PDA

View Full Version : mesut54 / balkon

mesut54
14-05-2014, 20:03
Arkadaşlar ilk menekşelerle başlamak istiyorum fırsat buldukça yeni fotoğraflarlar yüklemeye çalışacağım.

sonkez
14-05-2014, 21:40
Sayfanız hayırlı ve bol çicekli olsun....Menekşelerle başlamışsınız ne güzel....

mesut54
14-05-2014, 22:32
teşekkürler ilk menekşelerle başladım fotoğraf paylaşmaya çünkü ençok onlarla vakit geçiriyorum. Biraz nazlılar 6 ay bekledim çiçek açmaları için :) , direk büyük saksılara dikmiştim aldıgımda ama şuan hiç pişman degilim beklememe degdi dogrusu. işallah devamı gelecek.

mesut54
15-05-2014, 16:31
evet arkadaşlar sardunyalara geçtik ilk fotoğraf geçen yaz sonuydu. Kışı budanıp atlatan sardunyalar tekrar ön balkonda yerini aldılar daha çiçeklenme başlamadı ama bi kaç hafta içinde bekliyorum. çilli begonya da baharla birlikte yeni yapraklar çıkarmaya başladı.

mesut54
15-05-2014, 16:44
evet devam ediyoruz begonyalar, biberiye, lilyum ,ve son fotograftaki saksıya glayör soğanları dikildi.

hira
24-05-2014, 21:54
Hoşgeldiniz aramıza.. Balkon düzeni çok güzel olmuş. Menekşelerin hepsi ayrı güzellikte, beklediğinize değmiş..

mesut54
05-06-2014, 16:07
menekşelerin yeni halleri küçüklerin saksılarıda dayanamadım degiştirdim bakalım nasıl olacaklar. lilyum ve begonyalarda çiçek açtı.

mesut54
05-06-2014, 16:11
begonyalar ve sardunyalarda yavaş yavaş çiçeklerini göstermeye başladılar ama hala istedigim gibi çiçeklenmediler. Glayör'ünse daha çok büyümesi lazım sanırım. :(

mesut54
05-06-2014, 16:16
balkona devam...

bay tömürcek
05-06-2014, 16:31
Mesut abi sayfan hayırlı uğurlu bol çiçekli olsun :) Sakarya'dan birini daha görmek güzel :) Sardunyalar harika ama ben küçük açan pembe begonyalarına bayıldım abi uzun zamandır arıyorum o begonyadan :) Bende de değişik bir çeşidi var çok fazla çiçek açıyor çiçekleri kocaman ve koyu pembe eğer olur dersen takas edebiliriz :)

fatitoo
05-06-2014, 17:23
Sayfanız hayırlı olsun. Hepsi çok güzeller:)

mesut54
26-06-2014, 20:55
bay tömürcek ve fatitoo öncelikle sayfamı begendiğinize sevindim . bay tömürcek kardeşim elimde olan çiçekleri her zaman paylaşmayı isterim .zaten o begonya çok arsız bi tür çelikle çabuk çogalıyo müsait bi zamanda görüşüp hallederiz...
buda balkonun yeni hali...

bay tömürcek
26-06-2014, 23:09
bay tömürcek ve fatitoo öncelikle sayfamı begendiğinize sevindim . bay tömürcek kardeşim elimde olan çiçekleri her zaman paylaşmayı isterim .zaten o begonya çok arsız bi tür çelikle çabuk çogalıyo müsait bi zamanda görüşüp hallederiz...
buda balkonun yeni hali...

