PDA

View Full Version : emineakman79 / Bahçe

Emine Akman
04-06-2013, 10:48
Bahçenin bulunduğu şehir : Kocaeli, Gölcük

Bahçenin büyüklüğü: 250, 300 metre kare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları:

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: Sahil, ılıman

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Sıfırdan başlayarak, yapıldı bahçe, ilk hali inşaat artıklarından ibaretti

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 3 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Sebzelik var çardak için düşünceler var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Bahçesi olan ve toprağı tutkuyla seven herkes gibi tamam bitti bahçe işi diyemiyorum, sürekli ne, nasıl daha iyi olurun peşindeyim.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Gül çeşitleri, yasemin, lavanta, europs, limoni servi, golden rider leylandi, galla, amaryllis, bodrum papatyası, şeftali,limon,portakal,erik,zeytin,nar,vişne

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Hepsi çocuğum ayrım yapamam aralarında

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Hortumla

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Gün aşırı suluyorum?

Toprak özellikleri Killi,taşlı zor bir toprak

Kompost yapıyor musunuz? Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Olmaz mı ben daha yolun başındayım, ilk başladığım zamanlarda güllerin aldığım gibi kalacaklarını zannedip, uzak dik diyenlere aldırış etmeyip yakın dikip, 1 sene sonra yer değiştirmek zorunda kalmam, bayagı ugrastırdı beni, bitkilerin hırpalanması da cabası

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Genelde mantar ve yaprak bitleri ile uğraşıyorum, bol bol da yabani ot temizliyorum:mad:

Bahçeniz organik mi? Pek değil

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Sığır gübresi ve kompoze gübre

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Hayır

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Hortumla suluyorum

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Etrafı açık, soğuk alıyor

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki Ağaçlar net ile tanışmışım, bu bahçeyi Ağaçlar net'ten ögrendıklerime borçluyum

Tetanoz aşısı oldunuz mu? Bu sorunun konuyla alakasını çözemesem de evet oldum

Emine Akman
04-06-2013, 10:58
Oturduğumuz bina bize ait. İlk katta dükkan var, evin ön cephesinde o nedenle dükkanın önünde 30 metre karelik bir alan ve 3 metre genişliğinde 7 metre uzunlugnda dükkan girişi için bir yurume yolu yaptırdık. Ama yine de kalan sağ ve sol kısımı çit çevirip bahçe yaptık.

413664

413665

Emine Akman
04-06-2013, 11:01
413667

Bu da başka bir açıdan,

413668

Emine Akman
04-06-2013, 11:07
Binanın sağ yanı, evin girişi

413669

Bu limoni servileri 2,5 yıl önce aldığımda pek çelimsizdiler, Ağaçlar Net'teki paylaşımlarda limoni servilerin 1 yılda büyüme durumlarını gösteren resimlere bakarak kendimi avutuyordum, şu an buna gerek kalmadı :p

Emine Akman
04-06-2013, 11:10
Girişteki limoni servilerin önüne çiçeklik yaptık, çimden ayrı olarak.

413670

Emine Akman
04-06-2013, 11:11
413671

413672

Emine Akman
04-06-2013, 11:19
413675

Emine Akman
04-06-2013, 11:23
Bir ara ortanca deliliğine tutulmuştum, evin girişindekiler çelikten kendi yetiştirdiklerim bu yıl 2. yılları, ilk yıl terasta köklendiler, kışa doğru bahçeye indirildiler, şimdi de kocaman kocaman çiçekleri ile gülümsüyorlar

413676

Emine Akman
04-06-2013, 11:26
Çelikten yetiştirdiklerimin büyümesini baklayemeden semt pazarından 2 tane ortanca almıştım, dukkanın girişindeki yolun 2 yanına ektim, işte bir tanesi yakından;

413677

h_dogan
04-06-2013, 12:44
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.
Tetanoz aşısının sorulmasının nedeni toprakla uğraşmamız. Sonuçta tetanoz mikrobu toprak kökenli yani sadece paslı metallerden bulaşmaz.

Kelebek
04-06-2013, 13:51
Sayfanız hayırlı olsun Sn.emineakman79.
Saygılar.

Emine Akman
04-06-2013, 16:16
Tesekkur ederim H-doğan, açıkçası alakasız bir soru olmadığndan emindim ama nedeni konusunda bir dip not düştüğümde aydınlatılacağımdan da emindim, tekrar tesekkur ederim.

Size de tesekkurler Sevgili Kelebek ve beğenisini esirgemeyen herkese...

