PDA

View Full Version : agaclar.net, Manisa Bonsai Atölye Çalışması (4 Mayıs 2014)

badrobot
08-02-2014, 22:55
Uzun uzun düşündükten sonra; Manisa'da da bu tür toplantılar yapılabilinir miydi acaba?
Böyle bir toplantı düzenlesem acaba benden başka kimler gelir? Bu toplatılarda tanışsak, paylaşsak, birlikte çalışsak, birbirimize destek versek ne güzel olur.

Eğer böyle bir toplantı yaparsak, gelebilecek olanlar ve gelmek isteyenler isimlerini aşağıya mesajla yazabilirler mi?
Nisan ayının güzel bir gününde buluşup tanışabiliriz...

Elbette bu işi çok büyük bir ciddiyetle ve özenle yapmak istiyorum. Bu konuyla ilgili her türlü soru ve önerilerinizi buraya yazabileceğiniz gibi bana telefon numaramdan da ulaşabilirsiniz.

4 Mayıs 2014 Pazar
saat:13:00-17:00

Toplantı Yeri: Manisa Birlik Barış Alanı - Laleli
İletişim: Şafak GÖKÇEN (badrobot) : 0545 883 80 08

İsimlerinizi listeye ekleyebilirsiniz.

1. badrobot

Fatma Kochan
09-02-2014, 00:17
Merhaba badrobot ben gelebilirim ama Mayıs ayı olursa. :)

1. badrobot
2. Fatma Kochan

badrobot
09-02-2014, 00:50
Sn.Fatma Kochan.
Gelmek istemeniz çok güzel. Zaman o kadar önemli değil. Mayıs'ta da olur, yeterki katılımcıların geniş bir zamanda, sıkıntı duymadan, ortak bir zaman diliminde buluşabilmesi önemli olan.

sadecegeçen
09-02-2014, 19:35
Ben gelirim :)

1. badrobot
2. Fatma Kochan
3. sadecegeçen

badrobot
09-02-2014, 19:48
Sn.sadecegeçen.
Katılımlar geldikçe heyecanım ve isteğim gittikçe artıyor. İçimden bir ses şimdiden hazırlıklara başlamalıyım diyor.
Bügün benimde yakın çevremde iki kişi gelmek istediklerini söylediler. :)

seccomann01
09-02-2014, 20:23
Ben de gelirim zamani buradan paylasiniz

1. badrobot
2. Fatma Kochan
3. sadecegeçen
4. seccomann01

Harun Parlak
09-02-2014, 20:31
Sizler yeter ki yola çıkmak isteyin. Herzaman yol arkadaşı bulunur. Bonsai sevdası başlayanların engelleri zor da olsa başaracağı kesin.
Türkiyenin tüm illerinde ve ilçelerinde bu tür toplantılar olduğunu görmek dileğimle.

badrobot
09-02-2014, 20:45
Ne diyeyim ki...? Sayı gittikçe artıyor. Şimdiden 5-6 kişi olduk bile.
Çalışma yapabileceğimiz nezih bir ortam ayarlamakla işe başlıyayım.

Fatma Kochan
09-02-2014, 22:27
Gelecekler çoğalınca yer tayini yaparız diye düşünüyorum ne dersiniz?

seccomann01
10-02-2014, 12:20
Başka katılan yok mu?

badrobot
10-02-2014, 20:17
Toplantı tarihi belli oldu;
4 Mayıs 2014 Pazar

badrobot
10-02-2014, 20:54
Sn.seccomann01.
Benim yaşadığım semttede ağaçlar.net üyesi olmayıpta toplantımıza katılmak isteyen 3 kişi daha var. Mayısa daha çok var ve eminim bu sayı daha çok artacak, yeterki duyulsun.

badrobot
11-02-2014, 00:56
Katılımcılar toplantıya gelirlerken yanlarına kendi ağaçlarınıda getirebilirler. Birlikte inceleriz ve neler yapabileceğimize bakarız.

seccomann01
11-02-2014, 15:24
Ben herhangi bir aksilik olmadığı sürece bonsaimi de alıp geliyorum yanımda bir kaç misafir getirmeyi de düşünüyorum inşallah bir aksilik çıkmaz.

Adem Keskin
11-02-2014, 16:34
Sayın Badrobot hayırlı olsun, başarılar dilerim. Bu çalışmalar artıkça yeni arkadaşlar kazanacağımıza inanıyorum.

badrobot
11-02-2014, 19:02
Sn.seccomann01.
Ağacınızı alıp gelmeniz çok güzel olur. Yanınızda getireceğiniz değerli misafirlerin de başımın üstünde yerleri var.

badrobot
11-02-2014, 19:08
Sevgili kardeşim Adem.
Olur mu? olmaz mı? derken. bir cesaretle çıktık bu yola. Umarım yüzümüzün akıyla çıkarız bu görevin altından.
Darısı senin ve Ereğli'nin başına

Nail
11-02-2014, 19:30
Hayırlı olsun Sn. badrobot, görevin altından başarıyla çıkacağınızdan ve hepinizin çok güzel bir gün geçireceğinizden eminim.

badrobot
11-02-2014, 19:35
Sn.Nail Bey.
İyi dilek ve temennileriniz için teşekür ederim.

Fatma Kochan
11-02-2014, 20:24
Toplantı tarihi belli oldu;
4 Mayıs 2014 Pazar

Merhaba Sayın badrobot
Toplantı İzmir- Manisa değilmi? Peki Laleli nedir ?
Manisayı tanımadığım için bilgisizliğimi bağışlayın :)

badrobot
11-02-2014, 20:34
Sn.Fatma Kochan.
Toplantımız Manisa Merkezde. Laleli bir semt. Ulaşımı çok kolay. Manisaya İzmir tarafından girdikten sonra Kenan Evren Küçük Sanayiye gelince Alparslan Türkeş üstgeçidinden sola dönüyorsunuz. 1km aşağıya gidiyorsunuz. Hemen hemen geldiniz sayılır. 23.Nisan İlköğretim okulundan sağa dönüdümnüzmü 300m sonra barış alanı karşınıza çıkacak. Kime sorsanız bilir.
Ayrıntılı bir haritayı hazırlayacağım.

Fatma Kochan
11-02-2014, 20:45
Sn.Fatma Kochan.
Toplantımız Manisa Merkezde. Laleli bir semt. Ulaşımı çok kolay. Manisaya İzmir tarafından girdikten sonra Kenan Evren Küçük Sanayiye gelince Alparslan Türkeş üstgeçidinden sola dönüyorsunuz. 1km aşağıya gidiyorsunuz. Hemen hemen geldiniz sayılır. 23.Nisan İlköğretim okulundan sağa dönüdümnüzmü 300m sonra barış alanı karşınıza çıkacak. Kime sorsanız bilir.
Ayrıntılı bir haritayı hazırlayacağım.

