PDA

View Full Version : Tohum Takas Etkinliğinden Edindiğimiz Tohumların Ekimi (2013-14)

Sayfalar : [1] 2 3 4

malbman
09-01-2014, 09:41
Kusursuz bir organizasyon dahilinde, hem paylaşımcıların ve hem de organizasyonu yürüten arkadaşların paha biçilmez özverisi sayesinde elde ettiğimiz değerli tohumlarımızın akıbetini bu başlık altında paylaşalım derim.

Zira her biri benim için bir servet değerindeki tohumların akıbetini bilmek tohumları paylaşan arkadaşlarımızın en doğal hakkı ve bizim de en büyük yükümlülüğümüzdür diye düşünüyorum.

Sayın moderatörlerimiz yeri burası değilse konuyu uygun bir başlığa taşırsanız oradan devam edelim.

Sevgilerimle.

Not: Çimlendirdiğim tohumları forumdaşlarımızdan sayın bountr'nin http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/29307.htm (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/29307.htm) başlığından kopya çektiğim :p yetiştirme kabininde yetiştireceğim bilgisini bir kez de bu mesajdan vermek istedim.

Zira böyle bir kabin ya da sera ortamında yapay ışık olmadan, çimlendirilen tohumların gelişmesi hava ve ışık şartlarının yetersiz olduğu kış mevsimi itibarıyla pek mümkün değil. Bu nedenle, yukarıdaki ortamları sağlayamayacak olan arkadaşların şimdiden tohumlarını çimlendirip heba etmemesini, uygun şartların oluşmasını beklemelerini tavsiye ederim.

malbman
09-01-2014, 09:49
Sayın bahçedenn'den gelen ne kadar siyah renkli domates tohumu varsa onlarla birlikte bir adet sarı ampul domates tohumunu çimlendirmeye aldım.

Anlayacağınız küçük bir "bahçedenn" bahçesi oluşturuyorum :p:p

463865

463866

Daha erken değil mi diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet erken ama forumdaşımız sayın bountr'den kopya çektiğim :p http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/29307.htm yapıyorum. Kış boyu domateslerimi orada yetiştireceğim.

Eğer başarılı olursam buradan alacağım meyvelerin çoğunu tohumluk olarak ayırıp gelecek yılki etkinliğe daha fazla çeşit ile katılmayı umuyorum.

incirli
09-01-2014, 12:10
havalar biraz ısınsın, ben de birkaç fotoğraf koyacağım :)

Muda
09-01-2014, 23:03
Arkadaşlar biraz acele etmiyor muyuz. Ben geçen sene bir kısım tohumu çimlendirmeme rağmen yeterli sıcaklık ve şaşırtmayı zamanında yapamadığım için kaybetmiştim. Yeterli ışık ve sıcaklığın olduğu bir zamana kadar biraz daha sabredebilsek çok daha iyi olabilir sanırım.

Benim tohum olarak ayırdığım turuncu büyük dolmalık biberlerin tohumları saksının kenarına dökülmüş. Şu anda onlardan büyük kısmı çimlenmiş. Havalar ısınıncaya kadar nasıl öldürmeden durdurabileceğimi düşünüyorum. Tohum olarak duruyor. Ancak tohum çimlenince gerekli ışık ve ısı olmadığı durumunda bir süre sonra ölüyorlar. Hatta bu yıl bir kısım tohumlarımı yarısını çimlendirip diğer yarısını direk toprağa ekmeyi düşünüyorum. Herhangi bir durumda yüzde ellisi hayatta kalıp yeniden tohum alabileyim.

malbman
10-01-2014, 07:29
Sayın Muda, sanırım bu yetiştirme kabinini yapıyorum. Kış boyu domateslerimi orada yetiştireceğim. dediğim yeri gözden kaçırmışsınız.

Bu kabin (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/29307.htm)sayesinde bitkilere kış boyu gereken ışığı ve sıcaklığı sağlayabileceğimi sanıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

limon_sever
10-01-2014, 12:46
Ben de bhut ve jalapeno biberlerden ikişer adet ektim. Çimlendiklerinde saksılara dikeceğim. ;)

464089

464090

malbman
10-01-2014, 14:02
Sayın limonsever, bardakların üstünü kapatmamışsınız sanırım. Bir parça streç film ile kapatsanız nemi korumuş olursunuz.

limon_sever
10-01-2014, 14:07
Sayın limonsever, bardakların üstünü kapatmamışsınız sanırım. Bir parça streç film ile kapatsanız nemi korumuş olursunuz.

Ben daha önce hiç streç film kullanmadım. Hep böyle ektim. Bunlarda deneyim. İyi olursa şubat-marttaki büyük ekimde bütün tohumlarda yaparım. Teşekkür ederim.

celalim01
10-01-2014, 23:35
Bende henüz beklemede olanlardanım.Biraz daha zaman geçsin sonra işe koyulmak düşüncesindeyim.

hira
11-01-2014, 00:14
Güzel bir başlık olmuş..

Vakti geldiğini düşündüğümde bende burada tohumları çimlendirmedeki deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Beceriklican
11-01-2014, 23:38
Merhaba acaba hala tohum talebinde bulunabiliyormuyuz...

MeyveliTepe
12-01-2014, 00:55
Merhaba acaba hala tohum talebinde bulunabiliyormuyuz...

Bu yılın etkinliği bitti maalesef. Yenisi tohum tanıtımlarıyla Haziran gibi başlayacak.

habiş
12-01-2014, 13:53
bu pet bardaklarında çimlendirme oldukça işe yarıyor bu yıl bütün fidelerimi pet bardakta çimlendireceğim pet bardakta torf'a ekim yapıyorum ağzını streç poşetle kapatıyorum peteğin üzerine koyuyorum bir hafta önce bu yöntemle 5 tane kumkuat çekirdeği ektim 5'ideçıktı çok tatlılar gerçekten ;)

malbman
14-01-2014, 08:48
Sayın bahçedenn'in gönderdiği Sivas koyulhisar, Black from Tula ve Black Krim domateslerim ve bunlarla birlikte ektiğim on adet Roselle (sudan Bamyası)'ndan bir tanesi de çimlendi. Diğerlerini de bekliyorum :p

464712

464713

birnefestoprak
14-01-2014, 17:21
Sayın bahçedenn'in gönderdiği Sivas koyulhisar,

Bu domatesin kaynagini tam bir kesinlikle teyit edememis olsak da, Koyulhisar'in Sivas'in Karadaniz'e en yakin ilcesi olmasi bunun yerli bir cesit olmasi ihtimalini cok guclendiriyor (yine de kac nesildir yorede yetistirildigine bakmak gerek). Aslinda Samsun ya da Sinop gibi bir kiyi ilimizde uzun suredir yetistirilen bir yerli cesidin varligi konusundaki umudumu yitirmedim ama iklim itibariyle Siyah Koyulhisar da beklentimi karsiliyor.

Bu noktada sorulmasi gereken soru su:

- Cesidi Sn Omer'e ilk gonderen kisi, domatesi ticari tohumdan 15-20 senedir mi yetistiregelmis yoksa tohum ailesinde veya yorede en az 50 yildir geleneksel olarak yetistiriliyor mu?

Ismine gelince, sanirim Sn Omer daha once, domatesin Sivas Koyulhisar olarak anilmasi gerektigini soylemisti fakat herseyden once rengiyle ve deseniyle digerlerinden ayrilan ve domates literaturune girecek bu cesidi digerlerinden farkli konumlandirabilmek, on plana cikarabilmek icin renk/kategori vurgusunu yapmak cok yararli olacaktir.

Koyulhisar benim bildigim kadariyla bir tek Sivas'ta bulunan bir yer. Basina "Sivas" eklemek tekrara giriyor. Baska bir yerde daha Koyulhisar olsa bile, isminin basina renk cagrisimi icin "Siyah" eklemenin faydalarini anlatamam. Bunun ustune bir de, Koyulhisar'da yetistirilen cesitli domatesler var. "Sivas Koyulhisar" dedigimizde hepsini bir etmis oluyoruz. Neticede ben "Siyah Koyulhisar" ya da "Koyulhisar Siyahi" demeyi tercih ediyorum. Yurtdisinda da "Black Koyulhisar" olarak dolasima acacagim.

Not: Domatesin renginin aslinda siyah olmadigi acikca goruluyor. Alacali ve mor rengin agir bastigi bir desene sahip. "Siyah domates", renk tanimlamasindan cok bir kategori olarak kullaniliyor.

malbman
16-01-2014, 09:40
Domateslerimin bu günkü halleri. Sudan bamyası tohumlarından bir tanesi de kafasını kaldırdı.

Büyümeleri bu hızla sürerse birkaç gün içinde yetiştirme kabibindeki yerlerini alacakları sanırım. Zira fotoğrafta da görüldüğü gibi iyice şişmişler.

Black cherry ile Sarı Armut domates hala çimlenmedi. Ama muhtemelen bu gün yarın onlar da çimlenecektir.

Andora
16-01-2014, 10:50
Sayfayı görünce benimde güç bela zaptettiğim hevesim yeniden coştu :p Daha önceleride sabırsız davranıp erkenden ektiğim çok sayıda tohumu kaybettiğim için sabırla mart ayını bekliyorum. Şu an ise hiçdeğilse bir kaç çeşit çimlendirsem mi diye düşünmeye başladım :o

malbman
16-01-2014, 10:55
Sayın Andora, yine de siz bilirsiniz ama eğer yetiştirme ışığı kullanmayacaksanız Mart ayını bekleyin bence. Zira çimlendireceğiniz fideler mevsim itibarıyla ışığın yetersiz olmasından dolayı çok fazla bir gelişme gösteremeyecektir.

justice
18-01-2014, 18:52
geçen seneki paylaşımdan bu yıla yetişen aslanağzı çiçeğim...:D

Andora
20-01-2014, 07:55
Sayın Andora, yine de siz bilirsiniz ama eğer yetiştirme ışığı kullanmayacaksanız Mart ayını bekleyin bence. Zira çimlendireceğiniz fideler mevsim itibarıyla ışığın yetersiz olmasından dolayı çok fazla bir gelişme gösteremeyecektir.

Sn.malbman,

Mesajımda da söylediğim gibi bu erken çimlendirme sevdasından canı yanmış biri olarak Mart ayı gelsin diye dişimi sıkmaktayım ama çimlenenleri görünce insan zaman zaman coşuveriyor işte ;)

Hatta tedbir olarak geçtiğimiz hafta sonu neredeyse tüm tohumları yazlığa götürdüm ki şeytana uymayayım :D Evimin balkonu zaten minnacık, sadece süs biberleri ile çeri domates tohumlarını bıraktım, sanırım birde fesleğen ve bir iki salata yeşilliğini... Diğerleri zaten bahçe içindi ama el altında durdukça bana özellikle çiçek tohumları gel gel diyordu :o

Koka
24-01-2014, 12:53
Teşekkürler Andora

limon_sever
24-01-2014, 13:13
Ben de bhut ve jalapeno biberlerden ikişer adet ektim. Çimlendiklerinde saksılara dikeceğim. ;)

464089

464090

14 gün oldu hala çimlenme belirtisi yok :confused:

harbi acemi
24-01-2014, 17:44
sn.malbman
çimlendirmekte kullandığınız o beyaz şey nedir?

limon_sever
26-01-2014, 13:15
14 gün oldu hala çimlenme belirtisi yok :confused:

Bugün ektiğim tohumlara baktım. Her bardakta iki tohum vardı. Hiç çimlenme yoktu. 8 tohumun hepsinin içi boştu.

malbman
26-01-2014, 13:51
sn.malbman
çimlendirmekte kullandığınız o beyaz şey nedir?

Sayın harbi acemi, o beyaz malzeme bu linkten (http://www.aliexpress.com/snapshot/308207681.html) aldığım sünger yetiştirme ortamı.

OSMAN45
26-01-2014, 15:33
Tohum takas ile ilgili olduğu için yazacaklarımı bu başlığa daha uygun buldum. Belki yetkililer yazacaklarım için ayrı başlık açarlar.

İlk ben olayım diyordum ama Oz26 kardeşim benden önce davranmış

Sevgili kardeşlerim Loveforlife ve Kiraz ın tohum paylaşım etkinliğinden gönderdikleri sedef çiçeği ve Red Robin domates tohumlarını daha fazla sabredemiyerek çimlendirme işlemine başladım. Hemşehrim Kasap94 ün hediyesi sphagnum yosunu içine aldığım tohumların yarısını ektim. Ayrıca bir çiçekçiden aldığım ve bahçemin çeşitli yerlerine dikeceğim lavantaların tohumlarını da bu postada çimlendireceğm.

Çimlendirme için erken olabilir ancak her üç bitkiyi de kapalı sıcak ortamda fide olana kadar tutacağım. Hatta daha fazla.)27.12.2014

Diğer başlıkta açıp fotoğraflarını koyduğum çimlendirme denememi saygın ve müteşekkir ifadelerle açan sayın Malbman ın bu başlığına taşımayı uygun buldum, mahzuru yoksa. Başlık genel bir ifade taşıdığı için buna karar verdim.

Evet sayın Malina nın uyarısı çok yerinde ama, sanırım tohumların hepsi ilkbaharda çimlendirilecek tohumlar değil. Ben de aldığım 14 cins tohum arasından sedef ve Red Robin in 4 er tohumunu kullandım. Diğerleri soğuk ve kuru ortamda Nisan ayını bekliyorlar.

-İki çimlendirme denemesini de evimin en aydınlık ve sıcaklığı 15-25 derece arasında olan bir yerinde, Nisan ayına uygun olarak sabah saat 6- 9, akşam 16-20 arasında yapay aydınlatma yaparak 15 Ocak da bu duruma getirdim.

-İkinci resim ise Red Robin domatesin bugün(26 Ocak) ki durumu. Sedef daha sağlıklı.

malbman
26-01-2014, 15:45
Sayın OSMAN45, Red Robinleriniz daha sağlıklı görünüyor. Zira sedef çiçekleri ışık azlığından etiyole olmuş (boya gitmiş). Sedef çiçeklerinizin kotiledon yapraklarının bir santim kadar altına torf ya da toprak (ya da bardaktaki malzeme her ne ise ondan) doldurarak cılız gövdelerinin biraz daha uzayıp boyunlarınıb ükmelerini bir dereceye kadar önleyebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dirleim.

limon_sever
26-01-2014, 16:05
Sayın heyyamola etkinliğe sunmuştu. Geçen sene tadı çok hoşumuza gittiği için tohumların geldiği gün 6-7 tanesini hemen çiçeklerin dibine ekmiştim. 45 günlükler. Bugün ilk hasatı yaptık. Çok gevrek, çok hoş bir tadı var. Uzun ömürlüler, saksıda yaza kadar yaprak yiyebileceğimizi düşünüyorum.