Emine Akman
04-06-2013, 16:20
Aslında bu bahçenin öğretmeni Ağaçlar net. Ne yalan söyleyeyim inşaat bittiğinde böyle bir bahçem olacağını HAYAL dahi edemezdim. 3 senede adım adım oldu herşey. Eskiden de çiçek,bitki vs. severdim. Carrefour gibi yerlerden bitki aldgmda hep hayıflanrdım, bakımı nasıldır acaba,keske bır not, minik bir yazı olsa kenarında diye. E yoktu, benim de o günlerde bildiğim tek sey su vermek, ama hepsinin huyu, suyu karakteri ayrı. Bilmeyince küstük sana diye ölüp de beni terkedenler......:o

Emine Akman
04-06-2013, 16:27
O günlerde bahçe yapmaya karar verdik vermesine ama ne nedir nasıl yapılır 1 gr. fikrim yok. Gördüğüm her yaprak dökmeyen ağaç= çam benim için. Yine de bahçe nasıl düzenlenir, çim ne kadardır,nasıl bakılır diye nette aratınca (zaten bahçecilik ile ilgili çok fazla Türkçe kaynak yok) yolumun Ağaçlar Net'e düşmemesi mümkün müydü:)

Buraya uğrayıp da hemen içinden çıkmak çok çok zor:) 3 yıldır çıkamadım hele o günlerde gece yarılarına dek....

Emine Akman
04-06-2013, 16:37
Mesela belediyelerin çok sık kullandığı oya ağacını ben bu sitede tanıyıp aşık oldum, önceden çiçekli ağaç işte diyebileceğim bir şeyken. Kamelya....Ah kamelya...

Üniversite yıllarında tanıdıgım bir arkadaşımın dayısının fidanlığına,Sapanca'ya leylandi almaya gittiğimizde kamelyaları görüp de hemen almak istememin nedeni yine bu sitede kamelya ile önceden tanışmış olmam. 4 tane aldım. Ama daha yolun başında olmam, daha acemi olmam kamelya konusunda yanlış yapmama neden oldu. Evin girişine sağlı, sollu 2'şer tane diker güzel bir giriş yolu oluştururum diye düşünmüştüm. Halbuki kamelyanın güneşi pek sevmediğini aldıktan sonra öğrendim. Allahtan ön balkon büyük, 14 metre kare. İyi de mini bir orman oldu balkon, hesapta bu yoktu. 2 tanesini ön bahçeye aldık, 2 sene zor dayandı garipler, ruhlarına el-fatiha.....

Emine Akman
04-06-2013, 17:01
Yanlız şu da var, bir bitkiyi iyi tanıyabilmek için onunla haşır neşir olmak gerekiyor, tamam ön bahçe çok güneş alıyordu ama kamelyaları öldüren torağın sert, killi, ağır bir toprak olmasıydı. Çünkü kalan 2 tane kamelya şu an güneye bakan, bol güneşli balkonda 67 litrelik funda toprağı ile dolu 2 ayrı saksıda...Her yıl deli gibi sürgün veriyorlar, budadıklarımdan 2 kamelya ağacı daha çıkardı...Bahçedekiler 2 yıl can çektiler ne sürgünü, yaşamak içindi mücadeleleri...

413728

413729

413730

Emine Akman
04-06-2013, 17:08
Arka balkon küçük olduğundan yan yana ikisinin resmini tam görüntüleyemedim. Bu resimler de bu kış değil, önceki yıl çekildi, çiçekli iken:

413731

413732

413733

Cymbelina
04-06-2013, 17:08
Sn. Emine Akman, sayfanız hayırlı olsun:)

Balkonunuzun epey büyük olduğunu yazmışsınız, ne güzel;) Bir de balkon sayfası açmayı düşünür müsünüz? Büyük balkon hasretim dinsin;)

Emine Akman
04-06-2013, 17:26
Bu öyle bir aşk ki 250 metre kare bahçe yetmiyor önlü, arkalı 2 balkon da bundan nasibini alıyor. O bile yetmiyor 2 tane 33 metre kare teras balkonu var, henüz kış bahçesi neresi olsun, sade pergola nerde olsun diye karar veremediğimiz. Karar verip, işler bitince; bekle Yalova biz geliyoruz:D Sevgili Cemo'nun "nerde biraz toprak bulsam oraya bir şeyler sokuşturuyorum" lafına katıla katıla gülmüştüm. Bahçede yer kalmadı, balkonlar en büyük boy 67 litrelik 4 saksıda 2 kamelya, 2 yasemin. Büyüdükçe, yer değiştirme durumları da sürekli gündeme geliyor. Büyük, ön balkonda balkonun kenarında pervane çiçekli bir yasemin, iç kapının yanın da da pembe çiçekli bir yasemin vardı. Geçen sene kombinin yanında daha çok güneş gördğünden bol çiçekliydi, kombiyi kapamasın diye diğer yana alınca balkon kenarından 3 metre geride kaldı. Sonuç: bol bol yeşillik, çok çok az çiçek. 3. ve inşallah son yeri arka, güney balkon.

