PDA

View Full Version : Denizli'de 23 dekar ceviz bahçem

doğa64
25-10-2013, 00:10
Değerli dostlar...

Siz değerli dostlarımın yardımınızı esirgemeyeceğinizi bilerek bu forum'u açmaya karar verdim.Cevizlerimi dikmek için birkaç aşaması kalan bahçemden bilgiler vereceğim.

Öncelikle 23 dekar arazimin toprak analizini 30-60-90-120 olarak il tarım müdürlüğünde yaptırdım. Sonuçlar ph ın biraz yoksek olması dışında gayet güzel.

Daha sonra tarlam toplulaştırma kapsamında olduğu için tarla sınırlarındaki yığıntıları ve çalılıkları kaldırttım, ve tesviyesini yaptırdım. Çevre tel örgülerini de çektirdikten sonra yaklaşım 90 cm derin patlatma yapılan tarlam şu an fidan yerlerinin ayarlanması, fidan çukurlarının kazılması ve fidan dikimi yapılması olarak 3 aşaması kaldı.

doğa64
25-10-2013, 00:26
tarla tesviyesi ve direk dikimi

doğa64
25-10-2013, 01:33
çekmiş olduğum videoları yükleyemiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

saygılarımla...

kimyager147
25-10-2013, 07:50
Hayırlı olsun. Allah kolaylık versin.

ömür-uşak
25-10-2013, 09:06
Hayırlı olsun kardeşim.Çukurları kepçe ile kazdır saatte 70-80 çukur kazıyor.Birde kaliteli fidan aldınmı tamam.İnşallah ilk baharda mangalımızı yakarız.Kolay gelsin.

doğa64
25-10-2013, 11:06
Hayırlı olsun. Allah kolaylık versin.

iyi temenniniz için teşekkür ederim...

doğa64
25-10-2013, 11:10
Hayırlı olsun kardeşim.Çukurları kepçe ile kazdır saatte 70-80 çukur kazıyor.Birde kaliteli fidan aldınmı tamam.İnşallah ilk baharda mangalımızı yakarız.Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim. Sıkıntı yaşamamak için fidanlarımı köklü bir firmadan alacağım. Sen yeterki gel kuzu keserim senin için ayıp ettin... :D

ahmet-kara
25-10-2013, 15:24
Hayırlı olsun
maşallah
darısı başımıza :)

ömür-uşak
25-10-2013, 18:22
Çok teşekkür ederim. Sıkıntı yaşamamak için fidanlarımı köklü bir firmadan alacağım. Sen yeterki gel kuzu keserim senin için ayıp ettin... :D

Gelmezmiyim senin bahçe ağaçsız da güzel.Orada yemyeşil sıralı ağaçları düşün hayal kur mükemmel bir şey. Bende önceki gün badem dikeceğim 20 dekar tarlya kararsız kaldım bildiğim iş dedim 300 vişne 25 beyaz kiraz diktim.Biraz erken oldu ama mücadele işte can suyu için sıkıntı çektim toprakta kuru ne yapayım 600lt lik ilaç deposu ile 325 ağaca can suyu taşıdım ama ağaçları öldürmedim yoksa ölürlerdi.350 daha vişne dikilecek geçen yıldan aldığım 30 chandler hazır yapraklarının sararmasını bekliyorum toplamda 706 ağaç sevgilisine kavuşacak.Ama yağmur yağmadan dikmeyeceğim çok zorlandım hem dikenlere tarif et kem çukurlar geniş üzerlerinden kazayağı ile geçtim biraz doldular ama iki gün sonra müthiş zevk.Sen o gün o zevki tatadaksın ve çok mutlu olacaksın.Ama fidanları çok düzgün ve ismine doğru olması lazım bir kerede hepsi bitmeli.Kolay gelsin kardeşim.Kasım sonu aralık başı gibi fidanları dik.

ömür-uşak
25-10-2013, 18:37
Yazmayı unuttum çukurları açmadan önce mutlaka benim bahçeye uğra öyle çukurları açtır.Kararanı değiştireceğini düşünüyorum.4 m aralık ağaçlar en fazla 2 m gidecek çok az.Benim bahçedeki mesafeyi gör 8x6 ya karar verirsin. Ceviz dikiyoruz sonuçta 6x6 vişne bile kurtarmıyor.Bekliyorum her zaman.

adalet
25-10-2013, 18:54
Şimdiden başarılar dilerim. Fotoğraflarınızı bekliyorum.

acemi_cevizci
25-10-2013, 21:10
Beton direk ve teli kaça aldınız öğrenebilirmiyim ?

doğa64
25-10-2013, 21:38
Yazmayı unuttum çukurları açmadan önce mutlaka benim bahçeye uğra öyle çukurları açtır.Kararanı değiştireceğini düşünüyorum.4 m aralık ağaçlar en fazla 2 m gidecek çok az.Benim bahçedeki mesafeyi gör 8x6 ya karar verirsin. Ceviz dikiyoruz sonuçta 6x6 vişne bile kurtarmıyor.Bekliyorum her zaman.

ben 7-5 dikeceğim nasip olursa. Uşak a gelince ilk işim yanına uğramak olacak.

doğa64
25-10-2013, 21:39
Şimdiden başarılar dilerim. Fotoğraflarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim . Elimden geldiğince yüklemeye çalışacağım. Video yüklemeyi beceremedim bi türlü. Videoda daha net herşey.

doğa64
25-10-2013, 21:41
Beton direk ve teli kaça aldınız öğrenebilirmiyim ?

Ben herşey dahil 11 bin tl ye hallettim. Nakliye, direk dikimi, tel örgü çekimi

ncp1963
25-10-2013, 22:11
Teşekkür ederim . Elimden geldiğince yüklemeye çalışacağım. Video yüklemeyi beceremedim bi türlü. Videoda daha net herşey.

video yüklemey çok zorlamayın... youtubede hesap açıp oraya yükleyin buraya videonun linkini verin izlemek isteyen linke tıklayınca sizin youtube yüklediğiniz videoya yönlenecektir..

bu arada çıktığınız yolda başarılar diliyorum, allah utandırmasın.

doğa64
25-10-2013, 22:14
Sayın npc1963 teşekkürler.

doğa64
26-10-2013, 12:39
tarlada derin patlatma

serinhisar tarla derin patlatma - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=gfv2HCfEf_M)

doğa64
26-10-2013, 12:41
tarlanın son hali :D

serinhisar tarla - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=C4FeU-6kyiE)

doğa64
26-10-2013, 13:08
derin patlatmanın 2. günü

https://www.youtube.com/watch?v=3Zk2nFhGJzE

yarenimex
26-10-2013, 13:15
Hemşerim hayırlı olsun, başarılı olmanı bol verim almanı dilerim. Ceviz konusundaki üstadlar da katılır mı bilmiyorum ama cevizin en büyük sıkıntılarından biri dikildiği arazideki taban suyu yüksekliği diye biliyorum. Taban suyu yüksekliğini de ölçmenizde yarar görürüm. Çünkü sonradan ceviz kökleri taban suyu içinde kaldığında koca koca ceviz ağaçları kuruyor. Onca yatırım ve emeğin karşılığını bulması için baştan alınabilecek bir önlem olarak önemli..Kolay gele..

doğa64
26-10-2013, 13:34
Hemşerim hayırlı olsun, başarılı olmanı bol verim almanı dilerim. Ceviz konusundaki üstadlar da katılır mı bilmiyorum ama cevizin en büyük sıkıntılarından biri dikildiği arazideki taban suyu yüksekliği diye biliyorum. Taban suyu yüksekliğini de ölçmenizde yarar görürüm. Çünkü sonradan ceviz kökleri taban suyu içinde kaldığında koca koca ceviz ağaçları kuruyor. Onca yatırım ve emeğin karşılığını bulması için baştan alınabilecek bir önlem olarak önemli..Kolay gele..

sayın yarenimex iyi niyetiniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi fidan kökü taban suyuna deyince kurumalar başlıyor ve fidan ölüyor. Çok şükür taban suyu sıkıntımız yok profil açtırıp baktırdık.

doğa64
26-10-2013, 13:44
Değerli arkadaşlar t0ozlayıc0ı yerleştirme planını bu şekilde yaptım. Daha farklı bir yerleştirme yapılabilirmi 0yoksa bu düzen iyimi?

ömür-uşak
26-10-2013, 18:43
Değerli arkadaşlar t0ozlayıc0ı yerleştirme planını bu şekilde yaptım. Daha farklı bir yerleştirme yapılabilirmi 0yoksa bu düzen iyimi?
kenardaki ilk sıralardan başla 3 sıra ara ile ile olacağına 4 sıra aynı miktar gider.Rüzgar doğu-batı esiyorsa ona göre düşün. Çünki ceviz arı ile değil rüzgar ile tozlanır.Çiçek zamanı diyelim 1 hafta doğudan eserse ilk iki sırada problem olur.Köşelerde tozlayıcın olsun.Birde aynı sıralara gelmesi iyi. Hasat yaparken cinsine göre 10 gün farkedebiliyor.Tozlayıcıları hasatta rahat bulursun ayrı toplar ayrı pazarlarsın.Kolay gelsin.

yolgezer2001
28-10-2013, 09:36
yakınımda profesyonel bi bahçe kurulması güzel
şimdiden hayırlı olsun...

doğa64
28-10-2013, 12:02
yakınımda profesyonel bi bahçe kurulması güzel
şimdiden hayırlı olsun...

Sayın yolgezer2001 teşekkür ederim. İnşaallah iyi olur. Allah utandırmasın. Sizin bahçeniz neredeydi.

yolgezer2001
30-10-2013, 08:18
benim bahçem çavdır da oluşmaya çalışıyo kendi çapında :)

antitem
18-12-2013, 23:38
Sayın doğa64 bahçenizin son hali nedir? piketajı nasıl yaptınız? sulama işini nasıl hallettiniz? Bu ve benzeri konularda bizi aydınlatırsanız benim gibi bu işe niyetlenenlere çok yardımcı olursunuz. Saygılar

doğa64
19-12-2013, 15:31
Sayın doğa64 bahçenizin son hali nedir? piketajı nasıl yaptınız? sulama işini nasıl hallettiniz? Bu ve benzeri konularda bizi aydınlatırsanız benim gibi bu işe niyetlenenlere çok yardımcı olursunuz. Saygılar

Sayın antitem işlerimin yoğunluğu nedeniyle internetin başına fazla geçemiyorum. aslında fidanlarımı dikince paylaşacaktım bunları...

Tarlaya gittiğimizde kalacak biryerimizin olması tarlaya ulaşmada sıkıntıyı giderecek bir araç öncelik oldu ve yerimizi ve aracımızı aldık. Çukur kazma işlemimiz de tamamlandı şimdi Allah (c.c) izin verirse haftasonu fidan dikimimizi gerçekleştireceğiz.

