PDA

View Full Version : Boğaziçi Üni- Japon Kültüründe Bitkiler , Ağaçlar, Bahçe Düzenlemeleri Sempozyumu

tourkana
14-09-2012, 08:42
Merhaba Arkadaşlar

Arkadaşlar ,

Katılımı ücretsiz , simültane çevirili Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenecek sempozyum bilgileri aşağıdadır. 14-15 Eylül'de düzenlenecek sempozyuma katılmak için önceden kayıt yaptırabiliyorsunuz , ilgilenenlere duyurulur.

Ben bugün ve yarın katılıyorum.

The International Symposium "European Discourses on Japan"

Plants in Japanese Culture

Place: Boğaziçi University Albert Long Hall, Curiton Curi Salonu (BTS)
Date: September 14-15, Friday-Saturday, 2012

Geniş bilgi için;

Japon Kültür Merkezi
Yasemin Hanım

Tel: 0212-251 15 80/81

tourkana
14-09-2012, 08:45
Konu başıkları da aşağıda ,

Bogazici University Asian Studies Center and Momoya Okura Memorial Foundation

In cooperation with the Japanese Studies Association and the Japan Culture and Information Center

Cordially invites to

The*International*Symposium*"European*Discourses*on Japan"*

Plants in Japanese Culture
Program
Place: Boğaziçi University Albert Long Hall, Curiton Curi Salonu (BTS)
Date: September 14-15, Friday-Saturday, 2012

Friday,*September*14,*2012**

From*13:30** Registration*

14:00-14:30** Opening*words*by*Prof.*Sepp Linhart*and*Prof.**Selçuk Esenbel

Afternoon Session: Moderator Prof. Selcuk Esenbel

14:30-15:15** Prof.*Masako*Satô*(Tôkyô):

Plum Blossoms in Japanese Culture (日本文化における梅花)

15:15-15:30 Discussion Q&A*

15:30-15:45 Coffee/Tea Break

15:45-16:30 Prof.**Hartmut*O.*Rotermund*(Paris):
Which kind of flowers? Some aspects of Japanese folk belief*

16:30-16:45 Discussion Q&A

16:45-17:00 Coffee/Tea Break

17:00-17:45 Dr. Miyuki Aoki Girardelli (Istanbul);

From Hōryū-ji to Yeşil Cami: Notes on Japanese Architect Itō Chūta’s Search for Karakusa/Honey-Suckle Motif
17:45-18:00 Discussion Q&A

Saturday,*September*15,*2012**

Morning Session: Moderator Prof. Eduard*Klopfenstein*

9:30-10:15 Prof. Sepp Linhart (Vienna):**

The chrysanthemum doll exhibition of 1845 in Edo

10:15-10:30* Discussion Q&A

10:30-10:45 Coffee/Tea Break**

10:45-11:30** Esin Esen*(Istanbul):

Plants in the Diary of Lady Murasaki Shikibu and their use in the text
紫式部日記に登場する植物および文章における取り扱い

11:30-11:45 Discussion Q&A

11: 45-12:00 Coffee/Tea Break**

12:00-12:45 Dr.*Susanne FORMANEK*(Viyana):*

Late Edo and Meiji period’s xylotheques (wood collections in form of a library) in European museums – between commerce and science;*

12:45-13:00 Discussion Q&A

13:00-14:30* Lunch (Bumed Burç Restaurant)**

Afternoon Session Moderator: Prof. Sepp Linhart

14:30-15:15** Prof.*Dr.*Eduard*Klopfenstein*(Zürih):

Wakayama Bokusui and the World of Trees (牧水・樹木の世界)

15:15-15:30 Discussion Q&A

15:30-15:45 Coffee/Tea Break

15:45:16:15 Nazan Öztürk (İstanbul):

Wild Flowers of Turkey

16:15-16:30 Discussion Q&A

16:30-17:00 Closing*words*by*Prof.*Dr.*Eduard*Klopfenstein*and *Prof.*Dr.*Selçuk Esenbel

sabah
14-09-2012, 16:19
Merhaba,

Sempozyuma dair notlarınızı merakla bekliyorum.:rolleyes:

jineop
15-09-2012, 09:17
Merhaba, duyuru keşke daha önce yapılabilseydi. Katılmayı çok isterdim ama yeni fark ettim. Ben de önemli notları sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Teşekkürler, sevgiler.

tourkana
16-09-2012, 11:26
Merhaba arkadaşlar,
Boğaziçi üniversitesinde düzenlenen sempozyuma katıldım , zaten benim dışında katılan 3 kişi daha vardı ki onlar ilk iki bölümden sonra gittiler,ben konuşmacılarla tek başıma kaldım, hoşça vakit geçirdik. Konuşmacılar ise Avrupa'da ve Japonya'da , Boğaziçi ve Ankara Üniversitesi'nde ders veren profesör ve doktor düzeyindeki bilim insanlarıydı.

Konuşmacıların hepsi ve dolayısı ile benim dışındaki dinleyiciler de onlar olduklarından ve Japoncave İngilizce'yi ana dilleri gibi bildikleri için konuları tam olarak anlayamadım , ara ara notlar aldım , sırayla başlıyorum ;

Sempozyumun ilk gününde , İlk konuşmacı Prof. Masoko Sato , Erik Çiçekleri hakkında tanım yaptı , bol bol haikular okudu, Japon aksanıyla ingilizce bir metin okudu ama maalesef not alamadım , ama anladığım bir şey vardı ki , 2.Dünya Savaşı sonrası bir dönem Sakuralar( Japon Kiraz Çiçekleri) faşizmin sembolü olarak görüldüğünden Erik Çiçekleri ön plana çıkmış, giyim kuşam mimari ve resim alanında en çok kullanılan bu olmuş.