Bunlar geçen yılki halleri:

413734

413735

Emine Akman
04-06-2013, 17:34
Teşekkür ederim Cymbellina. O hasret bizde de vardı. Önceki evimiz hem kendi küçük hem balkonu küçüktü, uzun,ince....Karşılıklı 2 sandalye bile konamazdı. Yeni evi yapma işi bana düştü, evin metrekaresi de 160. Burdan çift daire çıkar diyenlere kulak asmadım, bir büyük bir de 8-9 metrekare küçük 2 balkonum var. Mütahit işi olsa yani satın almış olsaydım böyle bir şansım asla olmazdı. Çünkü kar amacı güdülerek, milimetre bile hesaplanarak yapılıyor şimdiki yeni binalar. Bizse yılların hasretiyle yaptık.Şimdi annem, millet 13, 14 metre kareyi fazladan bir oda olarak kullanırdı dese de:D dili ayrı söylüyor, gönlü ayrı..Ön balkondaki ceylan sardunyalar, sakız sardunyalar hep onun eseri...

Emine Akman
04-06-2013, 17:55
Pembe çiçekli yaseminin şimdiki hali, bakalım güneşi görünce önümüzdeki yıl yaprakları kadar çok çiçek verecek mi?

413769

Şunu da dip not olarak eklemek istiyorum, yaseminlerin resmini özellikle bu başlıkta paylaşmamın nedeni, bitkilerin huylarını, onlarla beraber yaşarken ögrendiğimi anlatırken örneklemek istememdi, umarım bahçe sayfasında balkondakilerin resimlerini koyarak yanlış yapmamışımdır. Ama balkonumda satın aldığım her bitkinin arkasındaki gizli el yine Ağaçlar net :p
Pervane çiçekli yasemini ben, ilk Limon'un sayfasında görmüş...vurulmuştum....Burda semt pazarında da görünce ki haliyle cılız,ince bir fidandı, satın aldım...Eve getirdim...Annem "Bu da nesi" diye dudak büktü, Limon'un sayfasındaki halini görünce "Hmmm" dedi,2. yıl yasemin biraz daha palazlanıp çiçek açınca yüzü güldü. Bu seneyse aynı yasemin boylanıp 7-8 metre olup balkonun ön kısmına sardırıldı, iyi...çiçek açtı...iyi...Çiçekleri geçmeye başlayınca....Vay başımıza gelen...Hele de annem gibi viledaya yapışık yaşayan bir kadın için:p Tek tek toplayarak kurtulmanın imkanı olmadığı için ki bunu da denedim...Buna da terasın yolu göründü:(

Emine Akman
04-06-2013, 20:19
Pervane çiçekli yaseminin bu resimdeki hali 1,5-2 yıl önceki hali:

413771

Bu hali de sakız sardunyaları bahçeden çekmeye çalışırken görülebildiği kadarıyla, resimler ışık ve makine yüzünden pek başarılı olmasa da fikir verebilir diye ekliyorum. Çünkü burdaki her paylaşım bir başkasına ışık olabiliyor. Bunu yaşamış biri olarak, bu sitenin 3 yıldır sessiz takipçisi ve öğrencisi olarak söylüyorum bunu.

413772

413773

Emine Akman
04-06-2013, 20:31
Son umudum bu resim, içlerinde en belirgini bu

413774

Emine Akman
04-06-2013, 21:12
Çitin önünde leylandilerin arasına aşılı sarmaşık gül de yabani sarmaşık gül de ektim. Ancak aşılı olan tırmanıcı çıktı. Çitte boşlukları dolduracağına yeni sürgünleri başlarını sürekli yukarı kaldırıyorlar. Yeni sürgünleri daha yeniyken iple,dikkatlice bağlamazsam ya kopuyorlar ya da kalınca bir kol olup yukarı gitmeye çalışıyor:mad:

413787

413788

Emine Akman
04-06-2013, 21:14
Bu da yabani sarmaşık gül, çiçekleri yeni yeni geçmeye başladı

413789

Emine Akman
04-06-2013, 21:23
Mahonya nam-ı diğer Amerikan sarıboya çalısını nisanda aldığımızda üzerlerinde sarı sarı çiçekleri vardı. Şimdilerde meyveleri oluşmaya başladı, yeni yapraklar oluşturmaya başladı;) Ben çalı olarak aslında ispirya (keçi sakalı) istiyordum ama Yalova Nostalji Fidancılıktaki Cemal Bey'in önerisiyle mahonya aldım ki çok da fikrim yoktu,alırken bitkiyi. Ama araştırdıkça, mevsime göre değişen yaprak rengi, çiçeği,meyvesi...