Sayın badrobot teşekkürler, sanırım bulurum Laleli diye okuyunca birden İstanbul sandım onun için sordum :)

badrobot
11-02-2014, 20:53
İnternetten harita üzerinde göstermeye çalıştım.

Fatma Kochan
11-02-2014, 20:59
Harika, kolaymış Teşekkürler :)

Synnada
12-02-2014, 11:40
Herkese selamlar;

Katılmaktan büyük zevk alacağım bir toplantı olacak.
Güzel bir bilgi paylaşımı ve etkileşim olacağından hiç şüphem yok.
Görüşmek üzere.

1. badrobot
2. Fatma Kochan
3. sadecegeçen
4. seccomann01
5. synnada

badrobot
12-02-2014, 12:21
Sayı giderek artıyor. Mayıs ayına kadar kaç kişi olacak bakalım. Bahadır bey kendi yazdığnız mesajın içinde isminizi liste şeklinde yazıp eklermisiniz.

Ferit Aydın
12-02-2014, 22:11
Şafak bey,

Umarım güzel bir toplantı olur, fırsat olursa bizde katılırız inşallah

badrobot
13-02-2014, 08:00
Ferit bey.
Elbette, çok memnun olurum, bekleriz.
Bu toplantı herhalde Manisa'da bir ilk. Dolayısıyla çok büyük bir ilgi ve kalabalık bir ortam pek beklemiyorum. Az sayıyla, nitelikli katılımcılar olacağını düşünüyorum. Yani sözün kısası bu bir başlangıç, esas amacım ileriki yıllara yatırım. Bu toplantıları gücüm yettiğince her yıl en az bir kez yapıp, geleneksel hale getirmek amacındayım.

sadecegeçen
13-02-2014, 19:28
Allah nasip ederse 4 mayıs günü orada olacağım. Nisan ayında getireceğim fidanların resimlerini burada paylaşırım. Neler yapabileceğimize bakarız. :)

badrobot
13-02-2014, 19:33
Sn.sadecegeçen.
Ağaçlarınızı ve sizi toplantıya bekliyoruz.

FatihBahce
13-02-2014, 20:24
1. badrobot
2. Fatma Kochan
3. sadecegeçen
4. seccomann01
5. synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce

Güzel bir toplantı olacağa benziyor. Ben de katılmaya çalışacağım.;)

badrobot
13-02-2014, 21:08
Sn.FatihBahce.
Sizte Moderatörlerinden biri olarak aramızda bulunmanızdan dolayı mutlu olacağız.

badrobot
13-02-2014, 21:27
Sn.Ferit Aydın.
Sonradan gördüm, sizde adınızı eklemişsiniz. Gelmenize sevindim.

Fatma Kochan
14-02-2014, 01:24
Merhaba Arkadaşlar ben kendi aracımla gideceğim, İzmirden katılacak varsa yanıma 3 kişi alabilirim.

sagol
14-02-2014, 07:52
Sayın Badrobot,

Manisa toplantısına önayak olduğunuz için tebrikler.

Başarılar dilerim...

Sakaki
14-02-2014, 10:46
Benim de katılasım geldi :)
Kesin söz vermeyim ama eğer işlerim müsait olursa gelmeye çalışacağım!

Umarım bölgedeki bonsai sevenlerin sayısını artırıcı bir etki yapar sn badrobot, böylece birlikte güzel çalışmalar yapacağınız bir topluluk da oluşmaya başlar.

Başarılar...

badrobot
14-02-2014, 12:37
Sevgili kardeşim Sakaki
Toplantıya gelecek olman beni çok sevindirdi. Ben seni muhakkak getirteceğim. :)

badrobot
14-02-2014, 12:39
Sn. Fatma Kochan.
Duyarlılığınız için size teşekkür ederim.

badrobot
14-02-2014, 12:40
Sn. Sagol.
İyi dilek ve temennileriniz için teşekkür ederim.

seccomann01
14-02-2014, 16:04
Şaka maka bir mesaj attım dedim ki bizde olmuyor diye kaç kişi katılacak :) sevindim yani :)

Şafak Abi sen söylemiştin bana bir konuda konuşurken zannedersem sakaki' nin toplantısında konuşurken "dedin ki tecrübeye bakma yap diye" ama maalesef güvenemedim :( olsun fark etmez sen yapacaksın oraya gelirim :) katılımcı olurum belki daha sonraki toplantıyı birlikte planlarız Somada yaparız. Ellerine Emeğine Sağlık Şimdiden

badrobot
14-02-2014, 16:12
seccomann01 kardeşim.
Senin dediğin gibi Sakaki'nin Adana toplantısı üzerine yorumlar yaparken oldu bir şeyler, seninle. Sanırım birazda sen bana cesaret verdin.
İyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıldımı her şey olur. Birde yeterki birlik beraberlik olsun gerisi kolay. Ben tüm katılımcı ve destek veren değerli arkadaşlarıma şimdiden teşekkür etmek istiyorum.

badrobot
14-02-2014, 17:39
Kardeşim Sakaki'yide telofondan ikna ettim. Çok büyük bir aksilik olmadığı takdirde gelecek. Böylece son liste şöyle...
1- badrobot
2- Fatma Kochan
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
Ayrıca Ağaçlar.net forum üyesi olmayıpta toplantımıza katılmak isteyen misafirlerimizide hesaba katarsak oldukça kalabalık olacağız.

Ferit Aydın
14-02-2014, 23:04
İlk toplantıların ve tanışmaların yapılacağı illere diğer bölgeden katılımlarda çok faydalı ve etkili olacaktır.