Birkaç foto paylaşayım dikimden sonra tekrar fotoğraf ve bilgi paylaşacağım. Mutluluk paylaştıkça çoğalır üzüntü paylaştıkça azalır düsturuyla yola çıkalım İnşaallah.

doğa64
19-12-2013, 15:36
fidan yerlerinin ayarlanması

YESHILL
19-12-2013, 21:36
Sayın Doğa64, Bahçeniz hayırlı olsun. Tüm hazırlıkları çok itinayla yaptığınız gözüküyor.. Umarım her şey beklediğiniz gibi gelişir..

doğa64
19-12-2013, 22:57
Çok teşekkür ederim sayın YESHİLL. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Allah (c.c) herkesin gönlüne göre versin İnşaallah...

doğa64
19-12-2013, 23:00
Allah (c.c) nasip ederse cumartesi dikim yapacağız. gece -1, -2 gibi olduğu için sabah kırağı oluyor ve toprakta don oluyor öğleye doğru çözülüyor . Dikim yapmak ta bir sakınca olurmu acaba...

antitem
19-12-2013, 23:26
Allah c.c kimsenin emeğini zayi etmesin. Hazırlıklarınızın yolunda gitmesine sevindim. Çeşit ve dikim aralığını ne düşünyorsunuz? Birde aklıma gelmişken söyleyeyim forumda konuların birinde bir abimiz dikilen fidanla tel örgü arasında 4 metre mesafe olması gerektiğini söylemişti ilerde komşunuzun itiraz etmesi durumunda sıkıntıya yol açabilir diye. Kolay gelsin

doğa64
20-12-2013, 19:52
Allah c.c kimsenin emeğini zayi etmesin. Hazırlıklarınızın yolunda gitmesine sevindim. Çeşit ve dikim aralığını ne düşünyorsunuz? Birde aklıma gelmişken söyleyeyim forumda konuların birinde bir abimiz dikilen fidanla tel örgü arasında 4 metre mesafe olması gerektiğini söylemişti ilerde komşunuzun itiraz etmesi durumunda sıkıntıya yol açabilir diye. Kolay gelsin

Öncelikle Amin diyeyim. Çeşit olarak chantler tozlayıcı olarak fernor dikilecek nasip olursa. Dikim aralığı olarak 7 ye 5 olarak ayarladım. Komşu payı olarak 6 metre bıraktım.hem işlemesinde de bir sıkıntı olmasın diye.

formullaone
20-12-2013, 20:06
Öncelikle Amin diyeyim. Çeşit olarak chantler tozlayıcı olarak fernor dikilecek nasip olursa. Dikim aralığı olarak 7 ye 5 olarak ayarladım. Komşu payı olarak 6 metre bıraktım.hem işlemesinde de bir sıkıntı olmasın diye.

Sayın Doğa64,yaklaşık 2 hafta önce Prof.Dr.Yaşar AKÇA ile resmen tanışıp,kısa da olsa konuşma ve aklımdaki soruları sorma şansım buldum. Sorularımdan biri de,Fernor Chandler'ı kısmen de olsa tozlar mı ? idi. Aldığım cevap ''hayır,tozlamaz.Fernor Chanler'a tozlayıcı olmaz. Chandler'ı en erken ve en etkili Fernette tozlar'' şeklinde idi.

Ben olsam,tozlayıcı olarak 2% Ronde de montignac,, 3% de Fernette dikerdim. Karar sizin. Olumlu ya da olumsuz,sonuçlarına katlanacak olan da sizsiniz. Saygılar.

ömür-uşak
20-12-2013, 22:10

Tozlayıcı olarak fernette düşün genelde kaynaklar fernetteyi uygun görüyor.Fidanların boyu kaç cm,pişkinmi çok önemli.Pişkin değilse don zararı oluşur.Pişkin ise dikimi yap beyaz boya ile boya kolay gelsin.

doğa64
21-12-2013, 09:05
Teşekkürler sayın formulaonne ve ömür-uşak.

Bu tozlayıcı işini fidancımla birdaha konuşayım fernette ye çevireyim. Fidan boyu 1. boy olarak sipariş verildi. 110-150 cm arasında fidan boyları. dikim yaparken aşı yerinin 4 göz üzerinden kesip sutut süreceğim ve fidanı su bazlı plastik boya ile boyadıktan sonra su borularına yapılan izolasyon malzemesiyle kapatacağım.

Dikim çukuruna 250 gr leonardit atıp kapatacağım. Sonrası Allah (c.c) a kalmış.

ermana
21-12-2013, 09:32
4 göz az gibi geldi bana ben 5-7 göz kadar bırakarak budadım.
denizlide izalasyon malzemesi kullanacak kadar soğuk olacağını düşünmüyorum.

doğa64
21-12-2013, 09:50

Sayın ermana...

Denizli rakım 340 benim fidanı dikeceğim rakım 940 ve adı üstünde Serinhisar.

ermana
21-12-2013, 09:56
:Devet ozaman dediğiniz gibi önlem almanız faydalı olacaktır. bu arada isimde güzelmiş rakımı yazmanıza bile gerek yokmuş yerleşkenin ismi dahi yeterli

antitem
21-12-2013, 15:45
Sayın doğa64, su borularına yapılan izolasyon malzemesi ile kapatacağım derken tam olarak ne ile kapatacağınızı yazabilir misiniz? Kusura bakmayın ben tam olarak anlayamadım da.

ömür-uşak
21-12-2013, 18:31

Fidanların tepe budamasını şimdi yapma.Fidan kışın yara tedavisi için uğraşmasın.Serinhisarda 15 mart 1 nisan arası tepe budaması yapıp su tut ile kapatırsan iyi olur.Soğuklar zaten bazı gözlere zarar verecek.Ona göre budayacağın bölüme karar verirsin.Diyelim şimdi 4 gözden budadın.2 gözde kurursa ağaçların şekilsiz olur. Zaten chandler dikeceksin onların uyanması nisan sonunu bulur.Başarılar dilerim.

doğa64
22-12-2013, 18:17
Sayın doğa64, su borularına yapılan izolasyon malzemesi ile kapatacağım derken tam olarak ne ile kapatacağınızı yazabilir misiniz? Kusura bakmayın ben tam olarak anlayamadım da.

Sn antitem

dışarda kalan su borularının donmasını engelleyen ve korunması için kullanılan bir malzeme. Dikim yaptıktan sonra fotoğrafları yüklerim...

doğa64
22-12-2013, 18:23
Fidanların tepe budamasını şimdi yapma.Fidan kışın yara tedavisi için uğraşmasın.Serinhisarda 15 mart 1 nisan arası tepe budaması yapıp su tut ile kapatırsan iyi olur.Soğuklar zaten bazı gözlere zarar verecek.Ona göre budayacağın bölüme karar verirsin.Diyelim şimdi 4 gözden budadın.2 gözde kurursa ağaçların şekilsiz olur. Zaten chandler dikeceksin onların uyanması nisan sonunu bulur.Başarılar dilerim.

Sn ömür-uşak

Ben tepe vurmasını yaparsam fidan köklere çalışıp daha sağlam ve gelişmiş bir kök ile uyanmış olur diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Kafam karıştı...

ömür-uşak
22-12-2013, 19:18
Sn ömür-uşak

Ben tepe vurmasını yaparsam fidan köklere çalışıp daha sağlam ve gelişmiş bir kök ile uyanmış olur diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Kafam karıştı...

Dikerkende köklerde temizlik yapılacak.Ağaç yaraya çalışacak.Bence budama uyanmaya yakın yaparsın.950 rakımda toprak üstü sıcaklığı -20 leri buluyor.Aşı üstünden 1-2 gözü soğuk vurur.Tepeler pişkin olmaz.En iyisi tomurcuklar kabarmaya başladığında belli olur.Bence budama.

horoz2063
23-12-2013, 08:02
Değerli Hemşerim
Denizli'de fikir alabileceğin kurum ve kuruluşlar var.Ekizler fidancılık,Tarilmak gibi...Yatrımını bilgi sahibi uzman kişilere danışarak yaparsanız,daha az hata yaparsınız.Sonra pişmanlık duyma ihtimali azalır.Atalarımız bir tutam sakızın varsa ustasına çiğnet demişler.İl ziraat müdürlüğünden yardım alınız derim.

doğa64
23-12-2013, 09:05
Değerli Hemşerim
Denizli'de fikir alabileceğin kurum ve kuruluşlar var.Ekizler fidancılık,Tarilmak gibi...Yatrımını bilgi sahibi uzman kişilere danışarak yaparsanız,daha az hata yaparsınız.Sonra pişmanlık duyma ihtimali azalır.Atalarımız bir tutam sakızın varsa ustasına çiğnet demişler.İl ziraat müdürlüğünden yardım alınız derim.

Sn horoz2063

Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını ve 1 elin nesi var 2 elin sesi var düsturunu prensip edinmiş birisi olarak şunu söylemek istiyorum.

Elimden geldiğince çok arkadaşla fikir alışverişi yapmaya çalışıyorum ve bunları birleştirip ortak noktalarını benimseyeceğim. Bir de şu var bu forumdaki arkadaşlar birebir üretimin içinde olan kişiler(Olmayan çok azdır zannediyorum) ama hala bilgilenmek için burada foruma soru soruyorlar ve cevap arıyorlar. Ve şunuda eklemek isterim ki burada foruma katkıda bulunan birçok arkadaşım tecrübesini paylaşıyor ve işin teoride değil pratikte nasıl yapılacağının bilgisini veriyor.

onun için her kişinin bilgisi değerli benim için. Dediğiniz yerlere de gittim ve onlarla da bilgi alışverişi yaptım bundan şüpheniz olmasın

saygılarımla...

doğa64
01-01-2014, 21:32
fidan dikimine başladık çok şükür

doğa64
01-01-2014, 21:36

fidan dikiminden kareler

doğa64
01-01-2014, 21:38

tarif edilemez bir mutluluk

doğa64
01-01-2014, 21:40

çay keyfine diyecek yok

Kayahann
01-01-2014, 22:02
hayırlı olsun, ilk sayfadaki reno da baya temizmiş :)

doğa64
01-01-2014, 22:07

serinhisar tarla - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=NhZxfXxxNoo)

formullaone
02-01-2014, 13:02
Bahçeniz yavaş yavaş oluşuyor,tekrar hayırlı olsun. Fidanların hepsi resimdeki gibiyse çok güzel. Oldukça sağlıklı görünüyor. Zemin yüksekliği de ideal olmuş.

Herekleri uzun biçtirmekle çok iyi yapmışsınız. Biz kısa biçtirmiştik,bir de kavak ağacı olduğu için uçları çürüdü ve çabucak kullanım dışı kaldılar. Pek verim alamadık.