413795

fatihs
04-06-2013, 21:28
Bahçeniz,Çabanız,Sevginiz 10 Numara 5 yıldız...
Tebrikler ve Hoşgeldiniz

Emine Akman
04-06-2013, 21:33
Öğrenmenin, denemenin ne yaşı ne de sonu var. Bir gün ailece otururken bir komşumuz bahçesinden getirdiği,çekirdekten yetiştirdiğini söylediği şeftalilerden ikram etti. Sanki ömrümüzde ilk kez şeftali yedik, bayıldık. Taş attık da kolumuz mu yoruldu dedik, 3-4 saksıya biz de şeftali çekirdeği ektik, terasa koyup her gün suladık. 3 tane şeftali fidanımız oldu. İlk yıl çekirdekten başlarını uzattılar, 2,yıl saksıda biraz ele avuca geldiler, bu yıl da bahçeye indiler 3 eltiler:rolleyes:

İsterseniz gülün ömrümde gördüğüm çekirdekten yetişen ilk şeftali,bakalım meyvesini ne zaman göreceğiz, bir de budanır mı şimdiden bilmiyorum, elim de gitmyor ki...

413796

Emine Akman
04-06-2013, 21:35
Teşekkürler fatihs, hoşbulduk ama ben çoktandır burdaydım sadece arka sıralarda oturup sesimi çıkarmıyordum:)

Emine Akman
04-06-2013, 21:43
Bu resimdeki ortadaki leylandi, 2 yıl önce bir komşumun gittiği nikahta verilmiş. Minicik 2 fideydi, biri onda kaldı birini bana verdi. Ondaki daha o yıl öldü, bendeki şanslı çıktı, önce onu da biraz adam ettim sonra bahçeye..... Yanındaki alev ağacı da 2 kök fideydi ve yine bir komşudan hediye, o kadar kötü bir toprakta ancak bu kadar ilgi ile bu hale geldiler. Ayıptır söylemesi o komşumun mahallede hediye ettiği alev fideleri içinde en çok serpileni benimki:p Şımarıyor muyum ne, terbiyesiz beni:)

413798

Emine Akman
04-06-2013, 22:00
Sebze bahçesi olmadan yarım kalırdı bu bahçe

413802

413803

Emine Akman
04-06-2013, 22:13
Yine toprak yine toprak.. O kadar önemli ki bitkiler için torağın yapısı,kalitesi...İnşaat bitince harfiyatçımız elinde çok güzel bir toprak olduğunu, isteyip istemediğimizi sordu,olur dedik. Elbet bahçe yapacağız da zamanı var ama toprak gelsin,beklesin dedik. Acemilk...cahillik...üzerini örtmeyi akıl edemedik. Biz bahçeye başlayana dek aradan 2-3 ay geçti, üzerine yağmur yağdı,çocuklar oyun oynadı, kum gibi toprak oldu taş gibi,bahçeye o toprağı serdirsek de 1 veya 2 işçi birkaç gün onu adam etmekle uğraşacaktı ki biz de hem işçilerle uğraşmaktan bezmiştik hem de aç gözlü çocuklar gibi bir an önce bir bahçemiz olsun istiyorduk.....Harfiyatçımızdan başka toprak istedik, yeni toprak bahçeye döküldü....Hala çakıl topluyoruz içinden. Diğer bitkiler gelişse de zeytin kıl kuyruk gibi ne uzadı ne kısaldı, yaşar yaşamaz oldu çıktı. Annem de sebze bahçesinden çakıl toplamaktan bezdiği için ekim ayında sebze bahçesindeki toprağı temizletip yeni toprak serdirdik. Bu arada ordaki fidanlar da kepçeyle alınıp,yeniden dikildi.

O kılkuyruk zeytinin üstü yağmur gibi çiçek oldu bu yaz.....

413807

Doğa çok vefakar emek verip de karşılığını görmemek mümkün değil...

Emine Akman
07-05-2014, 23:31
Bahçenin her yıl resimlerini çekmek, günlük tutmak gibi. Bitkilerin 1 yıl önceki hallerini görünce insan inanamıyor. Fare kulakları, lavantalar....O mini mini şeyler mi bunlar dedirtiyor insana.