Taner bey umarım bir aksilik çıkmazda orada olursunuz, ismi sanırım Fatih bey eklemiş ama madem eklenmiş demekki geleceğiz bir aksilik olmaz ise :))

Toplantıda kişi sayısı ile birlikte üzerinde tartışılacak ve fikir alışverişi yapılacak ağaçların sayısı da oldukça önemli bu nedenle gelen herkesin işlenmiş ya da işlenmemiş ağaçları ile gelmeleri faydalı olur.

badrobot
15-02-2014, 09:09
Ferit bey iyiki isminizi eklemişler. Sizin ve Sakaki gibi tecrübeli isimlerin toplantımıza gelmesi hepimiz için bir avantaj.
Toplantıyı iki bölüm planlıyorum.
Toplantımıza gelecek katılımcıların çoğu tecrübesiz arkadaşlar. Bu nedenle eğer herkes uygun görürse;
1.Bölümde beyaz tahta ve gazlı kalemi elime alıp bu arkadaşlarıma doğru ağaç seçimi üzerine 30-40 dk arası bir anlatım düşünüyorum. Elbette siz tecrübeli arkadaşlarında fikirlerini alarak...
2.Bölümde telleme, budama, şekil verme vb. bir çok konuda bireysel uygulama ve tartışmalar planlıyorum. Bu bölümde herkes kendi ağaçlarıyla çalışacaklar. (Tel,makas gibi malzemeler getirmeyi unutmayın.)

Sanırım ilk toplantı için biri teorik, ötekisi uygulamalı olmak üzere yeterli bir planlama.(?)

Melih Bakırlıoğlu
15-02-2014, 09:48
Bonsai ile ilgim olmasada, bir mani çıkmaz ise sizler ile tanışmak için gelmek istiyorum. Zeytin fidanından olur ise 5-10 adet hediye olarak getirmeye çalışırım. :)

badrobot
15-02-2014, 10:07
Sn.Melih Bakırlıoğlu.
Sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız. Zeytin fidanlarınızı merakla bekliyoruz. Zeytin en sevdiğim ağaçlardan. Bonsai çalışmasıda çok zevkli bir tür.

1- badrobot
2- Fatma Kochan
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu

Fatma Kochan
18-02-2014, 02:16
Sn. Fatma Kochan.
Duyarlılığınız için size teşekkür ederim.

Sayın badrobot sorun değil, nasılsa oraya geleceğim ve aracımda yer var neden olmasın diye düşündüm :)

Fatma Kochan
18-02-2014, 02:21
Ferit bey iyiki isminizi eklemişler. Sizin ve Sakaki gibi tecrübeli isimlerin toplantımıza gelmesi hepimiz için bir avantaj.
Toplantıyı iki bölüm planlıyorum.
Toplantımıza gelecek katılımcıların çoğu tecrübesiz arkadaşlar. Bu nedenle eğer herkes uygun görürse;
1.Bölümde beyaz tahta ve gazlı kalemi elime alıp bu arkadaşlarıma doğru ağaç seçimi üzerine 30-40 dk arası bir anlatım düşünüyorum. Elbette siz tecrübeli arkadaşlarında fikirlerini alarak...
2.Bölümde telleme, budama, şekil verme vb. bir çok konuda bireysel uygulama ve tartışmalar planlıyorum. Bu bölümde herkes kendi ağaçlarıyla çalışacaklar. (Tel,makas gibi malzemeler getirmeyi unutmayın.)

Sanırım ilk toplantı için biri teorik, ötekisi uygulamalı olmak üzere yeterli bir planlama.(?)

Merhaba Benim ne bosaim var nede bilgim, katılmak istememin sebebi bilen arkadaşlardan bir şeyler öğrenmek ve tanışmak, eğer sorun olmayacaksa katılayım, olacaksa ismimi sile bilirsiniz hiç sorun değil. :)

smnvrl
18-02-2014, 07:50
Merhaba,

Bonsai ile bir çalışmam olmadı ama, bende bu güzel insanlara katılmak isterim.

Saygılarımla.

1- badrobot
2- Fatma Kochan
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl

badrobot
18-02-2014, 08:37
Merhaba Benim ne bosaim var nede bilgim, katılmak istememin sebebi bilen arkadaşlardan bir şeyler öğrenmek ve tanışmak, eğer sorun olmayacaksa katılayım, olacaksa ismimi sile bilirsiniz hiç sorun değil. :)

Sn.Fatma Kochan.
Hiç öyle şey olurmu. Ağacınızın olmaması toplantıya katılamayacaksınız gibi bir anlama kesinlikle gelmez. Sadece bu konuya ilgi, sevgi duymanız ve katılmak istemeniz yeterli. Sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız. :)

badrobot
18-02-2014, 08:40
Sn.smnvrl.
Manisa'da sizin gibi Bonsai seven dostları gördükçe, sayılar arttıkça mutluluğum bir kat daha artıyor. Toplantımıza sizi de bekleriz. Hem tanışır hemde bonsai konusunda fikirlerimizi paylaşırız. :)

hkocabucak
18-02-2014, 14:57
bende bonsaiden anlamam ama destek için ailecek geliriz.belki de bonsaiye başlangıç olur.

1- badrobot
2- Fatma Kochan
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl
11-hkocabucak

badrobot
18-02-2014, 17:53
Değerli katılımcı arkadaşlar ve katılmayı düşünen arkadaşlar. Bu toplantının amacıyla ilgili bazı yanlış anlaşılmaları düzeltme gereğini hissediyorum.
Bu toplantıyı yapmaktaki amacımız Bonsai Sanatını tanıtmak, severleri bir araya getirmek, Bonsai'ye karşı ilgiyi arttırmak olarak düşünüyorum. Toplantıya katılırken herhangi bir ön şartımız yoktur; Bonsai konusunda bilginizin veya ağacınızın olma zorunluluğu yoktur. Eğer bu sanata ilginiz, merakınız, sevginiz varsa ve toplantılara katılarak o atmosferi solumak isteyen herkes toplatılara katılabilir. Yeterki birlik ve beraberlik içinde olalım.
Herkese saygılarımla.

Fatma Kochan
18-02-2014, 20:18
Sn.Fatma Kochan.
Hiç öyle şey olurmu. Ağacınızın olmaması toplantıya katılamayacaksınız gibi bir anlama kesinlikle gelmez. Sadece bu konuya ilgi, sevgi duymanız ve katılmak istemeniz yeterli. Sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız. :)

Teşekkürler Sayın badrobot, yıllar önce bir ara çok istemiştim, bakımı çok zor başaramazsın gibi bir sürü boş laflarla beni caydırmışlardı.
Tabiat ta doğa da yetişen her bitki türü benim için çok önemli ve değerlidir, bakarsınız sizlerin sayesinde yetiştirmeye başlarım ve çok mutlu olurum, sevgiler. :)

badrobot
18-02-2014, 20:29
Sn.Fatma Kochan.
Bir şeyi başarmadan önce istemek gerekli. Ben sizde bu isteği görüyorum, yapabileceğinize, başarabileceğinize inanıyorum. Kim bilir belkide bu toplantı sizin Bonsai'ye başlangıç noktanız olur, umarım güzel bir şeylere vesile oluruz.

