PDA

View Full Version : Fıstık çamı çimlendirme

malina
03-04-2006, 20:58
Bir kaç ay önce bizim parktan topladığım fıstık çamı tohumlarım vardı. Saklıyordum. Sonra burada okudum, taze tohumları dikilirse filizlenir, yoksa katlama gerektirir.

Hemen dikmeye karar verdim. Tabii yine burada okuduğum, sert kabuğu çatlatarak. Tabii kiminde hızımı alamayıp parçaladım... (Neyse onları yedim :)

Sözün özü, bugün birinin filizlenmiş olduğunu gördüm. Henüz topraktan başını tümüyle çıkarmamıştı ama tanıdım :) Yarın fotoğrafını çekerim.

malina
28-05-2006, 13:59
6 tane fıstık çamı tohumunu zayi etmeden çatlatmayı başabilmiştim. 4 tanesi tuttu... Onları ayrı saksılara almıştım (aslında saksı değil, üstleri kesilmiş pet şişelere) Yer sıkıntısı yüzünden koyduğum yüksek bir alandan, karganın marifetiyle düştüler. Tekrar toparladım ama biri dışındakiler kurudu...

Alınacak çok ders var, hangisi yazayım :)

brody
04-11-2006, 21:22
Çam tohumlarını ekerken dışındaki zar tabakasıyla mı yoksa onu soyarak mı ekiyoruz?

ilkbahar 1
04-11-2006, 22:50
Çam tohumlarını ekerken dışındaki zar tabakasıyla mı yoksa onu soyarak mı ekiyoruz?

aşağıda yazacaklarım fıstık çamı için geçerlidir,
bir santim kadar derine yatay şekilde ekip, nemini korumasını sağlarsan 20 gün kadar sonra filizlenme gerçekleşir, yani ben bu şekilde yaptım ve başarılı oldum, havaların soğuması filizlenmeyi etkiler mi ya da geciktirir mi bilemiyorum ama...

aydan

bahcıvan
05-11-2006, 00:52

Çam fıstığının kabuğunu kırmadan toprağın üstüne koyuyorsun, yukarıda lucatr'ın anlattığı gibi yatay olarak ve nemli tutuyorsun hatta nerdeyse ıslak oluyor.
Benim fıstıkların nasıl olduğunun resimleri var fakat yüklenmedi, tekrar deneyeceğim.

drosophila
05-11-2006, 13:14
sanırım benim baharda ektiğim çam tohumları bu yüzden çürüdü. kozalaktan çıkarıp kabuğunu kırarak ektim. tohumlar daha tazecikti. hatta birini yedim epeyce yumuşak ve suluydu.:D bu yüzden çürümüş olabilirler. bir dahaki sefere kabuklu olarak denemek lazım.

Destan
16-11-2006, 19:51
2-Fıstık Çamı:Ağaç altında bulduğum tohumları 2 gün ılık suda beklettim.Daha sonra dış kabuğunu iç kısma zarar vermeden hafifçe çatlatıp torf ve bahçe toprağıyla karışık plastik bardaklara ektim.10-15 günde çimlenme başladı.
5131
5132

Selahattin Yılmaz
03-03-2007, 13:50
İbreli ağaçların fideleri oldukça sorunludur. Ekiminizi büyük tüp veya fidan poşetlerine dikerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.

heDera
03-03-2007, 14:30
selam,bende fıstık çamlarını yastıklara dikiyorum kabuklarını kırmıyorum dikkat edilmesi gereken tohum çimlendikten sonra yani kök attıktan sonra benim değişimle kazık kökleri var kökleri mümkün olduğunca kopartmadan neredeyse hiç kopmadan yerine dikmek dikkat ettiyseniz tohum çimlendikten sonra zaiat vermiyor fideği saksıya alırken veriyor köklere dikkat!!!

heDera
03-03-2007, 14:36
unutmuşum yazmayı birde tohumu diktikten sonra suyu fazla sevmiyor tohumlarınız çürür yoksa çimlendikten sonrada suyu sevmiyor buda köklerde hastalık yapıyor.Birazdaha büyümesini bekleyin,20,25 santimi geçsin derim bence tabi ben işin uzmanlık alanını bilemem bunlar da nacizane deneyimlerim.iyi günler

calcium
19-03-2007, 00:09
yaklaşık olarak 20 gün önce ektiğim fıstık çamları filizlenmeye başladılar
ancak 60*80 ebatlarındaki kutularda akarsu milinde olan fideleri ne zaman poşete aktarmam gerektiği kousunda tam bir bilgim yok
aktarma sırasında zaiyatı nasıl minimuma indirebilirim?
şu an seramda duruyolarlar ne kadar daha burada tutarsam daha faydalı olur?

piroglu
19-03-2007, 19:27
biliyor musunuz: enkalın kabuga sahip olmasına ramen enkolay cimlenen cam turunun fıstık camı oldugunu...

kürşad
20-03-2007, 20:04
yaklaşık olarak 20 gün önce ektiğim fıstık çamları filizlenmeye başladılar
ancak 60*80 ebatlarındaki kutularda akarsu milinde olan fideleri ne zaman poşete aktarmam gerektiği kousunda tam bir bilgim yok
aktarma sırasında zaiyatı nasıl minimuma indirebilirim?
şu an seramda duruyolarlar ne kadar daha burada tutarsam daha faydalı olur?

İğne yapraklı ağaçların fidelerinin köklerindeki toprağı dağıtmadan yerlerini değiştirebilirsin. Yaprakların izdüşümü kadar kök saldığını hesaplayıp ona göre tüpe (poşete) alırsın. Bu ara soğuklarda kök gelişimi durabilir kanımca. Dışarı çıkarmak için belki bir ay kadar daha beklemen gerekebilir.

l.vent
22-03-2007, 13:58
arkadaşlar ben yaklaşık 3 senedir amatör olarak fıstık çamı yetiştiriyorum mart- nisan aylarında saksılara tohum ekimi yapıyor ve fideler çıktıktan 2 ay sonra daha büyk saksılara şaşırtarak 1 sne sonra toprakla buluşturuyorum.orman toprağı,dere toprağı,ve iyi yanmış çiftlik gübresi karışımından hazırladığım toprakta yaptığım ekimlerde % 90 çıkış olmakta olduğunu gözlemledim.ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi sulamya çok dikkat etmek gerek.aşırı sulama kök çürüğüne neden oluyor.kendi köyümdeki evimin etrafını kendi yetiştirdiğim(çocuklarım) fidanlarla donattım .yaklaşık 50 fıstık çamı fidanı ve 20 civarı servi ağacım var.ve hala yetiştirmeye devam ediyorum.çalıştığım iş yerinde şu an saksılarda 10 adet ortalama 8 cm boyunda fidelerim bulunuyor.

caploonba
23-03-2007, 17:14
Bunların çimlenmesi için illa kabuğunun biraz kırılması mı gerekir?
Bende kozalaklardan aldığım tohumları şu an suda bekletiyorum.
Yarın ekeceğim.

Selahattin Yılmaz
23-03-2007, 19:11
Sevgili defnen, forumumuzda Türkçe'nin doğru kullanımına oldukça önem veriyoruz. Lütfen cümlelerine büyük harfle başlar, noktadan sonra bir boşluk bırakıp büyük harfle başlarmısın?

caploonba
31-03-2007, 14:31
2 hafta önce bu yazıları okuduktan sonra hemen bir kozalak bulup içindeki tohumları çıkardım. 2 gün suda beklettim. Ayrıca tohumun içinin boş mu dolu mu olduğunu anlamak için su dolu bardağın içine atın zaten tohumları bekletmek atacağız. Üstte kalan tohumlar boş oluyor. 2 gün sonra sudan aldığım tohumları hiç bir işlem gerektirmeden yatay torf dolu pet bardağa koydum. Üstüne yarısını kestiğim pet şişeyi kapattım.
2 hafta sonra bu şekli aldı:p

French
04-04-2007, 21:14
Servi kozalığı için hangi yolu izlemek gerekli ?

caploonba
06-04-2007, 14:46
Fotoğrafını daha önce koyduğum fıstık çamı çimlendi.

selenn
18-04-2007, 20:21
Buradaki başarılı sonuçları görünce çok heveslendim bir de çam deneyelim bakalım. Sonuçlar başarılı olursa ben de fotoğrafları paylaşırım sevgili arkadaşlar. Bu arada kozalaktan çıkan tohumların sert kabuğunu çatlatmasam da başarılı olur muyum? Malum alt komşunun gazabına uğramak da var...:)

calcium
23-04-2007, 21:12
ben kabukları çatlatmadım sadece ekmeden 24 saat önce ılık suda beklettim tohumları ve %90 ın üzerinde başarı sağladım.

caploonba
25-04-2007, 11:35
Ben 4 tane daha ektim 4 üde çimlendi.
Ama bir sorunum var çam daha çekirdeğini atmadığı haldeyken kökleri bardakların altına sarılıyor.Çekirdeğini attıktan sonra mı daha büyük yere almalıyım yoksa bu haldeyken mi?

Ophrys
25-04-2007, 11:45
İmrendim sana caploonba. Ellerine sağlık.

caploonba
25-04-2007, 11:52
Sağol:D

Gringo_69
26-04-2007, 22:18
selam.. yıllar önce bende bu şekil fıstık camı üretimine giriştim. tohumları cimlemeye aldım. bir ay zarfında filizlendiler. ancak daha sonraki günlerde filizler kurumaya başladı bu konuda eksikliğim nedir bilmiyorum. cimleme teknigini acık anlatırsanız sevinirim...

calcium
17-05-2007, 22:40
aşırı sulama bağlı olarak mantar hastalığına yakalanmış olabilirler

kirmitli024
21-05-2007, 13:49
arkadaşlar ben osmaniyeden katılıyorum.mayısın 20 sinde 1000 adet çam fıstığını bahçemin güneş alan biryerine ektim.derinlik 1,5-2 cm kadar acaba havalarda şu anda gayet nemli hatta herhafta yağış var diyebilirim.hala elimde çok miktarda tohum bulunmakta bunları poşetlere ekmek istiyorum.acaba bunu denememde bir sakınca varmı?yardımcı olursanız çok sevinirim.mustafa kılıç

zulkufhacettepe
02-06-2007, 20:57
Merhaba arkadaşlarım. Sitenizi uzun zamandır takip etmem rağmen cevap yazmamıştım. Artık aktif olarak bu günden sonra yazmaya başlayacağım. Sitede kaliteli ve önemli bilgiler var. Lütfen bilgili arkadaşlarım paylaşırlarsa biz amatörlerinde ufuklarını açıp yanlış yapmamızı engellerler.

Gelelim konuya; geçen sene büyük bir hevesle elimde bulunan 1 çuval çam fıstığından 40-50 tanesini zevkle küçük poşetlere diktim. Her gün hevesle suladım ve dört gözle yeşermelerini bekledim.

Aradan 15-20 gün sonra o kadar fıstıktan maalesef 5 tanesi filizlenmişti. Nedenini ilk zaman anlayamadım. Daha sonra bilen bir abimize sordum. Meğer toprakları bahçeden torbalara doldurmamam gerekiyormuş. Bahçe toprağını olabildiğince yumuşak yapmam gerekiyormuş. Benim fidanlar ondan dolayı filizlenmemiş.

Sayın arkadaşlarım, sizlerde eğer böyle birşey yaparsanız sakın bahçenizden toprak doldurmayın. Doldurursanız dahi içine çam pülpüzü, köpük, yanmış gübre vb. metaryaller katın. Yoksa filizlenen çamlar toprak sert olduğundan dolayı yukarı çıkamıyor.

