PDA

View Full Version : İzmir Bayındır Çiçek Festivali 2013 (26-28 Nisan)

mügem
23-03-2013, 16:22
Geçen yılki Bayındır Çiçek Festivaline ben de gitmiştim.Çoğu fotoğrafı insanlı çekmişim.Bu iki gül çok ilgimi çekmişti.Bu yıl da kısmet olur mu bilmem?
381028
381029
381030

Revnak
23-03-2013, 17:12
Gerçekten çok güzellermiş.
Geçen sene gidememiştim içimde kalmıştı, bu sene inşallah..

selcuk44
23-03-2013, 21:57
Bir program yapılırsa bende gelirim,Zira geçen sene gelememiştim o alacalı gülü almak için de bütün seraları gezerim,

İyi Akşamlar

mügem
23-03-2013, 23:35
Ben mercan çiçeği arıyordum.Festivalde dolaşa dolaşa bir çiçekçide buldum.Bende bir sevinç.Ertesi gün saksı ve toprak değişimi yapayım dedim.Saksıyı hazırladım.Mercanı küçük saksıdan çıkardım.Birde ne göreyim.Kök falan yok.Yani bir tutam mercanı kesmişler,saksıya gömmüşler,al sana saksıda mercan.
Allahtan bizim köy o sıralar serindi.Mercanım tuttu.Açtığında beni bir sürpriz bekliyordu.Mercanımın bir yanı kırmızı,bir yanı krem rengi.
Uzun lafın kısası,çiçek alırken köküne dikkat edelim.Saygılar.

Hülya
24-03-2013, 15:31
Festival zamanı yaklaşıyor.

Bayındır'da çiçek festivali heyecanı Türkiye (http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2013/03/24/bayindirda-cicek-festivali-heyecani)

Revnak
24-03-2013, 15:50
26-28 Nisanı iple çekiyorum ;)

sakdag
24-03-2013, 15:52
İnşallah bu yıl bende katılmayı çok istiyorum.

emrullah mutlu
24-03-2013, 15:54
2011-2012 yıllarında bayındırda peyzaj ve süs bitkileri bölümünde öğrenciydim 2 sene üst üste kendi standımızda görev yaptım çok özledim bayındır festivalini ve bayındırı toplu gidilecek olunursa mersin den bende katılmak isterim....

serdarulusoy
24-03-2013, 18:53
Sevgili ağaçlar net üyeleri Bayındır da dış mekan süs bitkileri üretimi yapmaktayım.Festivale katılımın 1 milyon kişi olması bekleniyor.Sizleri aramızda görmekten onur duyarız.Ağaçlar net üyelerine festival süresince yüzde yirmi (%20) indirimli alışveriş yapma imkanı sunmayı planlıyorum.Çok kısa bir zaman içersinde satış bölümünden bitki satışı yaparak direk üreticiden sizlere çok uygun fiyatlara bitki satışı yapacağım.

serdarulusoy
24-03-2013, 18:53
İzmir'in çiçeği ile ünlü ilçesi Bayındır bu yıl 16.sı yapılacak Uluslar arası Bayındır Çiçek Festivaline hazırlanıyor. Türkiye'nin çiçek üretim merkezlerinin en başında yer alan Bayındır,bahar çiçek üretim sezonu açılmasıyla birlikte yoğun bir şekilde yurtiçi ve yurt dışına çiçek sevkiyatı yaparken,festival hazırlıklarına başladı.Çiçeğin Kenti Bayındır ismiyle marka olan Bayındır'da çiçek festivalini her yıl Nisan ayının son haftasonu yapma geleneğini bu yılda devam ettirdi.26-27-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Bayındır kapılarını 16.kez dünyaya açacak.

