PDA

View Full Version : Ceviz bahçesi için devlet desteği nasıl alınır?

bulgur
20-05-2013, 13:07
Devlet teşviği ya da kredi imkanı varmı sıfırdan bahçe kurmak kredi sağlayabilir mi devlet

parlasanteberi
20-05-2013, 13:25
Merhaba arkadaşlar
aranızda devlet desteği veya kredi çekip bahçe kuran arkadaşlar varmı ? Eğer varsa nasıl bir yol izlememiz lazım.

sedatkso
20-05-2013, 21:43
Orman bakanlığı kredi veriyormuş proje hazırlanmak gerekiyormuş.haftaya araştırmaya başlayacağım.ogrenirsem yazarım burdan.

goksal
20-05-2013, 21:57
sayın bulgur bu konu ile ilgili en net cevabı il tarım müdürlüğünden alabilirsiniz.benim bildiğim devlet ziraat bankası aracıığı ile kredi imkanı sunuyor.Ama tam detaylı bilgim yok Ayrıca ziraat bankasından da bilgi alabilirsiniz

bulgur
20-05-2013, 22:27
sayın bulgur bu konu ile ilgili en net cevabı il tarım müdürlüğünden alabilirsiniz.benim bildiğim devlet ziraat bankası aracıığı ile kredi imkanı sunuyor.Ama tam detaylı bilgim yok Ayrıca ziraat bankasından da bilgi alabilirsiniz

teşekkürler sağ olun en azından nerden başlayacağımı buldum çok sağ olun.

Ecz
21-05-2013, 03:14
Merhaba.

Ben geçen hafta önce Tarım Bakanlığı ardından da Orman Bakanlığına gidip bilgi aldım. Göksal beyin dediği gibi
-Tarım il müdürlüğüne gidip başvuruyorsunuz.
-Projelendiriliyor burada ve toprak analizi yaptırılıyor.
-Bir kaç işlemden sonra sizin bahçe büyüklüğü, dikim sıklığı, cinsi, elektrik & su durumu gibi çeşitli durumlara göre kredi çıkarıyorlar.
-Bakanliktaki kişi bana 50 dönüm için aşağı yukarı 40.000 tl çıkar dedi ama çok iyimser geldi bana.
-Geri ödemesi 15 yıl sonra.
-Fakat kredi size çıkınca pat diye vermiyorlar. Mesala çit için önce yapıyorsunuz sonra gidip tarım il müdürlüğüne başvuruyorsunuz, size çıkan krediden size gerekli bir kısmını veriyorlar. Yani önce is sonra para.
-Tarım bakanlığının hibeleri de var.
-İnternetten biraz araştırınca oldukça dokümana ulaşabilirsiniz.
-Faiz oranları ziraat bankasının zirai faizlerinin 7 de 1 i oranında. Oldukça düşük.

parlasanteberi
21-05-2013, 13:16
MERHABA ECZ. ÖNCELİKLE İLGİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM 1 - 2 SORUM OLCAK

1. TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YENİMAHALLEDİKİ YERE Mİ BAŞVURUYORUZ.
2. ORMAN BAKANLIĞININ HANGİ ŞUBESİ ve BİRİMİNE BAŞVURUYORUZ

Ecz
21-05-2013, 15:59
Gece geç saatte yazdığımdan yanlış yazmışım. Kusura bakmayın. Tarım değil de orman il müdürlüklerine başvuru yapılıyor kredi için.

Bütün illerdeki orman il müdürlükleri adresi : İl Çevre ve Orman Müdürlükleri Adres ve Telefon Bilgileri (http://www.paketaritma.net/cevre-orman-il-mudurlukleri.html)

İl müdürlüklerine başvuru yapılıyor, onayı da bölge müdürlükleri veriyor diye biliyorum.

ncp1963
21-05-2013, 16:20
selamlar

sanırım tarım bakanlığından nasıl destekleme alındığını bilmeyen yoktur tarım bakanlığı iki türlü destekleme veriyor bu paralar hibe.

1. standart fidan desteklemesi dekara 100 tl
2. mavi serifikalı fidan desteklemesi dekara 250 diye biliyorum ama mavi sertifikalı fidan bulabilirseniz ve bulduğunuzdada o kadar parayı verirseniz :)

bu işlemler için il veya ilçe tarım müdürlüklerine gitmeniz yeterli olacaktır oradan sizi yönlendirirler.

Orman bakanlığından kredi kullanmak isterseniz çok uğraşmanıza gerek yok hiç bir yere gitmeden serbest çalışan bir orman mühendisi bulmanız yeterli olacaktır çünki serbest çalışan orman mühendisinin hazırlayacağı proje olmazsa hiç bir evrakınızı kabul etmeyecekler.

bu parayı 15 yıl sonra tek seferde üzerine her yıl için ziraat bankasının kredilere uyguladığı faizin 7 de biri eklenerek ödemek zorundasınız.
kredi miktarına gelince dekara yaklaşık 320 tl bunuda kademeli olarak alabiliyorsunuz.

kim size bu paradan daha çoğunu alırım derse yalan söyler. bunun içinde proje masraflarıda dahil.

parlasanteberi
22-05-2013, 10:54
SAYIN ECZ ve NCP163 BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.

cukurovalı
22-05-2013, 13:05
Orman Bakanlığı krediyi şahıs arazileri için mi veriyor, yoksa vasfını yitirmiş orman arazilerinin kiralanarak ağaçlandırılması içinmi.

ideaid
11-08-2013, 15:27
Orman Bakanlığı krediyi şahıs arazileri için mi veriyor, yoksa vasfını yitirmiş orman arazilerinin kiralanarak ağaçlandırılması içinmi.

öyle bir ayrım olacağını zannetmiyorum. Bildiğim kadarıyla desteklerden faydalanabilmeniz için tarlanızın 10 dönümden fazla olması, serifikalı fidan kullanmanız ve kapama bir bahçe olması yeterli. tabi öncelikli olarak Çiftçi kayıt sistemine kaydolunuyor.

vetinte
27-08-2013, 17:07
Sayın Bulgur,
Tarım Bakanlığı, büyüklüğü en az 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken
herkese başvuru halinde dekar başına 100 TL hibe destek veriyor.
Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve -her yıl tarih değişebilir- 31 Temmuz tarihine kadar Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne , fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile birlikte başvurmanız gerekli.
İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar.
Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.
Bu yazdığım süreci yaşayan yeni bir çiftçi olarak;
Size, bahçe yetiştirmek gibi bu güzel uğraşta kolaylıklar diliyorum.

aksazli
28-08-2013, 11:03
bu kredi işlerini oldum olası sevmedim. bir sürü teferruat ve uğraştan sonra parayı sana nakit olarak vermiyorlar.

bende damlama sulama sistemi kurmak için araştırdım. sonuçta vazgeçtim.

sebebi benim 8 dönüm erik ve kiraz bahçeme havuz yapılacak önce sonra diğerleri. ziraat bankası krediyi çıkarıyor ama senin eline tek kuruş geçmiyor yapılacak işleri veriyorlar birine onlar işi bitirince bahçeyi teslim ediyorlar.

ama 10 bin tl ile bitecek iş oluyor 20 bin tl fazladan benden 10 çıkıyor. bankadan çıkıyor derseniz sonuçta bankaya geri ben ödeyeceğim.

bir düzen kurulmuş herkes yolunu buluyor.

abim bahçeyi kazdırdı naylonla kapattı oldu bizim havuz en fazla 1000 tl masraf

ben 500 tl verdim honda su motoru aldım topu 100 tl den 5 top damlama borusu aldım etti 1000 tl daha

dereden tarlaya suyu basmak için kangal boru alındı 60 lık vana eklemeler diyelim ki 1000 tl de onlar tutsun

etti 3 bin tl bizim ziraat bankasından kullanacağımız kredi 15 tl idi bu anca yetiyordu. onların kuracağı sistemin aynısını kendi imkanımızla kursak 7 bilemedin 8 bin tl masraf vardı.

şu anda yapay havuzuda kullanmıyoruz dereden direkt tarlayı suluyoruz.başlangıçta bu şekil yapsak en fazla 2 bin tl ye işi bitirecekmişiz.

kredi kullanacak arkadaşlar paranın tamamı size veriliyormu

yoksa sizin adınıza başkalarına iş yaptırma karşılığı mı veriliyor dikkat edin.

ikinci şık oluyorsa bulaşmayın derim.

adalet
07-11-2013, 16:53
20 dönüm 6 yasında üzüm bağının içine ceviz dikilmesi için tarım il müdürlüğüne başvurulsa acaba kabul edilirmi.

patipatya
14-12-2013, 22:55
Sayın Bulgur,
Tarım Bakanlığı, büyüklüğü en az 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken
herkese başvuru halinde dekar başına 100 TL hibe destek veriyor.
Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve -her yıl tarih değişebilir- 31 Temmuz tarihine kadar Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne , fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile birlikte başvurmanız gerekli.
İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar.
Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.
Bu yazdığım süreci yaşayan yeni bir çiftçi olarak;
Size, bahçe yetiştirmek gibi bu güzel uğraşta kolaylıklar diliyorum.

