PDA

View Full Version : mstfylcn / Turunçgil Bonsaisi

mstfylcn
16-02-2013, 16:44
Bu bir tür turunçgil sanırım, dalları dikenli, aşılanmadığı için sanırım. Ne yapmalıyım? ;)

Erdogan
16-02-2013, 20:44
hazır mı aldınız bunu ?

Manifesto
16-02-2013, 21:47
Turunca benzettim ama yaprağını daha yakından görmek lazım.
Bonsai çalışmayı düşünüyorsanız 10 cm den kesip yeni çıkacak dallar üzerinde çalışmanız gerekecek.
Bu arada bitkinizde besin noksanlıkları göze çarpıyor.

mstfylcn
16-02-2013, 21:58
Öyle denilebilir. Turunçgiller çelikten köklendirilebiliyor mu bilmiyorum ama, bu öyle gibiydi. Çelikten köklendirilmiş olsaydı dalları dikensiz mi olurdu, onu da bilemiyorum :)

Eski saksısındayken kökleri bu şekilde dışardaydı. O yüzden yine dışarda bıraktım.

Aşı uygulaması yapmam gerekir mi?

Tel uygulaması için ağacın gövde ve dal yapısı uygun mu sizce?

Manifesto
16-02-2013, 22:09
Turunç; portakal, limon, mandalin ve greyfurt çeşitlerine anaç olarak kullanılan narenciye çeşididir. Yani turunca bu meyveler aşılanır.
Bitkinize bonsai çalışacaksanız 10cm'den kesip toprağa dikin ve 1-2 sene gelişmesini bekleyin.

mstfylcn
16-02-2013, 22:12
Aşılama vs. konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu haliyle de dallarına telle şekil verebilirim, dallar ince ve esnek.

mstfylcn
16-02-2013, 22:16
10 cm çok kısa olmaz mı? Direkt fotoğraftaki üst kırmızı çizgiden mi kesmeliyim?

Manifesto
16-02-2013, 22:20
Evet bitkiniz bir turunç.
Turuncunuza istenilen bir narenciye çeşidi aşılanabilir.
Üzerinde bonsai çalışmak istiyorsanız dediğim gibi 10 cm den kesip 1-2 sene toprakta geliştirmeniz gerek.

Ayrıca aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/11217.htm

Sakaki
16-02-2013, 22:21
Sn mtfsylcn

Aslına bakacak olursanız sn Manifestonun önerisi ağacınızın gövdesinin konikleşmesi için bence de güzel bir öneri.
10 cm değil, 12 olur 13 olur ama boy uzadıkça konikleşme çabalarınız da zorlaşır.

Alttan kesersiniz 1-2 sene gelişir ve yine uzar, sonra en son kestiğiniz noktanın biraz üstten tekrar kısaltırsınız ve birkaç sene sonra yine uzar... her kısaltmada gövde gittikçe konikleşir.

mstfylcn
16-02-2013, 22:24
Sayın Manifesto, teşekkür ederim. Okuyayım biraz daha :)

Bir üyenin bonsai bölümünde paylaştığı zeytin ağaçları çok güzeldi. Kalın gövdeli, hazır bonsai formunda. Öyle bir ağaç bulmalıyım sanırım.

Manifesto
16-02-2013, 22:25
Ayrıca turuncunuzun açıktaki köklerini toprakla örtün hava almasın.Gelişim döneminde istenilen bir durum değil.

Manifesto
16-02-2013, 22:36
Turuncunuz bu haliyle sal tarzı çalışmak için müsait gibi.Sn Sakaki ne düşünür bilmem.
Aşağıdaki linke bir bakın isterseniz.

http://www.agaclar.net/forum/bonsai-tarzlari/2900.htm

mstfylcn
16-02-2013, 22:51
Sn. Sakaki, Sn. Manifesto, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Zeytin ağacı konusunda tavsiye ettiğiniz havai köklendirme turunçta işe yarar mı?