Fidanlar bu yaz (2014 yazında) 3-4 dal olarak serbest şekilde büyüyecek ve hepsi kendi liderini belli edecek. 2015 yazında tek dala düşürüp onu hereğe bağlayıp 2-3 metreye kadar düz olarak büyüteceksiniz. Bu yüzden,hereklerin ömrü uzun olsun ve çabuk çürümesinler diye,şimdi değil de,2015 baharında yerlerine vurabilirsiniz.

Bu yaz fidanlardan çıkacak olan sürgünlerden dikine gelişen birini lider yapıp bağlayıp büyütebilir ve diğerlerini kesebilirsiniz,ama ben bunu hatalı buluyorum. Çünkü,fidanın ilk yıl kök yapısını güçlü oluşturup,yerine sağlamca tutunması için yeşil dallara ihtiyacı var. Tek dal bırakmak kök yapısına pek katkı sağlamıyor. Zaten amaç,1. yazın sonunda değil, 2. yazın sonunda fidanı tek lider olarak 2-3 metreye ulaştırmayı başarmak.

Kolay gelsin ..

doğa64
02-01-2014, 17:15
Sn formullaone

Öncelikle iyi dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Fidanların tepe vurmasını mart ayına bıraktım. Nasip olursa mart ayında tepe vurmalarını yapınca yıl boyunca gelişimleri iyi olur İnşaallah. Önümüzdeki yıl yavaş yavaş şekillenmeye başlarlar.

Allah (c.c) emeklerimizi boş çıkarmasın İnşaallah.

ahmettugrul55
02-01-2014, 17:57
amaç,1. yazın sonunda değil, 2. yazın sonunda fidanı tek lider olarak 2-3 metreye ulaştırmayı başarmak.

peki o zaman da dikilen açık köklü ceviz 3. yılında ancak ilk katını oluşturmuş oluyor.dolayısıyla ilk iki yıl ki emekler sadece fidanda tek lideri istenen boya getirmek için harcanmış olmuyor mu?
işe ilk başlarken ilk yıl 1. taç 2. yıl 2. taç 3. yıl 3. taç oluştururum diye düşünüyordum:)

formullaone
02-01-2014, 18:30
amaç,1. yazın sonunda değil, 2. yazın sonunda fidanı tek lider olarak 2-3 metreye ulaştırmayı başarmak.

peki o zaman da dikilen açık köklü ceviz 3. yılında ancak ilk katını oluşturmuş oluyor.dolayısıyla ilk iki yıl ki emekler sadece fidanda tek lideri istenen boya getirmek için harcanmış olmuyor mu?
işe ilk başlarken ilk yıl 1. taç 2. yıl 2. taç 3. yıl 3. taç oluştururum diye düşünüyordum:)

Sayın ahmettugrul,keşke dediğiniz gibi olsa da,3 katı 3 yılda oluşturabilsek ;)

İlk yıl da fidan iyi tutunup gelişirse,lideri seçip bağlarsanız,rakip dalları kesersiniz ve benim için kök yapısı önemli değil yeter ki bir an önce liderim büyüsün derseniz, 2 metreye ulaştırabilirsiniz.. Ancak,yaz budamasıyla müdahale etmezseniz ve 3-4 dallı olarak serbest bırakırsanız, işte o zaman 2 metreye ulaşmıyor.

Mesela ben 1. yaz lider seçme çabasına girmedim ve 4-5 dallı bıraktım,sonuçta 2350 fidandan sadece 16 tanesi 1. yazın sonunda 2 metreye ulaştı ve tepesini vurup dallandırdık.

Ağacı erken taçlandırmaya zorlamanın diğer olumsuz tarafı da,gövde henüz çok ince olduğu için,yazın çıkan yan dalların ağırlığını taşıyamayıp,gövdenin yamulması ya da kırılması. Bizim geçen yaz,25 tane fidan sert bir rüzgarda gözümüzün önünde kırıldı. Sebebi de,gövde henüz ince iken taçlandırmış olmamızdı.

Diğer taraftan,benim profil fotoğrafımdaki gibi, 2. yaz hem yukarıya gelişip hem de tepesi vurulmadığı halde yan dallarını oluşturan fidanlar da oluyor. O fidanlara küçük yaz budaması yaparak şekil vermeye çalışmak dışında yapıcak bir şey kalmıyor.

ömür-uşak
02-01-2014, 18:50
Hayırlı olsun.Gerçekten çok güzel.Bahçene yolum düşerse nazar boncuğu getireceğim.Fidanlarınıda güzel seçmissin.Çok okuyup çok araştırmanın eseri budur.Ülkemize böyle bahçeler gerekli.Kolay gelsin başarılar kardeşim.

ykaya194
02-01-2014, 19:01

Ceviz budaması uzmanlık isteyen bir konu. Her fidanın gelişimi ve buna bağlı dallanması farklı olabiliyor. Genelde fidan 2 mt ye ulaştığında 1,5-1,8 mt den tepe vurması yapılmalı ve altan 80-100 cm den 1. kat taç oluşturmaya başlanmalı, bu 1.yıl sonu veya 2. yıl sonu olabilir. Yan dalları hızlı gelişmiş zayıf gövdeli fidanları rüzgardan kırılmasını önlemek için her zaman yeşil budama yaparak fidanın dengeli büyümeside sağlanabilir. Örneğim, fidanda dengesiz uzamış dallar varsa ucundan keserek büyümesini yavaşlatabilirsiniz

Budama ile ilgili linkteki paylaşımlardan faydalanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/26754.htm

Lilium
03-01-2014, 02:54
Fidanların tepe vurmasını mart ayına bıraktım.

Gördüğüm kadarıyla sanırım açık köklü fidan ektiniz, açık köklü fidanların yeni bir kök sistemi kök oluşumu sağlaması gerekir, bu sistemi sağlayıncaya kadarda 1-1.20 den kesilen bir gövdeyi kabuğu bakmakta filiz oluşturmada zorluk çekiyor bu arada da birde üstüne güneşe maruz kalıp gelişimi yavaşlıyor, Benim önerim martta aşının 3-4 göz üzerinden kesip tek bir filiz sürgün verdirerek düzgün dinç kök yapısıyla birlikte ana gövde oluşturmak ve gelecek yıl uygun ölçülerden tepe kesimi yapıldıktan sonra oluşmuş olan kök sistemi ikinci yıl ana yan dallarını daha iyi oluşturacak bakabilecek besleyebilecek, ana yan dalları oluşurken de liderini de hazırlayacak.

Bu tip yapılan budamalarda ileride daha az bir kesimle ağaçlarınızın budamalarınızı sürdüreceksiniz, yani temelden yön ve hareket sizin elinizde olacak, ilk yıl 1 ya da 120 lerden tepe kesimi yapılan fidanların yön ve hareketleri sizin elinizde olmuyor ya da bir şekilde kıyılıp kesilemiyor ya alçak taçlanıyor ya çok dallı oluyor ya şekilsiz oluyor ve ileride de kalın dal çıkarmak zorunda kalınılıyor.
Fikir bizden uygulamak tercih sizden.

ermana
03-01-2014, 07:00
Gördüğüm kadarıyla sanırım açık köklü fidan ektiniz, açık köklü fidanların yeni bir kök sistemi kök oluşumu sağlaması gerekir, bu sistemi sağlayıncaya kadarda 1-1.20 den kesilen bir gövdeyi kabuğu bakmakta filiz oluşturmada zorluk çekiyor bu arada da birde üstüne güneşe maruz kalıp gelişimi yavaşlıyor, Benim önerim martta aşının 3-4 göz üzerinden kesip tek bir filiz sürgün verdirerek düzgün dinç kök yapısıyla birlikte ana gövde oluşturmak ve gelecek yıl uygun ölçülerden tepe kesimi yapıldıktan sonra oluşmuş olan kök sistemi ikinci yıl ana yan dallarını daha iyi oluşturacak bakabilecek besleyebilecek, ana yan dalları oluşurken de liderini de hazırlayacak.

Bu tip yapılan budamalarda ileride daha az bir kesimle ağaçlarınızın budamalarınızı sürdüreceksiniz, yani temelden yön ve hareket sizin elinizde olacak, ilk yıl 1 ya da 120 lerden tepe kesimi yapılan fidanların yön ve hareketleri sizin elinizde olmuyor ya da bir şekilde kıyılıp kesilemiyor ya alçak taçlanıyor ya çok dallı oluyor ya şekilsiz oluyor ve ileride de kalın dal çıkarmak zorunda kalınılıyor.
Fikir bizden uygulamak tercih sizden.

sayın lilium bu şekilde tek sürgün verdirdiğimizde fidanı ilk yazında güneşten koruyamamış olmayacakmıyız. ayrıca bir kaç sürgün bırakarak ağacın fotosentez yaparak daha güçlü bir kök sistemi oluşturmasını sağlamış olmazmıyız.

doğa64
03-01-2014, 07:35
Hayırlı olsun.Gerçekten çok güzel.Bahçene yolum düşerse nazar boncuğu getireceğim.Fidanlarınıda güzel seçmissin.Çok okuyup çok araştırmanın eseri budur.Ülkemize böyle bahçeler gerekli.Kolay gelsin başarılar kardeşim.

Allah (c.c) razı olsun. Her zaman beklerim başım üstünde yeriniz var. Bugün nasip olursa su bazlı tavan boyasıyla fidanları boyayacağım. Kışı rahat geçirsinler.

Lilium
03-01-2014, 13:23
sayın lilium bu şekilde tek sürgün verdirdiğimizde fidanı ilk yazında güneşten koruyamamış olmayacakmıyız. ayrıca bir kaç sürgün bırakarak ağacın fotosentez yaparak daha güçlü bir kök sistemi oluşturmasını sağlamış olmazmıyız.
O bir kaç sürgünü bakacak kök yok ki sürgünler uzayıp yapraklansın, burada dikkat etmeniz dikkatinizi vermeniz gereken nokta bir önceki yılki gövde. Bir kaç sürgün değil, gövdeyi beslemeye harcadığı enerjiden sürgünleri besleyemiyor.

Sürgün sürerken yaprağıyla birlikte sürer dolayısıyla yapraklar gövdeyi yeni oluşan kök de yeni patlayan filize (güneş) ısıyla birlikte su pompalar filiz dinç sağlıklı oluşur,
Birazda şöyle düşünün sert budanan ağaçla hafif budanan ağaçlardaki sürgünleri göz önüne getirin, ki, böyle bir ağaçda yılların kökü var ve kesilmeyle birlikte uzun dinç filizler verdirir, yeni ektiğiniz fidan ise bir önceki yıl köküyle birlikte bakabileceği filizi oluşturur bu oluşmuş kök sistemi sökülüp başka bir yere ekildiğinde o gövdeyi besleyemiyor bakamıyor boçalıyor,

Bir başka yönden de şöyle anlatayım,

Budamalarda şöyle bir sistem ya da söylem vardır dinç giden ağaçı hafif sürgünü az, ya da zayıf gelişen ağacı daha sert budayacaksın, nedeniyse şu, kök de ya bir sorun var ya kök gelişemedi o gövdeyi besleyemiyor biraz sert budamayla yeni bir filiz ve yeni bir kök sistemiyle fidanı hareketlendirmek ne kadar yeşil aksam olursa o kadar fotosentez.