Emine Akman
07-05-2014, 23:35
Yine ön bahçe

Emine Akman
07-05-2014, 23:40
devam...

tarla kuşu
08-05-2014, 00:20
Çok güzelll. Cıvıl cıvıl bir bahçe. Sağlıkla kalın....

Emine Akman
08-05-2014, 14:33
Teşekkür ederim Tarla kuşu. Bahçemin ilk sene halini buldum eski resimlerden,en bile şaşrım farka..

pares
08-05-2014, 14:40
Bahceniz çok güzel olmuş Emine hanım, emeğinize sağlık

Emine Akman
08-05-2014, 14:48
Nerden nereye...

Emine Akman
08-05-2014, 14:52
Fare kulağının oluşturduğu bordür kolye gibi gülün altında

Emine Akman
08-05-2014, 14:54
Ön bahçede geçen yıl ektiğim 2 europs ile 2 çeşme papatyası mini mini, kökler görünüyordu. Kara kara ne eksemde bu alanı kapatsam diyordum. Bu yıl açık alan bırakmadılar, ne güzel

Emine Akman
08-05-2014, 14:59
Calla yıllardır çok sevdiğim bir çiçekti. 3 yıl önce bir tanıdığın verdiği bir minik kök bugün dünya güzeli 3 koca kök oldu

Emine Akman
08-05-2014, 15:00
Teşekkür ederim sevgili Parex

elif elif
08-05-2014, 15:33
ÇOK GÜZEL BAHÇENİZ...tebrikler

Emine Akman
08-05-2014, 17:01
Teşekkür ederim elif elif. Bir kaç resim daha eklesem mi;)

Emine Akman
08-05-2014, 17:03
Geçen sene Yalova'dan aldığım dresena bu sene sürpriz yapıp çiçek açtı, yasemine çok benzer bir kokusu var.

Emine Akman
08-05-2014, 17:09
Geçen yılki europsların hali ile bu yılki halleri:

Emine Akman
08-05-2014, 17:27
Aynı şey fare kulakları ile lavantalar için de geçerli. Lavantalar, bu yıl osmanlı şimşiri gibi oldular, resimlerde tam boyutları belli olmuyor ama en küçüğünün çapı 50 cm.

pria
08-05-2014, 17:28
Herşey harika..çoook güzel Emine Hanım..
Kolay gelsin..
Sefanız çok çok uzun sürsün..

Emine Akman
08-05-2014, 17:29
Geçen yılki mütevazi halleri...

Emine Akman
08-05-2014, 17:35
Aynı şey fare kulakları için de geçerli. İlk resim geçen yıldan, 2.ci ise bu yıl kışın çekildi. Ağaçların altında, çimlere set olmuş, halı gibi. Hatta bahçeden çıkıp kaldırıma taştılar.Fare kulaklarını ilk aldığımda annem dudak bükmüştü bu da nesi diye,şimdi benden çok seviyor:D

Emine Akman
08-05-2014, 17:40
Çok teşekkür ederim sevgili Pria, bahçe katında dükkan var o nedenle biz 2. kattaki balkonumuzdan seyretmeye doyamıyoruz. Görende görmemişin bir bahçesi olmuş diyecek diye düşünmüyor değiliz ama şimdiki yeni evimize taşındığımızda seyre değer hiç bir şey yok her yer taş her yer bina diyorduk. Şimdiyse alternatifimz var:p

elif elif
08-05-2014, 17:52
ben de bahçemin resimlerini paylaşmak istiyorum ama anlamadım nasıl yüklüyeceğim...konuyu yanıtlayamı yoksa yeni konuya mı tıklamam gerekiyor

Emine Akman
08-05-2014, 18:13
Sanırım 5 mesajdan sonra konu açma hakkınız oluyor. O zaman da üyelerin bahçeleri kısmında kendi bahçeniz için konu açabiliyorsunuz sevgili elif elif.

elif elif
08-05-2014, 18:15
teşekkürler...