Manifesto
16-02-2013, 22:58
Turunçta hiç denemedim bilmiyorum ama denenebilir.

merlict
17-02-2013, 16:44
Hormon kullanırsanız çok kolay ve kısa sürede olur.

mstfylcn
17-02-2013, 23:03
Bugün biraz üzerinde çalıştım, havai köklendirme değil de tabandan köklendirme denedim :( Hormon daha önce hiç kullanmadım, açıkçası nasıl birşey olduğunu da bilmiyorum. Sanırım o ürünü burda bulmam oldukça güç olur.

Besin olarak ne verebilirim? Aşırı rüzgardan bazı yaprakları kurudu ve yırtıldı.

Erdogan
18-02-2013, 02:36
bence orjinal haliyle çok güzel. köklerin o şekilde görünmesi ayı bir hava katmış. çok güzel. yaprakları pek sağlıklı değil sanırım. inşallah düzelir.

bitkiyi nerden aldınız sn mstfylcn ?

mstfylcn
18-02-2013, 21:50
Sn Erdoğan, teşekkür ederim. Bu fidanı satın almadım. Bahçemizdeydi. Birçok dalı kurumuştu. Budadım, saksısını değiştirdim sadece.

mstfylcn
18-02-2013, 23:16
Toprakla kapattığım gövdeyi soymadım :( Gövdeyi soymadan köklenme ihtimali varmı?

Sakaki
18-02-2013, 23:43
Toprakla kapattığım gövdeyi soymadım :( Gövdeyi soymadan köklenme ihtimali varmı?

:(
Bence derhal açıp kabuğunu soyun (gövdenin çapına eşit genişlikte kabuk kaldırarak) sonra tekrar nemli ortamla kapatın.

mstfylcn
18-02-2013, 23:56
:(
Bence derhal açıp kabuğunu soyun (gövdenin çapına eşit genişlikte kabuk kaldırarak) sonra tekrar nemli ortamla kapatın.

Yarın ilk iş olarak bunu halledeceğim. Köklendirme tozu/sıvısı nerede satılır?

Sakaki
19-02-2013, 00:06
Ziraai ilaç ve gübre satan yerlerde bulabilirsiniz ama hepsinde kolayca bulamayabilirsiniz.
Forumun alışveriş kısmına bir bakın dilerseniz, satan arkadaşlar olabilir.

mstfylcn
20-02-2013, 16:31
Köklendirme tozu/hormonu bulamadım. Gövdeyi soyma olayını hallettim tekrar kapattım.

Besin olarak ne verebilirim? Yaprakların görüntüsü güçsüz olduğunu gösteriyor sanırım.

Manifesto
20-02-2013, 18:20
Köklendirme tozu/hormonu bulamadım. Gövdeyi soyma olayını hallettim tekrar kapattım.

Besin olarak ne verebilirim? Yaprakların görüntüsü güçsüz olduğunu gösteriyor sanırım.

Elimde binlerce turunç olmasına rağmen Sizin tek turuncunuz ilgimi çekiyor,iyimi:confused:.

Evet turuncunuz yıpranmış besin istiyor.Galiba bulunduğunuz bölgede ilgili ürünlere ulaşma imkanınızda sınırlı.Yakınınızda zirai ilaç gübre bayii varmı?

mstfylcn
20-02-2013, 19:31
Elimde binlerce turunç olmasına rağmen Sizin tek turuncunuz ilgimi çekiyor,iyimi:confused:.

Evet turuncunuz yıpranmış besin istiyor.Galiba bulunduğunuz bölgede ilgili ürünlere ulaşma imkanınızda sınırlı.Yakınınızda zirai ilaç gübre bayii varmı?

Sayın Manifesto, çok ilginç gerçekten ilginizi çekmiş olması ;) Özellikle de binlerce turuncunuzun olduğunu öğrendikten sonra.

Burada her yer portakal/mandalina ve muz bahçesi. Fidan satan bir/iki yer var ancak ellerinde zirai ilaç/gübre var mı bilmiyorum. Fidanın güçlenmesi için ne vermem gerekiyor, bu konuda ürünün/besinin adını verirseniz araştıracağım.