Diğer durumda ise kök önceki yılki gövdeyi kabuğu beslemeye uğraşıyor düzgün güçlü filizler oluşturamıyor.
Fidan yer değiştirmemiş yerinden sökülmemiş olsa oluşturduğu gövdeye bakar, sökülmüş yeri değişmiş bir kök gövdeye kabuğa gücü yetmiyor öleyim mi dirileyim mi diye uğraşıyor, dirilenler kendini kurtarıyorlar.

Bu gibi sebeplerden dolayı ben yeni ektiğim fidanı aşının üç dört göz üzerinden keserim sürgün sürdükte sonrada korkma eğer başka bir yanlışlar yapmazsan o fidan yürür gider.

ermana
03-01-2014, 13:38
anladım abi haklısın anlattınların mantıklı.
o zaman bu yaz sürgünler patladığında en üstteki sürgünü bırakıp onu düzgün ve dikine geliştireceğiz ve diğer sürgünleride çıkartacağız.

karabuz
03-01-2014, 14:18
Ufacık bir ek yapayım, fidanlara gösterebileceğimiz ilgi kesim oranını cok etkiler bence, örnegin bahceye iki hafta veya ayda bir gitme imkyanımız olacak ise daha yuksek bir kesim yapmak otların fidanı boğmaması acısından onemli, yok ben fidanlarımın etrafında kesinlikle ot barındırmam, her birine yeterince zaman ayırabilirim diyorsak kesinlikle Nail Abinin dediklerine katılıyorum.

Safranlı
03-01-2014, 16:37
bu cennet vatan adına fidan diktiğiniz örnek oluşturabilecek bahçe kurduğunuz için sizleri tebrik ediyorum ve memleket adına teşekkür ediyorum
ülkemin dağı taşı yeşermeli,gerçek cennet olmalıdır
sizin katkınız teşekkürü hak ediyor...

formullaone
03-01-2014, 16:56
O bir kaç sürgünü bakacak kök yok ki sürgünler uzayıp yapraklansın, burada dikkat etmeniz dikkatinizi vermeniz gereken nokta bir önceki yılki gövde. Bir kaç sürgün değil, gövdeyi beslemeye harcadığı enerjiden sürgünleri besleyemiyor.

Sürgün sürerken yaprağıyla birlikte sürer dolayısıyla yapraklar gövdeyi yeni oluşan kök de yeni patlayan filize (güneş) ısıyla birlikte su pompalar filiz dinç sağlıklı oluşur,
Birazda şöyle düşünün sert budanan ağaçla hafif budanan ağaçlardaki sürgünleri göz önüne getirin, ki, böyle bir ağaçda yılların kökü var ve kesilmeyle birlikte uzun dinç filizler verdirir, yeni ektiğiniz fidan ise bir önceki yıl köküyle birlikte bakabileceği filizi oluşturur bu oluşmuş kök sistemi sökülüp başka bir yere ekildiğinde o gövdeyi besleyemiyor bakamıyor boçalıyor,

Budamalarda şöyle bir sistem ya da söylem vardır dinç giden ağaçı hafif sürgünü az, ya da zayıf gelişen ağacı daha sert budayacaksın, nedeniyse şu, kök de ya bir sorun var ya kök gelişemedi o gövdeyi besleyemiyor biraz sert budamayla yeni bir filiz ve yeni bir kök sistemiyle fidanı hareketlendirmek ne kadar yeşil aksam olursa o kadar fotosentez.

Diğer durumda ise kök önceki yılki gövdeyi kabuğu beslemeye uğraşıyor düzgün güçlü filizler oluşturamıyor.
Fidan yer değiştirmemiş yerinden sökülmemiş olsa oluşturduğu gövdeye bakar, sökülmüş yeri değişmiş bir kök gövdeye kabuğa gücü yetmiyor öleyim mi dirileyim mi diye uğraşıyor, dirilenler kendini kurtarıyorlar.

Bu gibi sebeplerden dolayı ben yeni ektiğim fidanı aşının üç dört göz üzerinden keserim sürgün sürdükte sonrada korkma eğer başka bir yanlışlar yapmazsan o fidan yürür gider.

http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/331858d1347813926-chandler-karik.jpg

Sayın Lilium,daha önce yazdıklarımla biraz çelişkili olucak ama bazen insanın doğru bildikleri bile yanlış çıkabiliyor. Üstteki fotoğraf 1. yaz sonunda çekilmişti. Bana o zamanlar,sizin gibi yön gösteren olsaydı,bu fidanları tek dala düşürüp bağlardım. Böylece 1 yıl daha kazancım olabilir,tepelerini erken vurup dallandırabilirdim.

Uzman yardımı da almadığımız için,kendi başımıza ancak bu kadar yapabildik.

doğa64
03-01-2014, 22:07

İyiki Ağaçlar.net in üyesiyim diyorum. Arasan bulunmayacak insanlar burada. Şimdiden tüm arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum.

Sayın Lilium...

Doğru anlamışmıyım bir bakalım...

- Mart Nisan gibi gözler uyanmadan fidanı aşı yerinden 4 göz bırakarak tepe vurması yapacağız..

- Uyanan gözlerden lider seçip diğer yıl taçlandırmaya başlayacağız..

Lilium
04-01-2014, 00:10
Sırasıyla cevap vermeye çalışayım.

o zaman bu yaz sürgünler patladığında en üstteki sürgünü bırakıp onu düzgün ve dikine geliştireceğiz ve diğer sürgünleride çıkartacağız.
Evet kısmen doğru,

Bazen ise en üst göz değilde daha alttaki göz liderliği alır, bu durumda da sizin dediğiniz gibi yaparsanız yanlış yapmış olursunuz, bu durumda iyi gözlem iyi tespit koymak gerekir liderliği hangisi almışsa ve bu lider alt gözden patlamışsa ve biz bunu lider yapacaksak üstünü üst kısmını kesip aşı macunuyla kapatacağız,
Şayet dediğiniz gibi en üstteki göz liderliği almışsa bunu dikine geliştireceğiz, daha alttaki sürgünleri de (bu söylemim ilk yıl için) çıkarmıyoruz, bunlar şayet lidere ortak olacak durumdaysalar ya da öyle bir durum söz konusuysa bunları ya eğerek durduracağız ya da haziran ayında uç kesimiyle biraz dur diyeceğiz, Yani ilk yıl dipten çıkarılmamalıdır, düşünün dört göz patlamış sürüyor siz ikisini çıkarırsanız %50 kesim yapmış olursunuz, buda ağacın gelişimini yavaşlatır, yaz budamaları en az bir kesimle uygun bir kesimle halledilmeli.

yuksek bir kesim yapmak otların fidanı boğmaması acısından onemli,
Sayın karabuz, güçlü kuvvetli gelişen filiz ya da sürgün kendini ota boğdurmaz hatta otların arasından güneş isteğinden dolayı daha boya gider.

Sayın Lilium,daha önce yazdıklarımla biraz çelişkili olucak ama bazen insanın doğru bildikleri bile yanlış çıkabiliyor.

Sayın formullaone, Aslında bilinenler doğru fakat bildiğinin uyguladığının artılarını eksilerinin tespitinde hata var, doğrusunu yapayım derken bunun zararını eksisi ne olurunu da düşünmek gerekiyor,

Ama üzülmeyin bahçeniz çok uzmanın bahçesinden daha güzel, ufak tefek hatalar olabilir kimde yok ki, benim bahçemde bir çok hatalar var, terzi söküğünü dikemez misali.

Sayın Lilium...

Doğru anlamışmıyım bir bakalım...

- Mart Nisan gibi gözler uyanmadan fidanı aşı yerinden 4 göz bırakarak tepe vurması yapacağız..

- Uyanan gözlerden lider seçip diğer yıl taçlandırmaya başlayacağız..
Doğrudur sayın doğa64,

Bu budama ya da kesme bir yetiştiricilik yöntemi, bu şekilde de yaparsınız diğer tür 1- ya da 1.20 lerden de keserek yapabilirsiniz, ama dediğim yöntemde fidan fazla bocalamaz sürgün çalışmasıyla kök de çalışarak gelişir, Şöylede diyebiliriz, sürgün çalışmasından sonra diğer konularda hata yapılmadıktan sonra fidanlarınız da kuruma tutmama rizki çok azdır, şimdi bazı arkadaşlar kök olmadan sürgün olmaz diyebilirler, oda doğru, kök var fakat bunu harekete geçirecek olanda yeşil aksamdır, burayı iyi anlamak gerekir.

Arkadaşlar biz bu konuları ceviz yetiştiriciliği bölümünde yazışsak da arkadaşımız sayın doğa64, sayfasına müdehale etmesek daha iyi olmaz mı?

doğa64
04-01-2014, 15:17
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim sayın lilium

Ayrıca bu sayfada yazışmanız benim için sıkıntı yaratmaz aksine çok memnun olurum. Değerli bilgilerinize ihtiyacımız var.

doğa64
08-01-2014, 10:13
Dikim işimiz bitti çok şükür.

doğa64
08-01-2014, 10:17
Dikim işimiz bitti çok şükür.

Ağaçlarımızı staraforla kapattık mart'ı bekliyoruz artık. Allah (c.c) utandırmasın İnşaallah...

Safranlı
08-01-2014, 15:15
ne kadar temiz ve titiz bahçeniz olmuş yürekten tebrik ederim
maşallah

ykaya194
08-01-2014, 15:36
Ağaçlarımızı staraforla kapattık mart'ı bekliyoruz artık. Allah (c.c) utandırmasın İnşaallah...

Böyle bir uygulamayı ilk defa duyuyorum. Bu durumda fidanların hava alması engellenmiş olmuyormu? ayrıca fidan ile strafor arasına giren ve arada kalan yağmur suyu fidanlara zararı olur gibi sorularda aklıma geliyor. Bence bu konu tartışılmalı.

ibas06
08-01-2014, 16:34
Böyle bir uygulamayı ilk defa duyuyorum. Bu durumda fidanların hava alması engellenmiş olmuyormu? ayrıca fidan ile strafor arasına giren ve arada kalan yağmur suyu fidanlara zararı olur gibi sorularda aklıma geliyor. Bence bu konu tartışılmalı.
Arkadaş sanırım soğuklardan korumak için böyle bir uygulama yapmış zor bir iş bence yazın tekrardan sanırım cıkartacaktır.Zamanı olan parası olan yapabilir selamlar

doğa64
08-01-2014, 16:41
ne kadar temiz ve titiz bahçeniz olmuş yürekten tebrik ederim
maşallah

Teşekkür ederim sayın Safranlı...

