PDA

View Full Version : çeltik

ilksenozturk
14-12-2012, 16:02
yemeği konuşuldu da bitkisi neden konuşulmasın pirincin :)

ekimi/ dikimi/ yetiştirmesi nasıldır?
saksıda ve belki de paludaryumda yetiştirmek mümkün müdür?
saksıda yetiştirdik diyelim, 1 bardak prinç elde eder miyiz acaba?
hani bir pişirimlik?:p

selis
14-12-2012, 16:13
hani bir pişirimlik?:p

Allah iyiliğinizi versin ;) Geldi mi tohumlarınız?
Gelsin de başlık açalım diye düşünüyordum ben de.. :rolleyes:

Geçenlerde sitede bilgi aradım, ama şöyle bir şey vardı.. http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/2167.htm

Sırf pirinç yetiştirmek için akvaryum alınır :p

Bu başlık da var.. http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/16469.htm

Yotube da Japonya'da yapılan Çeltik Festivali ile ilgili bir çok video izlemiştim.. Bizim tohumlar gelsin festivalini de yaparız :p

Nuri Murvet
14-12-2012, 19:44
Merhaba

Pirinç (çeltik) tohumu talebi olursa bu başlıktan Buradan (http://www.agaclar.net/forum/1068384-post349.htm) isteyebilirsiniz.

selis
14-12-2012, 20:06
Paylaşım başlığı da açılmıştı.. http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/29146.htm#post1068380

Nuri Murvet
14-12-2012, 20:22
Sayın selis

Başlığı yeni fark ettim...

Sayın Cumhur Tonba paylaşımda bulunmuş...

Çokta iyi yapmış...

Sucul bitki ve yetiştirme ortamı farklı olduğundan, fazla meraklısı olacağını tahmin edemedim...

Talep edenler yine olursa, tohum takas bankasında var olabileceğinin bilinmesi acısından haberdar etmek istedim...

Paylaşımların daha da çok olması dileği ile...

Cumhur Tonba
14-12-2012, 20:49
Hatırlatmakta fayda var.
Bizim buralar biliyorsunuz ki Türkiye'nin çeltik ambarı. Bazen aklıma gelirdi. Deneme yapmak için şöylr yarım metre, bir m² yerde susuz (Normal yetiştirmedeki gibi su vermeden) yetiştirebilirmiyim diye düşünürdüm. Evde denedim bir kaç defa. Ya unutkanlık, ya ihmal olmadı.
Bir gün yine kahveye giriyordum. ( Hatta onun fotoğrafları da olacaktı. Oğlumun bilgisayarda kaldı. (Bakalım biryerleden bulabilirsen ekleyeceğim). 50x50 cm genişliğide, hemen çeşmenin önünde bir boşluk vardı. Orada daha evvel bir fidan vardı. O an boştu. Yaklaşık bir apaz (tek elin içine sığacak kadar, yarım çay bardağı çeltik tohumu ektim. Su içen, elini yıkayan, yüzünü yıkayan gördükçe bir maşrapa su döktü. Ve gayet güzel yetişti. Hem de derin bir toprak olmadığı halde. Avantajı> yabani ot, hastalık, ve bitki zararlıları ile uğraşmadı. Ari bir bölge oldu onun için.

selis
14-12-2012, 20:52
Ne zamandır merak ettiğim için arıyordum.. Sağ olsun Cumhur Bey paylaşma inceliğini gösterdi..

Sucul bitki ve yetiştirme ortamı farklı olduğundan, fazla meraklısı olacağını tahmin edemedim...

Tohum dikimine daha çok var sanırım.. O süreçte bizimle, bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum..

Nuri Murvet
14-12-2012, 21:36
Sayın selis ,

Sayın Cumhur Tonba, bu paylaşımı gerçekleştirdiği için bende teşekkür etmek istiyorum.

Sucul bitkilerin üretimini yaptığımız fidanlığımızda bu yıl çeltik için ufak bir parsel ayırıp, ekeceğim...