466892

466893

2 gündür bol yağmur yağıyor. Pencerelerde damla damla sular var :)

466894

466895

Geçen sene sap oluşturmasına karşın çiçek oluşturmamıştı. Bu sene çiçek açıp tohum almayı umuyorum. Nesilden nesile geçip yetiştirilmesi gereken çok leziz bir marul çeşiti. ;)

h_dogan
26-01-2014, 16:53
Biber domatese gore gec cimlenir. Fazla sulanmamali. Normalde 10-15 günde çıkıyorsa normal ama tohumlar boş diyorsunuz.

limon_sever
26-01-2014, 20:56
Biber domatese gore gec cimlenir. Fazla sulanmamali. Normalde 10-15 günde çıkıyorsa normal ama tohumlar boş diyorsunuz.

Evet, tohumların içi boştu. Tekrar ektim. Bu sefer tohumları iyice kontrol ettim.

MeyveliTepe
26-01-2014, 21:00
Evet, tohumların içi boştu. Tekrar ektim. Bu sefer tohumları iyice kontrol ettim.

Benim gönderdiğim tohumlar mı bahsettikleriniz?

limon_sever
26-01-2014, 21:15
Benim gönderdiğim tohumlar mı bahsettikleriniz?

Evet.

MeyveliTepe
26-01-2014, 21:19
Bu tohumlardan her yıl gayet güzel bhut jolokia yetiştiriyorum. Genellikle Mart ortasında ektiğim tohumlar Nisan ortasına doğru çimleniyorlar.

limon_sever
26-01-2014, 21:22
Bu tohumlardan her yıl gayet güzel bhut jolokia yetiştiriyorum. Genellikle Mart ortasında ektiğim tohumlar Nisan ortasına doğru çimleniyorlar.

Bugün tohumları kontrol ederken bazılarının orta kısımları siyah noktalıydı. Sanırım ilk ektiklerimde aynısı olabilir. Bu sefer ektiklerimde sıkıntı yok gibi.

MeyveliTepe
26-01-2014, 21:27
Biber zaten geç çimlenir (3 hafta gibi), bhut jolokia ise diğer biberlerden bir hafta daha geç çimlenir. Isı ve ışık koşullarına da duyarlı olduğunu düşünüyorum. tohumların çapları büyük olmasına rağmen embriyo çok küçüktür.

birnefestoprak
26-01-2014, 23:48
Bhut Jolokia ve benim etkinlige gonderdigim Trinidad Scorpion (Butch T Soyu), yaygin biberlerin aksine Capsicum annuum degil, Capsicum chinense'dir. Her iki cesidin tohumu da ornegin Kandil Biber'in aksine dalgali yuzeye sahip ve daha dusuk kalinlikta oluyor.

Koka
27-01-2014, 02:03
Acemi bendeniz.

Gerek bilgisayar, gerek doğa, bitkiler, ağaçlar, çiçekler konusunda en acemiye aday olan ben.

Hiç bir bilgiye sahip olmadan Sayın andora'nın göndermiş olduğu süs biberi tohumlarını çimlendirmeye aldım.

Otuza yakın tohum talebinde bulundum, diğerlerinin hepsi beklemede....

dagsa reklam
09-02-2014, 09:31
etkinlikten gelen tohumları çimlendirmeyi başardım . peki ama gelişimleri nasıl. lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin ve varsa yanlışlarım beni yönlendirirseniz sevinirim.
tohum gönderen.sayın bahçeden,meyvelitepe,limon_sever,trilye,oz26 dan gelen tohumlardan biber ve domates tohumları.

dagsa reklam
09-02-2014, 09:38
ve devamı

limon_sever
14-02-2014, 19:35
Etkinlikten gelen biber ve patlıcan tohumlarının hepsini ektim. İlk ektiğim bhut ve jalapeno biberler çimlendi. Erkenci davranan bir adet arnavut biberi de var.

Bhut jolokia biber

469590

Soldaki jalapeno ve sağdaki arnavut biberi

469591

hanımeli
15-02-2014, 13:51
Vallahi bu senede erkenden başladınız tebrik ediyorum,ben Mart ortasını bekleyeceğim,fideleri sıcak tutacak yerim yok çünki.ama tohum takas etkinliğini kaçırdığıma üzülüyorum doğrusu,çok güzel paylaşımlar olmuş,herkesin emeğine sağlık.

efeege
15-02-2014, 15:55
bir hafta öncesi ektiğim fesleğenler ben evde olmayıp fısfıslama olmayınca toplu güç birliğiyle toprağı kaldırıp çıkmaya çalışmışlar..

fidelerimin ismini yazmaya çalışacğım...
yanlışım olursa şimdiden özür diliyorum..

bu çıkmaya çalışan fesleğen çeşitleri..

efeege
15-02-2014, 16:01
tohum etkinlikten gelen tohumlarımın fideleri....
çok şükür sağlıklı büyüyoruz...

1..nakkaş sarmaşığı..
2..çörek otu çiçeği..
3..papatya çeşiti..
4..sap kereviz..
5..ballıca.alisyum..

efeege
15-02-2014, 16:15
1.. fidem..papatya
2..sedef çiçeği.
3..de papatyanın başka çeşidi..
4..altın çilek.
5..siyah inci süs biberi..

efeege
15-02-2014, 16:17
biberlerimi şaşırtma yapmadım seyrek diye...
şaşırtmama gerek varmı..

birinci ve ikinci fidelerim biber fidesi.
üçüncüsü horoz ibiği..

edelvays58
16-02-2014, 10:17
Sayın,efeege, tüm fideleriniz çok sağlıklı görünüyor. Kapalı yerde mi çimlendirdiniz? Ama isimlerini de yazabilseniz çok memnun oluruz. Özellikle çiçek isimlerini:-))

efeege
16-02-2014, 12:18
Sayın,efeege, tüm fideleriniz çok sağlıklı görünüyor. Kapalı yerde mi çimlendirdiniz? Ama isimlerini de yazabilseniz çok memnun oluruz. Özellikle çiçek isimlerini:-))

sayın adelvays 58.
tohumları ilk filzlenmelerini sıcak ama güneş almayan oyurma odasında çimlendi.
sonrasına güneye bakan balkonuma naylonla kapatıp seraya çevirdim orada büyüdüler....bügünde terasa çıkardım yerlerine yeni ektiklerimi koydum.
malum yer sıkıntısı..
resim aralarına yazı yazmayı bir türlü beceremedim.o yüzden yazmamıştım.
özür....

dagsa reklam
16-02-2014, 21:39
1 şubat'ta ektigim tohumların bu günkü durumları.

dagsa reklam
16-02-2014, 21:41
saksıdakiler çok sıkıştılar şaşırtma yapmam gerekirmi.

limon_sever
16-02-2014, 22:14
saksıdakiler çok sıkıştılar şaşırtma yapmam gerekirmi.

Gerçek yapraklarını çıkarmasını bekleyin.

sevoş
17-02-2014, 10:18
takastan gelen saksı domatesi 30 ocakda ektim.

470023

470024

470025

takastan gelen inci biberleri şaşırtma yaptım.

470026

470027

akçabardak
17-02-2014, 13:39
Tohum takas etkinliğinden gelen,

Sevgili loveforlifenin göndermiş olduğu TÜRKİŞH ORANGE patlıcanı tohumları ve
Yumurta Patlıcanı, Süs Patlıcanı (Solanum ovigerum) tohumlarını

4 Şubatta aynı anda ve aynı kapta ektiğim her iki türü kalorifer peteklerinin üzerine koymuştum, sıcak ortamda ilk olarak sol tarafta görünen uzun boylu Türkişh Orange türü diğerlerinden önce çimlendiler hiç fark etmemişim,
o yüzden ışık yetersizliğinden boyları uzamışlar ve cılız kalmışlar, fark ettiğimde
hemen ışık alan yere aldım ama...

Yumurta patlıcanlardan hiç ses seda yoktu aradan bir kaç gün geçti hala ses seda yok umudumu kesmiştim ama sabırla bekledim ve sabrın sonu selamet, nihayet bebişler bizde geldik dediler :D

470063

470064
Uzun boyluların durumu şu an çok iyi, ölen olmadı ama biraz cılız gelişiyorlar
4. yapraklarını vermeye çalışıyorlar. Çok teşekkür ediyorum sevgili loveforlife
gelişmeleri tekrar yazarım.

Yine tohum takastan,

Sayın birnefes topraktan gelen pepperoncini tohumları
Başarıyla hiç fire vermeden çimlendiler ;)

470065

470066
Teşekkürler Sayın birnefestoprak.

resimsel
17-02-2014, 13:43
Arkadaşlar,daha çok erken diye bekliyordum ancak sizlerin ektiklerini gördükten sonra bu hafta ben de ekmeye başlayacağım,önceliğim biber mi olmalı domates mi **** diğerleri mi bilmiyorum.tohum takastan gelen tohumları gözüm gibi saklıyorum.Herkesin ürünü bol olur inşallah.

h_dogan
17-02-2014, 13:57
biberlerimi şaşırtma yapmadım seyrek diye...
şaşırtmama gerek varmı..

birinci ve ikinci fidelerim biber fidesi.
üçüncüsü horoz ibiği..

2. fotoğraftaki hangi çeşit biber? Yaprakları değişik geldi bana.

akçabardak
17-02-2014, 15:27
Ben bu başlığı hiç fark etmemişim daha yeni gördüm, tohum takas etkinliğinden gelenleri bu gün Genel Yazışmalar sayfasında paylaştım, burada mı paylaşmam gerekirdi acaba?

efeege
17-02-2014, 16:25
sayın hdoğan.
ikinci biberim sanırım gül biberi büyük ihtimal..
tohum etkinlikten gelen tohumlar..

limon_sever
17-02-2014, 16:49
Bende de toprak yüzeyine çıkmak üzere bir adet gül biberi var. Ben yaprak yapısından dolayı yabani bitki sanıyordum. Çıktığı zaman sökecektim. İyi ki bu mesajı yazdınız :)

pria
18-02-2014, 17:47
Ben de 2 günlüğüne köye gitmiştim; bugün döndüm..

Tohum takas'tan gelen 80 civarındaki sebze tohumlarını köyde bu işleri merakla yapan üç kişiye, ayrıca muhtarımızın Çorum'da yaşayan yakınına gönderilmek üzere salkım domates ve 1-2 daha değişik domates tohumlarını paylaştırdım..Ayrıca İstanbul'da sitemiz bahçevanlarının isteği üzerine onların Tokat ve Afyon'da yaşayan ailelerine gönderilmek üzere sebze tohumlarını verdim..

Benim 2 ay önce fidanlığımda ektiğim 10 çeşit kadar tohumlar da bazıları çimlenmiş bazıları da oldukça gelişmiş..

25 çeşit kadar çiçek tohumunu da yine sitemiz bahçesine ekilmek üzere 1 hafta önce ekmiştim..Bugün geldiğimde baktım..Çoğu çimlenmiş..

Gönderenlere paylaşanlara bir kez daha teşekkür ediyorum..

h_dogan
22-02-2014, 20:27
Takastan gelen kıvırcık marullar. Sn. Meyvelitepe ve Sn. heyyamola'ya teşekkür ediyorum.

esgül73
23-02-2014, 18:47
Bugün sayın Meyveli tepeden gelen sarımsak otunu ektim.Birazını ayırdım.Ne olur olmaz diye .Daha önce hayatımda hiçbir bitkiden tohum almadım.Bu konuda biraz endişelerim var.

esgül73
23-02-2014, 18:53
Bunlar da sayın SDurul dan gelen çiçek tohumları.Heyyamoladan gelen mini saksı domatesi.En azından yaz gelene kadar saksıda domates yeme ümidiyle.Haydi hayırlısı.

pria
23-02-2014, 20:00
Sayın esgül73,

Manolya tohumlarında henüz bir kıpırtı yok galiba..
Sabır..

esgül73
24-02-2014, 08:19
Sayın esgül73,

Manolya tohumlarında henüz bir kıpırtı yok galiba..
Sabır..

Sayın Pria , söylediğiniz gibi toprağı kuru bırakmıyorum ama henüz bir gelişme yok.Diğerleri de buzdolabında duruyor .Sabırla ve heyecanla bekliyorum.

Andora
25-02-2014, 07:38
Maşaallah fide fotoğraflarının hepsine bayıldım. Ben ısrarla Mart ortasını beklemek için direniyorum ve bu nedenle siteye pek uğramıyorum ki gördüklerimin coşkusuna kapılıpta yine evin büyük bir bölümünü (aslında pek fazla güneş almamasına rağmen) seraya çevirip ev halkını isyan ettirmeyeyim :D

Mart'ın 21 'i gibi yazlığa uğrayıp çiçek tohumlarımı toprağa serpip tabiat anaya emanet etmeyi planlıyorum. Ama sebzelerin fideleme işini nasıl organize edeceğimi henüz bulamadım. Muhtemelen sebzeler bende daha geç fidenelecekler :(

pria
26-02-2014, 17:24
Çiçek tohumlarının çoğu çimlendi:

http://www.agaclar.net/forum/1254091-post80.htm

http://www.agaclar.net/forum/1254096-post81.htm

http://www.agaclar.net/forum/1254099-post82.htm

celalim01
26-02-2014, 19:18
Benim bir tohumda kıpırdama oldu.Şuan bir tanesi başını topraktan çıkardı ama hangisi onu bilemiyorum.Henüz daha belli değil hangisi olduğu.

Yasin Aksoy
27-02-2014, 09:41
Geçen cuma günü kurumumuzun arka bahçesinde sera oluşturarak tohumlarımın hepsini diktim. Şu an için bir kıpırdama yok. Toprağı nemli ve sıcak tutmaya özen gösteriyorum. Uygun bir zamanda fotoğraflayacağım. Ayrıca 168x5 adet diktim. biraz abarttım mı ne? :) Biliyorum etkinlikten elde edilen tohumları paylaşmak yanlış ama bilgisayar kullanmayı bilmeyen insanları da düşünüyorum. Her şey yolunda giderse onlardan da üretimlerinden sonra tohumları alacağım. Yakında fotoğrfları paylaşırım. düşüncelerinizi merak ediyorum. Kolay gelsin.

limon_sever
27-02-2014, 16:14
Bhut Jolokia Biber

472805

Jalapeno Biber

472806

bahcedenn
27-02-2014, 20:41
Bhut Jolokia Biber

472805

Jalapeno Biber

472806

Bhut Jolokia ve Jalapeno Biberlerin çimlendiğine sevindim.
Maşallah, 2 şer 2 şer çimlenmişler hem de. :)

Darısı bizim başımıza artık...

limon_sever
27-02-2014, 22:15
Bhut Jolokia ve Jalapeno Biberlerin çimlendiğine sevindim.
Maşallah, 2 şer 2 şer çimlenmişler hem de. :)

Darısı bizim başımıza artık...

Evet, maşallah güzel de gelişiyorlar. Bhut pek nazlı büyüyor. Diğer biber tohumları bunlardan sonra çimlenmesine karşın bhutla aynı boydalar.

Darısı sizin başınıza inşallah...

limon_sever
28-02-2014, 10:08
Peynir Biberi (En başarılı biber. 10 bardağa ektiğim 20 tohumun tamamı çimlendi. En son çocukluğumda yediğim bir biber çeşidi. Tekrar bulup yetiştirebilmek güzel.)

