PDA

View Full Version : Maraş 18, Chandler, Sütyemez 1, Altay 1, Kaman1 ve Franquette’den oluşan ceviz bahçem

Sayfalar : [1] 2

hdoğan
02-07-2013, 21:40
...

nesli60
02-07-2013, 21:50
maşallah cok güzellerim inşallah ürünleriniz bol olur bizde artık kışlık cevizimizi size sipariş veririz :) ALLAH utandırmasın ve ürün bollugu versin..ellerinize saglık resimdeki oglunuz mu? cok tatlı maşallah..

bulgur
02-07-2013, 22:27
Sayın hdoğan Allah nazardan saklasın. Sizde eğer tecrübelerinizle (biz) genç ve tecrübesiz arkadaşlara ışık tutarsanız seviniriz.

Çamtepe
03-07-2013, 08:37
Maraş 18 (47 Adet), Chandler (5), Sütyemez 1 (3), Altay 1 (3), Kaman 1 (1), Franquette (1) ve aşısız ceviz (15)'den oluşan (aşısız olanlarıları tohumdan yerine ekmiştim bir ay sonra chandler'e aşılayacağım ) ceviz bahçemi 2009 yılından itibaren oluşturmaya başladım. Nasipse emeklilikte vakit geçirmek için hazırladığım bu bahçenin şimdiden büyük faydasını gördüm. Senelik izinlerde ve bazı hafta sonlarında yoğun ve stresli iş ortamından uzaklaştırıyor, dinlendiriyor beni. Bu siteyi birkaç aydır takip ediyorum ve çok faydasını gördüm. Siteyi hazırlayanlara ve tecrübelerini bilgilerini paylaşanlara teşekkür ediyorum.
Maraş 18 (Rakım 1050)

Hayırlı olsun sayın Hdoğan, bol ürünler dileriz. Fidanların da gelişimi çok güzel olmuş göründüğü kadarı ile.

Son resimde bakteriyel yanıklık var, bilginize.

Çamtepe

ncp1963
03-07-2013, 09:53
hayırlı olsun, allah yardımcınız olsun.

Çamtepe
03-07-2013, 10:21
Çok sağolun. Bakteriyel yanıklık küçük cevizde mi? (altay) bilgilendirme için teşekkürler.
Merhabalar

Bu resimdeki siyah leke bakteriyel yanıklıktır. Bu sürgün karardığı yerden ölecek kışa doğru. Budama yaptığınız makası dezenfekte etmeyi unutmayın.

Saygılar

http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/422854d1372794014-goruntu0187.jpg

mustafa431
03-07-2013, 13:17
Sayın Çamtepe Kusura bakmayın hastalık konusunda fazla bilgim yok bu hastalık yaprak sapındamı sürgündemi oluyor resimde yaprak sapında görünüyor ilerleyerek sürgünemi geçiyor acaba şimdi herhangi birşey yapmam gerekiyormu? saygılar.
hacı bu resimdeki cevizde hiç bir şey yok keyfine bak..

orion1988
03-07-2013, 15:29
Sayın hdoğan ,çok güzel bahçe kurmuşsunuz.Bir de her aşamasında alın terinizin olması , olayı daha da güzelleştiriyor.Emeğinize sağlık .İnşallah oğlunuz da sizin gibi ağaç dostu olur.Allah muaffak etsin.

Çamtepe
03-07-2013, 17:09
Sayın Çamtepe Kusura bakmayın hastalık konusunda fazla bilgim yok bu hastalık yaprak sapındamı sürgündemi oluyor resimde yaprak sapında görünüyor ilerleyerek sürgünemi geçiyor acaba şimdi herhangi birşey yapmam gerekiyormu? saygılar.

Bakteriyel Yanıklık ile ilgili daha önce yazdığım mesajlar şunlar:
http://www.agaclar.net/forum/938388-post73.htm
http://www.agaclar.net/forum/945269-post93.htm
http://www.agaclar.net/forum/952410-post107.htm

Hastalık emareleri görünen alanları resimde işaretledim:
423197

Sizin vermeniz gereken karar bahçenizi gezip, etkilenen ağaç sayısını tespit edip bu yaz mücadele yapıp yapmamaya karar vermektir.

Eğer etkilenen ağaç sayısı az ise, sonbaharda güzelce dökülen yaprakları temizler, bordo bulamacınızı yaparsınız. Bahar başlamadan budamalar esnasında etkilenen ve kuruyan dallarınızı budar, hastalıklı dalları yakar, budama aletlerinizi her ağaçtan ağaca geçerken dezenfekte edersiniz, üstüne bir bordo bulamacı daha yaparsınız.

Havalar ısınırken sıcaklıklar 10 dereceyi geçtikten sonra ağacın altında ot barındırmazsanız, hem antraknoz hem bakteriyel yanıklık riskini azaltırsınız.

Ayrıca tomurcuklar kabardığında bir, fare kulağı olduğunda iki, bir tane de yapraklar açtıktan sonra olmak üzere üç doz mesajlarda bahsettiğim ilaçlardan uygularsınız. Eğer organik tarım uygulaması yapıyorsanız uygulayacağınız ilacı Regalia SC olarak seçersiniz.

Kolay gelsin.

m.gökhan
04-07-2013, 19:41
Cok guzel bir bahce , ona ayiracak zaman bulabilmekte apayri bir guzellik . Cesitler arasi yorumlariniz bizim icin onemli :)...

Abies e.trojana
05-07-2013, 13:38
Bakteriyel Yanıklık ile ilgili daha önce yazdığım mesajlar şunlar:
http://www.agaclar.net/forum/938388-post73.htm
http://www.agaclar.net/forum/945269-post93.htm
http://www.agaclar.net/forum/952410-post107.htm

Hastalık emareleri görünen alanları resimde işaretledim:
423197

Sizin vermeniz gereken karar bahçenizi gezip, etkilenen ağaç sayısını tespit edip bu yaz mücadele yapıp yapmamaya karar vermektir.

Eğer etkilenen ağaç sayısı az ise, sonbaharda güzelce dökülen yaprakları temizler, bordo bulamacınızı yaparsınız. Bahar başlamadan budamalar esnasında etkilenen ve kuruyan dallarınızı budar, hastalıklı dalları yakar, budama aletlerinizi her ağaçtan ağaca geçerken dezenfekte edersiniz, üstüne bir bordo bulamacı daha yaparsınız.

Havalar ısınırken sıcaklıklar 10 dereceyi geçtikten sonra ağacın altında ot barındırmazsanız, hem antraknoz hem bakteriyel yanıklık riskini azaltırsınız.

Ayrıca tomurcuklar kabardığında bir, fare kulağı olduğunda iki, bir tane de yapraklar açtıktan sonra olmak üzere üç doz mesajlarda bahsettiğim ilaçlardan uygularsınız. Eğer organik tarım uygulaması yapıyorsanız uygulayacağınız ilacı Regalia SC olarak seçersiniz.

Kolay gelsin.

Sn Çamtepe peki hemen bugünlerde mücadele yapılabilir mi? Yapılabilirse yöntemi nedir?

h_dogan
05-07-2013, 14:40
Sayfanız hayırlı olsun.
Bahçenizin keyfini sevdiklerinizle iyi günlerde sürersiniz inşallah.

Çamtepe
08-07-2013, 12:39
Sn. hdoğan

Ağustos 15 gibi sulamayı keserseniz yeni sürgünler odunsu hale gelecektir zamanlar, Dolayısı ile kışı daha sorunsuz atlatırlar. Kışın budama zamanı da budama yönteminize göre aşırı uzamış dalları "hizaya sokarsınız". :)

Bu mevsimde uç alma konusunda ben bir şey söylemeyeyim. Sn. Lilium'un tecrübesine daha çok güvenirim bu konuda.

10 yılın üzerinde Chandler bahçesi olanlar var mıdır bilemem, daha önce Gebze'den bir çiftlik fotoğrafı paylaşılmıştı, belki orası ile bir konuşabilirsiniz.

Selamlar

06doğaci
08-07-2013, 14:28
Sayın hdoğan bahçeniz hayırlı olsun.Benim tavsiyem uzun sürgün dallara ağaçla destek vermeniz.Yalnız iple değil şerit şeklinde kesilmiş bez parçası ile fidanı bir kaç yerinden sıkı olmucak şekilde ağaca bağlamanız.

Çamtepe
08-07-2013, 17:11
Sn. hdoğan,

Yeşilken budama kısmına Sn. Lilium cevap vermesini tercih ederim. Onun pratik tecrübesi daha önemli.

Sn. Lilium cevap verene kadar, belki de dalların niye kırıldığına da baksak iyi olur. Sanıyorum vakitsiz dal kırılmalarının fiziksel sebepleri (aşırı hızlı fırtına, hayvan zararları ya da iki ayaklı hayvan zararları) dışarıda bırakırsak iki sebebi olabilir:
- Aşırı azot yüklemesi sonucu dalın fazla büyüyüp odunsu dokuyu yeterince oluşturamayıp kırılganlaşması
- Gövde kurdu ya da bakteriyel yanıklık sonucu dalın zayıflaması.

Eğer burada bu iki durumdan birisi varsa o etmeni de hafifletmeyi denemelisiniz. Bu iki etmen dalı ucundan alsanız da dalın kırılmasına yol açacaktır.

Daha önce de bakteriyel yanıklıklık ile şimdiden mücadele etmenin bir faydası olur mu demiştiniz. Bunu da İlçe Tarım'daki ziraat mühendisleri ile tartışmanız daha uygun olur kanaatindeyim. Sonuçta ilaç uygulaması hastalığın ilerlemesini durdurabilir ama enfeksiyonun çok yayıldığı yerlerde (sizin resminizde işaretlediğim büyük çember) dal kaybı kaçınılmaz diye düşünüyorum. Dolayısı ile eğer mesele kimyasal kullanımı ise ben topa girmiyorum :) Kimyasal kullanın diyecekse bunu ehli demeli..

Selamlar

Lilium
08-07-2013, 19:15
Sayın hdoğan, öncelikle bahçe sayfan hayırlı uğurlu olsun, iyi paylaşımlar dilerim,

Kök gelişimini iyi yapmış ağaçlara yapılan aşılar doğal olarak güçlü filizlerde yapmaları gayet doğal ve normal bir şey,

Genel olarak
Budamaların ya da tepe vurulmasının bu mevsimde yapılması uygun değildir, fakat sizin durumunuz ya da benzer durumlarda tepe vurulması yapılabilir.

Aşı yapılan anaç güçlü bir kök yapısından dolayı iyi, dinç, uzun filizler verir, bu filizler rüzgarlardan dolayı yaprak ağırlıklarından kırılabilir, bu gibi aşılar bir iki yıl hereklerle desteklenmelidir.

424439

İki ağaç da aynı ağaç iki resim arasında tam bir ay var.

424440

Aşağıya sağa sola sarkan dallar kesilmemelidir (mart budamasında kesilmelidir) mümkünse bu dallar yukarıya doğru hereklerle desteklenip bağlanmalıdır.

Bazı durumlarda ne kadarda desteklesekte aşılar çok dinç gidiyor up uzun dallar oluşturuyorsa bunları hereklesekte korumak oldukça zor, hem upuzun bir dal olmaktansa tepesini vurup aynı yıl yandallarını oluşturmuş oluruz, (böyle bir durumda haziran ayına kadar tepe kesimi yapılabilir) haziran ayından sonra kesim önermem.
Bu gibi ağaçların sulamalarıda diğerlerine göre erken kesilmeli ki, genç sürgünler pişkinleşip kışa girsinler donlardan etkilenmesinler.

Sözü geçen konuyla ilgili benzer bir durumu önceki sene bir fidanıma uyguladım, fidan güçlü bir şekilde uzuyordu haziranda tepesini kestim ve aynı yıl yandallarını oluşturdu, aradaki farkı görmeniz açısından resimlerini koyuyorum

İkiside aynı yılki fidan üstteki tepesi vurulmayan alttaki tepesi vurulan fidan.

424441

424442

Lilium
08-07-2013, 19:48
Sanıyorum vakitsiz dal kırılmalarının fiziksel sebepleri (aşırı hızlı fırtına, hayvan zararları ya da iki ayaklı hayvan zararları) dışarıda bırakırsak iki sebebi olabilir:

Sayın çamtepe, görüşlerinize katılıyorum tabi ki nedenler arasında bunlarda olabilir, fakat sayın hdoğan durumu farklı onunki aşının tam olarak kaynamadan güçlü bir filiz oluşturarak (büyük yapraklar ve yeşil aksamın oluşmasından kaynaklanan ağırlık ve rüzgar tutması sonucu (daha tam kaynamamış (odunlaşmamış) bölgenin gövdeden ayrılması durumu.

Yarılmalara bir benzer durum ise lider gövdeden çıkan boyunlu gözden oluşan ana yandal, bazı durumlarda bu yandal liderliği alır ve lidere lider olur, ikiside eşit kalınlıklara gelebilir, en fazla bu gibi durumlarda yarılmalar görülür.

Bu gibi durumlar yaşanmaması için lider güçlendirilmeli, bunu da yandalı zayıflatarak başarabiliriz, hiç bir zaman yandal kalınlığı liderin kalınlığını geçmemelidir.
geçerse yarılma görmeniz büyük bir olasılık.

Çamtepe
09-07-2013, 08:50
Sayın çamtepe, görüşlerinize katılıyorum tabi ki nedenler arasında bunlarda olabilir, fakat sayın hdoğan durumu farklı onunki aşının tam olarak kaynamadan güçlü bir filiz oluşturarak (büyük yapraklar ve yeşil aksamın oluşmasından kaynaklanan ağırlık ve rüzgar tutması sonucu (daha tam kaynamamış (odunlaşmamış) bölgenin gövdeden ayrılması durumu.

Yarılmalara bir benzer durum ise lider gövdeden çıkan boyunlu gözden oluşan ana yandal, bazı durumlarda bu yandal liderliği alır ve lidere lider olur, ikiside eşit kalınlıklara gelebilir, en fazla bu gibi durumlarda yarılmalar görülür.

Bu gibi durumlar yaşanmaması için lider güçlendirilmeli, bunu da yandalı zayıflatarak başarabiliriz, hiç bir zaman yandal kalınlığı liderin kalınlığını geçmemelidir.
geçerse yarılma görmeniz büyük bir olasılık.

İşte üstadın yorumu daha bir başka oluyor. :) Benim yorumlarım aşı sürgünü olmayıp da ağacın aşırı vejetatif büyüme gösterdiği durumlar için diye bir düzeltme yapalım, Sn. Lilium ile biribirimizi tamamlayalım.

Sn. Lilium, bu yaz da yanınıza uğrayamadım henüz.. Bayram öncesi ya da sonrası kısmetse uğramaya çalışıp bir acı kahvenizi içeceğim inşallah..

Hepinize selamlar, saygılar..

hdoğan
09-07-2013, 10:12
İşte üstadın yorumu daha bir başka oluyor. :) Benim yorumlarım aşı sürgünü olmayıp da ağacın aşırı vejetatif büyüme gösterdiği durumlar için diye bir düzeltme yapalım, Sn. Lilium ile biribirimizi tamamlayalım.

Sn. Lilium, bu yaz da yanınıza uğrayamadım henüz.. Bayram öncesi ya da sonrası kısmetse uğramaya çalışıp bir acı kahvenizi içeceğim inşallah..

Hepinize selamlar, saygılar..

Sayın Çamtepe aslında her ikiside vardı sorumda, en alttaki resimde sütyemez bir aşı sürgünü değil, lider dalı uzayıp gidiyor, üstteki resimlerde yer alan maraş 18 de aşıdan dolayı aşırı büyüyen sürgünlerdi. Selamlar

hdoğan
09-07-2013, 10:15
Ayrıca aşırı gübreleme (azot) yapmadım erken ilkbaharda ziraatçinin tavsiyesi doğrultusunda üre gübresi verdim birde sonbaharda koyun gübresi vermiştim.

Lilium
09-07-2013, 19:29
Sayın hdoğan, faydalı olabildiysem sevinç duyarım.

Üre gübresi %46 azot oranıyla azot bakımından en yüksek gübredir.

Sayın Çamtepe, kapımızın her zaman açık, acı bir kahvemiz de her zaman bulunur gelin buyrun beklerim.

hdoğan
23-07-2013, 10:05
Birkaç gün önce KSÜ'den Sayın Mehmet SÜTYEMEZ hoca ile görüştüm. Sağolsun merak ettiğim sorularımı cevapladı burdan kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. İlgilenen arkadaşlara faydası olur düşüncesi ile paylaşmak istedim.

Soru: KSÜ'de bulunan ve 2005 yılında 5 yaşında ağaç başına 7-13 kg meyve verdiği belirtilen Maraş 18'lerin 2012 yılı itibari ile ağaç başı verim durum nedir? Maraş 18 için en iyi tozlayıcılar hangi cinslerdir?

Cevap: 2012 yılı itibari ile 12 yaşında olan Maraş 18'lerden 45-55 kg arası verim alındığını (ortalama 50 kg), Tozlayıcıların ise Sütyemez 1 veya Bilecik olarak tercih edilebileceğini ifade etti.

Soru: Maraş 18'in tanıtımında % 70-80 yan dal verimi olduğunun belirtildiği ancak benim bahçemde 5.yılında olan Maraş 18 lerin sadece sürgünlerin ucunda meyve olduğu, bunun nedeni nedir?

Cevap: Maraş 18'in genç döneminde sürgün ucunda verdiği ancak olgunlaştıkça yan dal veriminin belirtilen seviyelere geldiğini ifade etti.

mustafa431
23-07-2013, 12:51
ikinci sorunuzun cevabına birebir şahitim ve bütün ceviz türlerinde geçerlidir... dalları yaşlandıkça daha çok verim veriyorlar...

06doğaci
23-07-2013, 15:03
sayın hdogan koyun gübresini bende cevizlere atmak için tarlaya getirttim.Ancak iyi yanmadığı için zararlı böceklere yuva oldu.Özellikle elma ağaçlarının çiçeklerini yediler.Ben koyun gübresini tavsiye etmiyorum.Güvercin gübresi veya organik tavuk gübresi daha iyi.