Sn vetinte

Destekleme bir kereye mahsus olarak mı veriliyor yoksa belirli bir süre verilmeye devam ediliyormu? Bu desteklemeden başkaca desteklemeler mevcut mu bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

serdem809
11-11-2014, 14:24
Merhabalar,

62 dönüm arazi için devletten almayı hak ettiğim destek, 42.000 TL'si Orman Bakanlığı’ndan, 6.200 TL'si Tarım Bakanlığı’ndan olmak üzere toplam 48.200 TL. Orman Bakanlığı 32.000 TL’yi Mayıs sonunda ödedi, kalan 10.000 TL’yi ağaçlarımın bakımını yaparsam sanırım 2 yıl içinde iki taksit halinde alacağım. Tarım Bakanlığı’nın desteği de Kasım gibi ödenecekmiş. Ayrıca bu yıl ÇKS gübre-mazot-toprak analiz desteği olarak 700 TL civarında bir para aldım.
yazmışsınız. bu konu ile ilgili Orman Bakanlığı 42.000 TL hangi ödenek ile size ödeme yaptığını merak ettim.

Ormancı_ali06
12-11-2014, 16:25
Syn.Serdem809,

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kredi olarak ödenen bu para özel ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Özel Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Sadece şahsi arazileriniz üzerinde değil orman arazileri ve hazine arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de özel ağaçlandırma yapabiliyorsunuz.

Proje yatırım giderleri içerisinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 yıllık bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası çiftçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile). Bu kredi ile 2013 yılında Tokat/Zile de 70 dönümlük bir ceviz bahçesi kurdum. Tabiiki aldıgım para yaptığım harcamaları karşılamaya yetmedi ama büyük katkı sağladı.

Orman Genel Müdürlüğü 0,5 Ha (5 Dönüm) ve üzeri arazilerde projelendirme koşulu ile bu krediyi kullandırmaktadır.

Araziniz 15 dönüm ve üzerinde ise özel ağaçlandırma kapsamında kredi kullanmanızı tavsiye ederim. Daha küçük sahalarda 3-3,5bin TL civarındaki proje ücretleri göz önünde bulundurulduğunda pek ekonomik olmayacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

arkeo
13-11-2014, 08:54
Syn.Serdem809,

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kredi olarak ödenen bu para özel ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Özel Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Sadece şahsi arazileriniz üzerinde değil orman arazileri ve hazine arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de özel ağaçlandırma yapabiliyorsunuz.

Proje yatırım giderleri içerisinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 yıllık bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası çiftçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile). Bu kredi ile 2013 yılında Tokat/Zile de 70 dönümlük bir ceviz bahçesi kurdum. Tabiiki aldıgım para yaptığım harcamaları karşılamaya yetmedi ama büyük katkı sağladı.

Orman Genel Müdürlüğü 0,5 Ha (5 Dönüm) ve üzeri arazilerde projelendirme koşulu ile bu krediyi kullandırmaktadır.

Araziniz 15 dönüm ve üzerinde ise özel ağaçlandırma kapsamında kredi kullanmanızı tavsiye ederim. Daha küçük sahalarda 3-3,5bin TL civarındaki proje ücretleri göz önünde bulundurulduğunda pek ekonomik olmayacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Bir konuyu düzeltmek isterim, orman arazisi kura ile tahsis edilirken hazine arazisi açık artırma usulü ile devrediliyor.

Hazine taşınmazının kiralanışı ile ilgili Milli Emlak 358 nolu tebliğ 8./9. maddeler okunup detaylı bilgi sahibi olunabilir.

http://www.bal-def.gov.tr/2013/20130917-10.htm

hzal
13-11-2014, 12:41
Ceviz ürününe 2013 yılında ödenen tarımsal destekleme miktarları

Destek Adı Ödenen Miktar (TL)
Toprak Analizi Desteklemeleri Dekar başı 2,5 Lira
Mazot Desteklemeleri Dekar başı 4,3 Lira
Gübre Desteklemeleri Dekar başı 5,5 Lira
Sertifikalı Fidan Desteklemeleri Dekar başı 100 Lira
Organik Tarım Desteği Dekar başı 50 Lira
İyi Tarım Uygulamaları Desteklemeleri Dekar başı 25 Lira

Ormancı_ali06
13-11-2014, 15:44
Evet hazine arazilerinde öncelik sahibi kriteri yok ise açıkartırma tabiri daha doğru olacaktır. Düzeltme için syn. akeo'ya teşekür ediyorum.

vetinte
14-11-2014, 10:17
Sertifikalı fidan için Tarım Bakanlıgı tarafından verilen dekar başına 100 TL hibe destek Bir defaya mahsus olarak veriliyor.
Ancak sizin hibe aldıgınız bu fidanlara bakım yükümlülüğünüz 5 yıl boyunca devam ediyor.
Her yıl yapılan denetimler sonucunda agaclara gerektiği gibi bakım yapılmadıgı tespit edilirse alınan hibe bedeli geri ödemek zorundasınız.

Ormancı_ali06
14-11-2014, 10:51
Selamlar,
Konu ile ilgili daha önce de saha tahsisi konusunda bir yorum yapmıştım. Daha açıklayıcı olması amacı ile bu işe yeni girecek arkadaşlara izlemeleri gereken yolu özetlemek isterim.
A-Özel Ağaçlandırma yapılacak alan şahıs arazisi ise
1. Sahaya ait Tapu, Güncel Tapu Kaydı, Koordinatlı Çaplı Tasarruf Belgesi ile sahanın bulunduğu Orman İşletme Müdürlüğüne Özel Ağaçlandırma yapmak istediğinize dair bir dilekçe ile müracat edilmelidir. Saha büyüklüğü en az 0,5 Ha (5 dönüm). Saha bir başkasına ait ise noter onaylı bir kiralama sözleşmesi **** muvafakat alınır. Sözleşme süresi ağaçların idare süresi olarak yazılmalıdır.
2. İlgili dilekçenize gelecek olan cevap ile sizden 3 ay içerisinde Serbest Ormancılık bürosu/Şirketi ne Özel Ağaçlandırma Uygulama Projesi Yaptırmanız istenir.
3. Bu işlemlerin akabinde yapmanız gereken ilk şey bu işlerde uzman bir orman mühendisi arkadaş ile görüşüp sahaya ait toprak ve su analizlerini yaptırmanız olacaktır.
4. Çıkacak analiz sonuçlarına göre sahaya dikilecek tür konusunda karar verilir.
5. Projeci mühendis arkadaş ile birlikte tesiste kullanılacak dikim aralık mesafeleri belirlenerek kullanılacak fidan adeti çıkartılır. Unutulmamalıdır ki alınacak kredide fidan miktarı büyük pay teşkil etmektedir.
6. Fidan türü, dikim aralıkları gibi konular netleştirildikten sonra sahanın durumuna göre yapılacak sahanın ihatası (etrafının tel örgü ile çevrelenmesi), saha içi servis yolu ihtiyacı, toprak işleme, fidan çukurlarının açılması, sulama için kullanılacak suyun depolanması, damla sulama ve sahanın %6 sını geçmemek kaydı ile yerleşim alanı ayrılması gibi hususlar projeye eklenerek proje yatırım giderleri belirlenecektir.
7. Proje Serbest Orman Mühendisi tarafından tanzim edildikten sonra ilgili orman bölge müdürlüğüne onaya sunulur. Bölge Müdürlüğü onayı yapıldıktan sonra müracat sahibi bir dilekçe ile bu sahadaki masrafları için kredi kullanma talebini ilgili orman işletme müdürlüğüne sunar.
8. Müracat sahibi projede öngörülen tüm işlemleri saha üzerinde uygulamak zorundadır. Saha tesisine başlanıldıktan sonra işler yapıldıkça Orman Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen kredi ilgilisine ödenir. Ödeme işlemi talep sahibinin isteğine göre ister aşamalı olarak isterse tüm işlemler tamamlandıktan sonra tek seferde talep sahibinin daha önceden vermiş olduğu banka hesabına yatar.
9. Alınan kredi Çiftçi kredisi faiz oranının yaklaşık 1/7'si oranında olmakla birlikte geri ödemesi 15 Yıl sonra tek seferde yapılmaktadır.
10. Krediye Konu İş Kalemleri
- Proje Yapım Bedeli
- Fidan Bedeli
- Arazi Hazırlığı
- İhata (Dikenli Tel)
- Sahanın 3 yıllık bakım bedeli
B. Saha Orman veya Hazine den tahsis alınmışsa
1. Bu tür sahalarda projelendirme işlemi şahıs arazilerindeki gibi olup müracat aşamasında istenilen Tapu, Güncel Tapu Kaydı, Koordinatlı Çaplı Tasarruf belgesi vb. evraklar yerine sadece Saha Tahsis belgesi verilir.
NOT: Projede öngörülen faaliyetlerin daha sonra proje sahibi tarafından uygulanacak olması nedeni ile projeyi yapacak orman mühendisi arkadaşın daha önce özel ağaçlandırma yapmış genel müdürlüğün usül ve esasları hakkında fikir sahibi, konusunda uzman bir arkadaş olmasında fayda vardır. Unutmayın proje ile çelişen uygulamalar neticesinde saha kontrolü yapılacağından kredi tahsisi yapılmış olsa bile ödeme yapılmayacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ

serdem809
15-11-2014, 14:47
Ceviz ürününe 2013 yılında ödenen tarımsal destekleme miktarları

Destek Adı Ödenen Miktar (TL)
Toprak Analizi Desteklemeleri Dekar başı 2,5 Lira
Mazot Desteklemeleri Dekar başı 4,3 Lira
Gübre Desteklemeleri Dekar başı 5,5 Lira
Sertifikalı Fidan Desteklemeleri Dekar başı 100 Lira
Organik Tarım Desteği Dekar başı 50 Lira
İyi Tarım Uygulamaları Desteklemeleri Dekar başı 25 Lira

teşekkürler hzal

peki bu biyolojik mücadele ve biyoteknik mücadele desteklerinden faydalanılabilirmi?

ykaya194
15-11-2014, 18:18
Selamlar,
Konu ile ilgili daha önce de saha tahsisi konusunda bir yorum yapmıştım. Daha açıklayıcı olması amacı ile bu işe yeni girecek arkadaşlara izlemeleri gereken yolu özetlemek isterim.