Uysal01
24-03-2013, 20:19
Bende, Bayındır çiçek festivaline gitmek niyetindeyim,Herhangi bir aksilık olmaz ise busene gezip göreceğim.
Serdar bey hem sizinle tanışır,hemde ürettiğiniz fidanları görürüz.

selcuk44
24-03-2013, 22:00
İyi Akşamlar,

Karşıyaka'dan bayındır çiçek festıvali'ne gitmeyi düşünen var mı acaba ?

omerr
19-04-2013, 08:04
16.Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali 2013 FESTİVAL PROGRAMI

26 Nisan 2013 – 21:00

YAŞAR KONSERİ

Yer: Bayındır Şehir Stadyumu

27 Nisan 2013 – 20:00

ENDER BALKIR KONSERİ

27 Nisan 2013 – 21:00

GÜLBEN ERGEN KONSERİ

Tüm Konserler Ücretsizdir.

menekşecibaba
19-04-2013, 08:54
İzmir'in çiçeği ile ünlü ilçesi Bayındır bu yıl 16.sı yapılacak Uluslar arası Bayındır Çiçek Festivaline hazırlanıyor. Türkiye'nin çiçek üretim merkezlerinin en başında yer alan Bayındır,bahar çiçek üretim sezonu açılmasıyla birlikte yoğun bir şekilde yurtiçi ve yurt dışına çiçek sevkiyatı yaparken,festival hazırlıklarına başladı.Çiçeğin Kenti Bayındır ismiyle marka olan Bayındır'da çiçek festivalini her yıl Nisan ayının son haftasonu yapma geleneğini bu yılda devam ettirdi.26-27-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Bayındır kapılarını 16.kez dünyaya açacak.

Serdar Bey maşallah Bayındır kısa bir sürede çiçekçilikte çok güzel bir yere geldi ,20-30 sene önce tek tük çiçekci vardı. Şu an çok güzel bir yerde inşallah çok daha iyi yerlere de gelir. Gelirsem sizlerle de tanışmak isterim , Bayındır da çiçekçilik yapan çok eski bir arkadaşım da var. Seven Botanik in sahibi Ercan Seven , çok takdir ettiğim birisidir , eğer festivale gelirsem ikinizi de ziyaret etmek istiyorum . Kolay gelsin Selamlar.

smnunal
19-04-2013, 09:54
Nasip olursa bu yılda gezip görmek beğendiğim birşeyler olursa almak ve Bayındırlı çiçek üreticisi dostları ziyaret etmek için bende festivale gitmeyi düşünüyorum.

aşkan
19-04-2013, 19:15
bizde kısmetse cumartesi ordayız sadece bu festival için babamlar konyadan geliyor.

günebakan
19-04-2013, 21:04
Orda olmayı çok isterdim:)

Revnak
20-04-2013, 10:07
İnşallah biz de Cumartesi gitmeyi düşünüyoruz. Bahçemdeki çiçek yapmayı planladığım alanındaki çim bugün kaldırılıyor, belleniyor festival sonrası fideler için hazır hale getiriliyor;)

Sevgili ağaçlar net üyeleri Bayındır da dış mekan süs bitkileri üretimi yapmaktayım.Festivale katılımın 1 milyon kişi olması bekleniyor.Sizleri aramızda görmekten onur duyarız.Ağaçlar net üyelerine festival süresince yüzde yirmi (%20) indirimli alışveriş yapma imkanı sunmayı planlıyorum.Çok kısa bir zaman içersinde satış bölümünden bitki satışı yaparak direk üreticiden sizlere çok uygun fiyatlara bitki satışı yapacağım.

Serdar bey daha önce festivale gelmedim, standınız ne tarafta olacak acaba ya da adı nedir firmanızın?

Revnak
26-04-2013, 10:38
Festival başlamıştır, tüm çiçek severlerin gözü aydın. Yüklensin rengarenk fotoğraflar;)

FatihBahce
28-04-2013, 06:18
Bayındır Çiçek Festivali 2013 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=o-SR-mbJK3I)

Cumartesi çok kalabalıktı.
Aldıklarım:
1 kırmızı, 1 pembe ağaç şakayık 10'ar TL
1 kırmızı, 1 pembe Weigela Florida (2şer TL yol üstü seradan)
2 yaban mersini 5'er TL'dan
1 dağ çileği -koca yemiş
1 kaymak ağacı 30TL
1 adet satıcının ismini bilmediği yasemin türü dediği eflatun acem borusu çiçekli bitki (25 TL)