Fatma Kochan
18-02-2014, 22:13
Sn.Fatma Kochan.
Bir şeyi başarmadan önce istemek gerekli. Ben sizde bu isteği görüyorum, yapabileceğinize, başarabileceğinize inanıyorum. Kim bilir belkide bu toplantı sizin Bonsai'ye başlangıç noktanız olur, umarım güzel bir şeylere vesile oluruz.

Ne kadar güzel olur, benimde bir Bonsaim olsa hata başarırsam bir kaç tane olsun :) Dilerim, umarım olur.

Aslan45
23-02-2014, 14:09
Fırsat yakalayabilirsem ben de katılmak isterim.

badrobot
23-02-2014, 14:19
Sn.Aslan45
Sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız. Sayımız epeyce olacak gibi.

seccomann01
24-02-2014, 09:39
Waowwwww Manisa da böyle bir potansiyel :) süper tüm gelecek arkadaşlar ağaçlarınızı almayı unutmayın Sn. Badrobot dan öğreneceğimiz şeyler olacak benden söylemesi :)

Nail Sarı
24-02-2014, 15:52
Bende geliyorum

1- badrobot
2- Fatma Kochan
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl
11-hkocabucak
12-Nail SARI

badrobot
24-02-2014, 16:44
Nail Sarı'nında gelmesiyle 12 gibi çok ciddi ve güzel bir sayıya ulaştık. Hayırlısı olsun.

Nail Sarı
24-02-2014, 16:52
Japonya'dan getirdiğim ağaçlarımı da getireceğim sizlere. Ve oradaki anılarımı paylaşacağım.

badrobot
24-02-2014, 17:00
Sn.Nail Sarı.
Bizler için çok güzel bir deneyim olur.

seccomann01
24-02-2014, 17:04
Simdiden heyecan yapmaya basladim desem yerinde bir tabir olur :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

malina
24-02-2014, 17:58
Eğitim konusunda (daha önce yaptıkları için) deneyimli olan arkadaşlardan bir ricam var...

Kendi deneyim ve bilgilerinizi tabii ki paylaşacaksınız ve bu çok güzel olacak ama Manisa'da yapılacak bu çalışmanın idaresinin badrobot'ta olduğunu hatırlayın :)

Amacımız, her şehirde bonsai eğitimi verecek agaclar.net üyesi arkadaşları desteklemek. Başta biraz heyecanlansalar da nasıl idare edeceklerini öğreneceklerdir :)
Balık verme, balık tutmayı öğret meselesi yani :)

Sana güveniyoruz badrobot :)

seccomann01
24-02-2014, 18:25
Sn. Malina cok dogru soylemissiniz ben bonsai yeni baslayan biri olarak bonsaime nasil bakmam gerektigini ogrenmeye gidiyorum.
Benim agacimi birinin alip bicmesi sekil vermesi bir isime yaramaz bana olayin nasil oldugunu anlatan birinin olmasi gerektigini dusunuyorum badrobot'a ben de guveniyorum egitimi bize saglayacak

Graf Von Wilhemsburg

badrobot
25-02-2014, 07:30
Sevgili katılımcı arkadaşlarım. Toplantımızın içeriğiyle ilgili yaptığım planlamayı sizelere sunmak istiyorum.
Benim planlamamda Toplantıda 3 ana bölüm mevcut.

1.Bölüm: Tanışma;katılımcılarla tek tek tanışıp, onlarla ağaçlar ve Bonsai konusunda 30dk. bir sohbet ortamı olacak.

2.Bölüm: Bu bölümde beyaz tahtada cizimlerimle ve anlatımımla dilim döndüğünce teorik olarak bilgiler vereceğim.

A-BONSAİ NEDİR?
B-TOPRAK; NASIL BİR TOPRAK OLMALI : Toprak karışımları hakkında bilgi verilecek.
C-GÜBRELEME
D-BONSAİ'DE VE BONSAİ İÇİN AĞAÇ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
-Beden kalınlığı
-Gövde şekli
-Koniklik
-Nebari
-Yaprak boyutu
-Türler

alt başlıkları mevcut olacak. Bu bölümde 1 buçuk saati bulur.

3.Bölüm: Uygulama
Eğer katılımcılardan ağaç getirenler olursa onlarla neler yapılabileneceğini konuşacak ve tartışacağız.
Bende kendim 1 tane doğru 1 tane hatalı ağaçlarımdan 2 örnek götürüp katılımcıların fikirlerini alarak tartışma ortamı yaratmak istiyorum. 2.Bölümdeki teorik anlatımın bir nevi uygulamalı tekrarı gibi olacak.
Bu bölümde 2 saati bulur.

Elbette deneyimli arkadaşlarımında büyük desteklerini, deneyimlerini paylaşmalarını kesinlikle bekliyorum.

Saygılarımla.

sadecegeçen
25-02-2014, 17:13
Sayın badrobot, fidan getirenlerin alet getirmeleri gerekir mi?

seccomann01
25-02-2014, 17:18
Guzel bir soru olmus yanilmiyorsam goturmemiz gerekicek ne kullaniyorsak badrobot malzemeleri bizim gibi bilgi acligi cekenlere yetmeyebilir tabi son soz yine badrobotun

Graf Von Wilhemsburg

Fatma Kochan
25-02-2014, 17:27
Sayın badrobot toplantı yerinde merdiven var mı? yani düz ayak mı? rica etsem biraz bilgi verebilir misiniz, eşimde gelmek istiyor, kendisi engelli, şimdiden teşekkürler. :)

badrobot
25-02-2014, 18:05
Sevgili sadecegeçen ve seccomann01.
Bonsai makasları olarak bende de çok fazla çeşit ve sayı mevcut değil. Toplantı günü küçük çantamı getireceğim. Elbette gerekiyorsa benim makaslarımı kullanabilirsiniz ama herkese aynı anda yetmez.
En önemli iki makas olan Knob Cutter ve Konkav Cutter gerekli. Aslında mademki Bonsai'yle ilgileniyorsunuz en azından bu iki makasın elinizin altında her zaman olmasında fayda var.

badrobot
25-02-2014, 18:08
Sn.Fatma Kochan.
Toplantıyı yapacağımız yerde merdiven,yokuş, engebeli zemin yok. En fazla bir kaldırım mevcut olur. O engelide hep birlikte kolayca aşarız. Eniştemizi gerekirse hep beraber kaldırım taşlarının üzerinden atlatır, taşırız.

seccomann01
25-02-2014, 18:23
Yardim edecek bir gonullu

Graf Von Wilhemsburg

Fatma Kochan
26-02-2014, 13:21
Sn.Fatma Kochan.
Toplantıyı yapacağımız yerde merdiven,yokuş, engebeli zemin yok. En fazla bir kaldırım mevcut olur. O engelide hep birlikte kolayca aşarız. Eniştemizi gerekirse hep beraber kaldırım taşlarının üzerinden atlatır, taşırız.