Çeltiğin ekiminden,(Mayıs ayında) hasatına kadar olan aşamaları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım...

eylems
15-12-2012, 01:02
cumhur bey sizin bilginizin yanında ben bir hiç olsam da naçizane izninizle birkaç söyleyeceğim var. pirinç ya da çeltik yetiştirmek için evvela çok sıcak bol güneşli bir iklime ihtiyacınız var. akvaryuma gerek yok bence bir kovaya yarısına kadar besince zengin toprak koyup üstünede su eklemeniz yeterli tabi arada su takviyelemeniz lazım. birde farkında olmadan yaptığım bir deney var.
bahçemizin bir bölümünde yüzey suyu çıkıyor ve bir kısım toprak hep nemlidir buraya çeltik kuruturken tohum uçmuş olmalı ki çeltik büyüdü farkettim ve dokunmadım başak çıkardı başak boyun büktü ve kızardı anladım ki çok sulu olmayan bataklığa yakın nemli toprakta da yetişir. yine denemelerim sonucu şu sonuca ulaştım iklim ne kadar sıcak ve su ne kadar soğuksa pirinç kalitesi artıyor.

ilksenozturk
15-12-2012, 12:25
bilgi paylaşımlarınızdan çok mutlu oluruz.
çok heveslendik biz çeltik yetiştirmeye sanırım.

ben deliksiz kovalar ile deneme yapmayı düşünüyorum mesela.
mesela bizler sulu bir kovaya mı alalım, biraz daha büyüyünce mi suya doyuralım?

ve ciddiyim; biz bir pişirimlik prinç çıkartabilir miyiz acaba ;)

ilksenozturk
15-12-2012, 12:27
yine denemelerim sonucu şu sonuca ulaştım iklim ne kadar sıcak ve su ne kadar soğuksa pirinç kalitesi artıyor.

çok güzel bir bilgi bu, teşekkürler...
durgun su ısınacağı için bizim için bu zor olacaktır sanırım.

Cumhur Tonba
15-12-2012, 12:42
Bir m² lik bir alandan rahatlıkla (500-600 gr) çeltik elde edebilirsiniz. Randumanına göre bundan kabukları soyulup pirinç haline gelince 300-400 gr. pilav yapmaya hazır pirinç çıkar. Size tavsiyem yarım bir metre kare arası bahçenizde olan bir yere ekin. Olmayan çapı 30-40 cm ve derinliği 40-50 cm olan bir kapta deneyebilir. Gayemiz bu bitkiyi tanımak.

Sağ olsun Nuri Mürvet hanımefendi ufak bir parselde yapacağı fenemeyi sizlerle paylaşacak mış. Fotoğraf makinem olsa size ekimden hasata kadar olna evreyi fotoğraflaya bilirdim.

Toprağı (Ekeceğiniz yeri tava haline getirin. Yani kenarlar hiç olmazsa 5-6 cm yüksek olsun. Havuz gibi. Mayıs ayının ilk haftalarında 2-3 cm derinliğinde ekimi yapın. Sizce en pratik olan aklınıza geldikçe su verin. İnanın harika bir şekilde yetişecektir.

Hele ben tohumları yollayayım. Hep beraber adım adım uygulamaya geçeriz.

Cumhur Tonba
15-12-2012, 12:47
çok güzel bir bilgi bu, teşekkürler...
durgun su ısınacağı için bizim için bu zor olacaktır sanırım.

Sizin ekeceğiniz yerde zaten su gölllenmeye fırsat bulamayacak. Velev ki bir hortumla çeşmeden 24 saat devamlı az az akıtmazsanız.

Bu yolu da deneyen olabilir belki. Şimd her ekimde lazerle toprak düzleniyor. Su derinliğ 2-3 santimi geçmiyor. Evvelde tarlalar tesviye olmadığından bazı yerlerde 39-40 cm, bazı yerlerde 67-70 cm su olurdu.

ilksenozturk
16-12-2012, 17:53
Sizin ekeceğiniz yerde zaten su gölllenmeye fırsat bulamayacak. Velev ki bir hortumla çeşmeden 24 saat devamlı az az akıtmazsanız.