Sakızlar maşallah göz alıcı mesut abi ;) Tamam ozaman bende sana bende olan begonyadan getireyim abi bi de istersen gül sardunyadan da getiririm ve bardaklara diktiğim menekşe yavrularından ;)

mesut54
27-06-2014, 00:05
olur kardeşim seve seve bendeki çiçeklerden paylaşırım. getirecegin çiçeklerede hayır demem :) özellikle sardunya ve menekşelere :)

bay tömürcek
27-06-2014, 11:04
Tamam ozaman mesut abicim ben sana menekşelerimden sardunyalarımdan ve diğerlerinden getireyim uygun bi zamanda buluşup halledelim bayram sonu denizliye dönücem çünkü :) Ben de abi o dediğim begonyayla sardunyalarından almak isterim özellikle turuncuya benzer şeftali tonundaki sardunyan çok güzel :)

mesut54
27-06-2014, 12:04
sen sakaryanın neresindensin ben ferizlideyim istedigin zaman gelebilirsin müsaitim ben bu aralar

özlemsoylu
27-06-2014, 15:04
cennet cennet ...hepsi birbirinden güzell nasılda coşmuşlarr kırmızı sakızınıza bayıldım maşşallah bendede şeker begonya var büyüdü güzel oldu ama yaprakları sürekli kuruyor **** tırtıl yemiş gibi oluyor sizinkine hayrannn kaldımmm ...

gezgin16
27-06-2014, 15:59
hepsi de çok güzel renklere sahip maşallah

mesut54
27-06-2014, 16:57
Yorumlarınız için öncelikle teşekkürler. özlem hanım Begonyalar havadar alanları seviyor. öğle güneşi vurmayan sabah ve akşam güneşini gören bi yere alırsanız düzeleceğini düşünüyorum.

tarla kuşu
28-06-2014, 00:14
Maşallah, sayfanız çok güzel, rengarenk. Ellerinize, yüreğinize sağlık....

mesut54
28-06-2014, 12:26
güzel yorumlarınız için teşekkürler.

özlemsoylu
01-07-2014, 17:51
Yorumlarınız için öncelikle teşekkürler. özlem hanım Begonyalar havadar alanları seviyor. öğle güneşi vurmayan sabah ve akşam güneşini gören bi yere alırsanız düzeleceğini düşünüyorum.

mesut bey camekanlı balkonda ,çokda sıcak oluyor dediğiniz gibi yapıp batı cephesi bi balkonum var açık esintili oraya alıyım olmazsa tavsiyeniz için teşekkürler....

mesut54
14-07-2014, 12:41
ipek çiçeği ve küpe çiçeği.küpe çiçeği zor tutar dediler. bende farklı toprak ve saksılara diktim toplam 5 saksıda var. çiçekleri farklı farklı sanırım biri açtı diğerlerinin rengini merak ediyorum.

lusoari
14-07-2014, 13:01
Kim bilir daha ne güzellikler vardır, devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.
Bu arada hoş geldiniz. :)

mesut54
14-07-2014, 13:10
lusoari hoşbulduk yorumun için teşekkürler. :) bende öyle 10 larca bitki türü yok malesef :) sitede gördükçe imrenmiyor degilim. birkaç menekşe, birkaç sardunya, birkaç türde begonya var.

özlemsoylu
14-07-2014, 16:28
birkaç sardunya mı :D bende sizdeki kadar sardunya sakız olsa çıldırırım heralde hepsiii çok güzel ve bakımlılar sağlıklarr uzun ömürleri olsun mesut bey ...

mesut54
14-07-2014, 21:10
özlem hanım güzel yorumlarınız için teşekkürler allah sizede çeşit çeşit saglıklı bitkiler yetiştirmeyi nasip etsin.

mesut54
14-07-2014, 21:18
ilk yüklediğim fotoğraflarda yaglı begonya ve çillibegonya vardı onlarında yeni halleri yavaşta olsa büyümeye devam ediyorlar. arkadaşın hediye ettigi kaktüs

mesut54
14-07-2014, 21:23
bi kaç sukulent ve ilk yapraktan menekşe çoğaltma denemelerim (sögüt gübresine dikildi)

mesut54
14-07-2014, 21:32
penbe çiçekli begonya bu aralar iyice coştu. askerdeyken annemin 4 gün suda unuttugu orkide bütün kökleri ve yaprakları çürümüş iki yaprağı kalmıştı. eve gelince valizi bırakır bırakmaz orkidenin köklerini temizleyip tarçınladım. bi gün dışarda bıraktım saksı harcını güzelce yıkayıp fırınladıktan sonra orkideyi diktim. umudum yoktu ama şuan bakıma cevap verdi iki yaprak çıkardı 2 . 3 cm arası 10 tanede kök çıkardı.arada yapraklarına su fıslatıp geceleri açık pencerenin önünde bırakıyorum.gündüzleri de açık güneş görmeyen balkona alıyorum bakalım eski köklü ve yapraklı haline dönebilecekmi görecegiz.

