 10-15 dk kizdira bilirsiniz icindeki böcekler ölsün diye. Harciniz sirf agac kabugu olmasi lazim bu arada.
sevgilerimle

haticetzn
01-11-2013, 18:51
teşekkür ederim sn sheile .kurtulur inşallah.

Zeytinci
03-02-2014, 13:05
Kahve köpüğü renkli kabuk bağlayan (kabuklu bit) zararlıya karşı ne yapılmalı? Büyüklüğü (çapı) kırmızı mercimek kadar. Phalaenopsis türü.:mad:

nurr.
31-03-2014, 13:32
Merhaba orkidemin toprağında kırmızı örümcek ve beyaz böcekler var. çiçekli olduğu için toprak değişimi yapamıyorum. İlaç kullanmalı mıyım yoksa 10gün susuz bıraksam geçer mi?
Bir yaprakta sararma oluşmuştu daha da belirginleşti bunun için de ne yapabilirim yardım edebilir misiniz?
http://i.hizliresim.com/xA4N5L.jpg
http://i.hizliresim.com/x9MALN.jpg
İki fotoğraf arasında 6 gün var

tgb
22-04-2014, 09:57
merhabalar.
orkidem yaklaşık bir yıldır benimle. gayet güzel ve sürekli çıçek veriyordu. ancak yaklaşık bir aydır bitler var. önceleri farketmedim. daha sonra bit olan çiçekleri kestim her yerini sildim.ama saksısında da var sanırım. iki dal vardı malesef diğer dala geçti şimdide. ekte fotoğraflarını koydum. yapraklarda sarı sarı görünüyorlar sonra da dallarında yuva gibi görünen kabarcıkları oluşturuyorlar. ayrıca dallarından şeffaf damlacıklar çıktı. kökleri de çürük gibi çıkıyor. orkidemi gerçekten çok seviyorum ve ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. dün çiçekçiye sordum zirai ilaç satanlara gitmemi söyledi ama zarar görür diye çekiniyorum. konu ile bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorumm. teşekkürler..

lal la
23-04-2014, 12:01
3 haftalik orkidemin saksinda beyazliklar olustu.
artmaya devam ediyor.
bol cicekli iken teker teker cicekler dokulmeye basladi.
kaybetmemek icin ne yapmaliyim?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/13766166/orkide/001.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/13766166/orkide/002.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/13766166/orkide/003.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/13766166/orkide/004.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/13766166/orkide/005.jpg

filizoflaz
21-08-2014, 11:03
Merhaba ;

beniö orkidemin dallarında ve yaprağında yapışkan noktalar var , yardımınızı rica ediyorum :( ne yapmam gerekiyor ?:o

A. Gulseren
17-10-2014, 11:35
Benimde orkidemde siyah bisey var lutfen yardimci olun

mühendis57
17-10-2014, 12:33
Benimde orkidemde siyah bisey var lutfen yardimci olun
merhaba orkidenizdeki göbek kısmındaki siyahlığı kastediyosanız göbek çürümesi olmuş sulama sonrası su kalmış çürümeler görülmüş.

hsn şkr
17-04-2015, 11:34
Merhaba benim yaklaşık 20 gün önce aldığım orkidem var ama toprağında çok küçük beyaz böcekler var gözle görünmeyecek kadar küçük ne yapmm gerekiyor çok nemli kaldığı için mi oluşmuşlar yaklaşık 5 gündür toprağı kurumuş ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

jasmincix
17-04-2015, 21:29
Merhaba bu zavallıcık kurtarılabilir mi acaba? yeşil kökleri var gibi ama gövdesinin durumu çok kötü.. acil yardımınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler..

mühendis57
19-04-2015, 20:08
Merhaba bu zavallıcık kurtarılabilir mi acaba? yeşil kökleri var gibi ama gövdesinin durumu çok kötü.. acil yardımınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler..

Merhaba malesef orkideniz icin yapacak cok fazla birsey kalmamis. Govdesi tamamen kuruyana dek bir umut vardir.orkideler cok savascidir aslinda, neslini devam ettirmek icin elinden geleni yaparlar. Kokler ve govde tamamen yesil rengini kaybedene dek sulama ve gubreleme islerine devam edin.saksi harcini su puskurterek nemlendirin kurumasina müsade etmeyin.

jasmincix
20-04-2015, 18:12
Merhaba malesef orkideniz icin yapacak cok fazla birsey kalmamis. Govdesi tamamen kuruyana dek bir umut vardir.orkideler cok savascidir aslinda, neslini devam ettirmek icin elinden geleni yaparlar. Kokler ve govde tamamen yesil rengini kaybedene dek sulama ve gubreleme islerine devam edin.saksi harcini su puskurterek nemlendirin kurumasina müsade etmeyin.
Tüm yaprakları düştü şu an, bana geldiğinde zaten çok kötü durumdaydı, önce çürümüş kökleri ayırmayı düşündüm, ama sonra yanlış bir şey yapmaktan da çekindim açıkçası, kurtarabilirsem çok mutlu olacağım..

kadriş
20-05-2015, 13:30
Ben yeni üye oldum. İki adet orkidem var. Suya daldirarak suluyorum ama suya daldirdiğımda suyun üzerine küçük beyaz böcekler çıkıyor. Daldirdiğımda suya etil alkol koysam olur mu

Serap uysal
25-06-2015, 07:56
Merhaba orkidem hediye geldi nisan ayında üzerinde 3 4 tane tomurcugu vardı onlar açdi ama şimdi bir haftadır çiçek dönmeye başladı ve kök kısımlarında minik beyaz renkli böcekler var. Kokun bazı yerlerinde de üç kısımlarında sarımtırak lik var ne yapmam lazım yardım edin lutfen cinsi Phalaenopsis