İyi ve kaliteli fidan yetiştirmeniz dileğiyle...

calcium
05-06-2007, 20:20
Denemek için elenmiş toprak nehir mili ve çok çok az olan gübre karışımının içinde çimlendirme yaptım(10'luk saksıda).Çimlenen tohumlar daha kuvvetli ve daha hızlı gelişiyor.Daha önce sadece nehir mili içinde çimlendirme yapmıştım %90 başarılıydı ancak fideler sağlıklı değillerdi.

nihatdurgut03
15-06-2007, 19:41
*** arkadaşlar 3000 veya 5000 adet fıstık cam tohumu almak istiyorum nereden bula bilirim bunları ekip yetiştirip parasız dagıtacam afyona bir katkım olsun diye bana yardımcı olacak arkadaşlar lütfen yazsın saygılar

ahmet58
25-06-2007, 09:32
Merhaba Arkadaşlar Bizim Oralardaki çamlarin Kozalaklari şuan Yeşil Onlarin Içindeki Fistiklar Daha Olamamiş Yani Beyaz Gibi Onlari Eksem çikarmi Yoksa Bekleyim Kurulardanmi Ekeyim

discover
10-08-2007, 20:25
taze kozalaktan çıkan tohumlar iş görmez. izmir tarafında ilkbahara doğru kozalaklar dökükür. Bu olgun kozalaklardan alınan tohumları kulandım ben. şu sıralar yeşil kozalaklar var ağaçlarda onlarda ilkbahara doğru olgunlaşacak ancak ondan sonra kullanılabilir.
ihtiyaç varsa olgun tohum var elimde özele mesaj atarsanız postalıyayım. Bu mevsim ekim için uygunmu bilmem ancak gölgede çimlendirip büyütmek gerekiyor. Doğrudan güneş ışığı fideye zarar veriyor.

ahmet58
30-08-2007, 16:29
arkadaşlar bu fıstık çamlarını çimlendirmede sorun yaşamıyorum fakat fazla büyümüyorlar formulu nedir bunu şua saksıda ve boyu ilk çıktığu gibi

serder
31-08-2007, 13:33
benim ilk fidem çıktı. anladığım kadarıyla suyu sevmiyorlar ve gölge seviyorlar....

discovery35
06-09-2007, 17:09
İnşallah konuyu doğru yere açmışımdır yöneticim :) arkadaşlar ben geçen gün parktaki fıstık çamının altından 20 tane kadar düşen fıstıkları topladım ve sizlerden edindiğim bilgiler doğrultusunda saksılarıma toprağın altında yatay olarak 0,5-1 cm olacak şekilde yerleştirip ilk sulamasını yaptım.. dünde aynı şekilde su verdim ve bugün hiç vermedim..eğer fidanlarım patlarsa, saksılarda biraz gelişinceye kadar bir süre bekletip bahçeme dikmeyi planlıyorum.. sizlerden öğrenmek istediğim; fidanların yeşermesi için ne kadar beklemeliyim ve kaç günde bir ne kadar su vermeliyim..??? ve ne gibi ortamda muhafaza etmeliyim..??? çam fıstıklarını dikerken zımpara **** herhangi bişekilde çatlatma yapmadım.. ve bazıları kendisinden çatlaktı parkta ağaçtan yere düştükleri için.. ortalama 2 saksıya 10 ar tane diktim (bazılarının patlamama ihtimalini düşünerek..) fazladan çıkarsa ilerde farklı saksılara ayırmayı planlıyorum.. paylaştığınız bilgiler ve vereceğiniz emekler için şimdiden çok teşekkür ederim.. ;) (unutmadan; tohumları dikmeden 12 saat kadar suda beklettim :) inşallah yararlı olur.. )

discovery35
06-09-2007, 17:23
Fazladan topladığım tohumlarıda arkadaşımdan gelecek olan saksılara dikicem :) ilk denememe rağmen baya yüklü miktarda yapıyorum :) bi tutarsa köşeyi döndüm sayılır :D şaka biyana çok meraklanıyorum.. İnşallah emeklerim boşa gitmez :) Buarada sizlere resimlerini yolluyorum :)

Penelophe
06-09-2007, 18:20
Discovery35 aramıza hoşgeldiniz.:)
Lütfen kendinizi, Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595) başlığında tanıtın.

Tohumlarınız 15-20 günde çimleneceklerdir. Sulama konusunda ise toprak kurudukça sulayın, fazla sulamayın tohumları veya kökleri çürütürsünüz. Tohumları suda beklettiğiniz için çatlatmaya gerek yok. Fıstık çamı en kolay köklenen çamdır, forumda okumuştum sanırım. Direk güneş almayan aydınlık bir yere koyun. Bahçeye şaşırtmak içinse 1 yıl kadar beklemeniz gerekiyor. Tabi ki ayrı saksılara ayırdıktan sonra.:)
Gelişmeleri paylaşın bizimle, kolay gelsin.:)

discovery35
06-09-2007, 20:51
kardeşim verdiğin bilgilere göre şimdiki yerleri ve sulama şeklim oldukça iyi o zaman :) yardımın için çok teşekkürler :) başka arkadaşların da bu konuda bilgileri varsa seve seve okurum.. herkese hoş paylaşımlar.. :)

kürşad
06-09-2007, 21:44
İğne yapraklıları şaşırtırken köklerini topraklı şekilde muhafaza edin, meyve fidanı gibi çıplak kökle aktarırsanız ayvayı yer.
Bu konuda en güzel yöntem pizzacılarda derinliği normal pet bardaklardan derin olan pet bardaklar. Eğer sığ olursa kazık kökler içinde dolanıp kıvırcık bir hal alır.

Penelophe
06-09-2007, 22:23
Discovery35, rica ederim.
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669) başlığına da bir uğrayın isterseniz.;)

caploonba
07-09-2007, 10:15
Ben her gün fısfısla 3-4 kere su püskürttüm üstüne kestiğim pet şişeyi kapattım sera ortamı olsun diye. Ara sıra havalandırdım 3 haftada çimlendi.

mcege
07-09-2007, 10:26
Çimlenme dönemi bitip ayrı yerlere aldığınız zaman fidanları birbirine mümkün olduğu kadar yakın tutmaya çalışın. Birbirlerine ne kadar yakın olurlarsa büyümek için o kadar çabuk boylanırlarmış. Sulama konusunda "penelophe" haklı, çam ağacı suyu meyva ağaçları kadar sevmez. Şöyle düşünelim, bu ağaçlar doğal ortamlarında nasıl bir sulama ve bakım görüyorlarsa o kadar su ve bakım yeterli olacaktır.
Kolay gelsin.

discovery35
07-09-2007, 20:05
öncelikle bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler ;) "caploonba" arkadaşımızın dediği gibi sera ortamı hazırlarsam daha erken çimlenir diye düşünüyorum bende. Ayrıca "kürşad" kardeşin de söylediği gibi, herbir tohum için ayrı ayrı büyük pet bardakları kullanırsam hem ayırma derdiyle uğraşmam hemde daha ekonomik olur :) çok mantiklı fikirler.. sağolun :)

goss
12-09-2007, 18:40
Merhaba aranıza yeni katıldım kendimi tanıttım ve bu açtığım ilk konu umarım doğru yere açmışımdır iğne yapraklılar konusunda. Buarada bahçemde evimin çevresinde çok güzel fıstık çamları var ve amacım evimin yanına da ekmek ama bahçemin iç kısmına ki insanlıktan nasibini alamamış zavallı cahil insanlar bilinçsizce kesmesinler diye. Amacım fıstık çamı tohumlarından çam agacı elde etmek ama bir türlü başaramadım lütfen yardım. Fıstık çamı kozalağını ancak baltayla acabildim 1. ağaçtan siyah renkte tek tarafı pütürlü tohum 2. agactan ise beyaz yapıs yapıs tohumlar cıktı hepsini ektim ama hiç biri cıkmadı bile. NEden? Ne yapmam gerek kozalagı kırmaktansa çamın üzerinde açılmıs kozalakmı toplamalı ? Ama onlar da tohumsuz. NE yapmalıyım yardım lütfen arkadaslar.

caploonba
12-09-2007, 19:20
Forumda çam fıstığı ile ilgili başlıklar var. Ben bir arayın derim. Sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

goss
12-09-2007, 20:25
aradım sayfalarca yazılmıs cizilmiş ama çok uzun baktım bulamadım ondan konu açma gereğini duydum anlaşıldı deneme yanılma yöntemleriyle yetiştirirmeye çalışıcaz önümüzdeki yaza kadar fıstık çamı nasıl kozalaktan yetiştirir sorununu cevaplayacak yok heralde?

zenfree
12-09-2007, 20:34
Aşağıdaki başlığa bakabilirsin. 10 no'lu mesajda anlatılmış.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=320&highlight=f%FDst%FDk+%E7am%FD

caploonba
12-09-2007, 20:34
Ben 2 gün suda bekletip ektiğim tohumların üstüne yarısına pet şişesini kapattım. Sera ortamı olsun diye. Ara sıra havalandırdım. 3 haftada çimlemdi.

goss
12-09-2007, 21:30
Uzun bir süredir biçok kez denememe rağmen bir türlü ektiğim fıstıklardan çam çıkmadı, genelde kozalağı baltalayıp içindeki fıstıkları diktim, bana forumu aramam gerektiğini söylemeyin çünkü çok aradım ama sorumun cevabını alamadım tohumu zımparalayarak eken cimleyen cam elde eden arkadaslar var ama nasıl olucak kozalagı parcalamak gerekiyo mu yoksa bekliycekmiyiz acılmasını acılınca da fıstık kalmıyo işin kötüsü. Buarada fıstıklar siyah tek tarafı gri renk ve pütürlü mü olmamı topraga ekmek için fıstıkları Eylül ayı bulundugumuz zaman iyi mi erken mi nasıl çam elde ederim yardımcı olursanız sevinirim.

zenfree
12-09-2007, 21:38
Sevgili aykun82 , mesajına cevap yazmıştık. Yöneticlerimiz aşağıdaki başlığa taşımışlar. Lütfen oradan takip et.

Linki tıklarsan görebilirsin. :)

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2976&page=2

goss
12-09-2007, 23:17
ok saol zenfree.

goss
12-09-2007, 23:20
buarada bu mevsimde bizim burada yeşil kozalaklı çam da var kahverengi kozalaklı lar da var , sanırım kahverengi kozalaklılar işe yarayacak,açılmamış ama içi siyah fıstıklı kozalak kopradım buarada kozalağı parçalayıp fıstıkları çıkarsammı? daha önce çıkardım ama suda bekletmeden direkt ektim hiçbiri çıkmadı kozalağı açmadan ektim yine çıkmadı, ne denediysem olmadı malesef.

discovery35
12-09-2007, 23:54
arkadaşlar bende 10 tane daha tohum diktim geçenlerde.. 1 hafta bile olmadı. inşallah filizlenirler de sizlerle paylaşırım ;) 2-3 gün sadece fısfıs ile suluyorum çok su vermeyim diye. ortalama 3-4 günde birde normal olarak suyunu vericem :) bakalım kararı tutturabilcemmi :)

caploonba
13-09-2007, 09:00
buarada bu mevsimde bizim burada yeşil kozalaklı çam da var kahverengi kozalaklı lar da var , sanırım kahverengi kozalaklılar işe yarayacak,açılmamış ama içi siyah fıstıklı kozalak kopradım buarada kozalağı parçalayıp fıstıkları çıkarsammı? daha önce çıkardım ama suda bekletmeden direkt ektim hiçbiri çıkmadı kozalağı açmadan ektim yine çıkmadı, ne denediysem olmadı malesef.

Bence kozalakları parçalama güneşe koy kendi kendine açılır o bir kaç güne.

goss
13-09-2007, 09:09
yalnız fotograflardan gördüğüm bu fıztıklar açılmış olan kozalaklardan, tamamen kapalı kozalagı parcalayınca ufacık siyah tohumlar cıkıyo onlar olmaz mı?

goss
13-09-2007, 10:43
içi boş, içi 2 tane top gibi çekirdekli, bir de sadece çekirdek çıktı resimdeki 2 kozalağı nazikçe parçalayınca lütfen yardım arkadaşlar bu sırayla gördüğünüz kozalaktan çıkan 4 farklı şeyden hangisini 1 gün suda bekletip ekersem çimlenir?

http://img29.picoodle.com/img/img29/9/9/13/f_camfistigim_7612dae.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/9/9/13/f_camfistigim_7612dae.jpg&srv=img29)

caploonba
13-09-2007, 19:30
Sağdaki ikisi kabuk. Soldan 2.sinin altındaki kabuk ama üstündeki fıstık fakat olgunlaşmamış. Yani ekseniz çıkmaz.

goss
13-09-2007, 20:06
Sağdaki ikisi kabuk. Soldan 2.sinin altındaki kabuk ama üstündeki fıstık fakat olgunlaşmamış. Yani ekseniz çıkmaz.

peki fıstığı kabuğu ile ekmem gerekmiyormu ama suya atar atmaz fıstık la kabuk ayrıldı. Peki daha olgununu nasıl bulucam? Biri bana olgun çam tohumu yollayabilirmi?

caploonba
13-09-2007, 20:09
Sadece fıstığı ekilir. Parklarda filan böyle olgun genç kozalak görürsen onları topla. Mutlaka içinde 20-30 tane fıstık olur.

goss
13-09-2007, 20:45
Sadece fıstığı ekilir. Parklarda filan böyle olgun genç kozalak görürsen onları topla. Mutlaka içinde 20-30 tane fıstık olur.

anlamıyorum genc mi yoksa olgun mu? 2 tip var bir resimlerdeki gibi şemsiye gibi sıcaktan açılmış bir de tamamen kapalı ince üçgen şeklinde heralde genç olan onlar ve çok dağlamlar baltayla bile zor kırılıyo. Buarada toplamam gereken kozalağın resmini koyarsanız sevinirim çünkü belki 10 tane farklı yetişkinlikte kozalak ziyan ettim tek bir çam çıkmadı **** burada bir çam tohumu yollayacak arkadas yok mu?

kaju
16-09-2007, 20:42
aykun82, fıstık çamı isterseniz fıstığını gönderebilirim.