Elimden geldiğince düzgün bişey yapmaya çalıştım.

doğa64
08-01-2014, 16:47

Sayın ykaya194 bu uygulama ile fidanları daha yerine alışmadan soğuğa maruz bırakmamak için uyguladım.

Ayrıca nasip olursa mart ayında straforları çıkartıp 4-5 göz üzerinden tepe vurması yapacağım. Fidanların çöyür olan yerlerini açık bıraktım hava alsın diye ve straforların tepelerini kapattım yağmur suyu içine girip fidanları don vurmasın diye.

ibas06
08-01-2014, 16:49
Sayın ykaya194 bu uygulama ile fidanları daha yerine alışmadan soğuğa maruz bırakmamak için uyguladım.

Ayrıca nasip olursa mart ayında straforları çıkartıp 4-5 göz üzerinden tepe vurması yapacağım. Fidanların çöyür olan yerlerini açık bıraktım hava alsın diye ve straforların tepelerini kapattım yağmur suyu içine girip fidanları don vurmasın diye.
Bu uygulamayı kaç ağaça yaptınız maliyet ne tuttu ?
selamlar

doğa64
08-01-2014, 16:56
Bu uygulamayı kaç ağaça yaptınız maliyet ne tuttu ?
selamlar

Sayın ibas06 610 ağaca uyguladım 490 tl maliyeti oldu...

ykaya194
08-01-2014, 17:03
Arkadaş sanırım soğuklardan korumak için böyle bir uygulama yapmış zor bir iş bence yazın tekrardan sanırım cıkartacaktır.Zamanı olan parası olan yapabilir selamlar

Ağaç, bir insan gibi canlı ve kendi kendini soğuktan korumasını bilir. Hani bir atasözü vardır. " Başını serin ayağını sıcak tutacaksın " ağaç kendi gövdesini soğuklardan korur ancak taze filizlerin uçlarında sorun olabilir tıpkı parmak uçlarımız gibi. Kışın fidanların diplerinde göllenme olmayacak şekilde tedbir alınmalı zira fidan diplerinde millenme ve göllenme olursa kışın don yapar ve kökünü kurutur bunun ışında fıdanlara bir şey olmaz_ki olsaydı Sibirya'da, Kanada'da ağaç olmazdı.

Lilium
09-01-2014, 01:36

Ben bu bahçeye straforlu bahçe diyeceğim, bir de kalorifer kursaydın, şaka şaka.

Görünüm düşünce güzel fakat sayın ykaya194 nın endişelerine bende katılıyorum yalnız yukarıdan su girse de alttan çıkabilir o çok sorun teşkil etmez, endişem strafor fidanı sıkı sıkı sarıyorsa nemi atmakta fidanın hava almasında sıkıntı olabilir.

Böyle bir uygulamaya gerek var mı diye düşünecek olursak şu aklıma geliyor ve olabilir diyorum,
Fidanlar başka bir iklim şartlarında yetiştirildiyse ilk yıl böyle bir uygulama yapılabilirliğe olumlu bakıyorum, tek endişem üstte de bahsettiğim gibi nemi atmakta fidanın hava almasında sıkıntı olabilir, buna dikkat edilirse yararlı olur düşüncesindeyim, ayrıca kemirgenlere karşıda bir önlem olmuş olur.

ykaya194
09-01-2014, 09:25
.

Görünüm düşünce güzel fakat sayın ykaya194 nın endişelerine bende katılıyorum yalnız yukarıdan su girse de alttan çıkabilir o çok sorun teşkil etmez, endişem strafor fidanı sıkı sıkı sarıyorsa nemi atmakta fidanın hava almasında sıkıntı olabilir.

ayrıca kemirgenlere karşıda bir önlem olmuş olur.

Sayın doğa64

Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun, özenle işlerinizi yapmışsınız elinize sağlık.
Yanlış anlamayın, amacım sizi eleştirmek değil bilakis burada fikirlerimizi yazarak eğer bir yanlışlık varsa doğruyu bulmaktır. Endişelerimin biride; Zararlı parazitler hazır sıcak yuva bulmuşken alttan strafor arasına girerek kışı orada geçirebilirler ayrıca küçük kemirgenler straforu kemirip içeride kendilerine ideal bir yuva yapabilirler.

Resimlerde gördüğüm kadarı ile araziniz düz dolayısıyla drenaj sorunu olabilir. Aşırı yağmurlarda toprak suya doyunca bölgesel göllenme olabilir ve fidan dipleri çökmede yapar dolayısıyla su birikmemesi için önlem almanızı tavsiye ederim.

doğa64
09-01-2014, 20:59
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum sayfamı önemseyip düşüncelerinizi yazdığınız için.

Öncelikle straforu neden yaptığımı açıklayayım. Fidanlarım 320 rakımdan sökülüp 920 rakıma dikildiği için böyle bir uygulama yaprım. Fidan uçları tam pişkin olmadığı için kurumayı engellemek istedim.

Resimlerde görüldüğü gibi fidanlarım biraz yüksek dikim yapıldı. Can suyu vermek için fidan etrafını çevirdim fakat cansuyu verildikten sonra çukurları doldurup fidanı biraz toprağın altına aldım.

Straforların alt kısımları hava almaları için biraz yüksek tuttum.
İnşaallah yanlış yapmamışımdır.
Allah (c.c) utandırmasın ...

Saygılarımla....

formullaone
09-01-2014, 22:15
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum sayfamı önemseyip düşüncelerinizi yazdığınız için.

Öncelikle straforu neden yaptığımı açıklayayım. Fidanlarım 320 rakımdan sökülüp 920 rakıma dikildiği için böyle bir uygulama yaprım. Fidan uçları tam pişkin olmadığı için kurumayı engellemek istedim.

Resimlerde görüldüğü gibi fidanlarım biraz yüksek dikim yapıldı. Can suyu vermek için fidan etrafını çevirdim fakat cansuyu verildikten sonra çukurları doldurup fidanı biraz toprağın altına aldım.

Straforların alt kısımları hava almaları için biraz yüksek tuttum.
İnşaallah yanlış yapmamışımdır.
Allah (c.c) utandırmasın ...

Saygılarımla....

Eğer strafor ve fidanın gövdesi arasında biraz boşluk varsa ve dediğiniz gibi alt kısımdan da hava alıyorsa,bir zararı olmayacaktır.

Zaten 2 ay sonra budama zamanı gelicek,bu kadar kısa sürede böcekler o delikleri bulamaz bile ;)

doğa64
09-01-2014, 22:27
Eğer strafor ve fidanın gövdesi arasında biraz boşluk varsa ve dediğiniz gibi alt kısımdan da hava alıyorsa,bir zararı olmayacaktır.

Zaten 2 ay sonra budama zamanı gelicek,bu kadar kısa sürede böcekler o delikleri bulamaz bile ;)

Sayın formullaone

Straforları özellikle geniş aldım. Fidanla arasında boşluk var. İnşaallah bir sıkıntı yaşamadan mart sonunu getiririz...

ncp1963
10-01-2014, 08:14
merhaba

bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. herşey çok güzel ilerliyor. inşallah sonrasındada herşey gereğince ve gönlünüzce olur.

izolasyon işine gelince aman yanlış anlaşılmasın. işin bir kenerında olan bir kişi olarak, eğer izolasyon malzemesi koruyacağı yüzeye hava alıyorise onun size hiçbir faydası olmaz. dışardaki hava kaç derece ise izolasyonun içindeki havada aynı dereceye düşer.

uyguladığınız süre içinde faydası; güneş ışınlarından korur (gerekli ise), direkt rüzgardan korur,

ısıl olarak koruma yapamaz, çünki uçlardan hava alıyor. alt ve üst uçları sakın kapatmayın kullandığınız malzeme aliminyum kaplamasından dolayı nem bariyerli olduğu için nemi içerde tutacaktır buda mantari hastalıklara davetiye çıkarır.

teknik detaylar için bakabilirsiniz.

İzocam | PEflex Boru (http://www.izocam.com.tr/tr-tr/urunler/yalitim-uygulamalari/tesisat-yalitimi/peflex-boru.aspx)

ykaya194
10-01-2014, 10:13
Diğer başlıklarda bazı arkadaşlar fidanlarını kışın soğuktan korumak için plastik boya ile boyadığını paylaşmışlar.
Yanlış bir uygulama zira boya soğuktan koruyan bir izolasyon malzemesi görevini göremez ancak açık renkler yazın güneş ışınlarını geriye yansıttığı için kapladığı yüzeyin güneşten fazla etkilenmesini engeller, koyu renkler ise güneş ışınlarını emdiği için kapladığı yüzeyin daha fazla ısınmasına vesile olur.

Doğa64 arkadaşımızın uyguladığı izalasyon bana göre yanlış bir uygulama.
-Fidan ile izalasyon malzemesi arasında hava boşluğu kaldığı için fidanları soğuktan koruyamaz zira aynı sıcaklık derecesi içeridede oluşur (alttan hava aldığı için).
- Kapalı alan olduğu için her zaman ortam nemli kalır ve nemli havada hissedilen sıcaklık (soğuk hava ) olduğundan daha yüksektir, örneğin; İstanbul'da havanın 0 derece olduğunda hissedilen sıcaklığı (soğuk) çok yüksek hissedersiniz ama Erzurum'da 0 derece sıcaklık gayet normaldir çünkü hava İstanbul'a göre kurudur.
-Sayın ncb1963 arkadaşımızın payşlaştığı gibi nemli ortam mantari hastalıklara sebebiyet verir.
-Fidanlar rüzgar almalı_ki nemli kalmasın dolayısıyla üzerinde don olayı yaşanmasın.
- Fidanların kışında güneş almaya ihtiyacı var zira ağaçlar azda olsa kışın gelişim sağlamaktadır, bu uygulama ile güneş almasını engellemiş oluyoruz.

Lilium
10-01-2014, 12:48
Diğer başlıklarda bazı arkadaşlar fidanlarını kışın soğuktan korumak için plastik boya ile boyadığını paylaşmışlar.

Böyle bir deneyimim olmadığı içinde iyidir kötüdür diye bir şeyde bu güne kadar yazmadım,
Kışın soğuktan korumak için plastik boyayla boyamak bana da hiç mantıklı gelmiyor, yapraksız gövdeyi yazın sıcaklardan güneş ışınlarından korumada faydalı Yazın bu boyanın altında kabuğun vermiş olduğu neme çok bir zararı olmuyor ısıdan dolayı nem olacağını da düşünmüyorum, fakat kışın boyanın altındaki nem zararlı olur düşüncesindeyim.

