PDA

View Full Version : Yükseltilmiş sebze yatakları

birnefestoprak
04-10-2012, 21:06
Uzun bir sure herhangi bir kimyasalla islenmemis suntadan yapilan yukseltilmis yataklar kullandim fakat bunlar asiri yagmurlara ve tahta kurdu istilasina dayanamayarak curuduler. Simdi butun bu yataklari geri donusturulmus plastikten yapilan yataklarla degistiriyorum. Bunlar cok duraylilar ve siyah renklerinden dolayi isiyi cok iyi emme ozellikleri var. Yillarca kullanabilirim. Tabii bir de sunta uzerinde kolayca olusabilen cesitli mantarlari barindirma gibi bir sorun da ortadan kalkmis oluyor.

Biraraya getirme asamasini ve iclerine dolduracagim malzemeyi resimlerle gosterecegim. Bu mesajdaki ikinci resimde gordugunuz kartonlari toprak malzemesinin altina yabani otlarin topragi istila etmesini onlemek ve cesitli koklerin yatak disina yonlenmesini saglamak icin kullandim. Bunlar zaten kisa bir surede bozunup topraga karisacaklar.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:07
Yataklarda kullandigim temel toprak karisimi ise asagidaki resimde. Bu karisim, peat, organik bahce topragi ve yanmis buyukbas hayvan gubresinden olusuyor. Genelde her ucunden de asagi yukari 1/3 oraninda karistiriyorum.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:15
Sonraki asama su tutma ozelliginden yararlanarak topragin su ihtiyacini azaltmak ve koklerin toprak icinde daha rahat ilerlemesini saglamak icin vermikulit eklemek. Iyi drenaj sagmalak icin perlit de tercih edilebilir; ancak ben perlitin hem gorunusunu ve hem de toprak sulandigi zaman yogunlugundan dolayi yuzeyde birikmesini hic sevmiyorum. Vermikulitten cok memnunum. Vermikuliti ekledikten sonra toprakla iyice ve altli ustlu karismasini sagliyorum.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:20
Evlerin arka bahcesinde bu sekilde insan eliyle hazirlanmis toprak karisimlarinin cesitli mineraller ve bitki besinleri acisindan ideal hale gelmesi ortalama yedi yili aliyor. Dolayisiyla, yataklar icin hazirladigim karisim ne kadar zengin olsa da hemen dengeli bir yapiya kavusmasini beklemek yanlis olur. Yalniz, o yonde attigim adimlarin en onemlilerinden birisi topraga cesitli iz elementleri kazandiracak kaya tozunu (rock dust) eklemek. Kaya tozunu da ekleyip topraga iyice yediriyorum.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:23
Sira geldi yengec kabuklarindan yapilan yengec besinini eklemeye. Yengec besini hem ozellikle domates ve biberlerin bol miktarda ihtiyac duydugu kalsiyum ve magnezyumu saglayacak, hem de yavas yavas bozunan azot ve fosfor besinlerini topraga kazandiracak. Benim kullandigim yengec besininin yuzde N-P-K oranlari 2-3-0, kalsiyum orani 23 ve magnezyum orani 1.33.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:31
Yengec besinini de toprak karisimina yedirdikten sonra deniz yosununu ekliyorum. Yosunun, bahcede kullandigim mucizevi bir urun oldugunu dusunuyorum. Icindeki dogal buyume hormonlari ve iz elementler, potasyumla birlesince bitkilerin kuvvetli kokler olusturmasina, hastaliklara ve kurakliga daha direncli hale gelmesine yardimci oluyor. En azindan benim gozlemim boyle. Yosunun domatesler uzerindeki olumlu etkisini 2-3 gun icinde gordugum zamanlar oldu. Suda eriterek hazirladigim yosun karisimlarini domateslere verdikten sonra domates fidanlarinin saplarinin cok kisa surelerde kalinlastigini ve yapraklarin cogalarak kalinlastigini gozlemledim. Benim kullandigim yosunun yuzde N-P-K oranlari 1-0-2.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:34
Daha sonra tozlastirilmis alfalfa besinini ekliyorum. Bu besin de dogal buyume hormonlarina sahip ve toprak icindeki mikroorganizma aktivitesini arttiracak. Icindeki yuzde N-P-K oranlari 2-0-0.

peyyide
04-10-2012, 21:36
Uzun bir sure herhangi bir kimyasalla islenmemis suntadan yapilan yukseltilmis yataklar kullandim fakat bunlar asiri yagmurlara ve tahta kurdu istilasina dayanamayarak curuduler. Simdi butun bu yataklari geri donusturulmus plastikten yapilan yataklarla degistiriyorum. Bunlar cok duraylilar ve siyah renklerinden dolayi isiyi cok iyi emme ozellikleri var. Yillarca kullanabilirim. Tabii bir de sunta uzerinde kolayca olusabilen cesitli mantarlari barindirma gibi bir sorun da ortadan kalkmis oluyor.

Biraraya getirme asamasini ve iclerine dolduracagim malzemeyi resimlerle gosterecegim. Bu mesajdaki ikinci resimde gordugunuz kartonlari toprak malzemesinin altina yabani otlarin topragi istila etmesini onlemek ve cesitli koklerin yatak disina yonlenmesini saglamak icin kullandim. Bunlar zaten kisa bir surede bozunup topraga karisacaklar.

Ellerinize sağlık sn. birnefestoprak, çok güzel olmuş. Ben de böyle birşey hazırlamak istiyordum. Tahtadan yapacaktım ama sizin malzemeler daha mantıklı geldi.
Bu plastik malzemeleri nereden temin ettiniz acaba?

birnefestoprak
04-10-2012, 21:37
Baskaca sevdigim bir urun de yesilkum (greensand). Normalde killi topraklari gevsetmekte cok etkili olan bu urunu yukseltilmis yataklarda kullanmayi seviyoruml. Icindeki yuzde N-P-K oranlari 0-0-0.1.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:43
Son olarak icindeki yuzde N-P-K oranlari 3-4-4 olan Espoma marka Garden-tone'u topraga karistirmaya geldi. Bu urun buyuk miktarda organik ve icinde bol miktarda ve cesitli mycorrhizae var. Bahcede kullandigim en iyi urunlerden birisi bu.

çiftçi5234
04-10-2012, 21:44
Bu toprak toprak değil, bomba :D

birnefestoprak
04-10-2012, 21:52
Butun bunlarin ustune yapilacak en onemli uygulama ise gubreyle eklediklerime ek olarak suda mycorrhizae cozerek toprak karisimina yedirmek. Ben 1.5 metrekarelik bir alan icin yaklasik 8 litrelik suya asagi yukari 1 corba kasigi kadar mycorrhizae ve pekmezi (molasses) basincli su iyice sirkulasyon yaptiracak sekilde karistirip karisimi topraga iyice yediriyorum. Mycorrhizae konusunda dikkat edilecek konulardan bir tanesi de mycorrhizaenin uygulandigi toprakta hizlica cozunen yuksek oranda fosforun olmamasi. Toprakta yavas yavas bozunan dogal gubreler icin sorun yok ancak cabuk cozunecek kimyasal gubre kullaniyorsaniz, gubrenin icindeki yuzde fosfor oraninin 4'u gecmemesine dikkat edin. Aksi takdirde mikroorganizmalarin cogalmasini yavaslatmis hatta onlemis olursunuz.

Normalde butun bu islemleri yaptiktan sonra ekimden once 1 ay kadar beklemeyi tercih ederim; ancak su anda diger yataklarda yerim kalmadigi icin birkac gun icinde yeni hazirladigim yataklara ekim yapmaya baslayacagim.

birnefestoprak
04-10-2012, 21:56
Ellerinize sağlık sn. birnefestoprak, çok güzel olmuş. Ben de böyle birşey hazırlamak istiyordum. Tahtadan yapacaktım ama sizin malzemeler daha mantıklı geldi.
Bu plastik malzemeleri nereden temin ettiniz acaba?

Turkiye'de bu tip urunlerin pazari cok gelismedi; ancak benim yasadigim yerde bulmak cok kolay. Geri donusumle elde edildigi icin de ayrica guzel. Yurtdisina gonderiyorlar mi bilemiyorum ama su adreste var: Grow Bed Raised Beds | Buy from Gardener's Supply (http://www.gardeners.com/Grow-Beds/34-381RS,default,pd.html?start=4&q=raised%20bed). Ilk sefer icin biraz pahali gelebilir ama cok uzun yillar kullanilabilecegi icin uzun vadede mantikli geliyor. Tabii plastik yataklarin bir suru baska secenekleri de var. Ben ozellikle derin olanini sectim ki kokler istedikleri gibi yayilabilsinler.

Kültigin
04-10-2012, 22:02
Bütün bu harika çalışmanın maliyetlerini de biraz anlatırmısınız sayın Birnefestoprak?

Doğrusu çok özendim çalışmanıza. Bu hazırladığınız toprağa sopa soksanız, ertesi gün kök salar yeşerir herhalde. Ellerinize sağlık.

Maceranızı merakla takip edeceğim.

birnefestoprak
04-10-2012, 22:21
Ben bahceyle ugrasmayi cok sevdigim icin begendigim bir urun oldugu zaman deneme amacli dayanamayip aliyorum. Bir bakima hastalik gibi :D Benimkisi tamamen deneysel amacli ve kucuk bir bahcede yapilan yuruttugum bir hobi. Tabii bu tip bir uygulama buyuk alanlarda ve tarlalarda maliyet acisindan zor olabilir. Buyuk alanlarda gorece daha dusuk maliyetli olacak sekilde sadece yosun ve pekmezden olusan bir karisimi yapraklara puskurterek bile iyi sonuclar almak mumkun.

Maliyete gelince: kullandigim kaya tozu 20 kg agirliginda bir pakette geliyor. Bunun fiyati asagi yukari 90 lira ama bana 2 sene kadar yetiyor. Kullandigim 3-4-4 gubrenin agirligi 10 kg ve fiyati 50 lira civarinda, 3 yetistirme sezonu kadar yeterli oluyor. Neticede butun urunleri karistirdigim icin, hepsinden cok miktarda boca etmek asiriya kacmak olur. Organik de olsa topraga yuksek miktarda azot vermemek gerek ki yeraltisuyu kirlenmesin.