Serap uysal
25-06-2015, 08:19
Merhaba orkidem hediye geldi nisan ayında üzerinde 3 4 tane tomurcugu vardı onlar açdi ama şimdi bir haftadır çiçek dönmeye başladı ve kök kısımlarında minik beyaz renkli böcekler var. Kokun bazı yerlerinde de üç kısımlarında sarımtırak lik var ne yapmam lazım yardım edin lutfen

zeynepustakobya
25-06-2015, 09:46
hayırlı günler dilerim orkide konusunda oldukça acemiyim çiçekçilerden yardım istiyoruz ancak pek yardımcı olmuyorlar orkidem 2 hafta önce aldım üst kısım kökleri kuruyor saksısı nemli çiçeklerinin alt kısmında küçük tomurcuk gibi çıkıntılar oluşmaya basladı birde en onemlisi saksısında iç köklerinin arasında beyaz küçük böcekler var ne yapmam gerekir lütfen yardımlarınızı bekliyorum sididen teşekkür ederim 561673

561674

561675

561676

561677[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

mühendis57
25-06-2015, 13:45
hayırlı günler dilerim orkide konusunda oldukça acemiyim çiçekçilerden yardım istiyoruz ancak pek yardımcı olmuyorlar orkidem 2 hafta önce aldım üst kısım kökleri kuruyor saksısı nemli çiçeklerinin alt kısmında küçük tomurcuk gibi çıkıntılar oluşmaya basladı birde en onemlisi saksısında iç köklerinin arasında beyaz küçük böcekler var ne yapmam gerekir lütfen yardımlarınızı bekliyorum sididen teşekkür ederim 561673

561674

561675

561676

561677[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Merhaba orkidenizin köklerinin kurumaması için sulama düzenine uymanız gerek kökler yeşilden gri renge döndüğünde sulayın.saksı harcı üzerindeki köler için, akşamları üzerine su püskürtün ve camı aralayıp hava akımı girmesini sağlayın. saksı altına çakıl ve küçük taş parçaları koyarsanız ve çok az su döktüğünüzde nem sağlayacaktır.
Kök bölgesindeki Küçük beyaz böceklerin bitkinize çok bir zararı olmaz.Ama yine de yok etmek isterseniz saksınızı su dolu bir kaba oturtun öyle 3 dk bekletin üztten sulama yapın.
Çiçeklerin altından yeni sürgünler çıkıyor.Bu sürgünlerin üzerinde yeni çiçek tomurcukları oluşacak 30-45 gün sonra yeni çiçekleriniz açmış olur...
Kolay gelsin

zeynepustakobya
25-06-2015, 15:59
Merhaba orkidenizin köklerinin kurumaması için sulama düzenine uymanız gerek kökler yeşilden gri renge döndüğünde sulayın.saksı harcı üzerindeki köler için, akşamları üzerine su püskürtün ve camı aralayıp hava akımı girmesini sağlayın. saksı altına çakıl ve küçük taş parçaları koyarsanız ve çok az su döktüğünüzde nem sağlayacaktır.
Kök bölgesindeki Küçük beyaz böceklerin bitkinize çok bir zararı olmaz.Ama yine de yok etmek isterseniz saksınızı su dolu bir kaba oturtun öyle 3 dk bekletin üztten sulama yapın.
Çiçeklerin altından yeni sürgünler çıkıyor.Bu sürgünlerin üzerinde yeni çiçek tomurcukları oluşacak 30-45 gün sonra yeni çiçekleriniz açmış olur...
Kolay gelsin
çiçeğimi aldığımdan günden beri sulama yöntemini çözememiştim hala da pek başarılı değilim arada yağmur suyu biriktirip her hafta perşembe sabahı suluyorum su dolu kapa koyup 5 dk bekliyorum iki günde birde yapraklarını fısfıs ile suluyorum yanında ki camı açmıyor diğer camla havalandırmaya çalışıyorum yine de kökleri cansız tip kısmı toprağı ıslak ve böcekleri görünce kuruttum korkusu yaşıyordum sizce sağlıklı görünüyor mu ilgilendiğiniz içinde size çok teşekkür ediyorum

mühendis57
26-06-2015, 07:44
çiçeğimi aldığımdan günden beri sulama yöntemini çözememiştim hala da pek başarılı değilim arada yağmur suyu biriktirip her hafta perşembe sabahı suluyorum su dolu kapa koyup 5 dk bekliyorum iki günde birde yapraklarını fısfıs ile suluyorum yanında ki camı açmıyor diğer camla havalandırmaya çalışıyorum yine de kökleri cansız tip kısmı toprağı ıslak ve böcekleri görünce kuruttum korkusu yaşıyordum sizce sağlıklı görünüyor mu ilgilendiğiniz içinde size çok teşekkür ediyorum
Merhaba
Yapraklara su serpmeyi gece olunca yapın.Saksı harcının çok ıslak kalmamasına özen gösterin.Daldırmayla sulama yapın sonrasında üsttende su dökün su ile böcek yumurtaları böcekler saksının altındaki deliklerden tahliye olsun.yaz aylarında yeterli rutubet için saksı altına çakıl koyun.yağmur suyu tüm bitkileriniz için uyun olur.Fakat sulama suyu olarak dinlenmiş musluk suyu kullanın.20 gün arayla gübreleme yapın.
Son olarak Bitkinizin sağlığı iyi :)
Kolay gelsin...

