PDA

View Full Version : badrobot / Dağ Muşmulası (Cotoneaster)

badrobot
10-10-2013, 15:52
İlk sürgünlerini baharla birlikte çıkaran Dağ Muşmulası (Cotoneaster) ağacım. Eğri bedenli oluşu çok büyük bir avantaj yaratmakta. Üzerinde bir çok dal kesi yumruları mevcut. Bu yumruları Şubat ayında saksı değişimi ile birlikte konkav makasıyla kesip daha güzel bir beden görseli yakalamaya çalışacağım.

Boyutlar
Çap : 6 cm
Boy : 28 cm
Nebari: 11 cm

Sakaki
21-10-2013, 13:46
Konikliği hazır gelmiş bir aday, tebrikler! :)
Güzel bir çalışma olacağa benziyor.

badrobot
21-10-2013, 17:42
Sn.Sakaki.
Çok klasik olacak ama bu ağacı 150-200 ağaç arasından seçtim. Kesi yerlerine dikkat edecek olursanız bu konikliği ağacı ilk gördüğümde farkettiğimi söylemeliyim ve budamasını ona göre yaptım. Önümüzdeki günlerde bunun gibi eğri büğrü bir kaç aday daha almayı planlıyorum.

badrobot
26-03-2014, 14:03
Ağacımı uzun zamandır güncellememişim. Ağaç üzerinde bazı değişiklikler yaptım.

-Torbadan çıkarıp çok daha büyük bir saksıya aldım. Torbaya gelişi güzel dikilmiş olan ağacımı tekrar saksılarken biraz daha bakana doğru eğdim, ama sanırım bu pek yeterli olmadı. Bir dahaki saksı değişiminde biraz daha eğeceğim.

-Ağacın üst kısımına doğru bir yumru ağacı kötü gösteriyordu. Hem ağacın boyunu kısaltmak hem de yumrudan kurtulmak için üzerindeki sürgünlerden yeni bir lider seçerek kestim. Böylece daha güzel bir görünüm kazandı.

-Ağaç üzerinde daha önce fidanlıkta gelişi güzel kesilmiş ve kurumuş olan dal kalıntıları özenli bir şekilde kestim ve şeffaf macunla kapattım.

-Ağacımın tüm enerjisini benim istediğim bölgelere verebilmesi için dip sürgünleri temizledim. Sanırım işe yaradı. Ağaç her tarafından sayısın süzgünler verdi.

Dal kesi yerlerini şimdilik çok önemsemiyorum. Bu tür çok ilginç bir şekilde bu tür yaraları kapatmakta çok usta. Kışın sert budamalarını yaptığım Cotoneaster'larım uykuda olmalarına rağmen yaralarını kapatamaya çalıştıklarını ve kesi yerinin kenarlarından çok fazla doku artışı olduğunu gözlemledim.

badrobot
04-04-2014, 15:47
4 Nisan 2014 güncel görseli.
Mevcut sürgünler biraz daha uzamış ve boş alanlardanda yeni gözler patlamış durumda. Dal seçimi ve seyreltmesi yapacağım ama hiç acelem yok. Önce sürgünler bir olgunlaşsın.

badrobot
14-07-2014, 16:49
Ağacım ana hatlarını belirledi. Artık dallarını kalınlaştırmaktan ve şekillendirmekten başka iş kalmadı. İşin en zevkli kısmıda bu...
Şuan nebarisi,eğri bedeni, kısmen kalınlaşmış dalları ve ana hatlarıyla güzel, değilmi?
Şu an ağacı çok fazla zorlamak istemiyorum ama bir ara güzel ve ayrıntılı bir telleme yapacağım.

bonsade
14-07-2014, 21:06
Güzel ..Serbest birak dallar uzasin .Begendigim ağaçlardan .Benim saksilar oldukca agir senin gibi saksilari taşıyıp resmini cekemiyorum .Kolay resimlemek için arkalarina fon gerekli .Bir kac resim cekitim fakat arka fonun karmaşıkligi neden ile sergileyemedim

badrobot
14-07-2014, 21:28
Sn.bonsade.
Ağır saksıları kol gücüyle, elde taşımak çok büyük risk ve çok zor. Taşıyıcı yük arabaları bu işi çok güzel görüyor. Fiyatlarıda 150-200tl gibi. Yoksa o devasal ağır saksıları 15-20m taşımak imkansız.
Ağaçşa ilgili yorumnuzda çok haklısınız. Dallar ana gövdeden doğru açıya ayarlandıktan sonra şimdi kalınlaşmaları ve daha sonra son bir kez daha iki-üç göz bırakıp budandıktan sonra nihayi şeklini alacak. Yani kısaca daha önünde 1 ilkbahar daha var.

bonsade
14-07-2014, 21:51
Cok guzel iyi aksamlar .

badrobot
14-07-2014, 22:40
Sizede iyi akşamlar, bol ağaçlı günler.

Sakaki
15-07-2014, 12:29
Gerçekten güzel bir bonsai olacağına şüphem yok sn badrobot, şimdiden çok harika görünüyor zaten. Yerinizde olsam (dalları tellemenin haricinde) bir süre hiç müdahale etmezdim.

Başarılarınızın devamını dilerim.

badrobot
11-08-2014, 09:19
Bugün telledim.

bonsade
11-08-2014, 09:27
Dal siralamasi oldukca güzel artik yan dallari tamamen serbest birak kalinlasip gelişsin .

badrobot
11-08-2014, 10:28
Sn.bonsade.
Beğeniniz için çok teşekkürler.
Aynen dediğiniz gibi yapacağım ama üst yan dalları fazla kalınlaştırmamak gerekli. Benim önceliğim; 1-2-3 dallar ve zirve dalın kalınlaşması olacak. Üst yan dallarda kontrolü elden bırakmamak gerekli ve yine ara ara budanması lazım. Aksi takdirde ağaç enerjisinin çoğunu yukarıya vereceğinden üst yan dallarda sevimsiz bir kalınlaşma oluyor. Hatta 1-2-3 dallardan daha kalın bile olabiliyorlar. Bunu telafisi elbette var ama uzun zaman istiyor.

badrobot
25-11-2016, 09:00
Güncel görseli...

boguz
25-11-2016, 18:45
Tebrikler şafak hocam çok başarılı olmuş. Benim de aynı cins muşmulam vardı, gövdesi nebarisi güzel, birdenbire kurudu gitti anlamadım :(

badrobot
26-11-2016, 08:25
boguz.
Teşekkürler. Bunun gibi bir kaç çalışmam daha var. Muşmulalarda bazen oluyor kurumalar. Benimde başıma 2 ağaçta oldu.

dusunenadam
28-11-2016, 00:22
Çok güzel elinize sağlık. Bahara saksıya girer artık bu.

badrobot
28-11-2016, 19:41
dusunenadam
Aslında seramik saksıya girmeyi hakeden bir ağaç ama ben yinede 2 sene için bir alıştırma saksısına almayı düşünüyorum.