06doğaci
23-07-2013, 15:11
Ayrıca maraş18 e maraş yöresinde kalaycı deniyor galiba bende 10 tane kadar ektim.4 yaşında üzerinde 15 tane ceviz var yalnız iyi bakılmadı ve ekilen yer çok sert tabakaya sahipti yalnız bu sene fidanlar güçlenmeye başladılar.Gübrelemede yapmamıştım ilk iki sene son iki senedir veriyorum gübreyi.

hdoğan
23-07-2013, 15:35
sayın hdogan koyun gübresini bende cevizlere atmak için tarlaya getirttim.Ancak iyi yanmadığı için zararlı böceklere yuva oldu.Özellikle elma ağaçlarının çiçeklerini yediler.Ben koyun gübresini tavsiye etmiyorum.Güvercin gübresi veya organik tavuk gübresi daha iyi.
Sayın 06doğacı, koyun gübresini kullanmadan 6-7 ay önce getirtip (1 traktör) talaşla ve 3 torba güvercin gübresi ile karıştırıp yığın halinde bekletmiştim. Tamamen yanmış durumdaydı. Önceki seneye göre ağaçlar çok daha iyi gelişti. Herhangi bir sakıncasını görmedim. Maraş 18 cevizi, satanların söylediğine göre kalaycı cevizi ve o yörede yetişen cevizlerin olumlu özelliklerinden çalışmalar sonucu (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından) üretilen ve tescil edilen ceviz.

orkide01
12-09-2013, 08:34
Özellikle Sütyemez 1 cinsi (maraş 18 e tozlayıcı) cevizler ve bazı maraş 18 cinsi cevizler bahardan itibaren kesintisiz gelişmeye devam ediyor. Resimler 07 Eylül tarihinde çekildi sürgünler aynı hızla sürmeye devam ediyor. (Sulamayı kestim) Fidanların çoğunda gelişme durdu sürgünler pişkinleşti. Hepsine aynı bakımı yaptım bazılarında sürgün dururken bazıları nerdeyse iki katı sürmeye devam etmesinin nedeni ne olabilir, sürmeye devam etmesinin bir sakıncası varmı?
sayın hdoğan
üylül ayının ilk yarısı itibarıyla sürmeye devam eden sürgünler en son gelişmiş yaprak seviyesinden(tahmini tepe noktasından bir karış aşağıdan) tepeleri kesilerek yerine sutut sürünüz.Bu yapılan uygulamanın amacı sürmeye devam eden dalların kış soğuklarından zarar görmesini engellemek içindir.Bu sayede fidan enerjisini(gelişme gücünü)kesilen noktanın altında kalan kısmına harcayacağından iyi bir odunlaşma yaparak kışa daha hazırlıklı girecektir.saygılarımla.

hdoğan
13-09-2013, 08:05
Sayın Orkide01 zaman ayırdığınız ve bilgilendirme için teşekkürler ilk fırsatta sürmeye devam eden fidanları söylediğiniz yerden keseceğim. Selamlar

hdoğan
07-10-2013, 20:20
Maraş 18 le ilgili 5 yıllık tecrübelerim;

1. Sürgünlerin sadece ucunda meyve veriyor (yan dallarda verim % 80 değil)

2. 5.Yılında iyi ihtimalle 3-5 adet ceviz veriyor (7-13 kg değil, zaten sadece sürgün
ucunda meyve veren bir ağacın beşinci yılda 13 kg meyve vermesi imkansız)

3. "Maraş 18, gençliğinde sadece sürgün ucundan veriyor ancak olgunlaştıkça yan
dal verimi yüzde 80 oluyor" (tescil edenlerin ifadesi),
Yan dal veriminin zaten gençlik çağında (ilk 8-10 yıl) önemli olduğu 10 yıldan
sonra zaten hemen her cevizin yan dal veriminin arttığı,

4. Maraş 18 e tozlayıcı olarak Sütyemez 1 den ziyade Bilecik'in daha lezzetli ve verimli
olduğu, aynı zamanda da kuru ceviz olarak değerlendirilebileceği.

5. Chandler'in 1050 rakımda bir önceki ağır kış dahil şu ana kadar zarar görmediği

Yukarıda belirttiklerim 5. yıl itibariyle gördüklerim, 6. yılda veya daha sonraki yıllarda ne olur bilemiyorum nasipse görürüz.

ncp1963
07-10-2013, 21:59
selam sayın hdoğan

tam olarak mevkiiniz neresi maraşın neresinde bahçeniz??

06doğaci
07-10-2013, 22:07
Sayın ncp 1963 siz telofonumu çaldırın ben ararım.05363515724

ömür-uşak
02-11-2013, 17:29
2013 Şubat ayında tohumdan yerine diktiğim, 14 temmuzda aşıladığım, ağustos sonlarında filiz patladığı için üst kısmından kestiğim chandler cevizleri 28 ekim itibariyle hala çok taze ve yeşil olduğu için üzerini toprakla yığın şeklinde kapattım. Yaprak döktükten sonra kapatmayı düşünüyordum ancak tekrar bahçeye gidemeyeceğim için yapraklı haliyle kapattım. İnşallah yapraklı iken toprakla kapatmamdan dolayı bir sıkıntı olmaz.

Bana mantıklı gelmedi.Her halde soğuktan korumak için düşündünüz ama ya toprak altında çürüme olursa.Göz aşısı temmuzda durgun göz aşısıda değil.Selahattin Yılmaz hoca formda olsa çözer en net cevabı verirdi ama istersen tel ile görüş.İlk defa senden duydum böyle birşeyi.Kolay gelsin araştır. Cevizi iyi bilen hocaların dediğine bak.

44baba
02-11-2013, 19:50
sayın doğan benim 2012 aralıkta tohumdan diktiğim çöğürler kurşun kalem kalınlığına bile gelmediler.siz şubatta dikip temmuzda aşı yapmıssınız bunu nasıl başardınız.birde bu çöğürlere hangi tür aşı yaptınız.

44baba
04-11-2013, 22:41
Sayın 44baba, ben meyvesini bile aldım :)) yukarıda 48 Nolu gönderide meyveli hali resmi var. Toplam dokuz ayda tohumu dikip meyvesini aldım. Tüm bahçemin planı var nerde hangi ağaç var, ağaç kaç yılında dikildi, hangi tarihte aşılandı bilgisayarımda kayıtlı. Şubat ayında dikerken kabuğunu çatlatıp 4 gün suyunu değiştirip diktim. Tohumdan yerine dikilen toplam 15 fidandan temmuz ayında sadece ikisini itina ile aşılayabildim ve sürdüler zaten ikisinden de mey ve kopardım. Diğerlerinide ağustos ayı sonunda aşıladım. Çoğu tuttu kısmetse baharda sürerler.
Çift ağızlı çakı aşısı ile yaptım. birleşme yerinde çok az boşluk bıraktım.

kalınlıkları kaç santimdi.çift ağızlı bıçakla bende denemeler yaptım.ancak bilezik aşıya cesaret edemedim ağaç kurur diye.yaptığın aşıyla ilgili fotoğraflar yükleyebilirmisin.yani birleşme yerini gösterebilirmisin.

Aksu_Tarım
29-11-2013, 22:59
Çeşitlerden en eski olanlar mart 2009 dikimi maraş 18 ler. Bu yıl dahil her sene diktiklerim var. 1 tanede 10 yıllık aşısız fidan vardı geçen sene dört dalına durgun göz aşısı yapmıştım bu sene dört dalıda çok keyifli sürdü. Rüzgardan kırılmasın diye uçlarından bir kısmını kesmek zorunda kaldım.
Kuvvetli ve hızlı gelişme bakımından şu ana kadar gördüğüm kadarıyla sütyemez 1 çok iyi uyum sağladı ve çok hızlı gelişiyor resimdeki sürgünden de anlaşılıyordur. ikinci senesi üzerinde 3 meyve var çok gösterişli görünüyor. Maraş 18 lerde şekil budaması nedeniyle diye düşünüyorum bu sene bazılarında 10-15 adet bazılarında 3-5, bazılarındada hiç yok. Önümüzdeki seneden itibaren bir miktar vermeye başlayacaklarını düşünüyorum
chandler in eski olanını geçen sene dikmiştim bu sene üstünde 5 adet meyve vardı kopardım. aktif tozlayıcı ceviz şu anda yok. franquetteyi bu sene diktim ama tozlanıyor bir yerden demekki. Gelişimi iyi Keyifli görünüyor. (rakım 1050) Bu nedenle aşısız olan 15 yerine ektiğim aşısız yeni fidanlarıda chandlere aşılamayı düşünüyorum. Kesin karar vermedim.
Kaman 1 i büyük ve tüplü fidan olarak 1 adet chandler e yardımcı tozlayıcı olarak dikmiştim. Bu sene kökünü tutuyor önümüzdeki senelerde görürüz durumunu.
Altay 1'i de 3 adet satanların anlattıkları gibiyse (ya tutarsa hesabı) ve deneme amaçlı diktim. (4. yılında eğer olumlu gelişmeler görmezsem aşılayarak değiştiririm düşüncesi ile)
Özellikle maraş 18 in belirtildiği gibi % 70-80 yan dal verimli olup olmadığını merak ediyorum. Şu ana kadar bunu anlayamadım. Sürgünlerin sadece ucunda var bunun nasıl anlaşılacağı konusunda bilgisi olanladan yardım bekliyorum. Yani ağaca bakınca nasıl anlarız yandal veriminin yüksek olup olmadığını.
Gelişmeleri ve aradaki farkları görebildiğim kadarı ve elimden geldiğince anlatmaya çalışırım. Selamlar

Sayın Doğan Bey; Maraş 18 çeşidi ile ilgili %70-80 yan dal verimli olduğunu nerden duydunuz.. zira yerli çeşitlerin hemen hepsi dal ucu verimlidir. yan dal diktiğiniz çeşitlerde chandlerde görebilirsiniz.. ayrıca değinmeden geçemeyeceğim altay cevizinide bu sene vakit kaybetmeden chandlere çevirmenizi öneririm

Aksu_Tarım
30-11-2013, 03:09
Sayın Aksu TARIM, Maraş 18'in % 70- 80 yan dal verimli olduğu KSÜ'nin internet sayfasında yazıyor (Alıntı: Bu tipin ağaçları her yıl düzenli çok verimli, yan dal verimi % 70-80 olup......) Ayrıca Sayın Mehmet SÜTYEMEZ hocayı bizzat telefonla arayarak ta görüştüm doğruladı. Aynı sayfada 5 yaşındaki Maraş 18 lerin 7-13 kg ürün verdiği belirtiliyor. Yani ortalamada 5 yaşında 10 kg. Maraş 18 in 5 yaşında bu ürünü veremeyeceğini ben 5 yaşındaki kendi ağaçlarımdan yani 5 yıl sonra öğrendim.
Keşke en başında, sizin geçenlerde Tv kanalında belirttiğiniz gibi 5 yaşında ortalama 2-3 kg ürün vereceği belirtilmiş olsaydı. Ben belki yinede aynı fidanları dikecektim ama bilerek Chandler le aynı verimi veriyor yanılgısına düşmeden lezzetli, kaliteli ve gösterişli olması nedeniyle bilerek dikecektim. (7-13 kg çhandler içinde aynı veriler var.)
Sonuç olarak o internet sitesindeki o verilerin insanları yanıltmaması için bir an önce düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Maraş 18 in 5 yaşında ortalama 10 kg ürün vermesi mümkün değil çünkü. Ben biraz da hobi amaçlı ceviz bahçesi ile uğraşıyorum ancak sadece ceviz bahçelerine ümit bağlayan insanlar var...
Ayrıca 5 yıldan beri fidanlarımın hepsini Üçel Fidan dan alıyorum. Sanıyorum ortak kuruluşunuz tam emin değilim. Sağolsunlar 5 yıldır her konuda yardımcı oldular, merak ettiğim tüm soruları gerek telefonla gerek bizzat cevapladılar. Maraş 18 in yan dal verimi konusunu ve verim durumu konusunu sizin belirttiğiniz doğrultuda yani gerçekçi olarak verdiler. 8-10 yıldan önce ciddi bir verim beklenmemeli dediler. Ancak ben ilk fidanları ilk paragrafta belirttiğim bilgilere dayanarak almıştım.
Selamlar.

Doğan bey , evet Maraş-18 5 yaşında 1,5-4,5kg arasında meyve verir. Cahndler karşılaştırmanız ilk 10 sene için doğru yaklaşık 10 yaşına kadar Chandler daha fazla meyve verir bunun sebebi ise Cahndler çeşidinin yan dal verimli olmasıdır.bu 10 sene boyunca sürgünler gelişmeye devam edeceği için fazla yandal verimi olur fakat 10 yaşından sonra senelik sürgün boyları kısalacağından meyve verimi pek artamayacağı için 10 yaşından sonra Maraş-18 Chandlerden fazla meyve vermeye başlar..

Ayrıca o site de üniversitenin olduğu için pek karışma şansımız olmuyor biz kendi sayfalarımızda mümkün olduğu kadar net değerler veriyoruz.

Lilium
30-11-2013, 23:57
Maşallah çok güzel gelişim göstermiş, yandallarını hazırlamış, lider muhteşem hiç bir rahatsızlık görülmüyor, daha ne olsun.

Tebrikler.

http://www.agaclar.net/forum/1204359-post54.htm

Lilium
01-12-2013, 00:04
ayrıca değinmeden geçemeyeceğim altay cevizinide bu sene vakit kaybetmeden chandlere çevirmenizi öneririm

Evet aynen katılıyorum, çünkü bunlar yabani.

http://www.agaclar.net/forum/1204357-post53.htm

Haa sahi, bunlar da gösterdikleri gibi salkım salkım ceviz neden yok?

MeyveliTepe
01-12-2013, 00:48
...

Kolay gelsin.

Regalia getiren şirket var mı?

Not: Sygentia getiriyor galiba :(

kolbey
03-12-2013, 14:32
Sayın Aksu Tarım bu sütyemez 1 cevizinin tozlayıcısı var mıdır yoksa kendine verimli midir?

Aksu_Tarım
04-12-2013, 15:36
Sayın Aksu Tarım bu sütyemez 1 cevizinin tozlayıcısı var mıdır yoksa kendine verimli midir?

Sutyemez-1 cesidini genel olarak Maras-18 e tozlayici olarak tavsiye ediyoruz birlikte diktiginiz zaman kendi aralarinda tozlanmaktadir.. saygilarimla

kolbey
04-12-2013, 22:49
Sutyemez-1 cesidini genel olarak Maras-18 e tozlayici olarak tavsiye ediyoruz birlikte diktiginiz zaman kendi aralarinda tozlanmaktadir.. saygilarimla

Sayın Aksu Tarım benim 100 ağaçlık 10 yaşında Şebin - Bilecik cinsi cevizlerim var. Bunların yan tarafına 10 adet Maraş-18 dikmek istiyorum. Bilecik cinsi Maraş-18 cevizine tozlayıcı olur mu?

Aksu_Tarım
05-12-2013, 11:05
Sayın Aksu Tarım benim 100 ağaçlık 10 yaşında Şebin - Bilecik cinsi cevizlerim var. Bunların yan tarafına 10 adet Maraş-18 dikmek istiyorum. Bilecik cinsi Maraş-18 cevizine tozlayıcı olur mu?

Evet Sayın Kolbey , Bilecik çeşidi Maraş-18'i tozlar

kolbey
06-12-2013, 00:29
Sayın Kolbey, Bilecik'de, Sütyemez'de Maraş 18'in tozlayıcıları.

Teşekkürler Sayın hdoğan

kolbey
06-12-2013, 00:30
Evet Sayın Kolbey , Bilecik çeşidi Maraş-18'i tozlar

Teşekkürler Sayın Aksu Tarım

Yaşar Aydın
11-12-2013, 11:04
Sayın Hdoğan,
Maraş18'lerde yan dal veriminden bahsedilse de ben de yıllardır hiç gözlemleyemedim... Yalnız ana sürgünlerin yanlarındaki bir yıl önceki 5-10cm küçük dalcıkların tepeleriyle ana sürgünün tepesinde bol miktarda meyve oluyor. Gerçekte ise chandler, fernor ve fernette de doğrudan sürgün üzerindeki hemen hemen bütün gözlerde meyve oluşuyor... Umarım bölgenizde ilkbahar geç donları pek görülmez. Zira yerli cevizler diğerlerinden daha önce açıyor...