Emine Akman
20-05-2014, 21:59
Geçen sene annemim çimi söküp lahana, fasülye ektiği yer şimdi onun evi...Kendi iyi hoş da ağaçları kemirme huyu kötü. Kendisine ayırdığımız 10 metre boyundaki bahçenin önce en sonundaki koca biberiyeyi kuşa çevirdi, sonra en baştaki ceviz fidanını hakkın rahmetine kavuşturdu. Geçen sene biberiye ile ceviz fidanının arasına ektiğimiz 8 limoni serviye bir şey yapmaz dedik. Bir kaçını bir iki kez kökünden söktü, yeniden yerlerine diktik ona da pek kızdık:mad: Yok bu kez de en baştaki limoni servinin alt dallarından başlayarak kemirmeye koyuldu. En nihayetinde annem canım ağaçlar baston gül gibi olacak deyince servilerin önüne tel çit çektik:p Sıkıysa şimdi dişlesin:D

sonkez
21-05-2014, 09:30
Ne güzel bir bahçeye dönüştürmüşsünüz öyle.Verilen emekler hiçbir zaman karşılıksız kalmıyor.Sıhhat ve huzurla oturun inşallah..

Emine Akman
21-05-2014, 14:29
Haklısınız Sonkez, ve çok teşekkür ederim, çok mutlu ettiniz beni.Verilen emekler konusunda haklısınız.İnsan hayatta "verdiği tüm emeklerin karşılığını" maalesef umduğu gibi bulamıyor. Ama doğa öyle değil, bir verip bin alınan bir güzellik. Tekrar teşekkür ederim, sizde sağlık ve huzurla kalın dilerim.

Emine Akman
23-05-2014, 20:55
Bu gül osiria mı bilmiyorum. Resimde ne kadar belirgin bilmiyorum ama petallerin arka kısmı beyaz ön yüzü krmızı. Hani derler ya, gözü namazda olanın kulağı ezanda olurmuş diye...Bu gülü aldığım gün Derince Eğitim Araştırma Hastanesine annemin kontrolleri için gittik. Sabahın yedisinden öğlen üç buçuğa dek haşat olduk. O yorgunlukla semt pazarına gidelim, gitmeyelim derken gitmeye karar verdik. Pazarın girişinde önce bir kadında gördüm, biraz daha ilerledim bu kez de bir adam almış aynı gülden, inşallah kalmıştır diye pazarın sonundaki çiçek sergisine neredeyse koştur koştur gittim....E mutlu son. Ama bunu bahçeye ekmeyeceğim

Emine Akman
23-05-2014, 21:06
Çiçekçiler ne yapıyorlar nasıl yapıyorlar hala akıl sır erdirebilmiş değilim. Gülü daha büyük bir saksıya geçirmeye çalışınca hayret ettim, kök neredeyse yeni olurmuş, toprağını dağıtmadan çıkarana dek canım çıktı, incecik bir sap, hani ucundan tutup da üretim saksısından almam imkansız, kök o 3-4 litrelik kabı doldurmuş olsa tuttuğum gibi gül çıkardı.... Bu yıl bahçemdeki sarmaşık gülden kasımda bir çelik alıp köklendirdim, büyük saksıya alayım dediğimde kökleri saksıyı doldurmuştu ama üzerinde 1 tane tomurcuk yok, öbüründe de neredeyse kök yok üstünde 3 tomurcuk.....Nasıl bir iştir anlamadım.

Emine Akman
23-05-2014, 21:20
Bu yıl 2 terasa nisan başı gibi 8 tane sarmaşık gül, 12 tane de çalı gül aldım. Sarmaşıkları 67 litrelik saksılara, çalı gülleri 47 litreliklere geçirdim. Akabinde 1 ay boyunca göz açtırmayan yağmurlar başladı. 3 sarmaşık gülüm bir anda öldü, hakikaten bir anda gittiler. 2 tanesinin gövdeleri kararmaya başlamış, birinin yaprakları bir anda hepsi birden sararmış dökülüyordu. Diğerlerinde de hastalık belirtileri başlamıştı. Hepsine mantar ilacı verdim, Allahtan yağmurlarda dindi o dönemde. Bahçedeki sarmaşık güllerde sıkıntı yok ama üst kattakiler gidiyor. Saksılarda drenaj sorunu da yok....Havalar toplayınca gülleri aldığım satıcıya gittim ölen sarmaşık güllerin yerine yenilerini almaya...İşin garibi 1 hafta önce pazarda tüm satıcılarda sarmaşık gül fidanları varken o hafta çalı gülleri var diğerler yoktu. Bizim aldığımız satıcıda da durum aynıydı. " Sen 3 gülünü kaybetmişsin, bir hastalık geldi benim aldığım yerdeki adam, 2 tır gülü kaybetti" dedi.....O hastalık getiren yağmurlu günlerde terastaki güllerimden birinden çektiğim bir iki resim...

Emine Akman
23-05-2014, 21:24
Bunlar da bahçedeki minik çiçekli sarmaşık gülleri, yerleri öpüyor çiçekleri, kesmeye kıyamadım...