472993

Kamber Biberi

472994

Mehmet'in Türk Tatlı Biberi (10 bardağın 9'u çimlendi.)

472995

Yeşil Tatlı Biber (4 bardak ekmiştim.)

472996

Arnavut Biberi (En heybetli çimler bunlar. 4 bardak ekmiştim.)

472997

limon_sever
28-02-2014, 10:18
Kandil Dolma Biber (10 bardağa ekmiştim. 3 bardakta 4 adet çimlenme meydana geldi.)

473000

Üstten alta doğru ikeşer bardak: Dolmalık Patlıcan, Yerli Topan Patlıcanı, Edirne Patlıcanı (Eski bir çeşit bulmuştum. O yüzden az ekim yaptım. Eski çeşit çimlenmesse 5'er adet daha çimlendirmeyi düşünüyorum.)

473001

Salkım Süs Biberi (Etkinliğe sunduğum biber. 2 bardak ektim, 4 adet çimlendi.)

473002

Sol kısım Kekik, sağ kısım Çıbrıska (Çok sık ekmişim. Çimlendiği gün hava kapanınca uzun uzun oldular.)

473003

limon_sever
28-02-2014, 10:20
Karanfil

473006

Karanfil çimlerinden iki tanesi nurtopu gibi. Fotoda çok belli değil. Süt beyaz rengindeler.

473007

Dün akşamda domates tohumlarını ektim. Bakalım onlar ne zaman çimlenecekler...

cetiner
02-03-2014, 17:27
Sn. MeyveliTepe, boğa kanı kırmızı pancar tohumlarını ne zaman ekmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

MeyveliTepe
02-03-2014, 17:45
Sn. MeyveliTepe, boğa kanı kırmızı pancar tohumlarını ne zaman ekmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sıralardan başlamak üzere Nisan sonuna kadar ekebilirsiniz. Direk toprağa ekeceksiniz.

Yasin Aksoy
05-03-2014, 09:07
Arkadaşlar tohumlarımın hepsini diktim. Derinlikleri tohum boyunun en fazla 3 katı kadar. Seraya diktim; kendim 40 cm yüksekliğinde sera yaptım toprk üstüne ama alttan ve üstten kapattım, hava alması için çok az açıklık bıraktım. Gel gelelim ekimin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen henüz bir hareketlilik yok. Toprağın üstünü nemli tutmaya özen gösteriyorum. Seramın içi de nemden kaynaklı su damlalarıyla dolu yani her şey yolunda ancak henüz çimlenme yok. Yalnız yağmur yağışı da var. Hava kapalı. Bu bir sıkıntı yaratır mı? Çürüme yapar mı acaba? Var ise bir yanlışım fikirleriniz benim için çok önemli. Paylaşırsanız sevinirim. Bir de (4x6)x 7 adet büyük fideliğe yani 168 adet fideliğe 4er adet diktim. Sıklık uzun vadede sıkıntı olur mu? Fide kaplarım büyüklerinden ama. Bilgilendirmelerinizi bekliyorum.
Teeşkkürler. Herkese kolay gelsin :)

limon_sever
10-03-2014, 11:06
Sap Kereviz

475154

Karanfil

475155

Deşti Domates(Geç Hasat)

475156

Frenk Soğanı ve Sarımsak Otu (Çok cılız çıktılar. Ters giden birşeyler mi var?)

475157

akçabardak
10-03-2014, 13:14
Tohum takastan gelen kıvırcık ve marul tohumları.

Balkonda fazla güneşi göremediklerinden midir nedir
sanki cılız gibiler, tek tek bardaklara şaşırtınca biraz daha toparladılar
daha sonra gerçek yerlerine alınacaklar.

475169

akçabardak
10-03-2014, 13:35
Tohum Takastan

Biber, domates ve patlıcan fidelerim.

475170

akçabardak
10-03-2014, 21:12
Tohum Takastan gelen tohumları bu gün toprakla buluşturdum.

Sayın H.berbulun göndermiş olduğu Peygamber çiçeği tohumları.
Kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum.
475260

Sayın heyyamoladan gelen katmerli kına çiçeği tohumları
Çok teşekkür ederim kendilerine.
475261

Sevgili SDurulun göndermiş olduğu sabah sefası tohumları.
475262

Yine SDurulun tohumları arasından çıkan jelatin içinde ki tohumlar.
475263

Çok teşekkür ediyorum Sevgili SDurul.

Son fotoğrafı çok yakından çektiğim için yazılar çok büyük çıkmış
görünümü hoş olmadığı için çok özür dlerim.

Sevgi Durul
10-03-2014, 21:18
Sevgili akçabardak, sabah sefası tohum poşetinin içine jelatinleyerek koyduğum tohumlar, mornıng glory cinsi, iri ve farklı renklerdeki sabah sefalarıdır.:)

Diğer sabah sefalarına karışmaması için bu şekilde paketlemiştim. Güle güle büyüsünler.

akçabardak
10-03-2014, 21:35
Sevgili akçabardak, sabah sefası tohum poşetinin içine jelatinleyerek koyduğum tohumlar, mornıng glory cinsi, iri ve farklı renklerdeki sabah sefalarıdır.:)

Diğer sabah sefalarına karışmaması için bu şekilde paketlemiştim. Güle güle büyüsünler.

Çok teşekkür ediyorum Sevgili SDurul, sizin sabah sefalarınız çok güzel açmışlardı, dilerim ben de de sizin kiler gibi güzelliklerini hep beraber görürüz.

esgül73
11-03-2014, 09:38
Sabah sefalarını bilmem ama domates ,biber ve patlıcan fidelerinize bayıldım.Daha benim saksı cherry domatesten ses seda yok.Daha gelen sebze tohumlarınıda ekmedim.Şimdi sizinkileri yetişmiş görünce şaşırdım.

akçabardak
11-03-2014, 11:04
Çok teşekkür ederim sevgili esgül73, bence sizde yavaş yavaş ekmeye başlayın tohumlarınızı, zamanı geldi artık. Nasip olursa Nisanın ilk haftasından sonra gerçek yerlerine şaşırtmayı düşünüyorum fidelerimi. Size kolay gelsin

yağmur
11-03-2014, 12:26
Tohum takastan gelen tüm tohumlarımı bugün ektim. Bakalım ilk çimlenen kim olacak? :rolleyes:

seyyah53
11-03-2014, 21:57
Sayin Yoneticeler...

Elimde bulunan butun tohumlarimi gecen yil agaclar.net e gondermistim...

Bu yil icinde iki kere ev tasidim, Dolayisyle tohum takas etkinligine katilamadim...

Forumdan okudugum bilgiler neticesinde su an hicbir tohum alamiyorum...

Bazi ozel durumdaki uyeler icin hic bir istisnai durum soz konusu olamazmi...

Bu yil ekecek 1 tane bile tohumum yok...Saygilarimla

MeyveliTepe
11-03-2014, 22:19
Sayin Yoneticeler...

Elimde bulunan butun tohumlarimi gecen yil agaclar.net e gondermistim...

Bu yil icinde iki kere ev tasidim, Dolayisyle tohum takas etkinligine katilamadim...

Forumdan okudugum bilgiler neticesinde su an hicbir tohum alamiyorum...

Bazi ozel durumdaki uyeler icin hic bir istisnai durum soz konusu olamazmi...

Bu yil ekecek 1 tane bile tohumum yok...Saygilarimla

Bu yıl tohum talep etmek için tohum gönderme şartı yoktu. Kayıtlara baktığımda aslında siz de katılmışsınız. Sadece tek bir çeşit tohum talep etmişsiniz. Fakat adresinizi göndermediğiniz için o da size gönderilmek üzere hazırlanamamış.

Oysa çok daha fazla tohum talebinde bulunabilirdiniz, adresinizi de göndermiş olsaydınız büyük ihtimal taleplerinizin çoğu da karşılanırdı.

Bu yılki etkinliğin bir özelliği toplanan tohumları son kırıntısına kadar dağıtmak idi, öyle de oldu. Dolayısıyla etkinliğe ait kenarda bir çıkın yok :)

Tohum paylaşımcısı arkadaşlarımız kendi insiyatifleri ile ve ellerinde tohum kalmış ise, hazırlayıp gönderme imkanları da varsa gayet tabii ki tohum gönderebilirler.

seyyah53
11-03-2014, 22:51
Bu yıl tohum talep etmek için tohum gönderme şartı yoktu. Kayıtlara baktığımda aslında siz de katılmışsınız. Sadece tek bir çeşit tohum talep etmişsiniz. Fakat adresinizi göndermediğiniz için o da size gönderilmek üzere hazırlanamamış.

Oysa çok daha fazla tohum talebinde bulunabilirdiniz, adresinizi de göndermiş olsaydınız büyük ihtimal taleplerinizin çoğu da karşılanırdı.

Bu yılki etkinliğin bir özelliği toplanan tohumları son kırıntısına kadar dağıtmak idi, öyle de oldu. Dolayısıyla etkiliğe ait kenarda bir çıkın yok :)

Tohum paylaşımcısı arkadaşlarımız kendi insiyatifleri ile ve ellerinde tohum kalmış ise, hazırlayıp gönderme imkanları da varsa gayet tabii ki tohum gönderebilirler.

Cok Tesekkur ederim Sn.Meyvelitepe

Durumun boyle oldugunu bilmiyordum...

Bircok uyemizden tohum almaktansa elinde cesitli domates ve biber tohumlari olan bir uyemizden bir paket rica etsek...

Benimde bir baska uyemize borcumuz olsun...:)Saygilarimla

birnefestoprak
12-03-2014, 00:17
Ben size gonderebilirim yalniz yurt disinda oldugum icin tohumlarin size ulasmasi, postaya verdikten sonra 3 hafta kadar surecek. Eger gec olur diyorsaniz, belki baska bir uye yardimci olabilir. Gec olmaz diyorsaniz, onumuzdeki 1 hafta icinde Nisan'in ilk haftasi icinde ulasmak uzere domates ve biber gonderebilirim.

Bircok uyemizden tohum almaktansa elinde cesitli domates ve biber tohumlari olan bir uyemizden bir paket rica etsek...

evandevan5
12-03-2014, 09:03
Bende trabzon hurması tohumu arıyorum.,

bahcedenn
12-03-2014, 09:29

Elimde fazla olan çeşitlerden ben de gönderebilirim.
Takasta paylaştığım patlıcan ve domateslerin hemen hemen hepsinden elimde mevcut şu anda. Biberlerden de kısmen gönderebilirim.

Milla
12-03-2014, 09:58
Merhaba,
Her gün forumda 2-3 saat geçirdiğim halde tohum takas etkinliğini kaçırdığıma inanamıyorum.Göndereceğim ve talep edeceğim şeyler vardı.Bir defa yazmıştım da ama beklemem gerektiği söylenmişti.Biraz fazla beklemişim galiba:))
Elinde fazladan tohumları olup paylaşmak isteyen var mı?

hanımeli
12-03-2014, 11:48
Merhaba,
Her gün forumda 2-3 saat geçirdiğim halde tohum takas etkinliğini kaçırdığıma inanamıyorum.Göndereceğim ve talep edeceğim şeyler vardı.Bir defa yazmıştım da ama beklemem gerektiği söylenmişti.Biraz fazla beklemişim galiba:))
Elinde fazladan tohumları olup paylaşmak isteyen var mı?

Merhaba Milla bende maalesef etkinliği kaçıranlardanım,elimde çok sayıda köy domatesi ve biberi tohumu vardı oysa onları paylaşmayı arzulamıştım,isterseniz kargo ile alıcı ödemeli istediğiniz kadar gönderebilirim,domatesler Burdur köy domatesi geleneksel tür,uzun yıllardır köylünün üretip devamlılığını sağladığı tür,biberlerde öyle,yalnız biberler çok ilginç acıda çıkıyor tatlıda hatta bazısı yarısı acı yarısı tatlı oluyor,ben de yeni çimlendirdim,bakalım bu sene nasıl olacak.sağlıcakla kalın

birnefestoprak
12-03-2014, 16:46
Bu konuyla ilgili olarak Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/) basligina basvurabilirsiniz.

Bende trabzon hurması tohumu arıyorum.,

akçabardak
12-03-2014, 17:34
Tohum Takastan gelen tohumları bu gün toprakla buluşturdum.

Sayın H.berbulun göndermiş olduğu Peygamber çiçeği tohumları.
Kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum.
475260

Sayın heyyamoladan gelen katmerli kına çiçeği tohumları
Çok teşekkür ederim kendilerine.
475261

Sevgili SDurulun göndermiş olduğu sabah sefası tohumları.
475262

Yine SDurulun tohumları arasından çıkan jelatin içinde ki tohumlar.
475263

Çok teşekkür ediyorum Sevgili SDurul.

Son fotoğrafı çok yakından çektiğim için yazılar çok büyük çıkmış
görünümü hoş olmadığı için çok özür dlerim.

Tohum Takastan.
Sevgili SDuruldan gelen sabah sefaları tohumları 2 gün içinde çimlendiler.

475571

Beş tanesinden 4 tanesi başını çıkarmış,
sanırım 5. de yolda ;) çok sevindim
Nedense ektiğim tohumların çimlenmelerini görünce çocuk gibi seviniyorum,
çok mutlu oluyorum, rabbim herkesleri mutlu etsin dilerim :)
475572

nkutsay
13-03-2014, 12:26
Merhabalar cogunu takas etkinliginden edindigim cicek ve bazi baharat tohumlarini 18 m. Uzunlugndaki duvar dibine ekmeyi dusuniyorum. Bana lazim olan bu bitkilerin boylari. Asagidaki bitkileri numaralarindan yaklasik olarak bir boy sirasina dizmemde yardimci olursaniz sevinirim. Becerebilirsem inisli cikisli dalgalar olussun istiyorum.

1 cosmos
2 buz cicegi
3 ezan cicegi
4 kedi tirnagi
5 kadife
6 katmerli gul hatmi
7 yildiz cadiri
8 zinnia
9 katmerli kina cicegi
10 margarit papatya
11 aynsafa
12 horoz ibigi
13 nakkas sarmasigi
14 agac hatmi
15 petunya
16 mavi vapur dumani
17 ates cicegi
18 kirmizi feslegen
19 cibrika
20 kekik
21 rezene
22 sumak
23 corekotu

Boy sirasi cok zor tabii ki. Belki gruplara ayrilabilir.

limon_sever
13-03-2014, 13:20
Merhabalar cogunu takas etkinliginden edindigim cicek ve bazi baharat tohumlarini 18 m. Uzunlugndaki duvar dibine ekmeyi dusuniyorum. Bana lazim olan bu bitkilerin boylari. Asagidaki bitkileri numaralarindan yaklasik olarak bir boy sirasina dizmemde yardimci olursaniz sevinirim. Becerebilirsem inisli cikisli dalgalar olussun istiyorum.