Maliyeti dusurmek icin size cok faydali bir ipucu vereyim, Amerikan yerlilerinin kullandigi koku yuzyillar oncesine dayanan bir yontemdir. Hic gubre almaniza gerek yok, yasadiginiz yerde balik satan bir hal varsa ya da surekli alisveris yaptiginiz bir balikci varsa oraya gidip balik kafalarini ve diger balik artiklarini rica edin, bunlar nasilsa cope gidiyor. Sonra bahcenizde sonraki sezon bitki yetistireceginiz bolume bu artiklari gomun. Siz bahcenin baska bir bolumunde bitkilerinizi yetistirirken artiklari gomdugunuz topragi bir mevsim boyunca dinlendirin. Sonraki mevsimde kullanacaginiz bu toprakla en az benimki kadar iyi sonuclar almamaniz mumkun degil. Balik artiklari bozundukca topragi zenginlestirip mikroorganizma faaliyetini cok miktarda arttirmis olacaksiniz. Zenginlestirdiginiz kisimda ekim yaptiginiz sirada da topragin baska bir kesiminde ayni uygulamayi gerceklestirip sirkulasyonu saglayabilirsiniz. Benzer sekilde kahve artiklarini ve filtrelerini (filtre kahve iciyorsaniz), asiri miktarlarda ekleyip topragin asiditesini bozmamak kaydiyla, ekleyip topragi zenginlestirebilirsiniz ama hangisini tercih edecegimi sorarsaniz kesinlikle balik artiklarinizi denemenizi tavsiye edecegimi soylerim.

Bütün bu harika çalışmanın maliyetlerini de biraz anlatırmısınız sayın Birnefestoprak?

Doğrusu çok özendim çalışmanıza. Bu hazırladığınız toprağa sopa soksanız, ertesi gün kök salar yeşerir herhalde. Ellerinize sağlık.

Maceranızı merakla takip edeceğim.

birnefestoprak
04-10-2012, 22:36
Tabii tam anlamiyla toprak haline donusmesi yillar alacak ama fena bir baslangic sayilmaz :D

Coco-peat (ya da peat moss) gibi toprak karisimi malzemesi bulmakta zorlananlar icin bir tavsiyem olacak: Eger erisim imkaniniz varsa cevrenizde agaclarin kesilen parcalarini (woodchips) ya da agac diplerinde biriken ufak parcalari iyice ufalayip (yeterince ufak degilse makineden gecirilebilir) genis bir alana serin. Yine erisim imkaniniz varsa, mantar sporlarini bu alana serpip iyice sulayin (mantarlar buyuyup yasam dongulerini tamamladikca bozunacaklar). Bunun yerine agac parcalarinin uzerine bozunmayi hizlandirmak icin mycorrhizae da serpebilirsiniz (bozunmayi hizlandirmak icin alfalfa da deneyebilirsiniz). Belli araliklarla parcalari alt ust edip bozunana kadar bu isleme devam edin. Sonucta elde edeceginiz sey bitkiler icin son derece yararli, cok iyi su tutan ve coco-peat yerine gececek bir kompost malzemesidir. Surekliligini saglamak icin de eski kompost hazir olmadan baska bir alanda yenisine baslamak yerinde olur. Bu islem hemen sonuc vermez fakat 2-3 sene icinde mutlu edecek uzun vadeli bir yatirim gibi.

Bu toprak toprak değil, bomba :D

birnefestoprak
04-10-2012, 22:52
Bir de benim uyguladigim yontemin Mel Bartholomew'un 70'li yillarda onculugunu yaptigi ve uzun yillar ABD'nin devlet televizyonu PBS'te yayinlanan programinda uygulamalarini anlattigi "square foot gardening" (footkare bahceciligi-foot Amerikalilarin kullandigi uzunluk birimi- bize metrekare bahceciligi seklinde uyarlanabilir) oldugunu hatirlatmakta fayda var. Bu yontem, her footkareye sebze cesidine bagli olarak belli miktarda sebze ekilmesi uzerine kurulu. Ornegin 1 domates 1 footkareye, 1 biber 1 footkareye, sanirim 8 fasulye fidesi yine footkareye gibi. Bu yontemin esasi ise yogun Fransiz bahceciligine, yani sebzeleri dip dibe, yerden kazanacak ve arkadas bitkileri bir arada dikecek sekilde yetistirmek uzerine kurulu.

ekizilaslan
13-01-2013, 14:33
sayın birnefes toprak bu sebze yatağı ürünleri ülkemizde satılmaya başlandı mı veya satıldığını bilen başka biri var mı?

birnefestoprak
26-01-2013, 01:50
Maalesef urunlerin bircogunu Turkiye'de bulabileceginizi sanmiyorum.
sayın birnefes toprak bu sebze yatağı ürünleri ülkemizde satılmaya başlandı mı veya satıldığını bilen başka biri var mı?

hcelikors
10-02-2013, 15:10
Türkiye'de olmayan veya temini güç olan bu sebze yataklarını yaptırmak için bazı teknik bilgilere ihtiyacım var.Örneğin, parçaların yüksekliği; parçaların birbirleri ile nasıl bağlandığı; parçaların ne kadarlık kısmının toprağa gömüldüğü; sebze yatağının optimum genişliği, gibi.
Bu konularda tecrübeli arkadaşların yardımını heyecanla bekleyeceğim.

ciroz
11-02-2013, 00:55
Türkiye'de olmayan veya temini güç olan bu sebze yataklarını yaptırmak için bazı teknik bilgilere ihtiyacım var.Örneğin, parçaların yüksekliği; parçaların birbirleri ile nasıl bağlandığı; parçaların ne kadarlık kısmının toprağa gömüldüğü; sebze yatağının optimum genişliği, gibi.
Bu konularda tecrübeli arkadaşların yardımını heyecanla bekleyeceğim.

Sn. hcelikors,

http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/16978.htm

konusunu incelerseniz detayli bilgilere ulaşabilirsiniz...

aigneis
16-02-2014, 18:49
İyi günler. Çok güzel bir çalışma olmuş ancak Türkiye'de uygulaması çok zor. Bahsettiğiniz ürünlerin neredeyse hiç biri burada yok.

Biz de küçük bir yatak yapmayı planlıyoruz. Böyle plastikler hiç bir yerde görmedim. Sunta yatakları söküp bir sonraki yaz yeniden kurmak çok mu zor olur sizce? **** bir kaç sene kullanıp sonra onu atıp yeniden mi yapmak gerekir?

hideline
20-04-2014, 18:30
Bu ürünleri Türkiye'de bulamıyorsak biz onlara gideriz :) Sayın Birnefestoprak yok mu bi yeşil kart yollasan oradan :P

bilenyum
19-06-2014, 13:04
bu güzel uğraşınızın sonucunu misliyle almışsınızdır umarım.Ellerinize sağlık

Ghozty
09-02-2016, 00:05
Merhaba
Yükseltilmiş sebze yataklarını prefabrik yapılarda kullanılan sandwich panel ile oluşturmak mümkün müdür?
Fikri olan?

Muda
09-02-2016, 09:37
Bahsettiğiniz benim bildiğim sandwich panel ise mükemmel olur. Önemli olan toprağı tutmanız. Ortadaki köpükten dolayı ısı da geçirmeyeceği için köklerin güneş nedeni ile yanması da önlenmiş olur.

Ghozty
09-02-2016, 12:18
Sayın Muda

Muhtemelen evet.

Kısaca

Sandviç Panel Nedir?

Sandviç Panel, iki kat boyalı galvaniz sac veya alüminyum levha arasına
muhtelif kalınlık ve yoğunlukta poliüretan enjeksiyon uygulanarak imal edilen
kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesidir.

Genelde dış cephe veya çatı kaplaması olarak kullanılan malzemeden bahsediyorum. Dekoratif oldukarı için aslına bakarsanız bu malzemeyi düşündüm.

Tek çekincem, bu malzemenin geçirgen olmaması nedeni ile acaba toprağın havalanması engellenir mi şeklinde oldu.

Her ne kadar alt kısım açık kalacak olsa da yanlardan da hava alması gerkir mi acaba diye düşündüm.

Türkye'de hazır yükseltilmiş bahçe aparatları bulmak çok zor, bulsanız da eğer bir kaç yüz m2 alan için istediğinizde bir hayl masraflı oluyor.

Ahşap malzemenin de bir kaç yık içerisinde yenilenmesi gerekeceğini düşünüyorum.

Nisan ayından önce yükseltilmiş yatak konusunu halledebilrsem Nisan ve Mayıs aylarında ekim işlerine başlamayı planlıyorum.

Bahsettiğiniz benim bildiğim sandwich panel ise mükemmel olur. Önemli olan toprağı tutmanız. Ortadaki köpükten dolayı ısı da geçirmeyeceği için köklerin güneş nedeni ile yanması da önlenmiş olur.

kiziltan
09-02-2016, 12:55
Hurdacilarda satilan mavi, plastik bidonlari boylamasina keserseniz 2 adet 1 metre x 60 cm yataginiz olur. Bilgi icin, 11 foot kare yaklasik 1 metrekaredir. Eski metal kuvet, ve ya plastik bebek kuveti de bu ise yarar.

Ghozty
09-02-2016, 13:14
Sayın Kızıltan,

Haklısınız, aslına bakarsanız, inşaat artığı kereste ve tahta parçaları ile bunu yapmak mümkün. Benim derdim, görsel olarak da doyuracak bir bir şeyler ortaya çıkması.

Ayrıca bir kaç m2 yatak yeterli değil. Yatak kullanacağım alan yaklaşık 1200 m2 lik bir bahçe. Toprak son derece verimsiz ve taşlık. Sebze yatakları ile toprak ihtiyacını minimum düzeyde tutarak sadece ekilecek alanların yeni toprak ile doldurulmasını sağlama düşüncesindeyim.

Hurdacilarda satilan mavi, plastik bidonlari boylamasina keserseniz 2 adet 1 metre x 60 cm yataginiz olur. Bilgi icin, 11 foot kare yaklasik 1 metrekaredir. Eski metal kuvet, ve ya plastik bebek kuveti de bu ise yarar.

MeyveliTepe
09-02-2016, 15:07
Briket gibi bir malzeme de kullanabilirsiniz. Neticede ahşap malzemenin hepsinin bir ömrü var.

dongyul
10-02-2016, 13:28
Bu yazıları görünce aklıma bir kaç yıl önce izlediğim bir belgeselde gördüğüm sebze bahçeleri geldi. İşlemesi kolay, kullanışlı, dayanıklı, ne yağmurdan etkilenir nede güneşten ayrıca ağaçtan yapma sebze adalarındaki olumsuzluklarla karşılaşılmaz... Eskiden çatılardan kullanılan betondan yapma oluklu çatı örtülerini kullanmışlar onları belli ölçülerde taş motoru ile kesip yapmışlar çok hoşuma gitti...sizlerle paylaşmak istedim...

Fotoğraf da görüyorsunuz..
595193

Ayrıca altdaki videonun 4.03 dakikasından sonra yapılan sebze adalarını görebilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=zyZayC8gCeE

kiziltan
10-02-2016, 14:00
Sn. Ghozty

Buyuk bir alan icin dusunuyorsaniz, topragi belli olculerde havuz seklinde kazip icerisine naylon dosemeyi deneyebilirsiniz.

