PDA

View Full Version : Kadife çiçeği (Tagetes sp.)

drogba
26-02-2007, 10:12
Merhabalar Papatyam ve Bahçıvan
Eşim yeni bir çiçek getirmiş, ama ne olduğunu bilmiyoruz, yapabilirsem resmini eklemeye çalışacağım, Itır'a benzettim ama emin değilim. Resmi ekleyebilirsem yardımlarınızı bekliyorum.

papatyam
26-02-2007, 10:29
Sevgili drogba,
Kokusu nasıl çiçeğinizin :)

drogba
26-02-2007, 10:32
Papatyam.
Kokmuyor, ama çok küçük daha belki o yüzdendir, yaprakları incecik, yani yukarıdaki çiçeğin daha ince yapraklı hali.

papatyam
26-02-2007, 10:36
En iyisi ekleye bilirsen fotoğraf ekle drogba'cım :)

drogba
26-02-2007, 15:29
Papatyam.
Akşam resmini ekleyeceğim. Ama bu ıtır değildır, çünkü yaprakları ince ve tüysüz, bide kokmuyor. Neyse, elbet benimde bir gün ıtırım olur.

bahcıvan
26-02-2007, 15:39
Sevgili drogba güle güle büyüt. Eğer ıtır değilse benim sözüm geçerli yaza sana ıtır yollarım :)

drogba
26-02-2007, 21:20
Arkadaşlar resmi gönderdim ama, bunun yaprakları maydanoza benziyo, bu ıtır değil, ben artık yazı bekleyeceğim.

bahcıvan
26-02-2007, 22:19
Sevgili drogba haklısın bu ıtır değil. Kadife çiçeğine benziyor ama yinede uzmanlar daha iyi bilir. Yaza sana ıtır sardunya ve fazladan yollanabilecek ne varsa bir paket yollarım.

memet
27-02-2007, 08:00
Kadifeye benzettim bende..

drogba
27-02-2007, 08:27
Arkadaşlar
Teşekkür ederim.
Birde eğer gerçekten öyleyse kadife olduğuna çok sevindim, çünkü yaklaşık bir ay önce tohumdan kadife yetiştirmeye çalışıp başarılı olamamıştım. İnşallah dediğiniz gibidir.

drogba
27-02-2007, 08:31
Zirai tohum satan bir yerden birkaç tohum almıştım, kadifelerde başarılı olamadım, ama lobelyalarım iyi görünüyodu, onlarıda biraz güneşlensinler diye balkona çıkarmıştım. Evde olmadığım bir sırada rüzgar devirmiş lobelyalarımı, çok üzüldüm.

Oğuzhan
27-02-2007, 08:52
Kesinlik le kadife ..Hadi hayırlı olsun bir kadifeniz oldu..:)

drogba
27-02-2007, 10:38
Ay teşekkür ederim Elfogi, vallahi bende çok sevindim, inşallah bir değil, bir çok tane olur.

Balıkcı
28-02-2007, 11:43
Arkadaşlar
Teşekkür ederim.
Birde eğer gerçekten öyleyse kadife olduğuna çok sevindim, çünkü yaklaşık bir ay önce tohumdan kadife yetiştirmeye çalışıp başarılı olamamıştım. İnşallah dediğiniz gibidir.

Kadifelerin böyle açacak.(Belki de iri sarı olur, kimbilir.:p)

http://img150.imageshack.us/img150/1904/burak036fi8.jpg (http://imageshack.us)

Mine Pakkaner
28-02-2007, 12:44
Kadife çiçekleri bütün bahar bahçelerin süsü. Bir serada 20 gün önce strafor kasalara torfa ektiğimiz F1 hibrit kadife çiçeği tohumları şaşırtma boyundalar. Şaşırtma işlemi hızla sürüyor.

İri sarı ve turuncu kelleli açacaklar. Tagetes patula 'lar Sn. Balıkçı'nın gönderdiği resimdeki gibi açarlar. Tagetes erecta' lar ise benim bahsettiğim şekilde.

http://solanaseeds.netfirms.com/tagates1.jpg

Oğuzhan
01-03-2007, 08:45
Kokusu insanı rahatlatan bir çiçek.:)

drogba
02-03-2007, 14:10
Herkese çok teşekkür ederim, sayenizde yeni yeni başlamış olan çiçek sevgimle evimin her yanı çiçeklerle doldu.
Önceden 2 adet spatifilyum, 1 yucca, 1 telgraf çiçeğim vardı, bu siteyle tanıştıktan sonra 1 dracaena, 3 yaprağı güzel, 5 sardunya, 1 dua çiçeği, bir açelya, 6 çuha çiçeği, 5 hercai menekşe, 1 guzmania, 1 aşk merdiveni, 1 afrika menekşesi, 1 kadife, 1 paşakılıcı, 1 syngonium'um daha oldu, adını bilmediğim 3 tanesini de saymadım. 4 tane laleciğimi unutmadım ama, onlar daha soğan ve ektiğimden beri hiç ses yok kendilerinden.

ogzhn
09-03-2007, 11:50
merhabalar bende yaklaşık 3000 hybred kadife tohumu ektim bir hafta oldu şu anda 1,5 cm boyundalar 10-15 gün sonra şaşırtma işlemine başlyacagım:)...
ilğinç bir olay : çocukluğumuzda kadife çiçeklerini sakızla birlikte çingeyip sakızları renklendiridik,kokusnun yanında tatlarınıda biliyorum:)

igidu
10-03-2007, 09:30
Hatırladım Yalova-Esenköy'deki evimizde bu kadife çiçeklerinden bir sürü var. Valla özlemişim yazlığı, belki bir ay sonraya gideriz bol bol fotoğraf çekerim :)

oyku
23-03-2007, 20:57
ben kadife çiçeği ile ilgili bir slayt gösterisi göndermek istiyorm nasıl gönderebilirim bana yardım ederseniz sevinirim

Mine Pakkaner
23-03-2007, 21:38
Sevgili Öykü önce şu mesaj bir bak, http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 ;)

Foruma doğrudan bir slayt gösterisi yollayamıyorsun. Ancak bunu bir siteye yükler ve linkini bize yollarsan olabiliyor. Bak burada da bir örneği var.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=61472&postcount=1

üyemiz dosyayı http://rapidshare.com (http://rapidshare.com/files/8424006/Picea_orientalis__L.ppt)adresine yüklemiş, oradan da bize link varmiş.

aykutalp
18-05-2008, 16:48
Çok "piyasa malı" bir çiçek kanımca... :p

Adı, "belediye çiçeği" olarak da değiştirilebilir. Her tarafa dikiyorlar. Hercai menekşe, aslanağzı, bir de bu...

Yaşatabileyim de kendime güvenim gelsin diye iki top da ben diktim:

37695

37696

üzüm
18-05-2008, 22:30
Kadife çiçeğini uzun zamandır tohumdan yetiştiriyorum. İlk tomurcuk görününce (içim gitsede) onu koparıyorum. Yan dalların çıkmasını teşvik ediyor, daha gür ve çok çiçekli oluyor. Yanlız çiçeklenmesi biraz gecikiyor. (Kışı hafif olan yerlerde sonbaharda toprağa dökülen tohumlar, baharda kendiliğinde çimlenebiliyor.)
Bahçeye fidelerini yeni diktim, herhalde 10 güne kadar tomurcuklarını koparırım.

Kiraz
19-05-2008, 22:13
Geçen sene yetiştirdiğim kadife çiçeklerinin tohumlarını bu sene bahçeye serpmiştim. Çok güzel çimlendiler ve sayıları oldukça fazlaydı. Sümüklü böcekler bu bitkiyi çok seviyorlar, her yeni çıkanı anında yediler, şimdi bir kaç tane kaldı, umarım onları kurtarırım.

LuNa
19-05-2008, 22:36
Merhaba arkadaslar

Üst tarafta Tagetes patula ve Tagetes erecta nin resimleri var. Peki Tagetes Pascal nasil oluyor.

özlem11
24-05-2008, 11:03
Bunlarda benimkiler.Ama çiçek açmadılar. Tomurcuktalar.4 saksı kadar. Sanırım minik çiçekli olanlarından...

özlem11
07-06-2008, 10:08
Yukarıdaki fideler sonunda çiçeklendi...

ardabora
10-06-2008, 21:50
Bunlar geçen seneki kadifeler,bahçeye ekilenlerin boyu 50-60 cm.e ulaşmıştı.Çok fazla tohum almıştım ama benim tohumlarım çimlenene kadar bahçede geçen sonbahar toprağa düşenler kocaman oldu bile,bu sene hiç tohum almayı düşünmüyorum.