Yaşar Aydın
11-12-2013, 12:07
Sayın Hdoğan,
Sizin açtığınız başlığı baştan sona incelediğimde sizin çalışmalarınızın doğru yolda olduğunu görüyorum. O yüzden herkese de fazla itibar etmeyin derim.
Tohumdan yetiştirdiğiniz çöğüre aşılanan chandlerin o yıl ağustosta meyve verdiğini görüntülemiştiniz. Onun meyvesini yediniz mi? Şunun için soruyorum 5-6 sene önce maraş18 ağırlıklı fidan diktiğim bir bahçemde bazı ağaçlarda dikim yılında meyve oluştu. Halbuki 4-5 km'den daha yakında tozlayabilecek erkek çiçek olan ağaç yoktu... Sütyemez hocaya sorduğumda uzaktan erkek tozlar gelmiştir cevabını vermişti. Tabi bu cevap beni tatmin etmedi... Şimdi sizden ricam Sütyemez hocaya sorar mısınız "Ağustosta o cevizi tozlayacak hangi cevizde erkek çiçek bulunurmuş?"
Altay fidanlarını da sakın sökmeyin... Onlarda da çok güçlü bir genetik özellik var, hernekadar bir ağaç diğer birine tıpatıp benzemeyecek olsa da... Ayrıca profilinizden Kahramanmaraş'da olduğunuzu gördüm. Yöreniz ceviz için her açıdan (iklim, toprak, yağış, mikro klima vs.) süper bir bölge bu açıdan çok şanslısınız. Maraş18'ler de 10 yıldan sonra taç büyüklüğü chandler'den daha büyük olacağı için onlardan daha çok meyve verecektir. Umarım mesafeleri 8x4 gibi dar olmamıştır.
Saygılarımla

Yaşar Aydın
11-12-2013, 21:12
Sayın Hdoğan,
Ben ilk bahçem için maraş18'leri 2004 aralık ayında diktim. 2005 ve 2006'da üst üste ilkbahar geç donlarına yakalandı... Daha sonra diğer bahçelerim için yine maraş18 ağırlıklı fidanlar aldım. Çünkü o tarihlerde chandler ve fernor gibi yan dal verimliliği çok yüksek olan çeşitlerin adı daha Türkiye'de duyulmamıştı. Literatüre girmiş akademik olarak zikredilmiş en verimli çeşit maraş18 görünüyordu. O zamanlar Seyit Şen'in ve Selami Bayrağın Ceviz Yetiştiriciği kitablarından başka Türkçe yayın yoktu. Daha sonra Yaşar Akça hocanın kitabı çıktı. Onun ilk baskısında chandlerden yarım sayfa bahsediliyordu ve geççiliği hususunda yerli cevizlerle bir kıyaslama bulunmuyordu... Orta geççi fakat verimli çeşit diye maraş18'i seçmem gerekti. Fakat 9 yıllık maceranın 5 yılında ilkbahar geç donlarıyla yüzleştim. Bırakın meyve almayı ağaçları zor yaşattım. Çünkü her dondan sonra ağaçlarda doğru dürüst sürgün bile olmuyordu. Dolayısıyla budanacak dal bile bulamıyordum... Sonuçta bu yıl 3 tanesi hariç tümünü kesip fernor aşıladım. Ancak Polatlı ikliminden ve de benimde yeterli tücrübe sahibi olmamamdan dolayı aşıların büyük çoğunluğu tutmadı. Ağustosda tekrar yeni sürgünlere göz aşısı yaptım. Sanırım aşıların yarısı tutacak gibi... Bahçelerimin birisi yüksek bir tepenin başında bulunuyor. Bu bahçe esintili olduğu için mikro klima özelliği bulunmakta. Fakat burada da yaptırdığım sondajdan su çıkmadığı için tüm fidanlar kurudu. 63 yaşında olmama rağmen bu tepedeki bahçe için tohumdan yetiştirip yerinde aşılama ile (daha az taşıma su yeterli olacağından) mücadeleye devam azmindeyim.
Bu vesile ile karasal iklimde bu maceraya atılacak müteşebbislere küçük bir bahçede fernor çeşidiyle başlamalarını öneririm. Mümkünse bahçenin, çevresinden en az 100 metre daha yüksekte esintili konumda olmasını tavsiye ederim.
Gelelim sizin sorularınıza: Sizin bölgenin iklim şartları uygun olduğu için Maraş18'leri kesip çeşit değiştirmenizi önermem. Maraş18'in 10 yaşından sonra taçı chandlerden çok daha büyük olacak ve de ondan daha çok meyve verecektir. Çünkü meyve veren minik dalcıklar hersene daha çoğalıp daha da sıklaşmaktadır. Ayrıca (2-MARAŞ- 18 | Ceviz Hattı (http://ceviz.ksu.edu.tr/?page_id=91) ) buradanda fikir alabilirsiniz. Bunun dışında gördüğüm kadarıyla araziniz 100 lerce dekar olmadığı gibi dağlık konumdadır. Sizin bölgeye anıt ağaçlar yakışır (Isahocali Cevizi (http://www.isahocalilar.com/photogallery/Isahocali%20Cevizi-2/#)). Bu 350 yaşındaki anıt ağaçtan yılda 600-700 Kg ceviz alınmaktadır. Arda fidancılığın budama önerisi chandler ve fernora uygun. Uç dal verimli çeşitlerde budama çok az yapılmalıdır...
Altay cevizine gelince. Bu konuda herkes birşeyler söylüyor. Fakat konunun uzmanı Yaşar Akça hocadan birşeyler duyanınız var mı? Duyduğuma göre kendisi 3 kez bu cevizi yerinde görmeye gelmiş. Ben Sivrihisara gidip ağaçları yerinde gördüm. Çok aşırı verimli bir çeşit. Dolayısıyla meyveleri küçük olacaktır. İlk 4 yıl meyvelerini koparıp kuvvetli budamayla ağacın gelişimi sağlanıp ileri yıllarda da meyve seyreltmesi yapılabilirse chandlerden belki de daha verimli olabilecektir. Ayrıca sürekli olarak çiçek açan bir çeşit. Haziranda bile çiçek açıyor. Gereğinde diğer ağaçların tozlanmasında kullanabilirsin. O yüzden elinizdeki altay fidanlarını muhafaza edin derim. Yalnız bir altay ağaçın meyvesi diğer bir altay ağacından birazcık farklı olacaktır... Büyük çaplı toptan satış planlamayanlar için önemli bir sorun olmaz düşüncesindeyim.

Yaşar Aydın
11-12-2013, 23:08
Polatlı'da don olayından dolayı sürgün az olduğundan benim budama hususunda pek deneyimim olmadı. Sanırım sizin yaptığınız uygun olsa gerek. Uzayıp giden dallardaki gözler elbet birkaç sene sonra patlayacaktır. Biraz daha sabır diliyorum.
Kolay gelsin, her şey gönlünüzce olsun.

dünyam1
28-12-2013, 20:36
tarım fuardan bir kök poşette sütyemez fidanı aldım bahçem olmadıgından büyükçe saksıya dikersem meyvesini alırmıyım???

recordable
26-01-2014, 18:27
sayın hdoğan bahçenizdeki kaman 1 kaç yaşında gelişimi nasıldı

Yakup Ünal
28-01-2014, 09:17
çevizlere iyi bakmışsınız.

hdoğan
08-02-2014, 15:46
sayın hdoğan bahçenizdeki kaman 1 kaç yaşında gelişimi nasıldı

Sayın recordable, Kaman 1'i 2013 Mart ayında diktimşim tüplü ve büyüktü, ancak kökünü tuttu, fazla sürgün sürmedi, kaman 1 tek ol duğu için son baharda onuda Chandler'e aşıladım.

mehmedakif
18-03-2014, 09:05
Sayın H. Doğan Bey;
7 dönümlük (1350 rakım, karasal iklim, Konya) almayı düşündüğüm araziye yaklaşık 100 adet ceviz dikmeyi düşünüyorum.
1- 1350 rakımına en uygun Maraş-18 mi? Bu rakımda Kaman - 1 veya Chandler da olabilir mi?
2- Tek çeşit mi yapmalıyım? Ya da 35 adet olarak üç türden de dikeyim mi?
3- Bu üç türü diksem başka tozlayıcıya ihtiyaç duyar mıyım? Aşırı tozlanma sorunu olur mu?

mehmedakif
18-03-2014, 12:44
Sayın H. Doğan Bey;
Cevabınız için teşekkür ederim.
Maraş 18 konusunda bilgi tek taraflı tam anlamıyla güvenmekte zorlanıyorum. "Sınanmış şeytan, sınanmamış insandan iyidir" derler. Kesin olan bir şey varsa Maraş 18'den 6, 7 sene birşey bekleme. Ticari anlamda ise 10,11 sene.
Chandler ise verimi yüksek, yan dal verimi var, sert budama yapabiliyorsun, adaptasyonu kuvvetli her yerde her şekilde oluyor. Chandler varken başka birşey dikmek, tarlaya incir ağacı dikmek gibi.
Kaman ise yerli malı yurdun malı, iki ceviz türünün arasında bir yerde. Karasal iklimde kaman dikmeyeceksin de nerede dikeceksin.
Ceviz türleri ile yaptığım yorumlar bilgisizliğimden veya bilgi kirliliğinden kaynaklı yanılgılar olabilir.
Sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

1- Kaman-1 ile chandler arasında tozlaşma olur mu?
2- Maraş-18 ile chandler arasında tozlaşma olur mu?

ysnkizilay
20-03-2014, 19:22
Insallah hayaliniz gibi emekliliginizde bahcenizde ceviz yersiniz ;) Sanirim burdaki herkeste o düsünce vardir

sarısulu
11-04-2014, 10:14
Sn. hdoğan,

ceviz bahçeniz çök güzel yaptıklarınız daha güzel çok ilgiçekici durumlar var sormak istediklerim var ahmet 5353706383 bursadan

sarısulu
11-04-2014, 14:16
Sn. hdoğan,

altay cevizleri gerçekten söylendiği gibi verimlimi? gelişmeleri nasıl

hebil
12-04-2014, 22:04
Sn hdoğan
Kadirli ilçesinde ikametim. Andırın ilçesi orhaniye köyünde andırın-çokak yolu kenarında 3 dönüm yaylalalık yerim var. evimin önünde 2 dönüm alana ceviz dikmek istiyorum . Chadler cinsi 1000 rakıma kadar verimli diye maraş 18 veya sütyemez düşünmekte iken sizin bahçedeki maraş 18 cevizin don zararı chadlerin ise zarar görmemesi kafamı karıştırdı.
Evet bahçecilik konusunda bilgi ve tecrübe eksiğim var ama ilgi ve isteğim başarı sağlıyacaktır diye düşünüyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
bahçem küçük olduğu için çok rahat ilgilenebileceğimi düşünüyorum bu yüzdende sık dikim düşünüyorum uygun olur mu sizce ?

hebil
15-04-2014, 11:01
Arkadaşlar çukurları açtırmak istiyorum. Rakım 1150 iki dağ arası düz bir alanda Chadler dikmek isritıyorum. yerim az ve ilgilenebileceğim için çit dilim sistemi uygulayabilirmiyim. 4*6 uygun mu?

ermana
15-04-2014, 11:14
8-4 dikim tavsiye ederim. ayrıca chandler değilde fernor daha işinizi görür.

hebil
15-04-2014, 11:21
Teşekkürler. Maraş 18 hakkında ne dersiniz. Yerli cinslerdede aynı mesafe uygunmudur.

ermana
15-04-2014, 12:48
yerli çeşitleri en az 8*8 ekiniz mümkünsede 10*10. sadece yandal verimli çeşitler çit dikim yapılabilir. kendi kanaatimce fernor ekin derim. fidan çukurlarını kepçe ile en az 1*1 m ile açtırın.

hebil
15-04-2014, 15:55
koşunun bahçesinden 4 metre geri çekeceğim. fernor cinsi kullanmak dediğiniz gibi uygun olur
chandler ile arasındaki tek fark geç çiçeklenmesi gibi algıladım.

formullaone
15-04-2014, 19:54
Arkadaşlar çukurları açtırmak istiyorum. Rakım 1150 iki dağ arası düz bir alanda Chadler dikmek isritıyorum. yerim az ve ilgilenebileceğim için çit dilim sistemi uygulayabilirmiyim. 4*6 uygun mu?

Sayın hebil, iki dağ arası alçak ve düz bir alan deyince, aklıma ilk önce don çukuru geldi. Soğuk hava, aynı su gibi alçak yerlerden akış yapar ve en düşük rakıma gelip orada bekler. Bu durumda, ne ceviz ne de başka bir meyve ağacı yetişmez. Bence ilk önce iyi bir gözlem yapın.

hebil
15-04-2014, 20:31
arkadaslar evet vadi ama ,don çukuru bu bölge için olması mümkün değil , Akdeniz bölgesinin tam geçiş noktası olup, 3-4 km uzaklıkta baraj göleti iklimi yumsatmakta ,sürekli bir hava sirkülasyonu var. sayın h. doğan bu bölge için chandler hakkında olumlu bahsedince bende heveslendim. Ama sıkıntı olacaksa yinede fernor galiba. Ama yinede içimde ukde olacak. çünkü bahçe iklim geçiş noktasında geçen iki yılda 1-2 günde olsa sıcaklık ocak ayında -15 bulmuş. nisan soğukları endüşük -2 (anlayacağınız kararsızlık )

hebil
15-04-2014, 20:36
sayın Hdoğan maras tekir kasabası için 1050 rakım demiş . ümitlendim . tekir 1500 rakım değilmiydi.

fatih38
16-04-2014, 08:27
2013 yılında bahçeme diktiğim kaman1 cevizlerim taçlansın diye bu sene uçlarını kestim ve macunladım. 30 mart 2014 tarihinde oluşan bir günlük ayaz nedeniyle tomurcuklanan veya patlayan fidanlarımın bu yeni tomurcukları yanarak kararmış benim ağaçlarıma bu soğuk vurgununun zararı ne olur ağaçlarım kururmu teşekkür ederim. (rakım 1450 kaman1 cevizleri ve tozlayıcı olarak kaman5 diktim 30 adet ceviz fidanım var)

hebil
16-04-2014, 21:40
çok sağol hdoğan chandler ekmemi öneririmisiniz 1140 rakım(3-4 km uzakta baraj gölü)ekim alanım 2 dönüm olunca ve traktör çalışması olmayacağın göre dikim mesafem ne olmalı . Çukurları açıp mayıs başında hemen dikmek istiyorum. kitabi bilgi okudum ama mesela chandler ağacının ulaşabileceği en boy nekadardır. bulamadım.

hebil
17-04-2014, 10:13
Arkadaslar traktör girmeyecek bir yere neden4*8 dikmem lazım 8m çok fazla değilmi 5*5 veya 6*6 daha uygun olmazmı

cnrtkt
17-04-2014, 11:10
Arkadaslar traktör girmeyecek bir yere neden4*8 dikmem lazım 8m çok fazla değilmi 5*5 veya 6*6 daha uygun olmazmı

Sayın hebil,

Bahsettiğiniz mesafelerde ki kapama "ceviz" bahçesine bana kalırsa, 10 yıl sonra değil traktör siz bile giremezsiniz.

Ben 7x4 metre düşünüyodum kağıt üzerinde. Bir iki bahçe gezdim ve vazgeçtim.
94 ağaçlık kısmını 7,5x6 metre, 21 ağaçlık diğer kısmını 7x7 metre yaptım.

Sadece traktör girip girmeyeceğine göre mesafe tayini yapmayın derim.
Çevrenizde kurulu bahçe varsa 5-10 yaşlarında bi gidip gezin bence.

Bakın bana verilen bir tavsiye, okuyunuz lütfen.
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/26628-10.htm#post1262825

ermana
17-04-2014, 11:14
5*5 bir bahçeye traktörü ya da sizi bırakın hava bile giremez buda bir çok hastalığa davetiye çıkartmış olur.

hebil
17-04-2014, 11:31
Arkadaşlar 4*8 ekim yapayım ermana bey siz tavsiye etmiştiniz. chandler riski fernor a yöneltti. Sağolun Arkadaslar

fagu03
17-04-2014, 11:50
Ugur bocekleri organik tarimda dogal yolla bitki zararlilarina karsi kullaniliyor. Yaprak bitkileri mucadelesinde. Bahcenize bir bocek oteli yapip onlari kullabilirsiniz.

hebil
17-04-2014, 22:00
dikim mesafesi için 4*8 yapacağım kesin . (ama yinede 8 metre kafamda soru) zaten en:8 ağaç(4 metre mesafeli ortada 7metre yol)
boy:7 ağaç( 8 metre mesafeli) oluyor . 56 ağaç iki dönüme gayet iyi

fagu03
17-04-2014, 22:19
Sayın Fagu03, Uğur böceklerinin zararlıları yiyerek beslendiğini, özellikle kırmızı örümcek biliyordum ama benim aşı kalemlerinde niye toplantı yapıyorlar onu anlayamadım:) Ayrıca bahçede bu sene okadar çok uğur böceği varki bunları besleyebilmek için benim epeyce yaprak biti temin etmem gerekecek:))

Ingilterede 30 adedi 30 paund.mus

http://www.organikoop.com/bahcivanin-yararli-bocekleri-

Haber ile ilgili link soyle

Eve iş getiremiyor! - ZAMAN (http://www.zaman.com.tr/pazar_eve-is-getiremiyor_1159055.html)

formullaone
17-04-2014, 22:33
dikim mesafesi için 4*8 yapacağım kesin . (ama yinede 8 metre kafamda soru) zaten en:8 ağaç(4 metre mesafeli ortada 7metre yol)
boy:7 ağaç( 8 metre mesafeli) oluyor . 56 ağaç iki dönüme gayet iyi

Sayın hebil,bizim bahçelerimiz 8*4 dikili ve bu dikim aralığında olduğu için 8 metre olan kısımları bir traktör çalışacak mesafe bırakana kadar büyüteceğiz. Traktör için bırakılan boşluk aynı zamanda bahçenin hava akışını sağlamış olacak. 4 metrelik kısımları da tamamen birbirine girip çit şekli oluşacak. Ne var ki, bu ağaçlar ileride çıkarılacağı için bahçe 8*8 kalacak.

Siz traktör kullanmayacaksınız, ayrıca ileride aradaki ağaçları da sökmek ile uğraşamam derseniz, gelin bahçenizi en baştan kalıcı bir mesafede dikin ve hep öyle kalsın.

Sizin yerinizde olsam, 6*7 dikerdim. Ağaçlara çok iyi budama yapamam derseniz o zaman 7*7 .

hebil
18-04-2014, 14:03
Sayın formullaone;
Sizlerin ilgisi ve tecrübesiyle bu bahçeyi kuracağım. Forumdan çok şey öğrendim,sağolun

cnrtkt
18-04-2014, 17:27
2013 Şubatta tohumdan yerine diktiğim ve aynı yıl Temmuzda aşıladığım chandler. 16.04.2014 tarihi itibariyle.