" Taze yesil sogan uretimhanesi " basliginda ilk fotograflar aciklayici olabilir.

Yukselterek yapmak maliyetli olabilir.
Saglicakla kaliniz

Taşlıbahçe
10-02-2016, 14:26
Sn. Ghozty

Buyuk bir alan icin dusunuyorsaniz, topragi belli olculerde havuz seklinde kazip icerisine naylon dosemeyi deneyebilirsiniz.

" Taze yesil sogan uretimhanesi " basliginda ilk fotograflar aciklayici olabilir.

Yukselterek yapmak maliyetli olabilir.
Saglicakla kaliniz

Zorda kalınmadıkça, yani yağış almayan çöllerde bahçecilik yapmıyorsak yatak altına naylon döşemek tercih edilmemeli bence. Yağış alan yani suyun kontrolümüz dışında geldiği yerlerde drenaj çok önemli.

Taze soğan üretimiyle ilgili olan başlıkta naylonlara delikler açmışlar ve derinliği 25 cm tutmuşlar ki soğan sığ köklü ama pek çok bitki için yetersiz bir derinlik. Kurulan bu sistem soğan gibi sığ köklüler için tasarlanmış gibi görünüyor.Naylon üstündeki harç ve naylon kolayca değiştirilebilir bu durumda. Ama yine de bunca naylonu tercih etmezdim.

Ghozty
10-02-2016, 16:37
Sayın dongyul,

Paylaşımınız için teşekkürler.

Evet, betopan denilen, beton talaş karışımı bir malzeme bildiğim kadarı ile. Düz olanları da var. Aklıma gelmişti ama ince olduğu için vazgeçmiştim. Bu kadar büyük alanlarda yapıldığına göre problem olmuyor sanırım. Denenebilir.

Sandviç panelde kalınlık 20 cm'ye kadar çıkabiliyor. Bu yüzden daha mantıklı gelmişti. Ama paylaşımlarınızı görünce tekrar düşünmeye karar verdim.

Bu yazıları görünce aklıma bir kaç yıl önce izlediğim bir belgeselde gördüğüm sebze bahçeleri geldi. İşlemesi kolay, kullanışlı, dayanıklı, ne yağmurdan etkilenir nede güneşten ayrıca ağaçtan yapma sebze adalarındaki olumsuzluklarla karşılaşılmaz... Eskiden çatılardan kullanılan betondan yapma oluklu çatı örtülerini kullanmışlar onları belli ölçülerde taş motoru ile kesip yapmışlar çok hoşuma gitti...sizlerle paylaşmak istedim...

dongyul
10-02-2016, 17:01
Bence elden çıkma bu tarz çatı örtüleri alın eminim bedava bile verirler taş motoru ile istediğiniz yükseklikte kesebilirsiniz.. İçine en güzelinden elenmiş toprak sonrasında eni 1 metre boyutlarında tasarlarsanız işinizi kolaylaştırır. Her adaya 3 sıra damlama sulama çekin ve bu adaları kışın ve ilkbaharda tufanda sebzecilik için üstünü alçak tünellerle kapatırsanız portatif şekilde yılın 365 günü ürün alırsınız...

Vallahi yerim olsa bende yapmak istiyorum :( biraz daha bahçem büyük olsaydı neler yapardım^^

kerkenez
11-02-2016, 08:39
Sayın Dongyul evet bu malzemeler çok güzel ama ancak kesip biçmesi bazı kişiler için zor gelebilir. Bunların plastik olanları da var. Onları kesip biçmek daha kolay olur gibime geliyor ama tabi ki beton kadar sağlam olmayacaktır. Birde beton ısınacağı için duruma göre olumlu ya da olumsuz mikro iklimler yaratabilir.

dongyul
11-02-2016, 09:21
Sayın Dongyul evet bu malzemeler çok güzel ama ancak kesip biçmesi bazı kişiler için zor gelebilir. Bunların plastik olanları da var. Onları kesip biçmek daha kolay olur gibime geliyor ama tabi ki beton kadar sağlam olmayacaktır. Birde beton ısınacağı için duruma göre olumlu ya da olumsuz mikro iklimler yaratabilir.

Bence beton işi daha sağlıklı geliyor plastik güneşten yanıyor yıpranıyor ve kırılma çatlama riski yüksek benim gibi sakarlar plastiği bin kere kırar ama beton hemen ısınmaz hemen soğumaz en ideali bana göre beton gibin olanlar. Işte bunu deneyip görmek lazım ^^

birnefestoprak
11-02-2016, 15:23
Eskiden çatılardan kullanılan betondan yapma oluklu çatı örtülerini kullanmışlar onları belli ölçülerde taş motoru ile kesip yapmışlar çok hoşuma gitti...

Güzel gözüküyor yalnız bu malzeme, sulama ihtiyacını arttıracak boyuta ulaşır mı bilmiyorum ama, suyu emer. Bu yüzden malzemenin kalınlığı önemli olsa gerek.

MeyveliTepe
11-02-2016, 15:29
Bir de bu malzemenin ayakta durmasını, devrilmemesini sağlayacak bir şeye ihtiyaç olması lazım. Resimde görünürde bir şey yok ama gayet güzel dik duruyorlar da nasıl anlamadım.

birnefestoprak
11-02-2016, 15:39
Sanırım bir kısmı yerin altında, gömmüşler.

Bir de bu malzemenin ayakta durmasını, devrilmemesini sağlayacak bir şeye ihtiyaç olması lazım. Resimde görünürde bir şey yok ama gayet güzel dik duruyorlar da nasıl anlamadım.

dongyul
11-02-2016, 15:54
İlginçtir, bugün market dönüşü bir garajın çatısını değiştiriyorlardı 4-5 parça bu çatı örtülerinden gördüm ne kadara verirsiniz dedim al ne parası dediler... Tahmin etmiştim bedava verirler diye... alacaktım ama yerim yok maalesef dedim eve geldim kullanırım diye alıyım geri döndüm 20 dk sonra parçalamışlar parçalarını çuvallara dolduruyorlardı.

20 cm toprak üstü 20 cm toprak altı toplamda 40 cm boyları olsa iş görürler devrilmeden dururlar... kesinlikle içine konulacak toprak da torf ve kompost ağırlıklı ve olursa sulama problemide olmaz diye düşünüyorum bu yapılırsa damlama konulursa... Birde üstüne alçak tüneller kondurulursa mükemmel bir bahçe çıkar...

İçimde bu sebze adalarını yapma isteği doğdu anlatamam :mad:

kiziltan
11-02-2016, 15:59
Sn Dongyul bu begendiginiz malzemenin bazilari eski ve asbestlidir, kansorejendir, lutfen dikkat.

Ghozty
11-02-2016, 16:07
Akıl akıldan üstün diye boşuna söylememişler.
Bazı detaylar insanın aklına gelmiyor. Asbest veya başka bir madde kullanmış olabilirler tabii ki. Detaylarını da öğrenmek gerek..

Sn Dongyul bu begendiginiz malzemenin bazilari eski ve asbestlidir, kansorejendir, lutfen dikkat.

dongyul
11-02-2016, 16:13

Sayın Kiziltan; eski olması bence önemli değil işlevi önemli hiç araştırmadım asbest varmıdır diye ama eğer varsa çok korkutucu yıllardır bu çatıların oluşturduğu çatılardan gelen suyu biriktirip bahçeler suladık... Bi olumsuzlukla karşılaşmadım ama tabi kide haklı olabilirsiniz araştırmadım. Bu benim gösterdiğim bahçeler Küba'da organik tarım alanları, asbest olsa bu alanlarda kullanılırmıydı tartışma konusu!!!

Hurdacilarda satilan mavi, plastik bidonlari boylamasina keserseniz 2 adet 1 metre x 60 cm yataginiz olur.

Ancak sizin önerdiğiniz mavi variller çoğu kimyasal taşımak için kullanılıyor... Benim çatı oluklu sebze bahçelerim bu mavi varillerin yanında masum kalır.. :rolleyes:

kiziltan
11-02-2016, 17:13
Sorun kurdugum cumleden, soylemek istedigim, eskiden bu malzeme cimento ve asbest kullanilarak yapilirdi, sonra yasaklandi. Cok eski olanlari secmeyin lutfen.

gilan
04-03-2016, 18:38
Bu sene ilk defa sebze yatakları yapıyoruz. Sağlam olsunlar, şöyle bir 15 seneyi çıkarsınlar istedik. Çürümeye karşı dayanıklı redwood (Sequoia sempervirens, sahil sekoyası) tahtalarını kullandık ve de et kalınlığını yüksek tuttuk. Daha sonra detaylı yapım aşamalarını da paylaşacağım.

Dayanıklılığı bir nebze daha arttırmak için yan yüzeylerin iç taraflarını kalın siyah naylonla kaplama önerisi almıştım. Naylonun toprağa bir salınımı olur mu tam emin değilim. Ama asıl ilginç olan yabancı bir forumda birisi sebze yataklarından ikisini naylonla kapladığını, ikisi kaplamadığını yazmış. Kapladıklarının daha hızlı çürüdüğünü çünkü naylonla ahşap arasında hapis olan nemin hiç kuruyamadığını söylemiş. Bu konuda bir tecrübesi/önerisi/tahmini olan var mı?

598502

Jakin
04-03-2016, 19:38
Sn. gilan çok güzel ve sağlam görünüyor. Mobilya gibi olmuş. :) Biraz da ağır olmalı.
Yataklar konusunda hiç tecrübem yok, sadece ahşaba yönelik önerebileceğim, dayanıklılığı arttırmak için yağlayabilirsiniz.
Tabii ahşaba yaptığınız uygulamalar çift yüzüne yapılmalı, çalışıp dönmemesi için.

gilan
04-03-2016, 20:00
Sevgili Jakin, beğeniniz için çok teşekkürler.

Yağlama konusunu da biraz araştırdım. Petrol tabanlı bir şey kullanmak istemiyorum. Bitkisel yağlardan en çok keten tohumu yağı kullanılmış. Yalnız saf halinin kuruması aylar sürüyormuş. Çabuk kuruyan ”kaynatılmış” (boiled) denen bir hali var, ama anlaşılan onun içine de kurumaya yardımcı ağır metaller ekleniyormuş. Ayrıca da keten tohumu yağının bir takım mantar oluşumları için ortam hazırladığı söyleniyor. Diğer yağlarda da benzer durumlar var.

Kısacası, şu an için sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan bir alternatif bulabilmiş değilim...