396435

396436
Weigela Florida

396437
Kırmızı ağaç şakayık

memocan
28-04-2013, 12:06
Festivale bu yılda gitmek nasip oldu. Ancak festivali geçen yıllara göre sönük buldum. Bu benim ve beraberimdeki arkadaşlar için oldukça üzücü oldu. Stant sayısı ve çiçek türünde gözle görülür bir daralma mevcuttu. Geçtiğimiz yıllarda stantlarda satılan ve edindiğim bir çok bitki türü bu sene yoktu, yeni türler de eklenmemişti. Aynı türleri sergileyen stantları ayıran tek ölçüt fiyatlarıydı. Ayrıca çiçek fiyatlarının da geçtiğimiz yıllara oranla çok fazla arttığını gözlemledik. Pek çok çiçek sever, eli boş dönmemek adına bir kaç çiçek almayı yeğler vaziyetteydi. Bazı üreticilerse sadece sergi amaçlı stant açmıştı. Sergiledikleri çiçeklerin de bir kısmı satın alınarak standa konmuş ki bizzat kendileri söylediler, yani üretimleri henüz yok. Festivale festival havası katan görsel ve işitsel etkinlikler de yalan olmuş belli ki... İncik boncuk, gıda ürünleri, şarküteri, giyim malzemeleri çiçek stantlarından daha çok ve çeşitliydi. Festival alanı daha çok çiçek stantlarının da olduğu bir pazar yerini andırıyordu. Konuşulanlardan hareketle stant ücretlerinin yüksek tutulduğunu ve festivale zaten seralarından doğrudan satış yapan üreticinin ilgi göstermediği bilgisine ulaştık. Organizasyon ekibinin, festivalin asıl amacı olan üretici ve çiçek severi buluşturma hedefinden uzaklaşması sanırım festivali geriye götürüp sözde festival haline getirmiş ve getirecek ki bu bizler açısından üzücü oldu. Festival alanı yerine seraları gezmek tercih sebebi haline geldi ki biz de öyle yaptık. Bir iki saat tahammül edebildiğimiz (ki o bile o kadar az olan stant için fazlaydı) festival gezintimiz seralarla devam etti. Hem daha çok çeşit gördük, hem de festival alanının üçte biri fiyatla çiçek edindik. Burada bana güzel gelmiş bir kaç standı görsel olarak da paylaşmak istiyorum. Ötesi yok zaten...

selcuk44
28-04-2013, 13:15
İyi günler ,

Bu festival'e gtmeyi çok istiyordum ama Karşıyaka'dan gidecek olursa beraber gideriz diye yazdım ama katılan olmadı. O kırçıllı gül'e hasta idim malesef alamadım.

Bu sene Karşıyaka'da çiçek festvali olsun diye dua ediyorum ama şimdiye kadar bir duyum alamadım umarım olur kim bilir belki bende kırçıllı gül'e sahip olurum.

mügem
28-04-2013, 13:44
Sayın memocan'ın yorumundan sonra gidemedim diye üzülmeyeceğim.Bakalım başka giden arkadaşlar neler yazacak?

Fagus Sylvatica
28-04-2013, 14:48
İyi günler ,

Bu festival'e gtmeyi çok istiyordum ama Karşıyaka'dan gidecek olursa beraber gideriz diye yazdım ama katılan olmadı. O kırçıllı gül'e hasta idim malesef alamadım.

Bu sene Karşıyaka'da çiçek festvali olsun diye dua ediyorum ama şimdiye kadar bir duyum alamadım umarım olur kim bilir belki bende kırçıllı gül'e sahip olurum.