Çok teşekkürler sayın badrobot, kaldırım sorun olmaz, evet inşallah bir aksilik olmaz ise gelmeyi istiyor :)

Fatma Kochan
26-02-2014, 13:22
Yardim edecek bir gonullu

Graf Von Wilhemsburg

Sayın seccomann çok teşekkürler :)

badrobot
26-02-2014, 17:45
Sn.Fatma Kochan.
Değerli eşinizide aramızda görmektan mutluluk duyarız.

1- badrobot
2- Fatma Kochan ve Eşi
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl
11-hkocabucak
12-Nail SARI

seccomann01
26-02-2014, 17:50
Sn. Badrobot yanimizda sandalyede getirelimmi? Cogunluga bakilirsa sart oldu gibi :)

Graf Von Wilhemsburg

badrobot
26-02-2014, 18:14
Sn.seccomann01.
Buluşma yerimizde küçük bir değişiklik sözkonusu. Çünki ilk anlaştığım yer bize biraz tuhaf bir yaklaşım içinde oldu. Bize sorun çıkaracaklar gibi. Yeni buluşma yerimiz, ilk buluşma yerimizin sadece 50 metre ilerisinde. Önümüzdeki günlerde tüm katılımcılara hatta özel mesajlarla yeni buluşma yerimizin çok net bir krokisini çizeceğim. Yeni anlaştığım kafenin bayan sahibi toplantımız için daha istekli ve heyecenlı. Hatta basınıda çağıracağımı söyleyince adeta üzerimize atladı desem doğru olur.
Bize her türlü kolaylığı saylayacağını söylüyor. Sadece içtiğimiz çay ve yediğimiz tostların ödenmesinin yeterli olacağını ekstra bir ücret taleb etmedi. İnanın başka yerlerde ayrıca para (hemde büyük meblağ) isteyen yerler bile var.
Sandalyelere gelince; hiç merak etmeyin, herkese yetecek yer var.

seccomann01
26-02-2014, 18:36
Krokiyi bekliyoruz

badrobot
26-02-2014, 18:56
Toplantıya daha çok var, endişelecek bir durum yok. Yerde çok kolay zaten. Bu hafta sonu üzerinde çalışıp sizlerle paylaşacağım.

Fatma Kochan
03-03-2014, 19:50
Japonya'dan getirdiğim ağaçlarımı da getireceğim sizlere. Ve oradaki anılarımı paylaşacağım.

Merhaba Sayın Nail Sarı bey, sizde agaclar.net'in 10. Doğum Günü Kutlaması (5 Nisan 2014) kutlamaya katılacak mısınız? :)

Nail Sarı
04-03-2014, 07:01
İmkanım olursa böyle güzel bir kutlamayı kaçırmak istemem.

FatihBahce
04-03-2014, 07:05
Hepinizi İzmir'deki bahar buluşmasına (http://www.agaclar.net/forum/egitim-calismalari/33844.htm) da bekleriz.

penguenn
07-03-2014, 18:59
Uzun Süredir siteye giremiyorum. Üzgünüm arkadaşlar. Şimdi gördüm duyuruyu inanın
çok mutlu oldum. Meraklı arkadaşlarıma da ileteceğim toplantıyı. Umarım katılmalarında bir sakınca yoktur.

1- badrobot
2- Fatma Kochan ve Eşi
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl
11-hkocabucak
12-Nail SARI
13. Penguenn

Fatma Kochan
07-03-2014, 23:03
Merhaba Sayın badrobot toplantıya gelirken, yanımda ne getirebilirim diye gözlerim bonsai ye uygun ağaç arıyor iken, bahçemde tohumdan yetiştirdiğim bir Jakaranda olduğunu bildiğim ( umarım doğru biliyorumdur) bunu buldum, sizce bonsai ye uygunmudur? Uygunsa bununla başlamamın zorluğu, kolaylığı nedir lütfen bilgi verir misiniz. Şimdiden teşekkürler. :)

Büyük olanı Annesi onun tohumundan yetiştirdim. Birde bu ağaç Jakaranda mıdır?

badrobot
08-03-2014, 20:05
Sn.Fatma Kochan.
Jakaranda hiç görmedim ve tanımadığım bir tür. Ağacınız Gülibrişimede benziyor. Bu türlerden çok fazla bonsai örneği olmasada hiç yok değil. Azda olsa bir kaç örnek görmüştüm. Gülibrişiminde çiçekli halleri çok güzel bir görsellik sunuyor.
Ağacınız daha henüz gelişim aşamasında. Yani daha henüz çok ince bir fidan. Nebarisi ve beden şekli umut verici. Ağacınızı zor olmayacaksa yinede getirin. Üzerinde konuşuruz, illada işlem yapacağız budayıp şekillendireceğiz diye bir şartımız zaten yok. Şimdi bu ağaç üzerinde konuşuruz, ileride önünüze daha uygun adaylar çıktığında bakış açınız daha sağlıklı olur.

Harun Parlak
08-03-2014, 20:08
Büyük ağaç jakaranda tohum keseleri kesinleştiriyor. Çok sert bir kesesi vardır. Kelpetenle zor açıp çıkardım. Çimlendirdim ama Akdeniz sıcak ortam ağcı olduğundan kışın İstanbul da öldüler.

Fatma Kochan
08-03-2014, 22:23
Büyük ağaç jakaranda tohum keseleri kesinleştiriyor. Çok sert bir kesesi vardır. Kelpetenle zor açıp çıkardım. Çimlendirdim ama Akdeniz sıcak ortam ağcı olduğundan kışın İstanbul da öldüler.

Merhaba Sayın Harun Parlak bey, üzüldüm, isterseniz ben size bunu verebilirim, büyük ağaçta daha tohumları var ileride yine yetiştirebilirim, siz
10. Doğum Günü Kutlaması 5 Nisan 2014 gelecek misiniz? ben gelirken yanımda getirebilirim, bu ağaç 2 yaşında sanırım ( umarım ) soğuklara artık dayana bilir, benim için sorun olmaz :)

Fatma Kochan
08-03-2014, 22:29
Sn.Fatma Kochan.
Jakaranda hiç görmedim ve tanımadığım bir tür. Ağacınız Gülibrişimede benziyor. Bu türlerden çok fazla bonsai örneği olmasada hiç yok değil. Azda olsa bir kaç örnek görmüştüm. Gülibrişiminde çiçekli halleri çok güzel bir görsellik sunuyor.
Ağacınız daha henüz gelişim aşamasında. Yani daha henüz çok ince bir fidan. Nebarisi ve beden şekli umut verici. Ağacınızı zor olmayacaksa yinede getirin. Üzerinde konuşuruz, illada işlem yapacağız budayıp şekillendireceğiz diye bir şartımız zaten yok. Şimdi bu ağaç üzerinde konuşuruz, ileride önünüze daha uygun adaylar çıktığında bakış açınız daha sağlıklı olur.