Chemist.
29-06-2015, 18:26
Substrat dediğiniz orkide harci midir kendi sorunuma benzer sorulari okuyorum ancak biraz acemiyim

cigdem.crocus
16-11-2015, 13:57
Merhaba,

Orkide saksımı döktüğümde içinden isminin tespih böceği olduğnu öğrendiğim böcekler çıktı. Hemde bir sürü. Biraz bekletip böceklerin dağılmasını bekledim. Tekrar saksımı doldurdum. Ama içerinde yumurtaları olduğundan mı yoksa tamamen gitmediklerinden mi bilmem tekrar üremişler. Bunlar bitkime zarar verir mi acaba. Köklerde aman aman bir hastalık yok fakat saksının içinde olduklarını bilmek bile korkunç :(

mühendis57
16-11-2015, 19:16
Substrat dediğiniz orkide harci midir kendi sorunuma benzer sorulari okuyorum ancak biraz acemiyim

Evet orkide harcı-yetiştirme ortamıdır.

mühendis57
16-11-2015, 19:23
Merhaba,

Orkide saksımı döktüğümde içinden isminin tespih böceği olduğnu öğrendiğim böcekler çıktı. Hemde bir sürü. Biraz bekletip böceklerin dağılmasını bekledim. Tekrar saksımı doldurdum. Ama içerinde yumurtaları olduğundan mı yoksa tamamen gitmediklerinden mi bilmem tekrar üremişler. Bunlar bitkime zarar verir mi acaba. Köklerde aman aman bir hastalık yok fakat saksının içinde olduklarını bilmek bile korkunç :(

Merhaba eğer yeni harç kullanmayacaksanız orkide harcinizi su içine boşaltıp süzün orkide köklerini klorsuz su ile yıkayın çürük kökleri kesin.yikadiginiz harcı eski bir tencerede kaynatın.kaynadıktan sonra soğuyunca bir poşete koyup buzdolabının deepfreze bölmesinde 4-5 saat tutun daha sonrasında çıkartıp buzu çözülünce orkidenizi dikin.
Kolay gelsin...

Enviro-nment
03-01-2016, 08:52
Merhabalar. Hediye gelen orkidemin kırılan dalı 1.5 yıl sonra geldi.ancak orkidemin saksı icinde beyaz pamukcukluar mevcut .toprağı kurusun diye su vermiyorum.doğru mu yapıyorum acaba. Su an çiçek döneminde. İlaç vermem gerekli mi. ?

sar-dunya
03-01-2016, 11:20
Merhaba,

Saksı içindeki beyaz pamukçuklar küfe veya mantara (http://www.agaclar.net/forum/1407243-post187.htm) benziyor mu?

Bitki 1.5 yıldır sizde ve hiç toprak değişimi geçirmediyse zamanı gelmiş olabilir. Öte yandan bitkiyi fazla kuru tutmayın. Daha kısa/az çiçekli bir çiçek dalı veya vaktinden önce dökülen çiçeklerle karşılaşabilirsiniz.

Merhabalar. Hediye gelen orkidemin kırılan dalı 1.5 yıl sonra geldi.ancak orkidemin saksı icinde beyaz pamukcukluar mevcut .toprağı kurusun diye su vermiyorum.doğru mu yapıyorum acaba. Su an çiçek döneminde. İlaç vermem gerekli mi. ?

Enviro-nment
03-01-2016, 11:25
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160103/c38d1bce66a68cc0b274eaab650afc07.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160103/2bb2c7e61298827db0665fedc1b3a0c8.jpg umarım resimlerde net gözüküyor dur. Çiçekçide toprak değişimi yapıldı yaklaşık 2-3 ay oldu sonra dal verdi. Çok susuz kalmıyor daldırma şeklinde suluyoruz. Ancak saksı icinde toprak hala nemli duruyor.

SM-G800HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emel.59
04-06-2016, 13:19
Merhaba bir kaç gündür orkidelerimde beyaz pamukçuk gibi bişeyler oluşmaya başladı bugün gözlerime inanamadım ve 5orkidemde birden vardı bu konuda acil cevap bekliyorum yardım edermisiniz resim nasıl atabilirim bilmiyorum artı bir kaç yıldır çiçek açmayan orkidem bulunuyor neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum

Doku_Kültürcü
04-06-2016, 16:57
Merhaba bir kaç gündür orkidelerimde beyaz pamukçuk gibi bişeyler oluşmaya başladı bugün gözlerime inanamadım ve 5orkidemde birden vardı bu konuda acil cevap bekliyorum yardım edermisiniz resim nasıl atabilirim bilmiyorum artı bir kaç yıldır çiçek açmayan orkidem bulunuyor neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum

Pamukçuk gibi oluşumlar küf olabilir. Carbendazim aktif maddeli bir tarım ilacından bir litre suya 2gram ilave edip bitkiye püskürtün ve köklerede dökerek uygulayın. Phalaenopsis orkidesinin çiçek açması için 1-1,5 ay süre ile 16-19°C sıcaklıkta tutulması gerekiyor. Sıcaklık düşüşü olmadan çiçeklenme olmuyor. Kışı bekleyin ve bitkinizi kışın serin bir odada tutun.

Emel.59
05-06-2016, 14:31
Dün inceledim küf değil böcek **** bit gibi birseydi bu beyaz şeyler koza içinde böcek gibi hangi ilacı kullanmam gerek 5 orkide më birden yayıldı bunlar yanıt verdiğiniz içinde teşekkür ederim

Doku_Kültürcü
05-06-2016, 16:43
Dün inceledim küf değil böcek **** bit gibi birseydi bu beyaz şeyler koza içinde böcek gibi hangi ilacı kullanmam gerek 5 orkide më birden yayıldı bunlar yanıt verdiğiniz içinde teşekkür ederim

Yarım litre suya bir yemek kaşığı arapsabununu çok iyi karıştırın. İçerisine 10ml ispirto ilave edip iyice çalkalayın ve pamukçukların üzerine püskürtün.

ruhito
29-06-2016, 14:21
Merhaba, benim evimde üç tane orkide mevcut. Açıkcası türlerini bilmiyorum, ilk orkidem 3 sene önce alındı ve geldiği yıl iki kez açtı. Fakat daha sonra toprağında beyaz çok minik uçan böcekler olduğunu gördüm. Toprağını değiştirdim, saksıyı temizledim, ilaçladım. Çok zorlandım ama geçti. Fakat çiçek açmıyor iki yıldan bu yana ama kökleri çok gelişti.
Geçen yıl aldığım orkidem ise çok sağlıklıydı çiçek açıyordu. Fakat bu yıl çok az çiçek verdi ve bir kaç gün önce onda da diğer orkidemde olan uçan beyaz böceklerden gördüm. Ne yapmalıyım? Ve daha önemlisi neden oluyor bu böcekler?