lusoari
14-07-2014, 21:51
lusoari hoşbulduk yorumun için teşekkürler. :) bende öyle 10 larca bitki türü yok malesef :) sitede gördükçe imrenmiyor degilim. birkaç menekşe, birkaç sardunya, birkaç türde begonya var.

İstediğin ya da yardım etmemiz gereken bir konu olursa düşünmeden sorabilirsin. Seve seve yardım etmeye hazırız.

mesut54
15-07-2014, 01:00
çok teşekkür ederim düşünmeniz bile yeterli

bay tömürcek
15-07-2014, 14:12
Mesut abi maşallah çiçeklerine bayıldım :) En son ki begonyalar kudurmuşlar harika gözüküyolar :) Menekşelerin için söğüt gübresi bulman çok iyi olmuş ben de gelirken getireyim bi poşet diyodum menekşelerine :) Ferizlili arkadaşım İstanbuldaymış bayramda geliceğini söyledi bi aksilik olmazsa bayramdan sonra ziyaretine gelicez mesut abi :) Getireceğim biçok şey var inşallah kırıp dökmeden getirebilirim :)

mesut54
15-07-2014, 20:24
bekliyorum kardeş istedigin zaman gelebilirsin. sögüt gübresi burda da var şuan deneme aşamasında menekşe yapraklarını diktim bakalım şimdilik iyiler köklenmeleri de iyi gibi geldi bana.

bay tömürcek
15-07-2014, 22:51
bekliyorum kardeş istedigin zaman gelebilirsin. sögüt gübresi burda da var şuan deneme aşamasında menekşe yapraklarını diktim bakalım şimdilik iyiler köklenmeleri de iyi gibi geldi bana.

Peki abicim müsait bi zamanda haberleşelim gelelim yanına :) Söğüt gübresini hiç tereddütsüz deneyebilirsin mesut abi ben 2 yıldır menekşe bakıyorum ve söğüt gübresi kullanıyorum menekşe için en ideal toprak diyebilirim :)

mesut54
20-09-2014, 13:05
uzun süredir fotoğraf yükleme fırsatım olmamıştı menekşe çoğaltma denemelerim iyi sonuç verdi gibi şuan yavru menekşelerin gelişimleri çok güzel işallah çiçek açtıkları günleride görürüm :D

mesut54
29-10-2014, 11:27
ilk menekşe üretme deneme fotoğraflarını paylaşmıştım her şey iyi gidiyordu ta ki bir çelik en az 5, 6 kök menekşe çıkarmaya başlayana kadar. menekşe çelikleri yavru çıkarmaya başlayınca abarttığımı anlamış oldum. toplamda 10 12 çelik menekşe dikmiştim . hepsi yavru çıkarınca sonuç böyle oldu. şimdi sıkıntım bir kaç yavruyu ayırdım ve küçük saksı bulamadığım için büyük saksılara dikmek zorunda kaldım acaba gelişimlerinde bir sıkıntı olur mu?. acaba diğer yavruları da ayırsam mı yoksa bahara kadar böyle sıkış tıkış idare edebilirler mi bu kadar büyümüşken kurumalarını da istemiyorum. sanki sıkış tıkış olan saksılarda yeni çıkan yavrular da var. yorumlarınızı ve tecrübelerinizi bekliyorum fotoğraflar bugün çekildi yani son halleri.

mesut54
29-10-2014, 11:32
bahsettiğim sıkış tıkış menekşe yavruları , anaç menekşeler ve orkideler...