10. Krediye Konu İş Kalemleri
- Proje Yapım Bedeli
- Fidan Bedeli
- Arazi Hazırlığı
- İhata (Dikenli Tel)
- Sahanın 3 yıllık bakım bedeli

Ali Rıza UĞURELLİ

Ali bey
Krediye konu olan iş kalemlerinin parasal hesabı yapılırken, bakanlığın belirlediği o yılki rayiç birim fiyatları üzerinden mi hesaplanıyor yoksa firmalardan alınan teklifleri mi dikkate alınıyor. Bu konuyu biraz açarsanız memnun oluruz.

Ormancı_ali06
13-01-2015, 16:11
Bakanlığın her yıl belirlemiş olduğu ağaçlandırma birim fiyatları üzerinden değerlendirme yapılıyor. (Arazi hazırlığı, Tel İhata, fidan dikimi ve bakımı) Bunun haricinde bir de yine yıllık olarak belirlenen fidan birim fiyatı var ceviz için 2014 yılında 2+1 Aşılı ceviz fidan fiyatı 12,00 TL idi. 2+2 (Aşı yaşı 2 olan fidanlar için 14,00 TL ye çıkıyor.
Ayrıca hazırlanacak proje ve ağaçlandırma yapılacak sahanın durumuna göre alacağınız kredi miktarı artabiliyor. Bu konuda en büyük kıstas fidan sayısı olacağından dikim aralığı alacağınız kredi miktarını büyük ölçüde değiştirecektir.
2014 yılında Ankara/Bala Abadan köyünde yapmış olduğumuz 70 Dönümlük bir ceviz bahçesinden 3 yıllık bakım da dahil olmaz üzere yaklaşık 67.000 TL lik bir kredi kullanabildik.
Bu alanda Chandler için 8x4 aralık kullanılmıştır. Bu aralıklara göre arazinin durumu da göz önünde bulundurularak kullanılabilecek kredi miktarı dönüm başı yaklaşık 1.000 TL gibi bir rakam olacaktır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

horanlı.66
05-02-2015, 18:25
ali bey verdiginiz bilgiler için teşekkürler, danışmak istediğim bi kaç bi şey olacakti, cevaplarsaniz çok sevinirim, kırk dönüme Yakın bir arazimiz var bunun tamamına kapama ceviz bahçesi düşünüyoruz, beş dekarini Genel kullanım amaçli kullanacaz. Neyse, bunun için mavi sertifikalı fidan düşünüyoruz, Kredi veya hibe olarak nasıl kullanabiliriz. Destek almak için kısaca sıralama olarak ne yapmamız gerekir, Şimdiden tesekkürler.

xwamklie
10-02-2015, 11:28
Konunun ortasından girdim kusura bakmayın. Özel sektörde çalışıyorum ve patronum benden ceviz yetiştiriciliği ile ilgili teşvikleri ve destekleri araştırmamı istedi. İnternette araştırıyorum ama hep eski tarihli bilgiler mevcut. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Ormancı_ali06
10-02-2015, 11:39
Orman genel Müdürlüğü' nün projeli olmasıkaydı ile 100Bin Tl ye kadar desteği var. İster Orman vasıflı araziler üzerinde, ister hazine arazilerini kiralayarak, isterse şahsi arazileriniz üzerinde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da hibe ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200-300 Tl arasında bir fidan desteği verilmektedir.
Bilginize...
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

xwamklie
10-02-2015, 12:55
Bulabileceğim internet adreslerini de yazabilirseniz sevinirim. Dediklerinizi bulamadım çünkü.

Ormancı_ali06
10-02-2015, 15:14
Şu aşamada bulmanız mümkün değil zaten henüz askıya çıkmadı. Ara ara bakmanızda fayda var. Ya da patronunuzla görüşün bulunduğunuz ilde danışman bir firmadan hizmet alın. Alan bulmaktan ziyade bulduğunuz alanın ceviz ağaçlandırması için uygun olup olmadığının tespiti de önemli...

Ormancı_ali06
10-02-2015, 15:22
Sayın Horanlı.66 öncelikle sizi tebrik ederim ileriye dönük çok güzel bir yatırım yapacaksınız. 35 dönüm arazi için bağlı bulunduğunuz orman işletme şefliğine bir dilekçe ile Özel Ağaçlandırma yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Tapu Müdürlüğünden alacağınız Çaplı Tasarruf Belgesi, Güncel Tapu Kaydı ve Tapu Fotokopisini de bu dilekçeye eklemeyi unutmayın. Şef arkadaş size resmi olarak 90 gün içerisinde proje hazırlayıp teslim etmeniz konusunda bir cevap yazacaktır. Bu işlemin sonucunda bahçe kuracağınız alanda 1 adet profilden 4 numune alarak toprak analizini ve sulama suyu analizini yaptırmanız gerekecektir. Mavi sertifikalı fidan kullanmanız okadar da şart değildir, piyasadan sarı sertifikalı fidan temin edebilir ve gönül rahatlığı ile bunları da proje için dikebilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğünde proje başı 100Bin TL ye kadar 15 yıl geri ödemesiz kredilerden faydalanabilirsiniz.
Şimdiden kolay gelsin...

akcabardak
10-02-2015, 16:29
Ali Bey selamlar. acaba hali hazırda kurulmuş bahçeler için de kredi alınması mümkün mü?

horanlı.66
10-02-2015, 18:12
değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim ali bey, son soru hibe desteği almak için sarı veya mavi sertifika farkı varmı acaba. Hibe alabilmek için köy tüzel kişiliği şartmi , şahıslarda hibe destek alabilirmi. Çok çok teşekkür ederim, zahmet edip yazıyosunuz,

Ormancı_ali06
11-02-2015, 11:18
Syn. Akçabardak;
hali hazırda kurulmuş ve tesisi tamamlanmış bahçeler için kredi alamıyorsunuz. Kredi kullanabilmeniz için tesise başlanmadan önce proje yaptırmanız ve yapılan projenin onaylanması gerekiyor. Fakat Tarım müdürlüklerinden arazinin büyüklüğüne göre mazot, alet vb. ekipman desteği alabiliyorsunuz. Bunun için bağlı bulunduğunuz il/İlçe Tarım Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile bu işlemler için ŞKS(Çiftçi Kayıt Sistemi) üyeliği gerekmektedir.

Ormancı_ali06
11-02-2015, 11:23
Sayın Horanlı.66 tekrar merhaba,
Bu tarz hibe ya da krediler için sarı **** mavi sertifikalı olma şartı aranmaz. Her ikisi için de alınabilir. Aradaki tek fark sarı sertifikalı fidanlara dekara 200 Tl alırken mavi sertifikalı fidanlara 300 Tl gibi bir destekleme almanız. Bunu da 1 sefere mahsus alıyorsunuz zaten. Diğer desteklerin hiçbirinde bu sertifikalar fark etmiyor. Orman Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu destek şahıslara kredi şeklinde verilmektedir. Hibe işin içerisine girecekse kesinlikle köy tüzel kişiliği adına yapılmalı.

horanlı.66
11-02-2015, 12:22
Anladim ali bey, çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için, artık yavaş yavaş adım atalım istiyorum ceviz konusunda ,. . .

Ormancı_ali06
11-02-2015, 16:25
Yozgat bize yakın sayın horanlı.66 Çekereğe çok yakın benim saham. Ne zaman isterseniz misafir edebilirim sizi. Hem oturup konuşuruz hem de sizin saha ile ilgili neler yapılabilir birlikte karar veririz. Tavsiyem fikirlerinizi bir an önce hayata geçirmeniz olacaktırtır. Ağaçlarınızın 1 sene erken verime yatması size çok şey kazandıracak emin olun ;)

horanlı.66
11-02-2015, 18:29
su an yozgatta değilim ali bey :( . Kars'ta memuriyet, gelecek olduğumda mutlala uğramak isterim yanınıza. Tayin için az kaldı, ama her türlü bu Ise başlayacam bu yıl içinde hayırlısıyla. Çok teşekkür ediyorum, en musait zaman uğrayaçam size...

belkibirgun54
12-02-2015, 22:47
Sayın Horanlı.66 tekrar merhaba,
Bu tarz hibe ya da krediler için sarı **** mavi sertifikalı olma şartı aranmaz. Her ikisi için de alınabilir. Aradaki tek fark sarı sertifikalı fidanlara dekara 200 Tl alırken mavi sertifikalı fidanlara 300 Tl gibi bir destekleme almanız. Bunu da 1 sefere mahsus alıyorsunuz zaten. Diğer desteklerin hiçbirinde bu sertifikalar fark etmiyor. Orman Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu destek şahıslara kredi şeklinde verilmektedir. Hibe işin içerisine girecekse kesinlikle köy tüzel kişiliği adına yapılmalı.

merhaba
sari sertifikali ceviz bahcesi kurdum desteklemesi ne kadar acaba ve yapmam gereken islemler nedir. toplam 6+5. 11 donum
heryil olarak mazot gubre ve toprak analizinden farkli olarak alabilecegimiz destekler mevcut mu.

