PDA

View Full Version : Kaplanboğan (Aconitum napellus)

hira
26-11-2013, 22:47
Boyu 70 santimetre ile 2 metreye ulaşan çok yıllık kaplanboğanın gövdesi, kalın ve yumrulu köklerinden çıkar. Koyu yeşil yapraklarının üstü parlak, altı daha açık renktir. Yazın ya da
sonbaharda açan, miğferi andıran çiçekleri genellikle morumsu mavi
renkte olur.

jojoba
02-12-2013, 11:22
Çok çeşitli olmasına gerek yok, bu rengi muhteşem. Yetiştiren var mı aranızda?

emekli67
09-02-2014, 18:46
gerçekten çok güzel görünüyor. mavi benim mor ise eşimin en sevdiği renktir. tanışma bölümüne yazmıştım bu işlerde acemiyim. bu çiçeği bahçemde yetiştirmek istiyorum ama nereden temin edebilirim ve nasıl yetiştirip bakacağım yardım edermisiniz?

jojoba
10-02-2014, 22:55
Bu çiçek kimsede yok galiba, bende sormuştum kimse cevap yazmadı.

Tohumcu Nılgun
11-02-2014, 01:14
Arkadaslar, bu bitkiyi gecen yaz sonu buradaki bir parkta gormùstùm.
Henùz cicek acmamisti fakat ùzerinde bircok kùcùk tomurcuk vardi.
Bitkinin oncelikle boyu dikkatimi cekmisti, 1m. ya da daha uzun olanlari da vardi.
Daha once hic gormedigim bu uzun boylu bitkinin, nasil ve ne renk acacagini merakla bekler oldum.
Parka her gidisimde cicek acip acmadigini kontrol ediyordum.
Gùnler sonra nihayet acmislardi ve Campanula cicegi gibi harika bir mavi tonu vardi, cok begendim.
Zamani geldiginde tohumlarindan biraz almayi da ihmal etmedim. :)
Tohum kesesinin formu Haseki kùpesi cigeninkine cok benziyor.
Bir kesede oldukca cok sayida siyah, yassi tohum var. Birkac gùn sonra tohumlarinin fotografini da cekip ekleyeyim.

Fotograflari 08-09-2013 ve 21-09-2013 tarihlerinde cekmistim.

Tohumcu Nılgun
12-02-2014, 15:29
Bunlar da Kaplanbogan bitkisinin cicek, yaprak ve tohum fotograflari.

emekli67
15-02-2014, 19:23
nilgün hanım resimler için sağolun ellerinize sağlık gerçekten çok güzeller. bizde yetiştirmek istiyoruz fakat hala bulamadık ilgilenen birini. forumdaki arkadaşlardan ses veren yok sanırım bu çiçeği pek bilende yok.

Tohumcu Nılgun
20-02-2014, 21:38
nilgün hanım resimler için sağolun ellerinize sağlık gerçekten çok güzeller. bizde yetiştirmek istiyoruz fakat hala bulamadık ilgilenen birini. forumdaki arkadaşlardan ses veren yok sanırım bu çiçeği pek bilende yok.
Merhaba Sn. emekli67.

Ben henùz bu gùzel bitkiden yetistirmedim.
Internette bitkinin ekimi ile ilgili bilgi veren kaynaklar mevcut.
Mutlaka ùlkemizde de ekip yetistirenler vardir.