Sayın hdoğan,
Bu fidanlar için kışın herhangi bir önlem almış mıydınız?
Ben tohumları geç ektim biraz. Belki bu yıl değilde seneye aşı yaparım artık.

mustafa431
21-04-2014, 14:08
hafta sonu köye gittim.... köyde bulunan çeşitli cevizlere de baktım çoğunluğunda aynı durum var... gözlerinde sıkıntı yok yanlız şöyle bir durum var....erkek organları neredeyse hep üşümüş.... bu durumda ne olur sizce cevabını bir iki haftada görürüz ama merak işte...?:)

mustafa431
21-04-2014, 17:40
inşallah dediğiniz gibidir... evet hepsi yerel cinsler...içlerinde devasa ağaçlar var....bizim bölge konyanın güneyi rakımı 1250 akdeniz ikliminin etkisi görülüyor...ama yinede don olayından kurtulamadı gibi oysa ağaçlar açmamıştı...

hebil
21-04-2014, 18:16
Sayın hebil,bizim bahçelerimiz 8*4 dikili ve bu dikim aralığında olduğu için 8 metre olan kısımları bir traktör çalışacak mesafe bırakana kadar büyüteceğiz. Traktör için bırakılan boşluk aynı zamanda bahçenin hava akışını sağlamış olacak. 4 metrelik kısımları da tamamen birbirine girip çit şekli oluşacak. Ne var ki, bu ağaçlar ileride çıkarılacağı için bahçe 8*8 kalacak.

Siz traktör kullanmayacaksınız, ayrıca ileride aradaki ağaçları da sökmek ile uğraşamam derseniz, gelin bahçenizi en baştan kalıcı bir mesafede dikin ve hep öyle kalsın.

Sizin yerinizde olsam, 6*7 dikerdim. Ağaçlara çok iyi budama yapamam derseniz o zaman 7*7 .

Bahçem evime ortadan yol vereceğim için 6*8 dikim mesafesine uyuyor. dediğiniz gibi temiz bir iş olsun diye düşünüyorum.

hebil
21-04-2014, 18:21
42 adet fidan dikeceğim. Chandler için tozlayıcı Franguette peki onu tozlayan ne olur?(Hala gönlüm chandlerden yana) bir kaç çeşit olsa Maraş 18, sütyemez 1 de bunlar birbirini tozlar mı?

hebil
21-04-2014, 18:30
1 adet Maraş 18 , 1 adet sütyemez hani evim için farklı tatlar olsundedim

gökhan07
27-06-2014, 14:11
Çalıştığım ilde bir ceviz ağacı gördüm. Meyveleri epey büyüklüğe ulaşmış ve hala erkek püsküller mevcut.

Sayın hdoğan chandler'e benziyor.

hdoğan
27-06-2014, 21:13
Sayın hdoğan chandler'e benziyor.

Chandler degil bu sene dondan etkilenmis normalde salkimlari 8-10-18 liymis. Sahibi ile görüştüm taneleri ufak yapiliymis aşi icin kalem almaktan vazgectim

hdoğan
27-06-2014, 21:25
5. yilinda Maraş 18 e chandler aşiladigim ağaç. Göz çok güçlü geliyorum diyor

hdoğan
27-06-2014, 21:37
Altay 1 lerde (?) artik chandler. ikinci resimdeki gözü kuş didiklemiş neyseki yedek göz kabarmaya başladi

gökhan07
01-07-2014, 00:04
Sayın hdoğan,
Bu yıl bir çok ceviz ağacı dondan zarar gördü. Maraş 18 ve Kaman 1 cevizlerinizde ki verimi paylaşırmısınız.

hdoğan
01-07-2014, 08:51
Sayın hdoğan,
Bu yıl bir çok ceviz ağacı dondan zarar gördü. Maraş 18 ve Kaman 1 cevizlerinizde ki verimi paylaşırmısınız.

Sayın Gökhan07, Maraş 18'lerin tamamına yakınında meyve verecek uç sürgünleri yandı. Ayrıca daha öncede bir tanıdığımın bahçesinde aşıyla maraş 18'e çevirdiği 17-18 yıllık 2 ağaçtan toplam 2000 adet ceviz aldığını (ağaç başı 1000x0,14 gr=14 kg toplam yaklaşık) öğrendiğimde (onun söylediğine dayanarak) her ne kadar iyi bakılmadığı ihtimaline rağmen de verimin az olduğunu düşündüm. (Sürgünleride gayet güçlüydü) Üstüne birde mart soğuklarından sonra etkilenmesi, chandler lerde tek bir dalın bile etkilenmemesi üzerine tüm ağaçlarımı chandler ve tozlayıcı olarakta franquetta ya çevirmeye karar verdim. Bunu da göz aşısıyla yapıyorum, ilk baharda kalem bulamadığımdan.

gökhan07
01-07-2014, 13:32
Sayın hdoğan, tozlayıcı olarak 1-2 tane fernette de aşılarsanız iyi olur.
Daha önce bir kaç fidanın gelişmediğini söylemiştiniz aynı durum bende de mevcut, kök çürüklüğü hastalığından olabilir diye düşünüyorum. İnşallah yanılıyorumdur çünkü tedavisi gerçekten çok zor ve bulaşıcı.

hdoğan
01-07-2014, 14:02
Sayın hdoğan, tozlayıcı olarak 1-2 tane fernette de aşılarsanız iyi olur.
Daha önce bir kaç fidanın gelişmediğini söylemiştiniz aynı durum bende de mevcut, kök çürüklüğü hastalığından olabilir diye düşünüyorum. İnşallah yanılıyorumdur çünkü tedavisi gerçekten çok zor ve bulaşıcı.

Gelişmeyen fidanlardan 1 tanesi hariç diğerleri toparladı, sürgünü ve yaprakları güzel. O bir taneyi de söküp değiştirdim. Kökü hiç gelişmemiş ve çok zayiftı, fidancıdan aldığım haliyle sıkıntılıymış anlaşılan. Haklısınız göz için kalem bulabilirsem bir kaç ağaca da fernette aşılarım.

hdoğan
13-07-2014, 15:08
Haziranda yaptigim göz aşilari

hdoğan
13-07-2014, 21:25
1.Fotoğraf 2013 Mart ayinda tohumdan ekerek ayni yaz chandlere aşiladiğim fidan 170 cm
2.Fotoğraf ayni tarihte tüplü olarak diktiğim chandler 185 cm bu gün itibariyle durumlari.

hdoğan
17-08-2014, 21:16
2013 Mart ayında diktiğim fidanların 17.08.2014 tarihi itibariyle durumları;
1. Fotoğraf tüplü olarak dikilen franquette (chantler de aynı durumda) 2.50 m
2. Fotoğraf tohumdan ekip aşıladığım chantler 2.10 m

hdoğan
17-08-2014, 21:28
Haziran başında yaptığım sürgün göz aşısı gelişimi. Aşı sürgünü 180 cm boyunda. Aynı ağaç 2.Fotoğraf tarihi 17.08.2014

sezer250
17-08-2014, 23:01
Çok güzel boy atmışlar. Bu mevsimde tür değişimi açısından chatnere çevirmek istediğimiz ceviz ağaçlarına hangi tür aşıyı önerirsiniz.

hdoğan
18-08-2014, 10:11
Çok güzel boy atmışlar. Bu mevsimde tür değişimi açısından chatnere çevirmek istediğimiz ceviz ağaçlarına hangi tür aşıyı önerirsiniz.

Sayın Sezer250, aşı kaleminin ve anacın kalınlığına göre çift ağızlı çakı ile kabuğu tamamen veya kısmen (yama göz aşısı) kaldırarak yaptığım aşılarda tutma oranı yüksek. Aşı gözü kabuğunu daha geniş alabilmek amacıyla ben aynı aşıyı tek ağızlı bıçakla yapıyorum

sezer250
18-08-2014, 22:00
Sayın Sezer250, aşı kaleminin ve anacın kalınlığına göre çift ağızlı çakı ile kabuğu tamamen veya kısmen (yama göz aşısı) kaldırarak yaptığım aşılarda tutma oranı yüksek. Aşı gözü kabuğunu daha geniş alabilmek amacıyla ben aynı aşıyı tek ağızlı bıçakla yapıyorum

Yanlış anlaşıldım sanırım. Ben bu mevsimde yapılabilecek aşı olarak tutması en yüksek hangisidir onu sormuştum. Bu mevsimde olmazsa bahar gelmeden çivili uygulanan aşıdan deneyeceğiz. Bu aşı konusunda önereceğiz her türlü bilgiye açığım.

hdoğan
19-08-2014, 09:18
Yanlış anlaşıldım sanırım. Ben bu mevsimde yapılabilecek aşı olarak tutması en yüksek hangisidir onu sormuştum. Bu mevsimde olmazsa bahar gelmeden çivili uygulanan aşıdan deneyeceğiz. Bu aşı konusunda önereceğiz her türlü bilgiye açığım.

Sayın Sezer250, siz bu mevsimde tutma oranı en yüksek aşı dediniz bende çift ağızlı çakı aşısında tutma oranının yüksek olduğunu söyledim. Daha doğrusu bu da bu mevsimle alakalı değil ilk baharda da şimdide tutma oranı yüksek. (Kendi tecrübelerim) Bu mevsimin tek farkı aşının üstünü kesip aşının patlamasını TEŞVİK ETMEMEK gerekiyor. Aşı gözü bu zamandan sonra patlarsa kışa pişkinleşmeden, hazırlıksız girdiği için soğuklardan kuruyabiliyor, tutan aşı gözünün önümüzdeki baharda patlatılması gerekiyor.

hdoğan
26-08-2014, 20:43
İlk baharda çektiğim İlk fotoğrafta çizgi ile işaretlediğim yerden aşı sürgünü kırılmıştı. Ok işaretiyle gösterilen sürgünü olabildiğince dikleştirerek bağlamıştım. 16.08.2014 tarihinde çektiğim ikinci fotoğrafta o sürgün yan dalları ile birlikte büyüyerek neredeyse ağaç formuna girmeye başladı. (sürgündeki boyunlu gözleri koparınca nokta gözler uygun açıyla patladı)

gökhan07
26-08-2014, 22:47
İlk baharda çektiğim İlk fotoğrafta çizgi ile işaretlediğim yerden aşı sürgünü kırılmıştı. Ok işaretiyle gösterilen sürgünü olabildiğince dikleştirerek bağlamıştım. 16.08.2014 tarihinde çektiğim ikinci fotoğrafta o sürgün yan dalları ile birlikte büyüyerek neredeyse ağaç formuna girmeye başladı. (sürgündeki boyunlu gözleri koparınca nokta gözler uygun açıyla patladı)

Sayın hdoğan boyunlu gözleri koparmakla iyi yapmışsınız.

hdoğan
01-09-2014, 18:18
15 gün önce göz aşılarının hepsini teke düşürmüştüm (büyük ağaçlar hariç). Teke düşürdükten sonra sürgünleri gelişimi çok daha hızlandı.

hdoğan
02-09-2014, 20:04
Göz aşılarını erken yapmanın faydası 1-2 yıllıklar hariç bu gün itibariyle ortalama 1.5 metrenin üzerinde sürgünler. Resimdeki fidanın aşı sürgünü 2 yan dalı ile birlikte lider 2 metrenin üzerinde. (1 metrelik gövde hariç) Yıl sonunu en az üç metre ile tamamlayacağını düşünüyorum.

hdoğan
05-09-2014, 20:42
Temmuz 15 den bu güne fidan gelişimi

Kayahann
06-09-2014, 13:23
maşallah ya cevizin bu kadar hızlı büyüdüğünü bilmezdim :)

ukaraymir
24-09-2014, 13:20
Cok guzel bahceler, cok saglikli agaclar var. Lakin fotograflarda dikkatimi ceken damlama sulamanin hemen kokun yanina birakildigi agaclarlar var. Sacak koklerin gelismesi icin suyu en az 10 cm uzagindan verin ve buyudukce suyun koke uzakligini artirin.

Agac suya ve gubreye dogru kok gelisimi yapacaktir.

Yeni dikecekler icin de 1.5 mt kazmalari ve tabana gubre vermelerini tavsiye derim. Bu sayede agac daha iyi beslebilmek icin KAZIK kokunu tabana dogru daha guclu sekilde uzatacaktir.
Ayni sekilde suyuda kokten surekli uzaklastirarak SACAK koklerin yayilmasi saglanabilir.

Kucuk bi detaydir ama diger bahcelere gore fark yaratabilir.

hdoğan
24-09-2014, 17:12
Cok guzel bahceler, cok saglikli agaclar var. Lakin fotograflarda dikkatimi ceken damlama sulamanin hemen kokun yanina birakildigi agaclarlar var. Sacak koklerin gelismesi icin suyu en az 10 cm uzagindan verin ve buyudukce suyun koke uzakligini artirin.

Agac suya ve gubreye dogru kok gelisimi yapacaktir.

Yeni dikecekler icin de 1.5 mt kazmalari ve tabana gubre vermelerini tavsiye derim. Bu sayede agac daha iyi beslebilmek icin KAZIK kokunu tabana dogru daha guclu sekilde uzatacaktir.
Ayni sekilde suyuda kokten surekli uzaklastirarak SACAK koklerin yayilmasi saglanabilir.

Kucuk bi detaydir ama diger bahcelere gore fark yaratabilir.

Sayın ukaraymir, tavsiyeleriniz için teşekkürler. Fidanlarin tamamına yakınını kepçe ile 1.5-2 metre çukur açtirarak diktim. Fidan gelişimine katkısı tartışmasız çok fazla. Damla sulamanin taç iz düşümünün biraz iç kısmına verilmesi özellikle dikkat ettiğim bir konu. Damlama hortumunun fidanin dibinden geçtiği Fidanlarda iki damlalik var. Biri fidana yaklaşirken biri uzaklaşırken.
Fidanin govdesine yakin damlalik yok. Büyük çoğunluğunda da daire şeklinde üç damlalık var. Selamlar

rascus
25-09-2014, 15:19
Tam aşı uzmanı olmuşsunuz.Tebrikler .Ben göz aşısı çok denedim hiç tututuramadım cevizde

hdoğan
29-09-2014, 15:21
Bu yıl Mart ayında diktiğim tüplü fidanların büyük çoğunluğu 150 cm- 200 cm arası boy yaptı ilk yılında. Geçen yıl hiçbir fidan bu kadar boy yapmamıştı. Gübreleme aşağı yukarı aynı. Tek fark bu yıl Mayıs ayından itibaren haftada iki gün düzenli sulama. Halende sürgünler devam ediyor.

hdoğan
30-09-2014, 15:56
Sürgün göz aşılarım, gayet sağlıklı ve güçlü sürmeye devam ediyorlar. Çoğunu tek sürgüne düşürmüştüm. Son resim franquette. Fraquette yi genellikle eski ağaçlara aşıladım..

hdoğan
01-10-2014, 12:45
Durgun göz aşısı niyetiyle yaptığım aşılarda patladı maalesef. Bende hazır patlamışken sürebildiği kadar sürsün diye aşı üstünü kestim. İnşallah kışın soğuklardan zarar görmezler. Kışın boru izolasyon malzemesi ile (kauçuk) sararak korumayı düşünüyorum. Geçen sene işe yaramıştı.

hdoğan
01-10-2014, 19:08
Sürgünü devam eden bir fidanda ve kirildiği için yeniden süren bir fidanda bu zamanda dişi çiçek . .

hdoğan
02-10-2014, 20:48
2013 Mart ayında tohumdan yerine ektiğim fidanlardan; ayni yil aşısı tutmayıp bu yıl tutanlar 1 ve 2.fotoğraflar,
Aynı yıl aşısı tutanlar 3 ve 4. fotoğraflar.
Belirttiğim durum için ikinci aşı, fidanı bir yıl geride bırakıyor gibi görünüyor..

ahmettugrul55
03-10-2014, 15:17
sn. hdogan
çögüre aşı tuttuğunda ;durgun aşı veya sürgün aşı fark etmez bunu o yılın sonunda asıl yerine taşımak doğru olur mu?Artısı eksisi ne olabilir?

hdoğan
03-10-2014, 17:08
sn. hdogan
çögüre aşı tuttuğunda ;durgun aşı veya sürgün aşı fark etmez bunu o yılın sonunda asıl yerine taşımak doğru olur mu?Artısı eksisi ne olabilir?

Ahmet bey soruyu tam anlamadim. Benim yukarıda yazdığım için söylüyorsanız, yukarıdada belirttiğim gibi direk yerine ektim. Fidanda yer değişikliği olmadı, zaten bunu özellikle yaptım tohumdan direk yerine ekilip yerinde aşılanan fidanların aynı anda tüplü dikilen fidana göre gelişimini takip etme amaçlı. Aynı yıl sonunda aşısı tutup bir sonraki bahara direk aşı gözü patlayan sürgünün gelişimi, önceki yıl aşısı tutmayıp yeni sürgün sürmesini bekleyerek yeni sürgününe aşı yapılan fidana göre ciddi farkla daha iyi yukarıdaki fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere.

Aşı tuttuktan sonra durgun aşı sürgün aşı fark eder, durgun aşıda istenen gözün aynı yıl patlamaması, geç aşılandığı için patlarsa sürgün kışa pişkinleşmeden gireceği için soğuktan kuruma ihtimali var.

ihsankaya45
03-11-2014, 11:40
SN. hdoğan bu sene maraş 18 ve sütyemez den verim alabildiniz mi ? görüntü ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

hdoğan
03-11-2014, 12:21
SN. hdoğan bu sene maraş 18 ve sütyemez den verim alabildiniz mi ? görüntü ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sayın İhsankaya, eski olanları 6. yaşında olan ağaçlarımı, maraş 18 ve sütyemez de pek ışık göremediğim için (açtığım konunun değişik sayfalarında belirttiğim nedenlerden dolayı) bu baharda aşı ile chandler e çevirdim. Bu baharda zaten tamamına yakınına don vurmuştu.

hdoğan
08-11-2014, 17:58
fidan yaprakları sararmadan yeşil haliyle soğuktan kavrulmuş gibi özellikle aşı sürgünleri. Kışa hazırlıksız yakalanmışlar ..

ykaya194
09-11-2014, 09:48
fidan yaprakları sararmadan yeşil haliyle soğuktan kavrulmuş gibi özellikle aşı sürgünleri. Kışa hazırlıksız yakalanmışlar ..