Manifesto
20-02-2013, 19:46
Sayın Manifesto, çok ilginç gerçekten ilginizi çekmiş olması ;) Özellikle de binlerce turuncunuzun olduğunu öğrendikten sonra.
Kıyıda köşede kalmışı,koruma kollama duygusu diyelim.;)

[/QUOTE]
Burada her yer portakal/mandalina ve muz bahçesi. Fidan satan bir/iki yer var ancak ellerinde zirai ilaç/gübre var mı bilmiyorum. Fidanın güçlenmesi için ne vermem gerekiyor, bu konuda ürünün/besinin adını verirseniz araştıracağım.[/QUOTE]

NPK + İzelement katkılı bir gübre işinizi görür.
(Azot,fosfor,potasyum +çinko,demir,mağnezyum vs.)

Sıvı veya toz formda 1kğ lık veya 1 lt lik bulabilirsiniz belki.

mstfylcn
24-02-2013, 16:22
Kıyıda köşede kalmışı,koruma kollama duygusu diyelim.;)

NPK + İzelement katkılı bir gübre işinizi görür.
(Azot,fosfor,potasyum +çinko,demir,mağnezyum vs.)

Sıvı veya toz formda 1kğ lık veya 1 lt lik bulabilirsiniz belki.

Halen bulamadım, ancak aramaya devam ediyorum tavsiye ettiğiniz gübreyi ve köklendirme hormonunu. Hormon kullanamazsam, ne kadar zaman sonra köklenmeye başlar turuncun gövdesi? Toprakla kapattığım bölüm?

Sakaki
24-02-2013, 16:39
Halen bulamadım, ancak aramaya devam ediyorum tavsiye ettiğiniz gübreyi ve köklendirme hormonunu. Hormon kullanamazsam, ne kadar zaman sonra köklenmeye başlar turuncun gövdesi? Toprakla kapattığım bölüm?

Aslında turunç arsızdır, illa IBA gerekeceğini sanmıyorum ama toprakla kapatmak yerine daha uzun süre su tutan torf, perlit veya spagnum yosunu ile kaplasaydınız daha iyi olurdu. Toprak daha çabuk su kaybedeceğinden daha sık kontrol etmeniz ve ara sıra nemlendirmeniz gerekecektir.

Şu anda en büyük sorununuz bence IBA'dan önce toprakla kapatmış olmanız.

mstfylcn
24-02-2013, 20:08
Aslında turunç arsızdır, illa IBA gerekeceğini sanmıyorum ama toprakla kapatmak yerine daha uzun süre su tutan torf, perlit veya spagnum yosunu ile kaplasaydınız daha iyi olurdu. Toprak daha çabuk su kaybedeceğinden daha sık kontrol etmeniz ve ara sıra nemlendirmeniz gerekecektir.

Şu anda en büyük sorununuz bence IBA'dan önce toprakla kapatmış olmanız.

Hmm.. Ama bu saydıklarınızı da burda bulamam sanırım. Pamukla sarsam olur mu? Toprağı açıp, gövdeyi pamukla mı kaplamalıyım.

Bu haldeyken gövde kısmının toprağını her gün suluyorum.

Sakaki
24-02-2013, 21:08
Her gün kontrol ediyorsanız iyi ama torf bulunması zor bir materyal değil aslında. Marketlerde bile bulabilirsiniz.

mstfylcn
26-02-2013, 17:15
Her gün kontrol ediyorsanız iyi ama torf bulunması zor bir materyal değil aslında. Marketlerde bile bulabilirsiniz.

Sayın Sakaki, burda bahçesi olan birinden gübre istedim, aşağıdaki fotoğrafta görünen tozu getirdi. Suda eritip ya da toprağa serptikten sonra sulayarak kullanmamı söyledi. Ambalajı yoktu. Sizce ne olabilir? Toz şekere benziyor rengi dışında. Nemli ve topaklaşmış.