Bu yolu da deneyen olabilir belki. Şimd her ekimde lazerle toprak düzleniyor. Su derinliğ 2-3 santimi geçmiyor. Evvelde tarlalar tesviye olmadığından bazı yerlerde 39-40 cm, bazı yerlerde 67-70 cm su olurdu.

ben saksıda denemeyi düşünüyorum, dış alanda değil.

onda da bir miktar su, bir miktar toprak şeklinde dikim yapacağım.

heyecanlı mıyım neyim :)

selis
18-12-2012, 15:03
heyecanlı mıyım neyim :)
Hemen heyecanınızı yatıştırayım ;)

Bir tv dizisinde tarlalara çeltik ekme kararı alınıyor.. Plan proje konuşulurken, tarla sahibi ''Çeltik kanununa göre dikilecek tarla, en yakın köye 3 km. olmalıdır'' diyor.. :)
İçimden ''dizi filmler hep sallıyor'' dedim ama yine de merak ettim.. Gerçekten Çeltik Dikim Kanunu (http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/682.html) varmış..

Madde 2 - Çeltik ekecekler çeltik komisyonundan izin almaya mecburdurlar.

Sn. İlksenozturk siz çeltik dikmek için izin aldınız mı? :p :p

ilksenozturk
18-12-2012, 15:37
siz çeltik dikmek için izin aldınız mı? :p :p

daha da heyecanlandım; işin içinde bir de 'sır' olacak desenize :D
kimseye söylemeyelim, şşşşhhhhh:cool:

akgul1a
18-12-2012, 15:42
Sn selis
Çeltik izin dilekçesi örneği var.Sn ilksenoztürk çeltik ekmek için yararlanır diye düşünmüştüm..
KAYMAKAMLIK MAKAMINA
köyümüzün 3km yakınınna 20dönüm çeltik ekmek isiyorum.
yüksek müsadenizle izninize.
arzederim.
adres

selis
18-12-2012, 15:45
Çeltik izin dilekçesi örneği var

Çok işimize yarayacak sağ olun.. ;)
Alemsiniz vallahi :D

ilksenozturk
18-12-2012, 15:45
benimkisi şöyle olur;
:)

KAYMAKAMLIK MAKAMINA
evimizin 3 cm yakınına 1 m2 çeltik ekmek isiyorum.
yüksek müsadenizle izninize.
arz ederim.

en iyisi aramızda kalsın bu iş ;)

akgul1a
18-12-2012, 15:46
KAYMAKMALIK MAKAMINA
Apartmanımızın 3 katındaki balkonuna SAKSIDA 2avuç çeltik yetiştirmek istiyorum.
Yüksek müsadelerinize.
Arzederim

Cumhur Tonba
19-12-2012, 14:30
Şimdiden tanışın,

355861

Cumhur Tonba
25-12-2012, 21:53
Yarın tohumlarınız yola çıkıyor.

Bir de şunu öneriyorum, nasıl olur bilemiyeceğim fakat, İster benin başlığı buraya, ya da burayı benim başlığa taşısak (Birleştirsek) daha iyi olmaz mı acaba? Zaten ilerde ekenler, yetiştirenler fotoğraf gönderir, deneyimlerini paylaşır. Ayrı ayrı yerler, iklimler, ve tarz güzel bir deneyim olur.

selis
25-12-2012, 22:17
başlığa taşısak (Birleştirsek) daha iyi olmaz mı acaba?
Orada da kalıcı bilgiler var.. Size katılıyorum..
İzninizle, bana facebookta yazdığınız çeltik tanımını da kopyalamak istiyorum.. Çok etkileyiciydi.. ;)
Bu tanımla saksı-kova-akvaryum.. Hepsini yıkıp geçtiniz.. Bana daha büyük bir yer lazım ;)

Biliyor musun? Motorla giderken rüzgarı hissedersin ya. Çeltikçilerde , çeltik 30-40 cm. olunca rüzgarda çeltiğin dalgalanmasını oturup seyrederler. Sanki denizde dalgaları seyreder gibi. Öyle bir aşk ki o. Hiç bir şey kazanamayacağını bildiği halde, o dalgalanmayı görmek için çeltik ekenler var..

