PDA

View Full Version : sagol / Ginkgo - Orman tarzı

sagol
21-04-2012, 12:50
Orman tarzı birkaç deneme yapıyorum. Çekirdekten yetişme 5 Ginkgo ile ilk orman tarzı denemem.

Sakaki
21-04-2012, 17:47
Sn sagol.

Orman tarzı aslında benim de çok sevdiğim ama bir türlü başlayamadığım bir tarz.
Eğer izniniz olursa size Ginko ile ilgili bir önerim olacak: Şimdiye kadar gördüğüm tüm Ginko bonsailerinde yaprakların yeterince küçülmediğini gördüm. Sanırım bu türün yaprağı fazla küçülmüyor.
Dolayısıyla 5-7 ginkoyu orman tarzı yapmaya kalktığınızda ve ilerleme kaydettiğinizde, büyük yapraklarından dolayı orman tarzını yeterince ortaya çıkarmanıza engel olabilir.
Yani folyaj dediğimiz kısımda büyük yapraklardan dolayı hiçbir dal görünemeyebilir ve bu da orman tarzına pek gitmeyebilir. Ve ortaya orman tarzından ziyade grup tarzına benzer bir tarz çıkabilir.
Bence bu tarz için yaprakları rahatça küçültülebilen adaylar seçmek daha iyi olur.
Yine de zevk ve ağaçlar sizin, son karar size ait.
Başarılar dilerim.

mine krslı
21-04-2012, 17:54
hepsi de çok güzeller doğaya çıkamasam da bir an kendimi doğada gibi hissettim elinize yüreğinize sağlık..

sagol
21-04-2012, 20:22
Teşekkürler sayın Sakaki ve Mine Krslı.

Sayın Sakaki,
Ginkgo ile yapılmış birkaç örnek gördüm, yaprakları oldukça küçültmüşlerdi ama bakalım ben de küçültebilecekmiyim. Elimdeki tohum ve çelikle yetiştirdiğim fidanların fazla olanlarıyla deniyorum en azından tecrübe olur.

İyi çalışmalar dilerim.

memet
21-04-2012, 20:38
Orman tarzı yapmak için ağaçları ayrı ayrı geliştirip daha sonra dallanma yeterince oluşunca bir araya getirmek daha sağlıklı bir yol olur. Tarza göre ağaçların ne şekilde yerleştirileceğini planlayıp, budamalar bu süreçte ona göre yapılabilir.

Sakaki
21-04-2012, 20:55
Orman tarzı yapmak için ağaçları ayrı ayrı geliştirip daha sonra dallanma yeterince oluşunca bir araya getirmek daha sağlıklı bir yol olur. Tarza göre ağaçların ne şekilde yerleştirileceğini planlayıp, budamalar bu süreçte ona göre yapılabilir.

İşte bu yüzden başlayamıyorum ben de zaten :)
Balkon doldu taştı, bir de orman işine girersem içinden çıkamam büyük ihtimal :)
Şimdi 5-7 ağaçlık bir orman yapalım dersem, nerden baksanız 7 saksı daha lazım, zaten balkonda 2-3 sandalyelik yer kaldı :D

sagol
21-04-2012, 21:08
Sayın Mehmet Bey, haklısınız, gelişmiş ağaçlardan plana göre budayıp dikmek daha akıllıca görünüyor, o şekilde de denemem var.
1 yaşındaki fidanlarla denememin amacı, doğal ortamda yetişir gibi birkaç çalışma yapmak. Bu denemeleri bir süre budamayıp doğal gelişmeye bırakacağım. Fidanlar o ortamda gelişmeye çalışsın sonra budayıp biçim vermeye çalışacağım.
Bu amaçla aynı cinsten çelikler yaptım ve tohumlar ektim bakalım kardeş kardeş bir sepette büyüyebilecekler mi?

İyi çalışmalar dilerim,

sagol
27-04-2015, 21:09
Tohumdan yetiştirdiğim fidanlardan da ilave edip ormanı büyüttüm.

reis5534
27-04-2015, 21:25
sn.sagol
şu anki hali bile çok güzel duruyor..
iyi çalışmalar..

sagol
27-04-2015, 21:27
Teşekkürler sayın reis5534...

sn.sagol
şu anki hali bile çok güzel duruyor..
iyi çalışmalar..