PDA

View Full Version : Sarracenia pet şişede

praecox
02-01-2007, 09:22
Ateş beyin yazısı üzerine sarr fidelerini yetiştirmekde denediğim diğer bir deneme motudumun fotoğraflarını ekledim.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2826
6347
6350
63486349

denizakvaryumu
02-01-2007, 20:45
Erkan hocam

önce resimlere baktım,pet şişelerde kesik izi görmeyince ,bu iş nasıl oluyor diye yazmaya niyetlenirken

"Pet şişeleri kesip alt yarılarında bende orkide fideleri yetiştirmesini bu forumda anlatmış idim. Bu bağlamda etobur bitki fidelerini de yetiştirdiğimi şimdi itiraf edeyim.
EBlerde bu kadar zahmete de gerek yok en alt katman olarak 2 cm kadar perlit üzerine 4-5 cm kadar türüne uygun substrat karışımı şişeyi kesmeden deliğinden doldurduktan sonra. tohumundan çimlenmiş (özelikle sarracenia) fideleri uzunca iki ince sopa yardımı ile diktikten sonra biraz da su ekleyip şişeyi sıkıca kapatıp aydınlık ancak güneş almıyan bir yerde gelişmelerini sağlıyorum. Haftada bir kapağını açıp içine nefesinizi üflemek de iyi olur...
Evet, bu ekim şekli işin asıl zahemtli bölümü bunu da itiraf etmeyilim...
bu yöntem çin çubukları ile yemek yemek kadar kolay değil...
Yine biraz deneyince de kolayca oluyor."

bu yazıyı gördüm...
Erkan hocam merak ettiğim ,perliti -torfu -sar.fidelerini kapaktan sokana kadar bir bıçak darbesiyle pet şişeyi neden ikiye ayırmadığınız???

Zoru sevdiğinizi biliyorum ama bu kadar zahmetli bir işi kesmek varken neden yapıyorsunuz?:confused:

praecox
02-01-2007, 21:00
Sonradan dışardan hava almamasını nem kaybını önlememek için yapıştırmam gerekeceğinden. :)

Ateş Öztan
02-01-2007, 21:01
Ben rahat çalışmak ve bir kaç defa kullanmak için açılır-kapanır şekilde yaptım.
Belki de çubukları kullanma konusunda ustalığını zirveye çıkartmak istemiştir.
Kılıç ustası gibi, çubuk ustası :)

praecox
02-01-2007, 21:04
Yok sanırım anlatamadım CP ler ufak fide ikin aşırı neme ihtiyaçları olur vede cep lerde de olduğu gibi sıkıca nylon torbaya koyup kapatmak gerekir burdaki steriliteyi de kısmen sağlıyan çürümeyi bastıran yanına 3 adet eklenmiş sphagnum yosunu... :)

denizakvaryumu
02-01-2007, 21:17
işin püf noktası sphagnum yosunu....

bir de merak ettiğim sarr.lara ve sphagnum yosunlarına pet şişedeki O2 nin bir hafta nasıl yettiği??

Ateş Öztan
02-01-2007, 21:23
Benim ki şakaydı.
Şişelerdeki nem, herşeyi açıklıyor. Kullanım amacına göre farklı işlemler yapmak gerekiyor.
Eline sağlık, Kolay gelsin.

praecox
02-01-2007, 21:26
Sanırım gece saldıkları CO2 yi kısmen geri alsalar da aradaki farkı torfun degradasyonundan da oluşan gazlar karşılıyor olabilir.
En azından sirke sineği larvalarına yenik düşmüyorlar. ilk bahara doğru çelikler güçlenince torfun az üzeri hizasından vede şişe ağzının eğik kısmından deliklerle hava sirkülasyonu sağlıyacağım bu şekilde yavaş yavaş delikleri çoğaltarak açık ortama adaptasyonları daha kolay oluyor.

mirsat
24-02-2007, 13:27
Bu kadar zahmet yerine geniş ağızlı plastik kavanoz kullanılsa aynı işi görmezmi acaba sonuçta o da kapalı sistem olabilir. Selamlar.

praecox
24-02-2007, 16:07
Bu kadar zahmet yerine geniş ağızlı plastik kavanoz kullanılsa aynı işi görmezmi acaba sonuçta o da kapalı sistem olabilir. Selamlar.

Elbetteki görür bu sadece bir örnekdi. fermuarlı nylon torba içinde saskısı ile beraber konacağı gibi saksının gireceği ağızlıkda geniş bir kavanoz içinde de yetiştirdiğim sarracenialar veya sphagnum yosunu kültürlerim var.
Bunu pet şişelerin kullanımı için açılan bir topike örnek teşkil etsin diye koydum.

sonuçda fikir üretmek yaptıklarımızı paylaşmak için bu platformdayız.
çok da zahmetli değil ayrıca.

mirsat
27-02-2007, 22:00
Ben ekme zorluğu açısından demiştim. Benimde dolapta ekilmeyi bekleyen Cp lerim var artık bakalım becerebilecekmiyiz.

denizakvaryumu
28-02-2007, 07:35
Ben ekme zorluğu açısından demiştim. Benimde dolapta ekilmeyi bekleyen Cp lerim var artık bakalım becerebilecekmiyiz.

bekletmeden ekin...her geçen gün aleyhinize işliyor..

NİHAT ERDEM
15-08-2007, 00:26
Mirsat bey,

ben Nihat ERDEM; sizi piranhalar.com'dan biliyorum. Sanırım ortak yönlerimiz çok. Bende piranha besliyorum S.Brandti, E.B. konusunda da öyle. Ve bende Pendik'de oturuyorum bu güzel bir tesadüf.

Saygılar.

cemetery
01-01-2008, 14:03
Sn Praecox

Benim Sarr.'ım da çok küçük ben de sera etkisi görsün ve nemden yararlansın diye Koçtaş'tan aldığım plastik kabın içine mi yerleştireyim saksısını ?

Boyunu görmeniz için fotoğrafını da ekliyorum.

27198

praecox
01-01-2008, 16:44
Sayın cemetery,

pet şişede gördüğünüz sarr.lar tohumdan yetme çok ufak fidelerin şaşırtılması ile ekilmiş bitkilerdir.
Sizin sarr.larınız doku kültürü ile yetiştirilmiş çok daha yetkin bitkilerdir. Bu olgunlukda zaten ortama uyum göstermiş bitkiler olduğundan, bu etapda çok da yüksek lokal nemli ortama alınması gerekmez. Üzerini kapatmayın çürüme yapabilir.

cemetery
01-01-2008, 20:18
Teşekkür ederim :) O halde şu an yaptığım tek şey altlarının sürekli sulak olmasını ve güneş ışığından yeterince yararlanmalarını sağlamak.