Cumhur Tonba
25-12-2012, 22:40
İnan ki selis az bile yazdım.
O dalgalanmayı bir göreceksiniz. Hele akşam güneşinin batımına yakın, bir renk çümbüşü oluşur. Yeşilin her tonu gözükür. Sanki denizdeki dalga hissini verir.

Evvelden çeltik tarımı en zahmatli bir tarı şekliydi. Parseller ufak, arazi eyimli çıkımlı. Gübreleme, ilaçlama elle yapılıyor. Bazı yerlerde su derinliği arazi tesviyesi olmadığından 60-70 cm e ulaşırdı. 20 senedir burdayım. Gördüm bunları. Biçerler paletli değildi. Günmnde 2-3 defa çamura saplanırdı. Şimdikiler şanslı. Traktörler kabinl, klimalı, müzik setli. Tarla halı saha gibi düzleniyor laserle. Her şey tıraktörle (ilaçlama, gübreleme dahil). Onların fotoğraflarını da koyacağım eskilerden.

Dolayısıyla o zor şartlarda bir de çeltiği yetiştirdimiy di, nasıl geçipte seyretmesin. Para da kazanıyordu. Şimdi bazen maliyeti çıkaramıyor inanın. 3 sene evvel çeltik fiatı 1500-2000 liraya kadar çıkmıştı bir ara. Şu an tonu 850- 11oo tL arası.

ilksenozturk
26-12-2012, 07:18
Yarın tohumlarınız yola çıkıyor.

Bir de şunu öneriyorum, nasıl olur bilemiyeceğim fakat, İster benin başlığı buraya, ya da burayı benim başlığa taşısak (Birleştirsek) daha iyi olmaz mı acaba? Zaten ilerde ekenler, yetiştirenler fotoğraf gönderir, deneyimlerini paylaşır. Ayrı ayrı yerler, iklimler, ve tarz güzel bir deneyim olur.

çok sevimdik cumhur bey, teşekkürler şimdiden
inşallah yılbaşı telaşında kargo şirketlerinin gazabına uğramayız :(

o dalgalanmaları biz de saksıda göreceğiz artık, napalım; bir sıfırdan iyidir.

Cumhur Tonba
26-12-2012, 14:22
Tohumlar bugün postaya verildi.

Hcmc: Dilerim vediğiniz caddede ptt tektir. 1353443896 Barkod numarası ptt

Tomvaist58: Ş.Akt.. adına gönderildi. 1353440871.Barkod numarası. ptt

Akgül1a: Sadece mah. adı ve apartman adı var. Elinize geçmezse daha sonra yine yollarım.

Sayın Selis: sizinki Yurt içi kargo ile gönderildi
Diğerleri (Bak o nun adı aklıma gelmiyor) (Aras kargo ve Yurt içi kargo değil) oda büyük bir şirket H ile başlıyordu herhalde. Neyse gidince ismine bakarım. MNG olması lazım.

Cumhur Tonba
27-12-2012, 14:12
MNG kargo çok hızlı galiba.

Biraz evvel İlksen Hanım çeltik tohumlarını teslim almış bile

ilksenozturk
27-12-2012, 15:07
ben de aynı hızda hareket edeyim bari
akşam çok küçük bir miktarını denemek istiyorum.
küçücük bir ekim yapacağım. zaten sera muamelesi yaptığım odada duracaklar,
bakalım, bakalım.

peyyide
27-12-2012, 15:08
Eeee, şimdi ne yapıyoruz? :)

çiftçi5234
27-12-2012, 15:11
23 saat 50 dakikada gelmiş ;)

Cumhur Tonba
27-12-2012, 21:19
Evet, MNG çok hızlı.
Peyyidenin yanı sıra Ben fakir ve pembegül de tohumları teslim almış.
PTT ninde hakkını yememek lazım. Çiftçi 5234 de teslim almış .

Cumhur Tonba
27-12-2012, 21:21
ben de aynı hızda hareket edeyim bari
akşam çok küçük bir miktarını denemek istiyorum.
küçücük bir ekim yapacağım. zaten sera muamelesi yaptığım odada duracaklar,
bakalım, bakalım.