Jakin
04-03-2016, 20:09
Yenebilen bir yağ olabilir mi? Zeytinyağı, ayçiçeği yağı gibi..
Hiç bir şey kullanmasanız da dayanıklı olacak gibi görünüyor ayrıca. :)

gilan
04-03-2016, 20:27
Redwood kerestesinin doğal dayanıklılığı sayesinde hiçbir şey sürmeden de 15 seneyi çıkaracağını tahmin ediyorum.

Aynen ben de ”zeytinyağı kullansam olmaz mı” diye araştırmıştım. :) Ama okuduğum kadarıyla ”kuruyan yağlar” kullanmak gerekiyormuş. Zeytin yağı kurumaz, zamanla çürür, bozulur deniyor.

Bitkisel kuruyan yağlara örnekler keten tohumu yağı, tung yağı ve ceviz yağı. Ceviz yağını biraz daha araştırabilirim.

heyyamola
04-03-2016, 20:53
Bu sene ilk defa sebze yatakları yapıyoruz. Sağlam olsunlar, şöyle bir 15 seneyi çıkarsınlar istedik. Çürümeye karşı dayanıklı redwood (Sequoia sempervirens, sahil sekoyası) tahtalarını kullandık ve de et kalınlığını yüksek tuttuk. Daha sonra detaylı yapım aşamalarını da paylaşacağım.

Dayanıklılığı bir nebze daha arttırmak için yan yüzeylerin iç taraflarını kalın siyah naylonla kaplama önerisi almıştım. Naylonun toprağa bir salınımı olur mu tam emin değilim. Ama asıl ilginç olan yabancı bir forumda birisi sebze yataklarından ikisini naylonla kapladığını, ikisi kaplamadığını yazmış. Kapladıklarının daha hızlı çürüdüğünü çünkü naylonla ahşap arasında hapis olan nemin hiç kuruyamadığını söylemiş. Bu konuda bir tecrübesi/önerisi/tahmini olan var mı?

598502

Alelade malzemeden yaptığım, hiç koruyucu işlem uygulanmayan sebze yatakları (http://www.agaclar.net/forum/1251054-post1135.htm) iki senedir kullanılıyor. Herhangi bir deformasyon, çürüme olmadı. İçine dolduracağınız karışım harcı süzek ve gevşek olursa sorun olmaz diye düşünüyorum. Toprağın doğal ahşapla teması en sağlıklısı...

Sağlamlığı, yüksekliği, şekli çok güzel olmuş.

sinbas
04-03-2016, 21:17
Kısacası, şu an için sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan bir alternatif bulabilmiş değilim...

İlk aklıma gelen sade katkısız sönmemiş kireç iki üç kat badana yapın ne bitkilere zarar versin ne de insanlara.

Tahtalara yakın yerlerin kum oranını da yüksek tutarsanız ahşabın hava almasını artırmış olursunuz.

Naylonla kaplama fikri yanlış onu zaten siz tespit etmişsiniz .

Merak etmeyin sizi de eskidir sizden sonrakileri de. :)

Hayırlı olsun, kolay gelsin.

saleri
04-03-2016, 21:53
Sevgili Jakin, beğeniniz için çok teşekkürler.

Yağlama konusunu da biraz araştırdım. Petrol tabanlı bir şey kullanmak istemiyorum. Bitkisel yağlardan en çok keten tohumu yağı kullanılmış. Yalnız saf halinin kuruması aylar sürüyormuş. Çabuk kuruyan ”kaynatılmış” (boiled) denen bir hali var, ama anlaşılan onun içine de kurumaya yardımcı ağır metaller ekleniyormuş. Ayrıca da keten tohumu yağının bir takım mantar oluşumları için ortam hazırladığı söyleniyor. Diğer yağlarda da benzer durumlar var.

Ben sebze adalarımda dayanıklı olmaları için palet kullanmıştım. Isıl işlem görmüş - fırınlanmış olanları seçmiştim. Önceki yüzyıllarda bezir yağının savaş gemilerinin tuzlu sudan korunması amacıyla kullanıldığını okumuştum. Onlara da İngiliz bezir yağı (kaynatılmamış-saf) sürdüm. Kuruması öyle aylar almadı.

Ayrıca birazda sn Heyyamola dan gördüğüm kapak tahtalarından da ada yapacağım . Bu hafta sonu yağmur yağmazsa onlara da bezir yağı süreceğim.

agaclar.net te OSB plaklardan sebze adası yapanların bu adaların 2 yıl rahat dayandığını okumuştum. Sanırım bizim adalar 5 yıl çok rahat dayanır.

alpdem
05-03-2016, 11:48
Ben enson sebze adalarıma 3 tane daha ilave ettim toplam 12 adet oldular. 250x125x30 ölçülerinde.Bunun için 250x15x3 ve 125x15x3 çam agacı kalasları kullandım. 1 ada yaklaşık 50 tl ye mal oldu.Maliyet hesabı yapan arkadaşlarımın dikkatine..

kiziltan
05-03-2016, 14:05
Sn Alpdem

Kolay gelsin. Fotografta topraginiz iyi gorunuyor, bu yukseltilmis yataklari yapma nedeniniz nedir ? Baska yere mi koyacaksiniz ?

alpdem
05-03-2016, 15:28
Sn Kızıltan
Öncelikli sıkıntımız SU.Şebeke suyu kullandığımız için daha ekonomik olması ,Ayrıca toprak kalitesini dahada arttırmak,köstebek,kirpi,kablumbağa gibi zararlılardan korumak,toprağı daha kolay işlemek,gübreleme,damla sulama kolaylığı gibi bir çok avantajı var.

dongyul
05-03-2016, 15:44
Ben enson sebze adalarıma 3 tane daha ilave ettim toplam 12 adet oldular. 250x125x30 ölçülerinde.Bunun için 250x15x3 ve 125x15x3 çam agacı kalasları kullandım. 1 ada yaklaşık 50 tl ye mal oldu.Maliyet hesabı yapan arkadaşlarımın dikkatine..

Sayın alpdem; yapmış olduğunuz sebze yatakları çok güzel ve kullanışlı görünüyor ama altına ve etrafına plastik örtü ile kaplamışsınız bu bence iyi bir fikir değil toprağın hava almasını, yağmur suyunun aşağıya süzülmesini engel olmuyor mu? ayrıca sebze yatakların çabuk çürümesine neden olursunuz diye düşünüyorum.

alpdem
05-03-2016, 16:51
Sn Dongyul
Kenar dikişleri çok muntazam değil.Oralardan drenaj biraz olsun sağlanıyor.zamanla brandada çürüme yapacağı için cokda sorun değil.Yazında zaten istediğimiz bu sulama sürekli olmasın istiyoruz.İçerisine gelince karton katmanlar var üzerinde yıl içerisinde budadığımız ağaç dalları ve marangoz talaşları var 10-15 cm.Toprak çok yumuşak ve kumsal olduğu içinde belleme ve çapalama çok basit gecen seneki randımandanda çok iyiydi

sinbas
05-03-2016, 19:21

En sondaki tabana serdiğiniz örtüyü anlayamadım suyun direnajı ne olacak.
Su havuz gibi yığılıp kalmasın.

Haydi siz kontröllü su verdiniz diyelim yağmur suları ne olacak.

Su kontrolu elinizde olsa bile toprağın örtü (naylon ise) ile birleşen yerlerinde kesinlikle fungal faaliyetler başlayacaktır.

kerkenez
07-03-2016, 08:43
Altını örtmeyi planlıyorsanız sarı karton bulamıyorsunuz bir kaç kat gazete kullanın, organik olmayan maddeler tercih etmeyin.

alpdem
07-03-2016, 14:19
brandanın üstünde 2-3 kat karton ve 5-10 cm ağaç parçacıkları var zaten

alpdem
07-03-2016, 14:30
şu ana kadar direnejla ilgili bi sıkıntı olmadı zaten su sıkıntılı olduğu için bu yola başvurduk.Keşke bahsettiğiniz yağmurlar mayıstan sonra olsa **** bi sondaj falan olsa bunlara hiç gerek yok zaten.Gecen yıl bi sorun olmadu bu sene ne olur bilmiyorum. birleşen yerlerde fungal faaliyet hiç dikkatimi çekmedi ama tekrar kontrol edicem.Zaten bi süre sonrada toprak altında çürüyüp yok oluyor naylon branda.

birnefestoprak
07-03-2016, 15:11

598502

Bizim iklimimizde işlenmemiş kereste hiç de iyi sonuçlanmadı çünkü tahta kurdunun kolonisi toprakta olanları keresteyi istila ettiler. Bu yetmedi, kısa bir süre sonra tahta kurdu evimize geçiş yaptı ve biz onların da yükseltilmiş yataklardan geçtiğini düşünüyoruz.

İlk parti yataklarımız darmadağın olduktan sonra, internette bulduğum ve geri dönüşüm plastiğinden yapılan bu yatakları kullanmaya başladım; eğer zaman içinde herhangi bir nedenden alternatif bir çözüm yolu arayacak olursanız tavsiye derim: Grow Bed, Recycled Plastic | Above Ground Garden Beds | Gardeners.com (http://www.gardeners.com/buy/grow-beds/34-381RS.html#q=raised+bed&start=1)

Bir de bu plastik yatakların içine serilebilecek ve hava da alan, yabani otların önünü büyük oranda kesebilecek şöyle bir malzeme var, onu da tavsiye ederim: Raised Bed Liners in Four Sizes | Gardener's Supply (http://www.gardeners.com/buy/raised-bed-liners-in-four-sizes/8589751VS.html#q=raised+bed&start=1)

kiziltan
07-03-2016, 17:00
Merhaba

Daha once onerdigimde hakli gerekce gostererek karsi cikmistiniz. Sanirim temizlenerek kullanilma imkani var.

Birkac fotograf ekliyorum. Ayaklari iskarta borulardan yaparsaniz zararlilara karsi biraz etkili olabilir, istediginizde yer degisimi de yapabilirsiniz. Dilerseniz drenaji kolayca saglayip topraksiz tarim icin de kullanilabilir.

Birakac tanesi ile deneme yapmayi dusunur musunuz ?
Saglicakla kalin

599121
599122
[ATTACH]599123

kiziltan
07-03-2016, 19:41
Kuracaginiz sistem hangisi olursa olsun sizin bir de sebeke suyu kullanma konunuz var, sanirim pahaliya geliyor.

Terleyen boru ile toprak altindan sulama yapilinca yaklasik yari yariya tasarruf oluyormus. Ayrica su icerisinde tamami cozunebilen gubrelerin de kullaniminda kolaylik sagliyor.

Forum icerisinde bununla ilgili bir baslik var

" Yeraltı sulama (terleyen boru) ile çim alanın sulanması "

Internette " terleyen boru " aramasi yaparsaniz yerli uretici de var, fiyatlar su tasarrufu ile amorti edilebilecek duzeyde saniyorum.