minearas
11-03-2015, 13:54
merhaba ben yeni üye oldum ve dünden beri bütün yazıları okuyup menekşelerime daha fa
la nasıl iyi bakabilirim diye araştırıyorum 20 kadar menekşem var ama bulunduğum yerin şartlarından dolayı genelde benzer renk ve türdeler menekşe toprağı istedim az önce kargo gelmediğinden gönderemediler normal market toprağına ne katmamı tavsiye edersiniz hiç gübre kullanmadım ne kullanmamı tavsiye edersiniz yeni tür menekşeleri internette nerden alabilirim daha bir sürü sorum olacak ama öncellikle bunlar önemli *** ederim

aleydi
15-03-2015, 21:44
Sn mesut54 sardunyaları çok severim . Bu yıl menekşelere ilgi duymaya başladım . İkiside çelikten çok kolay çoğalabiliyor . Sizin bütün çiçekleriniz çoşmuş ,maşallah çok güzeller . Sardunyalara nasıl bakıyorsunuz ,biraz bilgi verirmisiniz . Toprak ,gübre vs neler kullanıyorsunuz ?

mesut54
28-03-2015, 21:12
minearas öncelikle sayfama hoş geldiniz. Bende menekşe konusunda acemiyim. Ama tecrübelerime göre çok sıkı toprağı sevmiyorlar. normal çiçek toprağına perlit bulabilirseniz 3/1 oranında karıştırmanızı tavsiye ederim. menekşelerin bulunduğu odayı ben gün içinde sürekli havalandırıyorum. nemi sevseler de toprağı biraz kurumadan tekrar tekrar sulamak bitkiyi çürütüyor. ben 2 , 3 haftada bir yapraklarına su fıslatıyorum ama üzerinde su damlaları birikecek kadar değil çok hafif bitki besini de ayda bir kutunun üzerinde yazanın 4/1 kadar veriyorum.

mesut54
28-03-2015, 21:24
aleydi bende sardunya delisiyim ama çok çeşidim yok maalesef. bende elimdekileri olabildiğince çoğaltıyor um. sardunya toprağı için ben hayvan gübresi kullanıyorum sıvı gübre hiç vermedim. Her yıl nisanın ortalarında eski saksı harcının birazını boşaltır (yaklaşık yarısı) eskimiş ahır gübresi koyarım. sulamasını belli bir günü yok . toprağı ne zaman kurursa o zaman suluyorum. toprağın üst kısmını özellikle sulamadan önce biraz eşeler karıştırır sonra sularım. solmuş yaprak ve çiçekleri de ara ara temizlerim. hiç hazır toprağa dikmedim onun için nasıl geliştiğini bilmiyorum.

mesut54
17-05-2015, 22:34
uzun süredir fotoğraf yükleyememiştim baharla birlikte çiçeklerde nisanda balkondaki yerlerini aldı. yeni yeni çiçeklenmeye başladılar. Sardunyaların saksısı değişti ve sayıları arttı bir kaç yeni bitkide aileye katıldı.

mesut54
17-05-2015, 22:40
bir kaç yeni begonya da edindim tam isimlerini bilmiyorum uzun saksıların birine vapur dumanı diğer saksıda karanfil tohumu dikmiştim onlarında gelişimi güzel şuan ama şaşırtma daha yapmadım. paskalya çiçeklendi. bir saksıda 11 ay çiçeği var.

bay tömürcek
17-05-2015, 22:45
Abi yine herşey harika ellerine sağlık ;) Karanfiller şu paketlerde satılan katmerli karanfillerden mi? Geçen seneki kocaman saksılardaki pembe begonyaların ne alemde? :p

mesut54
17-05-2015, 22:49
küpe çiçeği kışın yapraklarını dökmedi kapalı balkonda geliştikçe gelişti uçlarını kırdım dahada büyüdü bu kadar gelişeceğini bilseydim daha derin bir budama yapardım dallarını tartamıyor artık... menekşeler odadaydı marul gibiler çiçek yok bu yıl bay tömürcek' sağolsun tavsiyesiyle kapalı balkona aldım bol ışık ve akşam güneşi alıyorlar bakalım çiçeklene bilecekler mi. barış çiçeği ve difenbahyanın bir türü olan camilla da edindim.