Strafor konusuna gelirsek bunun artıları ve eksileri tabi ki var, şayet sıkı sarılmış ve içine yağmur sularını alırsa buradaki nemi çabuk atamaz mantari hastalıkların oluşmasına neden olur,
aralık bırakılarak sarılmışsa fidan nemi daha çabuk atar, burada da iki durum var birincisi ykaya dediği gibi kışın da olsa güneş zaman zaman çıkar ve ışınlarını alamaz, ikincisi, fayda yönü, kışın soğuk esen rüzgarlardan korur, kuytu bir yerin ısısıyla açıkta alan yerin ısısı farklı olur. tek faydalı yönü burası görüyorum.

ykaya194
10-01-2014, 13:59
Böyle bir deneyimim olmadığı içinde iyidir kötüdür diye bir şeyde bu güne kadar yazmadım,

Üstad, yanlış anlama sen yazmadın. Uygulamasını yapan arkadaşlar var ve diğer başlıklarda paylaştılar. Denemeye gerek yok, işin tekniği bu yani izolasyon malzemesi olarak kullanılır demek ısı transferi kanununa aykırı bir durum.

bozy
10-01-2014, 14:55
beyaz plastik boyanin faydasi kanitlanmis bir gercek.. soguktan korumak diye birsey soz konusu degil ancak acik renkli govde gunduz daha az isindigi icin gece gunduz arasindaki sicaklik farki govdede daha az oluyor .. boyanmamis govdenin isisi gunduz 15 dereceye cikarken boyanmis govdenin isisi 10 derecede kaliyor ornegin gece isi sifirin altina indiginde etkilenme daha az oluyor... fizik kurali yani.. isteyen yapar isteyen yapmaz..

In God We Trust
10-01-2014, 14:59
İşinizi ciddiye almanız ve ayrıntıları es geçmemenizin meyvesini alırsınız umarım başarılar.

ykaya194
10-01-2014, 17:47
beyaz plastik boyanin faydasi kanitlanmis bir gercek.. soguktan korumak diye birsey soz konusu degil ancak acik renkli govde gunduz daha az isindigi icin gece gunduz arasindaki sicaklik farki govdede daha az oluyor .. boyanmamis govdenin isisi gunduz 15 dereceye cikarken boyanmis govdenin isisi 10 derecede kaliyor ornegin gece isi sifirin altina indiginde etkilenme daha az oluyor... fizik kurali yani.. isteyen yapar isteyen yapmaz..

Kimseye uygulama diye bir telkinde bulunmuyoruz, uygulamanın yanlış olduğu tezini savunuyoruz.

Kış aylarında ağaçlar gelişimine devam eder ancak yaprakların olmayışından dolayı fotosentez olayı azalır_ki bu durumdan dolayı gelişimi yavaşlar.
Üzerlerini beyaz boya ile boyayarak ışığın en az olduğu kış aylarında ihtiyacı olan ışığı almasını engellerseniz bu doğru olmaz.

Ağaçlar, gece gündüz ısı farkı ne kadar yüksek olursa olsun kendi kendini soğuktan koruyabilir zira üzerinde koruyucu bir kabuğu vardır. Sebzelerde derseniz onlar farklıdır.

sedatkso
10-01-2014, 19:18
Ağaçları boyamanın faydası yoktur diye bir yazı buldum

TRABZON (İHA) - Ağaçların gövdelerinin kireçle beyaza boyanmasının, bilimsel olarak tespit edilmiş olumlu bir katkısı bulunmadığı ve bu uygulamanın, haşereleri yok eden faydalı böceklerin ağaçlara gelmesini engelleyerek, dolaylı olarak zarar verdiği belirtildi.
Trabzon Orman Bölge Müdürü Turgut Balık, Karadeniz yöresinde ekseriyetle meyve ağaçları olmak üzere, ağaçların gövdelerinin toprak seviyesinden 1-1,5 metre yüksekliğe kadar kireç veya beyaz boya ile boyandığını ifade ederek, bunun gerekçesinin de karınca ve diğer haşeratın ağaca ve meyvesine verebileceği zararın önüne geçilmek istenmesi olduğunu söyledi.
Meyve ve orman ağaçlarının gövdelerinin beyaza boyanmasının, ağaç ve meyvelerine olumlu bir katkı yaptığına dair bilimsel bir tespit olmadığını kaydeden Balık, "Ağaç gövdelerinin beyaza boyanması neticesinde, doğada mevcut olan biyolojik dengenin oluşması engellenmekte, dolayısıyla ağaç ve mahsuller bundan zarar görmektedir. Bu uygulama, haşereleri yok eden faydalı böceklerin ağaçlara gelmesini engelleyerek, dolaylı olarak zarar vermektedir. Çünkü bu tür böcekler, bulundukları ortamda kamufle olmayı tercih etmekte, beyaz ortamlarda da rahatlıkla görülebilecekleri için boyalı ağaç gövdelerini tercih etmemektedirler. Dolayısıyla ağaçların gövde ve yapraklarında oluşan zararlı ve tırtıllar, doğada kurulu bulunan nizama dayalı olarak faydalı böcekler tarafından yok edilmekteyken, ağaç gövdelerinin beyaza boyanması neticesinde doğada mevcut olan biyolojik mücadele, bilgisizlik nedeniyle engellenmektedir" şeklinde konuştu.
Orman Bölge Müdürü Turgut Balık, ağaç ve ürünlerine olumlu katkısı bulunmayan ve aynı zamanda maddi külfet getiren bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

turbon
27-01-2014, 18:19
meraba
size bişey soracaktım mümkünse benim evimin bahçesine chandler ve pedro ağaçı ektim izmir bucaya sitelerde ve sorduğum bazı kişiler chanler tozlayıcısı frangueta olduğunu söylüyor bazı kişilerde pedronunda tozlayabileceğini söylüyor bide pedro kendi kendisinide tozluyor sanırım pedro içinde bazı sitelerde tozlayıcısı frangueta yazıyor
benim sizden öğrenmek istediğim bu bahçeye yanyana ektiğim
- 2 ağaç pedro ve chandler bu şekilde tam verim alınabilirmi
- tam verim alamazsam yerim başka olmadığından bu 2 ağaç büyükdükten sonra büyük saksıya franguete ağacı alıp eksem yanlarına koysam olurmu nedersiniz şimdiden teşekkürler.

eko_
27-01-2014, 20:59
Sayın doğa64 ,bahçenizde toprak hazırlığı,alt yapı,dikim ve soğuğa karşı alınması gereken bir çok işlemi gayet güzel yapmışsınız.Burada forum dostlarının soğuk için aldığınız önlemleri biraz yadırgamaları normal.Fakat ,bence bunlar yapılmalı , çünkü, bu bölgede -17 santigrat dereceler görülebiliyor.Yine aşırı rüzgara sahip bir alan.
Sanırım çeşit konusunu araştırma yapmışsınızdır.
Çalışmalarınızda başarılar ve emeklerinizin karşılığını almanız dileğimle,hoşçakalın.

doğa64
29-01-2014, 23:27
meraba
size bişey soracaktım mümkünse benim evimin bahçesine chandler ve pedro ağaçı ektim izmir bucaya sitelerde ve sorduğum bazı kişiler chanler tozlayıcısı frangueta olduğunu söylüyor bazı kişilerde pedronunda tozlayabileceğini söylüyor bide pedro kendi kendisinide tozluyor sanırım pedro içinde bazı sitelerde tozlayıcısı frangueta yazıyor
benim sizden öğrenmek istediğim bu bahçeye yanyana ektiğim
- 2 ağaç pedro ve chandler bu şekilde tam verim alınabilirmi
- tam verim alamazsam yerim başka olmadığından bu 2 ağaç büyükdükten sonra büyük saksıya franguete ağacı alıp eksem yanlarına koysam olurmu nedersiniz şimdiden teşekkürler.

Sayın turbon

Pedro chandler i tozlamaz diye biliyorum. Nedeni ise araştırdığım kadarıyla pedro'nun erkek çiçek ömrü mayısın ilk haftasına kadar. Chandler'in ise dişi çiçeklernin tozalmaya başlama tarihi mayıs'ın ilk haftası.
Bu yüzden erkek çiçek ve dşi çiçeklerin çakışması yok denecek kadar az bir süre.
Franguetta ya gelince evet chandler'i tozlar fakat sizin yapmak istediğiniz sistem ile değil. Çünkü franguetta 7. yılında erkek çiçek açmaya başlar diye biliyorum. ( Saksıda geçen 7 yıl ) çok zor gibi geliyor bana.

Bu konuyu üstatlara danışmakta büyük fayda var..

Saygılarımla...

gulec1983
08-03-2014, 13:41
Merhaba doğa64 ,ben izmirden onur.100 dönümlük bir ceviz sahası oluşturmak istiyorum.ilk önce dinlenmiş bir tarla var ona liper ( patlatma ) yapmam lazım.bu konuda sizden yardım istiyorum.telefonum. 0505 536 59 56 ararsanız sevinirim.

ömür-uşak
29-03-2014, 19:38
Bahçenin son durumu nasıl. Kış kurak geçti. Taze fidanlar erken sulanır. Su durumu nasıl. Başarılar..

araştırmacılar
08-04-2014, 15:38
sayın doga64 bahçeniz hayırlı olsun.hangi çeşit ceviz diktiniz.selamlar

doğa64
09-04-2014, 23:21
Bahçenin son durumu nasıl. Kış kurak geçti. Taze fidanlar erken sulanır. Su durumu nasıl. Başarılar..

sn ömür uşak

bahçemin son durumu ; Fidanlarımızı 5-6 göz kalacak şekilde tepe vurmalarını yaptım. Meyve fidanlarım uyandı (ayva,elma,kiraz,vişne,armut,kyısı,şeftali,badem,ü züm,nektarin)

cevizlerimde şimdilik (09.04.2014 tarihi itibariyle) bir kıpırdama yok. önümüzdeki hafta damlama sistemini nasip olursa kuracağız. birde çapa makinası alacağım Hyundai 10 hp dizel. Alan kişilerle görüştüm herkes çok memnun. Tavsiyesi olan varsa yazarsa değerlendiririm. Şu an karar vermiş değilim.

doğa64
09-04-2014, 23:23
sayın doga64 bahçeniz hayırlı olsun.hangi çeşit ceviz diktiniz.selamlar

Sn araştırmacılar...
Öncelikle teşekkür ederim. Ana çeşit Chantler , tozlayıcı franguette

doğa64
18-04-2014, 16:17
Damlama sulama sistemi kurulumuna başladık hayırlısıyla

doğa64
18-04-2014, 16:22

sistem kurulumundan kareler

doğa64
18-04-2014, 16:26

kangallarım büyüyor :)

ayzek20
18-04-2014, 19:09
Çalışmalarınız çok güzel sayın doğa64 tebrik ederim. Chandler fidanları Denizli'den mi aldınız? Biz de bir kaç fidan almak istiyoruz.

karaçepiş
18-04-2014, 19:14
sn bozy aynen katılıyor ve 3 yıldır uyguluyorum

karaçepiş
18-04-2014, 19:16
sn ykaya194 size katılmıyorum ağaçların gelişimi gayet güzel güneş yanığında çok faydası var 2012 yılında ağaçları tamamen boyadım faydasında başka birşey görmedim

karaçepiş
18-04-2014, 19:18
sn doğa64 hayırlı olsun

doğa64
18-04-2014, 22:51
Çalışmalarınız çok güzel sayın doğa64 tebrik ederim. Chandler fidanları Denizli'den mi aldınız? Biz de bir kaç fidan almak istiyoruz.