Bu borulari ( hortum ) toplamak mumkun oldugundan istediginizde sistemi topraksiz tarima cevirmek, gerekince tekrar hortum sermek mumkun.

Saglicakla kaliniz

gilan
07-03-2016, 22:47
Bizim iklimimizde işlenmemiş kereste hiç de iyi sonuçlanmadı çünkü tahta kurdunun kolonisi toprakta olanları keresteyi istila ettiler. Bu yetmedi, kısa bir süre sonra tahta kurdu evimize geçiş yaptı ve biz onların da yükseltilmiş yataklardan geçtiğini düşünüyoruz.

İlk parti yataklarımız darmadağın olduktan sonra, internette bulduğum ve geri dönüşüm plastiğinden yapılan bu yatakları kullanmaya başladım; eğer zaman içinde herhangi bir nedenden alternatif bir çözüm yolu arayacak olursanız tavsiye derim: Grow Bed, Recycled Plastic | Above Ground Garden Beds | Gardeners.com (http://www.gardeners.com/buy/grow-beds/34-381RS.html#q=raised+bed&start=1)

Bir de bu plastik yatakların içine serilebilecek ve hava da alan, yabani otların önünü büyük oranda kesebilecek şöyle bir malzeme var, onu da tavsiye ederim: Raised Bed Liners in Four Sizes | Gardener's Supply (http://www.gardeners.com/buy/raised-bed-liners-in-four-sizes/8589751VS.html#q=raised+bed&start=1)

Sayın birnefestoprak, yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Siz kereste olarak ne kullanmıştınız?

Bu çevrede insanlara sorduğumda redwood ile yaptıkları yatakların 10 sene sonunda hala ayakta olduğunu söylediler. Termit hasarı olmuş ama henüz parçalayacak boyuta varmamış. Zaten termit burada çok yaygın. Neredeyse her evde var, ondan kaçış yok. Herkes periyodik olarak evini çadırla kapatıp ilaçlatıyor.

Benim küçük bahçemde birinci önceliğim peyzaj tasarımı, yani görsellik. Yükseltilmiş yataklar yapmamın da birinci amacı göze güzel görünen derli toplu bir sebze bahçesi elde edebilmek. Yoksa aslında çok güzel bir toprağımız var. O nedenle ilk olarak ahşapla şansımı deneyeceğim. Birinci set beklediğimden erken dağılırsa plastik çözümlere yönelebilirim.

Bu bahsettiğiniz kaplama malzemesi de aslında aklımı kurcalayan konulardan biriydi. Sözünü ettiğiniz çok iyi oldu. Bizim yatakların yüksekliği 45 cm. Bu yükseklikte tabandan gelen yabani ot sorunu olmaz diye umuyorum. Bu malzemeyi kullanmamın yine de bir yararı olur mu?

birnefestoprak
08-03-2016, 01:34
Home Depot'da çam bulunuyor. Bir de bir düzeltme yapayım: Yukarda bahsettiğim taban örtüsünü yabani otlardan ziyade, dalları arka bahçemize sarkan büyük ağaçların köklerinin yatakları istila etmesinin önünü almak için almıştım.

Tahta kurduna karşı çok dikkatli olun. Yere gömülü tüpler içine yerleştirilmiş yem tuzaklarını da bir önlem olarak değerlendirebilirsiniz.

gilan
08-03-2016, 19:35
Bu örtü bizim uygulamamız için tabanda değil de yan duvarlarda tahta aralarından toprak sızmaması için faydalı olabilir. Bir bakacağım. Teşekkürler...

Çam kerestesinin toprakta dayanma süresi 5 yılı geçmez sanıyorum. Hele bir de Florida ikliminde iki senede bile dağılabilir.

Çürümeye karşı doğal olarak dirençli olan ve de bir servete mal olmayan ağaçlar redwood (sequioa sempervirens, sahil sekoyası) ve cedar (sedir ağacı). Batı yakasında redwood'un yaygın olması bizim şansımız oldu.

Bu ağaçların da genel olarak iç taraflarından elde edilen keresteler kabuğa yakın taraflarına göre daha dayanıklılar. Toprakla temas olmayan durumda 50 sene, toprakla temas olan durumda da yaklaşık 20 sene ömür biçiliyor.

Kaynaklar:
http://anrcatalog.ucanr.edu/pdf/8144.pdf
Service life of treated and untreated fence posts (http://juniper.orst.edu/post-farm.htm)
http://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/bitstream/handle/1957/8244/?sequence=1

birnefestoprak
10-05-2016, 06:54
Yükseltilmiş yataklarda kare yetiştirme gridinin (metrekare bahçeciliği) mucidi Bel Bartholomew 28 Nisan'da 84 yaşında hayatını kaybetmiş. Üzgünüm; çok insanın hayatına dokunmuş, ev bahçeciliğinde devrim niteliğinde bir kavrama imza atmıştır. Konu hakkında yazdığı kitabı Türkçeye de çevrilmiştir.

New York Times'ta Bartholomew'un ölümüyle ilgili çıkan yazı: http://www.nytimes.com/2016/05/08/nyregion/mel-bartholomew-an-engineer-who-popularized-square-foot-gardening-dies-at-84.html

okangogman
14-05-2016, 10:14
bende bahçeme yapmak istiyorum

flying dragon
29-05-2016, 13:48
Yukseltilmis sebze yataklarinin en onemli ozelligi, topragin drenajini arttirmak ve mikro organizmalara daha iyi bi nem-oksijen dengesi sunarak bitkilerin verimini arttirmaktir. Sebebi ne olursa olsun, yukseltilmis sebze yataginin altini plastikle kapatmak bir hatadir. Kostebek ve salyangoz gibi zararlilari onlemek icin raised bed liner diye tabir edilen su geciren bezler kullanilabilir. Bir arkadasim yaptigi yataklarin altini solucan giris cikisina musade edip sadece kostebekleri engellemek icin metal tel aglar kullanmisti. Salyangozlar genelde yuzeye yakin oldugu icin onlarla baska yontemlerle basa cikmak gerekebilir.

gilan
31-05-2016, 20:03
Yağışın çok sıkıntılı olduğu çöl gibi iklimlerde tabanı da naylon kaplı uygulamalar yaptıklarını biliyorum. O nedenle ”asla olmaz” dememek lazım. Ama tabii öyle bir durumda yatağın da yeterli derinliği olmalı. 10 cm gibi bir derinlikte kökler boğulur. Ama 50 cm gibi bir derinlikte sular altta birikip yavaş yavaş tekrar emilebilir. Ama dediğim gibi bu, yağışın çok çok seyrek olduğu ikilimler için geçerli.

Köstebeklere karşı biz de yatakların altına tel çektik. Güzel bir yöntem. :)

Salyangozları ise sadece yükseltilmiş yatakta olmak bile bir nebze azaltıyor. Yerdeki bitkilerimde çok daha fazla salyangoz hasarı görüyorum. Bunu dışında organik salyangoz ilaçları uygulanabilir. Ya da salyangozlar için satılan bakır şeritler var. Üzerinden geçemiyorlarmış. Yatakların yan duvarına bundan hat çekilebilir.
https://www.google.com/search?q=slug+copper+tape&espv=2&biw=1279&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjujoOx8oTNAhUI7WMKHYRHBF8Q_AUIBygC#tbm= isch&q=copper+slug+tape

615493
Kaynak: Snail & Slug Tape | Slugga | Copper Tape | BUY ONLINE (http://www.easypestsupplies.com.au/slugga-snail-and-slug-tape.html)

gilan
31-05-2016, 20:08
Yükseltilmiş yataklarla yapılmış sebze bahçemizin yapılışını alttaki başlıkta paylaştım.
Burada da link vermek faydalı olabilir. Benzer uygulamalar düşünenlere fikir verebilir.

http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/38781-11.htm#post1457947

615498

615499

MeyveliTepe
31-05-2016, 21:20
Yağışın çok sıkıntılı olduğu çöl gibi iklimlerde tabanı da naylon kaplı uygulamalar yaptıklarını biliyorum. Ama nedenle asla dememek lazım. Ama tabii öyle bir durumda yatağın da yeterli derinliği olmalı. 10 cm gibi bir derinlikte kökler boğulur. Ama 50 cm gibi bir derinlikte sular altta birikip yavaş yavaş tekrar emilebilir. Ama dediğim gibi bu, yağışın çok çok seyrek olduğu ikilimler için geçerli.

Köstebeklere karşı biz de yatakların altına tel çektik. Güzel bir yöntem. :)

Salyangozları ise sadece yükseltilmiş yatakta olmak bile bir nebze azaltıyor. Yerdeki bitkilerimde çok daha fazla salyangoz hasarı görüyorum. Bunu dışında organik salyangoz ilaçları uygulanabilir. Ya da salyangozlar için satılan bakır şeritler var. Üzerinden geçemiyorlarmış. Yatakların yan duvarına bundan hat çekilebilir.
https://www.google.com/search?q=slug+copper+tape&espv=2&biw=1279&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjujoOx8oTNAhUI7WMKHYRHBF8Q_AUIBygC#tbm= isch&q=copper+slug+tape

615493
Kaynak: Snail & Slug Tape | Slugga | Copper Tape | BUY ONLINE (http://www.easypestsupplies.com.au/slugga-snail-and-slug-tape.html)

Vaktiyle yaptığım bir deney (http://blog.meyvelitepe.org/2010/04/24/salyangozlar-ve-sumuklubocekler/). Kabuklular bakır şeridi geçemiyorlar, kabuksuzlar rahatlıkla geçiyor. Fakat dikkat, içeride saklanan varsa oraya hapsetmiş de olursunuz.

Özge
09-01-2017, 14:40
Yükseltilmiş yatak yapımında hangi malzemeyi kullanacağıma karar vermeye çalışırken aklım epey karıştı. Sebze yataklarını eğimli bir alana, toprağı kademeli olarak düzleyerek, yerleştireceğim için arka duvarları hem içeriden hem de dışarıdan toprakla temas halinde olacak. O yüzden çürümeye karşı dayanıklı bir ağaç seçmeliyim diye düşündüm. Ancak konuştuğum keresteciler dayanıklılık konusunda pek olumlu konuşmadıkları gibi güven de vermediler :rolleyes: İthal çam, köknar, meşe, kestane, karaçam, kızılçam ve lareks ağaçlarının bahsi geçti ki bunların bazılarının m3 fiyatı 1700 TL'ye kadar çıkıyor.

Emprenyeli mi yoksa emprenyesiz mi olmalı konusunda da tam bir karar veremedim. Aslında genelde doğal olması açısından ham ağaç öneriliyor ancak emprenye de ömrü uzatıyor. Bunun yanında emprenyenin olması gerektiği gibi uygulanmadığına dair uyarıda bulunanlar da oldu: Daldırıp çıkarıyorlarmış, içine işlemiyormuş vb.