Sayın selcuk44, ben burada bir serada görmüştüm aslında o gülü. Ne yazık ki geçen gittiğimde yoktu ama muhtemelen oradaki seralarda da vardır. Bir bakının derim

memocan
28-04-2013, 17:41
İyi günler ,

Sayın selçuk44 kırçıllı gül yani sihirbaz gül festivalde bir yerde vardı fiyatı 25 TL idi ve gayet formsuz gözüküyordu. Bayındır yakınında Zeytinova kasabasında küçük bir serada ancak anaçlarını bulduk ve tabi ki satışı yoktu. Aynı gülü baston gül olarak aşılamışlar ve yok satmış. İki yıl önce yine aynı seradan almıştım yolun düşerse bakabilirsin. Bundan başka internet üzerinden satışları da var şu aralar. Mevsim itibariyle pazarlarda bulman zor gibi zira meraklıları çoktan toplamış o gülü. Gülün çok değişken renklerde bordo beyaz, bordo sarı, yalnız bordo açıyor olması bu gülü sihirbaz gül yapmış. Bana göre daha özel yönü gülün formunu koruyarak dalında açık kalma süresinin bir aya yaklaşması ve yaz boyu hiç durmadan gül yapması. Gül meraklısı birinin mutlaka edinmesi gereken bir gül diye düşünüyorum. Saygılar.

memocan
28-04-2013, 17:46
Sayın memocan'ın yorumundan sonra gidemedim diye üzülmeyeceğim.Bakalım başka giden arkadaşlar neler yazacak?

Sayın mügem hevesinizi kırmışsam özür dilerim ancak festivalin ileriye gideceğini düşünerek gitmiştim ve hayal kırıklığı yaşadım hepsi bu... Festival için olmasa da yolunuz düşerse seraları görmenizi önerebilirim. Kişisel düşüncemi ifade etmeye çalıştım, bu ve benzeri festivallerin gelişerek artması taraftarıyım. Saygılar.

selcuk44
28-04-2013, 21:48
Sayın,Fagus Sylvatica,

Alakanıza çok teşekkür ederim Karşıyaka ve İzmir'deki irili ufaklı seraları gezdim ama malesef bulamadım,

Ümidim Karşıyaka çiçek festivalinde
eğer bulursam sizede bilgi aktarırım.,

Sağlık ve iyi geceler dileklerimle

selcuk44
28-04-2013, 21:58
Sayın,Size'de alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Kırçıllı gül hakkındaki ilave aydınlatıcı bilgilerinizi büyük bir ilgi ile okudum sağ olun,şimdi bu güle olan hastalığım daha çok arttı ne yapıp yapıp bulacağım ve çok abartmadan iki veya üç adet alacağım.

Üst yazımda belittiğim gibi Karşıyaka çiçek festivalinde bulabilirim sanıyorum,Olmaz ise İzmir dışındaki seralara da bakacağım.

Sağlıklar ve iyi akşamlar dilerim.

FatihBahce
28-04-2013, 22:10
Festivalin yapıldığı yere 150 mt mesafede tren istasyonu vardı.
İzmir'e buradan ulaşım çok rahat aslında. (http://www.tcdd.gov.tr/Upload/Files/ContentFiles/2010/bolgesel/basmaneodemis.htm)

aşkan
28-04-2013, 22:36
bizde gittik bence hiç eski tadı yoktu.

mandalinleerik
28-04-2013, 23:13
Senelerdir gitmeyi çok istiyordum fakat bir türlü nasip olmamıştı, bu yılda bir aksilik yaşadığım için gidemedim. Ama şuan yorumları okuduğumda gitmediğime pişman değilim.

Hülya
28-04-2013, 23:34
Sayın mügem hevesinizi kırmışsam özür dilerim ancak festivalin ileriye gideceğini düşünerek gitmiştim ve hayal kırıklığı yaşadım hepsi bu... Festival için olmasa da yolunuz düşerse seraları görmenizi önerebilirim. Kişisel düşüncemi ifade etmeye çalıştım, bu ve benzeri festivallerin gelişerek artması taraftarıyım. Saygılar.

Merhaba
Size ve üstteki mesajınıza tamamen katılıyorum.