goss
16-09-2007, 23:27
evet lütfen, çok iyi olur, dün gece parkta yürüyordum baya büyük bir çama tırmandım ( millet deli gözüyle bakıyo umrumda değil) bikaç tane kozalak topladım, bir tanesi tamamen kapalı bir tanesi yarı açık, bir tanesi tamamen açık, bir tanesi açılmış hatta kararmış, eve bir geldim kozalakların içleri böcek dolu yapış yapış birde, neyse ama fıstıkları olgunmu değilmi kalitelimi ekmek için değil mi bilmiyordum suya attım bi kısmı yüzdü bi kısmı battı sabah hepsini ektim ama çıkmayacak eminim buna. Buarada TORF kullanımından bahsedilmiş forumda cahilliğime verin TORF nedir? Çam için gerekli mi? Buarada ismini ilk sevgilim HElena'nın adını verdiğim 2001 deki boyu 60-70 cm kadar olan ve şimdiyaklaşık 3 metre boyundaki fıstık çamının resmi.Bir de bu agacın bikaç metre yanına bir tane daha fıstık çamı seradan satın alıp diktim ama sağlıksız gibi ne dersiniz (2. foto). Evimin duvarının yanını fıstık çamlarıyla doldurucam KAJU nun gönderdiği tohumlar çıkarsa. Buarada KAJU çok saol yollarsan çok memnun olurum adresimi özelden atıyorum.

http://img01.picoodle.com/img/img01/9/9/16/f_DSCN2489m_185e233.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/9/9/16/f_DSCN2489m_185e233.jpg&srv=img01)
http://img32.picoodle.com/img/img32/9/9/16/f_DSCN2490m_5f89d0e.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/9/9/16/f_DSCN2490m_5f89d0e.jpg&srv=img32)

kaju
16-09-2007, 23:35
aykun82, belirtmek isterim fıstık çamı yetiştirmek çok zor. Çabuk çimleniyorlar ama malesef gelişimi çok yavaş ve çok hassas. Bir damla fazla su verdiniz diye ölebiliyorlar. benim yetiştirdiğim fıstık çamı 3 aylik oldu ama hala 6-7 cm boyunda. sanırım büyümeden ölecek. Torfa gelince marketlerde, çiçekçilerde satılan topraklara torf deniyor. Fıstık çamı için bulabilirsen dere kumunu kullan başarı şansı yüksek oluyor.

goss
17-09-2007, 00:18
Teşekkürler ozaman torf var bende zaten torfla, açık sarı renkte toprakla bahçemin toprağını karıştırarak bahçede 4 farklı gölgelik yere birde forumda resimde gördüğüm gibi bir plastik bardağın içine topragın içine tohum boyunu gecmiycek derinlikte ektim bardagın üzerine naylon koydum ama aradan hava alıyo, çıkmiycak işte boşa uğraştık, kozalaklardan bile böcekler çıkmıştı zaten bir de senin tohumlarla deniyelim, Adresimi özel mesaj olarak attım, bir çimlense 4-5 sene sonra benim boyumu da geçecek eminim çok verimli bahçemin toprağı çünkü.

Cahide Kartal
17-09-2007, 12:02
aykun82, fıstık çamı isterseniz fıstığını gönderebilirim.

Zahmet olmayacaksa rica etsem benim için de gönderebilirmisiniz iki fidem vardı aynı sizinki gibi 6-7 cm idi kurudular.

afelek
17-09-2007, 12:58
Arkadaşlar bu yazıyı okuyunca bende deneme yaptım. Yaklaşık 30 adet tohumu bir ay önce diktim . Sonuç toprak şartları aynı olmasına rağmen evde diktiklerimin hepsi çimlendi fakat iş yerindekilerde hala bir çimlenme belirtisi yok. Anlamadım gitti.

limon
17-09-2007, 13:09
Havanın yağışlı ve toprağın nemli olmasıyla, yerdeki çam yapraklarını elinizle aralarsanız, altında çok sayıda kendi kendine filizlenmiş çam fıstıkları bulabilirsiniz.

goss
17-09-2007, 13:49
buarada bir sorum var görüldüğü gibi 2 önceki mesajımda 2 tane çam ağacı resmi koydum 2. yani ufak olan fıstık çam fidesini 2-3 hafta önce diktim, sizce tuttumu?Sağlıklı mı yani? Birde ne gibi vitamin **** aşılar yapabilirim sağlıksızsa eğer? Bir sorum daha var posta ile gelecek olan tohumları zaman kaybetmeden ekeyimmi? Tutar mı? Yoksa seneye Nisanı mı bekleyeyim? Siz değerli ve birbirinden bilgili üyelerden sorularıma yanıt alabilirsem çok memnun olacağım ve fıstık çamlarım için doğru olanı uygulayacam, teşekkürler.

serder
17-09-2007, 16:02
Ben fıstıkçamı fıstıklarını Büyük ada dan topladım. Heryerde var. Yani Adanın yukarılarında çamlık bir alan var orada her yerde hatta oraya giderken yol üstünde dahi bulabilirsiniz.
Benim ilk denememden sadece bir tanesi çıktı. ikinci denemeden de iki tane(birini kuşlar yedi) çıktı. Üçüncü denemede de üç tane çıkması umudundayım. İlk çıkan yaklaşık bir aylık ve 7-8 cm boyu var. Sağlıkla büyüyor.
Neler yaptım?
Çamfıstıklarının çatamış olanları 12cm yüksekliği olan saksıya yatay diktim. Fıstıkları koyup üzerlerine bir santim **** daha az torf koydum. Bolca su verdim. Suyu ancak 10 günde bir verdim. Torf iyice ıslanınca 10 gün kadar nemli kalıyor. Ancak yeri önemli. İlkinde güneş ve rüzgar alan bir yere koymuştum. Şimdi ise aydınlık ama ne güneş nede rüzgar almayan biryerde. Çıkma aşamasında kuşlardan korumak gerekiyor yoksa kuşlar yememelerine rağmen tüm bitkiyi köküne kadar parçalıyorlar. Ne üzldüm anlatamam.

kaju
17-09-2007, 21:58
Zahmet olmayacaksa rica etsem benim için de gönderebilirmisiniz iki fidem vardı aynı sizinki gibi 6-7 cm idi kurudular.

Elbette gönderirim. İletişim bilgilerinizi özelden yazın lütfen.

aykun, size bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışım.

1. Öncelikle ekim için derin ama büyük olmayan bir kap veya bir saksı seçmenizi öneririm çünkü fıstık çamının kökleri çok uzuyor.
2. Torf yerine dere kumu daha iyi oluyor.
3. Aşırı sulamadan kaçının. Işık olan ama direk güneş altı olmayan, dışarıda ama rüzgar almayan bir yerde saklayın.
4. Ekim dönemi en iyisi bahar sanırım ama bu dönemde ekebilirsiniz.

Ben çok fazla deneme yaptım. Sakınılan göze çöp batar misali üstüne fazla düşmemek gerekiyor. Arada bir tüm toprağını ıslatmadan azar azar sulama yapmanızı öneririm.
Umarım yetiştirmede başarılı olursunuz.

goss
17-09-2007, 22:28
o fıstıklar baya büyükmüş okadar kozalak topladım içinden çıkan fıstıklar buğday tanesi büyüklüğünü gçmiyo malesef hiçbiri de çıkmadı, sağolsun bir arkadaş forumdan yollayacak fıstık. Buarada çimlendikten sonra şöyle bir kendini toparlasın boyu 15 cm olsun hemen bahçeye dik bence, bahçe verimliyse çok daha hızlı büyür saksıya göre,ilk 6 senede saksıda 10 cm bile uzamayan çam fidesi 6 senenin sonunda bahçeye dikildi ve tam 6 sene daha geçti 3 metre boya ulaştı,yoksa saksıda ufacık kalacaktı ölecekti, fıstık çamı saksıda büyümüyo malesef, fıstıklar gelecek ama bu kışı saksıda geçirecekler ilkbahardada dikicem 6 sene sonra evimin yanını komple kapamış olucam.

Cahide Kartal
18-09-2007, 12:36
Evet fıstıkları ve kozalağını biliyorum yıllar önce bir tanıdığımız bir avuç kadar getirmişti kıyı bölgelerimizi daha çok seviyormuş ben de iç bölgelerimizi sevdirmeye çalıştım ama tecrübesizlikten onları kaybettim inşallah bu bilgilerle başarılı olurum

limon
20-09-2007, 15:20
Çam fıstığının kendi kendine filizlenmesini fotoğrafladım. Yağmur başlayınca yarım kaldı. Çeker çekmez devamını da yüklemeye çalışırım.
2107521076
2107721078
21079

discovery35
21-09-2007, 10:03
kardeşim süpersin, bende yağmurlar başlayınca parka bi uğrayım :rolleyes:

sizlere yaklaşık 2 hafta önce diktiğim ve filizlenmeye başlayan fıstık çamlarımın fotoğraflarını çektim ;) fakat bir sorun var; saksılara diktiklerimin hiçbirisi çıkmadı daha, fakat bardaklara diktiklerimin 5 tanesi arka arkaya patladı.. (saksıdakileri 3-4 gün önce dikmeme rağmen).. ben bardakları kenarlarından tutarak arada sırada sıktım parmaklarımla ki; toprak çatlak kalsın, daha kolay patlasın diye. saksılara bunu yapmadım doğal olarak.. ondan olabilirmi ??? (saksıdaki topraklar daha sert duruyor şuan)

Cahide Kartal
21-09-2007, 11:36
Fıstık derine ekilmiş ya da sulanınca biraz daha aşağıya kaymış olabilir çünkü pet bardakların hacmi belli. Saksıdaki toprağın üzerinde, sulamaya bağlı olarak sertleşme varsa fide o sınıra dayanmış başını çıkaramamış olabilir bir kürdan **** sivri bir şeyle toprak üzerini kabartın. Sizin deyiminizle üst tabakayı çatlatmaya çalışın.

ilkbahar 1
21-09-2007, 14:54
anlamıyorum genc mi yoksa olgun mu? 2 tip var bir resimlerdeki gibi şemsiye gibi sıcaktan açılmış bir de tamamen kapalı ince üçgen şeklinde heralde genç olan onlar ve çok dağlamlar baltayla bile zor kırılıyo. Buarada toplamam gereken kozalağın resmini koyarsanız sevinirim çünkü belki 10 tane farklı yetişkinlikte kozalak ziyan ettim tek bir çam çıkmadı **** burada bir çam tohumu yollayacak arkadas yok mu?

aykun82, sana bir pm gönderdim.

serder
21-09-2007, 16:51
Ben ilk filizlenen çamı gördüğümden beri mucize izliyormuşum hissine kapılıyorum.... Okadar güzeller ki.. Artık çiçeklerle değil ağaçlarla uğraşmayı düşünüyorum....

caploonba
21-09-2007, 16:57
Çimlendirmek kolayda yaşatmak zor:D

kaju
21-09-2007, 17:37
Beni de heveslendirdiniz. Bu da benim mayıs ayında ektiğim fıstık çamı.

http://www.resimkaydet.com/001/images8/1190479761.jpg

discovery35
21-09-2007, 19:43
sn: "cahide kartal" dediklerinizi uyguluycam... çok teşekkürler verdiğiniz cvp için...

discovery35
21-09-2007, 20:06
kürdan yardımıyla toprağı sertleşen saksıların toprağını hafif hafif araladım. ve tohumların bi tanesinin toprağın altında yeşerdiğini fakat toprağın sertliğinden dolayı çıkamadığını gördüm, haklıymışsın kardeş :) patlayan tohumun üzerindeki toprağı aldım, şuan dıştan görünüyor biraz.. hafif su verdim büyümeye bıraktım :) çok teşekkürler... :)

sokak lambası
21-09-2007, 20:58
Merhaba arkadaşlar, sitede yeniyim. Öncelikle herkese selamlar. Bende zamanında amatör olarak fıstık çamı üretmek için baya uğraşmıştım fakat sonuç alamadığım için vazgeçmek zorunda kaldım.:( Ben forumda yazılanların tersine olgunlaşmış ve açılmış kozalaklardan (genelde ağaçların altında oluyor. ağaca çıkıp kozalak toplamaya gerek yok)kolaylıkla çıkan tohumları suda bekletmeden direk saksılara ekiyordum ve ektiğim tohumların tamamı 3-4 hafta içinde çimleniyordu. Filizler 3-4 cm büyüyor sonra kuruyordu.:( Ben bir sürü deneme yapmama rağmen hiç başarılı olamadım ve sonunda pes ettim :mad:

Geçen gün fidanlıkta görevliye bu işin tekniğini sorduğumda; tohumların şubat-mart aylarında siyah poşetlere ekilmesini ve çok az su verilmesini söylediler. Ayrıca güneşi çok seven bir bitkiymişmiş. Bir de bu şekilde deneyin bakalım arkadaşlar başarılı olabilecek misiniz. Çam tohumlarından fidan üreten arkadaşlar varsa bu işin tekniğini öğrenmek isterim.

Esen kalın.