üzüm
10-06-2008, 22:00
Sayın ardabora kışın soğuk geçme ihtimaline karşı siz yinede tohum almayı ihmal etmeyin. Sert kış sonrası kadifenin tohumları çimlenmiyor.

fth05
01-09-2008, 11:53
Kadife çiçeğini bu bahar balkonda ,saksıda yetiştirmek istiyorum ama bu kadife çiçeği çok derin ve geniş saksı mı ister?Normal boyuttaki bir saksı yetişmesi için ideal mıdır?

Kiraz
01-09-2008, 15:55
Çok derin saksı isteyeceğini sanmıyorum. Bahçeye plastik çitle çevreleyerek bir göbek yapmıştım, kenarlarına da plastiği kapamak için beyaz doğal taşlar koymuştum. Taşların arasında kalan küçük boşluklara (yaklaşık 15 cm çap, 20 cm derinlik) toprak doldurup kadife diktim. Çiçekler çok sağlıklı büyüdü, üstelik sulamayı çok aksattığım halde.

begonvil 14
09-03-2009, 15:22
Ben de bugün bahçeye kadife çiçeği tohumu diktim. Acele mi ettim arkadaşlar? Tutma şansları var mı?

MeyveliTepe
11-03-2009, 11:05
Arkadaşlar, kadife çiçeği beni her geçen gün biraz daha heyecanlandırıyor. Geçen yıl, tozlaşma için arıları davet ediyor diye sebzelerin aralarına bir kaç tane dikmiştim, çok da güzel olmuşlardı. Ancak son zamanlarda okuduklarıma göre, köklerinden salgıladıkları bir madde ile nematodları öldürüyor, beyaz sinekleri de kovuyormuş.

Organik bahçecilikte, kardeş bitkiler içinde her yerde ve her bitki ile birlikte yetiştirilmesi kuvvetle tavsiye ediliyor.

Bu yıl yüzlerce (belki de bin) kadife çiçeği fidesi yaparak sadece çiçek ve sebze bahçesine değil, aynı zamanda her meyve fidanının dibine de ikişer tane dikmeyi planlıyorum. Hazır, şimdilerde tam da tohum ekme zamanı olduğundan paylaşmak istedim.

malbman
11-03-2009, 11:16
Domatesin en sevdiği çiçek de kadife çiçeğiymiş. Domates zararlılarına karşı son derece etkiliymiş. Bu yıl tüm domateslerimin çevresini kadife çiçekleri ile saracağım.

Balıkcı
11-03-2009, 12:54
Meyvelitepe'ye teşekkür ederim.

Bu habere sevindim. Bilmeden ne güzel bir şey yapıyormuşum.
Bizim bahçenin her tarafında, öncekilerin tohumlarından çıkan kadifeler yayılmış ve ben onları koparmaya kıyamadığım için öylece bırakıyorum.
Demek ki artık bilerek, daha fazla yere dikmeliyim fidelerini.

kgursan
12-03-2009, 23:15
Kadife çiçeğinin kökleri topraktaki nematotları temizler. Bu nedenle domatese faydalı olmuş olabilir.

pembegül
14-04-2009, 13:01
Arkadaşlar benimde limon sarısı kadife çiçeğim var cinsi nedir bilmiyorum bodur boyu uzamıyor ve durmadan çiçek getiriyor bir kökte tam kırk tane çiçek yaptı resmini bu gün ekleyeceğim orda görürsünüz.

viola
12-05-2009, 14:17
Merhaba, ben de kadife çiçeği tohumu aldım ve dün saksıya ektim. acaba çok mu geç kaldım? dikim tarihi mart, nisan ve mayıs gösteriyordu. ilk deneyimim olduğu için pek fazla bilgiye sahip değilim. acaba tutar mı çok merak ediyorum? şimdi balkonda duruyorlar. üzerlerine biraz toprak koyduktan sonra biraz da su serptim. neler yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok mutlu olurum..

manolya
13-05-2009, 18:49
Merak etmeyin sayın viola, kadife çok kolay çimlenen bir çiçek, ben geçen ay sitedeki ücretsiz paylaşımdan aldığım tohumları -ilk defa bu çiçeği ekmeme rağmen- kolaylıkla çimlendirdim ve önceki gün saksılara şaşırttım. Toprağını nemli tutun ve bol ışık alan bir yerde olsun yeter.

78282

78283

viola
13-05-2009, 23:29
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın Manolya. İçim rahatladı. çok umutsuzdum. Şimdi balkonda güneş gören yerde duruyorlar. Ama kaç günde çimlenir acaba? çok merak ediyorum.

manolya
14-05-2009, 08:27
Tam olarak kaç günde çimlendiklerini hatırlamıyorum ama yaklaşık 1 hafta kadar olsa gerek.

viola
14-05-2009, 15:02
çimlendiklerinde sizlerle de paylaşıcam resimlerini ;)

manolya
14-05-2009, 16:46
Şimdi balkonda güneş gören yerde duruyorlar.

Son günlerde güneş bayağı yakıcı olmaya başladı, çimlenene kadar aydınlık fakat direk güneş görmeyen biryerde tutmak toprağın nemini daha kolay muhafaza edeceğinden çimlenmeyi çabuklaştırabilir, ben fideler biraz kuvvetlenince direk güneşe çıkarmıştım.

viola
14-05-2009, 21:23
Bende hemen dediğinizi yaptım.. fakat çok aceleci davranıyorum. umarım çimlenirler. yoksa çok üzülücem :( sizi de haberdar edeceğim. çok teşekkür ederim.

vibb
17-05-2009, 21:36
manolyanın resimlerini yayınadığı kadifelerin tohumunu ben göndermiştim. resimleri görünce sanki çocuklarımıgörmüş gibi çok mutlu oldum. inşallah çiçekli hallerini de görürüz..;)

manolya
18-05-2009, 09:44
İnşallah sn.vibb, çok teşekkürler.

cenan
21-05-2009, 10:39
Bende hemen dediğinizi yaptım.. fakat çok aceleci davranıyorum. umarım çimlenirler. yoksa çok üzülücem :( sizi de haberdar edeceğim. çok teşekkür ederim.

Viola,merak ettim ne oldu diktiğin tohumlar.Bende ekmiştim ama dün akşam dayanamayıp toprağını eşeledim öylece ot gibi duruyorlardı.Ben plastik bardaklara ekip üstlerinide streçledim.Umudumu kessemmi?dikeli 1 hafta oldu..

viola
28-05-2009, 22:33
Viola,merak ettim ne oldu diktiğin tohumlar.Bende ekmiştim ama dün akşam dayanamayıp toprağını eşeledim öylece ot gibi duruyorlardı.Ben plastik bardaklara ekip üstlerinide streçledim.Umudumu kessemmi?dikeli 1 hafta oldu..

Merhaba Cenan. ben tohumları diktikten sonra sulamaya başladım, güneşte de kaldılar, 1-2 haftada tohumlarım çimlendi ve büyüdüler.. birkaç gün önce yaprakları bile çıktı ;)
çıkmaz diye ümitsizliğe kapıldığımdan çok tohum koymuştum, çok sık oldu.. valla resmini koymaya bile utanıyorum :(

cenan
29-05-2009, 09:11
Merhaba Cenan. ben tohumları diktikten sonra sulamaya başladım, güneşte de kaldılar, 1-2 haftada tohumlarım çimlendi ve büyüdüler.. birkaç gün önce yaprakları bile çıktı ;)
çıkmaz diye ümitsizliğe kapıldığımdan çok tohum koymuştum, çok sık oldu.. valla resmini koymaya bile utanıyorum :(

ben dün akşam gene eşeledim toprağı.Malesef ümit yok.Sanırım tohumundan.Şimdi müsait zamanımda (ki bu genelde gece 11 den sonra oluyor) sitedeki arkadaşın yolladığı tohumları deneyeceğim.Toplam 8 bardağa ekmiştim.Sadece 1 bardakta bir tane bir filiz çıktı.O da kadifemidir yoksa otmudur bilemiyorum:p

viola
29-05-2009, 09:27
ben dün akşam gene eşeledim toprağı.Malesef ümit yok.Sanırım tohumundan.Şimdi müsait zamanımda (ki bu genelde gece 11 den sonra oluyor) sitedeki arkadaşın yolladığı tohumları deneyeceğim.Toplam 8 bardağa ekmiştim.Sadece 1 bardakta bir tane bir filiz çıktı.O da kadifemidir yoksa otmudur bilemiyorum:p

ondan ümit kesildiyse bu yeni tohumları dene bakalım.. inşallah çıkarlar. çok sevindirik oluyor insan :p haberlerini bekliyorum merakla ;)

cenan
29-05-2009, 09:34
ondan ümit kesildiyse bu yeni tohumları dene bakalım.. inşallah çıkarlar. çok sevindirik oluyor insan :p haberlerini bekliyorum merakla ;)