Sayın badrobot çok teşekkürler, bende bonsai yazılarını okuduğumda pek umutlu değildim, yinede size sormamda yarar olduğunu düşünmüştüm.
İlk başlangıç olarak en iyi karaağaç diye okudum, şansım olursa belki Mayısa kadar bulurum. :)

Harun Parlak
08-03-2014, 22:30
Cömert teklifiniz için çok teşekkürler. Fatma hanım. Adayınız çok güzel siz onu ilk bonsainiz olarak eğtime alın derim. Bir şekilde edinmeye çalışırım.
10. yıl kutlamasına geldiğinizde fotoğraf üstünde adayınaza dair önerilerimi detayları ile anlatmaya çalışırım. Görüşmek üzere.

Fatma Kochan
08-03-2014, 22:41
Cömert teklifiniz için çok teşekkürler. Fatma hanım. Adayınız çok güzel siz onu ilk bonsainiz olarak eğtime alın derim. Bir şekilde edinmeye çalışırım.
10. yıl kutlamasına geldiğinizde fotoğraf üstünde adayınaza dair önerilerimi detayları ile anlatmaya çalışırım. Görüşmek üzere.

Sayın Harun bey. Ben ilk defa bonsai yapmaya kalkıyorum, sayın badrobot tun sayesinde, onun için beni üzmeyecek, bir ağaç seçmeliyim diye düşünüyorum.
Ben şimdi bu Jakaranda yı bavula nasıl koyabilirim unun planlarını yapmam gerek :) Alternatifiniz yok o sizin artık :)

badrobot
08-03-2014, 22:49
Sn.Fatma Kochan.
Karaağaç diyince benim için akan sular durur. En sevdiğim ve elimde 20 tane olmasına rağmen ileride daha da fazla edinmek istediğim tür. Bonsai çalışması gerçektende çok zevkli. Hızlı büyümesine karşın çok uzun ömürlü bir ağaç.

Harun Parlak
08-03-2014, 22:51
Teşekkürler Fatma hanım. O zaman size hem fazla yük olmaması bakımından hem de ilk bonsai budaması yapmanız açısından işaretlediğim yerlerden kesip saksıdan bir avuç toprakla beraber söküp bir poşete geçirirseniz sanırım taşımayı kolaylaştırmış olursunuz.

badrobot
08-03-2014, 22:59
Sn.Harun Parlak.
Budamayla güzel bedenli bir adayınız olacak.

Fatma Kochan
08-03-2014, 23:19
Teşekkürler Fatma hanım. O zaman size hem fazla yük olmaması bakımından hem de ilk bonsai budaması yapmanız açısından işaretlediğim yerlerden kesip saksıdan bir avuç toprakla beraber söküp bir poşete geçirirseniz sanırım taşımayı kolaylaştırmış olursunuz.

Rica ederim Harun bey.
Evet benimde aklıma geldi kesmek ama neresinden kessem diye düşünüyordum :) Ben 4- Nisanda geleceğim, 3 Nisanda poşete koymamın bir sakıncası varmı? yani 2 gün poşette kalacak, Fenerbahçe dinlenme tesisinde kalacağım,eğer yakınlarda iseniz 4 de gelip alabilirsiniz, bir şey olmazsa 5 de getiririm, siz bilirsiniz. :)

Fatma Kochan
08-03-2014, 23:21
Bir de kesimi ne zaman yapayım?

Harun Parlak
08-03-2014, 23:28
Kesimi şu anda yapabilirsiniz. Poşet te bir avuç nemli toprak olursa 1 hafta da dayanır.

Not Poşetlemeyi sadece kök kısmına yapıp sıkıca bağlarsanız uzun süre nemini koruyacaktır.

Fatma Kochan
08-03-2014, 23:33
Sn.Fatma Kochan.
Karaağaç diyince benim için akan sular durur. En sevdiğim ve elimde 20 tane olmasına rağmen ileride daha da fazla edinmek istediğim tür. Bonsai çalışması gerçektende çok zevkli. Hızlı büyümesine karşın çok uzun ömürlü bir ağaç.

Sayın badrobot Uzun ömürlü oluşu güzel, başaramak önemli, Mayısı heyecan la bekliyorum, ilk düşüncem, sizden bilgileri alayım, öyle bir ağaç seceyimdi, sonra yanımda götürürsem daha iyi öğrenirim diye düşündüm, bakalım zaman ne gösterecek, hayırlısı. :)

badrobot
09-03-2014, 09:52
Sn.Fatma Kochan.
Toplantımızın ilk ve en önemli amacı elbette tanışmak.
Ama hazır bir araya gelmişken teorik olarak bazı bilgileride sizlere bilgim ölçüsünde aktarmaya çalışacağım. Bu bilgiler içinde (daha önceki mesajımda belirttiğim gibi) bonsai için ağaç seçiminide içine alan çok geniş kapsamlı bilgileri sohbet ortamında ve birazda çizimlerle vermeye çalışacağım.
Eğer size ve diğer tüm katılımcılara bir nebze bir katkım ve ya bakış açılarında küçük bir pencere açabilirsem çok mutlu olacağım.

hytygt
28-03-2014, 18:56
bende yeni başladım kırkağaçlıyım ilerde tecrübelerinize ihtiyacım olacak herkese selamlar...

badrobot
28-03-2014, 19:04
Kırkağaca bazen ağaç almaya geliyorum. Bir dahaki gelişimde size haber vereyim.
Aslında 4 Mayıs'taki toplantımıza gelseniz çok iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşünüyorum.

Melih Bakırlıoğlu
29-03-2014, 08:17
Kırkağaç'a geçerken bana da beklerim. Akhisar'a. :)

seccomann01
29-03-2014, 09:38
Akhisara gelen somayada gelir :)

badrobot
29-03-2014, 13:52
Sn.Melih Bakırlıoğlu
Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. Akhisar'dan geçerkende size muhakkak haber veririm. :) Tanışmış oluruz.

badrobot
29-03-2014, 13:53
seccomann01.
Elbette Soma'ya da geleceğim. Anlaşılan bu yaz bayağı bir gezeceğiz.