Cahide Kartal
22-09-2007, 23:27
Bir şey değil discovery35 inşallah başarılı olursun sulamaya dikkat edersin (İzmir'de bu daha kolay olur sanırım Kozak yaylasını anlatan bir program izlemiştim ondan biliyorum )Çünkü bisürü denemem oldu caoloonba haklı yaşatmak çok zor Kaju nunkinden biraz daha büyük iki fidem vardı siyah poşete ekmiş başarılı da olmuştum ama kurudular canım çok sıkkın bahara onları dışarı ekecektim:(

discovery35
23-09-2007, 16:42
Kardeşim az önce parktan geldim. Ben deyim 40 sen de 50 ağaç yanyana... Manisadan halamlar tohum istemişlerdi. kıskanmışlar benden :p bizde dikicez diyolar :p onlar için tohum topladım. 5 dakikada 20 tane buldum. İzmir fıstık çamının memleketi adeta. Özellikle izmir-manisa karayolu üzerinde (manisa dağlarında) binlerce çam vardır. Yolunuz düşerse uğrayın ve oranın temiz havasını alın derim... ;) hersene yüzlerce yeni fıstık çamı olur yol kenarlarında ve kendi kendine filizlenmişlerdir.. ;) bayılıyorum ormanlık alanlara.. sevgiler.. :)

Todor
23-09-2007, 16:59
Sevgili Discovery35, mesajlarında imla kurallarına dikkat etmeni rica ediyoruz. Ayrıntılar için Forumda Türkçenin doğru kullanımı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669)başlığına bakabilirsin.

sokak lambası
24-09-2007, 02:05
Tohum ekip büyütenler bu işin püf noktasını anlatabilirler mi? Şimdiye kadar hiç başarılı olamadım. Tekrar denemek istiyorum. ;)

discovery35
24-09-2007, 05:33
Sevgili Todor; Türkçenin doğru kullanılmasını hemen hemen her konu içinde dile getiriyorsunuz ve haklısınızda. Fakat herkes sizin gibi mükemmel türkçeye sahip olamayabilir. Yaptığınız işe yanlış demiyorum. Ama bu şekilde devam ederseniz üyeler bir süre sonra sıkılmaya başlarlar ve forumu kendi kendinize yürütmek zorunda kalırsınız. İnsanların ufak tefek hatalarını herseferinde yüzlerine çarparak bir yere varamazsınız... Eğer olaylara hoşgörü çerçevesinde yaklaşırsanız hem siteniz daha iyi gelişir, hemde insanların sempatisini kazanmış olursunuz. Ben web tasarımcıyım. Bunun gibi yüzlerce siteyi ölçüp tartmış biri olarak ve eski bir forumun yöneticisi olarak görüşümü sunuyorum sadece. Tekrar söylüyorum; yaptığınız çok güzel birşey ama abartabiliyorsunuz bazen. Buda birçok üyeyi siteden kaçırmanıza neden oluyor.

Bu benim görüşüm ******. Başarılarınızın devamını dilerim...

serder
25-09-2007, 14:52
Sayın Kaju tabiri caizse bu filiz ADAM olmuş :)))

Beni de heveslendirdiniz. Bu da benim mayıs ayında ektiğim fıstık çamı.

http://www.resimkaydet.com/001/images8/1190479761.jpg

serder
25-09-2007, 15:20
Tohum ekip büyütenler bu işin püf noktasını anlatabilirler mi? Şimdiye kadar hiç başarılı olamadım. Tekrar denemek istiyorum. ;)

Forumda bu konudaki her yazılanı okudum. Denemelerimde başarıya dpğru gidiyor. Sanırım ben yardımcı olabilirim.
1- Tohumların Çatlatılması: Tohumlar birkaç gün güneşte kalırsa kendiliğinden (olgun tohumlar) çatlıyor. Eğer çatlamazlar ise dikkatlice ince çatlaklar oluşturmak lazım. Altarnatif olarak tohumları sıcak suda bekletmek. Bir veya iki gün suda bekletilebilir.
2- Toprak ve saksı: Kumlu ve torflu toprak yazılmış forumda. Ben sadece torf(Çiçekçilerde TÖRF diye geçebilir) kullandım. Uzun bir pet şişe 15 cm civarında kesilir ise uygun bir ortam oluşur. Ben hem saksıda hemde pet bardakta çimlendirdim. Bardaktan erken almak gerekiyor en sağlıklısı sanırım derin bir saksı.
3- Dikim: Bununla ilgili iki yöntem yazılmış. Birincisi yan yatırmak, ikincisi sivri uç aşağı gelecek şekilde toprağa batırmak. Şahsi denemelerim sonucunda dik batırmak daha uygun ve bitkiye yardımcı oluyor.
3.1- Yan dikim: Toprağın üzerine tohumu koyup üzerine bir santim kadar toprak koyun. Derinde kalması çıkmasını zorlaştırıyor.
3.2- Dik dikim: Toprağın üzerine tohumları sivri uçları aşağıya gelecek şekilde yuvarlak ucu görünecek kadar batırın.
4- Sulama: İlk sulamanız önemli bolca su verin. Sonraki sulamalarınız toprak kurudukça olacak. Toprağın üst yüzeyi sizi aldatmasın birkaç santim altı nemli olacaktır. Torf'a ekmiş iseniz ve güneş, rüzgar almıyorsa (İstanbul şartlarında neredeyse 10 gün nemini koruyor) kontrol edip sulayın.

Genel olarak suyu sevmediklerini okudum. Sırf su yüzünden ilk denememde sadece bir tane çıkmıştı. Son diktiğim altı tohumda filizlendi.
5- Saksıya alma: Sanırım işin püf noktasıda bu. Eğerki pet bardak **** şişede filizlendirdiyseniz hızla saksıya alın. Bunun için saksınızı hazırladıktan sonra filizinizi bolca sulayın (kolay sökebilmek için). Mümkün olduğunca kökün etrafındaki toprağı dökmeyin. Saksınıza toprağı kök mümkün mertebe yukarıda kalacak şekilde toprak koyun. Daha sonra filizinizi dikkatlice yerleştirin. Filizin etrafına toprak koyup dikkatlice sıkıştırın ama yavaşça. Bir güzel sulayın. Ertesi gün toprağı biraz daha sıkıştırın ve gerekiyorsa biraz daha toprak koyun.

Sulama ve bakım konusunda henüz acemi olduğumdan yaşadıkça yazarım. Ama bildiğim suyu çok sevmediğidir. En azından büyüyene kadar....

Umarım yeterli detay vardır ve kolay anlaşılır olmuştur.....

luya
26-09-2007, 20:29
Ankara'da olup da bana da fistik hediye edebilecek olan var mi? Fellik fellik ariyordum, iyi ki burayi buldum. Bayram'da Samsun'a gidip ordan kozalak toplamayi bile dusundum. Cunku oldugunu bildigim tek yer Samsun.

GLCN
01-10-2007, 09:18
Toprağa öylesine attığım fıstıklar filizlenmiş şimdi ne yapmalıyım 27 cm lik bir saksı gelişim için yeterlimi?

kaju
01-10-2007, 09:59
Sizin fıstıklar bahçede ise saksıya almak kolay olmaz. Moral bozmayayım ama büyük ihtimalle ölür. Gerçi bahçede de kalsa ölecek. İsmini bilmiyorum ama çiçekleri kökü ve toprağı ile çıkartan huni gibi bir alet var. O alet ile çıkartıp saksıya almanızı öneririm.

Saksı'nın derinliği yani uzun olması önemli. Boydan çok kökü uzuyor.
Saksı değişirken kök kesinlikle topraktan çıkmamalı. Bu yüzden saksıdan çıkartmadan, saksının altını kesip, büyük bir saksıya yerleştirmek ve bu işlemi yaparken kesinlikle sarsmamak önemli. Nükleer bomba üzerinde çalışıyormuş gibi dikkatli davranın.

Bu bitki çok hassas ve manolyadan bile kırılgan. Çok az, damla damla su verin. Dışarıda olsun ama rüzgar almasın ve direk güneş altına da koymayın.

GLCN
01-10-2007, 10:20
Benimkiler 27 cm derinliği olan bir saksıda çıkmışlar benim sorum şu bu saksı boyutu terelimidir başka ne yapmalıyım rahat gelişim için..Ayrıca neden ölecek yanlış bişey mi var?anlayamadım...teşekkürler..

kaju
01-10-2007, 10:51
Derinliği 27 cm ise yeterli.

Bahçede ise ölür demek istedim.
Bahçede olan fıstığı saksıya aktarmak kolay olmuyor. Zarar görüyor.

Gerçi şimdiye kadar yazılanları okursanız saksıda olanlarıda yetiştirmenin zor olduğunu görüceksiniz.

Bir önceki mesajda yazdığım gibi suyuna, havasına dikkat edin.

GLCN
01-10-2007, 10:58
Teşekkü ederim şimdi daha iyi anladım desenize fidan olarak görmek zor...

luya
01-10-2007, 18:21
Bana da fistik cami gonderebilecek olan var mi? 1 tane bile olur

luya
05-10-2007, 18:29
Sevgili GLCN,
Paket bugun bana ulasti. Artik Ankara'da da bir fistik cami agaciniz oldugunu bilin :)
Cok ama cok tesekkur ederim.

GLCN
05-10-2007, 18:45
rica ederim güle güle büyütün...

Candas
09-03-2008, 11:05
Coğrafya öğretmenimizin verdiği tohumları geçen hafta perşembe günü ekmiştim. Tohumlar hala filizlenmedi . Fıstık çamı tohumları kaç gün de ya da kaç hafta filizlenir öğrenebiliri miyim ?

sezinci
19-03-2008, 11:27
Daha erken ekmiş olmanız gerekirdi. Ama sorun olacağını sanmıyorum. Çok acele etmeyin çimlenir. Belli bir süresi yoktur.

Oğuz Karsan
02-04-2008, 14:42
Merhaba,

Sn. Yılmaz'ın dediğine katılıyorum. Bence bu hafta içinde uçlarını görürsünüz.

Tohumları çok derine ekmediğinizi umuyorum.

Selamlar

dunst
01-06-2008, 10:47
Merhaba
Fıstık çamının en uygun ekilme zamanı nedir ve yaklaşık kaç yıl sonra fıstık vermeye başlar. Ayrıca sağlıklı bir fıstık çamından yaklaşık kaç kilo sürgün elde edebileceğimi bana bildirirseniz memnun olurum. Teşekkürler...

discovery35
14-07-2008, 14:04
Arkadaşım; fıstık çamının en uygun dikilme zamanı sonbahar başlarıdır. En uygun filizlendiği sıcaklık ise 20 derece civarlarıdır. Ben eylül ayı başlarında tohumlarımı dikiyorum ve eylülün 3. haftası gibi tüm tohumlarım filizlenmiş oluyor. Sağlıklı bir fıstık çamı 10.yaşını doldurduktan sonra düzenli olarak fıstık vermeye başlar. Saygılar... :)

darkfriairs
15-07-2008, 10:26
Ben ilkbaharda ekiyorum, acaba bu ilkbaharda diktiğim için mi, 7 -10 cm olunca kuruyorlar?

volkangazi55
09-08-2008, 02:05
evet bu sebepten ötürü

gkhnemre
19-08-2008, 19:58
Arkadaşlar bende 3 adet fıstık çamı var.Çimlendiklerin de çıkardıkları büyük yapraklar 2 çamım da kurudular bi sakıncası varmı yoksa herşey yolunda mı bilgilendirirseniz sevinirim.

atc_66
25-10-2008, 11:29
Ben evde 2 yıldır duran fıstıkları eksem çıkar mı cevaplarsanız sevinirim

Oğuz Karsan
25-10-2008, 12:26
Merhaba,

Sn.atc_66,

Benim de iki senelik tohumlarım vardı ve buzdolabında saklıyordum. Geçen sene şubat ayında diktim yarıya yakını çimlendi.

Tohumlar yaz aylarında toprağa düşerler ama hemen çimlenmezler bu arada çok sıcağa maruz kalırlarsa bozulabilirler.

Bu konuda bergama bölgesinde yaşayan "enigma_6643" arkadaşımızdan yardımcı olmasını isteyebiliriz sanıyorum.

Saygılar

atc_66
25-10-2008, 13:47
Teşkkürler bi sorum daha olacak bu tohumları kendimiz çatlatırsak yine çıkar mı

Mehmet Can
27-10-2008, 20:17
İğne yapraklı ağaçların tohumlarını çatlatarak dikilmesi yanlış bilinen bir bilgidir.Yılda 20 bin fıstık çamı tohumu çimlendiriyorum. %99 çimlenme oranına sahip bir tohum.

berduray
27-10-2008, 20:29
Biz çaylaklığımızdan o kadar tohum çürüttük ki, bir de bunu deneyelim mantığıyla yaptık o işlemi.

Püf noktalarını alıp, tekrar deneriz.

kaju
02-11-2008, 23:50
Çimlenmesi kolay da ondan sonrası olmuyor. Ben yıllardır bir tane fidan elde edemedim. En fazla 6 ay yaşatabiliyorum. Ondan sonra ölüyor.
İki hafta önce yine ektim. Bakalım bu sefer fidan haline getirebilecek miyim.

