PDA

View Full Version : Talkyu / Pinus Nigra

talkyu
23-02-2013, 10:51
Bu fidanı fidanlıktan aldım üzerinde nasıl bir çalışma yapabilirim?

Sakaki
23-02-2013, 11:32
Bana sorarsanız henüz üzerinde bir çalışma yapmayın.
Çok ama çok genç bir fidan, gelişmesi gereken bir aday.
Bu konuda (çamlarda) benden daha bilgili olan tourkana size daha iyi yardımcı olacaktır, beklemenizi öneririm :)

talkyu
23-02-2013, 11:39
Bana sorarsanız henüz üzerinde bir çalışma yapmayın.
Çok ama çok genç bir fidan, gelişmesi gereken bir aday.
Bu konuda (çamlarda) benden daha bilgili olan tourkana size daha iyi yardımcı olacaktır, beklemenizi öneririm :)

Peki ortadaki dal gövdenin gelişmesini engeller mi?

talkyu
26-02-2013, 19:39
acaba soruma cevap verecek olan var mı?

Sakaki
26-02-2013, 20:22
Merhaba talkyu,

Doğrusu ben sorunuzu tam anlamadım?

tourkana
26-02-2013, 20:23
Sayın talkyu,
Agacinizin kök budamasını yaptıktan sonra süzek , drenajı iyi bir toprakla geniş saksıya dikin, üzerindeki dal kurbanlik dal olarak kalsın , ona müdahale etmeyin gövdenin hızlı kalınlaşmasını sağlacaktır.

talkyu
28-02-2013, 22:56
Teşşekkürler tourkana uzamada sorun çıkmaz dimi?

talkyu
30-04-2013, 15:55
Uzun zamandır ağacıma bir çalışma yapmıyordum ama bugün ağacımın ortadaki dalını kestim ve diğer dalları da kısalttım. Ayrıca yeni bir fidem oldu türünü bilmiyorum ama ileride şelale tarzı bir çalışma yapmayı düşünüyorum.

tourkana
30-04-2013, 16:00
Talkyu , ağacınız bir ibreli tür, bu şekilde budayarak geri sürgün kazanamazsınız. Mevcut sürgünlerin büyümesine müdahale(asla tamamen budayarak değil) ederek enerjisini yönlendirerek bunu yapmanız gerekirdi.

Ağaca uygun olmayan bir tekniği uyguladığınız gibi , zaman olarak da çok yanlış bir dönemde uygulama yapmışsınız. Sonucu maalesef kurumayla bitecek. Size tavsiyem sitede yazılan teorik bilgileri bir daha okuyun.

talkyu
01-05-2013, 16:44
Talkyu , ağacınız bir ibreli tür, bu şekilde budayarak geri sürgün kazanamazsınız. Mevcut sürgünlerin büyümesine müdahale(asla tamamen budayarak değil) ederek enerjisini yönlendirerek bunu yapmanız gerekirdi.

Ağaca uygun olmayan bir tekniği uyguladığınız gibi , zaman olarak da çok yanlış bir dönemde uygulama yapmışsınız. Sonucu maalesef kurumayla bitecek. Size tavsiyem sitede yazılan teorik bilgileri bir daha okuyun.

Peki hiç yaşama ihtimali yokmu?

badrobot
01-05-2013, 17:43
sn.talkyu çam bonsai'si çok farklı bir uzmanlık alanı. bonsai olarak çam ağacının çok değişik bir tekniği var, kısacası tüm ağaçlar bir tarafa çam bir tarafa. bu konuda sn.tourkana ustamız size gerekli açıklamaları yapmış.
çam bonsai'lerinin güzelliğine diyecek hiç bir şey yok ama beni aşar. elbette herkesin kendine göre ağaç seçimleri vardır ama ben çam ağacına bulaşmıyorum.
size kolay gelsin. iyi çalışmalar dilerim.