Emine Akman
24-05-2014, 14:05
İki, üç rengin karışımı güllere bayılıyorum, kimi kırçıllı oluyor ama kimileri de böyle suluboyayla çizilmiş gibi...

Emine Akman
24-05-2014, 14:10
3,5 yıl önce leylandileri aldığımızda, fidanlık sahibinin 2 tane hediye ettiği konik ladin. Leylandilerin her yıl tepe sürgünlerini kesmesem boyları şu an 3 metreyi geçecekti. Bu tontoş, çitle aynı boy 78 cm, annem onları kedi severmiş gibi seviyor, dikenli kedi:D

Emine Akman
26-05-2014, 16:38
Köpeğimiz Poyraz, annemin geçen yıl lahana ektiği yere yerleşince, bahçenin diğer yanına set çektik, çimleri söktük, bu kısmı sebze bahçesine ek olarak kullanmaya başladık.

Emine Akman
26-05-2014, 16:44
Biz bahçenin bu kısmını düzenlemeye çalışırken, köpek kılıklı kaynanamız çok söylendi bize:p Otla, toprakla ugrasacağınıza gelin benimle oynayın diye. Baktı olmadı,artık sırtını tellere dayayıp, gözleriyle "sevin beni" demeye başladı. O günden sonra da ne zaman bahçenin o kısmına geçsek hep aynı şekilde davranıyor, "oynamayacaksanız sevin beni"...

Emine Akman
26-05-2014, 22:13
Bu seneki terasa aldığım sarmaşık fidanlarının başına gelenler ve 3,5 yıl önce bahçeyi ilk düzenlemeye başladığımızda yeni aldığımız leylandi fidanlarıyla yaşadıklarım bana şunu öğretti ki, mantar, kök boğazı çürüklüğü gibi hastalıklar genelde genç fidanları daha şiddetli etkiliyor. Bahçeye leylandileri ilk ektiğimzde aylardan kasımdı ve fidanlar ince, uzun, sırık gibi cılız şeylerdi. Ben de şimdi terastaki güllerin gözünün içine baktığım gibi onların üzerine titriyorum, bir an önce gelişip serpilsinler istiyorum. O yılın bahar aylarında bir baktık fidanların birden yaprakları sararmaya başladı. Kiminin daha az ama bir tanesi neredeyse ölecek hatta ölmesine ramak kalmış. Biz de yolun "en" başındaki bahçıvanlar olarak neredeyse hiç bir şey bilmiyoruz. Kendi kendimize tahmin yürütüyoruz. Acaba çok mu gübre verdik, yok ağacın altındaki çimleri kaldırdık, kökleri mi zedeledik diye. Bir gün dayanamadım, fidanları aldığımız yer tanıdıktı açtım sordum, ağacın durumu bu, acaba ne olabilir diye. Fidanlık sahibi, ağacı yerinden çıkarıp köklere bakmamı ve onu yine aramamı söyledi. Fidan daha taze olduğu için köklerini henüz sağa sola dağıtamamış, haliyle yerinden çıkarmak kolay oldu. Baktık, köklerin bir kısmı siyahlaşmış, bir kısmı daha açık kahverengi. Fidanlık sahibi, bunun kök çürüklüğü olabileceğini bir çeşit mantarın bunu yapabileceğini söyledi. İlaç olarak da cupravit önerdi. Ağacın da büyük ihtimal ölmeyeceğini ama sararıp dökülen yaprak ve dallarının kendini toplamasının zaman alabileceğini söyledi.

O ilk yıl Cupraviti kullandıktan sonra diğer leylandilerde de başlayan sararma ve dökülmeler durdu. Ertesi yıl mantar ilaçlamasını bir daha yaptım, ama son 2 yıldır yapmadım. O öldü ölecek leylandinin daha doğrusu biz o vakitler ona "yaşar-ne yaşar ne yaşamaz" diyorduk, bugünkü hali ve diğerlerine nazaran aradaki gelişim farkı

emel262
27-05-2014, 08:48
güllerinize bayıldım :)

resimsel
09-07-2014, 13:09
Sn.Emine Akman,
sizin bahçenin ilk hallerini görmemiştim,hani demişsiniz ya nerden nereye? tam da öyle olmuş ellerinize gönlünüze sağlık harika olmuş.

Ahkut06
04-12-2014, 12:43
Masallah guzel bahce sahane cicekler..cok emek var cok belli..tesekkurler ki bizlerle bu guzel cicekleri paylastiniz..