Siteyi incelediğimde yanlış bakım yaptığımı da farkettim. Ben saksının altındaki tabağa su koyuyor iki günde birde biraz üstlerden suluyordum. Sonra çiçek veren ve sonra dökülen saplarıda neredeyse dibinden kesip tarçınla mikrop kapmalarını önlemek için sabitlemem gerektiğini söylemişlerdi bende öyle yaptım. BU doğru mu peki?
Son olarak sıvı orkide besini veriyordum ama diğer çiçeğe oluşan böceklerden sonra bıraktım.
Yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri yazarsanız ok çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Doku_Kültürcü
29-06-2016, 17:29
Merhaba, benim evimde üç tane orkide mevcut. Açıkcası türlerini bilmiyorum, ilk orkidem 3 sene önce alındı ve geldiği yıl iki kez açtı. Fakat daha sonra toprağında beyaz çok minik uçan böcekler olduğunu gördüm. Toprağını değiştirdim, saksıyı temizledim, ilaçladım. Çok zorlandım ama geçti. Fakat çiçek açmıyor iki yıldan bu yana ama kökleri çok gelişti.
Geçen yıl aldığım orkidem ise çok sağlıklıydı çiçek açıyordu. Fakat bu yıl çok az çiçek verdi ve bir kaç gün önce onda da diğer orkidemde olan uçan beyaz böceklerden gördüm. Ne yapmalıyım? Ve daha önemlisi neden oluyor bu böcekler?

Siteyi incelediğimde yanlış bakım yaptığımı da farkettim. Ben saksının altındaki tabağa su koyuyor iki günde birde biraz üstlerden suluyordum. Sonra çiçek veren ve sonra dökülen saplarıda neredeyse dibinden kesip tarçınla mikrop kapmalarını önlemek için sabitlemem gerektiğini söylemişlerdi bende öyle yaptım. BU doğru mu peki?
Son olarak sıvı orkide besini veriyordum ama diğer çiçeğe oluşan böceklerden sonra bıraktım.
Yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri yazarsanız ok çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Phalaenopsis orkideleri 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay süreyle tutulmazlarsa çiçeklenme meydana gelmez. Cymbidium orkidelerinde gece 12°, gündüz 20°C gibi (hangi türün melezi olduğuna göre değişebilir) sıcaklık farkı bulunmalı ki çiçeklenme meydana gelsin. Saksı harcı zaman içerisinde çürür ve burada mantar miselyumları gelişmeye başlar. Bu miselyumları yemek için gelen sinekler vardır. Sizde de durum bu sanırım. Saksı harcınızı değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde haşlayın (bu harçta bulunması muhtemel, kabuklu bit, unlu bit, salyangoz yumurtalarını öldürür) ve soğuduktan sonra kullanın. Tarçında sinnamik aldehit denilen, bitkiler için de zehir etkisi gösteren bir kimyasal madde bulunur. Fazlaca kullanmamanız önerilir.

ruhito
30-06-2016, 15:18
Phalaenopsis orkideleri 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay süreyle tutulmazlarsa çiçeklenme meydana gelmez. Cymbidium orkidelerinde gece 12°, gündüz 20°C gibi (hangi türün melezi olduğuna göre değişebilir) sıcaklık farkı bulunmalı ki çiçeklenme meydana gelsin. Saksı harcı zaman içerisinde çürür ve burada mantar miselyumları gelişmeye başlar. Bu miselyumları yemek için gelen sinekler vardır. Sizde de durum bu sanırım. Saksı harcınızı değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde haşlayın (bu harçta bulunması muhtemel, kabuklu bit, unlu bit, salyangoz yumurtalarını öldürür) ve soğuduktan sonra kullanın. Tarçında sinnamik aldehit denilen, bitkiler için de zehir etkisi gösteren bir kimyasal madde bulunur. Fazlaca kullanmamanız önerilir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Saksı harcını yaz başında değiştirmiştim, 3-4 ay oldu. Diğer saksıyıda aynı anda değitirdiğimi düşünürsek onda bir problem yok. Acaba toprağı açıkta bıraksam ve önerebileceğiniz doğam bir ilaç yöntemi (su ve tütün karışımı yazmışlardı onun gibi) işe yarar mı böceklerin kaçması için?
Birde önceki mesajda yazdığım gibi yanlış sulayıp yanlış bir şekilde kesim yapıyorum değil mi? Dipten kesim yapmamak ve kovaya sokup çıkarmak gerekiyormuş sulamak için de. Haftada bir mi bu şekilde sulamam gerekiyor? Çok sulamaktan da böceklenmiş olablir mi? Saksının iç yüzeyince saksıya yapışmış yeşil yosun gibi şeyler oluşuyor.

Biliyorum çok şey yazdım kusura bakmayın lütfen ama zarar görmelerini istemiyorum cevabınızı bekliycem:)

Doku_Kültürcü
30-06-2016, 18:37
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Saksı harcını yaz başında değiştirmiştim, 3-4 ay oldu. Diğer saksıyıda aynı anda değitirdiğimi düşünürsek onda bir problem yok. Acaba toprağı açıkta bıraksam ve önerebileceğiniz doğam bir ilaç yöntemi (su ve tütün karışımı yazmışlardı onun gibi) işe yarar mı böceklerin kaçması için?
Birde önceki mesajda yazdığım gibi yanlış sulayıp yanlış bir şekilde kesim yapıyorum değil mi? Dipten kesim yapmamak ve kovaya sokup çıkarmak gerekiyormuş sulamak için de. Haftada bir mi bu şekilde sulamam gerekiyor? Çok sulamaktan da böceklenmiş olablir mi? Saksının iç yüzeyince saksıya yapışmış yeşil yosun gibi şeyler oluşuyor.