Chandler, diğer çeşitlere göre daha geç yaprak döküyor. Hatırlıyorum, 2012 yılı ilkbaharında diktiğim fidanların yaprakları 10 aralıkta hala canlı idi , ertesi gün üzerine kırağı düştü ve tüm yapraklar kavrulup yere düşmüştü. Kış soğukların erken geldiği bölgelerde bu duruma sıkça rastlanabilir. Kavrulan sürgün uçları her yıl uygun zamanda budanarak oluşacak verim kaybı azaltılabilir.

bysanal
12-11-2014, 11:44
Maraş 18 dediğiniz buradaki kırmızı ceviz (http://www.fidansatis.com/urun/kirmizi-ceviz-fidani--cumra-cevizi_170.aspx?CatId=147) mi? ayrıca anlamadıgım bir şey daha var ne kadar sağlıklı bunlar çünkü normal cevizden aşılar ve genetik oynamalarla kırmızı renginde ceviz çıkıyor. aynı brokolide oldugu gibi brokoli de de lahana ile karnabahar ın aşılanması ayrıca genetiğinde değilşiklikler yaparak ürettiler. Sizce Ne kadar sağlıklı ve meyvesini aldınız mı tadı normal ceviz gibi mi? saygılar.

hdoğan
12-11-2014, 13:42
Maraş 18 dediğiniz buradaki kırmızı ceviz (http://www.fidansatis.com/urun/kirmizi-ceviz-fidani--cumra-cevizi_170.aspx?CatId=147) mi? ayrıca anlamadıgım bir şey daha var ne kadar sağlıklı bunlar çünkü normal cevizden aşılar ve genetik oynamalarla kırmızı renginde ceviz çıkıyor. aynı brokolide oldugu gibi brokoli de de lahana ile karnabahar ın aşılanması ayrıca genetiğinde değilşiklikler yaparak ürettiler. Sizce Ne kadar sağlıklı ve meyvesini aldınız mı tadı normal ceviz gibi mi? saygılar.

Hayır. Maraş 18 normal ceviz. Ayrıntılı bilgi satış hakkını elinde bulunduran Aksu Tarım (http://www.aksutarim.com.tr/) edresindeki firma. Ben uç dal verimli olmasından dolayı maraş 18 fidanlarımı aşıyla chandlere çevirdim.

hdoğan
27-11-2014, 20:10
Ceviz yetiştiriciliği ve ceviz budama konusunda uzun süredir İbrahim BALKAL'ın videolarını takip ediyorum. En ince detayına kadar cevizle ilgili tüm sorulara cevap var. Bencillik ve kompleks olmadan her türlü bilgiyi paylaştığını düşünüyorum. İlgilenen arkadaşlar videolarından faydalanabilirler

hdoğan
03-12-2014, 12:15
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Uygulama Bölgesi : Kocaeli/İzmit/Akmeşe Beldesi. Rakım : 100 mt.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla...

Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Üretici Çiftçi

Açıklamanın altında da belirtildiği gibi yukarıdaki paylaşım Cemal beye ait. Tozlama konusunda ciddi çalışmaları var. Telefonlada görüştüm sağolsunlar tecrübelerini paylaştılar. Chandler için Franquette ile fernettenin aynı anda olmasının anlamsız olduğunu (gözlemine göre), tüm bu tecrübelerinden sonra franquettenin tek başına yeterli olduğunu, bildiği 800 ağaçlık bahçede uygulamalı olarak gördüğünü, sadece bazen chandler'in çiçeklenme döneminin biraz daha uzun sürdüğünü bu durumlar için balkal veya ronde'nin ilave olarak katkı sağlayabileceğini söyledi.

ibas06
03-12-2014, 12:22
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Cemal Özcan

Açıklamanın altında da belirtildiği gibi yukarıdaki paylaşım Cemal beye ait. Tozlama konusunda ciddi çalışmaları var. Telefonlada görüştüm sağolsunlar tecrübelerini paylaştılar. Chandler için Franquette ile fernettenin aynı anda olmasının anlamsız olduğunu (gözlemine göre), tüm bu tecrübelerinden sonra franquettenin tek başına yeterli olduğunu, bildiği 800 ağaçlık bahçede uygulamalı olarak gördüğünü, sadece bazen chandler'in çiçeklenme döneminin biraz daha uzun sürdüğünü bu durumlar için balkal veya ronde'nin ilave olarak katkı sağlayabileceğini söyledi.
Biraz sacma geldi bana Fernette hakkındaki gözlemleri

hdoğan
03-12-2014, 12:29
Biraz sacma geldi bana Fernette hakkındaki gözlemleri

insanların düşüncelerine saçma demeniz saçma geldi banada. Fernettenin erken çiçek vermesini kastedmiyor tam çiçeklenmeye geçtikten sonraki durumu söylüyor. Beğenmezseniz uygulamazsınız olur biter

ibas06
03-12-2014, 13:00
insanların düşüncelerine saçma demeniz saçma geldi banada. Fernettenin erken çiçek vermesini kastedmiyor tam çiçeklenmeye geçtikten sonraki durumu söylüyor. Beğenmezseniz uygulamazsınız olur biter
kardeş yanlış anlama da bu gözlemler sayesinde insanlar kaderlerini etkiliyorlar
Buyrun benim de 1500 Chandler bahçem var hadi buyrum şimdi ben Fernnetleri söküp 5 yaşında erkek çiçek veren Franget **** diğeri ile çeşit mi değiştiriyim ??
Ataman çiftliği orda admlar hangi ağaçlarla bu işi çözmüşler ??
gözlem gözlem de !!!!!!

seayden
03-12-2014, 13:20
Sayın Hdoğan Paylaşımlarınız için çok teşekkürler,

Kendi gözlemlerimi aktarayım,
Fernette türü Chandlerden ortalama 2-3 gün önce yaprak sürgünlerini patlatıyor, ancak dişi çiçekleri ve erkek püskülleri Chandler dan 5 gün sonra açmaya başlıyor.
franqutte bende bulunmuyor, ancak 10 yaşında erkek çiçek verdiği birçok yerde yazılı. Sarchs-Franquetta türü çok daha erken yaşlarda erkek çiçek üretmeye başlıyormuş. Sizdeki bu tür olabilir diye düşünüyorum.
Selamlar.

hdoğan
03-12-2014, 13:31
kardeş yanlış anlama da bu gözlemler sayesinde insanlar kaderlerini etkiliyorlar
Buyrun benim de 1500 Chandler bahçem var hadi buyrum şimdi ben Fernnetleri söküp 5 yaşında erkek çiçek veren Franget **** diğeri ile çeşit mi değiştiriyim ??
Ataman çiftliği orda admlar hangi ağaçlarla bu işi çözmüşler ??
gözlem gözlem de !!!!!!

Bir kişinin düşüncesine dayanarak bunu alıp geleceğini buna bağlayanlar varsa Allah yardımcıları olsun. İnternette şöyle bir araştırma yapsanız öyle alakasız tozlayıcılar verilmiş görürsünüz. Söylemek istediğim sadece, saçma demek yerine bunun yanlış olduğunu ve nedenlerini söylerseniz okuyan herkes de faydalanmış olur.
Ayrıca yanılmıyorsam Selami Bayrak'tan duymuştum bir tv programında özellikle Amerikada Franquettenin özellikle tercih edildiğini, erken tozlamaması nedeniyle ağaçların daha hızlı gelişmesinin sağlandığını söylemişti.

hdoğan
03-12-2014, 13:38
Sayın Hdoğan Paylaşımlarınız için çok teşekkürler,

Kendi gözlemlerimi aktarayım,
Fernette türü Chandlerden ortalama 2-3 gün önce yaprak sürgünlerini patlatıyor, ancak dişi çiçekleri ve erkek püskülleri Chandler dan 5 gün sonra açmaya başlıyor.
franqutte bende bulunmuyor, ancak 10 yaşında erkek çiçek verdiği birçok yerde yazılı. Sarchs-Franquetta türü çok daha erken yaşlarda erkek çiçek üretmeye başlıyormuş. Sizdeki bu tür olabilir diye düşünüyorum.
Selamlar.

Sayın seayden, teorik olarak birçok tozlayıcı belirtilmiş. Ben sadece bizzat uygulayıp kendi gözleriyle görenlerden bilgi almaya çalışıyorum. Yukarıda belirttiğim arkadaş bizzat bahçesinde ve bildiği 800 ağaçlık bahçede bunu gözlemlediğini söylüyor. En değerli bilgi sahadaki bilgi bence. Franquettenin geç erkek çiçek açtığı doğru ama on yıl olmadığını düşünüyorum. 5-7 yıl içerisinde etkili şekilde tozlamaya geçtiğini düşünüyorum. Zaten ilk beş yıl cevizden meyve almakta doğru değil bence ağaç geliştirilebildiği kadar geliştirilmeli. İleriki yıllarda bu gelişmeyle o ilk 5 yıla kadar alınan meyvelerin çok daha fazlasının alınarak telafi edileceğini düşünüyorum. Selamlar

ykaya194
03-12-2014, 14:12

Cemal Özcan

Sayın Cemal Özcan kendi gözlemlerinin paylaşılmasına müsaade etmiş ve arkadaşımız da burada paylaşmış. Kendilerine teşekkür etmeliyiz.

Benzer iklim ve rakımda olan benim de ceviz bahçem var, yeni yaprak döktü ve artık 3 yaşında sayılır. İçerisinde chandler, pedro, frenguete ve ayrıca henüz bir yaşında fernette var. Bu cinslerdeki gözlemlerim yukarıdakine benzer sayılır.

1- Pedro kendine dölleyici olduğundan dişi ve erkek çiçek aynı anda açıp aynı anda dökmesi normaldir.

2- Chandlerin asıl dölleyicisi frenguete olduğu zaten tescil edilmiştir. 7. yaşından itibaren erkek çiçek açtığından dolayı daha erken erkek çiçek açan alternatif dölleyici arayışına gidilmektedir.

3- Frenguetenin yanında Balkal dölleyici bulundurmakta fayda var derim.

Bahçelerinde fernetteyi dölleyici olarak bulunduran arkadaşlar vardır kendilerinden gözlemlerini paylaşmalarını beklerim.

hdoğan
07-12-2014, 18:44
Bulunduğum bölgede durgun göz aşısının zamanını tutturmak çok zor. Aşıların bir kısmı 1.5 karış civarı sürgün yaparak kışa giriyor, bir kısmında boyunlu göz patlayıp kışa giriyor. Bundan biraz daha sonra yaptıklarımda soğuktan aşı tutmuyor. Ya aşı patlıyor ya da soğuktan kaynaşma olmuyor. Boyunlu gözleri patlayan aşılarda geçen sene düğme göz veya nokta gözden aşılar sürdü. Bu senede bir sıkıntı olmazsa yine düğme gözden süreceğe benziyor. Resimler durgun göz aşılarının bugünkü durumu.

seayden
09-12-2014, 21:04
Sayın Hdogan,

Benimde tutan göz aşılarında aynı sorun var. Aklıma şu geliyor kışın donmalarını engellemek için beyaz plastik boya ile boyasam faydası olur mu acaba?

ahmettugrul55
09-12-2014, 22:10
Sn hdoğan
durgun gözlerden ,kaynama olupta sürgün gözünü sezon içinde sürmeden düşüren aşılarım oldu.bunlar boyunlu gözden sürer mi?
Şansı arttırak için gözün yukkarısından dalı dilcikli aşı yaparak ,hem gözün uyanmama durumunda sene kaybetmemiş olurum diye düşünüyorum

hdoğan
10-12-2014, 00:09
Sayın Hdogan,

Benimde tutan göz aşılarında aynı sorun var. Aklıma şu geliyor kışın donmalarını engellemek için beyaz plastik boya ile boyasam faydası olur mu acaba?

Sayın Seayden, tam tutmuş ve patlamamış olarak kışa giren gözlerde sorun olmuyor, patlayıp sürmeden olgunlaşmadan kışa giren gözler kuruyor ve kuruyan bu boyunlu gözden sonra düğme göz veya nokta göz baharda sürüyor genelde. Sizin aşılarda şu anda göz tam sağlıklı ise hiçbirşey yapmanıza gerek yok soğuktan etkilenmez artık.

hdoğan
10-12-2014, 00:44
Sn hdoğan
durgun gözlerden ,kaynama olupta sürgün gözünü sezon içinde sürmeden düşüren aşılarım oldu.bunlar boyunlu gözden sürer mi?
Şansı arttırak için gözün yukkarısından dalı dilcikli aşı yaparak ,hem gözün uyanmama durumunda sene kaybetmemiş olurum diye düşünüyorum

Sayın Ahmettugrul, yaptığınız aşıda en üstteki boyunlu göz zarar görmüşse hemen altındaki düğme göz sağlıklı görünüyorsa baharda sürüyor. Benim bahçemde aynı durumda yani boyunlu gözü kuruyup düğme gözü sağlıklı olan tüm fidanlarda düğme göz sürdü. Hatta bir fidanda düğme gözde zarar görmüştü ama aşı kapuğu çok sağlıklı görünüyordu, bekledim yaprak sapının hemen altındaki nokta gözden sürdü. Yani aşıda düğme göz şu anda sağlıklı görünüyorsa bence üstüne kalem aşısı yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.

karabuz
10-12-2014, 09:35
Sayın hdoğan, aşı resimlerinde bir husus dikkatimi çekti örnek şu resimde http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/528925d1417973864-20141207_120009-337-x-600-.jpg
aşı yapılan dalın aşıdan sonraki kısmı kesilmiş, eğer bu şekilde yapılırsa durgun göz aşısı olması mümkün değil (kısıtlı tecrübelerim doğrultusunda kanaatim). hatta hiç aşı yapılmamış bir dalı kesersek ağaç "nefes alabilmesi" için yeşil yaprağa ihtiyaç duyacağı için uyandırma imkyanı olan gözleri uyandıracaktır.

ilk resimde bir örnek daha mevcud
http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/528923d1417973864-20141207_115827-1377-x-2448-.jpg

ağaç aşı gözünden başka bir de kendisinden bir durgun göz uyandırmış. normalde dal kesilmese bu göz uyanmaz bence, kısaca aşı durgun göz aşısı olabilmesi için ağacın yeşil dalına yaprağına hiç zarar gelmemesi gerek ki yeni sürgün oluşumuna ihtiyaç duyulmasın.

saygılar

hdoğan
10-12-2014, 10:58
Sayın hdoğan, aşı resimlerinde bir husus dikkatimi çekti örnek şu resimde http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/528925d1417973864-20141207_120009-337-x-600-.jpg
aşı yapılan dalın aşıdan sonraki kısmı kesilmiş, eğer bu şekilde yapılırsa durgun göz aşısı olması mümkün değil (kısıtlı tecrübelerim doğrultusunda kanaatim). hatta hiç aşı yapılmamış bir dalı kesersek ağaç "nefes alabilmesi" için yeşil yaprağa ihtiyaç duyacağı için uyandırma imkyanı olan gözleri uyandıracaktır.

ilk resimde bir örnek daha mevcud
http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/528923d1417973864-20141207_115827-1377-x-2448-.jpg

ağaç aşı gözünden başka bir de kendisinden bir durgun göz uyandırmış. normalde dal kesilmese bu göz uyanmaz bence, kısaca aşı durgun göz aşısı olabilmesi için ağacın yeşil dalına yaprağına hiç zarar gelmemesi gerek ki yeni sürgün oluşumuna ihtiyaç duyulmasın.

saygılar

Sayın Karabuz, aşılar patladıktan sonra üstünü kestim, http://www.agaclar.net/forum/ceviz/32075-7.htm sayfa 187. gönderide belirtmiştim. İkinci belirttiğiniz resimde de çocuklar oynarken aşı üzerinden dalı kırmışlardı bende kırılan yeri düzeltmek amaçlı kestim. Dediğiniz gibi aşı üzerini kesmek patlamasını teşfik ediyor ancak benim bahçemde yaptığım aşılarda üstünü kesmesemde aşı patlıyor, biraz geç yapıncada yeterli sıcaklık olmadığı için aşı tutmuyor. Şu ana kadar en çok haziranda sürgünler yeterli kalınlığa geldiğinde yaptığım aşılardan memnunum. Hem tutma olasılığı çok yüksek hemde sürgünler kışa pişkin giriyorlar. Selamlar

gökhan07
10-12-2014, 12:47
Sayın Karabuz, aşılar patladıktan sonra üstünü kestim, http://www.agaclar.net/forum/ceviz/32075-7.htm sayfa 187. gönderide belirtmiştim. İkinci belirttiğiniz resimde de çocuklar oynarken aşı üzerinden dalı kırmışlardı bende kırılan yeri düzeltmek amaçlı kestim. Dediğiniz gibi aşı üzerini kesmek patlamasını teşfik ediyor ancak benim bahçemde yaptığım aşılarda üstünü kesmesemde aşı patlıyor, biraz geç yapıncada yeterli sıcaklık olmadığı için aşı tutmuyor. Şu ana kadar en çok haziranda sürgünler yeterli kalınlığa geldiğinde yaptığım aşılardan memnunum. Hem tutma olasılığı çok yüksek hemde sürgünler kışa pişkin giriyorlar. Selamlar

Sayın hdoğan, durgun aşı zamanını deneme yanılma yoluyla zamanını belirlemeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgenin son yıllara ait ( 40 yıl ) sıcaklık verilerine ulaşabilirseniz bu size kolaylık sağlayacaktır.

Gündüz sıcaklıklarının 20 derece olduğu ve sonrasında düşüşe geçtiği zamandan 20-25 gün önce yapmanız gerekir diye düşünüyorum.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece başarıya ulaşacağınızı düşünüyorum.
Sayın karabuz'unda belirttiği gibi aşıdan sonra uç kesimi gibi budamalar aşıyı harekete geçirir ya da vaktinden önce yapılan aşıda sürgün aşı olur.

Durgun aşı olarak yaptığınız aşı patlar ya da zamanından önce yapıldığı düşünülürse ve gözde hareketlilik görülürse hemen tepe kesimi yapılmalı ki süren gözün kuvvetlenip soğuktan az zarar görmesini sağlamak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Meteorolojik verilerden yararlanmanızı tavsiye ederim.

gökhan07
10-12-2014, 13:03
Aşılama da dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de aşı yapılan ağaçla ilgilidir.
Ağacın yaşı, dal yapısı, aşının yapıldığı yer, ağacın sağlık durumu vb. konular aşıda başarıyı arttırır.