Emine Akman
21-05-2016, 21:55
2 yıl olmuş bahçe sayfamı düzenlemeyeli. Aslında bahçemden hiç kopöadım ama foruma girmeye fırsat bulamadım. 2 sene sonra bakalım neler değişmiş

Emine Akman
21-05-2016, 21:58
Gül benim sevdam,gül benim tutkum. O tutku için bayagı yer gezip,araştırıp iyice çoştum. Girişteki baston gülü bu yıl Yalova Koruköyden 25 tlye aldım,pazarlık etsem 20 bile olabilirdi. Buradaki semt pazarındaki 10 tllik güller orada 4-5,biraz daha gürbüzse ancak 10 tl.

Emine Akman
21-05-2016, 22:02
Kendimi bildim bileli güllerri severdim ama 3 şey bu konuda derinden araştırmalar yapmama neden oldu.

İlki Güler abla'mın bir mesajında "yerli güller birkaç günde kestane gibi patlıyor,çabuk geçiyor oysa İtalya'dan getirdiğim gülüm hem tabak kadar açıyor hemde günlerce geçmiyor" Yerli gül-yabancı gül diye birşey mi varmış dedim, gül güldür 3-5 rengi vardır o kadar:) Şu an o anki cehaletime ölesiye gülüyorum. Resimlerle sohbete devam etsem nasıl olur:)

Emine Akman
21-05-2016, 22:09
Diğeri Ekerler Roses'ın Gül Marketi sitesini bahçe macerama başladığım dönemlerde takriben 5 yıl kadar önce keşfetmem oldu. Öyle böyle değil ağzımın suyu akıyordu resmen.İlk yıl kış gibi aradım,elimizde gül yok dediler....Aaaa dedim,bu nasıl iş,bu nasıl müesseese dedim,hiç güven vermedi...Meger yıne cehaletin kurbanı oluyormuşum...2.yıl yine aradım yok,ama yine kışın arıyorum,3.yıl nasıl olduysa yazın aradım,ön siparişi verdim (nihayet).

Emine Akman
21-05-2016, 22:16
Ekerler'in ürettiği Kordes güllerini yabancı kaynaklarda araştırırken olan oldu,ben bittim...Meger Yerli gül diye birşey yokmuş. Labaratuvar ortamında çeşitli gül tohumlarının belirli oranda karıştırılıp,melezlenmesiyle farklı türlerde ne çok gül elde edilebiliyormuş.Her yıl uluslararası yarışmalar,değerlendirmeler. Bu işi dünya çapında isim,marka haline gelebilen firmalar var.Kordes,Tantau,Austin,Delbard......gördükçe o envai çeşitte gülleri kendimden nasıl geçmem.....

Emine Akman
21-05-2016, 22:22
Ah ben doyarmıyım,gözüm-gönlüm doyar mı? ****** hayır. Nette araştırıken Rosen Tantau'nun Türkiye'de bir üreticisi oldugunu buldum. Onu da ilk yıl aradım,perakende satışımız yoktur dediler. 2.yıl bir tanıdıkla Almanya'dan paypalle ödeme yapıp çıplak köklü gül alayım dedim,gümrüğe takılıp 3 gül için zaten euro dünya para bir o kadar da gümrükte sürünmeyeyim dedim. Rosen Tantau'nun numarasını aradım. Derdimi-gül aşkımı anlatınca perakende göndermiyoruz ama Adapazarın'daki fidanlığımıza giderseniz alırsınız dediler......****** gittm:)

Emine Akman
21-05-2016, 22:25
Ama doyamadım Ekerlerden yine 25 tane daha gül sipariş ettim. Bahçede yer kalmadı...Ne yapılacak,45 ve 67 litrelik saksıları formal düzende bahçeye dizdim

Emine Akman
21-05-2016, 22:28
Yeşil aşkı başka birşey

Emine Akman
21-05-2016, 22:30
Ekerlerden aldığım güller, caramel antike,romantik antike

Emine Akman
21-05-2016, 22:33
Larissa,lemon pompon

Emine Akman
21-05-2016, 22:35
Spellwark..Allahım bu gül her gün başka bir tonda karşıma çıkan bir güzel

Emine Akman
21-05-2016, 22:38
Orkan...Maalesef küçük çiçekleri oldugu halde sarı,kırmızı,turuncu renk oyunlarıyla baş döndüren bir gül. Geçen yıldan elimde tek bir resim var,bu yıl açtıkça ekleyeceğim.

Emine Akman
21-05-2016, 22:40
Vulcanica

Emine Akman
21-05-2016, 22:42
Semt pazarından aldıgım güllerden...