Tam benim düşüncelerimi yansıtmış yazdıklarınız. Tekrarı olmasın diye yazmadım.
Her yıl giderim Bayındır'a baharda birkaç kez. . Festival zamanı veya başka zamanlarda. Çiçekleri sevenlerin gezmesi gereken bir ilçemiz. Tanıdığım üreticiler de var.
Bu gün de festival alanından daha çok seralarda, vakit geçirdik biz de.Konuştuğum üreticiler de sizin yazdıklarınızdan şikayetçi. Seneye katılacak çiçekçi pek olmayacak görüşündeler.
Belediyenin çok, yanlı davrandığından hep söz ettiler.
Çiçek haricinde kurulan standlara da karşı oldukları konuşmalarında belirttikleri bir konuydu.Bence de ,çiçek festivali, karmakarışık bir hale getirilmiş. Hiç hoş olmamış.
Beldenin tanıtılması açısından bir fırsatı Belediye teşvik edeceği yerde böyle davranarak ,hata yapıyor bence.

Yine de çok güzel bir gün geçirdik.Seraları gezerek,(festival alanın da çok kısa dolaştık) Küpeler,şebboylar,güller,mevsimlik fideler aldık. Çiçekler arabama sığmayacak hale gelince artık İzmir'e dönüş yolculuğu başladı.:)
İstediğim çiçekleri aldım.Güzel bir gün oldu.

Hülya
28-04-2013, 23:38
Senelerdir gitmeyi çok istiyordum fakat bir türlü nasip olmamıştı, bu yılda bir aksilik yaşadığım için gidemedim. Ama şuan yorumları okuduğumda gitmediğime pişman değilim.

Sayın mandalinleerik
festivale gitmeseniz de seraları gezerek çok güzel bitkiler edinebilir,seraları gezmekten mutlu olabilirsiniz. İnanın festival alanından daha çok mutlu olacaksınız. Çok çeşitli bitkiye sahip olabileceksiniz.Fiatları da daha uygun olacak.:)
Selamlar.

mandalinleerik
28-04-2013, 23:44
Sayın mandalinleerik
festivale gitmeseniz de seraları gezerek çok güzel bitkiler edinebilir,seraları gezmekten mutlu olabilirsiniz. İnanın festival alanından daha çok mutlu olacaksınız. Çok çeşitli bitkiye sahip olabileceksiniz.Fiatları da daha uygun olacak.:)
Selamlar.

İzmir'den Bayındır'a trende varmış. Seralar arası çok mesafe yoksa tren çok iyi ve zevkli bir ulaşım aracı olabilir.

Hülya
28-04-2013, 23:49
Sayın selcuk44, ben burada bir serada görmüştüm aslında o gülü. Ne yazık ki geçen gittiğimde yoktu ama muhtemelen oradaki seralarda da vardır. Bir bakının derim

Merhaba
Bayındırlı gül üreticilerinde bahsettiğiniz gül fidelerinden, hemen hemen hepsinde vardır.
Festival zamanı olmasa da seraları gezerek çok sağlıklı gül fidesi edinebilirsiniz.

Yol üstünde ;
Gülcü Ahmet , gülcü Hüseyin, benim bu gün uğradığım seralardan sadece ikisi.
Onlarca çeşit sağlıklı gül fidesi vardı. Fiatları 5 liradan aldım.

Daha çok çeşit görmek isterseniz Gökkuşağı serasını gezebilirsiniz.
Kardelen de: Eker'lerin güllerini bulabilirsiniz. :) 10 liradan aldım.

Armağan çiçekçilik : Her türlü aradığınız bitkiyi bulabileceğiniz bir seradır. Bulgaristan dan gelen nadir gül fideleri üretimde.

Küpeler ve calibrochalar (formları gayet güzel) 4 liradan aldım.

Kumkat fidanı: 15 lira

Selamlar.

Hülya
28-04-2013, 23:51
Tren zevkli bir ulaşım aracı. Gezmek için.
Bitkileri taşımak olmasa. :)

Mete Sinan
29-04-2013, 09:11
Merhaba, her yıl seraları gezmeye gider ve alışveriş yapardım. Bu yıl ilk kez festivale gittim. Arkadaşlarımla güzel vakit geçirdik ama doğrusunu söylemek gerekirse organizasyonda büyük eksiklikler ve üreticilerde bir mutsuzluk vardı. Kısa sürede stantları gezdik ve seralara gittik.
Neyse ki seralarda daha ucuz ve çeşitli ürünlerle karşılaşma şansımız oldu. Fakat özellikle gül konusunda üreticiler perakende satış yapmaktan kaçınıyorlar.
memocan ve hülya'ya bu konuda katılmamak mümkün değil. Seneye daha güzel bir festival dileğiyle tekrar gitmeyi düşünüyorum.

