PDA

View Full Version : Tohumdan gül yetiştirme

mstfylcn
08-02-2007, 18:04
gülün (çiçeğinin) yaprakları döküldükten sonra geri kalan kısmı koparmadım..
1 ay kadar sonra tohumlar oluşmuş ve çatlamıştı..
tohumları ayıkladım.. bir hafta kadar kuruttum..
daha sonra direkt toprağa ektim..
2 gün önce çimlendiğini gördüm :p
çok şekerler ;)

Todor
08-02-2007, 18:06
Dikenli galiba http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon9.gif

mstfylcn
08-02-2007, 18:06
;)
.......
..

mstfylcn
08-02-2007, 18:07
evet :P
makroda görünen o dikencikler benimde çok hoşuma gitti :D

Hasan Lalezar
08-02-2007, 21:07
peki çıkacak gül acaba anaç gibimi yoksa aşımı isteyecek acaba

mstfylcn
10-02-2007, 22:32
...;)

mstfylcn
10-02-2007, 22:35
....
..;)

emekli
10-02-2007, 22:35
Çok güzeller... :-) NEFİS...

lordofstorm
03-04-2007, 10:31
Bende deneyeceğim:)Ama aşılanmazlarsa kalite düşüyormuş..

eyüp1968
06-04-2007, 15:39
Tohumlar toprağa ektikten sonra kaç günde çimlendi?

eyüp1968
07-04-2007, 18:21
Ocak ayında soğuk katlamaya koyduğum gül tohumlarını 8 mart ' ta ektim.
Bugün 7 nisan hala çıkan yok.
Sayın mstfylcn o ektiğin gül tohumları nasıl tohum? Yaptığın işlemleri daha ayrıntlı olarak paylaşırsan sevinirim.
İşyerimde ıslak pamuk arasında 2 ay kadar beklettiğim gül tohumlarından sadece biri yeşerdi ve onu ektim büyüyor.Onun resmini çekip foruma ekleyeceğim.
Benim gül tohumları yeşermemek için inat ediyorlar.
Siz bu konuda çok şanslısınız. Sizin tohumlar hemen yeşermiş.
Tebrikler...

eyüp1968
11-04-2007, 15:41
Sayın mustfylcn.
Yukarıdaki iki mesajımın da muhatabı sizsiniz. Sizden cevap bekliyorum.
Bir konu açmışsınız. Konuya katılım var; soru var, ama cevap vermiyorsunuz.
Cevap lütfen...............

eyüp1968
16-04-2007, 17:43
Sayın mstfylcn ,
Mesajlarıma cevap bekliyorum....

mstfylcn
22-04-2007, 14:58
Merhaba eyüp1968,
Kusura bakmayın geç cevap verdiğim için.

Ben tohumları gülden aldıktan sonra 1 hafta kadar güneşli bir yerde kuruması için beklettim. Sonra hemen toprağa ektim. Toprağın sürekli nemli, hatta ıslak olması için sık sık suladım. Başka herhangi bir işlem yapmadım.
Yaklaşık 1 ay sürede hepsi çimlendi.

Ben tohumları önce evde tutuyordum. Havalar düzelince dışarı aldım. Bu bölgede güneş çok etkili olduğundan çok sık sulamak gerekiyor çünkü 2 gün içinde toprağı kupkuru oluyor. İş nedeniyle bazen aksattığım oluyordu. Bu dönemlerde çoğunu kaybettim. Şu anda 3 tanesi hayatta ve eğer sularını aksatmazsam çok sağlıklı görünüyorlar..

İyi günler.

eyüp1968
22-04-2007, 21:57
Verdiğiniz bilgiler ve yeni resim için teşekkürler mstfylcn...
O fidanlara iyi bakın... Çok güzeller.Maaşallah diyelim.
İyi çalışmalar...

eyüp1968
04-06-2007, 13:49
Tohumdan gül üretmek zor iş.
Ben bu foruma 8 mart ta gül tohumu ektiğimi yazmıştım. Hatta o tohumları 2 kadar da soğuk katlamaya tabi tutmuştum. Ve hala çıkmadılar... Belki çürümüş olabilirler.
Sadece ıslak pamukta bekletip çıkan numunelik 1 adet tohumdan gülüm var...
Bir avuç gül tohumundan 1 tane yeşerdi. Bu yeşeren fide, gül bile açtı. Buna da şükür ... Yeni denemelere devam edeceğim...
Herkese iyi günler...

cemal.S
04-06-2007, 16:18
Eyüp 1968 merhabalar!

Yaptığınız ve yapacağınız tüm araştırmalarda başarılar diliyorum. Belki ileride gül konusunu bende üretimde düşünebilirim. Emin olun bu sayfadan faydalanacağımı biliyorum.

Teşekkürler.

pitbull
09-06-2007, 21:36
gul tohumlarının fotografı varmı?nasıl elde etıgınızı fotograflarla gosterebılırsenız sevınırım.

eyüp1968
09-06-2007, 23:04
gul tohumlarının fotografı varmı?nasıl elde etıgınızı fotograflarla gosterebılırsenız sevınırım.

Gül tohumlarının resmi bende yok.
Gül tohumları; açmış ve kurumuş güller yapraklarını döktükten sonra altta kalan tombul kısmın içinden çıkıyor. İyice kurumuş ve en irilerini seçip güneşte kurutmak lazım. Bu konuda Sayın "mstfylcn " daha tecrübeli. Bu konu başlığı ile "gül yetiştiriciliği " başlığını incelerseniz gül ile ilgili değişik tecrübe ve bilgilere ulaşırsınız.
Hoşçakalın...

pitbull
10-06-2007, 22:07
eyüp1968 ilgine tesekkurler bu baslıgı okuduktan sonra bır kac tane kurumus gulun dedıgın yerıne baktım tohum bulamadım onun ıcın sordum resım olsaydı daha acıklayıcı olurdu.saol.

Todor
10-06-2007, 23:47
Sayın Pitbull;

Türkçenin kullanımına özen göstermenizi rica ediyoruz. Bundan sonraki mesajlarınızda göstereceğiniz dikkat için teşekkür ederiz.

eyüp1968
13-06-2007, 22:55
eyüp1968 ilgine tesekkurler bu baslıgı okuduktan sonra bır kac tane kurumus gulun dedıgın yerıne baktım tohum bulamadım onun ıcın sordum resım olsaydı daha acıklayıcı olurdu.saol.

Sayın , pitbull...
İçinde tohum olan güllerin yapraklarından arta kalan kısmı tombul oluyor.
O şişkin ve tombul kafaları açınca içinden taneler çıkıyor. İşte bunlar gül tohumu...
Resim çekip gösterme imkanım yok.
Bahsettiğim tanleri alıp biraz kurutun ve devamlı nemli kalacak şekilde toprağa ekin. Bu tarifi mstfylcn vermişti. Ben denemedim. Sayın mstfylcn denemiş başarılı olmuş.
Bu tarifi bir uygulayıp bizimle de paylaşırsanız iyi olur... Kolay gelsin, iyi çalışmalar

pitbull
15-06-2007, 22:08
Teşekkür ederim.

aliservi
15-06-2007, 22:36
ya arkadaslar bu konuda yeniyim ama bu genelde sevgililer gününde satılan kırmızı güllerden yetiştirmek istiyorum bunların cinsi ne tohumlarını nerde bulabilirim

denizcool
20-06-2007, 14:22
merhaba ben yeni üyeyim arkadaşlar gül konusunda uğraşlarınız çok hoş evimizin bahçesinde bir çok renkte gül var tohum oluşturmaksa çiçekler bittikten sonra bir kaç gülü budamayınız(genelde gülün açmasına devam etmesi amaçlı olarak solan güller kesilir)yaprakların altındaki bölüm zaman içinde bir meyveye benzer bırakın olduğu yerde kurusun daha sonra kuruma tamam olunca meyva kısmını açarak tohumları çıkara bilirsiniz
fakat tohumlardan yetiştireceğiniz güller yabanileşmiş oluyor pek hoş gözükmeye bilir çiçekleri isterseniz aşılama ile gülleri istediğiniz renklere dönüştüre bilirsiniz ama ben bu şekilde seviyorum daha doğal ve insan eli değmemiş görünümünü seviyorum işim gereği uzak olmasaydım sizinle fotoğrafları paylaşmak isterdim

küpeli
20-06-2007, 15:40
Merhaba arkadaşlar,

Konusu melezleme işlemi olsada, gülden tohum elde etme konusunda bulduğum birkaç fotoğrafı buraya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=905&page=32) eklemiştim. Belki faydası olur.

eyüp1968
23-06-2007, 15:28
Sayın "küpeli" arkadaşım
Eklediğin fotoğraflar çok iyi. "pitbull" " arkadaşım da bu resimlere bakmıştır herhalde. Benim anlattıklarımı çok güzel tamamlıyor. İlgine teşekkürler...
Ben tohumdan gül üretmeye ayrı bir merakım var. Kendi çapımda birşeyler yapıp bu foruma aktarmaya çalışıyorum.
Çelikten gül üretmeyi beceremedim. Ama numunelik 1 adet tohumdan gülüm var.Allah a çok şükür çiçek de açtı. Bu keyif bana yetti.
Saygılar sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim...

denizcool
23-06-2007, 16:01
merhabalar birde güller yaprak aşısı ile değişik renklerdeki çiçeklerin bir gülde açması sağlanıyor tam olarak size zamanlarını aktaramasam bile güllerin bahara mevsiminde yeni filizler verdiği dönemde yapılıyor bizim bahçemizde bir tanıdığımız uygulamıştı çok hoş olmuştu güller açtığında tek gövdeye bağlı birkaç renk çeşidi bu konuda eminim daha bilgili arkadaşlar mevcuttur bilgilerini merakla paylaşmalarını bekleyeceğim bu işlemi bonzai bir gülde deneyip hem minyatür bir gül hemde birden fazla renk çeşidi oluşturan bir gül yeşertmek istiyorum

küpeli
24-06-2007, 09:15
Sayın "küpeli" arkadaşım
Eklediğin fotoğraflar çok iyi. "pitbull" " arkadaşım da bu resimlere bakmıştır herhalde. Benim anlattıklarımı çok güzel tamamlıyor. İlgine teşekkürler...
Ben tohumdan gül üretmeye ayrı bir merakım var. Kendi çapımda birşeyler yapıp bu foruma aktarmaya çalışıyorum.
Çelikten gül üretmeyi beceremedim. Ama numunelik 1 adet tohumdan gülüm var.Allah a çok şükür çiçek de açtı. Bu keyif bana yetti.
Saygılar sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Sn eyüp1968,

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım arkadaşlara faydası olur. Benimde işyerimizin bahçesinde tohumunu almayı beklediğim bir gül meyvesi var. Hergün onu kontrol ediyorum. Olgunlaştığında ilk "tohumdan gül" çalışmamı sarı gül ile yapmış olucam.

nevsune
24-06-2007, 10:28
[QUOTE=eyüp1968;121196]
QUOTE]

Sn. Eyüp1968

Bu bahar ektiğiniz bir tohum muydu bu? Tohumlar sonbaharda oluştuğuna göre biraz kafam karıştı. Tohumu almayla, ekme arasındaki süre nedir?