Sakaki
26-02-2013, 18:06
Sayın Sakaki, burda bahçesi olan birinden gübre istedim, aşağıdaki fotoğrafta görünen tozu getirdi. Suda eritip ya da toprağa serptikten sonra sulayarak kullanmamı söyledi. Ambalajı yoktu. Sizce ne olabilir? Toz şekere benziyor rengi dışında. Nemli ve topaklaşmış.

Hiçbir şey diyemem, herşey olabilir :)
Şaka bir yana, içeriğini bilmediğiniz ve doğru dozajının ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyi rasgele kullanmayın bence. En sağlıklısı size veren arkadaştan öğrenmeniz olacaktır içeriğini.

Adem Keskin
26-02-2013, 18:51
Büyük bir ihtimalle demir sülfat .

mstfylcn
26-02-2013, 18:52
Hiçbir şey diyemem, herşey olabilir :)
Şaka bir yana, içeriğini bilmediğiniz ve doğru dozajının ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyi rasgele kullanmayın bence. En sağlıklısı size veren arkadaştan öğrenmeniz olacaktır içeriğini.

Alırken sormuştum, vitamin demişti :)

mstfylcn
26-02-2013, 18:53
Büyük bir ihtimalle demir sülfat .

Sayın Ahmet Keskin, teşekkür ederim. Demir sülfat ise nasıl kullanmam gerekir?

Adem Keskin
26-02-2013, 18:56
Ben kullanmadım ama kullanan arkadaşlar cevap verecektir.

alibaba
26-02-2013, 20:07
Saçıkıbrıs olarak araştırabilirsiniz. Demir sülfattır.

Sakaki
26-02-2013, 20:29
Demirsülfat olmayabilir. Bendeki toz gübrelerden birisinin de görünümü böyle, rengi de benzer. Ama buna göre tahmin etmek yanlış olur.
Ayrıca demirsülfat (zaçıkıbrıs) gübre/besin değil sadece demir takviyesi amacıyla kullanılan bir maddedir. Komşunuz gübre diye verdiğine göre bir bildiği olabilir (olmayadabilir : )

Gübre bile olsa, içeriğindeki oranları bilmediğinizden nasıl/ne oranda vereceksiniz ki?

alibaba
26-02-2013, 22:35
ziraatçiler buna demir gübresi diyor, bence ondan dolayı gübre kelimesini kullanmıştır taner hocam.

Sakaki
26-02-2013, 22:42
ziraatçiler buna demir gübresi diyor, bence ondan dolayı gübre kelimesini kullanmıştır taner hocam.

O da olabilir :)
Gübre dediğimiz şey aslen NPK yani azot-fosfor-potasyum. Demir, bor, molibden, bakır vs. elementler daha ziyade izelement olarak adlandırılıyor ve her iki grubun işlevi birbirinden farklı.

Ne olduğunu bilmeden kullanmak yanlış olur diye bu yüzden dedim zaten :)

Manifesto
26-02-2013, 22:45
Görünüş olarak dengeli gübreye benziyor. NPK+ TE veya ME.Toros gübrenin dengelisi ve DR Tarsanın dengelisi ile bire bir aynı.

mstfylcn
27-02-2013, 10:09
Görünüş olarak dengeli gübreye benziyor. NPK+ TE veya ME.Toros gübrenin dengelisi ve DR Tarsanın dengelisi ile bire bir aynı.

Sayın Manifesto, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Nasıl kullanmam gerekiyor bu gübreyi?

Manifesto
27-02-2013, 10:18
Sayın Manifesto, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Nasıl kullanmam gerekiyor bu gübreyi?

Şayet dengeli gübreyse 1 çay kaşığı gübreyi 1 lt suda eritip topraktan verebilirsiniz.Bitkinin aktif döneminde 2 hafta arayla uygulama devam ettirilebilir.

Aldığınız üretici vitamin demiş.Muhtemelen içinde azot,fosfor,potasyum ve izelentleri barındıran dengeli gübreyi kasdetmiştir diye düşünüyorum.