Ormancı_ali06
13-02-2015, 09:51
Syn.belkibirgun54 mazot, gübre ve toprak analizi için düzenli olarak ÇKS üyeliğinizin olması durumunda Tarım Müdürlüklerinden destek alabiliyorsunuz. Ancak Fidan desteği tesisin gerçekleştiği yıl içerisinde veriliyor. Bu yıl sanırım dekara 200 civarında olması gerekiyor. Fidanları almış olduğunuz fidancıdan Sertifika belgelerini, Fİdan Üretim Belgesini temin edip destekleme müracatında bulunuyorsunuz. Bu belgelerin aynı yıl içerisinde kullanılması gerekli bir sonraki yıla sarkması durumunda destekleme alamıyorsunuz.
İyi çalışmalar.
ALi Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Ormancı_ali06
13-02-2015, 15:45
Bende ikamet olarak ankaradayım Syn.horanlı.66 fırsat buldukça geçiyorum memlekete. Kısmet diyelim artık. Bir an önce isteğinizi gerçekleştirmeniz dileği ile selamlar...

Cevizciankara
13-02-2015, 16:44
Ali abi;
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Size ve değerli forum dostlara bir sorum olacak.
Benim 10100 m2 bitişiğinde de 8700 m2 olmak üzere toplam 18800 m2 tarlaya 2013 kasımında 8x4 ceviz diktim.elimde fatura var sertifika almadım.
Şimdiye kadar herhangi bir yere başvuru yapmadım.Devletten kredi almak istemiyorum, yalnız ceviz teşviği ve mazot-gübre ve toprak analizi desteği almak istiyorum.
Bu saatten sonra ne yapabilir.Bilgilendirirseniz sevinirim
Saygılar.

Ormancı_ali06
13-02-2015, 20:47
Ceviz ağacı ile yapılan ağaçlandırma sahalarında sadece ilk kuruluş aşamasında fidan desteği alıyorsunuz bunun için de elinizde Fidan almış olduğunuz kişinin fidan üretici belgesi, Fidan Sertifikası gibi belgeler istenilmekte. Bunlar yalnızca 1 sefere mahsus hibe olarak verilmekte. Siz sadece yıllık mazot desteği, gübre desteği, toprak analiz desteği almak istiyorsanız. Bunun için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydınızın olması yeterli. Elinizde ceviz fidanının sertifikası ya da faturası olması gerekmiyor. Bir an önce gidip müracatını yap ;)
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Cevizciankara
14-02-2015, 16:15
Ceviz ağacı ile yapılan ağaçlandırma sahalarında sadece ilk kuruluş aşamasında fidan desteği alıyorsunuz bunun için de elinizde Fidan almış olduğunuz kişinin fidan üretici belgesi, Fidan Sertifikası gibi belgeler istenilmekte. Bunlar yalnızca 1 sefere mahsus hibe olarak verilmekte. Siz sadece yıllık mazot desteği, gübre desteği, toprak analiz desteği almak istiyorsanız. Bunun için ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydınızın olması yeterli. Elinizde ceviz fidanının sertifikası ya da faturası olması gerekmiyor. Bir an önce gidip müracatını yap ;)
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Teşekkür ederim. Haftaya ilçe tarım müdürlüğüne gidip kayıt yaptırayım.Birde anlamadığım dönüme 100 **** 200 tl olan fidan desteği için Fidancıdan üretim belgesi ve sertifika istesem ,bu belgelerle birlikte ilçe tarım müd. başvursam fidan desteği alabilirmiyim?
Saygılar.

Ormancı_ali06
14-02-2015, 16:23
Fidan faturalarını ve sertifikalarını bu yıl tarihli vermesi gerekecek. Siz de bu yıl diktim diyeceksiniz... Ne kadar etik olur bilemem ;)

Cevizciankara
15-02-2015, 16:30
Fidan faturalarını ve sertifikalarını bu yıl tarihli vermesi gerekecek. Siz de bu yıl diktim diyeceksiniz... Ne kadar etik olur bilemem ;)
Evet haklısınız galiba, fatura ve sertifika isteniyorsa, yeni tarihli hem alamam hemde dediğiniz gibi etik olmaz.İyi günler.

Ormancı_ali06
19-02-2015, 14:30
Bu kadar devlet desteğini anlattık, cevize yatırım yapmak isteyipte arazi konusunda sıkıntı çeken arkadaşlara duyrulur... Mayıs-Haziran ayı gibi Orman Genel Müdürlüğü Özel ağaçlandırmaya müsait orman vasfındaki alanların listesini yayınlayacaktır. Bu listeye göre müracatlarınızı yapın sonra 1 yıl daha beklersiniz ;)

Ormancı_ali06
19-02-2015, 15:46
Ek olarak;
Gaziantep, Bayburt, Hatay, Sivas, Antalya, Karaman, Karabük illeri için 28 Adet saha da müracat toplanmaktadır. İlgilenen arkadaşlara duyrulur...
Ceviz ağaçlandırması yapmak için arazimi arıyorsunuz işte size fırsat.
http://www.milliemlak.gov.tr/Sayfalar/Duyurular/agaclandirma-3.aspx
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

sedatkso
20-02-2015, 18:01
bana özelden msj atan arkadaşlar ben budamayı mart 27 sinde yapacagım ve 1 gun sonrada kargoya verecegım fakat benden 5-10 adet isteyenler oluyor benim pek zamanım yok iznim 2 gün parca parca gonderemem en az 50 adet gonderebılırım.agaçlar pişkin ve güzel..saygılar

mrdeed
23-02-2015, 14:49
Orman genel Müdürlüğü' nün projeli olmasıkaydı ile 100Bin Tl ye kadar desteği var. İster Orman vasıflı araziler üzerinde, ister hazine arazilerini kiralayarak, isterse şahsi arazileriniz üzerinde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da hibe ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200-300 Tl arasında bir fidan desteği verilmektedir.
Bilginize...
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Merhaba Ali Bey. Ben de ceviz dikmiye düşünüyorum. Gölbaşı emirler köyü taraflarında. Size yakın sayılır toprak bakımından nasıl öneriyormusunuz cevizi.

Ormancı_ali06
23-02-2015, 16:27
Ceviz ağaçlandırması yapmak isteyen tüm arkadaşlarımız toprak ve su analizlerini yaptırırlarsa yapacakları yatırımda karşılaşılabilecek sıkıntılar için önceden tedbir alınması sağlanabilir. Bunun yanı sıra bölgenin geriye dönük iklim verileri incelenerek dikilecek tür hakkında da fikir sahibi olunabilir.

ALi Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

Ormancı_ali06
24-02-2015, 09:40
Syn.mrdeed 16 dönüm tarla başlangıç için ideal bence. Geleceğe yönelik bir yatırım için daha büyük sahalarda da bu tür ağaçlandırmalar yapabilirsiniz. Ancak bu aşamada arazi bulmak konusunda genelde sıkıntı yaşanılıyor. Ankara gibi büyükşehirlerde yeni yapılan yönetmelik değişikliği ile hazine arazilerindeki tasarruf tamamen belediyelere ayrılmış durumda yani hazine arazilerinin ağaçlandırma yapılmak üzere tahsisi malesef olmuyor. Ankara ya da diğer büyükşehirlerde bu tarz değişikliklere gidilmesi ile birlikte en azından bu illere yakın yerlerde yatırım yapmak isteyen ve uzaktan müdehale ile bu işin altından kalkabilirim düşüncesinde olan oldukça fazla kişi var. Öncelikle belirtmeliyimki bu tarz işler para ister emek ister. EN azından ürün alacağın zamana kadar geçen süre içerisindeki yatırım ve bakım maliyetlerini karşılayabilecek maddi gücünüzün olması şarttır. Aşağıda açık artırma usulü ile özel ağaçlandırmaya konu edilen hazine arazilerinin listesi vardır.
Geopratik Orman | Orman İzni | Orman İzinleri | Orman İzni Başvurusu (http://www.geopratik.com)
Ağaçlandırma Amaçlı Kiralama İlanları-3 (http://www.milliemlak.gov.tr/Sayfalar/Duyurular/agaclandirma-3.aspx)
Talebiniz doğrultusunda bu sahalardan da faydalanabilirsiniz. ancak yine söylüyorum bu tarz bir yatırımı finanse etmek büyük miktarda ekonomik güç ister. Eğer risk almayım derseniz size tavsiyem 16 dönümlük bir arazi üzerinde bu işe başlamanız olacaktır. Bu iş için Orman Genel Müdürlüğümüzün 15 yıl geri ödemesiz kredilerinden de faydalanabilirsiniz.
Hazine arazilerinin tahsisi açık artırma usulü ile yapılmaktadır. Alternatif olarak Orman vasfındaki bozuk alanlar üzerinde de Özel ağaçlandırma yapılabilir. Bu sahalar için Orman Genel Müdürlüğü yılda en az 1 sefer olmak üzere bu sahaları belirler ve mayıs haziran gibi web sayfası üzerinden duyurur. Talepte bulunan kişiler arasından kura çekilerek hak sahibi belirlenir. Eğer ankara mülki sınırları içerisinde bu işi yapacağım diyorsanız ya kendi şahsi araziniz olacak ya da Orman vasfında bulunan sahaların çıkmasını bekleyerek gerekli müracatları yapacaksınız. Kura işleminde de şansınız yaver giderse ... Çok şanslıyım demenizde hiç bir sakınca yok bence ;)
Başkaca sorularınız için çekinmeden arayabilirsiniz.
İyi günler dilerim.
Orman Mühendisi
Ali Rıza UĞURELLİ[/QUOTE]

ozancolak
24-02-2015, 10:06
Bu tip işler kesinlikle tecrübe yoksa sanışmanlık gerektiren detaylı ve hesaba kitaba dayalı işlerdir. Bürokratik pek çok görüşme proje hazırlama gerekli evrakları ilgili dönemlerde teslim etme ve evvela harcamayı yapıp fiziken ve faturalı olarak ıspatladıktan sonra ilgili olurla harcama yaptığınız o anki tutarı bankadan gidip alabilirsiniz. Ayrıca verilen kredi tutarları yaptığınız yağacağınız harcamalarla herzaman tutmayabilir örneğin sertifikalı fidan istenilen sulama sistemi çitleme işlemi normalden daha fazla yani piyasa üzerine tekabül edebilir bunları göz önünde bulundurmanız daha somut düşünmenize yardımcı olacaktır.