mesut54
17-05-2015, 23:00
iki dal şans banbusu vardı suda da toprakta da oluyormuş ,onları da toprağa diktim :) gelişimlerini göreceğiz. uzun süre fotoğraf yüklemeyince böyle oldu bir kaç bitki kaldı onlarıda en kısa sürede eklemeye çalışacağım... son fotoğrafta büyük salça ve yoğurt kovaları vardı onları boyadım tek renk daha güzel duruyor buda saksı ailemiz diyelim :D biberiye glayör skulentler...

mesut54
17-05-2015, 23:05
Bay tömürcek kardeş oo begonyalar duruyor ama kışı biraz sert atlattılar yeni yeni yaprak çıkarıyorlar açıkcası kaybettim diye korkmuştum. bu yıl kış ağır geçti burda yinede hiç kaybım olmadı. Buda beni dahada cesaretlendirdi. bakalım önümüzdeki kış bu kadar çiçeği nerde saklayacağım. karanfiller çin karanfili kokuluymuş bakaklım ilk denemem olacak çiçeklerini de görürüm işallah .

bay tömürcek
17-05-2015, 23:20
Bay tömürcek kardeş oo begonyalar duruyor ama kışı biraz sert atlattılar yeni yeni yaprak çıkarıyorlar açıkcası kaybettim diye korkmuştum. bu yıl kış ağır geçti burda yinede hiç kaybım olmadı. Buda beni dahada cesaretlendirdi. bakalım önümüzdeki kış bu kadar çiçeği nerde saklayacağım. karanfiller çin karanfili kokuluymuş bakaklım ilk denemem olacak çiçeklerini de görürüm işallah .

Herkes çok kayıp verdi bu kış abi gene şanslıymışsın ;) Çabuk toparlar şimdi sıcaklarda :) Bikaç üyenin tohumdan çıkan karanfillerini gördüm katmerli ve kokuluymuş harika gözüküyolardı bende ekmeyi düşünüyorum bu sene :p Bu arada saksılar çok güzel olmuş saksıdaki sedum palmeri saç gibi durmuş saksıya ;)

mesut54
17-05-2015, 23:32
bu yıl evet biraz şans birazda tedbirle kayıpsız atlattım. gerçi kapalı balkonu işgal ettik biraz annemle kavga dövüş :D ama atlattık kışı. bu arada adım deliye çıktı saksılara yüz çizdim diye :D Evdekiler mahalledekiler artık deli diyorlar. bu saksılara sarkan türler daha bir yakışıyor... İşallah bu karanfiller de katmerli kokulu çıkar. şu büyük karanfillerden istiyordum geçen öğrenciler dal olarak getirmiş beyaz kırmızı ve pembe çiçeklerini koparıp saplarını 3 böldüm onları da diktim bakalım köklenecekler mi eğer köklenirlerse onlarında gelişimlerini paylaşırım.

bay tömürcek
18-05-2015, 11:19
bu yıl evet biraz şans birazda tedbirle kayıpsız atlattım. gerçi kapalı balkonu işgal ettik biraz annemle kavga dövüş :D ama atlattık kışı. bu arada adım deliye çıktı saksılara yüz çizdim diye :D Evdekiler mahalledekiler artık deli diyorlar. bu saksılara sarkan türler daha bir yakışıyor... İşallah bu karanfiller de katmerli kokulu çıkar. şu büyük karanfillerden istiyordum geçen öğrenciler dal olarak getirmiş beyaz kırmızı ve pembe çiçeklerini koparıp saplarını 3 böldüm onları da diktim bakalım köklenecekler mi eğer köklenirlerse onlarında gelişimlerini paylaşırım.