Yeni tohumlar için bir arkadaşım bir iki gün ıslak pamuğun arasında bekler öyle ek demişti.bende iş yerimde hazırladım onu 3 gün beklrttim.Tohumlar şişmişti hatta.Eve götürdüm ki ekiyim onları.Mutfakta tezgahın üstüne koymuştum.Birde bakarım eşim çöpleri atarken onuda çöpe yollamış:mad:tabi ben farkedincede iş işten geçmiş oldu.Ama gene deniycem.İyi tarafından görüyorum,bunlarıda kendime macera anısı olarak saklarım:cool:

viola
29-05-2009, 09:43
Yeni tohumlar için bir arkadaşım bir iki gün ıslak pamuğun arasında bekler öyle ek demişti.bende iş yerimde hazırladım onu 3 gün beklrttim.Tohumlar şişmişti hatta.Eve götürdüm ki ekiyim onları.Mutfakta tezgahın üstüne koymuştum.Birde bakarım eşim çöpleri atarken onuda çöpe yollamış:mad:tabi ben farkedincede iş işten geçmiş oldu.Ama gene deniycem.İyi tarafından görüyorum,bunlarıda kendime macera anısı olarak saklarım:cool:

ayy çok üzüldüm :( ama iyi yönünden bakarsak evet macera :D ben de çok merak etmeye başladım senin tohumlar ne olacak ;) ben marketten almıştım tuttu. belki de şansa.. ya da çok koyduğumdan olsa gerek :D

manolya
29-05-2009, 18:27
Kadifeler büyümeye devam ediyorlar:)

viola
01-06-2009, 10:58
cenancım, tohumların ne alemdeler?

cenan
01-06-2009, 18:22
o tohumlar çıkmadı.Bende cumartesi akşamı Ahmettt beyin yolladıklarını ektim.Çıkar çıkmaz haber veririm sana.Seni heyecanlı gördüm senikiler iyi durumda galiba;)

viola
02-06-2009, 09:17
benimkiler büyüyo, fakat çiçek falan yok, taktım kafaya :( seninkilerin de büyümesini istedigim için meraklandım ;) inşallah çıkarlar da şöyle cici cici ilk çimlenmelerini görürürüz burda da..

cenan
02-06-2009, 09:40
İnşallah inşallah..ben plastik bardaklara ektiğim için her akşam elime alıyorum bardakları çevire çevire fal bakar gibi bir filiz arıyorum ama tohumların fallarında üç vakte kadar birşey hala görünmüyor:p

cello
02-06-2009, 09:44
Kadife bitkisinin çiçeğini kuşlarınıza da sunabilirsiniz. Özellikle tüy dökümünde verilirse saka, saka melezi türü kuşlarda yüz maskesinin çok daha canlı kırmızı olmasını sağlar. ;)

cenan
02-06-2009, 09:47
çimlendiğini görmedik daha.Kaldıki çiçeklenecekte kuşlara vericez:p

manolya
02-06-2009, 09:51
Sn. cenan, bende elimde kalan az miktarda tohumu (denemek için) viola'nın ektiği tarihten birkaç gün sonra ekmiştim. İlk parti ektiklerim 1 hafta kadar bir sürede çimlendikleri halde bunlarda henüz bir hareket yok (ekeli 15 günü geçti) fazla sıcaklara kaldığından olabilir diye düşünüyorum.

cenan
02-06-2009, 09:58
Manolya diyorsunki şimdi sen şimdi,bunladan da havalar ısındığı için birşey bekleme öylemi:eek:off içimden bir ses ümidi kes diyor;)

viola
02-06-2009, 09:59
çiçekleri yok ki kuşlara verelim :( yoksa çiçeklerini göremicek miyim :(

ve bu arada bunu hiç düşünemedik. sn.manolya'nın dediği mantıklı, havaların çok sıcak olduğu günler vardı. ondan kaynaklı olabilir. ben ektigimde havalar serindi. gerçekten 1 haftaya kalmadan çimleri çıkmaya başlamıştı..

viola
02-06-2009, 10:01
yani şimdi cenan'ın bir sonraki nisan- mayısa kadar beklemesi mi gerekecek? :( :( :(

manolya
02-06-2009, 10:12
Manolya diyorsunki şimdi sen şimdi,bunladan da havalar ısındığı için birşey bekleme öylemi:eek:off içimden bir ses ümidi kes diyor;)

Hayır, hayır, hiç olurmu öyle şey, Allah'tan ümit kesilmez beklemeye devam:)

cello
02-06-2009, 10:49
Şimdi ekse bile çıkar. O kadar nazlı bir bitki değilki...

viola
02-06-2009, 13:06
çiçekleri ne zaman çıkar? bilgisi olan var mı acaba ???

sakagun
21-06-2009, 18:55
Şimdilerde açması gerekiyor. Benim kadifeler açtı.

manolya
27-06-2009, 18:21
Kadifeler açmaya başladılar:)

89774

89775

pembegül
09-08-2009, 17:46
Arkadaşlar yukarda yazmıştım limon sarısı bodur kadife çiçeği diye resmini ekliyorum bu sene çiçeğime iyi bakamadığım için bu halde kaldı kurumaktan son:( anda kurtardım. tohumunu isteyen arkadaşlara gönderebilirim .

denizakvaryumu
14-08-2009, 11:28
http://davesgarden.com/guides/pf/search.php?q=Marigold&Search=Search+PlantFiles&offset=0

236 türü var.

denizakvaryumu
14-08-2009, 12:07
http://davesgarden.com/guides/pf/go/54284/

Acaba çok yıllık olan

Shrub Marigold,- Mexican Bush Marigold, -Mount Lemmon Marigold, -Copper Canyon Daisy - yani Tagetes lemmonii de klasik kadife çiçekleri gibi nematod-beyaz sinek vs.ye etkilimi dir?

ayazkentli
14-01-2010, 12:07
Eklediğim resimdeki çiçekleri, kadife çiçeğine benzettiğim için, ara sokakalarda tesadüfen rastladığım bir evin önündeki öbekten, dün gece kopartıp aldım. Normalde kış aylarında olmaz ama, bu yıl havalar hala bahar ayları gibi olduğundan, sanırım tüm güzelliği ile yaşamaya devam ediyor.

Kadife çiçeği değilse bile, çok hoşuma gittiği için alıp, kendi bahçemde üretmek istedim. Su'ya koyduğum dallar köklenip tutarmı acaba arkadaşlar?

ayazkentli
30-01-2010, 15:29
Tutmadı!!

4 gün suda beklettikten sonra, torflu saksıya diktim ama son günlerde iyiceye kurumaya başladılar. Neyseki internet'ten sipariş ettiğim kadife tohumlarım geldi. Onları ekeceğim.

ozgurbilgin
01-03-2010, 13:41
Geçen seneden edindiğim tohumların bir kısmı için geçtiğimiz hafta sonu çimlendirme denemelerine başladım. Nemli bir tülbent içerisinde sıcak bir ortamda tuttuğum tohumların çimlenmesini bekliyorum. Sanırım tohumların patlaması 1 hafta kadar sürüyor. Çimlendirme konusundaki yöntem önerilerinizi bekliyorum.

çiğdem11
01-03-2010, 14:02
Geçen seneden edindiğim tohumların bir kısmı için geçtiğimiz hafta sonu çimlendirme denemelerine başladım. Nemli bir tülbent içerisinde sıcak bir ortamda tuttuğum tohumların çimlenmesini bekliyorum. Sanırım tohumların patlaması 1 hafta kadar sürüyor. Çimlendirme konusundaki yöntem önerilerinizi bekliyorum.

Merhaba ben toprağa dikiyorum ve biraz büyüyünce saksısına veya bahçeye dikiyorum sıkıntı yaşamadım gayet sağlıklı çimleniyor büyüyor.

ozgurbilgin
01-03-2010, 16:50
Toprakta ne kadar zamanda patlıyor tohumlar?

çiğdem11
01-03-2010, 17:40
Toprakta ne kadar zamanda patlıyor tohumlar?
Genelde 10-15 gün içinde çimleniyor.

sındırgılı
01-03-2010, 19:33
Bizim mağazanın önündeki bahçede siz deyin 30, ben diyeyim 100 kök kadife kıştan sonra başlarını göstermeye başlamışlardı.Daha erken diye sökmemiştim, Sevgili Meyvelitepe' nin dediği gibi kardeş bitki olarak domates aralarına dikecektim.Apartman yöneticisi, çiftçilikten gelme kapıcımıza 'bahçe temizliği yap' deyince sağolsun kökten hepsini temizlemiş. Ot zannetmiş? Bende, onu artık ot zannedip imha etmenin yollarını arıyorum. Allahım bana sabır ver:)

oppss!
01-03-2010, 20:01
Hakikaten "ot"muş kapıcınız:D
Eski gürculer çiçeğiden baharat yapıyor bu bitkinin, tadı hakikaten harika, sumak gibi...