Sn ayzek20 öncelikle teşekkür ederim.

Denizlide Ekiz Fidancılık tan aldım.

doğa64
18-04-2014, 22:52
sn doğa64 hayırlı olsun

Teşekkür ederim Sn karaçepiç...

ayzek20
18-04-2014, 23:46
Sn ayzek20 öncelikle teşekkür ederim.

Denizlide Ekiz Fidancılık tan aldım.

Teşekkür ederim Sayın doğa64. Ekiz fidancılığa uğrayayım. İnternetten araştırıyodrum halbuki burnumuzun dibinde vamış

doğa64
28-04-2014, 21:30
tuvaletimizin yapımı bitmek üzere

doğa64
29-04-2014, 11:10
tuvaletimizin yapımı bitmek üzere

tuvalet yapımından kareler

Lilium
29-04-2014, 13:45
http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/331858d1347813926-chandler-karik.jpg

Eski bir mesaj ama gördükçe aklıma bir şeyler geldikçe yazma ihtiyacı duydum,

Bazen anlatmak isteyipte anlatamadığımız durum şu resimde var, anlatmak istediğim şu,
Hani diyoruz ya yeni ekilen açık köklü fidanı aşının 3-4 göz üzerinden kesiniz tek lider oluşsun bazısı da iki üç dal liderlik mücadelesi verir ve bir sonraki sene tepe vurması için yeterli boya gelemez demişimdir, işte bu resimde o durum var,

Şimdi, şu durumun artılarını eksilerini konuşalım isterseniz, eksilerini az çok söyledik, ne dedik, "bir sonraki sene tepe vurması için yeterli boya gelemez" yandalları oluşturmak da geç kalırız,

Artısıysa şu arkadaşlar, hani bazende diyoruz ya "ne kadar yeşil aksam o kadar kök gelişimi" işte yeşil aksamla birlikte iyi bir kök gelişimi de yaptığı kesin bir görüş, taçlanma da bir yıl geri kalınmış olabilir fakat bu fidanın bir dalının budama mevsiminde alınması halinde önceki yıl iyi gelişim gösteren kökün faydası görülecektir ağacın gelişimi diğerlerine göre daha hızlı gelişim daha dinç uzun sürgünler geliştirecektir.

Sayın doğa64, tuvaletiniz baya lüküs oluyor güle güle kullanınız. :)

doğa64
30-04-2014, 09:56
Sayın lilium öncelikle teşekkür ederim. Ayrıyetten kullanırken ne kadar güleriz onuda bilmiyorum :))

Benim fidanlarım yeni yeni uyanmaya başlıyorlar. Aynı durumu geçen yıl bahçe kuran bir arkadaşıma söylediğimde, onun da söylediği aynı benim fidanlarım da geç uyanmıştı demesi oldu. Açıkcası insanın içinde acaba uyanmayacaklarmı gibisinden bir korku oluyor.

Sayın Lilium dediğinizi geçen ay yaptım. Aşıdan itibaren 4-5 göz bırakarak hepsinin tepe vurmasını gerçekleştirdim. Bakalım nasıl olacak. Eğer gözlerin hepsi patlarsa en üstteki sürgünlerden 3 tanesini bırakıp altlardaki sürgünleri koparmayı düşünüyorum. Ne dersiniz ?

Saygılarımla...

doğa64
01-05-2014, 21:22
Maaşallah...

doğa64
04-05-2014, 09:04
Serinhisar ovasının en lüks helası :)))

ömür-uşak
04-05-2014, 14:58

Ağaya beleş.

ömür-uşak
04-05-2014, 20:38
Çatının 5x10 nuna çivi çak. Tel dola 4-5 piriket aşağıyada çivi çak telle çivileri birleştir.Bu işi 5-6 yerden yap.Çatı hafif gelip rüzgar uçurmasın.

Lilium
04-05-2014, 23:50

Ustanın şarkülü biraz kaçıkmış galiba :) yoksa şato gibi olsun diyemi üstünü genişletti.

Serinhisara serin hela yakışır klimalı mı?

Şaka bir yana, fotoğrafta otların delik deşik olduğunu gördüm

489528

dikkat et haşere varsa önlemini al cevizde ilk yıl gelişmeleri açısından önemli, hela yapacağım diye fidanlardan olma :)

doğa64
05-05-2014, 15:41
Çatının 5x10 nuna çivi çak. Tel dola 4-5 piriket aşağıyada çivi çak telle çivileri birleştir.Bu işi 5-6 yerden yap.Çatı hafif gelip rüzgar uçurmasın.

En üstteki pirketin altından tel geçirdim 5-10 tahtaları sıkıca gerdim abi merak etme. Cumartesi günü damlama sistemi kurulmaya başladı. Allah (c.c) yağmur verince ara verdik. damlama bitince tuvaletin üstüne 100 lt lik bi tank koyacağım ondan tuvaltin içine boru indireceğim.Su tankı hem ağırlık yapar hem ihtiyacımızı giderir :))

doğa64
05-05-2014, 15:46
Ustanın şarkülü biraz kaçıkmış galiba :) yoksa şato gibi olsun diyemi üstünü genişletti.

Serinhisara serin hela yakışır klimalı mı?

Şaka bir yana, fotoğrafta otların delik deşik olduğunu gördüm

489528

dikkat et haşere varsa önlemini al cevizde ilk yıl gelişmeleri açısından önemli, hela yapacağım diye fidanlardan olma :)

Valla ne diyeyim ilk defa böyle bişeye kalkışınca biraz Şahkül kayması yaşadık :))
İşimizi görsünde gerisi önemli değil. Sıvanınca düzelir :))

Otlara gelince hiç dikkat etmemiştim söylediğiniz iyi oldu. Yağmurlar dinince gidip bakayım.

Rıfat Tosun
06-05-2014, 15:01
Serinhisara çok yakın Oğuz Köyünde benimde 25 dönüm alanda 4 yaşlı ceviz bahçem var
Tanışma imkanı olursa bilgi ve deneyimlerimizi paylaşabiliriz
http://i.hizliresim.com/nPjk3R.jpg (http://hizliresim.com/nPjk3R)
http://i.hizliresim.com/ZNMWlz.jpg (http://hizliresim.com/ZNMWlz)
http://i.hizliresim.com/b8kjY0.jpg (http://hizliresim.com/b8kjY0)

doğa64
06-05-2014, 18:06
Serinhisara çok yakın Oğuz Köyünde benimde 25 dönüm alanda 4 yaşlı ceviz bahçem var
Tanışma imkanı olursa bilgi ve deneyimlerimizi paylaşabiliriz
http://i.hizliresim.com/nPjk3R.jpg (http://hizliresim.com/nPjk3R)
http://i.hizliresim.com/ZNMWlz.jpg (http://hizliresim.com/ZNMWlz)
http://i.hizliresim.com/b8kjY0.jpg (http://hizliresim.com/b8kjY0)

Çok memnun olurum.
Bahçeniz çok güzel görünüyor. Allah (c.c) hayırlı bereketli ürünler nasip etsin.
Tel no: 05336467070

doğa64
13-05-2014, 23:31
Maaşallah fidanlarım büyüyor...

gökhan07
14-05-2014, 01:45
Maaşallah fidanlarım büyüyor...

Maaşallah, nazar değmesin.
1. ve 2. fotoğrafta ki fidanlarınız güzel gelişiyor fakat 3.-4.ve 5. fotoğrafta ki fidanlarınız yerlerini daha çok sevmiş.
Daha sağlıklı görünüyorlar ve tahminimce kök yapıları daha iyi ve topraktan daha iyi besin alıyorlar.

RıfatTOSUN'un 2. fotğrafta ki gülleri gibi.

ömür-uşak
14-05-2014, 21:12
Bahçenin bir yerine nazar boncuğu tak.Maşallah.Sen bu işi biliyorsun.

sulubey
29-05-2014, 12:14
sayın hemşerim sayfanı baştan sona inceledim..herşey muazzam güzellikte ..eline sağlık denizlimizde bu tur bahçeler gurur verici sanırım bahçen ayaz koyu civarı allah emeklerini karşılıksız bırakmaz ***. yolum düşerse oralara ziyaret etmek isterim

doğa64
29-05-2014, 19:03
sayın hemşerim sayfanı baştan sona inceledim..herşey muazzam güzellikte ..eline sağlık denizlimizde bu tur bahçeler gurur verici sanırım bahçen ayaz koyu civarı allah emeklerini karşılıksız bırakmaz ***. yolum düşerse oralara ziyaret etmek isterim

Öncelikle teşekkür ederim.

Bahçem Serinhisar ovasında. Her zaman beklerim buyurun gelin size semaver çayı yapayım...

doğa64
04-08-2014, 13:30
Fidanlarım kendilerini göstermeye başladılar... MAAŞALLAH.....

sulubey
07-08-2014, 15:26
Sürgün boylarından belli..masallah

afyoncevizci
08-08-2014, 09:28
Hayırlı olsun çok güzel görünüyor

doğa64
09-08-2014, 20:58
Hayırlı olsun çok güzel görünüyor

teşekkür ederim sayın afyoncevizci

rynist
13-08-2014, 20:05
Hayırlı olsun bahçeniz muhteşem görünüyor. Allah emeklerinizin karşılığını fazlasıyla verir inşallah :))

rynist
15-08-2014, 16:00
Sn. doğa64

sizinle fikir alış verişinde bulunmak istiyorum. size nasıl ulaşabilirim acaba?

sulubey
15-08-2014, 22:47
Doğa 64 nasıl gidiyor işler herşey yolundadır inşallah paylasimlarini görüp biz de keyifleniyoruz

doğa64
16-08-2014, 13:12
bahçemin son hali

horanlı.66
10-09-2014, 10:39
sayın doğa64 öncelikle bahçeniz çok çok güzel, tam hayalimdeki bahçe, bi kaç bi şey sorsam acaba fidanlari hangi firmadan tedarik ettiniz, fidan torbalımi açık köklümu, birde kaça geldi fidanlariniz . . . .

doğa64
11-09-2014, 00:47
sayın doğa64 öncelikle bahçeniz çok çok güzel, tam hayalimdeki bahçe, bi kaç bi şey sorsam acaba fidanlari hangi firmadan tedarik ettiniz, fidan torbalımi açık köklümu, birde kaça geldi fidanlariniz . . . .