Biliyorum çok şey yazdım kusura bakmayın lütfen ama zarar görmelerini istemiyorum cevabınızı bekliycem:)

Tütün, tütün mozaik virüsü (TMV) taşır. Aşırı derecede dayanıklı bir virüstür. Oda sıcaklığında sekiz yıl, 5°C sıcaklıkta elli yıl enfeksiyon yeteneğini korur. Orkideler için ölümcül bir virüstür. Virüs enfeksiyonu görüldüğünde, enfeksiyonlu bitkinin yakılarak imha edilmesi önerilir. Dipten kesim yapmanın bir sakıncası yok. Sonuçta, soğuklama ihtiyacı karşılandığında yeni çiçek dalı verecektir. Çok sulama böceklenme yapmaz. Yeşil yosun oluşumu gübre + ışık neticesinde olur ya olduğu gibi kabul edeceksiniz ya da saksıyı karartacaksınız (aluminyum folyo sarılabilir). Saksı harcını bir tencereye koyun, harcın üzerini örtecek kadar su doldurun ve haşlayın. Soğuduktan sonra kullanabilirsiniz. Yazın3-4 günde bir, kışın haftada bir sulayın. Ayda bir gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcı üzerinden 1-2litre içme suyu geçirip bir önceki gübrelemeden arta kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. Sonrasında sıvı gübre uygulayın.

Merverk
05-07-2016, 11:57
Merhaba; bahçemizde birçok bitki üzerinde beyaz pamukçuklar ve o pamukçukları üreten beyaz böcekler var. Böcekler zıplayarak kolayca diğer bitkilere sıçrıyor ve pamukçuk üretiyor. Zeytinyağı sürmeyi denedik ama yoketmedi. Un biti değil o yüzden sanırım. Yardım rica edebilir miyim? Teşekkürler.

Rainf
28-10-2016, 16:33
orkidemim üzerinde delikler oluştu fotoğraf ekleyebilirsem ekliceğim ağ yapmış ve orkideden inmiş hafif sarı böcek benzeri şeyler vardı galiba orkideyi yiyiyorlar :( ve delikler olusuyo üstünde gezen göremiyorum lütfen yardımcı olun sulamasino hafta da 1 kez daldirma yoluyla yapıyorum ilgini için şimdiden çok sağolun

modelasitane
29-10-2016, 11:21
merhaba benim orkidemin saksının içinde bit gibi küçük canlılar var bu nedir bilen varmı köklerinde yapraklarında dibindeki orkide toprağı dediğimiz saksı içindeki ağaç kabukları üzerinde var sürekli dolaşıp duruyorlar bu na ne yapmak lazım tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.

Doku_Kültürcü
29-10-2016, 12:30
merhaba benim orkidemin saksının içinde bit gibi küçük canlılar var bu nedir bilen varmı köklerinde yapraklarında dibindeki orkide toprağı dediğimiz saksı içindeki ağaç kabukları üzerinde var sürekli dolaşıp duruyorlar bu na ne yapmak lazım tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.

Benzer soru daha önce sorulmuştu. Saksı harcınız oldukça eskimiş. Harçta küf gelişimi olmuş ve bu küfleri yemeye gelen böcekler harcı istila etmişler. Durum budur. Harcı değiştirin. Orkide toprağı adıyla satılan saksı harcından alın. Bu harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel salyangoz, kabuklu bit, unlu bit yumurtalarını yok etmenizi sağlar. Harç soğuduktan sonra değişimi gerçekleştirebilirsiniz.
İkinci olarak, aynı mesajı farklı konu başlıklarına atmayın. Konuyla ilgili birisi varsa zaten size yanıt verir.

Cansuuu
12-11-2016, 20:16
Merhabalar, orkidemin yapraklarının altında delikler kırmızı küçük noktacıklar oluştu ve 4 yapraktan ikisi düştü aynı zamanda keiki si de vardı ondaki yaprak da düştü. Zirai ürün satan biyerden declare adında bir ilaç aldım ama nasıl uygulamam veya ne sıklıkla uygulamam gerektiği konusunda bilgi edinemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 3 orkidemden 3 ü de bu durumda.
http://i.hizliresim.com/byOL7j.jpg (http://hizliresim.com/byOL7j)
http://i.hizliresim.com/5YAG6d.jpg (http://hizliresim.com/5YAG6d)

Doku_Kültürcü
13-11-2016, 13:18
Kırmızı örümcek zararı gibi gözüküyor. Hektaş firmasının ürettiği Floramite kullanılabilir.

Cansuuu
13-11-2016, 13:23
Kırmızı örümcek zararı gibi gözüküyor. Hektaş firmasının ürettiği Floramite kullanılabilir.

Çok teşekkürler..

cii_them
12-03-2017, 18:01
Benzer soru daha önce sorulmuştu. Saksı harcınız oldukça eskimiş. Harçta küf gelişimi olmuş ve bu küfleri yemeye gelen böcekler harcı istila etmişler. Durum budur. Harcı değiştirin. Orkide toprağı adıyla satılan saksı harcından alın. Bu harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel salyangoz, kabuklu bit, unlu bit yumurtalarını yok etmenizi sağlar. Harç soğuduktan sonra değişimi gerçekleştirebilirsiniz.
İkinci olarak, aynı mesajı farklı konu başlıklarına atmayın. Konuyla ilgili birisi varsa zaten size yanıt verir.

Merhaba. Benim orkidemin topraginda minik beyaz bocekler var. Saksinin icerisinde yosunlasma olmus zaten yeni toprak alip degistirmeliyim ama cicek acmak uzere tomurcuklar var. Topragini simdi degistirmem uygun olur mu?
Uygun degilse ne yapabilirim?

Doku_Kültürcü
13-03-2017, 13:16
Merhaba. Benim orkidemin topraginda minik beyaz bocekler var. Saksinin icerisinde yosunlasma olmus zaten yeni toprak alip degistirmeliyim ama cicek acmak uzere tomurcuklar var. Topragini simdi degistirmem uygun olur mu?
Uygun degilse ne yapabilirim?

Çiçeklenme süresinin geçmesini bekleyin.