Sera muamelesi yaptığınız odada duracaklarsa olur her halde. Bunlar da bizim için bir deneyim olacaktır

selis
27-12-2012, 22:44
Eee kimse fotoğraf eklememiş.. Tohumlar neye benziyor?
(Tabii ki pirince :p)
23 saat 50 dakikada gelmiş ;)
Bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum.. ;)
Bana da sabah 11 de mesaj geldi, bir türlü kargoya gidemedim..
Sabah erkenden alırım.. Teşekkür ederim Cumhur Bey.. ;)

akgul1a
27-12-2012, 23:16
Evet, MNG çok hızlı.
Peyyidenin yanı sıra Ben fakir ve pembegül de tohumları teslim almış.
PTT ninde hakkını yememek lazım. Çiftçi 5234 de teslim almış .
Hımm MNG KARGO, evde kimse olmayınca not bırakmış.Demekki benim kargo da gelmiş.
Sabah ilk iş MNG kargoya uğramak.
SELAMLAR ,SAYGILAR

Cumhur Tonba
27-12-2012, 23:25
Çeltik Tohumu. Pek yakın çekim değil fakat idare eder herhalde

357690

357691

357692

Cumhur Tonba
28-12-2012, 14:50
Tamaşa ve selis de tamam. Tohumlar teslim edilmiş.

selis
28-12-2012, 17:53
Cumhur Bey bu sene pilavlar bizden ;)
(Bana baldo yollamışsınız teşekkür ederim :p)

Tohumların bir kısmını etkinliğe bıraktım. Umarım isteyen olur da, bu güzelliği sayenizde herkes yaşamış olur..
Elinize sağlık. :)

Cumhur Tonba
30-12-2012, 21:01
İyi olmuş Sayın selis. Zaten içim içimi yiyordu bu sene neden biraz erken davranmadım diye. Seneye umuyorum ki daha çok birlikte olacağız. (Hele o güzel kekler, yemekler, pastalar varken oradan ayrılınır mı?)

Toprak Kız da tohumlarına kavuşmuş nihayet.

pembegül
02-01-2013, 20:52
Sayın cumhur tomba tohumlar için teşekkürler , şimdi bizde yetiştirdik hasat ettik :D diyelim kabuklarını nasıl soyucaz pilav yapmak için merak ettim bir püf noktası varmı bu işin acaba :D...

ilksenozturk
03-01-2013, 10:12
Sayın cumhur tomba tohumlar için teşekkürler , şimdi bizde yetiştirdik hasat ettik :D diyelim kabuklarını nasıl soyucaz pilav yapmak için merak ettim bir püf noktası varmı bu işin acaba :D...

soymadan da yapılıyormuş sanırım ama çok zor pişiyor deniyor.
ben de elimle tek tek nasıl yapacağım diyordum. malum; 500 gr alacağız :)

Cumhur Tonba
03-01-2013, 21:13
Sayın Pembegül, Sayın ilksenöztürk,
Benim de aklımda o vardı zaten. Maşallah sizler daha yetiştirmeden sormaya başladınız. Hiç de başıma gelmedi ki size akıl vereyim. Fakat buradaki ihtiyarlar, bilir herhalde pratik bir yol. Bakacağız çaresine. Not ettim.

çiftçi5234
03-01-2013, 21:37
Geniş bir örtüde yayvan bir kaba koyup, avuçlarınıza alıp ovuşturun, sonra üfleyin ;) Çıkan kavuzlar uçacaktır.

selis
03-01-2013, 21:42
Oooo diktik, çimlendi, büyüdü de..
Tek derdimiz hasat olsun ;)

çiftçi5234
03-01-2013, 21:48
Kavurucu sıcaklara karşı önlem alın, buzdolabının raflarını çıkartıp içine koyabilirsiniz ısıyı ayarlayıp :D

selis
03-01-2013, 21:59
buzdolabının raflarını çıkartıp
Yok artık :p
Ama, başaklar büyüyünce o dalgalanmayı görebilmek için vantilatör koyabiliriz karşısına.. ;)

ilksenozturk
06-01-2013, 21:12
Benim diktiğim tohumlar 0.5 cmlik sarı ve sivri filiz vermişler bile.
Yaaaa :)

selis
06-01-2013, 21:21
Yaaaa :)
Off bir an panik oldum :)
Eee ben dikmedim daha..
Sizin bebekler oda ısısında mı duruyor? Nereye diktiniz?
Fotoğraf çekmediniz mi?