Fatma Kochan
02-04-2014, 10:20

Sayın Harun Parlak bey, doğum gününe eşimim beyin kanaması geçirmesi nedeniyle katılamıyorum, gerçi biraz iyileşti ama daha yeni olduğu için onu yalnız bırakamam.
Size söz verdiğim Jakaranda yı İstanbul dan 5 Nisanda yeğenim gelecek, onlar Ataköy de oturuyorlar ( eğer ) yerleri müsaitse onlarla yollasam oradan alabilir misiniz?

seccomann01
02-04-2014, 10:55
Cok gecmis olsun :(

Graf Von Wilhemsburg

badrobot
02-04-2014, 11:48
Sn.Fatma Kochan.
Gerçekten çok üzüldüm. Acil şifalar diliyorum.

Melih Bakırlıoğlu
02-04-2014, 12:12
Fatma Hanım, gelmiş geçmiş olsun.

Fatma Kochan
02-04-2014, 23:03
Merhaba
Sayın seccomann01
Sayın badrobot
Sayın Melih Bakırlıoğlu
Güzel ve iyi dilekleriniz için, çok teşekkürler, yavaş, yavaş iyileşiyor.
Sevgiler.

daylightsoft
06-04-2014, 20:46
Sevgili Arkadaşlar Toplantıya Bende Katılmak istiyorum bir aksilik çıkmaz ise; Umuyorumki katılım çok olur, Soru ve fikirleriniz için Manisa Bonsai Grubu Sayfamıza (https://www.facebook.com/groups/manisabonsaitoplulugu/) bekliyoruz.

Badrobot
Fatma Kochan ve Eşi
sadecegeçen
seccomann01
synnada
Ferit Aydın
Fatihbahce
Sakaki
Melih Bakırlıoğlu
Smnvrl
hkocabucak
Nail SARI
Penguenn
Daylightsoft

badrobot
06-04-2014, 22:08
Sn.Daylightsoft.
Öncelikle foruma ve aramıza hoş geldiniz. Daha önceki mesajlardada belirttiğim gibi butoplantı öncelikle tanışma toplantısı olacak. Fakat sohbet ortamında da tarafımca bonsai hakkında ilk temel bilgiler verilecek. En azından size bildiklerimi dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

hkocabucak
26-04-2014, 20:40
Fatma hanim

gecmis olsun.Allah yardimciniz olsun.Acil sifalar dilerim

penguenn
30-04-2014, 12:09
Geçmiş olsun Acil şifalar diliyorum.

Fatma Kochan
30-04-2014, 12:22
Fatma hanim

gecmis olsun.Allah yardimciniz olsun.Acil sifalar dilerim

Merhaba Sayın hkocabucak. Teşekkürler, şükür iyileşti :)

Fatma Kochan
30-04-2014, 12:25
Geçmiş olsun Acil şifalar diliyorum.

Çok Mersi, durumu iyi :)

murat doğan
30-04-2014, 15:17
sayın badrobot bu yaz çok gezmişken, somaya kadar gelen alanyayada gelir :P bu arada fatma hanım geçmiş olsun sağlıkdan daha önemlisi yok acil şifalar diliyorum eşinize. alanyadayım 10'u gibi izmirde olacağım bir hafta ile kaçırdım maalesef toplantınızı, katılmayı çok isterdim. kısmet değilmiş.

Fatma Kochan
30-04-2014, 16:59
Merhaba Sayın badrobot.
Bu bitkinin ismini bilmiyorum ama kök yapısı ve boyunun kısa oluşu dikkatimi çekti, acaba bonsai yapılırmı?
Almadan sorayım dedim, teşekkürler. :)

Fatma Kochan
30-04-2014, 17:01
Merhaba Sayın murat doğan bey, haklısınız, sağlıktan daha önemlisi yok, çok teşekkürler.:)

badrobot
30-04-2014, 17:07
Sn.Fatma Kochan.
Resimde gösterdiğiniz bitkinin ne olduğunu bende bilmiyorum. Toprak üstündeki nebarisi ilginç fakat toprak üstünden sonraki bölümde ters bir koniklik var. Bu pek arzu edilen bir durum değil. Ben olsam bu adayı almam.
Pazar günkü toplantımızda tam bu konular hakkında konuşacağız. Bence acele etmeyin. Toplantıdan sonra bakış açınızın değişeceğine ve tam bir ağaç avcısı olacağınızı düşünüyorum.

badrobot
30-04-2014, 17:16
Sevgili dostlar. Toplantımızın arifesine girmiş durumdayız. Bu ;Pazar günü tüm dostlarla bir araya geleceğiz. Toplantı yerimizin son durumunu sizlere belirtmek isterim. Toplantı yerimiz RİDO RİCO CAFE. Daha önce size tarif ettğim yerin 50metre kadar yukarısında. Kafe sahipleri bizim olayımız hakkında bilgi sahibi olmaları ve bizim toplantımıza çok sıcak bakmaları toplantımızın burada yapmamızın daha doğru bir karar olduğu düşünmeme neden oldu. Size yine haritadan yerini tarif eden bir kroki veriyorum.

agaclar.net,Manisa Bonsai Sevenler Buluşması

4 Mayıs 2014 Pazar - Saat:13:00-17:00

Toplantı Yeri:RİDO RİCO CAFE : Güzelyurt Mh. 5721 Sk. No:8/E - Yunus Emre / Manisa

İletişim: Şafak GÖKÇEN (badrobot) : 0545 883 80 08

Fatma Kochan
30-04-2014, 17:17
Ok Sayın badrobot, onun için size sormadan almak istemedim, teşekkürler. :)

badrobot
03-05-2014, 08:37
Sevgili arkadaşlar, toplantımız yarın. Bu toplantı Manisa'da bir ilk olacak. Daha önce böyle bir toplantının ne izine rastladım nede duydum.
Bu ilk toplantımızın heyecanı içindeyim ve ileriki zamanlarda bu tür toplantıları tekrarlama niyetindeyim. Forum üyesi olsun olamasın, listede ismi olsun, olmasın Bonsai'yi seven, ilgi duyan, ağacı olan, olmayan tüm katılımcıları bekliyorum.
(Yoklama alacağım, ona göre!)

sagol
03-05-2014, 08:41
Sayın Badrobot,

Çalışmaya katılmayı arzu ederdim ama malesef mümkün değil. Yazın yapacağınız bir çalışmaya fırsat bulursam katılmak isterim....