Gumus299
01-04-2017, 16:42
bir marketten aldığım orkidemin son hali bu ne yazık ki. İlk geldiğinde yaprakları biraz sararmıştı . Saksısını değiştirdim, torf aldım (çam kabukları vardı paketin içinde sadece ama) . Mevcut diğer orkidem gibi sulamaya devam ettim ama son durum bu. Kurtarabilirmiyim acaba çiçeğimi

Charlaux
01-04-2017, 17:31
bir marketten aldığım orkidemin son hali bu ne yazık ki. İlk geldiğinde yaprakları biraz sararmıştı . Saksısını değiştirdim, torf aldım (çam kabukları vardı paketin içinde sadece ama) . Mevcut diğer orkidem gibi sulamaya devam ettim ama son durum bu. Kurtarabilirmiyim acaba çiçeğimi

Merhaba sn.Gumus299,

Keske kurtarılabilir durumda diyebilseydim ancak ne kök var ne canlı bir yaprak. Orkidenizin yaprakları sararmaya başladığında sormalısınız ki size yardımcı olabilelim. Herkes içinde geçerli birşey bu aslında. Emin değilseniz önce okuyun, okudunuz ama yoksa sorun. Öbür türlü iş işten geçmiş oluyor maalesef. Bazı durumlar var ne yapsanız kurtaramazsınız ama önemli olan sorunu erken teşhis etmek.

TuTu11
26-05-2017, 22:33
Merhaba. Orkidemin tomurcuklanında yeşil renkte bit görüyorum ve böceklerden çok huylandigim için elimle alamıyorum, silemiyorum. Nasıl birşey uygulayabilirim?

gül:)sen
13-06-2017, 08:22
selam 6 yıldır orkide bakıyorum 5 tane orkidem var 3 hafta once yapraklarında yapışkan sıvılar fark ettin minik damlacıklar ama yapışkan bulaşıcı bir hastalık çünkü hepsinde var ne yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Charlaux
13-06-2017, 15:12
selam 6 yıldır orkide bakıyorum 5 tane orkidem var 3 hafta once yapraklarında yapışkan sıvılar fark ettin minik damlacıklar ama yapışkan bulaşıcı bir hastalık çünkü hepsinde var ne yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Yabanci sitelerde bu sivinin hem gerceklesemeyen ari dollemesi (pollination) olabilecegi hem de bocek (mite) kaynaklanabilecegini soyluyorlar.Oksijenli su karisimiyla yapraklari temizleyip sterilize edin.

Emish
20-06-2017, 09:12
Merhabalar. 4 ay önce aldığım orkidemin 4-5 yaprağı ve 6 çiçeği vardı. Çiçekler 2. gün döküldü. Yapraklar da kökünden kırıldı, koparmadım kendileri düştü(yanılmıyorsam kızım çiçeği devirince kırıldılar). Üst kökler kurudu, orkide yamuk duruyor sanki, alt kökler de sağlıklı duruyor fakat saksıda nemlenme var iki haftadır. Destek çubuğu beyaz küf görünümlü. Kurdeleyi yeniden bağlayayım derken altından kırmızı bir böcek çıktı toplu iğne topundan azıcıkbüyük. Yavaş hareket ediyordu ve ezmesi epey zordu kabuklu gibiydi. Bir de aldığımdan beri yosunlar duruyor çok kararsız kaldım çıkarıp çıkarmama konusunda, çıkarmalı mıyım? Yosunların üzerinde ve üst kök aralarında kaçışıp duran küçük böcekler var, fotoğraflarda da çıkmışlar, zararlılar mı? Tomurcuklar olduğu için bir süre böyle devam mı etmeliyim? Hiç vitamin vermedim. Önerileriniz nedir? Teşekkür ederim...

Emish
20-06-2017, 09:15
devamı

Doku_Kültürcü
20-06-2017, 16:44
devamı

Anlattıklarınıza göre saksı harcı çürümeye başlamış. Küf gelişmiş ve bu küfü yemeye gelen böcekler saksıda yuvalanmışlar. Saksı harcını değiştirin.

Emish
20-06-2017, 23:15
Anlattıklarınıza göre saksı harcı çürümeye başlamış. Küf gelişmiş ve bu küfü yemeye gelen böcekler saksıda yuvalanmışlar. Saksı harcını değiştirin.
Peki bu çiçek açma döneminde harcı değişirsem çiçekler küser mi? Yeni harçta yosun kullanmalı mıyım?

Doku_Kültürcü
21-06-2017, 12:57
Peki bu çiçek açma döneminde harcı değişirsem çiçekler küser mi? Yeni harçta yosun kullanmalı mıyım?

Ağaç kabuğu kullanın. Piyasada orkide toprağı adıyla satılıyor. Saksı harcı değiştirmenin, çiçekleri dökme olasılığı var. Ama, bitkinizde tek yaprak kalmış, bu bile çiçekleri beslemesine engel bir durum aslında. Bitkiyi, yazın 2-3 günde bir sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcından 2-3 litre memba suyu geçirip saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan kalıntıları uzaklaştırın, sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kullandığınız suda florür (F) bulunmasın, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın.

Emish
23-06-2017, 15:57
Ağaç kabuğu kullanın. Piyasada orkide toprağı adıyla satılıyor. Saksı harcı değiştirmenin, çiçekleri dökme olasılığı var. Ama, bitkinizde tek yaprak kalmış, bu bile çiçekleri beslemesine engel bir durum aslında. Bitkiyi, yazın 2-3 günde bir sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcından 2-3 litre memba suyu geçirip saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan kalıntıları uzaklaştırın, sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kullandığınız suda florür (F) bulunmasın, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın.
Çok teşekkür ederim. İyi günler

ufukl
21-08-2017, 15:04
Dört adet phal. Orkidem var. Bunlarda kahverengi çok küçük böcekler meydana geldi. Bu böcekler sulama yaptığın zaman saksının altındaki tabağa çıkıyorlar ve Zıplıyorlar. böceğin gerçek boyutu su birikintisinin yanından. Kadar. İkinci resim çok büyüterek çektim. Çözüm olarak Saksıdaki ağaç kabuklarını çıkarıp fırınlama yöntemini seçtim.SONUCU başarılı olursa size haber vereceğim . Bu böceklerin nemden olduğunu sanıyorum. O yüzden ağaç kabuklarını bu sefer daha az koydum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler

ufukl
21-08-2017, 15:25
çiçeklerimin son hali

Doku_Kültürcü
21-08-2017, 21:31
Dört adet phal. Orkidem var. Bunlarda kahverengi çok küçük böcekler meydana geldi. Bu böcekler sulama yaptığın zaman saksının altındaki tabağa çıkıyorlar ve Zıplıyorlar. böceğin gerçek boyutu su birikintisinin yanından. Kadar. İkinci resim çok büyüterek çektim. Çözüm olarak Saksıdaki ağaç kabuklarını çıkarıp fırınlama yöntemini seçtim.SONUCU başarılı olursa size haber vereceğim . Bu böceklerin nemden olduğunu sanıyorum. O yüzden ağaç kabuklarını bu sefer daha az koydum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler

Saksı harcı organik kökenliyse (ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifi..) 1-2 yıl içerisinde küflenmeye başlar. Sonra, bu küflerle beslenen böcekler gelişmeye başlar. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı saksıya yerleştirmeden önce, bir tencere içerisine koyup haşlayın. Bu, harçla gelmesi muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını öldürür. Soğuduktan sonra saksıya yerleştirebilirsiniz.

Aslibo
08-01-2018, 21:13
Merhabalar.ben de orkidemi aldim 15 gün sonra suladim sanirim kirecli geldi tum cicekleri döktü lakin dalinin birinin ucunda tek bir tomurcuk var ne açıyor ne soluyor. Öylece yeşil bekliyor. Kuruyunca dallrini kesecegim ama ne yapmaliyim bilemedim. Simdi mi kessem acaba?

Ozzge
16-07-2018, 06:16
Merhaba, orkidemin üzerinde minik kahverengi bitler var. Onları yok edecek ilaç (doğal/kimyasal) ne olabilir? Bu bitlerin yanısıra yapışkan salgılar da var. Nasıl temizleyebilirim?

678351

Elcnpyrz
26-10-2018, 22:37
Merhabalar yaklasik 4 hafta once aldigim orkidemin kok kisimlari kararmaya basladi ve bazi kisimlarda kirmizi beyaz pamucuk tarzi seyler var. Ayrica kucuk beyaz bocekler de gordum. İlk aldigimda 6 tane yesil yapragi vardi daha sonra kokun kararan kisimlarindan 2 tane yapragi dustu. Uzerindeki butun tomurcuklar cicek acti. Ve cicekler de suan gayet iyi durumda. Ama kokleri beni tedirgin ediyor. Ne yapabilirim yardimci olabilirseniz cok sevinirim :)

Doku_Kültürcü
27-10-2018, 01:22
Merhabalar yaklasik 4 hafta once aldigim orkidemin kok kisimlari kararmaya basladi ve bazi kisimlarda kirmizi beyaz pamucuk tarzi seyler var. Ayrica kucuk beyaz bocekler de gordum. İlk aldigimda 6 tane yesil yapragi vardi daha sonra kokun kararan kisimlarindan 2 tane yapragi dustu. Uzerindeki butun tomurcuklar cicek acti. Ve cicekler de suan gayet iyi durumda. Ama kokleri beni tedirgin ediyor. Ne yapabilirim yardimci olabilirseniz cok sevinirim :)

Bitkiyi eczaneden alacağınız oksijenli su ile yıkayın. Bozuk kök kısımlarını kesin açılan yara kısımlarına da oksijenli su ile yıkayıp kurutun. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde tutun. Bu, harçta bulunması muhtemel salyangoz yumurtalarını öldürür.

Elcnpyrz
27-10-2018, 12:18
Cevabiniz icin tesekkur ederim. Fakat kararan kokler ayni zamanda cicekli kisma giden dallar yani cicekli saplarin kok kisimlari karardi. Bu durumda kesmem mumkun degil:/

Elcnpyrz
27-10-2018, 12:20
Bitkiyi eczaneden alacağınız oksijenli su ile yıkayın. Bozuk kök kısımlarını kesin açılan yara kısımlarına da oksijenli su ile yıkayıp kurutun. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde tutun. Bu, harçta bulunması muhtemel salyangoz yumurtalarını öldürür.

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Fakat kararan kokler ayni zamanda cicekli kisma giden dallar yani cicekli saplarin kok kisimlari karardi. Bu durumda kesmem mumkun degil:/

Enviro-nment
16-07-2019, 10:38
Merhaba. Orkideleri gerçekten çok seviyorum. Ama bi o kadar da sinir oluyorum. 3 dallı bir orkidem var. Çiçekleri baya boldu. Geldikten sonra çiçek döktü. Hadj neyse dedik olur öyle ama şimdi dal kurutmaya başladı. Hemen alt üç boğum uzeri kestim. Olmadi kurudu. Biri gitti .ardından ikincide başladı. Tavsiye üzerine üstten keserek bekledim nereye kadar kurursa ona yakın kesmeye devam ettim. Ama o da kuruyor. . Yaprak çoğaltıyor. Ama dal kurutuyor. O strese girmedi galiba ama ben girdim. Bi saha orkide almaya tövbe edeceğim böyle giderse.... Ne yapmam gerekir tavsiyelerinizi bekliyorum.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Doku_Kültürcü
16-07-2019, 15:18
Merhaba. Orkideleri gerçekten çok seviyorum. Ama bi o kadar da sinir oluyorum. 3 dallı bir orkidem var. Çiçekleri baya boldu. Geldikten sonra çiçek döktü. Hadj neyse dedik olur öyle ama şimdi dal kurutmaya başladı. Hemen alt üç boğum uzeri kestim. Olmadi kurudu. Biri gitti .ardından ikincide başladı. Tavsiye üzerine üstten keserek bekledim nereye kadar kurursa ona yakın kesmeye devam ettim. Ama o da kuruyor. . Yaprak çoğaltıyor. Ama dal kurutuyor. O strese girmedi galiba ama ben girdim. Bi saha orkide almaya tövbe edeceğim böyle giderse.... Ne yapmam gerekir tavsiyelerinizi bekliyorum.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiBitkinin hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak dal yeşil de kalabilir kuruyabilir de. Kuruması daha muhtemel. Dalda bulunan karbonhidrat ve taşınabilen mineral maddeleri kullanmak isteyeceğinden büyük olasılıkla bitki dalı atar, kurutur. Çiçeklenme için ise, bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor ki çiçek dalı verebilsin. Kış aylarını bekleyin.