1 cosmos
2 buz cicegi
3 ezan cicegi
4 kedi tirnagi
5 kadife
6 katmerli gul hatmi
7 yildiz cadiri
8 zinnia
9 katmerli kina cicegi
10 margarit papatya
11 aynsafa
12 horoz ibigi
13 nakkas sarmasigi
14 agac hatmi
15 petunya
16 mavi vapur dumani
17 ates cicegi
18 kirmizi feslegen
19 cibrika
20 kekik
21 rezene
22 sumak
23 corekotu

En arkadan itibaren;

14 ağaç hatmi
06 katmerli gül hatmi
.
.
.

benden bu kadar :) devamını arkadaşlar getirsin.

limon_sever
13-03-2014, 13:24
Çıbrıska ve kekikler böyle boylanıp gittiler. Torf doldurup biraz boyları kısalır diye düşünüyorum veya söküp atıyım mı? :( Daha önce hiç böyle uzayan fidem olmamıştı. Çok aşırı uzadılar.

475701

coskun8553
13-03-2014, 13:31
Cosmos, Kedi Tırnağı, Yıldız Çadırı, Nakkaş Sarmaşığı sarmaşık gibi form verebileceğiniz aşırı çoğalan ve hızlı uzayan çiçeklerdendir.

Buz Çiçeği, Ezan Çiçeği, Margarit Papatya, Çıbrıka fazla uzamazlar ama yer örtücüler. Siz bir tohum atın onlarcası büyür.

Petunya da yayılıcı bir bitki, iyi bakarsanız çabuk büyür ancak petunya aşağı doğru sarkmayı sever.

Kadife, Zinnia, Aynı Safa, Fesleğen, Kekik, Mavi Vapur Dumanı, Ateş Çiçeği,Rezene ve Çörek otu fazla uzamazlar.

Katmerli Kına Çiçeği ve Horoz İbiği de 1- 1.5 metreyi bulabilir.
Katmerli Gül Hatmi ne kadar uzar bilemem ama komşumuzun vardı boyu 3 metreden fazlaydı :)

Ağaç Hatmi ve Sumakta zaten ağaç formunda ne kadar yaşarsa o kadar uzar.

Bunların bir çoğu gözlem bir çoğuda araştırma sonucu edindiğim bilgiler. Tecrübeli arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaklardır ama sanırım ana hatlarıyla böyleler ;)

nkutsay
13-03-2014, 13:48
Bu kadari bile cok isime yarayacak sn. Coskun8553. Bir sorum var buz cicegi ve kadife ile baslayan paragraftakiler benzer boylardalar mi? Bahsettigim yer 30 cm eninde. Agac formlulari baska yer alayim. Petunyayi da sarkan saksiya koyarim.

coskun8553
13-03-2014, 13:59
Buz çiçeğinin dalı toprağa değdiği yerde yenisi çıkıyor. Ezan Çiçeği, Papatya ve Çıbrıka da tohumunun düştüğü yerde bakmışsınız seneye bir sürü olmuşlar.

Hemen hemen aynı boydalar Kadife ve Vapur Dumanı diğerlerine göre biraz daha kısa sanırım. Diğerleri orta boyda diyebiliriz. Yalnız burda da kekiğe dikkat etmeniz lazım birden olmaz ama o da zamanla çoğalabiliyor. Onun kolay yoluda taze dallarını yemek ve salatalarda kullanmak ;)

olcim
13-03-2014, 16:20

1 cosmos
2 buz cicegi
3 ezan cicegi
4 kedi tirnagi
5 kadife
6 katmerli gul hatmi
7 yildiz cadiri
8 zinnia
9 katmerli kina cicegi
10 margarit papatya
11 aynsafa
12 horoz ibigi
13 nakkas sarmasigi
14 agac hatmi
15 petunya
16 mavi vapur dumani
17 ates cicegi
18 kirmizi feslegen
19 cibrika
20 kekik
21 rezene
22 sumak
23 corekotu

Kosmoslar 1,5 m yi aşıyorlar , gül hatmi daha da fazla uzuyor (3m yi geçebiliyor) , bence bir bodur bir uzayan tohum ekerseniz istediğiniz görüntüye yaklaşırsınız. Bol şans.

olcim
13-03-2014, 16:24
475868

loveforlife
13-03-2014, 16:33
Çıbrıska ve kekikler böyle boylanıp gittiler. Torf doldurup biraz boyları kısalır diye düşünüyorum veya söküp atıyım mı? :( Daha önce hiç böyle uzayan fidem olmamıştı. Çok aşırı uzadılar.

475701

Benim çıbrakalar da geçen yıl böyle olmuştu. sonuç olarak hiçbiri yaşamadı. Yatıp kaldılar....

cetiner
13-03-2014, 19:05
Herkese merhaba, henüz fotoğrafını çekmedim ama geçen hafta ektiğim tohumlarım çıkmaya başladı. İlk önce sn. Heyyamola'dan gelen kendi biten domates tohumlarım çimlendi, daha sonra sırasıyla alis pembe kiraz ve Ludmillas red plum tohumları çimlendi şimdilik bunlar bekleyip göreceğiz :)

oz26
13-03-2014, 20:06
Sayın Pria'nın gönderdiği manolya tohumları iki ayda, tam da iyiden iyiye umudu kesmişken topraktan çıkarıverdiler kafalarını. Şimdi ikibuçuk aylık oldular yeni çıkıyor biri.

475931

Manolya nın yanındakiler Sayın heyyamola'dan ve hberbul'dan gelen fesleğenlenler. Üç haftalık oldular.

475932

esgül73
14-03-2014, 09:19
Tohum takastan gelen tohumlar çok çok önemli benim için.Bu hafta sonu pazar günümü tohumların rahatını vermeye adayacağım.Geçen yıl da mart ayının ortasında ekmiştim.Nisan sonu bahçede gerçek yerlerine aktarmıştım.20 Şubatta evde ektiğim tohumlar henüz çıkmadı.(Foruma resimlerini koymuştum)

yağmur
14-03-2014, 09:56
Bazıları ertesi gün çimlenmeye başlamıştı. Birinciliği sayın heyyamola'nın paylaştığı limon kokulu fesleğen aldı :)

476058

Kıvırcık tohumları (sayın Meyvelitepe'nin paylaştığı)
476059

Sayın Meyvelitepe'nin paylaştığı limon domates tohumlarından bir tanesi çıktı. Böylece domates çeşitleri arasında birinci o oldu.
476060

Salatalık tohumları sayın bahcedenn'in paylaştığı
476061

Sayın Sdurul'un paylaştığı zinnia tohumları, yan tarafındaki aynısafalardan henüz ses seda yok
476062

h_dogan
14-03-2014, 10:36
Kabakgil (kabak, kavun, karpuz, hıyar, lif kabağı, su kabağı vb.) tohumlarını ekerken büyük kaplara sonradan ayrılacak şekilde ekilmese daha iyi olur. Ya viyollere ya da pet bardaklara 1-2 tohum olacak şekilde ekerseniz şaşırtma döneminde neredeyse hiç zayiat vermezsiniz.

Kabakgiller topraksız şaşırtılmayı pek sevmezler. Domates, biber, patlıcan vb. türler gibi topraksız şaşırtılmaya pek uygun değiller.

bahcedenn
14-03-2014, 10:56

475701

Torf ta doldursanız bunlardan bir hayır gelmez. 28 Şubat'ta paylaştığınız mesajınıza göre daha da erken ekmişsiniz tohumları. Elinizde tohum kalmadıysa gönderebilirim. Yalnız 15 Nisanı bekleyin.

limon_sever
14-03-2014, 11:02
Torf ta doldursanız bunlardan bir hayır gelmez. 28 Şubat'ta paylaştığınız mesajınıza göre daha da erken ekmişsiniz tohumları. Elinizde tohum kalmadıysa gönderebilirim. Yalnız 15 Nisanı bekleyin.

Annemler şubatta biberlerle ek, yavaş büyür demiştiler. Bir daha erken ekmeyeyim o zaman. Ne olur ne olmaz diye az biraz tohum ayırmıştım. Teşekkür ederim.

limon_sever
15-03-2014, 07:59
Jalapeno Biber

27-02-2014
http://www.agaclar.net/forum/attachments/tohum-takas/472806d1393514069-jalapeno.jpg

15-03-2014
476204

limon_sever
15-03-2014, 08:30
Biberler böyle sonsuzluğa doğru gidiyor :)

476208

akçabardak
15-03-2014, 17:19
Tohum Takastan

Sayın heyyamola dan gelen katmerli kına çiçeği tohumu.
10.03.2014 günü ekildiler.

Bu gün kü halleri,
476248

Kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum saygılar.

Fatma Kochan
15-03-2014, 21:21
Merhaba Milla bende maalesef etkinliği kaçıranlardanım,elimde çok sayıda köy domatesi ve biberi tohumu vardı oysa onları paylaşmayı arzulamıştım,isterseniz kargo ile alıcı ödemeli istediğiniz kadar gönderebilirim,domatesler Burdur köy domatesi geleneksel tür,uzun yıllardır köylünün üretip devamlılığını sağladığı tür,biberlerde öyle,yalnız biberler çok ilginç acıda çıkıyor tatlıda hatta bazısı yarısı acı yarısı tatlı oluyor,ben de yeni çimlendirdim,bakalım bu sene nasıl olacak.sağlıcakla kalın

Merhaba Sevgili hanımeli, yıllardır aradığım domatesten bahsediyorsunuz, okurken öylesine heyecanlandım ki anlatamam, Sanırım çimlendirmek için hala şansımız var (dilerim vardır) Sizden ricam bana da göndere bilirmisiniz? 3-5 tane olsa yeter, seneye çoğaltırım.
Köy domatezini bula bilmek için inanın köy köy dolaşıp sormayı dahi düşünüyordum, zamansızlık elimi kolumu bağlıyordu.
Bana yollarsanız dünyanın en mutlu tohum arayanı olacağım, sevgiler. :)

HakanG
15-03-2014, 23:53
Ben de bugün üniversite hocam ile birlikte tohumlardan bazılarını ektim, seramıza yerleştirdiğimizde fotoğrafları atar ve aşamaları da fotoğraflarım.

Bir de benim gibi delikanlı-kanıdeli arkadaşlara bir uyarım var; ne kadar heyecanlı olsak, aşık olsak da toprağa, ekemeyeceğimiz-bakamayacağımız veya yerimizin yetmeyeceği kadar tohumu siz siz olun bir seferde talep edip insanları yormayın! :)

Bana tohum göndermek için yorulan herkese teşekkürlerimi tekrar iletiyor ve tohumların asla ziyan olmayacağını garanti ediyorum ama sanırım(aslında eminim) çok fazla tohum talep ettim ve bu yıl bizimkilerin Amasya'ya taşınacak olması; gelecek sene için iyi olsa bile bu sene aşağı yukarı on çeşit kadar ekebildim...
Saygılar ve iyi çalışmalar herkese, mutlu bir bahar geçirelim... :)

seyyah53
16-03-2014, 20:00
Ben size gonderebilirim yalniz yurt disinda oldugum icin tohumlarin size ulasmasi, postaya verdikten sonra 3 hafta kadar surecek. Eger gec olur diyorsaniz, belki baska bir uye yardimci olabilir. Gec olmaz diyorsaniz, onumuzdeki 1 hafta icinde Nisan'in ilk haftasi icinde ulasmak uzere domates ve biber gonderebilirim.

Cok tesekkur ederim....Forum ruhunu kaybetmemis...istedigim tohumlara ulastim...

hanımeli
16-03-2014, 20:06
Merhaba Sevgili hanımeli, yıllardır aradığım domatesten bahsediyorsunuz, okurken öylesine heyecanlandım ki anlatamam, Sanırım çimlendirmek için hala şansımız var (dilerim vardır) Sizden ricam bana da göndere bilirmisiniz? 3-5 tane olsa yeter, seneye çoğaltırım.
Köy domatezini bula bilmek için inanın köy köy dolaşıp sormayı dahi düşünüyordum, zamansızlık elimi kolumu bağlıyordu.
Bana yollarsanız dünyanın en mutlu tohum arayanı olacağım, sevgiler. :)

Tabi ki gönderirim sayın Fatma koçhan elimde fazlasıyla var,adres ve telefonunuzu özelden yazın.

Fatma Kochan
16-03-2014, 20:59
Sevgili hanımeli size sonsuz teşekkürler, çok mutlu oldum çok :)

habiş
16-03-2014, 23:35
Maşallah bende tohumları mı yeni ekiyorum çıktıklarında fotoğraflayıp eklerim artık ama sofralık biber tohumum yok :(

Elif38
17-03-2014, 00:40
Bu domatesin kaynagini tam bir kesinlikle teyit edememis olsak da, Koyulhisar'in Sivas'in Karadaniz'e en yakin ilcesi olmasi bunun yerli bir cesit olmasi ihtimalini cok guclendiriyor (yine de kac nesildir yorede yetistirildigine bakmak gerek). Aslinda Samsun ya da Sinop gibi bir kiyi ilimizde uzun suredir yetistirilen bir yerli cesidin varligi konusundaki umudumu yitirmedim ama iklim itibariyle Siyah Koyulhisar da beklentimi karsiliyor.

Bu noktada sorulmasi gereken soru su:

- Cesidi Sn Omer'e ilk gonderen kisi, domatesi ticari tohumdan 15-20 senedir mi yetistiregelmis yoksa tohum ailesinde veya yorede en az 50 yildir geleneksel olarak yetistiriliyor mu?

Ismine gelince, sanirim Sn Omer daha once, domatesin Sivas Koyulhisar olarak anilmasi gerektigini soylemisti fakat herseyden once rengiyle ve deseniyle digerlerinden ayrilan ve domates literaturune girecek bu cesidi digerlerinden farkli konumlandirabilmek, on plana cikarabilmek icin renk/kategori vurgusunu yapmak cok yararli olacaktir.

Koyulhisar benim bildigim kadariyla bir tek Sivas'ta bulunan bir yer. Basina "Sivas" eklemek tekrara giriyor. Baska bir yerde daha Koyulhisar olsa bile, isminin basina renk cagrisimi icin "Siyah" eklemenin faydalarini anlatamam. Bunun ustune bir de, Koyulhisar'da yetistirilen cesitli domatesler var. "Sivas Koyulhisar" dedigimizde hepsini bir etmis oluyoruz. Neticede ben "Siyah Koyulhisar" ya da "Koyulhisar Siyahi" demeyi tercih ediyorum. Yurtdisinda da "Black Koyulhisar" olarak dolasima acacagim.

Not: Domatesin renginin aslinda siyah olmadigi acikca goruluyor. Alacali ve mor rengin agir bastigi bir desene sahip. "Siyah domates", renk tanimlamasindan cok bir kategori olarak kullaniliyor.