Ormancı_ali06
24-02-2015, 11:35
Syn.ozançolak size katılıyorum bu ****** tecrübe isteyen bir iş ancak nacizhane fikrim tecrübeden de önemli "emek" kavramı. Bu tarz bir yatırımı düşünen arkadaşlarımız verdiği emeğin karşılığını alacaktır. Emek olmadan Yemek olmaz :) Bu platform üzerinden arkadaşlarımız kendi deneyimlerini, yaptıkları yanlışları bu yüzden yayınlamakta. Diğer kişiler de bu paylaşımları görerek aynı hatalara düşmemektedirler. Danışmanlık elbetteki önemli bir husus ancak bu da tamamen yatırımcının ekonomik durumu ile ilgili bir durum. Kredi almak için yapılması gerekli projeden bahsetmiyorum ****** o tamamen uzmanlık gerektiren bir husus uzmanlıktan da ziyade yetki meselesi... Hiç bir yatırım önceden yapılan hesaplamalarla finans edilemez mutlaka hesapta olmayan bazı iş kalemleri çıkacaktır. Bu tarz projelerde Orman Genel Müdürlüğünden alınacak kredilerde fatura ibrazı istenmez, yanlızca kullanılan fidan için üretici belgesi ve fidan sertifikası aranır. Arazi için yapılacak proje haricinde her aşamada işlemleri kendiniz yürütebilirsiniz. Bu maliyeti oldukça düşürecektir. Evet ekonomik gücünüz yerindeyse ****** danışmanlık almanızda fayda var ama olmazsa olmaz diye düşünmeyin....
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

enbad
24-02-2015, 18:09
Syn.ozançolak size katılıyorum bu ****** tecrübe isteyen bir iş ancak nacizhane fikrim tecrübeden de önemli "emek" kavramı. Bu tarz bir yatırımı düşünen arkadaşlarımız verdiği emeğin karşılığını alacaktır. Emek olmadan Yemek olmaz :) Bu platform üzerinden arkadaşlarımız kendi deneyimlerini, yaptıkları yanlışları bu yüzden yayınlamakta. Diğer kişiler de bu paylaşımları görerek aynı hatalara düşmemektedirler. Danışmanlık elbetteki önemli bir husus ancak bu da tamamen yatırımcının ekonomik durumu ile ilgili bir durum. Kredi almak için yapılması gerekli projeden bahsetmiyorum ****** o tamamen uzmanlık gerektiren bir husus uzmanlıktan da ziyade yetki meselesi... Hiç bir yatırım önceden yapılan hesaplamalarla finans edilemez mutlaka hesapta olmayan bazı iş kalemleri çıkacaktır. Bu tarz projelerde Orman Genel Müdürlüğünden alınacak kredilerde fatura ibrazı istenmez, yanlızca kullanılan fidan için üretici belgesi ve fidan sertifikası aranır. Arazi için yapılacak proje haricinde her aşamada işlemleri kendiniz yürütebilirsiniz. Bu maliyeti oldukça düşürecektir. Evet ekonomik gücünüz yerindeyse ****** danışmanlık almanızda fayda var ama olmazsa olmaz diye düşünmeyin....
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Sayın Ali Rıza Bey, yaklaşımınız,samimiyetiniz ve dürüstçe yaptığınız bilgilendirme ve yardımlar için teşekkür ederim.
Sayggılarımla...

Ormancı_ali06
24-02-2015, 22:27
Yorumunuz için teşekkür ediyorum syn.enbad yardımcı olabiliyorsam ne mutlu...

geopratik
05-03-2015, 23:28
Orman Mühendisiyim. Orman Genel Müdürlüğünün 15 yıl geri ödemesiz 100 bin tl ye kadar kredi desteği vermektedir. Heryıl Nisan-Mayısta kura yolu ile belirlenen orman arazileri veya şahsi arazilerin üzerine orman mühendisinin yapacağı proje ile bu krediden yararlanabilirsiniz.
Geopratik Ormancılık (Geopratik Orman | Orman İzni | Orman İzinleri | Orman İzni Başvurusu (http://www.geopratik.com))
0535 508 24 44

geopratik
25-05-2015, 09:56
Merhaba Arkadaşlar,
Orman Genel Müdürlüğü 33 ilde özel ağaçlandırma sahası çıkmış bulunmaktadır.
Özel Ağaçlandırma Başvuruları | Özel Ağaçlandırma Projesi | Özel Orman (http://www.geopratik.com/hakkimizda-geopratik/haberler/ozel-agaclandirma-basvurulari)
Aklınıza gelen soruları seve seve cevaplamaya çalışırım.
Saygılarımla.

yusufcsr
04-09-2015, 12:14
Tarımsal Destekler

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA SAĞLANAN TARIMSAL DESTEKLER
KREDİ FAİZ ORANLARI
- Odunundan faydalanılan çam, sedir, meşe, kayın,vb. türlerle yapılacak ağaçlandırmalara verilen,kredinin vadesi 30 yıl olup, faizsizdir.
- Meyvesinden ve yaprağından faydalanılan ceviz,badem, harnup, defne vb. türler ile yapılacak ağaçlandırmalar için verilen kredinin vadesi 15 yıl olup, yıllık %1-2 civarında faiz uygulanmaktadır.- Özel fidanlıklar için verilen kredinin vadesi
en fazla yedi yıl olup yıllık %1-2 civarında faiz uygulanmaktadır.

Hibe ve Kredi

Özel ağaçlandırma çalışmalarında köy tüzel kişiliklerine hibe, diğer gerçek ve tüzel kişilere
kredi verilmektedir.
Hibe ve kredi verilen iş grupları şunlardır;
· Arazi hazırlığı(sahadaki istenmeyen örtünün temizlenmesi ve toprağın sürülmesi)
· Dikim veya ekim bedeli,
· Fidan(aşılı-aşısız) veya tohum bedeli,
· Dikenli tel çit ihata bedeli,
· 3 yıllık bakım giderleri,
· Proje yapım bedeli,
· Canlandırma kesimi,
· Aşı kalemi veya göz aşı yapılması, Hibe ve krediler, projede belirtilen işin miktarına göre Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü’nün birim fiyatları doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce tahsis edilir. Hibe ve kredi ödemeleri, çalışma yapıldıktan sonra hakedişe göre yapılır. Bunun için hibe ve kredi kullanacak gerçek ve tüzel kişilerin “Borç Senedi veya Gayrimenkul İpoteği” vermeleri gerekir. Borçlanma senedinde iki muteber müşterek müteselsil kefil ve noter onayı aranır. Kefillerin Ticaret ve/veya Sanayi Odasına veya Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı olmaları
gerekir.

Kredi Faiz Oranları

Çam (fıstıkçamı, kızılçam, karaçam) sedir, göknar, ladin, meşe, akasya, akçaağaç, karaağaç, çınar gibi asli orman ürünü veren türlerle yapılan özel ağaçlandırmalara verilen kredilerden faiz alınmaz. Verilen krediler otuzuncu (30) yılın ekim ayında bir defada anapara olarak geri alınır.
Ceviz, kestane, antepfıstığı, mahlep, kavak, okaliptüs, badem ve harnup gibi hızlı gelişen ve daha ziyade meyvesinden faydalanılan türlerle yapılan özel ağaçlandırma çalışmaları için verilen kredilerden yıllık Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının küçük ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticilere uyguladığı kredi faizinin yedide biri oranında faiz alınır. Bu faiz oranı genel olarak % 1,5–2,0 arasındadır. Verilen krediler on beşinci (15) yılın ekim ayında faizi ile birlikte bir defada geri alınır. Zeytin özel ağaçlandırmaları için hibe veya kredi verilmemektedir. İptal edilen hibe veya krediler ise “yasal faizi” ile birlikte tahsil edilir.