Çiçeği, tohum aldığınız anaç gibi mi, yoksa farklı mı? Aşı yapmadan mı çiçek verdi? Bir resmini koyabilseniz de, biz de görsek. Keyfi paylaşırız:)

Şimdi artık her gülün dibine bakarım.

pitbull
24-06-2007, 19:49
Benim güllerimde bu şekide meyve oluşumu yok, çiçeğin altındaki kısımlar hemen kuruyup gidiyorlar zaten.Bu yüzden tohum bulamadım sanırım. Fotoğraflar için teşekkürler.

eyüp1968
26-06-2007, 16:59
Sayın nevsune,
Ben tohumları geçen sonbaharın sonlarında kışa doğru aldım.
Aldığım bilgiye istinaden 2 ay kadar budolabında soğuk katlama yaptım
Mart ayı başlarında ektim
Ben birçok gülden tohum aldığım için yeşeren tohum hakkında birşey söyleyemeyeceğim
Yeşerdikten sonra aşı yapmadan açık pembe renkli olarak açtı.
Ama çiçek yapraklarını döktükten sonra kurumaya döndü. Bugünler de onu nasıl kurtarırırm diye düşünüyorum
Resimlerini çektim .Ama bu foruma koyma işini beceremedim.
Becerebilirsem bu forumda tohumdan gülümün bütün fotoğraflarını göstereceğim.
İyi günler ...........

eyüp1968
26-06-2007, 17:07
Benim güllerimde bu şekide meyve oluşumu yok, çiçeğin altındaki kısımlar hemen kuruyup gidiyorlar zaten.Bu yüzden tohum bulamadım sanırım. Fotoğraflar için teşekkürler.

Sayın pitbull.
Bahsettiğimiz tohumlar, sonbaharda oluşuyor. Sonbaharda açan güllerin dip kısımlarında bol miktarda oluyor.
Hele siz Edirne ' de olduğunuza göre çok tohum bulursunuz. Çünkü Edirne 'de çok güzel güller var. Edirne 'nin havası ve iklimi güllere iyi geliyor olmalı ki orada çok güzel güller gördüm. Bahçelerde olsun, yol kenarlarında olsun
hepsi birbirinden güzeldi...
Geçen yaz Edirne Kapıkule nin bir köyünden 5 tane gül getirmiştim . Renk ve koku yönünden hepsi güzeldi.Geçen yaz bende 2-3 kez açtılar. Bu sene ise 1 kez açtılar. Gerisi yok. Hatta bir tanesi kurudu.
Siz sonbaharı bekleyin ... Saygılar... İyi çalışmalar...

nevsune
26-06-2007, 18:12
[QUOTE=eyüp1968;122140]
Ama çiçek yapraklarını döktükten sonra kurumaya döndü. Bugünler de onu nasıl kurtarırırm diye düşünüyorum
QUOTE]

Eyvah çok üzüldüm:( . Biraz birşeylerle takviye yapsanız, belki kurtulur.

pitbull
02-07-2007, 23:47
Sayın eyüp1968 İlginize teşekkürler.

Maydon0z
14-01-2008, 13:19
Arkadaslar olmaz dedim oldu :D
3 cesit gul tohumlarini 1 ay buzdolabinda beklettim, gecen hafta disariya aldim ve sonuc bu:
11-01-2008
28292

14-01-2008
28293

Saksi degistirmek istiyorum ama kokleri kirilir diye oylece bekliyorum :(
Degistireyimmi?

İklimsiz
14-01-2008, 13:47
Tebrikler Maydanoz, ne kadar sevindiğinizi tahmin edebiliyorum. Üyelerin bu tür çalışmalarını görünce bize de şevk geliyor. Paylaşımınız için teşekkürler.

limon
16-01-2008, 12:37
İki-üç senedir elimde olan gül tohumları vardı. Merak edenler için fotoğrafladım.
Henüz ekmedim vakit bulunca ekicem.
2848128482
28483
Bir meyveden bu kadar tohum çıktı. Tohumlar elma çekirdeğine benziyor.

İklimsiz
16-01-2008, 12:40
Hepsini kendinize mi saklıyorsunuz sayın Limon:p

limon
16-01-2008, 16:38
Önce bir kaç tane deneyeyim belki çimlenmez. (2-3 sene olmuştur tohumlar bende)

Buket Aknar
16-01-2008, 18:16
Bu bölümün tümünü okudum. Tohumdan gül yetiştiren arkadaşları tebrik ediyorum ancak sormadan geçemeyeceğim;
- çiçekleri de anaç gül gibi mi açtı?
Benim de evimde bir çok gül var ve bazılarında zaman zaman ayni oluşumlar oluyor. Denemeye karar verdim ama tohumdan açacak çiçeğin ana özelliklerini taşıyıp taşımayacağını merak ediyorum.

Sebahattin Sargın
16-01-2008, 19:11
Tohumdan yetişen güller yabani güller gibi olmuyormu?

Emre Albayrak
16-01-2008, 19:37
Gül için başka bir bitkiye aşı yaparak çoğalyıyorlardı sanırım. Şimdi adını tam olarak hatırlayamıyorum. Ama tohumlara soğuk uygulamak yerine şişrme yöntemiyle saldırsak ardından da bol rutubet uygulasak olur mu dersiniz? Ve çimlense bile acaba çiçek verir mi?

eyüp1968
24-01-2008, 17:57
Sayın Maydonoz ....
Elde ettiğiniz görüntü çok güzel...Ben çok uğraştım ama o görüntüyü elde edemedim.
Tebrik ederim...
Ben sadece bir tane tohumdan gül elde ettim.Aynı gül çiçek de açtı.Çiçeğini gördüm.Yabani şekilde açtı.
Bence siz o fidelerin kuvvetlenmesiniz bekleyin;daha sonra ayırırsınız.
Selamlar...

Maydon0z
25-01-2008, 16:39
Ya bazilari kurumaya basladi...? Topragi hic kurutmadim herzaman nemli tuttum ama 1/4i kurudu, gerisi de pek gelismiyor artik.

limon
11-02-2008, 19:49
20 gün oldu tohumları ekeli henüz çimlenme olmadı.

Maydon0z
11-02-2008, 22:35
Siz cevap vermemeye devam edin :p Benim güllerin hepsi tahtaliköye tatile cikti, geleceklerini hic sanmiyorum...

Kurudular, kirildilar, soldular. Bence 1-2cm derine eklmeliydim ve kökleri icin daha derin bisey lazimdi, ama bilmiyorum kimsede cevap yazmiyor. Seneye bidaha deneriz napalim

burcind
17-04-2008, 10:20
Buzdolabına koyduğunuzdan bahsetmişsiniz bana biraz daha açarmısınız bu buzdolabı işini bende denemek isterim.Acaba toprağa dikilmiş hali ilemi????:dilli:

Maydon0z
22-04-2008, 17:09
Evet, tohumlari nemli/islak toprakla karistirip, kabini delikli bir posete koyup buzdolabinin bir kosesine firlatalim. 2 ay sonra cikartip bakalim ne olmus diye :p bisey olmamissa 1-2 haftaya kadar cimlenirler

tomurcuk054
24-04-2008, 23:41
tohumdan gül yetiştirenleri tebrik ediyorum benide iştahlandırdınız gülün tohumu neresınde çıçegınde dımı bende ekecem tohumdan .dikensiz gül tohumu varmış dudunuzmu?

Sibel11
14-03-2009, 15:44
Geçen yaz ektiğim gül tomurcuğu çimlendi :D Tohum değil tomurcuk diyorum; çünkü içindeki tohumları çıkarmamıştım bile bütün olarak ekmiştim, sonra da unuttum, çıkmaya başladığı zaman bu başlığa rastlamasam belki de ot diye sökerdim :(

66977
66978

Burada da çimlenen kayısı çekirdeğim var :D (11.mesaj)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4730

FERHAT TOPRAKLI
10-06-2009, 16:26
Sn eyüp1968,

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım arkadaşlara faydası olur. Benimde işyerimizin bahçesinde tohumunu almayı beklediğim bir gül meyvesi var. Hergün onu kontrol ediyorum. Olgunlaştığında ilk "tohumdan gül" çalışmamı sarı gül ile yapmış olucam.

sdfsdfsdf
sdfsdf

finduk52
19-08-2009, 14:26
Bunlari az önce çıkardım diğer konuda bahsettiğim yeni diktiğim kuruyan güllerden bir tanesinden sanırım direk ekebilirim değilmi toprağa ya da bu zamanda ekebilirmiyim acaba , ılık suda bekletip sonra direk bir saksı içinde toprağa eksem olurmu ?

http://img30.imageshack.us/img30/1599/abcd0009y.jpg

halihazirda
12-04-2011, 12:47
http://i51.tinypic.com/e85wt0.jpg

7 ay önce toprağa ektiğim gül tohumları sonunda kendisini gösterdi. Ben artık çıkmazlar çürümüşlerdir diye düşünüyordum, sabah kalktığımda gözlerime inanamadım. İnşallah tutarlar yok böyle bi mutluluk.:D

halihazirda
04-05-2011, 20:57
Konuyla pek ilgilenen yok galiba. Merak edenler denemek isteyenler için bilgi aktarmaya devam edeceğim. Saksımdan 6 tane daha gül tohumu yeşerdi ve arada bir yeni yeşeren de oluyor. Saat 10 dan akşam 17 ye kadar güneş alıyorlar ama bir tanesi şimdiden solmuş yapraklarını bükmüş ve sararmaya başlamış :( . Ben Kars'tayım arada evi havalandırmak için camı açıyorum galiba içeri giren soğuk hava etkiliyor. Kuvvetlenmeleri için karbondioksit takviyesi yapmayı düşünüyorum İnşallah işe yarar..