Forumda birçok başlık altında yatak yapma deneyimleri paylaşılmış. Benim özellikle merak ettiğim ise yataklarınız durumu nedir :)
Örneğin çam kullananlarınki çabuk çürüdü mü, kaç yıl dayandı?

MeyveliTepe, sizin emprenyeli keresteden yaptıklarınız herhalde 5 seneyi tamamladılar. Daha yakın zamandaki bir mesajınızda briket kullandığınızı da okudum. İkisini de denemiş biri olarak düşüncenizi paylaşabilirseniz sevinirim.

kiziltan
09-01-2017, 16:10
Kanalizasyon yapimi icin kullanilan buyuk capli beton parcalar var, 80-90 cm cap ve 70 cm yuksekligi var altini kapatinca kullanabilirsiniz.

Fazla sayida lazimsa tek bir agac kaliba beton dokerek dikdortgen olanlari yapabilirsiniz.

Yukaridaki mesajlarda kesilmis bidonlarin fotograflari var, agac kullanarak daha dayanikli ve ucuza cikaracaginizi sanmam.

MeyveliTepe
09-01-2017, 18:40
Yükseltilmiş yatak yapımında hangi malzemeyi kullanacağıma karar vermeye çalışırken aklım epey karıştı. Sebze yataklarını eğimli bir alana, toprağı kademeli olarak düzleyerek, yerleştireceğim için arka duvarları hem içeriden hem de dışarıdan toprakla temas halinde olacak. O yüzden çürümeye karşı dayanıklı bir ağaç seçmeliyim diye düşündüm. Ancak konuştuğum keresteciler dayanıklılık konusunda pek olumlu konuşmadıkları gibi güven de vermediler :rolleyes: İthal çam, köknar, meşe, kestane, karaçam, kızılçam ve lareks ağaçlarının bahsi geçti ki bunların bazılarının m3 fiyatı 1700 TL'ye kadar çıkıyor.

Emprenyeli mi yoksa emprenyesiz mi olmalı konusunda da tam bir karar veremedim. Aslında genelde doğal olması açısından ham ağaç öneriliyor ancak emprenye de ömrü uzatıyor. Bunun yanında emprenyenin olması gerektiği gibi uygulanmadığına dair uyarıda bulunanlar da oldu: Daldırıp çıkarıyorlarmış, içine işlemiyormuş vb.

Forumda birçok başlık altında yatak yapma deneyimleri paylaşılmış. Benim özellikle merak ettiğim ise yataklarınız durumu nedir :)
Örneğin çam kullananlarınki çabuk çürüdü mü, kaç yıl dayandı?

MeyveliTepe, sizin emprenyeli keresteden yaptıklarınız herhalde 5 seneyi tamamladılar. Daha yakın zamandaki bir mesajınızda briket kullandığınızı da okudum. İkisini de denemiş biri olarak düşüncenizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Emprenyeli kereste hala dayanıyor ama toprak kesimi altında kalan bölümler mantarlaşmış.

Briket çok daha iyi ve çok fonksiyonel.

kiziltan
09-01-2017, 18:59
Briket ve benzeri beton kaplar dayanikli olur, tasinmasi sirasinda agirlik sorunu olabilir.

Buyuk plastik kasalar var ancak fiyat bilmiyorum, link vereyim, ararsaniz hurdacilarda cikmalari var.

Hipaş Plastik (http://www.hipas.com.tr/urunler/%C3%9Cr%C3%BCnler:Catid-75-UrunID-1224)
Plastik tekne, Plastik Kasalar, Plastik Tekerlekli Kasalar, BH-6600-YKKM (http://www.plastikkasa.com/urun--plastik-kasalar-plastik-tekerlekli-kasalar-bh-6600-ykkm)

Özge
09-01-2017, 20:19
Briket çok daha iyi ve çok fonksiyonel.

Siz briketleri birbirine veya yere sabitlemediniz değil mi?

Özge
09-01-2017, 20:35
Buyuk plastik kasalar var ancak fiyat bilmiyorum, link vereyim, ararsaniz hurdacilarda cikmalari var.

Sebze yatağı olarak düşündüğümüzde bu kasalar biraz küçük kalıyor. Gerçi ihtiyaca göre değişir.
Yatakları dört duvar yapıp toprak zemine oturtmayı planlıyorum o yüzden benim için pek uygun görünmüyor. Ama özellikle avlu, teras gibi sert zemin üzerinde kullanmak için iyi bir alternatif olabilir.

MeyveliTepe
09-01-2017, 21:22
Siz briketleri birbirine veya yere sabitlemediniz değil mi?

Hayır, serbestler, sadece dizdim.

ketenhelva
28-01-2017, 21:07
Hepinize merhaba, bende yükseltilmiş yatak konusunu araştırıyorum, şöyle bir malzeme buldum, sadece beton ve agaç oldugunu söylüyor tanıtımı. Linki şöyle Tepe Betopan 3m (16mm) (http://www.balkotrade.com/betopan/betopan-3000x1250mm-16mm.html) , bu ürünün incesi kalını vb farklı özellik ve fiyatlıları var, bana makul göründü , uzun süreli dayanımını test eden çalışmalarda yapmışlar , neme mukavemetide iyi..

Resulgur
29-01-2017, 13:09
Hepinize merhaba, bende yükseltilmiş yatak konusunu araştırıyorum, şöyle bir malzeme buldum, sadece beton ve agaç oldugunu söylüyor tanıtımı. Linki şöyle Tepe Betopan 3m (16mm) (http://www.balkotrade.com/betopan/betopan-3000x1250mm-16mm.html) , bu ürünün incesi kalını vb farklı özellik ve fiyatlıları var, bana makul göründü , uzun süreli dayanımını test eden çalışmalarda yapmışlar , neme mukavemetide iyi..
Sn. ketenhelva Prefabrik konutların dış duvarlarının dışı sac iç tarafının malzemesi betopandır. Panel yapımında kullanılıyor. İçerisinde odun talaşı olduğundan suya dayanıklı mı bir araştırmanın yapılması gerekiyor.

ketenhelva
30-01-2017, 01:09
Sn Resulgur söylediginizde çok haklısınız, ben veridigm linkteki özellikleri okudum ve malzemeye neredeyse süperman diyorlar, alta bazı bilgileri kopyala yapıştır yapacagım ama konuyu ya deneyenlerin **** inşaatlarda kullanılmasını bilen birinin degerlendirmesi en dogru sonucu verecektir, ayrıca forumu araştırırken betopanın çok önceden bahsi geçmiş, ama denenip denenmedigini bulamadım..

Neme Dayanıklılık

Suya daldırma sonucunda (24 saat) maksimum kalınlık artması <%1,5 ‘dir. Bu nedenle nem ile irtibatlı ortamlarda, benzer malzemelere göre (Sunta-MDF-Alçı panel) süper özellik gösterir.

- Bünyesinde, formaldehit, asbest, silis vb. sağlığa zararlı maddeler bulundurmaz.
- Kokusuzdur.
- Çevre dostudur.
- Çok iyi ses yalıtımı sağlar. (Levha olarak 31-35 dB, sandviç duvar şeklinde 45-50 dB )
- Hafif olması nedeniyle depreme dayanıklı binalarda tercih edilir.
- Yüksek statik kuvvetleri taşıyabilme özelliğine sahiptir. Hayvansal atıklara ve kimyasal maddelere dirençlidir.
- Benzin ve yağa dayanıklıdır.

Biyolojik Atıklara Dayanıklılık

Yüksek alkalinite (pH 12-13) ve yoğunluğu nedeniyle, Betopan, çevre koşullarından doğan etkilere ve biyolojik ataklara karşı aşırı dayanıklıdır. Aşırı nemli yörelerde, yer üstünde ve gömülü durumda mantar ve küfe karşı hassasiyeti test edilmiştir. Yer üstündeki levhalarda mantar ve küfe rastlanmamış 8 yıl süre ile yeraltında gömülü kalan levhalarda bazı küflenme izleri belirlenmiştir. Ancak bu bozulma yüzeyde 0.9 mm kalınlıkta kalmıştır. Açık alanda böceklenme için yapılan testte, levhaların, böceklerden etkilenmediği saptanmıştır.

Hava Şartlarına Dayanıklılık

Betopan DIN-EN 321 ‘e göre yaşlandırma testine tabi tutulmuştur. Bu test birbirini izleyen 3 aşamanın tekrarıdır. Levhalar 72 saat suda bırakılır. 24 saat, 12 C’de kurutularak hızlandırılmış yapay iklim koşullarından geçirilir. Bu olgunlaştırma testinin sonucunda normal iklim koşullarına karşı yüksek dayanıklılık gözlenmiştir. Eğilme veya malzemeye gelen gerilmelere mukavemette azalma, kırılma, şişme yoktur. Bu sonuçlara göre Betopan levhalar, DIN 68800 bölüm 2’ye göre normaşl iklim şartlarının yarattığı ortama sürekli yarattığı ortama sürekli ve efektif dayanıklılık göstermektedir.

Özge
30-01-2017, 10:20
Prefabrik evlerde genellikle betopan sandviç panel (iki betopan plaka arasına strafor köpük) kullanılıyor. Dolayısıyla evin dış cephesi de betopandan oluşuyor ve her türlü neme ve hava şartına maruz kalıyor. Bu açıdan dayanıklı bir malzeme olduğunu düşünüyorum. Biz evin içinde bir köşe oluşturmak için de betopan kullandık. Üzerine fayans döşeyip davlumbaz astık. Kesme ve delme işleri biraz zahmetli ama uygun aletiniz varsa yapabilirsiniz. Yalnız çok ağır bir malzeme. Eğer yatakları büyük planlıyorsanız tek kişi halledemeyebilirsiniz. Başka yerde monte edip taşımak da zor olur diye tahmin ediyorum.

Özge
30-01-2017, 20:42
Ben de yataklarda oluklu sac kullanmaya karar verdim gibi.
Aşağıdakine benzer bir şey planlıyorum ama bu kadar iyi görünmeyecek büyük ihtimalle :)
637947

dongyul
30-01-2017, 21:42

Sayın Ketenhelva; biraz araştırdım evet çok elverişli gözüküyor ancak maliyetli bir şey... Bana kalırsa asla böyle bir yatırım yapmazdım... Bahçede her zaman her şey bir anda değişiyor.... Yapılanlar sökülüyor farklıları yapılıyor çünkü bahçe çok dinamik bir yer...