Enviro-nment
16-07-2019, 17:13
Bitkinin hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak dal yeşil de kalabilir kuruyabilir de. Kuruması daha muhtemel. Dalda bulunan karbonhidrat ve taşınabilen mineral maddeleri kullanmak isteyeceğinden büyük olasılıkla bitki dalı atar, kurutur. Çiçeklenme için ise, bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor ki çiçek dalı verebilsin. Kış aylarını bekleyin.Cevabiniz icin Teşekkür ederim. Çiçek sepetinden gelen Phalanopsis türü orkide. Kimi arkadaşlardaayni sorunlu bitkinin dali yesil kalıyor. Bizde kaç tane geçti ise elimize hep kuruttuk. besin **** takviye vitamin tavsiye eder mısınız. Önüne geçelim. Dediginiz gibi sabit stabil bir ortamımız yok. Banyo ya kapatacagim ama sıcaklık pek değişmez.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190716/1eadd478fe50a73ebe34bcfe892e89e9.jpg

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durak123
25-02-2020, 09:45
Merhaba orkidemin köklerinde beyaz küf gibi birleyler var yardımcı olabilirmisiniz acaba

lale...
21-06-2020, 22:07
Ne kadar uğraşsam da bir türlü başedemedim bu minik bitlerle.... Bu bitlerden nasıl kurtulurum, yardımcı olursanız çok sevinirim...

lale...
21-06-2020, 22:10
Bu minik bitler çiçeklerin üzerinde bile geziyor

s_erkam
16-10-2020, 19:28
Merhabalar. Orkide beslemekte ve bakımında baya acemiyim. Anneme orkide almıştım iki sene önce, yazın güzel de açtı, ama sonra çiçeklerin normal dökülmesi ile beraber yaprakları bozarmaya başladı. Annemde bilerek/bilmeyerek kesmiş yapraklarını ve şuan sadece bir yaprak var. Bir de, sap kısmı; çiçekler tamamen döküldükten sonra, üç boğum altından kestim, dedi annem ama zamanla sap da kurudu. Annem de sapı iyice kesmiş, şuan toprağın içinde mi bilmiyorum, sap gözükmüyor:/ Ayrıca bugün fark ettim; yaprağın kökünden yani daha doğrusu yaprağın iç çukur gibi yerinden yeni bir yaprak çıkıyor inşaallah(buna çok sevindim, umarım iyi bir şeydir). Asıl sormak istediğim; toprağında, toprağı karıştırırken veya suladığımız zaman çıkan/görünen çok küçük böcekler var, kahverengi gibi sarımsı gibi ya da toprağın renginde de diyebilirim, kaçışıyorlar hızlıca.. sanırım bunlar unlu bit değil, bunlar için ne yapmalıyız tavsiyeniz ne olur acaba yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, sağ olun..

Doku_Kültürcü
16-10-2020, 19:52
Merhabalar. Orkide beslemekte ve bakımında baya acemiyim. Anneme orkide almıştım iki sene önce, yazın güzel de açtı, ama sonra çiçeklerin normal dökülmesi ile beraber yaprakları bozarmaya başladı. Annemde bilerek/bilmeyerek kesmiş yapraklarını ve şuan sadece bir yaprak var. Bir de, sap kısmı; çiçekler tamamen döküldükten sonra, üç boğum altından kestim, dedi annem ama zamanla sap da kurudu. Annem de sapı iyice kesmiş, şuan toprağın içinde mi bilmiyorum, sap gözükmüyor:/ Ayrıca bugün fark ettim; yaprağın kökünden yani daha doğrusu yaprağın iç çukur gibi yerinden yeni bir yaprak çıkıyor inşaallah(buna çok sevindim, umarım iyi bir şeydir). Asıl sormak istediğim; toprağında, toprağı karıştırırken veya suladığımız zaman çıkan/görünen çok küçük böcekler var, kahverengi gibi sarımsı gibi ya da toprağın renginde de diyebilirim, kaçışıyorlar hızlıca.. sanırım bunlar unlu bit değil, bunlar için ne yapmalıyız tavsiyeniz ne olur acaba yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, sağ olun..
Saksı harcınız çürümüş. Harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı, kullanmadan önce bir tencereye koyup kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harç içerisinde bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Kolay gelsin.

s_erkam
16-10-2020, 20:01
Saksı harcınız çürümüş. Harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı, kullanmadan önce bir tencereye koyup kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harç içerisinde bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Kolay gelsin.
Çok çok teşekkür ederim, üzülüyordum öyle görünce.. az önce de toprağını inceledim, haşereler öyle dolanıyor ve dikkat ettim ki toprak ya da tarçına benzer şeyler küflü gibi..
İsim vermemde sakınca var mı bilmiyorum ama, migros da orkide toprağı diye satılıyor, ondan alsak ve dediğinizi uygulasak olur mu acaba? Bir de harcı kaynatın demişsiniz; onun için bir süre var mı, mesela 5dk kaynatmak yeterli olur mu?

Bilge341
27-12-2020, 13:07
ACİL YARDIMMMM
Arkadaşlar foruma konu açamıyorım o yüzden buradan yazdım. Yaklaşık bir hata önce saksı değişimi yaptım. Steril bir şekilde gerçekleştirdim bütün işlemleri. Ama şimdi orkidemin köklerinde yeşil yeşil mantarlar oluşmaya başladı. Bundan nasıl kurtulabilirim lütfen yardımcı olun...