ligustrum
07-05-2011, 09:35
Sayın halihazırda; Arada fotoğraf koyarsan, ilgimiz artacak.
Sağlıklı günler dilerim.

halihazirda
09-05-2011, 22:31
İstediğiniz resim olsun. Yanlız fotoğraf makinem pek iyi değil belirtiyim baştan. Güzel kareler yakaladıkça yayınlamaya devam ederim. İki resim arasında 2 hafta var. Bu aralar karbondioksit takviyesi yaptım bayaa bi etkisi oldu solmaya başlayanlar dirildi. Yeni hallerini en kısa zamanda paylaşacağım. :)

http://img836.imageshack.us/img836/7611/54230914.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/836/54230914.jpg/)

http://img695.imageshack.us/img695/2678/67552996.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/695/67552996.jpg/)

ligustrum
10-05-2011, 03:46
Sayın halihazırda; Hayırlı olsun. Gülü güle güle büyütün.
İnşallah goncalarınıda görürsünüz. Tabi bizde görürüz inşallah.
Fotoğraf ta güzel, sadece biraz küçütmek gerekiyor.

halihazirda
18-05-2011, 18:52
Sorun olan o resimler değil bu attıklarım ama yine de güzel kareler yakalamaya çalıştım. 1 aya yakın zaman geçmiş son çektiğim resimlerin üstüne. Bu 1 ay içinde solan fideciklerimden bir tanesi tamamen kurudu :( diğerlerini ise bol güneş ve karondioksit ile güçlenmelerini sağladım. Büyük fideciğin gölgesinde kalan bir fideciğim de direnemeyecek çünkü diğeri ışığını engelliyor. Resmen bir bebekle ilgilenir gibi ilgileniyorum, sabah güneşini alacağı yere akşam güneşi alacağını yere taşıyıp duruyorum. İnşallah solmazlar onlar büyüdükçe yeni yaprak açtıkça ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.. :)

http://img69.imageshack.us/img69/2095/95806393.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/95806393.jpg/)

http://img707.imageshack.us/img707/7725/80014181.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/707/80014181.jpg/)

Andora
20-05-2011, 12:11
Sn. halihazirda, lütfen gelişmeleri yayınlamaktan vazgeçmeyin, zira merakla takip ediyorum :D İnşallah çiçek açtıklarını da göreceğiz:D

halihazirda
20-05-2011, 20:17
Ne kadar sürede büyüyüp çiçek açarlar bilemiyorum ama onlarla beraber gelişiyorum diyebilirim bu gül konusunda. Güneşli günlerde karbondioksit takviyesiyle çok güzel gelişiyorlar. Haftada bir kere karbondioksit takviyesi veriyorum, bu konuda tecrübesi olan varsa yardımlarını bekliyorum :)

halihazirda
24-05-2011, 20:02
Bugün yanyana olan fidecikleri ayırdım çünkü artık birbirlerinin güneş ışığını kapatıyorlardı. Çok cılız kökleri var yerlerinden söktükten sonra çok korktum ölecekler diye yeni yerlerine diktikten sonra biraz su verdim. İşlemi öğle arası yapmıştım evden çıkarken güneşli yerlerinde yaprakları solmuş gibi aşağıda duruyordu akşam eve geldiğimde durumları çok güzeldi :) sanki ölümcül bir ameliyattan çıkan bir sevdiğimin iyi olduğunu görmüş gibi mutlu oldum :). Yeni resimlerini biraz daha geliştiklerinde atacağım.

alperfect
28-05-2011, 18:02
Sonbaharda aldığım 2-3 aydır buzdolabında beklettiğimtohumları bugün ekiyorum inşallah çimlendiğini ve büyüdüğünü görürüz.Bahçedeki güllerden aldım tohumları anaçlar gözümün önünde ama hangi tohum hangisinden alındı hatırlamıyorum.

halihazirda
28-05-2011, 18:52
Eğer gülden yeni biten tohumlarsa soğuk katlama yapmaya gerek yok diye biliyorum. İnşallah sizin tohumlarda en kısa sürede yeşerir. :)

halihazirda
27-06-2011, 15:06
Arkadaşlar uzun süredir konuyla ilgilenen yok ama kısa sürede İnşallah biri görür ve yardımcı olur bana. Tohumdan büyüttüğüm fidelerimin son hali aşağıdaki gibi ve bir tanesi tomurcuk çıkardı. Şimdi sorum şu: bu tomurcuğu bitkinin kuvvetlenmesi için kesmeli miyim yoksa gülü açmaya mı bırakmalıyım lütfen bu konuda bilgisi olan cevap yazsın ilk defa gül daha doğrusu herhangi bir bitki yetiştirdiğim için ilk deneyimim ne yapacağımı bilemedim. Şimdiden teşekkürler..

http://img810.imageshack.us/img810/7899/img0668m.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/810/img0668m.jpg/)

http://img855.imageshack.us/img855/9084/img0720y.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/img0720y.jpg/)

feyzon
27-06-2011, 15:20
Sayın Halihazırda maşallah çok güzel büyütmüşsünüz güllerinizi. Ancak gülleri kapalı ortamda yetiştirmek zor diye biliyorum. Balkona güneş alan yere çıkarsanız daha iyi olur sanırım. Artık direkt güneş alabilecek büyüklüğe erişmişler gibi. Ancak bir anda öğle güneşi değilde yavaş yavaş alıştırarak çıkartın ve takip edin. Gül budamaya gelen bir bitki. O daldaki çiçek şu haliyle cılız bitki için fazla gibi duruyor ama sanırım bir sakıncası olmayacaktır. Yalnız çiçek açtıktan sonra budamak gerekir.

alperfect
27-06-2011, 19:55
Bence deneyin bu açsın başka birini budayın karşılaştırma olur hem

halihazirda
28-06-2011, 07:15
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Maalesef balkon gibi bir şansım yok evim balkonsuz ve güneşi 2 3 saatliğine öğle güneşi alıyor bitkiye zararı olur mu acaba? İlk gül olduğu için ben de çok merak ediyorum o bakımdan içimden hiç kesmek gelmiyordu. :)

feyzon
28-06-2011, 09:59
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Maalesef balkon gibi bir şansım yok evim balkonsuz ve güneşi 2 3 saatliğine öğle güneşi alıyor bitkiye zararı olur mu acaba? İlk gül olduğu için ben de çok merak ediyorum o bakımdan içimden hiç kesmek gelmiyordu. :)

Sayın Halihazırda, Eğer şimdiye kadar balkonun önünde kalmışsa yine aynı şekilde devam edin o zaman. Gül ışığı çok sever çünkü. Budamaya gelince, daha çok küçükler. Büyümeye devam ediyorlarsa dokunmayın. Çiçek açtıktan sonra da çiçek dalı büyümeyeceği için biraz bekleyip ilk gözün hemen üzerinden budanabilir. Budama ile ilgili forumda bu konuda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Çiçekli fotoğraflarını ve tohumunu aldığınız gülün fotoğraflarını da yüklerseniz görmek isterim. Selamlar.

halihazirda
01-07-2011, 08:56
Sayın feyzon, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Goncası olan bitki dışındakilerde gelişim çok yavaşladı. Açacak gül de büyük ihtimalle beyaz olacak kenarından patlak verdi galiba 4 5 yapraklı bir gül açacak kendini gösterdiği zaman resimlerini severek paylaşacağım.

halihazirda
23-08-2011, 19:51
arkadaşlar gülleri yetiştirdim ilk gül 1 buçuk ay önce açtı ama sitede sorun olduğu için bi türlü resimleri atamadım ve bir süredirde siteye girmiyordum. Resimdeki güller ilk büyüyen güllerdir galiba bu yüzden çok yapraklı değiller, bazı arkadaşların bahsettiği gibi kuşburnu gibi de değiller. Yeni güller açtıkça resimlerini yükleyeceğim.

http://img143.imageshack.us/img143/4381/img0228gc.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/143/img0228gc.jpg/)

http://img62.imageshack.us/img62/9820/img0243va.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/62/img0243va.jpg/)

http://img810.imageshack.us/img810/3704/img0249u.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/810/img0249u.jpg/)

halihazirda
23-08-2011, 19:51
http://img696.imageshack.us/img696/3900/img0266dj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/696/img0266dj.jpg/)

http://img853.imageshack.us/img853/7666/img0267s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/img0267s.jpg/)

http://img834.imageshack.us/img834/4885/img0282le.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/img0282le.jpg/)

http://img695.imageshack.us/img695/3190/img0310pq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/695/img0310pq.jpg/)

http://img708.imageshack.us/img708/6348/img0312zl.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/708/img0312zl.jpg/)

yarenimex
23-08-2011, 22:36
Sayın Halihazırda, tebrik ederim tohumdan gülünüze çiçek bile açtırmışsınız. Ben de tohumdan gül yetiştirdim bu yıl ilk defa ama benimkilerde çiçek henüz yok.. Merak ettiğim güllerinizin kokusu.. Tohumunu aldığınız güllerin kokusuyla tohumdan yetişen yeni gülünüzün kokusunu bir karşılaştırma ve değerlendirme yapabilir misiniz lutfen ? Ben hem çelik hem de tohumdan yetiştirdim bu yıl. Çelikten yetişen güllerim çiçek verdiler.Tohumdan yetiştirme sebebim hem uzun ömürlü olmaları hem de yabani gül elde edip daha yoğun gül kokusu veren çiçekler elde etmekti. Bu nedenle değerlendirmenizi istiyorum ..