mügem
29-04-2013, 09:35

Estağfurullah Sayın memocan,hevesim kırılmadı.Bunlar sizin festival izlenimleriniz.Fatih beyin videosunda da izledim,sordukları arasında tek uygun fiyatlı bitki ortanca.Ayrıca Hülya hanım izlenimlerini paylaşmış.Galiba festival alanından çok seraları gezmek alışveriş için daha uygun.Saygılar.

Revnak
29-04-2013, 13:43
Sonunda bu sene ben de gidebildim festivale.
Daha önce gitmediğim için değişim hakkında bir şey diyemem ancak daha büyük olmasını ve daha çok çeşit olmasını bekliyordum.
İzmir'de seralarda ve pazarlarda mevsimlik fideler 75kuruşa satılıyor, bahçemde bir düzenleme yapmak istediğim için hazır gitmişken üretici oldukları için daha ucuz olmasını düşündüğümden arabayı doldurup dönmek niyetindeydim. Gerçekten de İzmir'den daha ucuz fiyatlar, ben 50kuruşa razı iken 3 tanesi 1tl olur dediklerinde yüzümde güller açtı. Arabayı yanaştırabileceğimiz bir yerden istediklerimi almaya karar vermiştim ancak alisyum yokmuş ordada. Festivaldeki bir üretici serasına gitmemi aradığım her şeyi orada daha da uygun fiyata bulacağımı söyleyince alacaklarımızı dönüş yolunda almaya karar verdik.

Festivalden fotoğraflar;

396919

396920

396921

396922

396923

Revnak
29-04-2013, 13:45
396924

396925

396926

396927

396928

Revnak
29-04-2013, 13:47
396929

396930

396931

396932

396933

Revnak
29-04-2013, 13:50
396934

396935

396936

396937

Revnak
29-04-2013, 13:55
Bunlar da seralarda çektiğim birkaç fotoğraf;
396938

396939

396940

396941

396942

Revnak
29-04-2013, 13:56
396943

396944

Revnak
29-04-2013, 14:22
Festivalden alıklarımız ve fiyatlar;
Sarı ve Pembe 2 renk gala aldık hediye etmek için 15TL
Güller ile çok aram olmasa da değişik geldiği için turuncu sarı, kırmızı beyaz ve dışı kırmızı içi beyaz olmak üzere 3tane gül aldık tanesi 7.5TL
Diğer alacaklarımızı seralardan almak üzere dönüş yoluna geçtik.
Serasına gitmemizi söyleyen üreticide istediklerimi bulamadım ama
Alisyum ve Çin karanfili'nin kasasını (40 adet) 8TL'den aldık.
Herkesin nasibi ayrıymış gerçekten bakır renkli bodrum papatyalarından arıyoruz diye bir çok serada durduk hepsinden de ayrı şeyler aldık.
Gerberaların saksıları 2 ya da 2.5 TL
Bodrum papatyaları 3 dediler, 2.5TL'den aldık
Mine ve Petunya kasa için 15 TL dediler ancak bodrum papatyalarıyla aynı yerden alınca düz hesap olsun diyince 10 TL ye gelmiş oldu.
En son uğradığımız yerde de minenin faklı bir rengini 50 kuruştan, kokulu küçük karanfillerin saksısını 2TL'den aldık. Üretici bagajdakileri görünce bu mineler gelişmemiş tutmaz bunlar diyip dikmeden altına serpmem için bir gübre verdi, ancak çiçekleri limon ağaçlarının altına dikeceğimiz için bilmediğimiz bir gübreyi kullanmak istemedik.
Oradan ayrılırken "Melisa Çalısı" dediği bir çalı hediye etti üretici. Yaprakları kolonyalı mendil gibi kokuyor;)
Ben bu gece kokan çiçek açanlardan mı diye sorduğumda ondan olmadığını, 2 yaprağının suya koyulup çay olarak içildiğini ancak 5-6 yaprak koyup fazlaya kaçırılırsa kontrollerde kanda alkol çıkabileceğini abartmamamız gerektiğini söyledi:p
Bildiğim Melissa çok ağır koktuğu için bence en güzel Melissa komşumun Melissasıdır, bahçivanımız da onlardan olmadığını söyledi ancak emin olamiyorum.