Alper1111
01-03-2010, 20:44
Her sene hemen hemen bu mevsimlerde, kabartıp düzleştirdiğimiz toprağa toğumları atıp üzerini ince bir tabaka hayvan gübresi ile örtüp suluyoruz. Çimlenip bir-bir buçuk karış olduklarında (havalarda ısınmış oluyor) yerlerinden söküp asıl bahçedeki yerlerine dikiyoruz ve gübreliyip her gün suluyoruz. Yaz baş-ortalarından sonra havalar soğuyup kar-don başlayıncaya kadar sürekli çiçekte kalıyorlar. Boyları ve çapları 75/80 santimetrelere kadar büyüyor. Sanırım saksıda bu boylara ulaşamadan ömrünü tamamlıyor. Her sene bir poşet dolusu topluyorduk tohumları ancak geçen sene dikimde geçiktiğimiz ve çiçekler tohum oluşturduktan sonra bahçe ile pek ilgilenemememiz nedeniyle tohum toplama fırsatımız olmadı. Önceki senelerden kalan az miktardaki tohumu yakın bir tarihte ekeceğim.

MeyveliTepe
01-03-2010, 20:57
Kadifeler için çok acele etmeye gerek yok. Nisan başını da ekebilirsiniz. Hava ısındığında çok hızlı çimlenip büyürler

ozgurbilgin
05-03-2010, 09:17
Elimdeki tohumları önümüzdeki haftadan itibaren hafta hafta toprağa ekeceğim.

ozgurbilgin
08-03-2010, 08:39
İstanbul'da yaşıyorum. Bu soğuk havalar tohum ekmek için uygun mudur yoksa biraz daha beklemek mi lazım?

denizakvaryumu
08-03-2010, 13:48
Eski gürculer çiçeğinden baharat yapıyor bu bitkinin, tadı hakikaten harika, sumak gibi...

İlginç daha önce bu bilgiye hiç rastlamadım.

Nasıl yapıldığını bilen var mı?

aer
08-03-2010, 14:32
Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama safran niyetine pilavda, yemekte kullanıldığını duymuştum.

sındırgılı
08-03-2010, 19:13
Bizim Bahçedekiler,tohumların toprağa düşmesiyle çimlenmeye başladılar.Tohumların bir kısmınıda toplamıştım.Onlarıda çimlenmeye aldım..Hatta bir grup topraktan kafalarını çıkartılar bile..

ozgurbilgin
16-03-2010, 09:05
Bir viyol kadife çiçeği tohumunu geçtiğimiz hafta sonu 45'lik bir viyole ektim. Heyecanla bekliyorum, patlmalarını...

sındırgılı
16-03-2010, 19:28
Ben, kapıcımızın hışmından kurtardıklarımı yerlerine diktim. Tohumdan çıkan 10 adet yavru şaşırtıldı.Diğer tohumlar, alttan ısıtıcılı sistemde kafalarını göstermeye başladılar.50-60 adet kadife olacak gibi..Ah, birde Sn.Meyvelitepenin sebze adacıklarının montajına başlıyabilsem...Hem klasik tarım, hemde sebze adacıkları [kardeş bitkilerle] karşılaştırmalı bahçe çalışması olacak..

ozgurbilgin
24-03-2010, 08:16
Kadife tohumlarını viyollere ekeli 10 gün kadar oluyor ama hala çimlenmediler. Onlarla beraber akşam sefası ve papatya tohumları da ekmiştim ve onlarda da henüz hareket yok. Dışarıda balkonda tutuyorum. Geceleri üzerlerini poşet ile örtüyorum, gündüzleri ise açıyorum. Onlarla beraber ektiğim adını bilmediğim bir çiçeğin tohumları dün akşam başlarını çıkartılar topraktan.

Kadife, papatya ve akşam sefası için daha vakit var mı acaba? Forumda 7-14 gün arası diyordu.

Kiraz
24-03-2010, 09:01
Sn. Özgürbilgin, havalar yeteri kadar ısınmadığı için çabuk çimlenmemiştir, nisan ayında daha çabuk çimleniyorlar.

ozgurbilgin
24-03-2010, 11:07
Peki bu tohumlar sıcakların artması ile çimlenir mi yoksa yeniden başka tohum mu ekmek lazım?

Kiraz
24-03-2010, 11:47
Bu tohumların çabuk çürüyeceğini sanmıyorum, ben olsam beklerdim. Sabah sefası ve kadife çiçeği tohumları sonbaharda bahçeye döküldüğünde, sonraki ilkbaharda çimleniyor.

S Güngör
24-03-2010, 12:30
Kadife çiçeği dibine dökülen tohumlarından kendiliğinden çıkar ama biraz geç çıkar. Tohumunun döküldüğünü tahmin ettiğiniz yerleri düzenli sularsanız çimlenmeyi erkene alabilirsiniz.

çiğdem11
25-03-2010, 15:48
Ben geçen hafta diktim tohumları kocaman oldular, ama kalorifer yanında tutuyorum ışık ta alıyor epey hızlı gelişiyor..

k_donmez
25-03-2010, 19:09
Kadife çiçeği çok güzel bir çiçek. Değişik tür ve renk tonları da var. Kardeş bitki olarak diğer bazı bitkilerin veya sebzelerin yanına ekilebiliyor. Ancak benim kişisel tecrübeme göre kendi köküne yakın bir çok bitkinin yaşamasına da izin vermiyor. Tohumdan gelişimi yavaş oluyor. Çiçeklenene kadar mevsim yarılanmış oluyor.

sındırgılı
26-03-2010, 07:27
Evde çimlendirdiğim kadifeler: 1'er hafta arayla ekildiler.

MeyveliTepe
26-03-2010, 08:20
Sn.Sındırgılı,
Bunların yapraklarını kadifeye benzemiyor pek.

ayazkentli
26-03-2010, 11:15
Sevgili sındırglı,

sizin çimlenen çiçekler, sanki aynısefa çiçeğinin filizlerine benziyor. Çünki ben aynısefa tohumlarını çimlendirdim, şu anda tipleri-yaprakları tam sizinkiler gibi.

sındırgılı
26-03-2010, 19:06
Haklısınız Arkadaşlar. İnternette tarayınca aynısefe olduklarını gördüm..Neye niyet neye kısmet..Olsun oda faydalı bir bitkiymiş..Büyükadaya da dikmiştim..Bahçenin bir kısmı aynısefa bölümü olur..Teşekkürler..

MeyveliTepe
26-03-2010, 21:25
Ayn-ı sefalar da çok güzel çiçekler. Kışın bir-iki ay dışında hep çiçekli olur. Ama siz yine kadife de çimlendirin.

sındırgılı
27-03-2010, 20:36
Haklısınız,Bugün Karagöz kadife tohumu aldım.Çimlendirmeye sabah başlıyacağım.Fakat kadife diye bildiğim ayn-ı sefalarında sağlık için çok faydalı olduklarını bu sayede öğrendim..

k_donmez
10-04-2010, 18:22
Kardeş bitkiler konusundan da öğrenince domates dikeceğim alanın başlangıcına kadifeler gelip yerleşti. Çokta güzeller.

habibe
15-04-2010, 13:02
Torf için öğlen arası Koçtaşa uğradım. Kadife tohumu aldım (Marigold French ) çimlendirmek için geç mi?.
Pazardan yetişkin fidesini alacaktım görünce dayanamadım.

MeyveliTepe
15-04-2010, 17:55
Zaman geç değil. Kendiniz çimlendirin daha iyi gelişir, hazır olanları geçer.

habibe
16-04-2010, 10:09
Çok sevindim. Teşekkürler Meyvelitepe.

Hhatice
16-04-2010, 10:54
Ben de yeni ektim geç değil .Tohumdan ekilenler daha sağlıklı oluyor .
Sebze adalarının etrafına şaşırtmayı düşünüyorum .

melikesarı
14-05-2010, 12:37
Bugün pazardan top kadife çiçekleri aldım sarı ve turuncu renklerde çoçuk parkının yan tarafında bi çiçeklik oluşturmaya çalışıyoruz.Dolgun bir görünüm olması için ne kadar sıklıkla ekmemi önerirsiniz ? Neredeyse bütün gün güneş alıyor nekadar sıklıkla sulamak gerekir?

k_donmez
21-05-2010, 19:37
Bahçe girişindeki çiçeklik alana diktiğim kadifeler çok çabuk gelişiyor. Yaz boyu güzel çiçekleriyle ortamı şenlendirecekler.