Sivas Koyulhisar dometesi Sivas Koyulhisar dometesi olarak geçer. Bir Sivaslı olarak başka bir isim verilmesini reddediyorum :)

Geçen yaz çiftlik evimizdeki küçük bahçemizde 20 kadar fidesinden yetiştirdik. Bu sene tohumlarını kendim fideleyeceğim kısmetse. Bulur bulmaz...
Büyük, alt tarafı halkalı bir domates çeşididir. Rengi kesinlikle koyu değildir.
Gerçekten lezzetli bir domates. Yazın ayağımı kırdığım için dalından koparıp ısıra ısıra yeme zevkini tadamadım. Sadece verandadan uzaktan gelişimlerini seyretmek zorunda kaldım. Ha yedim mi yedim. :)

Bunlarda az önce netten bulduğum resimler.

476473

Elif38
17-03-2014, 00:53
Bu da diğer resim. Forum acemisi olunca 2 resimi birden yükleyemedim.

esgül73
17-03-2014, 19:27
Ben de bugün üniversite hocam ile birlikte tohumlardan bazılarını ektim, seramıza yerleştirdiğimizde fotoğrafları atar ve aşamaları da fotoğraflarım.

Bir de benim gibi delikanlı-kanıdeli arkadaşlara bir uyarım var; ne kadar heyecanlı olsak, aşık olsak da toprağa, ekemeyeceğimiz-bakamayacağımız veya yerimizin yetmeyeceği kadar tohumu siz siz olun bir seferde talep edip insanları yormayın! :)

Bana tohum göndermek için yorulan herkese teşekkürlerimi tekrar iletiyor ve tohumların asla ziyan olmayacağını garanti ediyorum ama sanırım(aslında eminim) çok fazla tohum talep ettim ve bu yıl bizimkilerin Amasya'ya taşınacak olması; gelecek sene için iyi olsa bile bu sene aşağı yukarı on çeşit kadar ekebildim...
Saygılar ve iyi çalışmalar herkese, mutlu bir bahar geçirelim... :)

Söylediklerinize canı gönülden katılıyorum.Dün neredeyse bütün gün tohum takasdan gelen tohumları tek başıma ektim.Seraya yerleştirdim.İnanın sanki bana bir emanet verilmiş ve başarısız olursam tekrar üretme ve çoğaltıp dağıtma şansım olmaz diye ödüm koptu.Bu gidişle damızlık tohumları ayırma düşüncesiyle domatesleri yazın bile tadında yiyemeyeceğim düşüncesi kapladı içimi.Buradan şunu anlıyorum ki sadece yiyebileceğimiz kadar domates çeşitini koruyup yetiştirmemiz önemli.

h_dogan
17-03-2014, 20:24
Sn. esgül73 biraz abartıyorsunuz farkında mısınız? Bu kadar evhamlı olmanıza gerek yok sonuçta hepimiz bir şeyler yetiştirmek için uğraşıyoruz. Kendimiz yetiştirip kendimiz yiyelim diye. Siz de ille de tohum alıp dağıtacağım diye düşünüyorsunuz, tamam iyi de dünyanın bin bir türlü hali var. Ne kadar güzel yetiştirseniz de biri gelir haberiniz olmadan tohumluklarını mideye de indirebilir. :)

Yetiştirmenin keyfini çıkarın çok evhamlanmaya gerek yok.

limon_sever
17-03-2014, 22:08
Sn. esgül73 biraz abartıyorsunuz farkında mısınız? Bu kadar evhamlı olmanıza gerek yok sonuçta hepimiz bir şeyler yetiştirmek için uğraşıyoruz. Kendimiz yetiştirip kendimiz yiyelim diye. Siz de ille de tohum alıp dağıtacağım diye düşünüyorsunuz, tamam iyi de dünyanın bin bir türlü hali var. Ne kadar güzel yetiştirseniz de biri gelir haberiniz olmadan tohumluklarını mideye de indirebilir. :)

Kesinlikle :)

hberbul
18-03-2014, 09:27
Geçen yıl baharatları(fesleğen,reyhan ,kişniş,çıbrıka,limon otu,kekik,marul,radika vs) viyollere ekip şaşırtıyım dedim çok zayiat oldu.Çok azını yaşatabildim.Direk toprağa ektiklerim daha kolay büyüdü.
Onun için bu yıl direk toprağa ekip üzerini naylon ile kapattım.Çoğu çıkmış.Üşümezlerse aradan sık olanları çıkartıp eşe dosta dağıtacağım.
Size de tavsiyem baharat türü otları direk yerine ekmeniz.

h_dogan
18-03-2014, 09:43
Sn. hberbul viyollere ekmek daha iyi bence ama baharat ve yeşillikleri ekerken küçük gözlü viyolleri kullanın. Nedeni kökleri sebzeler gibi hemen viyolleri doldurmaz çıkarırken toprağı dağılır. Bu yüzden de dikerken zayiatlar artar.

Ben genelini küçük gözlü viyollere ektim şu anda keyifleri yerinde. Sadece balkabağını 28 lik viyole ektim kocaman oldular.

esgül73
18-03-2014, 12:02

Bende görev bilinci çok fazladır.Tohumları aldıktan sonra çoğaltıp yeni kişilerle paylaşmayı kendime görev bildim .Abartma durumu da burada kaynaklandı sanırım.Sizler bu konuda deneyimlisiniz.Söylediklerinizi uygulayacağım.Ve yeni gelen baharla birlikte büyüyecek tohumlarımın tadını çıkaracağım.

nkutsay
18-03-2014, 14:32
Sebze tohumlarini viyollere ektim. 30 cm.lik 18 metre uzunlugundaki guneye bakan her daim gunesli duvar dibine de sirasiyla asagidakileri ektim. Umarim guzel bir goruntu cikar ortaya.

Margarit papatya
Katmerli kina cicegi
Yildiz cadiri
Kirmizi feslegen
Aynsafa
Cibrika
Clematis fidani
Kadife
Ezan cicegi
Horoz ibigi
Buz cicegi
Kekik
Kedi tirnagi
Sumak
Corek otu
Rezene
nakkas sarmasigi
Baharlik soganlar

Umarim bu ektiklerimde birbirine kotu komsu olan bitkiler yoktur.

Jezebel
18-03-2014, 15:00
Domatesleri, biberleri, kabakları ve kokulu kavunu ektim.
Çimlenir ve ürerlerse dağıtacağım.

birnefestoprak
18-03-2014, 15:09
Sizin gosterdiginiz cesit, Koyulhisar'in meshur kirmizi cesidi. Biz, daha once baska bir uyenin gonderdigi mor renkli olan cesitten bahsediyoruz.

Sizi yakalamisken sorayim: Asagidaki resimde gorulen ve Koyulhisar'a ait oldugu soylenen cesitten daha once hic yetistirdiniz mi? Resimdeki ceside ait bilginiz var mi?
476735

Sivas Koyulhisar dometesi Sivas Koyulhisar dometesi olarak geçer. Bir Sivaslı olarak başka bir isim verilmesini reddediyorum :)

Geçen yaz çiftlik evimizdeki küçük bahçemizde 20 kadar fidesinden yetiştirdik. Bu sene tohumlarını kendim fideleyeceğim kısmetse. Bulur bulmaz...
Büyük, alt tarafı halkalı bir domates çeşididir. Rengi kesinlikle koyu değildir.
Gerçekten lezzetli bir domates. Yazın ayağımı kırdığım için dalından koparıp ısıra ısıra yeme zevkini tadamadım. Sadece verandadan uzaktan gelişimlerini seyretmek zorunda kaldım. Ha yedim mi yedim. :)

Bunlarda az önce netten bulduğum resimler.

476473

resimsel
18-03-2014, 15:59
Sn. hberbul viyollere ekmek daha iyi bence ama baharat ve yeşillikleri ekerken küçük gözlü viyolleri kullanın. Nedeni kökleri sebzeler gibi hemen viyolleri doldurmaz çıkarırken toprağı dağılır. Bu yüzden de dikerken zayiatlar artar.

Ben genelini küçük gözlü viyollere ektim şu anda keyifleri yerinde. Sadece balkabağını 28 lik viyole ektim kocaman oldular.

Sayın h doğan,siz bazı sebzelerin kocaman olduğunu söylüyorsunuz, biz ise Ankara'da daha ekmedik bile,kıskandım doğrusu. Bereketli olur inşallah.

h_dogan
18-03-2014, 16:36
Sayın h doğan,siz bazı sebzelerin kocaman olduğunu söylüyorsunuz, biz ise Ankara'da daha ekmedik bile,kıskandım doğrusu. Bereketli olur inşallah.

Hepimiz için bereketli olur inşallah. :)

Bu hafta fotoğraf çekmeye vaktim olmadı hafta sonu fotoğraflamaya çalışırım. Adana'da erken davranmak gerekiyor özellikle domates, fasülye gibi aşırı sıcaklarda iyi ürün vermeyen sebzeler için.

Çiçek tohumlarını henüz ekmedim. Birkaç sebze tohumu daha var ekilecek. Ben domates, fasülye, patlıcan, biber, hıyar, altın çilek, cıbrıtsa, lif kabağı, balkabağı tohumlarından ektim.

Domates, biber ve patlıcanda çeşidim çok o yüzden daha ekemediklerim ya da bu sene belki de ekemeyeceğim bile var.

Fasülyeleri örtüaltına ektim sülükleri belli oldu sarılacak yer ararlar artık. ;)

Marulları yerlerine bu hafta aldım fidelerinin fotoğrafını paylaşmıştım kendilerine gelsinler gerçek yerlerindeki fotoğraflarını da çeker yüklerim. Kıvırcıkları seviyorum biçtikte yeniden büyüyorlar. Yeşillik gibi bir çok kez toplayabiliyoruz.

Aslında bu hafta mısırları da eksem iyi olur ama yetişemiyorum. Günü 30 saate çıkarsak ne güzel olur. :D

loveforlife
18-03-2014, 20:43
Sebze tohumlarini viyollere ektim. 30 cm.lik 18 metre uzunlugundaki guneye bakan her daim gunesli duvar dibine de sirasiyla asagidakileri ektim. Umarim guzel bir goruntu cikar ortaya.

Margarit papatya
Katmerli kina cicegi
Yildiz cadiri
Kirmizi feslegen
Aynsafa
Cibrika
Clematis fidani
Kadife
Ezan cicegi
Horoz ibigi
Buz cicegi
Kekik
Kedi tirnagi
Sumak
Corek otu
Rezene
nakkas sarmasigi
Baharlik soganlar

Umarim bu ektiklerimde birbirine kotu komsu olan bitkiler yoktur.

Bu bitkileri neye göre ektiniz? Yıldız çadırı ve clematisin tırmanıcı; buz çiçeği ve kedi tırnağının yayılıcı - yer örtücü; nakkaş sarmaşığının sarkıcı ancak güneşi sevmeyen(daha çok duvar diplerinde, gölgede yetişen); ezan çiçeğinin 1,5 metre, çörek otu çiçeğinin 50 cm kadar boylanabilen; fesleğen, çıbrıka, kekik, sumak ve rezenenin şifalı bitkiler olarak şaşırtma yapılarak yetiştirildiğinde başarılı olacak ve bence diğerleriyle karıştırılmaması gereken; baharlık soğanların da farklı boylarda olabilecek olduğunu da hesaba katmışsınızdır umarım. Zaten kına, aynısefa, papatya, kadife, vb. hep şaşırtmayla başarılı olacak çiçekler...

yağmur
18-03-2014, 20:51
Benim aklıma takılan bir şey var. Bu fideler (en azından benimkiler) nisan ortasına kadar viyolde büyüyecekler. Peki besin takviyesi olarak ne verilebilir? EM ile suluyorum çok az ekleyerek. Tereddüt ediyorum çünkü yanarlar diye korkuyorum. Sizler gübre olarak ne veriyorsunuz?

h_dogan
18-03-2014, 20:54
Şimdiye kadar sadece hümik asit verdim. Ekerken de sadece toprağa hayvan gübresi karıştırmıştım.

MeyveliTepe
18-03-2014, 20:55
Benim aklıma takılan bir şey var. Bu fideler (en azından benimkiler) nisan ortasına kadar viyolde büyüyecekler. Peki besin takviyesi olarak ne verilebilir? EM ile suluyorum çok az ekleyerek. Tereddüt ediyorum çünkü yanarlar diye korkuyorum. Sizler gübre olarak ne veriyorsunuz?

Viyollerde ne kullanmıştınız?

nkutsay
18-03-2014, 21:06
Bu bitkileri neye göre ektiniz? Yıldız çadırı ve clematisin tırmanıcı; buz çiçeği ve kedi tırnağının yayılıcı - yer örtücü; nakkaş sarmaşığının sarkıcı ancak güneşi sevmeyen(daha çok duvar diplerinde, gölgede yetişen); ezan çiçeğinin 1,5 metre, çörek otu çiçeğinin 50 cm kadar boylanabilen; fesleğen, çıbrıka, kekik, sumak ve rezenenin şifalı bitkiler olarak şaşırtma yapılarak yetiştirildiğinde başarılı olacak ve bence diğerleriyle karıştırılmaması gereken; baharlık soğanların da farklı boylarda olabilecek olduğunu da hesaba katmışsınızdır umarım. Zaten kına, aynısefa, papatya, kadife, vb. hep şaşırtmayla başarılı olacak çiçekler...

keske 96 nolu mesajimi gorup yanitlasaymissiniz :))

atil duran upuzun duvari ciceklendirmek istedim. sarilicilarin sarilmasi icin musait. bu ciceklerle ilk defa tanisacagim. eger cimlenirlerse baska yerlere sasirtacagim cicekleri de buradan temin etmeyi dusunuyorum.

yağmur
18-03-2014, 21:06
Bauhaus'tan aldığım (vilmorin marka) torf kullanmıştım.

MeyveliTepe
18-03-2014, 21:36
Bence herhangi bir besleyici kullanmanız gerekmez. Diplerini kurutmayın, iki günde bir sulayın fide olacak gücü bulacaklardır.

h_dogan
19-03-2014, 20:43
Sabah işe gitmeden birkaç fotoğraf çektim tohumların son durumuyla ilgili. :)
Bayağı büyüdüler çünkü örtüaltındalardı. ;)

h_dogan
19-03-2014, 20:45
Bunlar da marulların son hali. ;)

Elif38
20-03-2014, 19:13
Sizin gosterdiginiz cesit, Koyulhisar'in meshur kirmizi cesidi. Biz, daha once baska bir uyenin gonderdigi mor renkli olan cesitten bahsediyoruz.

Sizi yakalamisken sorayim: Asagidaki resimde gorulen ve Koyulhisar'a ait oldugu soylenen cesitten daha once hic yetistirdiniz mi? Resimdeki ceside ait bilginiz var mi?
476735

Bu az bişi değişmiş :))))
Bu rengini ne gördüm ne de duydum. Ama bana biraz zaman verirseniz kısa sürede öğrenebilirim.

birnefestoprak
20-03-2014, 19:41
Ilgilendiginiz icin tesekkur ederim. Ozellikle Koyulhisar'in Ordu'ya yakin koylerinde (ve genel olarak Koyulhisar sinirlari disinda olup Ordu'ya yakin/komsu olan koylerde) tanidik varsa, onlara da sormanizin cok yardimi olur diye tahmin ediyorum.