Aşı yapmak ne kadar basit gibi gözükse de püf noktaları çok önemlidir.
Aşı yapılacak ağacı iyi analiz etmek gerekir.

Aşı tecrübelerimi yavaş yavaş yazıya dökmeye başladım, belki ileride aşılama tekniklerini içeren bir kitap oluştururum düşüncesiyle sürekli deneyip notlar alıyorum.

hdoğan
10-12-2014, 13:36
Sayın hdoğan, durgun aşı zamanını deneme yanılma yoluyla zamanını belirlemeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgenin son yıllara ait ( 40 yıl ) sıcaklık verilerine ulaşabilirseniz bu size kolaylık sağlayacaktır.

Gündüz sıcaklıklarının 20 derece olduğu ve sonrasında düşüşe geçtiği zamandan 20-25 gün önce yapmanız gerekir diye düşünüyorum.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece başarıya ulaşacağınızı düşünüyorum.
Sayın karabuz'unda belirttiği gibi aşıdan sonra uç kesimi gibi budamalar aşıyı harekete geçirir ya da vaktinden önce yapılan aşıda sürgün aşı olur.

Durgun aşı olarak yaptığınız aşı patlar ya da zamanından önce yapıldığı düşünülürse ve gözde hareketlilik görülürse hemen tepe kesimi yapılmalı ki süren gözün kuvvetlenip soğuktan az zarar görmesini sağlamak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Meteorolojik verilerden yararlanmanızı tavsiye ederim.

Aynen belirttiğiniz gibi, durgun göz aşısı olarak yaptığım hiçbir aşıda aşı üstünü kesmedim. Aşı patladıktan donra biraz daha güçlensin diye kestim. Aşı ile ilgili merakım çok uzun zamandır var yaklaşık 25 yıl önce aşıladığım ağaçlardan şu anda hala meyve yiyoruz (Armut, kiraz, üzüm vs.)
Zamanlama ile ilgili sıkıntım bahçenin içinde olamamamdan kaynaklanıyor, bahçe memleketimde ben komşu bir ilde çalışıyorum, işim nedeniyle bazen bir haftada bazen bir ayda gelebiliyorum. Bahçenin dikim, bakım aşılama sulama vs. tüm işlemlerini sadece kendim yapıyorum. selamlar

hdoğan
14-12-2014, 20:30
Bu seneki göz aşılarım... (Haziran başlarında yapmıştım)

hdoğan
14-12-2014, 20:32
Geçen yılın (2013) durgun göz aşısı..

hdoğan
16-12-2014, 20:27
Birinci fotoğraf 2013 Mart ayında tüplü olarak diktiğim franquette,
İkinci fotoğraf aynı tarihte tohumdan yerine ekip aynı yaz aşıladığım chandler
7 Aralık itibariyle durumları. Şimdilik önümüzdeki yaz tohumdan ekilenin diğerine göre sadece birkaç yan dalı eksik olacak gibi görünüyor.

hdoğan
20-12-2014, 21:17
İlk yılında 180-200 civarı olan fidanlardan baharda ikinci yaşına girerken 3 veya4 yan dal almayı düşünüyorum..

hdoğan
25-01-2015, 10:42
Fotoğraftaki iki aşı sürgününden birini baharda kesmem gerekiyor, lideri tek ve güçlü bırakmam gerekiyor vs. tamamda, dalın birini eğerek bağlayıp kısa uç kesimi yaparak verime yatırırsak ne olur ?..

gökhan07
25-01-2015, 12:26
Sayın hdoğan, olabilir ama şekil açısından hoş olmayabilir.
Bence sağda ki dalı dipten kesip, dik gelişen dala da tepe kesimi yapın. Bu yıl içerisinde çok güzel taçlanacaktır. Anaç gayet sağlıklı ve güzel duruyor.

hdoğan
25-01-2015, 13:06
Sayın hdoğan, olabilir ama şekil açısından hoş olmayabilir.
Bence sağda ki dalı dipten kesip, dik gelişen dala da tepe kesimi yapın. Bu yıl içerisinde çok güzel taçlanacaktır. Anaç gayet sağlıklı ve güzel duruyor.

Sayın gökhan07, biri kesme der diye bir ümit sordum ama :)) ne kadar kıyamasam da sonunda keseceğim herhalde...

formullaone
25-01-2015, 16:18
Sayın hdoğan , çift gövde olmaması için dibinden kesiniz.

önal
27-02-2015, 04:43
Sayın hdoğan,Altay 1 ceviz fidanının gelişme durumu hakkında bizi bilgilendirir misin.Küçük te olsa meyveye yatması lazım gibi.

hdoğan
27-02-2015, 08:52
Sayın hdoğan,Altay 1 ceviz fidanının gelişme durumu hakkında bizi bilgilendirir misin.Küçük te olsa meyveye yatması lazım gibi.

Sayın Önal, Altay 1'i deneme ve çeşit olsun düşüncesiyle diktikten sonra (gerçi bu adla tescilli bir cevizde yok da) daha sonraki gelişmelerde ve yaptığım araştırmalarda bunun zaman kaybı olduğu kanaatine vardım ve aşıyla değiştirmeye karar verdim. Zaten 2014 de dikmiştim, bir yaz sezonundaki gelişimindede diğer fidanlardan bir farkı yoktu sürgün uçlarında da dişi çiçek vermedi.

Ercan kızıl
30-03-2015, 14:02
Sevgili hdoğan,
Bu yıl Şubat içinde diktiğim Chandler ağırlıklı Altay 1 türü ceviz bahçem oldu İnş. Sizin bahçenizde 4 mt boy atan Ağaçları görünce imrendim, Rabbim bol kazançlar nasipetsin İnş. Kısacası size bu ağaçların bu kadar boy atmasındaki Püf nokta nedir? Hangi gübreleri hangi vakitte kullandınız? Birde sulama rejimini nasıl sağladınız? Tecrübenizi paylaşırsanız memnun olurum. Tşkr.

hdoğan
31-03-2015, 09:09
Sevgili hdoğan,
Bu yıl Şubat içinde diktiğim Chandler ağırlıklı Altay 1 türü ceviz bahçem oldu İnş. Sizin bahçenizde 4 mt boy atan Ağaçları görünce imrendim, Rabbim bol kazançlar nasipetsin İnş. Kısacası size bu ağaçların bu kadar boy atmasındaki Püf nokta nedir? Hangi gübreleri hangi vakitte kullandınız? Birde sulama rejimini nasıl sağladınız? Tecrübenizi paylaşırsanız memnun olurum. Tşkr.

Sayın Ercan KIZIL, Teşekkürler çok sağolun. Bahçede nekadar vakit geçirsem o kadar dinlendiğimi hissediyorum. Bakımla ilgili olarak ta ceviz için öncelikle dikimden önce 1.5-2 metde kepçe ile kazıp, yüzey toprağı ile (hayvan gübresi karıştırıp) doldurarak dikim yapma, son baharda üç onbeş gübre ve yanmış hayvan gübresi, baharda üre gübresi, (yer epeyce meyilli olduğundan) haftada iki defa sulama... genel olarak yaptıklarım bunlar. Birde her fırsatta bahçedeyim... Selamlar.

geo2007
31-03-2015, 20:48
son baharda üç onbeş gübre ve yanmış hayvan gübresi, baharda üre gübresi, (yer epeyce meyilli olduğundan) haftada iki defa sulama...

Sayın hdoğan, selamlar. Merakımı mazur görün lütfen. Arazinin meyilli olması ile üre gübresi kullanmanız arasındaki bağlantıyı merak ettim. Anlatır mısınız lütfen? Teşekkürler.

Ercan kızıl
31-03-2015, 22:00
Yerin meyilli olmasını yazma kastı sanırım, haftada 2 defa sulama gerekçesi olarak yazılmış.

hdoğan
01-04-2015, 07:40
Evet sulamanın yanında parantez içinde yazdım gerekçesi anlamında. Çünkü düz bir arazide toprak su tuttuğundan kesinlikle haftada iki defa sulama fazla olurdu. Fidan diplerinde göllenmeler olsa kesinlikle bir çoğu kururdu.

ermana
14-04-2015, 07:53
Benim chandler,franguette,fernette hiçbirinde uyanma yok.Ancak gözlerde kabarmalar başlamış.

mustafaekiz83
14-04-2015, 21:31
rakım 150 mersinde hala chandler de uyanma yok. franguetteler uyanmaya başladı.

formullaone
14-04-2015, 22:16
rakım 150 mersinde hala chandler de uyanma yok. franguetteler uyanmaya başladı.

Sayın mustafaekiz83, franquette çeşidi chandlerdan 10-12 gün sonra uyanır. Çeşit franquette değildir.

mustafaekiz83
15-04-2015, 05:31
Acaba uyuma süresi ile ilgili olabilir mi? Yaprakları ocağın ilk haftasına kadar yemyeşildi. ocakta -5 dereceyi görünce bir anda yapraklarını döktü. Acaba tozlayıcı diye başka bir şey mi verdiler?

formullaone
15-04-2015, 20:33
Acaba uyuma süresi ile ilgili olabilir mi? Yaprakları ocağın ilk haftasına kadar yemyeşildi. ocakta -5 dereceyi görünce bir anda yapraklarını döktü. Acaba tozlayıcı diye başka bir şey mi verdiler?

Uyuma süresi ile ilgili değil. Tozlayıcı olsa Chadlerdan sonra uyanması gerekirdi. Fernor, Fernette, Franquette ve Ronde çeşitleri Chandlerdan sonra uyanır. Size farklı çeşit vermişler.

mustafaekiz83
15-04-2015, 21:21
Öncelikle beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Panç tarımdan almıştım.2013 yılında 12chandler, 8 tozlayıcı aldım farklı rakımlarda denedim. Tozlayıcı diye aldıklarım dikine büyüyen bir ağaç, chandler kadar verimli, meyvesi chandlera göre küçük, iç kabuk chandlerdan ince ve daha lezzetliydi.Tozlayıcı neredeyse chandlerdan 15-20 gün erken açıyordu bu nasıl chandlerı tozlayacak diyordum kendi kendime. bu yıl aynı yerden 150 adet aldım ve gelen chanlerda sertifika vardı tozlayıcılarda yok. O zaman benim bir yerden franquette almam lazım, sizin önerebileceğiniz yer var mı?

hdoğan
16-04-2015, 11:20
Sayın mustafaekiz83, franquette çeşidi chandlerdan 10-12 gün sonra uyanır. Çeşit franquette değildir.

Sayın Formullaone, bahçemdeki 90 chandlerden 3-4 tanesi ilk fotoğraftaki gibi uyandı diğerlerinde gözlerde kabarma yok. İstisnai de olsa aynı cinsten bazı fidanların diğerlerinden yaklaşık 15 gün erken uyanması mümkün olabilir mi? Olamazsa bendeki 3-4 fidan chandler değil demektir. Yerli de değil çünkü sadece uç tomurcuğu değil tüm gözleri neredeyse aynı patlıyor. Chandler değilse ithal başka bir cinstir diye düşünüyorum. Kısmetse zamanla görürüz meyvelerini.

formullaone
16-04-2015, 19:25
Sayın Formullaone, bahçemdeki 90 chandlerden 3-4 tanesi ilk fotoğraftaki gibi uyandı diğerlerinde gözlerde kabarma yok. İstisnai de olsa aynı cinsten bazı fidanların diğerlerinden yaklaşık 15 gün erken uyanması mümkün olabilir mi? Olamazsa bendeki 3-4 fidan chandler değil demektir. Yerli de değil çünkü sadece uç tomurcuğu değil tüm gözleri neredeyse aynı patlıyor. Chandler değilse ithal başka bir cinstir diye düşünüyorum. Kısmetse zamanla görürüz meyvelerini.

Aynı bahçe içinde ve aynı olan çeşitler arasında 2-3 günlük uyanma farkları oluyor. Bu normaldir. Ama 15 gün fark olmaz. Muhtemelen yerli bir çeşittir. İsterseniz aşı ile değiştirebilirsiniz.

hdoğan
16-04-2015, 20:20
Yerli çeşitlerde uç kesimi yapılsa dahi sürgündeki tüm gözler patlamiyor (en azından benim gorduklerimde) fotoğraftaki fidanda uç kesilmeden dahi geriye doğru tüm gözler uç tomurcukla birlikte aynı zamanda patlıyor. Bu nedenle yan Dal verimli bir çeşit olduğunu düşünüyorum

Cevizciankara
11-05-2015, 13:37
Mayıs 10 itibariyle Ronde nihayet sadece en uçtan açıyor

Benim fernor ve chandler ler sizin ronde gibiler.Daha yeni uyanıyorlar.
Birde anlayamadığım rondenin tepesi kesilmiş.Gövdesi kalın gözüküyor.Dikim zamanı ne zaman? **** aşımı yaptınız? Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılar

hdoğan
11-05-2015, 15:54
Benim fernor ve chandler ler sizin ronde gibiler.Daha yeni uyanıyorlar.
Birde anlayamadığım rondenin tepesi kesilmiş.Gövdesi kalın gözüküyor.Dikim zamanı ne zaman? **** aşımı yaptınız? Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılar

Ronde yi sonbaharda açık köklü dikmiştim. Gövdesi uzun olduğu için güçlü sürgün sürmesini teşvik amacıyla tepe kesimi yaptım. Selamlar

hdoğan
11-05-2015, 20:13
Geçen yılın sürgün göz aşıları

hdoğan
13-05-2015, 14:32
10 Mayıs 2015 itibariyle Sırasıyla Chandler, Franquette ve Ronde'nin durumları..

Cevizciankara
13-05-2015, 18:15
10 Mayıs 2015 itibariyle Sırasıyla Chandler, Franquette ve Ronde'nin durumları..

Maşallah çok güzel gözüküyorlar.Allah meyvesini yedirmeyi nasip etsin.
Chandler ve Franquettenin bu yıl üçüncü yıllarımı?

hdoğan
13-05-2015, 18:56
Maşallah çok güzel gözüküyorlar.Allah meyvesini yedirmeyi nasip etsin.
Chandler ve Franquettenin bu yıl üçüncü yıllarımı?

Amin çok sağolun. Sizlerede inşallah. Chandler'i geçen yaz beşinci yaşindaki bilecik'e aşilamıştim yani anaci bu yaz 6 aşisi 1 yasinda. Franquette bu yaz ikinci yaşinda.

hdoğan
17-05-2015, 19:01
Ben 3 tane altay dikmiştim. Fidanlar biraz cılız olmalarına rağmen chandlere aşilamistim biri tuttu ikisi tutmadi. Tutmayanlari bırakıp bir göreyim diye düşünmüyor degilim..

hdoğan
05-06-2015, 20:38
1. Fotoğraf 2013 mart ayında tohumdan, çatlatarak 3-4 gün suda bekletip yerinde chandler'e aşıladığım fidan

2. Fotoğraf aynı tarihte tüplü olarak diktiğim chandler.

31 Mayıs 2015 itibariyle durumları..

hdoğan
05-07-2015, 01:13
18 gün önce yaptiğim göz yama aşisi..

44baba
05-07-2015, 21:18

sence chandleri en iyi hangisi tozlar.

hdoğan
05-07-2015, 22:22
Ben 100 chandler'e, 5 franquette 1 ronde olarak diktim

hdoğan
05-07-2015, 22:45
Geçen yaz haziranda yaptigim surgun goz asilari, bugün itibariyle durumlari ..

44baba
06-07-2015, 21:58
Ben 100 chandler'e, 5 franquette 1 ronde olarak diktim

sayın hdoğan bu çeşitlerin uyanma sürelerini takip ettiğin için sordum.yani çhandler uyanıp dişi çiçek açtığında onu tozlamak için o sırada tozlayıcılardan hangisi erkek çiçek açıyor.

hdoğan
07-07-2015, 08:26
sayın hdoğan bu çeşitlerin uyanma sürelerini takip ettiğin için sordum.yani çhandler uyanıp dişi çiçek açtığında onu tozlamak için o sırada tozlayıcılardan hangisi erkek çiçek açıyor.

Tozlayıcılardan 3 franquette 2-3 yıllık, 2 Franquetteyide 6 yıllık ve 10 yıllık iki ağaca geçen yaz aşılamıştım henüz erkek çiçek yok. Ancak önümüzdeki yıldan sonra aşıladığım eski franquettelerde erkek çiçekleri görebilirim diye düşünüyorum

karabuz
08-07-2015, 08:30
.... Ancak önümüzdeki yıldan sonra aşıladığım eski franquettelerde erkek çiçekleri görebilirim diye düşünüyorum

2016 yılında açmak üzere hazırlanmış erkek çiçekler bu günlerde sürgünlerin uç kısımlarında görülebilirler. yesil ağaç konisi şeklinde olup diger gözlerden kolayca ayırd edilebilirler

http://st.depositphotos.com/1908177/1856/i/450/depositphotos_18565919-Alder-Tree-Cone.jpg

selyamlar

hdoğan
08-07-2015, 12:34
2016 yılında açmak üzere hazırlanmış erkek çiçekler bu günlerde sürgünlerin uç kısımlarında görülebilirler. yesil ağaç konisi şeklinde olup diger gözlerden kolayca ayırd edilebilirler

http://st.depositphotos.com/1908177/1856/i/450/depositphotos_18565919-Alder-Tree-Cone.jpg

selyamlar

Teşekkürler Sayın Karabuz. Geçen hazıranda aşıladığım ve aynı yaz 2-3 metre süren sürgünlerin bu baharda tepe vurumunu yaptığım için bu yaz yeni dallanıyor bu nedenle şu ana kadar erkek çiçek için göz oluşumu yok. Selamlar

ermana
09-07-2015, 08:07

selyamlar

benim bu sene 20 adet kadar chandler cinslerinde erkek çiçek mevcuttu. önümüzdeki sene içinde yine erkek çiçekleri hazır. ancak franguette ve fernetteler de erkek çiçek görmedim( fidanlar 2. yazında).

hdoğan
09-07-2015, 13:39
benim bu sene 20 adet kadar chandler cinslerinde erkek çiçek mevcuttu. önümüzdeki sene içinde yine erkek çiçekleri hazır. ancak franguette ve fernetteler de erkek çiçek görmedim( fidanlar 2. yazında).