Mehmet Can
08-11-2008, 21:18
Yanlışlıkla yere düşürüp farketmediğim yeni çimlenen tohum.

seaa
09-02-2009, 18:51
tohumdan yeni çıkan fıstıkçamlarından biri :)
62191

kaju
28-02-2009, 00:34
Ne yaparsam yapayım fıstıktan çam büyütemedim. Çimleniyor en fazla 8 ay yaşıyor ve ölüyor. Artık yetiştiricilerin özel ilaçlar kullandıklarına inanmaya başladım.

seaa
28-02-2009, 08:39
Tohumdan ağaç büyütmek ne kadar zor bir şeymiş bende pes ettim artık, en iyisi hazır almak :)

aydın
28-02-2009, 15:14
Dün gece bende dayanamadım ve fıstık çamı ektim:p.Üzerini streç ile kapatıp kalorifer üstüne bıraktım.Bakalım çimlenecek mi?

seaa
28-02-2009, 15:33
Nemlendirme yapmayı unutma azar azar fakat sık sulama yap 3 haftada çıkması lazım kalorifer üstünden al bence çimlenme engellenir belli bir sıcaklıktan sonra.

ahmet58
02-05-2009, 22:20
arkadaşlar 1,5 sene önce bahçeye hazıladığım yaklaşık 100 kadar poşete fıstık çamı ektim amacım bunları hepsini fidan hala getirmek eşe dosta dağımak 3-5 tanesinide bahçeye ekmekti il deneyimimdi buların hepsi çimlendi bir çoğunu kargalar yedi birçoğuda herhalde fazla sudan öldü topraklarıda aman aman değildi kaya gibi bişeydi ne bir torf ne bi perlit gübre falan hiç bir şey yoktu sonuç olarak 4 tanesini şuana kadar getirdim yaşıyor ama çok uğraştım poşetten saksıya aldım en son olarak bahçede ekili biraz daha büyürse , inşallah büyür , gerçek olarak yerine alacam çam tohumları elime geçsin yani olgunlaşsın tekrar ekeceğim 100 adet bunların en az yarısını yaşatacağım bu sefer inşallah fotoğraflarını en kısa zamana koyacağım

çetinpak
04-05-2009, 10:48
Bende çimlendirdiğim çam fıstıklarının resimlerini göstereyim

hulya.59
04-05-2009, 11:22
Fıstık çamı tohumdam kolay çimleniyor. Şu an bende saksıda 6 tane fidan var, 7 cm civarında oldular. Hangi boya geldiklerinde yere dikmeliyim?

çetinpak
04-05-2009, 13:18
Bunlarda toplu halde diktiklerim..

Acarextt03
15-07-2009, 11:34
Bende gaza geldim.. Dün akşam 20 12*15 cm lik poşetlere %80 cocopeat %20 toprak karışımı hazırlayıp her poşete 2 adet sivri kısımları aşağıya batırmak suretiyle dikim yaptım... Hafif sulama, sonuçları göreceğiz...

karaselvi
16-11-2009, 11:15
Merhaba doğa sever arkadaşlar.

Denizlide ağaç kakanların parçalayıp düşürdüğü kozalaklarda bir kaç tane çam fıstığı kalmış hepsini çıkardım bir avuç kadar oldu. Ama fıstıklar yağmurda ıslanmış ve çoğu çatlamış. kalanıda ıslayınca çatladı minik kökler kendini göstermeye başladı. ama şimdi kasımdayız onları ekersem kışın soğuk öldürmezmi. sitede arama yaptım şubat mart gibi ekilmesi söyleniyor. ama benimkiler çimlenecek nerdeyse topladığımda çatlamıştı bazıları.

1 saksıya ekip iç mekanda güneş gören bir pencereye koyarsam çimlenecekler ama az güneşten dolayı ölecekler diye düşünüyorum.
2- Dışarıya ekersem şimdi nerdeyse çimlenme aşamasındalar bir kaçının kökü hafif görünüyor diğerleride su çekip şişmiş. bu durumda dışarda soğuktan ölmezlermi.
3- dışarı eksem bahara kadar çıkmayıp bahardamı çıkarlar.

Yardımlarınız için teşekkürler.

karaselvi
17-11-2009, 13:34
Yardım edecek kimse yokmu kasım ayında fıstıkçamlarını çimlendirebilirmiyiz. kışın zarar görürmü. :(

alice
17-11-2009, 18:23
Sayın Karaselvi, kasım ayında fıstıklar çimlenir. Kapalı bir ortamda fidelerinize ,aşırı sulamadan kaçınarak, bakabilirsiniz.

alice
17-11-2009, 18:38
Fıstık çamı tohumdam kolay çimleniyor. Şu an bende saksıda 6 tane fidan var, 7 cm civarında oldular. Hangi boya geldiklerinde yere dikmeliyim?

Baharda köklerine zarar vermeden (çok dikkat etmelisiniz) şubat ayı gibi tüplere alabilirsiniz.

karaselvi
18-11-2009, 13:20
Sayın Karaselvi, kasım ayında fıstıklar çimlenir. Kapalı bir ortamda fidelerinize ,aşırı sulamadan kaçınarak, bakabilirsiniz.

verdiğiniz bilgi için Çok teşekkürler.;)

Fıstıkları büyükçe bir saksıya 3-5 santim arayla diktim ilerde ayırması çok sorun olurmu.

fistikfidan
18-11-2009, 13:55
Merhaba,

Nihat abi kadar olmasa bende fıstık tohumu istiyorum deneme amaçlı yardımcı olursanız sevinirim zarflada yollayabilirsiniz
***.

alice
18-11-2009, 17:04
Fıstıkları büyükçe bir saksıya 3-5 santim arayla diktim ilerde ayırması çok sorun olurmu.

Fıstıkları tek bir kaba/saksıya ekmek ilerde ayırırken size zorluk verecektir. Bunun yerine küçük tüpler kullanmak daha uygun. Kolay bulunabilecek yarım litrelik pet şişeleri tüp olarak kullanabilirdiniz.

karaselvi
27-11-2009, 15:45
Fıstıklarım kök saldılar yakında yaprak açacaklar. yalnız çok sudan dolayı bazılarının köklerinin çürüdüğünü gördüm .Akıllandım artık toprağı sadece nemli tutuyorum. toprağın suladıktan sonra sertleşmemesinede dikkat etmek lazım.

seaa
27-11-2009, 16:46
Mil toprak karışımına ekeceğiniz tohumlar gayet güzel çimlenir 1,5 pet şişeleri başlarını keserek ve altlarına delik açarak naylon tüp yerine kullanabilirsiniz

memet
27-11-2009, 19:10
Karşıyaja orman fidanlığına gittiğimizde, çimlendirmede kullandıkları ilaçlardan sözettiler, kök çürümesi su ile değil mantarlarla ilgili. Fidanlar yerlerine dikilene kadar her ay ilaçlanıyor orada.

karaselvi
28-11-2009, 11:18
Kök çürümesi direk suyla alakalı değil tabi ama mantarlar suyla alakalı fazla su mantarların kolay üremesine neden oluyor sanırım. Fazla sulanmamasını gerektiğini ağaçlar net ten öğrendim yoksa hepsi çürümüştü şimdiye kadar :)

karaselvi
28-11-2009, 11:24
Mil toprak karışımına ekeceğiniz tohumlar gayet güzel çimlenir 1,5 pet şişeleri başlarını keserek ve altlarına delik açarak naylon tüp yerine kullanabilirsiniz

Kulanmadığımmız buz kalıplarına ektim kısmını gerisinide 20 lt lik yağ tenekesini yanlamasına açıp ona diktim. Toprak olarakta sarı ince bir kum geçti elime o kumla biraz hayvan gübresi ve bahçe toprağıyla karıştırdım. Yazın toprağın hemen kuruyacağını düşünüp kumu fazla kullanmadım. Kumda kök çürümesinin daha az olacağını ve çimlenmenin daha kolay olacağını düşünüyorum. Ama yazın sulamakta dert olacak.

omer can
16-01-2010, 16:45
Arkadaşlar,
NATURELIFE Şubat sayısında promosyon olarak Fıstık Çamı veriyor. Bulamayan arkadaşlara duyrulur.

karaselvi
18-01-2010, 22:11
Fistiklarım çimlendi. Buz kalıplarındakilerin çoğu çürüdü onlar içeridelerdi. Dışarda açık havadakiyağ tenekesindekilerde hiç kayıp yok. Hava sıcaklığı salı günü gece -2 ye düşecekmiş. Naylonla kapatmam yeterli olurmu soğuk vururmu filizleri.

ysf14
19-03-2010, 17:06
Merhabalar..Viyollere diktiğim tohumlar çimlendi.Bu çimlenen tohumları toprağa ne zamn dikebilirim ? **** viyoldeki toprakla ne kadar büyüyebilirler ? Hepsinin kökü viyolün dibinden çıkmış dışarı :) Bu arada ben bu fidanları Bolu ya dikmeyi düşünüyorum.Fıstık çamı bizim oralarda doğal olarak yok..Deneyim bakalım olacak mı...

ağaçlarısev
31-03-2010, 18:13
Ben kozalağı geçen yaz fırında ısıtarak açmıştım ve diğer topladıklarımla karıştılar.Acaba çıkma şansları varmı ?Birde birkaç tohum ektim geri kalanı su dolu kavanoza koydum demin bakalım ne olcak diye.

alimcferrin
06-04-2010, 01:08
Merhaba arkadaşlar,
Ben de Naturelife dergisinin bu ay verdiği fıstık çamı tohumlarını ektim. Dergide ayrıntılı bir ekim tarifi de var herkese öneririm;)

regata230
25-08-2010, 15:45
Arkadaşlar fıstık çamı tohumunu nasıl elde edebilirim. siteye yeni üye oldum yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

memet
25-08-2010, 15:48
Fıstık çamının bölgesel bir yayılımı olduğunu biliyorum. Bolu iklim olarak uygun olmayabilir. Denizli'de uygunm mu ormancıalra sormak iyi olur.

regata230
25-08-2010, 16:12
Fıstık Çamı, çam ağacının yetiştiği her yerde yetişmez. Güney ve batı Anadolu'da tüm sahil şeridinde dğal olarak yetişir. Bunun haricinde Maraş Önsan Köyü, Trabzon Kalenema deresi, Çoruh vadisi Fıstıklı Köyü'nde lokal olarak görülür.

Orman Genel Müdürlüğü Çam ağacı yerine orman ağacı dikmiyor. Sadece Akdeniz ve Ege sahil şeridinde Fıstık Çamı ağacına önem veriyor ve yetiştirilmesini teşvik ediyor.

Kastamonu'da Fıstık Çamı yetiştirmeye gelince ben tavsiye etmem. Akdeniz ikliminden uzaklaştıkça ağacın yaşama şansı azalır. Yaşasa bile verimi düşük olur.

Sezinci arkadaşımızın yazısından alıntıdır

seaa
25-08-2010, 17:20
Arkadaşlar fıstıkçamı doğal olarak Ege ve Akdeniz ikliminin ağacıdır ama bu fıstıkçamının bazı bölgelerde yetişmeyeceği anlamına gelmez ben Ankara'da ikamet etmekteyim oturduğum bölgede bizzat kendi sitemde olmak üzere boyları 3 metreyi aşkın fıstıkçamları bulunmaktadır kendi ormanımda uygulamalı olarak fıstıkçamlarını dikiyorum vede başarılı sonuç elde ettim şimdi yeni topladığım fıstık tohumlarını başta poşetlere plastik kaplara ve viyollere ekeceğim binlerce tohumum var şu an :)

ağaç sevdalısı
19-10-2010, 00:17
fıstıkları eylül ekim aylarında ağaçların altından kendi kendine dökülmüşlerden toplayın kozalaktan çıkarmak zor.ayrıca elleriniz reçine olur.olgunlaşmamış tohumlarla boşuna uğraşırsınız.
bahara kadar bekleyin.bütün fıstıkları kağıt peçeteler içinde ıslak bekletin.daima nemli olsunlar ama suda boğmayın. 3gün ile 7 gün arasında kabukları çatlayacaktır.kabuğu çatlayanı saksıya dikin.
püf noktası şu çok kolay çimlenirler ama çok zor yaşarlar.saksı değiştirmek cinayettir.
enaz 20 santim derinliğinde saksı(gül saksısı) **** siyah derin fidan poşedi bulun
plastik bardaklara dikilen fıstıkların kökleri bozulur.İlk başta fıstık çıkar mutlu olursunuz sonra kuruyunca bardağı boşaltıp bakarsınız kökü gidecek yer bulamamış dolanmış durmuş
Buyüzden çatlayan tohumu mümkün olan enderin saksıya dikin çok az sulayın
unutmayın doğada fıstık çam ağacı yaz boyunca hiç yağmur yağmayan sıcak iklimlerde yaşıyor . ağaç bu şekilde kurak iklim için yaratılmış(evrim teorisine inananlar için evrim geçirmiş)fidenin kökü direkt en derine gidiyor ki yaz sıcağında nem bulsun sonra uzamaya başlıyor.

ağaç sevdalısı
19-10-2010, 00:21
nikah şekeri olarak ocak ayında fıstık çamı alın derin saksılara kökünü dagıt madan dikin
kolay ve ucuz yöntem

İsmail Kuzucu
25-01-2011, 21:58
Merhaba arkadaşalar,

www.doğadostuyuz.com sitesi içi ağaçlandırma projesi düşünüyorum. Bunun için gerekli olan tohumları nereden bulabiliri ve bu tohumlar ne zaman ekilmelidir.