Ceviz ve Badem Ağaçlandırmasına Verilebilecek Hibe veya Kredi Miktarları

Arazinin meyiline, toprak yapısına, taşlılık durumuna, kullanılacak fidanın yaşına, ambalaj durumuna ve fidanların aşılı olup olmadığına göre değişiklik göstermekle birlikte 2009 yılı birim fiyatlarına göre;
1 Da. Badem ağaçlandırması (makineli) için verilebilecek hibe veya kredi:440 ile 500 TL./1 Da.
Badem ağaçlandırması (işçi) için verilebilecek hibe veya kredi: 345 ile 420 TL. /1 Da.
Ceviz ağaçlandırması(makineli) için verilebilecek hibe veya kredi: 300 ile 420 TL. /1 Da.
Ceviz ağaçlandırması(işçi) için verilebilecek hibe veya kredi: 220 ile 300 TL. /1 Da.
Arasında hibe veya kredi verilebilmektedir.
NOT: Krediler, projede belirtilen işin miktarına göre Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü’nün birim fiyatları doğrultusunda Genel Müdürlüğünce tahsis edilir. 2009 yılı itibariyle özel orman fidanlıklarına azami 100.000 TL. Kredi verilmektedir.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN SAĞLANAN TARIMSAL DESTEKLER

ALAN BAZLI DESTEKLER (Dekar)
TL

TOPRAK ANALİZİ DESTEĞİ

2,50

MAZOT DESTEĞİ
Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman em.
Meyve alanları

2,00

3,25

KİMYEVİ GÜBRE DESTEĞİ
Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman emvali alanları
Sertifikalı Fidan/Fide ve Standart Fidan Kullanım Desteği (Dekar)

3,00

100

ÇİFTLİK MUHASEBE VERİ AĞI (İŞLETME BAŞINA)

300,00

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK (İŞLETME BAŞINA)

500,00

TARIM SİGORTASI DESTEKLERİ

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği

Poliçenin %50'si

TARIMSAL SULAMA

Tarla içi modern basınçlı sulama sistemleri (damla sulama, yağmurlama sulama) (yatırım)

100

Diğer sulama sistemleri (derin kuyu açılması vb.) (yatırım)

60

TARIMSAL MEKANİZASYON

TARIMSAL MEKANİZASYON
Tarımsal mekanizasyon (traktör ve biçerdöver hariç) (yatırım)

50

İHRACATI YAPILAN DOĞAL ÇİÇEK SOĞANLARININ ÜRETİMİ

İhracatı yapılan doğal çiçek soğanlarının üretimi (işletme-yatırım)

50

TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği (işletme-yatırım)

50

kağızman-kars
24-02-2016, 15:57
mrh alı bey sıznle nasıl goruse bılırım

kağızman-kars
24-02-2016, 15:59
mrh ormancı_alı06 0533 775 38 57 numaradan bana ulasa bılırsenız memnun olurum

Musab-40
04-04-2016, 15:55
Kolay gelsin arkadaşlar. Kırşehir Mucur da 30 dönüm yerim var. Köyüme 1,5 km mesafede. ben buraya ceviz artı badem ekmeyi düşünüyorum. Bu işi yapan verim alan arkadaşlar, maddi anlamda ne kadar bir getirisi olur?

artayf
21-04-2016, 09:46
Merhaba bende bu konuda birkac sey sormak isterim buradaki uzman arkadaslara,sahipli ozel agaclandirmada yerin niteligi agaclandirma yapildiktan ve proje uygulandiktan sonra degisiyormu ve 20 yil sonra tup degisikligi **** agac turu degisikligi yapmak istedigimde yapabiliyormuyum,bu tarz yapamama suresi kac yildir,sonucta 30 donum yere yaklasik 30 bin TL kredi aliyorsunuz ancak araziyi 50 yil her anlamda baglamis oluyorsunuz bu nekadar mantikli bilemedim.Devlet birseyler yapilmasini istiyor ama kasikla verirken kepceyle aliyor bence herturlu destek ve hibede.Gencciftci hibe furyasi var bu aralar ve ben tebligi rehberi satir satir okudum,bu hibeyeihtiyaci olan bir gencciftcinin bunlari tek basina karsilamasi pek kolay degil.Sigortasindan egitime denetiminden raporlanmasina kadar sanki kurumsal sirket.kurduruyor ve devlet ve denetim yapiyor.Cok yazik bence bu halde oldukca bu ulkede ne tarim.olur nede hayvancilik.Herkese bereketli gunler dilerim...

yilmazms
12-05-2016, 12:04
Bu konuyu ben de merak ediyorum. Bilgisi olan var mi?

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk

mehmet_yldrm
12-05-2016, 13:37
bugun son sanırım ama genç çiftçi hibe programı var. 30 bin liraya kadar veriyor. içinde ceviz bahçesi kurulumu maddesi de var. bi kaç şartı var kırsalda ikamet etmeniz ve ucretli çalışıyor olmamanız. alt sınırı bilmiyorum ama 41 yasını geçmemeniz gerekiyor.
ama sanırım bugun son...

geopratik
17-05-2016, 08:02
Ağaçlandırma Yapılmak Amacıyla Kiraya Verilecek Milli Emlak Taşınmazları
Özel Ağaçlandırma Sahaları | Milli Emlak | Özel Ağaçlandırma Başvurusu (http://www.geopratik.com/hakkimizda-geopratik/haberler/ozel-agaclandirma-sahalari)

yilmazms
17-05-2016, 21:02
Merhabalar - sn geopratik, sahipli arazide ozel agaclandirma projesi yapmanin dezavantaji var midir? Baglayiciligi ne kadar suredir, ben bu surede ceviz isinden vazgecersem yasal faizi ile geri aliyor, peki araziyi satmama engel olabilir mi? 100bin TL max kredi icin arazimize devlet kontrolu koydurmaya deger mi?
Tesekkurler

ramco64
15-06-2016, 09:01
Merhaba..
Uşak-Eşme ilcesinde 17 dönümlük bir tarlam var. Ceviz yetiştirmek istiyorum. Bu konuda bilgi eksikliğim çok. Siz değerli arkadaşların tecrübelerini okumaya gayret ettim. Umarım bu konuda bana yardımcı olursunuz.
Öncelikle hem ceviz yetiştiriciliği destek kredisi hem de Tarımdan alabileceğim hibeleri öğrenmek istiyorum.
Şu an sıfırım açıkçası. İlk nereden başlamam gerek bu işe?
Size aklımdaki projeden de bahsedeyim birazcık.
17 dönüm tarla. Etrafını tel ile kapatacağım. Tarla yanında eski bir kargir evimiz var, onu canlandırmak istiyorum. Elektrik şöyle yok, evde var ama yetersiz sanırım. Tarlam köy içinde olduğundan elektrik direkleri mevcut. Oradan elektrik çekmeyi ve pano kurmayı düşünüyorum. Sulamaya gelince, su tabii ki de yok. Ama şöyle bir projem var. Sondaj vurdurup su çıkartmayı planlıyorum. Dinamo vb. teşkilatı da kurmak istiyorum. Tabi kredi icin hem bunlar hem de işçilik, bakım, fidan, vb. işler de kredi konusuna dahil edilebilir.
Aramızda Orman Mühendisi olan arkadaşlar var sanırım. Bu konuda bana yardımcı olursanız cok memmun olurum. Cep: 0542 356 0298
İlginize teşekkür ederim.

Ormancı_ali06
26-07-2016, 00:02
Merhaba ramco64,
Orman Genel Müdürlüğünün Özel Ağaçlandırma kapsamında projeli olması kaydıyla 100bin tl ye kadar 15 yıl geri ödemesiz kredileri var. Proje yaptırarak bu krediden faydalanabilirsiniz. Dönüme ortalama 1000tl civarında kredi kullanabilirsiniz. Sondaj ve sulama giderlerini maalesef kredi olarak kullanamıyorsunuz. Arazinin durumuna göre birim fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor o yüzden projede yatırım giderleri kesinleşmeden net rakam verebilmek mümkün değil. Kredi olarak kullanılabilecek kalemleri aşağıda sıralıyorum.
- Proje bedeli
- Fidan Bedeli
- Arazi hazırlığı (Çukur dikimi veya riperle toprak işleme)
- Fidan dikimi
- Tel İhata
- 3 yıllık bakım gideri

İletişim İçin
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06
26-07-2016, 00:09
Sayın Yılmaz ms,
Öncelikle mesajınıza geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. 100bin tl kredi tesis aşamasında oldukça işinize yarayacak bir meblağ. ****** sermaye konusunda herhangi bir sıkıntınız yok ise mevzuatla uğraşmanız, proje yaptırmanız gerekmeyecektir. Kullanılan kredi 15 yıl geri ödemesiz olacaktır bu süre içerisinde siz zaten ceviz ağaçlarından aldığınız paranın kat be kat fazlasını almış olacaksınız. (Ceviz fidanı için uygun yetişme koşulları ve bakımı yapılırsa). Verilen krediden alınacak faiz oranı Ziraat bankasının düşük faizli çiftçi kredi faiz oranının 1/7 si oranındadır. (Yıllık % 1,5-2 ) Ayrıca sahanın devri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ki emin olun ürün almaya başladıktan sonra bırakın sahanızı devretmeyi boş arazi bulup yeni yatırım yapmanın peşine düşeceksiniz :)

İyi akşamlar dilerim.

İletişim için
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06
26-07-2016, 00:12
Syn musab40 merhaba,
Araziniz üzerinde yapacağınız proje için aklınıza gelen her konuda yardımcı olmak isterim.
Tabi Özel Ağaçlandırma konusunda olması şartı ile :) İşin içerisinde hayvancılık vb. yatırım kalemleri yok ise ceviz ve badem konusunda yardımcı olabilirim.

İletişim için
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06
26-07-2016, 00:15
uzun süredir forum sayfasına giriş yapamıyorum kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm.
Konu ile ilgili talebiniz devam ediyorsa aşağıda verdiğim numaradan bana ulaşabilirsiniz.
Saygılar.

İletişim için
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

ceviz fidanım
29-08-2016, 10:52
ceviz fidanı (http://cevizfidanisatinal.com/)yetiştiriciliği için herşeyi sorabilirsiniz

Ormancı_ali06
06-09-2016, 14:04
Arkadaşlar merhaba,
Özel ağaçlandırma sahaları ile ilgili ilan metnine Orman Genel Müdürlüğünün sayfasından ulaşabilirsiniz. Kolaylık olması açısından Linki aşağıda veriyorum.