Bana kalırsa briket (Sayın MeyveliTepe'nin bahçesinde gördüm) çok kullanışlı ve pratik ayrıca fiyatı da uygun onuda düşünebilirsiniz... ya da bu tarz şeylere gerek duymadan bahçeniz zaten ufak bahçenin tamamını sebze yatağı şekilde yükseltin bu tarz işlemleri yapan Küba'da yapıldığını duyup bir yerlerde de videosunu izlemiştim...

Hellmarch
09-06-2017, 18:58
Sebze yatakları inşa ederken, gazbeton kullanan veya kullanmayı düşünen oldu mu? 600X250X100 (mm) boyutlarındaki gazbetonların dayanımı 25kgf/cm2. Bimslerin 40kgf/cm2 imiş. Uzun vadede kırılma olup olmayacağı konusunda emin değilim. 2 sıra üst üste dizip, alt sıradakini yaklaşık 10-15cm kadar toprağa gömüp, 35cm civarında bir yükseklik istiyorum; fakat bu sefer de 2 sıra olan gazbetonların (aralarına yapılması için alçı vb malzeme kullanacağım.) devrilmesinden korkuyorum. :(

Taşlıbahçe
09-06-2017, 20:47
Sebze yatakları inşa ederken, gazbeton kullanan veya kullanmayı düşünen oldu mu? 600X250X100 (mm) boyutlarındaki gazbetonların dayanımı 25kgf/cm2. Bimslerin 40kgf/cm2 imiş. Uzun vadede kırılma olup olmayacağı konusunda emin değilim. 2 sıra üst üste dizip, alt sıradakini yaklaşık 10-15cm kadar toprağa gömüp, 35cm civarında bir yükseklik istiyorum; fakat bu sefer de 2 sıra olan gazbetonların (aralarına yapılması için alçı vb malzeme kullanacağım.) devrilmesinden korkuyorum. :(

35 cm kadar yükseltmeniz su sarfiyatını arttırır, bir karıştan fazlası bizim iklimde uygunsuz bence. Malzeme olarak gazbeton da emici olabilir.

dongyul
09-06-2017, 21:29
Sayın Taşlıbahçeye bende katılıyorum..

Geçenler de sayın Pin-up bahçe sayfasında dile getirmiştim.. Orada bahsettiklerimi burada da bahsetmek doğru olur diye düşünüyorum...

Benim fikrimce sebze yataklarını beton, tahta ve ya ne olursa olsun kullandığımız malzemelerle yapmış olduğumuz sebze yataklarının yerden yüksekliğini abarttığımız da su tutma kapasitesi azalıyor kışın hemen soğuyor yazın ise hemen ısınıyor ısı artış ve düşüşlerinde toprak ısı alıp kaybediyor ve toprak rüzgara maruz kaldığında sürekli bir şekilde ısı alıp vermesiyle ne topraktaki organizmalar yaşamları doğru düzgün idame ettiriyorlar ne de bitki... bu ısı değişiminden dolayı bitkilerde ilk aşamalarda strese giriyor bu stres zaten ömürlerinden en az 15-20 gün yiyor...

Bahçe sayfamda anlatmıştım... Bağda yapmış olduğum sebze yataklarını görmüşsünüzdür... ben bunu uzak doğudaki çiftçilerde gördüm ve uyguladım.... Hiç destekleme malzemesi kullanmadan toprağı direk olarak yükselttim... İlk olarak şunu fark ettim evet sebze yataklarından daha iyi oldu maddi olarak sıfır bütçe... bu sebze yataklarının sebze ekeceğim kısımlarına 50 cm çukurlar açarak yaş hayvan gübresi gömdüm ve kapadım...

sonuç olarak toprak nemli kalıyor, aşırı rüzgar yemiyor ve ısı değişimi aşırı olmuyor... İncelediğim ilk gözlemler kök yapıları çok iyi oluştuğu.. Örneğin domatesleri dikimden itibaren sadece bir kere can suyu olarak suladım...

En can alıcı nokta şu bu sebze yatakları sabit olmadığı için her yıl yerlerini istediğim gibi değiş tokuş yapabilirim ve toprak karışımı yapılabilir... sabit sebze yataklarında bu işlem zor hatta imkansız...

dongyul
09-06-2017, 21:45
Şuan aklıma geldi de yazmak istedim.. Biz bu sebze yataklarına neden bütçe ayırıp ekstra girdi yaratıyoruz ki...

Sebze yataklarını yüksek yapacaksak bunu neden metal, beton, tahta tuhaf tuhaf şeyler kullanıyoruz...

Bunun yerine kerpiç kullansak daha güzel olmaz mı? kerpiç dediğim toprak, su, saman içine birde karıştır hayvan gübresi... oldu mu sana geri dönüşümlü sınır girdili sebze yatağı...

Kerpiç 1 ya da 2 yıl dayansa bile tekrar toprak olacağından tekrar sebze yatağı oluştururken aynı malzeme kullanılabilir... Doğaya sıfır zarar...

Taşlıbahçe
09-06-2017, 22:35
Sayın Taşlıbahçeye bende katılıyorum..

Geçenler de sayın Pin-up bahçe sayfasında dile getirmiştim.. Orada bahsettiklerimi burada da bahsetmek doğru olur diye düşünüyorum...

Benim fikrimce sebze yataklarını beton, tahta ve ya ne olursa olsun kullandığımız malzemelerle yapmış olduğumuz sebze yataklarının yerden yüksekliğini abarttığımız da su tutma kapasitesi azalıyor kışın hemen soğuyor yazın ise hemen ısınıyor ısı artış ve düşüşlerinde toprak ısı alıp kaybediyor ve toprak rüzgara maruz kaldığında sürekli bir şekilde ısı alıp vermesiyle ne topraktaki organizmalar yaşamları doğru düzgün idame ettiriyorlar ne de bitki... bu ısı değişiminden dolayı bitkilerde ilk aşamalarda strese giriyor bu stres zaten ömürlerinden en az 15-20 gün yiyor...

Bahçe sayfamda anlatmıştım... Bağda yapmış olduğum sebze yataklarını görmüşsünüzdür... ben bunu uzak doğudaki çiftçilerde gördüm ve uyguladım.... Hiç destekleme malzemesi kullanmadan toprağı direk olarak yükselttim... İlk olarak şunu fark ettim evet sebze yataklarından daha iyi oldu maddi olarak sıfır bütçe... bu sebze yataklarının sebze ekeceğim kısımlarına 50 cm çukurlar açarak yaş hayvan gübresi gömdüm ve kapadım...

sonuç olarak toprak nemli kalıyor, aşırı rüzgar yemiyor ve ısı değişimi aşırı olmuyor... İncelediğim ilk gözlemler kök yapıları çok iyi oluştuğu.. Örneğin domatesleri dikimden itibaren sadece bir kere can suyu olarak suladım...

En can alıcı nokta şu bu sebze yatakları sabit olmadığı için her yıl yerlerini istediğim gibi değiş tokuş yapabilirim ve toprak karışımı yapılabilir... sabit sebze yataklarında bu işlem zor hatta imkansız...

Abartılı yükseltmenin su sarfiyatı yanında yazdığın diğer olumsuz etkilerine de kesinlikle katılmakla birlikte sabit yatakların oldukça avantajlı olduğunu düşünüyor ve yıldan yıla da güzelleştiğini görüyorum.

Bence sabit yataklar üzeri hiç bir zaman ezilmediği ve derince yaralanmadığı için yalnızca yüzeye yapılan gerekli takviyelerle zenginleşmeye devam ediyor. Bakteriyal yaşam için fark etmez ama bilhassa yararlı fungusların gelişimleri böyle sabit kalan ve oynanmayan yerlerde sekteye uğramadığından çok iyi oluyor olmalı; yararlı toprakaltı faunası ve yuvaları için de öyle. Bir de böylesi daha kolay, az iş gerektiriyor, tercih etmemde bunun da etkisi yok değil:)

kerkenez
12-06-2017, 08:21
Aslında olumsuzluklarını gidermekte mümkün. Güzelce malçlama yaparsanız kış için bir şey diyemem ama yazın yatakların su ve ısı açısından dengeli kalmasını sağlayacaktır.

Daha bir yılı dolmamasına rağmen lazanya malçlamayla yükselttiğim yatakların farkını görmeye başladım. Toprakta olağanüstü bir canlılık var, hastalık sebebiyle söktüğüm domateslerin kök yapıları muhteşem. Henüz erken ancak tahminen sürekli kompost ve malçlayarak destekleyeceğim, iki yıla yatakların iyice oturacağını düşünüyorum.

Bence en güzel yanı artık belleme, çapalama gibi işlemleri yapmayacak olmam. Hiç bir şeye ihtiyaç duymadan elinizle toprağı eşeleyip fideleri toprağa dikiyorsunuz olay bitiyor. Harika bir şey.

Poizer
29-06-2017, 08:16
Bu yıl yükseltilmiş sebze adası yaptım. Gerçekten farkı hissediyorum. Lakin şöyle bir problemim var: Sulama konusunda herkes farklı yorumlar yapıyor. Bazıları günlük sulamam gerektiğini söylüyor. Bazıları ise 3-5 günde bir sulamam gerektiğini söylüyor. Bu konuda çok kararsız kaldım. Sebze adalarımda patlıcan, domates, biber ve salatalık var. Ustalardan destek bekliyorum. Bahçe yaptığım yer iç anadolu bölgesinde çok nemsiz.

kursun
29-06-2017, 10:26
Sayın Poizer, bol ürünler.
Sulama konusunda haklısınız, herkes farklı söylüyor.
Sebebi; herkesin toprağının farklı olması. Toprağın kuruluğuna göre sulama yapılıyor.
Buna da, toprak yapısı ve güneş etkin oluyor. Toprak kurumuşsa sulamalıyız.
Bitkinin kök etrafındaki toprağı eşele, iki yatay parmak aşağısı kuru ise sulanmalı.
Bir de genel görüş, domates çiçekte ise sulama yavaşlamalı.
Ama bitki yapraklarını aşağıya salarsa, beni sula der. " o zaman çiçekte ise gene sulanmalı ama az sulama." Tırnak içindeki bölüm benim görüşüm.