Sayın ermana şuanda ikinci yazında olan olan fidanlardamı erkek çiçek gözleri var? Ben küçük fidanlarda aynı yılın sürgününde erkek çiçek göz oluşumu pek göremedim. Selamlar

karabuz
09-07-2015, 13:51
ronde lerde 2014 Yazı durgun göz aşılarımda bu yıl erkek gözler gorunmekte, boyları halya bir metre, frankuettelerde bende göremedim

ermana
10-07-2015, 10:25
http://s4.postimg.org/4cvjdpn2l/image.jpg (http://postimage.org/)
resim upload (http://postimage.org/index.php?lang=turkish)Sayın ermana şuanda ikinci yazında olan olan fidanlardamı erkek çiçek gözleri var? Ben küçük fidanlarda aynı yılın sürgününde erkek çiçek göz oluşumu pek göremedim. Selamlar
http://s14.postimg.org/8q1zhx9k1/image.jpg (http://postimage.org/)
gif upload (http://postimage.org/index.php?lang=turkish)

ilk fotoğraf nisan ortasında sezon başında çekildi.
2. fotoğrafta bit adet cevizi kopartmayı gözden kaçırdığım için döllenmiş ve büyüyordu o şekilde koparttım. bir kaç resim daha vardı ama bulamadım şimdi. şu anda da bir çok erkek çiçek önümüzdeki sene açmak üzere hazır.

44baba
10-07-2015, 12:09
http://s4.postimg.org/4cvjdpn2l/image.jpg (http://postimage.org/)
resim upload (http://postimage.org/index.php?lang=turkish)
http://s14.postimg.org/8q1zhx9k1/image.jpg (http://postimage.org/)
gif upload (http://postimage.org/index.php?lang=turkish)

ilk fotoğraf nisan ortasında sezon başında çekildi.
2. fotoğrafta bit adet cevizi kopartmayı gözden kaçırdığım için döllenmiş ve büyüyordu o şekilde koparttım. bir kaç resim daha vardı ama bulamadım şimdi. şu anda da bir çok erkek çiçek önümüzdeki sene açmak üzere hazır.

birinci ve ikinci resimdeki cevizlerin cinsi nedir acaba

ermana
11-07-2015, 09:48
ikiside chandler

44baba
11-07-2015, 21:40
benim çhandlerlerde 2 yaşında ama ben böyle erkek çiçek görmedim.

hdoğan
01-09-2015, 15:54
2013 Mart ayında tüplü olarak diktiğim chandler fidanın ve oğlumun gelişimi :)

alperalper
02-09-2015, 12:17
maşallah. Allah bağışlasın.

hdoğan
02-09-2015, 17:44
maşallah. Allah bağışlasın.

Çok sağolun.Amin. Cümlemizin çocuklarını inşallah.

hdoğan
13-09-2015, 19:42
Geçen yılın sürgün göz aşısı..

izzy
10-11-2015, 16:03
sayın hdoğan,yaptığınız göz aşıları tutma oranı gayet yüksek.göz aşılarını yaptığınızda aşı yerlerini ne ile sarıyorsunuz ve sardığınız aşı bandını nezaman çözüyorsunuz.bununla beraber yapmış olduğunzu göz aşılarda püf noktalar nelerdir?

hdoğan
11-11-2015, 08:52
sayın hdoğan,yaptığınız göz aşıları tutma oranı gayet yüksek.göz aşılarını yaptığınızda aşı yerlerini ne ile sarıyorsunuz ve sardığınız aşı bandını nezaman çözüyorsunuz.bununla beraber yapmış olduğunzu göz aşılarda püf noktalar nelerdir?

Sayın izzy, göz aşılarında standart elastik aşı bandı kullanıyorum. (çok sıkmadan ve gevşek bırakmadan.) Sürgün göz aşılarında aşı sürgünü yaklaşık 15 cm olduğunda, durgun göz aşılarında da kışa girerken aşı bandını çıkarıyorum.
Göz aşılarında naçizane düşüncem; kendi bölgem için haziran 20 ile ağustos sonuna kadar olan zamanda yapılan aşılarda genellikle sıkıntı olmuyor. Eğer mümkünse Temmuzdan önce aşı yaparak sürmesini sağlarsak dallanma açısından bir yıl kazancımız oluyor.
Tutma ile ilgili olarak çift ağızlı çakı aşısı ile yapılan yama göz aşısı veya tamamen kabuğu çıkararak yaptığımız aşı, eğer anaç ve aşı gözü yeterli pişkinlikte ve kalınlıkta ise kolay kolay şaşmıyor. Bundada aşı gözü kabuğunun üst ve alt noktalarının sıfır oturmasına, tamamen kabuğu çıkarttığımız aşıda arkada aşı kabuğunun birleştiği yerde küçük bir aralık bırakma, yama göz aşısındada bir tarafında küçük bir aralık bırakma faydalı oluyor. Selamlar

altucetin
13-11-2015, 12:49
Maşallah

izzy
13-11-2015, 13:34
Sayın izzy, göz aşılarında standart elastik aşı bandı kullanıyorum. (çok sıkmadan ve gevşek bırakmadan.) Sürgün göz aşılarında aşı sürgünü yaklaşık 15 cm olduğunda, durgun göz aşılarında da kışa girerken aşı bandını çıkarıyorum.
Göz aşılarında naçizane düşüncem; kendi bölgem için haziran 20 ile ağustos sonuna kadar olan zamanda yapılan aşılarda genellikle sıkıntı olmuyor. Eğer mümkünse Temmuzdan önce aşı yaparak sürmesini sağlarsak dallanma açısından bir yıl kazancımız oluyor.
Tutma ile ilgili olarak çift ağızlı çakı aşısı ile yapılan yama göz aşısı veya tamamen kabuğu çıkararak yaptığımız aşı, eğer anaç ve aşı gözü yeterli pişkinlikte ve kalınlıkta ise kolay kolay şaşmıyor. Bundada aşı gözü kabuğunun üst ve alt noktalarının sıfır oturmasına, tamamen kabuğu çıkarttığımız aşıda arkada aşı kabuğunun birleştiği yerde küçük bir aralık bırakma, yama göz aşısındada bir tarafında küçük bir aralık bırakma faydalı oluyor. Selamlar

sayın hdoğan,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,ben geçtiğimiz ağustos ayında kendiliğinden çıkan ve daha önce tutmayan fidanların altından çıkan çöğürlere en az 50 adet göz aşısı yaptım.bu ilk denememdi.fakat garip bir şekilde nerdeyse hiçbiri tutmadı.aşıyı ters T göz aşısı olarak yaptım ve aşı bandı olarak da elektrik bandı kullandım.aşıları ancak 1 ay sonra kontrol edebildim ve aşı bantlarını bir ay sonra söktüm ve yerleştirdiğim gözler bazıları kaynamış gibi fakat komple kararmış vaziyetteydi.durgun aşılar bahar ayında uyanıyor tabi fakat gözleri ve gözün olduğu kabuğu bıçakla kaldırıp kontrol ettiğimde içlerininde de kararmış ve yanmış olduğunu gördüm.acaba elektrik bandından dolayı hava alamayıp aşılar boğulmuş olabilir mi?çünkü bu kadar aşıdan en azından 5-10 tanesi tutmuş ve sağlıklı görünmüş olması gerekirdi.bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

hdoğan
15-11-2015, 20:15
sayın hdoğan,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,ben geçtiğimiz ağustos ayında kendiliğinden çıkan ve daha önce tutmayan fidanların altından çıkan çöğürlere en az 50 adet göz aşısı yaptım.bu ilk denememdi.fakat garip bir şekilde nerdeyse hiçbiri tutmadı.aşıyı ters T göz aşısı olarak yaptım ve aşı bandı olarak da elektrik bandı kullandım.aşıları ancak 1 ay sonra kontrol edebildim ve aşı bantlarını bir ay sonra söktüm ve yerleştirdiğim gözler bazıları kaynamış gibi fakat komple kararmış vaziyetteydi.durgun aşılar bahar ayında uyanıyor tabi fakat gözleri ve gözün olduğu kabuğu bıçakla kaldırıp kontrol ettiğimde içlerininde de kararmış ve yanmış olduğunu gördüm.acaba elektrik bandından dolayı hava alamayıp aşılar boğulmuş olabilir mi?çünkü bu kadar aşıdan en azından 5-10 tanesi tutmuş ve sağlıklı görünmüş olması gerekirdi.bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Sayın izzy, kararma genelde aşi gözü veya çoğür tam pişkinleşmediğinde veya sicakliklar yeterli duzeyde olmadiginda oluyor Agustosda yaptiginiza gore sicaklik sorunu yoktur asi gozu veya çoguru tam olgunlasmis olarak kullandinizmi? Ayrica elastik asi bandi daha kullanisli oluyor. Ama tüm sorun bantta degildir diye dusunuyorum. Selamlar

hdoğan
15-11-2015, 20:33
(1050 rakimda) Bahcemin ilk chandler meyveleri.. yaklasık 20 gün geç, yere döküldükten sonra toplamama ragmen içi beyaz ve dolgun. En az yerli çeçitler kadarda lezzetli..

hdoğan
10-12-2015, 19:45
Bordo bulamacı, gübreleme ve çapalama. Kışlık bakım tamam, baharı bekleyeceğiz artık..

hdoğan
17-12-2015, 10:21
2013 Mart ayında tüplü (üstteki) ve tohumdan yerine diktiğim ve aynı yıl aşıladığım chandlerlerin 5 Aralık itibariyle durumları

Tugsad
18-01-2016, 02:09
Maşallah. Yazilarinizin tamamina yakinini okudum. Guzel bir bahceniz var, Allah emeklerinizin karşılığını en guzel şekilde versin. Kısmet olursa ilerde tecrubelerinizden faydalanmak için bizatihi rahatsız edecegim sizi sn. hdoğan :)

hdoğan
18-01-2016, 19:10
Maşallah. Yazilarinizin tamamina yakinini okudum. Guzel bir bahceniz var, Allah emeklerinizin karşılığını en guzel şekilde versin. Kısmet olursa ilerde tecrubelerinizden faydalanmak için bizatihi rahatsız edecegim sizi sn. hdoğan :)

Teşekkürler sayın Tugsad, Allah razı olsun. Yapabileceğim birşey olursa herzaman beklerim. Selamlar

Tugsad
25-01-2016, 13:24
Tekrardan merhabalar hocam. Kısmet olursa Yozgat-1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine baslamayi planliyorum. Ilkbahara kadar araziyi uygun hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Soğuk bir memleket olduğu için baharda dikim yapmam uygun olur diye düşündüm. Sizin önerilerinizi de alabilir miyim?
Saygılar..

hdoğan
28-01-2016, 10:22
Tekrardan merhabalar hocam. Kısmet olursa Yozgat-1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine baslamayi planliyorum. Ilkbahara kadar araziyi uygun hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Soğuk bir memleket olduğu için baharda dikim yapmam uygun olur diye düşündüm. Sizin önerilerinizi de alabilir miyim?
Saygılar..

Sayın Tugsad, Mümkünse sonbaharda dikilmesi bence daha doğru, kökler az bir miktarda olsa toprağa tutunuyor kış boyunca, baharda da daha bir keyifli uyanıyor sanki yerinde. Sonbaharda dikilmemişse de nisan gibi en doğrusu bence de selamlar

Tugsad
28-01-2016, 13:07
Sayın Tugsad, Mümkünse sonbaharda dikilmesi bence daha doğru, kökler az bir miktarda olsa toprağa tutunuyor kış boyunca, baharda da daha bir keyifli uyanıyor sanki yerinde. Sonbaharda dikilmemişse de nisan gibi en doğrusu bence de selamlar

Teşekkür ettim Sn. hdoğan. Kısmet olursa sonbahara erteleyeceğim dikimi. Yalnız Yozgat baya soğuk bir memleket. Sonbaharda dikersem kışın fidanları muhafaza edememekten korkuyorum. Daha yeni dikilmiş fidanlar ilk kışlarında aşırı soğuktan zarar görebilir mi, yoksa çok bir etkisi olmaz mı dersiniz?

cnrtkt
28-01-2016, 13:20
Sayın hdoğan merhaba,
Eklediğiniz iki fotoğrafta bişey dikkatimi çekti.
Ağaçların yan dalları neredeyse gövdeye dik açı yapmış.
Açılı dal oluşturma konusunda sizin ağaçlara bir müdahaleniz oldu mu?

hdoğan
28-01-2016, 17:31
Sayın hdoğan merhaba,
Eklediğiniz iki fotoğrafta bişey dikkatimi çekti.
Ağaçların yan dalları neredeyse gövdeye dik açı yapmış.
Açılı dal oluşturma konusunda sizin ağaçlara bir müdahaleniz oldu mu?

Sayın cnrtkt, ana yan dalların gövdeye dar açılı olmamaları için özellikle çaba harcadım, genellikle baharda boyunlu gözleri kopardım, bazen araya çubuk yerleştirdim, bazende yere kazik çakıp iple gererek uygun açiya getirdim. Tabi bazende yetişemediğim olduğu gibi kalan dallar oldu.

hdoğan
28-01-2016, 17:45
Teşekkür ettim Sn. hdoğan. Kısmet olursa sonbahara erteleyeceğim dikimi. Yalnız Yozgat baya soğuk bir memleket. Sonbaharda dikersem kışın fidanları muhafaza edememekten korkuyorum. Daha yeni dikilmiş fidanlar ilk kışlarında aşırı soğuktan zarar görebilir mi, yoksa çok bir etkisi olmaz mı dersiniz?

İmkaniniz varsa nisanda dikerseniz sonbahara kadar fidanlarıniz birinci yaşini doldururlar bir sene kaybetmemiş olursunuz. Ayrica fidanları ayni iklimde yozgattan alacağiniz için ayni rakimda en az iki kış geçirmişlerdir zaten sadece yerleri değişmiş olacak.
Ben 1050 rakimda sonbahar dikimlerinde hiçbir sorun yasamadim.

cnrtkt
29-01-2016, 07:34
"genellikle baharda boyunlu gözleri kopardım"

Çabalarınız güzel sonuçlar vermiş, nazar değmesin.
Boyunlu gözleri hangi evredeyken kopardınız. Yani gözler patlamış mıydı, patladıysa uzunluğu yaklaşık ne kadardı?
Bende bu şekilde (gözleri koparma, iple bağlama, çıtayla açma gibi) bir uygulama planlıyorum. Nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz.

hdoğan
29-01-2016, 07:52
Çabalarınız güzel sonuçlar vermiş, nazar değmesin.
Boyunlu gözleri hangi evredeyken kopardınız. Yani gözler patlamış mıydı, patladıysa uzunluğu yaklaşık ne kadardı?
Bende bu şekilde (gözleri koparma, iple bağlama, çıtayla açma gibi) bir uygulama planlıyorum. Nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz.

Teşekkürler Sayın Cnrtk, ben ilkbaharda budama zamanı ve gözler kabarmaya başladığı zamanda, patlamadan önce, boyunlu gözleri aşı bıçağıyla gövdeye dik, alttaki düğme gözü zedelemeden, keserek aldım bana öyle kullanışlı geldiği için. Boyunlu gözleri aldığım fidandada tüm boyunlu gözleri aldım çünkü baharda düğme gözler boyunlu gözlerden daha geç patladığı için aynı fidanda boyunlu gözlerle düğme gözler birlikte kaldığında gelişmede dengesizlik oluyor, boyunlu gözler çok daha erken ve fazla sürgün yapıyor. Tabi en uçtaki lider boyunlu göz hariç.
Buna rağmen dar açıyla çıkan dallardanda, bir sonraki budamada kesmeyeceğim bırakacağım dalları seçerek uygun olanlara araya çıta sıkıştırdım olmayanlardada yere iple bağladım, biraz uğraştırıyor ama bir sezon sonra dallanma daha bir güzel, ileriki zamanlarda araya daha iyi rüzgar, güneş alacak ve daha sağlam bir yapı oluşturuyor. Uğraştığımıza değiyor bence. Selamlar

cnrtkt
29-01-2016, 10:04
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,
Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen. Boyunlu gözler koparılırsa ya da bir zarar görürse düğme gözler harekete geçiyor. Sanırım, düğme gözden oluşan dallar, boyunlu gözlere göre, geniş açı yapmasının yanında daha sağlam ve dayanıklı bir yapısı oluyor.

hdoğan
29-01-2016, 10:41
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,
Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen. Boyunlu gözler koparılırsa ya da bir zarar görürse düğme gözler harekete geçiyor. Sanırım, düğme gözden oluşan dallar, boyunlu gözlere göre, geniş açı yapmasının yanında daha sağlam ve dayanıklı bir yapısı oluyor.

