PDA

View Full Version : alibaba9 / Şimşir (Buxus sumpervinens)

alibaba
02-12-2012, 21:21
resimlerin devamı,

alibaba
16-12-2012, 10:29
Eldeki fidanların saksı değişimlerini yaptım dün.

ibrelilerde torf + dere kumu + beyaz ponza karışımı
şimşirlerde de torf + dere kumu + kahverengi ve beyaz ponza karışımı
kullandım.

Son görseller ekte, bazılarında biraz kök budaması gerekti. Yeni saksılara alışana kadar şekillendirme fikirleri için sanırım çok zamanım olacak.

selamlar

alibaba
16-12-2012, 10:30
resimlerin devamı...

tourkana
17-12-2012, 12:54
sn. alibaba9 , şimşirinizi beğendim çok güzel ama biraz uğraştırıcak bir işi var, eski yıl yapraklarını ters yöne doğru hızlı bir hareketle pul maşası veya parmaklarınızla kopartın. İç kısımları açılsın , hava ve ışık girişine açık olsun ki geri sürgün kazanalım.

Konik ladinde budanacak dallar var hala , çok sık duruyor ,özellikle tepede çok yoğun, daha sonra telleme ile dallara daha rahat şekil verebilirsiniz. İnternette bu ağaçla ilgili güzel makaleler ve fotoğraflar olması lazım bulursam buraya eklerim, siz de araştırın bence.

Ardıçta belki biraz daha seyreltme iyi olur ama duruşu görünümü gayet iyi. İlerde biraz daha yüksek saksı ile daha da iyi durur.

Başarılar.

alibaba
28-12-2012, 22:36
Merhaba elimdeki adaylardan şimşirimi, (Buxus sempervirens türü, sivri yaprak), eski sürügünlerini kopararak iç bölgeleri açtım, %30-40 civarı bir yaprak seyreltmesi oldu sanırım.
Ön yüz olarak resimlerdeki cepheyi seçtim, double-trunk bir yapım var elimde ama ikinci gövde baya güçsüz.
Genelde şimşirde de ya süpürge ya da çift gövdeli formal-upraight'lar var.
Yan dallar aslında baya esnek, aşağı bükülebilecek duruyor.
Sizce nasıl gidebilirim? Ne önerirsiniz? Yan dalı koruyup ekteki örnek hedefi mi seçmeliyim, o yan dalı budayıp üst dalları aşağı açıp süpürge stiline mi gitmeliyim?
Ya da başka neler olabilir elimdeki bu gövde ve dal yapısı ile sizce?
Selamlar

tourkana
29-12-2012, 09:18
İkili gövde ağacınıza daha uygun bir tarz olur, eklediğiniz son fotoğraf da bunun için size iyi bir model olur.
Küçük gövde solda kalacak şekilde bir fotoğrafını koyabilirseniz , hangi açının ön yüz olması gerektiğini belirleyip , daha sonra hangi dalların kalıp hangilerinin budanması gerektiği yönünde size yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin.

alibaba
29-12-2012, 17:17
Merhaba sayın toukana, ilginiz için çok teşekkür ederim.
Ekte küçük gövde solda foto.yu ekliyorum.

İkili gövde ağacınıza daha uygun bir tarz olur, eklediğiniz son fotoğraf da bunun için size iyi bir model olur.
Küçük gövde solda kalacak şekilde bir fotoğrafını koyabilirseniz , hangi açının ön yüz olması gerektiğini belirleyip , daha sonra hangi dalların kalıp hangilerinin budanması gerektiği yönünde size yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI
30-12-2012, 11:39
Alibaba9 bonsai dunyasina hos geldiniz. Bu ugras uzun soluklu bir ugrastir, daha dogrusu hic bitmiyen ama keyifli bir ugrastir. Bonsainin bir omur boyu size arkadaslik etmesi dilegi ile...

Ilk deneyiminizden sonra ikinci kez aldiginiz fidanlar uzerinde daha iyi calismalar yapip hedefinize ulasacaginizi dusunuyorum. Ayrica sunu da belirteyim, ornek agaclar secip kendi agaclarinizi o orneklere gore uygulamak istemeniz de guzel bir dusunce..

Agaclariniza yeni saksi degisimi yapmissiniz. yeni saksilarina alisana kadar, yeni saksilarinda koklerini iyice gelistirene kadar onlar uzerinde telleme calismasi yapmayiniz. Cunku telleri sararken agaclari yerlerinden oynatip onlari olumsuz etkileyebilirsiniz.

Agaclariniz yeni saksilarinda guclu bir konuma gelince, onlar uzerinde ornek agaclardan yararlanip budama ve telleme yapabilirsiniz. Agaclariniz uzerinde calisma zamani gelene kadar denek dallar uzerinde tel sarimlari yapip kendinizi gelistirebilirsiniz. Unutmayin elde edeceginiz bakir ya da aleminyum telleri yumusattiktan sonra onlari kullanin.