Dönüş yolu arabanın hali;)
Bagajın arkasında gözükmeyen kısımlar da papatya ve alisyum dolu;)

Hediye edilen çalı fotoğrafta gülün solunda çıkmış tanıyan var mı?
396949

396950

396951

396952

Uysal01
29-04-2013, 14:24
396959

396960

396961

396962

396963Arkadaşlar,bende Bayındır çiçek festivalini gezdim,ilkdefa festivale geldiğim için olumsuzluklar neler olabilir fark edemedim.Ama gözlemlerim şöyle,Bana çok kalabalık geldi
Çiçekler ve diğer bitkiler caddenin heriki yakasında sergilenmiş pazar yeri görümünde idi.Cadde çok daralmış kalabalıktan yürünmüyordu.Sergi sahipleri satış yapmanın telaşında idiler.Caddenin üst tarafları yiyecekten giyecek gibi şeyler satanlar vardı.
Ödemişten Bayındıra kadar yol boyunca Bir çok fidan üreticisi var,bazılarını durup yakından gördük,hepside harıka,sevgi ve emekle kalite ortaya çıkmiş.
Bayındırda Ağaçlar net üyesi Serdar beyle tanıştık,üretim yerini gezdik,fidan üretimiyle ilgili muhapbet ettik,Teşekkürler Serdar bey.
Sergiden bazı resimleri sizler için yüklüyorum,ilgisini çeken arkadaşlar olabilir.

Uysal01
29-04-2013, 14:28
396964

396965

396966

396967

396968Resimlere devam,

Uysal01
29-04-2013, 14:31
396969

396970

396971

396972

396973

Uysal01
29-04-2013, 14:34
396974

396975

396976

396977

Revnak
29-04-2013, 14:47
Bayındırlı bir üreticiden öğrendiğim bilgiyi de sizlerle paylaşayım;
Bayındıra gidemeyen İzmirlilere müjde olsun; Karşıyaka Çiçek Festivali 17 Mayıs'ta yapılacakmış arz ederim;)

smnunal
29-04-2013, 15:17
Bayındır çiçek festivalinden görüntüler. Belediyenin para kazanma hırsı yüzünden daha önceki yıllardaki katılımcılara göre daha az stand ve çeşit sayısı ilk göze çarpanlar ayrıca aşırı sıcak hava ve ziyaretçi sayısının yoğunluğu dikkat çekiciydi.

smnunal
29-04-2013, 15:22
Koyu renki kokulu kenarı fırfırlı karanfil gül, diğeri kokulu ve sarılıcı gül.
Moda saksılar araba lastikleri.
Kırmızı çiçekli zakkum.

smnunal
29-04-2013, 15:25
Festivalden görüntüler.

smnunal
29-04-2013, 15:28
Festival görüntüleri devam.

smnunal
29-04-2013, 15:30
Görüntülere devam.

mügem
29-04-2013, 17:50
Fotoğraf ve video yükleyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Sayenizde güzel görüntüler izleyebiliyoruz.İnşallah herkesin zahmetine değer ve bahçeler şenlenir.Saygılar.

memocan
29-04-2013, 19:44
Merhaba
Size ve üstteki mesajınıza tamamen katılıyorum.

Tam benim düşüncelerimi yansıtmış yazdıklarınız. Tekrarı olmasın diye yazmadım.
Her yıl giderim Bayındır'a baharda birkaç kez. . Festival zamanı veya başka zamanlarda. Çiçekleri sevenlerin gezmesi gereken bir ilçemiz. Tanıdığım üreticiler de var.
Bu gün de festival alanından daha çok seralarda, vakit geçirdik biz de.Konuştuğum üreticiler de sizin yazdıklarınızdan şikayetçi. Seneye katılacak çiçekçi pek olmayacak görüşündeler.
Belediyenin çok, yanlı davrandığından hep söz ettiler.
Çiçek haricinde kurulan standlara da karşı oldukları konuşmalarında belirttikleri bir konuydu.Bence de ,çiçek festivali, karmakarışık bir hale getirilmiş. Hiç hoş olmamış.
Beldenin tanıtılması açısından bir fırsatı Belediye teşvik edeceği yerde böyle davranarak ,hata yapıyor bence.

