PDA

View Full Version : sedirx / Akçaağaç (2 )

sedirx
02-05-2014, 23:23
Bir numaralı akçaağacım ile hikayesi aynı.
Bu yamadori bonsai adayımın doğal duruşu çok hoşuma gidiyor, umarım yaşatabilirim.
Akçaağacımın türü : Acer hyrcanum ( Toros akçaağacı)
Yaşı : Yaklaşık 30-40 (Deneyimlerime göre)
Boy : 18 cm.
Kök boğazı çapı : Ortalama 5 cm.

tourkana
03-05-2014, 04:10
Çok güzelmiş, başarılar Sn. Sedirx..

badrobot
03-05-2014, 07:00
Sn.sedirx.
Gövde şekli olarak çok ilginç bir ağaç.

sedirx
03-05-2014, 16:46
Teşekkürler sn.badrobot, yaşatabilrsem ilerki aşamalarda katkılarınız, düşüncelerinizi bekliyorum.

sedirx
03-05-2014, 16:47
Teşekkürler sn.tourkana, ilerki aşamalarda katkılarınız, düşüncelerinizi bekliyorum.

badrobot
14-06-2014, 14:10
Sn.sedirx.
Ağacınızın türüyle ilgili sormak istediğim bir şey var. ağacınızın gerek yaprak yapısı ve dizilimi gerekse gövde rengi. kabuk dokusu Acer platanoides (çınar yapraklı akçaağaç) hatırlattı. Oysaki siz Acer hyrcanum (Toros akçaağacı) demişsiniz.

sedirx
14-06-2014, 14:13
Akçaağaçlarımın son görüntüleri.

sedirx
14-06-2014, 14:16
2014 Haziran 14 itibarıyla son görüntüler.

Akhilleus
14-06-2014, 14:44
Sn: Sedirx; ağacınızın şekli çok güzel ilerleyen zamanda daha deneyimli aradaşlarımızın ve abilerimizin fikirleriyle birlikte güzel şekilleneceğinden eminim şimdiden başarılar diliyorum maratonda...

badrobot
15-06-2014, 12:22
sedirx
Ağacınızla ilgili bugün bir çizim yaptım. Gerçi sagol'un çizimlerinin yanına konamaz elbette ama en azından bir fikir verir diye düşündüm.
Ben bu şekilde yatık tarzlara karşı gittikçe artan bir ilgim ve artan aday sayım var. Sizin ağacınızıda incelediğimde yatık ve hatta yarı şelale gibi bir şekili ağacınıza yakıştırdım.
-Ağacınızın sol tarafını çok fazla oymadan burada kabuk soyma ve aşağıdan yukarıya küçük kanallar açar, kurumuş bir bölge oluştururdum. Elbette Kireç- Kükürt karışımı sürerek beyazlatırdım.
502179
-Ben fotoğraftan ağacı 2 boyutlu görüyorum, sizin gibi görme şansım yok. Mevcut dalları resimdeki gibi şekillendirirdim. Elbette arka taraftan 1-2 dal ve uygun bir yerdende ön taraftan bir dal bırakırdım.
502180
-Sonuçta buna benzer bir şekle ulaşmak çok zor olmayacağı düşüncesindeyim.
502181

badrobot
15-06-2014, 13:38
Bir kaç yıl sonra önden ve arkadan çıkan dalların folyajının artmasıyla böyle bir şekle ulaşabilirsiniz.

sedirx
15-06-2014, 19:42
Sn. badrobot, emek vermişsiniz katkı sağlamak adına. Çok teşekkür ederim düşünceleriniz için. Hedefimde 3 tarz var. Sizin çizimlerinizdeki gibi olanı da alternatif. Cascade veya semi cascade de olabilir.Ancak daha öncede belirttiğim gibi 2014 yaz sonuna kadar hiçbir radikal işlem yapmayı düşünmüyorum, ana amacım kök sisteminin gelişmesine yönelik işlemler.Zaten resimde sarı hatla çizdiğimden gerisi ölü doku.Zamanı gelince benzer işlem yapacagım.

Sakaki
18-06-2014, 22:23
Bir de böyle düşünün bence:

503220

503221

nicholai hel
21-06-2014, 21:33
Ben de farklı yönde bir öneride bulunayım.

Ağacınız için benim Antalya atölye çalısmamızda örneklediğim saksılardan seçmişsiniz. Getirdiğim afra örneğindeki saksı. Bu eğitim saksısı muadillerine göre oldukça şık görünüyor fakat orada yaptığım uyarıyı tekrarlayayım, malesef muadillerine göre ince bir et kalınlığı var. Bu da ağaçların taşınması sırasında, özellikle büyük boylarda sıkıntı yaratıyor, fazlaca esniyor. Bu tabii kökler için çok olumsuz bir durum, özellikle böyle köklenmesi gereken, bol miktarda kılcal kök yapmaya gayret eden alışma evresindeki ağaçlarda.

Ağacınızı mümkün olduğunca yerinden oynatmamaya gayret edin. Taşınmasının şart olduğu durumlarda saksının altta en inceldiği yerden, iki tarafından avuç içlerinizle saksıyı kavrayarak, esnemesine izin vermeden kaldırın.

Ağacınız çok güzel. Umuyorum ileride çok güzel bir bonsai olacak.
Kolay gelsin.

sedirx
21-06-2014, 23:10
Ben de farklı yönde bir öneride bulunayım.

Ağacınız için benim Antalya atölye çalısmamızda örneklediğim saksılardan seçmişsiniz. Getirdiğim afra örneğindeki saksı. Bu eğitim saksısı muadillerine göre oldukça şık görünüyor fakat orada yaptığım uyarıyı tekrarlayayım, malesef muadillerine göre ince bir et kalınlığı var. Bu da ağaçların taşınması sırasında, özellikle büyük boylarda sıkıntı yaratıyor, fazlaca esniyor. Bu tabii kökler için çok olumsuz bir durum, özellikle böyle köklenmesi gereken, bol miktarda kılcal kök yapmaya gayret eden alışma evresindeki ağaçlarda.

Ağacınızı mümkün olduğunca yerinden oynatmamaya gayret edin. Taşınmasının şart olduğu durumlarda saksının altta en inceldiği yerden, iki tarafından avuç içlerinizle saksıyı kavrayarak, esnemesine izin vermeden kaldırın.

Ağacınız çok güzel. Umuyorum ileride çok güzel bir bonsai olacak.
Kolay gelsin.

Kesinlikle haklısın, vede farkındayım o nedenle saksıyı yer değiştirme yapmamaya özen gösteriyorum, uyarın için yinede teşekkürler.Yakın zamanda canlı da görürsün umarım....

sedirx
02-01-2015, 22:29
2014 ün son günleri itibarı ile

badrobot
03-01-2015, 10:12
Geçen süreçte çok fazla bir dallanma olmamış, sanki mevcut dallar uzamış gitmiş gibi bir durum var.