Doğrudur sayın cnrkt, akşam cep telefonu ile yazmaya çalışırken dalgınlığıma gelmiş, boyunlu gözleri kopardıktan sonra süren hemen altındaki düğme göz güzel geniş açılı dal yapan. Hatta bazı fidanlarda (aşı gözünde) düğme göz de tam açarken kuş didiklemesi neticesi zarar görmüştü onlardada nokta göz (gizli göz) sürmüştü. (iki fidanda)

gülso
20-04-2016, 09:21
Merhabalar.konunun başlığıyla alakalı bişey sorucam.bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Bi kaç ay önce internetten Altay cevizi aldım.15 tane.1355 rakımlı karadeniz bölgesine diktim. Fernor cinsi on tane daha ceviz dikmek istiyorum. Acaba bu iki cins aynı bahçede yetişmesi uygun mu? Ürününde sıkıntı olur mu.teşekkürler şimdiden

hdoğan
22-04-2016, 09:50
Merhabalar.konunun başlığıyla alakalı bişey sorucam.bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Bi kaç ay önce internetten Altay cevizi aldım.15 tane.1355 rakımlı karadeniz bölgesine diktim. Fernor cinsi on tane daha ceviz dikmek istiyorum. Acaba bu iki cins aynı bahçede yetişmesi uygun mu? Ürününde sıkıntı olur mu.teşekkürler şimdiden

Sayın Gülso, Altay cevizi diye tescilli bir ceviz çeşidi yok sattıkları fidanlarda aşısızdı zaten ilk çıktığında çeşit olsun anlamında 3 tane dikmiştim sonra reklamı ve bu ad kullanarak satışı yasaklandığı için zaman kaybetmemek amacıyla bunlarıda chandler'e aşıladım. Şu anki yasal durumu nasıl bilmiyorum. Rakımınız yüksek olduğu için en iyisi bence Fernor, tozlayıcısı Ronde. İmkanınız varsa o altaylarıda fernora aşılamanızı tavsiye ederim zaman kaybetmemeniz için tabi tercih sizin. selamlar.

mustafa431
24-04-2016, 20:50
sizce en lezzetli ceviz türü hangisi

hdoğan
25-04-2016, 05:19
Kıyaslama için genel birşey söyleyemem ama bahçemden aldığim chandler in tadı çevremdeki yerli cevizlerden aşaği değil hatta daha lezzetliydi bence.

hdoğan
01-05-2016, 20:57
30 Nisan 2016 itibariyle 1050 rakımda sırayla Chandler, Franquette ve Ronde'nin durumları.

artagnian
08-05-2016, 01:08
Maluk yerli xevizleri bu yıl spğuk vurdu sizde hangi tür cevizlerin durumu nedir?

hdoğan
08-05-2016, 15:02
Maluk yerli xevizleri bu yıl spğuk vurdu sizde hangi tür cevizlerin durumu nedir?
Ben yerli cevizleri aşiyla değiştirmiştim komşu bahçelerdeki yerli cevizlerde de herhangi bir don zarari yok.

coskunsarıkaya
05-06-2016, 22:42
Sayın Hdoğan

Memleketimizin her karış toprağı altındır.Yamaç arazilerde bile ağaç yetiştirmeyi göze alabilen sizin gibi güzel memleketimin çalışkan insanlarına selam olsun...
Azmin zaferi diye ben buna derim.Kardeşim;Ürününüz bol,kazancınız bereketli,
sağlığınız ve çocuklarınızla mutluluğunuz daim olsun...
HAYIRLI RAMAZANLAR

hdoğan
06-06-2016, 12:56
Sayın Hdoğan

Memleketimizin her karış toprağı altındır.Yamaç arazilerde bile ağaç yetiştirmeyi göze alabilen sizin gibi güzel memleketimin çalışkan insanlarına selam olsun...
Azmin zaferi diye ben buna derim.Kardeşim;Ürününüz bol,kazancınız bereketli,
sağlığınız ve çocuklarınızla mutluluğunuz daim olsun...
HAYIRLI RAMAZANLAR

Sayın Coskunsarıkaya, Güzel düşünceleriniz ve dilekleriniz için çok sağolun, Allah razı olsun. Hayırlı Ramazanlar..

coskunsarıkaya
07-06-2016, 21:10
Sayın hdoğan;
Sayfanızı titizlikle okudum güzel çalışma olmuş ALLAH utandırmasın.Karasal iklimde ağaç yetiştirmek her yiğidin harcı değil.
Cevizle ilgili çalışmalarım teoriden ibaret bunu belirtmek isterim.Ağaçlar net sayesinde ufkumuz genişledi.Sizin gibi tecrübeli arkadaşlar sayesinde pratik yapmış gibi oluyoruz.Emeği geçen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.Emekliliğime nasip olursa iki yıldan az bir süre kaldı.20 dekar kadar arazimiz var tohumdan ceviz dikip aşılamak gibi planlarımız var.Onun için ayaklarımı sağlam basmak istiyorum.Büyük ağaçları aşılamamın bir sebebi de buydu.Tohumdan yetişen fidanın aynı yıl tüplü fidanla gelişimini sayende görmüş olduk teşekkür ederim.Ceviz yetiştirmek istediğim arazi tam ceviz arazisi.Kırmızı toprak kumlu tınlı geçirgen demir oranı yüksek 800 rakımda ve ılıman iklim.Tarla bitişiğimde kayın birader tahlil yaptırmış tarım ilçe kesinlikle ceviz tavsiye etmiş.ancak kendisi ceviz düşünmüyor.
Merak ettiğim bir konu bilginiz dahilinde cevaplarsanız sevinirim.100 chandlere 5 Franquette 1 Ronde tozlayıcınız mevcut.teoride bildiğimiz kadarıyla Franquette uç dal verimli devasa ağaç formunda olacak.Onun yerine Fernette yandal verimli daha fazla erkek çiçek ve daha uzun polen saçımı ve daha lezzetli olduğu söyleniyor.Daha kısacası Chandlere Fernette düşünüyorum.Sizin ve forumdaki arkadaşların tecrübelerini mümkünse paylaşmalarını istiyorum.Sağlıcakla kalın Selamlar

hdoğan
08-06-2016, 10:58
[QUOTE=coskunsarıkaya;1467166]Sayın hdoğan;
Sayfanızı titizlikle okudum güzel çalışma olmuş ALLAH utandırmasın.Karasal iklimde ağaç yetiştirmek ...

Sayın Coskunsarıkaya, tozlayıcı konusunda Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok mantığıyla hangi ülkede ençok hangi tozlayıcı kullanılıyor diye araştırdım, Amerika 'da franquettenin ağırlıklı olarak kullanılmasından, vardır bir bildikleri diye kullandım. Benimde düşüncem yandal verimli bir çeşitten yanaydı. Özellikle franquetteyi eski fidanlara aşılayarak geç tozlaması konusunu çözmeye çalıştım. Göreceli olarakta zaten daha büyük ağaç ileriki aşamada daha fazla meyve zaten diye düşündüm. Ayrıcada sürgünlerde her sene uç alarak daha fazla yan dal patlaması yaparak bir nebzede olsa küçültülebileceğini düşündüm. Tozlama tarihleri aşağı yukarı fernette ile aynı.
Franquettenin Lezzeti konusuna gelince Selami BAYRAK'tan özellikle lezzetinin çok iyi olduğunu sırf tadından dolayı birçok yerde franquettenin tercih edildiğini (tad anlamında yeme amaçlı) duydum. (Henüz meyvesini görmedim muhtemelen önümüzdeki sene meyve alacağım nasipse)
Franquetteye aşıladığım bir fidanın fotoğrafınıda ekledim

recycan
08-06-2016, 15:00
Sevgili h.dogan abi bu sene iki sürgüne kadar indirdigim yeni fidanlarimdan bazılarının sürgünleri 60,40,20 cm civarindalar acaba bunları teke indirmelimiyim yoksa geçmi kaldım,daha önce sanki nail abinin haziran sonunda lideri belirlersin dediğini hatırlıyorum,birde sürgünü nereden kesmeliyim eğer dipten kesersek buraya sutut v.b birşey surmelimiyiz.

hdoğan
08-06-2016, 15:40
Sevgili h.dogan abi bu sene iki sürgüne kadar indirdigim yeni fidanlarimdan bazılarının sürgünleri 60,40,20 cm civarindalar acaba bunları teke indirmelimiyim yoksa geçmi kaldım,daha önce sanki nail abinin haziran sonunda lideri belirlersin dediğini hatırlıyorum,birde sürgünü nereden kesmeliyim eğer dipten kesersek buraya sutut v.b birşey surmelimiyiz.

Benim düşüncem yıl sonunda 160-170 cm nin üzerine çıkabilecek potansiyele sahip her fidan teke düşürülmeli ki ikinci yıl mart ayında tepe vurumu yapılarak 120 cm den itibaren birinci kat başlasın. Ancak bazı fidanlar varki 100- 110cm yi geçemeyeceği aşikar, bunlarda bir sonraki martta tepe vurumu zaten yapılamayacağı için teke düşürmek yerine bütün dallar bırakılmalı ki bir sonraki sene daha güçlü kök yapısıyla tek sürgünü 2-3-4 metrelere çıkabilsin.

Fotoğraf;
2014 Yılı Mart ayında tüplü olarak diktiğim ve 2015 mart ayında 170 civarında tepesi vurduğum fidanın 29 Mayıs 2016 tarihteki durumu..

recycan
08-06-2016, 21:30
Anladim abi teşekkür ederim,peki keseceğim sürgünlerin yerlerine sutut surmelimiyim sizce,birde diptenmi kesmeliyim.

hdoğan
08-06-2016, 23:02
Anladim abi teşekkür ederim,peki keseceğim sürgünlerin yerlerine sutut surmelimiyim sizce,birde diptenmi kesmeliyim.

Evet dipten keseceğiz, ayni yilin sürgünü kesildiğinde sutut a gerek yok. Vaktiniz var sürersenizde zarari yok.

recycan
09-06-2016, 09:20
Abi çok sağolun sayenizde öğreneceğiz.

hdoğan
09-06-2016, 10:48
Abi çok sağolun sayenizde öğreneceğiz.

Estağfurullah elimizden geldiğince..

recycan
12-06-2016, 09:54
Giriş Tarihi: 05-11-2015
Huseyin abi Bir haftadir yoğun yagmurdan olsa gerek gecen hafta hiçbirşey yoktu,şimdi bazı fidanlarda yapraklar bu sekilde,sanırım antraktoz hastaligi,şuan için yapabilecegim en erken cozum nedir.Bu yapraklari gövdeye bağlantı noktasindan almalıyım.Ceviz hastalıkları kismina fotoğrafını koydum.

hdoğan
12-06-2016, 20:01
[QUOTE=recycan;1467971]Giriş Tarihi: 05-11-2015
Huseyin abi Bir haftadir yoğun yagmurdan olsa gerek gecen hafta hiçbirşey yoktu,şimdi bazı fidanlarda ...

Çok şükür bahçemdeki cevizlerde şuana kadar hiç hastalık olmadı Hastalıklarla ilgili pek tecrübemde bilgimde yok. Hüseyin de güzel isim ama Adım Hakan :) Kolay gelsin

recycan
12-06-2016, 22:54
[QUOTE=recycan;1467971]Giriş Tarihi: 05-11-2015
Huseyin abi Bir haftadir yoğun yagmurdan olsa gerek gecen hafta hiçbirşey yoktu,şimdi bazı fidanlarda ...

Çok şükür bahçemdeki cevizlerde şuana kadar hiç hastalık olmadı Hastalıklarla ilgili pek tecrübemde bilgimde yok. Hüseyin de güzel isim ama Adım Hakan :) Kolay gelsin

Eyvallah Hakan abi.

hdoğan
16-07-2016, 14:19
Çok şükür, Vatanımıza kalkan eller kırıldı. Kırılacak. Bu hain sürüsü en ağır şekilde bunun bedelini ödeyecek..

Cemalın
30-07-2016, 19:24
Hakan bey öncelikle emeklerinize saglik..yaptiginiz asilar içinse tebrik ediyorum..bir sorum olacak acaba ceviz göz asisinda(t yama **** bilezik) dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler nelerdir..

gülso
02-08-2016, 20:32
Merhabalar.ben on tane altay cevizi aldım .mart ayında kastamonuya diktim. Ama cevizler ceviz değil sopa gibi duruyor. Sadece diplerinden daha yeni yaprak çıkardı.bu normal bişey mi.aldığım siteyi de aradım.henüz bi cevap alamadım.bilgisi olan varsa geri dönerse teşekkür ederim

Cemalın
02-08-2016, 23:52
Belliki fidanlar tutmamis diplerinden Piç sürgünler vermiş kardeş..canin sagolsun

hdoğan
04-08-2016, 16:54
[QUOTE=gülso;1474821]Merhabalar.ben on tane altay cevizi aldım .mart ayında kastamonuya diktim. Ama cevizler ceviz değil sopa gibi duruyor. Sadece diplerinden daha yeni yaprak çıkardı.bu normal bişey mi.aldığım siteyi de aradım.henüz bi cevap alamadım.bilgisi olan varsa geri dönerse teşekkür ederim[/QUOT

Bahardan itibaren yapraklanmadığına göre kurumuştur. Kasım aralık gibi aşılı sertifikalı yörenize uygun fidanlar alıp çıplak köklü dikerseniz zaman kaybetmemiş olursunuz. Selamlar

hdoğan
04-08-2016, 16:57
Hakan bey öncelikle emeklerinize saglik..yaptiginiz asilar içinse tebrik ediyorum..bir sorum olacak acaba ceviz göz asisinda(t yama **** bilezik) dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler nelerdir..

Benim göz aşılarında en çok kullandığın yama ve bilezik göz aşıları. Kolay kolay şaşmıyor. Her ikisinde de özellikle aşı gözünün bulunduğu kabuğun üst ve alt kısımlarının sıfır oturması, gözün arkasındaki odunsu dokunun aşı gözünün içinde kalması yani gözün arka kısmında boşluk olmaması, aşılanacak dalın ve aşı gözünün alındığı sürgünün pişkinleşmiş olması özellikle önemli selamlar

recycan
10-08-2016, 09:35
2672 nolu mesajimda koyduğum sadece 2 cevizim ve diğerleri boy olarak fena degil ama odunlaşma henüz yok gibi sürgünler yeşil ama kalinlasmaya basladlar acaba ekim kasima kadar kendilerini kışa hazirlarmilar,malum sonbahar erken donlari bizim burada büyük risk.Hakan abi aynı mesaji ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayanlar kısmınada atmıştım,sizin bir fikriniz varmı.

gülso
10-08-2016, 12:06
Durum bu..altay cevizindeki son durum

gülso
10-08-2016, 12:07
Hdoğan bey ilginize teşekkür ederim. Resmini paylaşmadan edemedim.bu tutmamış mı şimdi?

hdoğan
06-09-2016, 07:25
Tutmuş ama bu kadar geç sürgün vermesi garip. Ayrıca aşısız. Önce aşısız satmışlardı bu altay cevizlerini sonra aşılı satmayı denediler. Siz aşısız olarak almışsınız galiba, bununda hiç anlamı yok bence bir an önce ya uygun bir cinse aşılatın ya da yeni fidan dikin. Selamlar

Meletli
10-10-2016, 13:12
Sayın hdoğan bol ve bereketli hasatlar dilerim.Meyvenin kurutulmuş hali ile kabuklu ve iç ağırlıklarını paylaşabilirmisiniz.Dış yeşil kabukları hangi tarihlerde çatlamaya başladı,ayrıca içbüzüşmeye rastladınızmı acaba.Paylaşırsanız memnun oluruz.Selamlar.

king2016
10-10-2016, 13:13
çok güzel ağaçlarınız var, ilaçlama ve ağaçlara bakmak çok önemlidir.

hdoğan
10-10-2016, 15:31
Sayın hdoğan bol ve bereketli hasatlar dilerim.Meyvenin kurutulmuş hali ile kabuklu ve iç ağırlıklarını paylaşabilirmisiniz.Dış yeşil kabukları hangi tarihlerde çatlamaya başladı,ayrıca içbüzüşmeye rastladınızmı acaba.Paylaşırsanız memnun oluruz.Selamlar.
1Ekim de çatlama çok az vardï ancak çatlamasada başka zamanım olmadığı için hasat ettim.yeşil kabuğundan kolay ayrıldı kuruyunca tartarım. İç büzüşmesine şu ana kadar kırdıklarımda rastlamadım.***

coskunsarıkaya
10-10-2016, 21:29
Sayın hdogan;

Gözün gibi baktığın fidanların,büyüdüğünü görmek hele meyvesini toplamak

paha biçilemez olsa gerek.Mutluluğunuz daim,hasadınız bereketli olur İNŞALLAH

Bayramın 3.günü küçük chandler fidanlarda 2 adet ceviz kalmış onları kırdık

olgunlaşmadığını gördük.Bazı arkadaşların haklı olarak tedirgin olduğunu

hissettim.Demekki,Chandler yüksek rakımlarda da bulunduğu iklime ve

bölgeye adapte olabiliyor.Sizden gelen haber yüreklere su serpti diyebilirim.

Teşekkür ederiz kalın sağlıcakla.

alaoğlu
10-10-2016, 23:03
Bereketli olsun. Ağız tadıyla yersiniz inşallah. Forumun başında resimlerini gördüğümüz yakışıklılar ne kadar büyüdü acaba? Onlarında boylarını görmek isteriz üç yıl sonra...

alaoğlu
11-10-2016, 09:17
Maaşallah ekip kalabalıklaşmış :)

S.aziz
28-10-2016, 15:36
Uygun koşullarda bir ağacın yan dal verimi ne kadar yüksekse o ağaçtan alınacak verimde o kadar yüksek diye biliyorum. Uygun koşullarda chandler den kg olarak fazla verim veren bir yerli çeşit var mı? (Yani 12 yıllık bir chandler'den fazla verim veren 12 yıllık yerli bir çeşit var mı?) Hiç 10 yıl üzerinde chandler ağacı olan yokmu bir ağaçtan kaç kg verim almış birinci elden söyleyecek kimse yokmu? Rakımı ile birlikte yazıldığında kararsız olanlara ışık tutacağını düşünüyorum lütfen bu konuda bilgisi olanların, 10 yılın üzerinde chandler ağacı olanların yardımlarını bekliyoruz..

https://www.youtube.com/watch?v=H17Xh0AxQEc

Ataman çiftliği başlık eski ama yine de göndermek istedim

S.aziz
28-10-2016, 15:54
sayın doğan benim 2012 aralıkta tohumdan diktiğim çöğürler kurşun kalem kalınlığına bile gelmediler.siz şubatta dikip temmuzda aşı yapmıssınız bunu nasıl başardınız.birde bu çöğürlere hangi tür aşı yaptınız.

ayrıca aşının tepe kesiminden 12 gün sonra meyve almış:))) tebrikler