A.Şahin
23-08-2011, 22:39
Tebrikler, bence zor bir iş başarmışsınız. Ben de kuşburnu gibi olabileceğini tahmin ediyordum ama öyle olmamış. Bir de merak ettiğim; iki farklı renkte çiçek açmış. Aynı gülün tohumundan mı iki farklı renk çıktı?

alperfect
23-08-2011, 23:35
Sn. halihazırda ne kadar güzel açmışlar öyle hem de farklı farklı tohumlar karışık mıydı yoksa benim tohumlarda hala ses yok bekleme konumundayım

halihazirda
25-08-2011, 19:17
teşekkürler arkadaşlar, güllerin kokusu ilk gonca halinden son haline kadar yoğun bir kokusu var ve çok güzel kokuyorlar. Bitkiniz ne zaman yeşerdi Sn. yarenimez? Benimkiler topraktan çıktıktan 3 ay kadar sonra gül verdiler. Daha iyi büyümeleri için karbondioksit takviyesi yaptım.
Tohumlar konusunda bir bilgim yok çünkü 1 yıldan uzun bir süredir tohumdan gül yetiştirmeye çalışıyorum o gördüğünüz saksının dibinde nerden baksanız 15-20 farklı gül tohumu var ve farklı yerlerden gelen tohumlar o bakımdan ana gülle arasındaki farkı bilemiyorum. Farklı renkte olmalarının nedeni ilk açtıklarında kırmızı olmaları güneşi gördüklerinde rengi de açılıyor. Beyaz olan farklı bir tür galiba çünkü gül yaprakları biraz değişik açtı.

yarenimex
26-08-2011, 12:11
teşekkürler arkadaşlar, güllerin kokusu ilk gonca halinden son haline kadar yoğun bir kokusu var ve çok güzel kokuyorlar. Bitkiniz ne zaman yeşerdi Sn. yarenimez? Benimkiler topraktan çıktıktan 3 ay kadar sonra gül verdiler. Daha iyi büyümeleri için karbondioksit takviyesi yaptım.
Tohumlar konusunda bir bilgim yok çünkü 1 yıldan uzun bir süredir tohumdan gül yetiştirmeye çalışıyorum o gördüğünüz saksının dibinde nerden baksanız 15-20 farklı gül tohumu var ve farklı yerlerden gelen tohumlar o bakımdan ana gülle arasındaki farkı bilemiyorum. Farklı renkte olmalarının nedeni ilk açtıklarında kırmızı olmaları güneşi gördüklerinde rengi de açılıyor. Beyaz olan farklı bir tür galiba çünkü gül yaprakları biraz değişik açtı.

Teşekkür ederim sayın Halihazırda.. Güllerin yoğun kokulu olması beklediğim cevaptı. Benim ektiğim tohumlar kendi evimin önündeki güllerden( sarı ve kırmızı renkli aşılı güller). Nisan ayı ortalarında falan çimlendiler, haziran ortalarında poşetlere aldım.Şimdi 30/40 cm boylarındalar. Benimkiler bahçede ve güneş altında olduğu için doğal halde gelişimlerini sürdürüyorlar, yakında da kalıcı yerlerine dikeceğim. Sarı ve kırmızıdan başka renkler de bekliyorum. Bu durumda çiçekleri seneye göreceğiz herhalde..

halihazirda
27-08-2011, 15:39
Sn. yarenimex eğer gül fidelerinin türünden dolayı değilse bol güneş ve su alıyorsa bu aralar açabilir çünkü yeterince boyları uzamış benimkilerle karşılaştırılınca. Sizden de açtığında güllerin haberlerini bekliyorum.

yarenimex
27-08-2011, 23:05
Sn. yarenimex eğer gül fidelerinin türünden dolayı değilse bol güneş ve su alıyorsa bu aralar açabilir çünkü yeterince boyları uzamış benimkilerle karşılaştırılınca. Sizden de açtığında güllerin haberlerini bekliyorum.

Keşke bu yıl açsalardı sayın Halihazırda..Bu yıl veya gelecek yıl çiçeklendiklerinde mutlaka fofoğraflarını paylaşırım..

eb_ru
29-10-2011, 18:15
Eğer gülden yeni biten tohumlarsa soğuk katlama yapmaya gerek yok diye biliyorum. İnşallah sizin tohumlarda en kısa sürede yeşerir. :)

Bu doğruymuş. Dalından kurumuş halde topladığım tohum zarflarından elde ettiğim tohumları hemen ektim(Dondurma kaplarına). 1 ay kadar evde pencere önünde tuttum ve fısfısla nemlendirdim her gün. Sonra havalar soğuyunca kabın kapağını kapatıp balkona koydum. geceleri 2-3 C'ye kadar düştü tabi belki onun da etkisi olmuştur. Şimdilik 1 tanesi çimlendi(yaklaşık 15 günde). Toplamda 1,5 ayda çimlenmiş oldu.Çimlenen tohumu altından biraz toprakla birlikte çay kaşığı yardımıyla plastik bardaktan yaptığım saksıya aldım ve içerde bakmaya başladım.Durumu iyi görünüyor kafayı kaldırdı :) Diğerleri hala balkonda. Bakalım onlar da çimlenecek mi.

alperfect
24-12-2011, 13:30
Tohumdan gül yetiştirmeye çalışmış ancak becerememiştim geçen ay elimdeki bir kaç çeşit kaktüs ve succulenti karşı komşum için saksılara ayırdım toprak olarak da elimdeki çeşitli toprakları kumla karıştırıp kullandım geçen gün komşum birinin dibinden çıkan şey senin gül olmasın dedi aşağıdaki fotoğrafta görünen bitki yapraklarının şekli, dikenli gövdesi benziyor ama heveslenmeden önce birde burdan teyit almak istedim. Aylarcaüstüne titredikten sonra vazgeçmiş toprağını da açıktaki bir kutuya döküp havalandırmıştım artık ne olduysa bilmiyorum bir şekilde aktive olmuş (Bir büyük ayrıntı benim evim kuzey komşumunki güney cepheli aynı anda diktiğim iki bitki bende yavaş yavaş büyür onda coşar)

eb_ru
24-12-2011, 15:53
Evet bence gül, benim 20 günlük gül fideciğime benziyor. Aynı uçta üç yaprağı var.

eb_ru
27-01-2012, 13:02
benim güller büyümeye devam ediyor, ama biraz yavaş büyüyorlar, doğru dürüst güneş göremediklerinden sanırım

pembegül
27-01-2012, 13:50
Gül fidelerine karbondioksit takviyesi nasıl oluyor arkadaşlar ben anlayamadım ..:)

eb_ru
29-01-2012, 10:58
hemşehrim :)
arada bir yapıyorum ben
co2 takviyesi için maya şeker su petşişe ve ince hortuma ihtiyacın var
şurda akvaryumlar için anlatılmış Akvaryum Portalı | Akvaryum PORTALI » Ev Yapımı CO2 Sistemi (http://www.akvaryumportali.net/diy-co2-sistemi.html), (sen hortumu kısa tut, vana falan takmana gerek yok,bir de bu kadar büyük yapmana da gerek yok üç-beş bitki için fazla gelir, 0,5 litrelik şişeye çorba kaşığıyla falan ölçerek koyabilirsin maya ve şekeri)
hortumun ucunu bitkinin yapraklarına yakın biryere koy, tabi güneşli havalarda yaparsan daha çok verim alırsın

pembegül
29-01-2012, 17:08
hemşehrim :)
arada bir yapıyorum ben
co2 takviyesi için maya şeker su petşişe ve ince hortuma ihtiyacın var
şurda akvaryumlar için anlatılmış Akvaryum Portalı | Akvaryum PORTALI » Ev Yapımı CO2 Sistemi (http://www.akvaryumportali.net/diy-co2-sistemi.html), (sen hortumu kısa tut, vana falan takmana gerek yok,bir de bu kadar büyük yapmana da gerek yok üç-beş bitki için fazla gelir, 0,5 litrelik şişeye çorba kaşığıyla falan ölçerek koyabilirsin maya ve şekeri)
hortumun ucunu bitkinin yapraklarına yakın biryere koy, tabi güneşli havalarda yaparsan daha çok verim alırsın

Çok teşekkür ederim hemşerim bende gül tohumu çimlendireceğim onuniçin sormuştum inşaALLAH başarılı olurum...;)

eb_ru
30-01-2012, 17:07
Pamuğu ıslat, suyunu sık iyice ama, gül tohumlarını bir gece suda beklet, sonra tohumları pamuğa koy, pamuğu da kilitli poşete koyup buzdolabının kapısında bir yere koy, 2 aya kalmaz çimlenirler. Benim yavrular öyle çimlendi :)

pembegül
30-01-2012, 21:13
Bu işlemden sonra toprağa nasıl alacağım? :)

eb_ru
31-01-2012, 05:32
:)
Çimlendikten sonrası kolay, nazikçe torağa attırıveriyorsun pamuktan
pamuğu ıslatıp sıktıktan sonra bir parça gazlıbez koy pamuğun arasına, tohumları onun üstüne koy istersen, çimlenen tohumum çıkan ilk kökcükleri pamuğun içine sokuluyor çünkü, gazlı bez koyarsan pamuğa ulaşamaz, alması daha kolay olur tohumu
dolaba koyduktan sonra zaten aklına geldikçe bakıyorsun, meraktan heyecandan :)
yani çimlendikleri gibi farkedip toprağa alıyorsun
buzdolabına koymazsan çimlenmesi 7-8 ay alabilir bu da aklında bulunsun

pembegül
04-02-2012, 22:42
:)
Çimlendikten sonrası kolay, nazikçe torağa attırıveriyorsun pamuktan
pamuğu ıslatıp sıktıktan sonra bir parça gazlıbez koy pamuğun arasına, tohumları onun üstüne koy istersen, çimlenen tohumum çıkan ilk kökcükleri pamuğun içine sokuluyor çünkü, gazlı bez koyarsan pamuğa ulaşamaz, alması daha kolay olur tohumu
dolaba koyduktan sonra zaten aklına geldikçe bakıyorsun, meraktan heyecandan :)
yani çimlendikleri gibi farkedip toprağa alıyorsun
buzdolabına koymazsan çimlenmesi 7-8 ay alabilir bu da aklında bulunsun

Bilgiler için teşekkür ederim sevgili ebru en pratik şekli bu görünüyor hemen çimlendirme işlemine başlıyorum diğer türü tohumları kaybedebilirim ALLAH korusun ..:)

eb_ru
18-02-2012, 16:26
Bende bolca var tohum, lazım olursa verebilirim size de.
1-2 aylık gül fideciklerini ışık alabilsinler diye pencerinin önüne koymuştum, gece almayı unutmuşum, pencere mermeri soğuk olmuş geceleyin, yaprakları sarardı şimdi, sanırım üşüttüler :(

alperfect
06-04-2012, 08:00
Tohumdan gül yetiştirmeye çalışmış ancak becerememiştim geçen ay elimdeki bir kaç çeşit kaktüs ve succulenti karşı komşum için saksılara ayırdım toprak olarak da elimdeki çeşitli toprakları kumla karıştırıp kullandım geçen gün komşum birinin dibinden çıkan şey senin gül olmasın dedi aşağıdaki fotoğrafta görünen bitki yapraklarının şekli, dikenli gövdesi benziyor ama heveslenmeden önce birde burdan teyit almak istedim. Aylarcaüstüne titredikten sonra vazgeçmiş toprağını da açıktaki bir kutuya döküp havalandırmıştım artık ne olduysa bilmiyorum bir şekilde aktive olmuş (Bir büyük ayrıntı benim evim kuzey komşumunki güney cepheli aynı anda diktiğim iki bitki bende yavaş yavaş büyür onda coşar)

