PDA

View Full Version : alibaba / Acer Palmatum (Taş Üstü Tarz)

alibaba
24-02-2013, 22:27
Merhaba,
Bu da sayın tourkana'dan edindiğim bir genç acer adayım.
Eski durumu fotoğraflayamadım maalesef. Daha küçük bir saksıda idi.
Köklerini açarak, volkanik kayaya sardırdım. Saçak kök teşviği için sim derma takviye ederek daha büyük bir saksıya diktim. Can suyunu verdim.
Artık dinlenmede :)

manasiyok
25-02-2013, 15:45
Merhaba bu volkanik kaya ne kadar büyüklükte oluyor. Ağacı taşıyacak kadar büyük mü oluyor? Yeniyim bilgi edinmek istiyorum.Öğrenirsem de bir incir üzerinde denemek istiyorum

tourkana
25-02-2013, 18:39
Alttan gelen sürgünler ilerde çok işine yarayacak, onlara iyi bak.

tourkana
25-02-2013, 18:44
Merhaba bu volkanik kaya ne kadar büyüklükte oluyor. Ağacı taşıyacak kadar büyük mü oluyor? Yeniyim bilgi edinmek istiyorum.Öğrenirsem de bir incir üzerinde denemek istiyorum

Ağacı taşıma amacı yok, sadece açıkta kalacak kökleri taşın bazı yüzeylerini sıkıyormuş gibi bütünleşmiş görüntüsü yakalanmak isteniyor.
Ama siz bunu taşın boyutuna göre ağacın yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Benim de buna benzer bir çalışmam var,şu anda 3. yılında, http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/25392.htm

alibaba
25-02-2013, 18:45
Birkaçının uçları kırılmıştı, sallanıyordu. onları kopardım sadece :)
gözüm gibi bakıyorum :) satınalmadan ziyade bir emanetçi psikolojisi de var sizden aldığım fidanlarda :D yardımlarınız desteğiniz ve fidanlar için çok teşekkür ederim.

Alttan gelen sürgünler ilerde çok işine yarayacak, onlara iyi bak.

manasiyok
26-02-2013, 12:59
cevap icin tesekkur ederim konuyu inceliyorum. Biraz arastirip bende deneyecegim

alibaba
29-03-2013, 18:01
Taş üstü acer adayım uyandı :) taze yapraklarla baharı karşılıyor.

alibaba
07-04-2013, 14:37
güncel durum..
yapraklanma hızlandı. :)

alibaba
05-05-2013, 20:07
Son durum bu şekilde,
Şu an böceklenmeyen ve strese girmeyen tek acer adayım bu. Gübre programı devam ediyor.

alibaba
19-05-2013, 19:51
Uç alımı yaptım geçen hafta. Boğum araları çok geniş diğer acer'lere göre..
birer hafta dönüşümlü gübre ve hümik aist (iz elementli) desteği devam ediyor.

alibaba
24-05-2013, 22:09
Uç alımından sonra yeni sürgünler gelmeye başladı.
Önce boşta kalan sapların düşmesi gerekmiyor muydu? :)

alibaba
11-07-2013, 23:05
Yapraksızlaştırma işlemi yaptım geçen hafta.
Maraton ağacındaki başarılı olunca bu adayda da denedim bakalım :)

tourkana
12-07-2013, 22:55
Yapraksızlaştırma yaparken saplardan biraz daha fazla kesin, uzun kalmış biraz, ayrıca yapraksızlaştırma sonrası budamalarını ihmal etmeyin.

Bir toprağı yavaş yavaş azaltmaya başlayarak, taşı belirgin hale getirmeye başlayın bence .

alibaba
26-07-2013, 23:22
Yeni yapraklar gelmeye başladı. Artık eski sabah güneşi alan konumuna çıkacak yarın.
Yapraksızlaştırma için geçen süre tam 15 gün.

alibaba
28-07-2013, 14:54
Bu da sn durum fotoğrafı,
yapraklar üsten alta doğru çıkmaya başladı ..

alibaba
30-11-2013, 21:28
Ağaç uykuya geçti..
son kalan yapraklar da döküldü..
4-5 cm kök tarafını açtım. Kış nedeniyle yosunla kapatıyorum ama üstünü..

alibaba
03-03-2014, 20:43
Bu adayda saksı değişimi yaptım..
Saçak kök yapısı baya iyi gelişmiş.. Her toprak değişiminde trikoderma da kullanıyorum.. farkı belli oluyor hemen 1 senede..
Uyanmaya başladı yenice..

tourkana
04-03-2014, 10:55
İyi gidiyor, toprağı biraz daha fazla açabilirsiniz.

Bir süre sonra Üstteki kırmızı çizgi seviyesinden havai köklendirme yapıp, alltaki kırmızı çizgi seviyesinden de budayabilirsiniz.

alibaba
04-03-2014, 11:07
Aralardan da halen yeni sürgünler geldiği için hiç bu şekilde düşünmemiştim hocam :)
Mame'ye doğru mu gidelim diyorsunuz? Başka bir ihtimal var mı sizin aklınıza gelen?

İyi gidiyor, toprağı biraz daha fazla açabilirsiniz.

Bir süre sonra Üstteki kırmızı çizgi seviyesinden havai köklendirme yapıp, alltaki kırmızı çizgi seviyesinden de budayabilirsiniz.

tourkana
04-03-2014, 12:31
Aralardan da halen yeni sürgünler geldiği için hiç bu şekilde düşünmemiştim hocam :)
Mame'ye doğru mu gidelim diyorsunuz? Başka bir ihtimal var mı sizin aklınıza gelen?

Taşa göre daha orantılı bir yükseklik ve kalınlık olması açısından bunu önerdim.