Ben de istiyorum :)

ilksenozturk
06-01-2013, 21:25
İçeride duruyor benimkiler. Hernekadar ısıtılmıyorsa da çok da soğuk olmayan güneşli bir mekan. Fotoğrafta çıkabilecek kadar değiller . Bir de renkleri yeşil olmadığı için MacroMaker da pek işe yaramazdı.
Gerçi renkler doğal mıdır bilmiyorum.

Fatih Şengül
06-01-2013, 23:06
Antik Devrez Vadisi'nin suyuyla yetiştiği, Cumhuriyetin ilk pirinç fabrikasının kurulduğu, çeltik ve pilav festivalinin geleneksel olarak her yıl düzenlendiği, kahvaltıda bile pilav yenildiği, etrafımızda çeltik tarlası manzaralarının bol görüldüğü bir yerde yaşamama rağmen ayrıntılı olarak bilmediğim ve merak etmediğim bir konu açmışsınız, tebrikler :)
Araştırma ve yetiştirme çalışmalarınızda sizlere kolay gelsin diyorum...
Pirinç (http://www.tosya.bel.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=139)

ilksenozturk
07-01-2013, 08:38
o zaman fikrinizi alayım;
ben tohumları oldukça ıslak bir toprağa ektim ama su dolu değil üst kısımlar.
prinçler yüzmesin diye öyle yapmıştım, kendimce mantık yürüttüm :P

acaba su seviyesinin böyle kalması filizlere zarar verir mi?
köklendikçe eklemeyi planlıyordum suyu.

Cumhur Tonba
07-01-2013, 21:14
o zaman fikrinizi alayım;
ben tohumları oldukça ıslak bir toprağa ektim ama su dolu değil üst kısımlar.
prinçler yüzmesin diye öyle yapmıştım, kendimce mantık yürüttüm :P

acaba su seviyesinin böyle kalması filizlere zarar verir mi?
köklendikçe eklemeyi planlıyordum suyu.

Sık sık ıslatın. Bilmiyorum saksıya mı ektiniz.

Cumhur Tonba
14-01-2013, 19:47
Hadi az kaldı. Sayılı günler gelir geçer.
Göz açıp kapatıncaya kadar çeltik ekme vakti gelecek. Ne kaldı şurada mayıs ayına. Bir bakmışsınız bu sayfa canlanmaya başlayacak.
Şimdilik istirahat.

Cumhur Tonba
14-01-2013, 19:50
Sayın İlksen Öztürk,
Siz içerde ekim yaptığınıza göre muhakkak bir kaba ektiniz. Kapta suyu göllendirmeyin. Kökler oksijensizlikten boğulabilir. Gerçi çeltik tarlalarda devamlı su altında fakat her daim akıyor. Oksijence zengin.

ilksenozturk
15-01-2013, 08:07
Sayın İlksen Öztürk,
Siz içerde ekim yaptığınıza göre muhakkak bir kaba ektiniz. Kapta suyu göllendirmeyin. Kökler oksijensizlikten boğulabilir. Gerçi çeltik tarlalarda devamlı su altında fakat her daim akıyor. Oksijence zengin.

aynen dediğiniz gibi yapıyorum Cumhur bey, ıslak bir toprak ama üstten hava almasını engelleyecek kadar cılk su değil.
teşekkür ederim
şuan sipsivri ve açıkkahverengi şeklinde uzuyorlar, 3-4 cm oldular.
takipteyim:rolleyes:

pomodoro
15-01-2013, 20:50
Marketlerde satılan kahverengi pirinç filizlenir mi? Şu videoda herhangi bir kahverengi pirinçten üretilebileceği söylenmiş. Ama acaba onların kahverengi pirinciyle bizimki farklı mıdır?