Bu gülü yanındaki kaktüsten kurtardım, uzun bir kökü olmuş (neredeyse kendi gövdesinin iki katı kadar) derin bir kaba diktim yeniden.
Önce yaprakları kurudu yavaş yavaş sonra yeni yaprak çıkarttı küçücük ama onu da büyütemeden durgunlaştı- soruştu. Ben de hemen karşı komşuya verdim belki orda toparlar diye. Kuruyor galiba
1. not sanırım ben gül yetiştiremiyorum vaktinde minyatür güllerim de eve gelir gelmez hızla kötüleşmişti
2. not işyerinde fotoğraf yükleyemiyorum akşam evden yükleyebilirim

yarenimex
06-04-2012, 19:32
Bu gülü yanındaki kaktüsten kurtardım, uzun bir kökü olmuş (neredeyse kendi gövdesinin iki katı kadar) derin bir kaba diktim yeniden.
Önce yaprakları kurudu yavaş yavaş sonra yeni yaprak çıkarttı küçücük ama onu da büyütemeden durgunlaştı- soruştu. Ben de hemen karşı komşuya verdim belki orda toparlar diye. Kuruyor galiba
1. not sanırım ben gül yetiştiremiyorum vaktinde minyatür güllerim de eve gelir gelmez hızla kötüleşmişti
2. not işyerinde fotoğraf yükleyemiyorum akşam evden yükleyebilirim

"Kokar Kırşehirin gülleri kokar" diye çalıp söylüyor Neşet Ertaş üstad. Siz yetiştiremezseniz kim yetiştirecek sayın Alperfect.:D Moraliniz bozulmasın hemen, gülleriniz bol güneş almalı, gül güneş almadan iyi gelişmiyor. Tohumlarınızı Mart ortaları gibi veya Nisan başlarında ekerseniz hem gerekli güneş hem de sıcaklık sağlamanız ve gelişimleri daha kolay olacaktır.Benim geçen yıl tohumdan ürettiğim güllerim poşette olmalarına rağmen kışı (-27/28 leri gördük bu kış) hasarsız atlattılar. Merakla açmalarını bekliyorum şimdi..

iborotti.58
23-05-2012, 22:52
Görev yaptığım işte çok çeşitli gül gördüm.Bir tanesi çok süperdi.O kadar güzel kokuyorduki tarif bile edemem.Çekinerek çelik aldım.Diktiğim tüm çelikler o hariç tuttu.Çeşitli defalar denememe rağmen ne ben ne tanıdıklarım o gülün çeliğini çoğaltamadık.Fide satan yerlerden verdikleri bilgiler genelde benim çoğaltmak istediğim gülün çelikten çoğaltılamadığı.Çok sevdiğm o gül çelik aldıktan sonra kurudu ve öldü.Çeşitli bilgilerden sonra torf+gübre karışım toprakta iki adet çelik köklenip tuttu.Fakat büyüyünce cılız yaprak olarak gül açmayan bir bitki haline geldi.Bahçeden söküp tekrar saksıda özel karışımla kuşburnu benzeri çiçek açtılar.Bu çiçek tomurcuklarından tekrar ana gülü elde edebilirmiyim?Yardımcı olacaklara teşekkür ederim.

istanbul99
24-12-2012, 04:08
sarmaşık şeklinde tırmanarak büyüyen minik ve kokulu pembe güller vardı bahçemizde
türün adını bilmiyorum, ama fidanı komşulardan biri köke yakın kısmından kırmış
tamamen kurudu türün adını nasıl öğrenebilirim? tohum veya fide almak istiyorum
Teşekkürler

hira
26-05-2013, 21:30
ceviz fidesinin dibinde çimlenen üç minik fideciklerin (dikenli) ne olduğunu düşünürken günler hızla akıp geçti ve ben hala ne ekmiş olabileceğimi düşünüp durdum,yapraklarına baktığımda güle benzettim ama kararsızdım birkaç gün daha geçince parmak kadar fidelerin uçlarında gül tomurcukları görünce sevinç çığlıkları attım:dilli: evet bu çimlenenler kırmızı birer güldü:cool:

hira
26-05-2013, 23:52
...

mandalinleerik
26-05-2013, 23:55
İşte buda fotografı

Tohumdan gül. Güzel başarı da... Fotoğrafı yükleyen kim? :)

jojoba
28-05-2013, 23:33
Hira hanım cok güzel olmuş emeğinize sağlık

hira
05-10-2013, 20:29
tohumdan gülümün bugün ki hali... çiçek açtıktan sonra uzunca bir müddet olduğu yerde saydı.. neyseki harekete geçme vaktidir diyip açtı bir iki yaprak.

Cumhur Tonba
05-10-2013, 21:40
Neden tohumdan GÜL ?
Aslına asla benzemez. Çelikten üretmek daha kolay ve daha garantili. Aynısını elde edebilirsiniz.

hira
05-10-2013, 21:47
Tohum çimlendirmeyi çok sevdiğim için sadece.

Cumhur Tonba
05-10-2013, 21:56
Buna katılıyorum.
Tohumdan çıkan her bitki, insana çok şey katıyor. Haklısınız.

mobilspy
10-12-2013, 21:05
Elimde farklı renklerde gül tohumları var en uygun ne zaman ekim yapmalıyım geçen aylarda bir kısmını ektik ama çoğu çıkmadı çıkan bir iki tanesi de kısa sürede ikinci yapraklarını çıkarmadan öldü bende baharı beklemeye başladım ama araştırdığım kadarıyla eylül ekim aylarında ekim yapmak gerektiği yazıyor bazı kaynaklarda tohumların hibrid olması ekim zamanını degistirirmi bilemedim.

kartal124
12-12-2013, 23:22
Tohumları bu aylarda mutlaka açık hava ortamına dikin.Tohumlarım çimlenmesi için soğuk ve nemli ortamda 2-3 ay kalmaları gerekiyor.Gecikirseniz verim alamazsınız.Geçen aylarda diktim dediğiniz tohumlar da kış soğuklarına ihtiyaç duyduklarından Mart-Nisan ayında çimlenebilirler ortamlarını bozmayın, muhafaza edin.
Ben gül tohumlarımı Kasım başında diktim.Geçmiş yıllarda tohumdan yetiştirdiğim güllere de aynı metodu uyguladım.
Kasım Aralıkta dikilenler Mart-Nisan ayı gibi çimlenirler.

mobilspy
13-12-2013, 19:15
Kartal124 verdigin bilgi için teşekkürederim elimdeki tohumları bir an önce ekicem ama daha önce ektiklerim hakkında sorularım olacak ilk resimde görünen beyaz kapta 20 den fazla tohum vardı iki tane filiz verdi ama çok geçmeden öldü bir aydan fazla buzdolabında da bekletmiştim ama neyse sorum suan görünen filiz bana çok sağlıklı gibi görünmüyor acaba sebebi kabın derinliği olabilirmi. Bugün bi kurdanla biraz toprağı karıştırdım içinde tohumlar hala duruyor çürümüş gibi değil. Iceridemi yoksa dışarıdamı durmalı burda gece 2 derecenin altına inmedi sıcaklık. Ikinci bardakta da 5-6 tohum var onları ölmemesi için tavsiyeniz nedir. Birşeyler ekme konusunda baya cahilim daha çok okumam lazim ama kaynak konusunda sıkıntım var ta . vsiyelerinizi bekliyorum http://img.tapatalk.com/d/13/12/14/uju4apuv.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/14/evusydet.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/14/asebu8ej.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/14/na4yru9y.jpg

mobilspy mobil uygulama kullanıyor.

mobilspy
13-12-2013, 19:24
Fotoğrafların görünebilir olduğundan emin olamadığım için tekrar yazıyorum.

cansugun
13-12-2013, 19:33
Zayıf bitkilerinizi güçlendirmek istiyorsanız ana gövdenin kalınlaşıp hızlı uzaması için alttaki dalları budamanızı tavsiye ederim.

hira
13-12-2013, 22:25
mobilspy, bunlar gül değil bence.

mobilspy
13-12-2013, 22:58
Bende beyaz kutudakinin gül olmadığına nerdeyse eminim, yinede ölmesini istemiyorum nakkas sarmaşığı olabileceğini söylediler. Bardaktakiler hakkında da birşey söylemek için çok erken bence.

kartal124
14-12-2013, 00:05
Kartal124 verdigin bilgi için teşekkürederim elimdeki tohumları bir an önce ekicem ama daha önce ektiklerim hakkında sorularım olacak ilk resimde görünen beyaz kapta 20 den fazla tohum vardı iki tane filiz verdi ama çok geçmeden öldü bir aydan fazla buzdolabında da bekletmiştim ama neyse sorum suan görünen filiz bana çok sağlıklı gibi görünmüyor acaba sebebi kabın derinliği olabilirmi. Bugün bi kurdanla biraz toprağı karıştırdım içinde tohumlar hala duruyor çürümüş gibi değil. Iceridemi yoksa dışarıdamı durmalı burda gece 2 derecenin altına inmedi sıcaklık. Ikinci bardakta da 5-6 tohum var onları ölmemesi için tavsiyeniz nedir. Birşeyler ekme konusunda baya cahilim daha çok okumam lazim ama kaynak konusunda sıkıntım var ta . vsiyelerinizi bekliyorum http://img.tapatalk.com/d/13/12/14/uju4apuv.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/14/evusydet.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/14/asebu8ej.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/14/na4yru9y.jpg

Çimlenenlerin hiç birisi gül değil.
Ben gül tohumlarını kare saksılara dikip terasa bırakıyorum.Tüm kışı dışarda geçiriyorlar ve Mart-Nisan gibi filizleniyorlar.

