PDA

View Full Version : alibaba9 / Ardıç - Mame boy (Juniperus procumbens)

alibaba
29-12-2012, 18:57
Merhaba,
Bu da cascade tarzı için aldığım ardıç adayım.

Bir ana dal yukarı taç kısmını oluşturuyor ve bir dal da aşağı inen tarafı. Ama üste giden daldan ayrılan yan dal da diğerinin stünden aşağı iniyor.
Şu anda budamaya kıyamadım. Bana ciddi ve zor bir karar olarak geldi.
Siz ne dersiniz, nasıl yönlendirirsiniz beni?

Bir de başka bir sorun var gibi, altta kalan bazı iğneler kurumuş. Bu hava almadığından vs. midir yoksa bana bir uyarı işareti midir sizce?

alibaba
29-12-2012, 18:58
Bu da hedefim olabilir.

Sakaki
30-12-2012, 01:13
Bir de başka bir sorun var gibi, altta kalan bazı iğneler kurumuş. Bu hava almadığından vs. midir yoksa bana bir uyarı işareti midir sizce?

Bu o dalların/yaprakların yeterince ışık alamadığı anlamına gelir.
Işık alamayan ve hava akımının ulaşamadığı sürgünler zamanla bu şekilde ölürler. Bu yüzden gereksiz dal ve sürgünleri temizleyerek, ışığın tasarıma dahil olan dal ve folyaja ulaşmasını sağlamakta fayda vardır.

Elinizdeki bu adayın bu saksıda daha fazla kalınlaşacağını pek sanmam, zaten tür olarak da çok fazla büyüyen ve kalınlaşan bir tür değil (bkz. Juniperus procumbens - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Juniperus_procumbens)). Bence bu adayınız üzerinde şu anki boyutlarına uygun bir oranda çalışmanız daha mantıklı.

Başarılar dilerim.

alibaba
16-01-2013, 21:36
Merhaba,
Şelale tarzında biçimlendirmeye çalıştığım ardıç adayım son durumu bu şekilde oldu.
Yorumlarınızı, yönlendirmelerinizi bekliyorum.
hayırlı akşamlar.

alibaba
22-01-2013, 19:02
Merhaba,
Moderatörlerimiz başlığı Han Kengai tarzı olarak yazmışlar ama ben bir karar değişikliğine gittim.
Sebep ise aşağı giden dal yapısının ikili olması ve birinden vazgeçtiğimde arada ana tepe gövde ile aşağı sarkan kol arasında dal olmaması ve çok fazla boş kalması.
Üst görünüşünü de ekliyorum.
O nedenle aşağı daldan feragat edip mame bir süpürge elde etmeyi planlıyorum.
İkinci resimde fikrin görselleştirilmiş hali.
(Sayın kalambaklının önerisi idi kardeş forumdan, benim de hoşuma gitti :)

Sakaki
22-01-2013, 22:53
Merhaba,
Moderatörlerimiz başlığı Han Kengai tarzı olarak yazmışlar ama ben bir karar değişikliğine gittim.
Sebep ise aşağı giden dal yapısının ikili olması ve birinden vazgeçtiğimde arada ana tepe gövde ile aşağı sarkan kol arasında dal olmaması ve çok fazla boş kalması.
Üst görünüşünü de ekliyorum.
O nedenle aşağı daldan feragat edip mame bir süpürge elde etmeyi planlıyorum.
İkinci resimde fikrin görselleştirilmiş hali.
(Sayın kalambaklının önerisi idi kardeş forumdan, benim de hoşuma gitti :)

Zevk, tercih ve ağaç sizin :)
Gerekli düzeltmeyi yaptım.

Başarılar.

alibaba
07-04-2013, 14:56
Bu aday için de önceden yazmış olduğum sarkan dalı budama işlemini yaptım.
Eğimli çıkan güzel bir nebarisi oluştu. Bu da yavaştan uç süregünler vererek uyanmaya başladı :)

alibaba
05-05-2013, 20:00
Bu adayda son durum bu şekilde, ara ara seyreltme yapıyorum.
Çok yoğun olduğundan bazı yapraklarda sararma ve kuruma oluyor.
Uyanması da çok az oldu, taze sürgün miktarı diğer ardıça göre az :(
Bunda da bazı stres emareleri var sanki.. Siz ne dersiniz?

Sakaki
05-05-2013, 20:48
Bu adayda son durum bu şekilde, ara seyreltme yapıyorum.
Çok yoğun olduğundan bazı yapraklarsa sararma ve kuruma oluyor.
Uyanması da çok az oldu, taze sürgün miktarı diğer ardıça göre az :(
Bunda da bazı stres emareleri var sanki.. Siz ne dersiniz?

Sn alibaba9,

Ardıçla ilgili çok deneyimim oldu benim de.
Her defasında "bu sefer doğru yapıyorum" desem de mutlaka bir sorun oluyor ve sizin dediğiniz gibi stres emareleri baş gösteriyordu. Ardıçlarda gübreleme, su rejimi, budama gibi çok konuyu araştırdım ama sorun bunlar değil: Ardıç sıcağa, kuraklığa ve soğuğa çok dayanıklı, kanaatkar bir tür olmasına rağmen kesinlikle hava akımına ihtiyaç duyan bir yapısı var. Yeterli hava akımı alamadığında gelişmesi frene basmışsınız gibi durur, yeni ibreler vermez ve olanlar da sararıp dökülür, hatta ilerleyen safhalarda kabuklu bit sorunu yaşamanız büyük ihtimal! Bunları kötü deneyimlerle sabitlemiş durumdayım :)