Growing Rice - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=CKCV8ok3x3s)

eylems
16-01-2013, 03:24
kabuğu soyulmuş pirinç çimlenmez. Ayrıca çeltik kabuğundan elde edilen tozun metal parlatmada kullanıldığını, pirinç kabuklarının toprağı daha esnek yapmak için özellikle yumrulu bitkiler için iyi bir ortam oluşturduğunu. pirinç bitkisinin sivrisinekler için cennet olduğunu( ki bunu yaşadım ilaçlama yaparken her tertibatı almama rağmen yaklaşık 200 sivrisine ısırığına maruz kaldım) ve çeltik tozunun süper bir alerjen olduğunu biliyor muydunuz :) bu tehlikeler bir kova çeltikten rahatsız edici boyutlara ulaşmaz. Ayrıca çeltiklerinizi ekmek için mayısı beklemelisiniz. temmuz gibi yaprak gübresi vereceksiniz de benim kafama takılan kabuğunu soymanız bayağı bir iş ayrıca dış kepeğini nasıl soyacaksınız bu da ayrıca bir iş.

selis
22-01-2013, 13:52
ayrıca dış kepeğini nasıl soyacaksınız bu da ayrıca bir iş.
Verdiğiniz bilgiler şahane.. Sivrisinek mevzuusuna değinmeniz de yerinde olmuş.. ;)
Ayrıca bu sayfada çeltik dikecek olanlar sadece meraklarını giderecekler..
Fazla bir beklentileri olacağını sanmıyorum ;)

Kapta suyu göllendirmeyin. Kökler oksijensizlikten boğulabilir..
Küçük bir saksıya, bir tutam kadar attım.. Üzerini örtecek kadar toprak ekledim..
Toprağını aşırı çamurlaştırmadan arada fısfıslıyorum.. Bulunduğu yerde gündüz soba yanıyor..
Gece oda sıcaklığı ne kadar düşüyor bilemiyorum..

Bugün 6. gün.. :)

pomodoro
22-01-2013, 16:24
Verdiğiniz bilgiler şahane.. Sivrisinek mevzuusuna değinmeniz de yerinde olmuş.. ;)
Ayrıca bu sayfada çeltik dikecek olanlar sadece meraklarını giderecekler..
Fazla bir beklentileri olacağını sanmıyorum ;)

Küçük bir saksıya, bir tutam kadar attım.. Üzerini örtecek kadar toprak ekledim..
Toprağını aşırı çamurlaştırmadan arada fısfıslıyorum.. Bulunduğu yerde gündüz soba yanıyor..
Gece oda sıcaklığı ne kadar düşüyor bilemiyorum..

Bugün 6. gün.. :)

Çoooook şirin gözüküyorlar, güle güle büyütün :D Lütfen ilerleyen günlerde yeni resimler de ekleyin. Tohum bulabilirsem ben de denemek istiyorum. Yemeklik üreteceğimden değil elbet, bitkisi çok hoşuma gidiyor.

selis
22-01-2013, 19:21
Tohum bulabilirsem ben de denemek istiyorum.
Cumhur Bey'in yolladıklarından Tohum Bankası için Halil Bey'e götürmüştüm fakat etkinlik sonuna kaldığı için yetişmedi.. Kalan tohumlar için listeler açıklanacak.. Tekrar istek yapmak isterseniz, çeltik tohumu var, aklınızda olsun ;)
Heyecanımı paylaştığınız için de teşekkür ederim.. Yeşil yaprakları görür görmez fotoğraf çekeceğim ;)

pomodoro
22-01-2013, 19:41
Tekrar istek yapmak isterseniz, çeltik tohumu var, aklınızda olsun ;)

Tohum Takas Şenliği sayesinde "deli" gibi tohumum var. Baharda başlayıp her gün bir tohum eksem yaz ortası ancak bitiririm. "Bir de çeltik tohumu istiyorum" demek şımarıklık olur artık :) O da seneye kalsın. Ama sizi yakın takipteyim. Yeni resimleri sabırsızlıkla bekliyorum...