Kedi Tırnağı
06-06-2010, 03:04
Arkadaşlar, nematod vs. kovucu etkisini öğrendiğimden beri bu çiçeğe daha bir sevgi-saygı duymaya başladım:D Çok hainim. İşimiz düşünce birden gözde oluverdi. Aslında nostaljik çiçeklerden birisi bence. Şu an İstanbul' un dört bir yanına da belediyeler bu çiçeği ekiyorlar. Kolay yetiştirilmesi ve dayanıklılığı nedeniyle mi acaba? Yoksa onlar da nematod temizliğini mi amaçlıyorlar:) Geçen gece dayanamayıp bir tane fide söküp:D eve getirdim. Kökteki topraklardan başka bir zararlı bulaşır diye korkup domates saksıma dikemedim. Ayrı bir saksıya koydum. Ondan tohum alırım herhalde yaz sonu. Yaz sonunu beklemeden, her kuruyan çiçekten tohum alınabiliyor mu?

Tohum bulup ekmek için çok mu geç kaldım? Bugün hava serinleyip yağış başlayınca ümitlendim ama kısa sürede gene ısınacaktır. Serin bir yerde tutsam ektiğim tohum yatağını acaba işe yarar mı?
Tohumu nerden bulabilirim ondan da emin değilim. Büyük marketlerde var mıdır acaba?

cumartesi70
24-07-2010, 05:51
Geçen yıl bir çiçekten sadece 1 tutam tohum almıştım.Evde torf içinde çimlendirip bahçeye geçirdim,her yer kadife çiçeği oldu.Toprakta ne buldularsa bazıları 1 metre çapa kadar yayıldı her yer kadife çiçeği oldu.Çok arsız bir bitki.

thisisme
25-08-2010, 17:29
Geçen yıl bir çiçekten sadece 1 tutam tohum almıştım.Evde torf içinde çimlendirip bahçeye geçirdim,her yer kadife çiçeği oldu.Toprakta ne buldularsa bazıları 1 metre çapa kadar yayıldı her yer kadife çiçeği oldu.Çok arsız bir bitki.

hangi ayda çimlendirdiniz?

esracer
23-10-2010, 11:48
benimde kadifelerim var seneye dahada güzel olacak ben iri çiçekli diye annemden istemiştim şansıma farklı türü çıktı ama iri çiçeklilerini buldum martta ekicem saksıya :)

Hydrosuccess
23-10-2010, 13:25
Bahçemdeki kadifeler İstanbulda havaların soğumasına rağmen coştular.Tagetes sp. sanırım serin havada daha iyi gelişiyor ve çiçekleniyor.

sakagun
23-10-2010, 21:17
Çiçek mi daha güzel kelebek mi?

ELSAN
16-02-2011, 14:21
Herkeze merhabalar konu unutulmuş gibi gözüksede tekrar açmak istiyorum bana bu kadifelerin iri çiçekli olanları yani el içini dolduracak büyüklükte olanları herhalde erecta olması lazım onlardan lazım tohum ya da fide olarak nereden temin edebilirim ve kadife hakkında detaylı bitki toplamam lazım iyi günler herkeze.

ELSAN
16-02-2011, 14:25
Kadife çiçekleri bütün bahar bahçelerin süsü. Bir serada 20 gün önce strafor kasalara torfa ektiğimiz F1 hibrit kadife çiçeği tohumları şaşırtma boyundalar. Şaşırtma işlemi hızla sürüyor.

İri sarı ve turuncu kelleli açacaklar. Tagetes patula 'lar Sn. Balıkçı'nın gönderdiği resimdeki gibi açarlar. Tagetes erecta' lar ise benim bahsettiğim şekilde.

sayın Mine Pakkaner bu resimdeki gibi sarı ve turuncu renkte açan kadife çiçeklerinin fidelerinden ya da tohumlarından arıyorum yardımcı olabilirmisin acaba?

Mine Pakkaner
16-02-2011, 21:44
Amatör tohumları hipermarketlerin bahçe bölümlerinden, profesyonelini de tohumculardan bulabileceğiniz bir çiçek. Mart ortasında da fideleri bütün fidanlıklarda satılmaya başlar.

Burada profesyonel bir firma var.
http://www.istanbultohumculuk.com.tr/CicekTohumlari.asp?ID=59

ELSAN
16-02-2011, 21:59
Sayın Mine Pakkaner ilginiz için teşekkür ederim

ELSAN
19-02-2011, 10:21
Kadife hakkında bişi sormak istiyorum ilk denemelerim olan kadife çiçeklerim 5 gün içinde çimlenmişler buğün sekizinci günleri ama bir sorun var gibi gözüküyor çimlenen çiçeklerin 5cm sap uzunlukları var sapın üstünde ise iki adet küçük yapraklar var tuhaf olan ise sap rengi beyaz... Bu olay normalmidir yardımcı olursanız sevinirim en kısa zamanda resimleri eklemeye çalışacağım.

elek
19-02-2011, 11:02
Sayın Elsan, sanırım fidecikler yeterince güneş almıyor (sapın 2 yaprak için çok uzun olması ve rengin beyaz olması bunu düşündürüyor) Ya da topraktan dolayı kadifelerde mantari bir hastalık oluşmuş. Resimleri gördüğümüzde daha iyi bir değerlendirme yapılabilir.

ELSAN
21-02-2011, 10:05
Sayın elek büyük ihtimalle güneş den kaynaklanıyor çünki bulundukları yer güneş almıyor pek yani devamlı yarı gölge bir yer malesef resimleri bi aksilikden dolayı koyamıyacağım.

Kadife ne sıklık ile dikilebilir ?

elek
21-02-2011, 10:11
Ne kadar boy atmasını istiyorsanız ona göre düşünün, sık olunca yeterince gelişemeyip cüce kalırlar. 15 cm orta karardır.

ELSAN
21-02-2011, 12:40
Teşekkürler sayın elek peki kadife çiçeğinin kök derinliği nedir yani teras da kadife yetiştirmek istesem tahmini olarak ne kadar bi kök derinliği yeterlidir en uygun toprak karışımı ne olur?

trilye
24-02-2011, 18:34
Geçen sene kuruyan kadifelerin çiçeklerini tohum olarak kullanabilirim belki diye toplamıştım.Tohum bu çiçeklerin hangi kısmı olabilir bilemiyorum.Tahminim çiçegin dibindeki siyah kısımları olabilir diye ama onlarıda tohuma hiç benzetemiyorum.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

üzüm
24-02-2011, 18:59
Doğru tahmin etmişsiniz. Bu (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=297585&postcount=3) mesajdaki ilk fotoğraf kadife çiçeği tohumu.

elek
24-02-2011, 19:12
Aşağıdaki resimde siyah iğne gibi olanlar kadife çiçeğinin tohumudur. Evet tohuma pek benzemiyor sayın Trilye ama hakikaten çıkıyor bu minik şeylerden koca çiçek :p

Tohumu dikerken toprağın üstüne yatay şekilde koyarsanız 1-2 gün erken çıkar. Siyah kısım aşağıya gelecek şekilde batırırsanız daha geç görünür çimlenme. Torf-bahçe toprağı karışımı, torf yoksa bahçe toprağı.. Hepsinde yetişebilir, çok seçici bir bitki olmadığını düşünüyorum. Saksı derinliğine gelince.. Bitki aralıkları için olan kural burada da geçerli sayın Elsan, ne kadar derin saksı o kadar büyük bitki diyebilirim. Balkon saksılarında (uzun yeşil olanlar) 15 cm kadar büyüyüp çiçeğe geçerken 30 cm uzunluğu olan kovalara diktiklerim 25-30 cm büyüdüler ve daha çok çiçeğe durdular.

Son olarak, kadife yetiştiriyorsanız sebze bahçeleri için de biraz ayırın. Nematodları uzak tuttuğu için iyi tarım uygulamalarında kullanılan bir bitki. Daha detaylı bilgi için "Kardeş Bitkiler" diye aratabilirsiniz.

iremmsude
24-02-2011, 19:23
bu tohumların en uygun çimlenme vakti ne zaman acaba

trilye
24-02-2011, 19:39
Çok teşekkür ederim sayın elek,anladığım kadarıyla sizin daha önceden kadife tohumu çimlendirme deneyiminiz var.Bu yüzden bir sorum daha olacak.Bu tohumları suda bekletmem gerekir mi yoksa direk ekebilir miyim?
Ben bu tohumları geçen sene annemin sebzelerinin yanına görüntüsü güzel olsun diye ektiği kadifelerden toplamıştım.Kardeş bitkiler başlığını daha önceden okuduğum için bu sene bol miktarda ekmeyi planlıyorum.İnşallah bütün tohumları çimlendirebilirim.