Bilgiler için teşekkür ederim...

artemisia10
26-01-2011, 00:15
Ben de biraz tohum var nasıl bir proje bilgi verirseniz ben de yardımcı olabilirim.

İsmail Kuzucu
26-01-2011, 00:24
İlgili yerlerle iletişime geçip ekim yapılacak yer belirleyip fidan ekimi yapmak.

Tabi bunu belirli bir plan içerisinde yapmak. Tohumların ekilmesi, bakımı, yerin ayarlanması, araçların ve gelecek kişilerin ayarlanması...

Tabi bunu zaman içerisinde yapmayı düşünüyoruz planlı ve amaçlı...

artemisia10
28-01-2011, 17:37
Umarım projen başarılı olur elimde fazla tohum yok bu sene benden önce toplayıcılar gelip hepsini götürmüş seneye onlardan önce davranmaya çalışacağım:) ben geçen sene denediklerimde başarısız oldum yanlış zamanda çimlendirme, pet bardaklardan şaşırtma sorunu, mantar sorunu ilaç kullanmadığım için sadece birini yaşatabildim. Bu sene de deneyeceğim sana da tohum gönderirim hatta gelip yardım da ederiz yakınız nasılsa...

yasemin.can
11-03-2011, 16:32
Herkese Merhaba,

Fıstık çamı yetiştirmek istiyordum siteniz forumunda yazanlardan yararlanarak bunu başardım. ilk kez denedim inanılmaz hoşuma gitti:) Eh ben de üye olayım daha fazla bilgi alışverişi olsun dedim ve bugün üye oldum..Fıstık tohumlarını 24 saat suda bekleterek ektim. 10 tohumdan 9 u filiz verdi müthiş sevindim. ilk başta sanki çok çabuk büyüdüler ve sanki şimdi büyümeleri durdu, yaklaşık 15 cm boyundalar. Birbirlerine çok yakınlar ayırmak istiyorum ama cesaret edemiyorum zarar görürler diye.. Bir yazıda ilaçlama yapmak gerekir diye yazıyordu. Ne ilacıdır bu bilen var mı acaba? Adı nedir nasıl uygulanır? Onları kaybetmek istemiyorum:(

aydın
11-03-2011, 18:10
, yaklaşık 15 cm boyundalar. Birbirlerine çok yakınlar ayırmak istiyorum ama cesaret edemiyorum zarar görürler diye.. Bir yazıda ilaçlama yapmak gerekir diye yazıyordu. Ne ilacıdır bu bilen var mı acaba? Adı nedir nasıl uygulanır? Onları kaybetmek istemiyorum:(

Sevgili yasemin.can;

Ben de geçen gün ayırma işlemi yaptım. Eğer ayıracaksanız fidanları fazla geç kalmayın derim. İlaç olarak kastedilen mantar ilacıdır.

Mühim olan burada kesinlikle bitkinin kök boğazına su değdirmemeniz gerekir. Aksi takdirde kurumalar meydana gelir. Çok sulamaktan kaçının, toprak yüzeyi nemli olsun yeter. 9 adet fidan için bence mantar ilacı gereksiz gibime geliyor. (yine de siz bilirsiniz)

Forumu dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

mstfylcn
23-01-2012, 12:26
Merhaba arkadaşlar,
Uzun bir aradan sonra yine aranizdayim,
2 adet çam çimlendirdim, hedefte yine bonsai olması var.

Çam'ın kök gelişimi nasıldır?
Bu bardak kök gelişimi için uygun mu?
Ne kadar sürede bir sulamalıyım.

Teşekkür ederim.

http://i.imgur.com/r8DWX.jpg

mstfylcn
26-01-2012, 15:48
http://img.tapatalk.com/b0eb93f8-67aa-ea39.jpg
http://img.tapatalk.com/b0eb93f8-67d8-b09e.jpg
http://img.tapatalk.com/b0eb93f8-67f8-55a5.jpg

mstfylcn
26-01-2012, 15:51
Çamları kağıt bardaktan küçük boy saksıya aktardım. Kökleri bardağın tabanına kadar uzanmış ve kıvrılmıştı.

limon_sever
26-01-2012, 17:37
Fıstık çamı tohumlarını nasıl bir işleme tabi tutup çimlendirdiniz acaba?

mstfylcn
26-01-2012, 21:43
İlk fotoğrafta görünen kağıt bardak içine çam fıstığını zarar vermeden kabuğundan çıkarıp yüzeyden 1-2 cm derine gömdüm. toprağın balçık olmadan nemli kalmasını sağladım. 1-1.5 hafta içinde çimlendi.

seaa
26-01-2012, 22:09
Enso kaplarda 45 li gözlerde çimlendirme yapacağım baharda resimlerini paylaşacağım : )

mstfylcn
30-01-2012, 16:23
http://i.imgur.com/j7XGm.jpg
http://i.imgur.com/OWbaC.jpg
http://i.imgur.com/I0m90.jpg

yörük osman
02-04-2012, 17:55
*** arkadaşlar yenı üye oldum elinde çam tohumu olan varsa ekmek için 50 adet verebılırmısınız *** ederım

Zafer ALV
10-04-2012, 17:50
Bende Bu konuyu okuduktan sonra 3-5 tane fıstık çamı ekmiştim ama 2 tanesini yaşatabilmiştik,şimdi ise 1 tanesi kaldı.
Bu yaşatabildiğimiz çamı bonzayi yapmayı planlıyorum.
En kısa sürede elimdekileride çimlendirmeye çalışıcam.

Uysal01
10-04-2012, 18:26
*** arkadaşlar yenı üye oldum elinde çam tohumu olan varsa ekmek için 50 adet verebılırmısınız *** ederım

Osman bey,Adanada neredesiniz.Size tohum verebilirim.

purplestain
28-04-2012, 18:10
http://i.imgur.com/j7XGm.jpg
http://i.imgur.com/OWbaC.jpg
http://i.imgur.com/I0m90.jpg

mstfylcn, Fıstık Çamı resimlerini ekleyeli neredeyse 3 ay olmuş, acaba şimdi ne durumdalar? Yeni resimlerini eklerseniz süper olur. Bir de saksı değiştirmede nasıl bir yol izlediniz onu da anlatırsanız sevinirim

mstfylcn
28-04-2012, 18:37
mstfylcn, Fıstık Çamı resimlerini ekleyeli neredeyse 3 ay olmuş, acaba şimdi ne durumdalar? Yeni resimlerini eklerseniz süper olur. Bir de saksı değiştirmede nasıl bir yol izlediniz onu da anlatırsanız sevinirim

Merhaba purplestain, ne yazıkki çamların toprak içindeki gövdeleri çürüdü ve ikisini de kaybettim. Büyük ihtimalle fazla suladım.

MazI
28-04-2012, 18:56
arkadaşlar fidanlar çimlendikten sonra sulamayı zaman geçtikçe azaltmalısınız...tohumken çok sulamanın mantığı toprak nemini yuksek tutup tohumu uyandırmak...

purplestain
29-04-2012, 08:48
Merhaba purplestain, ne yazıkki çamların toprak içindeki gövdeleri çürüdü ve ikisini de kaybettim. Büyük ihtimalle fazla suladım.

msfylcn üzüldüm gerçekten, umarım bir dahaki sefere başarılı olursunuz, ancak saksı değişimi de bitkinin ölmesindeki büyük etken diye yazmış bazı arkadaşlar, belki onun da etkisi vardır. benim de aynı boyda fidelerim var saksıya almaya korkuyorum şimdi

mstfylcn
29-04-2012, 15:35
msfylcn üzüldüm gerçekten, umarım bir dahaki sefere başarılı olursunuz, ancak saksı değişimi de bitkinin ölmesindeki büyük etken diye yazmış bazı arkadaşlar, belki onun da etkisi vardır. benim de aynı boyda fidelerim var saksıya almaya korkuyorum şimdi

Teşekkür ederim, umarım başarılı olurum bir dahaki sefere.

Şu an bulundukları saksıdan kalıp halinde toprağını hiç dağıtmadan alırsanız (Benimkiler kağıt bardaktaydı, yırtıp çıkarmıştım) bir sorun olacağını sanmıyorum.

Bence öncelikle yeni saksıdaki toprak karışımına (Ben torf yoğun bir toprağa dikmiştim, fazla sulama, toprağın su tutma özelliği birleşince gövdesi çürümüştü) dikkat etmelisiniz. Sulama miktarı ve periyodunu da ayarlarsanız sorun yaşamazsınız.

Toprak için çam ağaçlarının diplerinden toprak almak faydalı olur mu bilemiyorum.

MazI
29-04-2012, 16:23
ektiginiz çam türünden çam ormanı var ise ordan toprak almanız çam için daha saglıklı olcaktır...

Çam Delisi
15-10-2012, 18:55
12 saat ılık suda bekletildikten sonra toprağın 1 cm altına dikiniz fazla sulamadan 15-30 gün bekleyin çıkacaktır.

mimaraydın
21-11-2012, 16:15
*** arkadaşlar 3000 veya 5000 adet fıstık cam tohumu almak istiyorum nereden bula bilirim bunları ekip yetiştirip parasız dagıtacam afyona bir katkım olsun diye bana yardımcı olacak arkadaşlar lütfen yazsın saygılar

diğer illerde nasıldır bilmiyorum ama antalya orman dairesinde kilo fiyatı 22 tlden fıstık çamı tohumu satılıyor. kiloda yaklaşık 1500 adet tohum olduğunu söylediler.

mimaraydın
21-11-2012, 16:19
arkadaşlar hepimizin desteklemesi gereken bir konu. sanırım iyi bir reklam ve kulis gerekiyor anlatacağım konuda. yakın zamanda nikah fidanı kavramı var. sanırım bilinmediği için yapılmıyor. bunun için kullanılacak en iyi tür fıstık çamıdır.

Sinan1903
07-09-2013, 19:14
Merhaba arkadaşlar, bahçemde tesadüfen fıstık çamı tohumu çimlendi.

Fotograflar :

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439409&stc=1&d=1378573972

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439410&stc=1&d=1378573972

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439411&stc=1&d=1378573972

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439412&stc=1&d=1378573972

Sinan1903
07-09-2013, 19:24
Bir diğer Fıstık Çamı fidanımın fotografları :

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439413&stc=1&d=1378574390

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439414&stc=1&d=1378574390

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=439415&stc=1&d=1378574390

Şu anda iyi gözüküyorlar, çok fazla saksıda tutmak istemiyorum taşındığımızda toprağa dikeceğim.

HAMZA KARAKUŞ
07-09-2013, 23:40
MERHABA HANIMLAR BEYLER
bende aranıza yeni katıldım. ilk olarak fıstık çamı dikmişti hatun 2 ay olmadan çıktı saksıdan aşağıda görüldüğü gibi.

HAMZA KARAKUŞ
07-09-2013, 23:46
bende aranıza yeni katıldım. ilk olarak fıstık çamı dikmişti hatun 2 ay olmadan çıktı saksıdan aşağıda görüldüğü gibi.

Sinan1903
29-09-2013, 19:57
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=445290&stc=1&d=1380477059

Merhaba arkadaşlar fıstık çamı fidanımın gelişimini görmeniz için bir fotograf paylaşıyorum. Bu arada ektiğim diğer tohumlar'da çimlendi çok mutluyum. Mesajlarınızı bekliyorum... ;)

Sinan1903
29-09-2013, 20:08
Diğer fotograflar...:p

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=445291&stc=1&d=1380477910

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=445292&stc=1&d=1380477910

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=445293&stc=1&d=1380477910

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=445294&stc=1&d=1380477910

hira
29-09-2013, 22:52
çimlenmesi çok çok kolay, özel bir işlem yapmanıza hiç gerek yok, sadece toprağa sokuşturmanız yetiyor..

defalarca kez çimlendirdim ama dahası olmadı...

ezgigül
30-09-2013, 08:29
Çimlenmesi kolay oluyor. Gerekli şartları bulamazsa toprakla buluştuğu yerden hemen çürüyor. Çam altından toplanmış toprağa derince bir saksıda ekmek lazım. İlk çıktığında gölge istiyor. Sonra hafif hafif yarı gölge, sonra biraz daha güneş, sonra biraz daha. Böylece yavaş yavaş alıştırmak gerekiyor güneşe. Orman altındaymış gibi hissetmesi gerek kendini. Tabi bir de fazla sulanmamalı.10 cm kadar olunca kurtarıyor kendini, bahçenize dikebilirsiniz :)
Bu arada elimde fıstık çamı tohumu var. İsteyenlere karşılıksız olarak gönderebilirim. Değerlenmiş olsunlar;)

Kayahann
30-09-2013, 09:17
ben de fıstık çamından nasıl kurtulurum diye düşünüyorum :D yazlığın bahçesine 9 tane dikmişler, ben de meyve bahçesi yapmak istiyorum, kesemiyorum da çam iğnesi toplamaktan imanım gevredi :D

Yasin Aksoy
30-09-2013, 10:07
Fıstık çamı gerçekten köylerimizin ekonomik açıdan gelişmesine yardımcı olabilecek en önemli türlerden biri. Söke'nin Çavdar Köyü'nde ormanda bulunan fıstık çamı ağaçlarını köylülülere hanedeki insan sayısına oranla endekslemişler ... Yani o hanede 4 kişi varsa örnek veriyorum 16 tane fıstık çamı ağaçları var ve bakımını yapmak ( Budamak, dibini temizlemek-yangınlara karşı) o dört kişiye ait ve yazın hasat meysiminde görseniz, her evin avlusu künar dolu, kabuklarını bile satıyorlar, kilosu 105 TL'ydi galiba, yeşil kozalaktayken tanesi 3 TL. Hem orman yangını olma ihtimali düşüyor hem de köylüler gelir kazanıyor. Daha ne olsun ... Çocuklarımıza bir fıstık çamı dikmek gerek ;)

altintasna
30-09-2013, 11:22
Ben ıslatılmış pamukların arasında filizlendiriyordum. Aynen okulda yaptırılan fasulye uygulaması gibi. Pamuğun arasına koyduklarımın hepsi filizleniyordu. Sonra tenekelere toprak doldurup; onları oraya aktarıyordum.