Sayfalar - OzelAgaclandirma-IllereGore (http://www.ogm.gov.tr/Sayfalar/OzelAgaclandirma-IllereGore.aspx)
Projelendirme konusunda soru ve talepleriniz için
Saygılar.
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi 0532 697 54 20

gecekorsanı
18-10-2016, 09:20
Arkadaşlar masa başında ceviz yatırımı yapmayın.10 senedir bu işi yapıyorum. Ceviz en Hassas ağaçlardan biridir.tıpkı küçük bir çocuğa bakar gibi bakmalısınız.
Dikeceğiniz yan dal verimli cevizler olacak bunlar en hasdaslarıdır. Tavsiyem bu işi yapan birinin yanında 1 sezon başından sonuna çalışın.sonra karar verin

bbozkurt23
07-11-2016, 15:29
Arkadaşlar ceviz bahçesi için devletin verdiği hibelerden haberi olan varsa yazabilir mi lütfen

bbozkurt23
08-11-2016, 20:48
Ben ceviz bahçesi kuracan hangi devlet mercilerinden nekadar hibe desteği alabilirim

bbozkurt23
08-11-2016, 21:07
Ali bey tarım sadece fidan desteği mi yapıyor etrafını cevirme tarlayi surme düzeltme sulama gübreleme destekleri yok mudur

bbozkurt23
09-11-2016, 13:39
Arkadaşlar Elazığ da 26 dönümlük bir üzüm bağım var orayı ceviz bahçesi yapmayı düşünüyorum. Bugün toprak tahlili için(30-60-90 cm toprak alıp) 165₺ karşılığında tarım il müdürlüğü ne analiz için verdim ve sonucu pztsi çıkacak.Yalniz tarımın verecegi hibelerden tam bilgim yok öğrendiğim kadarıyla sadece fidan ve damlama sulamanın yüzde 50 sini karşıladığını öğrendim.Bunun dışında etrafını cevirme,tarlanin sürülüp düzenlenmesi sondaj,elektirik vb.hibe destekleri varmıdır bu destekler tarimin dışında varmıdır.bu arada arazimiz orköyde bulunmaktadır.

Ormancı_ali06
30-11-2016, 14:12
Orman Genel Müdürlüğünün projeli olması kaydıyla kredisi var bu krediden de yararlanabilirsiniz. Kredi ödemesini 15 yıl sonra yapıyorsunuz. Fidan bedeli arazi hazırlığı, dikim, proje bedeli, dikenli tel ve profil direk, sahanın 3 yıllık bakımı için kredi kullanabiliyorsunuz. SOndaj ve elektrik için bi kredi malesef verilmiyor (Orman Genel Müdürlüğü tarafından) 8x4 aralık mesafe ile tesis edilecek bahçelerde tüplü fidan dikimi için dönüme ortalama 800-1000 tl gibi bi kredi kullanabilirsiniz.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06
01-02-2017, 12:26
Değerli dostlar,
Orman Genel Müdürlüğünün Özel Ağaçlandırma Projeleri kapsamında vermiş olduğu 100bin TL kredi 2017 yılı itibarı ile uygulamadan kaldırılmıştır. Bunun yerine Orman Köyü vasfındaki yerlerde yapılacak ve o köy nüfusuna kayıtlı kişilere 30 dönüme kadar olan Özel Ağaçlandırma Projelerine proje yatırım giderinin %65 i hibe olarak verilecektir. Orman Köylüsü dışındaki gerçek ve tüzel kişilere ise proje yatırım giderlerinin %25i hibe olarak ödenecektir. Bu uygulamaya daha önce yatırım giderlerine dahil edilmeyen damla sulama bedeli de konulmuştur.

Detaylar için;
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Çiftçi Muhammed
09-02-2017, 13:31
Arkadaşlar ben Çorumda bu işe giriştim ancak uzunca yazmayayım 25-30 bin tl nakit olacak ve sen harcadıktan sonra devletten 100 de 6 kadarını geri alabilirsin o da şartlar tutarsa tutmazsa 100 de 50 oluyr bu rtakam 20 dönüm için geçerli.

Çiftçi Muhammed
09-02-2017, 13:32
100 de 60 olacaktı pardon

Çiftçi Muhammed
09-02-2017, 13:33
Ali ugurelli beyin dediği gibi

beyazcocuk
05-04-2017, 02:08
simdi 2017 yili icin. orman koyu olmazsa destek yok mu? benim 5.5 donum yer var manyasta. orman koyu degil. ben oraya ekecektim

Ormancı_ali06
03-05-2017, 13:41
Destekten yine faydalaanabiliyorsunuz. Bu yıl itibarı ile sadece kredi olarak değil de hibe olarak alacaksınız desteği. Orman köylüsüne pozitif ayrımcılık yapılıyor. Proje yatırım giderlerinin %65 i oranında hibe alabiliyor (30 dönüme kadar olan sahalarda). Orman köyü değilse proje yatırım giderlerinin %25 i oranında hibe alıyorsunuz. (Kafes tel bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, damla sulama bedeli, proje bedeli gibi giderler)

yilmazms
05-05-2017, 13:49
Peki 30 dönüm üstüne bişi yok mu? Ayrı ayrı 2 proje yapsak olmaz mı mesela

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ormancı_ali06
12-05-2017, 09:25
30 dönüm üzeri sahalarda 30 dönüme kadar olan kısmı için %65 geri kalan alan üzerinden %25 hibeden faydalanabilirsiniz. Yahut 2 ayrı proje de yapabilirsiniz.

yilmazms
17-05-2017, 09:17
Teşekkür ederim, 2 ayrı proje için proje sahibi de ayrı olmalı mı?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rtanyel
01-07-2017, 17:51
Ali bey merhaba. Değerli bilgileriniz için teşekkürler.
Bir köyün orman vasfında olup olmadığına nereden bakabiliriz ?

frkfb
04-07-2017, 09:51
Ormancıali_06 verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim. Orman köylüsüne verilen hibe desteği için il kısıtlaması yaş kısıtlaması var mı? Mesela ben ikametimi köyüme alsam ne kadar süre içinde bu hibeden faydalanabiliriyorum? Belirli bir ikamet süresi şartı var mı?
Saygılar...

Ormancı_ali06
25-07-2017, 08:44
Arkadaşlar öncelikle geç cevap verdiğim için özür diliyorum. İş yoğunluğu nedeni ile fazla ilgilenemiyorum sosyal medya ile. Bir köyün orman köyü olup olmadığı konusunda size en net bilgiyi bağlı bulunduğunuz orman işletme müdürlükleri ya da işletme şeflikleri verebilir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz köy orman köyü ise gerisinin bir önemi yok. Her şekilde %65 hibeden faydalanabilirsiniz. Ancak burda önemli olan saha üst sınırının 30 dönüm olmasıdır. Sadece 30 dönüme kadar olan sahalarda %65 hibe kullanabiliyorsunuz. Daha büyük sahalar için yapılan müracatlarda hibe oranı%25e düşmektedir.

Ormancı_ali06
25-07-2017, 08:49
Bu arada daha önceki mesajımda 30 dönüm üzeri olan kısım için ayrıca %25 hibeden faydalanılacaktır demiştim. Ancak uygulamada yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek ve daha fazla orman köylüsünü bu hizmetten faydalandırmak adına Orman Genel Müdürlüğümüz bu sınırı 30 dönüm olarak belirledi. Üstü için ekstra %25 hibeden faydalanılamamaktadır.
Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için iletişim numaramı daha önce sizinle paylaşmıştım.
Bu arada takibi bırakmayın www.ogm.gov.tr adresi üzerinden bu hafta içinde özel ağaçlandırma tahsis alanları yayınlanacak. Size uygun bir yer mutlaka vardır. Proje hizmetleri için de elimizden gelen desteği sunuyoruz.

Uğurlubahçe Ormancılık Ltd.Şti.
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Rtanyel
31-07-2017, 07:32
Turkiye geneli 25 tane ilana çıkmış, bu cok az degilmi ? Sanki uzerine hic dusulmemis, bos verilmis gibi bi durum var.

Ormancı_ali06
02-08-2017, 13:08
Evet malesef bu yıl ilan edilen sahalar biraz az. Milli emlak sitesinde de ilanlar bulunuyor.
Orayada bakmanızı öneririm. Tavsiye bizden size uyan olursa değerlendirirsiniz :)

sinan42
15-09-2017, 15:11
hibe için bimer'e soru sormam neticesinde '%65 destek alabilmek için orman köyü nüfusuna kayıtlı olup, orada ikamet etme şartı vardır' şeklinde cevap aldım. köyde ikamet etmiyorum, dolandırıcılık yapmak da istemiyorum. %25 destek için de uğraşmak ne kadar mantıklı olur?

Demir2013
16-09-2017, 13:21
Bende devletin dönümüne 280 tl verdiği destekleme konusunu merak ediyorum. Arazime fernor dikmeyi planlıyorum. Mavi sertifikalı olursa bu desteklemeyi alabiliyoruz diye biliyorum. Biraz araştırma yaptım. Fernorun mavi sertifikalısının Türkiyede olmadığını var diyenlerin yalan söylediğini söyleyen fidan üreticileride var elinde olduğunu ancak kalmadığını söyleyenlerde . Sizce hangisi doğru varsada nereden temin edebiliriz. Tavsiyeleriniz varmı. Şimdiden teşekkürler

Lydian
17-09-2017, 13:32
40.000 metrekare bir tarlam var köyde...

etrafi yaklasik 1.000 metre (direk ve tel örgü yaptiracagim)
=> yaklasik 20.000 TL

150-170 m sondaj vurdurmam gerekiyor
=> yaklasik 20.000 TL

su pompasi, damlama sulama sistemi ...
elektrik (yan tarlada pano var) nasil, kimden alacagim...
tarla hazirligi, fidan ve dikim vs...
=> prosedür ve maliyetini arastiriyorum

bu hafta toprak analizi icin tarlaya gidip toprak örneklerini alacagim.
ayrica bir orman mühendisi ile görüsüp bilgi almak istiyorum, proje vs.

konuyu projelendirecek orman mühendisinin o köyün bagli oldugu ilceden olmasi mi avantajli, yoksa benim bulundugum ilde olmasi mi? yoksa farketmez mi?

orman mühendisi beni tüm hibe, kredi, tesfik ve diger tüm konularda destekler mi? mentörlük yapar mi? yoksa bana hazir projeyi verir, parasini alir baska seye karismaz mi?

ilce tarim? orman mühendisi? orman müdürlügü? en kaliteli bilgi ve destegi nereden alabilirim?