ilksenozturk
24-01-2013, 08:53
Yeşil yaprakları görür görmez fotoğraf çekeceğim ;)

benimkiler 10 cmyi geçti ama hala yeşil değil :)

selis
08-02-2013, 11:47
Sadece meraktan, deneme amaçlı diktiğim pirinçlerin yaklaşık 12 günkü halleri..
368268
Zaten, minik bir saksıya azıcık toprak atmıştım.. Büyüme yavaşlayınca içine bakmaya karar verdim..
368269
Kök gelişimi çok hızlı, saksıda yetiştireceksem oldukça büyük bir saksıya ihtiyacım olduğunu böylece anladım..
368270
Saksının dibine biraz daha toprak ekleyip tekrar diktim.
Ve, bugünkü halleri.
368271

pomodoro
08-02-2013, 12:03
Şu halleriyle buğday çimine benziyorlar :) Nasıl da tazecik gözüküyorlar. Güle güle büyütün...

ilksenozturk
08-02-2013, 15:19
süper olmuş ufaklıklar sn selis:)

Nuri Murvet
08-02-2013, 18:34
Merhaba sayın selis,

Pirinç fideleriniz hazır...

3-5 adetlik demetler halinde, araları 15-20 cm aralıklarla uygun bir yere ekimini yapmalısınız.

Bulunduğu saksıda, bundan sonra çeltik fideleriniz gerilemeye başlayacaktır.

Harika görünüyorlar...

Ellerinize sağlık...

Kolay gelsin...

selis
08-02-2013, 20:14
3-5 adetlik demetler halinde, araları 15-20 cm aralıklarla uygun bir yere ekimini yapmalısınız...
Sayın Nuri Mürvet Hocam.. Hoşgeldiniz.

Dediğinizi yapayım yapmasına da, şu sıralarki hava durumu bahçede büyümelerine izin verir mi sizce? Evde büyükçe bir kovaya ya da saksıya diksem diye düşünüyorum ama kedim müsade etmiyor buna, yapraklarını yiyor..

Cumhur Tonba
25-04-2013, 09:16
Merhaba.
Vakit gelmeye başladı. Sayın Selis fotoğrafları yüklemiş. İşte o yetişen fideleri toprağa dikebilir. Yarım metrekarelik yere 30-40 adet dikse yeter. 10 güne kadar çeltik tohumlarını toprakla buluş tura bilir siniz.

Cumhur Tonba
03-05-2013, 23:24
Yok mu tohumları toprakla buluşturan.
Vakit geldi artık.

Cumhur Tonba
04-05-2013, 12:39
Çeltikçiler nerelerdesiniz?
Havalar ısındı. Atın artık tohumları.

Cumhur Tonba
05-05-2013, 12:33
Anlaşılan çeltik tohumları unutuldu. Özelden tek tek aramam lazım.

Hele birkaç gün daha bekleyelim bakalım.

akgul1a
07-05-2013, 00:13
Ben ektim ama inşallah çıkar.[ekilen yer kumsal yer]
saygılar

Cumhur Tonba
09-05-2013, 22:46
Aklınıza geldikçe sulayın. Çıkacağına eminim.

samlenaklov
27-11-2013, 18:25
çeltükçilik öle kolay bir iş değildir :)Daha çok gelişmesini istiyorsanız ayda 5 kilo yerine 10 kilo yiyin :)

Cumhur Tonba
29-06-2017, 11:06
Kahvede sohbet ediyorduk. Bir arkadaş ilaç sordu. Daha sonra mevzu çeltiğe kaydı. Bir konu için tabletten arama yapayım dedim. Aaaaaa. Agaclar. Net. Hemen tıkladım. Çeltik tohumu göndermişim. Ekenler, fotoğrafı yollayanlar, kavuzu nasıl soyacağız diyenler anılara daldım. 3 sayfa. Tek tek okudum.

Cumhur Tonba
29-06-2017, 11:25
652857
Bu senenin çeltiği. Yaklaşık bir aylık.