Bunu defalarca yaptım; her seferinde bir karıştan biraz daha fazla uzadıklarında hepsi kurudu =(

Küçüktüm yoksa üstünde daha fazla durur araştırır yaşamalarını sağlardım. Bir tanesi bile yaşasaydı şimdiye kocaman bir fıstık çamı ağacım olurdu.

seaa
30-09-2013, 12:51
Mantar hastalığından ölüyorlardır altintasna

altintasna
30-09-2013, 13:01
Kurumuş çam yapraklarına dönüşüyorlardı.

Yasin Aksoy
30-09-2013, 13:27
Fazla sulamadan dolayı çürüme görülüyormuş. Sadece toprağı fısfıslamak yeterli ...

nslyhan
30-09-2013, 21:47
Merhabalar. Siteye yeni üye oldum. Yozgat Yerköy'de görev yapıyorum. Yeni atandım... Buranın havası inanılmaz derecede kuru geldi bana. üstelik toz toprak bir gölge yok ilçede... Ağaç dikmek istiyorum bol bol... 2 gündür yorumlara bakıyorum internetten araştırıyorum çam türlerini. Yaz kış yeşil olsun dayanıklı olsun istiyorum... Her neyse fıstık çamı mantıklı geldi ama bir sorun var ki çekirdeğini nereden bulacağım? yardımcı olur musunuz? sipariş edebileceğim bir link ya da gönderebilecek kimse var mı??

ezgigül
04-10-2013, 13:50
Sevgili nslyhan öncelikle hoşgeldiniz:) Şu anda elimde fıstık çamı tohumu mevcut. Ama şu durumda fidan dikseniz daha iyi olmaz mı? Tohumdan yetiştirmek hem zor hem de yavaş bir süreç. Fire oranı fazla olacaktır. Ama illa ki tohum derseniz yardımcı olurum.

Yasin Aksoy
28-10-2013, 11:26
Arkadaşlar 13 adet fıstık çamı tohumunu suda bekletip (24 saat) uçlarını hafifçe çatlatarak toprağın 1 cm derinine yan veya dik oalrak diktim. yan olarak diktiklerim daha hıslı çıktılar. 13 tane tohumdan 9 tanesi çıkmayı başardı, ancak dikkat ettiğim bir nokta var, o da; tohumun kalın yönü çıkınca üstte kalıyor. Yani ince tarafından kökleniyor, dikerken bunu göz önünde bulundurmazsak çatlayan tohumun kökü üstte kalabiliyor. Yani başka bir ifadeyle doğru dikim şekli şöyle; tohumu 24 saat ıslatıp hafifçe çatlatarak bardağa dikmek, dikerken de 1 cm altına ve tohumun ince kısmını hafifçe alta getirterek dikmek. Yakında fotoları paylaşacağım. Görüşürüz ...

_Cihan
28-10-2013, 12:50
Eşimin yoldan toplayıp getirdiği iki adet fıstık çamından biri çimlendi. Hiçbir özel işlem yapmadım, direk nemli torfa ektim. Çimlendikten sonra daha büyük bir saksıya şaşırttım.

Yasin Aksoy
30-10-2013, 11:36
Kötü haber; kuruma gelen çocuklar fıstık çamlarımı köpeğimizin önüne atmışlar, 9 taneden sadece 4ünü bulabildim. Sabah daha büyük bir saksıya aktaracaktım ama bu sayede de aktarmış olduk. :( Şans. Tutarlar mı ki? Kökleri yaklaşık 10 cm. Yukarıdaki fotoğraftaki boyuttalar. Çok üzüldüm, ne kadar imrenirsen o kadar kaybediyorsun ...

_Cihan
30-10-2013, 12:09
İnşallah tutarlar Yasin bey. Ben şaşırttığımda kökü 10 cm kadar olmuştu. Şaşırttıktan sonra bir kere toprak iyi ıslanacak şekilde su verdim. Şu an sağlıklı gözüküyor. İyi ışık alan ama direk güneş görmeyen kapalı balkonda duruyor, bol bol havalandırıyorum gün içinde. Yeni yapraklar çıkmaya başladı ortasından.

_Cihan
30-10-2013, 12:24
Macro modda çektim resmini. Yeni çıkan yapraklar daha iyi gözüküyor.

cbediz
13-02-2014, 15:22
Kozalaklardan topladığım çam fıstıklarını çimlendirip fide yapıyorum. İki sene önce ilk kez denemiştim. 50 fidem olmuştu ama alttan kurudular. İzmirdeyim, havalar soğuk değil. Bir cm derinlikte, torf+toptak karışımına, 1 hafta ıslattığım tohumları diktim. Çok sevinçliyim, 2-3 haftada çimlenmeler başladı. Topraktan fıstığın kabuğuyla baş kaldırmalarını görmek harika bir duygu. Ama bu defa toprağa dikebilmek, ağaç yapabilmek istiyorum. Alttan kurumalarını nasıl önlerim?

cbediz
04-04-2014, 11:22
Merhaba, ağaç severlere saygı ve sevgiler,
Parkta, apartman bahçelerinde gördüğüm ağaçların dibinden topladığım 120 tohumdan 50 tanesi fide oldu. çeşitli zamanlarda ve farklı toprak karışımlarına dikmiştim; bu yüzden hala yeni çıkanlar var.
Mantar hastalığı nasıl önlenebilir? Öneriniz var mı?
Toprağa dikmek için kaç aylık olmaları uygun olur? Hangi ayda dikeyim? (İzmirdeyim, yaz uzun)

limon_sever
04-04-2014, 11:38
İlk sene kışı kapalı ortamda geçirmelerinde fayda var.

delielveli
04-04-2014, 14:34
cbediz mantar ilacıyla fısfıslayabilirsin, kök boğazı çürüklüğü mantar fısfısı yapmama rağmen benim de 2 kızılçam fidemi öldürmüştü. ama daha çok zararı serçeler verdi. balkonda tutuyorsan veya bahçeye dikeceksen serçeler için önlem almanı tavsiye ederim. serçelerden kurtarabildiğim son 2 karaçam kışı kapalı balkonda geçirdi. baharla birlikte kandil uzatmaya başladılar. yani havadar bi kapalı balkon varsa orada da yaşıyorlar.

Sinan1903
09-04-2014, 13:09
Merhaba arkadaşlar ,

Yaklaşık 8 ay önce fıstık çamı fidanlarımın fotograflarını paylaşmıştım.

Bügün yeniden fotograflar paylaşacağım sizlerle gelişimlerini görmeniz için.

Bu arada yeni tohumlar ektim geçen hafta sonu inşallah çimlenirler.

Evet başlıyorum umarım beğenirsiniz.

Orhank
09-04-2014, 13:39
Bu fıstık çamı neden Ankara'da olmaz ki :(

Sinan1903
09-04-2014, 13:59
482088

482089

482090

Sinan1903
09-04-2014, 14:07
482101

482102

482103

Sinan1903
09-04-2014, 14:09
482105

482106

482107

Sinan1903
09-04-2014, 14:12
Bu fıstık çamı neden Ankara'da olmaz ki :(

Abi ben fransa'da büyütüyorum Ankara'da neden olmasın ?

Orhank
09-04-2014, 14:23
Abi ben fransa'da büyütüyorum Ankara'da neden olmasın ?

Nemli ve ılman iklim sever diyorlar o nedenle denemedim ama olmazmış

limon_sever
09-04-2014, 14:37
Nemli ve ılman iklim sever diyorlar o nedenle denemedim ama olmazmış

Konya'da oluyorsa Ankara'da da olur. Ben bir çok bahçe, sokak ve peyzaj düzenlemelerinde gördüm. Ben de dikeceğim de uygun bir fidan bulamadım.

Orhank
10-04-2014, 09:46
Konya'da oluyorsa Ankara'da da olur. Ben bir çok bahçe, sokak ve peyzaj düzenlemelerinde gördüm. Ben de dikeceğim de uygun bir fidan bulamadım.

Madem öyle bende deneyeyim o zaman :D

cbediz
11-07-2014, 10:56
Sinan1903 aynı saksıdaki fidanları daha sonra birbirlerinden nasıl ayırdınız?

marksman
25-09-2014, 22:07
Merhabalar yeni üyeyim buradan okuyup edindiğim bilgilerle fıstık çamı yetiştirme merakı sardı bu mevsimde eksem tutarmı acaba???

canson1984
04-11-2014, 18:32
Madem öyle bende deneyeyim o zaman :D

Arkadaşlar bende 'Ankara da yetiştirilebilir mi' sorusunu kendi kendime çok sordum ama madem Konya da yetişiyorsa bende denemek isterim.

Peki tohumlara nereden ulaşabilirim ? nereden alabilirim bilgi verebilecek var mı ?

B.e
30-11-2014, 13:59
528192

Arkadaşlar ikinci resimdeki çam orta kısımdan itibaren yavaş yavaş sararmaya başladı. Bu normal bir şey mi yoksa çürüyor mu?

İlk resimdeki gibi 6-7 tane çam fidesi var. Bunlar çatıda camın önünde duruyorlar. tabi yağmur yağdıkça toprakları biraz ıslanıyor. Kış boyunca orda kalsalar bir zararı olur mu?

Bende 50-60 tane tohum var. Geçenlerde birisi bu aylarda dikiliyor demişti. Bu mevsimde diksek çıkarlar mı? Bendekileri mart-nisan gibi dikmiştim. O ayları beklesem mi acaba.

Bir de bunları hangi aylarda bahçeye dikmeliyim?

mstflgz
13-02-2015, 14:28
Merhaba arkadaşlar ,

Yaklaşık 8 ay önce fıstık çamı fidanlarımın fotograflarını paylaşmıştım.

Bügün yeniden fotograflar paylaşacağım sizlerle gelişimlerini görmeniz için.

Bu arada yeni tohumlar ektim geçen hafta sonu inşallah çimlenirler.

Evet başlıyorum umarım beğenirsiniz.

Merhaba sinan bey fidanlarınızın son durumu nedir?

evdeçiçek
10-04-2015, 10:39
Bugün iş arkadaşım tarafından bana hediye edilen fıstık çamı tohumlarını suya koydum. Yarın resimdeki saksıya ekeceğim. Umarım başarılı olurum.

Sinan1903
03-05-2015, 18:44
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle özür dilemek istiyorum uzun zamandır foruma giremedim;

Fidanlarımın son durumunu görmek isteyen mstflgz kardeşime ve;

Fidanları birbirlerinden nasıl ayırdığımı soran cbediz abime;

Ve son olarak forumdaki diğer arkadaşlar için cevap vermek adına bir kaç tane fotoğraf paylaşacağım...