Ormancı_ali06
05-10-2017, 13:46
Syn.Sİnan42, Demir 2013 ve Lydian;
Özel Ağçalandırma projesi kapsamında yapacağınız 15 dönüm ve altı sahalar ekonomik açıdan pek mantıklı değildir. Proje parası vb. giderler düşünüldüğünde bu maliyetle 3-5 dönümlük alanları zaten kendi çabanızla ağaçlandırmanız mümkündür. O yüzden eğer sahanız 15 dönüm ve üzeri ise arazi hazırlığı, fidan bedeli, proje bedeli, dikim, bakım, etrafının ihatası, damlama sulama sistemi gibi proje giderleri toplanır ve bir yatırım giderleri cetveli oluşturulur. Bu yatırım giderleri cetveli üzerinden size %25 hibe verilir. Ki damlama sulama yapmak gibi bir niyetiniz varsa bu %25 lik hibe oldukça iyi bir destekleme sayılır. Orman köylülerine verilen %65 lik hibe için üst limit olarak 30 dönüm belirlenmiştir. Daha büyük sahalarda yapılacak çalışmalarda sahanın 30 dönümlük kısmı dikkate alınacaktır. Ama %25 lik hibe desteklerinde 1 kişi 500 dönüme kadar proje hazırlatıp destek alabilir. Proje verileri arazi çalışmasından sonra ofis ortamında hazırlanacağından projeyi yapacak orman mühendisinin nerde olduğu hiç bir önem arzetmez. Gerekli bilgi belgeler temin edildikten sonra konusunda deneyimli bir ormaqn mühendisi kolaylıkla proje hazırlığı ve uygulama konularında size yardımcı olabilir. Bu tamemen sizin anlaşmanıza bağlıdır. Tarım müdürlükleri konu ile ilgili pek bilgi sahibi olmamakla birlikte size detaylı bilgi vereceklerini de sanmıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kolay gelsin.
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06
05-10-2017, 13:48
Ayrıca tarım müdürlüklerinin vermiş oldukları destek sertifikalı fidan desteğidir.
Sarı sertifikalılara da mavi sertifikalı fidanlara da destekleme vardır. Bu destekleme dönüm bazında verilir. Sarı için 150-200 tl civar olan destekleme mavi sertifikalı fidan ile yapılan ağaçlandırmalarda 250-300 tl civarındadır.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06
19-01-2018, 12:58
Milli emlak Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Özel Ağaçlandırma sahalarına ait ilan linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Milli Emlak/Özel Ağaçlandırma İlanları (http://www.ugurlubahce.com/milli-emlakozel-agaclandirma-ilanlari/)

Kafanıza takılan her soru için mutlaka danışmanlarımızdan yardım isteyin.
- Uğurlubahçe Ormancılık -

Kozanli
19-01-2018, 15:38
Bu konu beni ve aile efradını o kadar çok yordu ki, *** demek bile istemiyorum.
8000 dekar arazileri olan yeğenlerim, 40-50 dekarlık alana devlet teşviki alamamışlar ise, bu teşvik kime veriliyor anlamıyorum.
Ben, ziraat mühendisi olmasam da Avrupa'da tam 40 yıl 80-100 hektarlık bir alanın "bağcılık" sorumluluğunu almış, yönetmiş bu iştende emekli olmuş oldukça deneyimli biriyim.

Türkiye'de ki bürokrasiyi çözemedim.
Yeğenlerimin elindeki bu büyük arazilerinin ve üretim isteklerinin hüsrana uğramaları beni, aileyi çok üzmüştür.
2015 yılında izine geldiğimde, -dayı, teşvik için bir danışman gelecek sen de yanımızda olursan sevinirim diyen yeğenimi kırmayıp iki gün dönüşümü erteleyip gelen danışmanı dinlemiştim.
Yeğenlerim çocuk değiller 50 yaş üstü kişiler.
Kenara oturup, yeğenlerim ve danışman olarak gelen kişinin konuşmalarını dinledikçe içimden "Nalet" olsun diyordum.
Şu soruyu yönettim!
-Bu devlet teşvik primini almak için bir "cemaata"mı üye olmak zorundayız olmuştu.
Aldığım cevap
- Yani!
olmuştu.

Sahi, bu teşvik primini kimler alıyor?
Bunu birebir yaşadım.
Midem bulanıyor!
2015 de yaşanan 2018 de olmaz mı diyeceksiniz.
İşte bu yüzden Türkiye'de ki bürokrasiden tiksiniyorum.
***, demek istemiyorum.

Ormancı_ali06
25-01-2018, 14:35
Syn. kozanlı sizin bölgenizde işler nasıl yürüyor verilen teşvikleri kimler alıyor bilemem tabi ama en azından Orman Genel Müdürlüğü adına yapılan işler için konuşayım Özel Ağaçlandırma Kapsamında projeli olması kaydı ile ben müracat edipte kredi **** hibe kullanamayan birini şu ana kadar ne duydum ne de gördüm. Bende şu ana kadar birçok proje yaptım ve onaylattım. Bunların içinde kimin inancı nedir kimin torpili neredendir soran biri de olmadı. Bu tarz yorumlara pek itibar etmeyin müracatınızı yapın olmazsa peşine düşün hatta beni bilgilendirin bende takibi konusunda yardımcı olayım. Ama bikaç kişinin lafına aldanıpta ümidinizi kesmeyin. Evet bürokrasi uzun süreç almakta ama sonuç kaçınılmaz. Başta da söylediğim gibi ben Orman Genel Müdürlüğünün desteklemeleri ile alakalı yorum yapabiliyorum diğer konular uzmanlık alanıma girmiyor. Elimizden gelen bir şey olursa seve seve yardımcı olurum.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

emreguven2011
13-03-2018, 14:51
Ali bey merhaba,
Bir konuda bilginize danışmak istiyorum.
Hazineden kiralanacak araziler 10 yıllığına kiralanıyor. Kaynaklarda sonrası için şöyle bir ifade var;
''Kira süresinin bitiminde; Taşınmazın projesinde belirtilen teknik esaslara göre ağaçlandırıldığının İdarece tespit edilmesi, Yetkili Orman İdaresinin olumlu görüşlerinin alınması, Projesinde belirlenen süreyle sınırlı olması, kaydıyla kiracısına, pazarlık usulü ile 10 (on) yıllık süreler halinde yeniden kiraya verilebilir.''

Bu pazarlık usulu nasıl ve neye göre oluyor. Kıstasları neler. Örnek veriyorum, ilk yıl bana %50 indirimli olarak dönümü 10 TL den kiraya verilen arazi, 10.yıl sonunda dönümü 1.000 TL den kiraya verile bilir mi? Ben o kakar yatırım yaptıktan ve tam gelir elde etmeye başlamak üzereyken fahiş bir kiralama fiyatı uygulanarak sözleşme ile elimden alanıbilir mi ?

Hazine arazilerinde ağaçlandırma için 10. yıl sonunda yapılacak sözleşme uzatımlarında nasıl bir yol izleniyor.

Ormancı_ali06
04-06-2018, 12:52
Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba,
Milli Emlak Genel Müdürlüğünün yayınlamış oldu 14. Listeye aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirisiniz.

http://www.ugurlubahce.com/wp-content/uploads/2018/06/Agaclandirma-Ilan-14.pdf

Müracatları yapmadan önce söz konusu sahayı yerinde görüp değerlendirmenizde yarar vardır. Hatta mümkünse arazi üzerinden alınacak toprak ve sulama suyu analizlerini de ihaleye girmeden önce yaptırın derim.

Aklınıza takılan her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
Görüşmek üzere.

Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi

shagdiy
06-12-2018, 11:54
Sulama sistemi için verilen destekte şartlar tam olarak nedir? 8350 m2 yere ceviz dikeceğim. Sulama borularının siparişini verdim. Devletin verdiği Sulama sistemi desteğinden faydalanabilir miyim? Bunun için ne yapmalıyım?

Rtanyel
07-03-2019, 11:23
Ali bey, ikametimiz Orman köyünde ama arazi başka bir yerde olsa olabiliyormu ?
Yani diğer il ve ilçelerde bulunan özel ağaçlandırma ilanlarına basvursak yine %65 ten faydalanabilirmiyiz
Yoksa hem ikamet hemde arazimi orman köyünde olmak zorunda ?

finanshaber
08-05-2019, 01:00
Son zamanlarda kuruyemiş fiyatlarında gözle görülür bir artış var. Ülkemizde bir çok ürünü yetişrebiliri fakat desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır? (https://www.devletdestekkredileri.com/ceviz-yetistiriciligi-devlet-destegi-nasil-alinir/) adlı yazıda gerekli bilgilere yer vermişler.