Bu az bişi değişmiş :))))
Bu rengini ne gördüm ne de duydum. Ama bana biraz zaman verirseniz kısa sürede öğrenebilirim.

Elif38
20-03-2014, 20:33
Ilgilendiginiz icin tesekkur ederim. Ozellikle Koyulhisar'in Ordu'ya yakin koylerinde (ve genel olarak Koyulhisar sinirlari disinda olup Ordu'ya yakin/komsu olan koylerde) tanidik varsa, onlara da sormanizin cok yardimi olur diye tahmin ediyorum.

Ayağımdaki kırık sadece evden işe gitmeme izin veriyor. :) Ama öğrencilerime soracağım. Onlar her türlü çeşidini bilirler. Ben halk eğitimde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu öğretmeniyim ve öğrencilerim hep çiftci. :) O yüzden çabuk cevap gelir diye tahmin ediyorum.

esgül73
21-03-2014, 09:06
Sayın Pria ,işte manolya tohumlarım.Baharın gelmesiyle birlikte bana merhaba dediler.Çok mutlu oldum. Görür görmez hemen sizinle paylaşmak istedim.Buzdolabında sakladığımız tohumları ekme zamanı geldi mi?

esgül73
21-03-2014, 10:31
Sayın Meyveli Tepe den gelen sarımsak tohumlarından 2 tanesi hemen çıktı .Diğerlerinide bekliyorum.

limon_sever
21-03-2014, 12:03
Sayın Meyveli Tepe den gelen sarımsak tohumlarından 2 tanesi hemen çıktı .Diğerlerinide bekliyorum.

Bunlar sarımsak otu değil. Çim gibi düz sap şeklinde çıkıyorlar.

esgül73
21-03-2014, 13:18
Bunlar sarımsak otu değil. Çim gibi düz sap şeklinde çıkıyorlar.

Şimdi çok güldüm halime .Okulda hep benim heyecanlı hallerimden bahsederler,foruma da yansıdı bu halim.Neyse o zaman bekliyeceğim sarımsak otunu

Cemil B.
21-03-2014, 14:09
Ben bu sene geç kaldım sanırım,

bu hafta sonu evde,balkonda; roka, domates, salatalık ,reyhan , dereotu , fesleğen , marul tohumlarını torf ile bulusturmaya başlıyım.. :)

limon_sever
21-03-2014, 17:09
Şimdi çok güldüm halime .Okulda hep benim heyecanlı hallerimden bahsederler,foruma da yansıdı bu halim.Neyse o zaman bekliyeceğim sarımsak otunu

Sarımsak Otu

477448

Frenk soğanları bu kadar çimlenmedi. 3-4 tane var. Onlarda çok cılız.

limon_sever
21-03-2014, 17:35
Karanfil

477454

Bhut Jolokia

477456

Jalapeno Biber

477455

Domatesler

477457

Deşti Domates

http://www.agaclar.net/forum/attachments/domates/477451d1395418846-desti_domates.jpg

Sap Kereviz

http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/477453d1395419514-sap_kereviz.jpg

esgül73
21-03-2014, 21:43
Sarımsak Otu

477448

Frenk soğanları bu kadar çimlenmedi. 3-4 tane var. Onlarda çok cılız.

Maşallah çok güzel olmuşlar.Ne kadar sürede böyle oldular? Ben şubatın 21 inde ektim .Yani tam 1 ay oldu ses seda yok.

limon_sever
21-03-2014, 21:51
Maşallah çok güzel olmuşlar.Ne kadar sürede böyle oldular? Ben şubatın 21 inde ektim .Yani tam 1 ay oldu ses seda yok.

Teşekkür ederim. Şubatın 2. haftasında ekmiştim. İlk çıktıkları zaman (http://www.agaclar.net/forum/attachments/tohum-takas/475157d1394445824-frenk_sogani_sarimsak_otu.jpg) hiç beğenmemiştim. Çok cılızdılar. Ama toparlandılar.

Mahir
22-03-2014, 20:27
En güncel halleri değiller ama elimdeki resimleri paylaşıyorum.

Mikrop Domates (Malbman)

http://i.imgur.com/NjdReSul.jpg

http://i.imgur.com/NHipD9al.jpg

Ashwagandha (Bahceden)

http://i.imgur.com/zKfxRmVl.jpg

http://i.imgur.com/5V2Y9rZl.jpg

Yumurta Patlıcan (loveforlife)

http://i.imgur.com/KNZ3JLMl.jpg

Arnavut biberi (loveforlife)

http://i.imgur.com/RtGCkSXl.jpg

Fazelya (MeyveliTepe)

http://i.imgur.com/o6mazCwl.jpg

incirli
24-03-2014, 08:35
merhabalar
sonunda çimlendirme işine başladım ama pek başarılı olduğum söylenemez
biberler 6 da 6 fire yok
domatesler 6 da 2
marullarım 6 da 0 :(
akşam fotoğraf da ekleyeceğim
marulların geç çıkması doğal mıdır acaba?

limon_sever
24-03-2014, 09:38
merhabalar
sonunda çimlendirme işine başladım ama pek başarılı olduğum söylenemez
biberler 6 da 6 fire yok
domatesler 6 da 2
marullarım 6 da 0 :(
akşam fotoğraf da ekleyeceğim
marulların geç çıkması doğal mıdır acaba?

Normalde en erken marullar çıkar. Çok mu derine ektiniz?

esgül73
24-03-2014, 10:47
Hafta sonu tohumlarımın yanına gittim.Zaten şu ara mesai olmasa neredeyse yanlarından ayrılmayacağım.16 Mart ta ektiğim tohumların durumları şu anda böyle.Diğer paylaşan arkadaşları görünce geç mi kaldım diye düşündüm.Ama fotoğrağraflarımı da eklemeden duramadım.Benim tohumlarım paylaşanların yanında minicik kaldı ama kısa zamanda büyüyeceklerine inanıyorum.Önde duranları etiketledim ki cinsleri belli olsun diye.

esgül73
24-03-2014, 10:57
Bu da tohumlarımın içinde olduğu çadır.Çadıra bahçe yardımcısı bakıyor.Gündüz ağzını açık tutmak gerekiyor değil mi?Bazen bildiklerimiz onunla çakışıyor da

h_dogan
24-03-2014, 22:05
Çok sıcak zamanlarda yani 10.00-15.00 arası yanlarını açarsanız iyi olur. Çünkü bu saatlerde tünelin içindeki sıcaklık dışarıdaki sıcaklığın çok üzerinde olur hele ki hava açıksa.

MeyveliTepe
24-03-2014, 22:37
Sn. esgül73, bir viyol gözünde 5-6 tohum çimlendiğini görüyorum. Bunlar büyüdüğünde size sorun olur. Bir kaç yaprak olduğunda alıp, ayırıp şaşırtmanız gerekecek. Tek tohum olanları fide oluncaya kadar bulundukları yerde bırakabilirsiniz. Prensipte bir göze tek tohum ekmek daha iyi olur.

incirli
25-03-2014, 15:37
Normalde en erken marullar çıkar. Çok mu derine ektiniz?

bir iki parmak kadar toprak atmıştım üstüne
ne yapsam acaba?

limon_sever
25-03-2014, 15:55
bir iki parmak kadar toprak atmıştım üstüne
ne yapsam acaba?

Çok fazla olmuş. Üzerini örtecek kadar toprak serpiştirmek kafi geliyor. Eşeleyip tohumlara bir bakın sağlam duruyorlar mı diye? Elinizde tohum varsa yeniden ekin.

esgül73
25-03-2014, 21:18
Sn. esgül73, bir viyol gözünde 5-6 tohum çimlendiğini görüyorum. Bunlar büyüdüğünde size sorun olur. Bir kaç yaprak olduğunda alıp, ayırıp şaşırtmanız gerekecek. Tek tohum olanları fide oluncaya kadar bulundukları yerde bırakabilirsiniz. Prensipte bir göze tek tohum ekmek daha iyi olur.

Sayın Meyvelitepe ,her cins sebze tohumundan kendim dikmek için 4-5 er tane ayırıp onları kendim (ön taraftakiler) ektim.Arkada 5-6 tane çıkanları bahçe yardımcımız ekmişti.Bir işi kendiniz yapmayınca böyle şeyler oluyor.Dediğinizi ben de fark ettim.Biraz büyüsünler çıkmayan viyollere şaşıtma yapayım.

akçabardak
25-03-2014, 22:18
Kıvırcıkla marulların son durumu
sanırım bahçeye indirme zamanları geldi artık.

TCM
26-03-2014, 09:56
Domatesin tohumunu ekiminden toprağa fidesini dikimine kadar geçen süre ne kadardır? Ona göre aşağıda tohumları ekip yaylaya dikmeyi düşünüyorum. İşin ticaretini yapanların kimisi bir ay kimisi 45-50 gün diyor.

h_dogan
26-03-2014, 13:59
Optimum koşullarda 40-45 günde dikime gelir. Hava çok sıcaksa bir hafta daha erken de olabilir. Siz 40 gün olarak düşünün.

limon_sever
29-03-2014, 12:31
Saksıya diktiğim Jalapeno Biber sanırım tomurcuk oluşturacak.

http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/479339d1396092627-jalapeno_biber.jpg

incirli
31-03-2014, 10:21
dün sabah yağan kar balkondaki soğanlarımı mahvetti
roka ve maydanozlar da 2 3 santimdiler herhalde onlar da öldü detaylı bakamadım :(
neyse ki biber ve domateslerim hala küçük ve şaşırtma vakti gelmediğinden içerdelerdi

Muda
31-03-2014, 13:36
dün sabah yağan kar balkondaki soğanlarımı mahvetti
roka ve maydanozlar da 2 3 santimdiler herhalde onlar da öldü detaylı bakamadım :(
neyse ki biber ve domateslerim hala küçük ve şaşırtma vakti gelmediğinden içerdelerdi

Sayın İncirli; maydonozlar sonbaharda da ekilebiliyormuş. Onlara bir şey olduğunu zannetmiyorum. Rokalar da benim gibi dışarıda ekim yapmış iseniz kendisini muhtemelen alıştırmışlardır. Çok aşırı soğuk olmadıkça onlara da bir şey olmaz diye düşünüyorum. Benim ektiğim roka, tere, marul, maydonoz tamamen doğal hava koşullarında çimleniyorlar.

esgül73
01-04-2014, 09:19
Seramın 1 haftalık sürede gelişimi.Öndeki kabak ve salatalıklar almış yürümüş.Domateslerin çoğu daha 2 yaprakta.Gerçek yapraklarını vermek üzere.Biberlerden ses seda yok.Viyollerin üzerinde yosunlaşma var.

h_dogan
01-04-2014, 12:28
Kabakgiller yeterli sıcaklıkta en hızlı büyüyen türler 3-4 günde yüzünü gösteriyorlar, domatesler onlardan sonra yaklaşık bir haftada. Biberlerin çıkışı 10-15 günü buluyor.

Fazla nemli olduğu için yosunlaşma olmuş arada bir havalandırın çok sulamayın. Gündüz 9-15 saatleri arası dışarıda da hava sıcaklığı uygunsa seranızı havalandırın.

yağmur
01-04-2014, 15:22
Bugün domateslerin bir kısmını daha şaşırtma yaptım. Mutfakta yer kalmadı :o Kabaklar yakında çiçek açacaklar galiba? Çılgın gibi büyüyorlar!

limon_sever
01-04-2014, 18:04
Bunlarda bahçeden...

480052

480053

hira
01-04-2014, 19:22
Nasıl güzel olmuşlar öyle. Maşallah. Ben vakitsizlikten dolayı anca dün ekebildim tohumlarımı :(

h_dogan
06-04-2014, 21:58
Kıvırcık Salata (Green Star) (Meyvelitepe)
481243

Kırmızı Salata (Red Salad Bowl) (Heyyamola)
481244

Kıvırcık Salata (sativa) (Meyvelitepe)
481245

Bunlar da genel görüntüler
481246

h_dogan
06-04-2014, 22:01
Yer Lahanası, Alabaş (Kohlbari) (Heyyamola)

limon_sever
07-04-2014, 14:26
Kırmızı Salata (Red Salad Bowl)

481548

481549

Seabert74
11-04-2014, 14:41
Sevgili loveforlife'den gelen sedef çiçeği tohumları gayet güzel filizlendi. Şaşırtma yaptıktan sonra da gayet güzel gelişiyorlardı ama şimdi teker teker çürümeye başladılar.
Toplam 7 adet tohumdan kalanların şimdiki durumu bu şekilde..
Gübreli topraktalar, dışarıda duruyorlar, ne istiyorlar anlamadım??

h_dogan
14-04-2014, 21:41
Sn. bahcedenn'den gelen cıbrıtsa

akçabardak
14-04-2014, 21:46
Çok güzel görünüyorlar, ben de her sene ekerdim bu sene ekmedim şimdi görünce eksem mi diye düşünüyorum çok güzel kokuyor, yemeklere çok güzel lezzet veriyor.

limon_sever
14-04-2014, 22:21
Sn. bahcedenn'den gelen cıbrıtsa

Bizimkisi ordu gibi oldu :) 2 Nisanda saksıdakileri olduğu gibi bahçeye dikmiştim. 5 gün önceki halleri...

http://www.agaclar.net/forum/attachments/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/482336d1397141003-cibrika.jpg

bahcedenn
14-04-2014, 22:39
Artık şaşırtabilirsiniz Sn. limon_sever.

limon_sever
14-04-2014, 22:46
Artık şaşırtabilirsiniz Sn. limon_sever.

Burdaki (http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/8199.htm#post1265217) gibilerdi. Daha sonra bunlardan hayır (http://www.agaclar.net/forum/tohum-takas/33480-4.htm#post1259299) gelmez dediniz. Bende saksıda büyüsünler gittiği yere kadar demiştim. Sonra vazgeçip bahçeye aktarmıştım. Bahçede nereye kadar giderse gitsinler diyorum. Şaşırttırsam epey şaşırabilirler ve eşek cennetine giderler sanırım :) 3-5'ini şaşırtmayı deneyim. Bir şey olmazsa diğerlerini de şaşırtırım.

akçabardak
14-04-2014, 23:10
Bizimkisi ordu gibi oldu :) 2 Nisanda saksıdakileri olduğu gibi bahçeye dikmiştim. 5 gün önceki halleri...

http://www.agaclar.net/forum/attachments/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/482336d1397141003-cibrika.jpg

Sayın limon_sever bence de şaşırtmanız gerekiyor çünkü bir tek kök bile gelişip büyüyünce neredeyse bir top büyüklüğü kadar oluyor, şu an çok sağlıklı görünüyorlar, hepsi bir arada olurlarsa gerektiği gibi gelişemezler.

h_dogan
15-04-2014, 06:50
Ben minik viyollere ekmiştim. Sonra yere aldım. Bütün tohumları kullanmadım. Biraz iyi bakıp erken alabilseydim şimdi kocaman olurlardı demek ki. Zamanım pek olmadığı için bu sene pek iyi geçmeyecek gibi görünüyor. Gerçi ne kadar verse bize yeter sebzelerimiz. :)

limon_sever
15-04-2014, 09:41
Sabahın ilk ışıkları ile kekiklerle uğraştım. Bir tanesini çekmeye çalıştım, hop koptu.(Gece yağmur yağmış. Bir de ben şaşırtma yapacağım diye suladım ama nafile.) Asıl asıl 25-30 cm boyunda bir gövde geldi. Misinayı çekiyonda kök geliyor, sanki balık tutar gibi :)

Sabah erkenden 20 tanesini ayırdım, bakalım. Ama sanki hiç 20 tane eksilmemiş gibi duruyor. Daha bir dünya var :)

Bu küçük tohumlarla aram hiç iyi değil. Az bişey döküyüm diyom. Bir bakıyorum, en az 150-200 adet tohum ekilmiş. Viyole de eksem değişmez galiba, kesin 15-20 adette ordan çıkar.

