PDA

View Full Version : alibaba / Acer Palmatum (Aday No.2)

alibaba
24-02-2013, 22:23
Merhaba,
Sayın tourkana'dan edindiğim acer ağacım. Kendisine teşekkür ederim.
Şu an yapacağım bişey yok :) Bu bahar uyanmasını ve yapraklanmasını bekleyeceğim.
Genel görünüm ve nebari şu şekilde;

Sakaki
24-02-2013, 22:46
Sn alibaba9

Umarım yakında güzel bir bonsaiye dönüşmeye başlar.
Fotoğraf yanıltıcı mı bilemiyorum ama toprağınızın kalitesi bana pek iyi değil gibi geldi. Ne kullandınız karışımınızda sorabilir miyim?

alibaba
24-02-2013, 22:57
Ben daha bişey kullanmadım sayın Sakaki, Hasan Ali Bey'in orjinal çıkışlı fidanı :)
iç mekan gece foto.su olduğundan çamur gibi gözüküyor ama dreanajı gayet iyi. dere kumu ve ponza yoğun sanırım.

alibaba
07-04-2013, 14:39
uyanmaya başlayan adayda son durum, bu nedense biraz arkadan geliyor :)

alibaba
05-05-2013, 20:05
Bu adayım da 2-3 hafta kadar önce yeni yeni uyanmaya başlarken çok fazla miktarda böceklenme meydana geldi. 1-2 kez duşla yıkadım ama geçmediler.
Ben de son çare olarak insektisit uyguladım. Şu an hiç böcek vs kalmadı ama ağaç hala streste. Yapraklanması çok ağırlaştı ve yapraklar buruşuk şekilde hep.
Bu durumda ne yapmalıyım sizce? :(

Sakaki
05-05-2013, 21:06
Sn alibaba9,

Diğer Acer başlığınızdaki mesajınızı ve sorunu da okudum az önce. Dediğim gibi size tourkana'nın tavsiye vermesi daha uygun olur ama bence bu sorunlarınızın ana sebebi balkonunuzdaki hava akımının yetersiz olması. Benim de birçok adayım balkonda ama sanırım sizin balkonun sadece tek cephesi açık ve camla kapalı durumda bir kısmı (?) ki bu da sorunların ana sebebi.

Bunlar çözülemeyecek sorunlar değil elbette ancak bu koşullar altında baş gösterebilecek bir de "kabuklu bit" belası var ki o en fenası.

Bu durumda ya balkonunuzun koşullarına uygun aday seçmek ya da balkonunuz için acilen bir önlem almanız gerek. :(

En kısa zamanda sorunlarınızı çözmeniz dileğimle.

alibaba
05-05-2013, 21:20
Şu an cam olayını tamamen kaldırdım aslında. Boydan boya açık 2 balkonumda. Diğer küçük balkon bina arasında olduğu için hava akımı çok iyi gibi geliyor bana aslında. Bazı mevsimlikler koptu bile rüzgardan. İki numaralı acer ordaydı zararlı bulaştığında... sonrasında ilaçlayınca bu balkona aldım. Burda biraz iç tarafta kalıyorlar ******. Sadece ön taraftaki saksılarda hava akımı iyi oluyor.:(
Düzenleme tarafına biraz daha kafa yormam gerekecek sanırım.. teşekkürler, iyi ki varsınız. Sn alibaba9,

Diğer Acer başlığınızdaki mesajınızı ve sorunu da okudum az önce. Dediğim gibi size tourkana'nın tavsiye vermesi daha uygun olur ama bence bu sorunlarınızın ana sebebi balkonunuzdaki hava akımının yetersiz olması. Benim de birçok adayım balkonda ama sanırım sizin balkonun sadece tek cephesi açık ve camla kapalı durumda bir kısmı (?) ki bu da sorunların ana sebebi.

Bunlar çözülemeyecek sorunlar değil elbette ancak bu koşullar altında baş gösterebilecek bir de "kabuklu bit" belası var ki o en fenası.

Bu durumda ya balkonunuzun koşullarına uygun aday seçmek ya da balkonunuz için acilen bir önlem almanız gerek. :(

En kısa zamanda sorunlarınızı çözmeniz dileğimle.

alibaba
06-05-2013, 11:20
Uyguladığım insektisit dursban4 ,
Tourkana hocam yardım :(

tourkana
06-05-2013, 12:10
Sabret ,paniğe kapılma dediğim ilacı kullan , sulamaya özen göster gerisi gelir. :)

oma1453
08-05-2013, 06:31
Evet benim aceri de böcekler basmıştı yakın zamanda. Tourkana'nın önerdiği ev yapımı arap sabunlu ilaç sayesinde çok şükür kalmadı bir şey. Size de tavsiye ederim.

alibaba
19-05-2013, 19:25
Sabret ,paniğe kapılma dediğim ilacı kullan , sulamaya özen göster gerisi gelir. :)

Evet, umutla sabretmeye devam ederken artık ağaçtan olumlu sinyaller gelmeye başladı. Eski stresli zamanındaki yapraklar koyu yeşil ve ufak olarak kaldı ama yeni yaprak oluşumu başladı ve normal boyutlarda ve renkte gözüküyor :)

alibaba
24-05-2013, 22:12
Nihayet yeni dallar gelmeye başladı.
Dursban4 ağacı ciddi sarstı. Belki de doz aşırı geldi bilemiyorum.
Bir tecrübe oldu bana..

Akhilleus
26-05-2013, 14:58
Ev yapımı arap sabunlu ilacın tarifini alabilme şansım varmı acaba. Ben bulaşık deterjanı içme sodası ve sıvı yağ ile birşey yapıyorum iyi geliyor çeçeklere ama bu karışım daha iyi ise onu da kullanabilirim.
Şimdiden teşekkürler...

alibaba
19-07-2013, 21:26
Bu da adayın güncel hali,
güçlü dallar yukarı doğru gidiyor.
Bunda kötü bir insektisit tecrübesi yaşadığım için yoğun dallanmalar olmadı ama sonra düzelip güçlenmesine güvenerek yapraksızlaştırmasını yaptım.
Eski saplar 1 hafta sonra hemen düşmeye başladı..
Umarım daha güzel bir başlangıç olur ilaçsız, böceksiz :)

alibaba
28-07-2013, 14:55
Eski saplar düştü, tomurcular belirdi. Sanırım bu acer de haftaya yapraklı olacak :)

alibaba
30-11-2013, 21:26
Sezon sonunda durum bu şekilde.
Ağaç uyumaya geçti artık.. Yaşadığı hastalık nedeniyle bir süre gelişim durmuştu, yan dallardan ziyade boyuna gitmiş dallar şimdi karşılaştırınca..