Sevgi Durul
24-02-2011, 20:04
Ben geçtiğimiz yıl kadife tohumlarını, suda bekletmeden ekmiştim. Çimlenmede sorun olmuyor, nazsız bir bitki.

umutyolcusu
24-02-2011, 21:05
Geçen sezun tohumlarını almadığım(daha doğrusu nasıl tohumu olduğunu anlayamadığım) kadifelerin toprağına birazda başka toprak ekleyip yılbaşı çelikleri dikmiştim.Baktım dibinde bir bitki bitmiş.Söktüm ama kokusunu duyunca kadife olduğunu anlayıp geri diktim.3 taneler,gerçekten nazsız bir bitki,bu yıl sezonu erken açmış olduk;)

Sevgi Durul
03-03-2011, 18:38
Elimdeki bütün kadife çiçeği tohumlarını, bugün bahçeye ektim. Bir yandan da, erken mi diye tereddütlüyüm.

esracer
12-03-2011, 14:17
Bende 2 gün önce ektim kadifelerimi. erken değil sayın Sdurul erken ekmek erken çiçeklenmek demek bence. geçen sene ben nisan sonunda ekmiştim ancak haziran sonuna doğru çiçeklendiler

sebnem&mircan
27-03-2011, 09:30
Merhaba
Domatesin yanina dikmek icin kadife cicegi tohumu aldim. Ilk defa kadife cicegi tohumu gordum. Bunlari nasil dikecegim hic bilmiyorum. Siyah kismi uste veya alta gelse, **** yatay olarak eksem olurmu ? Birde ne kadar surede cicek acar ? Bilgisi olan arkadaslar lutfen yardimci olurmusunuz. Tesekkurler

DilSe
27-03-2011, 09:44
Ben top kadife tohumlarını 5 Şubatta ekmiştim. Çok mu erken ektim acaba? Menekşelerim, petunyalarım, ipek çiçeklerim, 26 Şubatta ektiğim sardunya, hüsnüyusuf ve aslanağzı tohumları bile çimlendi ama onlarda hiç bir hareket yok. Galiba top kadife için erkenci davrandım. Tekrar deneyeceğim . :(

umutyolcusu
27-03-2011, 10:53
Merhaba
Domatesin yanina dikmek icin kadife cicegi tohumu aldim. Ilk defa kadife cicegi tohumu gordum. Bunlari nasil dikecegim hic bilmiyorum. Siyah kismi uste veya alta gelse, **** yatay olarak eksem olurmu ? Birde ne kadar surede cicek acar ? Bilgisi olan arkadaslar lutfen yardimci olurmusunuz. Tesekkurler

Tohumu nasıl ekeceğiniz önemli değil,fazla derine ekmeyin yeter.2-3 ay içinde çiçek açar muhtemelen.Benimkiler kendileri bitti ve şimdi çiçekliler:rolleyes:

umutyolcusu
27-03-2011, 11:06
Ekmeden bitince de güzel oluyormuş meğer:D

sebnem&mircan
28-03-2011, 06:34
Masallah ne kadar guzel ve canli gozukuyor. 2 3 ay sonraya cikacaksa cicekler, hemen yarin ekeyim bari. Cimlendirmeyi ayri yerde yapip sonrada sasirtiyormusunuz ? yoksa direk yerine mi ekmek lazim ? Cok soruyorum kusura bakmayin yavas yavas ogrenecegim boylelikle.

umutyolcusu
28-03-2011, 13:15
Ben özellikle ekmedim,geçen yıldan tohumlar saksıda kalmış,bir tanesini ot diye söktüm ki koksunu duyunca kadife çiçeği olduğunu anlayıp geri diktim.Hemen tuttu o da .Yani denemeyle sabit ister yerine ekin ister yerini değiştirin naz yapmıyor.Açıkçası ilk defa tohumdan yetiştirmiş olduğumdan şaşırtmaya gerek var mı bilmiyorum ama sanırım gerek yok.Yine de daha önce tohumdan yetiştirenler ne der bilemem.

sebnem&mircan
28-03-2011, 16:46
Cok nazli olmadigina gore direk yerine ekeyim bari. Bahcemiz olsaydi demek ki bi kere tohum ekicegiz bir daha karismiyacagiz o her sene daha fazla bi sekilde cikacak :) yardiminiz icin cok tesekkur ederim

sebnem&mircan
09-04-2011, 22:50
20 Kadife tohumlarini iki gun once ekmistim. Bu gun uc tanesi topraktan bas gostermis :)
Sebzeden sonra ilk cicegim oldu. Insallah ciceklerinide gorurum

h.ışık
24-04-2011, 12:25
Merhabalar, "Bugün 23 Nisan neşe doluyor insan" :D deyip ben de kadifeleri, 1 hafta önce ektiğim tere tohumlarının aralarına dün ektim. Biraz sık oldu sanki. Ama olsun domatesleri şaşırtınca kadifeleri de domateslerin olduğu yere şaşırtıtım. İkisi birlikte şaşkın şaşkın büyürler. :dilli:

sebnem&mircan
24-04-2011, 17:34
:)) Saskin sebzeler, saskin ciceklere karsi. Benim kadife hala saksida bekliyor gelisimleri cok yavas. Ya bende boyleler ya da geneli yavas bilemiyorum.

h.ışık
24-04-2011, 19:15
Ben kadifeleri şaşırtmamak için direkt yerlerine ektim. Burada büyüyecekler inşallah. Ancak tohumların üstünü çok ince örtmeye çalıştım. Ama daha sonra yaptğım araştırmalara göre kadife tohumlarının üzerinin örtülmesine gerek yokmuş. Üzeri örtülerek de ekim yapılabiliyormuş tek tesellisi geçte olsa çıkacak olması.

sebnem&mircan
24-04-2011, 22:11
Sasirtmamak mi lazimmis?

sebnem&mircan
24-04-2011, 22:19
Cok cabuk cimleniyorlar ona sahidim ama sonrasi yavas **** ben aceleciyim :) bende orttum ustlerini, hatta biraz fazla bile orttim ki sapkali cikmasinlar diye :)) 22 nisanda ektigim 8 kadifeden 4 tane dun 2 tanesi bugun cimlendi. Eskiler ise bazilari dort yaprak bazilari hala iki yaprak oldular.

sebnem&mircan
26-04-2011, 05:34
kadife cicegim :)

esracer
15-08-2011, 13:37
Kadife Zamanı :p

ay-dın
08-09-2011, 21:46
çiçekçilik işinde biraz acemiyim. kadife çiçeklerinin tohumlarını ilk kez farkettim. demekki kuruyan çiçeklerde bulunuyormuş tohumları

ciceksever70
19-10-2011, 08:11
Bu yil ektigim kadifeler tüm bahceyi sardi, bahcede olanlari öylece toprakta biraktim acaba dökülen tohumlar baharda yeniden cimlenir mi diye. Ama cimlenmese de zaten cok kolay yetisen ve uzun süre cicekli kalan bir bitki. Artik her yil ekmeye karar verdim.

gülenmelek
26-10-2011, 07:47
Sadece paylaşmak istedim ;)

hanndan
26-10-2011, 10:54
Gülenmelek, güzel bir görüntü,çok iyi zamanlama.

gülenmelek
26-10-2011, 11:42
Teşekkür ediyorum ;) 2 canlıyı da çok seviyorum, denk geldi. ;)

Sonul
26-10-2011, 15:05
252661

Türkan
26-06-2012, 19:48

ya benimkinin paketindede o resim vardi ama bak simdi ne haldeler.cok saskinim cok

Türkan
26-06-2012, 19:50
belki yeri dardir diye seyrek olarak baska yere aldim.bakalim ciceyi deyisicekmi

Türkan
26-06-2012, 19:52
[QUOTE=esracer;847575]Kadife Zamanı

cok kiskandim seni galiba benimkiler neden oyle degil nolur yardim et banada

YeniGine
20-11-2012, 01:05
347469

Libertyy
20-11-2012, 07:58
Bu yil ektigim kadifeler tüm bahceyi sardi, bahcede olanlari öylece toprakta biraktim acaba dökülen tohumlar baharda yeniden cimlenir mi diye. Ama cimlenmese de zaten cok kolay yetisen ve uzun süre cicekli kalan bir bitki. Artik her yil ekmeye karar verdim.

