PDA

View Full Version : Köpek soğanı (Ornithogalum umbellatum)

egülnur
20-03-2013, 20:47
Soğanlıların en alçakgönüllüsü. 3 yıl önce Fenerbahçe parkından kurşunkalem yardımıyla 2-3 cm çaplı tek bir soğanı evde saksıya ektim. Sayısı her yıl arttı. Adını da bu siteden öğrendim. Ama başlık açmak bana kısmet oldu.Güneşi görünce açılıyorlar. Gece kapalılar. 15-20 gündür canlılar. Eylülde apartmanın bahçesine dikeceğim.

labradorit
24-03-2014, 09:58
Kırklareli'de şu an hemen hemen her yeşilllikte bir tanede olsa görülebiliyorlar. Kış sıcak geçince erkenden açtılar.

labradorit
03-04-2014, 14:56
29 Mart 2014 tarihinde Kırklareli'de çektim. Doğadan bir örnek...

mericeyn
02-04-2015, 18:40
Soğanlıların en alçakgönüllüsü. 3 yıl önce Fenerbahçe parkından kurşunkalem yardımıyla 2-3 cm çaplı tek bir soğanı evde saksıya ektim. Sayısı her yıl arttı. Adını da bu siteden öğrendim. Ama başlık açmak bana kısmet oldu.Güneşi görünce açılıyorlar. Gece kapalılar. 15-20 gündür canlılar. Eylülde apartmanın bahçesine dikeceğim.

Merhabalar, ben de bu çiçeği doğada gördüm ve ne olduğunu bilmeden eve getirip saksıya ektim, bu siteden çiçeğin adını öğrenebildim ancak bir kır çiçeği olduğu için güneş mi sever gölge mi, ne sıklıkla sulamak gerekir gibi bilgilere ulaşamadım. siz nasıl bir ortamda yetiştirdiniz acaba ne sıklıkla suladınız? bilgi verebilirseniz sevinirim. iyi günler

tabus
06-04-2015, 23:51
Merhabalar, ben de bu çiçeği doğada gördüm ve ne olduğunu bilmeden eve getirip saksıya ektim, bu siteden çiçeğin adını öğrenebildim ancak bir kır çiçeği olduğu için güneş mi sever gölge mi, ne sıklıkla sulamak gerekir gibi bilgilere ulaşamadım. siz nasıl bir ortamda yetiştirdiniz acaba ne sıklıkla suladınız? bilgi verebilirseniz sevinirim. iyi günler

Türkiyede birkaç Ornithogalum çeşidi var.Türkçede Akyıldız olarak bilinir.
TBVES (http://www.tubives.com/index.php?sayfa=hizli_ara)

Kolay çoğalır . Hem soğandan hem tohumdan üretilebilir. Güneşi sever. Sulama konusunda titizlenmenize gerek yok kanaatkardır. Üst toprağı kurudukça sulayabilirsiniz Ancak saksının drenajlı olması fazla suyun tahliye edilebilmesi gerekir. Aksi halde kökünden çürüme yapabilir.
Kolay gelsin.