Ornek sectiginiz tarzlar hakkinda da bilgiler edinmeye calisiniz. Uzerinde calisacaginiz tarzin genel cizgileri nasil olacak diye onceden teorik bilgileriniz olursa pratikte daha kolay calisirsiniz.

Kolay gelsin...

alibaba
18-01-2013, 22:49
Merhaba,
Eski 'alibaba9 bonsai adaylarım' bölümünde kalan şimşir adayımı bu başlıktan devam ettirmek istiyorum.

(Moderatör arkadaşlar isterse ordaki başlangıç kısımlarını buraya aktarabilirler.)

Önceden hedeflediğim örnek adaya yaklaşmak için derin bir budamaya girdim.
Bazı dalları ve yan gruptaki uçları budadım.

Oluşturmak istediğim biçim ise bazı dalların bükümüyle aşağıdaki eskizdeki gibi.

Şimşirde geriden dallanma durumu nasıl? Tecrübe eden var mı? Sadece uç alma geri sürgünleri teşvik eder mi?

Cemaleddin
20-01-2013, 13:16
Sayın Alibaba, önce budayıp sonra da ''bu ağaç geriye sürgün verir mi?'' diyerek sanırım sürekli teknik bir hata yapıyorsunuz. Budamadan önce ağacın özelliklerini öğrenmelisiniz... Şimşir geriye doğru sürgün verir...

alibaba
20-01-2013, 21:08
Sayın Alibaba, önce budayıp sonra da ''bu ağaç geriye sürgün verir mi?'' diyerek sanırım sürekli teknik bir hata yapıyorsunuz. Budamadan önce ağacın özelliklerini öğrenmelisiniz... Şimşir geriye doğru sürgün verir...

Sorum tam olarak 'şimşir geriye doğru sürgün verir mi?' değildi.:)

Ağacın kitabî bilgilerini okumak araştırmak bazen yetmiyor, o nedenle tecrübe eden, paylaşmak isteyen bir dost aradım.
selamlar

Sakaki
20-01-2013, 23:19
Merhaba,
Eski 'alibaba9 bonsai adaylarım' bölümünde kalan şimşir adayımı bu başlıktan devam ettirmek istiyorum.

(Moderatör arkadaşlar isterse ordaki başlangıç kısımlarını buraya aktarabilirler.)

Sn alibaba9

'alibaba9 / bonsai adaylarım' bölümündeki şimşirle ilgili postları buraya aktardım, ancak aktardıklarım tarih olarak daha eski olduğu için bu başlıkta daha üstte kaldılar mecburen.

Ancak eski başlığınızdaki diğer mesajlarınızda birden fazla adayın fotoğrafı olduğundan onları ayırmam zor görünüyor (veya her bir posttaki ilgili olmayan aday fotoğraflarını kaldırdıktan sonra o postu ilgili başlığa da taşıyabilirim).

Eğer oradaki adaylarınız için ayrı başlık açıp fotoğrafları tekrar yükleyebilirseniz, o başlığı komple kaldırayım? Bana bildirirseniz sevinirim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Cemaleddin
21-01-2013, 08:06
Sayın Alibaba burada tartışma-eleştiri hep olacaktır. Burası aynı ortak noktalarda buluşanların meclisidir. Eleştirinin en güzeli dost meclislerinde yapılandır... Hey yabancı ! Mir heba! Biz dostuz :)

tourkana
21-01-2013, 08:59
Şimşir geriye sürgün veriyor, ama yapılacak işlemler çamlardaki enerji dengeleme yöntemleri gibi, olmazsa olmazı eski yıl yapraklarının mutlaka temizlenmesi , kuvvetli bölgelerde kuvvetli tomurcuklar alınıp 2 zayıf bırakılmalı ,Kuvvetli dalcıklar budanmalı gibi.

Tecrübe ettim oldu. :)

alibaba
22-01-2013, 18:44
Dedikleriniz doğru, tamamen katılıyorum ama üslup da çok önemli, özellikle jest ve mimiklerin olmadığı, yani bir kanadı olmayan bir kuş misali sakat bir iletişim aracı olan internet ortamında...
Bir önceki mesajınız biraz kaba gelmişti, su-i zan ettimse özür dilerim...Sayın Alibaba burada tartışma-eleştiri hep olacaktır. Burası aynı ortak noktalarda buluşanların meclisidir. Eleştirinin en güzeli dost meclislerinde yapılandır... Hey yabancı ! Mir heba! Biz dostuz :)

alibaba
22-01-2013, 18:45
Paylaşmak istediğim tüm adayları zaten ayrı başlıklara taşıdım sayın Sakaki. Geri kalanları kaldırabilirsiniz. Sorun yok :) saygılar, selamlarSn alibaba9

'alibaba9 / bonsai adaylarım' bölümündeki şimşirle ilgili postları buraya aktardım, ancak aktardıklarım tarih olarak daha eski olduğu için bu başlıkta daha üstte kaldılar mecburen.