Her ne kadar işimi sağlama almak için her sene bir miktar tohumu toplayıp kenara ayırsamda, yere dökülenler bir sonraki sene kendiliğinden yeşeriyor Çiçeksever70...

agunay
23-02-2013, 20:24
Kadife çiçeklerimin tohumları bu gün toprakla buluştu. Bakalım nasıl olacaklar.

hercai73
06-03-2013, 12:18
çok kolay çimleniyor ve çabuk gelişiyor hele kış ayları sert geçmiyorsa çiçeklerini kışın ortasında bile koruyor

ebrulim77
20-03-2013, 22:20
bende bugün çiçekler için ayırdığım kısımda (bu kış taşındık bahçe düzenlemesi yavaş yavaş yapıyorum da ;) ) toprağa keçi gübresi ve evde kalan azıcık torfu karıştırıp şöyle bir çapalayıp havalandırdım.sonra bir şerit halinde kadife tohumlarımı ekip üzerini hafifçe örttüm.şaşırtma yapmayı düşünmüyorum.sık sık çıkıp renklendirsinler o kısmı.bide ağaç diplerne ektim aynı şekilde.ağaçlar yeni dikildi öyle gölge yapacak bir yanı yok şuan..sizce başarılı olurmu bu şekilde ektiklerim? ne zaman çiçeklenirler aceba :confused:

Nazlı N92
26-04-2013, 08:50
çiçeklilik süresi kaç ay sürüyor ve herhangi bir bakım gerektirir mi

zebra
23-03-2014, 19:28
Hayirli aksamlar arkadaslar,

Bugun gecen yilin mahsulu olan, kurutulmus kadifelerin tohumlarini ektim. Ilk defa kuruttugum icin, her cicekten onlarca tohum elde edecegimi zannediyordum. Ama cogu tohum sanki ici bos gibiydi. Bazilari sert, iyi tohum gibi gozukurken, bazilari ici fos gibiydi. Acaba domates tohumlari gibi, kadife tohumlarini, kurutmadan once suyun icine atip, batanlari mi kurutmak gerekiyor? Eger MeyveliTepe gibi ustalar, cevap verirse sevinecegim.
Simdiden tesekkurler.

Muda
23-03-2014, 23:32
Sayın Zebra; Tohumlar tam olgunlaşmış ise bir çiçekten oldukça fazla tohum elde edersiniz. Tohumlar incecik siyahımsıdır. Olgunlaşmış tohumlar tohum kesesini elinize aldığınızda ağır ve dolgundur. Kendileri incecik olmasına rağmen çok kolay çimlenirler. Siz direk toprağa dağıtarak üzerlerini toprak ile ince bir tabaka halinde ekin. Rahat bir şekilde çimleneceklerdir.

zebra
24-03-2014, 03:16
Sayın Zebra; Tohumlar tam olgunlaşmış ise bir çiçekten oldukça fazla tohum elde edersiniz. Tohumlar incecik siyahımsıdır. Olgunlaşmış tohumlar tohum kesesini elinize aldığınızda ağır ve dolgundur. Kendileri incecik olmasına rağmen çok kolay çimlenirler. Siz direk toprağa dağıtarak üzerlerini toprak ile ince bir tabaka halinde ekin. Rahat bir şekilde çimleneceklerdir.

Evet benimde demek istedigim buydu. Butun tohumluk ciceklerimi, dalinda kuruyuncaya kadar dokunmadim. Ama sonuc olarak, tohumlarin az bir kismi simsiyah iken, cogu cok acik siyah, hatta sarimtrak renklerdeydi. Buyuk ihtimalle de ektigim sarimtrak ya da acik siyah tohumlardan bu yil cicek elde edemecegim herhalde. Ama deneme amacli yine de ektim. Cevabiniz icin tesekkurler.

TCM
13-04-2015, 15:20
Isıtılan odada 6 lt. lik dibi toprak ortası cocopeat ve üstü torf dolu plastik saksıya ekilen kadife çiçeği tohumları 36 saatte çimlendi ve üçüncü günde aşağıdaki gibi oldu.

guppy
13-04-2015, 15:37
Benim geçen yıl kadifelerim çok gelişti. Gübrelemesi de eksiksiz olmasına rağmen çiçek yapmadılar. Sebebi ne olabilir?

Mücevher Çalısı
13-04-2015, 16:03
Az güneşlenme, fazla gübre, cinsinden de olabilir. Benim her saksımda çıkıyorlar, bir karış olmadan minik minik çiçek açıyorlar, nazlı bir çiçek olduğunu sanmıyorum.

pelagos
23-04-2015, 19:11
arkadaşlar 1 haftayı geçti hala tık yok benim kadifelerden. saksının altı delik..fazla suyu verebiliyor..odanın içinde cam kenarında duruyor ışık alsın. diye..bir de garanti olsun diye bazı tohumları yatay koyup üstüne torf serptim..bazılarını da direk torfa sapladım..sizce neden filizlenmedi bu kerata?

TCM
24-04-2015, 08:58
arkadaşlar 1 haftayı geçti hala tık yok benim kadifelerden. saksının altı delik..fazla suyu verebiliyor..odanın içinde cam kenarında duruyor ışık alsın. diye..bir de garanti olsun diye bazı tohumları yatay koyup üstüne torf serptim..bazılarını da direk torfa sapladım..sizce neden filizlenmedi bu kerata?

Ortam ısısı iyiyse çoktan çimlenmesi lazımdı. Üstte yazdım ısıtmalı odada (26 derece civarı) birbuçuk günde çimlenme başladı.

B e t ü l
24-04-2015, 12:55
Bence hiç nazı olmayan bir tohum. Ben de annemin bahçesinden getirdiklerimi lale saksının dibine rastgele serpiştirdim Mart ayında. Şu anda gerçek yapraklarını çıkarıyorlar ve gayet sağlıklılar. Oradan alıp şaşırtacağım. İçerdekiler çabuk çimleniyor ama ya boyları uzuyor ya da bir türlü gerçek yaprak çıkarmıyorlar. Bence dışarısı daha sağlıklı

Robin Oskay
24-04-2015, 21:56
Arkadaslar bu is beni de sardi ve gittim tohum aldim ve bir saksiya ektim ama bir farkla ben disarda tutuyorum ektiklerimi hava ortalama gece14 derece gunduz 20 civarinda bakalim cikacaklarmi..Tuhaf tohumlari var alisik degilim bu tur tohumlara uzun celtik **** aycicegi gibi tuhaf bir tohumla karsilastim ama deniyorum ve resimlerini cekmistim sizinle paylasiyorum.Domateslerimin yanina her sene hazir alip ekiyordum bu sene farkli olsun ve ben yetistireyim dedim.Sonucu sizinle paylasacagim..Tekrar yukledim resimler cikmamis ..

pelagos
25-04-2015, 14:02
Ortam ısısı iyiyse çoktan çimlenmesi lazımdı. Üstte yazdım ısıtmalı odada (26 derece civarı) birbuçuk günde çimlenme başladı.

sulamayı çok yapıyor olabilir miyim? 10 cm yükseklikte ve 10 cm çapındaki bir saksıya günde iki çay kaşığı su veriyorum

TCM
26-04-2015, 07:46
sulamayı çok yapıyor olabilir miyim? 10 cm yükseklikte ve 10 cm çapındaki bir saksıya günde iki çay kaşığı su veriyorum

Sürekli nemli kalacak şekilde su spreyleyin. Ben üzeri örtülü olmayanları sabah akşam üzeri cam veya streç ile kapalı olanları iki günde bir spreyle su püskürtüyorum.

B e t ü l
27-06-2015, 17:40
Tohumdan yetiştirdiğim kadife çiçeklerimin gelişimi oldukça iyi iken yaprak uçlarında fotoğraftaki gibi bozulmalar var. Problem nedir acaba ?

Mücevher Çalısı
27-06-2015, 18:02
Tohumdan yetiştirdiğim kadife çiçeklerimin gelişimi oldukça iyi iken yaprak uçlarında fotoğraftaki gibi bozulmalar var. Problem nedir acaba ?

Kadifelerinizin yapraklarında güneş yanıkları var gibi Sevgili Betül...

B e t ü l
27-06-2015, 19:57
Güneşe dayanıklı olduğunu sanıyordum. Anneminkiler tam gün güneş altında olmalarına rağmen yapraklarında böyle bozulma görmedim.

Mücevher Çalısı
27-06-2015, 20:14
Benim kadifelerim yaz sıcaklarını ve güneşini pek sevmiyorlar, küllenmeye benzer hastalıkları oluyor ve kuruyorlar. Çabuk gelişen bir bitki, yaz sonu tohumdan çıkanlar sonbaharda çok güzel çiçekleniyor ve onlar da kış soguklarında kuruyor.