İyi bir çalışma dilerim...

Sevgili arkadaşlar, toplantımız yarın. Bu toplantı Manisa'da bir ilk olacak. Daha önce böyle bir toplantının ne izine rastladım nede duydum.
Bu ilk toplantımızın heyecanı içindeyim ve ileriki zamanlarda bu tür toplantıları tekrarlama niyetindeyim. Forum üyesi olsun olamasın, listede ismi olsun, olmasın Bonsai'yi seven, ilgi duyan, ağacı olan, olmayan tüm katılımcıları bekliyorum.
(Yoklama alacağım, ona göre!)

seccomann01
04-05-2014, 18:12
Toplantimizi bugun guzel bir sekilde tamamladik sn.badrobot hocama cok tesekkur ederim katilan abilerimede tekrardan cok tesekkurler

Graf Von Wilhemsburg

Melih Bakırlıoğlu
05-05-2014, 08:19
Bilgilerini bizler ile paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. :)

badrobot
05-05-2014, 08:58
Teşekkürler Melih abi.

Sakaki
05-05-2014, 09:15
Fotoğrafları da bekliyoruz artık :)

nicholai hel
05-05-2014, 10:01
Umarım beklediğinizden de güzel, verimli bir toplantı gerçekleşmiştir. Nicelerine vesile olsun inşallah.

badrobot
05-05-2014, 15:08
Güzel bir toplantı oldu. Tüm katılımcılara teşekkür ederim.
Fotoğrafların benzerlerini eleyerek, sıra numarasına göre yüklüyorum.

badrobot
05-05-2014, 15:10
devamı...

badrobot
05-05-2014, 15:21
fotoğrafların devamı...

badrobot
05-05-2014, 15:24
teorik bilgilerde verdik...

FatihBahce
05-05-2014, 16:18
badrobot'un başarılı sunumu, Nail Sarı, Ferit Aydın, Orçun ve diğer arkadaşların bilgi paylaşımlarıyla güzel bir gün geçirdik.

badrobot'a konukseverliği için teşekkür ederim. Nail Sarı'nın sevimli kızı bonsailer üzerinde yaptığı çalışmalarla güne ayrı bir renk kattı.

Umarım tekrarı olur.

489603

489604

489605

489606

badrobot
05-05-2014, 16:37
yine devamı...

badrobot
05-05-2014, 16:40
Nail Sarı'nın Japonya seyyatinden gelirken getirdiği bonsaileri bizler için güzel bir sürpriz oldu. Kendisine teşekkür ederim.

badrobot
05-05-2014, 16:43
Toplantımızda çok güzel ve bonsai meraklısı bir prensesde vardı.

seccomann01
05-05-2014, 16:45
Bu arada hediye için teşekkür ederim Melih abi ve zeytinimi budayan orçun bey'e teşekkürlermi bir borç bilirim.

badrobot
05-05-2014, 16:47
Bunlarda Ferit Aydın'ın değerli bonsai çalışmaları. Gerçekten çok güzel çalışmalardı. Bizler için güzel bir deneyim ve ders oldular.

badrobot
05-05-2014, 16:49
ve mutlu son...

penguenn
05-05-2014, 20:09
Badrobot ve tüm katılımcı arkadaşlara değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bonsai çalışmasının ne denli sabır ve emek gerektirdiğini tutkunlarından öğrenmiş oldum. Nail Sarı'nın Dünya tatlısı kızı Rengin bana arkadaşlık etti. Teşekkürler..
Bu arada minik begonvilim bonsai olma yolunda ilk adımını attı hadi bakalım.:)

badrobot
05-05-2014, 20:21
Sn.penguenn.
Benim içinde keyifli bir çalışmaydı.
Begonviliniz küçük bir adımla bir yola girdi. Gelişimini takip edin ve tellediğimiz ana gövdeyi takip edin. Gövde kalınlaştıkça telleri sıkacak ve hatta tel kendi izi boyunca ana gövdeyi zamanla yaralayacaktır. Bir süre sonra tellerin çıkarılması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Nail Sarı
06-05-2014, 16:19
Gerçekten güzel bir çalışma oldu. Katılan tüm dostlara teşekkür ediyorum. Bonsai konusunda her zaman, her yerde desteğe hazırım. Saygılar.

Harun Parlak
06-05-2014, 22:09
Güzel katılımlı verimli bir toplantı olacağı yukarıdaki yazışmalardan da belli idi. Çok güzel bir etkinlik olmuş emeğinize sağlık sayın badrobot, sizi ve tüm katılımcı arkadaşları kutlarım böyle bir etkinlikte bir araya gelip tecrübelerini paylaştıkları için.
Devamı artarak büyüyecek inşallah Manisa bonsai sevdalıları.

badrobot
08-05-2014, 21:34
Sn.Harun Parlak.
Teşekkür ederim.

Sakaki
08-05-2014, 22:19
Sn badrobot,

Elinize ve emeğinize sağlık. Böyle bir şeye önayak olmak, bonsaiyi tanıtmak ve sevdirmek bile insanların -çoğu şu an bilincinde olmasa da- ileride fazlasıyla taktir edecekleri bir hareket. İlerleyen zamanlarda daha da artan deneyim ve ustalığınızla çok daha kapsamlı, çok daha güzel, bol katılımlı bonsai atölyeleri düzenleyeceğinizden benim hiç şüphem yok. İşlerimin elvermemesinden ötürü buna katılamadım özür dileyerek, ancak ileride düzenleyeceğiniz çalışmalarda ben de bulunmak için elimden geleni yapacağım.

Başarılarınızın devamını diliyorum!

badrobot
08-05-2014, 22:50
Sn.Sakaki.
Çok şevk ve cesaret verici mesajınız için çok teşekkür ederim.
Eğitmen kökenli olduğum için; çok şey bilmekle, öğretebilmek arasında çok büyük bir fark olduğunu çok iyi biliyorum. Yani çok bilmek farklı bir şeydir, öğretebilmek başka bir şeydir. Elbette ikiside sizdeyse o zaman o konuda alimsiniz demektir.
Bu toplantımıza katılan tüm katılımcılarla çok iyi bir frekans yakaladğımı toplantı esnasındaki ve sonraki iletişimlerimizden anlıyorum. Sohbet havasındaki yaptığım sunumda çok güzel dönütler almış bulunmaktayım.
Elbette bilgi kadar deneyimde önemli. Deneyim de yapa yapa kazanılıyor. Bir dahaki toplantılara çok daha iyi olacağı kanısındayım, sizinde katıldığınız bir toplantı...