A_NOMAD
23-12-2013, 18:50
Merhaba, ben tam iki hafta önce bir gülden tohum kapsülü almıştım ve tohum kapsülünü açıp (bir ya da iki gün) kuruttuğum tohumlardan bir tanesini deneme amaçlı, bir saksıya ektim. Özel işlem hiç uygulamadım (çünkü burada okuduğum yorumlardan ve yaptığım araştırmalardan öğrendiğime göre soğuk katlama yapmadan direkt toprağa ekilen gül tohumları ancak aylar sonra çimlenebiliyordu o nedenle ben çimlenmeyi uzun süre sonra görmeyi göze almıştım) ve toprağı kurumaya başladıkça (toprağını ıslatacak kadar) suladım... Bu akşam hatta az önce gülümün bana sürpriz merhabasıyla havalara uçtum :)) Bu bilgi belki tohumdan gül çimlendirmek isteyen arkadaşların işine yarar diye paylaşmakta fayda gördüm, taze tohum olduğu için ve belki ev ortamı olduğundan iki haftadan kısa sürede hiç bir işleme gerek kalmadan bebek gülüm yüzünü gösterdi, belki sizler de deneyip benim gibi havalara uçabilirsiniz :) saygılar...

hira
21-04-2014, 13:09
Sardunya saksımdan çıkan tohumdan gülüm:)

Berzah
15-05-2014, 00:32
forumu birkaç haftadır takip ediyorum. çok faydalı olduğunu düşünüyorum
güllerinizin en son halini merak ettim yeni fotoğraflar yüklerseniz memnun olurum
teşekkürler

hakanmdr
21-05-2014, 21:35
Merhaba, ben de yabanci bir siteden renkli gul tohumlari ismarladim. Orda dedigine gore tohumlar 24 saat boyunca 40 derece suda bekletiliyor sonra da topraga ekilip bol bol sulaniyor. 40 gun sonra filizleniyormus. Bakalim

http://imageshack.com/a/img845/7881/unbv.jpg

sapinuva
07-06-2014, 19:15
Bende yurtdışından değişik renkerlde gül tohumları sipariş ettim.Buradaki bilgiler ışığında işlemlere başladım.Bir kısmını direkt ekim yaptım bir kısmını da soğuk katlama için buzdolabına yerleştirdim.Bakalım bu yaz bu işle meşgul olacağa benziyorum.

hira
07-06-2014, 20:12
Hiç uğraşmadım ben, ektim ve bekledim Ama 40 günden çok çok fazla bekledim tabi:D Hatta öyleki bi ara unuttum ben o ektiğim tohumları.

hira
15-06-2014, 01:02
Benim kızlar

onur 36
04-07-2014, 12:38
gül tohumlarını hangi ay ekmeliyiz

hira
04-07-2014, 15:47
gül tohumlarını hangi ay ekmeliyiz

Hiç fark etmez, aklıma geldiği anda ekiyorum ben.

onur 36
04-07-2014, 19:29
Hiç fark etmez, aklıma geldiği anda ekiyorum ben.

Sayın Hira teşekkür ederim: :p:p :D:D

hira
17-07-2014, 11:29
Tohumdan gülüm açtı yine:) Çok yavaş gelişiyor. Minnacık boyuna bakmadan pas olmuş bir de.

qqaazz
16-08-2014, 16:45
Tebrikler.Güzel gözüküyor.Yaprakları büyük ve sağlıklı.Derlerki tohumdan gül yalın kat açar oysa katmerli açmış.Kokulu mu?

hira
16-08-2014, 17:15
Hafif bi kokusu var:) Tohumları ekip umudu kestiğiniz an yeşeriyor:)

brakergun
01-09-2014, 20:19
Bende 34 çeşit gül tohum var. hepsinnden 10ar adet etkmeyi düşünüyorum. tohumlara herhangi bir fungisit vurmalimiyim?

hira
06-09-2014, 23:35
Bende 34 çeşit gül tohum
var. hepsinnden 10ar adet etkmeyi düşünüyorum. tohumlara herhangi bir
fungisit vurmalimiyim?

Ben herhangi bir işlem uygulamadan doğrudan ekmiştim tohumları. Toprağı fazla nemli tutmayın fungusite gerek yok bence.

AğaçAşktır
28-10-2014, 10:04
arkadaşlar sizin yetiştirdiğiniz gülleri görünce bende özenip ektim ama 2 hafta oldu tık yok..aynı anda ektiğim ağaç hatmi filizlenip büyüdü ama gül tohumlarından tık yok :( baktım tohum çürümemiş ama.olduğu yerde öylece duruyo.acaba tohumun çatlamasına daha var mı? sabırsız mı davranıyorum? eğer bu konuda yardım ederseniz sevinirim :)

esmaesma
21-12-2014, 22:51
Arkadaşlar ben aliexpressten hoya tohumu sipariş etmiştim ama bana gül tohumu gönderdiler. Tohumdan hoya yetiştirme başlığında yazmıştm konuyu bir yöntem vardı tohum çimlendirme için ama maalesef o yöntemi uygulayamadım hiç vaktim olmadı. Birgün peçetede beklettikten sonra direkt orkide toprağına ektim.Fotolarını ve linki de ekliyorum .
Gül Tohumu Çimlendirme %100GarantiYöntem | Plant-Home (http://www.plant-home.net/2013/11/gul-tohumu-cimlendirme-1.html)

esmaesma
21-12-2014, 23:20
Pardon fotoğrafları ekleyememişim :o

hira
23-01-2015, 16:31
Ben yine gül tohumları buldum :) hicbir işlem yapmadan torf - perlit karışımına ekecegim yarın.. ne zaman ekim yaptıgmıda yazacagım, merak ediyorum tam olarak kaç günde çimlenecekler.

samur
23-01-2015, 18:10
Hiracım ben bu tohumdan gül yetiştirme işimi zor sanıyodum, şimdi senin açmış gülünü görünce bu konu beni heyecanlandırmaya başladı.

hira
23-01-2015, 18:32
Hiracım ben bu tohumdan gül
yetiştirme işimi zor sanıyodum, şimdi senin açmış gülünü görünce bu konu
beni heyecanlandırmaya başladı.

Arkadaşlarda ilk başlarda çok şaşırıp tebrik etmişlerdi ama inanın hiç zor değil, soğuk katlama yapmadan doğrudan toprağa ekip uzun zaman sonrada umudu kesip, o toprağı başka yerlerde kullanmıştım.. Zamanı gelince de her saksıdan bir bir fırlayıverdiler :)

kardelen60
12-03-2015, 11:54
Merhaba arkadaşlar,bu siteye bende yeni üye oldum,paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bende komşudan aldığım Gül tohumlarını ektim ,buzdolabının bi kenarına koyuverdim,bakalım sonuç ne olacak.

ecem.ald
28-03-2015, 15:55
tohumdan gül yetişmeye çalışıyorum fakat ilk defa yaptığım için pek bir fikrim yok önemli püf noktalara ihtiyacım var :o
eger çimmlendirebilirsem aşağıdaki gibi olucak gülüm yetiştiren bilen arkadaşalar fikir önerirmisiniz ;)
543600

İbrahim Yavuz
28-03-2015, 19:56
tohumdan gül yetişmeye çalışıyorum fakat ilk defa yaptığım için pek bir fikrim yok önemli püf noktalara ihtiyacım var :o
eger çimmlendirebilirsem aşağıdaki gibi olucak gülüm yetiştiren bilen arkadaşalar fikir önerirmisiniz ;)
543600

Çimlendirme mümkün, lakin tohum kabuğu sertliğinden dolayı bu biraz zaman alıyor. Yaklaşık 2 ay ile 3 ay arası çimlenme gerçekleşiyor. Bu tohum canlılığına yani içerisindeki neme bağlı.

Eğer tohum keseleri oluştuktan sonra tohumlar henüz taze iken ekim yaparsanız bu süre daha kısa olacaktır. Normal şartlarda tohumları 5-10 dakika el yakmayacak kadar sıcaklıktaki suda bekletip ve takiben 1-2 gün ılık su içerisinde bekletin, direkt torf içerisine dikin ve bütün gün güneş görebilecek aydınlık bir bölmeye koyarak fıs fıs ile toprağı nemlendirin. Çimlenme süreci içerisinde sürekli toprak nemini koruyun. Kuru olmasın, ıslak da olmasın.

Bunlar bu yıl içerisinde yaklaşık 3 ay önce diktiğim tohumların son hali

İbrahim Yavuz
28-03-2015, 20:03
Gül çimlendirmek sabır ister ;)

ecem.ald
29-03-2015, 09:00
Öncelikle çok teşekkür ederim
Gülleriniz çok güzel duruyor benimkilerde öyle filizlenir inşallah:p
543688fotoğraftaki tohum sizce filizlenirmi

İbrahim Yavuz
29-03-2015, 16:34
Öncelikle çok teşekkür ederim
Gülleriniz çok güzel duruyor benimkilerde öyle filizlenir inşallah:p
543688fotoğraftaki tohum sizce filizlenirmi

Fotoğraftan pek anlaşılmıyor da tohumlarınızı suya koyduğunuzda dibe çöküyor ve renkleri diri duruyorsa (kararmamış ise) doğru şartlar sağlanırsa neden olmasın; çimlenir tabi. Ama bana kalırsa pamuk olayına hiç girmeseydiniz iyi olurdu. Suda beklettikten sonra hemen toprağa ekim işlemini gerçekleştirseydiniz keşke.

ecem.ald
29-03-2015, 18:12
ozaman hiç vakit kaybetmeden suda beklettiklerimi toprağa alayım ben çünkü pamuktakiler sanki rengi karardı gibi

İbrahim Yavuz
29-03-2015, 19:31
ozaman hiç vakit kaybetmeden suda beklettiklerimi toprağa alayım ben çünkü pamuktakiler sanki rengi karardı gibi

Dikin sorun olmaz, endişelenmeyin. Zaten bir tanesini bile çimlendirseniz olayı çözmüş oluyorsunuz. Gerisi gelir Allah'ın izniyle ;)

kartal124
29-03-2015, 22:39
Merhaba arkadaşlar,bu siteye bende yeni üye oldum,paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bende komşudan aldığım Gül tohumlarını ektim ,buzdolabının bi kenarına koyuverdim,bakalım sonuç ne olacak.
Ekip buzdolabına mı koydunuz?Böyle yaptıysanız hemen çıkartıp güneşli havadar bir yere çıkartın.