Kola içiyorsanız gübre uygulamasının bir gün sonra bitkinizede 2 yemek kaşığı kadar topraktan kola verebilirsiniz.Toprağı kabartır ve bitkinin verilen gübreyi alımını kolaylaştırır.

badrobot
27-02-2013, 10:56
bence ne olduğu konusunda kesin bir bilginiz olmadan ve ne oranda dozlarda kullanmanız gerektiğini bilmeden sakın kullanmayın. bitkilerinize yarardan çok zarar verirsiniz. hatta öldürebilirsiniz. bunu geri verin veya çöpe atın. yavaş salınımlı akıllı granül gübre tavsiye ederim. size bir maliyet getirir ama sonuçlarını görünce buna değer olduğunu göreceksiniz.

mstfylcn
27-02-2013, 11:03
Şayet dengeli gübreyse 1 çay kaşığı gübreyi 1 lt suda eritip topraktan verebilirsiniz.Bitkinin aktif döneminde 2 hafta arayla uygulama devam ettirilebilir.

Aldığınız üretici vitamin demiş.Muhtemelen içinde azot,fosfor,potasyum ve izelentleri barındıran dengeli gübreyi kasdetmiştir diye düşünüyorum.

Kola içiyorsanız gübre uygulamasının bir gün sonra bitkinizede 2 yemek kaşığı kadar topraktan kola verebilirsiniz.Toprağı kabartır ve bitkinin verilen gübreyi alımını kolaylaştırır.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

mstfylcn
27-02-2013, 11:04
bence ne olduğu konusunda kesin bir bilginiz olmadan ve ne oranda dozlarda kullanmanız gerektiğini bilmeden sakın kullanmayın. bitkilerinize yarardan çok zarar verirsiniz. hatta öldürebilirsiniz. bunu geri verin veya çöpe atın. yavaş salınımlı akıllı granül gübre tavsiye ederim. size bir maliyet getirir ama sonuçlarını görünce buna değer olduğunu göreceksiniz.

Marka/Tür önerebilir misiniz? Web sitesi adresini bilmek çok yardımcı olur.

badrobot
27-02-2013, 12:52
sn. mstfylcn. aslında bu konuda başka bir uzmanlık alanı desem abartmış olmam herhalde. çünki granül gübredede okadar çok çeşit ve marka varki. size illada şunu ya da bunu alın diyemem.
ben kendimin ne yaptığımı anlatmakla yetinmek isterim. ben nerede ve nasıl kullancağıma göre cinsini (NPK oranı) belirleyip 25kg çuvalda alıyorum. bunun bir kısmını ağabeyimle paylaştığım oluyor. fiyatlarıda 125tl ile 400tl arası değişiyor. 1050m2 bahçemde yoğun bir şekilde kullanıyorum. 5 yıldır bitkilerimde hem çiçeklenmede hemde gelişimlerinde bu tür gübrelerden haberi olmayan komşu ve arkadaşlarımın bahçelerine göre müthiş fark var. bahçeme gelenler "bunlar nasıl gül? bunlar nasıl ağaç?" demekten kendilerini alamıyorlar. keçi gübresi gibi organik gübre olaylarını kapattım.
GRANÜL GÜBRE kelimesini internette aratarak satan bir çok site bulabilirsiniz. oralardan inceleyin. birde size (NPK) Azot,Fosfor,Potsyum ve elementlerin bitkilerdeki etkilerini forumlar vb. yerlerden okumanızı tavsiye ederim. bu konularda ne kadar bilgi sahibi olursanız bitkilerinizi o oranda hızlı, sağlıklı yetiştirme şansınız olur.

Manifesto
27-02-2013, 13:04
Marka/Tür önerebilir misiniz? Web sitesi adresini bilmek çok yardımcı olur.

Ben gübre bayiliğide yapıyorum.Dediğim gibi elinizdeki gübre muhtemelen dengeli gübre.
Aldığınız çiftçiye sorun dış ambalajında yazıyordur.

Sn badrobat'ın bahsettiği gübrede bu gübrenin benzeridir.

Ayrıca organik gübrelerden dağda yayılmış keçi gübresini tek geçerim.(Kimyasal gübrelerle kullanmak kaydıyla)