İkinci konuşmacı Paris Üniversitesi'nden Prof. Hartmut o.Rotermund , Şinto -Budizm ve Modern zamanda Japonya'nın çiçekler, bahçeler konusunda gösterdiği farklılıkları anlattı. Hangi dönemde hangi çiçekler , ağaçlar revaçta oldu vs.. gibi konulardan bahsetti.

Daha sonra Dr. Miyuki Aoki Girardelli, Hanımeli - jpn. Karakusa hakkında Japonya- Dünya ve Türkiye üzerinde kullanılışını anlattı. Mimar Ito Chuta'nın Sultan 2. Abdülhamit zamanında ülkemizde aldığı Türkiye notları ve kare not defterine çizdiği genel resimler çok ilgimi çıktı. Türk hamamından tutun , Osmanlı dönemi ^ndeki vatandaşların kılık kıyafetleri ,İmam- Papaz- Budist ve Haham tasvirleri ve vatandaşların yüzlerinin orantısal hesaplı karşılaştırmalarına kadar detaylı analizini bile yapmış olduğunu gördük.

tourkana
16-09-2012, 11:33
Sempozyumun 2. günündeki konular ve anlatımlar çok ilgi çekiciydi, bu günden sonra kendimi aşırı şekilde motive olmuş hissettim, hangi konuda mı , Kasım gelmeden Kasımpatı Bonsaileri hazırlayıp , Xylotheque adı verilen ahşap ağaç tanıtma kutusu yapacağım. :)

Gelelim notlara ;

Viyana Üniversitesi'nden Prof. Sepp Linhart Edo döneminde Kasımpatı çiçeklerinin bahçe düzenlemelerinde - giyim kuşamda ve haiku larda kullanımını anlattı ,Meiji dönemindeki politik mesajlar içerdiği için kasımpatı kullanımının yasaklandığından bahsetti. anlatımını güzel hazırladığı görsellerle süsleyerek beni kasımpatı bonsai yapmam konusunda kendisinin haberi olmadan motive etti . :)

Ankara Üniversitesi'nden Esin Esen hanım , Leydi Murasaki Shikibu'nun günlüklerini kitabında kullanılan ağaç- bitki - çiçek isimlerinin kullanımını niceliksel olarak inceleyerek , bunlar üzerinden ne gibi çıkarımlar yapılabileceği ile ilgili
yorumlarda bulundu.

Ve en ilgi çekici olarak düşündüğüm konu , Viyana Üniversitesi'nden Susanne Formanek , Avrupa müzelerinde yer alan Edo dönemi sonları ve Meiji döneminde yapılan Xylotheque adı verilen Ahşap Ağaç Tanıtma Kitap Kutuları da diyebileceğimiz farklı çalışmaları karşılaştırdık.
Bu kitap şeklindeki kutular , anlatılmak istenen ağacın malzemesinden yapılıyor içerisinde Edo döneminde ağacın dalları , tohumları , meyveleri ve çiçekleri konurken , Meiji devrinde daha ticari olarak düşünüldüğünden sadece resimleri yapılmıştır. Aşağıda yer alan fotoğraflara ve yan tarafa eklediğim linklere mutlaka bir göz atın, Edo dönemi örneği - Art + Botany: A Xylotheque's Cabinet of Curiosities | Garden Design (http://www.gardendesign.com/ideas/art-botany-a-xylotheques-cabinet-of-curiosities) ,, Meiji dönemi örneği Economic Botany Blog - Conserving Kew's Japanese Wood Panels (http://www.kew.org/news/kew-blogs/economic-botany/restored-treasure-from-japan.htm)
Bu tarz örneklerle Fakültelerde veya Ormancılık kuruluşlarında karşılaşırsanız bana haber verin ki , bu bilim insanlarının araştırmalarında bir yararımız olsun.

Öğleden sonraki oturumda Zürih Üniversitesinden Prof.Dr. Eduard Klopfenstein Wakayama Bokusui nin kitabından haikular okudu. Tabi Japonca olarak okudu, Oğuz Hoca ara ara çevirmeye çalıştı ama yine de beni çok sarmadı açıkçası. Haiku Konuları bu kişinin dağa, doğaya tapma derecesinde duyduğu tutku hakkındaydı. (Bkz. Haiku.)

Son olarak Sn. Nazan Öztürk hanım kendi çektiği çiçek-bitki -ağaç fotoğraflarından oluşturduğu Türkiye'nin Yabani Çiçekleri konulu konuşmasında kitabından görseller sundu, kitabında yer alan 10bin türün 3700 'ü sadece Türkiye'de yetişen bitkilermiş. Çörekotu, yabani badem ve fritilarria çok hoşuma gitti.

Japon İnformasyon'dan Muharrem Demir - eşi Akiko Hanım ve Boğaziçi üniversitesinden Sn. Prof. Selçuk Esenbel ve Oğuz Baykara hocamızın sıcak ilgisi , misafirperverliği sempozyumun çok güzel geçmesini sağladı benim için . Hepsine çok teşekkür ediyorum, kendileri ile bazı projelerimiz olacak ilerde , umarım başarıyla üstesinden geleceğiz.