kartal124
29-03-2015, 22:41
543600
Diktiğiniz tohumdan çıkacak gülün anaç gül renginde olma garantisi yok.Bambaşka renk bir gülünüz olma ihtimali çok yüksek.

odunq
04-04-2015, 10:57
ben de şubat başında ıslak pamukla sarıp poşete koydum dolaba attım tohumları. 2 ay oldu henüz hiçbirinde bir değişiklik yok belki 100 e yakın tohum var. bu normal midir en azından bir tanesi çimlenirdi diye düşünüyorum.

kartal124
09-04-2015, 18:08
ben de şubat başında ıslak pamukla sarıp poşete koydum dolaba attım tohumları. 2 ay oldu henüz hiçbirinde bir değişiklik yok belki 100 e yakın tohum var. bu normal midir en azından bir tanesi çimlenirdi diye düşünüyorum.
Onları çıkarıp havadar bir ortamda toprağa dikin.

adasare
11-04-2015, 19:35
Arkadaşlar internetten aldığım tohumları direk torfa ektim.. ekime hazır diye belirtmişlerdi açıklamalarında.. 8 gün oldular hala tık yok .. ama umutluyum :) galiba sabırlı olmak gerekiyor gelişmeleri paylaşacağım

İbrahim Yavuz
11-04-2015, 22:40
Arkadaşlar internetten aldığım tohumları direk torfa ektim.. ekime hazır diye belirtmişlerdi açıklamalarında.. 8 gün oldular hala tık yok .. ama umutluyum :) galiba sabırlı olmak gerekiyor gelişmeleri paylaşacağım

Sert tohum çeperinden dolayı çimlenme zaman alıyor. Torf nemini koru ve ışık alan bir yere koy; gerisini zamana bırak ;)

adasare
12-04-2015, 20:36
Sert tohum çeperinden dolayı çimlenme zaman alıyor. Torf nemini koru ve ışık alan bir yere koy; gerisini zamana bırak ;)
teşekkürler bilgi için :)

İbrahim Yavuz
13-04-2015, 22:08
teşekkürler bilgi için :)

Rica ederim sevgili dostum.

Bol güneşli ve yeşil günleriniz olsun.

Her toprağa düşen tohumunuz güneşi görsün ;)

odunq
20-04-2015, 10:34

bu konuda farkı söyleyenler var tam olarak ne yapsam bilemedim. bazısı çimlenmeye başlamadan toprağa almayın ölürler diyor siz alın diyorsunuz. haftaya katlama zamanı 3 ay olacak o zaman çimlenme olmayacak gibi görünüyor ben olmasa dahi tohumların yarısını toprağa almayı düşünüyorum.

Pardon @kartal124 bana cevap vermiş yanlış alıntı yapmışım
Onları çıkarıp havadar bir ortamda toprağa dikin.

pis_e30_cu
20-04-2015, 15:55
Çok güzel gözüküyor

Im Hafız
22-06-2015, 01:23
2 yıl önce MagicPlant diye bi siteden, ücretsiz tohum aldım, sağolsun sahibi gereken ilgiyide gösterdi.

2 yıl o tohumlarla hiç ilgilenememiştim. Soğuk katlama yöntemi ile denemeden önce 7 tane farklı gül tohumundan 2 tane olacak şekilde plastik bardaklara koydum. suyu kurutmadan sürekli suladım.

15 mayısta toprağa koyduğum Açık Mavi Gül ve Dansçı Gül ün tek tohumları yaklaşık 10 -11 gün sonra çıktılar. ilk çıktıklarında bilemedim çeksemmi çekmesemmi diye, ilk fotoğrafı da

13 haziran'da çektim.

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-1.jpg

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-2.jpg

14 haziran

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-3.jpg

18 haziran

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-4.jpg

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-5.jpg

22 haziran

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-7.jpg

http://www.mobilisler.com/yedek/gul-6.jpg

zamanla yeni fotoğraflar da ekleyeceğim.

Bu arada diğer tohumlardan hala bir hareket yok.

hira
22-06-2015, 10:03
Bunların bazıları gül degil haberiniz olsun. Mesela 2. Ve 4. fotograftakiler asla ve asla gül degil.

Bu arada; benim tohumdan güllerim maalesef ve maalesef kurudu.

Im Hafız
22-06-2015, 13:19
Bunların bazıları gül degil haberiniz olsun. Mesela 2. Ve 4. fotograftakiler asla ve asla gül degil.

Bu arada; benim tohumdan güllerim maalesef ve maalesef kurudu.

Teşekkür ederim, dansçı gül nasıl olur daha önce bilmediğimden ben şuan gül diye büyütoyorum :)

Fakat ektiğim tohum diğer gül tohumlarının aynısıydı, yani gül tohumu ektim diye biliyorum. Bugün yarın çiçek açacak sanırım. Çiçekli halinide koyup tekrardan bilgi alışverişi yaparız.

Bu arada tohumdan gülleriniz hangi aşamada be kadarlıkken kurudular?

hira
22-06-2015, 14:04
Teşekkür ederim, dansçı gül nasıl olur daha önce bilmediğimden ben şuan gül diye büyütoyorum :)

Fakat ektiğim tohum diğer gül tohumlarının aynısıydı, yani gül tohumu ektim diye biliyorum. Bugün yarın çiçek açacak sanırım. Çiçekli halinide koyup tekrardan bilgi alışverişi yaparız.

Bu arada tohumdan gülleriniz hangi aşamada be kadarlıkken kurudular?

Daha okur okumaz danscı gülün şu iki renkli, alaca yapraklı olanları canlandı gözümde, öyle bir çeşit oldugunu düşündüm nedense :)

Bir önceki sayfaya bakarsanız ekledigim fotografı göreceksiniz 122. Mesaj

Çiçek bile açmıştı. Emin degilim ama 3. Senesiydi sanırım. Külleme oldu, bende de gereken ilaç yoktu, derin budama yaptım ve bitkiyi kaybettim..

odunq
04-07-2015, 08:32
ocak ayında soguk katlama yaptım buz dolabında 3 ay beklettim sonra toprağa ektim umudu kessem de bekledim sonunda çıkmaya başladılar aylar sonra gül tohumlarında hareketlilik var bakalım bu sene ne kadar büyüyebilecekler

princess242
05-07-2015, 16:02
Ve işte nihayet deneme amaçlı tohumu ektiğim güllerden biri çıktı:) Dikenleri filan belli oluyor:)
565162

Son durum: Kanaryam yapraklarını yemiş :( Yeni yaprakların çıkmasını bekleyeceğim :(

odunq
23-07-2015, 11:40
bizim güller -gül diye getirttim ama ne çıkar bakalım- büyümeye devam ediyor. bu sene bişeyler çıkar mı bilmem

odunq
10-10-2015, 08:07
bizim güller büyüdü boyu gittikçe uzuyor ama onun dışında bişey yok güle benzeyen tek tarafı dikenleri. Bir ilginçlik var mı acaba ? veya türü farklı olabilir mi?

a_fan_of_barca
10-10-2015, 13:25
bizim güller büyüdü boyu gittikçe uzuyor ama onun dışında bişey yok güle benzeyen tek tarafı dikenleri. Bir ilginçlik var mı acaba ? veya türü farklı olabilir mi?

Maşallah, tohumdan çok hızlı büyümüş. Gördüğüm kadarıyla bu bir sarmaşık şeklinde gelişen gül, o yüzden bir ilginçlik yok, muhtemelen böyle gelişmeye devam edecek(dalları kendini ayakta tutamayacak, sarmaşık gibi gelişecek) ve zamanı geldiğinde çiçek açacak

fuaterkul
13-10-2016, 19:31
Merhabalar ,

Resimdekiler gül tohumu demi arkadaşlar ?

Bu tohumlardan birazını perlitli kaba koyup dolabın alt gözüne koydum 3-5 ay beklemesi gerekiyormuş . İnşallah gül tohumudur da o güzel filizlerden benimde olur :)

fuaterkul
04-11-2016, 14:11
Birde şu iki tohumda gül tohumu mu ? Şu rengi koyu kahverengi ve siyaha çalan tohumlar mı daha çabuk açar bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan dönüş bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum ...

Doku_Kültürcü
04-11-2016, 17:15
Birde şu iki tohumda gül tohumu mu ? Şu rengi koyu kahverengi ve siyaha çalan tohumlar mı daha çabuk açar bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan dönüş bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum ...

Yabani gül (kuşburnu) tohumu çimlendirme üzerine yüksek lisans tezi vermiş bir arkadaşım vardı. Çimlendirmek için 6 ay ıslak ve soğuk koşullarda bekletmişti tohumları. Çimlenip biraz büyüdükten sonra, bu bitkiyi başka bir bir gül bitkisi üzerine aşılarsanız daha hızlı çiçeklenir.

fuaterkul
05-11-2016, 17:07
Yabani gül (kuşburnu) tohumu çimlendirme üzerine yüksek lisans tezi vermiş bir arkadaşım vardı. Çimlendirmek için 6 ay ıslak ve soğuk koşullarda bekletmişti tohumları. Çimlenip biraz büyüdükten sonra, bu bitkiyi başka bir bir gül bitkisi üzerine aşılarsanız daha hızlı çiçeklenir.

Soğuk katlama yaptım . Ama şu rengi koyu kahverengi ve siyah çalan tohumlar taze tohum mu acaba ikisi arasında ki fark nedir o konuda bir bilginiz var mı peki ?

Doku_Kültürcü
06-11-2016, 09:55
Soğuk katlama yaptım . Ama şu rengi koyu kahverengi ve siyah çalan tohumlar taze tohum mu acaba ikisi arasında ki fark nedir o konuda bir bilginiz var mı peki ?

Tohumun kabuğunun rengiyle tazeliği arasında bir ilişki yok. Bu nedenle bir şey söylemek mümkün değil.

bergenia
03-06-2017, 10:20
Banada satın aldığım başka tohumların yanında gökkuşağı ve mor beyaz gül tohumları geldi. Yani üzerinde öyle yazıyor. İnşallah çimlendirmeyi başarırım. Çok tecrübesizim bu konuda.

bergenia
13-06-2017, 23:51
Tohumlarım 10 gündür nemli pamuğun arasında saklama kabında dolapta duruyor. Deniz kenarından aldığım kalın kumum var soğuk katlama için perlit yerine onu kullanabilir miyim?

