PDA

View Full Version : Manifesto / Ficus Daniella (Aday No.2)

Manifesto
02-03-2013, 00:15
Deneyeceğim tarz ve ilk adım.Ficus çabuk gelişen türlerden olduğu için 2 yılda baya bir mesafe kat edeceğimi düşünüyorum.

badrobot
02-03-2013, 09:11
sn.Manifesto. proje çok güzel. başarıya ulaşacağınada inanıyorum.
bende aynı saksıya aldğım ve dip dibe ektiğim 3 ligustrum fidanını saç örgüsü şeklinde yukarıya doğru 50 cm kadar örüp 1-2 yıl daha gelişimini bekliyorum. ligustrum çok hızlı büyüyen bir tür olduğundan daha şimdiden birbirlerine kaynaştılar bile. bu tarz çok güzel bonsai örnekleri mevcut.

lusoari
02-03-2013, 10:10
Sayın Manifesto; merak ettim bende görünüşü güzel olacak tabikide ama yinede merak ediyorum nasıl olacak acaba.

Manifesto
02-03-2013, 10:36
Sayın Manifesto; merak ettim bende görünüşü güzel olacak tabikide ama yinede merak ediyorum nasıl olacak acaba.

Besleyeceğiz,budayacağız,telleyeceğiz ve bekleyip göreceğiz.:)

Manifesto
03-03-2013, 23:43
sn.Manifesto. proje çok güzel. başarıya ulaşacağınada inanıyorum.
bende aynı saksıya aldğım ve dip dibe ektiğim 3 ligustrum fidanını saç örgüsü şeklinde yukarıya doğru 50 cm kadar örüp 1-2 yıl daha gelişimini bekliyorum. ligustrum çok hızlı büyüyen bir tür olduğundan daha şimdiden birbirlerine kaynaştılar bile. bu tarz çok güzel bonsai örnekleri mevcut.

Resmini görebilirmiyiz.

badrobot
04-03-2013, 07:00
sn. Manifesto. şu an işyerimdeyim. öğleden sonra eve döneceğim, fotoğraf çekip hemen yayımlarım.

badrobot
04-03-2013, 14:10
sn. Manifesto.elbette fidanlar daha çok gençler. fakat ligustrum gerçekten hızlı büyüyen ve çabuk köklenen türler. yaz dönemlerinde günde 1cm kadar uzayabildiklerini gördüm. geçen sonbaharda ördüğüm bu üç fidan daha şimdiden birbirlerine kaynaşmışlar bile. ileride herbirinin gövde kalınlıklarıda artınca aralarda kalmış olan boşluklarda dolacak. üç kök siteminin oluşturacağı nebaride işin cabası. buna benzer daha değişik örgü ağaç bonsaileri mevcut. 8 ağaçla yapılmış kafes tipi olanlarda mevcut. hepsinin sizinkinden farkı; onlar zamanla birbirleriyle kaynaşıp tek bir bitki halini olıyorlar. sizinkinde kaynaşma olurmu?

Manifesto
04-03-2013, 14:33
Bu tip işlemler özel çalışmaya giriyor.Bonsai ile alakası olurmu bilemem.
Bonsai daha çok bitkinin doğal halini belli oranlarda küçülterek kopyalama sanatı.

Ama çalışmanız görsel olarak zevkli bir görsel olur ayrı konu.

badrobot
05-03-2013, 19:14
sn.Manifesto. bu tür bonsai örnekleri var.

Manifesto
13-05-2013, 23:25
Güncel.

Manifesto
06-06-2014, 20:06
güncel

Akhilleus
07-06-2014, 08:39
Sn. Manifesto emeğinize sağlık gerçekten güzel olacak ellerinizde alacağı şekille. Birde Sn. badrobot şaç örgüsü şeklinde örnekler olduğunu söylemişsiniz hiç gözüme çarpmadı ancak sormak istediğim bunlar acaba mall bonsai dedikleri ve büyük ustaların kabul etmediği bonsai örnekleri olabilirmi çünkü bu güne kadar okuduklarımız bonsainin en önemli özelliği doğayı taklit etme ancak bu örnekler biraz ters düşmüyormu bu duruma. Tartışma yaratmaktan çok öğrenmek istediğim için soruyorum kusura bakmayın.
İyi çalışmalar...

Sakaki
09-06-2014, 13:41
Aslında sn Manifesto'nun fusion yapmak istediğini sanıyordum ama gövdeler yukarıya doğru genişlediğinden grup/küme tarzını düşünüyor sanırsam :)

Küme tarzı ise gövdeleri yukarıya doğru yükseldikçe biraz daha açmak veya fusion düşünüyor ise gövdelerin üst kısımlarını biraz sıkarak birbirine temas edecek şekilde sıkmak gerekecek gibi... Vardır bir bildiği :)

reguler
15-07-2015, 10:19
Güncel fotoğraf felan yok mu acaba.