Yine de çok güzel bir gün geçirdik.Seraları gezerek,(festival alanın da çok kısa dolaştık) Küpeler,şebboylar,güller,mevsimlik fideler aldık. Çiçekler arabama sığmayacak hale gelince artık İzmir'e dönüş yolculuğu başladı.:)
İstediğim çiçekleri aldım.Güzel bir gün oldu.

Sayın Hülya, aynı düşüncede olduğum birilerinin olması yanılmadığım ya da sebepsiz karamsar olmadığım adına beni sevindirse de festivalin geriye gidiyor olması beni üzüyor. Umarım ileriki yıllarda belediye bu konudaki yanlıştan döner de daha güzel festivaller görürüz.
Seralar konusunda haklısınız festival alanına inat insanın yüzünü güldürmeye yetiyor. Sanırım hemen hemen aynı seraları ziyaret etmişiz. Gülcü Mehmet Göğen'in tür yönünden eskisinden daha geride olduğunu düşünmekle birlikte Gülcü Hüseyin'in gülleri hakikaten çok özeldi. Güzel bir gün geçirmek adına da hem fikiriz. Daha güzel festival etkinlikleri dileğiyle... Saygılar.

memocan
29-04-2013, 19:51
Merhaba, her yıl seraları gezmeye gider ve alışveriş yapardım. Bu yıl ilk kez festivale gittim. Arkadaşlarımla güzel vakit geçirdik ama doğrusunu söylemek gerekirse organizasyonda büyük eksiklikler ve üreticilerde bir mutsuzluk vardı. Kısa sürede stantları gezdik ve seralara gittik.
Neyse ki seralarda daha ucuz ve çeşitli ürünlerle karşılaşma şansımız oldu. Fakat özellikle gül konusunda üreticiler perakende satış yapmaktan kaçınıyorlar.
memocan ve hülya'ya bu konuda katılmamak mümkün değil. Seneye daha güzel bir festival dileğiyle tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Sayın metesinan perakende satış konusunda haklısınız, bazen sevdiğimiz bir gül için neredeyse boynumuzu büküp yalvarmak zorunda kalıyoruz. Üreticiler festival döneminde perakende satışın onları yorduğundan şikayetçi, bu nedenle bu dönemde satış yapmaktan kaçınıyorlar. Ancak bizler de o kadar yolu katedip, o güzellikleri görüp binlercesi arasından bir tanesini saksımıza, toprağımıza taşıyamazsak artık ne anlamı kaldı. Onlar da haklı ama sanki biz de haklıyız:) Saygılar.

memocan
29-04-2013, 19:57

Estağfurullah Sayın memocan,hevesim kırılmadı.Bunlar sizin festival izlenimleriniz.Fatih beyin videosunda da izledim,sordukları arasında tek uygun fiyatlı bitki ortanca.Ayrıca Hülya hanım izlenimlerini paylaşmış.Galiba festival alanından çok seraları gezmek alışveriş için daha uygun.Saygılar.

Sayın mügem, hem seraları gezmek için festival zamanıyla sınırlanma zorunluluğumuz da yok. Dilediğiniz zaman, ya da denk geldiğinde mevsimine göre seralarda çiçek bulmak mümkün oluyor. Seraları mutlaka görmenizi dilerim. Orta boy ortancalar seralarda 3 ile 5 TL arasındaydı. Saygılar.

memocan
29-04-2013, 20:02
Sayaın Revnak, Sayın smnunal fotoğraflarınız çok güzel, hiç bir ayrıntıyı kaçırmamışsınız. Oraları tekrar gezmiş gibi oldum. Teşekkürler.