Sn horanlı 66
Fidanlarımı Ekiz fidancılıktan aldım. Açık köklü fidan aldık. Fiyat konusunda kendileriyle görüşmeniz gerekiyor.

sulubey
18-12-2014, 09:22
doga 64 uzun zamandır sesiniz cıkmıyor.paylaşımları gorup keyifleniyorduk.herhalde işler yogun.

doğa64
07-07-2015, 22:33
işlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun zamandır Forum'a uzak kaldım. Bahçemden birkaç görüntü...

doğa64
07-07-2015, 22:39
işlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun zamandır Forum'a uzak kaldım. Bahçemden birkaç görüntü...

resimler

doğa64
07-07-2015, 23:10
resimler

resim

doğa64
07-07-2015, 23:34
resimler

devamı

CEVİZ FİDANI
20-07-2015, 16:22
bahçemin son hali
Güzel bahçe resimden gördüğüm kadarıyla. Sağlıklı, verimli, uzun ömürlü olur inşallah.

motie
22-07-2015, 15:38
Bahçeniz harika görünüyor. Müsait olduğunuzda son halini paylaşabilir misiniz?

Saygılarımla,

doğa64
24-07-2015, 08:54
Güzel bahçe resimden gördüğüm kadarıyla. Sağlıklı, verimli, uzun ömürlü olur inşallah.

Teşekkür ederim sayın ceviz fidanı

doğa64
24-07-2015, 08:57
Bahçeniz harika görünüyor. Müsait olduğunuzda son halini paylaşabilir misiniz?

Saygılarımla,

Malum sezon açıldı. işlerimin yoğunluğu sebebiyle çok fazla siteye giremiyorum. Ama en kısa zamanda yeni resimler yüklemeye çalışırım.

Saygılar...

doğa64
31-07-2015, 21:26
geçen hafta fidanların alt yapraklarını fidanları uzatmak kopardım. Malum nasipse seneye yan dal almak için tepe vurmalarını yapacağım.

doğa64
31-07-2015, 21:30
devamı

doğa64
19-08-2015, 12:13
Son durumumuz bu ...

doğa64
19-08-2015, 12:21
...

cumali yıldırım
30-08-2015, 14:16
yeni üye oldum herkese merhaba

Kaya64
30-08-2015, 16:39
Bende yeni üyeyim herkese selamlar. Bahçe çok güzel olmuş bu arada..

Niksarlı60
31-08-2015, 08:13
Aynen bende herkese selamlar hayırlı sabahlar..

doğa64
28-09-2015, 16:08
Bahçemin son hali Maaşallah büyüdüler seneye yan dal almak için tepe kesimlerini yapacaz İnşaallah

formullaone
28-09-2015, 22:29
Sayın doğa64, toprak işleme yapsaydınız keşke. Onun dışında güzel.

SambaMustafa
28-09-2015, 22:59
Hersey gonlunuzce olsun.guzel bahce olmus

doğa64
29-09-2015, 06:42
Sayın doğa64, toprak işleme yapsaydınız keşke. Onun dışında güzel.

Sayın formullaone

Ekim sonu gibi yanmış hayvan gübresini ağaçlarımın taç izdüşümlerine verip çapalama yapacağım için biraz ağırdan aldım. Hem otlar kurur otlarıda toprak altına alırız. Tavsiyeniz için çok teşekkürler...

motie
13-10-2015, 21:30
Benim de Sakarya Geyve' de satın aldığım dört dönüm eğimli bir arazide 80 küsür Chandler ceviz fidanım var. Ağaç diyorum çünkü iki yıl önce dikilmiş olmalarına rağmen çok küçükler. Bahçeyi devir aldıktan sonra her bir Fidan'ın etrafında bulunan yabani ot ve dikenleri temizleyerek toprağı çapaladık. Daha sonra her fidana yaklaşık 2,5 kilo Leonardit ve bir çay bardağı kadar da retardo gübre koyarak toprak altında kalacak şekilde karıştırdım. Daha sonra güzelce sulayarak yanık ve kuru Yaprakları temizledim. Bu işlemlerin hepsini temmuz ayı içerisinde yaptım. Ekim sonunda yanmış hayvan gübresini çember şeklinde sermeyi düşünüyorum bende. Başka ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler

Sent from my iPhone using Tapatalk

doğa64
14-10-2015, 10:00
Sn motie

Siz yapılacak olanı yapmışsınız zaten. Ancak Hayvan gübresini toprak altına almayı unutmayın. Kolay gelsin...

ozcantekin
14-10-2015, 10:24
Ben olsam diye başlamak istiyorum,

Ben olsam fidanların gövde yapıları kartlarştığı için bu fidanları mart ayında 60-70 cm den keserdim, zaten kök yapısı oluşmuştur, ilk senesinde bu fidanlar 4 m yi gececek kadar olması gerekir,

Benim de Sakarya Geyve' de satın aldığım dört dönüm eğimli bir arazide 80 küsür Chandler ceviz fidanım var. Ağaç diyorum çünkü iki yıl önce dikilmiş olmalarına rağmen çok küçükler. Bahçeyi devir aldıktan sonra her bir Fidan'ın etrafında bulunan yabani ot ve dikenleri temizleyerek toprağı çapaladık. Daha sonra her fidana yaklaşık 2,5 kilo Leonardit ve bir çay bardağı kadar da retardo gübre koyarak toprak altında kalacak şekilde karıştırdım. Daha sonra güzelce sulayarak yanık ve kuru Yaprakları temizledim. Bu işlemlerin hepsini temmuz ayı içerisinde yaptım. Ekim sonunda yanmış hayvan gübresini çember şeklinde sermeyi düşünüyorum bende. Başka ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler

motie
19-10-2015, 20:50
Sn motie

Siz yapılacak olanı yapmışsınız zaten. Ancak Hayvan gübresini toprak altına almayı unutmayın. Kolay gelsin...

Bugün solucan gübresi üretimi yapan bir firmadan aradılar. 25 kg çuvalı 40 TL olan katı gübreden benim küçük ağaçlarım için birer kilo yeteceğini söylediler. Taç izdüşümü bir metreyi Geçmiyor benim ağaçların. Her ağacın etrafına çember şeklinde 15 cm derinlikte bir çukur kazarak solucan gübresi doldurmamı ve üzerini örtmemi tavsiye ettiler. Bütün bu işlemleri ağaç uyuduktan sonra yapmalıymışım. Fiyat çok Uçuk gelmedi, ne dersiniz? Uğraşmaya ve 160 TL maliyete değer mi? [emoji6]

doğa64
19-10-2015, 22:41
Bugün solucan gübresi üretimi yapan bir firmadan aradılar. 25 kg çuvalı 40 TL olan katı gübreden benim küçük ağaçlarım için birer kilo yeteceğini söylediler. Taç izdüşümü bir metreyi Geçmiyor benim ağaçların. Her ağacın etrafına çember şeklinde 15 cm derinlikte bir çukur kazarak solucan gübresi doldurmamı ve üzerini örtmemi tavsiye ettiler. Bütün bu işlemleri ağaç uyuduktan sonra yapmalıymışım. Fiyat çok Uçuk gelmedi, ne dersiniz? Uğraşmaya ve 160 TL maliyete değer mi? [emoji6]

Sn motie

Solucanların organik artıkları tükettikten sonra ortaya çıkardığı atık olan ’solucan gübresinin’ hiç bir kimyasal madde içermemesi nedeniyle tarımda doğal, organik üretim açısından büyük önem taşıyor. Toprakta kimyasal kirliliği ortadan kaldıran, toprağı yenileyen, rehabilite eden ve su tutma kapasitesini artırıyor diye biliyorum. Fiyatı konusunda bir bilgim yok. Ama ''Uğraşmaya değer mi?'' sorusuna cevabım kesinlikle değer...

Saygılarımla...

motie
20-10-2015, 21:14
Sn motie

Solucanların organik artıkları tükettikten sonra ortaya çıkardığı atık olan ’solucan gübresinin’ hiç bir kimyasal madde içermemesi nedeniyle tarımda doÄŸal, organik üretim açısından büyük önem taşıyor. Toprakta kimyasal kirliliÄŸi ortadan kaldıran, toprağı yenileyen, rehabilite eden ve su tutma kapasitesini artırıyor diye biliyorum. Fiyatı konusunda bir bilgim yok. Ama ''UÄŸraÅŸmaya deÄŸer mi?'' sorusuna cevabım kesinlikle deÄŸer...

Saygılarımla...

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim Ağaçlarım dikildikleri zamana göre çok küçük kalmışlar. Bu nedenle öncelikle toprak analizi yaptırmam gerekiyor aslında. Analiz neticesinde belki de cevizlere yatırım yapmaktan vazgeçmek zorunda kalabilirim. Eğer toprak killi ise ne yapsam faydası olmayacak biliyorum. Aslında arazimin yakınlarında kocaman yetişkin ceviz Ağaçları var ve üzerleri meyve dolu. Bu beni ümitlendirse de gerçeği öğrenmem gerek. [emoji53]

Tugsad
17-01-2016, 19:02
Sn. doga64 bahceniz çok güzel görünüyor. Maşallah. İlginiz sayesinde cevizlerinizin yüzleri gülümsuyor :) Yazilarinizin devamini bekliyoruz.

doğa64
22-01-2016, 08:53
İyi dilekleriniziçin çok teşekkürler sayın Tugsad.

Mumin20
23-01-2016, 18:58
Cok güzel görünüyor bahceniz. Baharda gelip gormek isterim bahcenizi hem tecrubelerinizden faydalanmak isterim. :)

doğa64
26-01-2016, 12:08
Teşekkürler Sn Mumin20.
Buyrun gelin her zaman beklerim...

coskunsarıkaya
04-04-2016, 20:25
sn doga64

sayfanı baştan sona okudum. bahçen hayırlı uğurlu olsun ALLAH kolaylıklar versin. inşallah emeklerinin karşılığını ziyadesiyle alırsın.bahçen şahane olmuş.
saygılar

sinan42
08-10-2018, 13:29
sayın doğa64 sayfanızı sonuna kadar okudum önemli notlar çıkardım. uzun zamandır uğramıyorsunuz ama yine de yazmak istedim. bahçenizin son durumu nasıl oldu merak ediyorum. bir de benim henüz 1. yazını geçiren bahçemdeki fidanların büyük bir kısmının boyları 1-1,5 metrelerde kaldı. mart-nisan gibi dipten kesmeyi düşünüyorum. siz ne tavsiye edersiniz? bahçenizde tırtıl gibi zararlılarla mücadele ettiniz mi ya da herhangi bir hastalık tecrübeniz oldu mu? teşekkür ederim. bereketli olsun inşallah.