Poizer
29-06-2017, 10:49
İlk defa yükseltilmiş sebze bahçesi yapıyorum. Çok hatalar yaptım. İlk hatam temin ettiğim malzemeleri karıştırmadan kat kat atmak oldu.:D Bir diğer hata ise koruyucu çiçekleri ve fesleğeni temin edemedim. Ayrıca aralara marul diktiğim için çok sıkışık oldu. Bu ve bunun gibi bir sürü hatadan ders alarak inşallah seneye daha düzgün birşeyler yapmayı istiyorum.

aziztoprak
31-01-2018, 16:21
Bir arkadaşımla sebze yataklarını konuşurken ağaç kabuklarından olabilir dedi. Benim de aklıma yattı. Hem doğal, hem dayanıklı hem de çok güzel görünümlü olabilir. Bu ağaç kabukları sadece kabuk değil ağacın bir miktar kerestesi ile birlikte çıkıyor keresteler hazırlanırken. Bu malzeme ile çok güzel çit ve eğimli arazide taraçalandırma da yapılabilir zannederim. Resimlerini ekliyorum. Bizim oradaki kerestecileri araştıracağım fiyat uygunsa bunlardan yapmayı planlıyorum. Uygun değilse OSB. Siz ne dersiniz bilmem.

aziztoprak
31-01-2018, 16:33
Bir arkadaşımla sebze yataklarını konuşurken ağaç kabuklarından olabilir dedi. Benim de aklıma yattı. Hem doğal, hem dayanıklı hem de çok güzel görünümlü olabilir. Bu ağaç kabukları sadece kabuk değil ağacın bir miktar kerestesi ile birlikte çıkıyor keresteler hazırlanırken. Bu malzeme ile çok güzel çit ve eğimli arazide taraçalandırma da yapılabilir zannederim. Resimlerini ekliyorum. Bizim oradaki kerestecileri araştıracağım fiyat uygunsa bunlardan yapmayı planlıyorum. Uygun değilse OSB. Siz ne dersiniz bilmem.

Şunu okuduktan sonra bu fikirden vaz geçtim...:((

http://www.agaclar.net/forum/1445283-post63.htm

birnefestoprak
31-01-2018, 17:56
Tahta kurdunun Türkiye'deki sebze yatağı uygulamalarında bizdeki gibi sorun olduğunu pek görmedim.

Şunu okuduktan sonra bu fikirden vaz geçtim...:((

http://www.agaclar.net/forum/1445283-post63.htm

MeyveliTepe
31-01-2018, 18:54
Kapak tahtası kullanabilirsiniz, hiç bir sorun olmaz. Sadece bunların kenarları düzgün değildir. Bir şekilde kenarlarını kestirerek düzgün hale getirmeniz lazım.

aziztoprak
31-01-2018, 22:24
Kapak tahtası kullanabilirsiniz, hiç bir sorun olmaz. Sadece bunların kenarları düzgün değildir. Bir şekilde kenarlarını kestirerek düzgün hale getirmeniz lazım.

Sayın Meyvelitepe verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Siz sorun olmaz diyorsanız nokta konmuştur meseleye:). Eğer uygun fiyata bulursam hemen kolları sıvıyorum. Kenarları kerestecide uygun şekilde düzelttirebilirim zannediyorum.
Tekrar tavsiyeniz için teşekkürler. Bu malzemeye göre şekildeki gibi bir yükseltilmiş yatak uygun olur zannediyorum. Kafes teli zaman içinde çürüyecektir ama yine de faydası olur bence. 5x10 kalas yerine orta kısımlara 5x5 kalas ta yeterli gelebilir. İç kısma ağacın ömrünü uzatmak için ucuz ve zararsız bir malzeme ne sürebilirim acaba veya sürmesek de olur neden olmasın ?

Herkese kolay gelsin. Sağlıcakla kalın.

MeyveliTepe
31-01-2018, 23:38
Tahtalara bir şey sürseniz de sürmeseniz de üç sene ömrü vardır.

birnefestoprak
01-02-2018, 01:23
Kapak tahtası nedir?

MeyveliTepe
01-02-2018, 01:37
Tomrukları biçerlerken dışarıda kalan, bir tarafı tomruğun dış yuvarlak yüzü olan, bazı yerleri ince, bazı yerleri kalın tahtalar. Sabit boyutları olmadığından genellikle ucuza satılır.

Beşiktaş
01-02-2018, 11:13
Kalıp tahtası ile yaptım ben bu sene.
Umarım faydasını görürüm.

MeyveliTepe
01-02-2018, 11:39
Kalıp tahtası ile yaptım ben bu sene.
Umarım faydasını görürüm.

Kalıp tahtası beton suyu yediği için çok daha uzun dayanır.

kerkenez
05-02-2018, 07:42
Bence OSB türü ürünler, emprinyeli tahtalar ya da boya kullanmayın. Bunlarda kullanılan kimyasallar oldukça zehirli ve toprak vasıtasıyla sebzelere geçme ihtimali yüksek.

aziztoprak
05-02-2018, 20:16
Aslında olumsuzluklarını gidermekte mümkün. Güzelce malçlama yaparsanız kış için bir şey diyemem ama yazın yatakların su ve ısı açısından dengeli kalmasını sağlayacaktır.

Daha bir yılı dolmamasına rağmen lazanya malçlamayla yükselttiğim yatakların farkını görmeye başladım. Toprakta olağanüstü bir canlılık var, hastalık sebebiyle söktüğüm domateslerin kök yapıları muhteşem. Henüz erken ancak tahminen sürekli kompost ve malçlayarak destekleyeceğim, iki yıla yatakların iyice oturacağını düşünüyorum.

Bence en güzel yanı artık belleme, çapalama gibi işlemleri yapmayacak olmam. Hiç bir şeye ihtiyaç duymadan elinizle toprağı eşeleyip fideleri toprağa dikiyorsunuz olay bitiyor. Harika bir şey.

Kompost gübreyi kısmen biliyorum. Ama yükseltilmiş yatakta malçlama nasıl yapılır? Amacı nedir? Biraz açıklar mısınız.

kerkenez
06-02-2018, 07:30
Kompost gübreyi kısmen biliyorum. Ama yükseltilmiş yatakta malçlama nasıl yapılır? Amacı nedir? Biraz açıklar mısınız.

Bitkilerin dikilmesi ardından kullanılmayan toprak kısımların üstünün çeşitli cisimlerle örtülmesine malçlama denilir. Yaprak, saman, ağaç parçaları, kesilmiş çim gibi doğal maddeler kullanılabileceği gibi, malç naylonu türünde doğal olmayan ürünlerde kullanılabilir. Çeşitli faydası bulunmakla birlikte en temel faydası erezyonu engellemesi ve toprakta nemin daha uzun süre kalmasını sağlayarak su ihitiyacını azaltmasıdır. Daha detaylı bilgiyi forumlarda ve internette bulabilirsiniz.

yasaryasaryasar
07-02-2018, 22:54
Kapak tahtasını, mikro (!) bahçemde ilk olarak 2016'da,
yoğun bir şekilde de 2017 ilkbaharında kullandım.
Tecrübemi aktarmak isterim;

Kapak tahtası, tomruklar kereste çıkarılmak amacıyla işlendiği sırada,
dış yüzeylerinin soyulmuş halidir. Bir havucun, kalın başından ince ucuna
düz parçalar halinde soyulduğundaki parçalar gibi.

Genellikle 3 metre standart boyda oluyorlar.

Ağacın yapısı gereği, ilk halleri Sn. Meyvelitepe'nin söylediği gibi farklı genişliklerde
(bir ucu 13-14 cm iken, diğer ucu 8-9 cm'e kadar düşebiliyor).
Bu haliyle üst üste birleştirilerek kullanılmaları oldukça zor,
tek başına kullanmak için de kıymıklı keskin kenarlar ve farklı genişlikler sorun olur.

Ancak, genişliği sabit 8-9 cm olacak şekilde, iki yanından düzeltilmiş olanları da rahatça bulabilirsiniz.
Sn. aziztoprak'ın bu konudaki 97 nolu mesajındaki fotoda, bu tarz genişliği sabitlenmiş ürünler var.
(Bu arada fire olan küçük kenar parçalarını da, duvar ve seramik ustaları tuğla, fayans vb. malzemeleri
terazilemek için kullanırmış...)

Et kalınlığı, yerine göre 3-4 cm'e kadar artsa da, ortalama 1-2 cm civarında.

Kullanılmış inşaat kalası veya emprenye benzeri işlem görmüş tahtalar kadar olmasa da,
OSB, sunta vb. sıkıştırılmış ürünlere göre suya, çürümeye karşı çok daha dayanıklı.

Bir kısmı dökülmüş kabuklu doğal haliyle oldukça dekoratif.
Hatta kızılçamdan elde edilen kapaklar, güneş gördükçe de kızarırmış. (?)

Tercihinize göre pinoteks veya vernik benzeri bir ahşap koruma ürünüyle
özellikle dışını, isterseniz bir miktarda içini (dışı için az bir ürün bile yetiyor,
iç kısım emici olduğu için çok fazla kimyasal kullanmanız gerekir,
ben dışına biraz sürmüştüm) renklendirebilirsiniz.

Keresteci siteleri gibi yerlerde tomruk işleyenlerden alabileceğiniz gibi,
sadece bu parçaları alıp satan yerler de bulabilirsiniz.
2017 başında Ankara'da 3 m'lik bir boyu 2 TL gibi bir fiyata almıştım.

Ekonomik bir malzeme, neredeyse sıfır fireyle kullanabiliyorsunuz.
Kullanırken ve araçla taşırken kolaylık olması için 3 m boyundaki parçaları
120cm + 120cm + kalan parça 60 cm şeklinde aldığım yerde böldürtmüştüm.

Et kalınlıkları birbirine uyumlu 120 cm'lik iki parçayı üstüste gelecek şekilde,
60 cm parçaları da enine testere ile (çapraz), boyuna keser ile 4 parçaya
bölüp, uzun parçaları arkalarından birleştirmek ve kazık şeklinde toprağa sabitlemek için kullandım.

120 ve 60 cm'lik parçaları kullanarak, yerinize göre değişmekle beraber;
120x240, 120x360, 120x120, 60x240 vb. pekçok ada oluşturabilirsiniz.
120x240 benim en verimli ve rahat kullandığım ölçü oldu.

Kapak tahtalarını, adalar dışında, mikro bahçemin yan kısımlarında setler şeklinde
ve çim alanla çiçek alanlarının ayrılmasında da kullandım.

Ağırlıkla 2 parça üstüste (16-17 cm), bazı yerlerde de sadece tek parça halinde (8-9 cm) kullandım.
Adalar için üst üste 2 parça az gibi düşünülebilir. Adanın zeminindeki bahçe toprağını da biraz işler, gübreler,
havalandırırsanız bence yeterli olabiliyor.

Sonuç olarak bahçelerimizde kullanmak için kapak tahtası;
ömürlük olmasa da,
ekonomik, pratik, dekoratif, doğal bir malzeme.

Telefondaki eski fotolardan bir kaç tane yüklemeye çalışayım.

Saygılar.

YÜKSEK MÜHENDİS
15-04-2022, 21:44
Yükseltilmiş sebze yatağı hakkında gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.
https://tarimsaluretim.com/yukseltilmis-sebze-yatagi-nedir/