Geçenlerde çok yıllık kekik tohumu almıştım. Onlarıda bhutların yanına epelemiştim. Eee ben ekerimde onlar çimlenmez mi? Bunlar ilk gün çimlenenler. Sanırım 2-3 bin tohum varmış ki hepsi çimlenmiş. Bir yarısıda küçük bir saksıda :)

http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/482779d1397324844-bhut_biber.jpg

akçabardak
15-04-2014, 20:39
Sayın Meyveli Tepeden gelen kıvırcıklar ve
Sayın h_doğandan gelen marullar

Kimisi saksılara alındı, kimisi bahçede yerlerini aldılar.
Malum bahçe yetersiz kalınca kim nerede yer bulursa
oraya yerleşiveriyor :D
483421
Saksıdakiler çok güzel oldular, bir hafta önce saksılara alındılar

Bu gariplerim de bardaklarda bekliyordu.
483422

loveforlife
15-04-2014, 21:03
Sevgili loveforlife'den gelen sedef çiçeği tohumları gayet güzel filizlendi. Şaşırtma yaptıktan sonra da gayet güzel gelişiyorlardı ama şimdi teker teker çürümeye başladılar.
Toplam 7 adet tohumdan kalanların şimdiki durumu bu şekilde..
Gübreli topraktalar, dışarıda duruyorlar, ne istiyorlar anlamadım??

Çok erken şaşırtma yapmışsınız bence. Dışarıda durmaya devam... Zaten ancak seneye çiçeklenecekler...

Seabert74
16-04-2014, 07:19
Anlaşıldı, sabırla bekleyeceğiz.. Bana bu bitkiler en çok bu sabır işini öğretecek sanırım :)
Umarım bunlar yaşama tutunur...

Derya Yıldız
16-04-2014, 09:36
Bu sene zamanım bahçe aramakla gecti diyebilirim. Kullanmış olduğumuz yerin dört bir tarafında bol ilaçlı, gübreli tarım yaptıklarından elimdeki tohumları nereye ekeceğimi bilemedim. Evde birazını çimlendireğim dedim kimisi çıkmadı (margarit papatya gibi) kimisi can verdi (italyan kavunu gibi).Tam sitenin bahçesine ekmeyi düşünürken bir yer bulduk dün.

Derya Yıldız
16-04-2014, 09:41
Şimdi sizlere birkaç sorum var. Kalan sebze tohumlarımı direkt dışarıya ekip sonra yerlerine şaşırtayım mı.Yoksa önce evde mi çimlendireyim. Çiçek tohumları içinde aynı soruları sormaktayım. Birde portakal ağacı çoğunlukta olan ve ağaç araları sanırım 6-7 metre olan bir bahçede sebze ekilse ağaçlara bir zararı olur mu ki.

Derya Yıldız
16-04-2014, 09:42
Bu arada Sayın meyvelitepe nin Tepeköy fasulyesinin çimlenme hızına şaşırdım. Moralimi düzeltti:)

limon_sever
16-04-2014, 19:13
Şaşırttım ama şaşırt şaşırt bitmiyor. Herhalde 100-150 arası şaşırttım.

483597

483598

Bunlarda yarına kaldı...

483599

MeyveliTepe
16-04-2014, 19:16
Şimdi sizlere birkaç sorum var. Kalan sebze tohumlarımı direkt dışarıya ekip sonra yerlerine şaşırtayım mı.Yoksa önce evde mi çimlendireyim. Çiçek tohumları içinde aynı soruları sormaktayım. Birde portakal ağacı çoğunlukta olan ve ağaç araları sanırım 6-7 metre olan bir bahçede sebze ekilse ağaçlara bir zararı olur mu ki.

Domates, biber, patlıcan gibi tohumları önce evde çimlendirin (vakti geçiyor gibi), kavun, karpuz, kabak, fasulye evde de çimlendirilebilir, toprak ısındığında direk yerlerine de ekilebilir.

limon_sever
17-04-2014, 18:47
Çıbrıkaları şaşırtma işlemi bitti. Topluca oldukları yere dairesel bir dikim yaptım. Büyüyünce top yumağı gibi bir görüntü oluşabilir. Zaman gösterecek :)

483849

Geçen senenin kekiklerinin tohumları da saçılıp çimlenmiş. Onlar daha küçük. Büyüsünler şaşırtacağız. Bu yıl bahçe yoğun bir kekik kokusuna bürünecek gibi :)

Bir hafta kadar önce kabak, kavun ve salatalıkları ekmiştim. İlk çimlenenler...

Çekirdeklik Kabak

483850

Marina Di Chioggia kabak

483851

Kırmızı Salata (Red Salad Bowl)

483852

Derya Yıldız
17-04-2014, 23:04
Sayın meyvelitepe cevap için teşekkür ederim.

limon_sever
19-04-2014, 22:29
Kara Kabak

484290

Early Golden Summer Crookneck

484291

cetiner
20-04-2014, 15:57
Sn. MeyveliTepe iki hafta önce karabuğday tohumlarını toprağa ekmiştim , bu gün ektiğim yerde bu bitkileri gördüm. Bunlar karabuğday mıdır?

MeyveliTepe
20-04-2014, 18:04
Sn. MeyveliTepe iki hafta önce karabuğday tohumlarını toprağa ekmiştim , bu gün ektiğim yerde bu bitkileri gördüm. Bunlar karabuğday mıdır?

Evet, karabuğday. Henüz gerçek yapraklarını çıkarmamışlar.

Yasin Aksoy
24-04-2014, 11:03
Merhabalar, bana gönderilen 28 tür içerisinde; ki bunların büyük çoğunluğu domates, gerisi lif kabağı, yeşil kabak, parmak patlıcan ve biber, hepsi çıkarttım diyemeyeceğim. Sadece bir tek biberleri çıkartamadım. O kadar ilgilendim, sera yaptım, nemli tuttum, güneşlendirdim falan filan ama sadece bir kök Mehmetin tatlı türk biberinden çıkartabildim onu da "bir nefes toprak" tan almıştım. Diğer istediğim biber türü olan kanber biberini de hiç çıkartamadım. Onu da "üzüm"den almıştım.
Merak ettiğim benim bir hatam var mı, bir püf noktası var mı bu işin? Biber geç çıkar ama çooook geç kaldı ve artık çıkma diye düşünüyorum. Veren arkadaşları kötülemiyorum sakın öyle düşünmeyin. Ekstra yapmama gereken bir şey vardı da yapmadım mı acaba?
Çıkartabilen var mı? Kendi yaptıklarını paylaşırsa sevinirim.
Bütün paylaşanlara sonsuz şükranlarımı bir kez daha sunarım ...
Saygılar ...

h_dogan
24-04-2014, 15:19
Biber tohumlarında sorun yok, bendekiler gayet iyi çıktı. 5-6 çeşit biber geldi bana takastan hepsinde de sonuç iyi. Aşırı sulama mı yaptınız da tohumları çürüttünüz acaba?

efeege
24-04-2014, 18:51
485994
tohum etkinlikten gelen lila kozmosum, açmaya başladı.
485995
altın çilek.
485996
kekik fidesi.
485997
fesleğen fidem.

efeege
24-04-2014, 18:57
bahçeye şaşırttıklarımdan terasta kalanlarım.
kalıcı ıspanağım bir tur kopartıp siftah yaptık.
araya ortak karışıp yaprakları tırtıklamaya başlamışlar yakalayıp kafasını koparttım...

485998
beyaz açan kozmosum.
485999
ballıcalarda çiçeklendiler.
paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkürler...
486000

akçabardak
24-04-2014, 19:16
Sevgili efeege elinizle tuttuğunuz sanırım kozmos çiçeği, hangi ara büyütüp te çiçek bile açmış maşallah benim kozmoslarım daha yeni çimlendiler, beyazından bir türlü edinemedim, beyazı harika duruyor.
Nedense benim beyazlara karşı daha bir ilgim var, nerede bir çiçek görsem bunun beyazı da olsaydı diyorum hep.
Kalıcı ıspanağınızı afiyetle tüketmenizi dilerim. Salıcakla

Yasin Aksoy
25-04-2014, 08:45
Biber tohumlarında sorun yok, bendekiler gayet iyi çıktı. 5-6 çeşit biber geldi bana takastan hepsinde de sonuç iyi. Aşırı sulama mı yaptınız da tohumları çürüttünüz acaba?

Domateslerle aynı düzeyde suladım sprey yöntemiyle toprağı nemlendirdim, bende de çıktı ama sadece 1 tane. Acaba domatesleri suladığım gibi sulamamalımıydım biberleri? Farklı bir bakımı mı var bilmediğim ondan sorduydum.

Ayrıca bohçalama yapacağım tohumluklarıma ancak uygun kumaş türü bulamadım, tül olacak ama perde tülü olur mu? Bir örnek var mı sitede, baktım ama çok ayrıntılı değillerdi. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada 5 lif kabağından 4 ünü çıkartmayı başardım, sellukalarım da 5'te 3 ledi :)

h_dogan
25-04-2014, 11:07
Lif kabağı kabakgiller içinde yüksek sıcaklık isteyen bir tür. 5'te 4 çok iyi bir oran.

Sellukaların çıkmasına sevindim. :)

Tohumları saklama konusunda ben pek özenmiyorum, normal poşetlerde saklıyorum. Bez torbalarda saklanırsa elbette daha iyi olur. Poşette de olsa bezde de olsa serin bir yerde saklanmalı.

limon_sever
26-04-2014, 08:48
Domatesleri 03 Nisan'da asıl yerlerine dikmiştim. Akşam üstlerini örtüp sabah açmıştım. Bir haftadır hiç örtmüyorum. Kabakları 3 gün önce yerlerine diktim. Ayçekirdeğini bugün fark ettim.

Ayçekirdeği Çerezlik
Bütün tohumları ekmiştim. Şimdilik iki adet çimlenmiş.
486403

Marina Di Chioggia kabak
İki tohum ekmiştim. Biri çıkmadı. Açtım bir bakayım dedim. Tırnağımı geçirdim. İçinin sağlam ama çimlenmediğini fark ettim.
486404

Domates ?
Dört tane fidem var. İsmi hala belirsiz sanırım :)
486405

Roma Cherry Domates
Çiçek gözleri göründü. Sanırım ilk meyvesini yiyeceğimiz domates olacak :)
486406

yağmur
26-04-2014, 13:58
Sn. Yasin Aksoy,
Bende sn. birnefestopraktan Mehmet'in Tatlı Türk Biberi ve Kandil Dolma Biber, ayrıca sn. sigacik'tan Yeşil Tatlı Biber talep etmiştim. Hiç sorunsuz çimlendiler, bir hafta içinde ve hepsi. Sadece kandil dolma biberin 12 tohumdan 6sı 12 günde çimlendi diğerleri çıkmadı. Tüm ektiğim tohumlar aynı yerde camın önünde masanın üstünde duruyordu ve aynı şekilde suluyordum.

limon_sever
27-04-2014, 10:29
Ayaş Domatesi
Üç fidem var. Üçü de çok sağlıklı. Keşke iki fide daha yetiştirseymişim.
486764

Deşti Domates(geç hasat)
50'yi geçkin fidem var. Bakalım gelişimi nasıl olacak...
http://www.agaclar.net/forum/attachments/domates/486752d1398587018-desti_domates.jpg

limon_sever
27-04-2014, 18:56
Şenberber Fasulyesi
Sayın heyyamola'ya bu lezzetli ve uzun uzun fasulyeleri bize kazandırdığı için teşekkür ederim... (Tepeköy Fasulyeleri de çıkmak üzereler...)
486877

Bamya
Sayın Andora'ya çok teşekkür ediyorum. Genelde çok sıcakta çimlenen bamyalar, erkenci çıktılar, bir hafta önce ekmiştim...
486878

esgül73
27-04-2014, 19:14
Sn. Yasin Aksoy,
Bende sn. birnefestopraktan Mehmet'in Tatlı Türk Biberi ve Kandil Dolma Biber, ayrıca sn. sigacik'tan Yeşil Tatlı Biber talep etmiştim. Hiç sorunsuz çimlendiler, bir hafta içinde ve hepsi. Sadece kandil dolma biberin 12 tohumdan 6sı 12 günde çimlendi diğerleri çıkmadı. Tüm ektiğim tohumlar aynı yerde camın önünde masanın üstünde duruyordu ve aynı şekilde suluyordum.

Benim de tohum takasdan gelen ve dışarıdan aldığım biber tohumları bir türlü büyümedi.Domatesler firesiz bugün toprakla buluştu.Biberlerimide çok ufak olmasına rağmen toprakla buluşturdum.Fakat biberlerimden çok fire verdim.

Yasin Aksoy
28-04-2014, 11:09
Syn Yağmur, paylaşım için teşekkür ederim. sorun bende onu biliyorum ama neyde hata yaptım onu anlayamadım :(
Herhalde fazla sulamadan dolayı çürüttüm tohumları, bir dahaki sefer biberler için ayrı bir sera yaparım ve daha az sularım herhalde ... Tek üzüldüğüm nokta paylaşımcı arkadaşlarımdan aldığım tohumların hakkını verememek ve biberleri 2014-2015 teki etkinlikte paylaşamamak :(
Bu arada benim domateslerim herkesten önde gidiyorlar. Sarı salkım domateslerim meyve tutalı 10 gün oldu :) ve boyu da yaklaşık 40 cm civarında. Sadece yanmış inek gübresi kullanıyorum ve fidanlarımla konuşuyorum (Bu da püf noktası) ;)

Yasin Aksoy
28-04-2014, 11:11
Unutmadan; bu kekre dünyada domateslerin mis gibi ve doğal kokularını koklamamı sağladınız ya elleriniz dert görmesin :)

sevoş
28-04-2014, 22:51
487361
Salatalık ve kına çiçeği

487362
kozmos çiçeği

487363
mini domates

487364
biberler

487365
geçen yıldan kalan inci biber

limon_sever
01-05-2014, 14:38
Kıvırcık Salata (sativa)
Salyangozlar ve sümüklü böcekler red salad bowl'a hiç dokunmazken sativa'ların köküne kadar yediler. Yaşatabildiğim son mohikan... :)
488227

MeyveliTepe
01-05-2014, 17:47
Kıvırcık Salata (sativa)
Salyangozlar ve sümüklü böcekler red salad bowl'a hiç dokunmazken sativa'ların köküne kadar yediler. Yaşatabildiğim son mohikan... :)
488227

Ağızlarının tadını biliyorlarmış :)

limon_sever
01-05-2014, 19:23
Ağızlarının tadını biliyorlarmış :)
Sayın MeyveliTepe,

Ben de yazmayı düşünüyordum, unutmuşum :)

Acı dülek(eşek hıyarı) (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/5143.htm#post1277840) sayfasında da yazmıştım. Buraya da yazayım, belki biliyorsunuzdur.
Benim merak ettiğim bir şey var. Eşek hıyarı çok yıllık ve güçlü bir kök sistemi var. Acaba eşek hıyarına salatalık aşılasam tutar mı ve tutarsa çıkan meyveler zararlı olur mu?