Delilik konusunda yalnız değilsin abi hepimize deli diyolar :D Büyük olasılık karanfillerin katmerli kokulu çıkar abi paketteki resim eğer öyleyse ve çok dayanıklı oluyorlar. Senin dediğin o büyük karanfiller pek kokulu olmuyor ama görüntüleri muhteşem ;) Abi saplarından tutmaları çok düşük olasılık ama sapların kenarlarında filiz çıkarmış olanları oluyor bazen, o filizler kolayca tutuyor ;)

mesut54
18-05-2015, 20:33
Delilik konusunda yalnız değilsin abi hepimize deli diyolar :D Büyük olasılık karanfillerin katmerli kokulu çıkar abi paketteki resim eğer öyleyse ve çok dayanıklı oluyorlar. Senin dediğin o büyük karanfiller pek kokulu olmuyor ama görüntüleri muhteşem ;) Abi saplarından tutmaları çok düşük olasılık ama sapların kenarlarında filiz çıkarmış olanları oluyor bazen, o filizler kolayca tutuyor ;)

hiç öyle filiz yoktu ama olsun Nasreddin hoca misali ya tutarsa diyelim biz ;)

B e t ü l
18-05-2015, 22:48
Sardunyalarınız basamaklara çok yakışmış. Açtıklarında çok güzel olacaklar.

mesut54
19-05-2015, 16:46
betül hanım teşekkür ederim işallah açtıklarını da görürüm bur da paylaşmaktan büyük zevk duyacam.

mesut54
27-06-2015, 14:51
Bakımı çok kolay isteyen herkesin balkonunda yetiştirebileceği çiçeklerdir sardunyalar. Öyle gübre ilaç sürekli ilgi bakım istemez. bol güneş toprağı kurudukça su işte bu kadar sonra alın çayınızı kahvenizi oturun ve güzelim balkonunuzun tadını çıkarın...

bay tömürcek
27-06-2015, 15:31
Abi balkonun da merdivenlerinde harika ellerine emeklerine sağlık maşallah :)

Jakin
27-06-2015, 15:53
Çiçekleriniz, özellikle sardunyalarınız şahane.. Bol çiçekli günler..

mesut54
27-06-2015, 19:30
güzel yorumlarınız için teşekkürler... bu arada bay_tömürcek kardeş sana ayrıca menekşelere verdiğin tavsiye için teşekkür ederim kapalı balkona (daha aydınlık biryere) aldıktan sonra menekşeler çok güzel oldu şuan hemsi çiçek sapı çıkardı ama daha çiçeklerini göremedim çiçeklerini açtıktan sonra onlarında fotoğraflarını çekip yayınlarım.

bay tömürcek
27-06-2015, 22:39
güzel yorumlarınız için teşekkürler... bu arada bay_tömürcek kardeş sana ayrıca menekşelere verdiğin tavsiye için teşekkür ederim kapalı balkona (daha aydınlık biryere) aldıktan sonra menekşeler çok güzel oldu şuan hemsi çiçek sapı çıkardı ama daha çiçeklerini göremedim çiçeklerini açtıktan sonra onlarında fotoğraflarını çekip yayınlarım.

Mesut abi küçücük bi faydam olduysa ne mutlu bana ;) Hadi gözün aydın merakla bekliyoruz açmış hallerini menekşelerin ;)

mesut54
29-06-2015, 22:22
baharda vapur dumanı dikmiştim yavaş yavaş çiçeklenmeye başladı , beyaz küpeli tek tükte olsa çiçeklendi beyaz pembe karışımı , bir kaç begonya almıştım toplam altı kök birbirinden farklı ikişerli diktim saksılara beyaz kırmızı ve pembe var , kapalı balkonun kenarına da çiçekler ön balkona sığmayınca çiçeklik yaptırdık .

mesut54
29-06-2015, 22:29
bir tanede yeni açık pembe sardunya edindim sardunyada şuan 6 ,7 farklı renk oldu şuan bakalım hepsi sağlıklı gelişimleri güzel...