Doku_Kültürcü
14-06-2017, 00:42
Tohumlarım 10 gündür nemli pamuğun arasında saklama kabında dolapta duruyor. Deniz kenarından aldığım kalın kumum var soğuk katlama için perlit yerine onu kullanabilir miyim?

Pamukta kalsın.

SinanS
22-02-2019, 10:41
Perlitli soğuk katlama, kum dolu kavanozda aralıklarla birkaç gün çalkalayıp ekme dahil hepsini denedim. İş yerimde 48 gözlü iki viyol, evimde 48 gözlü bir viyol ektim. ekim üzerinden neredeyse 2 ay geçti , iş yerimde olanlardan sadece 1 gözde çimlenme oldu. Mücadele devam ediyor.

Bu sinir bozucu mücadele devam ederken, rastladığım güzel gül fidanlarını not ediyorum ve şubat veya mart aylarında çelik almaya çalışıyorum. Çelikte başarı oranı tohumla kıyaslanmayacak kadar çok yüksek.

evandevan5
22-02-2019, 13:01
kahve bakımı hakkında bildiğiniz kitap e kitap varmı?

ksantip
11-04-2019, 14:05
Tohumdan çıktılar bakalım nasıl gelişecek.

acemi25
31-10-2019, 13:05
Merhaba eyüp1968,
Kusura bakmayın geç cevap verdiğim için.

Ben tohumları gülden aldıktan sonra 1 hafta kadar güneşli bir yerde kuruması için beklettim. Sonra hemen toprağa ektim. Toprağın sürekli nemli, hatta ıslak olması için sık sık suladım. Başka herhangi bir işlem yapmadım.
Yaklaşık 1 ay sürede hepsi çimlendi.

Ben tohumları önce evde tutuyordum. Havalar düzelince dışarı aldım. Bu bölgede güneş çok etkili olduğundan çok sık sulamak gerekiyor çünkü 2 gün içinde toprağı kupkuru oluyor. İş nedeniyle bazen aksattığım oluyordu. Bu dönemlerde çoğunu kaybettim. Şu anda 3 tanesi hayatta ve eğer sularını aksatmazsam çok sağlıklı görünüyorlar..

İyi günler.

Merhaba;
Ben de geçen gün parktan aldığım gül tohumlarını ektim, yalnızca biri çimlendi. Aynı buna benziyor. Umarım güldür çimlenen :)

Tunga38
09-01-2020, 18:01
Arkadaşlar tohumdan gül yetiştirmek istiyorum ama internette yaptığım araştırmalarda , tohumdan yetişen gül çiçek açmaz , çiçek açması için aşı gerekir diyenler var . Bu doğru mu ?

Ben Meral
10-02-2020, 05:56
Ben de dun ektim gul tohumlarini.iki ay kadar önce komusunun gullerinden tohum almistim,kapsulunun icinde iyice kurudular oda sicakliginda ve dun ektim bakalim ne olacak.

ozi744
10-04-2020, 17:33
Arkadaslar olmaz dedim oldu :D
3 cesit gul tohumlarini 1 ay buzdolabinda beklettim, gecen hafta disariya aldim ve sonuc bu:
11-01-2008
28292

14-01-2008
28293

Saksi degistirmek istiyorum ama kokleri kirilir diye oylece bekliyorum :(
Degistireyimmi?

Selamlar,
Benim de gül tohumlarım sizin fotoğraftakiler gibi olunca tek tek plastik şeffaf pet bardağa aldım. Baya bi uzadılar. Fakat hala çok ince durumdalar. Bi kaç gündür güneşte kaldılar ve bir iki tanesinde yanıklar meydana geldi ve çürüdüler. şimdilik gölgede tutuyorum. Ne zaman ve hangi şartlarda güçlenip yeşillenecekler bilemedim. Tohumları ekeli 2 ay gibi bir süre geçti.

Pumpking
16-04-2020, 16:11
Merhaba ben kurumuş gül tohumlarını ayıklayıp 17 gün önce organik madde oranının fazla olduğunu düsündüğüm bahçenin bir kısmından aldığım toprağa diktim. Üstüne 1-2 cm arası da toprak örttüm. Islak değil nemli tutuyorum.(toprak elimde hafiften dağılıyor ama kuru da değil nemi bu kadar mı olmalı?)Kurumasını önlemek ve belli bir nemde tutmak için saksıyı bir poşetin içine koydum.(Günde 4 saat gibi havalandırmak için açıyorum. Ama sonra fark ettim ki toprağın üzerinde beyaz hifler(fungal bir şey sanırım) çıkıyor. Çimlendirme toprağını fırınlamayı unuttum.Tohumlara etkisi olur mu? Olursa hektaşın
kayısılar için ürettiği fungisit ilacı var .(Miracle 25 WP) Bunu kullanmam uygun olur mu? Bir de ne kadar sürede çimlenir tam olarak?
Saygılar...

Pumpking
02-05-2020, 18:24
Düşündüğümden daha çabuk çıktılar.32 günlük beklemenin ardımdan bugün ilk filizi gördüm.Beklemenin ardından meyveleri görmek insanı çok mutlu ediyor.

enes0678
29-01-2023, 08:53
Bunlarda benim tohum denemelerim

megbilgi
29-01-2023, 23:03
Neden böyle bir çabanın içine giriyorsunuz :)
Tohumdan yetişen güller hiçbir zaman güzel olmazlar. Yabani gül denilen anaç bitki ortaya çıkar. Yalın kat bir gülünüz olur.
Aşı yapılmayan gül sizin istediğiniz gülle alakası olmayacaktır.
.

Mahmut Tebir
30-01-2023, 09:56
Tohumdan yetişen güller hiçbir zaman güzel olmazlar. Yabani gül denilen anaç bitki ortaya çıkar. Yalın kat bir gülünüz olur.
.

Dediğinize katılmıyorum. Tohumdan çıkan her zaman yabani gül olmaz. Mesela bende tohumdan pembe gül yetiştirdim. Tohumunu aldığım pembe gülün aynısı çıktı. Yalınkat da değildi.

tropikalist
30-01-2023, 16:31
Ben bu forumdaki öesajları görür görmez birkaç ay önce topladığım gülün tohumları aklıma geldi hemen sabah ta tam mevsimi diyip biraz taze tohum topladım. Elimdeki tohumları tam anlamıyla nasık ekmem gerektiğini söyleyebilir misiniz ? Ben tazr olanları direkt ekip balkon dışına koymayı planlıyorum. Kahramanmaraş ancak son birkaç gündür gerçek anlamda kışa girdi ve rahat 1-2 ay soğuk kalır. Katlamaya gerek kalır mı dersiniz doğa anaya güvenim katlamadan dışarı bırakacağım daha eski olan tohumlar ne durumda olur bilemem ancak yenilerden ümitliyim bağımda gül bahçesi oluşturmak hep isteğimdi zaten ;) çimlensin de varsın yalınkat olsun. En kötü aşılarız da hiç sanmıyorum :)

Sayın mahmut tebir çimlendirmenixi nasıl yaptığınızı öğrenmeyi rica ediyorum mesajlarınızı bekliyorum. İyi günler dilerim

tropikalist
30-01-2023, 16:36
.

Bence bu insanların çoğu gülleri aynı çiçek olsun diye değil de tohumdan yetiştirme zevkini tatmak için yaptıklarını düşünüyorum;) ben şahsi düşünceme bakarsak tohumdan yetişmiş üzerine çok daha fazla emek verdiğim bir bitkime çok daha güzel gözle bakıyorum nasıl olsa ben çabalayarak ektim büyüttüm. Açtığı çiçek varsın da yalınkat olsun :p bu şekilde gül bahçesi yapmaya çalışacağım inşallah başarılı oluruz ben bu çaba içine girmeyi uzun zamandır düşünüyordum dün akşam da mesajları görünce daha da heyecanlandım hemen topladım umarım çimlenirler
İyi akşamlar

Mahmut Tebir
30-01-2023, 20:16
Tohumları torfa ekip dışarı koyabilirsiniz. Kış boyunca zaten o soğuk katlama gereksinimi karşılayacaktır. Tohumların eski olmamasına dikkat edin. Toprağın her zaman nemli olmalı. Çokta suya boğmayın toprağı. Zamanı gelince çimlenecektir. Çimlenip havalar ısınınca büyüme daha da hızlanacaktır. Eğer yeterli büyüklüğe ulaşırsa o yıl çiçek bile açar.

tropikalist
31-01-2023, 19:21
Tohumları torfa ekip dışarı koyabilirsiniz. Kış boyunca zaten o soğuk katlama gereksinimi karşılayacaktır. Tohumların eski olmamasına dikkat edin. Toprağın her zaman nemli olmalı. Çokta suya boğmayın toprağı. Zamanı gelince çimlenecektir. Çimlenip havalar ısınınca büyüme daha da hızlanacaktır. Eğer yeterli büyüklüğe ulaşırsa o yıl çiçek bile açar.

Cevabınız için teşekkürler çevremde daha bir sürü atılmayı bekleyen Gül tohumu var en azından büyütelim açtıktan sonra beğendiğim Türler arasında melezleme vs. De denemeyi planlıyorum gerisini de aşılarız artık ;)

Elimde aslında pek eski sayılmayacak tohumlar var ancak yine de sormak istedim 4-5 ay oldu sanırım yabani bir kuşburnundan en olgun bir meyveyi aldım ve eve getirdim dün bu merakla beraber evi alt üst ederken 16 tane tohuma denk geldim :D Onlar çimlenmez mi aynı şekilde eksem. O yabani kuşburnu tohumlarını hangi yörede meşhurdu Gümüşhane? Olabilir emin değilim o civardan aldım bitki koleksiyonumda bir fide kuşburnu da hiç fena olmaz sanki:p onlara özel bir çaba vermem gerekiyor mu yoksa direkt eksem olur mu aynı şekilde önceden topladığım bir tomar Gül tohumu da var :o ama şuanlık önceliğim bu kuşburunlarım olacak...eski sayılır mı bilmem ama eski olanlar çimlenmez mi ya da imkansıza yakın tarzı bir şey mi ? 16 tohumla başarılı olabilir miyim deriz:rolleyes:

Cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar dilerim

yavuz10
31-01-2023, 21:48
merhaba, gül tomurcuklarının sap kısmı dışarıda kalacak şekilde ekip, çoğalttıkları videolar sürekli karşıma çıkıyor sosyal medyada bu aralar. Belki öyle de deneyebilirsiniz.