MeyveliTepe
01-05-2014, 19:35
Aynı aileden ise denemeye değer ki bildiğim kadarıyla o da bir cucurbit. Aşı tutar da meyve verirse zararlı olması için bir sebep yok.

limon_sever
01-05-2014, 19:44
Aynı aileden ise denemeye değer ki bildiğim kadarıyla o da bir cucurbit. Aşı tutar da meyve verirse zararlı olması için bir sebep yok.

Teşekkür ederim. Şimdi bir adet deneme yapayım o zaman :)

h_dogan
01-05-2014, 19:50
Zararsız olanlarla deneseniz. :) Mesela su kabağı.

limon_sever
01-05-2014, 19:55
Zararsız olanlarla deneseniz. :) Mesela su kabağı.

Su kabağını bir çok kere yetiştirdim. Meyve çok veriyor ama kök ve gövdesi bana çok cılız geldi. Eşek hıyarını hiç gördünüz mü bilmiyorum. Sulanmadığı halde, kökler muhteşem, gövde deseniz inanılmaz heybetli. Doğal alanı Konya değil. Ama Kıbrıslı komşumuz bahçesine ekmiş. Tohumlardan bizim bahçeye de gelmiş. İlk zamanlar sök sök baş edemedim. Ben de bari bir işe yarasınlar diye aşı yapmak aklıma geldi :)

h_dogan
01-05-2014, 20:17
Su kabağının gövdesi mi cılız? :) Bizim burdakilerle sizin ordakiler farklı o zaman. Bizim burda aşılamaya kalksak hıyarı 15 gün önce ekmemiz gerekir.

h_dogan
01-05-2014, 20:19
Sn. Meyvelitepe'nin paylaştığı Tepeköy fasulyesi ile Sn. heyyamola'nın paylaştığı ve Şenberber fasulyesinin bitkileri birbirine çok benziyor. En azından yaprak yapıları. Henüz fotoğraflarını çekemedim ama bitkiler özellikle yapraklar çok benziyor.

limon_sever
02-05-2014, 09:52
Eşek hıyarına salatalık aşısı (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/5143.htm#post1278537)nı yaptım.

Ayrıca tohum oluşturursa önümüzdeki etkinlikte, ilgi gören tesbih çiçeği (coix lacryma) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/2281-3.htm#post1278525) tohumu paylaşacağım.

avcı66
03-05-2014, 00:07
paylaşımdan gelen tohumları mart 3 üncü hafta ekmiştim şimdi durumları böyle pek başarılı olamadım malesef domates fidelerim tam toprakla birleştiği yerden inceliyor ve siyahlaşıyor

avcı66
03-05-2014, 00:09
toprak karışımı olarak bir ölçü torf bir ölçü bahce toprağı bir ölçü yanmış gübre kullanmıştım

limon_sever
03-05-2014, 19:03
Naturel Kabak

489286

Early Golden Summer Crookneck

489112

Marina Di Chioggia kabak

489113

Çekirdeklik Kabak
Erkek çiçekler görünmeye başladı...
489114

Kara Kabak
Sütlü Karakabak Tatlısı (http://www.kuzinedekizaranekmek.com/sutlu-karakabak-tatlisi.html) yapımını gördüm. Denemeye değer...
489287

heyyamola
03-05-2014, 23:21
23 Nisan 2014' den

Chocolate Habanero Biber (Sn. Bahcedenn)

489217

Red Robin Domates (Sn. Kiraz)

489218

Mikrop Domates (Spoon Tomato) (Sn. malbman)

489219

Maydanoz Yapraklı Tere (Sn. hberbul)

489220

Kalıcı Ispanak-Perpetual Spinach (Sn. MeyveliTepe)

489222

MeyveliTepe
03-05-2014, 23:37
Sn.avcı66,

Kök boğazından zarar gören domates fidelerinizi daha büyücek saksılarda daha derine tekrar dikerek kök boğazının üzerinden köklendirmek suretiyle kurtarabilirsiniz.

avcı66
03-05-2014, 23:46
Sn.avcı66,

Kök boğazından zarar gören domates fidelerinizi daha büyücek saksılarda daha derine tekrar dikerek kök boğazının üzerinden köklendirmek suretiyle kurtarabilirsiniz.

sayın meyvelitepe teşekkür ederim artık yerlerine dikerken biraz derin dikicem pencere önünde duramayacak kadar büyüdüler

limon_sever
04-05-2014, 11:02
Roma Cherry

489289

esgül73
04-05-2014, 19:52
Bugün bahçeme gittim ve heyecanla fotoğrafladım tohumlarımın gelişimini.Sırasıyla kalıcı ıspanak(meyveli tepe),kırmızı saplı pazı(heyyamola),pazı(bahçedenn),çıbrıka(bahçeden), çörek otu çiçeği(sdurul).Bahçeyi suladıktan sonra resim çekmeyi akıl edebildim.Onun için sağa sola gitmişler ama bence hepsinin keyfi yerinde.Tohumları paylaşan kişilerle aramızda oluşan bu iletişim bence parayla pulla ölçülemez.Bu arada domatesler toprakla buluştu.Onları da çıkan ilk çiçeklerinle paylaşmak istiyorum.

limon_sever
05-05-2014, 17:11
İtalyan Kavunu
İkinci sefer ektim. İlk ektiklerim büyüyemeden öldü.
489665

Ronde de Nice Kabak
İkinci sefer ektim. İlk ektiklerim çıkmadı. Tek bir tane... Costata Romanesco Kabak - Cucurbita Pepo daha çıkmadı...
489666

Tepeköy Fasulyesi

489667

Şenberber Fasulyesi

489668

Gelecek sezon muhtemel dağıtılacak çeşitler...

Niğde Hançerli Köyü Dermason Fasulyesi
Arkadaşımın yakın bir akrabası yetiştiriyormuş. 2-3 kilo kadar hediye olarak almıştık. Bugüne kadar yediğim en güzel kuru fasulyeydi. İnce kabuklu ve lezzetli, ayrıca taneleri piştiği zaman barbunya büyüklüğüne ulaşabiliyor. Çok dayanıklı bir çeşit...
http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/489664d1399302386-nigde_hancerli_koyu_dermason_fasulyesi.jpg

Konya Yerli Patlıcanı
Bu lezzet sınırlı yetiştiriliyor ve Konya'lılar zor ulaşıyor. Tohumlarına uzun zamandır ulaşmaya çalışıyordum. Bu sene kısmetmiş. Zor çimlendirebildiğim 6 fideden biri...
http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/489653d1399301942-konya_yerli_patlicani.jpg

heyyamola
05-05-2014, 23:09
27 Nisan 2014' den

Dereotu (Sn. bahcedenn)

489779

Red Romaine Marul (Sn. h_dogan)

489780

Boğa Kanı-Kırmızı Pancar (Sn. MeyveliTepe)

489781

Green Star-Kıvırcık Salata (Sn. MeyveliTepe)

489782

Sativa-Kıvırcık Salata (Sn. MeyveliTepe)

489783

h_dogan
06-05-2014, 07:21
Bu sabah tekrar baktım fasulyelere. Tepeköy ve Şenberber gerçekten de çok benziyor. Haftaya sanırım toplanacak büyüklüğe ulaşırlar. Yanyana fotoğrafladığımda ne kadar da yakın olduklarını göreceksiniz. Bitkileri ise çok aşina değilseniz birbiririnden ayıramazsınız.

Sn. pria'dan gelen çilli fasulye de meyve tuttu. Bodur bir çeşit ama verimli gibi tabi kuşlar çiçeklerini bırakırsa. ;)

esgül73
06-05-2014, 11:03
Bahçeme diktiğim fidelerin yanlarına etiket yaptıktan sonra ne olur olmaz diye bir de defterime bu şekilde planını çıkarttım.Çünkü şu anda ufaklar problem yok ama büyüyünce neyin ne olduğu karışıyor.Etiketlemeyi de eşimin laboratuarında kullandığı lamların üzerine kurşun kalemle yazarak yaptım.Deneyerek öğrenicez kullanışlı olup olmayacağını.

Dismail
06-05-2014, 13:49
Biber sulanmamalı derken nasıl bir sulama yapmalı açıklar mısınız. Biz 3 yıl oldu köye taşınalı biber çimlerimizin cılızlığından hep şikayetçiyiz.

h_dogan
06-05-2014, 14:01
Tüm canlılar gibi bitkiler de muhakkak suya ihtiyaç duyarlar fakat kimi fazla ister kimi az.

Bitkiler tohumdan tarlaya dikilecek hale gelinceye kadar bitki büyüklüğünü dikkate alırsak kısmen daha az su tüketirler çünkü kullandıkları ve terleme yoluyla kaybettikleri su miktarı azdır. Biz de bunun için tohum ekiminden tarlaya şaşırtılanakadar ki dönemde aşırı sulamadan kaçınılmasını öneriyoruz. Toprak nemli olacak şekilde sulanmalı, ne tam kuruyana kadar su verilmemeli ne de boğacak kadar su verilmeli.

Sizin fidelerin cılız kalmasının nedenleri sadece sulamadan kaynaklanmıyor olabilir.
- Çok sık tohum ekimi
- Çok az ışık alması
- Çok sık sulama
- Yetersiz sıcaklık gibi nedenlerden dolayı da fideleriniz cılız kalabilir.

Çok sulamayla cılız kalmayabilir ama çok gevrek olacağı kesin. Bu da haşerelerin bitkinizi daha fazla ziyaret edeceği anlamına gelir.

heyyamola
06-05-2014, 22:01
4 Mayıs 2014' den

Antep Biberi (Sn. SDurul )

490134

Çörekotu (Sn. SDurul )

490135

Red Robin Domates (Sn. malbman)

490136

Christopher Columbus Domates (Sn. bahcedenn )

490137

Kırmızı Çeri Domates (Sn. trilye )

490138

heyyamola
06-05-2014, 22:43
4 Mayıs 2014' den

Dilimli Balkabağı (Sn. sevoş )

490145

Balkabağı Yuvarlak (Sn. sevoş )

490146

Mini Yuvarlak Biber (Sn. sevoş )

490147

Yellow Brandywine Domates (Sn. bahcedenn )

490148

Black Russian Domates (Sn. bahcedenn )

490149

heyyamola
06-05-2014, 23:25
4 Mayıs 2014' den

Arnavut Biberi (Sn. Loveforlife )

490159

Pink Vernissage Domates (Sn. bahcedenn )

490160

Sarı Salkım Domates (Sn. bahcedenn )

490161

Ayaş Domatesi (Sn. bahcedenn )

490162

Black from Tula Domates (Sn. bahcedenn )

490163

heyyamola
07-05-2014, 00:06
4 Mayıs 2014' den

Dill's Atlantic Giant Pumpkin - Dev Balkabağı (Sn. limon_sever )

490165

Cherokee Purple Domates (Sn. MeyveliTepe )

490166

Limon Domates (Sn. Meyvelitepe )

490167

Black Krim Domates (Sn. bahcedenn )

490168

Roma Cherry Domates (Sn. bahcedenn )

490169

heyyamola
07-05-2014, 00:32
4 Mayıs 2014' den

Kamber Biberi (Sn. üzüm )

490170

Maraş Biberi (Sn. üzüm )

490171

Acı Kapya Biber (Sn. bahcedenn )

490172

Tatlı Kapya Biber (Sn. bahcedenn )

490173

Salkım Süs Biberi (Sn. limon_sever )

490174

heyyamola
07-05-2014, 00:54
4 Mayıs 2014' den

Kosmos (İstanbul Papatyası) (Sn. olcim )

490180

Yerli Siyah İnce Uzun Patlıcan (Sn. bahcedenn )

490182

Little Fingers Patlıcan (Sn. bahcedenn )

490183

Yerli Topan Patlıcan (Sn. bahcedenn )

490189

Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant) (Sn. bahcedenn )

490190

TCM
07-05-2014, 09:50
@heyamola bu kadar farklı çeşit nereye nasıl dikip akılda tutacaksınız :)
Bir de plastik bardakların altını nasıl deldiniz? Ben alt ortaya sivri uçlu bıçakla delik açtım, kimisi delinmemiş sonrada plastiği birkaç yerinden kestim.

bahcedenn
07-05-2014, 10:16
@heyamola bu kadar farklı çeşit nereye nasıl dikip akılda tutacaksınız :)
Bir de plastik bardakların altını nasıl deldiniz? Ben alt ortaya sivri uçlu bıçakla delik açtım, kimisi delinmemiş sonrada plastiği birkaç yerinden kestim.

Aynı sorundan ben de muzdariptim Sn. TCM. Bıçakla delmeye çalıştığınızda ya daha büyük kesiliyor ya da bardağın dibini keseyim derken incecik bardağın şeklini değiştiriyorsunuz. Ben ise kolayını şu şekilde buldum. İç içe geçirilmiş 6-7 tane bardağı aynı anda ucunu çakmakla ısıttığım çok ince uçlu tornavida ile deldim. 3-4 delik yetiyor. Bardağın şeklinde de hiç bir bozulma olmuyor.

limon_sever
07-05-2014, 11:12
Aynı sorundan ben de muzdariptim Sn. TCM. Bıçakla delmeye çalıştığınızda ya daha büyük kesiliyor ya da bardağın dibini keseyim derken incecik bardağın şeklini değiştiriyorsunuz. Ben ise kolayını şu şekilde buldum. İç içe geçirilmiş 6-7 tane bardağı aynı anda ucunu çakmakla ısıttığım çok ince uçlu tornavida ile deldim. 3-4 delik yetiyor. Bardağın şeklinde de hiç bir bozulma olmuyor.

Ben de sizinki gibi tornavida benzeri olarak bayanların elişi ördükleri milleri kullanıyorum. :)

Seabert74
07-05-2014, 16:03
Benim eski bir kahvaltı bıçagım bu iş için ayrıldı.. Her türlü bardak, yogurt kabı, vs. ayırt etmeden ısınınca hepsini hallediyor :)

alanur
07-05-2014, 19:35
Ben de çiviyi ısıtarak deldim. Ama en pratik lehim makinası.