Ancak eski başlığınızdaki diğer mesajlarınızda birden fazla adayın fotoğrafı olduğundan onları ayırmam zor görünüyor (veya her bir posttaki ilgili olmayan aday fotoğraflarını kaldırdıktan sonra o postu ilgili başlığa da taşıyabilirim).

Eğer oradaki adaylarınız için ayrı başlık açıp fotoğrafları tekrar yükleyebilirseniz, o başlığı komple kaldırayım? Bana bildirirseniz sevinirim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Cemaleddin
23-01-2013, 21:10
Sayın Alibaba, bir insanın hatası yüzüne okununca ilk önce kendisine kabalık yapıldığını zanneder... Ben sizi tanımam burada ortak uğraşılarımız için fikir alışverişi yapıyoruz, ben size kişisel olarak hiç kabalık yapmadım, bunu nereden çıkardınız onu da anlamadım. Ama siz bana ''kaba'' diyerek aslında büyük kabalık yaptınız... Keşke Su-i zan yerine Hüsn-ü zan etseydiniz...size çalışmalarınızda başarılar dilerim... Teknik bir tartışmayı kişiselleştirmemek gerekirdi...

alibaba
23-01-2013, 21:36
Bir gün tanışırsak telafi ederiz, barışırız :) Dedim ya bu internet yazışmalarını herkes farklı yorumluyor.
Özür dilerim.
Sayın Alibaba, bir insanın hatası yüzüne okununca ilk önce kendisine kabalık yapıldığını zanneder... Ben sizi tanımam burada ortak uğraşılarımız için fikir alışverişi yapıyoruz, ben size kişisel olarak hiç kabalık yapmadım, bunu nereden çıkardınız onu da anlamadım. Ama siz bana ''kaba'' diyerek aslında büyük kabalık yaptınız... Keşke Su-i zan yerine Hüsn-ü zan etseydiniz...size çalışmalarınızda başarılar dilerim... Teknik bir tartışmayı kişiselleştirmemek gerekirdi...

Cemaleddin
24-01-2013, 12:30
Birbirimizi daha iyi anladık sanırım. Umarım birgün tanışır bir kahve içeriz... Saygılar Alibaba...

alibaba
13-02-2013, 20:34
Ağaçta resimdeki gibi bazı sararan yapraklar veya lekelenen yapraklar var ,
Bu sorun uçlarda bıraktığım çiftlerden bir üç dört tanesinde var.
Gidişat kötü sanırım :( bugün 1 çay kaşığı oksijenli su kattım sulama suyuna..
Siz ne dersiniz?

sagol
14-02-2013, 09:06
Sayın Alibaba,

Oksijenli su faydalı mıdır zararlı mıdır bilmiyorum ama ben genellikle bozulan ve hastalıklı yaprakları ağaçta tutmuyorum. Genellikle onları makasla sapından kesip alıyorum. Ağaçta yaprak çok azsa uçları bozulan yaprakların bozuk kısımlarını makasla kesiyorum(evdeki kağıt makasları bu işi görür).

İyi çalışmalar dilerim...

Ağaçta resimdeki gibi bazı sararan yapraklar veya lekelenen yapraklar var ,
Bu sorun uçlarda bıraktığım çiftlerden bir üç dört tanesinde var.
Gidişat kötü sanırım :( bugün 1 çay kaşığı oksijenli su kattım sulama suyuna..
Siz ne dersiniz?

alibaba
07-04-2013, 14:53
şimşirim için korkuyordum uyanır mı diye ama yeşil yeşil yeni sürgünleri ve dallardan patlayan yeni sürgünleri ile beni sevindirdi. :)

alibaba
05-05-2013, 20:02
Her yerden geri sürgünler patlamaya başladı. Gübre programına da başladım.
Hümik asit ve npk 20-20-20 dönüşümlü olarak gidiyor..

Sakaki
05-05-2013, 20:51
Her yerden geri sürgünler patlamaya başladı. Gübre programına da başladım.
Hümik asit ve npk 20-20-20 dönüşümlü olarak gidiyor..

Sn alibaba9,

20-20-20-NPK çok yüksek bir oran şimşir için, ayrıca çiçeklenmeyen bir tür olduğu için Potasyum ihtiyacı da yok denecek kadar az gelişme aşamasında!
6-6-0 veya bulamazsanız 10-10-5 gibi bir gübre bulabilirseniz daha iyi olur.

alibaba
05-05-2013, 21:14
Sayın Sakaki uyarınız için teşekkür ederim.
Doz olarak çok az başladım. 10 lt'ye 1-1,5 gr max. gibi. Onu da bütün adaylara paylaştırıyorum. Bu miktarda olsa bile sorun olur mu sizce?

Sakaki
05-05-2013, 21:31
Sn alibaba9,

Kullandığınız gübrenin ppm değerlerini bilmediğim için 1-1,5 gram ne oranda NPK'ya tekabül ediyor bilemiyorum. Paket üzerine 100 lt su için veya 1 dönüm için yazılı gram değeri nedir?