Sinan1903
03-05-2015, 18:54
Görmüş olduğunuz gibi fidanlar gayet iyi gözüküyorlar,

ancak birbirlerinden ayırma zamanı geldi farkındayım,

bu nedenle çok fazla zaman geçmeden ayırmak istiyorum.

evdeçiçek
10-07-2015, 07:45
Benim çimlendirme denemem başarısız oldu. :( tohumların içleri boşmuş megersem :(

cbediz
10-08-2015, 09:46
Merhaba, Ben de siteye uzun zamandır bakmamıştım. Fidanlarınız ne güzel görünüyor, yemyeşil ve harika boy atmışlar. Bir süre aradan sonra ben tekrar çam fıstığı tohumu ekmeye başladım. Küçük su pet şişelerine diktim. Çıkan fidanların alt dal iğneleri kuruyor. Yetiştirdiğiniz fidanları bir yere dikebildiniz mi?
Fidanlarınız gür, keyfiniz bol olsun.

cbediz
11-08-2015, 14:42
Ben de yeni öğrendim: topladığım fıstıkları önce su dolu bir kaba koyup üstte kalanları toplayıp atıyorum. Hepsi boş oluyor çünkü.

honoko
30-01-2016, 20:37
Ben önce küçük bardakları veya saksılara tohum çimlendirip sonradan derin saksılara almaktansa doğrudan derin torbalara ekmeyi düşünüyorum. Bunun için naylon torbaları 30 santim kadar toprakla doldurdum ve birer çekirdek ektim. Torf ve hayvan gübresi karışımı bir toprak kullandım. Sonuçları buradan paylaşacağım hazırladığım torbaların resimleri aşağıda.
https://goo.gl/photos/8acvbCPYJmL6NEqU6
https://goo.gl/photos/8acvbCPYJmL6NEqU6

Doruk Yolaç
05-02-2016, 11:16
Merhaba ben de çam fıstığı merkalılarındanım. Aslında çoğu bitkiye meraklıyım ama neyse :) 3 ay önce normal bahçe toprağına ektiğim çam fıstıkları 5-6 cm kadar oldular ve sağlıklı görünüyorlar. Bu sürece kadar yaptıklarımı özetlersem. İlk başta tohumları 2 gün suda beklettim. Yukarı çıkan tohumlar boş olduğu için dibe batanlarını alıp toprağın 1 cm altına yan olarak diktim. Haftada bir felan tam nem kaybetmeden normal sulama yaptım ve 17-18 gün sonra cıkamaya başladılar. Ard arda patladılar. 15 tane ektim ve 14 ü tuttu. Fakat 3 tanesini kuşlar maalesef katletti ve şuan elimde 11 tane var. Bazıları da kuşlardan zarar gordu fakat toparladı. Sadece yapraklarından bazıları yarı kopuk durumda. Çıktıktan sonra ne mi yaptım ? İnanın hiç dokunmadım. Doğasındaki gibi büyüsün dedim. Başarılı da oluyorum. Genelde çok kurular ve içim içimi yiyiyor fakat zaten bu bitkiler kuraklığa alışkın bitkiler. Daha sonra da saksılarını değiştirmeyi düşünüyorum fakat çok sancılı bir süreç köklerine zarar vermeden nasıl değiştirebileceğimi bilemiyorum

Doruk Yolaç
05-02-2016, 11:19
Bu da fotoğrafları :)

http://i.hizliresim.com/E51y4B.jpg

lec34
24-03-2016, 14:19
bende ağaçdan kopardıgım açılmamış kozalakdan, elimden geldiğince zarar vermeden kozalagı kırarak yaklaşık 40 45 tane fıstık cıkarttım , kabuklu fıstıkları cıkartıp doğrudan ektim. kabuklarını kırmadım 10 gün geçti herhangi bir hareket yok..

gülso
09-04-2016, 11:10
Bende pamuk arasında çimlendirdim.ama hepsi çıkmadı.şimdi onları nasıl fideliycem bilmiyorum.sıklık arasını nasıl dikmeliyim .Teşekkürler

Sinan1903
28-04-2016, 21:28
Merhaba arkadaslar, benimkiler iyi büyüdü. paylasiyorum.

caghan
29-07-2016, 07:57
her kozalaktan bu tohum çıkarmı ?

tozlem
12-10-2016, 08:09
Merhabalar arkadaşlar kozalaklardan ektiğim iki tohumdan biri tuttu fakat tepesindeki kabuk hala duruyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz��

Arslan17
02-01-2017, 17:44
Öncelikle bilgi edinmemde emeği olan yorumcu arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ben daha öncede ekim yapmıştım o çam ağacım 2 metreye yakın oldu. Şu ara yine bişeyler yetiştirme merakına sardım ve 60 kadar bardaklara ekim yaptım ve k kalan 10 kadar tohumuda Sudan hiç çıkarmadım 1 haftadır duruyorlardı bugün baktım kendileri çatlamışlar ve onlarıda bi kaba ektim yorumlardan öğrendiğim kadarıyla suyu çok sevmiyor suda çatlamasından dolayı acaba bu ektiklerim çıkar mı daha önce deneyen arkadaş var mıdır acaba?

Arslan17
02-02-2017, 09:45
Arkadaşlar daha öncede yazmıştım tohumlarım suda beklerken çatlamıştı bu süre aşağı yukarı 6 gün falandı o tohumları ektim ve fidanlarım büyümeye başladı yani sizde 5 güne kadar tutabilirsiniz

Erdem 01
02-02-2017, 12:24
Ekim-Kasım aylarında çiçek topraklarına karıştırmak için çam ağaçlarının altında birikmiş iyice parçalanıp küçülmüş dal kabuk parçalarını topladım. Çürüsünler diye nemlendirip naylon torbaya koyup bağladım. Üzerine güneş gelen yerde bekletiyordum. Geçen ay açtım içinde fıstık çamı tohumu varmış. Çimlenmiş 10 cm kadar yaprak vermişti. Elimle karıştırırken görmedim gövdesini kırmıştım. Bu biçimde çimlendirebilirsiniz. Tohumları dik tutup çekiçle üsten hafifçe vurun içi bozulmadan rahatça çıkıyor. Nemli çam malzemenin içine atıp torbayı kapatın daha da çabuk çimleneceğini sanıyorum.

mehmet0791
27-05-2017, 13:56
https://www.youtube.com/watch?v=yJK4Lot7_nc
Fıstık çamı yaklaşık 28 günde çimlenmektedir.
Toprak istekleri geçirgen kumlu,gevşek toprakları severler. Derine giden kazık kök sistemine sahiptir.
Gençken yuvarlak, yaşlı halde dağınık şemsiye gibi bir yapıya sahiptir.
Neredeyse her tür toprakta yetişmektedir. Fakir kumlu, kireçli veya killi topraklarda kurak iklimlerde yetişir. Güneşli yerleri sever. Soğuk ve sert iklimlerde gelişemez. Işık isteği fazladır.

bergenia
13-06-2017, 09:51
Çok heves ediyorum çam yetiştirmeye. Çam ağaçlarını ayrı bi sevmişimdir hep. Geçenlerde zar zor 6 tane kozalak aldım ağaçtan hepsininde tohumları çürümüştü:(

bergenia
24-07-2017, 09:12
Ve son yazdığımdan bir süre sonra başka kozalaklar buldum. Ne ilginçtirki yeşil olarak getirip evimde açtırdığım kozalakların bile tohumları boştu. Moraller yerlerde tabi isyan ediyorum bi çamım olamayacahmı diye. Neyse belki çıkar diye bir ümit parçaladığım kozalakları tohumları tozları şöyle elimle bi kaba süpürdüm üstünede toprak atıp ısladım. Kapatıp ağzını gölge bir yere bıraktım. İlk ay hergün baktım gelen giden yok. Sonra toprak lazım oldu nasolsa çıkacağı yok bari bunun toprağını kullanayım dedim açtım kapağı bir baktım bu güzellik bana bakıyor:) Ayy çok mutluyum:D
https://i.hizliresim.com/lWN18J.jpg

Canusta
08-05-2018, 00:28
Tohumdan büyüyen 2 tane yavru fıstık cami ilk önce boynu büküldü destek yapsam bile ölüyor bir sorun var çok sulamadım sebep ne olabilir ?

https://i.hizliresim.com/5DZLbz.jpg (https://hizliresim.com/5DZLbz)

Doku_Kültürcü
08-05-2018, 01:38
Tohumdan büyüyen 2 tane yavru fıstık cami ilk önce boynu büküldü destek yapsam bile ölüyor bir sorun var çok sulamadım sebep ne olabilir ?

https://i.hizliresim.com/5DZLbz.jpg (https://hizliresim.com/5DZLbz)

Çökerten (damping off) gibi gözüküyor. Çoğunlukla torf ağırlıklı ortama dikilen bitkilerde görülür. Kil +kum + mil+ perlit + torf gibi bir karışım kullanmanız gerekir. Organik madde toprağın fiziksel ve kimyasal durumunu düzeltse de, fazlası parazit küfler için ortam oluşturur (sizin durumunuz böyle). Zirai ilaç satan bir dükkandan sistemik bir fungisit alın. Sulandırıp, yapraktan ve kökten verin. İlaç adı öneremeyeceğim, ilaç dersini alalı 20yıldan fazla oldu ve bu süre içerisinde kullanılan ilaçlar da değiştirildi.

Kolay gelsin....

Canusta
14-05-2018, 02:41
Çökerten (damping off) gibi gözüküyor. Çoğunlukla torf ağırlıklı ortama dikilen bitkilerde görülür. Kil +kum + mil+ perlit + torf gibi bir karışım kullanmanız gerekir. Organik madde toprağın fiziksel ve kimyasal durumunu düzeltse de, fazlası parazit küfler için ortam oluşturur (sizin durumunuz böyle). Zirai ilaç satan bir dükkandan sistemik bir fungisit alın. Sulandırıp, yapraktan ve kökten verin. İlaç adı öneremeyeceğim, ilaç dersini alalı 20yıldan fazla oldu ve bu süre içerisinde kullanılan ilaçlar da değiştirildi.

Kolay gelsin....

Üstadım cevap için çok teşekkürler

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=fungisit&sra=hpa

Burdan bi ürünü seçip adını yazsan çok teşekkür ederim sana her ürünün açıklamasında başka birşey yazıyor

emutlu
16-05-2018, 13:07
2013 yılında tohumdan yetiştirdiğim fıstık çamı ; tohumdan yetiştirenlere tavsiyem kesinlikle fazla sulanmamalı ; birinci yılın sonunda sonbahar döneminde toprağa alınmalı ; ilk üç yıl kurak dönemlerde sulama yapılabilir ; ayrıca mutlaka bir destek çubuğuna bağlanmalı ; üçüncü yıldan itibaren kandil denen sürgünler yapmaya başlayınca çok hızlı büyümeye başlar ; bundan sonra sulama veya herhangi bir bakım gerektirmez...

https://i.hizliresim.com/EP7y7q.jpg

Doku_Kültürcü
16-05-2018, 17:26
Üstadım cevap için çok teşekkürler

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=fungisit&sra=hpa

Burdan bi ürünü seçip adını yazsan çok teşekkür ederim sana her ürünün açıklamasında başka birşey yazıyor

https://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/harbor-300-ec-0-5lt-fungisit-mantar-ilaci-sistemik-sistemik-etkilidir-342608117?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232250847*22324007487*583758 57807*%7btype%7d*342608117*aud-393702509967:pla-403542897964&gclid=EAIaIQobChMImp-S1cSK2wIVx6wYCh0gNgujEAYYASABEgLGHPD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

EArslan01
09-12-2018, 16:16
Merhabalar yaklaşık 30 adet fıstık çamı tohumu çimledim hepsi çıktı bir parmak boyu kadar oldular ancak yavaş yavaş hep gödesinin topraklı temas ettiği yerden çürüyerek öldüler ve şuan sadece 3 tane kaldı. Neden böyle oluyor hastalıktan mı sulamadan mı mevsimden mi bilemedim baya araştırdım net bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

AkisSoftware
09-12-2018, 17:03
Bakin yukarda degerli ustad @DokuKulturcu (http://www.agaclar.net/forum/members/9835-doku_kulturcu.htm) ayni problemin cozumunu yazmis... bende zamaninda cok cimlendirdim ve bu durumla karsilastim. Fazla onemsememek bahceye dikmek daha iyi sonuc verecektir

SeydaBaz
18-02-2019, 15:42
Selam Arkadaşlar,
Ben yeni üyeyim, arama motorlarının birinde burayı görüp üyelik yaptırıp, zaman zaman fırsat buldukça da deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Her şeyden önce, tohum kabuklarıyla oynamak bana pek faydalı gelmiyor. Çünkü kabuklarını soysanız da, olduğu gibi de ekseniz, arada 3-4 günlük bir fark olur çimlenmeleri açısından.
Kabuğuyla oynanmış tohumların genelde çimlenmediğini gözlemledim.

Birkaç günlük hızlı çimlenlendirmek için tohumunuzu ziyan etmeyin.

SeydaBaz
18-02-2019, 15:52
Merhabalar yaklaşık 30 adet fıstık çamı tohumu çimledim hepsi çıktı bir parmak boyu kadar oldular ancak yavaş yavaş hep gödesinin topraklı temas ettiği yerden çürüyerek öldüler ve şuan sadece 3 tane kaldı. Neden böyle oluyor hastalıktan mı sulamadan mı mevsimden mi bilemedim baya araştırdım net bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kendi gözlemlerimden, fazla suandıklarındandır. Toğrak hafif nemli olmak şartıyla fazla sulanmamalıdırlar. Ve de gövde kısmı biraz sertleşene kadar buna dikkat etmelisiniz.

AkisSoftware
18-02-2019, 16:01
Bu bitkinin tohumunu toprağa ekeceksiniz ve kendiliğinden çıkacak. Evde büyütmek istiyorsanız 10 cm kadar veya daha uzun olduktan sonra saksıya alıp evde bakabilirsiniz.