Belki benim kadifelerin cinsinden, belki de Antalya'nın havasından bilemiyorum ama bahar dönemlerimiz kadifeli oluyor :)

Sıcak ve güneş dokunmuş diye düşündüm...

hira
27-06-2015, 20:54
Bende deneme amaçlı bir kaç tane boylu kadife çiçeği tohumu ekmiştim ama sadece bir tane çimlendi :o Onunda yapraklarını sanırım tırtıl yedi, bazı yaprakların sadece damarları kalmış, kadife çiçeği iskeleti :)

a_fan_of_barca
29-07-2015, 15:54
Bir ilginç resim daha, yol kenarında hayata sıkıca tutunan bir kadife çiçeği...

Mücevher Çalısı
12-10-2015, 14:07
Kadifenin bu hayata tutunma azmine hayranım (bildiğin yayılıcı :dilli:). Kendi kendine kıvrıldığı başka bir saksıya kök salmış güzelim. Kıyamadım tekrar toprağa gömdüm:)

580853

580854

Jakin
17-10-2015, 08:56
581278

Temmuz ortasında tohumunu ekmiştim.
Kaç gündür ağır çekimde açıyor, bir çok tomurcuğu var ama sabredemedim hepsi açıncaya kadar.
Fotoğraf kalitesinin kusuruna bakmayınız.
Bazı yapraklarında yer yer kuruma ve sararmalar var, fotoğrafta pek görünmüyor olsa da.
Bu sararmalar için ne yapabilirim acaba?
Bir hafta önce azotlu katı organik çiftlik gübresini suda bekleterek sulamıştım.

TCM
17-10-2015, 09:27
@Jakin, havalar soğuyor artık muhtemelen ona bağlıdır sararmalar. Ancak gübre fazla geldiyse (benim bir kaç kökte başıma gelmişti şeker gübre sonrası) bozulma olmuş olabilir.

Jakin
17-10-2015, 09:38
Sn. TCM yanıt için teşekkürler. Gübre vermeden önce başlamıştı sararmalar, dediğiniz gibi fazla geldiyse sararmayı arttırmış olabilir.
İlk diktiğimden, bir ay öncesine kadar içeride güneşli bir yerdeydi. Bir ay kadar önce balkona aldım, biraz rüzgara maruz kaldı. O da etkili olmuştur belki.
Hepimize bol çiçekli günler..

Mücevher Çalısı
17-10-2015, 10:41
Kadife hanımlar (benimkiler) çiçeklenme dönemi geldiği zaman köke yakın yapraklarını birer birer yukarıya doğru kurutuyor, bu onun doğal süreci...

İlknur
25-03-2016, 07:40
Ben de bu sene sitemizin bahçesi için kadife tohumu çimlendirdim. Ev ortamı sıcak olduğu için hemen çimlendi, bu hafta minik bardaklara aldım biraz büyüsünler havalar da düzelmiş olur o zaman bahçeye alırım.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlknur
25-03-2016, 07:41
Ben de bu sene sitemizin bahçesi için kadife tohumu çimlendirdim. Ev ortamı sıcak olduğu için hemen çimlendi, bu hafta minik bardaklara aldım biraz büyüsünler havalar da düzelmiş olur o zaman bahçeye alırım.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160325/941177855001cb15ee1eb8ee9e6c1577.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160325/d4d7e0eb8e26931b72393a8c3db8c538.jpg

putko
11-04-2016, 12:58
Merhaba Arkadaşlar,
Tohumdan yetiştirmekte olduğum kadife çiçeklerimin bazılarının yaprağı kesilmiş gibi düşmüş. Düşen yapraklar hala taze, ve kesikler çok düzgün görünüyor. Yağmur yağmıştı gece ama fiziksel bir zarar değilmiş gibi duruyor çünkü çok düzgün kesikler var. Toprakda böcek gibi şeyler aradım ama birşey göremedim. Yağmur çok da yağmadı, fazla sudan olacak desem o da değil. Sizce ne oluyor ve ne yapabilirim.
604867

604868

604869

Mücevher Çalısı
11-04-2016, 13:50
Gece aktif olan tırtıllar var belki onlar tırtıklamışlardır.
Örnek: Benim Frezyalarım (http://www.agaclar.net/forum/1438671-post1251.htm):mad:

putko
11-04-2016, 14:21
Gece aktif olan tırtıllar var belki onlar tırtıklamışlardır.
Örnek: Benim Frezyalarım (http://www.agaclar.net/forum/1438671-post1251.htm):mad:

Teşekkürler Sn. Mücevher Çalısı,
Geçen gün bu saksıdan 3 metre uzakta yeni aldığım akçaağacın saksısında siyah-kahverengi bir tırtıl buldum. Toprağı biraz eşeledim ama birşey çıkmadı. Bu hayvanlar bu kadar hızlı olabilir mi? Birde son iki defadır terasda kelebek görüyorum. Bende ne güzel teras çiçeklendi diye kelebekler geliyor artık diye düşünmüştüm. Acaba onlar mı kırtlıyorlar?

Siz kendi tırtıllarınızdan nasıl kurtulmuştunuz?

Gece nöbeti tutacağım artık :)

Mücevher Çalısı
11-04-2016, 14:40
Kemirdikleri saksıları silkeledim, eşeledim bir şekilde şanssızları buldum. Bazen saksıları yer değiştirirken saksı kenarlarında saklanırken bile buldum onları:) Bulunanlar imha edildi:(

Kelebek formunu da gördüm yaramazların, Güve formunda gösterişsiz Kelebekler...

Ek olarak: Bu Tırtılların yürüyüşleri cüsselerine göre inanılmaz hızlı (ben şaşırdım:))...

putko
11-04-2016, 15:16
Güve gibi değildi benim gördüğüm kelebek, tipik türk kelebeği idi. Turunculu grili, kahverengili. Güve formunda dediğiniz gri tek renk kaba şekilli kelebekse eğer. Kelebekde ek hızlıydı.
Ev yapımı ilaçlara baktım ama pek bişe bulamadım. Tırtıl için olanlar var ama yapılabilir değildi. Biraz fiziksel mücadele vereyim olmazsa ilaç alırım.

Teşekkürler tekrardan.

erdemreyyan
30-06-2016, 23:11
kadifenin tohumu çiçeyin neresinde

sevgihoca
30-06-2016, 23:26
kadifenin tohumu çiçeyin neresinde

Çiçeğin kendisi tohum.Çiçek kuruyunca elinizle ovalayın,o kadar.

Mücevher Çalısı
28-09-2016, 15:54
Tohum paylaşım etkinliği yoluyla edindiğim ve bu sezon en başarılı şekilde yetiştirebildiğim Boylu Kadife,

628676

Paylaşım için teşekkürler Sayın celalim01;)

hmy__hmy
16-11-2016, 19:16
Kadife çiçeği tohumlarımı bu ayda evde çimlendirebilirmiyim veya uygun ışıkla bu ışık nasıl olmalı ayrıca oda sıcaklığı ne kadar olmalı

Gecekondu
13-02-2019, 09:34
Kadife çiçeği tohumunu bahçeye rastgele serpiştirsek sonuç alırmıyız?

EAkpınar
13-02-2019, 14:50
[QUOTE=Gecekondu;1558865]Kadife çiçeği tohumunu bahçeye rastgele serpiştirsek sonuç alırmıyız?[/

Annemler öyle yapıyor:rolleyes:

EAkpınar
13-02-2019, 15:01
Arkadaşlar biz gürcüler kadife çiçeğini baharat olarak kullanırız. Ancak bu kadifeler bodur değil 70-80 cm yükseklikte olurlar. Bu cinsin adını bilemiyorum. Forumda bilenler mutlaka vardır. Biz zaprana diyoruz. Sarı çiçekler taze haldeyken kopartılır. İpe dizilerek ya da masa üzerine top top dizilerek kurutulur. Daha sonra çiçek kısmı kesilerek tohum kısmından ayrılır ve ufalanır. Biz gürcü yemeklerinde bolca kullanıyoruz. Köfte ve tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz.

TCM
13-02-2019, 15:01
Kadife çiçeği tohumunu bahçeye rastgele serpiştirsek sonuç alırmıyız?

Serpiştirip tırmıkla (yoksa dal parçasıyla) toprağa karıştırıverin hafiften. Arsız, dayanıklı, hastalık bilmeyen süper çiçektir. Her boydayken toprağıyla alıp istediğiniz yere aktarabilirsiniz, hiç sesini çıkarıp yadırgamaz.